Nieuws „i, STAD e» OMTREK LANGS DE G eheugen- VERRADER in optima forma LAATSTE BERICHTEN w R EEN OER-OUDE INSTELLING IJN Hulp Tim Tuimel en het Spook C 3 gezuiverd met een jong voorkomen Van Blaam ADIO programma A DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947 PAGINA 3 SPAREN IS GEEN OVER WONNEN STANDPUNT „Laat maar zittenof >,laat maar staan WEEST OP UW HOEDE B. EN W. JUBILEUM HOEK'S MACHINE- EN ZUURSTOFFABRIEK VOORGEVELROOILIJN KEPPLERSTRAAT IDEALE WEGGEBRUIKERS GEVORMD V erkeer sexamen LEDENRAAD D.E.S. LOPEN OM DRUIVEN BURGERLIJKE STAND Officiële mededelingen DRANKWET DE LAATSTE C.A.B.-TOCHT AJFZWEMFEEST SPORT- FONDSENBAD VOCHT BIJ ARNHEM IN DUITSE COMPAGNIE R. K. HANDBAJLCLUB U.V.G. VLAARDINGEN MR. OUD EN DE PARTIJ VAN DE ARBEID DR. HIRSCHFELD NAAR AMERIKA 39. Een „stevige" gedaante door J. HOCKING Het schijnt van niet. Pie notaris 20 NIEUWE TEXTIEL PUNTEN AANGEWEZEN W1NTERPROGRAMMA L.T.B. NIEUW ONDERZOEK TEGEN PIEK DE KNAC WIL WAAR VOOR HAAR GELD NED. VRACHTFNMARKT „Moeder, krijg ik droppies". Tussen twee likken dubbel dik half om van een kwartje jengelt Pietje om nieuwe snoeperij, al is er nauwelijks van het ijsje geproefd. Hij kan het geval nau welijks met ziln twee handen vast hou den, maar moet nu bovendien nog een hand vrij maken om het doosje drop 30 cent, dat moeder inmiddels hem gekocht heeft, aan te ODeten „Hier, maar niet alles meens Pver. Dat belachelijk aandoenu^.. van opvoedkunc" de" beantwoording van een *•- ^giste- dachten-, bedoelingloos. In" sla> ky. belachelijk aan"""* „a als blijfsel van opvoedkunde k°"?tanie; ge- een roj. dachten-, Deaoeimgiuu»- i" de sla> Kfl. rij, waar ik het toneeltj bezoekers ken maar enkele van aan De anderen elkaar veel heteken gewoon, vinden er blijkbaar a humoristisch-tra- Slsrhnm,mTCen paar minuten later komt m" boodschap doen voor zijn Jantje een twee dubbeltjes bij «ch dé boodschap kost 17 cent. H! heeft het pakje nog met in zijn handen, of hij is al weg. ..Wacht even, je krijgt nog'geld terug", Zegt de juffrouw van achter de cassa. „Oh, la maar zitten", zegt Jant i" brame-achtig en weg is hij, weinig tild. In de bioscoop loopt een man met zoute drop, frujettarollen, nougatblok- ken en ander snoepspul. Hij bedient et telijke klanten. Mijn voorbuurman neemt 2 rollen zoute drop en geeft een gulden. De witjas maakt al niet eens 't beleefdheidsgebaar naar de zak meer, hii weet het al, „laat maar zitten". Er was een tijd, dat de mensen zei den: „Laat maar staan", dat had dan betrekking op hun spaarbankgeld met centen, dubbeltjes en kwartjes bij el kaar gebracht tot het langzamerhand een bedrag van drie, misschien zelfs vier cijfers was geworden. „Laat maar staan", hoe langer het staat, hoe meer het wordt en pas als het heel noodzake lijk is, gaan we het eraf halen. „Laat ïhaar staan". Er is veel veranderd in de mentaliteit van de mensen. Zagen we vroeger, in 'n tijd dat er gebouwd kon worden, met verdriet, dat hoognodige reparaties en vernieuwingen in een bona-fide zaak onmogelijk waren door de moordende concurrentie en de hoge lasten, in een tijd, dat er niet gebouwd kan worden, schieten de verantwoordelijkheids- en spaarzin ondermijnende eet- en ijsge- vallen als paddenstoelen uit de grond en doen zich naar buiten voor, alsof zij Nederland wel eens even uit de afgrond zullen helpen In plaats van naar een in flatie toe. Ahwel, het is de schuld niet van de zakenman, maar van degene, die erin wil lopen. De rattenvanger blaast een wijs van ijs. Is geld waardeloost Om schijnbaar verklaarbare redenen heeft het 'geld in de ogen van de men- Kenalle waarde verloren. Het zou in vroeger jaren onmogelijk moeten wor den geacht, dat de uitgaven voor ande re behoeften dan etenswaren of duur zame consumptie-goederen tot zo grote hoogte gestegen waren als na de oor log: „Geld heeft toch geen waarde". Niets is minder waar, dan dat algemeen verbreide waanbeeld. Het geld heeft nog in zeker opzicht precies dezelfde waarde als vroeger. Het kan zijn, dat men meer moet sparen om zich een zelfde goed te verschaffen als voor de oorlog: de lonen zijn echter zoveel om hoog gegaan, dat de verhouding van 't met mogelijkheid te sparen bedrag tot de prijs van het te kopen goed dezelfde is gebleven. Er wordt beweerd, met dezelfde schijnbare werkelijkheidsgrond, dat het onmogelijk is, om in deze tjjd nog te sparen. Die opmerking hoort men juist voornamelijk uit de mond van mensen, die er geen been in zien op een dag voor meer dan een gulden naar de tjs- winkel te dragen en dat zes dagen van de week. Tegenover hun argument van het niet kunnen sparen, zouden wij het voorbeeld willen stellen van verscheide ne oude mensen wij kennen er één, die omstreeks 1900 bezorger was van een kledingmagazijn, het loon kunt u dan zelf wel vermoeden die door kleine bedragen af te zonderen van een bedrag, dat wel 10 maal zo klein was, als wat zü nu in handen zouden krijgen, een zeer onbezorgde oude dag en een kring van „liefhebbende" neven en nichten om zich hebben, wachtend op aanzegger en notaris. Door de grote omloopsnelheid van geld, d.w.z. door de zo-gewonnen-zo geronnen-mentaliteit van vele mensen, wordt de hoeveelheid geld, die in om loop is, groter, waardoor er een ernstige tendenz tot inflatie ontstaat. Vandaar, dat het beslist noodzakelijk zal zijn om de mensen weer spaarzin bij te brengen Naarmate de mensen meer 'sparen is dé omloopsnelheid van het geld kleiner- er komt dus minder geld; de verhouding tussen de goederenvoorraad en de be L De gemeente Rotterdam laat in ons stadje bussen rijden, van die grote gele gevaarten. Het is natuurlijk vreselijk vriendelijk van de gemeente Rotterdam om aan onze gemakzucht wat geld te komen verdienen en ik wil daar ook niets onaangenaams over zeggen. Er zijn echter twee bussen, die zou ik wel kunnen vernielen: De „janker" en de „stinkerd"O, U hebt ze vast ook wel eens opgemerkt. De janker is de ellendeling die iedere keer als hij afgeremd wordt een afgrijselijk door dringend gier-gehuil aanheft, een ze nuw-vernielend lang-aangehouden jank- toon, die je trommelvliezen doorpriemt en waar ik iedere keer weer „Afschu welijk!" bij zeg. De stinkerd is de onhebbelijke bus, die de voorbijgangers tracteert op een enorme wolk smerige zwarte walm, die laag en lauw van de uitlaatpijp over het plaveisel geduwd wordt Ik vraag mij af: „Kunnen deze hin derlijke plagen niet verholpen wor den?"Is de techniek niet zo ver gevorderd dat 't stinkbeest en het jank- dier wat manieren kunnen worden bij gebracht? Vindt de gemeente Rotter dam het niet de moeite waard onze burgerij van deze kwellingen te verlos sen?of moet ik mij eerst zo op winden dat ik de hele A.A. mobili seer en wij met zijn allen in die staV haast-ons eens een dagje gaan stinken ea janken? SEBASTIAAN. Naschrift Redactie: Artikel 6 van rfH R' V" W" luidt: Het is verboden te ven, met een motorrijtuig, dat niet 1 'i>°5zien is van een behoorlijke ge- rie- Pende inrichting of dat de ove- hind ™.e££(:bruikers door rook of damp balie zaSen wel mensen voor de het rm»-Kan, bet Kantongerecht wegens «os .u?® van een achterlicht, maar et de directie yan de R. JE. T, schikbare hoeveelheid geld wordt weer normaler- het inflatisspook is geweken. Bovendien komen voorde economlsch nuttige projec'en, zowel als voor de huizenbouw grotere investeringsbedra gen van de spaarbanken vrij, waardoor ae wederopbouw versneld en de herle- vfnJvan de industrie bespoedigd wordt De post sparen van het huishoud-bud- set is in deze dagen zeker zo belangrijk lis de post „ontspanning". Het mysterieuze geld Merkwaardig genoeg ontstonden de tegenwoordige spaarbanken in een tijd, die om meer dan een reden veel weg had van de onze nl. de na-Franse tijd. Ons land was uitgemergeld door de bezet ting, er was weinig geld onder de men sen en met dat geld was weinig te doen zodat er betrekkelijk teveel geld was. !raatom werd over het gehele land door de Maatschappij tot Nut van het Alge- ineen de stoot gegeven tot het oprich ten van spaarbanken. In Schiedam kwam deze in 1820 tot stand. Het is op een na de oudste Spaarbank, met op een na de hoogste rentevoet 2,64 pCt. Van de consistoriekamer van het Jacobs- gasthuis, waar de commissarissen en kele uren in de week zitting hadden, verhuisde de Spaarbank naar het ge deelte van de Boterstraat, da,t later Hoogstraat werd gedoopt en ging van daar in 1914 naar de Lange Haven, naar het gebouw, dat nu no- in gebruik is. Geld is voor zijn bezitters, vooral de ouderen, altijd een ding geweest, dat zo veel mogelijk onder twee ogen benan- deld moet worden en omdat men ae oude sok als niet rentegevend erkenae, werd schoorvoetend de aanwezigneia van nog één paar ogen toegelaten. Daarom werkte de Spaarbank vanouds met het wachtkamersysteem. De impK" gers of opnemers moesten in n wacm- kamer wachten en werden een voor een aan de balie geholpen. Dat was wei een langdurige bezigheid, maar de geheim zinnige sfeer rond het slijk der bleef behouden. Na de laatste oorlog werkzaamheden van de opaanjanK echter zodanig in verband met oiokke- ring en deblokkering, belasting en an dere administratie, dat het oude sys teem niet efficiënt genoeg meer was. Door de oorlog was het aantal inleg gers gegroeid, velen kwamen met gro tere dan de rentegevende bedragen, zo dat het mannetje voor mannetje afhel pen te omslachtig werd. In navolging van de ijssalon, maar m>et minder mate riaal en minder kosten, moderniseerde de Spaarbank haar aanzien door het wegbreken van de rechtse muur van de gang en het aanbrengen van zeer rui me, zeer overzichtelijke loketten, die niettemin een discrete afhandeling van zaken garanderen. Er zijn nu zes loket ten, waar men zijn wensen kan ken baar maken en waar deze worden uit gevoerd; de kassier heeft bovendien nog drie loketten ter beschikking, waar hij de uitbetaling of incassering kan afhandelen. Hij staat geheel los van de verdere administratie. Bij een rondlei ding van de plaatselijke persvertegen woordigers vertelde de directeur, de heer Houtzager, ons nog enkele bijzon derheden over de huidige acties. Voor opgesteld moet worden, dat de Spaar bank een zuiver sociale instelling is. Er wordt geen winst gemaakt, er zijn geen tantiëmes; alles wordt ten gunste van de spaarders aangewend. De jeugd leert het weer In Juni werd begonnen met 't jeugd- sparen op de scholen. Wel bestonden er reeds lang de zegels van 5, 10 cent en een kwartje, maar de kinderen zelf za gen weinig van de spaarbank. Daarom werden er in het bijkantoor Liduina- plein en Leliestraat en in de Beatrix School aan de Buys Ballotsingel jeugd- spaarbanken ingericht. De kinderen plakken zegels op kaarten, is de kaart vol dan komen zij daarmee persoonlijk naar de Jeugdspaarbank en het ge spaarde bedrag, wordt daar in hun boekje bijgeschreven. Het enthousias me voor deze wijze van sparen is zeer groot. Als de Jeugdspaaihank zitting houdt, verdringen de jongens en meis jes zich reeds lang. De meesten sparen zo klein mogelijke bedragen. Dan is hun kaart gauw vol en kunnen ze weer laten bijschrijven. Op deze manier wordt reeds van jongsaf aan de kinde ren de weg naar de Spaarbank ge leerd, terwijl zij tevens leren begrijpen, dat zij sparen voor dingen, die zij nu niet kunnen kopen, maar waarvoor zij in de toekomst wel genoeg geld bij el kaar zullen hebben. Een andere zeer populaire vorm van sparen is de afhaaldienst. Twee boden gaan iedere week 2200 inleggers af, die zich verbonden hebben tot het storten van een vast bedrag. Zij betalen daar voor geen kosten, zij krijgen geen cent rente minder, maar zij moeten iedere termün het door hen vastgestelde be drag afdragen aan de bode! Voor 1947 zal alleen deze afhaaldienst zeker 300.000.inbrengen. Er worden pogingen aangewend om het Bedrijfssparen in te voeren. Dit stuit echter nog op grote moeilijkheden in verband met de loonadministratie en met de afkeer van de arbeiders om de baas te laten weten, dat zij van hun loon nog kunnen sparen. De kans is te Kroot, dat zii op een gegeven ogenblik dat bedrag moeten derven, omdat ze het toch „over" hebben. Aan het eind van de rondgang liet de heer Houtzager ons de zeer moderne boekhoudapparatuur zien, die ervoor zorgt, dat de Spaarbank practisch da gelijks geheel bij is, terwijl hij ons ook een kijkie in de kluis ennde. Hij vroeg ons of wij de mensen van het idiote denkbeeld wilden afhelpen, als zou het bankgeheim opgeheven zijn. Alleen voor de fiscus staan de boeken open en voor niemand anders. Het verhaaltje dat Jan en alleman nu maar elke ge wenste inlichting omtrent de finan ciële nositie van zijn buurman kunnen krijgen, is volkomen fantasie. Overtuigd van de zin van het sparen hebben wij de oer-oude degelijke instel ling met de moderne efficiency veria ten. 25000 Schiedammers sparen op hun Spaarbank; het is een pracht aan tal; het moeten er nog meer worden. Ze«* niet „Laat maar zitten", zeg „Laat maar staan". Zoals onze lezers gisteravond hebben kunnen lezen, bestaan er plannen om de olie-installatie bij Pemis belangrijk uit te breiden en er nevenindustrieën te vestigen. Ongetwijfeld zijn deze indus trieën voor ons land van Levensbelang en hef ZOU dwaasheid zijin de vestiging ervan tegen te werken. Geen dwaasheid is het om daarbij de belangen van de steden rond de Maasmond beneden winds vooral niet uit het oog te verhe zen. Reeds enkele jaren vergast Permis ons letterlijk met zeer kwalijke dampen. Deze kunnen op sommige dagen lot een ware kwelling worden en zelfs de ge zondheidstoestand van de bewoners in direct zeer ongunstig beiiïvloeden. Het lijkt ons daarom dringend noodzakelijk, dat het gemeentebestuur te bevoegdier plaatse stappen onderneemt om gedaan te krijgen, dat bij de vestiging van nieu we industrieën alles vermeden wordt, wat tot een nog intenser stankversprei- ding aanleiding zou kunnen zijn. Tegenwoordig is men zeer ver met installaties, die dat voorkomen en hun toepassing zal noodzakelijk zijn. De tijd is voorbij, dat alles aan de industrie geofferd moest worden tot de gezond heid van de burgers toe. Misschien kan tegelijkertijd de kwestie van de huidige atankverspreiding nogmaals aan de orde worden gesteld. Indien nodig moet het dan maar met een petitie. Die zijn toch in de mode. Morgen herdenkt een van Schiedams grote industrieën de dag, waarop zij 40 jaar geleden gesticht werd, n.l. N.V. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek. Van een bedrijfje in een distilleerderij aan de Buitenhavenweg groeide het be drijf tot het concern, dat niet alleen in Schiedam, maar ook in andere plaatsen van Nederland, zowel als in Indonesië verscheidene zuurstof- en machinefa brieken heeft. Er is morgen van 35 uur receptie ten kantore van de firma. Bij de komende gemeenteraadsverga dering op Vrijdag half 8 zal ter sprake komen het voorstel tot het vaststellen van de voorgevelrooilijn voor de Kepp- lerstraat. Deze straat bestaat nog slechts in naam en komt te lopen op het stuk bouwland, dat algemeen be kend is onder de naam „het land van Ris". De Kepplerstraat zal de nu dood lopende Archimedes-, Simon Stevin- en Copernicusstraat met elkaar verbinden, terwijl de onteigening tevens de moge lijkheid zal bieden om een einde te ma ken aan de onhoudbare toestand aan het einde van de v. Swindensingel, waar tot nu toe slechts door middel van een voetgangersbruggetje een verbinding met de rest van het Oosten mogelijk is. Vandaag, 30 Sept. Bioscopen, Passa ge; Casablanca (volw.) 2, 7 en 9.30 u.; MonopoleFiësta op de farm, (alle leeft.) 2, 7 ceni 9 uur. R. K. Volksbond, zaal 9: B-K. E-H.B.O.-cursus 8 uur. Morgen, 1 Oct. St Bavo,. patroon van het bisdom Haarlem; begin van de Ro- zenkransmaand. Maison Westhuis, K.J.m.V. soiróe dansante, 8 uur. Bioscopen: *i« boven- Ongeveer honderd kinderen waren Za terdagmiddag met hun eigen of ge leende fietsen naar het hoofdbureau van politie gekomen om te laten zien, dat zij zich zonder fouten in het moderne drukke verkeer kunnen bewegen. Niet, dat er geheel zonder fouten gereden werd. Bij het veranderen van richting werd wel eens vergeten daarvan bijtijds te doen bljjken door heit uitsteken van de hand, een enkele maal werd d>e bocht naar rechts niet zo klein mogelijk en de bocht naar links niet zo groot mo gelijk gemaakt, maar de verkeerspoli tie was niet té streng bjj de beoordeling. De examen-route liep van het hoofd bureau over de Lange Nieuwstraat, langs het kruispunt Gerrit Verboon- straat via de Griffioenstraat naar de Lange Haven en vandaar door de Wal visstraat en over de Westvest terug naar het bureau. De stoplichten op het kruispunt Gerrit Verboonstraat waren voor deze gelegenheid speciaal in wer king gesteld, waardoor er een kleine verkeersopstopping ontstond. Alle can did aaitjes behaalden heit diploma. De deelneming was kleiner dan aan de hand van de schriftelijke verkeersexamens verwacht mocht worden. Daarvoor slaagden 200 schoolkinderen mee. Waarschijnlijk heeft het gebrek aan be rijdbare eigen fietsen hier aan alle goe de examen-voornemens een halt toege roepen. Er is nu nog slechts een ding belang rijk om het verkeeirsexamen tot een waardevol iets te maken; het voorbeeld van de ouderen. Niets heeft zo'n invloed op de kinderen als de manier, waarop ouderen zich in heit verkeer gedragen en het moet helaas gezegd worden, dat de meesten van hen een verkeers- fxamen harder nodig hebben dan de kinderen. De kinderen zijn nu goede weggebruikers, maar het is vrij zeker, dat het goede spoedig vergeten zal zijn door het miserabele voorbeeld van de grote mensen. Laten die om wille van de toekomstige generatie proberen Zelf betere weggebruikers lbe Worden. Het examen werd afgenomen onder belang stelling van het plaatiseljjik bestuur van de V.V.V., de hoofddnsp, van pol. H. W. Kiloezeman en de gem. insp. bij het on derwijs J. Hol. De uitslag van de Verkiezing voor de ledenraad der Coöperatie „D.E.S.", ter voorziening in 16 vacatures is, als volgt: J. van den Berg, j. p. den Bra- ber, W. G. A. Dalmeyer, A. van Duin hoven, J. van Dijk, M. Eising, M. Gij- tenbeek, J. de Jong, H. a. Krabbendam, A. Leenmans, H. M- van Lith, J. Ploos van Amstel, J. Schiller, N. M. van Was senaar, J. M. Blazer en C. Spermon, (aftredend in 1949). Zaterdag namen opnieuw een aantal leerlingen van de MULO school GI aan de Prins Mauritsstraat deel aan eea wandeltocht, de Druiventocht, uitge schreven door de WSV „De vergulde hand". Niet alleen volbrachten allen de tocht en ontvingen daardoor een per soonlijke prijs en een groepsprijs, maar bovendien werd hun d«r ie prijs in de afd. schoolgnoepen toegekend voor de uitstekende manier van lopen. Een prachtig resultaat voor deze jeugdige tippelaars. Ook deze keer stond de tocht onder leiding van de H. H. v. d. Kraan, v. d. Water en De Jong. GEBOREN: Huiberdina P, d v H de Nijs en H v Soeien, Kreupelstraat 6; Wilhelmina, d v W A J v Nieuwen- burg en J Vermeer, Achter de Teer- stoof 7Bugenius A H M, z v Q J Bonefaas en M H Franken, Dr. Nolet- straat 1; Johanna, d v J v Maaren en T Langenberg, Hoogstraat 117; Wil leem F, z v A Levering en J Staal, Boerhavelaan 1; Geertruida M, d v W H Janssen en M v Litsenburg, Jb. Ma- risstraat 6; Theodora, d v P 't Hart en M D v d Linden, Otterbuurt 6; Mag- dalena M, d v C Burggraaf en H P E v d Bos, B. Ballotsingel 57; Martinus, J W, z v W v d Wetering en P W A Vermulst, Boerhavelaan 1; Joan P, d v F G J H C v. Pelt en J E A Jeffrey, Dr. Noletstraat 1; Louise J, d v H J G C Verwaaijen en M J Kok, Dr. Nolet straat 1; leven!, kind van J Pijpe en E T M Boagert, Schied.weg 213. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingeko men een verzoek van H. de Ronde, al hier, om een verlof A voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein in de achiterlocaliiteiiit op de le ver dieping van het gebouw „Tivoli" aan de Nieuwe Haven 237, alhier; en herinne ren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verlenen van het verlof bij hun college bezwaren kun nen worden ingebracht. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingeko men een verzoek van H. H. Roeling, ahier, om vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein (tapver- gunning) voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden hoek localiteit van heit perceel Rembrandtlaan 118b, alhier; en herinneren er aan, dat bin nen 2 weiken na deze bekendmaking te gen het verlenen van de vergunning bij hun college schriftelijk bezwaren kun nen worden ingediend. Donderdag 2 October houdt de CAB haar tweede, tevens laatste tocht van dit jaar. De ouden van dagen gaan naar het Westland, naar Poeldijk, waar het gezelschap onderdak zal vinden in het grote Veiling-gebouw. Er wordt gereden met ruim 100 auto's uit Rotterdam, Schiedam, Delft en Overschie. Uit Schiedam gaan 40 pupillen van de CAB mee, vervoerd in 18 welwillend beschikbaar gestelde wagens. Vertrok ken wordt van Plein Eendragt. Voor de eerste maal sinds haar bestaan zal de gehele stoet een ruim 100 wagens onze stad passeren. Omstreeks 11 uur zal de CAB door Schiedam, Vlaardingen en Maassluis naar het Westland rijden. Met het inmiddels traditioneel gewor den ceremonieel werd Zaterdagavond het zwemdiploma A en B uitgereikt aan de candidaten, die met succes de aan hen gestelde opdracht vervulden. Van de 92 candidaten dingend naar het bewijs van de beheersing van de elementaire beginselen van de zwem- sport, het diploma A, slaagden er 78, terwijl van de 25 candidaten voor het diploma der gevorderden er 1 zakte. Figuurzwemmen, schoonspringen, een komisch nummer en gecostumeerd zwemmen, opgemaakt met een flinke dosis muziek vormden de rest van het waterig menu, dat er goed inging. Voor de Rotterdamse Kamer van 't Haags Bijzonder Gerechtshof ver scheen gistermiddag de weinig mar tiale figuur van de 29-jarige kantoor bediende J. P- v. G. En toch had de ze jongeman in Duitse dienst de wa pens opgenomen tegen de geallieerden in een compagnie, welke na de slag bij Arnhem „eervol" werd onder scheiden. Verdachte was in 1941, evenals zijn vrouw, sympathiserend lid geworden van de N. S. B. Hij zei nu, altijd fel anti-Duits te zijn geweest, doch als N. S. B.-er een betrekking te kunnen krij- gen! In Maart 1943 was v. G. toegetoe- den tot de Landwacht. Ook nu speelden idealen geen rov (althans dit zei hij), doch opnieuw was er 'n baantje n het spel. Hij wide n.l. graag polte-agent worden en er was hem verteld, dat de Landwacht een gewoon politiecorps was. Ook de latere Landstorm zou tot de politie behoren. De president vroeg, of verdachte de dienst direct verlaten had, toen hij merkte in Duitse krijgsdienst te zijn getreden. Verdachte zei, dat het toen niet meer ging. „Hebt u het ge probeerd?" vroeg de presdent. „Daar heb ik niet over gedacht. Het zou im mers toch niet lukken", was het be scheid. De procureur-fiscaal wees er in zijn requisitoir op. dat verdachte een van de weinigen is. die toegeeft actief aan de strijd om Arnhem te hebben deel genomen. Dit is wel het ergste, waar aan een landverrader zich kan schuldig maken Hij eiste dan ook 15 jaar gevan genisstraf.. In zijn pleidooi bracht de verdediger naar voren, dat verdachte het erg onge lukkig heeft getroffen. Als v. G. in- plaats van bij Arnhem in de Kaukasus had gevochten, zou hij hooguit 4 jaar hebben gekregen. In verband hiermede en mede door het feit, dat verdachte voor reclassering in aanmerking zou ko men, verzocht hij om uiterste clementie. Jonge dwazen De 22-jarige H. E. was verder in Maart 1943 toegetreden tot de Waffen S.S. en had in i®45 deelgenomen aan de krijgsverrichtingen bij Wageningen. Hij zei door moeilijkheden thuis, tot de Waffen S.S. te zijn toegetreden. Zijn va der was lid van de N.S.B. en had hem min of meer vergiftigd met N.S.B.-pro- paganda. In zijn requisitoir zei de procureur- fiscaal, dat verdachte weliswaar zeer dom is geweest en zeer ernstige daden heeft gepleegd, maar dat met de moei lijke omstandigheden rekening moet worden gehouden. Hij was van mening, dat deze verdachte, gezien zijn jeugdige leeftijd, voor 10 jaar voor reclassering in aanmerking kwam. De eis luidde 5 jaar met aftrek en verlies van actief en passief kiesrecht. Ook de 22-jarige J. K. was in Augus tus 1942 tot de Waffen S.S. toegetreden. Hij vond het feit niet zo erg, want hij was van mening, dat de oorlog na 14 Mei 1940 was afgelopen. De regering zat immers in Engeland! Op de vraag van de president, waar om hij tot de Waffen S.S. was toegetre den, antwoordde verdachte, dat hij een foto van zijn broer had gezien en daar door vreselijk geïmponeerd was. Ook hier speelden de huiselijke omstandighe den een rol .aangezien verdachte's va der en moeder lid van de N.S.B. waren en 3 broers van verdachte ook bij de Waffen S.S. dienden. Alle broers zijn later gesneuveld De procureur-fiscaal vond, dat ook verdachte voor reclassering in aanmer king kwam en eiste 5 jaar met aftrek en verlies van actief en passief kies recht voor 10 jaar. Uitspraken Het hof deed verder uitspraak in de zaken van enkele jeugdige lichtzmnigen, die dienst hadden genomen bij de S.S. De 23-jarige C. M. X V. moest zijn Oost- front-aspiraties betalen met 3% jaar ge vangenisstraf en verlies van de kies rechten, gedurende 15 jaar- De 22-jarige M. v .O. kreeg 4 jaar en verlies van de kiesrechten gedurende 15 jaar, wegens S.S.-activiteit te Bielefeld en aan het Oostfront. Wegens het vechten in de S.S. bij Arnhem en Tiel, kreeg de 28-jarige J- G. M. 6 jaar gevangenisstraf. Dezer dagen heeft Zijn Hoogwaardige Excellentie de bisschop van Haarlem de statuten goedgekeurd van de op 28 April opgerichte Handibaiciub UVG. Voor de liefhebbers is er nu eindelijk gedegenheid deze mooie sport in katho liek verband te beoefenen. Het secretariaat is gevestigd; Lange Achterweg 33. DE KERSTPAKKETTEN-ACTIE Het resultaat van de speldjesdag op Zaterdag jl. voor onze jongens in Indo nesië heeft de stoutste verwachtingen overtroffen en bracht niet minder dan f 1676,57 op. Hiervoor gaan nog beslist deze week 335 Kerstpakketten naar do tropen met als afzender „De Burgerij van Vlaardingen". Vol moed gaan wij nü op naar de Duizend en wij twijfelen er nu geen mo ment aan of die komen er. Reeds zijn een aantal persoonlijke pakketten verkocht en nog deze week zullen de plaatselijke bedrijven, de scholen en ook de vele ver enigingen een verzoek krijgen zich in het bezit te stellen van een aantal etiketten, die een meer persoonlijk cachet geven aan het gezonden pakket. Wat zo'n pak ket bevat? U kunt dit gaan zien voor de etalage van Boco Herenkledingmagazljn aan de Schiedamseweg. SPEEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester is verhinderd op Vrij dag 3 October a.s spreekuur te houden. Het e.v. spreekuur wordt dus gehouden Vrijdagmorgen 10 Oct. a.s. AANBESTEDING. Op Dinsdag 14 Oct. a.s. des nam. te half drie zal ten stadhuize worden aanbesteed het maken van rioleringen en bestratingswerken met toegangskokers enz. in de Nieuwelaan en Vettenoordstr. en aansluitende straten. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Leent je, d. v. L. F. v. Bek hoven en A. du Mortier; Jan, z. v A. Huis en A .v. Toor; Maria Frida d. v. F. W. T. Grethe en J. W. M. Krouwel; Jacoba Toos, d. v. H. H. v. d. Kooy en B. B. v. Leeuwen; Willem, z. v. J. Vogel en A. v. Oeveren; Pieter Marinus, z. v. J. Verhoeven en D. v. d. Brink,- Maria Elisabeth, d. v. C. v.Roon en A. Ep- pmga; Jeanne, d. v. A. Bredius en A. de Snayer; Marius Thomas, z. v. P. v. Vliet en B. Vreugdenhil; Robert, z. v. L. Hemsius en H. v. Rij; Adrianus Jaco- !?us'. z. v: A. J. Dijkshoorn en E. Sas; Maria Wilhelmina, d. v. W. C. Schou- ten en A. Gerritse; Petronella Maria, d. v. K. L. v. d. Wal en P. v. Schie. Het Partijbestuur van de P. V. d. A. publiceert thans een verklaring in ver band met het bekende artikel van mr. Oud in het „Hbd", waarin hij de wense lijkheid betoogde om in Nederland te komen tot de oprichting van een voor uitstrevende middenpartij tussen de grote partijen van rechts en links. Het Partijbestuur erkent, dat mr. Oud onbehaaglijk dicht wandelt aan de grens van wat loyaliteit tegenover een partij, waarvan men lid en mede-op richter is, verdraagt. Evenwel, het Par tijbestuur wenst zich voorshands op 't standpunt te plaatsen, dat het in eerste instantie aan Öud zelf moet worden overgelaten om uit te maken, of hij zich voldoende aan de Partij en haar begin selen gebonden voelt om als een van haar leden te willen gelden. Naar wij vernemen, zal over enkele dagen dr. H. M. Hirschfeld naar Ame rika vertrekken ten einde daar bespre kingen te voeren over het rapport, dat de Conferentie van 16 te Parijs heeft opgesteld. sm Binnen een minuut had Tim nu het spook gemaakt! Weldra had mj een lekker zeepsopje voor elkaar, st éne eind van het slangetje °P mondstuk van de pijp, het andere einde bevestigde hij aan de gaskraan. (De man had een fles met gas gevuld als mj buiten was, verduidelijkte hij), verder gooide hij wat glycerine in het ®°P om het wat steviger te maken, en toen hij het gaskraantje open zette, kwam er een pracht van een bel uit de pijp! Nu nog voorzichtig het gaas erover, even schudden en het spook zweefde, door het gas gedragen, door de kamer! „Het gezicht was er natuur lijk op geschilderd! WOENSDAG 1 OCTOBER. Heden heeft de gebruikelijke golflengte- wisseling plaats. De K.R.O. en N.C.R.V. gaan zenden via Hilversum H en 218 met^r),.en A.V.K.O. en V.A.R.A. via Hilversum I (301 meter). HILVERSUM I (301 M.) V.A.R A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgen- wiidine- 1100 Populaire platen; 12.00 Accordeon; 12.30 Weerpr12.315 Vaude- ville-ork (13.00 Nieuws); 14.00 Voor dracht; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 V. d. kinderen (15.45 Ziekenuurtje)17.15 Or gel" 17 30 Vincentmo; 18.00 Nieuws; 18.20 Gram18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 P. v. d A- 19-15 Piano; 19.30 V.P.R.O.; 20 00 Actual.; 20.15 Omroeporkest; 21.30 Toe spraak minister Drees; 22.15 Malando; 22.45 Boekbespr.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II '(415 en 218 M) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn en gram.- 10.30 Morgenwijding; 11.00 Piano- 1130 Musette-ork.; 12.00 Gram.; 12.30 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-ork.; 14.00 Concert; 14.30 Amerik. gram.; 15.30 Cia- "n.ect:„16f°.0ver postzegels; 16.15 Zang; 16.45 V. d jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Zang; 18.20 Gram.; 18.30 Mandoline; 19.00 Nieuws; 19.15 Depart, uitz.; 19.30 Actual.; 19.45 Eng. les; 20.00 Van alles wat; 20.15 Orgel en zang; 20.45 Rembrandts Nachtwacht; 21.05 Piano platen; 21.15 Oude bekenden; 21.45 Or kest; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 Kwartet; 23.30 Gram. 2,. Maar ik zou toch wel 'n kansje willen wagen, kapiteinU niet? Restormel maakte twee brieven open en las ze door. Ze waren van geen bij zonder belang en hij scheurde ze na le zing in stukjes. Maar zodra hij aan de derde begon, kreeg hij een schok. Hij staarde naar het briefhoofd en begon de brief nogmaals te lezen. Alle deksels...! Wat moet dat be tekenen?, riep hij uit. Roux keek hem vragend aan, maar zei geen woord. Ondanks hun verschil in rang en opvoeding, had Restorniel Roux toch steeds meer als vriend dan als ondergeschikte behandelc De op passer was een meer dan „goeie kerel" en wat hem aan ontwikkeling ontbrak, v. ord vergoed door zijn slimheid en ge zond verstand. Zeg, Septimus, begon Restormel eindelijk. Ik zou je wat willen vragen. Veronderstel eens, dat iemand jou een groot stuk land, een >oi oud huis en zo meer naliet, wat zou je dan gaan be- giimenl Vraag me liever wat anders, ka- pitein! Neen, lk meen hetSee woord. Is er soms een bijzondere tsd®n, dat U me dat vraagt?, viste Roux, naar het vel papier kijkend, dat Restor mel in de hand hield. Q,ro„ Barnabas keek zijn oppasser even vreemd aan. Die brief had hem blijk baar een schok gegeven en hij wist ternauwernood, wat hij zei. Hij moest iemand mededelen, wat hem zo ver bijsterde. De brief, die ik nu net ontvangen heb, is zo verdraaid gek, stamelde hij. Zo, kapitein? zei Roux, half ver wonderd, half nieuwsgierig. Ja, hij komt van een notaris in Parijs, antwoordde Restormel en ver viel toen weer in stilzwijgen. Zo, kapitein?, zei Roux nogmaals, allengs brandend van nieuwsgierigneid. Maar... onthoud goed... het blijft helemaal onder ons, begrepen...? Geen enkel woord er over... tegen niemand, hoor! Geen woord, kapitein, daar kunt U van op aan, geen enkel woord! Ik heb je nooit veel over mezelf verteld of over mijn familie, wel? Neen, kapitein alleen, dat U een wees bent; dat Uw moeder stierf, toen U nog klein was en dat U Uw vader verloren hebt, vlak nadat U op studie ging. Maai: ik heb U altijd beschouwd a|? een. nou ja, als Iemand van hoge atkomstjaj <jat zie je nu eenmaal zo vanzelf. Weer heerste er geruime tijd stilte, terwijl Restormel met de brief in de hand voor zich uit stond te staren. Hij scheen de grote stilte om hqm heen vergeten; hij scheen zelfs vergeten, dat hij nog bestond. Hij was naar die afge legen loopgraaf gegaan, omdat hp ver langde, alleen te zijn en Roux was met hem meegekomen, maar nu... Tot voor tien minuten, zei hij ten slotte; beschouwde ik mezelf als een armoedzaaier, als iemand, die van zijn tractement leven moet en... en... Maar... die brief heeft alles onderste boven gekeerd. Zo, kaptein?, zei Roux weer bran dend van nieuwsgierigheid. 't Is de dolste grap die ik ooit heb meegemaakt zo barstte Restormel plot seling in lachen uit: In jaren heb ik zo iets grappigs siet gehoord! Zo kaptein...? Ja door eea alleronmogelijkste sa menloop van omstandigheden is een heel stel familieleden mensen van wie ik sinds jaren nooit meer iets gehoord had dood gegaan en... en... nu schijnt het dat ik erfgenaam ben van een heel groot landgoed! 'n Groot landgoed kapitein wel verdr.... ik laat me... Ja y«l£«ns dit schrijven ligt dat landgoed al jaren op zijn eigenaar te wachten. Het schijnt een hele toer ge weest te zpn om telkens weer de wet tige erfgenamen op te sporen en als ze dan eindelijk gevonden zouden worden, bleek telkens weer, dat ze al dood wa ren. De vorige eigenaar was niet ge trouwd en zijn erfgenaam was aan het front. Het heeft heel lang geduurd, voordat zijn verblijfplaats gevonden was. Maar eh dat was een kerk hof. Mijn neef of achterneef was ge sneuveld. Toen moest die notaris de volgende erfgenaam opzoeken en daar mee was het precies eender gesteld en zo ging t een tijdje door, totdat ze ein delijk bij mij terecht zijn gekomen. Voor zover ik er iets van snap, ben ik nu de laatste overlevende, die enig recht kan laten gelden. Staat dat in die brief, kapitein? Ja. Het is een brief van 'n rechts geleerde, een zekere Pierre Borlas, die ergens in Parijs kantoor houdt. Septimus Roux floot lang en met nadruk en riep tenslotte vrolijk uit: Dan bent U rijk! Misschien wel mil- lionnair. Daar heeft het wel wat van. Gek, dat die brief net op de laatste dag van de oorlog komen moest, vind je niet? Gek, beslist gek, kapitein... waar omwaarom... waarom... Is het heus geen grap, kapitein? zal wel niet voor de aardigheid zoiets schrijven. Weer heerste er enige minuten lang stilte. Restormel las de brief nog eens over en Roux scheen zich ernstig af te vragen, of hij zijn oren en ogen wel geloven mocht. Alles klonk zo vreemd en was zo onverwacht gekomen U vraagt natuurlijk dadelijk ver lof, nietwaar kapitein?, vroeg Roux, na uit z'n overpeinzingen ontwaakt te zijn: U gaat zeker meteen naar huis toe, om bezit te nemen van dat land goed? Dat weet ik nog niet, antwoordde Restormel vaag, als was hij met zijn gedachten heel ver weg. Weet U nog niet, of U er bezit van nemen zult, kapitein? Juist; ik ben er helemaal van over stuur, Roux. Ik ben er bang voor. Bang? Waarvoor? Voor alles! Het komt me alles zo onnatuurlijk voor. Zie je dat niet m...? Zo helemaal bij toeval kom ik in het bezit van dit alles. Waarom eigenlijk? Ik heb er niets voor gedaan! Ik heb er feitelijk nooit iets van afgeweten. Lou ter door geboorterecht en omdat die arme kerels vóór mij gesneuveld zijn, krijg ik die erfenis toegewezen. Wat zou jij doen, als je in mijn schoenen stond (Wordt vervolgd). Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat wederom 20 punten op de textielkaarten VA 705 worden aan gewezen. Met onmiddellijke worden geldig verklaard de Jxmnen gemerkt: Textiel E één punt, Tex tiel E vijf punten, Textiel F één punt en Textiel F vijf punten. De bonnen Textiel E reserve en Tex tiel F reserve zijn derhalve niet aan gewezen voor de aankoop van tex- tielgoederen. Het hoofdbestuur van de L.T B heeft een handleiding van een winter^- gramma ontworpen. Besloten is, om door actie naar binnen toe, alle leden, maar m het byzonder de stuwers en bestuurders voor een meer succesvolle aotae naar buiten voor te bereiden. Voor iedere afdeling zijn twee plan- Jan, actl€ opgesteld: a. een plan voor de stuwers en bestuurders; b. een p an voor alle leden. De stuwers en be stuurders van iedere afdeling verenigen zie m een kern. Deze kernen vergade- ^T0m 14 dagen op 'n vaste dag, in elke vergaderingen telkens twee on derwerpen worden behandeld en aan discussie onderworpen. -P®. bijeenkomsten der leden van da afdaling dienen een geheel ander karak ter te hebben dan da gewone algemene ledenvergaderingen. De afdelingsbesturen kunnen 'n keus maken uit de volgende programma- avonden: 1. De Oogstdankdag; 2. een gewijde avond; 3. een culturele avond; 4. de feestavond der afdeling; 5. een avond vol actuele problemen. Het hoofdbestuur overweegt de moge lijkheid om in de loop van de winter maanden diocesane studiedagen te be leggen. In verband met het feit, dat de ud-directeur van Winterhulp, C. P. Piek zich voor de bijz. raad van cassatie enige malen beriep op goede daden, die hij gedurende de oorlog bedreven zou hebben, heeft de bijz. raad besloten een onderzoek naar deze daden te laten in stellen. De rechtercommissaris van het B. G. te 's-Gravenhage krijgt beschik king over de stukken in deze zaak, ten einde het vereiste onderzoek in te stel len. De KNAC heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht de post van 3% ton, welke op de begroting 1948 voor bruggenbouw voorkomt, te verho gen tot ongeveer het tienvoudige. Zij grondt dit verzoek op het feit, dat het motorwegverkeer voor versnelde brug genbouw nog steeds cent per liter ben zine opbrengt, hetgeen voor het jaarver bruik van benzine overeenkomt met 3% a 4 millioen gulden per jaar. Op deze wijze zal een begin kunnen worden gemaakt met de zeer noodzake lijke bouw van de tunnels bij Velsen en Hembrug en de eveneens noodzakelijke bouw van de verkeersbruggen bij Gorin- chem en Doesburg. De KNAC is van oor deel, dat dit bij uitstek werken zijn, welke voor verbetering van de verkeers- toestand onmiddellijk effect sorteren. ROTTERDAM. 3 OSeptembe-- 1917. Vlet- en lichterwerk: 600 ton 50. 500 ton 45, 400 ton 37.50, 100 ton 17.50. Alles per dag. vaarwerk: 380 ton erts Arnhem in div. schepen, 100 ton petr.cokes Opheusden, 250 ton id. Gorcum, 100 ton id. Door^ werth. 200 ton kunstmest Beringen 80 ton fosfaat Schoonoord, 70 ton id. Stads kanaal, 100 ton id. Veendam 90 ton id. Nieuw-Amsterdam, 500 ton meel Am sterdam. 295 ton coprah Wormerveer, 150 ton bloem Tilburg N.S., 100 ton kolen Steenbegren, 1350 ton id. vletten. 250 to# stukgoed Amsterdam. Alles volf"-- Iv riet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3