Succes-partij van de Raadselen uit de Franse stembus In 15.000 gemeenten Zondag herstemming Regering en georganiseerde landbouw I -$■ Beter ten halve gekeerd dan Beelden uit de Engelse troonrede Geen troost voor Britse volk Opheffing van de bijzondere rechtspraak Het Ministerie van Wederopbouw werpt het roer om rozijnen DE INDIë-DRIE BIJEEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Amerika's hulp aan Europa Ontspanning en offer 69ste JAARGANG DINSDAG 21 OCTOBER 1947 No. 20447 Hecht front of politieke aardverschuiving Sterke anti-communistische stroming Mogelijkheden in het voorjaar MINISTERIEEL HALT aan voorbarig optimisme fr!de dit GESCHENK AAN HET ENGELSE BRUIDSPAAR van de Nederlandse regering DE UN.O.-VLAG COMMUNISTISCHE INVLOEDEN HOLLYWOOD SdSErfiln,lWereId WOrde" °nd«- KATH. MIDDENSTANDERS EN STAKINGEN PRIJS VOOR PASFOTO'S voor kleine kinderen NOODLOTTIGE GEVOLGEN DER TYPHOONRAMPEN IN JAPAN tü llsl WETSONTWERP THANS INGEDIEND METRO EN BUS WEER PARAAT Accoord met Fr. regering DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ziin eevestiEd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3,45 per Kwar taal, 1 l-15 per maand- 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WTTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereauce. ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -t 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De sfinx heeft gesproken; en zoals het met sfihxen gewoonlijk gaat is elk woord op zich voor ieder zeer duidelijk, maar is de diepere inhoud dier woorden boordevol met raadselen. Duidelijk zijn alle cijfers van de Franse gemeenteraadsverkiezingen. Als men de decimalen verwaarloost, hebben 41 procent der kiezers gestemd op de r.P.F-, de Franse volksbeweging van De Gaulle; 30 procent op de communisten; 14 procent op de socialisten; 9 procent op de M.R.P. en 4 procent op kleinere partijen. Dit betekent, dat de communis- ten zich tegen de jongste parlementsver kiezingen hebben gehandhaafd; dat de M.R.P. meer dan gehalveerd is; dit bete kent echter vooral, dat de nieuwe partij, de R.P.F., welke zeer na aan de Gaulle verwant is, zó zelfs dat zij de partij van de generaal wordt genoemd, als verre weg de sterkste uit de stembus is ge komen, en het hele beeld der verkiezin gen overheerst. Waarbij men er rekening mede moet houden, dat de uitslagen nog slechts definitief zijn in de 460 van de ongeveer 38.000 gemeenten, nl. in die met meer dan 9000 inwoners; in de an dere, ongeveer J7.500 heeft Zondag a.s. herstemming plaats, en door lijstenver bindingen en andere verkiezingstrucs kunnen zich dan nog verrassingen voor doen, waarvan de waarschijnlijkste wel zijn, dat sterke concentraties op Gaullis ten en communisten zullen plaats heb ben, waardoor de tegenstelling tussen deze twee extreme partijen nog klaar der zal worden gedemonstreerd. Met deze gegevens houdt de duidelijk heid op en beginnen de raadselen; en het eerste is: wie en wat is de Franse volksbeweging? Deze is niet zozeer een partij als wel een overkoepeling van partijen, van alle mensen, die denken en voelen als de Gaulle. En daar deze laatste nooit een scherp omlijnd program heeft opgezet zijn groot devies: „een grondwet, waarin een sterker regeerge- zag ligt verankerd"' kan men nauwelijks als zodanig beschouwen ontbreekt aan zijn groepering met de hechte basis, ook de stabiliteit; twee karaktertrekken, waarop de communistische partij niette genstaande al haar opportunisme en de tactiek terecht kan roemen. Het de Gaulle-blok loopt van uiterst rechts tot de radicale groepen, In Frankrijk overigens zeer conservatief en deze partijen zijn vaak met eigen aaam in het R.P.F. uitgekomen; terwijl anderzijds meer dan de helft der M.R.P.- stemmen zich hetzij officieel, zoals bijv. de hoofdredacteur van de „Aube", hetzij meegesleurd door de stroom, bij de vol gelingen van de generaal heeft aange sloten. Als men dan bedenkt, dat deze poli-- tieke aardverschuiving bovenal een ge volg is van de algemene ontevredenheid en plaats had in de sfeer van de het dagelijkse leven zo benauwende stakin gen, dan komt toch enige bezorgdheid op, dat het samengaan van zovele in wezen heterogene elementen niet duur zaam zal zijn; en dan tegenover een uit eengevallen R.P.F. en een verschrompel de M.R.P. 'n eensgezinde communistische partij als sterkste zal staan. De ervarin gen, overal ter wereld, voor en na de oorlog met dergelijke overkoepelingen opgedaan, zijn nu niet bepaald bemoedi- md om over het Franse experiment bijzondere juichtonen aan te heffen. De toestand is eigenlijk nog verwar der, doordat men met gemeenteraads-, niet met kamerverkiezingen te doen heeft. Zij zijn echter nog politieker ge worden dan men verwacht had. Ze heb ben demonstratief aangetoond, hoe sterk de anti-communistische stoming in Frankrijk is. Maar tevens wordt er door aangegeven, dat de huidige samenstel ling van het parlement niet meer met de Zondag uitgesproken volkswil in over eenstemming is, en ook niet, hoe men de zaak ook draait en wringt, daarmede in overeenstemming is te brengen. Onder normale omstandigheden heb ben gemeenteraadsverkiezingen geen in vloed op de landspolitiek; nu moeten zij het wel hebben, maar hoe dit kan ge schieden, is moeilijk te zien. In elk ge val is de parlementarie, en derhalve ook nig verzwakt, dat zij in een penible situatie geraakt, zonder dat een andere meerderheid dan de tegenwoordige aan wezig is. En nieuwe verkiezingen zijn constitutioneel voor het einde van 1948 uitgesloten. In elk geval is de positie van Frank- rijks minister van buitenlandse zaken. Bidault, een der leidende figuren van de M.R.P., uitermate moeilijk geworden. In al zijn redevoeringen van de laatste maanden heeft generaal de Gaulle als grote thesis gesteld, dat de Franse poli tiek zich geheel van Rusland moet af wenden; en niet onduidelijk heeft hij het alternatief gesteld, dat Frankrijk zich op de Verenigde Staten moet oriënteren; vooral zijn allerjongste rede in Algiers was in dit opzicht karakteristiek. Waar schijnlijk heeft juist dit standpunt tal loze Fransen, die begerig naar de dol larhulp uit Washington als enige red ding voor Frankrijk uitzien, bewogen voor de Gaulle te stemmen. Maar Bidauït heeft steeds gepleit voor onbe perkte onafhankelijkheid der Franse politiek, mede om een bemiddelaarsrol tussen de twee kolossen te kunnen ver vullen. Dit is vroeger ook de politiek van de Gaulle geweest; maar hij heeft daarmede gebroken, wijl met Rusland niet te be middelen valt, en anderzijds wijl Ame rikaanse hulp bepaalde consekwenties medebrengt. Deze houding zal echter het conflict moge het geen gewapend conflict worden met de Franse com munisten tot het hoogtepunt opvoeren. Zo is de» situatie in Frankrijk door de verkiezingen van Zondag nog ingewik kelder geworden dan zij reeds was. Hoe de verdere ontwikkeling zal zijn, zal eerst kunnen blijken, wanneer het kabi- net-Ramadier aftreedt, en ook in de kamer zelf de verschuivingen plaats vin- President Truman heeft het rap port van de Amerikaanse minister van binnenlandse zaken, Krug, die een onderzoek instelde naar de mo gelijkheid, om in de komende voor jaar Europa te helpen met goederen en geld ter waarde van 20 milliard dollars, gepubliceerd. De commissie komt tot de conclu sie, dat het hulp-program uitvoerbaar en dat het in het belang van de S. is, het uit te voeren, al zal het een zware last leggen op de Ameri kaanse industrie en de tekorten verho gen. de regeringspositie van de M.R.P. zoda- j den, waarop iedereen wacht. Onze Paryse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen; Er is zo ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid, om voorkeurstemmen af te geven, dat het werk om de verkiezingsuitslag uit te pluizen, zeker niet voor Woensdagavond zal aflopen. Geschat wordt, dat in onge- veer 15.000 gemeenten van de 35.000 herstemmingen noodzakelijk zullen zijn. De verschillende partyen houden zich nu bezig met het vaststellen van hun houding voor deze herstemmin gen. De M.R.P. is niet de enige vrij wel vernietigde party. Met de radi calen is het niet beter gegaan. Alleen Te Oostburg in Zeeuws-Vlaanderen is men met de bouw begonnen van de eerste definitieve kerk in het bisdom 1 Breda, waarschijnlijk ook van het /,c'e land. Architect is het bureau Mol en Brugman, Breda. De afd. Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening bericht: D?, Minifter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, zoals be- u in aan de georganiseerde boeren- en tuindersstand, ic de stich_ tmg voor de Landbouw, ter kennis ge bracht, dat de Raad van Ministers be sloten hee ïd E te geven aan het verlangen van de Tweede Kamer, zoals in de motie-Groen is uitgedrukt, n.l. om op korte termijn in overleg te treden. Aan dit overleg zullen, geluk men weet! namens de regering deelnemen de mi nister-president, en de ministers van Fi- ninciën van Sociale Zaken en van Land bouw! Visserij- en Voedselvoorziening. Aan Ho «ttinhtina voor de Landbouw gewalgd8 vooraf aan laatstgenoemde uiteenzetting t6 verstrekken van de ^kbeelden d^e zij koestert omtrent de ^<n!nweL met betrekking t0t bij <?"isbeleid, in de land- in de handeling van de ïnterpella e gekomenWeede Kamer naar VOieJI dan kunnen a- Deze uiteenzetting ZEd spreking £®den als onderwerp van O - tegenwoordighet overleg tussen 5P ge noemde ledfnrs der stichtlnS en g Het zon van de Ministerraad. feTdaT aaV/rF- Groen tenvoUeV^-vVTJde^i^ Zlkr^Torodrdtee^^fSrt men op grond van de brief van dl mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening aan de Stichting voor de Landbouw een enigszins optimistische verwachting ten aanzien van de directe resultaten voor de landbouw, die uit het overleg zullen kunnen voortvloeien De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vestigt er echter de aandacht op, dat zich bij dit vraagr en'^p^s^litiekevoordoen "(fa^hlMn0 be- in de bereidheid tot overleg niet ligt opgesloten, dat de regering reeds voor nemens zou zijn de in de motie-Groen speciaal aanbevolen oplossingen te aan vaarden. De Ned. regering heeft besloten aan prinses Elizabeth van Engeland en Philip Mountbatten ter gelegenheid van hun aanstaand huwelijk een geschenk aan te bieden, dat zal bestaan uit een drinkservies, speciaal vervaardigd door de N.V. Ned. Glasfabriek Leerdam en uitgevoerd in hoge kwaliteit loodkristal. in Lyon is deze partij, door de per sooniyk invloed van Herriot, overge bleven. Overigens heeft zij zich vol komen in de Gaullistische volksver zameling doen opnemen. Aangezien de links onafhankelijken en andero kleine groepen, die hét kamermidden bevolken, ook in de beweging zyn op genomen, komt men voor een alge mene herklassering der politieke ver houdingen te staan. De nadere resultaten wijzen er op dat de communisten niet alleen in Parijs en omgeving achteruit zyn gegaan, maar in alle industrie-centra en dat hun verliezen niet worden goedgemaakt door het platteland, waarop zij vooral hun propaganda hadden gericht. Het zwaartste verlies voor hen is, dat zij hun machtspositie in de gemeenten moesten opgeven, hetgeen van zeer grote in vloed is voor hun propaganda en bij nieuwe verkiezingen grote weerslag kan hebben. De Gaulle heeft verklaard, dat hij niet als leider van het gouvernement zal willen optreden tenzij na een refe rendum. De vraag wat er nu moet gebeuren is buitengewoon moeilijk op te lossen Het is zeker, dat de M. R. P. de grote positie, die zij op het ogenblik in het ministerie heeft, zal moeten opgeven. Welke concentratie zal moeten plaats hebben in afwachting van een kamer ontbinding, die voor het voorjaar in het verschiet ligt, is de vraag waarvoor op het ogenblik de grootste belangstelling bestaat, maar er is niet de minste aan wijzing voor de beantwoording ervan. D,e invloed, die bij de laatste verkie zingen is uitgeoefend door het meerder heidsstelsel, maakt het voor de socia listen voordeliger dan de evenredige vertegenwoordiging Aangezien de so cialisten met tegenzin aan het invoeren van de evenredige vertegenwoordiging hebben toegegeven, is het zeer waar schijnlijk, dat de evenredige vertegen woordigingin Frankrijk wéér haar tijd gehad zal hebben. Volgens een officieel overzicht is de Parijse gemeenteraad nu als volgt sa mengesteld: R. P. S. (De Gaulle) 52 netels Communisten 25 Socialisten 8 M. R. P. 5 Het is opmerkelijk, dat de R. P s aanzienlijke successen boekte in de dichtbevolkte voorsteden van Panjs die bij traditie communistische bolwerken zyn. Naar A. P. meldt, heeft de Uno-as- semblee nu definitief een officiële vlag aangenomen: een wereldkaart in goud in het centrum op een achtergrond van lichtblauw. Dit embleem zal wapperen van alle Uno-gebouwen en -missies over de hele wereld. activitliT™het°hutsU"AmeekaanSC digden in WasMngtoT nonnen m^t JfL*... is gisteren oe riTedenvaTwar onderz°ek naar de in- vloed van het communisme in Holly wood. Tijdens dit onderzoek dat dri« maanden in beslag zal nemen zuflen vele vooraanstaande figuren in de Hol- vraagd. Er zullen een veertigtal sterren voor de commissie moeten verschijnen Tevens zullen drie grote films geacht worden doortrokken te zijé van de ideologie van het communisme, aan een onderzoek worden onderworpen en wel: ,,Song of Russia", „North Star" en „Mission in Moscow". De driemogendhedencommissie voor Indonesië is gisteren voor het eerst in een hotel in Blue Mounains by Sydney bijeengekomen. Men was overeengeko- n, dat de drie leden dezelfde rech ten en verantwoordelijkheden zouden hebben en dat zij „niet één van de be treffende partijen zouden vertegenwoor digen, doch optreden als een lichaam, handelend in de geest van zyn doelstel lingen en de beginselen van de Ver enigde Naties". Een en ander werd be kend gemaakt in een communiqué van de corpmissie. De juiste datum van aankomst van de commissie van drie in Indonesië is nog niet bekend. Er wordt rekening mede gehouden, dat de commissie ver gezeld zal zijn van een uitgebreide staf, waaronder ook personeel van de Ver enigde Naties. Het gehele gezelschap zal een 20-tal personen omvatten. De republikeinse delegatie voor de besprekingen met de drielandencommis- sie is volgens een bericht van radio- Djokja nog uitgebreid met de vice- gouverneur van midden-Sumatra, mr. Nagroen, en met als adviseur kolonel Dachlan Djambek, eveneens van Su matra. Het secretariaat van de republikein se delegatie heeft het nodig gevonden alsnog mede te delen dat Sjamsoeddin en Moh. Rojrii hun benoeming tot lid van de delegatie niet hebben afgewe zen, doch de Masjoemi verklaarde, hier mede niet accoord te gaan, zolang de partij geen zetels in het kabinet heeft: derhalve zijn Sjahrir en Djoeanda door de republikeinse regering in de plaats van eerstgenoemden benoemd. Het hoofdbestuur van de Ned. R. K. Bakkerspatroonsbond heeft aan zyn leden medegedeeld, dat, in verband met de staking in het bakkersbedriji' van onlangs, tussen de Ned. R. K Bakkerspatroonsbond en de Ned. R. K. Middenstandsbond en andere katho lieke vakbonden op het terrein van -detailhandel en ambacht besprekingen zyn gevoerd. Als resultaat daarvan iJ bepaald, dat in de toekomst door ka tholieke vakorganisaties geen stakin gen of sluiting van bedrijven zullen worden toegepast, voordat overleg is gepleegd met de centrale organisatie, de R. K. Petten voor de vierde maal herboilwd. De Commissaris der Koningin voêr N.H. onthulde gisteren 'n monument uit puin van het dorpskerkje opgebouwd op het terrein ivaar het marktplein van het nieuwe dorp komt. Er is goed nieuws voor de getroffen gebieden: de Haagse centralisatie van de wederopbouw, waartegen zo n heftig verzet was gegroeid, gaat verdwijnen. De gemeenten en andere instanties, welke zich reeds voor de oorlog op bouwgebied bewogen, zullen bij de herstelwerkzaamheden worden ingeschakeld. De moeilijkheden, waarvoor de getroffenen zich sinds de bevrijding een reis naar de residentie moesten getroosten, zullen in eigen omgeving worden opgelost. Het wederopbouw-instituut wordt van een directief in een ordenend orgaan omgezet. De decentralisatie is een feit geworden. Middenstandshond. Deze blijde tijding deelde ir. Chr. Klui- ters, hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in Limburg, Maandag avond mede op een druk bezochte pers conferentie, welke o.m. door de heer J. W. Ringelinck, hoofd van de afd. voor lichting van het departement, werd bij gewoond. Voor ingewyden was het zonder meer duide-iyk, dat de leiding van het depar tement haar fel bestreden methode heeft opgegeven en eindelijk heeft inge zien dat het beter is ten halve te keren dan ten hele te dwalen. In zijn betoog maakte spr. er aan merking op dat de pers over het alge meen vrij sceptisch tegenover de weder opbouw stond en doorgaans meende, dat er niet zo veel van deugde. Hy verzocht evenwel meer begrip te tonen voor de moeilykheden waarmede dat departe ment, dat tot een enorm appa aat Is uitgegroeid, te kampen heeft. Hij drong er met nadruk op aan slechts die geval len te publiceren, welke ter dege onder zocht waren. In dit verband stootte hy van zelf op de krepeer-gevallen, die door de Limburgse K.A.B. in een rap port naar vore, waren gebracht. Spr. gaf toe dat er inderdaad nog van die gevallen bestaan, maar zeide dat de wederopbouw hieraan geen schuld heeft. Alle gevallen van de K.A.B. wa ren nu onderzocht, doch konden niet als krepeer-gevallen van het jaar 1945 beschouwd worden. Deze zyn zo goed als allemaal verdwenen. Er ontspon zich een levendig debat over deze aangelegenheid, welke ten slotte in de grond van de zaak een kwestie van definitie bleek te zyn. Na er op gewezen te hebben dat het publiek vry traag is in het innen van schadevergoedingen, welke worden uit gekeerd, bekeek hij nog enkele andere aspecten van het wederopbouw-vraag- stuk. Hij raakte de kwestie van het vijandelijk of vreemd bezit aan, dat by het herstel van de beschadigde wonin gen of boerderijen tot onoplosbare moei lijkheden aanleiding geeft en sprak ver der meer uitvoerig over het intrekken van de z.g. aantrekkingsposten dat in Limburg veel stof heeft doen opwaaien. Alhoewel de bouwkosten er door ver hoogd worden, heeft de ervaring nog niet uitgewezen dat arbeiders door deze maatregel zyn weggebleven of dat aan nemers zich teruggetrokken hebben. Ten slotte deelde spr. nog enige cy« fers mede. Overeenkomstig het bouw plan 1947 zyn er reeds 2800 woning wetwoningen, 500 montage-woningen en 378 particuliere woningen in aanbouw en zijn er ongeveer 500 bungalows in Limburg gereed gekomen. In de door een koninklijke com missie voorgelezen troonrede voor het Britse parlement wordt melding gemaakt van ..zichtbare vorderin gen" op de weg van het economisch herstel van Groot-Brittannië, doch, tevens de nadruk gelegd op de vi tale noodzaak voor voortgezette in spanningen en opofferingen van het Britse volk. In de eerste plaats worden de hoofdpunten van de regeringsplannen ter oplossing van de economische cri sis in het licht gesteld. Voorts wordt gememoreerd, dat de Britse regering het aanbod van Marshall met sym pathie begroette en ktachtig steunde. Vervolgens wordt erop gewezen, dat de Britse regering steeds de V. N. ten volle gesteund heeft in haar taak en een leidende rol gespeeld heeft bij de oprichting van de beheerschaps- raad. Gewezen wordt ook op het bonds- genootschapsverdrag, dat met Frank rijk gesloten, werd. Gereleveerd wor den verder de pogingen om een werke lijke democratie in Duitsland te vesti gen. Vervolgens wordt gezegd, dat de vredesverdragen met Italië, Roeme nië, Bulgarije, Hongarye en Finland getekend en in werking gesteld zijn en de technische toestand van oorlog tus sen het Verenigd Koninkrijk en Oos- tenryk beëindigd en de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen her vat zijn. Met genoegen wordt geconstateerd, dat aan Malta zelfbestuur in binnen landse aangelegenheden is teruggege ven. De kwestie betreffende de toekom stige status van Palestina, aldus de troonrede, werd door de regering naar de V. N. verwezen. Zij heeft duide lijk doen uitkomen, dat ingeval er geen regeling gevonden wordt, een vroeg tijdige ontruiming van Palestina door de Britse strijdkrachten en het Britse bestuur moet worden overwogen. De Britse regering heeft actief deelgenomen aan de besprekingen ter voorbereiding van een internationale conferentie over handel en werkgele genheid. Voorts werd te Canberra van gedachten gewisseld over de opstelling van het Japanse vredesverdrag. Aan India en Pakistan werd onafhankelijk heid verleend. Onlangs werden bespre kingen gevoerd over nauwere aaneen sluiting van de Britse koloniën in het gebied van de Caraibische zee. Tenslotte wordt het feit vermeld, dat de koning het huwelyk van prin ses Elizabeth en luitenant Philip Mount- battpn, dat op 20 November zal plaats vinden, heeft goedgekeurd en finan ciële besprekingen tussen de leden van het gemenebest zullen worden ge voerd. Ook wordt heri -nerd aan de op richting van een ministerie van defen sie voor de coördinatie van de poli tiek met betrekking tot de gewapende strijdkrachten, benevens aan verschil lende maatregelen van binnenlandse aard. Voor pasfoto's bestaat een maxi mumprijs van 75 ct. per 3 stuks, voor elke 3 afdrukken meer 25 ct. Het directoraat-generaal van de pryzen vestigt er de aandacht op, dat voor z.g. spoedopnamen, welke binnen en kele uren klaar zijn, niets extra mag worden bedongen. Er is een kleine party rozynen aan gevoerd, die juist toereikend is om aan de kinderen van 2—5 jaar (de D-groep) één rantsoen van 100 gram te ver strekken. Voor deze groep zal in de bonnenlijst van deze week een voor- inleveringsbon, tevens koopbon, wor den bekend gemaakt. Japan, dat bedreigd wordt door epidemieën als gevolg van de over stromingen, die door typhoons wer den veroorzaakt, staat nu ook nog voor een economische crisis. Niet al leen verdronken honderden personen* en werden meer dan een milliocn mensen toegevoegd aan het reeds grote leger daklozen, doch de over stromingen hebben eveneens minstens 5 millioen bushel van de rijstoogst weggevaagd. Tóen het water nog nauwelyks te ruggelopen was, steeg de zwarte prijs van de yen in Tokio reeds met 40 pet., terwijl de regering de eisen van de rijksambenaren tot verhoging der voed selrantsoenen en de lonen van de hand moest wijzen. Naar men in de afdelingen voor ar beidszaken van het hoofdkwartier van generaal MacArthur verklaart, dreigt de economische crisis iedere positieve maatregel der bezetting teniet te doen. gede poneer 4 Zevenbergen Markt van De schroef van „Ruys" is 'ra zorgenkind. Voorlopig is ze Bij de Tweede Kamer is thans in gediend het wetsontwerp tot opheffing van de bijzondere gerechtshoven, de byz. raad van cassatie en de tribu nalen. Volgens de voorgestelde regeling zul len de tribunalen met ingang van 1 Januari i.s. worden opgeheven. Het ligt in het voornemen de bijz.'- gerechtshoven en de raad van cassatie op te heffen, zodra het aantal nog niet afgedane za ken dit mogelijk maakt. Dit tijdstip kan voor de afzonderlijke gerechten uiter aard verschillend zijn; het zal ten aan zien van elk door de Kroon afzonderlijk worden bepaald. De rechtsmacht van een bijz. gerechts hof gaat over naar de arr-rechtbank. Het instituut van de bewaring komt te vervallen, zodat de gewone voorschrif ten betreffende de voorlopige hechtenis zullen moeten worden nageleefd. Hoger beroep van de rechtbankvonnissen staat niet open. Bij opheffing van de bijz. raad van cassatie gaat diens rechts macht over op de Hoge Raad. De rechts macht der opgeheven tribunalen gaat over op de kantongerechten. In plaats van de procureur-fiscaal komen voor het verlenen van een fiat-behandeling de officieren van justitie; de functie van hoge autoriteit wordt aangenomen door de presidenten der gerechtshoven Met ingang van een nader door de Kroon te bepalen tijdstip kan de bij zondere maatregel van internering wor den ten uitvoer gelegd als gevangenis straf te ondergaan in een rijkswerk inrichting. Deze bepaling is opgenomen met het oog op de mogelijkheid, dat een opgelegde maatregel van interne ring nog zou moeten worden ten uitvoer gelegd nadat de interneringskampen reeds zijn opgeheven. Officieel werd gisteren meegedeeld, dat het personeel van metro en bus-' diensten te Parijs heden het werk zou hervatten. De stakers hebben overeen stemming met de regering bereikt. Tussen Tissier, kabinetschef van het Franse ministerie van vervoer, en de vertegenwoordigers van het stakings comité der metro-arbeiders, is, zo wordt door Agence France Presse^iader ver nomen, een accoord getekend. De overeenkomst is mogelijk gewor den, doordat de regering heeft toegege ven met betrekking tot de voornaam ste eisen van de transportarbeidersbond. Indirect heeft de regering ook wat be treft de kwestie der betaling van dagen, waarop gestaakt is, het standpunt van de wederparty aanvaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1