Directe hulp aan Europa De „Martin Behrman"-affaire Een dollartekort van 22 milliard Antwoord op Hamburg-affaire De operatie-proef op Duitsland Aaneensmelting van zones Amerikaans advocaat weigert Duitsland te verlaten SPECIALE CONGRESZITTING NU PRACTISCH ZEKER „WIJ ZIJN DE JODENVANGERS Brits kabinet gewijzigd DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tlierese Neumann r> De Holienzollerns Weer eens een ei Een van hun aanvoerders voor 't hekje >1 69ste JAARGANG DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947 No. 20429 Distributiemaatregelen bevestigen stigma,tisatie Wmm. HEDEN BESLISSING OVER BEVOEGDHEID AMERIKAANSE RECHTBANK Voor Nederland in 1948 een 630 millioen deficit Doorn voelt niets voor een terugkeer voor allemaal •GRUWELTONELEN TE HAIFA Politiebureau opgeblazen DUITSLAND S PLAATS IN EUROPA'S ECONOMIE Van alle kanten moeilijkheden ARABIEREN VOOR DE V.N.-COMMISSIE Verwerping van Palestina- rapport Naar Reuter uit Lake Success meldt, heeft dr. Jamal Hoesseinl, de leider van het Arabische hoge comi té, ter bijeenkomst van de V.N.-com- missie voor Palestina, officieel en de finitief verklaard, dat het rapport der V.N. over Palestina geen basis kan bieden voor besprekingen over de si tuatie in Palestina en dat de Arabie ren zich met alle ter beschikking staande middelen tegen een eventuele verdeling zullen verzetten. AMER. WAARNEMERS OP WEG NAAR BATAVIA EEN SOVJET-GROFHEID 40 3 'I DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt J 3.45 per Kwar taal. t 1-15 per maand, 1 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce^ de prijs op aanvrage bij de idministratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -A 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Op iet Witte Huis is gistermiddag de zeer belangrijke conferentie begonnen van president Truman met zijn voornaamste ministers en leiders van het congres. Op deze conferentie zou een beslissing genomen worden omtrent de rol, welke de V. S. zullen spelen bij de onmiddellijke hulpverlening aan Europa. De vergadering is na 2V4 uur uiteengegaan Naar verluidt, zou men definitief tot de conclusie gekomen zijn, dat er en melden mogelijkerwijs beschikbaar gesteld kunnen worden voor voorlopige hulp aan Europa, zonder dat het congres hiertoe het initiatief neemt- nen dekken. Volledige hulp kam slechts komen van heit congres. Uit de verklaring van president Tru man meent men te kunnen opmaken, dat het bijeenkomen van het congres in speciale zitting tenzij de opposi tie van republikeinse zijde te sterk zou blijken thans practisch zeker is. Men weet nog niet, wanneer de com missies precies met het we^, ginnen, daar vele der 1ie.dief^ Europa vertoeven. De beslissing het bijeenroepen van het com,,re. n speciale zitting zaïl tenslotte van P porten van deze commissies Nader wordt gemeld, dat senator Sty les Bridges, de voorzitter van de com missie voor toewijzingen, heeft mede gedeeld, dat hij deze commissie medio November in speciale zitting bijeen zou roepen. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat president Truman aan de congres leden heeft medegedeeld, dat op de zitting van het Amerikaanse congres, de democratische senator tt Lucas zou Truman mededelen, geen andere mogelijkheid is om te gelden te verkrijgen dan het congres bijeen te roepen. Men verwachtte, dat president Tru man zijji plannen voor „onmiddellijke actie" betreffende de tussentijdse hulp aan Europa bekend zou maken. John Steelmam, Truman's economische raad gever, verklaarde, dat op de vergade ring het bedirag voor deze hulp op 500 750 millioen dollar werd geraamd. Congresleden verklaarden, dat Tru man van plan was de „raderen van het congres" in beweging te brengen, on danks heit feit, dat hij geen definitieve steun van de republikeinse leiders had Verkregen. President Truman deelde mede. dat hij zijn verzoek tot de commissies had gericht kort na zijn conferentie van •twee en een half uur met de leiders van het congres. Hij verklaarde, dat de be schikbare fondsen voor Europa slechts tot December aanstaande toereikend zouden zijn en dat daarna een optreden van het congres noodzakelijk zou zijn. De 580 millioen dollar zouden voor Frankrijk, Italië en Oostenrijk toerei kend zijn tot 31 Maart aanstaande. Hierbij waren niet inbegrepen de fond sen, welke misschien nodig zouden zijn voor Duitsland en de gelden, welke Frankrijk, Italië en Oostenrijk tot De cember op de been zouden moeten hou den. De behoeften van Groot-Brittannië waren niet in dit program voorzien. Men had nagegaan, of fondsen verkregen konden worden van verschillende rege- ringsimstamties zonder het congres bfleen te moeten roepen. Naar verluidde zou Italië gaarne voor ongeveer 23 millioen dollar aan goud ontvangen van hetgeen tijdens de oor log door de Duitsers was geroofd en dat thans geredistribueerd werd door de commissie te Brussel. De op dergelijke wijze ter beschikking te krijgen midde len zoudiem echter slechts de meeat dirin- igeode behoef ten van enkele weken kun- ter goedkeuring van de tussentijdse stigmatiseerde. hulp aan de Europese lande.i, even eens de bjjdrage van Amerika aan de Britse bezettingskosten van Duits land besproken zal worden. De om vang dezer bijdrage zal bepaald wor den op een BritsAmerikaanse con ferentie, welke in de volgende maand gehouden zal worden. Men schat de benodigde som op 500 millioen dollar. Het totale bedrag, benodigd voor on middellijk gebruik in Europa, wordt op een milliard dollar geraamd. President Truman heeft de commissie voor buitenlandse aangelegenheden en de commissie voor toewijzingen van het Amerikaanse congres verzocht, zo spoe dig mogeljjk het werk te beginnen aan het program voor tussentijdse hulp aci 580 millioen dollar aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Het Kath. Ned. Persbureau publiceert een bericht, waaruit blijkt, dat de be kende stigmatisatie-verschijnselen bij Therese Neumann van Konmersreuth nog steeds voortduren. In verband met het niet tot zich nemen van enig voedsel sinds 1926 toen de stigmatisatie-verschijnselen voor het eerst optraden ontvangt Therese Neumann geen levensmiddelen kaarten. Wegens de elke Vrijdag optredende bloedingen uit de wondtekenen echter, die gelaat, handen, enz., alsmede haar linnengoed bevlekken, ontvangt zij extra zee plantsoenen. Deze twee nuchtere distributie-maat regelen kunnen als bevestiging dienen van het voortduren van twee der voor naamste verschijnselen bij de ge- De Britse eerste minister, Clement Attlee, heeft belangrijke wijzigingen in het Britse kabinet bekend gemaakt. O.a. is Sir Stafford Cripps benoemd tot minister van economische zaken, James Harold Wilson, die thans minister van buitenlandse handel is, wordt minis ter van handel. De minister zonder por tefeuille Arthur Greenwood heeft z\jn ontslag als minister ingediend. De officiële tekst van de bekendma king zegt o.m.: De huidige economische situatie ver eist een veel nauwere verweving van de economische politiek voor binnen- en buitenland. De eerste minister heeft nu de steun nodig van een collega, die zijn aandacht onverdeeld kan schenken aan economische kwesties in binnen- en buitenland. Het ligt niet in de be doeling een departement op te richten in de geest van het ministerie van productie tijdens de oorlog, aldus de bekendmaking. Andere wijzigingen in de regering worden overwogen en zullen later be kend worden gemaakt, zo besluit de bekendmaking. De federale rechter te New Vork. Vincent L. Leibell zou heden beslis sen, of de Amerikaanse arrondisse mentsrechtbank voor het arrondisse ment Zuid-New-York bevoegd is een eis tot schadeloosstelling ten bedrage van 3.084.241 dollar wegens beslagleg ging op een schip door de regering van Neclerlandsch-Oost-Indië in overwe ging te nemen, aldus A. F. Dit werd medegedeeld door de advo caat James Ryan, die genoemde eis heeft ingediend namens de Isbrandtsen Com- Gisteren is de brug over de Maas bij Buggenum, de eerste definitief herstelde spoorbrug, officieel beproefd. Dit herstel brengt een aanmerkelijke verbetering tussen Noord en Zuid, vooral voor de kolenaanvoerdaar er nu op dubbelspoor gereden kan worden. De eerste defi nitief herstelde brug met links de nog vernielde brug en rechts de noodbrug, welke voorlopig nog dienst blijft doen. In het rapport van.het Parijse Comité van de 16 landen, dat thans geheel voor publicatie is vrijgegeven, zijn uiteraard uitvoerige beschouwingen gewijd aan de betalingsbalanstekorten en het dollar probleem. Bij alle berekeningen is men uitgegaan van twee veronderstellingen, n.l., dat voorzover het de export betreft zich geen veranderingen in de prijzen zullen voordoen in vergelijking met die, welke midden 1947 golden en vervolgens, dat voor zover het de import betreft, zich een geleidelijke prijsdaling zal voor doen, in 1949 met 7% pet., in 1950 met 10 pet. en in 1951 met 12'/2 pet. vergele ken met het prijsniveau van midden 1947. Men komt dan tot de volgende beta lingsbalans voor de aan de conferentie deelnemende landen en West-Duitsland voor het jaar 1948 (in milliarden dol lars) Andere landen 4.70 +4.30 N. en Z.-Am. 9.17 2.16 Invoer Uitvoer Saldo onzichtbare In- en uitvoer 0.57 Saldo afhank. landen 0.45 0.38 0.22 Totaal 8.03 0.24 Om het deficit met het vaste land van Amerika duidelijker te doen uitkomen, heeft ™en ook voor de voornaamste lan. den afzonderlijk het deficit geschat en in milliarden dollars uitge rukt. Op basis van de prijzen van mid den 1947 bedraagt dit dan v0°r ?Ie^erfi land 0.63, België 0.32, Frankrijk 1.76, Eng.-Am. zone 1.15, Franse zone 0.12, Italië o.93 en Ver. Kon. 2.63. Dit wil evenwel niet zeggen, dat cijfers ook de behoefte aan speciale h p van deze landen aangeven. Naar verwachting zal het dollartekort geleidelijk afnemen. In de volgende staat wordt een beeld gegeven van de ver wachtingen in' dit opzicht voor de perio de 19481951 (in milliarden dollars): 1951 totaal 2.62 15.81 0.91 5.97 3.53 21.78 0.13* 0.66 3.40 22.44 0.60 3.13 2.80 19.31 Overschot Zonder rekening te houden met moge lijke leningen van de zijde van de Wereld Bank wordt het Europese tekort aan dollars over deze vier jaren dus geraamd op 22.440 millioen dollar. pany Inc. of New-York City, eigenares se van het vrachtschip „Martin Behr man", waarop in de nabijheid van Che- ribon op 1 Maart 1947 beslag werd ge legd. De maatschappij stelt, dat het schip ts vastgehouden tot 1 April, op welke datum het aan de bemanning werd teruggegeven, nadat de lading was weggehaald. In de eis tot schadeloosstelling wor den de regeringen van Nederland en Nederlandsch-Indië benevens verscheide ne ambtenaren dezer regeringen als be klaagden gedagvaard. Ryan deelde mede, dat de „Special assistant attorney general", Edward Smith, op grond van vertogen, door de Nederlandse ambassadeur te Washing ton gericht tot de minister van buiten landse zaken. Marshall en houdende dat de Ned.-Ind. regiering een souvereine macht is en derhalve niet in rechten aangesproken kan worden, de bevoegd heid van het hof heeft aangevochten. Volgens Ryan is dit in strijd met een rapport van het ministerie van buiten landse zaken van 28 Augustus 1947, vol gens hetwelk de Ned. regering te Den Haag heeft verklaard, dat de Ned.-Ind. regering een afzonderlijke juridische eenheid is en in rechten kan worden aangesproken. 1948 1949 1950 Ver Staten 5.64 4.27 3.28 Overig Am. 1.94 1.82 1.30 7.58 6.09 4.58 Tekort afhank. landen 0.46 026 0.07 Totaal 8.04 6.35 4.56 Aftrek: Event, kap. van Wer. Bank 0.92 0.89 0.72 7.12 5.46 3.93 De gemeenteraad van Doorn heeft gisteren een motie aangenomen, n.a.v. de berichten in de pers over een mo gelijke teruggave van huize Doorn en de daarbij behorende bezittingen aar. de familie Hohenzollern. De raad spreekt als zijn mening uit, dat hij iede- dere terugkeer van of toelating van Duitsers in de gemeente volkomen in strijd acht met de gevoelens, die daar omtrent onder de Doomse bevolking leven. Deze uitspraak is ter kennis ge bracht van de raad van ministers met het verzoek bij het nemen van een beslissing met die gevoe lens rekening te houden. In de bonnenlijst van 9 October zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei worden bekend gemaakt. ONTSLAG BIJ ARBEIDS OVEREENKOMSTEN Bö beschikking van de minister van Justitie is een commissie ingesteld ter voorbereiding van een wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent 't ontslag bij arbeidsovereenkomsten en zijn in deze commissie benoemd: tot lid en voorzitter mr. M. G. Levenbach, Gistermorgen hebben leden van de Joodse verzetsorganisatie „Irgoen Zwai Leoemi" het hoofdbureau van politie te Haifa opgeblazen, als ant woord op de ontscheping te Hamburg van de emigranten der „Exodus". B\j deze aanslag werden 10 mensen ge dood en 77 gewond. De aanvallers reden in een vrachtauto tot aan de omrastering van het ge bouw en legden over het prikkeldraad een loopplank, waarover zij een teerton rolden, gevuld met explosieven, die de kracht van een bom van 900 kilo had den. Toen de ton in aanraking kwam met de muur van het politiebureau, kwam de lading tot ontploffing, waardoor de binnenmuren van het zeven verdiepin gen tellende gebouw instortten, de rui ten uit de sponningen sprongen en het meubilair vernield werd. Vier Engelse en vier Arabische poli tieagenten benevens een driejarig Arabisch meisje en een Arabische kof- fieverikoper, werden aan stukken gere ten. Ploegen arbeiders zijn met inspan ning van alle krachten bezig de ver bindingen te herstellen en het puin in de straten en het bureau op te ruimen. De vrachtauto, waarmede de bom vervoerd was, werd later leeg op een plein gevonden. Vier Joden zijn in ver- hoogleraar aan de gemeentelijke univer- siteit van Amsterdam; tot leden: mr. band met de aanslag gearresteerd. Deze tegenstrijdig verklaringen zul- H. L. Fagel, administrateur bij het dep. Ook de burgerbevolking heeft grote Puar yan "PP ,heA van soc. zaken en mr. W. G. Belimfante, materiële schade geleden. Parachutisten ter LeibellV zal dienen raadsadviseur bij het dep. van Justitie. in gevechtswagens en tanks houden de EEN NIEUWE STICHTING. Onder leiding van de Nederlandse pater Mauritius Lans komt een groep Cister denser s in Ogden Valley (Utah) V.S., aan om een nieuw klooster op te richten. Als zelfs Gandhi, de man die in zijn gehele, zeer lan&® uiterst actieve leven altijd en °ul?!5^aardeli'k v°°r de geweldloze politiek is opgekomen, ten slotte tot de conclusie is gekomen, dat men "in zijn tegenstander „tot rechtvaardigheid te dwingen" de óor- of als aatste. als enig overblijvende mogelijkheid nioet aanwenden dan vraagt men zich af, of de wereldver- warrfng niet een hoogtepunt heeft be- remt waarop aiieen de hoogste, de extreme besluiten nog t kun nen brengen. De verwarring ter wereld is univer seel; waarheen men ook de blik richt, steeds weer valt het oog op de chaos, die wel de normale toestand van de mensheid schijnt te zijn geworden. En het enige lichtpunt m dit trieste schouwspel is wel de wil van enkele grote staatslieden om zelfs en o»te van eigen zeer belangrijke o ers een uitweg te vinden naar een gemeen schappelijk terrein, waarop een rueu we wereld kan worden opge ouw Het is ongetwijfeld Am®rika' bovenal is het licht der openbaar- heid tredend president Truman en zijn staatssecretaris Marijb. dit opzicht een werkelijk groote p ei,- tatie verrichten. Het is °ngetwijfeld mensenwerk, waaraan steeas routen kleven; maar zn tonen een initiatief en een durf, welke tot navolging prikkelen. Bij hen vindt men het echte, ware elan, dat de wereld kan vooruithelpen, als allen tot een reële samenwerking wil len komen. Men weet, dat in het z.g. Marshall plan het herstel van West-Duitsland, d.w.z. van de Amerikaanse, Britse en Franse bezettingszones een overwegen de plaats inneemt. Ten Oosten van de Elbe kunnen de Amerikanen niets doen; daar is de communistische dicta tuur onbeperkt heer en meester; maar ten Westen en ten Zuiden van deze ri vier ligt nog een uitgestrekt gebied, dat eens een uitermate belangrijke plaats in de Europese economie in nam. Nu het als het ware dood is. dreigt de ontbinding op het gehele Westerse Europa over te slaan. Men kan eenvou dig niet proberen een stuk van Europa te saneren, als men de andere verwaar loost. Dan moge het voor velen hard en onaangenaam zijn, dat zij, de slacht- gemoet te komen zowel aan de Ameri- offers van het nazidom, op één lijn wor den gesteld met hun beulen, de bittere realiteit van de economische verbon denheid stelt nu eenmaal eisen, waar voor alle sentimentele overwegingen moeten zwichten. In het rapport der 16 wordt dan ook ronduit erkend, dat de Duitse productie van vitaal belang voor Europa is, en dat, wil de Europese samenwerking doeltreffend zijn, de Duitse productie in de Europese economie moet worden opgenomen ten einde tot een algemene verbetering van het levenspeil bij te dragen. Anderzijds blijkt uit vele ali nea's de vrees, dat men die productie niet meer in de hand zou kunnen hou-; den. Natuurlijk mag de Duitse econo mie zich niet meer, zoals in het verle den, ten nadele van de andere Europese landen ontwikkelen. Maar anderzijds erkent men ten volle de moeilijkheden welke zullen ontstaan, als de Duitse industrie zich uitsluitend moet beper ken tot gebruiksartikelen, welke in geen enkele opzicht aan oorlogsdoeleinden dienstbaar kunnen worden gemaakt. Een buitenparige concentratie van West-Duitsland op productie en export van gebruiksartikelen, die van oudsher hoor andere landen werden geleverd, zou in die landen onoplosbare omscha kelingsproblemen en derhalve ernstige crisissen kunnen veroorzaken. Rn toch zal die concentratie noodza kelijk zijn. Want al zullen geen impor ten voor oorlogsdoeleinden meer voor komen, toch zal de invoer van andere artikelen bijv. levensmiddelen, die van vóór de oorlog aanzienlijk moeten overtreffen. Op de eerste plaats wijl dc economische eenheid van Duitsland door de afscheuring van het Oostelijk gedeel te, dat overwegend agrarisch was. in een is gestort; en vervolgens wijl de bevolking in de bizone. vooral door de geweldige toevloed van vluchtelin gen uit het Oosten, in 195 een klei de tien millioen zielen meer zal tellen dan in 1939. Voor invoer nu zijn devie zen nodig, en deze kunnen alleen door export verkregen worden. Deze laatste aangelegenheid is zelfs primair gewor den. Daarom is op lange termijn gezien de toekomst van de Duitse handels- en tarievenpolitiek een aangelegen heid van de grootste zorg; voorlopig zal men, waar toch moet worden uit gevoerd, het als een zaak van het al lereerste belang beschouwen, dat de nieuwe Duitse economie zó wordt op gebouwd, dat de mogelijkheid tot ont wikkeling van het Duitse oorlogspoten tieel wordt uitgeschakeld. Aldus hoopt men zo ver mogelijk te kaanse als aan de Franse wensen. Maar dan zal het ook geheel in de lijn der normale ontwikkeling liggen, dat de bizone in een trizone overgaat, d.w.z. dat de drie Westelijke zones een geslo ten economische eenheid gaan vormen. Wel worden van officiële Franse zijde de tamelijke positieve berichten tegen gesproken, dat Frankrijk in die zin reeds bindende toezeggingen aan Was hington zou hebben gedaan, maar uit de formulering van zowel positieve als ontkennende berichten blijkt o.i. wei, dat er officieuse besprekingen hebben plaats gehad over het toekomstig sta tuut van de drie Westelijke zones voor het geval dat de ministers van buiten landse zaken der Grote Vier in Novem ber a.s. geen oplossing vinden voor dc. economische eenheid van Duitsland; eerst dan zou Frankrijk een definitie»e beslissing omtrent een fusie nemen. Daar echter reeds nu wel vaststaat, dat Rusland voor een economische een heid van Duitsland, tenzij het een com munistische is, niet te vinden is, blyft er voor Parijs niet veel speling voor het eindbesluit meer over. Waarbij Frank rijk waarschijnlijk „getroost" zal wor den met de politieke en economische aansluiting van het Saargebied bij Frankrijk. Voor dit land is een derge lijke annexatie veel meer dan een ver gulde pil. wacht bij snel opgezette prikkeldraad versperringen, teneinde het havengebied van de binnenstad af te zonderen en plundering te beletten. Voor de verplaatste Joden zou er, volgens Hoesseini, plaats moeten ge vonden worden in het Joodse gebied der Sovjet-Unie, dat Birobidsjon ge noemd wordt. Acht Amerikaanse militaire waar nemers, die op weg zijn naar Batavia, waar zij de consulaire missie zullen assisteren bö het onderzoek naar de schendingen van het bevel „staakt het vuren", zön gistermorgen op het vlieg veld Kallang bij Singapore aangekomen. De groep had het plan heden naar Batavia te vliegen, waar men zich bij twe.e andere Amerikaanse militaire waarnemers zou voegen. Een groep militaire waarnemers is bezig aan de opstelling van een af zonderlijk rapport, dat bö wöze van aanvulling aan het consulaire rapport zou worden gehecht. De Amerikaanse ambassadeur in de sovjet-unie Smith heeft naar aanleiding van een artikel in de Moskouse „Lite raire Gazet", waarin president Truman met Hitler werd vergeleken, een protest- schrijven aan Molotof overhandigd. In dit schrijven, dat door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is ge publiceerd, wordt om. betoogd, dat zelfs Goebbels zich nog te goed achtte om op zo n minderwaardige wijze tegen vij andelijke staatshoofden uit te varen. Geëist wordt, dat het artikel van offi ciële zijde gedesavoueerd zal worden. Molotof antwoordde hierop, dat de sov jet-regering de verantwoordelijkheid voor het artikel niet op zich kan nemen en het Amerikaanse protest derhalve niet kan aanvaarden. BEGIN VAN DE SUIKERBIETEN-CAMPAGNE. De eerste suiker bieten uit de Haarlemmermeer werden gisteren in de fabriek te Halfweg aangevoerd. De zwarte politie van de Tulpkazeme te Amsterdam heeft wel een van de droevigste rollen gespeeld in de töd van de Jodenvervolging in ons land. En ze heeft het met enthousiasme gedaan. We maakten eens een reis met deze heren mee, toen ze van Amsterdam naar Rotterdam werden gedirigeerd om daar deel te nemen aan een nachte lijke razzia op de toekomstige slacht offers van de gaskamers. En de geest drift waarmee ze hun strydlied zongen WILDE DUITSER VERDEDIGEN te staan, 72 uur tijd gegeven heeft om Duitsland te verlaten behoeft geen VOOR AMERIKAANS GERECHT commentaar," aldus Allegretti. „Indien er niets te verbergen is, waar- Thomas Allegretti, een Amerikaans om dan zou een Amerikaans advocaat, advocaat, die aangeboden heeft, één die met de Amerikaanse rechtspraak van de leidende figuren van de 1. G. Farben te verdedigen, heeft geen ge volg gegefen aan een bevel van het Amerikaanse leger om Duitsland binnen 72 uur te verlaten, aldus A. P. „Ik ga Duitsland niet uit, tenzij men mö eruit gooit", verklaarde Allegretti, een gewezen kapitein in het Ameri kaanse leger uit Chicago, Hij verklaarde, dat hij vrijwillig aan geboden had als advocaat op te treden voor Georg Von Schnitzler in het I. G. Farben-proces in Neurenberg, „omdai de wijze, waaro men hem tijdens zijn voorarrest heeft behandeld, de Ameri kaanse bezetting weinig of niets doei verschillen van h^t bewind der nazi's' op de hoogte is, geen beschuldigde, die voor een Amerikaans tribunaal terecht staat, mogen verdedigen", voegde liij eraan toe. Hij zei, dat hij het bevel om Duits land te verlaten j.l. Vrijdag even voor 12 uur had ontvangen, zodat hij tot Maandag 12 uur de tijd had. Het Amerikaanse tribunaal, dat de 1. G. Farben-beschuldigden berecht, heeft nog niet geantwoord op het aan bod van Allegretti. Volgens Allegretti is de 60-jarige Vor. Schnitzler „op brute en on-Amerikaan - se wijze behandeld". Behoudens oontact met zijn advocaat heeft men hem de laatste negen maanden geheel van de j bnitc-wereld afgesloten gehouden. Ook „Het feit, dat men mij onmiddelHU eon'act met zijn vrouw werd hem ver- na mön aanbod om Von Schnitzler bö boden. van „Wö zijn de Jodenvangers" was inderdaad „hartverheffend". Een van hun aanvoerders, de 50- jarige voormalige commandant der Tulpkazeme, J. Couvee, die oorspron kelijk beroepsofficier is geweest, stond gisteren terecht voor het B. G. te Am sterdam, als mede verantwoordelijk voor het ophalen der Joden. Verdachte, die erkende ook voor 1940 toen hij, verbonden aan het Ned. leger, geen lid mocht zijn van de NSB nationaal-socialistische sympathieën te hebben gekoesterd, had zich na de capitulatie als lid der NSB laten in schreven, een opleiding in Schalkhaar gevolgd en was in 1942 tot comman dant te Amsterdam benoemd. Tegen het einde van dat jaar werd de Tulpkazerne door de S.D. ingeschakeld bö het opha len van Joodse burgers. Verd. had daarbö op zijn voor het merendeel zeer jonge ondergeschikten strenge controle uitgeoefend, zodat de goeden onder hen geen of althans veel minder gelegenheid kregen de te arresteren Joden te laten ontsnappen. Ter terechtzitting verde digde verdachte zich met de bewering, dat hij met zfn controle slechts het leegroven der Joodse huizen door zön jonge agenten had willen tegengaan. Verscheidene malen was hö persoonlek aanwezig geweest bij het overgeven van gearresteerde Joden aan de Duitse autoriteiten in de Plantageschouwburg. Als getuige werd nog gehoord ver- dachte's vroegere chef in de Tulpka zeme, de commissaris van politie J. C. Krenning, die eveneens lid was van de NSB en inmiddels door het tribunaal is veroordeeld. Krenning daarentegen stuitte het werk aan de kazerne zo tegen de borst, dat hö in Februari 1943 zijn ontslag had genomen. De procureur-fiscaal, mr. J. Besier, eiste 8 jaar gevangenisstraf tegen Couvee met aftrek van voorarrest. De president bepaalde de uitspraak op 13 October a.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1