NIEUWE BONNEN Kolen, consumentencrediet en fietsbanden DUITS VERZET TEGEN ONTMANTELING DE Om tien milliard ton kolen Gehelmde soldaten ROOD PARIJS STAAKT SABOTEERT op de bussen Accoord met Franse zeelieden Go Meer dan een milliard Voldongen feiten in het Saarbekken NG Het probleem der rijwielverlichting DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vakverenigingen in 't geweer Water bij de melk De dood en het verkeer Tarwe-oogst 1948 Toestand spitst zich meer en meer toe LAGEN Versnaperingen 69ste JAARGANG ZATERDAG 18 OCTOBER 1947 No. 20445 Zware straf opgelegd Minder ongevallen, maar nog te veel Bezorgdheid in de V-S. PRINSELIJK PAAR NAAR DE BRUILOFT KOUDE NACHT A-~ TIEN JAAR ARBEID, 1 JAAR „VRIJ" ZONDAG OF MAANDAG AAN HET WERK? STOOTTROEPEN IN DE POLITIEK Extra bonnen met de feestdagen Mr. van Kleffens overhandigt in het Nederlands ambassadegebouw het erezwaard aan generaal Eisenhower DYNAMO'S HET ZWAKKE PUNT NIWIN VERJAARSPAKKETTEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt J 3.45 per Kwar taal, t 1-15 Per tnaand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducei. de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN ..t 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit fluitend bij vooruitbetaling. Grote cijfers spreken ons tegenwoor dig niet zo spoedig sterk aan. Verliezen, tekorten, en herstellingen worden alle met lange nullenreeksen geschreven. Wat zullen wij dan nog mediteren over een „geval" van meer dan éen milliard. En toch, en toch Want het gaa hier om nog meer dan een milliard zie len. En één ziel is toch altijd nog meer Waard dan alle schatten der aarde. Meer dan een milliard levende men sen kwamen nog niet tot de kennis der Wat kan een goed katholiek, blij met de gave van het geloof, de sterkte daarvan, de troost, benevens de sacra menten en haar uitwerking eigenlijk vuriger verlangen dan dat al zijn mede mensen dat geluk ook deelachtig wor- den* ill- Meer dan een milliard zitten nog" in de duisternis. Per jaar worden meer dan 20 millioen heidenkinderen geboren die door het meestal toch zware leven moeten heenworstelen; in het eigen ge bied van het Koninkrijk der Nederlan den zijn nog 70 millioen niet-katholie- ken. Van de opgang der zon tot aan de ondergang zou de naam van de Heer moeten worden verheerlijkt. Helaas! Onze zielen dienen missionariszielen te zijn. We zijn fier op helden onder ons volk. Tien procent van de 3000 mis sionarissen in Indonesië kwamen in de oorlog om in concentratiekampen, door moordenaarshand of in gevangenissen. Jr trilt iets in ons binnenste. Maar bij die resonans moet het niet blijven. Da den moeten het bewijs leveren van onze medezorg voor de verkondiging van Gods Woord, een snelle verspreiding in algehele helderheid. Propagandisten, offeraars voor de Waarheid in het gelid. Individueel en collectief is medewer king geboden. Van persoon en geld, van offers in tijd, in werk, in ziekte, opdat het verlossingswerk voortgang vinde. Laat toekomen Uw rijk. Die Onze Vader-bede is evenmin verouderd als die andere van „geef ons heden ons dagelijks brood". Voor dit brood ploete ren we. Best, doch voor het zielevoedsel Voor de meer dan een milliard hebben We ook mede zorg te dragen en verant woordelijkheid. Voor de reputatie van „goed Katholiek" valt Boven niets te camoufleren. De eisen zijn behoorlijk hoog! In elke katholiek huize een missio- uarisziel. Waarom al die woorden vandaag. Morgen is het Missie-Zondag, De laatste kolenbonnen voor dit seizoen, wederom voor zes eenheden In totaal, zijn thans aangewezen. Met ingang van 20 October worden geldig verklaard de bonnen 76 en 77 van de kaart TA 707 en bon 76 van de kaart TB 707 (kamerbewoners). Elk dezer bonnen geeft recht op het betrekken van drie eenbeden vaste brandstoffen. Teneinde het de handel mogelijk te maken de bestellingen regelmatig uit te voeren, is het noodzakelijk, dat de bon- nen prompt worden ingeleverd. De bezorging zal in gedeelten plaa s hebben, zodat aflevering van alle een heden tegelijk niet kan worden verlang Men dient zich voor de winter op a totaal beschikbaar gestelde 12 eenheden, resp. 6 eenheden voor kamerbewoners, te stellen, daar een hoger rantsoen helaas niet zal kunnen worden verstrekt. De brandstoffenkaarten TA 707 en TB 707 dienen zorgvuldig te worden be waard. De aandacht wordt voorts gevestigd op de folder, welke het Rijkskolenbureau via de handel zal verspreiden. Zij Devai belangrijke mededelingen omtrent oe huisbrandvoorziening in het algemeen en raadgevingen voor het stoken. Consume" tencrediet Bij beschikking van de minister van Financiën zijn met ingang van 20 Octo ber a.s. wederom waardebonnen van het consumentencrediet geldig verklaard, nl. de bonnen 18, 22 en 23. Fietsbanden Tot en met 30 November a.s. is op dë bon C31 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 611 een tourbuitenband verkrijgbaar. Verder is eveneens tot genoemde datum op bon A13 van het inschrijvings bewijs voor eerste montage een buiten band en op bon B13 van dit inschrij vingsbewijs een binnenband verkrijg baar. Verdere rantsoenverlaging op komst De voor provinciale voedselcommissaris Limburg, de heer Nijsten, heeft Vrijdag op een persbijeenkomst op het Dandbouwhuis te Roermond gesproken over de zorgelijke voedselpositie van ons land en speciaal de Limburgse kanten van dit vraagstuk aangeroerd. Volgens de heer Nijsten kan een De Engels-Amerikaanse lijst van 682 Duitse fabrieken, die voor de herstelbetaling ontmanteld zullen worden, zal a.s. Woensdag door de acht Duitse premiers van de beide Westelijke zones te Frankfurt wor den besproken. Hoewel alle partijen en vakbonden onverholen hun ont stemming over de ontmantelings plannen hebben kenbaar gemaakt, verwacht men geen protest-stakin gen vóór de uitslag van deze bespre kingen bekend is. Intussen blijkt, dat de vakvereni- gmgs-organisatie in de Engelse zone de arbeiders uitbetaling van 't volledige loon belooft, indien zij wegens weige ring aan de ontmanteling mede te hel pen worden ontslagen f/rl? langstelling ziet men d'an i meen congres der vak verenig alge' Maandag a.s. bij Herford geoS dat worden, tegemoet en men verwacht dat hierop resoluties zullen worden ge nomen, welke de opwekking tot weige ring van medewerking steunen. De Hilversumse melkhandelaar R. die met water vervalste melk als model- melk verkocht had, is door de Econo mische politierechter veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf 100 boete en een half jaar sluiting van zijn zaak. De straf is zo zwaar omdat modelmelk met buzondere zorgen wordt omringd en geldt als een overwaardig product. Zaterdag (dus heden) zouden de ver tegenwoordigers der vakverengngen een onderhoud hebben met generaal Robert son, de wnd. gouverneur van de Britse zone. V oor zorgsmaalre gelen De Duitse Nieuwsdienst in de Ameri kaanse zone meldt, dat Amerikaanse troepen zich op alle strategisch be langrijke punten van Muenchen, met inbegrip van bruggen en gebouwen, die de bezettende mogendheid in ge bruik heeft, hebben opgesteld. Deze operatie wordt door het Amerikaanse militaire bestuur een „normale manoeu vre" genoemd en werd Vrijdagmorgen vroeg uitgevoerd. Het gedeelte der stad waar de gezinnen der Amerikaanse sol daten wonen, is omgeven door militaire posten, terwijl er tevens wordt gepa trouilleerd. verdere rantsoenverlaging aan het ein de van dit jaar verwacht worden. Ne derland kampt met een tekort van 350.000 ton graan, waarvan 250 tot 300.000 ton broodgraan. Importmoge lijkheden spreken hier het hoofdwoord en een commissie der Benelux-landen probeert thans aankopen in Amerika te doen. De voedselcommissaris deed een drin gend beroep op de boeren, hun ver plichtingen in dezen na te komen, te meer nu de leveringsplicht ten be hoeve van het kleine bedrijf enigszins beperkt is. Bij het dorsen zal een strenge con trole doorgevoerd worden. De grote be drijven zullen iets royaler moeten le veren dan de kleine. De voedselcommissaris betoogde, dat de veevoederpositie in Limburg na de regen weinig verbeterd is, dat de wei den niet in goede conditie zijn en dat een tegemoetkoming in de mengvoe ders gewenst is. Het aantal verkeersongevallen in ons land over Augustus 1947 bedroeg 3187. Hierbij werden 85 personen gedood, 626 ernstig en 652 licht gewond. Het is een verblijdend verschijnsel, dat in vergelijking tot het vorige jaar het aantal slachtoffers van het wegverkeer is afgenomen. In de periode Januari - Augustus van dit jaar werden n.l. 531 personen gedood en 4137 ernstig gewond tegen resp. 759 en 4243 in de eerste acht maanden van 1946. Niettemin eist het verkeer nog een aanmerkelijk hoger aantal slachtoffers dan in 1938 (Jan.- Aug. 1938: 426 doden en 2945 ernstig gewonden). Volgens Clinton Anderson, de Ame rikaanse minister van landbouw, is de Amerikaanse regering zeer bezorgd over de slechte vooruitzichten voor de oogst van wintertarwe in het over het algemeen vruchtbaarste gedeelte van het land. Vólgens berichten uit Kansas, Oklahoma en Texas, aldus Anderson, zjjn uitgestrekte velden, die anders in de herfst met tarwe worden beplant, thans nog niet beplant en zullen misschien niet meer beplant worden tengevolge van het voortdurende buitengewoon droog weer. Dit betekent dat men het volgend jaar een aanzienlijke achteruit gang' in de tarweoogst moet verwach ten en een verdere verslechtering van de algemene voedselpositie in de wereld. De Prins en de Prinses-Regentes zijn voornemens op 18 November naar En geland te gaan ten einde op 20 Novem ber de huwelijksplechtigheid bij te wo- v,un Prinses Elisabeth en Lord Mountbatten. De Lustrijkra-tentoonstelling, die vandaag in de Rivièrahal te Rotterdam geopend is Van onze Berlijnse correspondent De Saarstemming was een van de belangrijkste gebeurtenissen in de lange reeks, die over de toekomst van Duitslands omstreden gebieden zullen beslissen. Desondanks heeft de uitslag niet veel deining gewekt in het matte leven, noch in Saarbruecken zelf, noch elders in het land. Dit is begrijpelijk, daar het resultaat van deze verkiezing reeds bij voorbaat vast stond. Niemand had een besohuiving van betekenis in het politieke leven van het kleine Saarland verwacht, aangezien er voor de Saarlanders, die geen communistische aspiraties koesteren, geen andere keuze was dan te stemmen op een van de drie partijen, die bereid zijn de grond wet te aanvaarden; een grondwet die het Saargebied van Duitsland scheidt. Er zijn voor de Saarbewoners goede redenen geweest om zich nu met dezelf de overtuigende meerderheid, waarmee zij zich in Hitiers jaren uitspraken voor de „Heimkehr ins Reich", te uiten voor de economische aansluiting bij Frankrijk. De politieke woordvoerders van het gebied hebben in de tv.-; ajarige discus sies nooit in ernst getracht doekj'es te winden om de oorzaken van hun plot selinge omzwaai. Zij hebben de aan sluiting bij Frankrijk beschouwd als een kans voor de Saar om het lot van het naoorlogse Duitsland te ontgaan. Meer dan een jaar geleden zei de burgemees ter van Saarbruecken, een der leiders van de Christelijke volkspartij, die de meerderheid van het volk achter zich heeft: „Voor de Christelijke volkspartij is de Saarkwestie een sociaal probleem. Indien wij niet bij Frankrijk werden aangesloten, zou onze industrie volgens de overeenkomst van Potsdam door de controleraad tot demontage worden veroordeeld. Tienduizenden arbeiders zouden brodeloos worden. Deze verant woording kan onze partij niet nemen." De tweede partij van het gebied, de sociaal democratische, heeft zich lang geleden ook reeds duidelijk uitgespro ken; Zfl verklaarde: „rekening houdend met de levensbelangen van het arbei dende volk van de Saar legt de soc. dem. partij een economische aansluiting bij Frankrijk geen moeilijkheden in de weg, wanneer daardoor de Saarindustrie voor vernietiging en ontvoering kan worden bewaard." Juist op dit ogenblik, nu West-Duits- land zich het hoofd breekt over de ko mende demontages, is het maar al te begrijpelijk, dat zich in het Saargebied een tendens vertoont om Duitse gevoe lens achter te stellen bij de zeer reële overwegingen, die de nieuwe economi sche verhoudingen ingeven. De Franse bezetting, die haar po litiek In de Saar met het zeer effec tieve middel van voorkeur-rantsoenen w eerbericliti riAYe?rverwachting medegedeeld tot 7n„ei K-N.M.I. te De Bilt geldig S tot Zondagavond: IicMpld<hiWCht met op vele Plaatsen vorst en vnr™" daar zware Pacht- henten 5 Van neVel 'oi mist- banken, die in de ochtend weer op- lossen. Morgen overdag: enkele over- 5 drijvende wolkenvelden, ongeveer de- i zelfde temperatuur als vandaag, weinig wind. 5 19 Oct.: Zon op 7.10 uur, onder I 17.40 uur; maan op 13.20, onder 20.15 uur. 20 Oct.: Zon op 7.11 uur, onder; 17.38 uur; maan op 14.15 uur, onder 21.05 uur. -|-1]\T ongeduld der vakverenigingen te ■4 prikkelen. I li 1 Men eist een onmiddellijk onderhoud met Ramadier, doch de minister-presi dent is voor de verkiezingsactie naar het Zuiden vertrokken. Het vooruitzicht voor de bijeenkom sten op a.s. Maandag en Dinsdag is dus allesbehalve gunstig. Onze Parijse correspondent telefo neert ons hedenmorgen. loewel het aan "gering ge lukt is, gisteren 700.000 personen door de vrijwillige dienstneming te doen vervoeren, kon «3 eU«Jagen, de uiterst beperkte dienst op de pu blieke vervoermiddelen te doen on derhouden. De lijnen van de Metro, voor welke het pers0Pf®> aa^'ezig was, konden niet m d - rdeu gesteld tengevolge vandi het d^11" lige verhinderingen, die tech nisch onmogelijk maakten d hjnen op gang te brengen. °P s eerate plaats stonden die lijnen aan allerlei versperringen bloot d°ordaten seinwezen ontredderd was. lo dit alles hersteld was, weige distributiestations electrische te leveren. In de namiddag werd de toestand SS? nog verscherpt doordat de vertegen woordigers van de C. G. T. niet tot de conferentie op het ministerie werden toegelaten. Van de weinige autobuslij nen, die de dienst hadden kunnen her vatten, moesten de werkwillige be stuurders het rijden opgeven wegens de overlast, die zij van de stakers on dervonden, ofschoon zich gewapende politie op de voertuigen bevond. Tijdens de conferentie op het mi nisterie konden de autonome en chris telijke syndicaten het tenslotte niet met de minister eens worden, zodat ze dreigden hun aanbod om te rijden weer in te trekken. Over het algemeen verslechtert de toestand snel. Terwijl het hele zaken leven verlamd is en de jonge midden standsorganisaties bij de regering protesteren, houden alle vakvereni gingen vergaderingen om de regering nieuwe eisen toe te zenden, terwijl vnn communistische zijde reeds een nieuwe beweging tot algemene loons verhoging voor December wordt aan gekondigd, zulks natuurlijk om het Ook de bankpersonelen stellen thans nieuwe eisen. Een algemene verscher ping der eisen op zo korte termijn is voldoende, om duidelijk te laten zien, dat men op algemene staking aanstuurt. Het enige lichtpunt is dat de lei ding van de staking in de koopvaar dij met de regering tot overeenstem ming is gekomen en dat zij heeft ver klaard niet van een politieke staking te willen weten, zodat men verwacht, dat de staking in de havens Zondag middag om twaalf uur zal eindigen. De directie van de „American Elec tric Motors Inc. heeft bekendgemaakt, dat na 10 jaar dienst het personeel recht heeft op een jaar betaalde va- cantie, aldus A.P. In 1956 zullen de eerste gelukkigen een heel jaar volgens hun eigen idee kunnen doorbrengen. Vertegenwoordigers van de Franse regering en afgevaardigden van het koopvaardijpersonecl in Frankrijk heb ben, na langdurige besprekingen, over- Onder leiding van prof. van Giffen worden op de terreinen van de abdij van Egmond de opgravingen door de oorlog stil gelegd, hervat. len de bussen, die weer dienst doen in gevolge de overeenkomst, die tussen de regering en de onafhankelijke vakver eniging van employe's bij de boven- en ondergrondse dienst is bereikt. Op alle ondergrondse stations staan militaire wachten. Gisterenmorgen was op het Metro-sta- censtemming bereikt over het loon tion Chateaii de Vincennes te Parijs alles Van officiële zijde wordt vernomen, in gereedheid gebracht voor het hervat dat de regering een loonsverhoging ten van het verkeer, nadat de onafhan- van ongeveer 15 procent aan de zee- kelijke vakvereniging Donderdag tot be- lieden heeft toegestaan. eindiging van de door haar begonnen Hedenmorgen zou door de plaatselü- staking besloten had Alleen electrische ke afdelingen vjin de vakvereniging stroom ontbrak over het voorstel worden gestemd. Men Volgens een woordvoerder van de or- hoopt .dat de stakers Zondag of Maan- afhankelijke vakvereniging waren 14 dag het werk zullen hervatten. treinen op dit station onklaar gemaakt doch inmiddels weer hersteld De woord- Paul Ramadier. Frankrijks premier voerder deelde verder mede. dat de on- heeft een bezoek aan zijn geboortestan sfhankeliike vakvereniging een volledi- Decazevilie, voor het houden van een ge oplossing op haar eisen had verkre- verkiezingscampagne, uitgesteld in ver gen. alsmede erkenning van de vakver- band met een ..verdedigings" vergadering eniging door de regering Verschillende ter bespreking van de stakingstoestand leden van de bij het algemeen vakver- Hij heeft geconfereerd met militaire hnnrf aono-slnten vereniging zouden naar deskundigen en pol'tie. waarbij ook de de onafhankelijke ziin overgegaan en minister van marine aanwezig was. Ge helmde soldaten met geweren vergezel- thans mede gereed staar, tot hervatting van het werk. gevoerd heeft, heeft niets onbeproefd gelaten om deze ontwikkeling aan te wakkeren. Zjj heeft zich tegenover de Saarbewoners het beminnelijkst getoond in haar beloften, het grootst in haar culturele gaven, maar tege lijk het meest vastberaden in haar bedoelingen. Ook dit laatste heeft ertoe bijgedragen de houding van het Saarvolk te bepalen: niemand heeft zich na de oorlog de illusie gemaakt, dat Frankrijk geen begerige blik naar Saarbruecken zou werpen, en de aansluiting is er dan ook als een onontkoombaar lot aanvaard. Slechts de communisten geven zich uit als ernstige strijders voor het be houd van de Saar voor Duitsland. Zij joelen over de Saar-amputatie even hardnekkig als zij zwijgen over de af snijding van dat andere kolenbekken: Silezië. Dat geeft hun nationalistische verzuchtingen, dat de Duitsers, die te zamen in het ongeluk gestort zijn, ook samen de onsmakelijke soep moeten uitlepelen, een wel zeer verdachte klank. De aandoenlijke Franse zorgen voor de Saarbewoners in de afgelopen ja ren zijn in wezen geen zorgen voor de achthonderd duizend Duitsers ge weest, van wie elke Fransman weet, dat zjj pur-sang Duitsers van de stam der Moezel-Franken zijn. Het zjjn zorgen om de tienmilliard ton kolen, die onder de slechts tweeduizend vierkante kilometer tellende opper vlakte van het gebied verscholen liggen. De Saar is het belangrijkste Europese kolenbekken ten Zuiden van de Main. Zij produceert dertien millioen ton kolen per jaar en kan nog gedurende zeshonderd jaren een rijke bron van het zwarte goud zijn. Het kolenarme Frankrijk lonkt er naar, zoals het se dert eeuwen gedaan heeft, ook al staan de Saarkolen in kwaliteit ver achter bij de Roerkolen. Daarom stelde Frankrijk de conferentie van Moskou ten aanzien van de Saar voor een fait accompli, door op 22 December 1946 twaalfhon derd tolbeambten naar de Saar te stu ren en het gebied reeds binnen de Franse tolgrenzen te trekken. Daarom komt deze tweede Saarverkiezing en de grondwet, die zij zal bekrachtigen, aan de vooravond van de conferentie van Londen als een tweede voldongen feit. Langzaam maar zeker schrjjv en de harde feiten het vonnis van het vre- desdictaat, nog voor de diplomaten aan de conferentietafel erover beslist hebben. s Op het totaal aantal van 9 millioen le den der Nederlandse volksgemeenschap neemt de katholieke groep de eerste plaats in. Doch haar daadkracht is met het bevolkingscijfer niet in overeenstem ming. We hebben onder onze mensen prachtige typen, geweldige sjouwers, doch we laten die tientallen eerste klas- sers en enkele honderden tweede klas- sers teveel alleen het werk opknappen Ook in de politiek. Met dit woord komen we zo ongeveer op het kerkhof. Te oordelen naar de stilte. Maar die deugt niet. Met vreugde lazen we daarom over de uitbouw van de K.V.P. door de instel ling van een propaganda-raad met ver takkingen naar alle windstreken. Het politiek bewustzijn moet worden ont wikkeld. Ah. jawel. Een schoon, maar zwaar karwei buiten de verkiezingsda gen. Er helpt echter geen moedertje-lief aan. We moeten ook in de politiek in het harnas. Voor positief werk. Eind volgende week wordt een twee daags partijcongres gehouden met zeer belangrijke inleidingen. Ruim 1200 man uit alle kringen zijn als deelnemers in geschreven. Hoera. Laten in Utrecht de spaanders er maar afvliegen. Actie. Ac tie. Klaarheid. Stoottroepen voor. Ook in de politiek. De politiek is zeer zeker 'n sector in het openbare leven, waarop we ons moeten laten zien. Op de politieke jaarbeurs dienen de katholieken met hun stands aanwezig te zijn. Niet aan enkele jonge en oude strijders, alsmede oud-strijders late men de kamp op dat slagveld over Naar vermogen in alle opzichten moet de katholiek ook hier zijn mede werking verlenen, opdat de leiding zich sterk en gedragen wete door de geest drift van alle rangen. Het bidden van de rozenkrans is voor treffelijk. noodzakelijk kostbaar. Maar dan in pantser en niet op sloffen. De wereldorde of liever de wereld wanorde staat nog voor een menigte on ontwarbare waagstukken, voor dreigen de conflicten, voor branden naar alle kanten. Waar blijven wij? Ook in de politiek? Het zal binnen een half jaar weer span- nen. Daar kunt ge donder op zeggen. HENK VAN DER MAZE. Terwijl, zoals we trouwens reeds meld den. een extra verstrekking van suiker voor de a.s. feestdagen wordt overwo gen, staat, ngar we vernemen, vast, dat ter gelegenheid van het St. Nicolaas- feest en Kerstmis grotere hoeveelheden versnaperingen zullen worden aangewe zen. Het ligt in de bedoeling zowel met St. Nicolaas als met Kerstmis 2 ons extra versnaperingen beschikbaar te stellen.^- Met het korten der dagen wordt het probleem der rijwielverlichting weder om zeer actueel, zo schrijft ons de A.N.W.B. Vele wielrijders rijden ondanks her haalde waarschuwingen des avonds nog steeds min of meer noodgedwongen zonder licht en blijven aldus een hoogst ernstig gevaar voor de verkeersveilig heid vormen. De politie heeft dan ook aangekondigd, deze winter streng te zullen gaan optreden tegen de overtre ders der op dat gebied geldende voor schriften. Zo zal de Amsterdamse poli tie voortaan nauwgezet de hand gaan houden aan de eis, dat een fiets voor zien moet zijn van een brandend achter licht tenminste die fietsen, die voor zien zijn van een dynamo. Immers de dynamo-voorziening blijft voorshands bijna onoverkomelijke moeilijkheden op leveren, zodat aanschaffing of vervan ging practisch een onmogelijkheid lijkt te zijn. Bij het ontbreken van een dynamo moet het rijwiel vanzelfsprekend echter wel voorzien zijn van een voorverlich ting door middel van olie-, kaars-, car bid-, of batterijlantaarn, welke laatste desnoods in de hand mag worden mee gevoerd, aldus de Amsterdamse ver keerspolitie. Een brandend achterlicht kan dan niet als eis worden gesteld, echter wel het onder alle omstandigheden voorge schreven witte spatbord met daarbij een reflector of niet-brandend achter licht. Een en ander vestigd weer eens de aandacht op de vele moeilijkheden, die met het vraagstuk der rijwielverlichting nog steeds gepaard gaan. De situatie is voor de lantaarnloze rijwielbezitters nog altijd verre van rooskleurig. Weliswaar zijn er momenteel snoer tjes en gloeilampjes in voldoende mate, doch de zozeer nodige dynamo's blijven een teer punt vormen. De import van magneet-staal uit Engeland is Onvol doende en tevens ontbreken de beno digde kogellagers. Niettemin omvat het productieschema voor 1947 van enige der voornaamste fabrieken niet minder dan 281.000 dynamo's, 481.000 koplampen en 1.000.000 achterlichten, van welke productie ongeveer de helft moet worden geëxporteerd. Vele wiel rijders zullen dus in de toekomst ge holpen kunnen worden, indien zich ten minste met betrekking tot de grond stoffen voorziening geen onverwachte moeilijkheden zullen voordoen. Blijkens import-cijfers, gepubliceerd in het vakblad voor de rijwielhandel, werden in Juni 1947 26.000 lantaarns geimporteerd. Dit is zeker een behoor lijk aantal. Desniettemin bleef volgens de rijwielhandelaren de toestand even slecht als voorheen. De enkele lantaarns, die zij per maand geleverd kregen vaak nog slechts, wanneer vele minder nuttige artikelen tegelijkertijd werden bijgekocht bewaarde men om af te leveren nieuwe fietsen van een verlich ting te voorzien. Merkwaardigerwijze was er in de laatste tijd een opmerkelijk ruimer aan bod van rijwiellantaarns in de zwarte handel, vooral van Franse. Dit stemt zeker tot nadenken, want van het bo vengenoemde importcontingent van 26.000 waren er 16.000 van Franse ma kelij. Losse verkoop van nieuwe lan taarns komt in de normale handel dan ook nog steeds vrijwel niet voor. Onderdelen voor reparatie van oude dynamo's zijn al evenmin te krijgen. Het centraal bureau van de Niwm maakt bekend, dat de aflevering der verjaarspakkettendozen eerst van 1 November af zai kunnen geschieden. Het publiek kan echter nu reeds aan vragen voor de dozen indienen bij de plaatselijke Niwin comité's. 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1