De scheepsschroef van de „Willem Ruys" iwmmm ui-.isëss-s Truman's plannen goedgekeurd de alarmklok luidt vertrouwenskwestie Schip der woestijn Spoorwegpersoneel in actie Dramatische lagerhuisrede van Stafford Cripps ONS CONGRES Als boven de mijn RAMADIER stelt SMOKKELSCHIP Op de IRIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vervoer op .rijksweg verboden ''Politiek klimaat geladen met electriciteit" Electrisch oog ziet scherp Voor de ouden van dagen E.V.C, staakt weer Minder suiker en tabak (59ste JAARGANG VRIJDAG 24 OCTOBER 1947 No. 20450 Historische dagen DE SAMENSTELLING VAN ONS BROOD Ook aardappelmeel in de melange DE COMMISSIE VAN DRIE Bok of schuit? OSSERVATORE" DOET BEROEP OP STALIN BRITTEN VERLATEN PALESTINA VOOR MAART 1949 SPECIALE CONGRESZITTING AANSTAANDE 2 MIJNWERKERS WAREN LEVEND BEGRAVEN Wat kadaver-sectie uitwees Gemeenteklasse en indeling DE LEVENSVATBAARHEID DER GROTE STADIONS OPROEP OM „ONGERIEF EN GEBREK TE LIJDEN" DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant*' zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, 1-15 Per tnaand, f 0.30 per week. Directeur; J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. W1TLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducet de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN Lt 20 woorden L—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Katholieke Volkspartij zal morgen n overmorgen weer historische dagen oexeven. Zij houdt haar congres, in het nieuwe reglement voorgeschreven en not is de eerste maal, dat een dergelijke bijeenkomst plaats heeft. Het Utrechtse Tivoli, reeds zo vaak getuige van de gloriedagen van onze partij, zal dan Ook feestelijk zijn versierd. Het partijbestuur heeft heel wat Werk gehad met de voorbereiding van het congres, maar het mag, zoals het zich laat aanzien, °P verblijdend succes bogen. Reeds 1300 deelnemers uit alle kieskringen hebben zich gemeld voor de diverse sectievergaderingen. Speciaal de sectievergadering voor be drijfsorganisatie en ook die voor de Lo nen en Prijzen en het Communisme trekken grote belangstelling, terwijl de sectievergadering voor Volkshuisves- ting, waarop ir. E. Kraayvanger de in leiding zal houden en waarbij ieder aan wezig kan zijn, zich ongetwijfeld ook op een druk bezoek zal mogen verheu gen. Het doel van dit congres is het afleggen van Verantwoording aan de afdelingen, het wil meteen zijn een wa penschouw, een getuigenis en een klank bord voor wat er leeft in de partij. Meteen ook een inleiding voor de ko mende propaganda, die nodig zal blijken h}et het oog op de a.s. algemene verkie zingen, welke ongeveer op de helft van het volgend jaar worden verwacht. Met het oog hierop zal ook speciale aandacht hioeten worden gevraagd voor wat wij zouden willen noemen de fundering der partij, de lagere organen, de afdelin gen der partij. In verschillende daarvan laat de activiteit nog te wensen over. En toch: de afdelingen vormen de rug- gegraat van onze partijdaarop moet eigenlijk heel haar actie gebouwd zijn. Wij hopen dan ook, dat in dit opzicht een weldoende prikkeling van het con gres zal uitg;|in. In verband hiermede is het een ge lukkige gedachte, dat bij gelegenheid vah dit congres een uitgebreide boe kenstand is ingericht, waarin alle uit gaven def partij zijn vertegenwoordigd en ook gekocht kunnen worden. Het kan niet worden ontkend, dat aan de uitga ven onzer partij een grotere versprei ding ten deel zou kunnen vallen. Er zal bijzonder propaganda gemaakt worden voor ons uitstekend Katholiek Staat kundig Maandschrift. In verband hier mede zij even de aandacht gevraagd voor den veelzijdigen en rijken inhoud van het laatste nummer. Men vindt daarin gedegen opstellen over privaat eigendom in verband met de medezeg genschap in de ondernemingen van drs. M. van Unen, een wel uiterst actueel onderwerp; over het kleine-boeren-pro- bleem (vervolg van het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vor ming) over de katholieken in het po litieke leven van Groot Brittannië, var. den Hageveldsen leraar Drs. Th. Zwart kruis; over de Jongerenorganisatie van Drs. J. Schiphorst, terwijl ook in kro niek en artikel uitgebreide aandacht wordt gegeven aan het Indonesische vraagstuk, met name aan het optreden van den Veiligheidsraad (zeer interes sant, blijkbaar door een prima deskun dige geschreven), terwijl ook Suriname niet wordt vergeten. Er zal ook op het congres speciale propaganda worden gemaakt voor het partij-insigne. Zo gaan wij onder gunstige vooruit zichten congresseren. Moge Gods zegen op de bijeenkomsten rusten. De minister van landbouw heeft in zijn radio-rede van 22 September aan gekondigd, dat er binnenkort 5 procent aardappelmeel in het brood verwerkt zal worden. In de broodbloem-melange, zoals die met ingang van 26 October door de maallndustrie zal worden sa mengesteld, wordt voor het eerst 5 pro cent aardappelmeel gemengd. Verder bevat deze melange 10 procent mais- bioem, terwijl de rest bestaat uit een mengsel van 10 procent inlandse tarwe, procent inlandse rogge en 75 procent buitenlandse tarwe. Over 4 a 5 weken zal deze bloem- melange aan de bakkerijen zijn afgele verd en dus m het brood komen. Ter verduidelijking zij er op gewezen, dat de percentage inlandse tarwe, in landse rogge en buitenlandse tarwe procenten zijn van de resterende85 pro cent (dus bijv. 10 maal 85/100 inlandse tarwe). Zaterdag naar Indonesië Dc U.N.O.-commissie voor Indonesië vertrekt October per vliegtuig van de burgenijke luchtvaart naar Singa pore, zo meldt A.p. uit Sydney. Het secretariaat vertrekt 'dezelfde dag in een vliegtuig van de Royal Aus tralian Airforce dat de Australische regering beschikbaar heeft gesteld. De schroef van de „Willem Ruys" mag niet over de Moerdijkbrug. Ziedaar het laatste nieuws over het transport, dat sinds enige dagen veel gemoederen bezig houdt. Den Haag heeft gesproken en daarmee is de zaak fini, aldus de di recteur van de N.V. H. J. van Ruiten s Transporten te Bergschenhoek, met wie we een onderhoud hadden. Zoals men weet, ligt van Breda af ge zien, de rijbrug aan de linkerkant. Bij een doorzetten van het transport, bela den gelijk totnutoe bedroeg de „speling" op de brug slechts 20 cm. Dat is te ris kant, had een ingenieur van Waterstaat in Brabant verklaard. „Wanneer u de speling nu een halve meter kunt maken, neem ik er genoegen mee." ..Eilacie, hij had niet gerekend op hogere mach ten..." De schroef op de truc werd verscho- vei en de speling werd zelfs vijf centi meter meer dan de gevraagde halve meter, verzekerde de heer Ruiten. Er was zo geen gevaar meer voor bescha diging van de brugkant en dus dacht ik: dat komt voor mekaar. Maar vandaag besliste Den Haag anders. De residentie kwam niet met een fiat over de brug en dus komen wij er ook niet over. „r* vroeg naar de reden van de vveigermg, maar het antwoord bleef uit.'' Hoe het nu verder gaat?_ yjk me geen ogenblik bezorgd 'acmie ae heer Ruiten. „We rijden de schroei naar het haventje, waar vroeger de pont aan kwam en vertrok. Eerst dacht ik er aan de schroef met een bok naar de over kant te varen en daar weer op de truck te laden, maar de beslissing van Den Haag gai-t zelfs zover, dat we niet eens meer op de rijksweg mogen komen. Ik ben derhalve genoodzaakt alles via het natte element te doen Of de bok zal het gevaarte gaan overladen op een schuit of hij zal het, hangend aan de ketting, zelf 'helemaal naar Rotterdam vervoe- ren." De vraag Is maar, wat er met de tweede reserveschroef moet gebeuren. Dé „Willem Ruys" is immers een dub- belschroefschip en het ^preekt vanzelf, dat er daarom twee reserveschroeven zijn. Het tweede exemplaar bevindt zich nog op de fabriek endeze ligt niet aan het water „Maar wie er ook- aan twijfelen mocht, of de tweede editie doo. het verbod, van de weg gebruik te maken, ooit de „Willem Ruys" za.1 be reiken, ik in ieder geval niet", gaf de heer Ruiten te kennen. „Ook deze schroef zal nog bijtijds arriveren." Osservatore Romano" deed een beroep op de Sovjet- De gisteren Unie, om overeenstemming te bren gen tussen het door Stalin uitgespro ken verlangen, de betrekkingen met de V. S. en Engeland te verbeteren, en de uitlatingen van Visjinsky op de vergaderingen van de V. N. De „Osservatore" wees op de woorden van Stalin, waarin deze tegen het Britse parlementslid Zilliacus verklaarde, dat Rusland niet anders wenste, dan zijn betrekkingen tot Groot-Britannié en de V. S. te verbeteren. „Wij hebben", aldus het blad, „altijd objectief dergelijke verklaringen van Stalin weergegeven, en er ook objectief commentaar op geleverd. De maarschalk herhaalt deze verklaringen met een re gelmaat, welke slechts vertrouwen kan wekken in hetgeen hij zegt. Visjinsky sprak eergisteren; Stalin verscheidene dagen geleden en er was dus tijd en gelegenheid genoeg, om de ideeën en voorstellen, iri Moskou uit gesproken, in overeenstemming te bren gen met de verklaringen van Lake Success". A.P. meldt uit Londen, dat, indien de V.N. niet mocht slagen, het Palestijnse vraagstuk op te lossen, de Britse rege ring van plan is om haar troepen en administratief personeel op zijn laatst vóór Maart 1949 uit Palestina terug te trekken. &9i De noodkantoorgebouwen aan het Malieveld te Den Haag naderen hun voltooiing. Het is de bedoeling dat in deze noodkantoor gebouwen een gedeelte van het depar-tement van landbouw, visserij en voedselvoorziening wordt ondergebracht, zodat de gebouwen thans door dit departement betrokken, grotendeels vrij komen. Minister Beel installeerde de adoptiecommissie Amsterdam-Rotterdam voor Oost-Indonesië, Van links naar rechts: dr. Oppers, voorzitters com missie Amsterdam, burgemeester mr. d'Ailly, dr. Beel, de burgemeester van Rotterdam, mr. Oud en de voorzitter van de commissie Rotterdam, mr. van der Mandele. Het Amerikaanse kabinet, dat giste ren in zün geheel op het Witte Huis was ontboden, heeft president Tru man's plannen voor tussentijdse hulp aan Europa goedgekeurd. Voor 1' November a.s. is een spe ciale zitting van het Amerikaanse Congres bijeengeroepen. Deze mededeling werd gedaan door Joseph Martin, voorzitter van het Huis van afgevaardigden, na de conferentie der congresleiders met president Tru man. Hij zeide, dat deze zitting zich zal be zighouden met maatregelen voor hulp aan het buitenland, in het bijzonder met jen programma voor tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. President Truman zal hedenavond via de radio de bijzonderheden van zijn plannen bekend maken, alsmede de maatregelen, die de V.S. naar zijn mening moeten nemen om het pro bleem op te lossen. Martin verklaarde vervolgens nog, dat de president op eigen verantwoor delijkheid, hetgeen hem krachtens de grondwet is toegestaan, de speciale zitting bijeen heeft geroepen, met het oog op de ernstige economische en po litieke crisis, waarvoor de V.S. zich geplaatst zien. Senator Tom Connally deelde mede, dat de president twee afzonderlijke boodschappen aan het congres zal zen den, een betreffende - de hulp aan het buitenland en een betreffende de prij zen. Martin maakte niet bekend, hoe de republikeinen op Truman's aanbevelin gen zouden reageren, maar zeide wel, dat men ook de kwesties der crisis ,en der huidige, zich snel ontwikkelende in flatie in de V.S., welke in nauw verband staan met de plannen voor hulp aan het buitenland, onder de ogen zou zien. Toen Truman aijn besluit om een spe ciale zitting bijeen te roepen mededeelde verklaarde hij, aldus Martin, dat hij hiertoe overging met het oog op de ..alarmerende en voortdurende stijging der prijzen in dit land en de toestand, die bestaat ten aanzien van de behoefte aan noodhulp aan het buitenland." (Van onze Brusselse correspondent) Wat najaarszon maakte de zwarte coron van Péronnes bij Binche minder somber. Vrouwen stonden aan de deuren te praten, terwijl kinderen speelden in met kolenstof bedekte tuintjes, die, ondanks hun armoede, in deze allesbehalve verwend- kinder ogen misschien nog zoiets als tover tuinen waren. La vie était belle. Tot dat Totdat ineens het alarmsignaal der Smte Margaretha-mijn akelig die „0<ïlheid verscheurde en de mensen X-hViS* c°ron als plotseling opge- r,2= Sn met een angstig voor gevoel naar de mijn ioea Grauw- vuur Instorting Reeds zo dikwijls was dat signaal voorbode geweest van rampen! Aan de mijn waren de hekken geslo ten, zoals steeds als zich in een der put ten een drama aan het afspelen is. In de toren boven de schacht draaiden de wielen niet meer met haar gewone re gelmaat. Aan de uitgang der mijn stonden ingenieurs en mijnwerkers druk te gesticuleren. Van deze, die zo juist De Franse premier, Paul Ramadier, Donderdag gewaarschuwd heeft beden de gevaren, welke Frankrijk mum'Sen in de vorm van het cnm" zal u?tische en het Gaullistische blok, een ml!Ütlag de Nationale Vergadering een Moy irtn stemd. waarov van vertrouwen verzoeken, er Donderdag zal worden ge Tdenniover gesproken zal gestemd w0! e financiële en economi sche po Van de regering, doch in feite zal de stemming een politieke zijn, en een steekproef inzaag de houding van de wetgevende instantie tot het gereorganiseerde kabinet van Ramadier. Aan het kabinet zijn nog toegevoegd de socialisten Jules Moch, econ. zaken; Naegelen, onderwijs en Paul Bechard, onderstaatssecretaris van koloniën. Het kabinet bestaat thans uit 7 socialisten, 3 leden van de M.R.p 2 radicalen en 1 onafhankelijke. Tijdens een persconferentie ver klaarde Ramadier: „Het politieke kli maat van frankrijk is geladen met electriciteit. De zenuwen zyn tot het uiterste gespannen. De arbeidersbe- wegingen, die profijt trekken uit dt.ze toestand, worden veranderd in poli tieke bewegingen met het doel het Franse gezag ten onder en de pro ductie tot stilstand te brengen". De federatie van spoorwegarbeiders is niet tot overeenstemming kunnen ko men met de vertegenwoordigers der nationale 3prorwegen en heeft haar nationale raad tot een buitengewone zitting bijeengeroepen, teneinde „zeer ernstige beslissingen te nemen waren bovengekomen, vernam het pu bliek dat zich in een ruim zevenhonderd meter diepe galerij een instorting had voorgedaan, Kr waren geen doden, maar twee van hun kameraden waren door 'n wel veertig meter dikke zand- en steen massa van de wereld afgesloten, levend begraven. Waren er twintig of méér doden ge weest, zij zouden allemaal in één jam merkreet ziin Nu er maar twee slachtoffers waren, groeide hun gestalte reuzenhoog °ndar de wachten den: Damien. bijgenaamd de Krullebol, en diens makker in het °a£eluk, Carlier, werden de helden van alle gesprekken. Elk vertelde wat hll e£„v% „Alle twee zo levenslustig. En thans, levend bTnrmennêrgens, dan is het wa onder de mijnwerkers, dat de solidariteit groot is in de uren van ramPSP°ed- Slechts en kele ogenblikken na het ongeval meld den zich reeds vrijwillige redders aan, niet om branie te maken, want die man nen gingen op hun beurt hun leven in de waagschaal stellen, maar om m hun eeuwige strijd met de mfln te trachlten haar hun twee makkers te ontrukken. Het was op Woensdagvoormiddag elf uur, dat het alarmsignaal had weer klonken. Nog geen half uur later was reeds een reddingsploeg, met ingenieurs en doktoren, want in de nuin is de soli dariteit volledig, afgedaald. Het reddingwerk zou daar de getroffen galerii maar één me ter hoog en één meter twintig breed waSlechts één man kon trachten zich met het houweel een weg te banen tot de slachtoffers, waarvan men, door kloppen op de wanden, wist dat zij in leven waren. In keukenpannen werden de weggeruimde aarde, kolen en zand van hand tot hand doorgegeven. Een wddr Sisyphuswerk. Af en toe moesten stukken versplinterde mnnbalken wor den doorgezaagd. Als even de slag van het houweel op hield, hoorde men Damien en Carlier tegen de wanden van hun zwarte ^ge vangenis bonzen. Met verdubbelde ijver zetten dan de redders hun afmattend werk voort. Er waren er onder hen, die twaalf uren en langer op hun post ble ven. Eén was wanhopig, dat zijn totaal gekneusde armen hem beletten verder te werken. Een ander moest te Brussel een als redder verdiende onderscheiding in ontvangst gaan nemen. „Daar khmt niets van", zeide hij, „eerst de makkers redden. Maar wat zullen wij dóArna de bloemetjes buiten zetten!" Eenvoudige, magnifieke grootheid van simpele men sen. De dagen gingen voorbij. Donderdag. Vrijdag, Zaterdag... Zondag. Men was inmiddels zo dicht de begravenen gena derd, dat men met hfen kon spreken. „Wij vergaan van koude en dorst", riep de Krullebol. Zij, die buiten wachtten, en onder hen waren de familieleden der slachtoffers, zagen, dag en nacht, in de toren boven de schacht de „mollettes" draaien, de wielen die maar steeds kooien op- en neerhaalden. Al de berichten, die uit de mijn kwamen, verspreidden zich als lo pend vuur onder de menigte, die aldus in angstige spanning de zo langzame vooruitgang der reddingwerkzaamheden kon volgen. Beneden worstelde men nog steeds tegen de dood. „Hebt moed, makkers, wij komen". „Dorst en kou", antwoord den maar steeds de ingeslotenen. Zondagavond rond acht uur, weer klonk beneden en hoven als een jubel kreet het magische woord: „Gered Een goed uur te voren, had het houweel geen weerstand meer ondervonden. Red" der en geredden konden elkaar de hand reiken. Doch ondanks de grote vreugde, moest nog uiterst omzichtig te werk worden gegaan. Alles moest men gron dig consolideren. Eén ogenblik onoplet tendheid en Carlier en Damien werden voor altijd in de miin begraven. Ineens kwam een zwart en uitgemergeld gelaat voor het gat: ,,'t Is de Krullebol", kon digde Damien zichzelf aan. De mannen kregen warme melk en voedsel. Nu was het, zevenhonderd me ter in de grond, het ogenblik der dokto ren. De geredden, waarvan alleen roze lippen en vurige ogen in hun zwart ge laat wat leven legden, werden in dekens gewikkeld e- op draagbaren voorzichtig aan de oppervlakte gebracht. De „mol lettes" werden zelden met groter aan dacht door de menigte gevolgd als op dat ogenblik. Een kreet: „Daar zijn zij"! Gejuich, geroep, getier. Men danste van vreugde e omhelsde elkaar. Dan was er een Plotselinge stormloop naar de café s, waar Ineens radio en piek-ups weer aan het spelen gingen. Damien de Krullebol en diens makker Carlier zijn die avond in de legende ge treden. Want nog lang zal in de coron over hun levend begraven zijn worden gesproken. De president deelde eveneens mede, dat hij zou vragen om het verschaffen van extra-gelden, die „nodig zijn om onze positie in de bezette gebieden te handhaven". Dit heeft klaarblijkelijk be trekking op de nieuwe verplichting van de V.S., welke het gevolg is van het feit, dat Engeland niet meer in staat is voort te gaan met zijn dollaruitgaven ten behoeve van Duitsland. President Truman verklaarde tijdens een persconferentie na de bijeenkomst op het Witte Huis, dat alle leden van net congres ,die thans overzee verblij ven, per 17 November zullen zijn te ruggekeerd. Hij zeide: „Er zijn twee dringende redenen voor het spoedig bijeenroepen van het congres. Ten eerste: het is dringend noodzakelijk, dat het congres bij de wet een eind maakt aan de voort durende stijging der prijzen, welke voor millioenen Amerikaanse gezinnen ontbering veroorzaakt en de welvaart en voorspoed van het gehele volk in gevaar brengt. Ik zal, wanneer het con gres bijeenkomt, passende maatregelen met betrekking tot inflatie, hoge prijzen en hoge kosten van levensonderhoud voorstellen. Ten tweede: het is even eens noodzakelijk, dat deze regering toereikende maatregelen neemt om de crisis in West-Europa, waar bepaalde landen hun financiële hulpbronnen heb ben uitgeput en niet in staat zijn om voedsel en brandstof te kopen, welke noodzakelijk zijn om de komende win ter te overleven, het hoofd te bieden". „Het blijkt nu, dat de minimum-be hoeften van Frankrijk slechts ongeveer tot het eind van December met de hui dige gelden kunnen worden gedekt en dat dit land het nieuwe jaar zal ingaan zonder gelden ter betaling van de es sentiële import. De behoeften van Ita lië zijn zelfs nog dringender, want Italië zal voor het einde van dit jaar aanzienlijke hulp nodig hebben. Boven dien blijkt dat er extra-gelden nodig zullen zijn om onze positie in de bezette gebieden te handhaven. Het is duidelijk, dat actie van het congres niet tot Ja nuari kan worden uitgesteld". Truman wees er voorts op, dat een speciale zitting het congres de gelegen heid zou geven om sneller te kunnen overwegen, welke rol de V. S. moeten spelen in het program voor het herstel van Europa op lange terrrjijn" met andere woorden, het plan-Marshall. O Gistermorgen vond een ontploffing plaats in een van de zuiverkisten op het terrein van de gasfabriek te Lei den, waarbij zes arbeiders ernstige brandwonden kregen. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het wegspatten van een vonk van een bij deze kisten gebruikt pikhouweel. Naar Reuter uit Cairo meldt, duurt in het Midden-Oosten de strijd tegen de smokkelarij van verdovende middelen dag en nacht voort. De douane-beamb ten te Kantara, een post op de grens van de Egyptische woestijn, hebben enige tijd geleden vijf kamelen doen slachten en in de magen van deze bees ten werden 135 flesjes met opium aan getroffen. Sindsdien is men overgegaan tot het gebruik van een z.g. electrisch oog, met behulp van welk apparaat men feilloos de vreemde contrabande in Öe magen van kamelen van de voedselres- ten bleek te kunnen onderscheiden. De kameeldrijvers stonden eerst hogelijk verbaasd en geslagen. Maar spoedig kwamen zij meer aan de weet over de Naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Ruijs de Beerenbrouck betreffende de gemeen te-klasse-indeling, vastgesteld met be trekking tot de noodwet ouderdoms voorziening deelt de minister van so ciale zaken mede, dat het college van rijksbemiddelaars is aangewezen als de instantie, welke na overleg met de Stichting van de Arbeid die indeling vaststelt. Het vraagstuk der klassenin deling blijft bij genoemd college een punt van ernstig onderzoek zowel met het oog op de toetsing van loonregelin gen als in verband met de ouderdoms voorziening. Mocht het resultaat zijn. dat ten aanzien van de ouderdomsuit- kering wijzigingen gewenst zijn, dan zullen die per 1 Juli 1948 kunnen wor den aangebracht. Als belangrijkste maatstaf heeft voor het college van rijksbemiddelaars ge golden het relatieve huurpeil in de ver schillende gemeenten. Daarnaast zijn ook in aanmerking genomen het ste delijk karakter en karakter van ver zorgingscentrum, de industriële ontwik keling, alsmede de nabijheid van plaat sen met hoog lóonniveau. Gezien het bovenstaande acht de mi nister het niet op zijn weg liggen in een beoordeling te treden van de inde ling van bepaalde gemeenten. Een aantal spoorwegmannen uit Amsterdam, Utrecht en Amersfoort heeft in Frascati te Amsterdam een bijeenkomst gehouden, om, zoals werd gezegd, de onhoudbare toestand te be spreken, waarin het personeel verkeert Loon en werktijd, of liever het ge brek aan voldoende vrije tijd, waren de voornaamste oorzaken van de ge uite grieven. De vergadering, die duidelijk onder E. V. C.-inv'oed stond, nam na veel gedebateer een motie aan, waarin die grieven werden neergelegd en wen sen geuit en een deputatie moet de minister en de spoorweginstanties van een en ander op de hoogte brengen. Van de hoofdbesturen van „St. Ra- phaël" en de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel en de Chr. Or ganisatie denkt er natuurlijk evenzo over vernamen wij, dat zij aan deze aetie zeker geen steun zullen verle nen. Het personeel heeft erkende vak verenigingen, die in prima overleg staan met de directie. Een „personeels commissie" wil buiten de vakverenigin gen om de spoorwegmannen opruien voor beter geregelde dienst- en rust tijden, die n.b. onlangs juist verbete ring hebben ondergaan en voor een be tere salariëring. Er wordt echter van E. V. C.-zijde een scheve voorstelling van zaken gegeven. Wat de lonen be treft, de personeelraad heeft een ver ankerde rechtspositie en hij voert met de divctie overleg over een eventuele verbetering van de lonen. doordringingskracht van Roentgenstra- len en de grens daarvan en zij verander den dienovereenkomstig hun methoden. Toen enfge tijd later bij het onderzoek aan de douanepost een der kamelen zon der verklaarbare reden plotseling dood neerviel en op het kadaver een sectie werd verricht, vond men in de maag 'n aantal rubberzakjes met verdovende middelen. Een van die zakjes was stuk gegaan en het beest was aan de over maat van het verdovingsmiddel be zweken. Het Feijenoörd Stadion te Rotterdam en het Olympisch Stadion te Amster dam zijn, nog afgezien van wat hun primaire functie is als sport-arena en hun betekenis als zodanig, exponenten van gewicht in het economisch- en ont spanningsleven van genoemde steden. Kan er bijna een onschuldiger ver maak bestaan dan dat, hetwelk tien duizenden toeschouwers in de Zondag middaguren op de tribunes der stadions plegen te vinden? Gaat er bijv. bij in terlands of kampioenswedstrijden op de bedrijvigheid in treinen, trams en res taurants niet een levendige invloed uit van zo'n stroom bezoekers van buiten? Is het ook niet een sportief belang, dat men bij grote (interessante en leerzame) wedstrijden, niet op het aantal toe schouwers hoeft te beknibbelen bij ge brek aan accommodate? Hier grijpn drie wezenlijke belangen ineen, en alle drie worden zij gediend door de stadions. Rot terdam en Amsterdam zijn genoemd als de grootste en meest tot de verbeelding sprekende centra, maar hetzelfde geldt voor elders, zoals bijv. Utrecht en de Nijmeegse Goffert Het zou niet reëel zijn, wanneer de kampioensclubs uit de lagere klassen haar promotie-wedstrijden de bekro ning van een zwaar seizoen niet meer modhten spelen in de ruimere stadions, doch aangewezen zouden zijn op haar eigen vaak enge behuizing, waardoor een aanzienlijk deel van het bij die wed strijden steeds talrijke publiek zou moe ten worden geweerd. Niet reëel tegen over de sport, de clubs en de toeschou wers, en ook niet tegenover de sta dions, welker functie daardoor wordt miskend. Voorgaande regels waren op de voet balsport geïnspireerd; maar daarmee houdt het niet op. Men bedenke, dat een rendabele exploitatie van athletiek- en wielerbanen vaak juist mogelijk Is in het complex van een voetbal-stadion. En men vergete ook niet, dat deze stadions ook bij openluchtspelen en bevrijdings feesten zich zeer verdienstelijk maken en daardoor zelfs een vierde belang: dat der cultuur, dienen. Nu is er echter een besluit van de K.N.V.B., waafbij het aan clubs verbo den is onderdak te verlenen aan, dan wel te hebben bij andere verenigingen. Dit besluit is genomen om excessen te gen te gaan .Die excessen bestonden in derdaad, er waren clubs die op andere parasiteerden en Sich niet de moeiten en kosten getroostten om zich van 'n eigen accommodatie te voorzien ,en het is ge zond dat daartegen is opgetreden. Maar de KN.V.B. drijve dit niet te ver. Uitzonderingen voor bijzondere wedstrijden en voor kampioens-, promo tie- en degradatie-wedstrijden zullen bevestigingen van een goede regel zijn. Ten bate van de sport, de clubs en at publiek, en van de stadions. Deze vaak kostbare kastelen kunnen slechts ren deren bij een redelijk frequent gebruik. Behalve het vaste programma van de er residerende clubs, behoeven de sta dions aanvulling met andere gelegenhe den. En de K.N.V.B. steke daar nu geen stokje voor. Het gaat om de levensvatbaarheid van de grote stadions. En deze dient, gezien de veelzijdige belangen welke er door worden gediend, gewaarborgd te blijven. SUPPORTER. ZE LIGGEN ER BIJ. Maar schijn bedriegt, want de mensen hebben het allesbeludve gemakkelijkdaar, om de pijpleidingen tussen vloer en plafond te kunnen bevestigen, in het beton duizenden gaatjes moeten worden gehakt ten bate van de schroeven. Aangezien er slechts weinig ruimte is zijn de vaklieden verplicht de ganse dag op hun rug te liggen De minister van economische za ken, Sir Stafford Cripps, maakte gis teravond in het lagerhuis bekend, dat Engeland de aankoop van tabak uit de V. S. heeft gestaakt en de import van levensmiddelen en grondstoffen uit de dollar-landen met nog 664 mil- lioen dollar zal beperken. Engeland zal volgend jaar haar export naar de dollar-landen met 180 millioen dollar opvoeren, ten koste van de binnen landse markt en de buitenlandse niet- dollar markten. De mededelingen van Cripps werden door de iagerhuisleden met ernstige ge zichten en onder grote stilte aange hoord. De minister verklaarde voorts, dat de regering besloten heeft om de voedselimport, welke dollars kost, on middellijk te beperken met 66 millioen pond per jaar, zelfs al zal dit het En gelse calorie-peil verlagen van 2.870 tot 2.700 per dag. Hij deed een beroer op de Engelsen, om „ongerief en ge brek te lijden", teneinde de financiële ineenstorting van de natie te voorko men. De import van grondstoffen uit dol lar-landen zal besnoeid worden met 55 millioen sterling en de import van Ame rikaanse machinerieën met 10 millioen. De overzeese militaire uitgaven in dol lars zullen met 10 millioen sterling be perkt worden en andere kleine dollar besparingen zullen in 1948, afgezien van de besparing op voedsel, meer dan 100 millioen sterling bezuinigen. Rekening houdend met de beperking der voedselimport, zou Engeland aan het eind van 1948 nog 270 millioen pond aan goudreserves moeten hebben. Deze reserve bedraagt momenteel naar schat ting 550 millioen sterling. De nieuwe besnoeiingen zouden, vol gens Cripps. aan het eind van 1948 het oorspronkelijk verwachte handelsdefi cit met de dollarlanden hebben terug gebracht van 475 millioen sterling per jaar tot 250 millioen. Bijna terloops zeide Cripps, dat het wekelijks suikerrantsoen verlaagd zal worden van tien ounces tot acht oun ces per week. Voorts deelde hij mede, dat prioriteit zou worden verleend aan export naar de dollarlanden en dat Engeland hoop te, in staat te zijn, volgend jaar tien millioen ton kolen te exporteren, vier millioen meer dan beloofd was in het rapport over de Parijse conferentie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1