Aan boord van 11 dcviezcnpalcis ONS VLAGGESCHIP weer gereed voor de vredesvaart Nissonhuts bij ae wederopbouw Logeerkampen voor de arbeiders NIEUWE BONNEN Franse ministers bieden ontslag aan Henri de Greeve bezoekt Nederlanders in Duitsland Ramadier vormt een nieuw kabinet Nog meer vlees DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Anderhalf jaar na zijn terugkomst r Brug bij Vlake Het Willibrordus- monument Onderwijzers en hun pensioen ,Placo"s doen haar hest y,De spreker van de schrale troost ONDER LO U NDER DE P E W erklozen-cijf er 69ste JAARGANG DONDERDAG 23 OCTOBER 1947 No. 20449 HERSTELD IN OUDE FAAM EN GLORIE DE GEBOORTE-ACTE weer in gebruik genomen Plechtige overdracht aan Utrecht DE KERKVERVOLGING IN ALBANIË ONZE MINISTER BON VOOR CACAO INDIE-COMMISSIE Boodschap aan Gani. REIS VAN PRINS KAREL UITGESTELD DE „KOTA GEDE" HEDEN IN ROTTERDAM. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ziin gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270: te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per Kwar taal, 1-15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduee. de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN ri 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het voor kapel bestemde zaaltje op de „Nieuui Amsterdam". Als het altaar niet wordt gebruikt, worden de luiken gesloten. In de herinnering van hen die er zelf getuige van waren (en ook wel van velen die er slechts van lazen) leeft de thuiskomst uit de oorlog van de „Nieuw Amsterdam", het vlaggeschip van 4e Nederlandse vloot, nog voort als een nauw uitwisbaar beeld. Het waB 10 April 1946, juist de negende verjaardag van de tewaterlating. Geen schip onlving ooit groter ovatie, dan toen de trots van Nedeiland ter zee, bet somber grijs van het grimmig oorlogstenue gehavend met roeststreper, maar gepavoiseerd en de schoorstenen vers in de geel-groen-wit-verf. zelf overgoten met zonlicht, maar tegen een dramatische achtergrond van zwarte stormwolken,, de Waterweg afgleed naar haar haven. Als een overwinnende held keerde de „Nieuw Amsterdam" na zes-en-half jaar terug uit de oorlog, de zware dreun van haar sonore sirene dreunde over het water en de verwoeste vlakten als een teken van triona, en ua het „Wilhelmus weergalmde de lucht van de storm van gejuich der zozeer „ship-minded" Rotterdamse burgerij. Sindsdien is ruim anderhalf jaar verstreken. En thans is de „Nieuw Amsterdam" weer gereed om in de vaart des vredes te worden gebracht. Het schip is geheel hersteld van zijn wonden, toegebracht tijdens de 44 oor- logsreizen als troepentransportschip, en bovendien zijn voorheen gemaakte fou ten verbeterd. Technici, artisten en honderden werklieden brachten het in achttien maanden terug in zijn oude wonderlijke glorie en pracht. Alle archi tectuur en decoratie van het luxueuse interieur, waarom het schip befaamd was, en die in de oorlog was verwijderd en in Amerika opgeslagen, werd op nieuw en soms zelfs nog kunstzinniger aangebracht. Geen plekje is er op het schip dat niet werd geïnspecteerd, gerepareerd of vernieuwd. Van het gehele meubilair werd 20 procent vernieuwd, 80 procent herstel. Alle grodijnen, tapijten en glas werdvvemieuwd, alsmede de gehele rubberbedekking en -pakking, de dek ken gerepareerd dan wel vernieuwd, ijzerwerk, houtpanelen en railingen ge- kalefateerd, alle sanitaire inrichtingen, pijp- en electrische leidingen nieuw aan gelegd. Het gehele kleinbinnenwerk in de hutten: sloten, hangers, scharnie ren, e.d., werd vernieuwd. Bijna 500 complete hutten werden vernieuwd dan wel geheel gerestaureerd. En tenslotte Van de „Nieuw Amsterdam" vlagge schip der Holland-Amerika Lijn, Nederlands grootste passagiersschip gebouwd door de R'damse Droog dok Maatschappij Wilton-Fijenoord, Piet Smit, De Schelde en Werkspoor werd de kiel gelegd op 3 Jan. 1936. Het schip liep op 10 April 1937 van stapel en werd die dag door H. M. Koningin Wilhelmina gedoopt. De technische proefvaart werd gehou den op 21 Maart 1938, de officiële proeftocht 23 April 1938, en de eer ste reis in de geregelde trans-atlan- tische passagiersdienst Rotterdam New York werd 10 Mei 1938 aan gevangen. werd alles splinternieuw in de verf ge zet. Nu ook de decoratieve versiering weer is aangebracht, verkeert ons vlaggeschip dan ook weer in die won- derlijke staat van een droomwereldje ln zakformaat. Bij het zien van de grote bioscoopzaal waarop een provinciestad trots zou zijn, de zwembassins, sport en promenadedekken, de diner- en rook zalen, de luxueuse bars, de dancing, do hutten als complete luxe zit- en slaap- salons, de kostbare edelsmeedwerken. beeldhouwwerken en klasversieringen, de geraffineerde belichting en de ver fijnde aankleding van de zalen met de afmetingen en het aanzien als van die der grand-hotels, de keukens, trappen huizen en liften, de bibliotheek en de kapel is het moeilijk om zich op een schip te wanen. Dit is inderdaad een drijvend paleis, en het is niet verwon derlijk dat de Amerikanen er fel op zijn, met dit schip hun „cruises" te wil len maken. Bij de voorkeur die de „Nieuw Amsterdam" bij de kapitaal- Yankees boven andere schepen geniet, is zij bovendien voor ons land een devie- venwinster van groot formaat, afge zien nog van de standing en het presti ge die zij vertegenwoordigt. Dit is al leen mogelijk juist door die kostbare aankleding en versiering. De „Nieuw Amsterdam" geeft de Nederlander recht, trots te zijn op zijn land, zijn ma ritieme faam en...... zijn H. A. L. Op 29 October a.s. zal de 36.000 tons oceaanreus weer zijn eerste vredesvaart maken, via Southampton naar New- York. Voor de eerste twee reizen is het schip reeds geheel volgeboekt. Dan komt hét ter beschikking van de Ame rikanen om er grote pleziertochten mee te ondernemen. En ook daarvoor is de belangstelling reeds zeer groot. Neder lands vlaggeschip de „Nieuw Amster dam" gaat weer met fier vertoon de driekleur over de wereldzeeën uitdra gen. Zonder officieel vertoon is de brug bij Vlake weer in gebruik genomen. Dit betekent een belangrijke vooruit gang in de verkeerssituatie in Zee land. Van nu af aan kan het verkeer zonder oponthoud of omwegen het Ka naal door Zuid-Beveland passeren. Men is thans bezig met het herstel van de spoorbruggen. Daartoe zal half November de Zuidelijke brug vervangen worden door de Noordelijke, terwijl op de noodpijlers de tweede brug gebouwd wordt, die op de plaats van de Noor delijke gelegd zal worden. Dit jaar zal men met deze werkzaamheden nog niet klaar komen, ook al gaan ze even zo vlot als die aan de verkeersbrug, wel ke vóór de verwachte datum in ge bruik kon worden genomen. Op 7 November het feest van St. Wil- librord, zal het Willibrordusmonument van de beeldhouwer Albert Termote door de ver. „De Nederlandsche Katho liekendag" aan het gemeentebestuur van Utrecht worden overgedragen. Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong zal hierbij aanwezig zijn. Namens „De Ned. Katho liekendag" zal het woord gevoerd wor den door pastoor Nolet; burgemeester Ter Pelkwijk zal het monument daarna met een rede aanvaarden. In Albanië duurt de godsdienstver volging steeds voort. Priesters en reli gieuzen worden uit hun huizen verdre ven en moeten viok in hun kerken vluchten. Van hun persoonliike bezit tingen mogen zij niets meenemen. Ka tholieke school gehouwen worden uartii- huizen voor de communisten. Priesters °n zusters mogen hun habijt niet meer dragen. Ofschoon de kerken nog geopend ziin. ziin er toch verscheidene aanwiizingen, dat de rode .autoriteiten ze in beslag zu1- len nemen om er bioscopen en partij gebouwen van te maken. De gelovigen worden onder bedreiging van het kerk bezoek afgehouden. Vele priesters zijn in de laatste maan den onder allerlei voorwendsels gear resteerd en tot jaren gevangenisstraf ver oordeeld; anderen zijn spoorloos verdwe nen, terwijl de seminaristen hun studies moesten opgeven Prinses Elizabeth woonde dit jaar 'voor het eerst de opening van het Engelse parlement bij. In eigen karos reed zij, achter het. rijtuig van koning en koningin, naar het House of lords. De staatsiestoet trekt door de Londense straten. 99 De regering heeft besloten niet op nieuw bij de Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig te maken om de werkingsduur van het Reglement voorlopige pensionnering onderwijzers te verlengen. De na 31 December 1947 ontslagen leerkrachten van zestig jaar en ouder 'kunnen dus geen aanspraak meer maken op voorlopig pensioen. „NISSONHUTS": ronde piaatjjzc- zeren onderkomens, waarschijnlijk uit geallieerde dumps afkomstig, staan netjes aaneengerjjd, zilvergeverfd en afgesloten met stevige muren van voren en achteren rond een ruim bin nenplein. De achterzijde van het plein wordt gevormd door een grote Z iveed- se barak en aan de voorzijde sluit een frisgeverfde Zwits» rse loods het ge- heei af. Een arbelderslogeerkamp van de Wederopbouw! Binnen is er van de ronde ijzeren vorm niets te merken: er zijn netjes afgetimmerde wanden en plafonds, hel der electrisch licht weerkaatsend. Aan de tafels zitten mannen te kaarten of te schrijven, 'n Brief naar huis. Want deze bouwvakarbeiders zijn uit het Noorden naar het Zuiden gekomen, om het geteisterde gebied te helpen her- (Van onze correspondent.) ,Ik weet eigenlijk niet goed, wat Ik ze zeggen zal". Dit was de opmerking, die pater H de Greeve op zijn reis naar de Duitse grens tot zijn reisgenoten maakte Op weg naar de Nederlanders jn Duits land die in grote spanning zijn bezoek tegemoetzien, schijnt hij intussen zijn gewone welsprekendheid niet verloren te hebben, want voor een gehoor van on geveer 1300 landgenoten hield hij in dp Kleefse voorstad Keilen een toespraak van liefst twee uren. 's Middags reeds had Henri de Greeve zich onderhouden met verschillende leden der Ned. kolonie, en besprak hij met hen allerlei voor hen belangrijke problemen, zo ook het feit, dat uit Nederland uit gewezen Duitsers door de Duitse instan- vaak als rancune-maatregel bij ties Te Batavia arriveerde de buitengewone gezant en gevolmachtigd minister, jhr. tnr. H. Vredenburgh en werd door dr. Van Mook begroet. bouwen. Alleen met het weekend gaan ze naar huis. Men begreep, dat deze mennen op de eerste plaats een gezellig kamp moesten hebben. De heer van Ringen, hoofd van de huisvestingsdienst voor deze arbeiders, tevens hoofd van de cul turele dienst voor gezond vermaak en ontspanning, heeft hiervoor uitstekend gezorgd. Zoals wij met eigen ogen kon den waarnemen, toen wij met een staf heren van het ministerie van weder opbouw, samen met de provinciale com missie, die voor geheel Brabant de cul turele zorg op zich genomen heeft, de opening van het kamp Limburglaan bij Eindhoven bijwoonden. De heer van Ringen schetste de moei lijkheden, die overwonnen moesten worden, voor men een behoorlijke huis vesting had verkregen. Direct na de capitulatie moest men met net oude kampmateriaal van de „D.U.W." wer ken en de arbeiders onderbrengen in schuren en scholen, tot langzaamaan de toestand beter werd en met trots kon het bureauHuisvesting ons nu dit nieuwe kamp tonen. Er is ruimte voor 240 man; momenteel is het slechts be zet door 120 personen. De Nissonhuts zijn vier aan vier bepleisterde gangen. Achter het verblijflokaal in elke „hut" bevindt zich de slaapzaal en elke vier „hutten" hebben hun eigen lokaal en htm eigen closets. Een aparte „hut" is ingericht voor voetbaden en douches. De kok werkt in zijn keuken, onder gebracht in het stevige Zwitserse ge bouw, op een kostschoolfornuis. Ook vertellen de heren van Ringen en Philippart deze laatste is voorzit ter van de provinciale commissie voor culturele zorg, ons wat op 't gebied van ontspanning en cultuur voor de bouwvakarbeiders gedaan wordt. Er is gelegenheid ontwikkelingscursussen te volgen. Er is een bibliotheek ingericht, die van kamp tot kamp trekt; men denkt er zelfs over een vakbibliotheek bijeen te brengen. Op de leestafel komt één courant op elke 5 arbeiders en weekbladen liggen ter lezing. Geregeld trekt een z.g. Opbouwtentoonstelling langs de kampen, om de arbeiders op de hoogte te houden met de stand van zaken in het werk, waarvan zij een deel verzorgen. Er verschijnt een kampkrant. Maar het belangrijkste zijn toch wel de ontspanningsavonden in de ruime cantine waar op het toneeltje deze avond het „Nationaal Nederlands Toneel" het volkse spel van „Over schotje" opvoert. En toch grijpen deze mensen nog hoger, verzekert ons de se cretaris van het provinciaal cultureel werk, de heer van Eindhoven. Het beste ^vonden zij zelf een uitvoering van passages uit „de Jahreszeiten". gezon gen door het groot Oosterhoutse koor „Aurora". In deze richting wil men het vooral zoeken. Plaatselijke, Brabantse gezelschappen hoopt men voor dit werk te interesseren. Ook kan er con tact groeien tussen omliggende ge meenten en het kamp. Daarvoor dra gen „plaatselijke commissies", zorg. In deze commissies hebben naast vertegen woordigers van de arbeiders zelf, een voorzitter zitting, aangewezen op ad vies van de burgemeester ter plaatse. Deze „placo's" doen ook alles, wat in hun macht ligt, om onder de arbeiders zelf initiatieven te voorschijn te roepen. Zo is reeds in het Limburglaan-kamp een koor opgericht en een toneelafdeling in voorbereiding. Vermelden wij tenslotte, dat elk kamp zijn vaste kamp-arts, kamp aalmoezenier en kamp-predikant heeft en dat in de verschillende commissies de Kerken en de erkende vakbonden hun woord mee te spreken hebben. Al het mogelijke is dus gedaan, om voor deze mensen een sfeer te scheppen, die hun het gemis van het eigen gezinsle ven draaglijker maakt. Er zijn in Bra bant acht van dergelijke kampen met in het geheel een bevolking van pl.m. 650 man. De oudjes doen het nog best en sinds de noodwet-uitkering aan de ouden van dagen al buitengewoon goed. Neen, wij bedoelen niet die bejaarde lieden, „wier levensavond verhelderd wordt" door een uitkering, welke even nodig als welkom is. Wij hadden het over de be proefde reclame-methodes, waarin de ex-SDAP zo sterk was. En nu kan een oude vos zijn naam veranderen, zijn streken verliest hij niet. Het „Volk" moge dan het „Vrije Volk" zijn gewor den. het „Volkse" proeft men er toch steeds uit, al is het gelukkig geen „Völkisch" menu. Genoemd democratisch-socialistisch dagblad bevatte een verslag over de eerste uitbetaling te Rotterdam van jde nooduitkering aan een weduwe. Nu moet men bij zo'n lyrische reportage onge twijfeld niet'alle stijlvogeltjes zout op hun staartjes willen leggen en 't „Vrije Volk" kan zich in het vrije Nederland wel enige vrijheden veroorloven maar ook met de vrijmoedigheid mag men niet al te vrij omspringen. Als genoemd blad schrijft over „eeii uitkering door de noodwet van onze so cialistische minister Drees toegekend", ach dan neemt men zo iets niet op de korrel maar volstaat met een korreltje politiek zout. Maar wanneer dan de bewindsman van Sociale Zaken door een ambtenaar geannexeerd wordt ala „onze Drees", dan vinden wij zulks toch wel een beetje te ongezouten. Waren wij lid van het parlement, wij zouden staatsrechtelijke bezwaren ont wikkelen tegen deze uitdrukking. Im mers is de minister niet de eerste die naar van de Kroon en wordt in de wet telijke stukken, uitgaande van de Ko ningin, niet gesproken van „Onze mi nister" Maar och daar stappen wij nog wel overheen, maar dat een ambtenaar van de Rijksverzekeringsbank in functie zo zeer zijn plaats vergeet door politieke propaganda te voeren, zulks vinden we niet juist. Die functionaris weet toch ook wel, dat genoemde noodwet tot stand is gekomen door medewerking van het gehele kabinet en onder instemming van het ganse parlement. Ook wij heb ben waardering voor het werk van mi nister Drees, doch het is niet fair om hem alle eer te geven en het verdient afkeuring, waar dit geschiedt met poli tiek oogmerk. Wij hebben ér het „Vrije Volk" niet op nagezien maar durven toch wel er onze bonkaart-SOS om verwedden, dat in genoemde krant destijds niet gestaan heeft: „Onze Mansholt verlaagt de rantsoenen" en dan verder: „Dank zij de socialistische minister moeten de arbei ders de broekriem weer een paar gaatjes nauwer aantrekken." En wij geven onze rokerskaart-BZK als onderpand, dat wij straks in het „Vrije Volk" niet zullen lezen: „Onze Lieftinck verhoogt de accijns op de si garen" om dan te vervolgen: een so cialistische minister maakt de rokertjes onbetaalbaar voor Jan Boezeroen". Toch zou dat niet gek zijn, want al -moge de ministers geen schuld treffen, de blote waarheid is het. Maar de waar heid mag niet altijd gezegd worden. Zelfs „De Waarheid" kan zich die weelde niet vèroorloven. ANALYST De burgemeester van Bred„, de heer B. van Slobbe, oud-gouverneur van Curacao, verkrijgt met 1 Nov. ont slag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Nederlanders worden ondergebracht, waardoor dezen nog meer in hun woon ruimte worden beperkt. Verder kwam ter sprake de uitzending van kinderen van Nederlanders naar ons land, en de demontage van Duitse fabrieken, die ook vele Nederlanders in hun bestaan zal treffen. Des avonds nam de eigenlijke ver gadering een aanvang. Bij noodverlich ting, nodig wegens de stroom-rantsoe- nering, die in West-Duitsland is inge voerd, doch van een keurig-versierd podium, waarop temidden van vlaggen het portret van H.M. de Koningin prijk te, sprak pater De Greeve en zijn ge hoor luisterde met grote aandacht naar ziin bemoedigende woorden. Na zich eerst genoemd te hebben „de spreker van de schrale troost", wees hij er onder meer op dat, hoe welkom aardse goederen als voedselpakketten en textiel °°k mogen zijn, alleen een „ouderwets geloof" temidden van de hedendaagse zedelijke verwildering het onontbeerlijke houvast kan bieden. Met vele voorbeel den lichtte hij dit toe. Elk land is een Godsgedachte. Ook met Nederland had God een bedoeling en zo bezien krijgt de Nederlandse tra ditie zin. Groot kan een land zijn, wan neer zij deze Godsgedachte door naasten liefde tot werkelijkheid brengt. En dit is het, wat ook gij hier in den vreemde onder elkaar moet betrachten. Tenslotte voegde spreker hier nog aan toe, dat hij in het Lichtbaken van Zater dag a.s. zal mededelen, hoe de Neder landers in Duitsland het stellen. Een lid van de Nederlandse kolonie dankte na afloop van de rede de organisatoren van deze tocht, waarna door alle aanwezigen het Wilhelmus werd gezongen. Zoals reeds gemeld, zal Henri de Greeve nog in enige andere plaatsen het woord voeren, zoals te Düsseldorf en Aken. In deze laatste plaats zal ook nog een vertoriing van de film „de slag om Arnhem" worden gegeven. Het Franse kabinet heeft unaniem besloten af te treden. Alle ministers hebben hun ontslagaanvrage aan minister-president Ramadier over handigd. Ramadier, die zelf gen ontslag heeft ingediend, wordt door de ontslag aanvrage van de ministers in staat gesteld zijn kabinet te reorganiseren. De kabinetszitting, waarin het besluit werd genomen, werd door alle ministers bijgewoond, behalve door de minister van vervoer, Jules Moch, en de minister van staat Yvon Delbos, die zich beiden te New York bevinden. Personen, die in nauw contact staan met het bureau van de minister-president, verklaarden gisteren, dat Ramadier ver moedelijk een „beperkte" regering met minder ministers zal vormen, wier activiteit meer geconcentreerd zou kunnen zijn, teneinde de economische situatie het hoofd te bieden. Eerder op de dag heeft het kabinet, zoals men weet, besloten tot vervroegde bijeenroeping van het panlement op 28 October in verband met de economische, sociale en politieke crisis. Functionarissen van de Franse am bassade te Washington hehhen verklaard dat de Franse reserves zijn gedaald tot 455.000.000 dollar plus het „veel kleinere bedrag", waarover het Franse stabilisa tiefonds beschikt. Mitterand, de minister voor oud-ge- dienden, verklaarde, dat het bijeenroe pen van het parlement twee weken voor de bepaalde tijd meer zijn oorzaak heeft in de ernstige economische en indus triële problemen, dan in de politieke situatie. Vroeger op de dag had Robert Schu mann. de minister van financiën, be horend tot de M.R.P.. zijn ontslag inge diend op grond van het feit, dat de regering een niet te rechtvaardigen zwakheid tegenover de eisen van de stakers bij de vervoersdiensten had betoond. Het besluit der ministers wordt of fideel uitgelegd als een daad om de minister-president in staat te stellen „zijn kabinet aan de huidige politieke toestand aan te passen." Waarnemers zijn van mening, dat twee factoren de onverwachts snelle ontwikkeling kunnen verklaren: 1. Het voorlopige succes van generaal De Gaulle bij gemeenteraadsverkie zingen en 2 De ontevredenheid van alle radicale, onafhankelijk conservatieve en M.R.P.- ministers ten aanzien van de voorwaar den, waarop de socialistische minister van arbeid, Daniel Mayer, de vervoers- staking heeft opgelost. De beslissing tot vervroegde b(j- nenroeping van het Franse parlement is genomen, aldus een na de verga dering van de ministerraad uitgege ven communiqué, met het oog op de ernst en de omvang der huidige pro blemen. Met het parlement zal o.m. de door de uitslag van de gemeenteraadsverkie zingen geschapen toestand worden be sproken. Voorts zal worden besproken de door het algemeen vakverbond geeiste al gemene loonsverhoging en het import program. In het kabinet is over deze problemen van gedachten gewisseld en men is tot de conclusie gekomen, dat de omvang en ernst er van het nood zakelijk maken, dat het parlement wordt ingelicht, opdat het zijn goed keuring kan hechten aan de behande ling van de kwesties. De C. G. T. staat op het standpunt, dat het huidige minimumloon van 8.000 frs. tot 10.500 frs. per maand moet worden verhoogd. De regering heeft reeds eerder beloofd het loonpeil op 1 December te herzien, doch Dinsdag heeft de C. G. T. geëist, dat de rege ring onmiddellijk een loonsverhoging van ongeveer 15 procent toestaat, han gende de in December te nemen be slissing. De nieuwe regering Naar A.F.P. meldt is de nieuwe Franse regering als volgt samengesteld Ramadier: minister-president; Yvon Delbos: minister van staat; George Bidault: buitenlandse zaken; Depreuz: binnenlandse zaken; André Marie: justitie; Ph. Teitgen: strijdkrachten; Schuman: financiën: Daniël Mayer: arbeid en soc. zaken: Lacosta: handel en industrie; Roclore: landbouw; Naegelen: nationale opvoeding: Moch: economische zaken, publieke werken en vervoer; Moch: staatssecretaris bij de premier en zaakgelastige voor overzee. Het afgetreden kabinet telde, behalve de premier en vice-premier, 20 minis ters en 3 ministers van staat. Voor het tijdvak van '26 October t/m. 8 November 1947 zijn de volgende bon nen aangewezen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 711 (serie Q) Q-01 Brood: 800 gram brood Q-01 Boter: 125 gram boter Q-02 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet q-03 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet Q-01 Vlees: 100 gram vlees Q-02 Vlees: 400 gram vlees Q-01 Melk: 4 liter melk Q-03 Melk: 6 liter melk Q-05 Melk: 6% liter melk Q-01 Diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Q-02 Diversen: 50 gram cacao Q-03 Reserve: 1600 gram brood Q-04 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas Q-06 Reserve: 800 gram brood Bonkaarten Kd, Ke 711 Q-ll Brood: 800 gram brood Q-ll Boter: 250 gram boter Q-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet Q-ll, Q-12 Vlees: 100 gram vlees Q-13, Q-15 Melk: 10 liter melk Q-ll Diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Q-12 Diversen: 50 gram cacao Q-13 Reserve: 800 gram brood Q-14 Reserve: 100 gram rozijnen (voor inlevering) Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Me, Mf, Mg, Mh 712 Q-21 Brood: 800 gram brood Q-21 Boter: 250 gram boter Q-22 Boter: 250 gram margarim of 200 gram vet Q-21 Melk: 5 liter melk Q-21 Vlees: 300 gram vlees Q-22 Vlees: 100 gram vlees Q-21 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas Q-21 Eieren: 5 eieren. De bonnen Q-14 Reserve voor rozijnen moeten uiterlijk Zaterdag 8 November bij een detaillist worden ingeleverd. Extra bon voor vlees. De paar koudere dagen in he' begin Van deze week hebben het aanbod van slachtvee plotseling doen toenemen. Ten einde het aangevoerde vlees te kunnen verwerken, is het nodig boven het rant soen van 500 gram, dat in de bonnen- lijst van 23 October is opgenomen, nog een rantsoen van 100 gram beschikbaar te stellen voor personen wan 5 jaar en ouder. In verband hiermede deelt het Centraal Distributiekantoor mede, dat voor het tijdvak van 24 October t/m. 8 November op bon Q-03 Vlees 100 gram vlees of vleeswaren verkrijgbaar is. Margarine in plaats van boter. De voor deze winter gereserveerde botervoorraad geeft niet de mogelijk heid het aandeel boter in het totale vet- rantsoen ongewijzigd te handhaven.. Een aantal keren zal voor personen van 5 jaar en ouder 125 gram boter in het veertiendaagse rantsoen vervangen moeten worden door 125 gram marga rine, zodat voor deze groep het rant soen dan geheel uit margarine en/of vet bestaat. Deze omwisseling zal voor de eerste maal geschieden in het rantsoen, dat in de bonnenlijst van 6 November bekend wordt gemaakt. Het rantsoen boter vóór kinderen van 05 jaar wordt niet gewijzigd. A.F.P. verneemt van bevoegde zijde, dat de drie-landencommissie haar eerste officiële boodschap aan de republikeinse regering gezonden heeft. De republi keinse regering wordt daarin verzocht zich in verbinding te stellen met de Nederlandse autoriteiten, nog vóór de commissie in Indonesië zal zijn aange komen. De boodschap is gericht aan dr. Gani, die haar weer aan Djokja heeft door gegeven. Gisteravond werd het republi keinse antwoord verwacht. De commis sie zou a.s. Zaterdag te Batavia arrive ren en onmiddellijk contact opnemen met de republikeinse en Nederlandse autoriteiten. Het aantal geregistreerde geheel werklozen bedroeg op 3f September, van dit jaar 21.600 vergeleken met 20.200 per 31 Augustus en 19.700 per 30 Juni 1947. In verband met de politieke toestand in Frankrijk, is, op verzoek van de Franse regering, het bezoek, dat Prins Regent Karei van België op 28 October aan Parijs zou brengen voorlopig uit gesteld. Het m.s. „Kota Gede" wordt heden avond laat met 79 repatriërenden aar. boord te Rotterdam verwacht. De ont scheping zal Vrijdagmorgen om 8.00 uur plaats vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1