5750Millioen dollars voor 16 landen „Engeland, Amerika en Rusland willen machtig Duitsland" De dag der oorlogsgraven Russen exploiteren Duitsland F Nieuwe anti-lawaai-campagne Grootste houtzagerij ter wereld De eerste vrouwelijke rechter PARIJSE OPENBARE DIENSTEN HERVATTEN HET WERK 3,5 Milliard van 't bedrag als schenking DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Roomboter wordt duurder Java thee Mr. Oud Suiker in de bloem Dodenherdenking in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Voetgangers krijgen instructies ONDI LO NDER DE U P E Mej. Dr. Hudig zal kinderrechter worden Ramadiergaf wederom toe wm 69ste JAARGANG MAANDAG 10 NOVEMBER 1947 No. 20463 W' Oordeel win. Lieftinch UITSPRAAK COMMISSIE VOOR EUROP. KWESTIES Aanvoer per Sky-raaster tl oe Partij v. d. Vrijheid HOPELOOSHEID TE LONDEN Geen enkel accoord bereikt GEWELDIGE EXPORT CIJFERS PRINSES MARIJKE WEER THUIS WIE STELT EEN DAAD BRUYNZEEL PIONIERT OP BORNEO IN EGYPTE TOT NU: 10.000 DODEN TEGEN KAASSMOKKEL NAAR BELGIE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" jjjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per Kwar taal. f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce. de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN - A 20 woorden i:Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend by vooruitbetaling. De commissie van president Truman voor steun aan het buitenland bestaande uit 19 „vooraanstaande burgers'' onder voorzitter schap van Harriman, minister van Handel heeft de inhoud gepubliceerd van een rapport, dat de aanbevelingen der commissie bevat. Voorgesteld wordt, dat de V. S. voor het eerste jaar van het plan-Marshall ongeveer 5.750 millioen dollar zullen lenen of schen ken aan de 16 landen, die op de conferentie te Parijs vertegenwoor digd waren. aan Het van De totale kosten voor de uitvoering van het plan-Marshall worden op 12 ft 17 milliard dollar geraamd. Als on gegrond" wordt beschouwd het voor stel van de conferentie van Pariis waarbij de V. S. drie milliard dolii.' ten koste zouden moeten le°-gen een monetair stabilisatiefonds- antwoord luidt, dat dit de taak is het internationaal' monetair fonds De commissie neemt krachtic stel ling tegen het voorstel, aan de Imer - tkeaverbindënVdrlening' de voorwaarde den v .de ontvangende lan- voeren stische politiek mogen Voorgesteld wordt een geheel nieuw Amerikaans regeringsbureau ter behe- rmg van het plan-Marshall te stichten met vertegenwoordigers in elk ontvan gend land en een hoofd in Europa. Een congres-commissie zou het congres op de hoogte moeten houden van de uitvoe ring van et plan-Marshall. De Ame rikaanse zakenwereld, industrie, finan- eiën, landbouw en vakverenigingen zou den het herstelbureau van advies moe ten dienen door middel van een be stuursraad, waarin de minister van buitenlandse zaken zitting zal heb ben. en een advies-commissie. Met betrekking tot bovengenoemde eis van onthouding van socialistische politiek, zegt de commissie, dat zij sterk van mening is, dat het Ameri kaanse stelsel van vrije onderneming de beste methode vormt om tot een hoge productie te geraken, doch volgens haar mag een programma voor buiten landse hulpverlening niet gebruikt wor den als een middel om andere landen er eveneens toe te brengen dit stelsel te volgen. Een programma voor democra tisch herstel van West-Europa moet niet alleen de economische problemen, die door de verwoestingen van de oor- Marius de Leeuw, winnaar Prix de Rome, wordt te 's-Hertogenbosch gehuldigd log zijn ontstaan, overwinnen, doch ook opzettelijke sabotage van communisten, die in het voörtduren van ellende en chaos het beste middel zien voor een uiteindelijke overwinning. Voorts wordt in het rapport gezegd: Het zou onverstandig van de Euro pese regeringen Zijn de export te hand haven door te grote ontberingen aan de binnenlandse verbruikers op te leg gen. In het rapport wordt ook voorzien het toestaan van leningen op grote schaal door de Internationale Bank. De commissie stelt voor, dat een be drag van 3,5 milliard dollars van de bijdrage in het eerste jaar de vorm moet aannemen ,van schenking in plaats van leningen, aangezien zij van mening ia dat er weinig kans bestaat, dat Europa het terug kan betalen. De Haagse correspondent van Reuter heeft een onderhoud gehad met de Ned. minister van financiën, prof. P. Lief- tinck, naar aanleiding van het rapport der commissie-Harriman. De minister zei, dat als gevolg van het omlaag gaan der schatting van de Europese behoeften inflatie in Europa onvermijdelijk zou zijn, „tenzij strikte concrole over prijzen en lonen gehand haafd blijft"-. Hij noemde het veelbe lovend, dat de commissie had voorge steld 3V2 milliard dollar liever als schen king dan als lening te beschouwen en juichte het toe, dat het internationale monetaire fonds de z »rg zou dragen voor het 3 milliard dollar grote stabi lisatiefonds. Minister Lieftinck meende, dat dit een verstandig gebruik van het inter nationale fonds betekent. Hij voegde er aan toe, dat Nederland deze. re geling zou prefereren boven enigerlei andere vorm van onmiddellijke hulp. In verband met het vraagstuk van de prijs en het subsidie van het levens middelenpakket zijn thans bij de rege ring maatregelen in overweging. Daar-, toe behoort ook de invoering van een keuzebon voor boter, welke recht zal geven op het kopen naar verkiezing van roomboter of margarine" op de boter bon; doch welke daarentegen niet de mogelijkheid opent roomboter op de margarinebon, te betrekken. Tegelijkertijd met het invoeren van een keuzebon voor boter zal het sub sidie op roomboter vervallen, tenge volge waarvan de roomboter 0.90 a 1,duurder wordt. Deze maatregel zal waarschijnlijk nog in de loop van deze maand ingaan. Twee melkhandelaren uit Hilversum, die met duizenden bonnen bestemd voor de zwarte handel, van de Veluwe terugkeerden, zijn gearresteerd en in gesloten. De „internationale commissie voor bestudering van Europese kwesties" beweert in haar jongste rapport, toege stuurd aan de eerste-ministers en mi nisters van buitenlandse zaken van alle voormalig geallieerde landen, dat zo wel de Sovjet-Unie als de Engelsen en Amerikanen het Duitse nationalisme en de Duitse nationale macht uit rivaliteit jegens elkaar weer opbouwen. Genoemde commissie is een particulie re organisatie, die Lord Vansittart, voor malig hoofd van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken, Edouard Her- riot, voormalig premier van Frankrijk, en Robert Gillon, voorzitter van de Bel gische senaat, onder haar leden telt. In het rapport wordt verklaard, dat de sovjet-regering „haar steun verleent aan Duitse generaals en het vrije Duitse co mité te Moskou, ter verzekering van de Sovjet-RussischeDuits# samenwerking Sj1 de wederopbouw van gen machtig Duitsland". De Sovjet-autoriteiten, al dus het rapport, zijn er in geslaagd haar zone zowel politiek als economisch ge- lr®e; afhankelijk te maken van de Soyjet- D.e zone kan thans als bolwerk of springplank tegen het Westen worden gebruikt. i Volgens het rapport geven de 'W?e Duitse generaals, Saalwaechter eli Uit zeil, cursussen aan de marine-academie der Sovjet-Unie en heeft Von Richthofen, een van Hitler's vooraanstaande lucht- commandanten, een hoge positie bij de Sovj et-luchtmacht. Wat Duitsland betreft, zegt het rap port, dat de pogingen om dit land te zui veren van nazi-elementen langzamer hand worden opgegeven, dat twee jaar na de oorlog Duitsland zijn oorlogsbuit nog niet heeft teruggegeven, dat Duits land de steenkoolproduetie saboteert om het economisch herstel van de verwoeste landen tegen te houden, ten gunste van zijn eigen economisch herstel, en ten slotte dat men zich langzamerhand niet meer houdt aan de beperking van de ^taalproductie en de politiek ten opzich te van (je herstelbetalingen. De verklaringen in dit rapport wor den door autoriteiten van de Engels Amerikaanse zone met „voorzichtige scepsis" beschouwd. De beweringen omtrent de westelijke zones bevatten zulke flagrante onjuistheden, dat zij met veel vertrouwen inboezemen voor de rest, aldus deze -egslieden. Een K. L. M.-vracht Skymaster, met 'n heel bijzondere naam. is' Zaterdagmiddag op Schiphol geland. Hét Was de „Vlie gende thee-clipper", dié duizend kistjes Java-thee naar Nederland heeft gebracht De verzending van deze thee is een initiatief van de A. M. V. J. en de ver zendingsprocedure is zeer eenvoudig: de afzenders in Indië moesten 27.50 stor ten en ontvingen hiervoor een adres etiket. dat zij moesten invullen, waar.ia de K.L M. voor verzending zorg droeg De clipper bracht ook een kistje mee voor de Prinses-Regentes. Zaterdag is te Amsterdam de eerste bespreking gevoerd tussen een dele gatie van het hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid onder leiding van mr. D. U- stikker en een delegatie uit het voorbereidend comité tot oprich ting van een Democratische Volkspar tij onder leiding van mr. p. J. Oud. De besprekingen zullen worden voort gezet. Prins Bernhard neemt de hindernis over de mallejan tijdens de cross ■ountry op Zwijnsbergen n de ruiterwedstrijden voor 't kampioenschap '47 Vertegenwoordigers der grote vier hebben Zaterdag te Londen de discus sie van de Duitse vredesregeling her opend en een Amerikaans woordvoer der vatte het resultaat dezer bespre kingen als volgt samen: Zo mogelijk bestaat tussen ons en de Russen nog minder overeenstemming dan op de conferentie te Moskou. Er is geen enkele overeenkomst bereikt." De Nederlandse vertegenwoordiger in de Wereld Voedselraad. H. P. Boerma, heeft gewezen op de mogelijkheid om suiker met bloem te vermengen. Hij ver. klaarde, dat een onderzoek; dat tijdens de oorlog in Nederland is-ingesteld, heeft aangetoond, dat het mogelijk is minstens 5 pet. suiker met bloemté' vermengen zonder de bakeigenschappên te beïnvloe den. Hij wees er op, dat' dit het tekort aan granen enigermate zou opheffen en hij verzocht de voedselautoriteiten hun volle aandacht aan het voorstel te wijden en het besluit om met ingang van Januari 1948 geen suiker meer toe te wijzen, nogmaals in overweging te nemen. Van de correspondent van het A.N.P.: Berichten uit de Sovjet-bezettingszóne blijven spreken over verdere inkrimping van de industriële capaciteit, toenemen de Sovjet-invloed in het economische leven en opvoering der bedrijvigheid in de Saksische uranium-mijnen. De vrees bestaat, dat de aangekondigde en in som mige landsbedrijvén reeds in uitvoering zijnde maatregelen tot concentratie van de productie, zullen leiden tot een af braak van de capaciteit, die hierdoor als overvloedig zal worden aangemerkt. Vol gens een bericht in het blad „Die N-eue Zeitung zou men in de textielindustrie een capaciteitsverlies van ruim 25 pet. verwachten. Sowjets in de zwarte markt Sovjet-ondernemingen leggen er zich volgens dezelfde bron in versterkte mate •Pp toe Duits bezit, zowel fabrieken als huizen en grond aan te kopen. Zo is de Meissener porseleinfabriek voor ander half millioen rijksmark in Sovjet-handen overgegaan en is de B V. Aral-fabriek opgekocht door de Deutsch-Russische Naphthg Gesellschaft. De Sovjet-onder- nemingen verschaffen zich voor deze transacties op gemakkelijke wijze het „T;wiwfP,!ltaaI door de meest gevraagde zwarte markt zelf aan te 1 f':ga"„zeer hoge, doch officieel toegelaten prijzen. Zo wordt ons. uit de steden Cottbus, Apolda, Zeitz en Riesa gemeld, dat daar door de Sovjet-kombi- naatsbedryven suiker, brood en boter verkocht worden, tegen prijzen die onder die van de zwarte markt liggen In de gehele zóne verkopen Sovjet-Rus sische ondernemingen thans openlijk in winkels en kiosken zeer wel rookbare sigaretten tegen prijzen, die variëren van 1H tot 2% rijksmark. De resultaten van de opmerkelijke handelsactiviteit der Russen in hun. zöne vindt men weerspiegeld in de cijfers be treffende goederenexporten over de Duitse Oostgrens, die vrij regelmatig uit lekken en in de Berlijnse bladen ver schijnen. In de maand September reden bij Frankfurt-Oder en Kuestrin 15.700 spoorwagons met 203.000 ton goederen naar het Oosten, waarvan, ongeveer het tiende deel als levering voor herstel betaling was aangemerkt. De import van ,LL°,VJet-.Unie naar Duitsland over deze tor» liu" bedroeg niet meer dan 23.900 Sovjet-beazet"„tsmanchtg0edCren V°°r d® in de VnmowSproken uraniu,m-winning Sakèen van Oberschlema in Baksen wordt door de Sovjets nog ster kt gfinnoenS Ke-ei"d' °P het ogenblik wer ken 8000 arbeiders m de mijnen, doch men wil hun aantal verdubbelen De gedwongen recrutering van arbeiders voor dit doel gaat voort en zo juist zijn in Dresden en Leipzig nog ruim 600 man opgeroepen. Naar wij vernemen, is prinses Ma rijke, die kort geleden voor een nabe handeling in het gasthuis voor ooglij ders te Utrecht werd opgenomen, thans weer op paleis Soestdijk teruggekeerd. - Morgen is het weer 11 November, de dag, waarop in 1918 de eerste wereld oorlog tot een einde kwam. En ieder jaar opnieuw herdenken wij op deze dag, de millioenen, die hun leven ga ven voor vrijheid en recht. Zij mochten niet voor niets hun leven gegeven heb ben. Poppy-aay is (jeze zinvolle her denkingsdag genaamd, Poppy-day, of wel .Klaprozendag'j ajs herinnering aan. de klaprozen, die bloeiden tussen de houten kruisen op (jt-> slagvelden. Op nieuw werden de Volken geteisterd dooi een nog fellere oorlog. Millioenen en millioenen jonge soldaten gingen de dood in, in het besef, dat dit alles toch niet doelloos geschiedde. Ook Neder land betaalde zijn tol. Ontredderd, maar met een vaster geloof in de uiteinde lijke overwinning- overleefde het vijf jaren vernietiging, jjet vyaren ook «zijn zonen, die mede hielpen de zegepraal te bevechten. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam waren Zondagmiddag velen bijeen ge komen om voor de tweede maal „Pop- py-day" te herdenken. Hun gedachten gingen uit naar de soldaten van beide wereldoorlogen, die hun plicht deden. Medewerking aan de plechtigheid ver leenden de Amsterdamse Politiekapel- o.l.v. inspecteur J. 'Pmkse, het Amster damse A Cappella Koor „Bel Canto", de alt-zangerés Roos Boelsma en de declamator A. den Do-4 aard. Rev. C. Edward Elton, Anglicaans priester, vertolkte de dankbaarheid van de Geallieerden voor de ontroerende z°rg, die Nederlanders aan de laatste rustplaatsen van hun zonen besteden. Hij wees er verder op, dat de saam horigheidsbanden, welke Nederland er. de Geallieerden tijdens de oorlog bon den, nu niet verloren mogen gaan. Majoor-hoofdaalmoezenier pater L. A. M. Goossens zeide, dat velen het leed en de strijd van de gevallenen niet ken nen. Wanneer men zelf niet weet te strijden voor een ideaal, dan is 't moei lijk zonder huichelarij te staan tegen over idealen, waarvoor anderen vochten en vielen. Ons land is 'n rustplaats van helden geworden. Doden begraven en hun rustplaats verzorgen is een daad van allerchristelijkste barmhartigheid. Wie bij een simpel wit kruis nog niet bidden kan, staat met lege handen op de begraafplaats. Hij is niet meer dan de suizende wind, die om de graven speelt. Lan£e rijen witte kruisen: het ontroerend symbool van de eenheid der doden; een appèl aan de levenden oir. hun eenheid en saamhorigheid te be waren. Het Kruis is het symbool van Christus, laat het grafkruis een teken zijn van gedragen leed, maar ook van geloofsbelijdenis. Dominé W. van Limburgh riep voor de geest de gigantische strijd, die de soldaten te voeren hadden. Hij ging niet alleen tegen het Nazidom, hij ging des temeer om het hoogste Goed, het was de stryd tussen Christus en de Anti- Christ. Christus overwon, laten wij daarom in de geest vereend zijn, rnet ken, die vielen; met hen, wier kruisen zich in een aangrijpende symmetrie aaneenrijgen. Onze diepste dankbaar heid is echter al in de knop gebroken, de gehele wereld vergeet zo gauw de offers, die gebracht zijn. Onder het zingen van „Beati Mortui" vonden daarna kransleggingen plaats bij de katafalk, namens de Ned. Rege ring door luit. kol. Maas, verder door de ambassadeurs en gezanten der ge allieerden of hun vertegenwoordigers, de burgemeester van Amsterdam: mr. Arn. J. d'Ailly en namens het Neder lands Oorlogsgraven-Comité door de heer H. Götzen, broer van de nieuw benoemde minister. Onder de aanwezigen zagen we ver der o.m. nog: Mgr. v. d. Loo, Officiaal van het Aartsbisdom, generaal Winkel man, generaal Kruis en generaal-ma joor Giebel van de luchtmacht, de com missaris der Koningin in Overijssel ir. J. Ridder de van der Schueren en de burgemeesters van Maastricht en Groesbeek. Terwijl alle aanwezige oprezen, kloni: indrukwekkend „The Last Post", waar na 2 minuten stilte volgden. Hardop bad de overvolle kerk hét „Onze Vader", waarna koorzang en orgelspel de pleoh tigheid besloten. En in de toen stille verlaten kerk bleef de katafalk achter, bedekt met kransen en bloemstukken, waarmee de dank van vele landen vertolkt werd voor hetgeen de onbekende soldaten voor de wereld deden. Vier kameradei» hielden de wacht, een soldaat, een ma troos, een marinier en een man van de luchtmacht „Zwijgend verkeer" is het ideaal, waarnaar de chef van de verkeers politie in de hoofdstad, de heer L. A. A. Cohen, streeft. En dat dit te berei ken is, heeft Stockholm bewezen, waar hij een bezoek heeft gebracht. Geïmponeerd door het geluidloze ver keer aldaar, wil hij dit in ons land ook invoeren. De verkeerspolitie-coni- missle, die bestaat uit politie-cliefs van acht grote steden in het land, heeft zich met dit doel tot de K.N.A.C. gewend. Door dit contact is opgericht 'n geruisloos anti-lawaai comité, Ifort- weg de P.A.C. genoemd. Als inleiding tot deze zwijgend-verkcers-actie zal de P.A.C. vanaf 21 Nov. gedurende 3 weken de voetgangers instrueren. In die periode zullen de agenten toezien op de handelingen van de voetgan gers bij het oversteken. Aan.hijn, die grote blunders maken, zullen strooi biljetten worden uitgereikt, waarop duidelijk wordt gemaakt, hoe men wel en hoe men niet moet handelen. Daarna zal het langzame verkeer (de fietsers) en tenslotte zullen de automo bilisten 'n beurt krijgen. Op 't strooibil jet wordt de voetganger oa. medegedeeld dat mettertijd de claxon-waarschuwing van de automibilist wel eens kan verval len, zodat uitkijken geboden is De P.A.C. zal zich binnenkort tot de bur gemeesters van alle steden wenden met het verzoek aan deze actie hun steun te verlenen, welke toezegging de rijks politie reeds heeft gedaan. Geruisloos verkeer in Stockholm De heer Cohen vertelde, dat in Stock holm het aantal fietsers en automobi listen veel groter is dan in Amsterdam, doch het verkeer gaat er „geruisloos" door de straten. Dit komt in hoofdzaak door de grote dosis zelfbeheersing, sa menwerking en gemeenschapsgevoel, die de Zweden bezitten. Het zwijgend verkeer is tevens een middel om te ko men tot veiliger verkeer, waaraan Am sterdam zeker behoefte heeft. Onze hoofdstad is op het continent van West- Europa de onveiligste stad. Van elke 100.000 inwoners werden er in 1946 in .Amsterdam tien personen gedood; in Stockholm is dit cijfer slechts zes. Ook in Zwitserland is het zwijgend verkeer ingevoerd en in beide landen is een aan merkelijke daling van de verkeersonge vallen te constateren. De chef van. de hoofdstedelijke ver keerspolitie is er van overtuigd, dat 't mo gelijk is, zonder oorverdovend getoeter door de stad te rijden. „Hier toetert men zich er maar doorheen", aldus de heer Cohen. In Zweden krijgen zij, die bewe zen hébben voorstander te zijn van het zwijgend verkeer en daarnaar handelen, een driehoek op hun vervoermiddel, waarmee te kennen wordt gegeven, dat zij het welzijn van het publiek niet bit het oog verliezen. Ook in Nederland wil men dit invoeren. De heer Cohen hoopt, dat een groep goede rijders (b.v. de taxi-chauffeurs) hiervoor het perst in aanmerking zullen komen, zodat later iedereen zich bij deze kern kan aanslui ten. Wat een optimist hé, die Roergan ger, die het bootje van de jongeren tus sen de klippen in de Stormhoek loodst! Die wil beweren, dat wij allemaal over twintig jaar over een eigen woning zul len kunnen beschikken. Nu weten wij echter door onze connecties, wie die bootsman i* en wij verdenken hem er van, zijn pen in sarcasme gedoopt te hebben. U moet weten, dat die „me neer" op zijn stamkaart de aantekening „hoofd" heeft staan, maar hij zit we gens gebrek aan een eigen kamertje nog bij moeders pappot. En zijn betere helft heet op het stadhuis anders dan in de wandel en de „mevrouw" krach tens voltrokken burgerlijke formalitei ten is in werkelijkheid nog een zij het charmante „juffrouw". Dus om het doo'dgewoon te zeggen: voor het stadhuis getrouwd, maar ver der niets en het wachten is op een ech telijk kamertje. Eigenlijk vormt dit geen onderwerp om van de vrolijke kant te bezien, doch wij doen in dit hoekje veel aan St. Joris- cultus en steken overal de draak mee. Maar de bedoeling zit voor om met een lachend gezicht een flinke por uit te delen en dan zo, dat het slachtoffer nog „dank je" zegt. En dat zijn wij vandaag ook van plan. Amator schreef dezer dagen nog in ons blad: „Met uit suiker of kalk ge beeldhouwde Christenen komen wij de oplossing van de noden niet nader". Ja. als U eerlijk is, moet U toegeven, dat het niet door de beugel kan, dat ei zoveel jongelieden verbitterd worden door een troosteloos wachten op een „woning". Nu helpt er maar één maat regel afdoende n.l. bouwen. Maar daar zit heel wat aan vast en zolang deze oplossing nog niet werkt, moeten er andere voorzieningen getroffen worden. Dus inwonen! Hieraan hebben echter JSchter allen 'n hele familie dood. En als men noodge dwongen tot verhuring overgaat, dan zeker geen jong-gehuwden. Want die twee blijven waarschijnlijk niet samen en een kleintje huilt, kan niet lopen laat het een ëriander lopen. Maar kom, daar moet U niet te zwaar aan ruiken. Is U anders •tZ?°rr keUrig? BIaft Uw hondje nooit? Heeft U kat m hond gedresseerd om hun of haar pootjes te yegen en closetpapier te gebruiken Maar in ernst, is het te verantwoor den, dat men de lievelingen van Onze Lieve Heer buiten sluit? Laat het zon netje van het jonge leven toe in Uw woning, waar de schaduw van de ouder dom hangt. En als U zelf niet het geluk van het ouderschap werd gegeven, ver bitter U dan niet door de kinderen uit Uw omgeving te oannen. Kan de zon zien schijnen in het water, want als de zon schijnt, dan schijnt zij ook voor TJ. Ga niet in de schaduw staan van Uw wrok doch koester U met het ouder paar, want in de stralen is plaats ge noeg. Wie stelt een daad? U weet zelf wel candidaten voor de kamers, welke U vrij kan maken en anders beschikt de pas torie van uw parochie ongetwijfeld over een hele waslijst. En stel nu eens niet tot morgen uit, wat U vandaag kan doen. ANALYST. Z. Exc. L. Götzen, de nieuwe minister van Overzeese Gebiedsdelen Binnen 5 maanden zullen machines uit Tsjechoslowakue en Amerika in Sampit (Zuid-Borneo) arriveren om een van de grootste houtzagerijen ter wereld op te bouwen. Het betreft hier de houtzagerij van Bruynzeel. welke het volgend jaar in bedrijf zal zijn. De dagelijkse aanvoer van 800 kubieke meter ruw hout, met een dagelijkse pro ductie van 400 kubieke meter' gezaagd hout, zal over land en water worden aangevoerd. Slechts 32 Indonesische arbeiders onder leiding van 5 Europeanen 111 twee dagploegen, het bedrijf Si eni aangezien de hoogste mecha- slechtt 9 dn°r|Hoerd Tot dusverre zijn W RnJL T "mechines. welke door in "ehruik^weik Sampit z«n afgestaan. m»t!! If f,' dagelijks 60 kubieke meter afleveren voor de bouw van het nieuw, e houtbedrijf. De derde machine van dit type is reeds aanwezig maar kan, wegens tekort aan arbeiders nog niet iri gebruik worden genomen. De vierde machine is on komst. Bruyn zeel verzorgt het werktuigkundig deel van het bouwproject, terwijl het Bos wezen met de uitvoering is1 belast. Het houttransport vanuit het practisch ongerepte Agathis areaal, stroomop waarts van Sampit gelegen, zal langs een 10 kilometer lange spoorweg, welke in de toekomst tot 60 kilometer zal worden uitgebreid, plaats hebben. Men kan ver wachten, dat de gehele bevolking van het district Sampit in het nieuwe bedrijf aan het werk kan worden gezet. Vanuit het stroomopwaarts gelegen bosgebied zullen de boomstammen, welke als vlot ten van maximaal 4000 stammen, door rottan bijeengebonden, over de rivier naar Sampit worden vervoerd. Op deze wijze zullen de vlotten maximaal een maand onderweg zijn. Schepên van de K.P.M. zullen het gezaagde hout van Sampit naar elders in de archipel bren gen. terwijl, bij wijze van proef. z.g. Zweedse vlotten zullen worden samen gesteld voor het transport van ruw hout, dalfdoor zeeslepen zal worden gesleept. ^fderland heeft zijn eerste vrouwe lijke rechter. Bij Kon. besluit is namelijk benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Rotter dam mej. mr. dr. J. Hudig. De be doeling is, dat ztf mr. Overwater zal opvolgen als kinderrechter. De eerste vrouwelijke rechter is thans 40 jaar. Zij stamt uit een oud Rotterdams geslacht en is de dochter iVoP Prof. Hudig te Wageningen. In 1930 begon zij haar rechtsstudie aan de universiteit te Utrecht. In 1934 ver kreeg zij de meesterstitel en in 1939 promoveerde zij cum laude op proef schrift; „De criminaliteit der vrouw". Bij de faculteit stond zij als voortreffe lijk studente bekend. Haar studie resultaten en haar gaven bleken ver boven het gemiddelde, terwijl haar Proefschrift van hoog wetenschappelijk gehalte werd geoordeeld. Van October 1934 tot 30 September 1938 werkte mej. Hudig op het crimi nologisch instituut te Utrecht. Van 1 October 1938 af was zij inspectrice bij de kinderpolitie te Rotterdam. Met ingang van 13 Augustus 1946 verkreeg zij eervol ontslag in verband met een studiereis naar Amerika, waar zij speciaal van de problemen der kin derrechtspraak en kinderbescherming heeft kennis genomen. In een kort onderhoud verklaarde mej. Hudig van mening-te zijn, dat het ambt van rechter in het algemeen niet bij uitstek geschikt is om-door vrouwen te worden bekleed. Wel dient het voor vrouwen ópen te staan, zoals trouwens in vele landentreeds-het-• geval is en waar deze openstelling goed voldoet, vooral waar zij optreedt als kinderrech ter. Voor dit amibt bestaat onder de mannen niet veel animo en zeker zul len maar weinig mannen tot rechter benoemd worden om de enkele reden, dat zy zo geschikt voor kinderrechter zyn. Mej. Hudig was verheugd over deze benoeming niet alleen voor haar zelf, maar tevens voor de ontwikkeling van de rechtspraak in Nederland. Het personeel van de Parfjse open bare diensten heeft gisteren bij stem ming besloten Maandag 10 Nov. het werk te hervatten op basis van de nieuwe voorstellen van de socialisti sche premier Paul Ramadier, die een voorlopige loonsverhoging inhielden en de toezegging, dat de gehele kwes tie van de ambtenaren-salarissen zal worden voorgelegd aan de nationale vergadering, wanneer deze volgende week bijeenkomt. Na deze beslissing deed het centrale stakingscomité een beroep op alle ar beiders in openbare dienst om hun bur gerzin te tonen en zo spoedig mogelijk de ongemakken op te heffen, waarmede de Parijse bevolking te kampen had. Het einde van deze staking, die ruim een week geduurd heeft, maakt echter niet aan alle stakingszorgen der regering een einde. De arbeiders in de meelfabrieken en een deel der vrachtautobestuurders blij ven aandringen op een loonsverhogmg van 15 tot 20 pet. en dreigen het werk neer te leggen. De vraghtautobestuur- Doordat de fundering van Gouda's stadhuis in de loop der eeuwen onvol doende is geworden, is men nu bezig zowel binnen als buiten het gebouw betonnen palen onder de muren aan te brengen. Op de foto ziet men, hoe een paal door middel van takels in de grond wordt getrokken, omdat met heien het gehele gebouw zou instorten. ders hebben Maandag als, uitersts termijn gesteld en de arbeiders in de meelfabrie ken Woensdag. Bovendien dreigen de vis-, groente en fruithandelaars met het sluiten van hun zaken, uit protest tegen de nieuwe prijsvoorschriften, waarmede de regering de stijgende kosten van levensonderhoud tot stilstand hoopt te brengen Na zeven weken bedraagt het aan tal sterfgevallen in verband met de cholera-epidemie in Egypte tiendui zend. Volgens het laatste communiqué zjjn er weer 275 nieuwe gevallen ge meld, waardoor het officieel bekende aantal cholera-patiënten sinds het uit breken van de epidemie de 20.000 heeft overschreden. Volgens het communiqué van Zaterdag van het Egyptische ministerie van volks gezondheid zijn er in het voorafgaande etmaal 189 personen aan cholera gestor ven, terwijl 306 nieuwe gevallen zijn gesignaleerd. Volgens het wekelijks bulletin inzake de cholera in Egypte zijn in de week vóór 4 November 4.218 nieuwe gevallen geconstateerd en 2.283 personen over leden. Te Caïro vermeldt de lijst slechts 8 gevallen en 2 doden, te Alexandrië 63 gevallen en 25 doden, in het gebied van het Suezkanaal 39 gevallen en 14 doden. De laatste tijd is geconstateerd, dat aanzienlijke partijen kaas over de Ne derlandsBelgische grens worden ge smokkeld. Teneinde dit euvel tegen te gaan heeft het bedrijfschap voor zuivel bepaald, dat in een strook ter diepte van ongeveer 5V2 km. langs de grens het vervoeren van kaas aan beperkende voorschriften wordt gebonden met ingang van 22 November a.s. O Een der leerlingen van het opleidings schip „Prinses Juliana", dat in Enk huizen gemeerd lag, trachtte via een verbindingslijn van de ene mast naar de andere te klimmen. Halver wege kwam hü te vallen en kreeg zodanige verwondingen dat hij daar aan is overleden O Correspondentie voor Hr. Ms. „Van Galen", die van 18 tot 20 Nov. in Malta zal vertoeven, dient uiterlijk 13 Nov. gepost te worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1