Frankrijks sfinxachtige stembus V HET GESTOLEN OOG hoe zit dat? Weer uitstel van Indië-debat in de Veiligheidsraad Wij zorgen voor de winter BIM in R 2} {w De week van he gezin „Kometen van Hollywood Van Blaam gezuiverd ANG zullen ze leven ADIO programma J. hocking ZATERDAG 18 OCTOBER Ï94f PAGINA 9 DE STRIJD VAN DE C.GT. Anti-communisme tegen commumsme EVERZWIJNEN MAKEN FURORE GEROOFD GOUD KOMT TERUG Meer dan 35500 kilogram DE COMMISSIE-GENERAAL MACKENZIE KING NAAR NEDERLAND JAPANS VICE-ADMIRAAL TERECHTGESTELD VLIEGTUIGONGELUK EIST 41 DODEN TWEE GEWONDEN BIJ GRANAATONTPLOFFING MOPPENTROMMEL DREIGENDE ALGEMENE STAKING IN ITALIË REPUBLIKEINSE „ONGERUSTHEID" ündie-boten varen af en AAN HANS KAART TERUG NAAR HET BOLLENLAND ZUURKOOL-INMAAK MET ZOUT ZIJ BLAZEN NOG HOOG VAN BE TOREN BOEKENNIEUWS No. 55 EDELMOEDIGE SCHILDERS Verkiezingen zijn altijd een sfinxach tige gebeurtenis. Zolang de stembus niet, na de officiële sluiting, voor de telling heropend is, bewaart zij haar geheimen, en geeft slechts raadsels op, welke de would-be-profeet tot wanhoop kunnen drijven. In landen met stevig op een levensbe schouwing gegrondveste partijen kan men, tenzij zich een omwenteling heeft voorgedaan, ongeveer berekenen, hoe de stand zal zijn, mits men speling open laat voor de schommelingen bij de steeds voorkomende kleurloze massa. Maar in Engeland en Frankrijk, waar de kiezer door andere overwegingen tot zijn eind besluit komt, is de uitslag van de stem bus volkomen onberekenbaar. En zo vraagt een ieder zich, niet zonder enige bezorgdheid af, hoe morgen, Zondag 19 October, de gemeeenteraadsverkiezingen zullen uitvallen. Te meer, daar zij plaats hebben onder omstandigheden, welke in ha®r complex wel uniek zijn bij een volksraadpleging. De verkiezingscampagne is als zodanig tot dusverre tamelijk rustig en zonder noemenswaardige incidenten verlopen. Zij kenmerkte zich vooral door de scherpe tegenstelling: communisten en anti-communisten; maar de grote strijd heeft zich op een ander niveau ontwik keld, op sociaal terrein, dat daardoor echter een uitgesproken politiek karak ter heeft gekregen. Over de gemeente raden heen, zelfs hoog daarover heen, staan tegenover elkaar de regering-Ra- madier, welke in de lente de communis ten uit het kabinet heeft gestoten, en de door de communisten beheerste C.G.T., de geweldige vakvereniging, welke de grote massa der arbeiders, ook der niet- of anti-communistische omvat; en het machtige wapen is de staking. Scheen het Donderdagmorgen, dat de Stakingsbeweging aan het verzwakken was, zó zelfs dat de bladen konden mei- den dat de metro des middags om twee uur' weer zou gaan rijden, in de loop van diezelfde dag bleek, dat C.G.T. met van plan was haar plan de campagne te wij zigen- er moet gestaakt worden, min stens tot Maandag, dan zal nader wor den beslist, wat er verder moet gebeu ren. Dat nader en verder zijn voor iedere Fransman duidelijk. Maandag nl. zal men weten, hoeveel stemmen de R.P.F de Franse volksbeweging van generaal de Gaulle heeft gekregen. Blijkt dit ge tal wertrelijk verontrustend te zijn voor de communisten, dan zal over geheel Frankrijk de algemene staking worden afgekondigd. Niet om loonsverhoging of herklassificatie, zoals het uitgangspunt bij de metro-staking was, maar om lou ter politieke motieven. Dan komt de grote krachtmeting tussen de vakver eniging en de regering, de dan zeer wankel geworden coalitie-regering Ra- madier. Ieder beseft, dat daarbij grote belangen van alle kanten op het spel staan; de Franse pers zinspeelt zelfs reeds op straffe beperking van het sta kingsrecht; op een zuivering der offi ciële instanties van communistische in vloeden; op een verbod van de commu nistische partij en pers. Het zijn gedach ten, welke men nog niet onomwonden durft uitspreken; maar zij spelen door de hoeden, zó dat men er de weerklank van tei\vg vindt. En achter dit alles staat de angs^ voor een burgeroorlog; want de communisten zullen hun invloed en macht niet zonder geweld opgeven: uit de resistance hebben zij waarschijnlijk heel wat wapenen overgehouden. Bij al hetgeen zich in deze dagen in Frankrijk afspeelt, evenals bij hetgeen zich nog zal afspelen, moet men voort durend voor ogen houden, dat een der voornaamste communistische leiders in Frankrijk Duchos ook een der geeste lijke vaders van de pas opgerichte kominform is; en dat de instructies van Belgrado derhalve ook strictelrjk zullen worden opgevolgd. Zondag jL hebben de communisten in Italië een veldslag verloren, doordat de Christen-democra ten van de Gasperi met verhoogd pres tige en een verdubbeld aantal stemmen uit de strijd kwamen. In Frankrijk is nu een geheel nieuwe tactiek toegepast: het land in de ergste onrust, welke het ooit gekend heeft, werpen juist in de ver kiezingsdagen. Het Is, alsof de commu nisten zelf de beslissing willen for ceren. Want het is onmiskenbaar, dat deze tactiek in de kaart van de Franse volks beweging, van de Gaulle speelt. Velen, die tot nog toe aarzelden om voor de generaal partij te kiezen, zullen nu alle twijfel laten varen. En zo zullen ver- schillende partijen aan aanhangers ver liezen. Waarbij het te betreuren valt, dat de Gaulle hoogstwaarschijnlijk de mees- te verliezen zal toebrengen aan de pnn- cipieel anti-communistische M.R.P. An derzijds zijn er verwachtingen, dat de M R.P. zijn verliezen weer zal goedma ken. doordat zeer velen, die van khlne partijtjes geen heil verwachten, echter ook niets van een beweging met zeer uitgesproken autoritaire inslag wil len weten, naar da katholieke partij zul len overgaan. Maar de stembus is een sfinx; men kan haar vragen, wat zij in haar schoot verbergt; een antwoord geeft zij niet. Naast alle politieke overwegingen zal ov^rigens een tweede factor meespelen: de vraag, vanwaar de hulp voor het in de afgrond stortende Frankrijk kan en zal komen: uit Amerika of uit Rusland. De overgrote meerderheid van het Franse volk zal slechts één antwoord hebben: wij kunnen alleen door Was hington worden geholpen en gered, doeltreffend en snel. Ook deze gedachte zal de stemming beïnvloeden, en In die gedachtengang ligt het enigszins voor de iand, dat de M.R.P. met zijn minister Bidault een goede kans maakt. Het verhaal van de ever, die in een sluis van de Zuidwillemsvaart een bad ging nemen en toen van de sluiswach ter een stevige lasso om de hals kreeg, hebben we dezer dagen al verteld. En de carbonaadjes zijn inmiddels al op. Thans komen jpr uit het Limburgse, weer nieuwe avonturenverhalen, waar in deze ruige wildemannen de hoofdrol vervullen. Bij Baarlo werd een jongeman, die het ongenoegen van een wild zwijn had op gewekt, achtervolgd. Hfi zocht zijn toe vlucht op een stromijt en riep luidkeels om hulp, toen het varken ook pogingen deed de mijt op te klauteren. Toen er voorbijgangers kwamen opdagen, koos de ever het hazenpad. Ook bij Afferden zijn in de bossen van Bleyenbeek thans wilde zwijnen gesig naleerd. En volgens een der sterkste verhalen, die thans in Noord-Limburg circulereri, heeft een ongewapende toe schouwer, die met twee jagers een nachtelijke actie heeft ondernomen in de bossen van Beesel, een half uur lang in doodsschrik gezeten, toen gedurende al die tijd een wild varken op slechts een meter afstand achter hem in het hout heeft eezeten, zonder dat het door de jagers werd opgemerkt. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft, volgens Reuter, Vrijdag bekend gemaakt, dat aan Ne derland 355.890 kilogram van het door de Nazi's gestolen goud is toegewezen. België zal 90.649 kg en Luxemburg 1.929 kg ontvangen. Dit is voorlopig besloten door de commissie vo<?r resti tutie van door de Duitsers gestolen goud. Ook de aanspraken van Oostenrijk en Italië zijn door de commissie erkend. Voor deze landen is 33.783 kg en 3.805 kg uitgetrokken. Dit goud zal in reserve worden gehouden hangende de beslissing over de uiteindelijke erkenning van de aanspraken dezer landen. De commissie onderhandelt thans nog met de neutrale landen over het terug zenden van het goud, dat de Nazi's ille gaal naar deze landen hebben gezonden. Zweden heeft er in toegestemd het door roof verkregen goud, dat door de Duit sers naar Zweden is gezonden, terug te geven. (Van bevoegde Nederlandse zijde is tot dit moment geen bevestiging van dit bericht verkregen). Het ANP verneemt van regeringszijde dat de volgens het Franse communique voor Nederland bestemde hoeveelheid goud wat zeer groot is, zodat men zich in bevoegde kringen afvraagt, of hier geen misverstand in het spel is. Indien Nederland inderdaad 355.890 kg toege wezen zou krijgen, dan zou dit neerko men op een aanspraak van 1.067.670.000 bij de thans ongeveer geldende koers van 3000 per kg. Volgens een later ontvangen bericht van Ass. Press zou de hoeveelheid gouo, die aan Nederland is toegewezen 35.890 kg. bedragen. De hoeveelheid, die ter verdeling beschikbaar is bedraagt vol gens dit A. P.-bericht 128.468 kg., waarvan België 90.649 kg. en Luxem burg 1.929 kg. hebben toegewezen ge kregen. Bij K.B. van 13 Oct. 1947 is aan de heren prof. ir. W. Schermerhom en M. J. M. Van Poll met ingang van 15 Nov. 1947 eervol ontslag verleend als commis saris-generaal voor Ned.-Indië, onder dankbetuiging voor de belangrijke dien sten, onder buitengewone omstandighe den door hen aan den lande bewezen. De minister-president van Canada, Mackenzie King, is voornemens, daartoe door de Nederlandse regering uitgeno digd, medio November, wanneer hij in Engeland vertoeft ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Elisabeth, ook een bezoek aan Nederland te brengen. Aneta meldt uit Pontianak, dat he denochtend het doodvonnis, uitgespro ken tegen de Japanse vice-admiraal Kamada Mitsjiaki, door de kogel vol trokken is. Mitsjiaki werd ter dood ver oordeeld wegens onwettige executies te Pontianak en Balikpapan. Hij was een der ergste oorlogsmisdadigers in gans Oost-Azië tijdens de Japanse bezet tingstijd. Een vliegtuig van de dienst Marseille Oran heeft gisteren op de Middel landse Zee een noodlanding moeten maken, waarbij het verongelukte. Van de 39 passagiers en 4 leden van de be manning werden slechts twee personen gered. Toen de ondersteuningscompagnie. Instructiebataljon 3 R.I. uit de Cort Heiligerskazeme te Bergen op Zoom nabij Wouw aan het oefenen was, kwam plotseling een phosphor-handgranaat tot ontploffing. Twee militairen, de vaan drig W. P. de J. en korporaal W. F. E. werden daarbij zo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis Charitas te Roo sendaal moesten worden overgebracht. Een poosje terug kwam een broer van me thuis met een vriend van hem, waarmee hij in Noorwegen had kennis gemaakt. Het was een ontzettend aar dige kerel en toen hij hoorde, dat ik verhaaltjes voor jullie schreef, was hij opgetogen, want hij hield zelf zo van sprookjes. Raar hé, voor een grote kerel uit zo'n koud land. Maar ik vond het wel leuk, want hij vertelde nu een oud sprookje uit Noorwegen en natuur lijk heb ik dat rap voor jullie opge schreven! Hier komt het. In een houthakkershutje woonde eens een paar arme mensen. Voor de vele kinderen, op de kop af 10 jongens, was er amper iets te eten en dus werden ze, zodra hun benen maar sterk genoeg waren, de deur uitgestuurd, om zelf him kostje bij elkaar te zoeken. Ze bedelden dan langs de hulzen van het nabij ge legen dorp en bemachtigden daarbij altijd nog wel wat, om te eten. Zo trokken twee van de jongens op een mooie dag er weer eens op uit Ze hadden het plan, om nu eens naar een ander dorp te gaan en dan daar eens rond te snuffelen. Maar ze moesten daarvoor door een groot bos heen en onderweg bleek, dat ze zich vergist hadden in de afstand, zodat het al avond L Oei, wat zie ik voor volgende week veel namen staan. Gelijk maar begin nen. Dinsdag opent Paul B. de rij. Hjj wordt dan 7 jaar en hoewel hij het fei telijk niet aan me heeft verdiend (wat denk je zelf Paul?) wens ik hem veel pret. Woensdag is Milie v. S. aan de beurt, ook al zo'n lui meisje. Het ne gende jaar beter, meiske. Ik heb die dag nog een Jarige, maar die noem ik lekker niet. Jou zie Ik zelf wel! Donder dag wordt Frits G. 11 jaar. Joh, veel pret en stof voor een nieuwe brief. Zaterdag kan Ik de rij sluiten met Eddy IJ., die ook 11 jaar wordt. Eddy, kerel, lk was haast vergeten, dat je nog be staat. en donker was, terwijl zij nog in het bos zaten. Toen ze begrepen, dat ze het dorp toch niet meer zouden halen, omdat ze veel te vermoeid waren, besloten ze, om dan maar in het bos te blijven slapen. Op een plekje vonden ze bessen, waar aan ze zich dik aten en toen werd er gezorgd voor de slaapplaats. Van den nennaalden en mos werd een heerlijk zacht bedje gemaakt, daar gingen ze op liggen. Een paar dunnen dennetak- ken gingen over hen heen en ze lagen zo lekker, dat ze haast .direct in slaap vielen. Maar opeens schrokken ze wakker, doordat de grond vreselijk dreunde. Ze gingen rechtovereind zitten en keken elkaar eens aan. Daar hoorden ze op eens een diep gesnuif en een bulderende stem, die riep: „Ik ruik mensenvlees. Waar zit je, aardworm", Toen wisten de broers hoe laat het was, dat was natuurlijk een bosreus. „Wat moeten we nu doen?" huilde de ene broer. „Ach", zei de andere dap pere, „ga jij maar gewoon achter die boom staan, maar denk erom niet weglopen. Ik zal dan dat varkentje wel wassen". Het broertje deed het en de oudste jongen zocht vlug een scherpe doom op, zo groot als een gewone vin ger ongeveer, maar vreselijk scherp. Toen hfl deze gevonden had, dook ook hij vlug achter een boom. En daar kwam de reus. Nee, het was niet één reus, maar drie kanjers van kerels stampten tussen de bomen door. Ze waren zo groot, dat ze met een hand de kruinen van de bomen op zij moes ten duwen, omdat anders de takken in hun gezicht sloegen. Maarze kon den slechts één hand gebruiken, omdat ze elkaar met de andere vast moesten houden. De jongens zagen al gauw, wat er feitelijk aan de hand was. Met hun drieën hadden ze n.l. maar één oog en daar moesten ze ieder op hun beurt mee doen. Ze hadden wel alle drie een gat in hun voorhoofd, waar ze dan het oog inlegden, als ze het gebruikten. Omdat ze dus geen oogspieren hadden, moesten ze het oog met de hand in ver schillende richtingen draaien. De oudste jongen kreeg toen ineens een prachtig plan. Zachtjes sloop hij met een bochtje achter de laatste reus, die alleen maar kon snuiven en niets kon zien. Ze brulden nu met hun drieën zo hard van „Ik ruik mensenvlees", dat ze de jongen niet hoorden. Nu stond hij vlak bjj het been van de achtarste reus, diens enkel was nu voor zijn neus en met een harde duw stak hij de doorn diep in het vlees, net naast de knokkel. Ai, wat schrok die reus en wat deed het hem pijn. Hij gaf een harde gil, sloeg om zich' heen en raakte daarbij zijn voorganger. Deze wist ook niet hoe hij het had, sprong opzij net tegen de arm van de voorste reus, die aan het oog stond te draaien en het van schrik liet glippen, zodat het op de grond viel. Vlug rende de oudste jongen er op af en als met een voetbal onder zijn arm, dook hij weg tussen de strui ken. Nu eens kijken. De reuzen klampten zich aan elkaar vast en konden geen voet verzetten. Ze schreeuwden tegen elkaar en kwamen er eindelijk achter, dat een mens hun die poets moest hebben gebakken. Wat ze toen scholden! Ze dreigden hem in een worm te veranderen, als hjj niet direct hun oog teruggaf, maar de jon gen trapte er niet in. „Hoe vrienden", zei hij lachend, „ik heb jullie oog en hou je nu maar erg kalm, andera zal ik jullie zo vol steken met doorn, dat jullie eruit gaan zien als stekelvar kens!" Oei, oei, wat bakten ze nu zoete broodjes. Emmers met goud zou hij krjjgen voor het oog. Goud Wat zeiden ze! Diamant! Nou, dat leek onze jonge vriend wel, maar dan eerst de diaman ten. Een van de reuzen kon ze gaan halen, net zoveel, dat de zakken van de jongens tot overlopens toe gevuld zou den zijn. Dan pas konden ze het oog terug krijgen. Hjj zou het dan aan de bovenste tak van een der bomen binden en na een uurtje zoeken en tasten, zou den ze het dan wel vinden. De grootste reus zei toen listig „Goed, geef dan even mijn oog, anders kan ik niet naar huis". Maar de jongen zei, dat het hem niet kon schelen, hoe ze thuis kwamen. Hij hield het oog net zo lang, tot de diamanten er zouden zijn. Toen riepen de reuzen om hun vrouwen en na een poosje hoorden de jongens drie stemmen uit het Noor den. De reuzen schreeuwden daarop, wat er moest gebeuren en even later dreunde de grond opnieuw, nu van da voetstappen van de drie reuzinnen. Ook die hadden met haar drieën maar één oog, en opeens brulde de grootste reus: „Bljjft staan, anders pakt die aardworm ook dat oog weg en dan heb- ben we helemaal niets meer". De reu zinnen schrokken daarop zo geweldig, dat ze de diamanten gauw neerwierpen, de reuzen beetpakten en zo vlug moge lijk wegholden. De jongens renden zwaarbeladen naar nuis waar ze hun vader en moeder van schrik haast deden verstijven, toen ze al die flonkerende diamanten zagen. De vader kocht er een timmermanswerk plaats voor en ze leefden lang en geluk kig. En de reuzen? Die kniesden zich dood in hun hol, want ze konden nooit meer naar bulten, omdat het ené oog in het huishouden nodig Was! Nou, mijn vaste klanten zullen er ver leden week wel zijn uitgekomen. Kijk maar na: 1 omdat hrj moeilijk kon gaan zitten, 2 oor-vijg, 3 de letter M. 1 XIU, 5 negen. NU zal ik eens voor de afwisseling een cijferraadsel geven. Het geheel be staat uit 18 letters. Aan de deur zit een 5, 4, 3; 18, 1, 2, 10 heet een rivier op Java; 6, 8, 7, 14, 9, 16, 17, 18 bete kent feitelijk; zonder 5, 1, 14 is een voetbalwedstrijd onmogelijk; 2, 4, 7, 15. 13 is een vreemd woord voor „heel veel"; met je tong geef Je een 3, 8, 18 en 12, 10, 11 is niet raak. Zet je de let ters nu in volgorde neer, dan heb je een spreekwoord. Onderwijzeres: Annie, wat is het meervoud van man?" Annie: „Mannen, juffrouw." Onderwijzeres: „Goed, en van kind?" Annie: „Tweeling, juffrouw". Moeder (op straat)» „Tonny, hou Je kalm of ik roep een politieagent". Tonny: „En dan zeg ik lekker, dat die hond van ons geen penning heeft!" Onderwijzer! „Koos, wanneer is Floris V gestorven?" Koos! „Ik weet geeneens, dat hij ziek was, meester". Tijdens een bijeenkomst van de be stuurscommissie van het Italiaanse ai- gemene vakverbond hebben de commu nistische afgevaardigden voorgesteld, een algemene staking van inmistrie- arbeiders en ambtenaren te proclame ren. Na een tweede bijeenkomst, die heden wordt gehouden, zal men een de finitief besluit nemen. Slechts weinig Katholieken zullen er zijn, die nog niet gehoord hebben van de prachtige activiteit, welke op het ogen blik door de Katholieke Actie in Neder land gevoerd wordt met als hoofdthema „Reddend Christendom". Dat een dergelijke actie overbodig is, zal wel niemand onzer durven beweren. Begin en kernpunt van het leven der volkeren moet het gezin zijn. Goede christelijke gezinnen betekenen een goed volk; goede volkeren een goede wereld gemeenschap. De volgende week is in ons land ge wijd aan de belangen van het gezin. Het gezin nu is de levensbron en ook de plaats, waar de mens zijn opvoeding ontvangt. Het christelijk karakter van het huisgezin dient dus te blijken uit de wijze, waarop dit huisgezin levensbron is. Van de ouders dient de zorg uit te gaan voor de intellectuele en lichame lijke opvoeding van de kinderen; echter ook de Staat heeft hier zijn plichten: goede huisvesting een allerbelang rijkst probleem in deze tijd goede arbeidsvoorwaarden voor 't gezinshoofd, onderwijswetgeving etc. Maar ook dient •♦elling genomen te worden tegen alles, wat de christelijke beginselen bij de vor ming en het bestaan van het huisgezin kan aantasten. Wij wijzen hier op het communisme, de naargeestige Nieuw Malthuslaanse bond (al is zijn naam ver anderd^ e.d. Laten wij, Katholieken, deze week, de week van het gezin, eens voor onszelf, leder in eigen huisgezin nagaan, wat er ->n onze christelijke beleving ontbreekt. De veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië opnieuw uitgesteld en wel tot Maandag a.s. 16 u. 30 Ned. tjjd. Het uitstel geschiedt op grond van ziekte van de voorzitter Cadogan. In een schrijven aan het secretariaat van de V. N. heeft dhr. Tamboe. ver tegenwoordiger van de republiek Indo nesië, ter kennis van de V. N. gebracht, dat de republiek zich verbindt tot het verzekeren van orde en veiligheid en het beletten van represaillemaatregelen in de gebieden, welke door de Ned troepen zouden Worden ontruimd. In het betreffende schrijven verzoekt de repblikeinse regering dan ook de ontruiming van het republikeinse grond gebied door de Ned. troepen en de her neming van de posities, ingenomen voor het begin der politiële actie. De republiek aanvaardt de controle en de medewerking van de veiligheids raad of van een andere speciaal hier toe te installeren internationale or ganisatie in de gebieden, welke alsdan opnieuw onder republikeins gezag zon den komen. Het republikeinse persbureau „An- tara" verneemt uit kringen die in nauw contact met het republikeinse ka binet staan, dat de republikeinse re gering haar standpunt inzake de ko mende besprekingen met de Nederlan ders reeds aan haar Australische ver tegenwoordiger in de commissie van drie heeft kenbaar gemaakt. Verder verneemt „Antara", dat de recente debatten in de veiligheidsraad ten aanzien van de Indonesische kwestie in de kringen van het werk comité van de K. N. I. P. „ernstige ongerustheid" hebben gewekt. In deze kringen acht men een rechtvaardige oplossing slechts mogelijk, indien de Ned. troepen, overeenkomstig het Russische voorstel op de oude demar catielijn terugtrekken. Zegslieden van „Antara" schuiven de schuld voor de „vertraging" in de oplossing van het geschil op Amerika. Een ancVr „Antara"-telegram zegt, dat het kabinet besloot in te stemmen met het voorstel van Hadji Agoes Salim om de komende Nederlands-Indonesi sche besprekingen te doen plaats vin den te Lake Success. De „Johan van Oldenbarneveldt", die op 10 Oct. j.l. van Batavia naar Amster dam is vertrokken, wordt omstreeks 4 Nov. in de hoofdstaf verwacht. Op 10 Dec. zal het schip met een groot aantal passagiers weer naar Indonesië vertrek ken. De „Johan de Witt" die Dinsdag j.l. naar Indonesië is vertrokken, wordt op 12 Nov. in Batavia verwacht. Op de thuisreis zal het schip ca. 850 passagiers en evacué's mee naar het moederland nemen De „Nieuw Holland" vertrekt op 30 Oct. met troepen van Amsterdam naar Batavia. De „Tabinta" vertrekt Dinsdag a.s. Uit Amsterdam met 450 personen aan boord en wordt op 19 November in Indonesië verwacht. Op de thuisreis zal de „Tabin ta" waarschijnlijk 300 Poolse emigran ten van Mombassa naar Italië vervoe ren- De „Grote Beer" vertrekt op 7 Nov. met troepen uit Amsterdam en wordt op 29 Nov. uit Batavia verwacht. Op de thuisreis zal het schip waarschijnlijk als hospitaalschip dienst doen. De acteur Hans Kaart vertro.k in de zomer van dit jaar naar Amerika, niet als toneelspeler, maar als zakenman in de bollenhandel. De Nederlandse toneel liefhebbers vernamen dit bericht destijds met spijt, maar te groter is de vreugde om een nieuw bericht, waarin wordt ge meld, dat Hans Kaart de bollenhandel voorwei zegt en naar het bollenland te rugkeert. Hij zal dit seizoen bij „De Haagse Comedie" spelen. A De drijvende bok Ajax is er in ge slaagd, de baggermolen Beverwijk 14, die sedert 1944 in de Schelde bij Bergen op Zoom aan de grond zat, uit de modder te lichten. Zodra de gaten zijn gedicht zal de molen naar B. op Zoom worden gesleept. Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt: Wjj geven de huis vrouwen steeds de raad, geen groenten in het zout in te maken, omdat daarbij zoveel van de voedingswaarde verloren gaat. Maar voor één groente moeten wjj toch een uitzondering maken: de zuur kool. Wanneer het vocht van de zuur kool mede gebruikt wordt bhiven n.l. alle voedingsstoffen, die de kool van na- ture bevat, behouden. Zelts het vita- mine c-gehalte is bii goed ingemaakte zuurkool hoog, zo hoog, dat onze vroe gere zeevaarders er scheurbuik mee voorkwamen. De zoute inmaak voor sniibonen, an dijvie e.d. vraagt op 3 kg. groente 1 kg. zout. Maar voor zuurkool gebruikt men niet meer dan 1 eetlepel zout per kg. groente. Daarom smaakt deze inmaak ook niet zout, doch zuur. Voor het gebruik moeten wii zuurkool niet weken of afkoken, want daardoor zouden vele voedingsstoffen met de pe kel verdv iinen. Om het zuur worden te bevorderen, kan men een eetlepel kar nemelk per kg. kool toevoegen. Het is niet beslist nodig om een mengsel van witte- en savoyekool te nemen: dit is louter een kwestie van smaak. Recept 4 witte kolen, 2 savoye kolen. Per kg. schoongemaakte kool 10 a 12 gr. zout, 2 penerkorrels (1 eetlepel karnemelk). De kool schoonmaken, fijn-schaven en met het zout (en de karnemelk) zolang kneden, tot er pekel is gevormd. De peperkorrels er door heen mengen en alles in een goed schoongemaakte Keul se pot overbrengen. De massa flink aah drukken, een schone doek er overheen leggen en aan de kanten instoppen. E®" plankje en een steen er op plaatsen®, de pot met een doek afdekken. Men i» de pot op een koele en droge Plf"Zr. staan en verwijdert na 14 dagen de ste schimmel, die zich op de doek ge vormd heeft. Steen, plankje en doek goed schoonmaken en weer op de zuur kool leggen. Zo nodig deze behandeling nog eens herhalen. Staat de kool droog, dan een slappe pekeloplossing (3 gr. zout per liter water) toevoegen. Na 6 weken is deze inmaak voor het gebruik gereed. Inmaakvaten Behalve Keulse potten kunnen voor inmaak ook dienst doen: gave geëmail leerde emmers (geen gegalvaniseerde) en vaten van glas, steengraniet, gegla zuurd aardewerk of germraffineerd hout. Een houten vat moet voor het ge bruik enige tijd in water gedompeld zijn. Lekt het vat 'dan nog, dan kan men aan de binnenkant van het vat de naden met zacht kaarsvet of paraffine bestrijken. Behalve deze geparaffineerde, moeten alle inmaakvaten met heet sT?da-^4er schoon geborsteld worden en daarna met schoon heet water omgespoeld. HIROHITO TOCH SCHULDIG? In een verhoor, dat hom door die Ame rikaanse "IJ? nrnres te Tokio, i^eenan werd afge- S heeft markies Kido, de Vo^. mahge. raadgever keizerHirohito 15. In de volgende sage uit Hercules' leven verandert zich Achelous in een slang. Mugli verwachtte het ondier op zijn knots geleund. Door de zeeslang was hli zo met het kruipend gedierte vertrouwd geraakt, dat hij zich nauwelijks rustiger had gevoeld wanneer een gasslang om hem heen was gewonden. 4 „Serpent ik herken uw trekken", riep de detective, die opging in het spel. „Ge als GniK antwoord zrjt het Achelous". De slang begon detective te kron- volgens de regelen van de kunst om £rachtig bij de keel kelen. Hercules greep het monster sperde ziln gruwe De slang werd nu werkelijk kwaad. vreseiöke Kifala Ulke bek open. Basli zag dat het: iftan(jen. „Hemeltie" was, compleet met vliimscherpe riep Hercules. formeel ontkend, dat men de keizer belet zou hebben aanval op Mands- joerije te verhinderen. Deze verklaring van Kido, dl® de enige schakel vormde tussen de en d* sinds 1928 ver- schenen kabmetten, heeft grote opschud ding van bet tribunaal te Tokio verwiekt, daar de verantwoorde lijkheidvan de keizer door Kido defi nitief wordt vastgesteld. Duizenden Hamburgers juichten en lachten gisteren toen een luchtdoel- toren te Wilhelmsburg de grootste in het gebied van Hamburg niet be zweek onder het geweld van de «e van ongeveer 12.000 kg. springstoffen De Duitsers hadden verwacht, dat de teren van acht verdiepingen het zou be- geven.Nadat de wolken rook en stof waren opgetrokken, bleek dat de muren slechts enige scheuren vertoonden en de deuren en ramen waren losgereten. Hermans, W. F.» Conserve, Ultg. W, Salm, A'dam. Levensopvatting, huwe lijksbeleving, godsdienstige begrippen, kortom allee Is zo ongezond abnor* maal dat deze roman tot de verbo den lectuur gerekend moet worden. (I). Hofstra, J. W.» Een sterke vrouw, wie zal haar vinden. Ultg. Leopold, Den Haag, 1947. Brenda BUeck, opera* diva dreigt de kunst afvallig te wor den maar herwint tenslotte haar sterkte. Goed geschreven. (IV). Llewellyn, Richard! Hoe groen was mtjn dal. Ultg. Elsevier, A'dam, 1947, 5da druil. Herdruk van de bekende boei. ende roman over een schoon Engels dal dat ten prooi valt aan de mijn* industrie. (UI-IV). Pourtalès, Guy dei Het leven van Liszt (uit het Frans). Ultg. Strengholt, A'dam. Dit in 1925 verschenen werk is nog steeds de beste biografie van Liszt. Diens leven nogal geëxalteerd en moreel verre van voorbeeldig. (IV) Sinclair, F. de! Het huis der verschrik king. Uitg. Bruna, Utrecht, 1947. In een particulier internaat worden 2 leerlingen vermoord. Wie is de dader? Onschuldige ontspanningslectuur. (IV-V). Swinnerton, Frankt Het eenzame huis. (Uit het Engels). Uitg. W. Friesland, Hoorn, '47. Doordat een neef getrouwd is met een huishoudster-erfgename, komt htj in het bezit van „het een zame huis" als deze erfgename haar buitenechtelijke minnaar doodt en zelfmoord pleegt. In alle opzichten afkeurenswaardig. Dertig schilders hebben besloten ieder een schilderij af te staan, om geld bijeen te krijgen voor de aankoop van schilders benodigdheden voor kunstschilders in landen, die door de oorlog geteisterd P® U"esco heeft verklaard, dat zij de schilderden zou tentoonstellen en Ameri kaans verkopen. Tot de schilders, die zich bij dit plan aangesloten hebben, behoren o.a. Ma tisse, Chagall en Lurgat. ZONDAG 19 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.). 8.00 V-ARA 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 20.00 AVRO; 8.00 Nieuws; 10.30 Klankbeeld; 11-00 Concert; 12.00 Gram.; 12.30 Zondags- club; 12.40 Zang; 13.00 Nieuws; 13 lo Musette-ork. 13.50 N. S.; 14-05 Boek- bespr.; 14.30 Kamerorkestj Filmpr.; 15.30 „Berceuses' 15.15 16.00 N. door Vreemd toch, dacht Ellse bij zich zelf: Hij spreekt zo volkomen correct, dat hij werkelijk een echte heer kon zijn. En Henri dacht hetzelfde en was on willekeurig nijdig dp zichzelf. Weet U bij geval, wie de eigenaar Is?, vroeg Barnabas terloops. Ik meen, dat dit voor jou van geen belang is, antwoordde Henri: Trouwens voor geen van ons, voegde hij hieraan toe en ogenblikkelijk had hij spijt can die woorden, omdat die min of meer als een uitleg klonken, <Jie hij meende, niet schuldig te zijn aan iemand, voor wie hij door Samson gewaarschuwd was. Hij nam zich voor, die monteur te laten voelen, waar hij staan moest en hem goed in het oog te houden. EliSe dacht er anders over. Ze was onder de Indruk van zijn voorkomen geraakt. Ze vond haar broer, bij nem vergeleken, zelfs min of meer onbenul lig. Trouwens, geen der jongelui, die za tijdens da voorbereiding tot het feest had leren kennen, kon bjj die chauffeur in de schaduw staan. Samson stond er zwijgend en mop perend bij, doch zei geen woord. Als er ook maar iets niet in orde was, dan zou hij het wel beletten. Je hoeft niet mee naar binnen!, snauwde hij opeens, toen Barnabas aan stalten maakte, om met de beide an deren het huis binnen te gaan: We heb ben jou niet nodig! Waarom niet?, vroeg Elise, glim lachend naar Barnabas kfjkênd. We zul len zij hulp best kunnen gebruiken. En Barnabas zelf kon zijn lachen ook niet inhouden, toen hjj het nijdige ge zicht van Samson zag. Mij best, antwoordde hij. Ik zal hier wei bij miin wagen blijven en op passen, dat er niemand mee vandoor gaat. Een poosje later was een deel meubelen ingeladen. Ik hoop, dat je voorzichtig rijden zult, merkte Henri op, toen Barnabas achter het stuur kroop. Ze hebben me nog nooit mijn rijbewijs afgenomen, antwoordde deze. Ben je vroeger ook al chaufieur geweest Ik 'heb jaren lang verschillende wagens gereden. Waar? Ozo hier en daarWat een prachtweer is het vandaag, vindt U niet? Kun je hier je boterham nogal ver dienen?, vroeg Henrl weer. En denk je dat ja saak hier wat worden kan? der Och, ik kan de touwtjes zo net aan elkaar knopen. En dan, U moet rekenen, ik ben vrijgezel! Dat Is goedkoop leven. Ben je aan het front geweest? Daar is ledereen geweest, die geen kreupele of lafaard was, antwoordde Barnabas vriendelijk. Denkt U dat ook niet? Jongens met fut zijn niet thuis gebleven! Verdraaid, dacht de jonge erfge naam van Thyniére bü zichzelf, als hii maar niets van riie weet. Tot nu toe heb ik nog nooit en van niemand een toe speling er op gehoord, dat ik me aan miin plicht jegens het vaderland ont trokken heb. Het duurde niet lang, of ze hadden kasteel bereikt. Elise was in het oude huis achtergebleven. Jean, zer Henri tot een der bedien den. Ik wil die dingen in de grote eeJf zaal hebben. Deze jongeman zal je daar- bji helpen. Maar als er nu eens iets zoen raakte, insinueerde Barnabas. Och, dat is maar onzin, dat was alleen, om Samson tevreden te stellen, hii en die notaris hebben er zo n koude drukte van gemaakt en hij staat in de buurt immers bekend als Ah zo, zijn jullie daar?, onderbrak hen de oude Cornette, naar hen toeko mend. Wat is het warm, hè? Fijn zomerweertje!, meende Bar nabas. Ja, dat is wel zo, maar het maakt een mens dorstig. Als Je met afladen klaar bent, ga dan maar naar de keu ken, dan krijg ie een lekker g!" wijn. Heel vriendeliik van U, miJi er!, antwoordde Barnabas, Maar ik heb wer- Horst. Hn ik denk bovendien keliik geeni tyd hard nodig zal heb ben.'alsik^r'de middag klaar wil „tte voelde zich met zijn houding Comette Y" d seraemi, goed te verlegen- H^e chauffeur een' i®ea aan"te bieden had. zó beleefd geweigerd, dat het hem toescheen alsof hot aanbod erS misplaatst was ge weest. In eik geval ziet hij er keurig en handig uit, dj^hL£°_rnett.e toen Barna bas een poosje later met Henri terug rein Montclair werd hij door Elise met een vriendelijk lachje verwelkomd en ondanks de zure gezichten, die Samson trok, bevond hij zich al spoedig in het huis. Hoe hii zich ook bedwong, hii kon niet nalaten, naar alle kanten rond te kijken en al kreeg hij er niet veel gele genheid voor, hp kon toch wel de rustig- deftige stijl en inrichting va-n het oude huis in zich opnemen Een verrukkelijk oud huis, niet waar?, merkte Elise, ztin bewondering ziende, op. Ik ben bang, dat mijn oordeel over architectuur niet al te 'juist is, ant woordde hij. Maar in dié oude Ujd wis ten ze toch wel, wat bouwen was. Er is iets geheimzinnigs met dit huls, ff®!®®1 ik. Ik meen tenminste gehoord te heb ben, dat het aan een oude dame toebe hoort, die om een of andere reden zien hier niet wil vestigen. Och, er lopen zoveel van die ver haaltjes, zei Elise. Het is werkelijk wel een mooi huis, maar ik zou er toch niet graag in wonen. In dit soort ouderwet se kamers krijg ik altijd een rilling. Als het van mij was, dan niseren en het wat lichter en gezelliger m Jeekbmt met het feest zeker ook wel op het kasteel kijken tl hen b&n£» daar ni€t vepj kans toe zal krijgen, antwoordde Barnabas: Ik hoop, die dag heel wat nasTagiere te vervoeren te hebben en daardoor een flink daggeldje te ver- Dit "antwoord bracht het meisje weer tot het besef, dat ze eigenlijk niet zo familiair met e en gewone monteur behoorde te staan praten. Al was hij nog zo knap van uiterlijk, ze moest toch afstand weten te bewaren. Toen eindelijk het laatste kostbare stuk was uitgepakt, startte Barnabas de wagen. Samson kwam naar hem toe: Je hebt me erg aandachtig in de gaten gehouden, mijnheer Samson, zei Barnabas lac'imd: Heb je niets ver dachts bemerkt? Ik zal je eens een goede raad geven, antwoordde Samson met een zuur gezicht: Kom nooit meer hier, let wel: nooit meer! Dank je, Samson. Een werkelijk behartenswaardige en vriendelijke raad. Maar ik heb er voor jou ook één. Kom nooit meer in de melkerij, let wel. Nooit meer! (Wordt vervolgd) J. G.; 16.15 Skymasters; 16.40 Sport; 17.00 Harmonie; 17.15 Accordeon; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Boekbespr.; 18.30 Ned. Strtjdkr.; 19.00 Prot. dienst; 20.00 Ac tual.; 20.15 Waltztime; 20.45 Hersen- gymn.; 21.15 Koor; 21.30 „De Koper mijn" II; 22.15 Omroeporkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.): 8.00 KRO; 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 NCRV, 19.45 KRO; 8.00 Nieuws, 8.30 Hoogmis; 10.00 Prot. dienst; H.30 Gram.; 12.15 Boekbespr.; 12.30 Septet- (13.00 Nieuws); 13.40 Apologie; 14 00 Huisconcert; 15.40 Klankbeeld; 16.05 ?7rini1'L 1?-1? Afscheid missionarissen; ïn T.r?t, kerkdienst; 19.00 Psalmen; 19.15 Bijbel; 19.30 Nieuws; 19.45 Repor tage; 20.05 Actual.; 20.12 De gewone man; 20.20 Gram.; 20.30 „De Ys- sphinx" II; 21.25 Gram.; 21.30 De Zilvervloot; 22.10 De Van Rooyens; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.60 Gram. MAANDAG 20 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgen wijding; 10.45 De Regenboog; 11.25 Volksliederen; 11.45 Voordracht; 12 00 Carlo Carcassola; 12.30 Weerpr.; 12.38 Hawaiian-muziek; 13.00 Nieuws; 13.20 Caus.; 1-4.45 Gram.; 15.10 Blijspel; 16.30 I d- leugd; 17.30 Piano; 17.45 Wederopbouw; 18.00 Nieuws; 18.13 Gram.; 18.30 Ned .strijdkr.; 19.00 Gram.; 1915 A'dams nachtveiligheid; 19.45 Ex- pol. gevangenen; 20.00 Actual.; 20.15 Metropole-ork.; 20.55 Radio-debat; 21.15 Trio; 21.45 Disco-parade; 22.10 N.V.V.; 22.35 Kwartet; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Gram.; 11.15 Boekbespr.; 11.35 Gram.; 12.15 Giaconda (12.30 Weerpr.); 13.00 Nieuws; 13.15 Or gel; 14.00 Schooluitz.; 14.30 Trio; 15.15 Kamerorkest; 16.00 Bijbel; 16.45 Gram.; 17.00 V d. kleuters; 17.15 Kamermuziek; 17 45 Marine-kapel (18.15 Sport)19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespr.; 19.30 Actual.; 19.45 Gezinsweek; 20.00 Van alles wet; 20.15 Negro-spirituals; 20.45 Lezing; 21.05 Sans souci; 21.35 Gram.; 22.00 Or- Sl; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; .00 Gramofoon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2