„Machtige" dagen op Klakah V jeugdige lezerskring Een rare. reisgenoot Abnormaal weer en normale bedrijfsrisico? hoe zit dat? Kinder- bezoek BIM in R ik oor onze „Kometen van Hollywood gezuiverd Dr. Stomps uit Borne over de Indonesische „artsen" llerzielen OP Van Blaam „De Oosthoek" US: Bijzondere voorzieningen nodig moppentrommel ADIO programma VRIJDAG 31 OCTOBER 1947 PAGINA 2 I VISSEN IN DE GUTSENDE REGEN Aldus oordeelde de heer Louwes OPSTELLEN VAN LEZERTJES Baas boven baas ENGELANDS OUDSTE INBREKER GAAT RUSTEN "V J. HOCKING Op het hoofdkwartier van de mariniersbrigade beslaan de kaarten van de Oosthoek een oppervlakte van ruim 5 x 2% meter. Een hele muur! Ruw geschat zijn zij met 4000 man en enkele eenheden van de „Tjakra's" (Madoerése vrijwilligers) verantwoordelijk voor een gebied van 13.000 vierkante kilometer met een bevolking van 4 a 5 millioen mensen. Hun westelijke grens is de Bromo, links daarvan „fixt" de X-Brigade het. Boven deze enorme kaart op de staf zag ik een reep stof gepu- naisd met een geborduurde windmolen en de woorden: ,We zijn er nog niet, maar we komen er wel". Om even uw geographische kennis vanonder het stof te halen en de „hope des vaderlands" tevens enige ogenblikken aardrijkskunde, les te geven, volgt hier eerst „de Oosthoek in a nutshell De grens van Oost-Java is de lood lijn neergelaten vanuit Soerabaja. dwars over het- eiland naar de Zuid kust. Alles rechts van deze denkbeel dige lijn, het langgerekte, in het mid den enigszins ingeknepen gebied, heet „Oosthoek". Midden er doorheen van West naai Oost loopt een lange dubbele vulkaan- keten: de „Ardjoeno" en de „Boetak' Malanghoogvlakte de „Bromo" en de „Smeroe", Probolinggo, Klakah en Loemadjang het „Ijanggebergte", gescheiden van het „Idjenggebergte" door een „dal", waarin de plaatsen Djember en Bondowoso, terwijl Oos telijk daarvan hetzeer vruchtbare Banjoewanggi-se ligt. i Wanneer u er nog even uw atlas bij wilt houden: Zuid van de haven plaats Probolinggo ligt Klakah, een klein plaatsje tussen de bergen. Van daar uit schrijf ik u deze bner Momenteel is daar namelijk het hoold- kwartier van de mariniersbrigade ge vestigd in een verlaten, verveloos en verwaarloosd kuur-hotelletje, dat vroe ger tevens sanatorium schijnt te zyn geweest. Er voor ligt de ovale spiegel van een bergmeer, 's morgens blikke rend in de zon, 's middags grijs en dofbeslagen onder eindeloze moesson ^IiTmpet u bekomen, dat- ik op de Brigade twee dagen „gekuurd heb, 's Morgens viste ik in het meer, s mid dags sliep ik en 's avonds zaten we onder zwermen muggen en larongs (vliegende mieren) die op net licht at kwamen, te bridgen en eindeloze ge sprekken met dr. Stomps uit Bome te houden. Het was ik zie 'm al schuin opzij kijken en spotlachen - een van m n betere ontmoetingen. Hl) was beroemd geworden door zijn actie tegen een aan tal in zeer hoge functies uitgekomen collega's, die oud-leden van de Artsen kamer bleken te zijn geweest („ter wijl we zelf godbeteret vóór we ons vrijwillig meldden bij de mariniers een verklaring moesten tekenen, dat Wc, lid van medisch contact waren ge weest"). Hij hielp me klein stam ischop pen maken, vertelde, dat er in heel de Oosthoek geen enkele D.V. a-arte werkte, dat de Indonesische doktoren er over zóveel kwaliteiten beschikten, dat hij er z'n kippen nog niet aan zou toevertrouwen en dat dus de besch bare militaire artsen, naast de gezond heidszorg over hun eigen onderdelen, nog praktijk moesten doen voor een slordige vier millioen, waarvan 90 pet. aan allerlei ziekten leed en, besloot spotlachend: „Ik ben hierheen gekomen uit doodgewoon stóm idealisme Zijn originaliteit („het leven zonder vrouw is als een kermis zonder orgel"), zijn scheermes-scherpe, enig.- zins cynische logica, alsmede het ie", dat hij niet over acties, zuiveringsp trouilles etc. praatte, maar schaakte of brieven aan z'n vrouw schreer, u" alles maakte 't zoals gezegd tot een van m'n betere ontmoetingen. Er gebeurde in Klakah zó weinig, dat hij misschien zelfs over mij ge schreven heeft. Dat moet dan onge veer zo geweest zijn: „Nou zit ik een avond in Klakah te geeuwen en wie komt daar anders bij me dan Hofwijk, „a character", dat ik aanvankelijk met enige reserve ontving, omdat ie jour nalist is, bij sommige onderdelen- om zijn sterke verhalen niet onwelkom, steeds met zijn lange slungelende jung le benen op patrouille, en deze Hof wijk spreekt geeuwend tot mg „as fol lows": De mariniers, zegt Hofwijk bakken het altijd nog twee graden bruiner dan de landmacht. Ik ont moette er één vanmorgen, die me ver telde, dat zijn vrouw om een foto ge vraagd had, waarop ie stond, terwijl ie een brief aan haar schreef. Hij had toen omdat foto's zo duur wa ren mij maar uit de wapenbroeders geknipt en z'n vrouw schreef 'm terug dat ie hard vermagerd was en er ooi- niet knapper op geworden was Ja, dat waren „machtige" dagen daar op Klakah en nóg ben ik niet uitgeslapen. Een uur na mijn aankomst ging ik al vissen. Ik ben zö'n enthou siast visser, dat ik van twee uur tot half vijf in de gutsende regen naar m'n dobber stond te turen. Nee, ik ben zelfs zó enthousiast dat ik zo nu en dan zonder „wurrem" aan m'n haakje inleg en al tevreden ben met het sim pele „deinen van m'n dobbertje" en het gedachtenloos staren over water en het luisteren naar het nog steeds ruisende ranke riet. Ik wist in Klakah drie voornachtige visjes van een pink groot op het „dro ge" te krijgen, plus twee kleine meer valletjes, die gemeen kunnen steken, plus een „goramie", een platte tro pische vis, die ik vroeger thuis in m'n warmwateraquarium had. Tóch ging het niet zo best: het lag aan m'n hengel, of men wordt zèèr achterdochtig in dit land aan de politieke overtuiging van deze vissen. Op het meer dreven tientallen kam pongvissers rond en visten vanaf hun kleine bamboevlotten ook met de hen gel maar vèèl grotere vissen dan ik. Toen ik eindelijk, volkomen doorweekt, met m'n half ons vis de moed opgaf, riep ik een van deze vissers en vroeg hem in m'n beste Maleis of ie mijn vangst wou hebben. Hij glimlachte be leefd onder z'n grote rieten punthoed, mompelde iets, dat ze te klein waren, pagaaide weer naar 't midden en liet me staan. De zoveelste geweigerde „uitgestoken hand". Ik wrong m'n broekspijpen uit, smeer, het grut weer in 't meer en plonste tien minuten later de sluis af. Zwemmen in de regen, een wig te drfjven in de blanke roerloze spiegel van het water, dat heel licht naar zwa vel smaakte Eens per jaar namelijk spuit een of andere vulkanische bron uit de hon derd vijftig meter diepe bodem zwavel omhoog. Gedurende vier of vijf dagen is 't dan „hoogseizoen" en schuiven honderden vissersvlotten 't meer op om de bedwelmde vissen, die traag wagge lend lan de oppervlakte komen om lucht te happen, te bemachtigen. Ze spiesen ze aan lange dunne bamboe lansen en de luitenant, die mij z'n hen gel leende had ze zelfs met pijl en boog geschoten. Rechts aan het meer, vlak bij de oever, stond de vervallen ruïne van een huis. De Jappen hadden 't als tabaks opslagplaats gebruikt en het later in brand gestoken, maar reeds tevoren was het verlaten geweest. De bevol king meed het en beweerde dat er een vloek op rustte. Vroeger moet hier een suikerkoning grote vrijgezellenfeesten hebben gehouden, waarbij het hele meer verlicht was en geïllumineerde bootjes 's nachts het water overgleden vol lachende feestvierders. Toen hij ein delijk trouwde, stierf hij samen met z'n vrouw plotseling aan een geheim zinnige vergiftiging en sindsdien eist het meer elk jaar een mensenoffer. Dit zegt de legende en iedereen lachte er om en vroeg of er dit jaar al aan de eis van deze geheimzinnige meergodin voldaan was. Een week later raakte een marinier tijdens het zwemmen verward in de dichtwoekerende waterplanten en ver dronk. J. W. HOFWIJK. Ieder van .mijn vriendjes en vriendin netjes heeft na de vacantie verteld, waar hij of z"ö naar toe is geweest en wat er alzo gebeurd is. Nu, ik wil niet achterblijven en ik zal daarom eens vertellen van een rare ontmoeting, die ik in mijn vacantie heb gehad. Mis schien zijn er onder jullie, die zeggen: „Nou ja, het is wel leuk, maar het is natuurlijk niet. echt gebeurd", maar die kinderen zijn er heus naast. Jullie weten al, dat ik naar de bossen ben geweest. Die zijn in de herfst altijd het mooist. Het zonlicht valt dan door de wat dunne kruinen, met wazige stra len naar beneden en het bos lijkt dan een grote kathedraal, waarin je onwille keurig peinst over het mooie, dat-O. L. Heer voor zijn heus niet altijd tevreden kinderen heeft geschapen. Enfin, op een van mijn vacantie-dagen kuierde ik behaaglijk rond en de zonne straaltjes kietelden op mijn hoofd. Tus sen twee haakjes, mooi weer gehad, hè? Ik ben maar eenmaal met tap pende schoenen thuis gekomen Om verder te gaan: ik liep een paadje ar, zonder veel haast en kwam aan de rand van een open plek. Midden op die open plek (vrij groot) stonden een paar koeien zich te schur ken tegen een stal 'en achter die stap stond een gewone boerderij. Die koeien vergaten hun jeuk toen ze mt1 ?ag®ai maar ik zag er zo onschadelijk uit, aai ze me al gauw in de steek lieten. Enfin, ik ging lekker in het zonnetje tegen een boom zitten en stopte op mijn gemak een verse pijp. Toen stak ik mijn hand in mijn zak envoelde ik, dat mijn lucifers verdwenen waren. Zeker verloren hier of daar. Wat nu. Op de boerderij zouden ze natuurlijk wel vuur hebben, maar eerlijk gezegd, was ik te lui om op te staan. Aan de andere kant had ik nu nog meer trek in een pijp, dat gaat nu eenmaal zo, Een oplossing kon ik niet bedenken, ik had er trouwens geen puf in en dus bleef ik zitten. Tien, vijftien minuten hoorde ik de stilte van het bos, toen ik plotseling n figuur om de hoek van de stal zag ko men. Het bleek een man te zijn en h;1 kwam in mün richting. „Hela, een vuur- Moedertje van tachtig jaren, Waarom zijt ge heengegaan. Als wij ons om U vergaren En zo heel dicht bij U staan. Alles willen wij U zeggen, Of ge alles reeds niet wist Worden ook Uw woorden Schaarser Weten wij toch, wat U gist. Veel geprezen Goede Vader, Waarom 4ijt ge heengegaan Heel Uw wezen is nog humor. Als we aan Uw sponde staan. Liefde, kunst en grote wijsheid Gaat er voor ons allen weg. Het verlies is niet te dragen. Als God U ter ruste legt. Meisje met Uw gouden lokken. Waarom zijt ge heengegaan. Met je lieve gouden hartje. Heb je niets dan goeds gedaan. Ach,' waar vinden wij zo'n engel. Die ons niets dan blijdschap geeft. Vader, Moeder, niet te troosten Nu hun meisje niet meer leeft. Jongeling van 18 jaren, Nu de wereld openstaat. Dat wij U thans op gaan baren Dat Uw groeve opengaat Is voor .ons niet te verwerken Omdat wij maar mensen zijn. En we bidden, in de kerken Dat hij ruste: Maak ons klein. En gij kind van een paar weken Waarom zijt ge hier geweest, Om liet levenslicht te schouwen Dat verwondert nog 't meest. In de rij van Allerzielen Viert gij nog 't grootste feest. En van allen, die er knielen begenadigd, nog 't meest. Want als wij niet als de kleinen 't Rijk der hemelen binnengaan Kunnen wij Hem niet bereiken Wat Hij doet is welgedaan AMes is door Hem gegeven Alles is van Hem geleend Als Hij het dus terug wil nemen 'Dat uw harte niet versteent? „Laat de kleinen tot Mij komen* Zo was eens Gods lieflijk woord 't Geldt voor zondaars en voor Engelen Alles voor de hemelpoort Van Uw oorsprong, tot 't einde Draagt Hij in Zijn Hand uw lót Tot Hem moet ieder wederkeren, Zie dat is 't doel van God. „Behoort" 't abnormale weer met een zo strenge winter en een zo droge zo mer tot het normale bedrijfsrisico van de boer of niet?" aldus vroeg de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw-comité zich af tijdens een zeer uitvoerige rede ter gelegen heid van de algemene vergadering van dit comité te Den Haag. Naar zijn me ning bewijzen de feiten van dit jaar, dat er binnen het raam der beheerste prij zen en «iet handhaving als beginsel van de risico's van goede en slechte oogsten voor de boer toch voor deze bijzondere omstandigheden naar bijzondere voor zieningen moet worden gestreefd. Spr. ziet deze voorzieningen voor dit jaar in speciale maatregelen en op langere termijn in verzekering. In dit verband wees spr. op het bui tengewone belang van de weerkunde, in het bijzonder de seizoenvoorspellingen, voor de landbouw niet alleen maar voor de ganse wereldeconomie en hij bepleit te, ter vervolmaking van die kennis een nauw samengaan tussen de meteorolo gen van heel de wereld. Zij moeten de rol van Jozef in het rijk van Pharao overnemen. Voor het land zelf bepleitte spr. een sterk landbouwbeleid. De boeren, die in overgrote meerderheid hun producten in nationale trouw inleveren en welbe wust een politiek aanvaarden van prjj- zen die lager liggen dan de wereld markt jaarlijks kost hun dit, aldus spr. 500 millioen gulden hebben daar dringend recht op. Spr. waarschuwde tegen scherpe woorden, dreigementen met ongehoorzaamheid of het opzeggen van medewerking en soms een schijn van verdachtmaking in de strijd om een beter agrarisch beleid. De landbouw moet met een constructief beleid in ons ZkeTnaSt doch als het moet tegen over de regering' staan. Indien wij, al dus de heer Louwes, met de regering niét tot een goed beleid kunnen komen, mei lot ecu g v0Uisvertegenwoor- dan moeten wij de yoi brengen riip-inp- daarvan OP de hoog g diging daarvan up aangewezen omdat deze daartoe een Tjitvoe- taak in het staatsbeleid heeft Uitvoe rig ging spr. hierna in op de P litiek, om dan aan het slot van zijn re e tje", dacht ik direct, en ik hees me overeind. Pardon, mijnheer, zei ik heel net jes, hebt u misschien een vuurtje voor me en ik prikte met mijn pijp in de lucht. De mijnheer keek me eens aan en zei toen: Nee ,een vuurtje kan ik u niet geven, maar wel een sigaret. Hij krabde achter zijn rechteroor en ......een brandende sigaret zat tussen zijn vingers Je snapt, dat ik perplex was, want als een wildvreemde man je een sigaret geeft, is het al raar, maar brandend en al is nog vreemder. Natuurlijk zag ik er niet al te snug ger uit en de man begon dan ook vre selijk te lachen. Waarom bent u zo verbaasd vroeg hij en hij krabde achter mijn oor. Zo. nu had hij ook wat te roken Nu, jullie snappen wel, dat ik zo'n gemak kelijke sigarettenleverancier niet liet ontsnappen en dus kuierde ik een eindje met hem mee. Verbazend gewoon, wat die man kon. Met blaadjes van de bomen, takjes enz. deed hij de raarste dingen en padde stoelen liet hij verdwijnen, alsof het heel gewoon was. Ik had natuurlijk vlug in de gaten, wat er eigenlijk aan de hand was, de man was nl. een gooche laar, die ook met vacantie was. We hebben onderweg gezellig lopen babbelen en hij heeft me een paar truc jes geleerd, maarUt mocht het niet verder vertellen. Jammer, anders had ik jullie kunnen bewijzen, dat mijn avontuur niet verzonnen is. In ieder geval heb ik een gratis voorstelling ge had en ik kan jullie verzekeren, dat ik me geamuseerd heb. Een Amerikaan zou naar Holland ko men met een vliegmachine. Op Schip hol gekomen stond zijn vriend Jansen op hem te wachten. Ze zouden 'n paar grote steden gaat? bekijken. „Eerst maar naar Rotterdam" zei Jansen. Daar gekomen zei Jansen: „Kijk eens dat is 't grootste schip dat Holland be zit (de „Nieuw Amsterdam") „Waar... waarwaar dan toch, zeg 't me dan" En de Amerikaan stond te turen en te kijken. Hij deed net of hij 't niet zag. „Wel, vlak voor je neus, beste man". dat notedopje Moet je bij ons komen, daar zie je wat." Daarna ging het naar Eindhoven. „Aardige fabrieken, hè zei Jansen. „Gaat wel" was het antwoord, „maar als je bij ons een auto neemt van het nieuwste model en je rijdt om de hele fabriek en je komt terugdan 18 je auto uit de mode. Vervolgens weer terug naar Schiphol Jansen zei: „Zie je dit vliegtuig". „Ja". „Nou, dit vliegtuig is in 4 dagen heen en terug naar Indië gevlogen". „Aardig maar bij ons is een vliegtuig naar IJs land gevlogen, 't Is 3 maanden weg en w,e hebben nog niets ervan gehoord". Het laatste bezoek werd gebracht aan Medemblik. „Aardig gebouwtje wel" zei Jansen. „Moet je bij ons komen" pochte de Amerikaan, „daar staan er 10 in één dorp". „Ja 't Is namelijk een gekken huis" (Anny de H. 11 j.) Alleen de bollebozen zullen er verle- den week raad rc1®0 hebben geweten. Kijk maar eens ^oeihjk het was: 1 schip - beek; 2 99%; 3 tel je oren maar eens; 4 de W; 5 de Munt (het gebouw) in Utrecht. Probeer nu de volgende raadsels eens 1. Ik ben een bedroefd kind, maar één letter achter me, maakt een stadje in N.-Holland van me. 2. Op welke bank zit niemand te rus ten 3. Ik ben licht en hoe meer men er heeft, hoe lichter het is. 4. Wie draagt zomer en winter een of meer jassen 5. Welke mannen zijn kruipende die ren GOOOOQOOC Mijnheer (vrij kaal): „Kapper, ik wilde een flesje haargroeimiddel. Maar goede, hoor' Kapper: „Mijnheer, dan moet u dit nemen. Mijn bediende rook verleden week aan de kurk en kijk eens wat een snor hij nu heeft". Vader: „Foei, Gerard, wat laf om je kleine broertje zo te slaan, als je ster- kcr bent" Gerard: „Maar u slaat mij tóch ook wel eens, pa Jan: „Tante, doet u 's nachts uw tong uit uw mond, zoals moe haar tanden Tante: „Rare knul. Waarom zou ik Jan: „Nou, moe zei gisteren, dat u een valse tong hebt". 'OOGGGOGOGOOOOOOOOOOG0OOOOO Wel, daar gaan we weer voor een nieuw jaar aan de slag. Het eerste, wat ik gedaan heb, toen ik thuis kwam, was vlug kijken, hoeveel brieven er van jullie waren. Het was natuurlijk een aardig stapeltje, maar tochik had me een veel grotere berg voorge steld. Enfin, ik heb een leuk plannetje en over een poosje zal je eens zien. Natuurlijk waren er weer wat nieuwe klanten, maar deze keer vond ik het toch het leukste, dat er verschillende brieven bii waren van lezertjes, die me een hele tijd vergeten waren. Fijn zo, maar -zo zijn er nog wel meer. Laten die nu ook' eens over de brug komen. Zo nu zullen we eens zien, of alle briefjes van de week al beantwoord kunnen worden. Wel GERARD T (11 j.) je bent me ook een langslaper. Blijf je nu wakker of hoor ik nu een paar maanden weer niets van je Wee je gebeente Nu weet ik eindelijk wat meer van je, maar nog lang niet genoeg. Volgende keer beter EDDY IJ. (12 j-), kerel, op jou heb ik ook behoorlijk lang moeten wachten. Je raadseltje heb ik toch heus al ge plaatst hoor Van de nieuwe raadsel tjes hebben we de eerste al gehad, de rest komt voor elkaar. Laat je me nu weer zo lang wachten 7 ANNY DE H. (11 .1-) alJes »s weer vergeten en vergeven boor Je ver haaltje was aardig hoor, misschien dat het er van de week al staat, kijk maar eens. Over mijn vacaati® wrpA ook al wat en wat je vragen betreft, daar krijg je antwoord op, zo *auw m°Zo! RIKA°S. (12 j.), het begin is goed volhouden hoor Zeg, luister nu eens. Dat vriendinnetje van je eens willen schrijven. Warm haar maar op Nu mijn vacantie was prima hoor, dat lees je'boven wel. Tja, LOECK v. d. K. (11 j.) doordat ik met vacantie was, kon ik je verjaar dag niet in de kalender zetten. Daarom nu apart maar even gefeliciteerd, ook goed Zeg, wanneer schrijf je me nu eens Ik wacht vol spanning Nu SJAAN W. (10 j.), eerlijk gezegd begon ik echt te wanhopen, maar ge lukkig ben je weer bekeerd. Weet je anders, dat ik jouw verjaardag nop niet genoteerd heb Even gauw schrijven Sjaan Word je nu weer een trouwe klant De groeten aan Snuffeltje Snor. Wel wel JOH AN D. (9'JO, hem weer een paar heerlijke dagen genaa, lees ik. Vooral dat feest van Heeroom zal geweldig zijn geweest. Ik kan me echt indenken, hoe mooi alles geweest zal zijn. Fijn hè, dat je nu weer je ac- cordebnlessen kunt nemen Heerlijk lang was je brief, zeg Welkom GERARD v. E. (9 j.) en be dankt voor je raadseltjes. Je ziet ze over een paar weekjes wel. Alleen heb je vergeten me te schrijven wanneer je jarig bent. Dat moet ik heus weten hoor dus het kost je weer een brief. Ha MARIETJE S. (12 j.), ik ver wachtte je al, want Rika had geschre ven, dat je ook mee zoudt doen. Je hebt anders vergeten je verjaardag op te geven, zeg Tja, het is moeilijk maar ik weet niets voor Je moeder. Ik weet immers niet, wat ze al heeftErg hè, van je vader, je moet maar goed bidden. LIES JE S. (14 j.) bedankt zeg voor het nieuwe klantje. Een grote prijsvraag staat weer voor Kerstmis op stapel. Tja die verhaaltjes kan ik niet gebruiken, want ik kan toch zo maar niet uit an dere blaadjes overschrijven. Nee, iets van jezelf wil ik dolgraag hebben RINA S. (11 j.), blij ook van jou eens iets te horen. Zeg, jullie zijn nu alle vier vriendinnetjes van me, leuk hè Wat een pret zeg, als jullie nu steeds tegelijk schrijven. Ik zal iedere week met spanning uitkijken. Toch niet voor niets THEA B. (8 j.), ik ben blij, dat alles bjj jullie zo fijn gaat. Fijn zeg, dat Paul binnenkort ook meedoet, het geeft heus niet, dat hij zo direct niet schoon- schrijft. Tja, meer dan zflm best doen. kan niemand. Je zult zien, meiske, dat op de duur dan alles veel gemakkelijker gaat. De groeten terug, ook voor Agnes •n Paul. Dan is FRITS B (11 J.) aan de beurt, een nieuw vriendje. Nu, jong, ik zeg altijd maar: „Beter laat, dan nooit", maardan moet je ook trouw blijven. Schrijf eens of jé nog broertjes of zusjes hebt, want dan'enfin, je weet het al. Hier moet het van de week bij blijven dus het woord is weer aan jullie. OOM LUTJK. zijn aandacht te richten op de gestadig groeiende Stichting van de Landbouw en de theoretische arbeid van het Land- bouw-Economisch Instituut. In verband met het feit, dat de uitkomsten van het L.E.I. bewijzen, dat grote groepen boe ren sinds de bevrijding te weinig hebben ontvangen en een onevenredig deel der lasten, om ons volk goedkoop te laten leven, hebben gedragen, zeide de heer Louwes van mening te zijn, dat er een aanzienlijke prijsverhoging in de land bouw moet komen. In dit verband be pleitte spr. ook een ommezwaai in onze financieel-economische politiek met af schaffing van de consumenten-toesla gen. Na deze rede heeft de directeur van de Nat. Coöp. raad, dr. H. Friètema, een inleiding gehouden over „de verhouding tussen de standsorganisaties en de coö peraties op agrarisch gebied in Neder land en enkele andere landen". Een niet-officiële staking van zeelie den aan de Mersey, waardoor het ver trek van verscheidene schepen reeds is verhinderd, heeft zich tot de haven van Manchester uitgebreid. Men verwacht, dat het s. Serula, dat Vrijdag naar Rot terdam zou vertrekken, wegens gebrek aan bemanning nog niet zal uitvaren. 1 IN TE LEVEREN BONNEN door detaillisten voor de week van 2 t.m. 8 November 1947 KOFFIE- P 03 div. rts. b. G 16 (0.5 rts.) Te verstrekk. no. coup. C 501. Afloss. week 7—13 Sept. 47 THEE. P 04 div. Rts. b. B. 17 (0.5 rts.) Te verstrekk. no. coup C 502. Afloss. week 713 Sept. '47- SUIKER. P 05 div. (3 rts.) P 13, P 14 div. P 21 suiker rts. b.. G 14 (1 r.J Te verstrekk, no. coup. C 495, C 496, Afloss. week 511 Oct. 47. VERSNAPERINGEN: P 01 versnap. (0.8 rts.) P 03 versnap. rts. b. G 12, (0.4 rts.) Te verstrekk. no. coup. C 493, 494. Afjoss. week 511 Oct. '47. Voor Sint Nicolaas resp. Kerstmis worden 2 extra's voorschotten uitgereikt op basis van het aantal ontvangen toew. van de week 19—25 Oct. 1947- 30 pet. BROOD: Q 03 res. <16 rts.) G) 06, Q 13 res. Q 01 Q 11, Q 21 brood (8 rts.) Rts. b G 21 (4 rts.) Te verstrekk. nn. coup. Coup. X 150 X 171, DO 45, DO 43, DO 49. MELK: P 13, P 15 melk (10 rts.) P 05 melk (6% rts.) P 03 melk (6 rts.) P 21 melk (5 rts.) P 01 melk (3% rts.) Rts. b G 39 (1 rts.) Te verstrekk. no. coup. E 005. Alfoss. week 511 Oct. 47. ZACHTE ZEEP: M 06, M .16 div. M 18 res. Rts. b. E. en G 10. (1 rts.) Laatste gelegenheid tot inlevering van dp rts. b. E. 40. Te verstrekk. no. coup. c 503. Alfoss. week 1016 Aug. 47 TABAK, (detain.) P 03 tabak (2 rts.) p 01 P 02 tabak Rts. b. G. 66 (1 rts.) Te verstrekk. no. coup. C 304, C 505. Afloss. week 511 Oct, '47. TEXTIEL. Detaillisten Toewijzingen Distex MD 85. 101 t.m. 140 VA VB, VC, VD, VE 605 (1 pnt.) B, C, D. E, F. (5 pnt.) 101 t.m. 200 VF 605. A, B C, D, E, F, VA 705 1 en 5 pnt. C 82.1 en 10 pnt. Contectiebedr.-Confectionneurs. Mach tigingen confectie handelscoupures. BRANDSTOFFEN: TA 707 76 BV. 77 BV TB 707 76 BV (3 rts.) WA 707 7 t.m. 12 per. (1 rts.) WB 707 7 t.m. 12 per (5 rts.) Voor hen waarvoor deze week is aan- s'BRANDSTOFFEN industriekolen Coup. B, C, D. E, verbr. Geen ver- vangi'ngstoewijzingen. BRANDSTOFFEN: TA 707 74 BV, 75 BV TB 707 74 BV (3 rts.) WA 707 1 t'm 6 per. (1 rts.) WB 707 1 t.m. 6 per. (5 rts.( rantsoenbonnen 1 eenhèid 1947-1948 (1 rts.) Zachte zeep wordt op basis van de ingeleverde rantsoenen van de week 10 —16 Aug. 1947 10 pet. handelsverlies gegeven. De ouwe James Fergruson hü is negrenennejcentij? En^eland's oudste inbreker, is gaan rusten. Een gerechtshof te Oxford heeft hem onlangs „de deken van het Engelse in brekersgilde" genoemd en hem terug gestuurd naar de gevangenis om een straf uit te zitten die hij nog te goed had. De minister van binnenlandse zaken Chuter Ede, heeft evenwelditvonnis veranderd op voorwaarde, dat Ferguson zou "aan „rusten" m een tehuis van het leger des heils en Ferguson heeft dit aangenomen. Gedurende ziin, ïaaJ|t,® .fear is Fer guson in totaal tot 45 /a jaar gevange nisstraf veroordeeld. „Ik geloof, dat ik een slechte vent ben geweest" zei nij m een afscheidsinter- 26. De zonderlinge speelman die daar met zijn oude handorgeltje langs het terrasje trok en met schokkerige bewegingen geldstukjes van de mensen in ontvangst nam, viel aan niemand bijzonder op. „Wat een mooi ouderwets walsje speelt hij" zei juffrouw Way. „En zo goed in de maat", voegde Mugli er aan toe. De detective tastte in zfln zak en liet in de gulheid van zijn hart, een goudstuk m de hand van de orgelman glijden. De orgelman bedankte de detective mompelend en haasttezich toen met een verrassende snelheid weg. De orgelman holde naar huis. rukte baard en pruik af en begon zich als koetsier ten zonderling te vermommen. Wie was deze man ---- filmartist Neen lezer, het was Geoffrey Wicked, di wilde weten of Mugli op het terras aanwezig was. Wiek had dit ook eenvoudiger kunnen uitvinden, maar hil d ervan, het zich moeilijk te maken. „Haha lachte W één terwijl hij voor de spiegel stond. „Twee vliegen h klap. Nu kom ik op het toneel als aapjeskoetsier-H^»^ die twee zullen zeker een rijtoertje willen maken- ked is het, die de teugels in handen houdt view met de pers, „maar voortaan zal ik een goeie zijn". Toen hem werd ge vraagd, hoe lïij er toe gekomen was het aanbod van Ede aan te nemen, zei hij: „Ik kan niet meer zo hard lopen als vroegrer en lk word onhandig. Ik gooi de boel onderstboven als ilt een kraak zet. Dat maakt herrie en ik zit er in In mijn goeie tijd heb ik een paar heel aardige stalletjes (rjjkeluishuizen) ge kraakt, maar het is niet meer wat het vroeger was. Landhuizen zijn tegen woordig de moeite van het inbreken bijna niet meer waard; ip de ouwe tijd vond je in de benedenkamers kasten vol zilver en dergelijk moois, maar daar schünt de klad in te zijn". Ferguson heeft zich laten opnemen in een tehuis te Brighton, waar een renbaan in de buurt Is, Hij is n.l. ook jockey geweest. „Als ik nou van tijd tot tijd eens naar de rennen kan gaan" zei hij „zal ik me in de hemel voelen". ZATERDAG 1 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgen wijding; 10.55 V. d. Continu-arb.; 12.00 Metropole-ork.- 12-30 Weerpr.; 12.33 Vincentino-' 13 00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Carlo Carcassola; 14.00 Zang; 14.15 Marine-kapel; 15.00 Lezing; 15.15 Ge vraagde platen' 16.00 Lezing; 16.15 Amateurs musiceren; 16.45 V. d. jongeren 17.15 Radio-orkest; 13.00 Nieuws; 18.15 Sportnr 18 30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Franse liederen; 19.30 VPRO 19.45 V. d. Nederlanders m Duitsland; 20.00 Actual.; 20.18 De winkel -van Sinkel; 21.15 Caus.; 21.30 Mandoline; 22.00 Don Quichotte y; zz-35 Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Puzzlen; 23.30 Gram. HXLVERSUM II (415 en 218 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 9.00 Hoog mis: 10-15 Gram.; ll.oo Zonnebloem; 11.25 Cans.; II.45 Gram.; 12.00 Piano platen; 12.30 Weerpr.; 12.33 Klaas van (13.00 Nieuws); 13.40 Filmpr.; If50 Gram.; 14.00 Caus.; 14.10 Gram.; 14.20 Eng. les; 14.40 Gram.; 15.00 V. d. jongelui; 15.15 Piano; 15.45 KRO.-kiosk; 1S.00 Gram.; 16.20 Gram.; 16.30 Muz. caus.; 17.00 De Wigwam; 18.00 Piano; 18.15 Jourm. overz.; 19.30 Lord Jumpatit; 19.00 Nieuws; 19.20 Gram.; 19.45 Klank- door 29). Toen het dan ook zes uur sloeg, be gon hij zich vol vertrouwen voor het diner te kleden. Chauffeer je zelf, of wil je Michel mee hebben, vroeg zijn vader bij het. af scheid. Ik rijd nu liever niet zelf, ant woordde Henri! Je krijgt allicht vet of olie aan je kleren en daar moet ik nu niets van hebben. Ja, we moeten oppassen voor vet- vlakken op zo'n gewichtige avond, spotte Eldse. Kom nu, kind, zei haar moeder. Schei uit met plagen! Henri is natuur lijk een beetje zenuwachtig. Ben je van plan, haar vanavond te vragen?, informeerde zijn vader: Dan kun je haar gerust vertellen, dat het onze volle toestemming heeft. We zul len geen bezwaren maken, al heeft ze geen rooie duit. Enfinwens me maar veel ge luk. riep Henri, bleek van zenuwachtig heid. Waar ben je eigenlijk zo benauwd voor., vroeg Elise plagend: Ben je soms bang, dat ze je niet hebben wil? Ze zou gek zijn, als ze het niet deed, meende mevrouw Oomette: Jon gens als onze Henri sla je zo maar niet iedere dag aan de haak. Als het er op aankwam, dan kon hjj de helft van die fijne lui, die gisteren hier waren, op kopen; en wat zijn uiterlijk betreft, ik heb altijd gezegd, dat onze Henri zich gerust overal kan laten zien. Tóch kan ik niet zeggen, dat ik met er helemaal Onrust op voel; trouwen is altijd een riskant ding. Kom eens hier en laat ik je das eens rechttrekken; die is een beetje scheef gaan zitten. Ik hoop, dat je heel gelukkig zult worden, al zou ik liever gezien hebben, dat je met een meisje uit Normandië getrouwd was. Daar zou ik me veel beter bjj thuis voe len. Die lui hier in Auvergue begrijp ik zo slecht. (Jawelmaar zjj is per slot een de la Tour, zei zijn vader: En zij be hoort tot de oudste families van de hele s breek. Veel geluk, jongen! Het kan natuurlijkop niets uitlopen, zei Henri nog. Ik...... ik zou haar wel eensniet kunnen vragen. Kom noudat is natuurlijk maar onzin, lachte Cornette gemoede Itjk. Korte tijd later hield de wagen van Henri stil voor de deur van hulz- Four- nal en werd hij hartelijk door. mevrouw de la Tour in de oude salon ontvangen. HOOFDSTUK XI. Rose-Marie had haar moeder geen woord gezegd over haar ontmoeting met Barnabas Restormel. Ze voelde dui delijk, dat ze dat niet kon. Het was te gek, te onzinnig! Wat had zij te maken met een monteur en hoe had hij durven wagen, te zeggen, wat hij gezegd had? Stel je voor, dat een kerel, die drie maanden lang bij niemand bekend was, het hof had durven maken aan haar, Rose-Marie de la Tour! Toch was ze er niet zo heel zeker van, dat ze Henri wel dankbaar was voor de onderbreking van hun onderhoud. Er lag toch wel iets ro mantisch in, verliefd te zijn op een chauffeur! Wat had ze eigenlijk tegen hem moe ten zeggen? Hij had beleefd gei. eg tot haar gesproken en niets onbetamelijks gezegd. Hij had werkelijk een knap uiterlijk. En hij kon zo innemend lachen Maar het sprak vanzelf, dat het onzinnig was. Ze zou het voor niemand ter wereld willen weten, dat ze zich het hof had laten maken door eei w 'k- man, een wildvreemde nog wel. Maar even later zuchtte ze en kwam er een peinzende trek op haar gelaat. Als Hen ri Cornette maar zo was, dan zou de beslissing niet moeilijk zijn. Wat zou ze tegen hem zeggen, als hij vanavond kwam? Ze wist, dat haar moeder er in haé.r hart. op gesteld was, dat. ze hem aannemen zou. Thynière was een prach tig kasteel. En zijzelf hadhfe? van, arm be zijn. Bovendien MH Henn beslist heel veel van ^a Maar J as niet kwaad van karakter. en weer zuchtte ze diep e Ze kleedde zich zorgvuldig, en ln. tüssen dacht ze aan <*e Z® ge~ draden had op de avond, toen ze Bar nes voor he? eerS* frednath?d.- En h'i had tegen haar at m dat eerste ogenblik reeds had geweten, dat rii voor elkaar geschapen waren! Hoe had hij dat toch durven zeggen! Maar als je nu die twee mannen naast elkaar zette.... welke zou ze dan kie zen? Wie zou ieder jong meisje kiezen? Ze waren immers niet te vergelijken? Maar ze wilde haar moeder graag ter wille zijn ën haar het leven wat gemak kelijker maken. En dat zou gebeuren door een huwelijk met Henri En ze zou op Thynière Weer zuchtte ze. Tijdens het diner liep het gesprek hoofdzakelijk tussen mevrouw en Henri. Rose-Marie was te opgewonden en wist bovendien nog niet. wat ze doen z°u Sléchts éénmaal stelde ze belang in het gesprek en dat was. toen er over Mont- clair "esproken werd. Het is toch eigenlijk jammer, da. zo'n huis maar lQeg bb'ft staan, meende mevrouw de la Tour: Het is wel niet zo groot als Thynière, maar ik geloof, dat het wej Mt mooiste buis van het de partement is. Tenminste voor mensen, die van zo iets houden, merkte Henri op: Alles bij elkaar genomen is het er toe een beetje donker. De kamers zm en dat donkere eikenhout maakt alles zo somber. Ik heb horen zeggen, dat men er nu wel spoedig bezit van zal ko- m?? St''Daar had ik|nog niets van gehoord. Wie is de eigenaar toch. Ik ken haar naam met. Is het dan een dame. ja, het schijnt ®en exentrieke, oude juffrouw te zijn,, die een afkeer koes tert voff- deze streek. Maar daarover zal ze wel neen raken, als ze de bevolking hjer leert kennen. Bestaat er enige grond voor die ver halen? vroeg mevrouw de la Tour: Ik had juist gehoord, dat de eigenaar een man op middelbare leeftijd is met een heel stel zoons en dochters. Ik weet alleen wat Samson, de be beerder, mij verteld heeft, zei Henri: en als iemand het weten kan, dan is hij het toch wel. Hij staat voortdurend in ver- binding met mr. Borlas, die het goed bestuurt. Vindt u bet huis zo mooi? wendde hij zich tot Rose-Marie. Ik geloof ,dat het zelfs nog mooier is dan het uwe. antwoordde het meisje oprecht: Ik weet wel, dat het niet zo groot is. maar het is er zo huiselijk. Ik wou. dat het te koop was. zri Henri. Waarom? (Wordt vervolgd). beeld; 20.00 Actual.; 20.13 De gewone man; 20.20 Gram.; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Gram.; 22.10 Stoelen aan de kant; 22.40 De Van Rooyens; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws 23.15 Radio-orkest. ZONDAG 2 NOVEMBER HILVERSUMI (301 M.) 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 19.00 VPRO 20.00 AVRO. 8.00 Nieuws, 10.30 Klank beeld, 11.00 N.V.V., 12.00 Muziek-mo- zaiek, 12.30 Zondagclub, 12.40 Zan°- 13,00 Nieuws, 13.15 Romancers, 13.50 N.S., 14.00 Boektoespr., 14.30 Kamer orkest, 15.45 Filmp., 16.00 Skymasters, 16.30 Sport, 17.00 Trekikerszang, 17.30 Ome Keesje, 17.50 Sport, 18.00 Nieuws, 18.15 Boektoespr., 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Prot. kerkdienst, 20.00 Requiem: van Verdi, 21.45 De Kopermijn TV, 22.30 Muziek-mozaiek, 23.00 Nieuws, 23.15 Actdal., 23.25 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) 8.00 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 NCRV, 19.45 KRO. 8.00 Nieuws, 8.30 Hoogmis, 10.00 Prot. kerkdienst, 11.30 Gram., 12.15 Boekbespr., 12.30 Orkest zonder naam (13.00 Nieuws), 13.40 Apologie, 14.00 Gram., 14.15 Oratorium .Passio" (15.40 Gram.), 17.00 Prot. kerkdienst, 19.00 Psalmen, 19.15 Bijbel, 19.30 Nieuws, 19.45 Lauden officie over ledenen, 20.13 De gewone man, 20.20 De Zilvervloot, 21.00 Luisterspel, 21.45 Zang, 22.10 De Van Rooyens, 22.15 Sport, 22.30 Nieuws, 22.50 Residentie orkest (gram.) MAANDAG 3 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.) VARA: 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.45 Regenboog; 11.25 Muziek; 11.45 Voordracht; 12.00 Vin centino; 12.30 Weerpr.; 12.38 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Kwartet; 13.45 Gram.; 14.00 Pianó; 14.30 V. d. jonge moeder; 14.45 Bach-cantate15.05 Hoorspel; 15.50 Gram.; 16.20 Gram.; 17.00 V. d. kleuters; 17.30 Na school: 17.30 Gram.; 17.45 Rijk over-zee; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Ned. strijdki. 19.00 Gram.; 19.10 Cello; 19.45 Caus.; 20.00 Actual.; 20.15 Disco-parade; 20.45 Debat; 21.05 Mis van Beetho ven; 22.00 Gram.; 22.15 N.V.V.; 22.30 Trio; 23.00 Nieuws; 23.15 Ramblers; 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 11.00 Pianoplaten, 11.15 Boekbespr., 11.35 Koor, 12.00 Gram., 12.«0 Weerpr.. 12.33 Kamerorkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel, 14.00 V. d. scholen, 14.30 Kwin tet, 15.15 Gram., 15.30 Zang, 16.00 Bij bel, 16.45 Gram., 17.00 Kleuterklokje, 17.15 Kal ermuziek, 17.45 Orgel. 18.15 Sport, 18.30 Mandoline, 19.00 NieuWs, 19.15 Boekbespr., 19.30 Actual., 19.45 Gram., 20.00 Proloog, 20.15 Steravond, 21.15 Caus., 21.35 Kamermuziek, 22.00 Orgel, 22.30 Nieuws, 22.45 Avondwij ding, 23.10 Radio-orkest, 23.45 Gram

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2