Nieuws uit STAD en OMTREK 50 jaar grote stadsschoonmaak LANGS DE LAATSTE BERICHTEN Hervorming der Staatkundige Structuur van het Koninkrijk Verkeersovertredingen worden talrijker BIM in m R IJN (geheugen Hulp „Kometen van Hollywood gezuiverd Het Gezellenhuis vraagt installatie Rotterdam wacht op zijn vliegveld ADIO Van Blaam "£l 'IT ÏÏSKS Staatscommissie inzake Grondwets- herziening geinstalleerd de brokken piloot - iedere avond open programma duits leger op DONDERDAG 16 OCTOBER 1947 PAGINA 3 GEMEENTE REINIGING gaat FEEST VIEREN Hoe het was Schoonmaakte water Op het water heeft de reiniging een bakkenbaggermolen, 1 elevator, 3 bag gerbakken, 4 baggerpramen en een sleepbootje, welk materiaal practisoh volledig te zien is geweest tijdens de werkzaamheden van het kabelleggen door de Lange Haven enkele maanden geleden. HET MOBILISATIEKRUIS KLEUTERTURNEN EXCELSIOR S.V.V. NAAR DEN HAAG JAN SCHRUMPF WORDT KASTELEIN WE GROEIEN NOG STEEDS AANGEHOUDEN FFICIELE AANRIJDINGEN WILD WEST IN SCHIEDAM 297 Ierse ossen marcheren door onze stad EXTRA-TREIN Van de Nieuwe Haven-Kajotters KATH. VROUWENBEWEGING Beter in de vrije lucht BURGERLIJKE STAND MAASSLUIS JUBILEUM IN HET SCHEEP- - vaaktbedrijf „LUSTRIJKRA '47" Stand van het Gew. Comité Vliegveld Rotterdam J. HOCKING ^rndeWlSedn te UITWIJZING VAN DUITSERS wordt tijdelijk stopgezet uitzending van dienst. r™L^aaktv°or hen> die aan de ka- derscholen en de scholen voor reserve- officieren een opleiding hebben genoten. GEEN KOLEN IN PAPIEREN ZAKKEN RUSSISCHE BODEM EGYPTE EN DE H. STOEL De eerste Mohammedaanse gezant hij het Vaticaan sinds 1489 ITALIAANS CADEAU VOOR TRUMAN President Truman heeft, door bemid deling van de Italiaanse ambassadeur te Washington een boek ontvangen, in houdende 450 documenten, die betrek king hebben op de geboorte van Co lumbus. Het is een geschenk van de stad Genua, meldt A. P. Op 1 Januari gaat de Reinigings dienst jubileren. Vijftig jaar lang doet deze gemeentedienst zijn werk, na het vanaf 1557 of daaromtrent aan parti culieren te hebben overgelaten. Voor 1898 was het huisvuil nogal wat waard en daarom werd jaarlijks aan de meest biedende de afhaaldienst van het huis- vuil verpacht. De bijzonderheden over de dienst vanaf de vroegst bekende tijd tot op dit ogenblik zijn door de huidige directeur, de heer Dekker, op schrift gesteld in een nog uit te geven gedenk boek. De stads-arehivaris, de heer v. d. PoestClement, heeft zijn diensten bewezen bij het verzamelen van de his torische gegevens. Uit het personeel, zowel het lei dend-, administratief- als het straat personeel is een feestcommissie samen gesteld. Deze heeft o.a. beslotentot houden van een optocht met het m - riaal, een receptie en een groteieest- avond voor het personeel. v°or net ganiseren van deze avond hee t men gemeend te mogen rekenen op sym pathie van de vele klanten, de Rei niging heeft. In de !^lnter is Schiedam, vergeleken m andere ste den zeer netjes gebleven. Dat was voor een groot deel te danken aan het perso neel, dat ondanks minder goede voe ding en slecht materiaal aan de slag bleef en daarmee de kroon zette op veertig jaren van zeer trouw werken. Het weghalen van koolas is voor vele bedrijven een aanzienlijke besparing geweest op de uitgaven, te doen aan particuliere vervoerders. De intensieve arbeid van de onlsmettingsdienst ligt nog vers in het geheugen. Op het ogen blik vraagt de rattenbestrijding alle aandacht. In 1898 begon de reihiging met een hoofdopzichter, een opzichter en 27 man personeel op 27000 inwoners, terwijl er B losse werklui waren, voornamelijk voor het baggerwerk. De hoofdopzich ter en de oplichter verdienden samen 1637,53 per jaar, terwijl de werklie den begonnen met 7 per week, een loon, dat per 1 Juli met 1 werd ver hoogd. Een week had toen 63 werkuren, zodat er totaal 2268 werkuren gemaakt werden. Op het ogenblik werken er 63 man straatpersoneel met 48 werkuren. Hoewel de stad 70.000 inwoners heeft; werken zij maar 3024 werkuren. De di recteur en 3 opzichters hebben het toe zicht, voorts zijn er een hoofdklerk en twee klerken, waarvan een bovendien magazijnmeester is. Het totale straat-oppervlak is in de afgelopen 50 jaar verviervoudigd; van 210.000 M2 kwam het op 840.000 M2; de hoeveelheid huisfvuil is van 8560 M3 gegroeid tot 42.000 M3. Per inwoner was de hoeveelheid huisvuil 0,32 M2 en is nu 0,6, wat een vrijwel overal in Ne derland en elders voorkomend gemid delde is. In 1898 werd begonrfen met 9 karren; u weet wel van die hoge op 2 wielen, waarbij eerst het paard moest worden uitgespannen eer het vuil op do stortplaats gekiept kon worden. Het wagenpark omvat nu 19 auto's, waaronder ook de sproeiwagen en puttenzuiger. De nieuwste persvuil- nisinstallaites. op de wagens hebben, in Amsterdam op het Internationale con gres van Reinigings-directeuren zeer de aandacht getrokken. Uit 14 landen wa ren daar de voornaamste relnigings di recteuren bijeen. Schiedam maakte met het nieuwste snufje een goede beurt Door de persinstallaties krijgen de wa gens een capaciteit van 12 M3 in plaats van 8 M3 normaal. Alleen de paarden Monty en Benno zijn nog op stal voor de enkele paardentractie-wagens, waaron der die voor de riolering. Het is handiger deze p*r wagen dan per auto te bedie nen. In de werkplaats, die eigenlijk maar een afgeschoten deel van een garage is, worden alle reparaties aan eigen ma teriaal uitgevoerd. Zelfs is er op het ogenblik op het chassis van een oude leger-Mack een takelwagen in aan bouw, die dienst kan doen voor hel op halen van kapot eigen materiaal, zo wel a?» .het redden van paardendrenke- lingen en andere karweitjes. De garages en werkplaatsen zijn eigen' lijk veel te klein en uitbreiding is drin gend noodzakelijk. Daarbij zal ook gelet moeten worden op de accomodatie voor het personeel, dat niet eens behoorlijke wasvertrekken heeft om zich na de minder frisse dagtaak goed ,te kunnen opknappen. De ontsmettingsdienst beschikt over een installatie die beschadiging van goederen uitsluit. Dit was vroeger niet het geval, zodat de mensen er tegen op zagen om hun goederen mee te ge ven. Er is nog geen gas-kamer, daar het wei/ien {net blauwgas zeer gevaar lek is en grote deskundigheid, teza men met een perfecte installatie eist. Deze kamer staat echter wel op het verlanglijstje. Daaronder, misschien wel daarvoor staat een opnemende veegmachine. Een soort auto-stofzuiger, die het vuil van de straten niet alleen veegt, maar op- heemt en naar een vergaarbak voert. De stratenvegerij gebeurt nu nog door de 15 veegwagentjes, handkarretjes, die zelfs Zaterdagavond laat door de stad trekken om de voornaamste straten een beurt te geven voor de Zondag. De vuilnisamvoer geschiedt sinds kort aan de Wilhelminahaven, waar dé stort plaats gereed kwam. Per schip wordt het vuil naar Moordrecht vervoerd, waar het de rietgorzen van de bochten in de IJssel helpt aanplempen, zodat er nieuw land gewonnen wordt. De rattenbestrijding zal op het gun stigste ogenblik met kracht ter nand worden genomen. Daarover zullen in de pers npg mededelingen verschijnen. Nu is het de hoofdzaak, dat de Rei niging even de belangstelling krijgt, cue verdiend is aan 50 jaar schoon houden van de stad. L De Natipnale Bond van oud gemobili- seerdeif 1914—1918 en oud-strijders '39- '45, v.m. Mobilisatiekruis heeft toestem ming gegeven om in Schiedam een afde ling van deze bond op te richten, los van de Rotterdamse. De contact-commissie heeft het voorlopig bestuur op zich geno men, 'maar op de eerst volgende leden vergadering. Donderdag 23 Oct. in zaal 9 van de R. K. Volksbond om 8 uur, zal het definitief bestuur gekozen worden. De afdeling telt nu 200 leden, maar de commissie wil dit aantal tot 1000 opvoe ren. Candidaten voor het bestuur zijn M. P. Heijboer, G. G. de Jeu, H. Schilt, E. Holtkamp, Koning, H. Dijke, P. v. Oos ten, A. G. Holtkamp en J. H. Kramme. Door de R.K. gymnastiekvereniging Excelsior" is opgericht een afd. kleu- terturnen voor de leeftijd van 47 jap,r. De lessen worden gegeven Woensdags 2—3 uur gymnastieklokaal Ant. Meys- straat en Zaterdags van 23 uur in het 'mnastieklokaal Edisonplein. Inschrijvings-formulieren zijn te ver krijgen bij mej. T. Braak, Gasstraat 17, mej. T. Scholte, Boterstraat 6, mevr. Verouden, Bosboomlaan 16 en mej. G. Heesbach, Singel 133a. Zondag a.s. ondernemen de Rood- Groenen de reis naar Den Haag om zich aldaar met Quick te meten. De Haan tjes zijn steeds gevreesde tegenstanders voor S.V.V. geweest en ook nu zullen de Bosrandbewoners er op kunnen re kenen, dat de Hagenaars alles in het werk zullen stellen om de punten in de Residentie te houden. Dit zal voor S.V.V. echter een stimu lans zijn om nog meer dan in de drie voorgaande wedstrijden, alles op alles te zetten om ook de 4e competitiewed strijd in een overwinning om te zetten. Indien met volle overgave wordt ge speeld en het maken van doelpunten niet wordt vergeten, is de mogelijkheid groot, dat de S.V.V.-schare met ver heugde gezichten in Schiedam terug zal keren. Het 3e elftal speelt om 2 uur thuis tegen Quick 2. Jan Schrumpf, de bekende goal- getter van S.V.V., gaat op Woensdag 22 October een café openen op de Hoog straat. Hij zal „Café Hollandais", waar in tot nu toe de Brujjn zat, gaan be trekken. Reeds lang gingen er geruch ten over deze stap van de populaire Jan, maar het ware bleef tot nu toe duister, Voetballend en sportlievend Schiedam, zal zeker belangstelling hebben voor de opening van de zaak. De loop der bevolking in Schiedam over Augustus geeft nog steeds een 8t'--ring aan. Er werden in die maand 72 jongens en 83 meisjes geboren. Twintig mannen en 16 vrouwen overle den. 259 personen vestigden zich in Schiedam, 260 vertrokken er. Er is dus een overschot van 118. Er wonen nu 34.910 mannen en 35.347 vrouwen in onze stad. Tezamen, telt Schiedam 70257 inwoners. ring van dat plan. Hij lette niet op het van achteren komend verkeer. De be stuurder van de luxe auto v. D. trachtte nog naar links uit te wijken, maar kon niet verhinderen, dat hij M. aanreed. Het slachtoffer is per auto van de G.G. en G.D. naar het ziekenhuis over ge bracht en daar verbonden. Daarna kon hij naar huis gaan. Omdat een 6-wielige vrachtauto, be stuurd door G. uit Rotterdam, ter Jioogte van de Gereformeerde Kerk aan de Rotterdamsedijk plotseling naar links moest 'uitwijken voor een fietser, ramde zij een juist passerende luxe wagen, bestuurd door H. Er was schade aan de carosserie van de luxe auto. P. uit de Potgieterstraat is door de politie aangehouden wegens diefstal van gedistilleerd ten nadele van zijn pa troon. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. t. QOTTVTXri-' De wielrijder M. uit Schiedam gaf op de Lange Nieuwstraat zijn voornemen te kennen om links af te slaan, maar was wat al te schielijk met de uitvoe- Vele vruchtbare sporen van hun be zoek achterlatend, drongen vanmorgen 4 kudden van tezamen 297Ierse ossen door de straten van Schiedam op weg naar het slachthuis aan de Vlaardmger- dijk. Er heerst daar op het ogenblik hoogspanning, omdat deze vleesvoor- raad klaargemaakt moet worden voor de vrieshuizen. Na gekeurd te zijn, aan vaardden 172 ossen de reis naar Den Haag per spoor. Natuurlijk was er grote belangstelling en ook hier en daar grote angst langs de weg, maar de politie en de drijvers hadden goede .maatregelen getroffen. Gelukkig dat „hoeih" en „hup" internationale woorden zijn, zo dat deze Ierse ossen ook de Nederlandse drijvers konden verstaan. Ingaande heden rijdt in verband met druk vervoer de volgende extra trein, dagelijks, behalve Zaterdag, Zondag en Maandag: Maassluis vertrek 17.16, Vlaar- dinsen 17.22 vertrek 17.24. Vlaardmgen- Oost 17.27. vertrek 17.29. Schiedam 17.33, vertrek 17.34, Rotterdam D.P. 17.39 uur. Vandaag, 16 Oct., Bioscopen: Passage, Barracuda (volw.) 2, 7 en 9.30 uur; Mo- nopole, De speurder van Parijs (wegens bijprogramma ontraden) Morgen, 17 Oct. H. Margaretha Maria Alacoque, ver spreid ster van de gods vrucht tot het H. Hart. Bioscopen: Passage: Tarzan m New York, 2, 7 en 9.30 uur; Monopole: Ridder der wraak, 2, 7 en 9 uur. Korf na de bevrijding tot ongeveer 'een jaar geleden waren verkeersovertre- ders een zeldzaam verschijnsel voor de kantonrechter. Nu wordt bet grootste 'deel van de zittingstij d in beslag geno men door het horen der verdachten en getuigen in verkeersongevallen. Bakker P. L. v. d. S. had in April brood voorhanden gehad met een te klein gehalte aan- droge stof. Verdachte stond, volgens de keurmeester, de laat ste tijd gunstig bekend. Verleden jaar had hij een waarschuwing gehad. Ver dachte gaf de feiten toe. Hij werkte met 6 a 7 knechts. Sinds hij een automatische weegmachine had, kwamen overtredin gen niet meer voor/ De ambtenaar van het O. M. vond het een bedenkelijk feit, dat de voedselvoor ziening in gevaar bracht. Hij wilde er rekening mee houden, dat verdachte nu zijn leven gebeterd had. Een gevoelige straf was niettemin op zijn plaats, 100 of 25 dagen. Mr. A. F. A. v. Velzen kon zich geen deskundige in het bakken van brood noemen. Hij had echter gehoord, dat de mélange, die voor het bakken ver strekt Werd sinds de oorlog geregeld, ver anderde. Met uitgebreide controle-maat regelen waren de voorschriften wel in acht te némen, maar de bakkers waren geneigd meer te kijken naar de waarde van het deeg yoor het verkrijgen van een goed baksel, dan naar de percentages droge stof. Hier zat geen oogmerk van verrijking voor. Het is het gevolg van een zekere slordigheid. Verdediger vroeg om een milde straf. De kantonrechter veroordeelde tot 50 of 20 dagen. A. G., die verstek liet gaan, had bij het passeren van de overweg aan de Over- schiese straat een agent aangereden en diens uniform beschadigd. Get. v R. ver klaarde echter, dat hij zelf voor de over weg was blijven wachten, terwijl de bo men eigenlijk reeds te ver neer waren om verdachte nog gelegenheid te geven te passeren. Hij was aangereden en had 87.65 schade gehad. De ambt. vroeg 30 In de krant van Woensdagavond wordt onze aandacht gevraagd voor de vijf-en-dertig kinders, die rond Zuster Breeuwen kroelen als kuikentjes om de kloek. Ik herinner me, hoe ik ze wel eens op een Zondagochtend in de Frankelandse kerk zag zitten: leuke krullenkopjes met appelkoontjes en bleke muizengezichtjes met spriethaar. Ondeugende pretogeh en schuwe vogel neusjes. Jongens met sproeten en peen- haar en anderen met heel ernstige ge zichtjesKinderen, die zorgeloos van de ene dag in de andere leven, maar ook een pa.ar, die de doorgestane ellende van voorbije jaren nog niqt vergeten znn. Maar allemaal ontroerende, schul deloze- peuters met een hartje dat om liefde en warmte vraagt. Wat is er mooier dan zn'n kind? Wat is er diep-iSeSeV"5 °Zii spelen en eten, zij leren hun lesje zi bidden samen en gaan naar bed het klmkt zo eenvoudig, maar rekent tt eens rustig uit, wat daar allemaal voor komt kijken om iedere dag opnieuw weer de boterhammen, de aardappeltjes de bekertjes melk „ergens vandaan"'te halenen dan de kleertjes, de schorten en broekjes en vooral de schoenen Er moeten dekens zijn en lakens, het moet allemaal helder en schoon gehou den wordenen dat gaat zo door week in week uitvoor 35 kinderen! Vijf-en-dertig kleine hulpeloze mensen kinderen doen een beroep op u! Zij zijn door O. L. Heer aan onze zorgen toe vertrouwd. Hij heeft hun allen een ziel tje gegeven, dat in de Hemel moet ko men, en een lijfje, dat gevoed en ge kleed moét zijn, dat moet groeien tot volwassenheidZuster Breeuwen heeft geen tijd om geld te vragen, zij heeft het veel te druk met allerlei huis houdelijke zorgen. Maar Zondagavond is er in Musis een toneelvoorstelling. La ten wij daar all'emaal eens heengaan. Er wordt een grappig stuk gespeeld en de opbrengst is voor het St. Jozefhuis. Prachtig ideeecht Schiedams! O, het is heprlijk zo langs de lijn in ons stadje steeds meer gebeurtenissen waar te nemen, die bewijzen, dat er iets leeft onder ons, dat er veel nobele mensen zijn, dat er veel idealisme is! Schiedam, je bent lelijk, mijn stad... maar... ik houd van je en je bent die liefde ten volle waard! SEBASTAAN. Vanavond om 8 uur is er verplichte bijeenkomst van alle Kajotters van Frankenland, Gorze en Haven. Pater Bastiaanse komt spreken. Nieuwe leden zijn welkom. Iedere jongeman van 17 jaar moet het zich tot een eer rekenen de vereniging van Katholieke Arbeiders Jongeren te versterken. Iedere avond is de zaal geopend van na het lof tot half elf. Er is gelegenheid om te biljarten, ka'arten, schaken enz. Binnen enkele dagen gaat ook het buffet open en is er gelegenheid om iets te gebruiken. Niet het gehele gebouw staat tot de beschikking van de K.A.J. Dit ver keert n.l. in een zo vergevorderd sta dium van verwaarlozing, dat er ge ruime tijd over heen zal gaan, voordat het in zijn geheel te gebruiken is. Ook van de inboedel (400 stoelen, 55 tafels, gordijnen), welke op bevel van de Duit se instanties in het gebouw moest blij- yen, is niets teruggevonden. Wat gered Alio -ls ondergebracht bij particulieren. gaan dat-,LteL,zo snel ln ziin werk ffe" adressen niet altijd bekend het fervi/do"', Ve™ist worden o.a. al ene ent e n rtfc t a f'e L Gn derti* ^stoelen Degenen, die thuis nog eigendom van de gezellenveremgmg opgeslagen heb ben, wordt aller vriendelijkst verzocht dit persoonlijk of schriftelijk aan mij bekend te maken. Vervolgens nog een verzoek aan alle. inwoners van Schiedam, die het goed menen met ons werk. Laten zij eens hun zolders inspecteren. Misschien vinden ze nog een tafel of kachel, die daar onge- ë-a r* slaat- Wilt u die dan aan de ïl- ,taan? U doet er ons een ge weldig plezier mede. Kap. j. g. v. Dijk, Nw. Haven 117 Op 22 October zal de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, afd. Schiedam een ledenvergadering houden in het verenigih^s al' Nieuwe Haven. Aan vang 8 uur. of 10 dagen. De kantonrechter veroor deelde tot 20 of 8 dagen. Een ongewone verschijning was de ge zagvoerder van de K. L. M. J. C. A. R. Vier gouden balken op de mouw en een gouden vink op zijn borst. Tussen zijn vluchten door de vrije ruimte had hij zich per auto over de Vlaardingerdijk naar Vlaardingen begeven. Voor Wilton stopte een bus van de R. E. T.; de daar achter rijdende taxi wilde de werf van Wilton opdraaien, maar het lichtsignaal bleek volgens de get.-verbal, niet in or de. R. had door nog naar rechts uit te wijken een ernstige aanrijding kunnen voorkomen. De ambt. dacht aanvankelijk hier het een geval van tripleren te maken te hebben, maar uit de Verklaringen kwam het tegendeel voldoende vast te staan. De kantonrechter concludeerde tot vrij spraak. Door onoplettendheid had J- A. A. op de West Havenplaats in Vlaardingen op 12 Aug. een dame met kindje aangere den. Deze dame ging zelf niet geheel vrij uit, naar uit ket getuigen-verhoor kwam vast te staan, 20 of 8 dagen luidde de boete. Bij het maken van een bocht naar links moet deze zo ruim mogelijk worden ge nomen. Heel wat chauffeurs zondigen te gen deze regel. C. D., die met zijn vracht auto de bocht op de Singel, ter hoogte van de Lange Singelstr. had afgesneden had een aanrijding met de 15-jarige J. P. veroorzaakt. Get. D. K. bevestigde de fout van verdachte. De ambt. vroeg 30 of 10 dagen; de kantonrechter maakte er 25 of 8 dagen van. A. M. J. K. had de wagen van de schil lenboer J. V. had de wagen van de schil- met rust kunnen laten omdat hij te kort langs de wagen passeerde, terwijl er ruimte ^genoeg was. De wagen was 5 M. meegesleurd. Get. had 37.65 schade, welke civiele vordering werd toegewe zen, terwijl verdachte bovendien 20 of 8 dagen moet boeten. De kruidenier N. K., die op de Broers- vest zonder licht had gereden zou het hoger op zoeken hij moet in cassatie bij de Hoge Raad omdat hij nergens lantaarns kan krijgen dan door deze zwart te kopen, 4 of 2 dagén luidde het vonnis. Wat een goede opvoeding vermag, be wees mej. v. R. Deze bakvis had alle ma nieren van een bevallig nijlpaard; han den in de zak, een mond, die nauwelijks antwoord gaf en een onverschillige en hopeloze houdiitg, die aan het proto-type van een vrije opvoeding deed denken. Ze had op een grasveld aan de Stad houderslaan gelopen, 2 of 1 dag luidde het vonnis. De rest van het menu was al even af gezaagd als „alle dagen bruine bonen" GEBOREN: Barnardus Petrus Maria, z. van G. A. J. de Veth en J. G. van den Bleek, Daltonstraat 34; Petrus Bernar- dus Maria, z. van G. A. J. de Veth en J. G. van den Bleek, Daltonstraat 34; Martinus Johannes, k. van G. A. Weber en J. de Jong, Boerhavelaan 1; Adria- nus Liduinus, z. van P. J. Kerkhof en P. L. Stejjlen, Fr. Halsplein 29; Wilhel mus Gosewinus, z. van J. van Leeuwen en L. Sterk, Nassaulaan 75; Henricus, z. van P. van de Water en K. A. Hulst, v. Ruijsdaellaan 54; Henry Gerardus, z. van G. M. Offerman en A. C. Martljnse, Westvest 78; Hans Christer, z. van H. Kiviet en K. G. Pamrell, Dr. Noletstr. 1; Johanna, d. van D. Schaper en J. Stolk, v. Ruijsdaellaan 27. -OVERLEDEN: J. J. A. Sleegers, oud 77 jaar, Vlaardingerdijk 171. K.W. 147 TE WATER GELATEN Dinsdagmiddag is de K.W. 147, die op de scheepswerf van H. de Haas alhier 8% meter verlengd, is, te water gelaten zij zal vermoedelijk deze winter nog aan de trawl-visserij deelnemen. De K.W. 147 is de 3e logger, welke dit jaar op deze werf verlengd is en de 10e na de oorlog, terwijl er momenteel nog 4 loggers aangenomen zijn om te ver lengen. GESLAAGD 1 Voor het alhier in de Zusterschool gehouden lingerie-examen, slaagden de dames: M. de Been, J. Brokx, W. Car- stens, J. Parre en M. Sprujjt alhier en C. Paalvast uit Maasland. Minister-president Beel heeft heden de Staatscommissie geinstalleerd, welke de opdracht heeft op korte termijn te onderzoeken of, en zo ja, in hoeverre het wenselijk is wijziging te brengen in de bepalingen der Grondwet, tenein de de mogelijkheid te scheppen om, ter voorbereiding van de hervorming van de staatkundige structuur van het Ko ninkrijk, die daartoe noodzakelijke wet telijke bepalingen vast te leggen en aan de Kroon de nodige voorstellen te doen. Deze hervorming van de staatkundige, structuur van het Koninkrijk werd reeds aangekondigd in de Kon. rede van ^10 Mei 1941 en zal de inlossing beteke nen der Kon. belofte, gegeven in de rede op 6 December 1942. Deze hervorming zelve behoort niet tot de taak onzer commissie, aldus dr. Beel; haar werkingssfeer is bepefleter. Zij toch zal zich enkel hebben te bera den, hoe de weg, die bewandeld dient te worden om te geraken tot het einddoel, grondwettelijk begaanbaar te maken. Het zoeken naar de juiste staatsrech telijke vormen voor de toekomst van *t Koninkrijk en zijn delen vereist zeer veel voorbereiding en overleg. Deze ar beid dient gezamenlijk door alle deelge noten in het Koninkrijk te worden ver richt. Intussen, zo ging de minister-presi dent verder, is noodzakelijk gebleken 'n overgangstructuur, waarbij de noodza- Op 23 October zal de heer J. Koen het feit herdenken, dat hij 40 jaar werkzaam is in het scheepvaartbedrijf te Rotter dam. De jubilaris is thans hoofdadmi nistrateur bij de N.V. Stoomsleepdienst KT&qs In 1907 begon hij zijn carrière als administrateur bij de N.V. Stoomsleep- dienst Volharding, destijds aan de Boom pjes gevestigd. Deze onderneming heeft zich later gesplitst en de heer Koen trad bij de oprichting toe tot de N.V. Sleep dienst Maas waarvan de heer Jan Bur ger directeur werd. Donderdag a.s. zal de jubilaris ten kan tore der N.V. recipiëren en zeer velen, die dagelijks met de sleepvaart te ma ken hebben, zullen hem stellig de hand komen drukken. Het Gewestelijk Comité Vliegveld Rotterdam heeft de gelegenheid, welke werd geboden door de „Lustrjikra 1947", de door de Neder landse 'luchtstrijdkrachten georgani seerde tentoonstelling, die Zaterdag middag in de Rlvièrahal wordt ge opend, aangegrepen om door middel van een Inzending te wijzen op het on gerijmde van de gedachte, dat een ge west met een zo dichte bevolking, een zo veelzijdige nijverheid, handel en verkeer, het zonder vliegveld zou moeten stellen. In opdracht van het comité heeft de architect Rein Fledderus, die met de tentoonstelling „Rotterdam Straks zijn sporen op dit gebied reeds heeft ver diend, een stand ontworpen, welke de Rotterdammers en belangstellenden uit het gewest enig idee geeft ,varJ wat een modern vliegveld eigenlijk is. In t hart van deze stand zal een maquette prpken van de modernste luchthaven van Euro pa, een vliegveld van een omvang, zoals ons gewest het nodig heeft. Niet dat deze maquette een weergave is van de plannen, welke op het ogenblik een on derwerp van bespreking uitmaken tus sen het gemeentebestuur en de regering het zou voorbarig" zi,in de onderhande lingen op dit ogenblik met een derge- lijke publicatie te verstoren doch het comité wil daarmee de noodzaak duide lijk maken, dat dit gewest zijn eigen vliegveld krijgt. Daarom deze stand en PU DUhF 13. Op een morgen werde" twee heren bij Cordoleanus Mc Duff aangediend. J* is Popper", zei Wicked terwijl hii zich over ziinv,„(prtie beWr1? $treek- „Leuke naam antwoordde &et hertje beleed „Wat is er van uw dienst, heren?" Wil komen u geld aanbieden" zei Wicked kort. „Het is ons ter ore gekomen, dat er twee avonturiers bij de Havamout filmmaatschappij werken, een zekere Bim en een man die zjci) Basli noemt". „We reldberoemde artisten geWorden Dmnen twee wekeft", zei het heertje. „Wanneer men Mc Duit als bemiddelaar heeft Maar zei u niet iets van De ogen van het heertje glommen. Het heertje was nl. een verwoed verza melaar van geld. „Deze twee mannen zpn mii niet svm- pathiek", zei Wicked. „Bovendien zijn het bedriegers. Basli is in feite een lafaard. Kan hii met.in zijn rol van Hercules door een wild dier worden verscheurd Foei, foei", zei heertje Mc Duff. „Wat een taal Denkt u soms dat ik omkoopbaar beu". „U is volkomen onomkoopbaar" bracht nu Snop ln het midden. „Denkt u echter eens over ons voorstel naWicked overhandigde het heertje een pak bankbiljetten! „Hm, Hm zei heertje. „Die twee ar tisten liggen mii ook niet bnzonder deze maquette, welke aan menig toe schouwer de verbaasde vraag zullen ontlokken, of dat alles nu wel zo is. Liggen, zoals in deze maquette, hij mo derne vliegvelden de stationsgebouwen en parkeerterreinen midden op het veld en zijn de startbanen er omheen gegroe peerd? Inderdaad! Het is nog nergens ter wereld op grote schaal vertoond, maar het nieuwe vliegveld Idlewild, dat 't Laguardiafield in New York zal gaan vervangen, wordt van een dergelijke constructie -en ieder belangrijk nieuw vliegveldproject gaat van eenzelfde principe uit. Het heeft vrije startbanen in alle windrichtingen en biedt daardoor de mogelijkheid van gelijktijdig lan den en starten van verschillende toe stellen. Rotterdam heeft een vliegveld nodig. Nu, meer dan ooit. Dat is het, wat deze stand de bezoekers zal leren. Rotterdam wacht en het hoopt niet lang te moeten wachten. VRIJDAG 16 OCTOBER HILVERSUM I (301 M.) 7.00 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 10.00 Morgenwijding, 11.05 Voor dracht, 11.20 Gram., 12.00 Skymasters, 12.30 Weerpr., 12.38 Orgel, 13.00 Nieuws 13.15 Hongaarse muz., 13.45 Gram., 14.00 Kookpr., 14.20 Kamerorkest, 15.25 Hoorspel, 16.00 Gram., 16.30 V. <L jeugd 17.00 Orgel, 17.20 Muz. caus., 18.00 Nieuws, 18.20 Gram., 18.30 Ned. Strijd krachten, 19.00 Caus., 19.15 Piano, 19.30 Oaus., 20.00 Bach, 20.30 Cursus, 21.00 Gram., 21.30 Radio-orakel, 21.50 Muziek 22.00 Buitenl. overz., 22.15 Swing en Sweet 22.40 Avondwijding, 23.00 uur Nieuws, 23.15 Gram. mT.VF.RSUM II (415 en 218 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 11.00 De zonnebloem, 11.45 Gram., 12.00 Cello, 12.30 Weerpr., 12.33 Vaudeville- ork. (13.00 Nieuws) 13.50 Caus. maj. Goossens, 14.00 Gram., 14.35 „Een nieuw leven" I en II, 15.20 Barnabas von Gec- zy, 15.45 Gram., 16.45 Na schooltijd, 17.00 Franse zang, 17.45 Caus., 18.00 Klaas van Beeck, 18.25 „Alle hens aan dek", 18.40 Pianoplaten, 19.00 Nieuws, 19.15 P.T.T., 19.30 Fantasia, 20.00 Ac tual., 20.12 De gewone man, 20.2Q Opera progr., (20.45 Actual, uit België en Luxemburg), 21.25 Gram., 21.50 Bjjbels hoorspel II, 22.30 Gram., 22.45 Avond gebed, 23.00 Nieuws, 23.20 Klaas van Beeck. 16). door Zo, Hekzo, Brunette, sprak ë/L- die,r<rn vriendelijk toe: Kom rf« o,!ns r' l°në:ens! Toe dan Op slag waren de dieren bedaard en onder vrohjk geblaf kwamen ze naar hem toe. Hij klopte hen op de rug' en streelde hun kop. Alles is in orde, hoor, ouwe jon gens. Ik ben helemaal niets kwaads van plan. Vast en zeker worden wc wel eens heel goede vrienden. De honden wilden met hem meelo pen, maar hij stuurde ze terug naai het huis. Samson zag ze verwonderd terugkomen, rustig, alsof er niets aan de hand was. Wat nou?, mompelde mj: Ik dacht minstens, dat ze hem erscheurd zouden hebben. Maar ik zaï der* nl ,toc,h wel betaald zetten, an- doorgelopen natr 't^T Wat zou die Zjjn eigen bediende, die zjjn brood at, joeg nu zijn eigen honden op hem af. Meer dan grappig! n De volgende dag werden de gemeente grote biljetten aangepiaac, die het feest op Thynière aank0?a1,^" den. Het was een ongehoorde £eDedr* tenis. Dit was zo iets heel anders, aar, de gewone volksvermakelijkheden en de mensen lazen de aankondigingen met wijd-open mond. Iedereen zoUJ-°e" gang hebben tot het terrein van iny- nière. Dat alleen reeds was een heei ongewoon feit. Dat was bij mensenheu genis nog niet gebeurd. De vorige be zitter was voor grote feesten te arm geweest en had er geen nut in gezien, hele mensenmassa's door zijn voorva derlijk kasteel te laten ronddolen. Daarom wekte het feest dan ook zulk een ongemene belangstelling. Mijnheer Comette had nu drie jaar op Thynière gewoond en had er niet de voldoening van gehad, waarop h(j gehoopt had. In de meeste kringen beschouwde men hem als een parvenu Hij had in de oorlog schatten ver- cljend en was daarna „deftig" gewor- deh. Zijn zoon en dochter vuurden zijn eerzucht nog aan. Allen deden ze hur uiterste best, om het verleden te ver geten en zich als landedellieden te ge dragen. Doch ondanks zijn enorme rjjkdom was mijnheer Cornette niei. met open armen ontvangen. De oude adellijke families hadden zich beleefd maar zeer afgemeten en teruggetrok ken betoond. Maar nu meende Corr.ette een middel gevonden te hebben, dat hem de toegang tot de voorname hui- ?®.n Wel zou ontsluiten, vooral omdat fl het idee had gehad, de opbrengst h bet feest te bestemmen voor noodlijdende zieken. Is gewoonweg een reusachtig verklaarde Henri opgetogen, i/o™ een zal zicb verplicht voelen, te ëoi cn,', Ze kunnen niet wegblijven, nu afo zulk een liefdadig doel geldt. Boven alen zullen we de toonaangevende men- verzoeken, werkzaam aan het spel aeei te nemen en dat zullen ze al even- mih kunnen afslaan. Heus: het zal ons echt populair maken. De boeren en pachters zullen het dol vinden, dat ze niogen komen en de voorname lui zullen eindelijk wel eens ophouden, hun neus voor ons op te trekken. We zullen geen kosten sparen. We zullen een militaire kapel uitnodigen en de beste koks uit Parijs laten komen en we zullen voor veel afwisseling zorgen: goochelaars en een waarzegster en zo meer. Allés goed en wel, Henri, plaagde zijn zuster. Maar jij hebt van die oude families hier toch wel één bepaalde heel bijzonder op het oog, is het niet? Toe nu, Elise, niet zo plagen. Henri heeft groot gelijk, kwam hun vader tus senbeide: Ze is een voornaam kind en ze is een goed kind ook. Arm en verwaand!, oordeelde Elise ietwat bitter gestemd. Wat zou dat?, hernam de vader. Als ze trots is, dan zal ze er wel reden toe hebben. Ze stamt uit een der oudste families van deze streek. En dat ze arm is, hindert ook niet, want Henri heeft dubbel en dwars genoeg. Ik heb een hekel aan die verwaande lui, riep Ehse driftig. Ze dóen net, of ze het recht hebben, laag op ons neer te zien, alleen, omdat ze hun voorouders van een paar geslachten terug weten' op te sommen. We moeten een beetje geduld oefe nen, maande de vader. 'We vorderen heus nog zo slecht niet en dat idee van Henri is werkelijk zo kwaad niet. Cornette was als kruideniersbediende begonnen, maar had al spoedig kans ge zien, in margarine veel geld te verdie nen. Daarbij had hij een jam-fabriek op gezet en eethuizen' in de volkswijken. Over zijn deftig-doen was heel wat gespot en gelachen: hjj had er zich zelf echter weinig van aangetrokken, maar voor zijn kinderen koesterde hij grote plannen. Jullie moeten allebei deftig trou wen, zei hij herhaaldelijk. Jullie moeten in oude, deftige families trouwen. Of ze geld hebben of niet, komt er geen snars op aan. Ik heb genoeg. Adellijk bloed en een goede naam, dat moeten jullie zoeken. Een beste combinatie: geld en adellijk bloed! Misschien word ik nog wel eens afgevaardigde in de Se naat! Henri en Elise hadden aan dat ge praat een hekel, al moesten ze erkennen dat zoiets wel verleidelijk klonk. Ze de den dan ook hun uiterste best, omhoog te klimmen op de sociale ladder. En het was niet te ontkennen, dat er door het feest inderdaad enige contacten werden gelegd met voorname families, die hun medewerking; toezegden. Cornette glun derde telkens opnieuw, als hij zijn huis knecht de namen der oude families van het departement hoorde aandienen. Vertel eens, Henri, vervolgde hij na een poosje: Heb je al met haar gesprie ken Natuurlijk niet, vader. Ik ken haar immers nog veel te kort. Dat is waar. Je kunt je beter niet overhaasten. Elise zegt terecht, dat ze met de eersten van liet Departement heel gewoon omgaat en op gelijke voet met hen staat. Wat maakt het dan uit, al heeft ze geen rooie duit? Ik heb ge hoord, dat ze mee zal doen in het to neelspel; dat is ook niet kwaad. Henri gaf niet veel antwoord, omdat hii er niet veel voor voelde, zijn Innig ste verlangens met zijn vader op zo'n manier te bespreken. Want Henri was echt verliefd en hoopte door het feest niet alleen een zeker aanzien onder de aanzienlijke families te verkrijgen, maar nog meer, het meisjes te winnen, voor wie hij met de dag groter liefde koesterde. Ik heb een hele verzameling anti quiteiten te leen weten te krijgen van Montclair, zei hij wat later tot zijn va der: Het heeft wel wat moeite gekost, omdat de notaris, die het beheer voert, niet graag toestemming gaf, zonder verlof van de eigenaar. Wie is de nieuwe eigenaar toch? vroeg Comette. Dat schijnt niemand te weten. Fei telijk is dat toch wel een geheimzin nige geschiedenis. (Wordt vervolgd). kelijke aanpassing wordt gevonden aan de zozeer gewijzigde en zich nog steeds wijzigende omstandigheden en ander zijds voor de verdere voorbereiding der uiteindelijke hervorming de moge1Hk- heid wordt geboden. De noctlzake T- hejd hiertoe ook de afwjjking derhal ve van de grondwettelijke bepalingen is voorzien door de regering tijdens haar verblijf te Londen. In 1943 werden reeds noodvoorzieningen getroffen. De regering acht het echter niet juist hier op te blijven voortwerken. Zij zijn trou wens ontoereikend en passen niet aan de inmiddels weer veranderde situatie aan. Hoe verder wij voortschreden op de weg naar de uiteindelijke regeling, hoe groter divergentie, dreigt te ontstaan tussen het huidig grondwettelijke bestel en de werkelijke verhoudingen. De eer bied voor onze constitutie zo mede de noodzaak der vernieuwing n-o^n, naar de regering oordeelt, tot een onderzoek, als aan deze commissie opgedragen. Naar wij vernemen wordt de uitwij zing van Duitsers gedurende de winter maanden stopgezet. In April evenwel zal de uitwijzing hervat worden. Deze maatregel is om redenen van menselijkheid genomen. Men wil deze mensen n.l. niet nodeloos aan nog meer ellende bloot stellen, daar het o.a. ook in Duitsland zeer moeilijk is een onder dak te vinden. Geruchten als zouden in de toekomst gewijzigde richtlijnen voor de uitwijzing gelden, werden te bevoegder plaatse tegen gesproken. PLICHTIGEN NAAR INDIE DliThH„einde te Yoorkomen, dat dienst- naar Tnrtia voor. betrekkeiijk korte tijd mimstër t worde" uitgezonden, heeft de dienstnhpïï" 00r}°Z bepaald, dat een ta hphfi dle' hötzÜ aaneengeslo- maanden ,'n onderbreking, twaalf m«t werkelijke dienst Is ge- worden uftp-iï0eë naar de tropen mag wordt Een Uitzondering Aangezien de grondstoffenvoorraad voor de vervaardiging van papieren zak- ken zeer beperkt is en de cement- en andere industrieën deze zakken drin" pnd ?°dl® bben, zullen aan de kolen- handelaren voortaan coen BAnipTPn zakken iueer worden verstrekt. De zak- ken, welke de handelaren nog in voor raad hebben, mogen zij opgebruiken. Bovenstaande maatregel welke na zorgvuldig onderzoek is genomen, zal bij menigeen groot ongerief en bij samen woning een nieuwe bron van ongenoe gen veroorzaken. GERARD MOOYMAN KRIJGT ZES JAAR heden de ex-ks.-e/ GelYrdu^MooymM les iaar veroordeeld te! Tegen hem met aftrek- eist. Jaar met aftrek ge- „ii?'ldanlc® aUe dementi's van andere in Amerika de gerucli- n aan over het bestaan van een groot Duits leger in de Sovjet-Unie, nnltonf ®niS'er tüd zou ingrepen in "«"slaud, om dit land onder commu nistische dictatuur te brengen. Volgens een telegram uit Washington m de „New York Times" heeft de sovjet-unie inderdaad een „vrij Duits le- gerdoor Amerikaanse functionarissen geschat op een sterkte van honderd A honderdtienduizend man, op de been op Russische bodem. Deze legermacht zou- voornamelijk bestaan uit manschappen van hediDuitse zesde leger, dat zich na de slag om Sta lingrad heeft overgegeven en onder com mando staan van de generaals Von Pau- lus en Von Seydlitz. De manschappen zouden sovjet-Russische uniformen dragen. Alle officieren zouden Duitsers zijn, doch aan de verschillende eenhe den zouden sovjet-commissarissen zjjn toegevoegd, die voor inwijding in de beginselen van het communisme zorg dragen. Over enige dagen zal de gezant van Egypte bjj de H. Stoel, Z.Exc. Taher bey el Emery, die op 28 September te Rome aankwam, zijn geloofsbrieven overhandigen. Hjj zal de eerste Moham medaan zijn, die met een diplomatieke opdracht bjj het Vaticaan is belast sedert 1489, toen prins Djem, de broe der van de sultan van Constantinopel, deze gedurende 6 maanden bij Innocen- tius VIII vertegenwoordigde. Met de intrede van Taher bey ei Emery zal tevens de eerste niet-Chris- telijke diplomaat bij de H. Stoel zijn geaccrediteerd, want zelfs nadat niet- Christeljjke landen als China en Japan besloten hadden zich bij het Vaticaan te doen vertegenwoordigen, zonden zij al- tjjd Katholieke" of althans Christeljjke diplomaten. In een brief van de burgemeester van Genua, Vannuccio Faralli, werd de president medegedeeld, djit de do cumenten verzameld zijn door de ge schiedkundige van de stad, Giovanni Monleoni, en dat zij „voor de geleerden van alle landen de Genuese afkomst van de ontdekker van Amerika afdoende bewjjzen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3