Consulaire commissie ook aan het werk militaire post uit. indie Parijse straten als vuilnisbelt Een dienares der armen wordt Zalig verklaard naar Fatima eerberichti Si Sovjet-druk op priesters en seminaristen NEDERLANDEN DUITSLAND De lijst Extra kolen Militairen en begrafenisondernemers Naar beneden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Neutraal schip ais ontmoetingsplaats Spoedig weer onbeperkte correspondentié- mogelijkheid LAGEN OPPLAKVELLEN 69ste JAARGANG ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947 No. 20462 „DAT HEEFT HET KATH. THUISFRONT GEDAAN" VIJF DODEN OP 6 NOVEMBER BEVRIJDING VAN 4000 ONTVOERDEN VOOR GROTE GEZINNEN SALARTSREGELING LERAREN Terugwerkende kracht tot 1 September praebtstortsche vondsten IN ZUID.LIMBURG NIEUWE TEXTIEL- RANTSOENBONNEN DE TOESTAND IS ZEER VERWARD HET BEGIN VAN EEN JAARLIJKSE TRADITIE? 9 NOVEMBER HAAR gloriedag film over „het ijzeren GORDIJN" NIEUWE PRIJZEN VOOR BRILLEN meubelpruzen w orden tien procent verlaagd ANNA PAUKER IN PLAATS VAN TATARESCU Zij kreeg les in Moskou WE HOUDEN HET OP ST. W1LLIBRORD Zacht met meer wind Regering houdt vast aan gevraagde concessies DE LIJDENSWEG DER KATHOLIEKEN IN LITAUEN met duizenden valse textielpunten HOGER PRIJZEN VOOR WELGESTELDEN? DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, 1*15 Per tnaand, f 0.30 per week. Directeur: j. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN .A 20 woorden 1.lede? woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Volgens een communiqué van de commissie voor goede diensten hebben beide partijen zich accoord verklaard met het gebruik van een neutraal schip Ms ontmoetingsplaats voor beide par tijen in het Indonesische geschil. De Amerikaanse regering is verzocht zulk een schip ter beschikking te stellen. - Het communiqué zegt, dat beide par tijen thans formeel accepteren, dat het schip zal worden verschaft onder aus piciën van de commissie voor goede diensten en dat de commissie maatre gelen neemt zo spoedig mogelijk een schip ter plaatse te doen zijn. In verband met de wijze waarop de commissie is samengesteld, hebben de Belgische en Australische afgevaardig den aan de Amerikaanse gedelegee-de verzocht zijn regering te vragen of zii een schip beschikbaar kan stellen Aan gezien dit de enige wijze is, waarop de impasse kan ^worden verbroken, heeft Graham onmiddellijk zijn regering ver stellen e6n Schip ter beschikking te Gistermiddag had de commissie voor goede diensten tevens een onderhoud met de consulaire commissie, waarop de werkzaamheden van laatstgenoemde commissie volgens de bepalingen van de resolutie van de Veiligheidsraad d.d. 1 November zijn besproken. De leden der consulaire commissie werd verzocht on middellijk hun regering te vragen alle militaire waarnemers, die hen destijds assisteerden, wederom ter beschikking te stellen. De comnjissie van goede diensten heeft gisterenmorgen volgens een Ane- ta-bericht uit Batavia besprekingen ge voerd met Raden Abdoel Kadir en jhr. Van Vreedenburch. Daarna had een for mele vergadering met de Ned. contact commissie plaats, welke om 2 uur ge ëindigd was. De besprekingen verliepen in een aan gename sfeer. Volgens A. F.p. heeft de Ned. con- tactcommissie tijdens een vergaderen1" met de commissie van goede diensten t voornemen aangekondigd om een me morandum aan de commissie v*or te leggen over de maatregelen, welke voor de uitvoering van het bevel „staakt het vuren" zullen worden genomen. PJED. MILITAIREN IN HET HOSPITAAL TE DJOKJA Het verslag van de correspondent van Aneta over het verblijf van de commis sie van goedg diensten in Djolya beves tigt, dat daar ter stede enkele Ned. mili- NcMterT °8Ven' WÜ onlangs be- In het Petronella-hospitaal, zo vertelde -mj, worden drie Nederlandse krijgsge vangenen verpleegd, nl. de 23-jarige ser- L. Mos uit Rotterdam, de 21-jarige soldaat G. Steenvoorden uit Noordwijk- Binnen en de 21-jarige soldaat J. Sleegers hit Deurne. Bij een bezoek bleek, dat zij hi een tweetal aparte kamertjes waren ondergebracht, grenzende aan de grote ziekenzaal. Zij werden door militaire politie bewaakt. Alle drie waren tevre den over de behandeling en zij verklaar den voldoende voedsel te ontvangen, ter wijl hun geen rookverbod was opgelegd. Voorts ontvingen zij Neder 1. boeken. Twee van deze militairen zijn katholiek en eens per week komt een katholiek priester hen bezoeken. Zij wisten niet of zich nog andere Ned. militairen in Djokja of elders bevinden. Uit een brief uit Tandjong P.riok lichten we een enkele passage: „Intussen is Priok zelf stukken voor uitgegaan sinds ik hier kwam. Eerst was ir niets, alleen het zeemanshuis (schrijver is bij de zeevaart en geen militair) en verder was je op Batavia aangewezen, waarheen je moest liften. Nu is er een groot aantal cantines, een R K. kerk en een bioscoop. Dit alles is betaald door het R.K. Thuisfront! De trein naar Batavia rijdt ook weer. U ziet dus wel, dat er heel wat ver- beterd is. Nu behoef ik 's Zondags niet om 6 uur op te staan om naar de laatste Mis (8.30 uur) in Batavia te gaan. Leve het Kath. Thuisfront!" Officieel wordt uit Batavia gemeld, dat volgens de tot dusver ontvangen berich ten op 6 Nov. 5 Nederlanders in Indo nesië zijn gesneuveld en 7 gewond. In West-Java hebben in de grensgebie den nabij Tjisaoek en Leuwiliang scher mutselingen met republikeinse strijd troepen plaats gehad. Het „Medan Bulletin" maakt melding van de bevrijding van 4052 mannen, vrouwen en kinderen in het Medanse, behorende tot de kampongsbevolking, die werd weggevoerd, toen de Ned. troepen in" Augustus tot de bezetting van enkele ondernemingen overgingen. Deze bevrij ding is het resultaat van een actie in groot verband tegen een verblijfplaats, die eindelijk na een aantal vergeefse po gingen werd ontdekt. Aan gezinnen, welke op 1 November jl. uit acht of meer personen bestonden, zullen binnenkort rantsoenbonnen wor den uitgereikt voor twee eenheden brandstoffen. Deze rantsoenbonnen zijn te beschou wen als een toeslag op de reeds eerder verstrekte gezinskaart. Inwonenden, fa milie en personeelsleden mogen in dit minimum van acht personen worden medegerekend, mits aan deze personen niet reeds eerder een brandstoffenkaart voor kamerbewoners werd uitgereikt. Datum en plaats van uitreiking van deze toeslagbonnen zullen door de plaatselijke distributiediensten nader worden be kend gemaakt. We kunnen niet anders dan ons ver heugen, dat blijkens deze maatregel thans ook van ambtelijke zijde wordt erkend de grotere behoefte van het grote gezin, ook op het stuk van brandstoffen. We menen echter, dat hier al te schriel is te werk gegaan. De extra-behoefte van deze gezinnen de vereiste omvang van acht lijkt ons ook al erg ruim wordt immers veroorzaakt door de nood zaak, dat men,_(om studieredenen b.v.) niet allen in één kamer kan verblijven, zodat voor een tweede kachel brandstof nodig is. En in deze behoefte kunnen, menen wij. twee eenheden niet voorzien Dankbaar zijn we daarom wel, maar we hopen spoedig te vernemen, dat deze extra-bonnen eerlang door andere zullen worden gevolgd. Eerst dan zouden we voldaan kunnen zijn. De regering deelt mede dat ze, wat de achterstand in de salariëring van de leraren bij het middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs aangaat, te dezer zake ten aanzien van de principiële pun. ten thans definitief haar standpunt be paalde. In de commissie van advies en overleg wordt thans de salarisregeling uitgewerkt, die geacht zal worden te zijn ingegaan met 1 September 1947. Dr. Beckers, de Limburgse archaeo- loog uit Beek, heeft dezer dagen op aanwijzing van en in samenwerking met een pater Redemptorist uit Wittem in het bos van Holzet-Vaals opgravin gen doen verrichten, omdat men aan wijzing omtrent praehistorische woning had gevonden. Dr is door dr. Beckers een graf bloot gelegd met de geraamten waarschijn lijk van een moeder en haar kind. Dit graf wordt geschat uit plm. 1500 voor Christus te dateren. Nog andere vond sten van historisch en archaeologiscb belang worden nader onderzocht. Uit reeds vroeger gedane onderzoe kingen o.a. van prof. Liese uit Aken, is de praehistorische oudheid dezer streek van Z. O. Limburg vastgesteld. De kerkelijke edelsmederij Gebr V. Roosmalen te Utrecht herdenkt dezer dagen haar diamanten jubi- leiun. Bij deze gelegenheid geven wij een recent portret van de 81-jarige heer P A. van Roosmalen, eveneens diamanten jubilaris en nog steeds de ziel van de in 1887 opgerichte edel smederij. Sedert 1 November mogen de militairen '2 u t Vla de luchtpost per maand slechts twintig postbladen volschrijven en naar Nederland verzenden zonder dat zij daarvoor porto behoeven te betalen. Willen ze meer schrijven, dan kunnen ze dat portvrij doen via de zeepost maar dan duurt het vele weken eer dc ge adresseerde de brief ontvangt óf ze moeten de door het luchtrecht zeer dure vracht van een luchtpostbrief betalen. Deze maatregel heeft al maanden ge hangen en werd destijds verdedigd met de bewering, dat de K.L.M. onmogelijk de enorme hoeveelheid post kon verwer ken. Toen men reeds dacht, dat van in voering was afgezien, kwam hij nu plot seling uit de lucht vallen. De ontvangst bij „de jongens" is verre van prettig. Integendeel zij zijn er ern stig door ontstemd en voelen zich door deze beperking van hun corresponden tiegelegenheid erg gedupeerd. Naar wij vernemen is deze maatregel met van Den Haag maar van Indië uit- eens311 6n is Den Haag het er niet mee deDKamerSber»an °,orlofi is- z°als hij in der van Ww medegedeeld, tegenstan- ufnaJuu-t, -2 g van correspondentie- mogelijkheid voor de militairen in Indië ook m deze vorm. En de vervoermoge- lijkheden zijn van die aard, dat de vlieg tuigen althans op het moment ge makkelijk alle post kunnen verwerken. t Is daarom te verwachten, dat de ge wraakte maatregel, waarover thans nog besprekingen worden gevoerd, spoedig zal worden ingetrokken. Met inga"f va" 1 Nov. j.i. zijn. zoais gemeld ran^1oeiaboinnen voor textiel van nieuw model in gebruik genomen. Deze nieuwe UltSevoerd in de kleuren blaU^"gblauw t °ranje (waar" de 1 punt) en -grijs met groen (waarde 10L,ï!,e °Pdruk is in groene letter u S In de linker bovenhoek bevindt zich e leUer D gevolgd door eeT eZe bonnen zijn evenals de tba2L 2mlooP zijnde bonnen der C-serie tot nader aankondi ging geldig. 'N De onthulling van het ruiterstandbeeld van St. Willi brordus op het Janskerkhof te Utrecht door mevrouw Heerkens Tliijssenvan der Kun. Onze Parijse correspondent telefoneert ons hedenmorgen De staking in de Parijse gemeente diensten begint in ye sta(j grote hin der te Verwekken. Reeds sinds vijf dagen is geen vuiinis meer gehaald, zodat, met het oog 0p de gevaarlijke toestand voor de volksgezondheid, thans militairen Worden gebruikt om bij de Hallen en op de tachtig open bare markten opruimingswerk te ver richten. De hegrafenisdiensten voeren alleen lijkbezorging „r van de laag ste klasse, waarbij aj)e uiterlijke praal is uitgesloten en alleen de algemene groeve wordt gebruikt. De gemeentelijke transportdiensten liggen geheel stil. De reinigingsinstalla- ties en wasserijen der ziekenhuizen en eveneens de stratennu kers laten alles liggen, zoals het er by ligt; vooral dit laatste veroorzaakt in de binnenstad grote hindernissen voor het verkeer. De atervoorziening is bijna nihil. 11 u twi°tig gemeentehuizen wordt alleen beperkte dienst voor de burger lijke stand onderhouden. De meeste openbare stadsparken en tuinen zijn ge- sUl het geheel liggen 12 diensten Officieel is aan de Paryzenaars ge vraagd, de vuilnis zelf te verbranden, welke vraag niet zonder ironie is, daar het grootste deel van het publiek de drie zakjes steenkool voor de winter- brand nog niet heeft ontvangen. Intussen worden de maatregelen tot electriciteitsbesparing voortgezet, het geen tot een algemeen protest van de zijde der ondernemers heeft geleid, die de werkweek over vier dagen moeten verdelen. Een zestal interpellaties hier over is reeds aangekondigd. Maar de grootste onrust heerst bij de levensmid- delenbedrijven als gevolg van de maat regelen van minister Moch, die, om de Prijsstijging tegen te gaan. de groothan del en de hallen verplicht heeft, de prij zen op de koopwaren te vermelden met twee getallen, n.l. de inkoopprijs en de verkoopsprijs. De toestand is uiterst verward, zo dat het publiek meer en meer in on gerustheid verkeert. Als gevolg der jongste stakingen wordt een zeer ern stige verhoging der transporttarievAi noodzakelijk verklaard, zodat de Me tro en de bus6en met 50 pet. moeten worden verhoogd. Ook de tarieven der spoorwegen zullen weer de hoogte in moeten. De aanzienlijke verhoging der kolen- prijzen en de tarieven van gas en elec- triciteit, drijven naar een nieuwe alge mene verhoging van het loonpeil. Het gevolg van dit alles is, dat het zaken leven ernstig bemoeilijkt wordt. De re gering wordt hevig becritiseerd en men verwijt haar vooral het onsamenhangen de in haar maatregelen. Men verwacht voor haar een stormachtige terugkeer van het parlement. Als de voortekenen niet bedriegen, zal volgend jaar een gebeurtenis plaatsvinden, welke voor Katholiek Nederland kan uitgroeien tot 'n jaar lijks evenement van Marla-verering. Naar wij vernemen ligt het n.l. In het voornemen, in Mei van het volgend jaar een bedevaart, naar Fatima te organiseren. Uiteraard zal deze bede vaart slechts door een beperkt aantal pei son™ kunnen worden gemaakt, tnmst Initiatief biedt voor de toe komst natuurlijk wijdere perspectie- Zoals men weet, zijn enkelen onder de grote schare Mana-vereerders in Augustus van dit jaar tot de oprichting gekomen van de stichting Fatima. Deze Stichting heeft tot dusver in het ver borgene gewerkt, doch thans blijkt, dat er wel degeljjk van activiteit sprake is geweest. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de plannen in hun geheel nog niet uitge werkt zijn, doch datgene, wat bekend is, wijst op het welslagen van 't initiatief. Men is erin geslaagd met de Mij. Zee- lapd tot overeenstemming te komen ten aanzien van het charteren van 'n schip Gezien het bijzondere doel is de maat- sohappij zeer welwillend geweest en ze heeft een van haar modernste schepen beschikbaar gesteld, t.w. de „Koningin Emma" of de „Prinses Beatrix". De reis per schip biedt vele voordelen. Eerstens zal men het schip in Portugal als centraal punt en hotel kunnen ge bruiken, terwijl verder de mogelijkheid wordt overwogen, om auto's aan boord mede te nemen, waarvoor stallingsge legenheid in de ruimen is. Deze aan zienlijke deviezenbesparing zou even tueel kunnen worden uitgebr ;id tot het medenemen va-n mondvoorraad van het schip, wanneer tochten naar Fatima worden gemaakt. Het deviezenbezwaar valt dus practisch weg! Over de tijdsduur van deze bedevaart is nog niets definitiefs bekend. Ge dacht is aan ca. 10 dagen, waarbij natuurlijk 1.3 Mei (z.oals men weet verscheen de H. Maagd steeds de 13e) in Fatima zelf zou worden doorge bracht. De gelegenheid tot deelneming is vrij epérkt, daar genoemde schepen ca. 300 personen kunnen vervoeren. Wanneer alle moe'hjkheden uit de weg zijn ge den PS organise! ren. Moge het de Stichting Fatima Ge lukken haar grootse plannen met dit prachtig eresultaat te bekronen! Onze Romeinse correspondent meldt ens: Nu de Romeinse Curie haar "'cr'"aam- heden heeft hervat, beginnen «""-gen ook weer de zaligverklaringen ui de bt. Pieter-basiliek. De eerste, wier triomf in het rijk der hemelen offie'ecl zal worden afgekondigd, is de „dienaresse der armen" Jeanne Delanoue. Niet altijd heeft zij de vroomheid ge kend, die haar ten hemel voeren zou. Haar eerste jeugd beleefde zij in onver schilligheid voor het bovennatuurlijke, maar tot inkeer gebracht bij een bede- vaartplaats van Maria „des ArdiUiers volgde haar algehele bekering en opgang naar de volmaaktheid Waar Maria hulp verleende aan de vele pelgrims, zou ook Jeanne Delanoue haar hele leven aan de ondersteuning van armen, wezen en zieken geven. Op 26 Juli 1704, feestdag van St. Anna. werd deze heilige tot patrones van haar en haar eerste volgelingen uitgeroepen. Van die dag af droegen zij het habijt en noemden zich „zusters van St. Anna, die naressen der armen". De orderegels werden goedgekeurd door de bisschop van Angers in Septem ber 1709. Snel breidde het werk dezer vrouwen zich uit. zodat een nieuw huis nodig werd. Het opofferend leven der zusters van de Voorzienigheid, zoals zij zich noemden, vond onder de bezielende leiding van Jeanne Delanoue een geweldige opgang. Bij haar dood, op 16 Augustus 1736, had zij niet minder dan veertig volgelingen en telde men negen huizen, waar allerlei hulpbehoevenden zorgzaam verpleegd werden. Haar lichaam werd eerst begraven waar zij het eerste huis had gesticht, later zou het een rustplaats vinden dicht bij de Madonna des Ardilliers. Doch haar volgelingen wilden haar steeds in hun midden houden en zo werd in 1881 het gebeente overgebracht naar het moeder huis van de zusters van St. Anna van Seaumur. Thans vindt hen haar zieken huizen en weesinrichtingen, ook in vele diocesen van Frankrijk. Het proces van haar zaligverklaring werd ingeleid door Paus Leo XIII in io2?' Paus Pius XII erkende op 16 Nov. Hl drie wonderen, op haar voorspraak geschied. „JV December zal te Ottawa door de „zuth Century Fox" worden begonnen opnamen voor een film, getiteld: "Het IJzeren Gordijn". Igor Goezenko. voormalig employé van de Sovjet-Hus- si.sche ambassade, zal als technisch ad viseur optreden. Voor brilleglazen en brilmonturen is een nieuwe prijsregeling afgekondigd, die voor de glazen een prijsverlaging betekent en voor de monturen nieuwe marges vaststelt. Aan ieder ziekenfonds- lid, dat een door het ziekenfonds afge stempeld recept of bewijs kan overleg gen, moet op de door opticiens bere kende prijzen een korting van 20 pet. worden verleend. Eventuële door de zie kenfondsen aan hun leden uit te keren bijdragen worden hierbij niet in aan merking genomen. De opticien mag voor het bijslijpen der ruw geslepen brilleglazen tot het gewenste model, het facetteren van de rand, het pasklaar maken en het in zetten in het montuur geen extra-kosten in rekening brengen. Bij brilmonturen is het aanmeten en het geheel pasklaar afleveren bij de prijs inbegrepen. De kosten van deze bewerkingen evenals het breukrisico moeten uit de brutowinstmarge van de opticien worden bestreden. Wij maken onze lezerskring erop attent, dat de nieuwe prijzen eerst kunnen ingaan acht dagen nadat de nieuwe prijsregeling in de Staatscourant is afgedrukt. Op het ogenblik is de onderhavige regeling daarin nog niet verschenen. De handelsmarges voor meubelen, waarover met het bedrijfsleven geruide tijd besprekingen zijn gevoerd, zijn nu definitief vastgesteld. Tengevolge hier van, zo deelt meri ons van bevoegde zijde mede, zal de verlaging met tien procent van de fabrikantenprijs, die enige tijd geleden werd doorgevoerd, nu ook in een prijsverlaging met tien pro cent voor het publiek tot uitdrukking kunnen komen. Daarnaast worden maat regelen overwogen opdat voor 't groot ste deel meubelen in de twee laagste prijsklassen zullen worden geprodu ceerd. Het betreft hier o.a. meubelen in de prijsklasse van 330600 gulden voor een huiskamer en van 350—630 gulden voor een slaapkamer. Naar A.F.P. uit Boekarest seint, ls de communiste, Anna Pauker, lid van de centrale commissie der Roemeense communisten-party, benoemd tot mi nister van buitenlandse zaken in plaats van Tatarescu, die dezer dagen •gedwongen werd af te treden. Ook de drie andere afgetreden libe rale ministers werden vervangen door communisten. Anna Pauker is de eerste vrouwelijke minister in Roemenië, meldt Reuter. De zuivering in zijn satellietlande.n door Sovjet-Rusland neemt dusdanige vormen aan, dat van een terreur in volle omvang sprake is. Elke dag brengen de kranten nieuwe berichten over arrestaties, doodstraffen of ontvluchtingspogingen van leiders der groepen, die in oppositie zijn tegen de communistische dictatuur. De landen, die met Moskou „aanpap ten", zullen echter binnen korte tijd al le wel terdege gaan voelen, dat zij on danks alle geleuter over volksinvloed en democratie hun eigen leven totaal zijn kwijtgeraakt en elk verhoopt ge luk, op vrede en welvaart gebaseerd, hebben verloren. De Rus heerst, zij het dan in natio nale klederdracht, hij rookt en zwavelt alle tegenstanders uit, om daarna eerst met het volledige sovjettiseren een aan vang te maken. .Aldus moet in bloed en revolutie de wereld voor Stalin worden gewonnen. Gisteren is een andere strijder her dacht met grootse plechtigheid: St. Wil- librord. De Veroveraar voor Christus, Die hef fundament is der samenleving. St. Willibrord kwam om ons land te kerstenen en ook om het geluk te bren gen. De Domstad heeft gejubeld en haar eerste burger, mr. dr. ter Pelkwijk, heeft na een fijn, teer en tegelijk hoog gestemd huidewoord het St. Willibrord- monument in ontvangst genomen. St. Willibrord en zijn volgelingen wer ken „in nomine Domini", in de naam des Heren. De communisten voeren hun strijd in naam van Stalin. Nóg heeft Nederland de vrije keus van vaandel, van vlag, van leger. Veel ten goede zal evenwel afhangen van de kracht, van de daden der on derscheidene volgelingen Men kenne zijn taak van misschien veel offers ten bate van een „erewacht van reddende Christenen", waarover onze medewer ker „Amator" Donderdag in deze hoek schreef. Met de Koningin zeggen wij „le Christ avant tout", Christus yóór alles, d.w.z. we houden het op St. Willibrord. Dat hij ons land bescherme. Wat ons betreft, wij zullen ons mannetje staan. Onze garde geeft zich^nooit over! HENK VAN DER MAZE. w Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M:I. te De Belt geldig tot Zondagavond: S Matige, later vooral aan de kust J tijdelijk krachtige wind tussen West Jen Zuidwest; zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, voornamelijk in het Noorden van het land; zacht voor de tijd van het jaar. j 9 Nov.: Zon op 7.47 uur, onder 17.00 S uur; maan op 3.18 uur, onder 16.03 uur- j 10 Nov.: Zon op 7.49 uur, onder 16.58 uur; maan op 4.38 uur, onder 16.17 uur. Met de ..Kota Inten" arriveerde gisteren ook de Prins Bernhard-kapel vergezeld natuurlijk van „Kees'de bok maar tevens van de door de kapel geadopteerde 8-jarige Soedanees Binan. In het voorl, verslag der Tweede Ka mer over de rijksbegroting voor 1948 (alg. beschouwingen) is door sommige leden er een opmerking over gemaakt, dat in de Troonrede niet verder is uit geweid over het voor Nederland zo vitale probleem van Duitsland. In de mem. van Antwoord zegt de re gering nu, dat zij haar standpunt ten deze volledig heeft uiteengezet in de memoranda van 5 Nov. 1946 en 25 Jan. 1947, welke aan de vier grote mogend heden zijn aangeboden. Alles hangt nu af van de conferentie der Grote Vier deze maand in Londen. Ten aanzien van de grenscorrecties zegt de regering, dat zij deze niet wil zien uitgebreid ten koste van de ge vraagde concessies. Deze concessies be schouwt zij nog steeds als van het hoog ste belang ten einde de door Duitsland zo zwaar geteisterde Ned. economie weer een krachtigé basis te verschaffen en zij hoopt, dat deze desiderata bij de geallieerden gehoor zullen vinden. Met betrekking tot de herstelbetalin gen van Duitsland kan de Kamer bin nenkort mededelingen tegemoet zien. Dat de strijd tegen de Katholieken in Lilauen nog onverminderd voort duurt, wordt thans bevestigd in be richten, die het Engelse Katholieke weekblad „The Tabiet" heeft ontvan gen van een Litause correspondent. Het meest recente nieuws is, dat behalve kanunnik Rauda, de vice-rector van het seminarie, en verscheidene profes soren. thans ook de opvolger van ka nunnik Rauda, prof. Kuzmitskas ge vangen is genomen door de N. K. V. D. De studenten van het hoogste studie jaar moesten voor de N. K. V. D. ver schijnen, die hen dwong rapport uit te brengen over de houding en de le venswijze van hun medestudenten, de professoren en de andere leden der geestelijkheid. Tot nu toe heeft geen enkele der opgeroepencn zijn mede broeders door deze rapporten geschaad. Intussen ontvangen het seminarie en zijn bewoners nog steeds geen levens middelenkaarten, geen water en geen electriciteit. De N K V. D. tracht voortdurend, hoewel tevergeefs, onder de geestelijken en seminaristen handlangers en collabo rateurs te kweken. Een van de gebruike lijke vragen .wanneer de priesters wor den opgeroepen voor de N. K. V. D. te verschijnen, is: „Gelooft u in God?" Als de priester dan antwoordt: „Natuurlijk, ik preek over God, dus dien ik toch zelf allereerst in Hem te geloven" krijgt hij meestal van de N. K. V. D.-ambtenaar bescheid in dezer voege: "Dat is toch werkelijk niet noodzakelijk: in Rusland hebben wij priesters, die preken, ma»'" niet geloven!" De meeste orden en congregaties in Litauen zijn nu uit hun huizen verdre ven, Er zijn nog enkele geisoleerde hui zen, van Jezuïeten. Franciscanen en zus ters van St. Casimir. die onder grote moeilijkheden hun arbeid trachten voort te zetten. Op vele plaatsen is het nog mogelijk, godsdienstoefening te houden, evenwel wordt de geringste activiteit van geeste lijke zijde buiten rjp kerkgebouwen .„be schouw^ gis misdaad tegen de Sovjet staat Uit dien hoofde werden de laatste twee jaar 80 priesters gearresteerd, ter wijl 150 zich verborgen moeten houden. Er zijn er nog maar 500 over. inbegrepen die van het aartsbisdom Wilna. Gods dienstonderwijs op de scholen blijft ver boden, de geestelijken pogen het nu des Zondags in de kerk te géven. Intussen hoe driest de vervolgers ook optreden, overduidelijk blijkt, dat het geloof nog leeft in dit bijna geheel ka tholieke land. In 1941, nog voor de Duitse invasie .voorspelde de Sovjet-ge zant te Kaunas, Podzniakow, in aanwe zigheid van de aartsbisschop, mgr. Briz- gys„ dat het vlug gedaan zou zijn met de godsdienst in Litauen. „In Rusland" zo merkt hij op, „heeft dat proces twintig jaar geduurd, in Litauen zullen we het in twee of drie jaar klaarspelen." Kameraad Podzniakov heeft zich heel erg vergist. Op de opvlakvellen van een textiel handelaar te Bergen op Zoom werden 3000 valse textielpunten ontdekt. Bij het fn der zoek door de politie bleek, dat dé alse punten uit België afkomstig wa ren. Zekere B. uit B. op Zoom had ze tegen 45 cent per stuk van een Belg gekocht en verkocht ze voor 48 cent per stuk aan het echtpaar De G. APen kregen proces-verbaal. De oorspronke lijke „leverancier" is nog niet opge spoord. Ir, de Mem. van Antwoord betreffen de de alg. beschouwingen der Tweede Kamer over de rijksbegroting voor 1948 zegt de regering, dat de vraag of het mogelijk is, de welgestelden uit te zon deren van het effect der subsidies op de levensmiddelen, nog in onderzoek is. De hiermede in België opgedane erva ringen, zo voegt zij daaraan toe,vesti gen volgens de hierover verkregen in lichtingen voorshands niet de indruk, dat het beoogde resultaat langs deze weg kan worden verkregen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1