Nieuws uit STAD en OMTREK Oude banden binden Schiedam en Kartuizers Plannen voor honderden huizen LANGS DE UNIEKE INSTRUMENTEN VERZAMELING I G Katholieken en Engelse troon 1JN De overwinning werd in de tweede helft verdiend 4-0 overwinning in onbevredigende wedstrijd eheugen- Hulp Monumentenactie gaat beginnen Waar blijft de jeugd? Nog altijd titels zonder basis MAANDAG 3 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 COMITÉ'S VAN DIONYSIUS- STICHTING GEÏNSTALLEERD UITBREIDING WIT-GELE KRUIS KATH. KINDERUITZENDING brandJe bij de kroon BURGERLIJKE STAND HOEK VAN HOLLAND- SCHIEDAM 3—2 EXCELSIOR—EDS 2—0 VOORSTELLEN AAN DE RAAD LAATSTE BERICHTEN REGERINGSINGRIJPEN BIJ DE „HOLLAND"? OLIE OP WADDEN EILANDEN OFFICIËLE KENNISGEVING INENTING TEGEN POKKEN sw WEER IN EIGEN HOME EINDUITSLAG FRANSE RAADSVERKIEZINGEN Volgens de thans door het Franse ml» nisterie van binnenlandse zaken gepubll» ceerde uitslag van de gehouden gemeen teraadsverkiezingen hebben de cen trum-, rechtse en Gaullistische partijen 45.1 procent verworven van het aantal gemeenteraadszetels, socialisten en on afhankelijke socialisten 18.7 procent, radicalen 20.5 procent, M.R.P. 8.8 pro cent communisten en aanverwante groepen 6.9 procent. Door de onderzoekingen van pater dr. Titus Brandsma z.g. en de erfge naam van zijn testament, pater dr. Heijer is aan het licht gekomen, dat een monnik uit het Kartuizerklooster van Den Briel een biografische schets van St. Liduina, nog tijdens haar leven heeft geschreven. De verbinding tus sen Schiedam en de Kartuizers, die dus een zeer oude is, werd deze week hersteld, toen pater A. Timmer^ S.J. namens het hoofdcomité van de Diony- sius de Kartuizer-Stichting, het Schle- damse werkcomité zowel als het Co mité van Aanbeveling installeerde. De heer Hendriks, de motor bij 'de tot standkoming van deze comité's, heette de aanwezigen, onder wie de hoogeerw. De kenij R .Reynen welkom. De burgemees ter, lid van het Comité van Aanbeveling, had zi'ch laten excuseren. Pater Timmers vertelde de geschie denis van de tot standkoming van de Stichting. Reeds voor de laatste oorlog waren er al mensen geweest, die ge poogd hadden een Kartuizer-convent in Nederland gevestigd te krijgen, maar de Grande Chartreuse had afwijzend op dit voorstel beschikt. Na de bevrijding had een gift aan pa ter Timmers gedaan het onderwerp weer actueel gemaakt. De burgemeester van Beverwijk, mr. Scholtens. had zich door publicaties zeer verdienstelijk gemaakt voor de zaak der Kartuizers. Hem werd om medewerking bij de uitvoering der plannen gevraagd. Op zijn voorstel werd overgegaan tot de vorming van een Stichting, die op 7 Sept. j.l. in Utrecht tot stand kwam en de naam droeg van ten bejoemde Nederlandse Kartuizer, Dionysius. Kardinaal de Jong was zeer enthousiast voor het denkbeeld en ver leende een aflaat aan het gebed dat Dom Lambres, een Nederlandse Kartuizer had samengesteld. Dit gebed wordt op het ogenblik verspreid door de Stichting. Voorgesteld werd voorts te komen tot werkcomité's in verschillende plaatsen van Nederland. Het voornaamste doel zal zijn het bij eenbrengen van de gelden, die het bou wen van een klooster mogelijk zullen maken. De betekenis van de contempla tieve orde is zeer groot. Zo groot dat zelfs in missielanden, de landen met de actie bij uitstek, contemplatieve Kloosters gesticht worden. In Nederland zijn roepin gen voor de Karuizers genoeg. De Gran de Chartreuse heeft nog geen officiële toezegging tot een vestiging gedaan, maar wel zijn Nederlandse Kartuizers uit Franse, Engelse en Italiaanse conventen in Calci bij Pisa bijeengebracht. Dit heeft de Stichting zelfs overrompeld. Zo spbe- dig mogelijk moet het geld bijeen zijn. Waar de Kartuizers komen, is nog niet bekend. Na een uiteenzetting over de moge lijkheden tot steun gegeven te hebben, besloot pater Timmers zijn installatietoe- spraak mei de wens, dat het Schiedamse Comité vruchtbaar zou werken. Het werkcomité is als volgt samenge steld: Leo Nelissen, voorz., de heren G. Geurts ,secr.; J. Hendriks, penmngm., H. Willemse. A. Kappelhof, N. v. Baar- le en Schooft leden. De voorzitter hield vervolgens een kor te inleidende toespraak, waarinh« op de geringe waardering in de huia ge tijd voor het contemplatieve leven- Wanneer die actie voor de terugKeer van de Kartuizers wordt gevoerd, zal juist de materiële doelstelling niet voorop mogen staan, want een geest, die het ma terialisme bestrijdt, mag zichzelf bij haar actie daaraan niet schuldig maken Be langrijk zal het zijn de Katholieken, be ter gesitueerden individueel en minder gesitueerden als groep, bekend te maken met de orde en daarvoor de liefde wak ker te roepen. Op de voorgrond moet staan het bewuste streven naar vol groeidheid van het Nederlandse Katho licisme, die mede door de aanwezigheid van de Kartuizers zal worden bepaald. Zó bekend, dus bemind, gemaakt, zal er een groep mensen gevormd zijn, die reeds de geestelijke gemeenschap met de Kartuizers hebben opgebouwd en hen dus kunnen ontvangen, niet in 'n vreem de, maar in eigen kring. Uit die liefde zal vanzelf het geldelijk offer voortko men. Die liefde zal het geldelijk offer bepalen. Spr. hoopte, dat spoedig gezegd kon worden „O Bonitas", O goedheid God's, dat Gij ons de Kartuizers terugge stuurd hebt. na zoveel eeuwen, opdat in deze tijd hun lijfspreuk Nederland weer moge doordringen: „Het kruis staat, ter wijl de wereld wentelt". Wentelt van cri sis in crisis, van dwaling in dwaling, van stelsel in stelsel. Het kruis staat hoog boven de wereld in alle tijden voor wie op wil zien. Wat een heerlijke waar heid, wat een groots devies, wat een rustgevende orde." Naar het secretariaat ons mede deelt, is met ingang van 1 November tot administrateur tn vaste dienst van het Wit-Gele Kruis benoemd de heer A. de Boer, die tevens ook alle secre tariaatswerkzaamheden zal vervullen. Mej. C. Jansen, die gedurende biina 13 jaren met zoveel ambitie en accu- ratessen de administratieve werkzaam heden heeft verricht is op haar verzoek wegen drukke werkzaamhêden eer vol ontslag als zodanig verleend. Tot genoegen van het bestuur heef'. Mej. Jansen zich bereid verklaart als bestuurslid toe te treden. Het ligt in de bedoeling van het be stuur om, met uitzondering van het Consultatiebureau, alle diensten over te brengen naar de bovenzalen van het Parochiehuis Lange Haven 70, alwaai ook het kantoor van het Wit-Gele Kruis gevestigd zal worden. Binnenkort zul len YeroviJ nadere mededelingen wor den gedaan. Na een bespreking met de heer de Lange, Directeur van het Diocesaan Bureau yan de Kath. Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem, is een nieuw bestuur van de afdeling Schiedam ge formeerd. Tijdens de oorlog moest de uitzending der zwakke kinderen naai de koloniehuizen worden stopgezet, doch binnenkort hoopt men weer met de uitzending te beginnen. Het bestuur heeft zich in deze de administratieve en technische medewerking van het Wit Gele Kruis verzekerd. Binnenkort zullen hierover nadere mededelingen worden gedaan. Het bureau van de af deling Schiedam zal eveneens geves tigd worden in het Parochiehuis Lange Haven 70. Vermoedelijk is bij het aanmaken van de kachel in het stookhok een hoeveel heid stro, die als aanmaakmate-riaal diende, buiten de kachel in brand ge raakt. Het vuur deelde zich mee aan een partijtje aard beien-mandjes. Grote rookontwikkeling was het gevolg. Met een slang op de waterleiding heeft de brandweer het vuur gedoofd. Er was geen schade. Wegens herstel zal de Appelmarkt- brug niet alleen voor rijverkeer, maar ook voor voetgangers gesloten zijn. GEBOREN: Danuta I., d. van A. C. Diebout en H. Gaczynska, Dr. Noletstr. 1 Martinus H., z. van A. Boks en A. J. Zondag, Simon Stevihstraat 17. OVERLEDEN: H. A. M. Brok, 60 j., Dr. Noletstraat 1 Inderdaad hebben de zwart-wdtten, zoals reeds in de voorbeschouwing ver wacht werd, een warme ontvangst in den Hoek gehad. De wedstrijd was een ruwe en harde partij, waarbij dikwijls meer van lichaamskracht dan van voetbalcapaciteiten gebruik werd ge maakt. Een voorname oorzaak van deze verruwing van de voetbalsport was ook nu weer het enthousiaste maar niet zeer sportieve publiek, dat met zijn angst-aanjagend geloei en geschreeuw en zijn weinig fraaie uitroepen de spe lers tot het uiterste opzweepte. Laten de toeschouwers toch echter eens be denken, dat al die 22 voetballers voor hun plezier een partijtje aan het voet ballen zijn. Voor de rust wisten de Schiedammers met 10 de leiding te nemen door een goal van de midvoor Schippers. Na de rust wist de thuisclub 3 maal het Schie- diam-doel te doorboren, terwijl aanvoer der Kins uit een strafschop het tweede doelpunt voor Schiedam scoorde. SiFC—SUNRISE 2—0 Een wedstrijd, die voor hetzelfde geld een grote overwinning voor SFC had kunnen zijn. Reeds na enkele minuten gaf Gijnen de Schiedammers de leiding door van dichtbij in te schieten. Sunrise is absoluut geen tegenstander in deze wedstrijd. Slechts haar verdediging geeft goed partij en het is slechts aan haar en aan het slechte spel van de Het is Excelsior gelukt de puntjes thuis te houden, alhoewel het er voor de rust niet naar uitzag, dat deze wedstrjjd gewonnen zou worden. EDS is een goed spelende ploeg, die voor de rust zeker een goal verdiend had, evenwel haar technisch kunnen werd te ver doorgevoerd om succes te behalen, zodat in laatste instantie de L Enkele dagen geleden heb ik, in gezelschap van mijn vriend de lange reporter een bezoek gebracht bij een wetenschappelijk man, een journalist n.L, die zjjn weetje weet, die veel dikke boeken half van buiten kent en zo voot de vuist weg Franse dichters citeert en die theoriën bestudeerd heeft, waar leken zelfs nooit van gehoord hebben. Die journalist zat breed en indruk wekkend achter een enorm bureau en achter hem was een muur van boeken. De journalist had een lieve vrouw, die thee schonk en een zoontje van zes, die met een kleurpotlood een Inge' bonden illustratie bekraste. „Ach," sprak de journalist met min zame zelfgenoegzaamheid,Ik ben ook maar dom begonnen. Mijn vader was schoenmaker en alles wat ik weel heb ik mezelf geleerd". Wij knikten bewonderend en zeiden beleefd „O ja?" „Wat heeft mijn zoon dan, als je dat zo eens bedenkt, een geweldige voor sprong „Hoe zo?" vroeg ik. „Wel, alle dingen, die ik in mijn bol heb worden hem zomaar met de pap lepel ingegeven. Hij kan met mij over alle takken van wetenschap spreken, over alle perioden van cultuur en histO' rle van gedachten wisselenover elk boek kan hij me vrage'n en alles zal ik hem kunnen uitleggen, hem alles vertellen, wat de moeite waard Is..... hijach, hij hoeft zijn hand maar nit te steken, bij wijze van spreken en alles wat ik met moeite en veel werk vergaarde doe ik gratis aan hem over Het knaapje hield even op met het bekrassen van de ingebonden illustra tie. Hij had, scherpzinnig gelijk het de zoon van een zo intelligent man be' taatm, in de gaten dat er ovër hem gesproken werd. „En" zei mijn vriend de lange repor ter, die dol op kinderen is, „en Ni cootje, vertel ons eens, wat wil jij la ter worden als je groot bent". Nicootje veegde mét zijn mouw langs ztjn neus en zei toen vastbesloten „Schoenmaker, net als Opa". SEBASTIAAN Woningen in Klein» Babbers- polder Enige tijd geleden schreven wij over de bouw van woningen in de Klein Babberspolder. Het betrof hier de bouw van 126 woningen, waarvopr de plan nen gereed waren; de goedkeuring van de Algemene Commissarissen voor de wederopbouw in principe was verkre gen. Binnenkort zal de aanbesteding plaats vinden. Omdat de toewijzing van materiaal geschiedt naar de gereed zijnde plannen, willen B. en W. voor blijven op de mogelijkheid van ver grote toewijzingen, zoals deze in het verleden plaats hadden. Al is het plan voor het bouwen van 216 woningen 'n de Klein Babberspolder door de Raad vroeger goedgekeurd een getal 90 groter, dan er gebouwd kunnen wor den toch ziet het gemeentebestuur veel verder. Er is, wanneer de school en werktuinen verdwijnen, grond be schikbaar in de Babberspolder voor nog 246 woningen, en 8 winkels. Aan de Raad wordt voorgesteld goed te keuren, dat de bouw van deze woningen wordl voorbereid. Aan het andere einde van de stad. bij de Lorentzlaan en de Hogebanweg is nog plaats voor 318 woningen. Aan de Raad wordt gevraagd in principe tot de bouw hiervan te besluiten en daarvoor t.z.t. de nodige voorschotten en een bijdrage in het exploitatie-ver lies te vragen aan 's Rijks kas. Definitief moet besloten worden om over te gaan tot de bouw van 140 wo ningen aan de Bell-, Fulton-, Diesel straat, Buysballotsingel, Boyle- en Leibnitzstr. Keuvelhoekjqs en wandelpaadjes Vele bejaarde mensen wonen in een groot huis, dat hun niet alleen onge makkelijk is, maar dat bovendien veel rendabeler zou zijn voor jonge gezin nen met kinderen. Reeds werd door het Bureau Huisvesting verscheidene ma len een gunstige woningruil verkregen door aan bejaarde mensen een zelf standige kleinere honing aan te bieden. Deze verschuivingen zijn echter klein van omvang. Gedeeltelijk hierdoor ge ïnspireerd wellicht, kwam het gemeen tebestuur verscheidene malen tot het bespreken van een definitieve oplos sing in die richting door het bouwen van flats voor bejaarden in gezins verband. Deze flats zijn niet alleen be doeld voor oude en/of gebrekkige men sen, maar ook voor hen, die nog geheei fit en valide zijn, maar die voor hun leeftijd een gerieflijke woning zoeken en bevrijd willen blijven of zijn van sa menwoning, die vooral op deze leef tijd moeilijk kan zijn. De plannen zijn zover, dat aan de raad een voorlopig plan kan worden aangeboden. Het voorziet in de bouw van 2 flats, 168 woningen lhet 6 liften (- lift voos 21 woningen) op een terrein in de polder Nieuwland tussen de R. K. Begraafplaats en de Damlaan, begre pen in het Uitbreidingsplan Nieuw land. Gelegen in een strook van groen zul len deze flats niet alleen riant, maar ook rustig gelegen zijn, in een omge ving nodend tot het wandelen, waar juist deze mensen zo'n behoefte aan kunnen hebben. Een gezins-woning bestaat uit een kamer van 3 bij 4.60 m., een slaapka mer, keuken, een W. C. een badcel met in de vloer gelaten zitbad en een kast. In de hal staan banken, Op de bor dessen zijn keuvelhoekjes ingericht. Een ruim balcon voor iedere woning komt uit op een door glas omgever. gemeenschappelijke gaanderij. Daar boven is een ruimte, die met de bui tenlucht in verbinding staat en licht en lucht toelaat tot de keukens en W. C.'s. Het allermooiste is het voorstel van B. en W. om te trachten deze woningen te doen bouwen boven het normale contingent. De financiering kan, volgens inlich tingen, geschieden met voorschotten en bijdragen in gevolge de woningwet. Misschien komt er een afzonderlijke financiële regeling. Benoemingen Op Vrijdag 7 November a.s. vindt de maandelijkse Gemeenteraadsverga dering plaats. De heer J. Oostlander wordt voorgesteld om benoemd te wor den tot directeur van de gemeentelijke Dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon. Als keuringsveearts en plv. dl rectéur van he' Openbaar slachthuis wordt op de voordracht de heer J. C. A. v. d. Maas, dierenarts te Oud-Vosse- meer genoemd, terwijl de heer dr. H Werner daarop staat als leraar Duits aan het Stedelijk Gymnasium. De heer P. v. Schagen, leraar aan de Gem. Nijverheidsavondschool, mej. W. Hooykaas, tijdelijk lerares aan het Stedelijk Gym. en Mej. Z. G. Martens, onderwijzeres aan de O. L. school G. 2 hebben ontslag gevraagd. Voorgesteld wordt dit hun eervol te verlenen. achterhoede van Excelsior steeds kon opruimen. Vóór de rust lag er over het Excel- siorspel een zekere matheid, en als de achterhoede,niet zo goed had gespeeld, had dit lauwe spel funest kunnen wor den. De ruststand was dan ook 00. Na de rust kregen wij van Excelsior actiever spel. te zien, het tempo werd opgevoerd en de aanvallen op het EDS doel werden dan ook menigvuldiger en gevaarlijk. Als er een kwartier gespeeld is, krijgt de uitstekend spelende Huët de bal en met een keurig schot gaf hij Excelsior de leiding (10). EDS bleef volharden in technisch aardig spel, m-aar werd niet productief, terwijl de achter hoede van Excelsior er steeds beter In kwam én met lange trappen haar voor hoede aan het werk zette. Als 'n kwar tier voor tijd Boon wederom prachtig voorgaf, kreeg de invaller midvoor de bal in vrije positie, en het 2e doelpunt voor Excelsior was daar. De laatste tien minuten waren geheel voor de thuisclub, maar gedoelpunt werd er niet meer, zodat deze thuiswedstrijd met 20 gewonnen werd. De volgende week zal er van meetaf tegen Musschen uit, uit een heel ander vaatje getapt moeten worden, wil men kans op succes hebben. N. S. C. waarmee Francis L. Sullivan in de knappe detective-film %Take my life de cameraman Ronald Neame een geslaagd debuut maakt als regisseur. SFC-voorhoede te danken, dat het voor de rust 1—0 blijft. Van de Sunrise- voorhoede ga-at niets geen kracht uit. Ook de tweede helft laat een slechte wedstrijd zien. Het is net of de SFC- voorhoede voor de eerste maal tussen de lijnen staat, waarbij echter moet worden opgemerkt, dat de Sunrise-doel- man soms zelf niet weet, hoe hij de ballen er uit houdt. Tegen het einde weet Bosman op handige wijze door te breken en de stand op 20 te brengen. De Jong geeft nog een hard schot op de kruising van -de lat, waarna de wedstrijd besloten wordt. KLAVERJ AS-COMiPETITIE Voor de Schiedamse Klaverjascompc- titie werden de volgende uitslagen be haald: Ons Thuis 16179 Excelsior 17047; Altijd troef 17177 Tivoii 16126; Ons Huis 16184 Eureka 16327; Sport 17389 Kajuit 16947; Kleine Confiance 15102 Dam 17453: Bruinvis 16189 Karsseboom 16969; Siezicht 16748 Monopole 15593. Wintervoorraden meel worden opgesoupeerd „Reeds meer dan twee maanden staat, de meelfabriek „Holland" nu stil. In deze periode is d« meelvoorzienmg hoofdzakelijk ten koste van de winter voorraden gaande gehouden. De voor raden zijn nu afgenomen tot een peil, dat wij zelfs in de oorlogsjaren, met uitzondering van de hongerwinter, niet hebben bereikt I" Aldus deelde de direcUevande meelfabriek „Holland" te mede op een vergadering v-an^h^ PHnh_ C f i r»Vi neel, welke zij op verzoek vf-n^e_,, niet naar de vergadering toe te gaan, zodat daar slechts enkele arbeiders ver» schenen.y De directie heeft tegenover hen nog maals h-et onverantwoordelijke van de staking uiteengezet en medegedeeld, dat volgens een kennisgeving van het ministerie van Landbouw, indien de productie van de „Holland" niet zeer spoedig wordt hervat, de regering ge noodzaakt zal zijn In het belang van de voedselvoorziening in te grijpen en maatregelen te nemen om de „Holland" weer in bedrijf te stellen. Zowel de overheid, als de Stichting van de Arbeid en de directie zijn van mening, dat zolang de staking duurt, geen enkel verlangen der arbeiders kan worden ingewilligd. Eerst na hervatting van het werk kan worden onderhandeld. Alle arbeiders worden in de gelegen heid gesteld het werk te hervatten, met uitzondering van een groepje van acht met name genoemde personen, dat tel kens weer de rust in het bedrijf ver stoort en blijk »ceft van onvoldoende besef van de plaats, die een meelfabriek inneemt in de voedselvoorziening. (Van onze correspondent). Bij boringen, welke deskundigen van de B.P.M. de laatste tijd op Vlieland hebben verricht, hebben tot resultaat gehad, dat op een diepte van 2000 M- olie is aangetroffen. De maatschappij onderzoekt thans d-e mogelijkheid van exploitatie. Blijkt deze aanwezig, dan zal een pijpleiding naar Harlinigen wor den aangelegd. De B.P.M. verricht thans ook borin» gen op Terschelling. De Nationale Monumentenactie zal op IC Nov. a.s. In het gehele land be ginnen en drie maanden duren. De bedoeling is, zoals wij reeds eerder meldden, iedere Nederlander in de ge legenheid te stellen bij te dragen in de Ioprichting van het nationale monument ting van de Arbeid en van de Raad van dat pp het Damplein te Amsterdam zal LhllAi V'ttiU Uit; AI UCUU w TT, 4- vakcentralen had bije-engeroep stakersoomité had echter t-eV®r bijeenkomst belegd, waar wed besloten B. en W. brengen ter openbare ken nis dat morgenmiddag om 2 uur gelegen heid zal worden gegeven voor kosteloze inenting tegen pokken in het gebouw van de G. G. Tuinlaan 18 door de gemeente-geneesheer ,de heer A. D. de Op elke eerste Dinsdag van de maand zal in het vervolg deze gelegenheid worden gegeven. Trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen dienen te worden meegebracht. Zij, die hun kinderen niet laten inenten, dienen een verklaring in te vU„£JL°P een. f°r* muiier, dat kosteloos verkrijgbaar is ter gemeente-secretarie, Nieuwstraat 26, loket. 1. geopend van 8.30 tof en van 13.30 14.30 uur. u-_„u Op de naleving van de bepalingen der inentiingswet 1939 zal i-n het vervolg streng worden toegezien. In het tegenlicht van de zon hadden de voeten der spelers stofvleugeltjes ten teken van de droogte van het pas ge- egaliseerde terrein. Wel was SVV terug th eigen home; voelde ieder zich weer a zjjn gemak, maar het veld had lan ger 'uitblijven van deze ingebruikne ming best "kunnen velen «1 het smeekte om regen. N Vóór de wedstrijd ging de bondsvlag plechtig in top. De vlag, die 40 jaar SVV bekroonde. Reeds in 1944 werd dit 40-jarig bestaan herdacht, maar helaas (ton toen de driekleur niet ontplooid worden. Het vorig jaar was men te druk met hfet kampioenschap bezig om aan dit feest te denken. Nu was het een mooie opening van en de terugkeer naar het Sterrebos. Namens de KNVB sprak Otto de Vries enkele woorden van gelukwens en opwekking tot sportivi teit. De heer C. Maltha, voorz. van SVV beantwoordde de vriendeiijKneden. Onmiddellijk na de aftrap trekt SVV op de veste van v. d. Zij-den af. Küne- man weet in de eerste minuten de bal op de rechter vleugel vrij te spelen en afgemeten voor te geven. Dé doelman van Charlois is te onzeker om v. Lith te verhinderen de jongens op het scoring- bord aan het werk te zetten: 10. Behalve enkele staaltjes van afgeme ten tik-tak-spel ontplooit zich geen voetbal van formaat. CVV maakt ln het veld niet de indruk gemakkelijk over speeld te worden, maar veel vuurpijlen duiden op een ongecontroleerd spel, dat met tactiek noch techniek veel te ma ken heeft. Steenbergen heeft weinig Maandag, 3 November. Bioscopen: Passage, De Lafaard 18 j_.) 2 7 en 9.3J3 uur; Monopolie, Tahia. de Eilandprinses (volw.), 2 7 en 9 uhri Musis Sacram, „Ais Moeder teveel is opvoering door de Nederl. Toneelcombi natie, volkstoneel. 8 uur. Dinsdag, 4 November. Bioscopen: zip hierboven; R. K. Volks bond: Uitvoering voor het Katholiek Cultureel Genootschap van het „Ballets de Arts de Paris", 8 uur. Distributiekantoor, uitreiking bonkaar ten KA t.m. KE 713 en schoenenbonnen aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op 1 voor zover bon 61? nog op inlegvel aanwezig, alsmede aan kinderen geboren in de maand October, November van een de rjaren 1932 t.m. 1945 en aan kinderen geboren in December 1946 en Januari 1947. Meebrengen 2e D. S. K. en titel- strook van bonkaart 711 met de zich daar, aan bevindende inwisselingsbon Aan de beurt zijn Koo t.m. Kr. 9—12.30, en 25 uur. ook 'een lang rek m-e-t gamba's in perfecte staat. Teneinde de wonderlijke factuur, houtsoort, snijjverk en lakken dezer XVIIe eeuwse instrumenten van alle zijden te kunnen bestuderen, heeft men een aardig mechaniekje aangebracht dat door sinA>ele druk op een ëlectriseh contact, al deze instrumenten tegelijk in draaiende beweging brengt, gelijk een speeldoos niet poppetjes vroeger op de kermis. Di-t lijkt ons de eerste stap om het enigszins panopticum-achtige karakter dezer zalen nieuw leven in te blazen. Want het uiteindelijk doel toch van zulke gaaf-geconserveerde instrumen ten lijkt ons gelegen ln een actieve her- bespeling in werken welke oorspron» lijk in dit klankgemiddelde sreschre "'we leven, als ik het zo mag ze°®^n in een tijd van Bach-Renaissanee, opleving der Barok-muziekv Ma we: mogeujK zoneter aat die ln r tsaroiK-muü^'- uzj Maar is een juist begrip deze1" instru_ mo-gelijk zond-er dat men de menten weer hoort klinken die tijd Een der zalen van de muziekhistorische afdeling in het Haags gemeente museum Het is een weldaad voor het muziekleven in Nederland dat de instrumentenverzameling van wijlen dr. Scheurleer, welke sinds een tiental jaren in het Gemeentemuseum van 's Gravenhage is onder gebracht, ongeschonden uit haar schuilplaats weer te voorschijn is gekomen. Want deze verzameling van inheemse maar vooral van uitheemse muziekinstrumenten, waarvan sommige tien eeuwen oud, is vrijwel uniek ter wereld. Er bestaan weliswaar enkele andere collecties, zoals in de Conservatoria van Brussel en Parijs, en vóór de oor log kenden we de collectie van Wilhelm Heier te Keulen (later naar Leipzig overgebracht), de verzameling van Curt Sachs, later prof. Schünemann te Ber lin en die van Wenen, welke in vele op zichten konden wedijveren, op sommige punten zelfs belangrijker waren dan die in onze Residentie. Doch op het stuk van exotische vooral Aziatische instrumenten nam t Gemeentemuseum een unieke plaats in. Aanvankelijk was de' ruimte in het Gemeentemuseum zó beperkt, dat menig instrument in verdrukking kwam, dat weinig overzicht in deze veelzijdige materie bestond. Door de toevoeging van twee zalen is hlerlh een belangrijke verbetering ge komen. De diverse instrumentengroe pen leven nu inderdaad als families in „gezinsverband", zodat men de histo rische groei der instrumenten van generatie op generatie nu kan volgen. Men ziet b.v. de hobo zich uit schal mei ontwikkelen, de schalmei op haar beurt weer uit de, uit riet gesneden fluiten der Egyptische herders. De ont wikkeling van het orgel kan men volgen zjj het zeer onvolledig in een reeks (nog onbespeelbare) cabinet-oi'geltjes, waar als voorzaat een draagbaar or geltje, een z.g. portatief, naast staat, die wederom als stamvader de Griekse Syrinx had: een klein aantal uit riet gesneden fluitjes op een kalabas windreservoir-tje verenigd. De afdeling strijkinstrumenten is bij zonder rijk. Men ziet er behalve zeer oude en kostbare violen, alten, celll, bassen, arm- en knie-violen, halve en kwart-violen, a.g. dansmecaterviolen. moeite met het schoonruimen van zijn vierkante meters, terwijl Corveleijn het Niemandsland van Opschoor tegen pe netraties afgrendelt. Van Reus, de CVV- linksbuit-en komt enig gevaar brengen als hij na een kwartier een goed schot lost, dat in het zijnet belandt. Er wor den kansen gemist aan de overkant door bijna alle voorhoe-dspelers, maar deo wil schijnbaar niet voor de do®lmi weg en als de onzekere v. d. fnaen er over duikt, tovert Schrumpf het getier vin de omstanders om in applaus, door cti tweede go&l te forceren. Hoe zéér t spel in het middenveld verloopt, bewijst het uitblijven van hoekschoppen. Eerst i„ de 28ste minuut zet Kiineman zijn been achter een corner, schiet Arie de Bruijn deze hoog over. Bijna alle SVV- snelers lijden aan de fouten van hun kwaliteiten. Zij proberen teveel hun technisch kunnen te tonen en houden daardoor de bal te lang bij zich. Voor het doel blijkt bovendien, dat de spe lers productiever zijn, wanneer zii ln beweging zijn, dan wanneer zii vrij sta tisch voor doel positie gekozen nebben, want o.a. Schrumpf krijgt vele ballen voor zijn doel, waarmee hij in de knoop raakt 'en die hij dan maar door een voorzet tracht te redden .terwijl ontvan gen en schieten beter ware geweest. Een switch en tagenswitch van Kune- man en Schrumpf brengt het derde doelpunt in het CVV-ne^ Met deze stand gaat de rust i-n (.0 De twee-de helft dreigt een prettige wending te nemen d_oor ee" hWi-g offensief van SVV in de eerste minu ten Tevergeefs vroegen de toeschou- V in de eerste drie kwartier om vuur (niet voor hun Camels). Drie maal ontstaat een verwarring voor doel, die kans op kans oplevert, maar geen van de voorhoedespelers Schrumpf, de weifelend-spelende Gosens, de Bruijn, van Lith noch Küneman weet de ver lossende net-triller af te vuren. cW schijnt na deze periode sneller e.n zit meer op de bal. Na 20 minuten ontstaan kort na elkaar drie corners; één aan öVV-zjjde en 2 bij CVV. Een worden geplaatst ter herdenking, van hen, die voor de vrijheid hun leven heb ben gegeven. Daarenboven zullen uit deze gelden nog twaalf gedenktekens, verspreid over het gehele land, worden opgericht. Op boven enoemde datum beginnen de plaatselijke comité's waarvan de burge meesters voorzitter zijn, met de ver koop van „certificaten" welke in ver schillende waarden (van 0.50 tot f 1000) worden uitgegeven. 4 Leger en vloot verlenen ook alle me dewerking. Luit-admiraal Helfrich heeft in een dagorder de inzamelingsactie op alle schepen aangekondigd, terwijl het leger kazemegewijs wordt ingescha- kelcl. De eerste vierkante centimeters van het Damplantsoen zijn reeds verkocht. Bij de Wereldomroep is nl. een bestel ling binnengekomen voor „12 aandelen" van het derde eskadron pantserwagens. van de laat-sten kopt Schrumpf tegen de lat. De mooiste bijdrage tot het totaal levert de Bruijn in de 25e minuut van de tweede helft, als hij met een hard schot van afstand, via de paal in het net schiet (40). Dan is het ook op. Opschoor duikelt na een fout, die hij probeert te herstellen tot voor de doellijn, maar het is er net voor, zodat de eer van CVV niet gered is. Een kwartier voor het einde begint de dicht- gebreide jomgenstritoune uit te rafelen. Enkele ogenblikken later laten ook de andere tribunes <le eerste steken vallen en spoedig1 lopen zwarte diradien naar Gorzen en stad, pratend over een ge- wonnen, maar weinig interessante wed strijd. Voor d-e volledigheid zij vermeld, dat in de eerste helft, na ongeveer een half uur, rechtsbuiten v. d. Graaf van CVV, die last had van een knietje, vervangen moest worden door Berkelaar. (Van correspondent). de geest der componisten va'n zelf geklonken hebben? ^tenfamllie De voornaamste instrum^. Welnu,Ch'de AgTt Bach of zijn tijdgenoten onbe^ W hoort men nu de viole d'amore, van vi". u violoncello piccolo, f ^0,e da brachio, van de baryton, de Pardessus (lc viole of viola da gamba khnken? Waar hoort men 0 tezelfdprtcsawS instrumenten zoa^pf £enenTn? stonden nu nog beoetenen. Tot deze stoncien nu nus mstrumentenver- herl-eving kan ee tenvei zamelina als die i» het Haagse museum zameling ais bödragen. We zien zc]f3 pogingen in deze richting- o.l.v. de conservator zelf. de heer J5alfoort aan °eDoch'we zeiden reeds: hoe belangrijk deze afdeling moge zijn, lie der Azia tische en vooral der Javaanse instru menten overtreft alles. De wonderlijkst klinkende gon-gs soms in een ge hele familie van onder- en boventonen of toonaarden bijeen fluiten, snaar instrumenten en vooral trommen Ln een v-eelvoud van tientallen soorten, waar van' wij Europeanen, spijts onze „ont wikkeling", geen besef hebben, vindt men hier in zwijgende rust bjjeen. Hier gaat een wereld open van klankrijkdom envan beschaving. Want duizenden jaren van groei en heilige tradities lig gen aan deze klankwerktuigen ten grondslag. Men zou nu wensen dat, vVaar hier zulk een voor de hand liggende ge legenheid zich biedt om de muziek cultuur in een barer boeiendste ver schijningsvormen te volgen, vooral de jeugd der middelbare scholen hier onder welwillend beschikbaar gestelde leiding, zich door dit sprookjesland van de klankwereld eens zou doeft rondleiden te vermeerdering van hun schriele muziekkennis en pover cultuurbesef MAR1US MONNIKENDAM. onze Londense Twee weken geleden vestigde de «Catholic Herald" de aandacht er- °P, dat de Britse Katholieken niet vertegenwoordigd zullen zijn, wan neer op 5 en 6 November afgevaar digden van 21 „privileged bodies" de koning in Buskingham Palace loyale adressen zullen aanbieden in verband met het aanstaande huwelijk van prinses Elizabeth. De Vaticaan se radio, die de vorige week het blad aanhaalde gaf te kennen, dat uit de toebereidselen voor het huweljjk „op nieuw blijkt, hoe onbevredigend do positie der Engelse Katholieken is". De z.g. „privileged bodies", die het voorrecht hebben de Koning persoon lijk adressen, aan te bieden, danken dit privilege aan besluiten, door verschil lende souvereinen genomen in de laat ste drie eeuwen. De staatskerk de vrij„ kerken, de kerk van Schotland, oe Quakers en de twee ,J"od3Adfes„ Dp schappen behoren tot die .1. katholieke persoonlijkheden, waaronder vooral parlementsleden, hebben tegenover dc Herald" hun misnoegen uitgespro ken over het bestendigen van deze dis criminatie, maar zij schijnen over het geheel niet zeer optimistisch te zjjn t' 1 v de mogelijkheid haar spoedig uit de'wereld te helpen. Het katholieke weekblad heeft ge poogd na te gaan, hoe eigenlijk de wet telijke positie is, maar is hierin niet geslaagd. Het is mogelijk, dat de uit sluiting der katholieken hiermede ver band houdt, dat de Territoriale titels der katholieke bisschoppen (zoal.- aartsbisschop jan Westminster) geen wetetlijke grondslag hebben. Na hei. herstel der hiërarchie bijna honderd jaren geleden, werd gepoogd een re actie hiertegen, die weinig minder hef tig was dan de „April beweging" ln Ne derland, te sussen door het aannemen van territoriale titels door bisschop pen strafbaar te stellen, maar deze be paling werd nooit nageleefd en boven dien na enkele jaren weder uit het Sta tute Book gelicht Maar ook hierdoor kregen die titels geen positieve wette lijke erkenning. Zij steunen niet op enige hierachie een wettelijk erkende positie inneemt, en de bisschoppen een erkend geestelijk gezag uitoefenen, bestaan zjj wettelijk niet onder hun territoriale titels. Dit belet niet dat zij als hoofden van hun kerkelijke gemeenschap uit genodigd kunnen worden (en dan ook worden) tegenwoordig te zijn bij na tionale plechtigheden, waar zij in voor rang onmiddellijk volgen op overeen komstig getitelde bisschoppen der staatskerk, maar dat zij dan onder hun territoriale titels min of meer de po sitie innemen van aanzienlijke vreem delingen! maar dan ook natuurlijk alleen wat de titel aangaat). Aangezien vreemdelingen niet kunnen deelnemen aan een Uiting van loyaliteit jegens dp koning, kunnen de katholieke bis- schoppen hiertoe ook niet onder hun titels opgeroepen of toegelaten worden. Dit ls de enige aannemelijke ver klaring van vat thans begrijpelijke verontwaardiging verwekt. Zjj ls muggezuterij, maar waarschijnlijk correct. Niet correct daarentegen is dat nog steeds niets gedaan is om door wettiging der territoriale titels deze belemmering op te heffen. Ofschoon sinds de emancipatie, e.n tot voor kort voor de oorlog toe, tal van oude uitzonderingsbepalingen te gen de katholieken, ingetrokken zijn (de meeste omdat zij sinds lang niet mo„ nasreleefd werden, zoals die be seffende het verbod zich in habijt in het openbaar te vertonen), moet men de moeilijkheden, verbonden aan het wettigen der territoriale titels niak on derschatten. Het parlement zou -er waarschijnlijk zijn goedkeuring aan hechten; de katholieken als zodanig hebben zich trouwens niet over de la bour partij te beklagen. Maar het ver zet zou fel zijn, aangezien aan de wet tiging der titels een fundamenteel be ginsel verbonden is. Ten slotte is de stuitende discrimina tie, waarop de „Herald" de aandacht vestigt geen geïsoleerd feit, doch een symptoom van het anti-,.paapse" sen timent, dat in Engeland allerminst af gedaan heeft, en dat heel diep wortel geschoten heeft, al wordt het in het hedendaagse leven verzacht door die fameuse .verdraagzaamheid welke ka tholieken zich eigenlijk niet moesten latei) welgevallen, daar zij niets op hun geweten hebben, dat door hun pro testantse landgenoten Christelijk en edelmoedig verdragen zou moeten wor- Engelse wet, en terwijl de katholieke 1 tjuem [den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2