Er waren vijf jongens zoek Vfc? is M Mergelwinning in Zuid-Limburg Weerbericht! HONDERD JAREN ST. LUCIA I S HOE WU ZE VONDEN EN WAT ZE MEE MAAKTEN Het vraagstuk der kleine boeren een probleem Uit de sportwereld Voor verhoging der kolenproductie J 1 1 DONDERDAG 2 OCTOBER 1947 PAGINA 2 EEN VERSCHRIKKELIJKE VUURDOOP Maar het is beter zo dan in de onzekerheid'' Communisten stellen acht eisen TREKPAARDEN NAAR FRANKRIJK GEEN SCHENDING MEER VAN NATUURSCHOON 1 WEINIG WIND RAPPORT VAN DE DE HEER C. WESSELING f TWEE SOORTEN MELK- BONNEN TWEE DODEN BIJ AUTO ONGELUK EERST GELD ZENDEN EN PUNTEN! ALCOHOL EN SNELVERKEER COMMISSIE DEWEZ ZESHONDERD CHINESE VROUWEN BEVRIJD NEDERLANDSE TENNISSERS TE LUGANO. KRAMER NOG STEEDS AMATEUR DAMRUBRIEK Hoort U dat: er waren vijf jongens ergens in het voorterrein zoek. Of U, die géén jongen in Indië hebt, of geen familie, het erg vindt weet ik niet. Misschien hangt dit zelfs af van Uw politieke gezind heid. Het interesseert me nauwelijks of U zegt dat het onze eigen schuld is „dan hadden we maar geen troepen naar Indonesië moeten sturen Ik blijf maar dof en koppig herhalen, dat er vijf mensen vermist worden. Er worden vijf mensen vermist en ik kan U één ding ver zekeren: van elke compagnie, van elk volkomen willekeurig vreemd onderdeel, zullen alle jongens zich stuk voor stuk vrijwillig melden, wanneer hun gevraagd wordt om deze vijf mee te gaan zoeken. Want we zijn hier één grote familie, en als het er op aan komt is die vent in z'n jungle-overall die naast je loopt je haast even na als je eigen broer. We hébben niet zoveel anders. Het bataljon van II-7 kent practisch niemand van III-7, maar ieder die er van gehoord had, was over die vijfc ver misten haast even ongerust of het g'n beste vriend gold. Ik had 's morgens 'n zware patrouille met de tweede compagnie gelopen: on geveer veertien kilometer heuvel op heuvel af. We hadden geen schot hoeven te lossen, maar ergens verderop tussen andere heuvels had het lang en nadruk kelijk gerommeld. 's Middags werd ik wakker door mortiertrommelvuur en artillerie uit de richting van „De Koffiepot" en hoorde op de staf van H-7, dat een compagnie van III-7 moeilijkheden had geheid, dat er vijf jongens vermist waren en dat een compagnie van II-7 al uren tevo ren was opgecommandeerd om te gaan helpen. Ik schoot haastig m'n jungle- overall weer aan, jakkerde er heen in een jeep en zag al vanaf de weg, dat er iets mis was. Zelden heb ik zoveel verwarde en tegenstrijdige berichten te verwerken gehad als toen. Iedereen van 't peloton, dat die morgen vast liep in zwaar vij andelijk mortier- en vickers vuur ver telde me iets anders, maar het schijnt begonnen te zijn met een zware drie Inch mortiergranaat, die midden tussen de colonne ontplofte, geen slachtoffers maakte, maar de secties zover uit el kaar smeet, dat het onderling verband verbroken werd. Op dat moment begon een vijandelijke vickersmitrailleur en hoewel het vuur te hoog lag om slacht offers te maken, moet een van de jongens voor de meesten was het hun eerste fatsoenlijke vuurdoop het plotseling niet langer hebben kunnen harden en uit zijn dekking opspringend schijnt ie van plan geweest te zijn om over een heuvel van ongeveer dertig meter hoogte dekking te zoeken. Na enkele passen sloeg ie tegen de grond en bleef zwaar gewond liggen. Nog erger was dat hierdoor de vijande lijke vickers zijn vuur verlegde óp de sectie en daardoor de verwarring nog groter maakte. Tot vier keer toe pro beerde men de gewonde weg te trekken maar er was geen doorkomen aan. Toen het peloton tegen de middag terug keerde bleken er vijf mensen vermist te zijn, waarvan één met zekerheid gewond Opnieuw deed men een uitval, kreeg bovendien later op de middag steun van de 4e compagnie van H-7 die prompt op dezelfde plaats vast liep in het zelfde vuur. Van de vijf ontbrak elk spoor. In de middag kwam er echter één terug: de mortierschutter. Toen het 's morgens eindelijk stil werd om hem heen, merkte ie dat ie moederziel alleen op een klein heuveltje lag. Hij verborg zijn wgpen, klom in een hele hoge klapperpalm („behoorlijk bang, en ik snap zelf niet hóe ik 't klaarspeelde") zag onder zich even later een twintig Javanen langs trekken, liet zich, toen het veilig was, weer uit de boom zakken, sloeg zijn mortier op z'n nek, bekeek de zon eens probeerde zich te oriënteren en ging daarna op goed geluk de richting uit, waar hij het kamp vermoedde. „Toen ik eenmaal aan het lopen was ging het beterik vermeed elk pad en hield me zoveel mogelijk gedekt Ergens m een kamponghuis, waar ik binnen keek lagen twee kindere: slapen" Tegen de avond kwam le doodkalm op z'n eentje de weg af„Mazzel gehad, hèDat is alles Hij salueerde voor me, maakte netjes rechtsomkeert en verdween. (Een van de weinigen die me ooit zo „model' bejegenden). Z'n kort volkomen zakelijk relaas was vermoedelijk maar een zeer klein gedeelte van hetgeen hijzelf die lange hete eenzame dwaalmiddag door stond. HÜ heette Jan 't Hart. De mensen op de Schenkkade 5 in Den Haag mogen trots op hem zijn, vooral om hetgeen hij me niet vertelde en misschien nooit vertellen zal. Nog steeds vier man vermist, waar van een met zekerheid gewond. De 4e compagnie allemaal vetera' nen die ook tevergeefs was uitge weest en ook was vastgelopen in vuur, dat zelfs met onze artillerie en mortie ren niet te breken was, stond gedeelte lijk nog op de weg; de rest zat hier en daar te rusten. Ze waren moe en down. Kolonel van Langen, de brigade commandant, die ik overal ontmoette waar iets scheef ging, riep de officieren bij elkaar, vouwde stafkaarten open vergeleek gegevens en posities en gaf persoonlijk orders. Overal zaten en lagen jongens moe brood te eten. Moeten we nog een keer terug Er werd brood uitgedeeld. „Zal wel. er wordt nog brood uitge deeld Luitenant Diepgrond zat naast me op een bank. Ik kende hem nog van vroe- en we konden goed met elkaar van een ander bataljon waren. Maar achter alle opmerkingen, in elke stilte die viel, waren ze aanwezig. Leefden ze nóg Waar liepen ze nu? Waren ze krijgsgevangen gemaakt Over een uur zou het donker zijn. Tot half zeven bleven we langs de spoorbaan liggen. En keken uit in 't gebied waar het die morgen gebeurd was: ruige hoge heuvelruggen allen glooiend naar een wijde vlakte van sawahterrassen. Heel ver 'weg de Soembing en de Sindoro, blauw en ongenaakbaar. De lucht werd rood en later koud en helder en zeer hoog als een Hollandse herfstavond- lucht. Links, uit de richting van „De Kof fiepot", daverde plotseling 'n geweldige klap de doodstille avond in. Schoot onze eigen artillerie nog terug „Wij schiete seker de granate terug, die se ons net geleend hebbe. Later hoorden we dat het een brug was, die ze vlak voor het kamp hadden opgeblazen. Het werd opnieuw stil. Iemand ver telde hoe ie tijdens een artilleriebom bardement had liggen schreeuwen dat ie gewond was, toen later bleek dat ie een kleine scherf in z'n veldfles had gekregen en alle lauwe thee langs zijn been naar beneden was gelopen. Hij had het voor bloed gehouden. Het was bijna donker. De stilte suisde om ons heen en in de stilte begonnen de krekels. In de hoge koele avondlucht rees bleek de maan. Ver weg "Stil es Hou nou 'h ogenblikver weg plotseling het holle rhythme van de tong tong. Een bericht dat doorgeseind werd Kwam er iets naar ons toe Wat ging er gebeuren Het voorterrein beneden ons was bijna onzichtbaar. „Ken u morse vroeg een van de jongens. Toen ik 't ontkende, zei ie: „Nou ja, 't geeft niks hoohzij daar ook niet En eensklaps begon er naast me iemand te schelden. Hij kon niet uit zijn woorden komen van woede, hij kon ook geen woorden vinden. Misschien was het 't enerverende geluid van de tong-tong; misschien de artillerie; ze ker dacht hij ook aan de jongens die, als ze nog leefden en vrij rondliepen, nu ergens in het donker ronddwaalden en misschien een totaal verkeerde rich ting uitliepen. „Wat een troep 1" zei hij bitter. „Wat een rotiand We keerden zwijgend terug. En terug op de Koffiepot, zag ik ik vergeet 't nooittwee van de vermisten. In 't burgerleven zou je,bijna hebben staan grienen van blijdschap. De ziekenauto stond klaar om hen weg te brengen, maar ik had nog net tijd om de ene, die licht gewond was en alweer lachte en een sigaret rookte nog 'n hand te geven en een paar dingen te zeggen, die maar beter niet in de krant kunnen. Of dacht u dan dat wij zoiets stamelden van: Sapperdepietjes, wat hééééérlijk dat je d'r weer bent, jongen" 1 In de kamer daarnaast lag de andere. Hij was niet gewond. De luitenant, die die morgen het peloton had aangevoerd stond over hem heen gebogen. De jongen hield krampachtig zijn onderarm vast. Hij huilde. Zijn hele gezicht, vuil en stoffig, was nat van tranen en steeds weer opnieuw moest de luitenant beloven, dat ie er wéér op uit zou gaan en dat ie de twee anderen toch niet in de steek mocht laten. De twee anderen waren dood. Hun sectie had aan de voet van een zeer steile heuvel op een open weg plotseling hevig vuur gekregen waarop de commandant van het peloton het bevel gaf: „Met sprongen van dertig meter voorwaarts Hierdoor raakten de secties onderling het verband reeds kwijt en een van de jongens der achterste sectie stormde alleen de steile heuvelhelling op om aan de overzijde dekking te zoeken; toen hij bovenaan hijgend neerviel om even uit te rusten, werd hij zwaar gewond en bleef liggen. Tot vier keer toe pro beerde een hospitaalsoldaat naar boven te kruipen, kreeg echter telkens het zand van inslaande kogels in zijn ge zicht en moest het opgeven, toen hij merkte dat zijn pogingen practisch ze ker met zelfmoord gelijk stonden. De sectiecommandant holde naar voren, naar de pelotonscommandant, maar deze laatste lag zo ver vooruit, dat de sectie te lang zonder comman dant bleef en hierdoor de verwarring onder de achtergeblevenen, die bijna allen hun vuurdoop kregen, nog groter werd. Later,' toen de pelotonscomman dant wilde terugkeren met de sectie commandant naar deze sectie, liepen zit vast in zo'n zwaar vuur, dat zij vol komen van de laatste sectie waren af gesneden. De pelotonscommandant be sloot toen versterking te gaan halen op De Koffiepot". Er bleven het was ongeveer elf uur in de voormiddag van de laatste sectie slechts vier man achter: drie onderaan de heuvel, een, zwaar gewond bovenop de heuvelkam. Terwijl de eerste van de drie moei zaam omhoogklom hij viel tot drie keer toe terug naar beneden en liep daarbij waarschijnlijk reeds een lichte hersenschudding op trokken de twee anderen beneden al het vijandelijke vuur op zich door als razenden te schieten. Boven aangekomen, nam de andere het vuur over en gaf zijn twee makkers ge legenheid ook de heuvel op te klimmen. Hierbij kreeg de ene een schampschot langs zijn hals en een klein scherfje in zijn lichaam; de ander, die zich te veel bloot gaf, werd zwaar getroffen, sloeg over de heuvelkam heen en rolde aan de andere kant de diepte in. achter de heuvel. Later vertelde een' van de overleven den, dat hij op dat moment de extre misten hevig hoorde lachen, waarna iemand een bevel gaf. Waarschijnlijk zagen zij onze gewonde de heuvel af tuimelen en hun kant oprollen. Het was volkomen onmogelijk om de heuvel, die zeer steil was en zeker dertig meter hoog, af te dalen om te proberen de tweede gewonde te bergen. De twee bleven dus boven met de eerste gewonde in hun midden; zij kre gen een aanval maar sloegen hem samen af. Zjj probeerden de gewonde te verbin den, praatten met hem; toen ie later in de namiddag bij bewustzijn kwam. hiel pen zij hem in zijn laatste ogenblikken. Om half vjjf stierf hij. Het land om hen heen was volkomen stil. Zü zaten midden in vijandelijk ge bied en konden zich niet oriënteren- Toen het stil blééf even hadden zij nog hoop gekregen toen ér in de verte opnieuw heftig werd geschoten en ze vermoedden dat men probeerde hen te ontzetten probeerden zij de dode mee te nemen, maar toen dit te zwaar werd en ze bovendien niet eens met het lijk de steile helling af konden zonder ge vaar te lopen dat ze zouden worden gezien, yertoorgen ze het onder blaren 6Q gras Toen begon de terugtocht. Een half uur dwaalden ze rond. De licht gewonde moest zijn makker, die toen reeds de eerste tekenen van „shock" vertoonde zo nu en dan steunen, later moest hi) 'm zelfs hele stukken dragen. Toen ze merkten, dat ze alleen nooit de juiste weg zouden vinden, drongen ze in hun wanhoop ergens een kamponghuis bin nen, prikten een Indonesiër met de ba jonet in de rug, wezen vooruit en snauwden dreigend: „Bedono Bedono was de enige plaatsnaam in de buurt, waarvan ze zich herinnerden dat er Nederlandse troepen lagen. De jongen met „shock" huilde; niet hard, maar volkomen nerveus en uit geput. Het was een huilen, dat je vol komen kanot maakt. O, wat huilde die "tongen. En plotselingik aarzel even om dit neer te schrijven, want het klinkt een beetje gek: en plotseling hield je van deze twee net zo veel ais van je eigen broer En je was zo ongelooflijk trots op hen, zo ongelooflijk trots dat je maar alleen een paar rare soldaten woorden kon zeggen. Op de terugweg .terwijl we achter ae Rode-Kruiswagen reden, die hen naar het ziekenhuis in Cemarang bracht hoorde ik naast me in het donxer iemand zeggen: „Die twee anderehet is natuur lijk erg, maar hetjs beter zó dan m de onzekerheidw HOFWIJK De Alg. Bond van werkers in het mijnbedrijf heeft een resolutie aangeno men, waarin gezegd wordt, dat ter ver hoging van de kolenproductie de volgen de maatregelen noodzakelijk zijn: 1. Stopzetting van de werving van bui tenlandse arbeiders, doch aannemen van gehuwde en ongehuwde Ned. arbei-. dors uit binnen- en buitenland; 2. het instellen van een commissie met vertegenwoordigers uit de vakbonden teneinde 'deze werving te bevorderen; inhalen van de achterstand op het gebied der woningbouw en versnelde uitvoering van de woningbouwplannen van 1946 en 1947; 4. het invoeren van de 40-urige werk week op 1 Januari 1948 met dien ver stande, dat zolang een productie van 12 mill, ton per jaar niet is bereikt, een 46-urige werkweek wordt gemaakt, waarvan 6 uur als oyerwerk-uren wor den betaald; 5. omzetting van de productietoeslag in vast loon; 6. onmiddellijke verhoging der boven grondse lonen; 7. vaststelling van het tijd- en basis- loon voor houwers op 11-25 per dag; 8. het beschikbaar stellen van meer spek, vet en eieren voor de zware ar beid van mijnwerkers. Ingevolge het gesloten handelsaccoord zal Frankrijk hier te lande 5000 trek paarden aankopen. Nog voor het einde van dit jaar zullen ©r 3000 worden ge kocht. Daartoe komen binnenkort een of meer Franse aankoopcommissies naar ons land. Van Ned. zijde is de regeling van deze export in handen gelegd van de stichting „Export en import van paarden." Voor courante paarden zullen de exporteurs f 1250 per stuk ontvangen. Er Is heuglijk nieuws voor Zuid- Limburg en zijn bewonderaars. In de toekomst zal elders in Limburg een centrale mergelwinning komen, waar de cement-industrie, kunstmest!abrie ken, kalkbranderijen enz. anderhalve eeuw volop zullen kunnen graven. Daardoor zal een uitgestrekt dal ont staan, dat keurig zal worden aange legd. Het ligt in de bedoeling, dat deze plannen, welke zich reeds in een ver gevorderd stadium van voorbereiding bevinden, binnen twaalf jaar, wan neer de concessie aan de E.N.C.I. tot afgraving van de St. Pietersberg zal zjjjti afgelopen, werkelijkheid zullen zijn. Dan zullen alle mergelwinnlngen, die nu het natuurschoon steéds ver der aantasten, worden gestaakt. Dit nieuws deelden Zaterdag de heren ir. Fokker en Van Oyen mede ter jaar- Weerverwachtmg medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot t Vrijdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden en hier en daar ochtendmist; na i koude nacht mangen overdag onge^ j veer dezelfde temperatuur als van- daag; weinig wind. i 3 Oct.: zon op 6.42 uur, onder 18.18 uur; maan op 19.38 uur, onder 10.24 uur. vergadering van de stichting „Het Lim- burgsch Landschap" in hotel Schaep- kens van St. Fijt te Valkenburg. Zij lichtten er enkele onderdelen toe van het nationale plan en deelden mee, dat een definitieve lijst van natuurreserva ten is gereed gekomen. Zonder toestem ming van de Rijksdienst van het Natio nale Plan mag aan deze nauwkeurig afgebakende landschappen niets worden veranderd. Voor grotere gebieden zul len dwingende voorschriften t.a.v. bes planting, bebouwing e.d. worden uitge vaardigd. Gistermorgen is te 'a Grave nhage overleden de heer C. D. We.s se ling, oud lid van de Haagse gemeente raad en de Prov. Staten van Zuid-Holland. ger overweg. „Er was geen doorkomen aan Zeiemand bracht hem een boterham. Hij at traag kauwend de helft op. gaf de rest aan een ander. „We zullen nog een keer terug moe tenzei hij. Na elke zin zweeg hg een hele tud praatte dan weer even. Ü9f en moe. „Vandaag hadden we voor 't eerst eens rustToen lieten ze ons de hele morgen excerceren voor Koningin nedagIk wil alles doen. daar niet van, maar Hij zweeg. Misschien was hij onrede lijk. Later vertelde hii me dat ie de an dere d?.g naar het ziekenhuis zou gaan. Hij excuseerde zich bijna dat hij zich ntot goed voelde en zei; „Nou loop ik al zeventien maanden aan één stuk mee Tien minuten later braken we od. Het was niet onmogelijk dat de te genpartij zich na onze terugtocht plot seling weer sterk zou voelen en een tegenaanval zou wagen. Wij werden aangewezen om een hinderlaag te leg gen langs de tandradspoorbaan naar Magelang. Iedereen zwaaide gelaten ziln wapen weer maar over de schouder, sectie commandanten kregen ordersWii gingen terug. Er werd op de tocht bijna geen woord gezegd over die vier vermisten: we kenden ze bovendien niet omdat ze In het model van £le nieuwe bon kaarten, welke thans worden uitgereikt zijn enige vereenvoudigingen aange bracht. Bovendien zijn de melkbonnen voor het Westen van het land voorzien van een opdruk: West. De melkbonnen zonder opdruk zijn in het Westen niet geldig. Omgekeerd echter kunnen .be woners uit het Westen op hun melkbon nen (met opdruk) in het Oosten van 't land wel melk kopen. Hedenmorgen reed een z.g- bellen- wagen van een teerfabriek uit Hoorn, waarmede personeel van dit bedrijf uit Alphen a^n de Rijn en Zwammerdam naar het werk wordt vervoerd, langs het Aarkanaal, toen onder de gemeen te Ter Aar uit tegenovergestelde rich ting een melkauto naderde. Vermoede lijk' heeft de bestuurder van de bellen wagen, J. B., bij het zien van de melk auto te schielijk geremd, waardoor de wagen op het gladde wegdek is, gaan slingeren. Bij het passeren kwam de bellenwagen in botsing met de melk auto, tengevolge waarvan B. de macht over het stuur waarschijnlijk geheel kwijtraakte en de wagen regelrecht het diepe kanaal inreed. Van de vijf inzittenden konden drie door de be stuurder van de melkauto tijdig op het droge worden gebracht. Twee hun ner echter, de arbeiders J. K. uit Al phen aan de Rijn en G. L. M. uit Zwammerdam, zijn naar men aanneemt door de val bewusteloos geraakt en verdronken. Hun lijken zrjn later op gehaald. Textielzwendelaars achterhaald Textiel is en blijft nog steeds een schaars artikel, waaraan maar al te veel behoefte bestaat. Dat was ook doorge drongen tot het brein van een dxiètal heren vol burgerzin, die het geacht pu bliek in de nood eens zouden te hulp ko men, maar dan alleen om dit publiek en ook bonafide-winkeliers geld en textielpunten afhandig te maken. Hier toe richtten de oplichters een gefingeer de zaak op en stuurden dan per brief aanbiedinen rond voor popeline over hemden en zelfbinders. Geld en 72 pun ten moesten opgestuurd worden, leve ring zou dan volgen. In Maart JJ- richt- te men in Amsterdam de „Texico Han del Mij." op, die in de Marnixstraat ge vestigd werd. Hier werden ettelijke slachtoffers gemaakt. Na 10 dagen ver- dween echter de hele Texico. Gebleken is, dat in Rotterdam onder de naam „Erto" en in Utrecht onder „Kempen soortgelijke opUchterspraktij- ken uitgeoefend, werden. Honderden liefhebbers liepen in de goed opgezette val. In Juli konden 2 mannen, een 35-jange Tilburger en een 20-jarige Am sterdammer, gearresteerd worden. Verle den week is de derde oplichter, 'een 27-jarige Luxemburger, wonende in Brussel, in Antwerpen aangehouden. De man heeft ook in België misdrijven op zijn geweten (hij had er een firma ge sticht, die kaartjes voor voetbalwedstrij den verkocht en autobustochtjes arran geerde). Zijn uitlevering is gevraagd. In verband met het op 25 October a s. in Krasnapolsky te Amsterdam te hou den congres van de V.A.S., Vereniging voor alcoholbestrijding bij Snelverkeer, zal de heer Anth. G. v. Schaik, bestuurs lid der V.A.S. en alg. secr. van Sobriëtas op Zaterdag 4 October van 16.2016.30 uur voor de K R.O. een .radiocauserie houden over het onderwero: SNET.VER KEER EN OPLETTENDHEID. Het is een merkwaardig feit, waarop dankbaar de aandacht moge worden ge- I vestigd, dat de twee grootste en voor naamste vrouwelijke onderwijscongrega ties in het bisdom Haarlem haar baker mat hebben gevonden in een roerige za- kenstad als Rotterdam. Twee religieuze congregaties, die. ai zijn ze nu over heel ons vaderland ver spreid, toch in deze stad harer stichting nog steeds een grote werkkring hebben behouden en een steeds groeiende popu lariteit hebben verworven. Wij bedoelen de zusters Dominicanessen van Voor schoten, die reeds enige jaren geleden het honderdjarig bestaan van haar stich ting hebben herdacht, en de Zusters van het Rotterdamse Sint Lucia, thans offi cieel „Zusters van Bennebroek" geheten, die op 5 October a.s. de dag zullen vie ren dat zij vóór honderd jaar te Rot terdam zich tot een eigen congregatie vormden. Wist pastoor Raken van het Steiger, de eerste zusters van de Derde Orde van St. Franciscus op de Delftsevaart rond zich te verenigen, de paters Francisca nen van de Leeuwenstraat waren in 1841 er ln geslaagd enkele zusters van de Congregatie der Gasthuiszusters van Breda naar hun parochie te doen ko men. Het schamele huis aan de Leeuwen straat voor deze eerste zusters, nog maar drie, bestemd, was een primitieve nederzetting, maar reeds het jaar daar op verhuisden deze zusters naar de Schiedamsedijk ,waar zij een parochiaal weeshuis te verzorgen kregen. Zoals in die dagen meer gebeurde, scheidden de Rotterdamse zusters, met toestemming der bevoegde kerkelijke overheid, zich af van de Moeder-Congregatie te Breda, en vormden een zelfstandige congregatie, die zich spoedig naar de noodzakelijke behoeften van de tijd meer en meer op de opvoeding en het onderwijs der jeugd ging toeleggen .zonder 'direct de andere liefdewerken als verzorging van wezen, halfwezen en verlaten kinderen, en de verpleging van hulpbehoevenden en ouden van dagen geheel los te laten. Het werd een Copgregatie met echt Franciscaanse inslag, met het gevolg dat de zusters ook uiterlijk van kleedij ver anderen en haar vroegere Bredase zwart- merinos omwisselden tegen het bruin habijt van St. Franciscus. Haar eerste algemene overste werd de eerw. moeder Lucia, wier verdienstelijke en vereerde naam dankbaar nog voortleeft in de monumentale Sint Lucia-stichting te' Rot terdam, en ook in het latere Benne- oroek nog niet vergeten wordt. Toen het Leeuwenstraatse weeshuis korf daarop werd opgeheven, omdat de wezenverzorging te Rotterdam interparo- chiaal \yerd geregeld, kocht de voort varende moeder Lucia een huis aan de in die dagen nog zeer landelijke Cool- singel, waar voornamelijk grote bleke- rijen waren gelegen. Dit pand, dat in 1858 door de zusters werd betrokken, zou nu het Moederhuis der Congregatie wor den, en het kreeg de gemoedelijke en ook met recht moederlijke naam van Sint Lucia-gesticht", gelijk de oudere Rotterdammers het meer dan zestig jaar hebben gekend. Met andere van d© oudste stadgenoten heeft schrijver dezes in zijn jonge' jaren hier een nieuw en aldoor grootsér Sint Lucia zien verrijzen, dat in die dagen het meest imposante gebouw was. dat de steeds zich uitbreidende Coolsingel bleef domineren. Want het Sint Lucia' gesticht mocht zich van den beginne af aan in een verrassend voorspoedige ont wikkeling verheugen. Telde de Congr.e gatie bij haar officiële stichting in 1847 nog maar elf zusters en twee novicen, tien jaar later bedienden reeds zeventig zusters in onze stad en daarbuiten een achttal huizen, buiten voornamelijk in Friesland, waar men sinds de reformatie geen kloosters meer kende, en de zus ters aanvankelijk, maar zeer kort, als klopjes gekleed gingen.. In 1866 was te Rotterdam, ln de Kerk laan. Achter de Coolsingel, en dus ook achter het Moederhuis, nog een ande: „Sint Luciagesticht" opgericht, een te hui* voor verwaarloosde meisjes, als De Zusters van Bennebroek, voort gekomen uit de oude St. Lucia- stichting te Rotterdam, vieren 5 October het eeuwfeest harer Con gregatie. pendant van het reeds bestaande St. Lau- rentiusgesticht voor jongenswaan de Bin nenweg. Oorspronkelijk schijnt het de bedoeling te zijn geweest, de twee zo dicht bij elkaar gelegen panden tot een complex te verenigen, maar deze opzet is niet mogelijk gebleken, zodat het tehuis voor verwaarloosde meisjes spoe dig werd overgeplaatst naar de Karne melkshaven, waar det altijd de waar dering en weldadigheidszin heeft ge kend van de trouwe Rotterdammers. De grote Rotterdamse St. Lucia-stich ting is zeker tot zulk een zeldzaam ster ke bloei kunnen komen, omdat het de zegen kende van achtereenvolgende wij ze en voortvarende bestierderen, waar lijk vrouwen van groot formaat. Moeder Lucia heeft twintig jaar aan het hoofd van de Congregatie gestaan en werd bij haar dood opgevolgd door de vrome en bescheiden moeder Bene- dicta, die op haar beurt in 1879 werd opgevolgd door de energieke en door tastende figuur van moeder Alphonsa. Deze buitengewone vrouw, die de Con gregatie bijna een kwart eeuw heeft geleid .heeft Sint Lucia zowel wat het innerlijk geestelijk leven betreft als de activiteit naar buiten als voor de toe komst gemodelleerd. Toen zij in 1879 het bestuur overnam, telde de Congre gatie dertien huizen in den lande, toen zij in 1903 haar taak neerlegde, was dit getal tot een en twintig gestegen. Om de geestelijke verzorging van het Moeder huis intenser te garanderen, wilde zij een vaste aan de stichting verbonden rector, die zich geheel aan deze taak zou kunnen wijden. Tot dusverre was deze geestelijke leiding geheel vrijwil lig waargenomen door een pater Fran ciscaan. die echter tegelijk aan een der Rotterdamse parochies was verbonden. In 1898 kreeg moeder Alphonsa dan ook als geestelijk directeur en rector van het moederhuis toegewezen de zeereerw. heer M. A. Thompson, niet tot haar vol komen bevrediging, want deze eerste rector werd tegelijkertijd hoofdredacteur van „De Maasbode", en voelde als zijn meer speciale roeping deze krant uit te bouwen tot Nederlands katholieke groot blad. Niettemin is rector Thompson 28 jaren achtereen aan de Congregatie verbonden geweest. Moeder Alphonsa's groot en voortva rend voorgaan werd even waardig als krachtig voortgezet door de achtereen volgende algemene oversten, moeder Francisca, moeder Ludwina, moeder Ca rolina en moeder Imeldina. Onder moeder Carolina's bestuur heeft de grote gebeurtenis plaatsgehad dat het Dezer dagen hield 't Centrum voor Staatkundige Vorming zijn eerste pers conferentie met een tweeledig doel, n.l. allereerst om zich zelf aan de pers voor te stellen en vervolgens om haar een rapport aah te bieden over het kleine- boeren-probleem ln Nederland, sa mengesteld door een door het Cen trum ingestelde commissie, bestaande uit de heren prof. ir. W. J. Dewez (voorzitter). B. A. H. Engelbertink, ir. J. Th. Everts, drs. Th. J. Flatenburg en drs. F. W. J. Kriellaarg (secretaris). Het Centrum voor Staatkundige Vor ming is, zoals bekend, een op zich zelf staande instelling van kathijlieken voor actieve meningsvorming inzake actuele staatkundige vraagstukken. Hoewel het geen instelling is van de Katholieke Volkspartij, werkt het zeer nauw met haar samen en tracht het vooral ook de ""atholieke Volkspartij van advies te -ienen in belangrijke actuele vraagstuk ken. Het heeft een voor Nederland be langrijke daad gesteld door een vijftal bij uitstek deskundigen uit te nodigen om het kleine-boeren-probleem voor te lichten. En het moet gezegd, de z.g. com- missie-Dewez heeft haar taak ernstig opgevat en het vraagstuk der kleine boerenbedrijven in een rapport van ruim veertig bladzijden alzijdig belicht. De commissie is daarbij uitgegaan van de betekenis van het boeren- en tuin- geliefde moederhuis Sint Lucia na meer dan zestig jaar bestaan uit Rotterdam ging verdwijnen. De snel zich ontwik kelende Coolsingel tot een moderne grote-stads-boulevard met haar mondaine amusementsgelegenheden als Casino, cinema's en theaters bleek op de duur niet de juistgekozen plaats voor de geestelijke opleiding van jonge novi cen. Door de oorlogsomstandigheden van 1914 kon het bestuur der Congregatie het prachtige pensionaat der Franse zus ters van Sacré Cceur te Bennebroek overnemen en aankopen, en zo werden de zusters van de Rotterdamse Sint Lu cia nu voortaan „de zusters van Benne broek". Het oude historische Sint Lucia aan de Coolsingel, in 1920 afgebroken, werd een graag begeerde bouwgrond. Maar dé bloeiende Lucia-scholen wer den gesauveerd en schitterend onderge bracht in een nieuw monumentaal ge bouw aan de Aert van Nesstraat, dat de naam ging dragen van „Instituut St. Lucia". Met zijn lager onderwijs, Mulo. niet te vergeten zijn schitterend Montes- sori-onderwijs door de pionierster zuster Constatina georganiseerd, met zijn voor treffelijke kweekschool met internaat, is het „Instituut St. Lucia" uitgegroeia tot een der model-onderwijsinrichtingen in den lande. De zusters van St. Lucia hebben zien van haar kant niet ondankbaar getoona tegenover haar oude stichtingsstad. want behalve het monumentale „Instituut sunt Lucia" besturen zij in groot-Rotx-eraam nog vijf andere stichtingen en scnoien aan de Robert Fruinstraat, Hamnier straat, Heemraadssingel en Bloemhof (Zuid). Ook het bekende pand aan de Bloklandstraat, waar reeds jaren s. F. L. huist, was een stichting der Con gregatie. De Congregatie van de zusters van Bennebroek telt thans dertig huizen en bijna 700 leden. Zij is geworden tot een eter eerste en voornaamste onderwijscongregaties van ons land. P. HYACINTH HERMANS Wij vernemen, dat alle oud-leerlinge11 van het Instituut St. Lucia, dus van Kweekschool, Montessori en Frobe U.L.O., L.O., Centrale School en M°- devakschool in de gelegenheid worden gesteld hun bijdragen voor een nuiae- blg'k te zenden aan de volgende aar®;r sen: J. W. Atzema, 's Gravendijkwaï 40, Giro 274493; Chr. Beyersbergen, V ag- gemansstraat 43; G. «artsen, Goudse Rijweg 114 a; J, C. H. Hoogh'ais,*Oo,st- zeedijk 120, rek. Incasso-Bank Boschje; M. E. C. Willemse, Havenstraat 181, rek. Incasso-Bank, Boschje. ders-element in de Nederlandse volkS' gemeenschap, dat bij gebrek aan uitbrei dingsmogelijkheden van onze cultuur grond enerzijds en een snelle uitbreiding van onze bevolking anderzijds relatief steeds kleiner zal worden. Wat dat voor Nederland betekent,, wordt scherp naar voren gebracht in het hoofdstuk over de maatschappelijke betekenis van de landbouw in het algeme'en en van het kleine-boerenbedrijf in 't bijzondr. En wanneer men weet ,dat circa 70 pet. van het totaal aantal boeren en tuinders on der de kleine landbouwers moet worden gerangschikt, dan zal men begrijpen, dat wat men voor goeds van de landbouw in het algemeen kan zeggen, in het bij zonder geldt voor het kleine landbouw- kftHe>t'vraagstuk van de kleine boeren ia echter een probleem, en wel een nfl- pend probleem geworden tengevolge van de omstandigheden, welke zich na 1930 openbaarden omstandigheden, welke een crisis in de landibouiw hebben ver oorzaakt, waardoor heel de landbouw met de ondergang werd bedreigd.. En wat erg was voor het grote bedrijf, was bepaald fnuikend voor het kleine bedrijf. Het zou ons te ver voeren daar dieper op in te gaan en aan te geven, hoe onze landbouw door allerlei over heidsmaatregelen van de ondergang 13 gered. Niet meer, maar ook niet min der. Men kan de mening zijn toegedaan, dat het beter geweest zou zijn, indien men speciaal de kleine bedrijven in die jaren had laten doodbloe miskent men èn de econom e èn de sociale waarde van in het algemeen en van ^kleine-land bouwbedrijf in het bijzonder. Ons land zoals dat binnen te enge grenzen gegroeid is 1,3 nU een™aai het meeste gebaat met een zo groot mogelijk aan tal zelfstandige boeren ©n. tuinders. Maar dan moeten het ook geen zelfstan dige boeren en tuinders zijn, die onze boerenarmoede ten toon spreiden, maar kerngezonde eenmansbedrijven, welke èn in aantal èn in kwaliteit die zo waar devolle functies van de boerenstand in de Nederlandse samenleving zullen kun nen vervullen. Maar zo ver zijn we in ons lnnd nog niet. Trouwens, indien dit wel het geval zou zijn, zou er niet van kleine- boerenprobleem gesproken boeven te worden. En het Is juist de kracht van het aangeboden rapport ,dat het verant woord en radicaal zeer uitvoerig de mid delen aangeeft, welke tot een werke lijke oplossing van h®4 v„„ej,ne"k°eren- vraagstuk als probleem kunnen leiden. Dat diit rapport van het Centrum niet slechts door de Katholieke Volkspartij aanvaard worde, maar door allen, die voor het behoud en de versterking van onze boeren- ,en tuindersstand mede verantwoordelijk zjJn> alsmede door hen worde bestudeerd, die belangstelling hebben voor ons zo nuttig en noodza' kelijk platteland. Volgens de „Sin P0" hebben de Ned. troepen in de moeilijk bereikbare grotten en bossen Zuid-Westelijk van Boemiajoe zeshonderd Chinese vrouwen gevonden, die door de republikeinen uit deze plaats waren weggevoerd Deze- vrouwen heb ben tientallen kilometers moeten afleg gen en werden voortgetrokken en gesla gen als zij niet verder konden. Ze werden in afschuwelijke toestand aangetroffen en met trucks naar Boemiajoe terugge bracht behalve de ergste zieken die oaar hot hospitaal te Poerwokerto zijn vervoerd. ,»sin Po" voegt hieraan toe dat ve- republikeinen ml deze groots opgezet te reddingsactie werden gedood Aanderziids meldt de „Heng Po nog, dat omstreeks 4000 Chmezen uit Banjoe- mas worden vermist, en dat de Ned. troepen doen wat zij kunnen, maar dat zij (je demarcatielijn met mogen over schrijden om ontvoerden te redden zon der bijzondere toestemming van hoger hand. Het tennistournooi te Lugano was veel sterker bezet dan he+ eerste. Het Neder landse succes is dan ook niet groot geweest. Drie dagen regen leidden tot het vervangen van het heren-enkelspel en herendubbel qua tomooi door een wedstrijd ItaliëRest van de Europese spelers. In de ploeg van deze laatste werd ook Van der Kruk opgenomen, op de zevende plaats (van de acht.) Hij verloor van de Italiaan Ceccia (no. 9 van de Italiaanse ranglijst) na 5—3 in de eerste set met 68, 46. In het heren dubbelspel, met de Zwitser Albrecht als partner, kreeg hij klop van de Italianen Folli en Scribani 6j—3 63. Italië won de wedstrijd met 106. De uitslagen van de twee enkelspelen waren: Cucelli (It), sl. Redl, de eenarmige Oostenrijker 60, 6—0; Sadi (It.) slaat Spitzer (Zw,) 46, 60, 6 4. In het tomooi sloeg mej. Mlskova, de Tsjechische jeugdkampioene mevr. Scholten 75 60. mej. Sutz (Zwitsers kampioene) sloeg mej. Hermsen met dezelfde cijfers: 75. 60 In tegenstelling met de berichten over het prof-schap van Kramer, direct na de Amerikaanse kampioenschappen, speelt hij nog steeds in amateur-tor nooien. Hij won het kampioenschap van de Pacific van Schroeder 10—8, 6—4, 64, met minder groot overwicht dus dan gewoonlijk. Hij heeft een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan het tomooi om de koning Gustaaf-beker te Stockholm, ook als amateur. (Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. <L Broek, Nwe Binnenweg 46, Rotterdam-C.) No. 654 (2 October 1947). PROBLEEM No. 2038. M. A. ZAAT, Rotterdam, le plaatsing. Stand: Zwart: 8, 11/4, 17, 19 .23/4, 26, 29, 30, dam op 49. Wit: 27, 31/3, 85. 37/9. 41/2, 45/6 PROBLEEM No. 2039. S. KORPERSHOEK Vlaardingen. le plaatsing. Gare Gradus vond nieskruid Stand: Zwart: 6, 12, 13, 16 .21, 25, 41, dam op 15. Wit: 22. 24. 29, 30, 32/3, 37, 46. PROBLEEM No. 2040. P. MAAS, Wouw. le plaatsing, miniatuur. Stand: zwart 6, 12 13, 16, 21. 35, 45 Wit: 27/8 33, 39, 42, 44, 48, Oplossingen worden binnen drie weken ingewacht. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2032. (G. v. Dijk.) Zwart: 8/10, 13, 17, 19, 22/3, 27/8. 30, 34 Wit: 26, 31, 33, 37. 39, 41, 43/4, 46/50. Wit: 4338, 3329, 48 43 47—42, 4439, 43:5. 5:37, 49:9. Probleem No. 2033 (S. Korpershoek) Zwart: 13/4, 17/9, 22, 24, 29, 35. Wit: 26/7, 31/3, 37 39, 41/2, 45. Wit: 45—40, 26—21, 21:23 27:38. Probleem No. 2034. (P. Maas.) t Zwart: 9 ,10, 12, 13, 16. 22. 37. Wit: 21, 23, 29, 30. 33. 34 48. Wit: 30—24, 48—42, 33—28 23 3, 3 18 CORRESPONDENTIE. M. A. Z. te R. Stand probleem enigszins gewijzigd, daar zwart's laatsta zet met te verklaren was. G. V. D. te P. Worden geplaatst, dank. OPLOSSERS. Van de problemen Nos. 2030/1 zonden goede oplossingen in: M. A. Zant*)C. v. d. Linde beiden Rotterdam; S. Kor pershoek, Vlaardingen; G. Luiten, Bos koop' A. Nederhoff, Boskoop; A. v. Beek. Schièbroek (No. 2030); G. v. Dijk, Poor- tugaal, A de Groot, den Haag. f) Prijswinnaar 2 aflev. „Denksport" PUZZLES. De stand van puzzle No. 4, moet o.I. zijn geweest: zwart 8/10 12'/3, 16, 18, 29. dam op 50. Wit: 17, 22, 27, 31/2, 35 38, 40, 41, 46. Wit: 35—30, 30—25, 27—22 (zw.: 6:27) 4034 25 5 Van puzzle No. 5. Zwart: 7/9, 13, 15, 16, 18, 19 21—26. Wit: 24, 27, 32/4, 36/7 39, 45/8. Wit: 24—20, 37—31, 3322, 39—33, 36—31, 47—41, 45—40 en 341. Deze standen werden ingezonden door G. v. Dijk, Poortugaal, M. A. Zaat, Rot terdam (No. 4 fout) No 5 C. v. d. Linde, C v. d. Weide .beiden Rotterdam Puzzle No. 6. Wit 40—35 (zw. 28:17), 36—32 (29 36) 46—11 (36 47) 39—33 (47 29) 27—22 (17 28) 32 1. VERBETERING. In onze rubriek No 653 (17 Sept. 1947) Is een drukfout geslopen. j Onder „Puzzles" gelieve men te lezen 15, 17, 18, 20 enz. en niet 15, 17, 19, 20.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2