Beel pareerde de aanvallen Les aan lastige pottenkijkers Engeland gaat Palestina verlaten „Niet bereid tot wapendwang Schutters met 'n timmermansoog Amsterdammer vergat belofte De zeeman-vader van ons gehele volk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Agrarische moties aangenomen Joden en Arabieren zijn niet tot elkaar te brengen Zijn vrouw wachtte op schoentjes AARDAPPELOPSLAG 69ste JAARGANG ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1947 No. 20427 II'LvMNRHI VULKAANUITBARSTING OP JAVA Een vloed van tranen WILLEM BARENDSZ HIELD ZIJN NOORSE GUNNERS De tijd nog niet gunstig VAN SCHOOLMEISJE TOT PRINSES Indische prins werd verliefd op portret GRAF VAN ILLEGALEN GEVONDEN DE „VANDERSTENG" ONS MARITIME LESLOKAAL t DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. 'De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce, de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -t 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De beraadslagingen over de regeringsverklaring inzake het Indonesische probleem zijn weer tot een einde gebracht (zij het op de stemmingen over de moties na) en niet anders dan de zes vorige malen, dat in het afgelopen jaar de brandende kwestie aan de orde kwam, was de afloop: het kabinet gaat rustig verder zijn gang. Zo denkt er waarschijnlijk ook minister Mansholt over, die in de middag de beide moties-Vondeling en -Groen zag aangenomen; de laatste zelfs met algemene stemmen (82) paar deze hem vraagt wat hij resoluut heeft afgewezen en Z.Exc. na het Kamervotum in alle talen zweeg, mag men bij hem de neiging veronderstellen, de ongewenste motie kalm naast zich neer te leggen. pg vaststelling dat de uitkomst van dit Indië-debat de regeringspolitiek in wezen ongemoeid heeft gelaten, impli ceert niet dat men het de minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. gemakkelijk heeft gemaakt. Maar dr. Beel, die in •dit voor onze landshistorie zo gewichtige tijdsgewricht toch al zulk een bewonde renswaardige werkkracht ontplooit, liet het er niet bij zitten en heeft in een sys tematisch opgezet betoog tegenover de critiek op het regeerbeleid stevig de puntjes op de i's gezet. Dat hij daarbij allereerst de heer Logemann „ontmoet te", tekent de situatie van het ogenblik, die schijnt mee te brengen dat de P. v. d. A. wat minder meegaandheid toont. Ofschoon dr. Beel verklaarde, het in zicht van de professor in grote mate te delen, verdedigde hij „met Mem" het standpunt dat, anders dan thans werd voorgesteld, de P. v. d. A. indertijd de beide doelstellingen van (|Je politiële actie heeft aanvaard, er aan toevoegend dat ook al weer anders dan de P. v. d. A. wenst de regering vasthoudt aan haar primaire plicht, orde en vei ligheid te handhaven, welke meebrengt dat desnoods de politieke actie zou moeten worden hervat. In verband hier mede wees dr. Beel dan ook de kwalifi catie van prof. Logemann, die van een „duur gebaar" sprak, ten enenmale af. Ook het verwijt van de hoogleraar dat de toon der regeringsverklaring te sceptisch was, wees de bewindsman van Mr. de Valera, de Ierse min.-pres., heeft te Londen 'n langdurig onder houd gehad met Attlee. Men brengt dit "bezoek in verband met een rege ling van de Ulster kwestie. De Valera en de Ierse zaakgelastigde verlaten Downingg treet 10. de hand, hem zijnerzijds voorhoudend dat hij de taak der commissie-van-drie te breed ziet als hij wenst da. dezei zich met meer zou moeten belasten dan he aanbieden van goede diensten ten ein beide partijen tot elkaar te bre g voor het zoeken naar een uplossmg. Evenmin kon dr. Beel zich vo leggen bij de opvatting, dat er in regeerbeleid niets positiefs e ^even en Z.Exc. somde niet mmder dan zeven punten in de regeringsverklaring op, waaruit het tegendeel kon blijken. En nog op een ander voornaam on derdeel verschilde de bewindsman van opinie met de b00®1®"3]'' f*8 dgeJ'ekeiï had op de wenselijkheid de door het Nederlands gezag bezette gebieden weer aan de republiek terug te geven, althans voorlopig. De regering is daar meL voor te vinden, omdat aan bevolking der betrokken gebi£den *er za^e zslf de be slissing moet gelaten worden. Ten slotte stelde dr. Beel de pro fessor gerust, dat de partiele grondwets- herziening, waarte^^n i gekant is, slechts bedoelt de mogelijkheid te schep pen van voorbereidende maatregelen voor de nieuwe staatkundige structuur, waaromtrent nog generlei beslissing genomen. Afgezien dan van deze waslijst van excepties, was de minister vol bewonde ring voor prof. Logemann's inzicht, waar bij dan diens „schepping ener ,nie"™® constitutionaliteit" als het doelwit van de actie der regering op de voorgrond stond. Alles bij elkaar viel de bewonde ring dus nog al mee. Gelukkig brachten de replieken wel wat meer toenadering tussen ae beide standpunten, doordat een paar mis verstanden werden opgeruimd. Het be roep van dr. Beel op de constructieve elementen in de republiek, wier tekort komingen hij liefst zoveel mogelijk door de vingers ziet, scheen prof. Logemann's hart te hebben gestolen. De Veiligheidsraad In een rechtsfilosofisch debatje tredend met prof. Romme, stelde dr. Beel vast, dat de regering zich tegenover de in competent geachte Raad beperkt heeft tot het aanvaarden van zijn machtsover- schrij'dihg en zulks onder voorbehoud van zo nodig haar eigen gang te gaan. Want de regering kan niet instemmen met het fiat justitia, pereat mundus"; aan de eis van recht kan men met te allen tide vasthouden en men moet vaak van twee kwaden het minste Mezen en in onrpcht berusten, iegenover mr. Bruins S?ot <a.r:> betoogde de bewinds man, dat, al betreurt men de feilen Van de V. R„ speciaal zijn verschil in optre den tegen grote en kleine landen het trouw blijven aan 'de idee van interna- tionaal overleg zijn betekenis he verloop van zaken heeft bovendiien;aan stond, dat door aan bod te blijven on ze. delegatie ten slotte zo goed als De- 5» ir wat zii aanvankelijk beoo»j de Met het internationaal recht is he. °£5"gens niet in strijd, dat de Raad eigen competentie vaststelt al was het geweest11 V3n advies biJ het Hof iuister Commissi e-Ceneraal I Een nalatigheid herstellend, sprak dr. Beel een woord van waardering en dank tot de Commissie-Generaal, welke de critiek niet gespaard bleef en wier moei lijke werk zo lang in het brandpunt stond van een niet steeds gezonde blieke belangstelling, doch die zich voor land en volk verdienstelijk maakte door haar. conceptie van Linggadjati. Nieuwe structuur Sumatra's Oostkust nog niet als afzon derlijke staat wordt erkend; en dat de regering zeer welwillend staat tegenover zijn suggestie van een vóór-conferentie, die ook in Indonesië wordt gewenst. Wat het collegiaal orgaan betreft, ver duidelijkte de bewindsman, dat 't wordt „opgetrokken binnen de grenzen der grondwet" en bedoelt de algemene be stuursvoering te vergemakkelijken van de It. G.-G., die met behoud van zijn verantwoordelijkheid zijn taak met an deren zal delen. Er is geen vrees, dat door de instelling van dit lichaam ver traging zal worden veroorzaakt in de staatkundige ontwikkeling; integendeel, want dr. Van Mook krijgt meer tijd zich daaraan te'wijden. Over de centrale organisatie kregen we minder positiefs te loren; alleen dat eerst overleg gepleegd-, moet worden en dan pas een wettelijke vorm kan geko zen worden. Dit was blijkbaar aanleiding voor de heer Schouten, die er in het regerings- antwoord vrij „bekaaid" afkwam wij stippen de verzekering aan dat de rege ring nog „geen stap dichter" is genaderd tot de anti-revolutionaire visie en dat zij de heer Schouten c.s. min of meer als lastige pottenkijkers beschouwt, die zich niet veel gelegen laten liggen aan de voorspelling van hun Colijn: „Waar eerbied voor de zelfstandigheid verlo ren gaat, is het einde niet ver weg" en die het gezag van de volksvertegertwoor- ,diging ondermijnen dit was, zeggen wij, voor de heer Schouten aanleiding om tezamen met de C.-H.. P. v. d. V. en de Staatk. Gereformeerden een motie in te dienen, teneinde te waarborgen, dat voor beide genoemde nieuwe orga nen een wettelijke voorziening zal wor den getroffen en zij niet zullen worden 'ngesteld vóór de betrokken wetten zijn aangenomen. Prof. Romme, die op zijn beurt bij de replieken de heer Schouten als vriend enige feilen toonde (protesterend tegen diens suggestie dat de Indische politiek der K.V.P. een zoeken is naar formule ringen tot het overbruggen van contro versen en zich beklagend over diens „Gerbrandismen"), zag de noodzaak dier motie niet in. van oordeel blijkbaar, dat zii een open deur intrapte. Dat vond ech ter prof. Logemann weer niet; hem schijnt het niet wenselijk hier voorzie ning door een wet dwingend voor te schrijven, omdat zich omstandigheden kunnen voordoen, waarin zulks ernstig remmend zou werken. Ook de minister-president had be zwaar tegen het binden van de handen der regering op de wijze, als in de motie voorgesteld. Voorzieningen in strijd met grondwet of wet zullen niet getroffen worden en daarom is het beter dat de notie wordt teruggenomen. Er zal eerst Dinsdag over de beide aanhangige moties worden gestemd. L. H. •tó,: Op het eerste gezicht lijkt het er heel veel op of hier een begin gemaakt wordt met het maken van brug- pijlersmaar de zware pijlers hier hebbenvoorlopig althans, een heel ander doel dan een brug van Maassluis naar Rozenburg£en nog nooit vertoond opruimingswerk zal hier, gelijk bekend, verricht worden. Om het wrak van de Prins Willem 4", een der schepen van de Waterweg-blokkade, zijn deze palen, waarop een grote betonnen kop gegoten is, geslagen, waarop een aantal vijzels gemonteerd zijnOnder het schip door heeft men staaldraden gebracht en het hele schip zal binnenkort gewoon worden opgevijzeld. Het zal evenwel een waagstuk blijven, want de stroom op dit rivier gedeelte is niet mals Goenoeng Gedeh in actie West Javi-'s machtigste vulkaan, de Goenoeng Gedeh, ten Zuid-Oosten van Buitenzorg, is vandaag met donderend geweld tot eruptie gekomen, seint A.P. Volgens de eerste berichten stroomt de lava langs de rotsachtige hellingen om laag naar het dicht bevolkte landbouw gebied aan de voet. Dit gebied verkeert echter niet in on middellijk gevaar. De bevolking is al enige dagen tevoren gewaarschuwd om de onmiddellijke omgeving van de vul kaan te verlaten. Een ooggetuige, die uit Buitenzorg telefoneerde, zei, dat hij rook zag op stijgen tot 3 kilometer boven de krater en dat as neerdaalde op de omgeving. Reuter seint uit Londen: Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft, aansluitend op de verklaring van minister Arthur Creech Jones te Lake Success (hieronder weergegeven) meegedeeld dat Groot-Brittannië het plan koestert onmiddellijk na bcëindigin„ van de thans plaats hebbende discussie, nog vóór de algemene vergadering van de V. N. te New York zal worden gesloten, voorbereidingen te treffen om uit Palestina weg te trekken. Het enige, dat een dergelijk terugtrekken zou tegenhouden,^ zou zijn het wonder van eer oplossing der kwestie door overeenstemming Groot-Brittannië is niet van plan het mandaat te blijven uitoefenen, wanneer de algemene vergadering de beslissing over de kwestie uitstelt tot de volgende zitting. Naar het gevoelen van gewoonlijk welingelichte kringen te Londen zal de volgorde der gebeurtenissen thans waarschijnlijk als volgt zijn; 1. Groot- Brittannië gaat voorbereidingen treffen om Palestina te verlaten, zodra de be spreking in de algemene vergadering beëindigd is; 2. Daarna terugtrekking zo spoedig als technisch mogelijk is; 3. Groot-Brittapnië zal zich niet bekom meren over de overdracht van de macht aap enige volksgroep in Palesti na, zodat er een periode van anarchie zou kunnen aanbreken. Sandstrom, de Zweedse voorzitter van de speciale commissie der V. N. voor Palestina, het rapport dezer commis sie in. Prof. Romme kreeg tot bescheid, dat Twee dames kwamen solliciteren als verkoopster bij een textielzaak op de Ceintuurbaan. Na een onderhoud met de winkelierster nam één der sollicitan ten bij vergissing de handtas van de winkelierster mee en vergat haar eigen, In een andere zaak in de Van Wóu- straat, waar de dames ook solliciteer den, lieten ze de tas achter in de waan, dat zij daar thuis hoorde. Onderweg miste één der vrouwen haar tas, die ze bij de eerste winkel terughaalde, waar de vermissing van de andere tas nog niet bemerkt was. Plotseling kwam de vriendin op de gedachte, dat ze toch een tas bij zich hadden gehad, toen ze in de winkel in de Van Woustraat wa ren. Zij zou deze wel even terughalen en bij de rechtmatige eigenares bezor gen. Dit gebeurde, maar later bleek, dat een portefeuille met 60 gulden en distributiebescheiden uit de tas gesto len waren. De politie werd gewaarschuwd, die de beide dames ophaalde en aan een streng verhoor onderwierp. De rechercheur werd niets wijzer, want de vrouwen ont kenden hardnekkig. Het knipoogje, dat de „vriendin" haar gezellin toewierp bij het verlaten van het politiebureau, werd echter ook opgevangen door de recher cheur, die er het zijne van dacht. Hij Het niets blijken, volgde de vrouw een paar dagen, onderwierp haar nog eens aan een verhoor en stopte haar, daar ze nog beweerde van niets te weten, een nacht in de cel. Onder een vloed van tranen kwam de volgende morgen de bekentenis los. Ze had de portefeuille inderdaad gestolen. Uit een kast in haar woning kwam ze te voorschijn, tr"" alles zat er nog in. Men vroeg haar naar de reden van Z mouW^M^i,^ waksWam t* UU schuldige; hij had haar al sinds^ang n paar mooie schoentjes beloofd, maar hij vergat ze steeds mee te brengen Toen opeens kreeg ze de tas van" de winkelierster in handen. Met vrouwe lijke nieuwsgierigheid had ze er in ge neusd en in een balorige bui de porte feuille gestolen om nu zelf maar een pt.ar schoenen te kopen. Ze was echter bevreesd geworden en had niets voor het geld durven kopen. Manlief heeft beterschap moeten beloven ffr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" arriveert na een verblijf van twee jaren in Indië, weer in de haven van Den Helder. Er heerste een grote belangstelling. Vier October zal de enige Neder landse walvisvaarder, de „Willem Ba- rendsz" de Amsterdamse haven weer verlaten om uit te varen naar de vang gebieden van de Zuidpool, op zoek naar Walvissen en traan. Vrijwel startklaar ligt de traanfa- hriek reeds te wachten. De tanker Fiona" heeft juist 8500 ton stookolie uit Curacao gehaald, welke nu in de tonka van de „Willem Barcndsz'' ver huizen en aan de Zuidpool zal de „Mij drecht" nog eens zo n hoeveelheid olie komen brengen, om vervolgens Met 8000 ton traan naar Nederland te varen. m. i walvisvaarder heeft veel Want de - gebruikt hij vijftig brandstof nodig- ht catchers u ton per dag en ae 10 ton. w t„„i»oen voor de walvissen Het vangstseizoen g yan Washj loopt volgens de con g April ton van 8 Decern drie weken eerder expeditie zal ong zich geduver.de - landse bemanning, die de meesemanlV de „Willem Barendsz" heeÜ meegemaakt. heeft ook voor deze reis ge monsterd. Het grootste deel van de Noorse bemanning van het VJL„ °en is thans door Nederlanders vervangen. De „gunners" (schutters) maken bierop- een uitzondering. Het sch |f" an de dieren is natuurlijk een SP'ecl*'-£ Noors vak, dat nog niet aan Nederlandeis kan worden overgelaten. Ook de Engelsen diaken gebruik van Noorse gunners En met reden. In de conventie van Washing ton is bijv. voor de blauwe walvissen een minimumlengte van 65 voet voorge schreven. De Noorse gunners weten nu de lengte van de dieren zo precies te schatten, dat gezegd kan worden, dat zij zich zelden meer dan enige centimeters vergissen. De vliegtuigen, die bij de vorige expe ditie werden medegenomen, zijn ditmaal niet van de partij. Op het achterdek, waar deze gele vliegtuigjes een plaats vonden zijn thans nieuwe hutten voor t Personeel opgetrokken, die aan 40 man accommodatie bieden. Over het gehele schip zijn trouwens technische verbete ringen aangebracht, welke beogen de verwerkingscapaciteiten te verhogen en de manschappen (neer comfort te bieden De Maatschappij voor de walvisvaart hoopt dit jaar 100.000 vaten traan te kun nen terugbrengen, hetgeen overeenkomt met zestien duizend ton (vorig jaar was de opbrengst 13.500 ton). In de kringen van de Ned. walvisvaart is men het volkomen eens met de opvat ting van de heer F. Rijkens, president, van de Unilever, die van mening is, dat voor enige jaren de beperkingen in de walvisvangst, voorgeschreven door de Conventie van Washington, moeten wol- den opgeheven, teneinde aan het nijpend wereldgebrek aan vetten tegemoet tc komen. Het maximum van 16000 eenhe den per stizoen zou dan tot minstens 25000 eenheden moeten worden opge voerd. Ned. walvisvaartdeskundigen zijn van mening, dat een dergelijke maatregel zowel biologisch als zakelijk verant woord zou zijn, waarmede dus de opvat ting over het uitsterven der walvissen bij een grotere vangst bestreden wordt. De nadruk werd er op gelegd, dat het besluit om Palestina te verlaten niet betekent, dat Groot-Brittannië zich uit geheel het Midden-Oosten te rugtrekt. De terugtrekking uit Pa lestina zal, naar verluidt, deel uitma ken van een algemene hergroepering van de Britse strijdkrachten In dat gebied. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringel, zal dit omvatten een ontwikkeling van bases in Oost-Afri- ka, terwijl de komende besprekingen tussen de „Grote vier" over de toe komst van de voormalige Ital. ko loniën met critische belangstelling gevolgd zullen worden. De Britse posit e in het Midden-Oos ten zou, volgens de woordvoerder, tot op zekere hoogte versterkt worden doipr het beëindigen van de kostbare taak in Palestina, waar de Britse tVoepen prac- tisch op voet van oorlog moeten verke ren. Hij voegde er aan toe, dat men in officiële Britse kringen hoopte, dat de definitieve mededeling over het terug trekken de Joden en Arabieren tot sa menwerking zou brengen, om anders onvermijdelijk bloedvergieten te voor komen. Verklaring van Creech Jones. Een Reuter-telegram uit Lake Suc cess meldt: De Britse minister van koloniën, Arthur Creech Jones, neetl in de commissie-voor Pal"stina.f: K-Vofri verklaard, dat Groot-Brittannie b zou zijn het Palestijns mandaat op ce Jonès zeide, dat de Britse regering bereid is ieder plan door te dat zowel voor Joden ais. Arabieren aanvaardbaar is. Doch kunnen e-een dergelijk beleid zouden kunnen aanbevelend zou Engeland zich n«t m ■daaf achten het mandaat uit te voeren en zou het noodzakelijk zijn dateen an dere macht zich hiermee belastte. De Britse regering maakt plech tig' bekend", aldus zeide Jones, „dat zii bij het uitblijven van een regeling een spoedige ontruimir.van Pales tina door alle Britse strijdkrachten en het Britse bestuur zal moeten voorbereiden. De Britse regering is niet bereid, om met geweld van wapenen een be- paalde politiek aan Palestina op te leggen". De Britse regering steunt de aan beveling van de speciale commissie der V. N. voor Palestina om het land zo spoedig mogelijk onafhankelijk te verklaren. Tevens zeide Jones, dat de Britse re gering het geheel eens is met de aan beveling van de speciale commissie voor Pa.cstina, dat de algemene verga dering onmiddellijk moet trachten tot een internationale overeenkomst te ko men ten aanzien van het probleem der Europese Joden, die in benarde om standigheden verkeren. Engeland zal te dien aanzien bij een betere gelegen heid voorstellen indienen. Met nadruk verklaarde Jones, dat er geen wezenlijk verschil beslaat tus sen de algemene gevolgtrekkingen van de commissie en de grote lijn der Britse politiek. Namens de Britse re gering verklaarde Jones, dat deze zonder enig voorbehoud het gezichts punt van de commissie, dat het man daat over Palestina nu moet worden beë'—lied. steunt. Kii sernk de ernstige hoop uit. dat de V. N. meer succes zullen hebben den Engeland heeft gel-ad hij het tot elkander brengen van Joden en Ara bieren. nndat zii door samenwerking 'et onafhankelijkheid zouden gera ken. Na de rede van Jones diende Emil Sandstrom verklaarde, dat de Pa-- Iestjjnse kwestie onoplosbaar ge noemd kon worden, daar er geen op lossing was te vinden, die beide par tijen kan bevredigen. „Het conflict is er een van jong en heftig nationalisme", aldus Sandstrom „dat wordt aangewakkerd door buiten landse invloeden. Voor de Joden is dit de pressie der verplaatste personen, die zich in Palestina willen vestigen en de Arabieren ontvangen steun van de Ara bische staten". ,De tragedie is des te heviger door het feit, dat al deze aanspraken als gel dig moeten worden beschouwd. Het voornaamste doel van de oplossing, die de V. N. willen vinden, moet zijn; een verzoening te weeg te brengen en zo veel mogelijk de gegeven beloften na komen. De commissie voor Palestina heeft getracht een dergelijke oplossing te vinden". De zitting der commissie werd hierop tot Maandag verdaagd. Reeds thans zijn vele consumenten be zig een wintervoorraad aardappelen aan te leggen. De tijd is echter daarvoor nog niet geschikt, zodat het gevaar bestaat, dat zij, die thans reeds aardappelen voor langer tijd opslaan, de teleurstellende ervaring zullen opdoen, dat er belang rijke verliezen aan gewicht en kwaliteit op deze voorraden worden geleden. Een wintervoorraad kan op zijn vroegst in de tweede helft van October worden be trokken. Hoewel men reeds thans kan bestellen en kopen, wachte men nog op z'n minst tot de helft van de volgen de maand alvorens aardappelen af te nemen. Het is nog steeds geen alledaagse gebeurtenis, dat zestien-jarige school meisjes het plotseling tot prinses bren gen. Dit overkwam gisteren de goud blonde Katherine Scott, toen zij officieel in het huwelijk trad met een Indische prins. Tot voor kort was „Kit", zoals zij door haar vriendinnen genoemd wordt, nog een leerlingetje op een speciale meisjesschool, waar haar werd bijgebracht, hoe zij zich moet kleden, hoe zich in het openbaar te gedragen, op welke wijze te converseren en hoe zij beschaafd Engels moet spreken. Gisteren stond zjj voor de ambtenaar en had alleen maar ja te zeggen om de vrouw van een prins, dus prinses te worden. Doordat haar vader, die voer man is. zich niet het verlies van een dag saiaris wilde permitteren, moest zrj de vaderlijke arm bij de wandeling over de loper missen. De bruidegom is de 23-jarige majoor Abbasi. zoon van de Nawab van Baba. walpur. Ook zijn vader kon niet aan wezig zjj ij, doch in dit geval was het geen kwestie van financiële aard. Harry, zoals de prins „thuis" b{j zijn schoonouders genoemd wordt, was ge kleed in een donker pak, waarin men hem niet aanzag voor een man, die ee» jaarlijks inkomen van 82.000 pond heeft. Het was ,,aan"-geraakt, doordat Harry op een goeie dag een foto van Kit m een krant had gezien. Na de huwelijksvoltrekking reed het jeugdige paar in de limousine van d» prins naar het Savoy-hotel. Zij hebben het plan om de huwelijksreis in Italië door te brengen en vandaar zullen zjj naar India gaan l-n in het paleis van de bruidegom's vader gaan wonen. Op het terrein van de Willem II- kazeme te Tilburg is het gemeenschap pelijke graf gevonden van de gebrs. A. en J. Appels, voorheen aannemers te Tilburg en de houthandelaar C. v d. Voort uit Udenhout, die in Sept. 1944 in verband met een wapen affaire door de Duitsers waren gefusilleerd. Over de zilver-glimmende opper vlakte van de IVftas met haar witte schuimsnorretjes glijdt de slanke „Vandersteng" met de wind mee naar Hoek van Holland toe.. „Onze Marine" is met haar lessen begonnen om het Nederlandse volk begrip bij te brengen voor alles, wat nauw samenhangt met het water en ais eerste leerlingen la ten wij ons op de zachte deining mee voeren. Het boegwater spat in fijne druppeltjes naar boven en onze slui merende nautische talenten ontwaken Ach ja„ een Nederlander is en blijft toch maar een waterlander. De „Vandersteng", een nietszeggende naam, wanneer men niet weet, dat het schip is genoemd naar iemand. <iie in werkelijkheid nooit bestaan heeft. Toch leeft hij bij'de marine als de denkbeel dige zeeman-vader, die elke jonge ma troos aan boord heeft, wanneer hij voor het eerst het zeegat uitgaat. Zo moest dus ook de zeerrrn-vader van ons allen heten. Het prachtige schip is een waardevol propaganda-middel geworden, waarmede het comité „Onze Marine" ongetwijfeld het beoogde doel zal bereiken. Zonder overdadige luxe is het schip tot in de puntjes afgewerkt en ongetwijfeld zul len de talrijke bezoekers in hun. liefde voor alles wat met het water te maken heeft belangrijk versterkt worden. De bouw- en inrichtingskosten bedragen ca. 1.000.000, terwijl de dagelijkse exploita tiekosten 525 bedragen. Dat een der gelijk bedrag uit kleine giften en grotere bedragen bijeen kon en kan worden ge bracht, stemt tot blijdschap. Het Neder landse volk heeft daardoor immers be wezen het ware bloed nog in de aderen te hebben. Wanneer men op een kruistochtje zoals gisteren het schip eens van onder tot boven doorzoekt, staat men ver baasd over het comfort, dat deze drij vende tentoonstellingszaal biedt. Aan boord is o.a. een grote zaal, waarin aanschouwelijk onderwijs kan worden gegeven, waar lezingen, filmvoorstel lingen (er is een volledige filmcabine aan boord), cursussen en tentoonstel lingen kunnen worden gehouden. Er is een bar en eetzaal, waar men de in wendige mens kan versterken, terwijl een eigen postagentschap niet vergeten is. Voorts kunnen in een donkere kamer foto's van bezoekers e.d. worden ont wikkeld, vergroot, afgedrukt en ge glansd. Is dit propagandamiddel dus een ju weeltje van Nederlandse scheepsbouw, het iK tevens voor onze Marine slechts een middel. Met het schip kan men in totaal 400 plaatsen van ons land bezoe ken om er de bevolking en vooral de jeugd weer warm te maken voor onze maritieme toekomst. Dit is echter niet genoeg, want ook het buitenland zal kennismaken met de „Vandersteng"! Er staan reizen op het programma naar vele delen van Europa, terwijl Indo nesië en onze West evenmin vergeten zullen worden. Buitendien heeft men nog grooise plannen. Men is n.l. voornemens een tiental andere scheepjes te bouwen van 30 meter lang. De uitvoering zal iets meer bescheiden zijn, maar er zal genoeg ruimte en comfort z(jn om ongeveer 80 jongens uit de hogere klassen der scholen met hun onder- wjjzers een week lang logies te ver schaffen opdat ze de knepen van liet zeemansvak enigszins leren kennen. Daarbij is het niet de bedoeling, om van allen zeeman te maken, doch wat meer algemene kennis van de vaart kan slechts bevorderlijk zijn voor het grote doel van Onze Marine: „Liefde en daadwerkelijke steun voor en aan onze zee- en binnenvaart". Dat men met de .Vandersteng" een grote stap ln de goede richting heeft ge daan, zullen de resultaten bewijzen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1