Indonesië in de Veiligheidsraad De Willem Ruysis thuis gevaren Walcheren krijgt weer bomen G Vormingsinstituut van de K.A.B. COMMISSIE VAN DRIE MOET ONMIDDELLIJK IN ACTIE KOMEN I* Zware fabrieksbrand te Helmond 6 millioen arbeidsuren volgemaakt Pijpen als een middenstandswoning DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Stichting van de Arbeid contra Drees BEZWAREN TEGEN OVER BRUGGINGSMAATREGELEN Meisje „ingepakt" Nederlandse beul opgehangen Deense regering ten val Wel, wel, wel D ollarbesparing ONGSLAGEN 69ste JAARGANG ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 No. 20433 AUSTRALISCHE MOTIE AANGENOMEN Wilde naar verloofde in Amerika «iiiiiP Honderdduizenden kilo's wol en katoen verloren Machinevermogen ener provinciale centrale Ontbinding van het parlement GOUDEN KLOOSTEiy UB ILEUM 4 November begint de herbeplanting PAP EN YOGHURT DUURDER VLEES- EN MELKBONNEN VOOR ,WEST" De nieuwe bonkaarten VLEESBONNEN BLIJVEN OVERAL GELDIG Vermindering der Engelse strijdkrachten DE CHOLERA IN EGYPTE Weer 53 gevallen met dodelijke afloop WE GAAN VOORT. HOE1 Kardinaal de Jong wijdt de Kapel in DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwar taal, t 1.15 Per maand, 1 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. T Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce<. de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN .-t 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De order „staakt het vuren" in Indonesië is met geheel geëerbiedigd, aldus het voorlopige rapport der zes consuls te Batavia, die een onderzoek naar deze kwestie hebben ingesteld. In het rapport, waarover de Veiligheidsraad gisteren te Lake Success het debat opende, wordt gezegd: „De vorderingen van de Nederlandse troepen tussen 20 Juli en 4 Augustus waren wigvormig, terwijl de hoofdmacht der republi keinse troepen «oh terugtrok, bleef een aantal manschappen tusseu de wiggen achter. De Indonesische tactiek der verschroeide aarde, met inbegrip van plundering, in het bijzonder van Chinezen, werd tussen de wiggen geïntensiveerd. De Nederlanders besloten het gebied tussen hun wiggen te zuiveren en dit leidde tot voortduring der gevechten met veronachtzaming van het „staakt het vuren". Dr. Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken, zeide tijdens de be handeling van het rapport, dat, indien de toestand zo was als in het consulaire rapport werd beschreven, het duidelijk is, dat de order van de raad niet is nage komen. Hij stelde een resolutie voor, waarin er op aan wordt gedrongen, dat de commissie van drie onmiddellijk met haar werkzaamheden beginnen zal. De resolutie werd door de Sovjet-afge vaardigde Gromyko gecritiseerd. Hij zeide, dat dit slechts de mensen zand in de ogen zou strooien en niets tot stand zou brengen. De enige actie, die de vei ligheidsraad kan ondernemen, zo zeide hij, is de troepen van beide partijen de order te geven terug te trekken op de posities, die zij bezetten voor de vijande lijkheden begonnen. Gromyko zeide, dat de Nederlandse re gering de order van de raad had gehoond en dat zij dit alleen kon doen, omdat zij de steun van „zekere regeringen" had. Hij verklaarde, dat het consulaire rap port niet onpartijdig was en de ernst van de gebeurtenissen in Indonesië ver kleinde. „De Ned. regering is in dit geval de aanvaller en heeft niet gehandeld vol gens de beginselen van de V.N.". Gro myko stelde daarop een nieuwe resolutie Voor, waarin wordt gezegd: „De veilig heidsraad acht het noodzakelijk, dat de troepen van beide partijen onmiddellijk worden teruggetrokken op de stellingen, die ze voor de militaire operaties be zetten." Van Klef fens aan hei woord Ned. afgevaardigde, mr. E. N. v. Kleffens, stelde de vraag: „Hoe lang zal het nog duren voor het de gehele w?reld duidelijk wordt, dat de republi keinse regering geen verantwoordelijke vredelievende regering, die voor de vrij heid strijdt, is, maar een kleine groep van despotische mannen, die zich met hulp der Japannezen aan het Indonesi sche volk heeft opgedrongen en die zich onderscheidt door bruutheid jegens het weerloze volk, door kwade tróuw en ge makkelijke beloften, die zij nooit kan nakomen?" De Ned. afgevaardigde waarschuwde de raad opnieuw, dat, indien het Sovjet- voorstel zou worden aangenomen, dit zou betekenen, dat duizenden mensen aan de wraak der republikeinen zouden worden blootgesteld en dat Nederland niet verantwoordelijk kon zijn voor wat dan zou gebeuren. Hij zeide vervolgens, dat de gevechten in Indonesië alleen voortduren, omdat de republikeinse troepen hun geweldda den niet hebben gestaakt. Indien de re publikeinen de order „staakt het vuren" respecteren, is er geen noodzaak voor zuiveringsoperaties. De verbindingen tussen de zo genoemde Nederlandse Wiggen worden elke dag sterker en de gebieden wörden snel gepacificeerd. Aan de andere kant zijn de nog door de re publikeinse troepen bezette gebieden weinig in aantal en verspreid. Van Klef fens legde de Raad documenten voor over onbeheerste gewelddaden van re publikeinse aanhangers, opzettelijke in breuken op de order „staakt het vuren" De raad van vakcentralen heeft zich ernstig beraden over de nieuwe rege lingen inzake overbruggingsuitkering en sociale bijstand, die nu door de mi nister van Sociale Zaken zijn afgekon digd. De raad betreurt in hoge mate, dat bij deze nieuwe regelingen geen reke ning is gehouden met de principiële en sterke argumenten, die zowel door het bestuur van de Stichting van de arbeid, als door de raad van vakcentralen in diverse adressen aan de minister zijn neergelegd. Besloten werd op korte termijn een bespreking met het departement van Sociale Zaken aan te vragen, omdat alsnog met de inzichten en opvattingen Van de bona, fide organisaties in het Ned. bedrijfsleven zal worden rekening gehouden. en Indonesische propaganda, waarin het volk tot gewelddaden tegen de .Neder landers wordt aangespoord De Australische motie De Raad nam tenslotte de Australi sche motie' aan, met negen stemmen voor, terwijl de Sovjet-Unie en r-oien zich van stemming onthielden. De Aus tralische resolutie luidt: „De „e„ heidsraad besluit, dat het secretariaat- generaal der V.N. zal worden v®9foc*?4 op te treden als de instantie, die ae commissie van drie bijeenroept en ae or ganisatie van haar werk op zien neemt;, en besluit vervolgens, dat de commi:ssie van drié zal worden verzocht met ae uiterste spoed met het waarnemen van haar functie te beginnen." De raad ging vervolgens tot Dinsdag morgen uiteen. In het consulaire rapport wordt nog gezegd, dat zo lang de huidige toestand in Indonesië voortduurt, het onmogelijk zal zijn te verzekeren, dat de order „staakt het vuren" volledig in acht zal worden genomen. „Wij hebben tot nog toe geen practische tussentijdse maat regelen kunnen vinden, waardoor de or der met meer effect zou worden nage leefd of het aantal doden en gewonden verminderd." De commissie verzoekt tenslotte de naar voren gebrachte con clusies als vertrouwelijk te beschouwen, daar haar werk nog niet geëindigd is. De commissie der consuls te Batavia seinde 1 October aan de Veiligheidsraad dat zij haar onderzoek had voltooid, of schoon de berichten van sommige mili taire waarnemers nog niet waren bin nengekomen. Het opstellen van het hoofdrapport, aldus het telegram, is be gonnen en verwacht wordt, dat het over veertien dagen voltooid zal zijn. Een Duitse jongedame werd volgens een A.P.-bericht uit Frankfurt, ontdekt in een kist, waarin zij hoopte per vlieg tuig de reis naar Amerika te maken. De kist was geadresseerd aan haar verloof de te New York City. Een vriendin had baar „verpakt" en toen deze vriendin in verhoop werd genomen, bekende zij, dat Zij op dezelfde wijze naar de Ver. Staten had willen gaan als de eerste reizigster behouden zou zijn aangekomen. Beide jongedames waren in bezit van slaaptabletten en scheermesjes. De eer sten moesten dienst doen als het te on behaaglijk werd in de kist en de scheer mesjes dienden om zich de polsen door te snijden, als zij vreesden te zullen stikken. Zij hebben getuigd, dat de Amerikaanse soldaat, die de kist met het eerste meisje op het vliegveld heeft ge bracht, niet wist wat er in zat. Op de binnenplaats van de gevangenis te Landsberg zijn acht voormalige leden van het personeel van het concentratie kamp te Slossemburg wegens wreed heden tegen de kampbewoners, opge hangen. Onder hen bevond zich een Nederlan der, Willi Olschewski geheten, die zeven bewoners van het kamp zou hebben neergeschoten, toen zij tengevolge van verwondingen, opgelopen bij een lucht aanval, niet meer konden lopen. (A.P.) Vandaag vertrekt van Antwerpen het eerste Amerikaanse schip de Joseph V Connolly" met de stoffelijke overschotten van 6000 in Europa gesneu velde Amerikanen aan boord. Het begin van het grote transport tot het overbrengen van het grootste deel der gesneuvelde Amerikanen naar het ■vaderland. Gisterenmiddag heeft een zware brand gewoed in de grondstoffenma- gazijnen van de N.V. Diddens en Van Asten, textielfabriek te Helmond. Er ging daarbij ongeveer vierhonderd duizend kilogram wol en katoen ver loren, terwijl van de gebouwen over een oppervlakte van ca. 2400 vierk. meter slechts enkele muren bleven De schade bedraagt volgens de eerste globale schatting omstreeks twee millioen gulden. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting in een hijskraan, De „Willem Ruys", het nieuwe 21.300 ton metende vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, tevens tot dusver het grootste schip ter wereld, dat na de oorlog werd afgebouwd en in de vaart omt i8 hedenmorgen in zijn eigen huis: de Lloydkade te Rotterdam, aan0e omen. De ochtendnevels boven de Maas waren amper vanee"_ Bescheurd of de Willem Ruijs schoof tussen de pieren van Hoek van olland in. Statig stampte de trots van de Rotterdamse Lloyd het rlvlelpad af. Ter hoogte van Vlaardingen kwam een Spido-bootje met genodigden langszij Bij de Waalhaven legden 5 krachtige sleepboten de 0 °s aa« banden en vlot en soepel werd het vlaggeschip aan de a e Semeerd. kleine huizen, of wel verven1 «yw'U" dorp of Oostzaan, te verven. 400 k.m. geïsoleerde electrische leidmg, de 60.000 KG. wegende en 7 K.M. langtanti- miinen-installatie inberT P. Grd 0p de ..Willem Ruvs" aangelegd^ achter Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voordat het schip, waarvan de kiel reeds op 25 Januari 1939 gelegd werd en dat op 1 Juli 1946 te water werd gelaten, zover was. Eerst hebben 100 tekenaars met elkaar een half mi- lioen uren over hun tekentafels gebogen gestaan. Daarna hebben 1000 arbeiders in het tijdsbestek van in totaal 2% jaar (door tussenliggende oorlogsjaren „uit gesmeerd" over 8 jaren) gezamenlijk 6 millioen arbeidsuren vol gemaakt om het schip te bouwen. Er werd 125.000 kilo verf op het schip gestreken een hoeveelheid, voldoen de om ongeveer 700 normale, niet ai te de „Willem Ruys - elkaar is dat ongeveer de weg van Dor drecht naar Parijs 1 Dan komen nor- elkaar nog een De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. Kinschot, reikt op de herden kingsdag van Leiden's ontzet de traditionele haring met witte brood uit. de niipleidingen, die ML, „«„1-1^=" is inbegrepen de 7.000 M. Pilpleiding lengte van 77 K M. hebben. Hierby voor de Sprinklerinstallatie, net "ruw ste brandblussysteem metzpn, over t gehele schip verspreide, 23f°„ 3 ooi? xVö sche sproeiers. Voorts werden 3.000 JJ3 hout, 60.000 M2 fineer, triple*e- d., 16 millioen schroeven (ne 1 cf>hropvt«n rijtje: 500 K.M. of wel een schroeven- allée van Amsterdam naar J^a 1 millioen draadnagels verW^rK e- vens 2.800 kilo lijm, 15.000 kilo pek en 36.000 vellen schuurpapier. Dat er heel wat voor nodig is om een gevaarte als de „Willem R"? m beweging te krijgen, zal duidelijk 11 n. Het schip verbruikt dan ook 5.500 kil° olie per uur; d.w.z., dat 0P.de hoeveel heid brandstof, welke de „Willem Ruys per uur nodig heeft, niet mmder_aan 740 Fordauto's een uur kunnen' nen. Het machine-vermogen van 3Z.uuu is ongeveer hetzelfde als dat waarmee een middelgrote provinciale 9 b.v. in Friesland, een hele provincie van stroom kan voorzien. Vanzelfsprekend is de „uitademing van een dergelijk schip ook met gering: 360.000 kilo uitlaatgassen per ,UUJ- dien men nu weet, dat de gehele Bevol king van Amsterdam, ten getale van ongeveer 800.000 zielen, .l'1* per uur niet meer dan 320.000 kilo uitademt, dan betekent dit dus, dat de „Willem Ruys" in z'n eentje' meer „uit ademt" dan heel Amsterdam bij elkaar. De beide schoorstenen, die dit moeten verwerken, hebben dan ook een respec tabele omvang: elk 10% M. lang, 5.15 M. breed en (boven dek) 8.4 M. hoog; derhalve 'n kleine middenstandswoning van twee verdiepingen Wie van wandelen houdt, kan op de „Willem Ruys" zijn hart ophalen: de gezamenlijke lengte der gangen is bijna 1% K.M. en de totale oppervlakte pro menadedekruimte alleen voor de 840 passagiers, die het schip kan herbergen bedraagt 4 200 M2. Ook voor globetrotters is de „Willem Ruys" een eldorado, want alle trappen bij elkaar tellen 1.400 treden. Echter geen nood: de „Willem Ruys" heeft niet alleen in totaal 110 M. gemakkelijk zittende dekbanken om uit te blazen, maar ook vier personenliften en twee roltrappen De klim-lustigen behoeven echter niet bang te zijn. in het donker te zullen uitglijden, want het schip baadt in een licht van niet minder dan 10.000 gloeilampen. Om elkaar te spre ken is het evenwel niet eens nodig om te klimmen, te dalen of een wandeling te maken, want 80 telefoontoestellen zijn over dit zeekasteel verdeeld. En als uw horloge is blijven stilstaan: 47 electrische klokken, gezamenlijk corres ponderend op één moederklok, zijn door het1 gehele schip opgehangen. Zelfs op kille dagen is gerekend, want de „Wil lem Ruys" telt 713 electrische kachels; en als het warm is, kunt u een duik ne men in het zwembassin, waarin 60 ton water staat. Per dag kan 300.000 L. zoet drink water worden gemaakt; en wel uit zee water, door middel van twee in de hulp machinekamer opgestelde verdampers, waartoe stoom ontwikkeld wordt uit de uitlaatgassen der hoofdmotoren, die door uitlaatgassenketels worden ge voerd. De bevolking van de „Willem Ruys", passagiers en bemanning tenslotte, be draagt 1.270 koppen. waarmede personeel van een der maga zijnen juist aangekomen balen wol op stapels plaatste. Ofschoon de eigen fa- brieksbrandweer al direct bij de hand was, breidde het vuur zich zo snel uit, dat groot alarm werd gegeven. De brandweer van de N.V. Rayma- kers en Co.'s textielfabriek kwam het eerst te hulp en werd al gauw gevolgd door de plaatselijke brandweer. Er weid met een zestal spuiten en zestien slan gen gewerkt, maar desondanks kropen de vlammen steeds verder. In overleg met burgemeester Moons werd de Eindhovense brandweer even eens ter assistentie geroepen. Toen deze met een motorspuit mede in de strijd kwam, zag het er aanvankelijk naar uit, dat het vuur tot het grootste magazijn zou beperkt blijven, maar de vuurhaard was zo groot geworden, dat ook van het aangrenzend magazijn het dak door de vlammen werd aangetast. Op de zolder van dit gebouw lag een grote hoeveelheid afvalgarens, waarin het vuur welig voorttierde en terwijl de vlammen meters hoog opsloegen uit 't dak stortten de hoge muren met don derend geweld ineen. Toen moest alles op alles worden ge zet om de aangrenzende spinnerij met vele kostbare machines te behouden en hierin slaagde men gelukkig. Toen de brand op zijn hevigst was, werd een tiental arbeiderswoningen te genover de fabriek ontruimd, hetgeen uiteraard de nodige sensatie gaf. Na circa vijf uur zwoegen- van de brand weer was echter het gevaar geweken. Toch heeft men de hele nacht door nog moeten nablussen. De duur van de bedrijfsstagnatie in de fabriek, waar ruim vierhonderd man werkzaam zijn, hangt af van de aan voer van grondstoffen. De spinnerij en weverij ki/nnen voorlopig niet werken. De Deense regering is ten val ge bracht, doordat het lagerhuis met 80 tegen 56 stemmen een motie van wan trouwen tegen de regering van Knud Kristensen heeft aangenomen. Aanleiding tot de motie was een re solutie door de linkse radicale partij ingediend, waarin de houding van Kristensen in de kwestie van Zuid- Sleeswijk werd veroordeeld. Kristensen heeft verklaaru, dat hij de koning zal verzoeken het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen te doen houden. En inderdaad is reeds een open brief van de koning aan het par lement, waarin het lagerhuis vanaf van daag ontbonden wordt verklaard, open baar gemaakt. De brief werd in de Kamer ontvangen met geroep „lang leven de koning en de grondwet". De meest waarschijnlijke datum voor de verkiezingen zou 30 October zijn, juist de dag dat twee jaar geleden de laatste verkiezingen gehouden werden. Op 19 Oct. a.s. zgl de eerw. zuster Suveriana (Carolina Keder) van de con gregatie der zusters van de Goddelijke Voorzienigheid te Steyl vijftig jaren ge profest zijn. Zij is vele jaren als zieken zuster werkzaam in de wijkverpleging te Sevenum. De record-winter van 1946-1947 ver hinderde uitvoering te geven aan het voornemen om op 8 April j.l. een begin te maken met de herbeplanting van Walcheren. Even zag het er naar uit, dat de abnormaal droge zomer ook een beplanting in het najaar onmogelijk zou maken, maar gelukkig is dit niet het geval. Op 4 November zal het startsein v°or de herbeplanting worden gegeven on deze dag wordt een historische dag voor geheel Zeeland. Wederom heeft de Stichting Nieuw Walcheren, die zich, zoals bekend, in het bijzonder voor de herbeplanting heeft ingezet, zich met do organisatie belast. Reeds thans staat vast, dat op 4 November een zeer groot aantal autoriteiten uit binnen- en bui tenland zich naar Walcheren zal bege ven om daar van het begin der herbe planting getuige te zijn. Des morgens zal in Westkapelle een begin worden gemaakt met de herbe planting van de dorpskern. Deze be planting zal een plechtig karakter dra gen en bedoeld zijn ter herdenking van de Engelsen, die sneuvelden bij de be vrijding van het eiland, juist drie jaar geleden en van de omgekomen burgers van Westkapelle en Walcheren. Vervol gens wordt op de morgen van de 4e November het Bellamypark in Vlissin gen herbeplant, speciaal ter herden king van de geallieerde gesneuvelden in het algemeen en van de verzetsstrij ders, Speciale aandacht wordt hier ook besteed aan de Fransen, die in 1940. hun leven gaven. Op deze beplanting volgt een Frans- Engels-Nederlandse kerkdienst in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Des middags ligt het zwaartepunt in Mid delburg, waar om 3 uur het histrischee Slisbolwerk door 1500 kinderen, 1000 uit Middelburg, 200 uit Vlissingen en 200 van de Walcherse dorpen, met meer dan 700 bomen zal worden ge- plant. Dit feestelijk gebeuren wordt gevolgd door een indrukwekkende vlaggenpara- de op de Markt, terwijl door de auto riteiten na afloop een bezoek wordt ge bracht aan de tentoonstelling „Geborgen Land", die in het kunstmuseum wordt gehouden. De dag wordt besloten met een vuur werk, aangeboden door de gemeente Middelburg en een fakkeloptocht naar de Markt, waar een militaire taptoe wordt gehouden en de vlaggen worden gestreken. Reeds maandenlang wordt aan de voorbereiding der plechtigheden en festiviteiten met grotê energie ge werkt. De Mariniers-kapel der Konink lijke Marine verleent aan deze feest dag haar medewerking, In verband met de verhoging van de omzetbelasting van 2 pet op 3 pet. op melkproducten zijn nieuwe maximum verkoopprijzen voor pap en yoghurt vastgesteld. Dp nieuwe prijzen, wel vandaag ingaan, zijn een cent per liter hoger dan de tot nu toe geldende prij zen. De prijs van consumptiemelk blijft ongewijzigd. De tot heden in gebruik zijnde bon kaarten voor vqedingsmiddelen hebben aanleiding gegevèn tot de klacht, dat deze niet voldoende overzichtelijk zijn. Op deze bonkaarten zijn de bonnen „diversen", „reserve", „brood", „vlees", „boter" en „melk" ten dele voorzien van dezelfde nummers. Het is gebleken, dat dit tot vergissingen aanleiding heeft gegeven. Ten einde aan de bezwaren tegemoet te komen is voor de bonnen, die thans worden uitgereikt en 23 November in gebruik zullen worden genomen, een nieuw model kaart ontworpen. Op deze kaart komen bonnen „algemeen", „reserve", „boter", „vlees" en „melk" voor, welke voorzien zijn van een door lopende nummering. Voor verschillende artikelen kan dus nimmer een bon met hetzelfde nummer worden aangewezen. In de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht is bovendien op deze kaart op de vlees- en melkbonnen de opdruk „west" aangebracht. Hierdoor is het, wanneer dit'wenselijk zou blijken, mogelijk voor de bovengenoemde pro vincies bonnen voor deze artikelen aan te wijzen, welke in de rest van het land niet geldig zijn en omgekeerd. Of .een zodanige maatregel zal worden ge nomen, staat nog niet vast. Omtrent de scheiding van melk- en vleesbonnen tussen de genoemde gebie den, vernamen wij nader, dat deze schei ding oorspronkelijk ook voor vlees zou gelden, maar daar is men nu op terug gekomen. De opdruk zit er echter al op, doch van een eventuele aparte bonaanwijzing voor vlees zal geen sprake zijn. Wel zal hoogstwaarschijnlijk voor melk t.z.t. bovengenoemde regeling worden inge voerd, zoals wij onlangs reeds in onze krant meldden. Het verzoek van de Engelse minister president Attlee om het aantal gewa pende strijdkrachten van Engeland te beperken, teneinde de dollaruitgaven te verminderen, is in beginsel door de mi litaire leiders, na overleg met het ka binet, aanvaard. Leger, vloot en lucht macht hebben de mogelijkheid onder zocht 20 pet. te besparen. Men ver wacht, dat de volgende week de aard van de -bezuinigingen in grote Rjnen bekend zal worden gemaakt. Een gede tailleerde verklaring zal in het parle ment worden afgelegd, kort nadat het 20 October weer bijeen is gekomen. De laatste 24 uur werden weer 53 cholera-gevallen met dodelijke afloop gerapporteerd, aldus het Egyptische ministerie van'volksgezondheid. Verder werden 92 nieuwe positieve gevallen en 92 verdachte gevallen in dezelfde pe riode gemeld. Volgens de berichten ver breidt zich de epidemie verder en wordt Cairo thans ernstig bedreigd. Egypte heeft aan Amerika om levering van een millioen eenheden vaccine gevraagd. In verband met de grote hoeveelheid aanwezige post voor Ned. Indië heeft de K. L. M. een extra vliegtuig (een Sky- master) ingezet, dat gisteren om zes uur van Schihpol vertrokken is met drie en een halve ton post aan boord, voor het overgrote deel bestemd voor de mili tairen. Vader Drees is in de Haagse Dieren tuin gehuldigd. Ere wie ere toekomt. Minfeter Drees is een werker. De Partij v. d. Arbeid heeft echter van het festijn om de „noodvoorzie ning voor de ouden van dagen" een socialistische stunt gemaakt. Het „Vrije Volk" begint zelfs zijn verslag met: 1 October 1947. De dag, waarop een socialistisch minister onze partijgenoot Drees een nieuwe mjjlpaal bereikt ziet in z jj n strijd voor een menswaardiger bestaan. Den Haag eerde de man, die dit alles tot stand bracht. Nogmaals op de verdiensten van deze sociale werker dingen we niets af, doch men moet niet gaan suggereren, dat de heer Drees die voorziening alleen en wie weet tegen wie in heeft klaar ge maakt. Deze noodvoorziening voor de ouden van dagen was een kabinet s-zaak en het progressieve program der K.V.P. ging in dezelfde richting. Minister Drees heeft zelf ook ge speecht. Hij liet zich o.a. als volgt uit: „De noodvoorziening kost 150 200 millioen gulden. Toch hebben w e het -gewaagd ondanks de moeilijke financiële omstandigheden, want de regeling is een onderdeel van ons wijder program van sociale voorzie ningen. Hierdoor is de grote uitgaaf verantwoord geacht. Al kunnen w e dan in de huidige omstandigheden geen totale socialistische maatschap pij opbouwen, we zullen blijven voort gaan in de socialistische rich- ting. Op de eerste plaats valt uit „we" op te maken, dat de minister de zaken niet alleen heeft klaargespeeld. Er wordt doorgegaan in socialistische richting. -„En daarom" zo eindigde de gehuldigde: „Laten wij strijden voor eën maat schappij met meer recht, meer sociale rechtvaardigheid en meer levensblij heid". Proeft U hier iets bij deze woordkeus. Die keuze en combinatie zijn zuiver katholiek. Als de P. v. d. A. deze woord keus voor haar rekening neemt kunnen we dankbaar zijn. Want dan hebben onze voormannen op sociaal terrein niet tevergeefs gezwoegd. Aan óns de taak de katholieke ge dachte met liefde, wetenschap en ver antwoordelijkheid te blijven uitdragen. De deur uit met onverschilligheid en dooie-dienderigheid. We moeten dat permanent tegen ons zelf zeggen, voort durend ook anderen tot medewerken bewegen. Vooral als een Henri de Greeve en een Alphons Laudy de bazuin steken. Eerstgenoemde kwam in Amsterdam deze week tot de overtuiging, dat de hoogtijdagen van het Amsterdamse katholieke leven voorbij waren en dat de Amsterdammers waren als de „inge slapen apostelen in de Hof van Olijven". Laudy verklaarde dezelfde avond" in een rede te Overveen, dat het Christen dom gevaarlijk was verzwakt, om daar na te smeken om een golf van activi teit. Eén golf? Het móet overal golven, kolken en bruisen. Derhalve de deur uit met zie boven. Maar kijk vooral vooruit! HENK VAN DER MAZE. - V Het altaar, ontworpen en uitgevoerd door Gebr. van Roosmalen te Utrecht in de kypel van het instituut voor sociaal-economische vorming te Doorn, welke hedenmorgen door Z. Em. Johannes Kard. de Jong werd ingewijd Het is vandaag weer een belangrijke dag in de geschiedenis van de Katho lieke Arbeidersbeweging. Nadat 11 Nov. 1946 reeds het Instituut voor sociaal- economische vorming te Doorn, dat zoals men weet onder leiding van dr. A. A. Olierook staat, in werking was getreden, heeft hedenmorgen Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong de thans gereed ge komen kapel ingewijd. Vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten waren daar bij aanwezig en woonden de pontificale H. Mis bij, die op de inwijdingsplechtig heid volgde. Het instituut beoogt een breder oplei ding en dieper vorming van de toekom stige bestuurders en functionarissen van de K.A.B. Vooral wordt daarbij gelet op de karaktervorming;. Met het oog hierop worden de klassen tot hoogstens 25 leer lingen beperkt. Er werd vorig jaar met 24 leerlingen begonnen, van wie nog 22 de lessen volgen. Het zijn leden der be weging of hun kinderen. Gewoonlijk heb ben zij niet meer dan gewoon lager onderwijs gevolgd, als zij op het instituut komen. Wel is natuurlijk het bezit van een behoorlijk intellect vereist en een test is nodig, alvorens candidaten worden toegelaten. Er wordt les gegeven in godsdienst, natuurlijke zedenleer, sociologie, sociale plichtenleer, arbeidsrecht, algemene eco nomie, bedrijfseconomie, logica, retho- rica, cultuurgeschiedenis en vaderlandse geschiedenis. Bovendien moeten de leer lingen in hun vrije tijd minstens één vreemde taal leren en het practijk- diploma boekhouden halen. Na een twee-jarige schoolopleiding zul len zij één jaar practisch te werk gesteld worden, bij voorkeur op het kantoor van een bond of een instoUmg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1