„Wij kunnen weer werken Westers rationalisme contra het irrationele Oosten Duitslands geestelijke problemen Voedselvoorzieningenbuitenlanders Weerbericht D\E wereld m m m INDONESIE-DEBAT IN V.-RAAD Eerste steenlegging Technische School te Leusden SSSÏÏ Uit de sportwereld Sportvaria I ESI De Oosthoek Belangrijke besprekingen ook over de grens „We kunnen geen vreemdelingen ontvangen als wij hun niet te eten kunnen geven" Hoteliers zitten in moeilijkheden Een non possuniiis99 van Van Klef fens De liefde bouwt op Sf 3e Irberi Ute'r Bort°' WÊMÊÊ sL éwft-lém, wm mm DONDERDAG 2~3 OCTOBER 1947 PAGINA 2 SUIKER EN POLITIEK sTecrvooSVftLn^^ Plaatselijk mist LT. PHILIP MOUNTBATTEN LICHT GEWOND BIJENKORF IN HOGER BEROEP MGR. DR. POELS Eredoctor van Tilburg ALGEMENE SECRETARIS DER K. A. BRANDSTOFFEN VOOR KANTOREN. ElERpRIJS NIET OPNIEUW VERHOOGD J0L LUXEMBURGS ELFTAL. GARE GRADUS LAAT ZICH NIET OVERTROEVEN SCHAAKRUBRIEK di. M i 1 1 9? Ii'a r«nfwnind moil VOOH C OOM /indoC Djatiroto is een klein dorp. Wanneer men van Probolinggo aan de Noordkust dwars oversteekt, Klakah gepasseerd is en dan naar het Zuid-Oosten afbuigt, ziet men langs een zeer breed irrigatiekanaal rijdend, in de bocht van de weg boven het groen van klapperpalmen en bamboe een hoge toren met een waterbassin en daarnaast een witgekalkte vrij plompe schoorsteen. Van de Porrongdelta tot diep in Java's oosthoek ziet men overal deze witgekalkte schoorstenen in het landschap: suikerfabrieken. Twaalf suikerfabrieken in de oosthoek zijn intact, zij hebben een productiecapaciteit van 250.000 ton per jaar, maar waarschijnlijk zah het wel 1949 worden voor men de eerste min of meer normale suikeroogst zal kunnen verwerken en aan drie kwart millioen ton is men voorlopig niet toe. 1 Djatiroto was een moerassig door malaria geteisterd, woest gebied, toen de H.V.A. er een erfpachtconcessie voor 99 jaar kreeg. Omstreeks 1907 begon men er het oer bos te kappen, ontgon men de moerassige grond, groef een eigen irrigatiesysteem met een kanalenstelsel, dat voor de waterbouwkundige prestaties in Neder land niet onder hoefde te doen, constru eerde een stuwdam, bouwde de fabriek en een hele straat van employé-wonin gen, een ziekenhuis, enkele m°delkam- pongs en in 1911 grepen voor het eerst de stalen grijpers boven het smalspoor- emplacement tn één geweldige hap de inhoud van een lorrie leeg: 50 quintalen suikerriet; 5000 kilo suikerriet dreunden neer op de transportband en schokten langzaam naar de molens toe. „Djatiroto-I", middelpunt van 5000 H.A was op dat moment de grootste suiker fabriek ter wereld. In 1923 werd ernaast „Djatiroto II" gebouwd, maar na de suikercrisis bleef alleen de oude fabriek malen, Voor de oorlog vermaalde deze per dag in één campagne (die 5 maanden continue door ging) niet minder dan 35.000 quintalen per dag, „Djatiroto II" verwerkte 17.000 quintalen suikerriet, op het los-emplace- roent arriveerden dus niet minder dan 1000 lorries suikerriet per dag. Alleen op de 5000 H.A. rondom de fabriek lag niet minder dan 375 k.m. spoorrails. Een onderneming ongeveer zo groot als de provincie Utrecht. De Japanners bouwden een van de fabrieken om voor het produceren van butanol (vliegtuigbenzine), maar de be langrijkste installatie in dit omgescha kelde technische apparaat schijnt een dikke afvoerpijp te zijn geweest, die het mislukte product afvoerde naar de kali. Dezelfde installatie kwam de republiek uitstekend van pas. Zij begon weer met ruiker, maar de campagnes waren uiter mate slecht: die van 1946 duurde slechts van 14 Juni tot 16 Juli, terwijl men alechts 446 quintalen per dag haalde met een totale productie van minder dan 25 pet. der vooroorlogse capaciteit. Een irrigatie-mantri van de fabriek fungeerde als leider van het enorme complex, hij beschikte over een staf, die vier- tot vijfmaal zo groot was als voor de oorlog, maar zowel organisatie als administratie liepen volkomen in het honderd. Tijdens de campagne 1946, had men, om maar iets te noemen, alle vuren in elkaar gestookt; en afval en vuilnis over het hele terrein groeiden de arbei ders bij wijze van spreken tot over de oren. In geen viif jaar was er iets opge ruimd, wat ergens neergesmeten was, bleef liggen, reserve-onderdelen, die men na eeq reparatie niet meer nodig had, werden ter plaatse achtergelaten, er waren gaten in de vloer.... het was één grote vuilnisbelt, een vuilnisbelt van vijf jaren. De huidige administrateur, de heer M. Vertregt uit Dordrecht, 50 jaar oud, voor de oorlog reeds over verschillende perio des op Djatiroto werkzaam, na zijn inter nering in Juni 1946 gerepatrieerd, Mei 1947 terug om de wacht bij de demar catielijn te betrekken (H.V.A. had bij het begin der actie 40 employé's ter beschik king), politieke interesse miniem, alleen maar blij weer aan hét werk te kunnen. deze administrateur trof bij zijn terugkomst geen sterveling aan op de hele onderneming. Het hoofdpersoneel bleek te zijn gevlucht, alleen de mantri was gebleven en droeg hem enigszins beschaamd de technische en administra tieve chaos annex vuilnisbelt over. Hij erkende dat hij 't misschien toch niet helemaal alleen had gekund, maar bewees daarna dat hij voor andere func ties veel beter geschikt was en werd assistent wedono. Hij bleek een uit nemend pacificator te zijn en uit zijn gebied bracht de kampongbevolking eigener beweging twee laskars, keurig in optocht, de beide vrijheidsstrijders met een touw om de nek. Er vond in de fabriek onmiddellijk een inventarisatie plaats en de voorraad sui ker (oud en nieuw product) viel niet tegen: 33.000 ton suiker, weliswaar voor een gedeelte republikeins product van zeer slechte kwaliteit („dit zouden wij nooit hebben durven afleveren"), maar het suikertekort is zo nijpend, dat men tie getraind, men had reeds een onder, nemingstoko (winkei) geopend die een omzet van 15.000 per maand had, 25.000 yard textiel waren gedistribueerd, zij het ook dat de prijs van ƒ2.— per yard ver boven de draagkracht van de bevol king lag. De lonen werden betaald volgens de richtlijnen, vastgesteld door de assistent resident van Loemadjang. Verdienden koelies voor de oorlog 27,5 cent per dag, thans is dit 50 cent. Ook dit is niet zeer ruim. maar men bedenke, dat voor de oorlog de levensstandaard hier voor Wes terse begrippen zeer laag lag en dat een loonsverhoging tot 50 cent relatief on geveer gelijk staat met de Nederlandse na-oorlogse loonsverhoging. Ik heb met de heer Vertregt het hele complex bezichtigd. Er heerste in de enorme hallen en op het emplacement een drukte als in de bietencampagne-tijd De hele fabriek lag uit elkaar, werd gereviseerd, schoon gemaakt, onderdelen werden vernieuwd en overal was het een gehamer en geklop van honderden „toe kans" (inheemse bankwerkers uit de fabriekskampongs rondom het emplace ment, wier vaders meestal ook reeds in deze fabriek werkten). Eigenlijk was het geheel van kampong huizen nog het best te vergelijken met een fabrieksdorp in Europa: de twee grote kampongs hadden brede straten, elk huisje profiteerde van de waterlei ding, er was straatverlichting, en de hogere employé's hadden electriciteit in huis. Bovendien toppunt van weelde en geen enkele kampong zou daar zonder Westerse richtlijnen ooit toe gekomen zijn was er achter elk huis een.W.C. Het H.V.A.-zlekenhuis, grotendeels be stemd voor de inheemse werkers en hun gezinnen, kon gemakkelijk concurreren met elk modern ziekenhuis. Het was en letten. De oude besarran (het huis van de administrateur^ bleek gepromoveerd tot TRI-kazerne annex munitie-opslagplaats, maar reeds vóór de actie had de TRI zich daar niet erg meer op haar gemak gevoeld, daar een enorme waringgin achter het huis (de heilige boom der Javanen) met een storm enige weken tevoren omwaaide en dit als een zeer slecht voorteken werd beschouwd. Inderdaad was hun rijk uit, zij bliezen de munitie-opslagplaats op, probeerden het schakelbord in de fabriek te vernie len en verdwenen. Van de 48 locomotieven waren er nog 24 aanwezig: de rest was reeds gesigna leerd over heel Java en zelfs in Palem- bang werden er enkele teruggevonden. Drie bleken nog „rijwaardig", zij het volkomen verwaarloosd. Men begon met het opruimingswerk, een goede maand later werkten er reeds 1500 koelies op de fabriek, er werd poli- werd reeds tijdens de oorlog practisch geheel geleid door een Chinese.. aP°- thekers-assistent. De dokter, zeer fel anti- Nederlands vluchtte bij de komst der blanda's, kwam later echter weer terug en hield de eerste avond reeds een mas sabetoging tegen de koloniale uitbuiters. In twee dagen durfde de vroedvrouw, die bleef werken, reeds niet meer naar buiten, bang voor wraak en ook de andere verpleegsters werden schuwer en onzekerder. Deze verpolitiekte medicus, die midden in dit grote prachtig geoutilleerde zie kenhuis met een capaciteit van 200 pa tiënten, op ons koloniale wanbeleid schold, werd na enkele dagen op straat gezet. Hij bleek bovendien medisch on voldoende bevoegd. Het was in vrij korte tijd het vierde geval, dat ik meemaakte en drie van de vier „subversieve" doktoren bleken een of andere Japanse spoedopleiding te hebben gehad. Hun vijandige h°uding spruit mijns inziens minstens evenzeer voort uit de vrees, dat hun beunhazerij nu ten einde it en zij voor volledig be voegde krachten het veld zullen moeten ruimen, alg uit politieke motiveringen. Andermaal botst Indonesische incom petentie en zelfoverschatting met Wes ters efficiente rationele opvattingen. Had den wij minder ziekenhuizen en model kampongs moeten bouwen en meer scholen? „Wij kijken alleen naar capaciteiten", zei de heer Vertregt, „niet naar ras. U kunt erbij zetten, dat ik een van de eer ste leerlingen van de M.T.S. in Dordrecht was, dat was in 1913 en toen ik in 1933 op wachtgeld moest, ben ik als eerzaam huisvader opnieuw om les gegaan en heb me electroteehnisch bekwaamd..". Ik vroeg hem andermaal of hU opti mistisch was en hoe hij de politieke ont wikkeling zag. „We kunnen weer werken", zei hij me opnieuw; „we kunnen weer werken en dat is voor mij voorlopig het voornaam ste.." Dat de tijd was teruggekeerd waarin de blanda (dit weet bijna niemand in Nederland) acht uur op acht uur, weken achtereen zwoegde, scheen voor hem helemaal geen bezwaar.. Hij woont thans in een der employé's- huizen in Djatiroto, een huls op „palen", nog uit de tijd, toen de hele streek oer bos was en moeras en de bevolking ge teisterd werd door malaria en andere ziekten en geen hospitaal had en geen straatverlichting en geen zuiver drink water. De Indonesische dokter bezocht toen een door de Nederlanders gestichte school kreeg een Nederlandse opleiding van Nederlandse bevoegde krachten; in 1947 stond deze zelfde dokter ln een door Nederlanders opgericht modern zieken huis te schelden op dezelfde Nederlan ders. Maar nogmaals, men komt er niet met hem zonder meer op straat te zetten en voor de maalbatterijen weer zullen zin deren door Djatiroto en het suikerriet zal neerploffen op de transportband en voor men met de bevolking de campagne slamatan zal kunnen vieren, zullen er nog ontzaglijke moeilijkheden uit de weg moeten worden geruimd. In 1907 waren zij van technisch mate. riële aard, men kapte oerbossen en legde moerassen droog. Veertig jaar later liggen de problemen anders: men moet tot een opl°ss'n® komen met de eerste generatie, die pro fiteren mocht van alle technisch mate riële resultaten, inderdaad, die pres teren mocht van de zegeningen van ons koloniaal beleid, maar nog steeds een generatie onder de invloedssfeer van twee vtrschillende werelden: Westers rationalisme tegen het irrationele Oost ten. Dit alles kan men bedenken op het emplacement van een suikerfabriek en voor degenen die Djatiroto kennen: dé soos was bij onze aankomst nog versierd met de rode papieren Kerstklokken en guirlandes van 1942.... J. W. HOFWIJK een De laatste tijd heeft de C.C.D inval gedaan in een aantal grote hotels en restaurants ln de hoofdstad, waarbij aan het licht kwam, dat voor grote bedragen „zwart" was ingekocht. Uiteraard is deze actie in Horeca-krin- gen met misnoegen ontvangen omdat het niet prettig is voor zwarthandelaar te worden gehouden, terwijl men wit verkoopt. Enige weken geleden schreven we reeds over het enorme vreemdelingen- bezoek dit jaar aan Amsterdam ge bracht. Maanden lang reeds zijn de ho tels geheel bezet met Amerikanen en andere buitenlanders. Het aantal Neder landers dat onderdak kan vinden, is zeker niet groter dan 25 Nu ontvan gen de Horeca-bedrijven toewijzingen op basis van 1939, een zeer slecht jaar. Voor het grote vreemdelingenbezoek zijn deze toewijzingen volkomen ontoe reikend. Jarenlang reeds voert de Ho reca een actiè om tot herziening van de toewijzingen te komen, maar meer dan toezeggingen heeft men nog niet ge kregen. Eenvoudig Is de kwestie intussen niet. Een druk vreemdelingenbezoek is een belangrijke zaak. Het brengt deviezen in en het helpt de goodwill van ons land De "Veiligheidsraad heeft gistermorgen 10.30 New York-tijd (16.30 Ned. tijd) het debat over de Indonesische kwestie hervat. De voorzitter Cadogan opende het debat met de mededeling, dat het complete consulaire rapport Dinsdagavond uit Batavia was ontvangen. Het rapport is zo omvangrijk, dat de vermenigvuldiging voor algemene verdeling vier dagen in Jbeslag zou nemen. Ten gebruike van de afgevaardigden in de raad zijn enige copieën vervaardigd. Vervolgens bracht de Fhilipptjnse af gevaardigde Romulo zijn voorstel naar voren, inhoudend dat de militaire staf commissie der V. N. de commissie van drie terzijde zal staan teneinde een be slissing mogelijk te maken, die uit tech- nisch-militair oogpunt verantwoord is en overeenstemt met artikel 47 eerste paragraaf van het handvest. Voorts meende Romulo, dat het con sulaire rapport, misschien onbedoeld, „meer welwillendheid voor het Neder landse standpunt in het conflict toont, dan de onpartijdigheid vereist had". Hiervan gaf hij voorbeelden. Generaal Romulo verzette zich ten slotte tegen de mening van Gromyko, dat de Fhilippijnen en China de Indo nesiërs in hun vrijheidsstrijd niet vol doende gesteund hadden. Mr. Van Kleffens, aldus meldt Reuter, verzocht de veiligheidsraad geen „inflatie" in instructies te schap pen door eep derde bestandsbevel uit te geven. Nederland kon de nieuwe Amerikaanse resolutie, welke er b(j beide partijen op aandringt het reeds gegeven bestandsbevel uit te voeren, ten dele niet aanvaarden. Het gaat echter accoord met het voorgestelde verzoek aan de commissie van drie om de partijen behulpzaam te zjjn bjj het bereiken van overeenstemming «ver de nakoming van het beveL In antwoord op de critiek, dat Ne derland het bestandsbevel had gene- geerd, zeide Van Kleffens, dat de eigen lijke vraag was, waarom van dit be vel was afgeweken. „Wij hebben zo veel mogelijk gevolg gegeven aan de uitnodiging om het vuren te staken, doch niet blindelings, niet, "i<Ren een te letterlijk gehoor geven aan het beroep dóód, gevaar of ellende zou hebben be- tekend voor grote bevolkingsgroepen. Daarom hebben wij ons genoodzaakt gezien zuiveririgsoperaties uit te voeren Wij hebben gehandeld, zoals de mees te landen hier in gelijke omstandigheden hadden gedaan". Van Kleffens legde er nogmaals de nadruk op, dat Nederland voornemens was „werkelijke en geen zogenaam de vrijheid" in Indonesië te brengen. Aneta seint verder, dat de Australi sche afgevaardigde een amendement op zijn eigen resolutie van 11 October heeft ingediend. Zoals bekend, wordt in deze resolutie verzocht de strijdkrachten der beide partijen terug te trekken op ten minste vijf K.M. achter de stellingen, welke op 1 Augustus werden ingenomen. Volgens het nieuwe amendement moeten de militaire adviseurs van de consulaire commissie zich naar de frontlijnen begeven om deze terug trekking onder hun toezicht te doen geschieden. De veiligheidsraad heeft de behande- I ling van de Indonesische kwestie ver- Jdaagd tot Maandag 16 uur Ned. tijd. versterken. De buitenlanders zijn graag in ons land. omdat het hier rustig is, goed en goedkoop. Op het ministerie van landbouw redeneert mén echter anders. Men heeft daar wel 'oog voor het belang van het vreemdelingenverkeer doch men acht het sociaal niet verantwoord dat in de restaurants alles te krijgen is, terwijl het publiek moet leven van karige rant soenen. De hoteliers zijn niet doof voor deze redenering, zij zien er de redelijkheid volkomen van in. Zij zeggen echter: het eer of het ander, wij kunnen geen vreemdelingen ontvangen als wij hun niet te eten kunnen geven. Men ging er dus noodgedwongen toe over „zwart" levensmiddelen te kopen, niet echter om daar ontoelaatbare winsten mee te ma ken, maar uitsluitend om de gasten die service te bieden, welke men van een bona fide Nederlandse zaak gewend is. Men kocht dus wel levensmiddelen zwart in, doch berekende voor de daar uit bereide ma?., r.ijclen de normale prijs. Nu de C.C.D. zich daarmee is gaan be moeien, heeft men dit stopgezet. Een aantal hotels is er als gevolg daarvan echter toe moeten overgaan gasten te weigeren. Van een staking van de hoteliers is geen sprake, men denkt daar eenvoudig niet over, maar wel beperkt men zijn b 'irijt tot degenen, die men bedienen kan. Een oplossing zal hier niet gemak kelijk te vinden zijn. Er is gesproken over een extra-toewijzing aan die be drijven, die veel buitenlanders te gast hebben. Dat zijn in de hoofdstad dan alle hotels. Maar de gasten eten niet allen in hup hotel, zij gaan de stad in en doen een keuze uit de vele eethui zen. Deze zouden dan ook voor een extra-toewjjzing in aanmerking moeten komen, maar dan heeft men weer dc strijdvraag, waarom wel de restaurants en niet de burger. De beslissing in dezen is niet alleen een principiële kwestie, er zit zeer veel aan vast. Sommige overheidsinstanties brenger naai voren, dat veeKvan de door toe risten binnengebrachte deviezen in de zwarte handel verdwijnen. Een Ameri kaan, die op Schiphol aankomt en op zijn inreisbiljet laat aftekenen dat hij 1000 dollar bij zich heeft, kan niet ge dwongen worden deze dollars bij een bank om te wisselen; bovendien kan hij nog enige duizenden dollars in zijn zak hebben. Beperkende maatregelen zouden hier funest zijn, omdat dan de goeden met de kwaden zouden lijden. De meeste Amerikanen betalen geluk kig in witte deviezen door middel van traveller-cheques, die op de zwarte markt geen waarde hebben. Het is bo vendien op het ogenblik vrijwel onmo gelijk op eigen houtje op reis te gaan- de meesten worden dan ook bemiddeld ,Urea,UX die Prompt in goede deviezen worden betaald. Veel steek houdt dit argument dan ook niet. Tenslotte is er nog de Nederlandse economische zijde. De hotels kunnen thans bij volle bezetting nog enige winst maken, ondanks het feit, dat de kosten enorm gestegen zijn en de pryzen slechts weinig. Mocht echter de omzet doot het niet vergroten van de toewijzin gen teruglopen, dan is verlies onher roepelijk het gevolg. Verschillende grote Amsterdamse bedrijven zjjn er nu reeds toe over moeten gaan personeel te ontslaan omdat zij te weinig kunnen omzetten om een grote staf personeel in dienst te houden. Het volgend jaar wordt een nog groter toeloop van vreemdelingen ver wacht. De Amsterdamse hotels zijn bij voorbaat voor 50 pet. voor de Ameri kanen gereserveerd. De hoteliers wach ten nu met spanning de komende din gen af, met kracht van argumenten trachtende Den Haag tot een voor hen gunstig inzicht te brengen. Twee Kardinalen, Z.H. Em. kan), de Jong en de aartbisschop van Keu len, kardinaal Frings, hebben, gelijk reeds gemeld, de geestelijke situatie van Duitsland, in het bijzonder de toe stand der Katholieke Kerk aldaar be sproken. De problemen en moeilijkheden zijn overtalrijk en ieder kan zich, mede uit de brokstukken der berichtgeving, daarvan wel enig beeld vormen, maar Kardinaal de Jong .achtte de tijd ge komen in een persoonlijk contact met zjjn hoge ambtgenoot zich het totale beeld van de situatie te laten schet sen. I Kardinaal Frings bevindt zich, zete lend in een grote stad van cultuur en industrie, welke de ramp van de oorlog uit de lucht en te land ten volle heeft ondergaan en gelegen is in het hart van het katholieke Rijnland en in de onmid dellijke omgeving van het Roerdal, mid den in al die problemen van voedsel-, kleding-, woning- en andere materiële noden, maar midden ook in de vraag stukken van meer geestelijke aard, welke voortkomen hetzij uit die - stoffelijke moeilijkheden, hetzij uit de ontredde ring, welke op rekening van het natio- naal-socialistische regime, van da de moralisering en de ontgoocheling moet worden gesteld. Hoezeer de problematiek van het huidige Duitsland Kardinaal Frings bezig houdt, werd zeer onlangs publiek, toen een klein boekje het licht zag, waarin de Kardinaal een uiteenzetting geeft van die Katholieke beginselen, welke en in zoverre ze juist voor de huidige noden der Duitse samenleving van beslissende betekenis zijn. Die uit eenzetting was het resultaat van een aantal besprekingen, door de Kardinaal in zjjn bisschoppelijk paleis en onder Zijn persoonlijke leiding belegd tussen verscheidene vooraanstaande figuren uit de katholieke kringen van het. be drijfsleven, zowel uit werkgevers- als uit arbeidersorganisaties, en enkele bekende theologen, die hun sporen op het gebied der sociale wetenschappen hebben verdiend als pater Von Nell Breuning S.J. en pater E. Welty O.P. Het was verheugend, dat Kardinaal Frings veel belangstelling toonde voor het onder het beschermheerschap van Kardinaal de Jong juist voor West- „Zusje" Gielen druk aan de arbeid, bij de eerste steenlegging te Leusden. Parmantig trippelde de kleine Johanna Gielen, met een grote witte strik in het blonde haar, aan de hand van haar zusje Kitty, onder het vaderlijk oog van minister Gielen, naar voren om, gewapend met een levensgrote troffel, vijf, zes scheppen specie op een stukje muur te smeren waarna de eerste steen kon neerge laten worden. Ze had er kennelijk plezier in en de omstanders niet minder om eens „officieel" met kalk te mogen klodderen en ze had nog best een kwartiertje willen door gaan Zo werd dan officieel deze plechtig heid verricht voor de bouw van voor lopig twee paviljoens, die aan de tech nische school zullen worden toegevoegd, die de Paters Salesianen te Leusden iri een prachtige bosrijke omgeving ondei de rook van Amersfoort, leiden. Op het ogenblik zijn een tachtig jon gens gehuisvest in de statige villa, maar grote plannen zijn er in vergevorderde staat van voorbereiding. Niet minder dan tien paviljoens zullen er om deze villa worden gebouwd, waardoor de technische school van de Paters Salesia. nen zal uitgroeien tot een machtig complex, waar veile Jongens met liefde een vak zal geleerd worden, jongens die later coadjuteurs, medewerkers van de paters zullen worden, maar ook jon gens, die na hun opleiding het volle leven zullen ingaan. Veel belangstelling Vele autoriteiten en belangstellenden waren gekomen om van hun medeleven met dit heuglijk feit blijk te geven. We noemden reeds Z. Exc.-dr. Jos. Gielen. minister van Onderwijs, Kunsten eI? Wetenschappen, die met een viertal spruiten van zijn tiental naar de PleCgj tigheid was gekomen; verder waren e de heer H. Hermans, secretaris vari g minister-president en mevr. Hermnro_' de Hoogeerw. pater H. Bortoluzzb vinciaal van de Salesianen in ^s(jen land, burgemeester Kwint van De de directeuren van de verschilled *na_ zen van de Salesianen, onder tuurlijk ook pater dr. Ch. Dury en nog vele anderen. leef Jen ge- De jongens van de schoot g m één weldiig mee met deze ge-beui praciitige luzzi zegende de e^er^e steen en de oor- konde werd door Vele P g steen, die gisteren Plefh"g w"d gelegd. Inderdaad wordt er Paters Salesianen mooi vverkverricht ook wederopbouwwerk dat voorrang ver dient. Mogen hun werk en de plannen, die zij nog koester,en het belang van Nederland's jeugd, op voorspraak van de H. Don Bosco in overvloedige mate gezegend worden. De heer A. Flesman, directeur van de K. D. M„ is Dinsdagavond te Buenos Aires aangekomen. De maat- schappij.hcett onderhandeld over landingsrechten in Argentinië (A.P.) Duitsland werkzame „Kath. Genoot schap voor geestelijke vernieuwing". Een onderhoud van bijna twee uren met de beide Prinsen der Kerk stelde een delegatie van het bestuur in de ge legenheid hun plannen aan Kardinaal Frings en diens vicaris-generaal te ont vouwen en diens zienswijze daaromtrent te vernemen. Het was wel duidelijk, daj; Neder lands Katholieken, ook ais zij in de stoffelijke noden niet zullen kunnen voorzien, hier voor een taak van ge wicht staan. Met name was de Kardinaal geïnteresseerd voor de reeds aangevangen boeken-actie welke vooral aan wetenschappelijke werken op theologisch gebied en aan missalen en andere kerkboeken gun stige resultaten belooft, voor de plan nen tot het zende. van Nederlandse sprekers op cultureel en organisato risch terrein, voor de toezegging van hoogleraren om enkele gast-colleges aan Duitse universiteiten te komen geven, voor de mogelijkheid om te geraken tot een onderlinge uitwisse ling van studenten. De publicatie-mogelijkheid noemde Kardinaal Frings wel bijzonder gering. Weliswaar beschikt ieder diocees over een eigen kerkelijk blad, maar dit be strijkt dan ook niet meer dan het zuiver geestelijke en kerkelijke terrein. Daar naast zijn er alleen enkele katholieke tijdschriften van breder werkdomein, maar de grote en zo belangrijke midden moot van een katholieke week- en nog liever .dagbladpers, ontbreekt geheel. Waar de Nederlandse geloofsgenoten de geestelijke wederopbouw van Katho liek Duitsland kunnen bevorderen, zul len zij geen verstek mogen laten gaan; dat is een taak, welke Europa in beider nabuurschap moet zien, maar welke alleen in christelijke broederliefde ver- richt kan worden en een blijvende waar. borg kan vinden. Het voorbeeld en initia tief van Nederlands hoogste kerkelijke autoriteit mogen ook 'hier vruchtbaar blijken. Weerverwachting medegedeeld door K-N,M.I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: In de avond en nacht op vele plaatsen vorming van nevel of mist; overigens wisselend bewolkt met voornamelijk in het Zuidwesten van het land hier en daar nog een enkel buitje, zwakke tot matige wind tus sen Oost en Zuid; weinig verande ring van temperatuur. 24 October: Zon op 7.18 uur, onder 17.29 uur; maan op 16.14 uur, onder 0.40 uur. me!5t Denden: Luitenant Philip Mountbatten, dc verloofde van prinses Elisabeth van Engeland werf Woensdagavond licht gewond doordat zijn sport-twoseater bij Cirencester (Gloucestershire) van de weg afslipte. Luitenant Mountbatten, die zich alleen in de wagen bevond, liep lichte kneu zingen op en verrekte zijn knie. De auto werd tamelijk zwaar beschadigd. De verwondingen zijn van lichte aard, zodat Mountbatten zijn gewone werk kan blijven verrichten. Pe directie van de N.V. Magazijn De Bpenkorf te Amsterdam heeft hoger beroep aangetekend van het op 14 Oct. tegen haar gewezen vonnis van de tuchtrechter. De senaat van de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg heeft besloten bil gelegenheid van het vierde lustrum der hogeschool het doctoraat in de econo mische wetenschappen honoris causa te verlenen aan mgr. dr. H. A. Poels, oud hoofdaalmoezenier van de arbeid, we gens zijn verdiensten op practiscn en wetenschappelijk sociaal-economisch ge- ^"dc ere-promotie, waarbij prof. ma gister dr. F. A. Weve O.P., hoogleraar in de sociologie, als promotor zal op treden, zal plaats hebben in aansluiting op de lustrumviering, en wel op Zater dag 22 November a.s. De auteur Herman Divendal te Heem stede, hoofd van de artikelendienst van Sursum Corda, is benoemd tot algem. secretaris van de K. A., in het bisdom Haarlem. De bonnen „Een eenheid 7e P^iode;; tot en met „Een eenheid 12e periode van de brandstoffenkaarten 707 zijn elk geldig verklaard voor het kopen van één eenheid, vast?,i1fbeenhpdp„ -7 Voorts zijn de bonnen eenheden 7e neriodp" t m Vijf eenheden 12e pe riode" van^de 'hrandstoffenkaarten WB 707 elk geldfg verklaard voor het ko pen van vijf eenheden vaste brandstof fen De aandacht wordt er gevesti d dat de brandstoffenKaarten, gemerkt WA en WB, WW uitgereikt aan niet- particuliere huisbrandverbruiikers, die daarvoor in aanmerking komen (kanto ren, werkplaatsen e.d.). Op 21 September j.l. is een verhoogde prijs van Kippeneieren ingegaan. In leringen van pluimveehouders blijkt de mening te heersen, dat in afwijking van hetgeen Pp de bekendmaking van de nieuwe prijzen ia medegedeeld (name- nik, dat deze prijzen tot 3 Januari 48 van kracht zijn)' er binnenkort een nieuwe eierprijs, geldend voor de pro ductie-periode 1947-1948, bekend zal worden gemaakt. De regelmatige aan voer van eieren wordt zelfs tengevolge van deze mening nadelig beinvloed. Volgens een mededeling van het minis terie van Landbouw ligt echter een wij ziging van de prijs vóór de aanvang van het nieuwe productiejaar niet in de bedoeling. Leonard Morris van Camberwell, in het Zuid-Oosten van Londen, 25 jaar oud en weleer in de R.A.F., wil gaan trouwen en dies plaatste hij onder de rubriek „Woning gezocht" ,de volgende adver tentie: „Touw gezocht. Plaatser dezer is voornemens zich op Maandag 20 Oc tober te verhangen, indien hem woning (twee of drie kamers) in huur wordt afgestaan. Hij zal bij alle eigenaren komen spoken Tot heden heeft hij twee pakketjes met een stukje touw ontvangen en een brief van een dame ,die aanbood „zijn riel te redden", maar een woning is hem niet aangeboden. ©00 J Voor dc wedstrijd Zuid-Nederland-^ Luxemburg, die Zondag te Eindhoven zal worden gespeeld, werd het Luxem burgs elftal als volgt samengesteld: Doel: Michaux (Stade); achter: Pauly (D-S-S? ^7 U£r (R R midden: Wag ner (Stade), V. Feller (Stade) en Guth (Union); voor: P. Feller (Stade), Schuh- macher (The National), Cettal (Stade). Schammel (Union) en Braas (Nieder- corn). Reserves: Krecke (R.R.), Feyder (Nie- dereorn), Wagner (Fola) en Paulus (Gre- venmacher). Te Belfast won Woensdag het elftal van de Engelse league met 43 van de Ierse league. Door een k.o.-zege in de vijfde ron de op Norman Lewis heroverde Jackie Paterson de bantam-titel van h«t Britse Empire. (Schaakredacteur: P. A. Koetsheid, Noorderhavenkade 16a, Rotterdam.) No. 6309. B. BLIKENG. Ie prijs „Szachista Polski" 1947. Mat In 2 zetten. Przepiórka mem. toernooi. No. 6310. LARS LARSEN Espe. Ie prijs Magasinet 1946. Mat in 2 zetten. No 6311. KNUT ARNSTAM, Zweden. Ie prijs Magasinet 1946. Mat in 3 zetten VERBETERINGEN. Ter vermijding van 1. Re3 in no. 6304 is bijplaatsing van een zwarte pion op d4 nodig. In no. 6305 is als nevenoplos sing mogelijk 1. Da3. Op eenvoudige wijze voorkomt men dit door op a3 een witte pion te zetten. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6301 1; Pd4 e2 met dubbele drei ging, n.l 1. Dc4 en De4tt. Op 1, Te4: volgt 2. Df5: en op 1. Re4:t, Ke0. No. 6302, 1. Rd5—hl dreigt 2 Db3—e6 enz. 1Tfl, Tgl, Thl:, Tel anders 2. Df7, Dg!S, Dd5,- Tdlt enz. Deze drie- zet maakte onder de oplossers nogal wat slachtoffers. Na. l-.Da4 of Dc4 volgt b4b3; 1. Te3 of Rf3 Tgl. Na 1. Td4 bijv. 1. cd5:, Tel kan een aanval met de dame met succes afslaan. CORRESPONDENTIE. J de N. te G. Ofschoon uw twee zetje zeer eenvoudig is, zijn we toch plaatsen"6118 gelegenheid te W. B. te S. In no. 6302 is de zwarte pionnenstelling mogelijk zelfs zonder dat daarbij het middel van de promo tie is gebezigd. De zwarte pionnen moe ten achtmaal geslagen hebben en dit is als volgt te verkrijgen. Van zwart ont breken drie officieren, twee hiervan heeft de witte pion genomen en ver huisde zo naar de d-lijn. De witte a-pion sloeg de derde officier en plaatste ziel» zo op de b-lijn- Nu kan zwart de slach ting beginnen; zes witte pionnen en de twee ontbrekende officieren van wit ge ven hem gelegenheid achtmaal te slaan en dat is juist voldoende. GOEDE OPLOSSINGEN. No. 6301 en no. 6302: A. Bergsitein, Ge leen; A. C. Hoyng, Veghel; H. Poels, Zoeterwoude; F. Pijls, Maasbracht; H. W. v. Soest, Vreeswijk; H. F. Verheij. Breda; F Versluys, Rotterdam. No. 6301: D. F. v. Enthoven, Hilver sum; W. H. Haring, Schipluiden; D. de Jong, Breda; G. v. Lin, Boekei; C. J- Lutz, Rotterdam; C .v. Rooyen, Heem stede; F. L. Verheij Rotterdam. NEDERL. BOND VAN PROBLEEM VRIENDEN. De N. B. v. Pr. organiseert begin December een alg. oploswedstrijd. Ieder belangstellende kan meedoen zonder kosten. Begin December wordt een zes tal tweezetten met de bepalingen voor het oplossen rondgezonden. Prijzen zijn boekwerken (één op de tien deelnemers) Die zich interesseren, moeten vóór 25 November een enveloppe met naam en adres opsturen aan L. C. Schade van Westrum, Joh. Verhulststraat 124, Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2