Oostenrijk ii Roofzucht contra soepelheid de duimschroeven Walvisvaart op liet witte doek I HONDERDEN DODEN De nieuwe BONNEN HET BEROEPSGEHEIM VAN DE JOURNALIST MET DUIZENDEN door de kieren Amerikanen moeten MINDER ETEN MORGEN bij aardbeving in Iran DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN verbazingwekkend Inbraak in kerk en pastorie Bronnen zijn heilig Geen loonstop in Engeland C.C.D. voor een vreemde diefstal r Ter voorkoming van wanhoop in Europa Richtprijzen (jEerste Vrijda êD Oliebollen met oudejaar? Indexcijfers van arbeidslonen 69ste JAARGANG DONDERDAG 2 OCTOBER 194? tfo. 20431 LEVENSMIDDELEN UIT AMERIKA STROMEN TOE Afwijzing van het Oostblok EEN UITSTEKENDE DOCUMENTAIRE SOVJET-BERICHT Wat „Moskou in Oostenrijk wilde en de anderen niet" Tabernakel geopend doch niet beroofd- Hoofclredpcteur van Elsevier voor de rechtbank „Walvis in zicht". LANDBOUWERS STAKEN INZAAI VAN WINTERTARWE NOG GEEN RICHTPRIJZEN VOOR DE OOGST IJZEREN WIEG-GORDIJN? HOOFDKWARTIER PRINS BERNHARD UITGEBREID DE H. VADER SPREEKT TOT AMERIKANEN De uitoefening der regerings macht VERMOEID EN BELADEN POLITIECOMMISSARIS VAN SEMARANG GEARRESTEERD Levert lege olieflessen in! Zeep en scheerzeep INDONESIE-COMMISSIE UIT DE V -RAAD DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwar taal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. rTii CT. .- tv. - - - NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce^ de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN IA 20 woorden 1.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In een Zondag in Vorarlberg gehou- den rede heeft de Oostenrijkse van buitenlandse zaken Grube ievens' dat voor millioenen do ars aan^evens- middelen op het ogenblikvanAmerika naar Oostenrijk onderweg zi JJeze zendingen, voegde d^.amJ^trd toe worden ons gratis geleverd, helaas moéten wij ook olie invoeren, want de Oostenrijkse oUeprodtuct^verluchtigt zonder sporen achter te laten, Waarme de een van onze voornaamste hulpbron nen in vreemde handen verdwijnt. Grubers fel1® rede, die de tragiek van Oostenrijk in de schrilste kleuren schil dert, kan beschouwd worden als de ab solute afwijzing van de Russische Doerin gen om Oostenrijk van het Wefftos te t?nemen eI1p„a!heelvin het Oostblok op te n®n}en- Bitter hekelde hii het maakte van ^iSbrULk' dat island ïhuren te -*reiht om herstelbeta- -A de Duitse eigendom men™ £A .nik' De Russen, zeSde hij, Duitse eigendommen in be- +i fii maar weigeren de verplichtingen te erkennen, die daaraan verbonden zijn. Zij nemen aldus tegelijkertijd in beslag de Oostenrijkse eigendommen in de vorm van uitbreidingen en verbeterin gen, welke tijdens de Hitler-dictatuur met het geld van de Oostenrijkse belas tingbetalers zijn ingevoerd. En dan volgt een uitermate belangrijke passage, welke in scherp contrast staat tot de tot voor kort vaak uitgesproken me ning, dat' een slecht verdrag beter is dan geen verdrag: „Natuurlijk heeft Oostenrijk geen enkel belang bij het sluiten van een verdrag, dat haar be langrijkste industrieën practisch met prikkeldraad zou omsingelen, en de 'grenzen tussen de Oostenrijkse Repu bliek en de Sovjet-Unie zou wegvagen." Misschien is er geen land in Europa, dat onder merkwaardiger en moeilijker omstandigheden leeft dan Oostenrijk. Bevrijd land, en in zekere zin dus bond genoot, ondergaat het toch het lot van een overwonnen natie: het is bezet, door niet minder dan vier mogendheden en een tijd lang heeft het uit eigen midde len de bezettingskosten moeten betalen. Wel is daaraan gedeeltelijk een einde gekomen, doordat de Amerikanen alle lasten in bun zone op eigen schouders hebben genomen, en de twee andere Westelijke bezetters.de uiterste soepel heid betrachten, maar daartegenover zetten de Russen de duimschroeven meer en meer aan, terwijl zij bovendien nog een protesterende verontwaardiging opbrengen tegen de welwillender hou ding der anderen jegens het wel bevrij de, maar nog steeds niet tot vrede ge komen Oostenrijk, dat onder de zware drukt1 Van V*er °lifanten wordt platge- o Sinds lang reeds is aan Oostenrijk of n "Staatsverdrag" beloofd, maar steeds loopt men weer vast op de Rus- ??e eisen, die practisch op een over weldiging van het gehele economische leven van het land neerkomen. Door de vastberadenheid vooral van de Verenig de Staten krijgen de Russen, geen kans het land op de hun eigen methode poli tiek te veroveren, maar anderzijds ver hinderen zij toch, dat een werkelijk vre- desstatüut tot stand komt. En niemand heeft enig idee, hoe dit dode punt kan doorbroken worden. Oostenrijk heeft deskundigen die het land konden bezoe ken, hebben het eenstemmig geconsta teerd geweldige vorderingen op de ,weg naar het herstel gemaakt: er heerst onder de werkers, meer dan in vele andere landen, een bewonderenswaar dige arbeidslust; niettegenstaande het hongerrantsoen van ongeveer louu ca lorieën is de arbeidsprestatie tot tachtig procent van de vooroorlogse gestegen. Met de rijkdommen, welke het land in zijn schoot bergt, en zijn onvergelijke lijke toeristische aantrekkelijkheden zou het de toekomst vol vertrouwen tege moet kunnen zien, als zijn plaats in ae wereld officieel was geregeld. In Wenen leeft men echter m voort durende onrust. Niet alleen wijl altijd door mensen op geheimzinnige wijze verdwijnen, niet alleen ook wpl de voed seltoestand benauwend slecht is, maar evenzeer, wijl men bevreesd is, dat Rus land eenvoudig en zonder nicer de helft van Oostenrijk hii bet Oostblok zal aan sluiten. Het énige antwoord van Amerika zou kunnen zijn een bedreiging met oorlog of in het uiterste geval een oorlogsverklaring: maar ieder beseft, dat Washington daartoe niet zal over gaan. Een tijdlang hebben geruchten gelo pen meer dan geruchten waren het niet dat bondskanselier Figl de re geringszetel van Wenen naar Salzburg zou verplaatsen. Figl heeft er ten sterk ste tegen geprotesteerd, dat hii ooit der gelijke plannen zou hebben gekoesterd: „Neen, deze oplossing is nooit overwo gen, te meer niet, daar ik nooit Kel?°il heb in 'n sovjet-staatsgreep in Oosten rijk, noch in een definitieve breuk tussen de Russen en de Westerse mogendheden Wat ik wel kan zeggen, is_dat ik met zal aftreden, dat ik op mijn post zal blijven om de ware democratie en ae belangen van mijn land te verdedigen; dat ik de Russische listen zal ontmas keren en tegen elke gewelddaad zal protesteren." De expeditie die de Willem Barendsz het vorig jaar naar de Zuidelijke IJs-l zee maakte heeft veel beroering ge_ wekt in het vaderlands gemoed. Men bewonderde de moed en het vertrou wen van de ondernemers en was veelal een beetje jaloers op hen die meegin gen Men realiseerde zich weinig wat er eigenlijk gebeurde, wat die walvis vangst inhield, dat er naast opwinden de avonturen misschien ook wel on prettige dingen zouden zijn. Dc film „Walvis in zicht'.*, gemaakt van door Polvgoon-Profilty opgenomen jour naals. heeft nu een tipje opgelicht van de sluier die over dit alles hing. Dat is misschien wel het grootste com pliment voor deze film. dat zij hoewei zij niet de pretentie heeft meer aan een reportage te zijn, tocly steeds boeiend en levendig is. Er is hier geen ruimte voor valse romantiek, maar wel vooi werkelijkheidszin en ronde humor. Vijl kwartier worden wij meegevoerd met de expeditie, we maken de tocht mee, de vangst van de walvissen, het slachten van deze reuzedieren en het verwerken ervan, allemaal toch technische dingen doch de laatste minuut is even span- j1.6"?: als de eerste. Men vertelt geen zonderheii™ n' geen sentimentele bij het leven zo'ahThlt bedriJf ,Cn ge spreekt evenwicht f"6 reP°rta' frisse wind door. waait een .Walvis in zicht" is sarn„„„„ het werk dat de voortrctfEiijk| c0a^.„"11 man Hannes de Boer meebrachten zijn tocht. Hjj heeft aan boord van het moederschip en van de jagers het werk en het leven geobserveerd en zijn scher pe oog zag veel belangrijke en merk waardige dingen. Harde dingen in deze wereld van stug werken, zweet, stank en traan, maar ook mooie dingen in de le vende natuur, de koude ijswereld en de hem omringende kameraden, hij hield bij alles de juiste maat. Rita Roland heeft al dit materiaal tot een geheel gecomponeerd. Zij deed geen pogingen om op een artistiek hoger niveau te komen, ook zij hield het. doel strak voor ogen en haar werk is in veel opzichten bewonderenswaar dig. Een enkele maal wijdt zij te lang uit als b.v. bij de pinguins. De tekst werd gesproken en geschreven door de heer Bloemendal wiens uitstekende mi- crofoonstem een jeder van de Neder- Deze verklaring dateert van enkele weken her, zij blijft onverzwakt gehand haafd. Uit de sindsdien door regerings personen gehouden redevoeringen blijkt zelfs, dat de Oostenrijkse houding nog resoluter is geworden. Men krijgt de indruk, dat zij, hoe moeilijk het haar ook moet zijn gevallen, de uiterste conse- kwentie uit de voor ie Ier tastbare feiten heeft getrokken. Uit het Oosten heeft zrj niets te verwachten: maar de Ver enigde Staten staan achter haar: Oos tenrijk is een der drie landen, die met het eerste overbruggingskrediet gehol pen zullen worden; intussen stromen de levensmiddelen reeds toe, een gunst, die het voor heeft op Frankrijk, dat nog steeds vreest, dat elke hulp te .laat zal komen. Volgens Tass, het officiële Sovjet nieuwsbureau, heeft de Russische dele gatie in de geallieerde bestuursraad van Oostenrijk voorstellen gedaan, om de democratie van Oostenrijk te ver sterken. Deze voorstellen zouden vijf punten behelzen: le. Opheffing van de militaire geal lieerde besturen in alle zönes; 2e. opheffing van alle militaire ge rechtshoven; 3e. beperking van de taak der geal lieerde militaire politie tot de bescher ming van geallieerde burgers; 4e. overdragen van alle zendstations,' nu in geallieerde handen, aan Oosten rijk; 5e. vervoeren van alle verplaatste personen uit Oostenrijk. De Amerikaanse woordvoerder zeide, in een commentaar verbaasd te zijn over de onderschatting door de sovjet unie van de intelligentie der Oosten rijkers. Onbevoegden hebben zich in de nacht van Maandag op Dinsdag toegang ver schaft tot de R. K. kerk en pastorie te Vaassen. De werkkamer van de pastoor, welke allereerst tot het operatie-terrein van de inbrekers behoorde, werd overhoop gehaald en uit het schrijfbureau wer den enige honderden guldens aan klein geld, afkomstig van collectes, ont vreemd. Tot overmaat van ramp ontdekten de dieven in de spreekkamer de reserve sleutels van kerk en tabernakel en weldra verschaften zij zich ook de toe gang hiernaar. Het tabernakel werd geopend en uit de zich daarin bevindende monstrans werd de H. Hostie weggenomen en op het altaar gelegd. De monstrans en kelken werden echter niet ontvreemd. Wèl werd achter in de kerk een offer blok gelicht. Verder maakten de dieven in de pas torie nog levensmiddelenkaarten, een kolenkaart en enig geld buit. Deze maand hoopt men nog de brug over de Eendracht, die de verbinding vormt met Tholen, gereed te hebben. Er wordt met man en macht aan gewerkt. De brug is door het Rijk overgenomen, zodat na het definitief herstel de beruchte tol van gemeentewege vroeger geheven, is vervallen. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gistermorgen terecht de heer H. A. Lunshof. v°ormalig hoofdredacteur van „Elseviers Weekblad", die in deze kwa liteit in Maart 3-1. geweigerd had aan de rechter-commissaris mede te delen, wie hem de geheime notulen van Linggadjati ter inzage had gegeven. De door de verdediger, mr. S. P. Ger- brandy, gedagvaarde getuige mr. M. Rooy, hoofdredacteur van de „N. R. C." verklaarde °P de betreffende vraag, dat de heer Lunshof door zijn collega's als een eerloos man zou worden beschouwd, als hij wel geantwoord zou hebben. „Was u het eens met het bewuste ar tikel?" „Zeker niet- ik heb een beschouwing gewijd aan de verwerpelijkheid er van. maar als journalist js <je heer Lunshof verplicht de naam van zijn bron niet te noemen." Het noemen van een bron is nooit gerechtvaardigd, De president, mr. v. G. A. Boll. vroeg aan de heer Lunshof, of hij bij zijn standpunt bleef, waarop bevestigend werd geantwoord. De Officier van Justitie, mr. P. Smit, meende, dat het hier alleen gaat om de vraag, of dg heer Lunshof met de hui dige wetgeving €en b^oep kan doen op zijn zwijgplicht. Art. 218 van het W. van S. spreekt alleen over degenen, die krachtens hun beroep verplicht zijn te zwijgen. De jurisprudentie kent dit recht toe aan artsen, advocaten, geeste lijken, notarissen, échter niet aan ac countants en bankiers. Wat het beroeps geheim van de journalist betreft, in 1938 veroordeelde de Haagse rechtbank een journalist. die niet wilde mededelen, wie hem Inlichtingen over een geheime raadsvergadering had verstrekt. Volgens spreker spreekt alles tegen dit beroeps- geheirti. Er is dus niet eens sprake van een principiële kwestie. Bewezen is. dat het niet noemen van de bron is ge schied zonder wettige gronden. Spreker requireérde tenslotte f 100.— boete of 15 dagen hechtenis. De verdediger, mr. S. P. Gerbrandy, betoogde, dat de journalisten hun be roep niet kunnen uitoefenen wanneer zij niet het recht tot geheimhouding hebben. Als de Staat er in zou slagen de journalist tot spreken te bewegen, zou de bron verstopt raken waaruit hij zijn inlichtingen krijgt. Er zou geen goe de objectieve voorlichting mogelijk zijn en de vrijheid van de pers, die tot het geweten van het volk spreken moet, zou zodanig worden beknot, dat zij haar taak niet meer zou kunnen vervullen. Vol gens de opvattingen der journalisten zou de heer Lunshof zich als journalist on mogelijk maken indien hij de namen van zijn zegslieden noemde. De verdedi ger besloot met te zeggen: „Ik vraag ont slag- van rechtsvervolging op grond van het feit ,dat er wel degelijk een be roepsgeheim voor de journalist bestaat en beroep mij, zo het Hof anders mocht oordelen, op overmacht." Uitspraak op 15 October. De Britse premier, Attlee, heeft de Britse vakverenigingsleiders de ver zekering gegeven, dat de regering niet van plan is over te gaan tot het in voeren van een loonstop, of zich te men gen in vrijwillige onderhandelingen tus-» sen arbeiders en werkgevers. In een door Downing Street gepubli ceerd communiqué wordt gezegd, dat „loongeschillen nog steeds beslecht moe ten worden door beide partijen door middel van een daartoe geëigend onder- hande lings-app araat". Naar verluidt, heeft Attlee nogmaals gewezen op het gevaar van inflatie, dat zich zal voordoen, indien de lonen nog meer stijgen, terwijl de toevloed van goederen naar de binnenlandse markt door importbeperkirigen en concentratie van de industrie op de export wordt verminderd. De C. C. D. is onlangs in een zeer ongewoon onderzoek betrokken. Een grossier in levensmiddelen te Groesbeek, die in de oorlog zijn magazijn verloor en thans zijn zaak voortzet in een nood- pakhuis, was ten einde raad. In de buurt van het pakhuis stonden veel bijenkor ven opgesteld, welker bewoners op een kwade dag ontdekten, dat er in het ge bouwtje balen suiker lagen opgeslagen. Met duizenden kropen ze door kieren en gaten naar binnen en stortten zich op de balen, die weldra een wriemelende hoop suikersnoepers leken. De grossier trachtte Op alle mogelijke manieren de beestjes weg te krijgen en ging tenslotte over tot een aanval met de flitspuit, 't Was radicaal in zoverre, dat er talloze „dieren" sneuvelden, maar volkomen lieten ze zich toch niet ver- de documentaire Walvis in zicht". 3=nrv,naals kent °ok deze leksi A g°|d f 1 hans stukken beter dan van de meeste van dit soort ondernemingen en iedere winst is hier welkom De gees tig» muziek is van Max. Vredenburg. Men mag dankbaar zijn voor deze film, waaruit blijkt dat mogen wij dan op het gebied van de speelfilm weinig of niets presteren, de documentaire hier op hoog peil staat. Men ziet de walvisvaarders nu me-t andere ogen en met beter begrip, en er zal na deze film wel minder jaloe zie en meer bewondering zijn. En het applaus na afloop van de première gold zeker evenzeer de bemanning als de film zelf. f. -v*-"••'Yv*'v De president der V. S„ Truman, heeft een beroep gedaan op het Amerikaanse volk, om minder brood te eten, teneinde honderd millioen bushel graan beschik baar te houden voor hulp aan Europa. Hij oordeelde het eveneens nodig, dat de graanvoedermg van vee beperkt werd. Eén bushel graan, door iedere De vangst wordt op het dek vakkundig behandeld. Scène uit de film Hedenmorgen we^ °IL.de, beurs te Middenmeer (W'e- flnrihn bekond gemaakt, dat de drie ^f^worgamsa- ties t.w. de L.V.B. (Kath- organisatie), de Chr. boeren, en t^ndersbond en de Hollandse Mij, van la"d?°^ hun leden adviseren geen wintertarwe in te zaaien alvorens de richtprijzen Voor de oogst 1948 door de regenng hekend ge maakt zijn. Het zou in de o reling van de landbouworganisaties SS op Don derdag 9 October tijdens een gezamen lijke vergadering deze e n der te bespreken. Vooraanstaande landbouwers g en als hun mening te kennen, dat er cut jaar belangrijk minder wintertarwe al wor den ingezaaid dan in voorgaande laren. Zij achten de prijzen niet voldoende om tot een dragelijke exploitatie van de met wintertarwe ingezaaide oppervlakten te komen. Naar wij vernemen, zal het nog wel even duren, voordat de richtprijzen voor de oogst 1948 kunnen worden vastge steld. Eerst- moet het rapport over de akkerbouwproductie binnenkomen van het Landbouw Economisch Instituut; Op basis van dit rapport wordt dan overleg gepleegd tussen het ministerie en de landbouworganisaties. Daarna stel* de minister de richtprijzen vast. Alvorens echter het L. E. I. zijn rap port inzake de akkerbouwproductie kan opstellen, moet het rapport vaJ} in stituut gereed komen inzake de melk prijs. dat thans aan de hand van geheel nieuwe gegevens wordt samengesteld en geruime tijd in beslag neemt. Dit rapport moet eerst gereed komen, om dat de wintermelkprijs op 1 November reeds ingaat Pogingen, om bevestiging te verkrij gen van de geboorte van de Chinese achtling, zijn tot dusver gestrand, omdat zij leven op communistisch grondgebied, aldus het blad Sheng Pao. Amerikaan in de komende maanden uitgespaard, aldus Truman, zal voldoen de zijn. „Als wij de hongerige mensen in de steek laten, zal de honger wan hoop brengen en de wanhoop chaos in gebieden, waar stabiliteit moet heersen met het oog op vrede en economische veiligheid in de wereld". Voor de Ver. Staten is het volgens Truman van het grootste belang, dat de rantsoenen van hongerige mensen niet verder verlaagd behoeven te wor den. De verlaging van het graanver- bruik van de V. S. mag echter volgens hem niet bereikt worden door verhoging van ck: prijzen, zodat alleen de minst draagkraehtigen de last der bezuiniging voor hun rekening zouden moeten ne men, neen, alle burgers moeten hierin gelijkelijk delen. Aan de voorzitters van de bijeenge roepen congrescommissie heeft Truman doen weten, dat „politieke groeperingen, die profijt hopen Te trekken van onrust en gebrek, thans voordeel willen halen uit de vrees van het Franse en Italiaanse volk, dat zij niet genoeg voedsel en brandstof zullen hebben om de komende winter door te komen". Het hoofdkwartier van Prins Bem- hard op de Zwaluwenberg te Hilversum is uitgebreid met een legeringsgebouw annex cantine. In tegenwoordigheid van een aantal hogé militaire autoriteiten is dit ge bouw gistermiddag aan de prins als inspecteur-generaal van de landmacht overgedragen door overste Perquin, eerstaanwezend ingenieur der genie en overste Scheffers, directeur van de ver- plegings- en cantine-dienst. Dg Prins heeft het keurig ingerichte gebouw met woorden van dank aan vaard. Naar A.P. uit Vaticaanstad meldt, heeft de H. Vader in Castel Gandolfo acht leden van de commissie uit het Amerikaanse Huis van afgevaardigden voor Amerika's buitenlandse handel in audiëntie ontvangen en tot hen ge sproken over de plichten der rege ringen. „Willen zij rechtvaardig het bewind voeren", aldus de H. Vader, ,,dan zal hun macht altijd beperkt moeten zijn door de fundamentele menselijke vrijheid dergenpn, die worden geregeerd". Het is voor de menselijke natuur nooit ge makkelijk geweest, de kunst van een rechtvaardig bestuur te leren en eer zuchtige lieden, die geen geweten heb ben. dat hen waarschuwt, komen in de verleiding, het gewone volk te exploi teren ten bate van een individu of van een groep. Een rechtvaardige regering erkent, dat haar eigen macht beperkt is door het recht der onderdanen en succes heeft ge alleen, wanneer ieder bereid is tot per soonlijke offers in het belang van allen. De rechtvaardige en billijke uitoefening van een wettige regeringsmacht is de sleutel tot de vrede der wereld. Aan dat hoge doel, dat de wereld met steeds groter wordende onrust verlangt te be reiken. wijden Wij al onze krachten, on ze gebeden en ons werk". drijven. En toen de grossier zijn inven taris opmaakte, miste hij een paar hon derd kilo suiker! De bijenhouders van hun kant waren boos over de slachterij onder hun volken en dienden een klacht in bij de rijks bijenconsulent. Deze kon echter slechts adviseren de korven en kasten minstens 6 K.M. van het verleidelijke pakhuis te verwijderen. De oorlogstijd was zwaar, maar de vredestijd is ook verre -van gemakke lijk. We hadden de moed opgebracht om de ellende door te komen in de verwachting, dat het nieuwe tijdperk schoon zou openbloeiem. De meesten onzer hebben zich vergist. Omdat hun instelling min of meer verkeerd was. We maakten ons geluk teveel afhanke lijk van materiële voorzieningen, we dachten, dat anderen veel zouden hebben geleerd en volmaakter zouden zijn in hun optreden. Vermoeid en beladen gaan individuen en hele groepen hun levensgang. Elke tegenvaller en er kwamen er sinds de bevrijding nog al wat drukt de mensheid terug in plaats van vooruit Is dan werkelfjk geen uitweg moge lijk? Is het leven werkelijk niet meer de moeite waard? Het mensdom zit vol fouten. Naar alle kanten doen de uitstekende staketsels pijn. Een zekere mate van welvaart is noodzakelijk, ook voor de geestelijke opgang. Doch feit is, dat velen met die geeste lijke opgang geen raad weten. De vor ming van onze persoon loopt niet langs de goede lijn. Er zijn wel algemene aan wijzingen, doch ieder onzer afzonder lijk moet zich tot model maken, om alsdan tot eigen en anderer geluk te geraken. Doch naar welk model? En hoe is dat model Is er een schoner, edeler, verhevener en tegelijk practischer dan het Model van het aller-beminneljjkst en aller- minnend Hart van Jesus, de Socioloog bij uitstek Deze nieuwe rubriek op Donderdag voor Eerste Vrijdag is niet bedoeld als een soort predicatie-in-de-krant. Doch begaan met het zware lot van duizen den tobbers, achtte de redactie van dit dagelijks spreekorgaan in uw gezinnen het nuttig, om met deze „voorlichting" misschien een stukje geluk te brengen, althans daartoe bij te dragen. We zul len zulks in alle bescheidenheid pro beren. AMATOR. Volgens de „Nieuwsgier" is de gewe zen commissaris van politie le klasse te Semarang W. H. te Batavia gearresteerd en gevankelijk naf&r Semarang overge bracht nadat hij reeds in zijn functie was geschorst. Hij wordt verdacht van handel in vuurwapens, het aannemen van steekpenningen, verduistering en plundering. Jhr. mr. de Geer komt met zijn zoon bij het gebouw van de Hoge Raad aan voor de behandeling van zijn zaak. Naar U. P. uit Teheran meldt, heeft thans het ministerie van bin nenlandse zaken aldaar bekend ge maakt, dat het dorpje Dowlatabad hevig geteisterd ls door de aardbe ving, welke vorige week in Iran woedde. Van de 500 inwoners van het plaatsje werden er 400 gedood. De meeste van de overlevenden zijn gewond, 58 zelfs ernstig. Tot nu toe heeft men nog slechts 170 lijken kun nen bergen. Nog steeds komen er aard- Hoewel hieromtrent nog niet de minste zekerheid bestaat, zal getracht worden tegen het einde van het jaar weer een spijsoliebon aan te wijzen. De uitvoering van deze distributie zou echter prac tisch onmogelijk worden, indien de thans in omloop zijnde flessen niet tijdig bij de winkelier worden terug bezorgd, immers de fabrieksvoorraden zijn te ge ring om in die enorme behoefte te voor zien. Daarom wordt een beroep gedaan op de huisvrouwen, om de flessen, zodra deze leeg zijn in te leveren, opdat, indien bet s *s inderdaad mogelijk zal blijken te z weer spijsolie beschikbaar te stell"'i. deze distributie niet opgehouden zal moeten worden, wegens gebrek aan flessen. tgdvak van 5 t/m 18 zijn de volgende bonnen Voor het October a.s. aangewezen: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie N). N-02 Diversen 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel, of kinderbiscuits. N-03 Diversen 500 gr. suiker, boter hamstrooisel enz of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. N-04 Diversen 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep. Bonkaarten KD, KE 711 (serie N). N-12 Diversen 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel, of kindermeel of kinderbiscuits. N-13, N-14 Diversen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnape ringen. N-15 Diversen 450 gr. huishoudzeep of 360 gr. toiletzeep. N-16 Diversen 500 gr. bananen (voor- inlevering). N-16 Reserve 500 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MD 711 (b(jz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie N). N-21 Suiker 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen. Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711. N-01, N-03 Tabak: 2 rants, sigaretten of kerftabak. N-01 Versnaperingen 200 gr. versnape ringen of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. N-03 Versnaperingen 100 gr. versnape ringen, of 100 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Reserve 5 Tabak: 50 gr. scheerzeep of 100 gr. scheercrême of 400 gr. sneischeercrême. De bon voor scheerzeep blijft voor lopig geldig. Bon N-16 Diversen voor bananen moet uiterlijk op 11 October a.s. bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd. trillingen voor, welke gepaard gaan met zware stofstormen en hevige kou de. Het reddingswerk en de verpleging van de gewonden, wordt zeer bemoei lijkt door het feit, dat alle waterbron nen de enige watervoorziening voor het dorp zijn vernield. De overle venden kamperen in het open veld zonder beschutting tegen de kou, zon der voedsel of water. Tenzij er spoedig Jiulp van buiten wordt geboden, zal hun toestand hopeloos zijn. Ook ander dorpen hebben hevig te lijden gehad van de aardschok en ook daar is het gebrek aan water nijpend. Juiste cijfers over het totaal aantal omgekomenen zijn nog niet bekend. De commissie uit de veiligheidsraad welke goede diensten zal bewijzen bij de regeling van het conflict in Indonisië, is gevormd en kan haar werkzaamheden, aanvangen. De V. S. hebben als vertegen woordiger benoemd Frank Graham, deken van de universteit van Noord- Carolina De twee andere leden zijn Paul van Zeeland voor België en de rechter Kirby voor Australië. Lichte stijging in 19x7 De indexcijfers van lonen van volwas» sen mannelijke arbeiders (volgens rege lingen) beliepen per 31 Augustus (basis Juni 1938/Juni 1939) gemiddeld voor 24 takken van nijverheid 169.0. voor de landbouw 243.9 en voor nijverheid en landbouw tezamen 179.5. De cijfers per 31 Juli waren reSp 166.6. 243.9 en 177.4., terwijl zij aan het begin van dit jaar resp. 164.8, 240.6 en 175.4 bedroegen. Het gecombineerde indexcijfer is in de loop van dit jaar dus met ruim 4 punten gestegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1