Nieuws uit STAD en OMTREK S.V.V.-H.V.V. wordj toch op het I lermes-terréin gespeeld De oorlogsbelevenissen van de Nieuw Amsterdam" Het regeerbeleid gewogen Pleegkind sloeg haar tante dood BIMin R Bi f-Neheugen- VJT Hulp „Kometen van Hollywood ADIO gezuiverd aam Waardering en critiek in de Tweede Kamer programma Van VRIJDAG 24 OCTOBER 1947 PAGINA 3 Standpunt van de heer Boeljon gaf de doorslag R. K. S. V. EXCELSIOR „DE ZONDAAR" VOOR DE kunstkring OFFICIËLE KENNISGEVING Verkeersregeling gedeelte Hoogstraat BURGERLIJKE STAND WERKVERGADERING DERDE ORDE DE GROTE VINCENTIUS- LOTERIJ AVONDWAKE DIERENBESCHERMING De Ned. Ver. tot bescherming van dieren, afd. Schiedam, organiseert mor-, gen, Zaterdag 25 October, een speldjes dag met straatcollecte. De baten zullen aangewend worden tot het stichten van een tehuis voor zieke en zwerven de dieren. De dierenkliniek onder lei ding van dr. Voogt verzet veel werk, maar daarvoor is veel geld nodig. OPERATIE WELVAART AANRIJDING ER ZIJN SPIEGELTJES KINDERSCHULD GEWEEKT BROOD REDDER BEKEND 36 kanonnen en 44 trans" porten van 8000 soldaten ORGELCONCERT Zondagmorgen om 12 uur zal Joop Walvis op het orgel van het Passage- theater een orgelconcert geven van ver zoeknummers. Dit is het eerste orgel concert in het nieuwe seizoen. RUZIE MET SERVIES AANGEHOUDEN DOODSTRAF TEGEN MENSÉNBEUL GEëlST Verdachte niet toerekenbaar? J. HOCKING XWordt vervolgd^ LAATSTE BERICHTEN DESSAHOOFDEN ONTVOERD REEDS 101.000 TON KOLEN VERLOREN MAXIMUM-PRIJZEN PEULVRUCHTEN DE VERLIEZEN IN INDIE Het berieht in ons blad van gisteren f li om,6 het terrein waar de wed strijd SVVHVV zal worden gespeeld, achterha, 1 on^w"<^eling' der situatie Meldden wij gisteren, dat de wed strijd op SVV's eigen terrein zou wor den gespeeld, thans staat definitief vast, dat de wedstrijd op het terrein van Hermes DVS aan de Damlaan zal plaats vinden, dus overeenkomstig de affiches. Zoals men weet, heeft het SVV-ter- tein in de afgelopen zomer een nieuwe grasmat gekregen, iets dat ongetwijfeld hoognodig was. In het begin van het seizoen heeft de hoofdconsul van de KNVB, de heer Boeljon, aan het SVV- bestuur geadviseerd, de nieuwe grond niet direct te gaan bespelen, daar deze daardoor bedorven zou worden en bo vendien het geld eraan besteed wegge gooid zou zijn. Het is daarom, dat SVV verzocht, op. het Hermes-terrein te mo- gen spelen. In iet om dan meer publiek te kunnen trekken, maar om het eigen veld gelegenheid te geven zich in goed bespeelbare staat te „zetten", een na tuurlijk proces, waarvan de enige voor waarden zijn: tijd en rust. De 3e en 4e klassers te Schiedam hebben echter tegen het gebruik maken f van het Hermes-terrein ge protesteerd, omdat zij menen dat zij daarvan schade ondervinden. Zij wend den zich tot de heer v. d. Slik, lid van het bestuur van District II, die meende dat de wedstrijd SVV—HVV ofwel op het SVV-terrein zou worden gespeeld ofwel afgelast zou worden. Het SV V-bes tuur beriep zich echter op het advies van de heer Boeljon, en protesteerde tegen de suggestie als zou Het junior-jrogramma voor a.s. Za terdag luidt: Excelsior AlRFC Al; Excelsior R A3—Excelsior A2; Excel sior Cl—Activitas Cl; Excelsior C3~ Zwaluwen C3; VFC C2—Excelsior C2. Het senior-programma voor a.s. Zon dag luidt: Excelsior 1—BEC 1; Excel sior 2Zwijndrecht 2; Fortuna 4 Excelsior 3; Excelsior R 5Excelsior 4; Overmaas 6Excelsior 5; Excelsior 6 Neptunus 13. In plaats van het aangekondigde blij spel „Lastige mannen", dat op 27 Nov. door de Komedianten gespeeld zou wor den, zal »De Zondaar" van mr. J. H. Penning worden opgevoerd met in de hoofdrollen Cor v. d. Lugt Melsert, Magda Janssens en Gerhard Alexander. Deze omwisseling is nodig geworden na moeilijkheden met Fietje de la Maf. Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat heden op de secretarie der gemeente ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden is nedergelegd het besluit van Burge meester en Wethouders d.d. 2 Septem! ber 1947 betreffende een nieuwe ver keersregeling voor een gedeelte van de Hoogstraat (geslotenverklaring van de Hoogstraat tussen Koemarkt en Korte Dam in de richting naar de Koemarkt voor het verkeer met voertuigen, w.o. rijwielen, rij- en trekdieren en vee). ONDERTROUWD: J. Boon en G. Bak ker, Th. Bronsgeest en B. A. M. v. Steen- bvsn D, Dinkelaar en J. V. Beuzekom, X i. R. Feuchte en J. de Boer, C. j, hondse en C, T. Boekestijn, H. Groene nwegen v. d. Weijder en A. v. Zellem, J. H. Hoenderkamp en T. Boorsma, D. Hoogstad en M. M. v. d. Kroon, J. de fodder en C. G. M v.. Rijnderhoff, H. Ru- 6eler en J. H. Th. Don, J. Sack en J. W. V. Tricht, N. Springveld en H. .Verlinde, v' H' Sweere en S. M. H. Schewe, P- WarSferrf11 en J' c- Wijzenbroek, P. J. «ST;rn T H. A. Wieg- GEHUWD; Th v M. Timmers, s Punt €n A' Cornax en A. Sprong h v £lements- B. de Wit, J. A. v. d Ttünen°cSa^%en heman, P. Sterenborg en T. struik v>' Spaan en M. F. Vink j ,a. L. G. M. Pijpers, P. Busscher en M. de Huijter, J. V. Leeuwen en N. F. v. d. Burg Chr. Lucassen en H. J. Kop. OVERLEDEN: C. Janse 80 j. weduwe Van J w Poots, v. 's-Gravenandsestr. 4b. H. Verveen 59 j., Puttershoeksestr. 58 GEBOREN: Johannes z. vanJ^:.,Br°li" Wer en E. A. Hofland, Viaard-dijk 269, Hendrik J. z. van H. J, Siegers en M. A. Burger, Boerhavelaan 1, Theodora M. A. d. van Th. J. Gunneweg en G. C. M. v. Geene, Anth. Muysstr. 43, Maria M. M. d. van P. H. Fontain en L. Zuijdgeest, v. Leeuwenhoeckstr. 22, Nora d. van K. Sterenburg en P. Verlinde, Toilensstr. 7, lYvonne d van E. Hettich en M. C. Groenheide, Boerhaeelaan 1. Vrijdag U October, j> ^oseopen: Passage, Sciuscia (18 J.J ek Len 9.30 uur; Monopole:: Door dik Verp <alle leeft), 2, 7 en 9 uur. 'Singsiokaal, Buurtver. Gusto, *?hoi Öur. Ha: Bingei. Groet bijeenkomst van de r, Havenkajotters, 8 uur. Bioscope?V'r<,aff 25 October. 9.30 uur; L' Passage, 1.45, 4,15, 7 en Musia gacn°P°le: 2, 5, 7 en 9 uur. zeischap „BrrXi: Het R.K. Toneelgc- miliedictator" ®r°de" speelt: „de Fa- Distributiekat Uur' kaarten KA tX°or: Uitreiking bon bonnen aan hen ki1 E 713 en schoenen- eindigt op 1 voor ^5 stamkaartnummer het inlegvel aanwe2i^er bon 312 nof ,op deren geboren in dTT" nr"* Vember van een der !rn aan kinderen geboren i J;,m' 1946 en Januari 1947 December Dric Ti v ^ebrengen 2e titelstrook bonkaart 711 met 'higabon Aaraa,n bevindende mwis.se- bJVo™'Aan de beurt zijn Er t.m. Fo, i.z.30 uur. SW zich met de Hermes-aceomodatie willen bevoordelen ten koste van de be langstelling voor de wedstrijden der 3e en 4e klassers (bovendien is het nog zeer de vraag, óf deze daar wel schade van zouden ondervinden). De SVV-bestuursleden op hun beurt wendden zich dus op hun beurt tot de heer Burgwal, secretaris van District II. Het was bij deze bespreking ten slotte-het toendertijd door de heer Boel jon ingenomen standpunt om de nieuwe SVV-grond nog wat tijd en rust te gun nen om zich vaSt te kunnen zetten, dat uiteindelijk de doorslag gaf. Zó zal dan de wedstrijd SVV—HVV op a.s. Zondag toch worden gespeeld op het Hermes DVS-terrein aan de Dam laan. Door omstandigheden moet de werk vergadering van de Derde Orde afd. heren in Huize Liduina vanavond plotseling vervallen. Deze heeft nu vol gende week plaats. De St. Vincentius-vereniging heeft 'n grote loterij op touw gezet met vele prijzen. In de étalage van Willems en Ernsting op de Rotterdamse Dijk staan de wonderen uitgestald. Om ieder in de gelegenheid te stellen aan de loterij deel te nemen, zal Ambrosius morgen een mars door de stad maken, tijdens welke mars door Gidsen, Verkenners en Kajotters loten verkocht zullen worden. Voor de jongens en meisjes van 17 25 jaar van de Havenparochie is er' morgenavond om kwart voor 9 Avond wake als voorbereiding op Christus Koningschap. Het plan voor een stadsbedrijfsleider begint vaster vorm aan te nemen, nu een groot deel van de Schiedamse Mid denstanders zich ermee accoord ver klaard heeft. Verdere acties zullen vol gen;- er moet met de opbouw van een college van aSvies begonnen worden, maar de voornaamste stap is gezet; de Middenstand doet mee. De enkele kat- uit-de-boom-kijkers zullen spoedig tot de conclusie komen, dat het ook hun belang is. Doordat het voorwiel van de wiel rijder M. tegen het achterwiel van wiel rijder S. kwam, verloren beiden de macht over het stuur en vielen op de Griffioenstraat. M. bleef bewusteloos liggen. Na door de G.G. en G.D. ter observatie naar het ziekenhuis te zijn vervoerd, kon hij op eigen gelegenheid naar huis teruggaan. De automobilist van de vrachtauto D. wilde op de Rotterdamse Dijk, ter hoogte van het Rode Hek, plotseling naar links afslaan om aan de andere kant terug te rijden. Hij lette niet op t van achteren komend verkeer, waar door h(j een motorrijder aanreed, die hem juist passeerde. Er was enige schade, maar geen letsel. De wielrijder B., die op het pleintje van de hoek Ruijsdaalstr.v. Ostade- laan reed, kon niet verhinderen, dat hij het vier-jarig zoontje van B., dat plotseling de rijweg overstak, aanreed. Het knaapje had een snijwond aan het oog. Het spiegeltje van de fiets werd beschadigd. Bakker S., bezorger van v. d. M. en S„ verloor op de Nieuwe Haven van zijn carrier een pakje. Zonder de rem aan te trekken, liet hij de carrier even staan, om het pakje op te rapen. De drie-wieler zag intussen kans een bad te gaan hemen in de Nieuwe Haven. Weg cacao, brood, broodjes, koek en banket. De man, die Zaterdag het knaapje v. d. Water uit de Lange Haven redde, was Johannes Poot, Fultonstraat 9, 'n draadsnijder van 39 jaar. Hij had juist zijn goede pak aan, maar gelukkig kan de stomerij er veel aan goed maken. Toen de oorlog over Nederland werd gebracht, bevond de „Nieuw Amsterdam" zich op een West-Indië- „cruise". Commodore Bijl stoomde onmiddellijk naar New York, waar hij vier dagen later terug was met 600 verbijsterde en opgewonden toeristen. Bij aankomst in Hoboken kwam het bericht door van het bombardement van Rotterdam. De „Nieuw Amster dam" bleef enige tijd in Hoboken en werd in September 1940 overgenomen door het Engelse ministerie van scheepvaart. Met angstige voorgevoe lens zagen zijn bewonderaars het schip opgeslokt ln de maalstroom van de oorlog. Zou het de geweldige be roering overleven Gedurende zijn verbouwing, welke in Halifax werd begonnen en op andere plaatsen voortgezet, werden de weelde rige suites, de prachtige vertrekken en hutten, de moderne uitrusting en artis tieke versiering voor een groot deel verwijderd. Eenmaal hoogste kunst uiting der beschaving, kreeg de „Nieuw Amsterdam" de grimmige tooi van haar antithese, de oorlog. Een totaal van 36 kanonnen werd op alle mogelijke Plaatsen op net schip aangebracht. ;aiï het moment af, dat de ombouw gereed was m Januari 1941, vervoerde "Hieuw Amsterdam" Australiërs, Hieuw-Zeelanders en Zuidafrikanen „Ti™», Mludcn-Oosten, varend in ge zelschap van de „Queen Mary", de Queen Elisaoeth" en andere geallieer de reuzen. De taak per reis 8000 passagiers te voeden en te verzorgen in plaats van het normale maximum dn vredestijd van 1232, was een „hercules"-werk. Er werden slechts 2 maaltijden, ontbijt en avondeten gegeven, doch het opdienen besloeg de gehele dag. Er hadden 10 zittingen, elk van 50 minuten plaats. De hoeveelheden benodigd voedsel waren ongelooflijk. Elke dag werden geconsumceru 240 gallons melk, 80 zakken mee», J.110 dozijnen eieren, 1000 spek, 6400 „quarts" koffie, 22 vleesvoor hutspot met lams- borststuk 40wk wnden11 gebt'ad0n Pacific-kust naar Australië en Nieuw Zeeland. In Mm 1944 keerde de „Nieuw Am- sterdam" voor het eerst weer terug sinds 1940. Terwijl het schip in Hobo ken dokte, legde Prinses Juliana een onofficieel bezoek af. Daarna deed het schip dienst in de Europese troepen- dienst en maakte tien reizen in de laatste helft van 1944 en de eerste maanden van 1945. Slechts bij een enkele gelegenheid werd de „Nieuw Amsterdam" met een aanval bedreigd. Op Kerstmis 1944, juist buiten Halifax, werd door vlieg tuigen een duikboot gerapporteerd. Escortèrende destroyers lieten diepte bommen neer en even later werd onder water een explosie waargenomen. Wrakstukken waaronder Duitse boeken delen van sloepen en olie kwamen naar de oppervlakte, zodat aangenomen werd dat de duikboot vernietigd was. Commodore Barendse, die Commodo re Bijl opvolgde als kapitein toen de laatste gepensiónneerd werd (Nov. '42) werd opgevolgd door Commodore Deke- ma, die n.. ook al weer zijn laatste reis gaat maken. De nieuwe commandant voer nog eenmaal met troepen van Halifax naar Engeland en-daarna van November af werden twee reizen naar Ned.-Indië gemaakt voor het afhalen van telkenmale 4000 evacué's. Hij was het, die het schip op 10 April 1946 weer thuis bracht in het vaderland. Gedurende de zes jaar en zeven maanden, dat Nederland zijn vlagje- schip niet meer had gezien, had het een afstand afgelegd van 500.000 mijlen, dat is twintig maal de aarde rond, en waren biina 400.000 man troepen naar alle hoeken van de wereld vervoerd. Einde Mei 1946 ging- het schip naar de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, waar de herbouw m Augustus van dat jaar werd aangevangen, en welke thans dan gereedgekomen is. In 't woonwagenkamp aan de Buiten havenweg ontstond ruzie tussen man en vrouw K. De man sloeg de ruiten in, terwijl de vrouw mét behulp van pot ten, pannen en serviesgoed een trom melvuur onderhield ten einde nadering van de vijand te voorkomen. De politie trachtte vredelievend de zaak te kal meren, maar de pogingen bleken na enige tijd zonder resultaat, want de vrouw beschadigde een der agenten lichtelijk met een kopje, zodat men zich genoodzaakt zag de dame in bewaring te zetten. Toen zij bekomen was, kon zij naar huis terugkeren. Het weerzien was hartelijk; het wachten is nu op een nieuwe toewijzing serviespunten of een vergoeding wegens oorlogsschade. Vannacht, werden aangehouden A. L. en M. uit Schiedam, beiden in verband met diefstal van hout. Voor het bijz. gerechtshof te Arnhem hadden zich te verantwoorden de voor malige „polizei-angestellte" J. Groin de Planque uit 's-Gravenhage en de ex SDer C. E. van Rappard uit Gorssel. Zij wer den verdacht van mishandelingen van en moordpartijen op gevangenen, die opgesloten zaten op de villa „Worms hoeve" te Lunteren, waar de SD zijn tenten had opgeslagen. G. de P. had arrestanten aan de rand van een pasge- dolven kuil doen neerknielen en ze daarna met een nekschot vermoord; an deren had hij met gebonden ledematen mishandeld. Te Lochem had hij 15 per sonen gearresteerd. De procureur-fiscaal eiste de dood straf. De verdachte Van R. was betrokken geweest bij de arrestatie van 22 bewo ners uit de Achterhoek. Van die 22 is een enkele in leven gebleven. De procureur-fiscaal requireerde le venslange gevangenisstraf, in aanmer king nemende de lichamelijke toestand van verdachte. Op 31 October uitspraak. De Tweede Kamer heeft in de afde lingen de rijksbegroting voor 1948 on derzocht en daarbij is uiteraard als steeds hc|t gehele regeerbeleid ter spra ke gekomen. Aan het zeer uitvoerig verslag ontle nen wij de hier volgende opmerkingen. Vele leden spraken als hun mening uit, dat de verleden jaar van het kabinet-Beel gegeven karakteristiek dat het wilde zijn: vooruitstrevend in christelijke richting in "het algemeen door het gevoerde beleid is bevestigd, hetgeen met voorbeelden werd gestaafd. Dit betekende intussen geen critiekloze bewondering voor de regeringspolitiek. Vele 'andere leden hadden voor het gevoerde beleid in het algemeen even eens waardering. Zij meenden, dat, te zamen met het vorige kabinet (Scher- merhornDrees), het huidige kabinet voor de reconstructie van onze volks gemeenschap reeds historisch werk heeft gedaan. Ook deze leden hadden intussen wel critiek op het gevoerde be leid. Vooral vroegen zij zich af, of de in het laatste jaar gevoerde econo mische politiek nog wel binnen de pro gressieve opzet van het kabinet ligt. Gaat deze politiek niet de conservatief- liberale richting uit? Voorts bestonden b(j deze leden klach ten over het streven, dat zij in het regeringsbeleid meenden te bespeuren, tot een voorbijgaan van het parlement. Zeer vele leden meenden, dat het kabinet, zoals 't thans is samengesteld, niet alleen blijk heeft gegeven van een grote werkkracht, doch tot nog toe ook van een aanmerkelijke daadkracht in de tenuitvoerlegging van zijn program. Een woord van bijzondere hulde wen sten zij daarbij te brengen aan de ministerf-president voor diens onver moeide coördinerende arbeid. Verscheidene andere leden waren van oordeel, dat in deze uiterst moeilijke tijden de vorming van een waarlijk nationaal kabinet de voorkeur zou ver dienen boven een, dat slechts op twee partijen ruSt. Vele andere leden wilden niet ont kennen, dat er tussen de beide rege ringspartijen verschillen bestaan. De samenwerking tussen beide bleek in de top echter doeltreffend. In de basis moet de gedachte van het nieuwe be stand nog doorwerken, een proces, dat tjjd vordert. „Och, ik wilde haar uit haar lijden helpen, en daarom gaf ik haar nog een paar klappen". Onverschillig werden deze woorden geuit, cynisch en onbewogen stond de moordenares van haar pleegtante -voor de Haagse rechtbank. 't Is gegaan zoals ik al verteld heb", zegt ze onbewogen Het is de 34 jarige Johanna Maria L. die op 14 Februari haar tante in de woning aan de Oosterstraat te Delft met een bijl doodsloeg, omdat de tante had gezegd, dat de jongevrouw maar liever uit huis moest gaan. Op haar tweede jaar was ze door haar tante liefderijk opgenomen, omdat haar eigen moeder toen was gestorven. Het ging lang goed, doch na een verbroken verlo ving begon het meisje tekenen van ze nuwoverspanning 'te vertonen. Op me disch advies ging ze vier jaar naar een inrichting in Noordwijk, en twee maan den voor het vreselijk gebeuren plaats vond, keerde zn terug, omdat ze naai huis wilde. Eerst was ze voor dag en nacht in betrekking, doch in verband met ziek te van de tante, was ze thuis geko men. Bij de politie had verdachte ge zegd, dat ze niet wist waar ze heen moest, toen tante haar had gezegd maar liever weer weg te gaan. Tien minuten had ze er over gedacht de bewuste morgen; toen haalde ze een grote bijl uit de keuken. De tante zat niets kwaads vermoedend aan tafel te eten, toen de jonge vrouw in een grote zwaai de bijl met kracht op haar hoofd deed neerkomen. In èèn slag viel de ge troffene van haar stoel. Toen gaf deze „harpij" nog enkele slagen op het hoofd van het slachtoffer; „genadeslagen" zou men kunnen zeggen in haar termi nologie Daarna trok de moordenares rustig haar mantel aan, draaide de buitendeur op slot, en ging naar de politie. „Ik heb m'n tante uit de weg ge ruimd, hier heb je de sleutel, ga maai kijken". En de politie vond het, -zoals gezegd was. De zaak verliep voor de rechtbank erg eenvoudig; neen, verdachte had niets te zeggen. „Ik heb alles eerlijk opgegeven", zegt ze Het rapport van de psychiator prof. Carp, concludeert tot verminderd toe rekeningsvatbaarheid. De Officier van Justitie acht de dood slag bewezen, en in verband met hel rapport luidt de eis tien jaar gevan genisstraf met aftrek preventief, en daarna ter beschikking stellen van de regering. De raadsman, mr. W. F. M. Versteeg deelt mede wonderlijke dingen te heb ben meegemaakt tijdens gesprekken met dé vrouw. „Om mijn eigen leven geef ik niet, van een ander ook niet, en als het nodig was zou ik het weer doen", aldus een mededeling. Een leven met masker van overschilligheid leidt verdachte. Ze kreeg de impuls haar tante dood te maken, en ze deed het. Enkeie dagen tevoren, toen ze ruzie met haar tante had, gaf ze haar een klap op het hoofd. „Je kan me wel dood slaan", had de tante, gezegd. Is toen het plan bfl ver dachte daartoe gerijpt? In het Huls van bewaring kreeg ze ruzie met een mede-gedetineerde. Ze keerde een kop hete soep op het hoofd van betrokkene om! PI. concludeerde dan ook, dat ver dachte geheel niet toerekenbaar is, en Zij ook geen gevangenisstraf moet heb ben, doch in een inrichting geplaatst worden. Uitspraak over 14 dagen. Door operateurs van Polygoon is in Suriname een drietal documentaire films over het bosland, de kuststreek en de bevolking vervaardigd. Ook van de Nederlandse Antillen zullen enige films worden opgenomen. Verwacht wordt, dat deze films in April voor vertoning in Nederland gereed zullen zijn. v\\ V - w Mi nyfii Dat de aangekondigde Grondwets herziening slechts negatief bedoeld is, nl. alleen zal moeten dienen tot het weg nemen van belemmeringen, houdt naar de mening van vele'leden een gevaar in, wanneer althans de positieve rechts vorming de regering niet reeds voor ogen staat. Wanneer men ter wille van zulk 'n negatieve herziening de kamers moet ontbinden en een beroep op de kiezers moet doen, bestaat de kans, dat men een volstrekt niet zuivere uit spraak van de kiezers krjjgt. Naar de mening van vele leden heeft de voorzitter der Kamer 'n verlossend woord gesproken ten aanzien van de hervorming van het parlement. In een Kamer van 150 of 200 leden zou het immers mogelijk zijn, voor ieder depar tement een deskundige vaste commissie samen te stellen, wat de contróle van de Kamer op de daden der regering doeltreffender zou maken. Sommige leden hadden tegen uitbrei ding van het aantal leden der Kamers vooral bezwaar, omdat daardoor het ontstaan .van kleine partijtjes zou kun nen worden bevorderd. Communisme Vele leden achtten het noodzakelijk te waarschuwen voor het communistische gevaar, dat zich ook in ons land doet gevoelen. Voorts werd opgemerkt, dat de oprich ting van de „Cominform" waarin men een herleving van de „Komintern" zag, het gevaar van internationale beïnvloe ding van het politieke leven in ons land nog vergroot. Dit noopt tot extra waak zaamheid. Huwelijk en gezin Dopr vele leden werd gevraagd of de regering bereid is de totstandkoming van een regeling te bevorderen, waardoor het verbod aan bedienaren van de gods dienst tot sluiting van een kerkelijk huwelijk vóór een burgerlijk huwelijk komt te vervallen. Om wille van de rechtmatige vrijheid der Kerken leek zulk een regeling deze leden noodzake lijk. Andere leden konden deze wens niet ondersteunen. Zij konden in de be staande wettelijke bepaling geen beper king van de rechtmatige vrijheid der Kerken zien. Wat de gezinspolitiek betreft, hadden ,vele leden de indruk, dat de regering de politiek van „levensruimte voor elk ge zin" wat schoorvoetend voert. Daaruit vloeit voört een zekere schrielheid, waar van de, naar het oordeel dezer leden, op zich zelf juiste maatregel van verrui ming van de kinderbijslag voor loon- trekkenden heeft blijk gegeven. Deze leden zouden gaarne vernemen, wat de verdere plannen der regering op dit ge bied zijn. Behoort daartoe de invoering van kinderbijslag voor zelfstandigen? Ook vroegen dezelfde leden de aan dacht voor het nog steeds nijpende vraagstuk der gezinshulp. Bedrijfsorganisatie Met betrekking tot het vraagstuk der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie drongen zeer vele leden er met klem op aan, dat in het thans ingetreden parle mentaire jaar en met het oog op de mogelijke inperking daarvan ten gevolge van kamerontbinding, zo tijdig mogelijk een ontwerp van wet hieromtrent zou worden ingediend en afgehandeld. Tevens werd aangedrongen op de instel ling van een sociaal-economische raad. Middenstand Zeer vele leden hadden het als een gemis gevoeld, dat in de Troonrede generlei aandacht wordt gewijd aan de vraagstukken van de middenstand. Men meende te weten, dat uit de mld- denstandsraad was aangedrongen op ont werpen tot aanpassing van de winkel sluitingswet, tot wijziging en verbetering van de vestigingswet en tot het verbod van het cadeaustelsel. Gaarne zou men 20. Z;j die van werkelflke Ll^unsrt houden, moeten vooral niet verzuimen, MugU Baslite zien in zün creatie: „Hercules". Wat weet die geweldige acteur met te maken uit een verhaal over een man die aüeen maar sterk is Ziet hoe hij hier de wanhoop van Uercules uitbeeldt. Zoudt ge niet zelf wanhopig w°r af de acène waarin Hercules langzaam naar üe uwmpus zweeft, als halfgod onder de onsterfeliiken opgenomen. Een speciale kabel moest worden vervaardigd om het gewicht van de detective-filmspeler veilig te kunnen dragen. Gok de filmster Way Mest was diep onder de indruk van Basli's spel. „Maestro, maestro", riep de dame uit, terwijl ze de hand van de detective drukte. „Nu eerst heb ik begrepen wat filmkunst kan betekenen". ZATERDAG 25 OCTOBER HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 10.00 Morgen wijding, 10.55 V. d. contlnu-arb., 12.00 Malando, 12.30 Weerpr., 12.33 Gram., 13.00 Ned. Strjjdkr., 13.30 Kwartet, 13.50 Gram., 14.00 A.J.C., 14.15 Mari ne-kapel, 15.00 Caus., 15.15 Gevraagde platen, 16.00 Lezing, 16.15 Lichte kost, 16.45 V. d. jongeren, 17.15 Radio-orkest, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpr., 18.30 Ned. strijdkr., 19.00 Piano, 19.30 Caus., 20.00 Actual., 20.15 Oké-avond, 21.15 Lezing, 21.30 Orkest, 22.00 „Don Quichotte" IV, 22.35 Ramblers, 23.00 Nieuws, 23.15 Puzzlen, 23.30 Nachtsilene, 23.50 Gram. HILVERSUM XI (415 en 218 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Gram., 12.30 Weerpr., 12.33 Klaas van Beeck (13.00 Nieuws), 13.40 Filmpr., 13.50 Gram. 14.00 Caus., 14.10 Gram., 14.20 Eng. les, 14.40 Gram., 15.00 V. d. jeugd, 15.15 Concert, 15.45 KRO-kiosk, 16.00 Gram., 16.20 Caus., 16.30 Gregoriaans, 17.00 De Wigwan, 18.00 Gram., 18.15 Journ. overz., 18.30 Lord Jumpatit, 19.00 Nieuws, 19.20 Trio,- 19.45 Klankbeeld, 20.00 Actual., 20.12 De gewone man, 20.20 Gram., 20.30 Lichtbaken, 21.30 Radio-potpourri, 21.40 Koets vol ver halen, 22,00 Orkest zonder naam, 22.45 Gram. door 23), ^ai\^Zaan? Wep hjj de laan naar het ff;„^ergens brandde enig licht. «g«W verstoorde de nachtelijke stilte. Ge uislooe sloop hij om het oude huis heen. Overal geurden de bloemen. Hij voelde alcb schuldig aan iets ver keerds. Wat deed hij in de nacht op andermans grond. Zouden ze niet erg schrikken, als ze hem daar zagen slui pen Opeens zag hij een straal licht uit een der vensters en meende hij te horen, dat ergens een raam werd opengeschoven. Hij kroop naar de plaats, vanwaar het geluld kwam. Zfln hart begon met felle slagen te bonzen. Hij was er zeker van, dat ze dichtbij was. Hjj hoorde voet stappen in het huis en zag, dat het licht uit een venster kwam, dat achter een groep dichte struiken verscholen lag. Hij sloop naar het venster toe. Het stond open, maar hij kon niets zien. In het Oosten kwam de maan op. Met zachte, ingehouden stem begon hij te zingen. Het lied, dat hij op het toneel gezongen had. Heel zacht, heel teer klonk het refrein: „Ik zag haar slechts één enkele Keer, Maar ik vergeet haar nimmermeer. Daarna zweeg hij en keek naar het venster. Zou ze boos zijn om zijn waag stuk? Zou ze Minuten lang wachtte hij roerloos. Maar zij scheen er geen aandacht aan geschonken te hebben. Niet de minste beweging was er te bespeuren. Maar het raam bleef open en het licht werd niet uitgedaan, Hij vroeg zich af, wat dit moest be tekenen. Als ze bang' was geworden, dan zou ze wel om hulp geroepen of het raam gesloten hebben. Was ze boos geworden, dan had ze het licht wel uitgedaan. Ze moest wel begrijpen, wie daar zong. Hij begon het tweede cou plet zó zachtjes, dat niemand het horen kon, dan zij alleen. Maar ook nu kwam er geen antwoord. En toch was zij daar, dat voelde Hij beslist. H(j bleef wachten. Toen kwam er beweging in de kamer. Hij hoorde zachte voet stappen en zag haar aan het venster komen Ze bleef maar heel even daar staan, maar toch lang genoeg, om hem te kennen te geven, dat zij hem gehoord had. Daarop werd het raam gesloten en het licht gedoofd. Als in een droom ging Barnabas naar Muis. Wat was de wereld toch mooi! Hij had nooit geweten, dat Auvergne zulk een heerlijke streeks was. Alle goede geesten en feeën der oude sagen schenen levend om hem heen te zweven. Het lang verwachte geluk was dan toch eindelijk gekomen. Hij mocht zich dan onverstandig en dwaas hebben aange steld, hjj moest toch lachen, lachen van louter vreugde, omdat die dwaasheid hem zulk een geluk had gebracht. Hoe zou ze nu wel over hem denken? Boos zijn over zijn brutaliteit of lachen zijn dwaasheid? De volgende dag stond Rose-Marie de la Tour vroeg op. In rusteloze stem ming kwam ze beneden en liep de tuin in. Gras en gebladerte waren fris van de regen van de vorige dag. Het feest was een gloriedag vöor haar geweest. Iedereen had haar geprezen en de toekon "Hge eigenaar van Thy- nière had dingen tegen haar gezegd, die ze niet misverstaan kon. Soms had ze zich bijna door zijn hartelijke woorden en dringende smeekbeden laten over halen. De schittering van het kasteel had haar invloed op haar niet gemist, en haar oude familietrots deed haar verlangen naar zulk een vorstelijke woning als Thynière was. Wat een heerlijk, heerlijk huis, nad ze herhaaldelijk gezegd, terwijl ze aan Henri'* arm door de ruime zalen en hallen schreed: Wat bent U toch geluk kig! Ik gelukkig? Hoe dat zo? Wel, dat U in zo'n kasteel kunt wonen, uitzicht hebt over zo'n park met de wetenschap, dat alles Uw eigen dom is! Staat het U aan?, had hij ge vraagd. Ik vind het gewoonweg verrukke lijk! Zoudt U hier willen wonen als meesteres als eigenares? Ze had daarop geen antwoord gege ven, omdat ze maar al te goed zijn be doeling begreep. Het was niet de eerste maal, dat hij een dergelijke vraag stelde. Ziet u,,,. dat zou geen onmogelijk heid zijn ,had Henri nog gezegd. En toen was hun gesprek onderbroken en ze had hem de gehele dag geen gelegen heid meer gegeven, om haar alleen te spreken. Maar ze begreep, dat ze toch binnen niet al te lange tijd een beslis sing zou moeten nemen. Maar die avond? En waarom had ze de hele nacht geen oog dicht gedaan..? En dat nog wel om een eenvoudige werkman, die auto's verhuurde voor 'n paar francs. Hoe had hij het durven wagen? En toch. als ze aan hem dacht, kwam er een glimlach op haar gezicht. Ze herinnerde zich nog maar ai te goed de eerste keer, toen ze hem gezien had en hoe ontstemd ze toen was, dat hij haar had horen zingen. En weer kwamen de woorden, die haar de gehele nacht had den wakker gehouden, haar voor de geest „Maar ik vergeet haar nimmer meer"! Onwillekeurig vergeleek zij hem met de erfgenaam van Thynière. Och .Hen ri Cornette was niet onknap. Hij ge droeg zich keurig en kleedde zich netjes. En die Restormel zag er vuil uit en misschien zelfs wat onbeschaafd. Was dat wel zo? Ze stelde zich hem voor, zoals ze hem de vorige avond gezien had: groot, stevig gebouwd en breed geschouderd. Echt een man! Hoe had hU onder haar venster durven komen? Hoe had hij het gewaagd, dat zelfde lied nog eens te zingen? Hij hield haar im mers voor de mal! Als ze hem weer te genkwam, zou ze hem geen woord waar dig keuren, neen, natuurlijk niet. Hij was immers niets meer dan een mon teur? Hoe was het mogdijk, dat zij, Rose-Marie de la Tour. notitie genomen had van een toevallig aanwezige onbe kende? Wat zie je bleek, Rose-Marie, zei haar moeder aan het ontbijt. Scheelt er wat aan? Niet goed geslapen? Dat ging nogal. En u? vroeg het meisje om te weten te komen, of haar moeder soms iets van Barnabas gehoord had. over een en ander het oordeel der rege ring vernemen. Vele andere leden stelden nog in het algemeen de vrgag, wat de regering denkt te doen voor het saneren van de middenstand en voor het verschaffen van bestaanszekerheid aan hèn, die daartoe behoren. Lonen en prijzen Vele leden waren van oordeel, dat de regering de politiek van lonen en prij zen, zoals die verleden jaar is aan gekondigd, niet heeft kunnen realise ren, omdat de prijsverlaging, waarvan daarby weiri uitgegaan, niet een feit geworden is. Dientengevolge zyn span ningen gegroeid, niet aHeen bij de loor»- trekkenden, maar ook elders, in het bijzonder bij het agrarische deel van de ondernemersstand, die de regering in de opzet van, haar politiek noch heeft gewild, noch heeft verdisconteerd. Wil men komen tot een algemene reële verhoging van het levenspeil dan is deze, naar de overtuiging van deze leden, slechts te verwachten van een verhoging der arbeidsproductiviteit. Wat de prijsbeheersing betreft, gaven vele leden als hun mening te kennen, dat er een niet voldoend scherpe poli tiek wordt gevoerd. Vele winsten zijn onredelijk hoog. In het bijzonder wor den op de export dikwijls uitzonderlijk hoge winsten gemaakt. Oorlogsschade Van alle zijden werd er met klem op aangedrongen, dat de aangelegen heid van de vergoeding der materiële oorlogsschaden eindelijk tot wettelijke afdoening zal komen. Ook ter wille van de wederopbouw, die in vele geval len stagneert ten gevolge van de onze kerheid, waarin de belanghebbenden verkeren, werd dpze afhandeling zeer urgent geacht. Zuivering Naar het oordeel van vele leden dreigt de zuivering van het bedrijfsle ven een mislukking te worden, mede omdat van controle op de naleving van de uitspraken niets blijkt. Hoe denkt de regering, zo werd gevraagd, aan dit bezwaar tegemoet te komen? Met pijnlijke verbazing hadden vele leden kennis genomen van de uitspra ken van de centrale ereraad voor de kunsten, welke met een begrip „opzet" pleegt te werken, waaraan zelfs notoire nationaal-socialisten maar nauwelijks schijnen te voldoen. Het was dezelfde leden voorts opge vallen, dat de Itort geleden aangeno men perswet nog in het geheel niet wordt gehanteerd. Van verschillende zijden sprak men er zijn teleurstelling over uit, dat de be groting dit jaar niet is geplaatst tegen de achtergrond van 'n nationaal budget. Deze leden drongen er op aan, dat de regering zo spoedig mogelijk alsnog een nationaal budget aan de kamer zal over leggen. Men was het er algemeen over eens, dat de financiële toestand niet alleen zeer zorgelijk, doch ook zeer onzeker is. Toch waren zeer vele leden van mening dat de toestand niet zo benauwend is, als deze door verscheidene leden werd voorgesteld. De meest verontrustende punten in deze begroting achtten de hier aan het woord zijnde leden het nadelige saldo van het landbouwegalisatiefonds en de financiële gevolgen van een onverhoopt minder gunstige ontwikkeling van de situatie in Indië. Bezuiniging Vrjjwel algemeen was men van oor deel. dat de bereikte resultaten op het stuk van bezuiniging nog onvoldoende z(jn. Sommige leden maakten in het bij zonder aanmerking op de neiging van vele ambtenaren om zich door een se- cretart/ise te doen bijstaan. Voor de oorlog kon men het zonder secretaresse doen, waarom dan thans nief? Deze leden zouden om bezuinigingsreden al deze secretaressen ontslagen willen zien. Hoeveel ambtenaren, zo vroegen zi), hebben tegenwoordig een secretaresse, en hoeveel kosten alle secretaressen te zamen aan elk der departementn Uitgaven ten behoeve van Indië Algemeen waa men van oordeel, dat het ter beoordeling van de financiële toestand van ons land van zeer groot belang is, te weten, hoe het staat met de financiering van de uitgaven voor Indië. Daaromtrent is tot heden weinig of niets aan de Kamer meegedeeld. Hoeveel, zo vroegen verscheidene le den, hebben de kosten, welke ten be hoeve van Indië te Londen en te Brisbane gemaakt zijn, bedragen? Welke som men heeft Nederland ten koste gelegd aan Indië na de capitulatie van Japan? Hoe zijn deze uitgaven 'gefinancierd? Er gaan geruchten, dat. Indië ons tegen woordig per jaar een milliard of meer kost. Deze leden en andere sloten zich daarbij aan drongen er bij de regering op aan, de Kamer zodanige in lichtingen te geven" dat zij zich een oor deel kan vormen over de omvang van deze uitgave]^ de financiering en de dekking daarvan. Als een illustratie van hetgeen onze redacteur uit Soerabaja meldde over de republikeinse tactiek in de „proeftuin Modjokerto" kan wel zeer speciaal die nen een bericht dat Aneta heden uit Batavia seint. Volgens dit telegram zijn namelijk in de afgelopen week te Mod jokerto drie districts- en enzeven des- sahoofden beroeefd en ontvoerd. De Schotse mijnwerkersstaking is uit gebreid tot 93 mijnen. Er zijn reeds 101.000 ton kolen verloren gegaan. Met ingang van 25 October mogen aan de consumenten ten hoogste de vol gende prijzen per kilogram worden be rekend: groene erwten 44 et., spliterw- ten 54 ct„ schokkers 56 ct., capucijners 82ct„ grauwe erwten 1, bruine bonen 78 ct., wite bonen 80 ct. Deze p ■-ijzen- beschikking is afgekondigd in de Staats courant van heden. Officieel werd in Batavia bekend ge maakt, dat de Nederlandse verliezen tussen 4 Augustus en 9 October hebben bedragen 209 gesneuvelden, 628 gewon den en 16 vermisten. De verliezen van de marine over Sep tember bedroegen aan doden: vier offi cieren, een korporaal en vijf manschap oen en aan gewonden een korporaal en yier manschappen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3