In oude stijl doch met nieuw doel GELDBOETE GEEIST TEGEN Jhr DE GEER Jane Eyre PARTIJPRAAL TE BERLIJN HOHIG'S ARTIKELEN Advertentiën Landverraad zou het laatste ziin9 staat ware Fabriekskachel DONDERDAG 2 OCTOBER 1947 PAGINA 4 TERUG IN HET KLOOSTER VETO VAN RUSLAND Tegen toelating van Italië en Finland ST, NICOLAASVREUGDE VOOR „DE ZONNEBLOEM" Vanaf Vrijdag 3 October tot en met Donder dag 9 October in Passage en Monopole te SCHIEDAM. Reclame: De Motor van Uw bedrijf Joan Fontaine en Orson Welles KAPELAAN MIARKA, EEN VRIEND IN DUITSLAND Hollanders betuigen hun dank In ruil aangeboden Dienstaanbiedingen Huizen en Kamers Diversen gen, terwijl aan de staatshoofden van vele andere landen een oproep is ver zonden, dit werk tot oen universele cha- ritas te maken. Het ligt in de bedoeling, dat de even tuele goede gaven collectief naar be paalde contactadressen in Duitsland zullen worden gezonden. De vertrou wensmannen zullen dan de gevallen van ergste ontberingen opsporen en na een politiek onderzoek de goede gaven uit delen. Het spreekt vanzelf, dat vele Ne derlanders, die ontegenzeglijk de zelfde ervaringen in Duitsland hebben opgedaan, hun steentje tot dit inderdaad wel zeer mooie werk van liefdadigheid willen bedragen. Voor het district Zuid- Holland kunnen belangstellenden zich wenden tot de secretaris van de afd. Rotterdam: de heer Jac. J. v. Zanten, Lambertusstraat 8a, Rotterdam. Per soonlijke bezoeken alleen op Donderdag tussen 7 en 9 uur. oostelijke zöne haar blikken in de eer ste plaats op het westen gericht houdt, is belangwekkend. Dit maakt de partij dag tot iets meer dan een gebeurtenis in het inner-Duitse politieke leven. Het werd geaccentueerd door de aanwezig heid van communistische afgevaardig den uit Rusland, Joego-Slavië, Bul garije, Hongarije en ook enkele west- Europe se landen. De partij, die steeds minder steunt op het volk van Oost- Duitsland en steeds meer op de be zettingsmacht vandaar de toenemen de autoritaire tendenzen in haar stre ven wordt gemaakt tot een spring plank naar het westen. Bij de weinig» successen, die de com munistische partij in West-Duitsland nog kon boeken, kan men te licht ge neigd zrjn de mogelijkheden van een dergelijke springplank te onderschat ten. Zo lang het economische rottings proces in het westen nog niet tot staan is gebracht, doet men er evenwel goed aan deze fout niet te maken. Het feit, dat tegelijk met deze duidelijke koers- verklaring der SED in het westen nieuwe remmen gezet zijn op de kolen- productie, kan men niet zonder meer voorbij gaan. Dit alles voert ons even wel tot overwegingen, die buiten het bestek van deze beschouwing gaan en die een afzonderlijke overweging waard zijn. (Van onze Berlijnse correspondent). BERLIJN, 24 September 1947. Het is zo juist weer beëindigdhet jaarlijkse machtsvertoon der socialistische eenheidspartij der sovjet-zone' Elfhonderd gerezen vuisten hebben pagina's vol resoluties en manifesten bekrachtigd met de geest drift van het commando. Vier dagen van toespraken van de partijgenoten waren eraan vooraf gegaan, vol van grote vlammende leuzen, zoals op de rode doeken langs de wanden der conferentiezaal, en afgewisseld door discussies van een zodanig gehalte, dat zelfs de ongekroonde SED-koning Wilhelm Pieck in zijn slotivoord moest verzuchten, dat een weinig meer zelf- critiek in de partij haar tot een hoger niveau had kunnen opstuwen. Maar zelfcritiek is in het land, waar veroveren. Het „tweede Duitsland", de SED steeds machtiger troont, reeds dat Is het land ten westen van de lang tot een politieke waaghalzerij ge- Elbe, In de democratische gedachten- worden. Pieck repte niet over de oor- gang van de machthebbers van het zaken, die de critiek en het gevoel van oosten ten prooi aan een koloniale verantwoordelijkheid van. de duizend uitbuiting door internationale mono- aanwezige stutten van de partij heb- polistische kapitalisten, ben gedoofd tot de zwakke zieltogende glinstering aan de randen van een Leest men het door Pieck-himself reeds verkoold papier. Misschien was voorgestelde slotmanifest van de dat overbodig, in ieder geval 'voor de partijdag aandachtig door, dan ziet neutrale waarnemers, die ook tijdens de men, dat het in hoofdzaak doel- par tij dagen de lange lijst zagen groeien einden stelt, die in het oosten heten be- van hen, die de weg der critiek, ofwel rejkt te zijn, doch die in het westen op de weg naar het westen hebben ver- verwezenlijking wachten. Die doeleinden kozen boven de zwijgzame berusting in zyn gevangen in oude bekende i-uzen, de macht van een autoritair systeem, die wij hier niet behoeven te herhalen en die ook verre van interessant zijn. Groot vertoon, massale betogingen, Het feit d t de der die weer eens opnieuw deden herinne ren aan de goede dagen van een andere party, konden nauweiyks het zwygende koor overstemmen van die mm. 1 merkwaardige onzichtbare politieke f pelgrimstocht naar het westen, die Ja», Cl- r werd geopend door de Thüringse kj Js j ministerpresident professor Paul. Dat ft V J J bleek wel duideiyk uit de moeite, die 1J Z_ zich de Russische politieke chef in mjUi de zöne, overste Xulpanow, getroostte -5ni om berichten over zijn plannen tot -1 het vormen van 'n oost-Duitse volks- republiek te loochenen. W/ Maar ondanks dit alles kan men het cO r! opzichtige vertoon van de partijdagen der SED niet voorbijgaan als een niets- HÏFp I I I J zeggend, hol geblaas van propaganda- CuTji fluiten. Sterker dan ooit is dwars door ^*™Jli!?ITTnrrrII3»I35y* het woud van reeds lang geclicheerde 1 leuzen de grote doelstelling gebleken, -^*\ N" 1 die de Russische bezettingsmacht aan - Y?) ,/,CA\ 1 de Socialistische Eenheidspartij, heeft ilium I I toevertrouwd: de uitspreiding van het communisme en zijn ideologie over ge heel Duitsland. Het politieke program, dat de partij voor de komende periode zal trachten te verwezeniyken, richt zich In de eerste plaats op het westen van Duitsland. Xulpanow zelf heeft daar geen geheim van gemaakt, toen hy de party als taak stek' het „tweede Duitsland" voor de „democratie" te Admiraal Georges Thierry d'Argenlieu is, naar thans wordt medegedeeld, twee weken geleden opgenomen in 't Carme- lieten-klooater te Avon. Tijdens de oorlog verliet de admiraal de orde om zijn diensten voor het land beschikbaar te stellen. Tot voor kort was hij Franse hoge commissaris voor Indo-China. Bij de stemming, welke gisteren over over het verzoek van elk der candidaten tot toelating tot de veiligheidsraad ge houden werd, sprak de Sovjet-Unie haar veto uit over het verzoek om toelating van Italië en Finland. Na de bijeenkomst van de veiligheids raad gaven de Britse en Amerikaanse delegaties openlijk uiting aan hun diepe teleurstelling, dat Italië en ook Finland beroofd waren „van wat hun rechtma tig toekomt". Senator Warren Austin, de Ameri kaanse afgevaardigde, verklaarde later via de radio, dat de algemene vergade ring der V.N., naar de menig der V. S„ de veiligheidsraad opdracht moet geven, Italië's verzoek om toelating onmiddel lijk opnieuw in overweging te nemen. ,Het veto van de sovjet-unie doet Italië groot onrecht aan". De V. S. zijn van mening, dat de al gemene vergadering de veiligheidsraad ook moet opdragen, de verzoeken van Oostenrijk, Eire, Portugal, Transjor- danië en Finland opnieuw in overwe ging te nemen, aldus Austin. De uitslag der stemmingen in de vei ligheidsraad was aldus: Italië: negen stemmen voor; Sov jet-Unie en Polen tegen. Hongarjje vijf stemmen voor by zes onthoudingen. Roemenië: vier stemmen voor bij zeven onthoudingen. Bulgarije de Sovjet-Unie voor, drie stemmen tegen, zeven onthoudin gen. Finland: negen stemmen voor, Sovjet-Unie en Polen tegen. A. STAAL en J. E. STAAL—BEBEKS danken mede namens hun ■wederzijdse familie de betoon, de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. MORGEN EERSTE VRIJDAG zóó uit Honig's poppen- film in Uw krant gewipt, om U te vertellen, wat er bij Honig's Fabrieken al weer voor U gedaan wordt! Want al zijn er van die nare „Zwartkijkers", die nergens wat goeds in zien, bij de Honig's Fabrieken rooken de schoorsteenen en er wordt met man en macht gewerkt om steeds méér heerlijke, voedzame Honig's artikelen voor U te maken! uüï!9!S tfa'20na Honig's Puddl nenlijs Bakmeel - Honig's Soepi Honig's Blokjes c Galanterie met verkeerd effect Hulp aan zieken Evenals het vorig jaar zal ,.De Zon nebloem" (R&dioziekenbezoek-jK. R. O.) wederom een St. Nicolaas-actie voor haar vele zieke vrienden in den lande organiseren. De wens om allen te be reiken zal wel een utopie blijven, doch er wordt nu nog intenser dan ver leden jaar naar gestreefd een zo groot mogelijk aantal „zonnebloemen" van de actie te doen profiteren, In het systeem past echter een loyale en lief devolle medewerking van velen zieke en gezonde mensen die, op een voudige wijze, de behulpzame hand kunnen reiken. Weer zijn er twaalf centrale posten (voor de elf provincies en één voor zieke militairen), die op 30 Augustus bijeen zijn geweest in de KRO-studio. In die bijeenkomst is besloten de Sint Nicolaas-actie te doen verlopen voor wat betreft het werk der C.P.'s langs administratieve weg, die ook gevolgd wordt bij de algemene hulpactie van „De Zonnebloem". Opgeroepen worden allen, die iets (hoe gering ook) aan te bieden hebben. Zij kunrfen dat aanbod schriftelijk (met insluiting van een postzegel voor ant woord) indienen bij de C.P's vóór 15 October Anderzijds wordt verzocht om aan de CP's op te geven namen, adres sen en omstandigheden van zieken, die in aanmerking komen voor een gave of attentie. Hier kunnen de vrienden van „De Zonnebloem", alsmede H.H. gees telijken, verpleegsters, gezinsverzorg sters en allen, die met zieke medemen sen te maken hebben, hun medewerking verlenen. De CP's combineren dan tussen 15 October en 15 November vraag en aanbod en melden, rond 15 November, met behulp van een duidelijk-gesteld formulier, aan de gevers, waarheen zij hun gaven moeten zenden. De C.P.'s hebben aldus niets te maken met de pakjes, die nu onmiddellijk van gever naar ontvanger gaan, hetgeen het per soonlijk contact van zieken onderling en van zieken met gezonden ten goede komt. Het contact-adres van de Centrale Post voor Zuid Holland luidt: Mevr. M. Vierling-v. d. Vosse, Fuchsiastraat 149 Den Haag, terwijl de militaire post te bereiken is op het adres: F.' v. Turen- hout. Egelstraat 28, Hilversum. REPARATIES in een (4 uur klaar CL. DE VRIESEI.AAN 21b, ROTTERDAM - TEL 37519 TE KOOP AANGEBODEN Tezien J- H. BERNS, Lange Achterweg 31, Schiedam. GEVRAAGD doar Distilleerderij klas te Schiedam: ter verdere opleid'11® Brieven onder no. S 1825 aaJ1 bureau van. dit blad. VANAF VRIJDAG 8 OCTOBER Onvergetelijk als hoorspel; hiet opwindenste avontuur oonlt door mensen beleefd. Cassa open 10 uur. Toegang 14 jaar. 9 uur. -9 uur. 9 uur. Weekdagen2 7 - Zaterdag: 2 5 7 Zondag: 3 5 7 - BonG-een prijsverlaging, toch goedkoper! Met deze bon krijgt U alléén Zaterdag t October 10 pet. korting op alle hoeden en petten Kle. dingmag. Cheap", Hondlus. - PHondius. straat 2, hoek Claes de Vrie. se'laan. Te bereiken met lijn 8, 14, 15. Ook uw adres voor kleding naar maat. In de sombere dagen, dat vele jon gens tengevolge van arbeidsinzet en razzia's in Duitsland verkeerden, hebben vooral de Nederlanders in Beriyn een ware vriend gevonden in Kapelaan Miarka. Hij zorgde niet al leen voor hHn geestelijke noden, maar met eten, ontspanning, zangkoor enz. zorgde hy er tevens voor, dat zy een Kleine vergoeding ontvingen voor dat gene, wat zy misten. Tal van Duitsers schaarden zich achter hem en zo leerden vele Nederlanders onder scheid maken tussen de goedgezinde bevolking en de Nazi's. Thans leven .ok deze Duitsers in kommer en zorg en als het christelijk gebod der naastenliefde daartoe al geen aanleiding zou zijn, dan is toch de men selijke plicht van dankbaarheid een vingerwijzing, om deze goede en zelf reeds lang lijdende bevolking te helpen, zoveel als in ons vermogen ligt. Tot dit doel heeft zich een comité van oud- Duitslandgangers gevormd, dat ten doel heeft onder de naam „Miarka-vrien- denkring" de meest-behoeftigen onder de goede Duitsers de helpende hand te bieden. Deze vereniging heeft o.a. reeds van Zijne Eminentie, Kardinaal de Jong, bewijzen van goedkeuring ontvan- 20 woorden ielk woord meer 5 cts cxtra, tot een maximum van 50 woorden bij vooruitbetaling Wie ruilt een paar z.g.a.n. bruine suède sport dames schoenen, m. 39 of 40, platte hak, voor lederen schoenen, 39 of 40. L. Velthoven, Suto- riusstraat 48 a. Poeldijk. Te Rotterdam centr. of West begin November gevr. zit. slaapkamer met voll. pen- sion, door R.K. juffrouw, b. b. h h. Br. no. H 871 bur. van dit blad. Philips radio's prima spelend 8-lamps, ingeb. luidspreker, 195.Dit z(jn de laatste. Haast u. Hobra West-Kruis kade 42 B, R'dam bovenhuis. Wie een goed chauffeur wil worden neemt les bij Auto- Rijschool 't Centrum, Witte de Wiithstraat 76 Rotterdam. Tel. 24873. Opleiding tót be roeps-chauffeur; dag- en avondcursussen. Speciale damesauto's. Voor rijwielen, motoren, ban. den en onderdelen naar C. P. de Jong, Hoevestraat 35-41-, bij Walenburgerweg, tel. 44869 Rotterdam Vuursteentjes 2% ct.Voor elke klant vuursteentjes en lucifers bij de hand. Volop sigaretten, shag tabak. Siga. renmagazijn „De 2 Stoepjes", Zwartjanstraat 90, R'dam. Thuiswerk gevr. voor winter avonden, o.a. schrijf- en knip werk. Br. no. S 2596, bur. van dit blad. Ervaren boekhouder heeft enige uren vrij voot admini stratief werk. Br. no. B 8285 bureau van dit blad. Boekhouder heeft nog enige avonden beschikbaar voor het bijhouden van administratieve workzaamh. Br. no. T 6163, bur van dit blad. 2 broers zoeken net kosthuis of pension Liefst centrum Schiedam. Br. no. S 2598, bur, van dit blad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4