Schiedams idee is een plan voor Nederland LAATSTE BERICHTEN Prijzenvraagstuk baart zorgen BIMin R HET LIEP ALLEMAAL GOED AF ^^.eheugen HuId „Kometen van Hollywood gezuiverd Hyper-moderne woningbouw voor bejaarden Van Blaatn vlaardingen Regering huiverig voor rechtstreeks ingrijpen 4 ADIO programma DONDERDAG 6 NOVEMBER 194? p*cma É«l|iÉ BURGERLIJKE stand «j J.V Qr. SINGEL WARENWET NIET OVERBODIG ALWEER EXTRA VLEES EXTRA TREIN OP ZATERDAG POSTHUME ONDER SCHEIDINGEN aan marinemannen ROME HEEFT WEER EEN BURGEMEESTER EEN „VLIEGENDE AUTO" NEDERL. VRACHTENMARKT J. HOCKING vaüi Een ruime ingang, achter de liftkooi het keuvelhoekje, vier woonlagen, 21 woningen voor bejaarde mensen, die prijs stellen op eigen haard en een eigen potje, dat alles gevat in de omlijsting van veel groen en bloemen: dat is de schone toekomst van een groot Schiedam met de modernste huisvesting voor bejaarden Schiedam krijgt ,een flat voor bejaarde mensen, tenminste als de Wederopbouw toestemming voor de bouw verleent. Belangstelling is er van die zijde genoeg voor dit plan, dat in Schiedam werd geboren en hier ook werd uitgewerkt door de Gemeentelijke Woningdienst in samenwerking met de - dienst van Gemeente Werken voor het Stadsplan. In de polder tussen het R. K. Kerkhof en de Damlaan zijn de flats voor bejaarden geprojecteerd. Het begrip bejaarden moet niet ge nomen worden in de zin van ouden van dagen. Het bedoelt allereerst die groep van mensen op leeftijd, die „uit de kin deren gegroeid zijn". Zij wohen vaak in een huis, dat meer kamers heeft dan zij nodig hebben. Het onderhoud wordt met de klimmende jaren moeilijker; het gerief neemt af. Toch voelen velen er niets voor de zelfstandigheid op te geven voor die gebondenheid, die een gemeenschappelijk huis meebrengt. Waar de liefde veelal door de maag gaat, blijft het kruid der toewijding on misbaar tot op hoge leeftijd; één van de moeilijkste dingen hij het betrekken van een gemeenschappelijk huis voor be jaarden blijft dan ook het koken van het eigen potje. De betekenis van de behuizing voor ouden van dagen kwam in scherp licht te staan door de woningnood. Er werd. een onderzoek ingesteld naar de moge lijkheid om gezinnen bij alleenwonende bejaarde mensen in te torenen. Hoe moeilijk valt het echter juist voor deze mensen, die een rustige oude dag ver diend hebben, om opnieuw de rusteloos heid door te maken van een gezin met jonge kinderen. Daarom werd naar een andere oplossing gezocht en de wethou der van Woningdienst, de heer P. B. M. Alberts, meent haar in de vorm van twee flats gevonden te hebben. Reeds lang stonden de plannen op stapel. Deze week kwamen zij gereed voor behandeling in de raad. Het voor deel van deze flats is de enorme be sparing op bouwmaterialen en bouw kosten. Dit type woning kost half zo Weinig als de woningen, die momenteel in de Daltonstraat gebouwd worden. Het bestaat uit een woonkamer met een balcon, een zitkamer, een badkamer met in de vloer gelaten zitbad en kast en een keuken. De toegangen tot de verschillende woningen liggen aan de achterzijde; zij liggen aan een ge meenschappelijke glazen gaanderij, die men via een lift bereikt. Deze lift is juist voor de bejaarde mensen van be lang. Minister Neher heeft aan Schiedam gevraagd om de grootst mogedc spoed te. zetten achter het inn van deze plannen, waarvan voering ook voor andere plaats het land van grote betekenis kan zijn. Als de woningen gereed zullen zijn, zal Schiedam de modernste stad van het land, misschien wel van Europa zijn, wat betreft de behuizing van bejaarde mensen. .Reeds zijn het St. Jacobsgasthuis en Huize Liduina voorbeelden voor vele andere plaatsen. Deze zelfstandige wo ningen betekenen nog eel1 belangrijke stap vooruit. We weten niet, of onze wethouder in navolging van een minis ter de „Huisbaas van de ouden dagen" genoemd zal worden. De opening van Nieuwland Zoals wij reeds schreven, wordt met de ontsluiting van Nieuwland aan de kant van de Vlaardingerdijk in het ver lengde van Rembrandtlaan begonnen. De eerste plannen zijn genummerd 1, 2, 3 en 4. Begonnen wordt met blok 1. Hierin zal in de toekomst het Ned. Hervormd Wijkcentrum en de B.L.O.- 'school verrijzen. Een Katholieke Kerk en school zijn gedacht in blok 3. Door de Ndeuwlandse polder zal een ceintuur baan komen te lopen, waarover de R.E.T. het verlengde van lijn 4 gedacht hebben. GEBOREN: Johanna, d. van C. Pil en H. Sdhippers, Mariastraat 24; Paulus R. M., z. van F. Govaart en A. M. I. M. Klapdoor, L. Haven 95; Leontine A., d. van E. v. Brakel en M. v. d. Sloot, Nas- saulaan 75; Dirk, z. van C. den Dikken- boer en M. Grootendorst, Tuinlaan 70; Elisabeth W„ d. van J. dien Boef en E. W. Suurmoind, Nassaulaan 75; Willem C., z. van P. Middelkoop en A. A. O uwer- kerk, Tuinlaan 70; Joseph C. M., z. van J, W. J. Vollebregt en M. J. Musters, Van Beverenstraat 12; Klasina, d. van C. M. Hoogwerf en C. Nuijens, Aleidastraat 126. Van het vliegveld Ypenburg zou hedenmiddag een helicopter met post naar Brussel vertrekken. Vanmorgen was men druk bezig met het laden. I Vlak bij het ontmoetingspunt van Vlaardingerdijk en Nieuwe Haven, op korte afstand van het centrum van de stad, zullen de nieuwe flats voor bejaarde mensen verrijzen. Op de afbeelding zijn zij zwart voorgesteld, liggend mét de voorzijden tegenover elkaar. Donderdag 6 November. Bioscopen: Passage, De Lafaard (18 jaar), 2, 7 en 9.30 uur; Monopole, Tahia, de eiland prinses, 2, 7 en 9 uur; R.K. Volksbond, Propaganda feestavond van St. Ambro- sius met medewerking van Brederode, 8 uiur; K. A. J.-huis, Nieuwe Haven: „Stalen vuisten", wildi-westfilm. Vrijdag 7 November. Eerste Vrijdag van de maand, toegewijd aan de verering van het H. Hart, tevens feest van de H. Willibrord, patroon van ons land. Biosco op: Pafsage, Het spook van de opera Swirw?an m2J 7 en 930 uur; Monopole, Gemeenteraadsvergadering9?^ distributiekantoor Uitreiking bonkaarten Ka t.m. KE 713 en schoenenbonnen aan hen, wier stam- kaartnummer eindigt op 1 voor zover bon 612 nog op inlegvel aanwezig, als mede aan kinderen, geboren in de maand October, November van een, der jaren 1932 t.m. 1945 en aan kinderen geboren in December 1946 en Januari 1947. Mee brengen 2e D.S.K. en titelstrook van bonkaart 711 met de zich daaraan bevin dende inwisselingsbon. Aan de beurt zijn ME t.m. MOST. 9—12.30 en 2—5 uur. Re Jonge Vrouwen Gemeenschap Singel had een volksdansavond in haar pro gramma opgenomen onder leiding van de heer en mevrouw Steynen. Een rhythmische groep voerde o.a. een Zigeu nerdans op vlotte wijze uit. Met'lied en 6pel werd de avond doorgebracht, waar aan de leden zelf actief konden deel nemen. Het geheel kreeg echter een stroef karakter, doordat niet alle leden de juiste sfeer aanvoelden om spontaan er vreug de aan te beleven. In de diverse clubs op dit gebied in de parochie bestaat gelegenheid zioh verder te ontwikkelen en te bekwamen in de schone kunsten. TRIBUNAAL. y °miIlLi>ersninUnaf'1 alhier stonden de volgende personen terecht- M. Berfelo, Vlaardingen,' beschuldigd van lidmaatschap n.s.b., iitJ w.a. ïfd Jeugdstorm, dienst gedaan bij Land storm Nederland. De verdediger, mr. van Kinderen, Vroeg clementie. Uitspraak 14 November a.s. C. S. de Graaf, Vlaardingen, be schuldigd vrijwillig in Duitsland ge wenkt te hebben en vrijwillig dienst ge nomen te hebben in het Duitse leger en de eed van trouw op Hitier te heb- ben afgelegd. Verdachte erkende het ten laste gelegde. Hij zeide, voor de keus gesteld te zijn, dienst te nemen, of achter het prikkeldraad gezet te worden. Daar bleek, dat bekl. kosteloos sen verdediger kan krijgen, werd zijn ■aak aangehouden tot 12 December. - va» P, C. Vlielander, Vlaardingen, werd aangehouden tot 12 December a.s. S. Pousert, Vlaardingen, werd he- schuldiigd dienst gedaan te hGhhsn hij de Waffen S.S., soldaat aan het front te zijn geweest en als monteur dienst te hebben gedaan. De verdediger, mr. van Kinderen, zeide, dat deze man het gevaar niet zocht, doch er in geplaatst is. Hij heeft getekend voor de Waffen S.S., toen hij te veel gedronken had. PI. vroeg clementie. Uitspraak 14 Nov. P. J. Bakker, Vlaardingen, beschul digd van lidmaatschap N.S.B.Land wacht en eed van trouw op Hitier. De verdediger, mr. Brouiwer deed 'n beroep op het Tribunaal om bekl. in vrijheid te stellen, daar hij direct aan het Werk kan gaan. Uitspraak 14 Nov. W. A. Daalmeijer, Vlaardingen, werd beschuldigd van lidmaatschap N.S.B. colporteur Vova, lid W.A. en N.S.K.K., in Rusland te zijn geweest, bij het Rijksministerie in Duitsland werkzaam te zijn geweest en verder bij de O.T. de Wasserschutzpolizei, en boven- men de eed van trouw op Hitier te hebben afgelegd. Uitspraak 14 Nov. kath. arbeidersbeweging. ,H®t l?aamf®est van de patroonheilige, St. Wilhbrordus, zal door de K.A.B. op grootse wijze worden gevierd. Vrijdag avond is er een feestelijke bijeenkomst in de zaal Harmonie, waar de oud- geestelij'k-adviseur der afdeling, kap. Jac. A. M. Schmidt uit Amsterdam, komt spreken met als onderwerp: „Het signaal op rood". De avond wordt ver der opgeluisterddoor het R. K. Ge mengd Koor ,„St. Cecilia". HET OORLOGSMONUMENT. Bet comité „Oorlogsmonument 1940 —1945 Vlaardingen" heeft destijds de beeldhouwer J. Wolbers in Den Haag opdracht gegeven tot het maken van een ontwerp oorlogsmonument. Een verkleind model van dit ontwerp is door je commissie op het atelier van de heer Wolbers bezichtigd. Thans wordt ge werkt aan een modal op één .derde van j. ware grootte. Is dit gereed, dan zal dit door het comité worden beoordeeld, waarna na verkregen goedkeuring tot het vervaardigen zal worden over gegaan. Pieter B. had het niet zo nauw ge nomen met het vervoer van Politieke Delinquenten. Hij had meer dan 30 man, staande op een vrachtauto zon der behoorlijke steun naar Vlaardingen gebracht. Bij een scherpe bocht in - de weg hadden enkelen hun evenwicht verloren, het hek brak en de mannen rolden uit de auto. Enkelen liepen ern stige verwondingen op 0,a. de kampbe waker v. H., die getuigde. De auto had niet met grote snelheid gereden. De chauffeur, v. Th. J. v. w. trof in dezen geen schuld, omda.t hij in opdracht ge handeld had. Verd. wist niet, dat hij banken had moeten plaatsen. De amb tenaar van het O. M., Mr. v. Buuren, eiste 60 of 24 dagen, de kantonrech ter beperkte zich tot 50 0f 20 dagen. Bij verstek werd J. g veroordeeld, die op 5 Maart in de Oranjestraat naar de overkant had willen draaien zonder voldoende te letten tóp het hem van achteren naderend verkeer. De getui genverklaringen waren eensluidend. Verd. had slechts geringe snelheid. Daarmee wilde de Ambtenaar rekening houden; 20 of 8 dagen wenj 15 of 6 dagen. Voor een zelfde feit in Maassluis ge pleegd, werd C. R. vrijgesproken,' we gens gebrek aan bewijs. Worstelend met worst Het valt niet mee voor de slagers om ln deze tijden een fatsoenlijke worst te maken. De kwaliteit Van het vlees is niet al te best. M. V. werd veroor deeld tot 40 of 6 dagen conform dc eis. Hij stond met ongunstig bekend. J. J. v. H. kreeg een zeif(je straf. De slager J. B. uit Maassluis had ge braden gehakt m voorraad gehad met een te hoog gehalte aan zetmeel. Ook deze verdachte meende Zich een slacht offer van de tijd. Hij had bevroren ge hakt-vlees gekregen, dat een groot ge halte aan vocht bevat. Wanneer hij dit vlees uit laten vochten, blijft er minder over, dan Waarop hij volgens de ingeleverde rantsoenen recht heeft. Hij verliest dus aan waren. Om nu toch een snijdbaar product te maken, had hij zetmeel door de gehakt ge daan. Het was vlees' uit Amerika, dat niét alleen vochtig, maar bovendien erg garstig was. Waarom neemt u het dan, vroeg mr. Cos en wij geloven, dat j ®en slager niet giftiger zou kunnen n door hem Juist die vraag e stellen, want een slager heeft nlecs ,maar alleen te krijgen. Verd. t niet opzettelijk gedaan. Niet- 9o i11 e hem deze grap 50 of zu dagen, conform het requisitoir. Open spoorbomen seinhuiswachter J. C. de R. had in Schiedam op 3 Mei niet gezorgd, dat de bomen van de overweg gesloten waren, toen daar de trein van Vlaar- dmgen passeerde. Als getuigen versche nen vader en dochter B. De vader had °P de bewuste dag zijn dochter horen gillen. Hij was naar het raam gelopen en had gezien, hoe de trein de over weg passeerde, terwijl de bomen open waren. Vier kinderen werden door een ™-an tegengehouden. Het was waar. Waarschijnlijk was het een gevolg ge weest van het in elkaar lopen van 2 belsignalen, die de waarschuwing van naderende treinen moesten aankondi gen. Hij was druk bezig met het ramen lappen en meende, dat het belsignaal de trein uit de richting Delftshaven gold. Deze moet eerst nog op het sta tion stoppen en hij had dtis alle tijd om de bomen neer te laten. De Ambtenaar merkte op, dat verd. deze karweitjes meer bij de hand' had gehad. Wel niet precies hetzelfde, maar door zijn nonchalance was toch vroeger op een andere post eens een wissel verkeerd verzet. De stationschef J. W. getuigde, dat dit een zeer moeilijke overweg 'was, waar de uiterste waakzaamheid en concentratie bij voortduring van de mensen werd gevraagd. Verdachte had een dagloon als straf moeten missen. De Ambtenaar kon zich indenken, dat verdachte even goed wegens dood door schuld voor de Rechtbank terecht had kunnen staan. Hij is nonchalant. Wel beweert hij, dat bij fouten in zijn be roep onmiddellijk spaanders vallen, maar dat is nu eenmaal zo bij een dei gelijke verantwoordelijkheid. Gelukkig voor verdachte hebben er geen koppen in de krant gestaan over dood gereden kinderen. Hij eiste 80 of 2 maanden en 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, om verdachte te leren, dat hij zeer ernstig moet oplet ten bij zijn werk. De kantonrechter veroordeelde tot 60 of 30 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Bij ongeveer gelijktijdige nadering had G. A. op de Singel geen voorrang verleend aan dr. J. A. v. H.; hij werd veroordeeld tot 15 of 6 dagen. Lawaai bij zonnebad Mr. v. Öochove kwam voor de firma V. aan de Noordvestsingel. Deze had den reeds van vader op zoon een ketel makerij in het industrie-kwartier Noord vestsingel. Enige tijd geleden hadden zij een kleine ruimte verkocht aan de heer P. v. G., die beweerde er een ar chief in te zullen aanleggen. Het was echter geen archief, maar een slaapka mer en keuken geworden, terwijl er ramen waren ingemaakt om aan de betrokkene en een lid van het personeel gelegenheid te geven om te zonneba den. Eenmaal deze ruimte daar ver kregen hebbend, had betrokkene hemel en aarde bewogen om de Hinderwet- bepalingen verzwaard te krijgen.. Het geen hem gelukt was. Raadsman meen de, dat de industrie daar ter plaatse van meer belang was, dan de zonne badinrichting, die ook elders in de stad wel te betrekken zou zijn en boven dien nadelig werkte op de arbeidspro ductiviteit van de arbeiders van zijn cliënt. Conform de eis bleef het 6 of 2 dagen voor de firma V., die de deur van de ketelmakerij niet had dicht gehouden, waardoor lawaai naar buiten was gedrongen. Bakkers in de olie Een groot aantal bakkers had mine rale 1 olie of vaseline gekocht van een reiziger, die zou beweerd hebben, dat deze olie geschikt was voor de con sumptie. P. G. de }V. had reeds eerder 2 weken voorwaardelijk gekregen voor te licht brood. Hij had dus dubbel op zijn tellen moeten passen.- Nu hoorde hij bovendien 150 of 2 maanden te gen zich eisen. Hij begreep blijkbaar nog niet, dat hij zou moeten zitten want tij vroeg of die 100 of 1 maand, waartoe Mr. Cos hem veroordeelde in plaats van die veertien dagen kwamen. Hij zal er nog wel van horen. J. S., uit Maassluis, die door een rei ziger in de nek was gekeken, moe3t hem niet terugzien anders had hij kanj SSnwrwraBSR 30 „Wij zullen de koetsier even laten omkeren om Bim te halen zei Basil. „Ik herinner mij dat w» een afspraak met hem hebben. Hij kan dan meetoeren .„Hei. koetsier" nep Wav Mest, „rijd even te™- "aar het restaürant, waar wil zijn ingestapt. Wilt u Maar de koetsier keek met een zo duivelse blik -m, dat ae schone fdmspeelster rilde. „Wat een rare man is Zei WaV Mest angstig. „De weg is hier nogal smal om om te keren edele dame" riep de koetsier, terwijl h{j zijn paard tot groter spoed aanspoorde. „Maar er komt gauw een breed stuk". Het paard begon steeds wilder te rennen. De koet sier knalde met de zweep. De dunne wielen van het wrak ke voertuigje piepten en steunden. „Is deze man wel bi) zim verstand vroeg Basil, die zich kwaad begon te maken, aan juffrouw Way. Onze Haagse redacteur meldt ons: Ofschoon de boeren thans hogere prjjzcn ontvangen voor hun melk en varkensvlees, zijn de consumentenprij zen voor deze artikelen niet verhoogd, omdat deze prijsverhoging tot nader order wordt opgevangen door een ver hoogd subsidie uit het landbouw- egalisati-e-fonds. De regering zal nu binnenkort hebben te beslissen over de vraag, of die verhoogde subsidie op het levensmiddelenpakket moet gehand haafd blijven, of dat de hogere prijzen, welke de boeren voor hun artikelen ontvangen, op de consument moeten worden verhaald. Voor de beantwoording van deze vraag wordt thans het prijzenvraagstuk in zijn geheel bekeken. Niet alleen wat de agrarische, maar ook wat de in dustriële producten betreft. Komt er eei» voldoende prijsver laging over de gehele linie tot stand, dan zullen de consumenten-prijzen voor melk en varkensvlees verhoogd worden. Is dit niet het geval, dan zal het iandbouw-egalisatie-fonds de hogere subsidie op 't levensmiddelen pakket blijven dragen. Allerlei geruchten omtrent het resul- staat der besprekingen, welke thans in regeringskringen en met name in de Raad voor economische aangelegen heden worden gevoerd over verlaging der prijzen, doen thans de ronde. Daar er echter nog geen beslissing is ge nomen, zijn al deze geruchten voorbarig te noemen. Het vraagstuk der prijsverlaging is wel bijzonder moeilijk, omdat men zq weinig houvast heeft voor het vaststel len van billijke prijzen. De huidige jaar verslagen van de ondernemingen bieden niet steeds een betrouwbare aanwijzing, omtrent hetgeen mogelijk is, omdat deze verslagen er veelal op zijn ingesteld, in de Vliet terecht te komen. Het bleef conform* de eis 50 of 20 dagen. Zijn lot werd gedeeld door J. L. K. uit Vlaardingen, die vaseline in zijn roomsoezen had verwerkt, menende, dat het crème was en J. V. uit Maas sluis, die minerale olie bij het bakken van zijn brood had gebruikt. Rcgister-plicht H. J. V., goud- en zilversmid had geen aantekening in het doorlopend re gister gehouden van aankopen van ouci goud. Verd. vertelde, dat hij aan het in te schrijven stuk steeds een kaartje hing, dat hij later registreerde. Dit was echter niet de goede methode. Dat moest direct gebeuren. De ambtenaar meende de overtreding niet in verban-1 met heling te behoeven zien en wilde daarom slechts een boete eisen van f 7,50 of 3 dagen. Mr. v. Kinderen kon hierbij weinig van belang naar voren brengen. De veroordeling was conform. P. W. A. S., had als rijwielhande laar evenmin een doorlopend register bijgehouden. Hij verklaarde evenwel nooit oude fietsen of onderdelen te ko pen. Nu had hij) omdat het nu eenmaal moest, een register aangeschaft, maar het zou wel ten eeuwige dage leeg blijven. De Ambtenaar meende een klein strafje toch wel op zijn plaats en eiste 1 of 1 dag, welke eis door de Kan tonrechter werd overgenomen. Zoeternij Het klonk niet erg overtuigend, J. N. L. v. D. had flessen verkocht in houdende „Gezoete zwarte bessen". Het zoet was echter zoetstof, hetgeen ge controleerd was door de keuringsdienst van waren. Verdachte had enkele fles sen destijds overgehouden. Het was zonde om die weg te doen, daarom had hij de inhoud ervan maar bij een grote massa werkelijk suiker-gezoete vloei stof gegooid. Zo was de zoetstof in de flessen gekomen. De Ambtenaar meen de, dat het nu maar eens uit moest zijn met die zoetstof knoeierij; hij wilde het verhaat nog aannemen: 50 of 20 dagen. Het werd 40 of 20 dagen. De gebroeders H. C. de J. hadden in hun tuintje aan de Vellevestsingel de stad in gevaar gebracht door er oud vuil oj) te stoken op een windstille nacht. Tenminste daar kwam het van beide kanten op neer. Ze deden het allemaal, waar de Kantonrechter noch de Ambtenaar iets mee te maken had den, 7.50 of 3 dagen voor C., dis opdracht had gegeven en 5 of 2 dagen voor broer J. Was het sneeuw, was het vuil, dat Abel en Jan in de put hadden moeten gooien. De Kantonrechter geloofde hec laatste, ook al bezwoer W. J. p.p._ dat hét zuivere sneeuw was geweest: 3 of 2 dagen. „Maar meneer zegt u nou zelf, het ls geen manier om van mijn vuil te zeggen: die Jodenrotzooi als ik zelf geen Jodenvrouw ben". Slechte stuurlui Het gezeur van het jochie had H C. J. doen toegeven hem even het stuur te laten vasthouden op de Stad houderslaan. De wagen was gaan slin geren, een agent had het gezien Nu stond hij terecht. Het was era veel' f 15 of 6 dagen, maar het was ook erg °e- KdfJS'"d<! Mr' 0<>S' daarom een voorgenomen kapitaals-emissie te doen slagen. De regering beseft ten volle, dat ingrijpen in de prjjzen van boven af catastrofale gevolg'-n zou kunnen hebben en daarom heeft zij bjj de industrieën erop aangedrongen, om zoveel mogelijk zelf de verlaging der prijzen ter hand te nemen. Met belang stelling ziet zij de resultaten vKn het door Philips gegeven voorbeeld tege moet. Geruchten als zou voor utility-con fectie een prijsverlaging voor de deur staan, zijn, naar wij van bevoegde zjjde vernemen, niet juist. Wel zullen dezer dagen in de Staatscourant voorschriften worden opgenomen, waardoor het aan tal confectie-goederen, dat aan plafmd- prijzen }s gebonden, wordt vergroot. De fabricatie van utility-goederen heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Dit constateert het N.V.y. in een adres aan de regering, waarin het verder cri- tiek uitoefent op de regeling van deze productie en er op aandringt, dat er voor de industriële verbruiksartikeien een belangrijke prijsverlaging zal komen. Wanneer er geen prijsverlaging tot stand komt, die van betekenis ig voor het volk, dan kan het N.V.V. het standpunt, dat loonsverhoging onjuist zou zyn, niet handhaven. Behalve het reeds in de bonnenlijst bekend, gemaakte extra-rantsoen vlees van 100 gr. wordt nog een extra rantsoen van 100 gr. beschikbaar gesteld. Voor personen van 5 jaar en ouder is voor de komende periode hiervoor aangewezen bon Ro 3 Vlees. Ingaande 8 Nov. wordt in verband .met druk vervoer des Zaterdags de volgende trein ingelegd: Rotterdam DP vertr. 12.39 - Schiedam aank. 12.44; yertr. 12.46 - Delft aank. 12.55; vertr! \t rl ]?enJHaag HS aank. 13.05; vertr. 13 08 - Leiden aank. 13.20; vertr. 13.22 - Heemstede Aerdenhout aank. 13.41; wrtr. 13.44 - Haarlem aank. 13.50; ver trek lo.52 - Amsterdam CS aank. 14*07. Hedenmiddag zullen aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman" door luite nant-admiraal C. E. L. Helfrich bevel- li- ber der zeestrijdkrachten aan 10 le den der Kon. Marine, posthume onder scheid gen worden uitgereikt. Let be treft hier onderscheidingen voor acties tijdens de oorlog en gedurende het op treden- in Indonesië. De M. W. O 4e klasse is voor Kapt. ter»Zee P. B. M v. Straelen, commandant van H. li. jaI va", de Bronzen Leeuw voor de 2e ïuit der Mariniers K. C. Prins, sergeant der mariniers J. Ottevanger en marinier 3e klasse P. J. Houtepen, het Bronzen Kruis voor luit. ter zee 3e klasse A H Alblas, opperschipper P. J. Warmerdam sergeant J. H. M. Boonen en vliegtuig maker-telegrafist F. H. van Dingstee en het Kruis van Verdienste voor vloot- aalmoezenier G. J. J. van Ravesteyn en marinier le klasse H. H. F. Slemers. De gemeenteraad van Rome heeft Woensdagavond na een stormachtige zit ting van drie uur, Salvatore Rebeccini (Christen-democraat) gekozen tot burge meester, meldt A. P. De burgemeester van Rome wordt voor vijf jaar gekozen. In de V S. is een „vliegende auto" in de circulatie gebracht. Dit voertuig dat gelijkt op een gevleugelde raee-antn NewYork k dS v^eersweg na£ -Pe, eigenaar-constructeur verklaarde. hit nlenwnf138 hooS en dat hij voor fuchtni7O0K.Man 75 K'M' b8reiken' in de JO WEID IN WINT INTERN. ZWAARGEWICHTCOMPETITIE. In de finale van de internationale zwaargewicht-competitie, waaraan 18 boksers uit verscheidene landen deel- namMi, heeft de Oostenrijkse kampioen Jo Weidin de Belg Eugene Robert in ro f ronden °P punten verslagen. Weidin heeft daardoor het recht ver kregen de Britse en Europese kam pioen Bruce Woodcock uit te dagen voor een gevecht om de Europese titel. ROTTERDAM, 6 November 1947 Vaarwerk: div. part. tarwe Leiden; id. id. id. Deventer; id. id. id. Wormer- veer; 137 ton hout Oosterhout; 80 ton oud ijzer IJmuiden; 100 ton sojabloem Zaan streek; 75 ton hout Breda; 275 ton tarwe Weert; 70 ton hout Oegstgeest; 190 ton tarwe Utrecht; 68 ton ammoniak Poor- tugaal; 300 ton cellulose liggen/varen. door 33) U zegt, dat U met Rose-Marie nooit over hem gesproken hebt Niet voordat hij aanzoek had ge- daan. Ik dacht, dat dat beter was Ze is erg gevoelig en praat over zulke dingen niet graag. Maar ik had altijd gemeend, dat zij hem mocht lijden én daarom juist was ik zo verwonderd. Jonge meisjes zijn dikwijls móei- Ul-k te doorgronden, zei de heer Lescole wijsgerig. Ja, dat weet ik, maar ik dacht, h .«ik Rose"Marie toch wel begreep. Ze eert nooit geheimen voor me gehad. En wil mo me nu ïuist 20 ongerust. Ze hem afgewlzenhLfft8Uen' waarom ze tijd totaal veranderd. 18 d° 'aatSle In welk opzicht? Ze wil voortdurend alleen uit Ze is na het feest nog bijna geen dag maakt, hoewel ik dat niet goed keur, lange wandelingen. En gistere» n» het eten nam ze c®» hoek en hield zich, of ze zat te lezen> maar ik merkte wel, dat ze geen letter las. En zei ze ook toen niets? Geen woord. Ze zat maar voor zich uit te staren. U kent Rose-Marie en U weet, hoe 'n vrolijk kind ze altijd geweest is... 611ik begrijp er niets meer van. Ze zou verliefd kunnen zijn op een ander, merkte de bezoeker met een on deugend lachje op. Daaraan heb ik natuurlijk ook ge dacht, maar ik geloof niet, dat het mo gelijk is. Ze heeft Henri afgewezen enik zou me niemand anders kun nen voorstellen. ,-Wie zou het kunnen zijn U kent hier alle jongelui in de omtrek en Och, het zal wel weer in orde ko men, troostte de heer Lescole, om haar op te beuren. Ze heeft misschien nog nooit aan trouwen gedacht vóór Cor- nette haar vroeg en het kan zijn, dat ze daarom een beetje van streek was. Het is ook mogelijk, dat ze nu, na hem ge weigerd te hebben, voelt, dat ze toch wel van hem houdt en niet weet, hoe haar weigering ongedaan te maken. Daar geloof ik niets van, zei me vrouw de la Tour na lange tijd gezwe gen te hebben. Als dat zo was, zou ze me het wel vertellen, fii ieder geval, wil Henri zich bfl haar weigering niet neerleggen. Ik weet wel, 4«A het een lastige raag ia, mevrouw, maar u zult me, u°°P ik, niet kwalijk nemen, dat ik haar toch stel: Zoudt u heteh netteirouwt alS Z® i0nge Cor" Het zou een heel goede partij voor naar 2ijn, antwoordde mevrouw de la .oar ontwijkend, maar daarover zit ik met het meest te piekeren. &e is zo veranderd en ik ben er zeker van', dat ze net zich aantrekt. Ze eet bijna niet en ze ziet zo bleek. Wat kan het zijn Ik heb Rose-Marie van kindsaf gekend en ik geloof, dat ze me wel graag mag lijden. Daar ben ik zeker van. Dan zal ik u zeggen, wat ik van plan ben. Mijn dochter heeft R.ose-Marie graag op bezoek. Ik kan een 'partijtje tennis heel goed als voorwendsel nemen on dan zal ik haar wel een ogenblikje alleen zien te krijgên en mijn best doen, om haar vertrouwen te winnen. Ik zou willen, dat het lukte, ver zuchtte de oude dame: maar dan moogt u niet laten merken, dat ik met u ge sproken heb. Ik heb uiteraard tegen niemand anders ook maar één woord losgelaten. Wees daar niet bang voor. Ik zal heel omzichtig zijn. Maar ik geloof niet. dat er reden voor ongerustheid is. Re ken op mij, mevrouw. Bn ara kwam het, dat Roae=Marte aan paar dagen later door de dochter van de heer Lescole met open armen ont vangen werd. Maar het partijtje tennis lukte niet al te best, en na efen poosje werd mejuffrouw Lescole weggeroepen en aldus bleef haar vader met Rose- Marie alleen op het tennisveld achter. Ben je soms niet erg lekker, Rose- Marie?, begon hij. O, dank u wel, ik maak het best. Pieker je soms over iets? Hoe komt u daarbij Och, ik dacht het, omdat je jezelf vandaag zo gemakkelijk liet verslaan door mijn dochter; dat is, geloof ik, de eerste keer. Je was niet bij je spel en je miste de gemakkelijkste ballen. Dat is niets voor jou. En dan..:... je ziet er bleek en triestig uit. Róse-Marie begon een beetje krib big te worden. Ze voelde al heel gauw, dat er opzet achter deze uitnodiging stak. Op afwerende toon vroeg ze: Maar mijnheer Lescole, waar wilt u toch heen? Wat is er? Z Och, het is toch heel normaal dat ik belang in je stel. Ik heb je van kindsbeen af gekend en ik zie je niet graag zo bleek en treurig. Is er iets, Rose Marie? Wat zou er kunnen zijn? ont week ze hem. Hoe kan ik dat nu weten, als jij het me niet vertelt? En je weet toch wel, hoe graag ik je mag lijden. Ik ka» MaVte'h.ebben' dat mijn kleine Rose- Marie zich ongeiukkig zou voelen. ongelukkig voM01t greZegd' dat ik mt Maar je bent het toch! Kunt je niet zeggen, waarom, lieve kind? Rose-Marie zweeg*. r» or misschien iets met Henri ometteJe moet me niet kwalijk nemen, dat ik het zo botweg vraag maar als je mijn eigen dóchter was, kon ik niet meer belang in je stellen dan nu. Het meisje nam hem snel en onder zoekend op én vroeg: Mijnheer Lescok wat heeft moeder u precies verteld Waarom zou je moeder mij iets Verteld hebben vroeg de oude heel ontwijkend. Toch is het zo, hield Rose-Marir aan: Vertelt u me eens, wat ze u ge zegd heeft. Ik begrijp wel, dat deze uitnodiging om te tennissen opzet was Nu Rose-Marie, wat steekt er eigenlijk voor kwaad achter, om een oude vriend raad te vragen Ik ben jaren lang je moeders raadsman ge weest. Wat zou het dan, als zjj me ook in dit geval in vertrouwen nam? Dat is goed,- zo lang het haaT eigen zaken betreft, maarniet als het om die van mij gaat. Is dat wel de juiste houding, die je daar aanneemt, kindlief?, vroeg de heer Lescole. iWordt vervolgd). VRIJDAG, 7 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 V.A.E 12.00 A.V.R.O., 16.00 V.A.R.A., 19.30 V.P.R.O., 21,00 V.A.R.A.: 7 00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgenwijding; 11.10 „Madame Curie"; 11.30 Gram.; 12.00 Orgel; 12.30 Weerpr. en sport; 12.38 Sky- masters; 13.00 Nieuws; 13.15 Karei Stoete; 13.45 Gram.; 14.00 Kqokpr.; 14.20 Gram.; 15.05 Voordracht; 15.25 Gram.; 16.30 V d' Jeugd; 17.00 Orgel; 17.20 Muz. caus.; 18 00 Nieuws; 18.15 Accordeon; 1830 Ned Strijdkr.; 19.00 N.V.V.; 19.15 Jan Cordi-! wener; 19.30 Cursi.*; 20.00 Sach-scn"">; 20.30 Caus.; 21.00 Oram.; 21 20 Leken- rechtbank; 21.50 Piano; 22 00 Buitenl. overz.; 22 15 Swing and Sweet: °2 40 V. P. R O. 23 00 Nieuws: °3 15 Gram. HILVERSUM II (415 en'218 M.):'N C. R. V.: 7.00 Nieuws, gvmn en gram; 10 30 Morgenwijding; 11.00 Zang. 11,30 Mu sette; 12.15 Kamerorkest (12?o Weerpr); 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel: 1400 Piano- platen; 14.20 Boekbespr.; 14 40 Kwartet; 15.30j Bach-cyclus; 16.00 Voordracht; 16 '5 Lieder ohne Worte I; 17.00 „Sangh en Spel"; 17.45 Muziek; 18.15 Caus.; 18 30 Zang: 18.45 Prot. thuisfr19.00 Nieuws; 19.15 Appèl ex-pol. gevangenen: 1930 Actual.; 19.45 C. W. V.; 20 00 Proloog; 20.15 Zang; 2045 Hoorspel: 21.30 Gram.; 22.00 Vragen aan voorbijgangers; 22.30 Cello; 22.45 Avond,wijding; 23.00 Niouwa; 23.15 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3