Verschrikkingen lucht Nieuwste oorlogsvleugels der V.S Algemene transportstaking te Parijs Trieste „V-dag" te Antwerpen KOORDEN VOOR FASCISTISCHE VERRADERS 8 PAGINA'S MINSTENS HEBBEN DE COURANTEN NODIG Slingeraars" werden gearresteerd Koningin en DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bommen van 18.000 kg. Voor een juiste nieuwsvoorziening het achterlijke Bonloze hammen WILD ZWIJN AAN DE LASSO Ramadier brandmerkt politiek karakter der staking Nieuwe sport 69ste JAARGANG DINSDAG 14 OCTOBER 1947 ffo. 20441 Lawaai-kanonnen voor de zenuwen AMERIKA'S GRAANSPARING VOOR EUROPA Distilleerderijen sluiten 60 dagen EERSTE REGERINGSDADEN VAN DE REGENTES ALDUS OORDEELT DE UNESCO: WEST-EUROPA Communisten moeten socialisten dwingen AANSLAG-GERUCHTEN ROND BEVIN MGR. MUTSAERTS NAAR ROME NIEUW WETSFORMULIER V-l's EN V-2's teisterden 3 JAAR GELEDEN DE STAD AARTSHERTOG VERMIST DE PRINSES BLIJFT IN SOESTDIJK der zwarthan delttren DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 8.45 pet Kwar taal, 1.15 Per i1331"1, 0-30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce. de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN ...t 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. (Van een luchtvaart-medewerker). Amerika zit niet stil op luchtvaartgebied en in het bijzonder bedoelen wij de militaire luchtvaart. Lang niet Alleen is het niet royaal met het vrijgeven van nieuws. Waarom metLaten wij ons hierover het hoofd niet breken. Desondanks is er toch ogenblik bij stil te staan. genoeg bekend om een Vonden wü enkele jaren geleden, bij het horen van de naam „Vliegend fort" dit al een kolossaal toestel, dan zijn onze gedachten thans wel een tikje veranderd. Tijdens de oorlog waren deze toestel len ingedeeld in de klasse zware bom menwerpers, terwijl zij nu tot de middelzware bommenwerpers gerekend worden en de tijd niet ver meer is, dat zij tot de lichte klasse gaan behoren. Overigens zijn de vliegende forten tezamen met hun collega's uit de oor- Jog al sterk verouderd, zodat reeds grote aantallen worden gesloopt. Sic Transit Voor deze toestellen met hun zuiger motoren zijn andere, practisch alle voorzien van straalmotoren, in de plaats gekomen. Toestellen met groter laadvermogen en veel hogere snelheid. Was enkele jaren geleden 400 K.M per uur een normale snelheid voor een bom menwerper, thans vliegen deze kolossen met een snelheid van ongeveer 800 K.M. per uur over onze hoofden. Nage noeg alle voornaamste vliegtuigfabrie ken in de States hebben reeds van deze bommenwerpers gelanceerd, terwijl reeds enkele series in opdracht van de luchtmacht worden gebouwd. Doch alleen bij 4-motorige straal- bommenwerpers blijft het niet. .Wij den ken hier aan de XB-48 6-motorige bom menwerper van Martin, terwijl thans het eerste nieuws bekend is van de Boeing XB-47, een fantastisch vliegtuig met eveneens 6 straalmotoren. Vooral dit laatste toestel is zeer opmerkelijk. De bouw wijkt nl. zeer sterk af van de huidige vorm. Het toestel heeft een spanwijdte van ongeveer 35 meter, groter dus dan het zo beroemde Vlie gend fort van deze fabriek waarbij de vleugels zeer sterk naar achteren zrin gericht, zodat het dus veel weg heeft van een vliegende pijl. Of deze machine al proef gevlogen heeft is met bekend, doch de verwachte prestaties worden uiterst geheim gehouden. Niet alleen de bommenwerpers, doch ook de jachtvliegtuigen gaan er anders uit zien. Bij de jachtvliegtuigen is de zuigermotor geheel verdrongen door de straalmotor. Ook hier zijn verschillen de zeer interessante toestellen te noe men. De Shooting Star van Lockheed heeft reeds het wereldsnelheidsrecord op zijn naam gehad, Dit is inmiddels al weer veroverd door de Douglas Skystreak. Beide 1-motorige straal- VlThans zien wij de XP-86, een jager van dezelfde vorm als de bövenomschre- ven XB-47. Wisten wij met be .er het jachtvliegtuig was steeds een i motorig toestel, enkele uitzonderin^ gen waren uitgerust met 2 motoren thans heeft de 4-motorige jager zij" intrede gedaan, nl. de Curtiss XP-87. Ook van deze geweldenaar zijn de prestaties niet bekend. Behoudens de bommenwerpers en jagers is er nog meer nieuws te melden. Geheel onbemande vliegtuigen en vlieg tuig-formaties kunnen worden uitge zonden. Wjj denken hier aan de on langs gehouden proefvluchten naar Engeland. Hier was nog een bemanning aan boord, doch noodzakelijk blijkt dit niet, aangezien men in de Ver. Staten reeds geslaagde proeven heeft genomen. Natuurlijk staan hiermede ook de on bemande bestuurbare raketten in ver- band. Raketten die de beruchte Duitse V-2 reeds ver zullen overtreffen. Raket ten voor de luchtafweer; raketten voor de beschieting van vliegtuigen onder ling en raketten voor gronddoelen. Ook de gewone vliegtuigbom is iets veranderd. Sloeg ons de schri het hart bij het zien van een vlieg un born van 1000 kilo, dan moeten wij nu wel iets anders doen dan schrikken ^J het aanschouwen van de nieuw geen atoombom van rui kilo. Deze bom is zo groot, dat hij niet eens past in, doch half buiten d p uitsteekt, van de B-50, de grote broer van het vliegend f°rt' eveneens een nieuwe en kolossale bommenwerper, doch nog voorzien van zuigermotoren. Hoe het vliegtuig zal reageren wan neer deze bom zal worden uitgeworpen is nog een open vraag. Men zal zich herinneren dat tijdens het bombarde ment van Berchtesgaden nut bommen van 1000 kilo het toestel bij het los laten van de bom een geweldige sprong in de lucht maakte en het voor de piloot een zeer kritiek moment was om de machine weer in zijn macht te krijgen. Interessant is nog te vermelden, dat personen, die binnen een bepaalde afstand van een werkende straal motor staan, last krijgen van z.g. „jet sickness", die zich uit in een mat, loom gevoel, een onvaste gang en misselijkheid. Tof nu toe zijn nog geen blijvende schadelijke gevolgen geconstateerd. Deze ziekte wordt waarschijnlijk veroorzaakt door zeer hoge trillingen die de motor opwekt, doch die boven onze gehoorgrens liggen. Men wordt dus omgeven door een enorm lawaai, dat men eenvoudig niet kan horen, doch dat toch zijn uitwerking op het menselijk orga nisme laat gelden. Ook hiermede heeft men reeds proeven genomen om dit verschijnsel als wapen uit te buiten. Een vliegtuig dat boven een stad cirkelt en uitgerust is met een speciaal „lawaai-kanon", zoals wij dit apparaat zouden willen noemen kan in betrekkelijk korte tijd de be volking totaal over haar zenuwen heen jagen. Amerika wacht niet af X -yv Naar Reuter uif Washington seint, heb ben alle Amerikaanse distilleerderijen, 'n drietal kleine ondernemingen uitgezon derd. besloten, om met ingang van 26 October zestig dagen te sluiten. Hierdoor zal naar schatting 10 a 20 millioen schepel graan per maand vrij komen voor export naar Europa. De distilleerderijen hebben tevens be sloten haar voorraden graan aan de Ame rikaanse regering te verkopen. Onmiddellijk na haar beëdiging in de verenigde vergadering der Staten-Gene- raal zal H. K. H. Prinses Juliana in het Huis Ten Bosch de nieuwe Griekse ge zant, de heer N. Lelis, ontvangen, ter overhandiging van zijn gelooffbrieven. Daarna ontvangt zij de Deense gezant de heer M. A. Wassard, die zijn nieuwe geloofsbrieven komt aanbieden. Nu de grote verkeersbrug bij Zwolle opengesteld is en daarmede een rechtstreekse verbinding NoordWest tot stand is gebracht wordt de IJsselbrug bij Deventer onder handen genomen. Men tracht voor de winter althans de overspanning zover gereed te hebben, dat het verkeer, indien de schipbrug uitvalt, over een nood- wegdek van de nieuwe brug kan worden geleid Een commissie van de Unesco heeft een onderzoek ingesteld naai de technische behoeften van tien door de oorlog geteisterde landen van Europa (daaronder Nederland) en van China en de Philip- pijnen op het gebied van pers, radio en film. In haar rapport, dat dezer dagen ver scheen zertzii. dat in het bijzonder ;n Eranfcjk gen Nederland aaanzl^k tekort aan krantenpapier bestaat Maar z,° voegt zij er aan toe. er s?^it ®ek delyk vooruitzicht te zijn, dat dit tekort slechts van tijdelijke aard zalzlJ"' ^aar' aan niemand zal twijfelen; alle*en 1h°P-n we. dat dit „tijdelijk" nog 33331 zeer kort zal duren. De commissie is van mening, dat voor een juiste nieuwsvoorziening de om vang van een krant minstens acht stan daardbladzijden moet zijn. Een omvang van vier bladzijden is echter voldoende om in de directe behoefte te voorzien. Wat Nederland betreft zijn nieuwe ma chines noodzakelijk, indien er meer pa pier beschikbaar zou komen, terwijl, zoals in de meeste landen, ook een te kort. aan goede journalisten voelbaar zou worden. De commissie beveelt, aan, dat uit beschikbaar komende fondsen een som van vijf millioen dollar zal worden toegewezen voor het verkrijgen van pa- Piervoorraden voor landen, Waar aan vullende voorraden dringend noodzake lijk zijn, in het bijzonder Frankrijk Ne derland en China. In 1339 werd in Nederland per hoofd der bevolking li kg. krantenpapier per jaar verbruikt Nederland stond wat ge noemde landen betreft hierbij op de tweede Plaa)s 'Denemarken het hoogst 16.6, Frankrijk 9) in jg46 is ,etaj voor Nederland 4.9. Het komt hierbij op de vijfde _ipcnemarken%p de eer ste GD ?nh„unpft"jk °P de zesde C4.6). Wat de behoefte aan radio-uitrusting betreft heeft Nederland 10.000 dollar aan blanco gramofoonplaten nodig: Neder land heeft op dit 8ebicd het minst nodig, China het meest (5 dollar). Zo- wel wat radio ais mm betreft wordt bevonden, dat de en der 12 lan den niet zo U1 ket op de oorlog k tot de filmWJ? Met betrekking totde film kan wor den gezegd, dat 'en, Joego slavië en Griekenland op het gebied der Droductie elk een vol.eaig uitgeruste studio en een laboratorium voor film- nroductie nodig hebben terwijl China vyf studio's voor de Pluche van 0p- voedkundige films ben vnn„ »T De technische behoeften vopr Neder- 'T Opleiding van technici m hetbui tenland en het bezoek van buitenlandse experts. 2. Mogelijke hulp op h/'J' nL3" „de buitenlandse valuta, indie film,57" gering deze niet voor benod g mmt- rusting kan verschaffen. HUWELIJKSTOEBEREIDSELEN. In de Londense straten worden Tedderen „Cunningham", twee van de bekendste greys" uit de koninklijke stallen, afgereden voor het trekken an de glazen koets op de huwelijksdag van prinses Elizabeth. In de woordelijke tekst van de verkla ring der negen communistische partijen, waarmede de kominform de officiële naam van de nieuwe komintern van Belgrado is °Pgericht, komt een pas sage voor, welke bijzonder de aandacht trekt. Dat aan kapitalisme en imperia lisme, waarmede Moskou natuurlijk de Verenigde Staten bedoelt, de strijd wordt aangezegd, baart niet de minste verwondering; dat is de grote politieke lijn van bet hedendaagse wereldgebeu ren. Wel wekt het verbazing, dat bijna nog feller geagiteerd wordt tegen de socialisten, die tot dusverre nog -altijd als half-broeders in de marxistische leer werden beschouwd. „De rechtse socialisten, aldus het manifest, gedragen zich als verraders. Met uitzondering van hen die in de lan den van de nieuwe democratie tezamen met de communisten en de andere pro gressieve en democratische partijen het blok vormen, dat de grondslag is van het verzet vAn deze landen tegen de imperialistische plannen, vergemakke lijken de socialisten van het merendeel der andere landen, en vooral de socialis ten van Frankrijk en de Engelse labours Ramadier, Blum, Attlee en Bevin door hun medeplichtigheid de taak van het Amerikaanse kapitalisme; zij prikke len tot daden van geweld en maken hun landen tot afhankelijke leengoederen van de Verenigde Staten. Onder die om standigheden hebben de communistische partijen tot belangrijkste plicht het vaandel van de verdediging van de na tionale onafhankelijkheid en van de souvereiniteit van hun'eigen land in handen te nemen." Ontdaan van alle propagandistische fraseologie wordt in deze passage ge zegd: le. dat de rechtse socialisten, d.w.z. alle socialisten, die niet gemene zaken maken met de communisten, en dezer doeleinden niet onvoorwaardelijk steu nen, verraders zijn, nl. verraders van het communisme, en derhalve van het com munistische Rusland. 2e. dat alle communistische partijen, en hierbij wordt geen beperking tot de negen landen der kominforum gesteld, dus ook die van Nederland, opgeroepen worden haar landen tot afhankelijke leengoederen van Moskou te maken. Want wat in de communistische termi nologie nationale onafhankelijkheid en eigen souvereiniteit betekenen, ervaren dagelijks de Baltische staten, Polen, de Balkanlanden en Hongarije, die alle eenvoudig aan het dictatoriale bevel van Moskou hebben te gehoorzamen. Wie dit als partij of individueel, niet doet, weet, dat voor hem slechts één einde bestaat, de galg. In dit complex is eigenlijk maar één nieuw gegeven: de onverbiddelijke oor logsverklaring aan de socialisten. Ofschoon in het manifest de indruk wordt gewekt dat de conferentie „ergens in Zuid-Polen" de eerste van die aard was, kan men toch uit andere gegevens concluderen, dat er in de loop van dit jaar reeds twee conferenties van soort gelijk karakter hebben plaats gehad, de eerste in April te Parijs, waaraan de Franse communist Duclo officieel, de Italiaanse communistenleider Togliatti als waarnemer deelnamen; en de tweede van 4 tot 6 Juni in Belgrado, waar Italië officieel vertegenwoordigd was; Frankrijk, maar ook andere West-Euro- pese landen traden als waarnemers op. Deze conferentie werd onder het ere voorzitterschap van Molotof, Dimitrof en Tito gesteld, waaruit wel blijkt, welke grote en diepe betekenis er aan werd gehecht. In het te Belgrado voorgelegde en eenstemmig goedgekeurde rapport werd in die Juni-dagen geconstateerd, dat in Oost-Europa de tijd van het socialisme voorbij was: „het simpele bestaan van socialistische partijen en haar weigering om met de communisten samen te smel ten zijn daar een latent gevaarIn Oost-Éuropa bestaat slechts de keuze tussen fascisme en bolschewisme; de volksdemocratie onder een communis tische meerderheid is er een machtige noodzakelijkheid." Voor' West-Europa en „zijn achterlijke landen" was men voorlopig nog wat milder. De rapporteur van Belgrado meende, dat de arbeiders in deze gebie den nog niet rijp waren voor het com munisme. Daarom kan alleen het elas tische communisme op hen worden toe gepast: en dit is niet geheel zonder suc ces gebleven; „want de in Frankrijk in de vakverenigingen verkregen resulta ten zijn" veelbelovend." Daarom werd als consigne gegeven om „tot elke prijs" tot samenwerking met de socialisten te komen „zelfs wanneer de communisten vaak concessies zoüden moeten doen." Van deze tactiek valt In het manifest der negen niets meer te bespeuren, juist het tegendeel. De communisten van het Westen worden opgeroepen om de gedragslijn van hun kameraden in het Oosten te volgen; de socialisten worden niet langer van verraad beschuldigd; zij worden nu als verraders gebrandmerkt en veroordeeld. En Ramadier, Blum, Att lee en Bevin werden er door de rappor teur in zijn toelichting aan herinnerd, dat „de Balkanvolken koorden voor hun fascistische verraders hadden". Men zou bijna zeggen: een goed verstaander heeft maar een half tvoord nodig. Ook voor het Westen is dus nu „de volksdemocratie" volgens Moskou's tem perament als duidelijk en enig doel ge steld, niet meer langs de omweg van het fatale volksfront, maar rechtstreeks: met een communistische meerderheid. Voor lopig zal deze ontwikkeling nog slechts langs de lijn der „vrijwilligheid" moe ten gaan. Dit zal echter slechts een pe riode van zeer korte duur zijn, tenzij de socialisten de tanden op elkaar zetten en tonen, dat zij. wat zij tot dusverre te vaak waren, geen wegbereiders van het communismewillen zijn, maar bouwers aan een waarachtige nationale, en der halve ook internationale welvaart. Het Londense blad „Evening Standard' meldt met grote koppen, dat Scotland Yard een complot heeft ontdekt om de minister van buitenlandse zaken, Bevin van het leven te beroven. Volgens het blad heeft een speciale afdeling van Scotland Yard meegedeeld, dat de detec tives, belast met de bewaking van de minister, gewaarschuwd zijn, dat de complottanten waarschijnlijk spoedig hun slag zouden trachten te slaan. t)Het bericht van de „Evening Standard" is nog niet bevestigd Nader wordt vernomen, dat Scotland Yard de maatregelen ter bescherming van Bevin heeft versterkt, daar tijdens het weekeinde dreigementen zijn ont vangen, dat Bevin door terroristen zou kunnen worden aangevallen Een woord voerder van Scotland Yard heeft ech ter meegedeeld, dat in het geheel geen complot is ontdekt Tevens sprak hij te gen, dat de speciale lijfwacht van Be vin tot grotere waakzaamheid is ge maand. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts. Bisschop van 's Hertogenbosch, zal op Woensdag 15 October, in gezelschap van de Zeer eerw. heer P. Coolen, secretaris van het Bisdom per K. L. M.-vliegtuig de reis naar Rome aanvaarden voor het afleggen van de „visitatio ad limina" bij Z H. de Paus. De bisschop en zijn secretaris zullen gedurende hun verblijf te Rome de gasten zijn van mgr. dr. B. Eras reetor van het Ned. college te Rome. Heden is H. K. H. Prinses Juliana in de Verenigde Vergadering van de Staten Generaal beëdigd als Regentesse van het Koninkrijk. Hoewel volgens het desbetreffend Koninklijk Besluit de duur van dit re gentschap slechts een zestal weken omvat, zal de volle zwaarte der staats zaken in deze tijd op de schouders Van Prinses Jiiiana komen te rusten. Haar zij Gods Sterkte en Kracht en bovenal de Wijsheid toegebeden cm deze grote verantwoordelijkheid x te torsen. En moge Hare Koninklijke Moeder, onze geliefde Koningin Wilhelmina, ge durende de tijd dat Zij van de schier overstelpende last van dringende rege ringsbesognes is ontheven, in volledige rust een v.olkomen, spoedig herstel van Haar krachten vinden. Een hartelijk gebed voor Koningin en Regentesse zij onze katholieken ten zeerste aanbevolen. In de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. te omstreeks drie uur werd de in nachtdienst zijnde sluisknecht v. H. aan sluis 7 van de Zuid-Willemsvaart onder Aarle-Rixtel-opgeschrikt door een plons in het water van de kolk. De man was niet weinig verwonderd, toen hij een stevig .wild zwijn onrustig het water zag doorklieven. Na het dier moegejaagd te hebben, wist de sluisknecht een stevig touw om slagtanden en kop van het zwijn te slingeren en het aan de lijn te houden tot assistentie kwam opdagen. Vijf mannen hadden nog veel werk om het varken op de kant te brengen. Des avonds zaten de bonloze hammen en coteletten flink onder het zout in de kuip van de fortuinlijke sluisknecht. Nu de Prinses heden het Regent schap van het Koninkrijk heeft aan vaard, is krachtens artikel 74 der Grond wet een nieuw formulier van afkondi ging vastgesteld voor wetten, konink lijke besluiten en algemene maatrege len van bestuur Het nieuwe formulier zal als volgt luiden: „In naam van K. M. Wilhelmina, bij de gmtie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. enz. Wij, Juliana, Prin ses der Nederlanden, Regentes van het Koninkrijk De consuls-generaal te Sitoebondo op Oost-Java, op een inspectietocht. V.l.n.r, overste van Gijn, de Australische consul-gen. Eaton, de Engelse consul-generaal Lamberts en de heer Hamel. Dertien October Is een datum, die geen Antwerpenaar spoedig zal ver geten. Dit was namelijk in 1944 de dag waarop de Sinjorenstad voor het eerst door vliegende bommen werd bestookt. Te ongeveer 11-50 uur viel de eerste bom in de Karei Roegier straat en richtte daar een ware ra vage aan. Konden de Antwerpenaren aanvan kelijk niet goed vaststellen wat hun was overkomen (sommigen dachten aan een ontploffing) spoedig moesten zij ervaren, dat de Duitsers een syste matische beschieting van hun stad met vliegende bommen waren begonnen. Van dat ogenblik af leefde Antwerpen maandenlang in een paniekstemming. Het lugubere geluid der sirenes was niet meer van de lucht en boven alles uit klonk het gegil der V-l projectie len of de zware inslag der geluidloze V-2-bommen. Gp 16 December richtte een vliegen de bom een bloedbad aan in de bioscoop zaal Rex. waar meer dan 1200 bezoekers verzameld waren. Meer dan 560 doden en 291 zwaar gewonden waren hier te betreuren. Het offensief van Von Rund- stedt in de Ardennen bereikte na deze datum zijn hoogtepunt en in de periode vs.n 18 tot 31 December vielen niet minder dan 51 vliegende bommen in het stadsgebied van Antwerpen neer. Eind 1944 telde men reeds 1215 doden en 2035 gekwetsten. De scholen werden ge sloten, terwijl sedert de ramp in het Rextheater ook alle bioscoopvoorstellin gen verboden waren. Het was een gouden tijd voor de ver- huisondernemingen, want iedereen, die het betalen kon, verliet de gevaarlijke stad. Wie blijven moest, voelde zich voortdurend bedreigd. Sedert 31 De cember hadden ook de sirenes opgehou den te waarschuwen: de alarmdienst beschikte niet over middelen om de aan wezigheid van de „stille" V-2's boven de stad vast te stellen. Deze toestand duurde tot einde Maart. Toen de oprukkende geallieerde troepen het afschieten van de vlie gende bommen op Antwerpen onmo gelijk hadden gemaakt, bleek, dat In totaal 3700 van deze projectielen in de provincie Antwerpen waren neer gekomen. In zes maanden tijds waren hierdoor 3515 mensen gedood, 5824 gewond en waren bijna 70.000 woningen vernield. Onze Parijse correspondent telefo neert ons hedenmorgen: De staking der openbare vervoers middelen te Parijs is algemeen. De beslissing is genomen in de nachtver- gadering, waarin slechts 5000 van de 30.000 beambten aan de stemming hebben deelgenomen. Het is duidelijk, wie de deelnemers wpren aan deze bijeenkomst, die unaniem en met geestdrift tot de staking besloten hebben. Het waren dezelfden, die on der de bewering dat de republiek in gevaar was, Zaterdag zich tegen de staking van de autonome vakvereni gingen verzet hebben. Dat het spel, dat thans gespeeld wordt, heel andere belangen moet die nen dan de sociale belangen van de arbeiders, is maar al te duidelijk. On middellijk na het bekend worden van de staking, die nu dus niet alleen de on dergrondse spoorweg, maar ook de auto bussen betreft, heeft de minister-presi dent voor de radio gesproken en de radio herhaalt nu ieder uur zijn toe spraak, waarin hij het politieke karak ter van deze staling zo vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen brandmerkt Ramadier heeft verklaard, dat de re gering alle onderhandelingen weigert, zolang het werk niet hervat is. Het verdient wel de aandacht, dat zo- w 1 in Januari als in Juli de personelen van het publieke vervoer de verhogin gen hebben ontvangen overeenkomstig De Weense politie heeft medegedeeld, dat de Oostenrijkse aartshertog Wil helm Von Habsburg Lotharingen sinds 2f Augustus uit de stad wordt vermist, aldus A.P. De aartshertog heeft vele jaren te Wenen een rustig leven geleid, doch vlak na de eerste wereldoorlog heeft hij onder de naam Wassily Wysjyvanyi het bevel gevoerd over een Óekrains regi ment, dat tegen het Russische rode leger streed. de loonschaal der ambtenaren en dat zji thans eisen stellen om weer gelijk të worden gesteld met de vrije bedrijven. Zodoende willen zij dubbele verhogin gen bekomen. De ongemotiveerde sta king moet in het licht worden gezien van de algemene agitatie, die ook reeds tot gedeeltelijke stakingen in de havens heeft geleid, terwijl a.s. Donderdag een al emene staking voor zeelieden ter koopvaardij is aangekondigd. Ook onder het rijdend spoorwegpersoneel tekent zich een drijven naar staking af. Parijs is dus hedenochtend weer totaal zonder verkeersmiddelen. Om negen uur werden voor de inva lides alle particuliere bussen geconcen treerd en de regering hoopt daarmee enige vervoersdiensten te kunnen in stellen voor de verbinding der stations en om arbeiders naar de fabrieken te brengen. De stakers hadden vanmorgen de de póts willen bezetten, doch zijn op last vbn de politie daaruit, verwijderd. Hedenmidda" moet in het Velodrome d'Hiver de grote verkiezingsmeeting der communisten plaats hebben. In zijn radiorede heeft minister Ra madier een scherpe veroordeling uitge sproken van hen, die achter deze sta kingsbeweging zitten en hij heeft daar mee het gevoelen uitgedrukt, ook van duizenden arbeiders, die in hun vakver enigingen de actie der extremisten ondergaan. H. K. H. Prinses Juliana is voorne mens tijdens haar regentschap te ver blijven in haar paleis te Soestdijk. Nu de zwarte handel niet meer die winsten oplevert, die de Amsterdamse heren zwart-handelaren er graag van zouden willen hebben, leggen zij zich meer en meer toe op de gewone mis daad. Meestll blijken inbraken, roof overvallen en oplichtingen gepleegd te zijn door dit soort leeglopers. Als nieuwe vorm van bijverdienste hebben ze zich toegelegd op het zo door de heren zelf genoemd z.g. „slingeren". Wan neer een vreemde iets te koop aanbiedt, hetzij deviezen of andere waardevolle artikelen, dan mengt zich al gauw een „collega" in het gesprek, die het zaakje wel even op zal knappen. Hem wordt dan het geld of de goederen ter hand gesteld, waarop de man verdwijnt en... niet meer terugkomt. De eigenlijke han delaar weet dan. van niets. Even later komt, meestal hardlopend, een derde man aangelopen, die vertelt, dat de ver koper door de politie is gearresteerd én dat de goederen in'beslag zijn genomen. Iets dergelijks overkwam een 23-jarige verloofde van een Nederlands zeeman, die op Zweden voer. Zij had van hem een biljet Van 100 Zweedse Kronen ge kregen en daar zij wist, dat zij dit niet officieel in contanten kon omzetten, ging zij er mee naar de Nieuwendijk om de Kronen in te wisselen. Een vrouw meng de zich in het handeltje. Zij zou het wel even voor elkaar maken. Een half uur later kwam er een andere man hijgend aanzetten. Ja hoor, de vrouw was gearresteerd en het geld in beslag genomen. Het meisje vertrouwde de zaak. echter niet. Zij gaf het bij de politie aan, die een paar dagen later het op lichterstroepje. bestaande uit 2 mannen er, 1 vrouw arresteerde. Van een der mannen was bekend, dat hij meermalen aan dit „slingeren" had meegedaan. De oplichters, zijn Maandag voor de Officier van Justitie geleid. De politie zal in het vervolg zeer streng tegen deze „slinger aars" optreden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1