GLORIEDAG voor Walcheren Attlee spreekt in West Kapelle Oplichterspraktijk leverde f 100.000 op Vervoer van RUHRKOLEN Doorzetten" in satellietlanden POLEN IN DE SOVJETKNEL Hongaars oppositieleider „weg" Nederlandse voorstellen ter ta^el DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Paarden naar Frankrijk Zij aan zij in 'n vredige wereld Beel huldigt Zeeuwse moed Middelburg in geestdrift DE LIJST bruinbrood Houder van Haags Handelsinstituut99 gearresteerd LAGEN In Roemenië valt de boerenpartij In onze schepen en over Rotterdam 69ste JAARGANG No. 20459 1 Walcheren Walcheren leeft weer, streeft weer INTERN. MUZIEKFEEST 1948 NEDERLANDSE VERLIEZEN IN INDONESIË NAAR NEDERLAND VER TROKKEN WITTEBROOD EN VEESMOKKELAARS HADDEN PECH IK DOE GEEN VLIEG KWAAD COMMUNISTEN-GEVAAR VOOR LAND EN KERK DAAR ARRESTATIE DREIGDE Zwaarst mogelijke straffen tegen Maniu „AVE MARIA" Kleurenfilm van het Maria- congres te Maastricht STAKINGEN OP DE „QUEEN MARY" STORM WAARSCHIJNLIJK OORZAAK AS VAN IN JAPAN OVERLEDEN KRIJ GSGE VANGENEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, t 1-15 Per maand' t 0-30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce, de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN .„t 20 woorden .1.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Boven? Min. Attlee. en zijn echtgenote stelden tijdens hun tocht veel belang in de Zeeuw se costuums. Men ziet het echtpaar tussen de jeugd te Middelburg. Naast: Prinses Juliana plant een boom te Mid delburg, een eerste van de vele, die op de boom- plantdag op Walcheren, ook in het meest geteis terd deel van het eiland geplant werden. bouwde winkels en bedrijven een inter nationale vlaggenparade werd gehouden Pe,^e ceremonie duurde meer dan een half uur. Padvindsters hesen na een inleidende berijmde tekst, die het lot van Walcheren en de bevrijding van het eiland verhaalde, de vlaggen van de grote vier en die van België, alsmede de Imperial-flag van het Britse Rijk. Ver volgens werden de vlaggen van vele leden-staten der Ver. Naties ontplooid. Een aardige ceremonie volgde hierna: leiders en leidsters van verkenners en padvindsters verzochten de Prinses en de Prins met hen mede te gaan om het ontplooien van de nationale driekleur bij te wonen. Terwijl een declamator verhaalde van Walcheren's opkomst en toekomst, liep het prinselijk paar naar het midden van de markt Daar werd onder het spelen van het volkslied door de militaire kapel de Nederlandse vlag gehesen. Nadien begaven de Prinses en de Prins zich onder het gejubel van de me nigte per auto naar het station, van waar zjj even over vijven per extra trein naar huis terugkeerden. Het ligt in de bedoeling van de Franse regering het totale contingent van 5000 trekpaarden nog dit jaar af te nemen. Oorspronkelijk was het voornemen voor 1 December slechts 3000 paarden te kopen, thans is over eengekomen, dat de overige 2000 stuks eveneens voor 1 December zullen wor den aangekocht. De Nederlandse ex porteur ontvangt als doorsneeprijs 1190 per paard. Na de plechtigheid van de boomplan ting in het Bellamy-park te Vlissingen reden Prinses Juliana, Prins Bemhard en de talrijke ministers en buitenlandse autoriteiten naar West-Kapelle, waar veertig kleuters, jongens en meisjes, in Zeeuwse klederdracht stonden opge steld naast de twintig boompjes, die daar aan de Zuidstraat door minister president Attlee van Engeland, de Ned. minister-president Beel en tal van ge zanten zouden worden geplant. Nadat de burgemeester van West- Kapelle, Chr. A. F. C. de Casembroot een welkomstwoord had gesproken, zong het West-Kappelse koor enige lie deren, begeleid door de dorpsfanfare, waarna minister-president Attlee een toespraak hield. De heer Attlee zeide, zeer gelukkig te zijn, weer op Neder landse bodem te vertoeven. Hij achtte de ceremonie van de boomplanting sym- bolisch voor het opmerkelijke herstel en gaf uiting aan zijn genoegen getuige te zijn van deze herbevestiging van de nauwe banden tussen onze twee zee varende naties, die reeds zo vaak in de geschiedenis samen voor de vrijheid hebben gestreden. Spreker zeide, dat het werk van de wederopbouw ^slechts succes kan hebben, „indien wij hard werken en vooral samenwerken, waar bij wij ons moeten realiseren, dat de welvaart, het geluk en de vrijheid een zaak van ons allen is. De Walcherse bomen vergingen in de vloed, maar de forse bomen van vrijheid, die in de har ten van Britten en Nederlanders staan geplant, zqn nimmer gestorven gedu rende de teistering van de oorlog. Ik hoop", aldus eindigde. Attlee zijn toe spraak, „dat zp altijd zullen mogen blij ven bloeien, zij aan zij in een vredige wereld Nadat de marinierskapel het Engelse volkslied had gespeeld, kwam minister president dr. Beel aan het woord. Hij noemde de energie, waarmede de Zeeu- hun problemen hebben aangepakt, mcÜiHu dis: voor het gehele land op de herstel W^6Sr van hct volk naar het en de andere buitenland'en'^tanen- landse autoriteiten en getuigde vaS ztoi dankbaarheid voor de Engender" landse vriendschap. Vervolgens richtte dr Beel tot de ge nodigden de uitnodiging de bomen in de Zuidstraat te gaan plamen ter nage dachtenis aan de dapperen die op deze grond gevallen zijn. H;i eindigde met een kleine variant op het Nederlandse gedicht: „Ik hoop. dat ik binnenkort weer zal kunnen zeggen: Walcheren leeft weer. Walcheren streeft weer, Walcheren's naam is weer hersteld. Walcheren groeit weer, Walcheren bloeit weerEn dan, zo zeide de minister-president „zal het gaiJse Ned. volk zich met de Zeeuwen verheugen Daarna werd de „Last Post gebla zen en werd aan minister-president Att lee een schop overhandigd om de eerste boom op West-Kapelle te planten. Ver volgens plantte dr. Beel ee:n boom en daarna volgden nog 18 ministers, diplo maten en militairen, van de Stichting Nieuw Walcheren, notaris Verhagen. Tijdens deze ceremonieën werden de vlaggen gehesen en het bomenlied van de heer Piet de Vos gezongen. Tenslotte begaf de bijna een kilometer lange stoet met genodigden zich naar een der werk kampen achter de dijk, waar de lunch werd gebruikt. Bereden jonge Zeeuwse boeren in nationale klederdracht, paarden zowel als ruiters waren ver sierd met oranje en rood, wit en blauw vormden daar de erewacht. Geheel Middelburg was uitgelopen, toen de lange stoet na de plechtigheid te West-Kapelle de stampvolle, vlag gende en versierde straten van de Zeeuwse hoofdstad binnenreed. Geest driftig werden de Prinses-Regentes, Prins Bemhard en de gasten toege juicht. De tocht ging eerst naar het Seis-bolwerk, waar schier onafzienbare nknm5 t school'kinderen en volwasse- hadrwT ?et slingerende water juich stppS8^*? ?en d°nderend ge- het terrein v, (ïen„ <V?os'e gezelschap ^ut^^uzLektr^êel?ee MWdelbUrSSe Prinses Juliana plantte ook op het Seis-bolwerk een boom en mevr. Attlee en minister Mansholt volgden dit voor beeld. De schooljeugd pootte en plantte daarna met behulp van generaals, mi nisters en diplomaten en spoedig ston den tal van boompjes op de kale vlakte langs het water. Tot groot enthousiasme van de Mid delburgse burgerij begaven het prinse lijk paar en hun gevolg zich na toespra ken van de Zeeuwse commissaris der Koningin en de burgemeester van Mid delburg te voet naar het muziekplein, waar voor de bouwvallen van het be roemde stadhuis en enkele reeds opge- Het bestuur van de sectie Holland der „International society for contempora ry music" maakt bekend, dat Nederland se componisten voor het volgende inter nationale muziekfeest, dat in 1948 in Am sterdam wordt gehouden hun werken kunnen inzenden tot 1 December 1947 aan het secretariaat, van Eeghenstraat 45, Amsterdam. Men kan orkestwerken, kamermuziek of werken voor koor met orkest inzenden. De heren D. Ruyneman, mr. Guillaume Landré en Eduard Flipse, zijn uitgeno digd deel uit te maken van de jury. Van officiële zijde te Batavia wordt medegedeeld, dat de Nederlandse verlie zen Maandag bedroegen 3 gesneuvelden en 3 gewonden. Op Java en Sumatra moest tegen infiltrerende benden wor den opgetreden. V(jder werden verschil lende Nederlandse posten en patrouilles beschoten. Onder grote belangstelling zijn uit Indonesië per m.s. „Oranje" naar Ne derland vertrokken gen.-majoor De Bruyne van de mariniersbriga'de, kap.- luitenant-ter-zee Jungschlager van de Nefis, luit.-KOl, Borg-houts van de dienst legercontacten en kolonel Kint van de topografische dienst. Zaterdag is in Nederland aangekomen ?™S.wai! rmees'-er-generaal van het 1/MTT i met het doel besprekingen te voeren met een aantal Nederlandse autoritei ten. De gezamenlijke meelfabrieken zijn niet langer in staat aan de vraag naar gebuild meel, dat is gewone regerings- bloem, te voldoen. Van heden af leveren zij op de bestellingen voor de helft ge build meel en ongebuild meel af, zodat morgen .de bakkers hun klanten moeten bedienen met voor de helft witbrood en voor de rest bruinbrood. Belgische douanebeambten ontdek ten op de weg van Eindhoven naar Rijckevorsel een met rundvee geladen vrachtwagen, welke in een sloot was terecht gekomen. De inzittenden wa ren bij het verschijnen der gendarmen op de vlucht gegaan, doch hun iden titeit kon uddels in de auto-cabine gevonden papieren worden vs,stgesteld. De Ned. opsporingsdienst werd ge waarschuwd in bracht de frauduleus vervoerde koeien terug de grens over Enige arrestat'zijn reeds verricht. De afdeling „Oplichting" van de cen trale recherche der Haagse politie, heeft een geval van oplichting tot klaarheid gebracht, dat beschouwd mag worden als de grootste zaak sinds de oorlog. Zij vernam, dat een taxi-chauffeur, die vergunning had aangevraagd voor een nieuwe wagen ,maar daarop niets had KNIL, de gêneraal-maioor J. J. Mojet, vernomen, door „zakenlieden" in con- Lni- Kn,ton* -1 1_ 1 1 tact werd gebracht met iemand, die er voor kon zorgen dat de aanvraag spoe dig zou worden behandeld. Deze persoon, de 63-jarige H. v .R., houder van een „Handels-instituut" aan de Regentesse- le.an te Den Haag, verklaarde, dat hij over verschillende relaties bij de Rijks verkeersinspectie beschikte en dat hij het wel in orde zou brengen. Hiervoor was echter een bepaald bedrag nodig, n.l. om een ambtenaar om te kopen, voor welk bedrag Van R. een kwitantie aan de chauffeur overhandigde. De betrok kene vertrok in de verwachting binnen afzienbare tijd in een nieuwe auto rond te rijden. Doch hij was niet -de enige, die met Van R. in contact gebracht werd, want verscheidene gegadigden naar een nieuwe wagen vonden eveneens de weg naar de Regentesselaan, waar zij een be drag, variërend tussen duizend en twee duizend gulden, armer en een illusie rij ker Werden. De zaken van de heer Van R. begon nen op deze wijze zo goed te lopen, dat hij het niet meer alleen afkon. Hij riep daarom de bemiddeling in van de 33-ja- rige autohandelaar A. A. een gewezen politiek delinquent uit Rotterdam, en de 36-jarige autohandelaar H. N. uit Den Haag. Zij traden als „reizigers op provi siebasis" voor Van R. op. Hun taak be stond er uit relaties te jnaken voor Van R. onder zakenlieden en taxi-chauffeurs, kortom onder gegadigden naar aankoop vergunningen voor auto's. Zo opereerden zij in Haarlem, Rotterdam, Vlaardingen. Gouda, Delft, Amsterdam, Maassluis, Schiebroek en verschillende andere plaatsen. De aldus verkregen „klanten" werden met de „directeur" in contact gebracht, die er dan wel voor zorgde, dat zij de nodige contanten beschikbaar stelden. Door deze manipulaties kreeg Van R. omstreeks 50.000 binnen. Hij breidde toen zijn transacties uit tot tap-, slijt-, bedrijfs- en huisvestingsvergunningen. Ook deze zou hij volgens zijn beweren, door het omkopen van ambtenaren ver krijgen. waarvoor de gegadigden echter eveneens bepaalde bedragen moesten be talen. Dit soort „zaken" leverde hem nog eens 25.000 op. doch wederom zocht hij naar nieuwe wegen. Hii ging handelen in toewijzingen voor alcohol, boter, metaal waren en schaarse artikelen, waarbij tel kenmale A. en N voor het eerste con tact zorgden. Daarenboven verzorgde hij no" belastingzaken, want „hii had toe vallig vele relaties bij de belastingen". Ziin cliënten stortten epn bepaald bedrag, waarvan Van R een klein gedeelte in derdaad aan de fiscus betaalde, doch het grootste deel verdween in ziin eigen zak. Met laatstgenoemde jy-nktiiken. die hij o.a. uitoefende in Ede. Ederveen. Tilburg er Groningpn. verdiende Van R weder- om een b»drag%an omstreeks f 25 000 zodat bil in totaal eirca f 100.000 met ziin nnliohtersnraktöken heeft verdiend. Ziin beid» reïzieers betaalde Van R zper "oed. hefaepn moge hlöken uit het be drag van f 2'oon rfat do ze heide heren P f.iïeï pp p TV*oir*ei» cffTiofoTi De centrale recherche, door een taxi chauffeur gewaarschuwd voor een geval met een aankoopverguning voor 'n auto, stelde een onderzoek in in de woning van Van R. en hierbij kwam een groot aantal papieren te voorschijn, betrekking hebbend op de hierboven genoemde praktijken. Zondag is ons van de kansel in ver band met de noodlijdende positie der Vagevuurzielen de hulpverlening nog eens terdege ingescherpt. Barnihartigheid als de dochter der naastenliefde, moet echter niet één of enkele dagen per jaar ons gezelschap houden. Zonder voldoende barmhartig heid gaat het scheef in de wereld, ter wijl wijzelf, die van- O. L. Heer en mede mensen als maar gratie verwachten, in een wel zeer scheve positie komen te verkeren. Zulks ook als we aan onze barmhar tigheid bepaalde grenzen stellen. Hetzij uit haat, hetzij uit onbekendheid, hetzij uit hartstocht of zwakheid. Zo merkte mijn vriend, de filosoof dezer dagen op: Ik doe geen vlieg kwaad, maar dat volk kan iken toen volgde een zin, waarvan ik de in houd beter niet kan neerpennen. Natuurlijk kan bij een mens door be paalde omstandigheden naar bepaalde personen of groepen bijzondere sympa thie of minder genegenheid uitgaan, doch de huidige versteningsperiode ingevolge vooral persoonlijke feiten maakt ons volk niet edeler, niet van grootse allure. Men gebruikt voor per sonen en groepen uitdrukkingen naar aanleiding van soms geringe oorzaken, die volkomen onverantwoord moeten worden geacht. Augustinus' woord: De volmaaktste liefde, is die tot de vijand, is voor velen al heel moeilijk te ver werken. Als we eerlijk tegenover ons zelf staan zullen we moeten erkennen vaak onbarmhartig te zijn in woorden en da den, terwijl toch de barmhartigheid de mens adelt en op een hoog plan brengt. Personen en volken kunnen -het er naar maken, doch uiteindelijk moet de barmhartigheid in de tweestrijd 't toch kunnen winnen. Barmhartigheid moet in ons leven, in ons uitstralen, temeer daar zovelen ook met ons barmhartig moeten zijn. Boven al zullen we zo'n portie nodig hebben op de laatste levensdag. Wijl onbarm hartig het oordeel zal zijn, die geen barmhartigheid heeft gedaan. Barm hartigheid overwint 't oondeel. Bij dat oordeel juist zouden we zo gaarne een goed geschudde, overlopende maat ont vangen. Doch daarvoor is de wenk: Geeft en U zal gegeven worden. Wees barmhartig. Een vlieg geen kwaad doen is mooi. We moeten echter positief goede daden stellen. HENK VAN DER MAZE. Op de verkeersweg Leeuwarden-Groningen slipte door de gladheid een vrachtauto met aanhangDe piii van een huis werd geramdwaarop de auto aan de overzijde een huis binnenreed. gtanisTauw Mikolajczyk, voormalig leider van de Fo°Le boerenpartij, heef: tijdens een interview Verklaard, dat hij naar de V. S aal gaan om vrienden te bezoeken. Hij had nog niet besloten, of hij zich bij de internationale organi satie der boerenpartijen zou voegen. (Deze organisatie heeft haar hoofd kwartier te Washington en omvat een aantal politici van Oost-Europa. <ue in ballingschap in de V. leven.) „Wat thans in P°le" aldus zeide Mikolajczyk, „betekent dat ïanq steeds meer onder commumstisclcon trole komt en dat er meer druk op het volk zal worden uitgeqelfen<4 '"gevolge de vorming van de kominform olgens Mikolajczyk zouden de ff™™!6" no* geen vijf procent van het aantal stem men hebben, indien er vrije v"kezl"§en worden gehouden ,maar de terreur heeft steeds grotere vormen aangenomen. De Ti liomst' prime minister Att.^e in ons land. Het vertrek van Den aag naar a cheren; v.l.n.r.: minister Neher, min. presdr. Beel, min, Attlee en min, Witteman stemming is zeer gespannen. Hij zeide, dat de toestand in Polen verergerd is, omdat de communisten zeggen, dat de V. S. naar oorlog drijven en „vele Polen zich er toe hebben laten brengen dit te geloven". Groepen Polen in ballingschap hebben zich thans voor of tegen de uit Polen gevluchte boerenleider Mikolajczyk ver klaard. De romp van de vroegere Poolse regering in Londen verklaarde bij monde van Adam Pragier: „Wij staan niet in connectie met Mikolajczyk en wensen dat ook niet". Deze regering in balling schap bestaat voornamelijk uit rechtse elementen, sinds de socialisten zijn uit getreden. Leider is de commandant van de Poolse nationale garde ten tijde van de opstand in Warschau, generaal Bor- Komorowski. In het Poolse te Londen verschijnende blad „Dziennik Polski", wordt de terug keer van Mikolajczyk naar Polen in 1945 als verraad aan de nationale zaak be schouwd. De „regering in ballingschap" zal slechts betrekkingen met Mikolajc zyk aanknopen, als die breekt met zijn politiek verleden. Mikolajczyk heeft volgens A. P. nog verklaard, dat zijn door de communis ten beheerste land spoedig een aanval op de Katholieke Kerk zal openen. „Ik ben er absoluut zeker van", zei hij, „dat u binnen enkele weken iets zal horen over een priester, die terecht staat wegens sabotage en over een an dere wegens het in zün bezit hebben van wapens". Zoltan Pfeiffer, leider van de Hon gaarse onafhankelijkheids- (opposi tie)-partij, is gisteren uit het parle mentsgebouw te Boedapest verdwe nen, kort voordat hij, naar men ver wachtte, zich tot het parlement zou richten, in verband met de eisen van de openbare aanklager tot zijn ar restatie. Enige dagen geleden werd Pfeiffer, wiens partij reeds beschuldigd was van fraude bij de nationale verkiezingen in Augustus, er van beschuldigd, dat hii verleden jaar als minister van justitie de vrijlating van een gearresteerd lid der Hongaarse SS heeft bewerkstelligd. De openbare aanklager eiste toen, dat de parlementaire onschendbaarheid van Pfeiffer zou worden opgeheven, zodat er een aanklacht tegen hem zou kunnen worden ingediend en hij gearresteerd zou kunnen worden. Gisterenmorgen had Pfeiffer in het parlementsgebouw een onderhoud met minister-president Dinn.yes, doch toen de voorzitter van het parlement hem uitnodigde zijn rede te houden, kon men hem niet vinden. Pfeiffer's naam werd Maandagavond in verband gebracht met de beweerde ontdekking van een spionnage-organi- satie, toen de minister van binnenlandse zaken de arrestatie bekend maakte van Varga, persoonlijk secretaris van Pfeiffer en van Stirling, die lid van Pfeiffer's partij werd genoemd. Kolonel Alexander Georgescu, de eerste aanklager in het proces tegen Maniu c.s., heeft gisteren zijn requi sitoir uitgesproken tegen de 74 jarige Roemeense boerenleider. die' van hoogverraad beschuldigd is. Elk der beschuldigden werden ern stige misdrijven tegen de staat, voort komend uit de aard van hun verhouding met vreemde mogendheden, ten laste gelegd. Georgescu verklaarde, dat Maniu en Ion Mihalache, plaatsvervangend leider van de boerenpartij, beiden schuldig wa ren aan hoogverraad in de ergste graad doordat zij samengewerkt zouden heb ben met de leider van de Amerikaanse missie te Boekarest en hulp - uit het buitenland gevraagd zouden hebben om de Roemeense regering omver te wer pen. De aanklager eiste oplegging van de „zwaarst mogelijke straffen", welke „in het belang van het Roemeense volk" zouden zijn. De Berlijnse correspondent van het A. N? P. meldt, dat van Britse zijde gisteren officieel is medegedeeld, dat tussen de gecombineerde Britse en Ame rikaanse zone en de Nederlandse re gering een overeenkomst is getekend voor het vervoer va Ruhrkolen in Ne derlandse schepen naar Rotterdam. Men hoopt maandelijks 300.000 ton export- kolen over Rotterdam te verzenden. Hierin is begrepen een groot deel der exportkolen, die tot nu toe over Emden Onder de titel „Ave Maria" heeft Henk Alsem een filmreportage in kleu ren vervaardigd van het Maria-congres in Maastricht. Alsem heeft daarbij ge bruik gemaakt van een 16 m.m. film band, waarop de kleuren volgens een geheel nieuw procédé van de Kodak worden vastgelegd, een procédé, dat de reeds bekende in rijkdom en gaafheid van kleuren verre overtreft. De tekst der film is opgesteld dooi Fons Tuinstra en wordt door deze zelf, de heer A. van Domburg en pater H. de Vries O.M.I. gesproken. Op deze film, welke hedenavond in Heerlen voor het eerst in het openbaar wordt vertoond, komen wij nader terug. werden verzonden. De verzending over Rotterdam zal op 24 November begin nen, wanneer ten minste de waterstand op de Rijn de hervatting van het transport toelaat. In ili werd over de scheepvaartwegen der gecombineerde zone drie millioen ton vervoerd, doch in October was het e voer door de lage waterstand tct 1% millioen ton verminderd. Tot zover het bericht uit Berlijn. Van bevoegde Nederlandse zijde ver nam A. N. P., dat bovengenoemde overeenkomst een bestaande toestand min of meer legaliseert. Op het ogen blik loopt het transport van exportko len namelijk reeds voor een groot deel over Rotterdam. In dit licht moet ook de datum van 24 November worden gezien. A. P. meldt, dat 200 leden der be manning van de „Queen Mary", die Woensdag naar New York zou vertrek ken met de graaf en gravin van Wind sor aan boord, Dinsdagavond besloten hebben in staking te gaan uit sym pathie met de staking van de zeelieden in Liverpool, die reeds negen dagen aan de gang is. Het ongeluk net het Zweedse vlieg tuig, dat 26 October op de Hymettus bij A then is neergestort, waarbij 44 personen om het leven kwamen, is waar schijnlijk te wijten aan het feit, dac de piloot door de hevige storm zijn positie verkeerd bepaald heeft, aldus h.pM™en! uhet Griekse ministerie van luchtvaart het onderzoek uitgewe- rtlrn Andere vliegtuigen zijn naar Cairo of Rome gevlogen om de storm te vermijden. De vertegenwoordigers van het Zweedse ministerie van luchtvaart heb ben zich met de litslag van het on derzoek eens verklaard. Dezer dagen wordt uit Indië in Am sterdam een klein aantal urnen ver wacht, deel uitmakend van een groep van 800, welke de as van in Japan overleden Nederlandse krijgsgevange nen bevatten. Ter nagedachtenis van deze 800 doden zullen deze urnen on der militair eerbetoon in ontvangst ge nomen en plechtig aan het Rode Kruis overgedragen worden. De bruidscake voor prinses Eliza' beth, tenminste het model er voor, trekt te Londen grote belangstelling Volgens Antara heeft de commissie van goede diensten Maandag de Ned. voorstellen bjj de republikeinse re gering ter tafel gebracht, zulks met inachtneming van vroegere onder handelingen en verdere punten van het programma. De commissie ontmoette een aantal vooraanstaande republikeinse autoritei ten. Volgens Antara hebben kringen, die een nauw contact met de commissie on derhouden, verklaard, dat de commissie sleèhtse twee partijen erkent: Nederland en de Indonesische regering. Naar Antara verder meldt, heeft de commissie van drie een permanente con tactcommissie te Djokja ingesteld waarvan het lidmaatschap meerouleert met het voorzitterschap van de com missie van drie. Gisteren is Joseph Scott, van de staf van Graham, naar Bandoeng gevlogen met een brief voor de voorzitter van de Ned. contactcommissie, Abdoel 'Kadir. De brief zou de republikeinse voorstel ten betreffende de plaats van de komen de onderhandelingen inhouden. Scott keert heden naar Djokja terug. De commissie wordt niet vóór Donderdag te Batavia terugverwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1