Aanvang politieke steekspel Bezuinigingsklokken geluid Marshall geeft nieuwe cijfers Prachtig opbouwwerk bij Philips Gong S De pelgrim der verdoemden Rornme over arbeidsvrede rVr«r,s„Tf De Prins Willem V als onderduiker Nieuwe bonaan wij zing voor brood Een voorbeeld DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De strijd tegen het communisme Zeer welkome mmm 11 millioen bonnen Leidse spaarkas Churchill wijst standbeeld af J Levenslang voor Manioe LAGEN 69ste JAARGANG WOENSDAG 12 NOVEMBER 1947 No. 20464 SOCIALE POLITIEK EN KLEINE ZELFSTANDIGEN - - - INZAKE HULP AAN HET BUITENLAND Drie meter gevijzeld minder te plakken en te controleren Tegen een faillissement MEDEZEGGENSCHAP IN GEMEENTEBEDRIJVEN Ondernemingsraden te Tilburg PERSONEELGEBREK EEN GROTE HANDICAP Het herstelwerk bij Philips is nog in volle gang ■TREIN RIJDT OP EEN SCHOENVETER GEVEN EN NEMEN GAAT MIN. SCHAGEN VAN LEEUWEN HEEN? PIEUZE BIOGRAFIE VAN PATER DA MI AAN l. a DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 8.45 per Kwar taal, LU per maand, 0.30 per weet Directeur; J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: a. A. PA AD VAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -t 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het jaarlijkse politieke steekspel is gisteren in rustige sfeer ondei matige belangstelling aangevangen. Een negental bewindslieden, waar onder wij weer de heer Jonkman opmerkten, had aan de ministerstafel plaats genomen (later kwam ook de heer Götzen zijn entree maken), maar van buiten-af bleek de toeloop voor het dehat vrijwel heneden peil. Alleen had voor de opening der vergadering het Binnenhof even een ander aanzien dan gewoonlijk, daar een delegatie van de organisatie der ouden van dagen zich vóór de ingangen der beide Kamers had opgesteld om aan regering en volksvertegenwoordiging een waarin om een verhoging van o0 pet ordt verzocht, al om 5 uur „noodkreet"-adres aan te bieden, der uitkeringen krachtens de Noodvoorziening-Drees w Bij gebrek aan voldoende sprekers moest de zitting verdaagd worden. De discussies werden geopend door de anti-revolutionnaire fractieleider, die zijn betoog aanving met diverse opmerkingen over onderdelen, welke straks bij de hoofdstukken stellig opnieuw aan de orde zullen komen. Hij heeft zich eigen lijk wat het algemene regeringsbeleid betreft tot enkele hoofdtrekken bepaald. Wij stippen even aan, dat de heer Schou ten aandrong op spoedig herstel van het georganiseerd overleg voor 't overheids personeel en pleitte voor een algehele heroriëntering inzake het vraagstuk der lonen en prijzen. Typisch dat hij de „regering" kapittelde, dat zij niet het goede voorbeeld geeft door een scherp onderscheid te maken in woord en ge schrift tussen „regering" en „kabinet" doch daarbij in dezelfde fout verviel Wat de „grote politiek" aangaat liet de a.r. woordvoerder bekende klanken horen over de verhouding tussen de mi nisters (het Kabinet) en de partijen, zich beroepend op de „Maasbode" ten betoge dat een te nauw contact buiten de volks vertegenwoordiging om niet in overeen stemming is met ons constitutioneel be stel en het Nederlandse karakter onzer staatsinstellingen. Voorts dreef hij ter zake de P. v. d. A. even in het nauw. Tot het eigenlijk beleid komende legde de heer Schouten ernstig bezwaar in tegen de financiële politiek, waarover mr. De Wilde nader zal gaan uitweiden, maar hijzelf alree de nodige opmerkin gen maakte, die resulteerden in de vraag of onze professor Lieftinck eigenlijk niet te zeer een theoreticus is, die zich in zijn theorie opsluit en te weinig realist. Overwegende bezwaren heeft de a. r. partij tegen de Indië-politiek, vooral te gen het opnieuw zoeken van contact met de republiek. De toestand in de Oost, in alle opzichten precair, leidt tot -een voortdurende aftapping van onze morele, militaire en financiële kracht. Van hetzelfde laken een pak legde de christelijk-historicus Tilanus op tafel. Ook hij acht de financiële politiek! waarover nog een fractiegenoot zal spre ken, onbevredigend, niet voldoende op versobering gericht. Zijn hoofdbezwaar gold alweer het Indische beleid, waarvan de grootste fout was, dat op 4 Augustus de politiële actie werd gestaakt en het welk de c. h. fractie dan ook tot een „zo scherp mogelijk afkeurend oordeel heeft geleid. Voorts had ook de heer Tilanus allerlei kléinere wensen en ondergeschikte vra gen: wanneer komt de woordenlijst? Gaat de minister van Marine heen, om dat zijn begroting zo besnoeid is Wat is de positie der ministers Jonkman en Götzen Zullen we het departement van Wederopbouw maar niet liever opheffen? Hoeveel secretaressen zijn er in over heidsdienst En doeken we niet beter de overbodige uitgave der afd. documen tatie van de Reg. Voorl. Dienst op Het importantste waren wel zijn aandringen op herziening der Kieswet in verband met de wenselijkheid de Indië aan de komende stem3 waar. deelnemen alsmede zyn e" ten pJatte. schuwing toch de arbeider lande niet bij de andere ten achter te P.v.d.A. en Communisten Op dit laatste legde ook de heer v. d. GDien?nredf kenmerkte zich' overigens do^Senre|lelk wat ruimere dap die zijner beidev g fracteivoorzit- ter d°r P v d a! dat de geestelijke wereidströd tegen Er ging enig begrijpebjk 6e mpel door de zaal. dat de heer v. d. Goes niet weerhield op dit stramien verder te borduren en even uit ^weiden over wat hii noemde de „huls der volksdemocra tie" dfe op het ogenblik wordt gebezigd om de satellieten der sovjet-unie onder hS juk te brengen en zulks tegen de achtergrond der grandiose mythe van het Russische socialisme, welks leiders bevoorrechte kaste aaneen- zich tot een bevo ongelijkheid die zich aks geliikheid aandient. Wie de strijd der P v d- A- tegen het commumsme wil tegenwerken, moet aandringen op haar toetreden tot een nationaal kabinet Dit laatste toch zou de harte wens der Nederlandse Moskovieten in vervulling doen gaan. Prof. Romme: Grondwet, Moskou en arbeidsvrede Op de klacht ten principale zal nog wel de nodige reactie volgen. Dat dit voorshands niet is geschied, moet stellig hieraan worden geweten, dat prof Rom me, de enige woordvoerder die nog niet met zijn speech klaar was, haar bij ge brek aan tijd in razend tempo moest voordragen en geen gelegenheid vond de monopolie-eis der P. v. d. A. te be twisten. Hoe ongemotiveerd die claim intussen is, bleek al zijdelings uit de aandrang van de Kath. fractievoorzitter op de re gering om met de algemene herziening der Grondwet niet te dralen en spoedig de betrokken staatscommissie in te stel len Zulk met het oog op de dringende behoefte aan een betere definitie van de door de grondwet gewaarborgde grondrechten, waardoor misbruik van die rechten zal worden voorkomen. Het communisme toch geniet van on ze democratische vrijheid. Om voor die zelfde grondrechten een graf te delven. Er zijn vulcanische plekken in °nze ^"?enleving en het is urgente plicht ze °"rïer het oog te zien. Maar niet negatieve bestrijding staat op prof- R°m" s program; vooral langs positieve weg wil bij Moskou de wind uit de zeilen nemen. Dat beluisterden wij uit zijn be toog tot bevestiging van de arbeidsvrede de enige waarborg voor de broodnodige verhoging der productie. Wij mogen niet tevreden zijn met het gunstig resultaat van prof. v. d. Brink's becijfering, die aantoont, dat in '46 hier te lande 2% millioen arbeidsdagen min der verloren gingen dan in 1920; er moet naar een grondige verbetering in de positie van de arbeider worden ge streefd door bezitssprciding en bedrijfs organisatie. twee pijlers waarop de rechtvaardigheid in het bedrijfsleven zal moeten rusten. Met de economische politiek van mi nister Huysmans, die spoedig zijn arbeid moge hervatten, zich accoord verklarend stelde prof. Romme met nadruk vast, dat de overheid alleen een leidende taak heeft en niet de economie in eigen hand moet nemen. K.V.P, en P.v.d,A, alrL h00verre de heer v. d. Goes een en deedLS ?ch.rijft- is niet gebleken. Wel KVP en p zijn best de afstand tussen Allereerst door t a® Xer*leineP-t. waarborgen te steiw' X- s°eialisatie bedrijfstak buitin bereik zoud van de „Leviathan in oln Haag°Utn andere door zich op prof. Kors In'Nel" Breumng te beroepen voor de vrije poli tieke organisatie der Katholieken, waar van in de boezem der P. v. d. A. zulk een typisch voorbeeld is te vinden in de Kath. Werkgemeenschap. Maar prof Romme hielp zijn collega toch even uit de droom, door erop te wijzen, dat iets dat in theorie onverschillig is, door om standigheden gewetensplicht kan worden en aldus de stichting der K.V.P. geen verlengstuk van de Kerk is geschied op. ,§.r°nd van de overtuiging, dat eigen politieke organisatie door het algemeen welzijn, uit staatkundig oogpunt be schouwd, wordt gevorderd. Verlangens der K.V.P. Als bijzondere wens der KVP bracht prof. Romme nog naar de voorgrond een wijziging in de gezinspolitiek door het alsnog in overweging nemen van de correctie, vervat in het amendement- Andriessen inzake de kinderbijslag, dat zeker geen Shylock-neigingen vertoonde maar tegemoet kwam aan de onjuiste consequentie, dat een vader van elf kin deren verhoudingsgewijs slechts twee maal zoveel krijgt toegekend als een vader van twee kinderen. En een tweede punt op het verlang lijstje der Kath. fractie vormt het in schakelen van de kleine zelfstandigen in de sociale verzekering. Men late hen niet wachten tot de gehele sociale wetgeving is herzien, doch kome hun althans te hulp, waar de nood het meest schrijnt. Ook dit zou een effectieve bijdrage vor men voor de bestrijding van het com munisme. Er, Kortenhorst verweert zich De heer v. d. Goes scheen er zich in zijn rede op toe te leggen hier en daal de puntjes op de i te zetten. Dat hij tegenover de heer Oud niet vriendelijk gestemd is, valt te begrijpen. In hem ziet hij geeii trait d'union, zoals mr. Oud zichzelf beschouwt, doch slechts eeri scheidingsstreepje; en nog altijd staat de stichter in spé van de Dem. Volkspartij volgens de heer v. d. Goes op het stand punt van Colijn, onder wie hij minister was. Ook op de heer Lunshof bleek de fractievoorzitter der P. v. d. A. niet bijs ter gesteld. Van het socialisme is deze publicist via een liberaal tussenstation bij de C. H. aangeland en nu hoofdredac teur van „De Nederlander" geworden, welk blad „als een stuk koopwaar werd verhandeld". Dan komend tot de figuur dat een lid der Eerste Kamer met de rechter in aan raking is geweest en een andere senator 'n ee- perszuiveringsgeval betrokken, mocht de heer v. d. Goes blijkbaar niet nalaten zijn medelid dr. Kortenhorst er °P te wijzen, dat deze verkeerd deed met bij de behandeling van een ontwerp ten faveure van een particulier bedrijf, waarvan hij kort tevoren commissaris was geworden, het woord te voeren. De Kath. afgevaardigde verweerde zich met een beroep op de vice-voorzitter zijner fractie (mr. Teulings), die hij had geraadpleegd en die er geen bezwaar te- Sen had gezien, dat hij (dr. K.) de zaak op eigen merites beoordelend, opkwam voor de eer en goede naam van de di rectie der N.V., wier goede trouw in de stukken in twijfel was getrokken. Per soonlijk had dr. K. daarbij geen ander belang dan de waarheid te dienen, waar voor hij nog altijd 'n speciaal zwak heeft v- Gistermiddag is onder grote belangstelling H. Ms. tor pedobootjager „Van Galen" van Amsterdam naar Indië vertr okken. George Marshall, Amerikaans mi nister van buitenlandse zaken, ver klaarde gisteren tegenover de senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen, dat de Amerikaanse regering in totaal ongeveer 2.657.000.000 dol lar nodig heeft voor hulp aan het buitenland tussen thans en het eind van het huidige fiscale jaar, Juni 1948. Marshall was het eens met Vanden- berg, voorzitter van de commissie, toen deze vroeg, of het niet waar was; dat de V. S. niet kunnen berusten in voortdurend uitstel van de reorgani satie van Duitsland door onenigheid tussen de vier grote mogendheden ten aanzien van het vredesverdrag. Onder de benodigde 2.657.000.000 dollar zijn 60.000.000 dollar voor China begrepen, wat de eerste uitkering is van het 300.000.000 dollar omvattende hulpprogram voor China, aldus ver klaarde Marshall» Desgevraagd verklaarde Marshall, dat de toestand in Frankrijk, Italië en Oostenrijk veel ernstiger is dan die in China, hoewel ia eerstgenoemde drie landen een basis 'voor herstel aan wezig is, wat niet het geval is in Reeds enkele weken geieden namen wij u mee Ll vlJzelstelling bij Maassluis „ten,„^|"e^e v,an de Prins Willem V. Sindsdien zijn de pijp en het plafond van de brug bij laag water bo ven gekomen. Veel ™®uws is er niet van te vertellen, sedert die mooie Oc- toberochtend 1Ser f d!?5ter gevijzeld. Nog een week °f dm en de priIls welt van geen kwaad meer. Hoe minder namen er in de krant komen, hoe beter het is, zei Ir v d Burght van de Rijkswaterstaat toen hij ons bij een officieel Persbezoek gis teren aan de hand van k«"«ten de toe stand uiteenzette. Het is een werk, dat we gezamenlijk en e,end.a 1(If het>ben gedaan. Net zo als die 162 andere scheepvaartblokkeurs, die uit de Rot terdamse, de Brielse Maas, de Schie- damse en Rotterdamse Havens, de Waterweg en uit de vaargeulen bui tengaats zijn geborgen. Het schijnt er dus naar uit te zien, dat de Maassluizenaren, die vóór het slagen gewed hebben, gelijk zullen krijgen. Overigens was het wat ons betreft gisteren uit het hart gegrepen wat die vissecsbazen zeiden, toen ze met hun gereitje in Maassluis instapten om te rug te gaan naar moeder de vrouw: „Varen is mooi werk, maar het moet mooi weer zijn". Wij regenden en woeien bijkans van de vijzelstelling met de bloem van de Rotterdamse journa listiek, maar de schipper Van de Noes zei droog: „Beter zo, dan bij storm" en toen zwegen we maar, omdat we ons al heel flink vonden. Mackenzie King Met warmte en vreugde begroet het Nederlandse volk de Canadese gast minister-president William Lyon Mackenzie King, die vandaag ons land komt bezoeken en op zeer plechtige wijze hier wordt ontvangen. Vóór de oorlog kenden de meeste Nederlanders Canada slechts als een land, waar het goed wonen was. Nu is Canada voor ons geworden, het land, dat zo'n grote rol in onze be vrijding van het nazi-juk heeft ge speeld; een land, dat na de honger winter het zo begeerde voedsel tot in de kleinste gehuchten bracht. En voor hoeveien betekende de eerste kennis making met de Canadese soldaat tevens de zeer gewaardeerde gave van de eerste goede cigaret sinds vele jaren Duizenden Canadese soldaten von den na heldhaftige strijd hun laatste rustplaats in Nederlandse bodem. Velen der onzen vooral onze jonge vrouwen, kregen in Canada een tweede vaderland. Er bestaan thans zeer nauwe ban den tussen Nederland en Canada, welke nooit weer zullen worden ver broken. Daarom begroeten wij minis ter-president McKenzie King als nnze zeer welkome gast, wie we enkele aangename en vruchtbare dagen in ons land toewensen. Met ingang van 23 November zullen, zoals werd aangekondigd, de nieuwe bonkaarten van vereenvoudigd model in gebruik worden genomen. Tezelfdei tijd zal ook een aanzienlijke vereen voudiging in de bonaanwijzing worden ingevoerd. Van genoemde datum af zullen de broodbonnen van de gewone bonkaar ten per week worden aangewezen en wel als volgt: op de A-kaarten per week een bon voor 2000 gram op de B-kaarten per week een bon voor 2000 gram en een voor 800 gram op de C-kaarten per week een bon voor 2000 gram en een voor 400 gram op de D-kaarten per week een bon voor 800 gram en een voor 400 gram op de E-kaarten per week een boi. voor 800 gram. Het nieuwe systeem heeft tot gevolg, aldus deelt de afd. voorlichting van hel ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede. dat in plaats van 0IV2 millioen slechts 29 V2 mii- lienen bonnen per 14 dagen in omloop worden gebracht. Dit houdt in. dat de bakkers elke veertien dagen 22 millioen bonnen min- der behoeven te plakken dan thans het geval is, d.w.z., dat zij elke 14 da gen tenminste 250.000 opplakvellen minder zullen behoeven te gebruiken, hetgeen dus een belangrijke geldbespa ring voor de bakkers betekent. Boven dien zullen hun uitgaven in nog belang ijker mate dalen, doordat de werkzaam heden verbonden aan het opplakken der bonnen aanzienlijk verminderen. Voorts betekent de nieuwe regeling ook voo- de staat een bezuiniging, niet alleen uit een oogpunt van papierbezuiniging, maar ook omdat, minder bonnen behoe ven te worden ingenomen en gecontro leerd. De consument zal van de nieuwe regeling geen moeilijkheden ondervin den. Hij zal n.l. vrijwel steeds „wissel bonnen" terug kunnen krijgen. Van de per 14 dagen in omloop komende 29% millioen bonnen zijn n.l. bijna 13 mil lioen (of ongeveer 44 pet.) bonnen van 800 en 400 gram, t.w. de bonnen van de D- en E-kaarten, de aanvullende bon nen van le B- en C-kaarten, alle bon nen van de kaarden voor bijzondere ar beid en rantsoenbonnen. Een tweede wijziging is voorts, dat de broodbonnen van de gewone bon kaarten vooi voedingsrrrddelen na 23 November één week geldig zullen zijn De broódbonnen van de toeslagkaarten voor bijzondere arbeid enz. worden, als tot dusver, eens per 14 dagen aangewe zen en blijven 14 dagen geldig. De crediteuren van de eerste Leidse spaar- en betaalzegelkas hebben zich tegen een faillissement van de kas uit gesproken, omdat zij verwachten, dat een faillissement een funeste invloed zal uitoefenen op de incasso van de uit staande vorderingen der kas. Vermoe delijk staat nog een 50.000 aan tal v"an kleine posten uit, welke van du bieus gehalte zijn en slechts met ge duld en be'eid in termijnen kunnen worden geïncasseerd. Er bestond een plan voor de oprich ting van een standbeeld van Churchill van 70 meter hoogte, op de rotsen van Dover, dat Churchill in marine-uniform een grote sigaar rokend, zou voorstel len. In de punt van de sigaar zou een licht worden aangebracht, dat tot in Frankrijk zichtbaar zou zijn. Churchill heeft echter schriftelijk te kennen gegeven, dat hij de uitvoering van het plan liever uitgesteld zou zien, totdat hij zich definitief uit de politiek heeft teruggetrokken, of tot na zijn dood. Men heeft dientengevolge van het plan afgezien. China. Momenteel besteedt China 75 tot 80 pet. van zijn begroting aan de oorlogvoering, terwijl de drie genoem de Europese landen alle energie ge bruiken voor hun herstel. Adviseur Bohlen van het departe ment van buitenlandse zaken, ver klaarde, dat het sovjet-Russische aan bod om Frankrijk 1.500.000 ton graan te leveren voor Frankrijk van geen waarde was in de periode vóór het in gaan van de Amerikaanse hulp op lange termijn, daar Frankrijk niet in staat is, vóór Januari fabrieksgoede- ren naar de USSR te verschepen. Lovett verklaarde voorts, dat de andere Europese landen door zichzelf beperkingen op te leggen in staat waren zich door de interimperiode heen te slaan, doch, dat Oostenrijk, Italië en Frankrijk onmiddellijke hulp nodig hadden. Hij besloot met te zeg gen, dat er reden bestaat om te hopen, dat het program zal slagen. B. en W. van Tilburg hebben het ini tiatief genomen tot het invoeren van sociaal medezeggenschap voor de werk nemers in de gemeentebedrijven. Onge veer duizend belanghebbenden zijn daar bij betrokken. B. en W. hebben aan de centrale raad der diverse vakgroepen een ontwerp voorgelegd, waarin doel, samenstelling en bevoegdheid der in te stellen „onder nemingsraden" worden uiteengezet. Hedenmiddag zal een vergadering van de gemeenteraad over het ontwerp beslissen. Wordt het aangenomen, dan zal de instelling op 1 December a.s. reeds in werking treden. Op het moment is aan fabrieksruimte hersteld en nieuw gebouwd 74.800 M2, terwijl nog te herstellen of in aanbouw is 47.000 M2. Aan kantoren, school gebouwen en polikliniek is hersteld, reps, nieuw gebouwd 5900 M2; nog te herstellen, resp. nieuw in aanbouw, is 32.000 M2. In de komende twee jaren hopen wij met ons opbouwprogramma klaar te komen en wij hebben ons dan tevens ingericht voor de vergrote na-oorlogse productie-behoeften. De prestatie per man blijkt, in die af delingen waar de omstandigheden nor maal zijn (goede kwaliteiten grond stoffen, gereedschap, machines, etc) dezelfde als die van voor de oorlog. Dit is zeker zeer verblijdend en geeft moed voor de toekomst, aldus ir. F. J- Philips, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur der N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken, in het Fin. Econ. kwartaal overzicht van de Amsterdamsche Bank. Zowel in Nederland als in het buiten land gaan wij ertoe over kleine werk plaatsen in te richten, over het land verspreid. Dus het werk naar de woon plaatsen der mensen hren„en in plaats van de mensen naar het werk. Wij h bben tot nu toe goede ervaringen hiermede opgedaan. Onderdelen worden in eigen bedrijf gemaakt In Amerika en ook in de andere grotere industrielanden kopen de mees te electrotechnische fabrieken hun draad, hun glas en andere onderdelen van gespecialiseerde bedrijven. Dit geldt in nog grotere mate voor dc radio- apparatenfabriek. Vrijwel alle onder delen worden bij Philips in eigen bedrijf vervaardigd. Voor de oorlog kochten wij veel metalen onderdelen in Duitsland. Nu zijn wij gedwongen ze zelf te gaan maken. Dit betekent, dat hiervoor weer mensen en machines extra nodig zijn, terwijl de omzet daarmede niet stijgt. In 1939 werkten wij in Nederland met 19.000 mensen, nu met ruim 30.000, waaruit dus waar het vooroorlogse niveau met 21 pet. werd overschreden blijkt, dat wij per omzetbedrag meer mensen nodig hebben dan voor de oorlog. De grootste „bottlenecks" blijven voor ons de capaciteit van onze meeha- De trein, die des morgens om 8 uur uit Clacton naar Londen vertrekt, stopte op een eenzaam traject in de nabijheid van Weeley in Essex en ge durende tien minuten vroegen de in zittenden van een eerste klasse-coupé zich verwonderd af, wat er eigenlijk aan de hand was. Toen stapte de conducteur het com partiment binnen met de vraag: „Kan iemand de machinist misschien een leren schoenveter lenen? Ik ben de hele trein al langs geweest...." Een der passagiers droeg zulk een zeldzaam paar veters (de meeste ve ters zijn. zoals men weet, tegenwoor dig van katoen) en stelde er één van welwillend/ beschikbaar Met de veter en een prop kranten repareerde de machinist een gebarsten leiding, waardoor de luchtdrukrem- men de wielen blokkeerden. En de trein reed weer door. nische werkplaatsen en het personeel- gebrek in het algemeen. Dit geldt voor de hele wereld. In twee jaren na de bevrijding is er hard en met toewijding gewerkt. De resultaten zijn niet uitgebleven. De om- Zizt stijgt voortdurend, in alle landen. Onze export in 1947 is tot heden de dubbele van die van 1946. Nieuwe arti kelen staan op stapel, andere worden verbeterd, de kwaliteit komt weer op vooroorlogs peil. De Roemeense boerenleider, Maniu, is tot levenslange dwangarbeid veroor deeld. Ion Mihalacke, vice-voorzitter van de boerenpartij ir op alle hoofd punten van de aanklacht schuldig be vonden. Hij werd eveneens tot levens lange dwangarbeid veroordeeld. Een kenner van Oostenrijks nood, mgr. Dr. Weinbacher, secretaris van Kardinaal Innitzer, is dezer dagen, zoals gisteravond uitvoerig is bericht, bij Kardinaal de Jong geweest, om Ne derland dank te brengen voor zijn nieu we bewijzen van offerzin. We dragen weer een nieuwe pluim op onze liefdadigheidshoed. Wat is er eigenlijk ook schoner dan geven. Geven van zich zelf, geven in geld of natura. En dat alles ten bate van een stukje geluk onzer medemen sen. Nederland heeft inzake offeren een goede naam. Zijn nationale, regionale en plaatselijke organisaties, bonden, verenigingen, commissies, clubs, comité's of onderafdelingen voor goede doelein den zijn talloos. De vraag is te stellen of er in som mige gevallen niet wat meer coördinatie mogelijk zou zijn, maar die kwestie maken we vandaag niet aanhangig. We geven met grote vreugde kennis dat er zo'n vreugde in het geven is. En dat is een belangrijk feit in de wet der Voorzienigheid, een feit, dat edelmoedigheid in honderdvoud terug in houdt. Daarom twijfelen we ook geen ogenblik, of Nederland komt er weer bovenop, aangezien geen dronk water onbeloond blijft en geven niet verarmt. Wanneer we in goedheid en met wel daden elkaar steunen en elkander vast houden, wordt ons land weer een voor beeldig eldorado in een kapot geslagen werefld. Tegenover de boven gesignaleerde actie van geven staat wel in schrille tegenstelling de actie tot n e m e n in 't bericht over de constataties door de Rekenkamer. Het blijft bij de Overheid nog maar eeri royale boel. Niet voor de betrokken personen afzonderlijk, doch door de com binatie van veel personen die op andere plaatsen iets nuttigs zouden presteren en tegelijk tekorten in het productiepro ces wegnemen. Men ontkomt niet aan de indruk, dat vele werkzaamheden eenvoudiger zou den kunnen geschieden met heel wat minder personeel. Particuliere bedrijven op staatsvoet ingericht zouden allang failliet zijn ge weest, is al menigmaal beweerd. Tijdens de oorlog konden op deze wijze vele landgenoten worden gesauveerd. Doch die tijd moest voorbij zijn. We weten wel, dat het niet zo een voudig is, om een aantal overbodige kan. toorheren tot bijv. bouwvakarbeiders te herscholen, doch bij de la-la-gang van heden komt er nooit schot in het over schot. En werkelijk een tekort van 1% mil liard op de begroting is geen peulschil letje. HENK VAN DER MAZE. Naar wij vernemen, heeft minister J. J- A. Schagen van Leeuwen, minister van Marine het plan zijn ontslag aan te bieden. De minister zou dit besluit o.a. genomen hebben, omdat hij zich niet kan verenigen met het regeringsbeleid ten aanzien van Indonesië en ook heeft hij bezwaren tegen de voorgenomen be zuiniging bij de marine. Van officiële zijde werd bovenstaand bericht nóch bevestigd, nóch ontkend. De N.V. „Gofilex", die sinds de bevrijding weer enkele markante films in roulatie bracht, wij noe men de Zweedse „Him- laspelet" heeft zo pas de hand gelegd op een rol prent, die vooral in katho lieke kring volle waarde ring zal vinden Zij draagt tot titel „Le pélérin de l'cnfer" en geeft een onop gesmukt levensbeeld van Jef de Veuster, waaruit deze zelf zo eenvoudige en op aardse roem niet belus te priester Gods nochtans naar voren treedt als een heros in de bovennatuur lijke orde, de apostel der melaatsen, die welbewust zichzelf ten offer bracht voor de allerellendigsten zijner medeschepselen. Robert Lussac als pater Damiaan in 't filmepos der naastenliefde ..De Pelgrim der verdoemden Het mag zijn dat de opzet der film niet volstrekt origineel is eri de regie van Henri Schneider te weinig er op uit om de heldhaftige figuur van deze ne derige missionaris der Heilige Harten op het voetstuk te plaatsen dat zij in de ogen van de verbaasde wereld ver dient, dit sobere verhaal der nuchtere, zij het hier ongelooflijke feiten kan op zich niet anders dan de levendige be langstelling wekken en aller bewonde ring afdwingen. Er zjjn nochtans ook uit het oog punt van film-compositie goede din gen aan te wijzen in dit levende pren tenboek der gevangenen van Molokai, onder wie pater Damiaan in zijn voor slechts weinigen verstaanbaar élan van naastenliefde er één werd Wij denken aan het spei van het glorieuze zonlicht over al deze ellende als het bij wijlen door de vensterluiken over het witte habijt van de missionaris de doffe strepen trekt der gevangenis- kledij. Ook valt een enkele maal bij de .doorgaans elkander wat abrupt opvol gende heelden een geslaagde overgang te appreciëren. Knap gedaan zvjn voorts het levendige tafreeltje in het ouderhuis en de scènes bij de aan komst op Molokai. Van de centrale figuur der hande ling geeft Robert Lussac een alleszins aanvaardbare creatie. Zij is over het geheel zonder de overdrijving, waar toe het genre zich zo gemakkelijk leent, getekend. Ondanks de heroische inslag blijft menselijke allure haar niet vreemd. Typerend daarvoor is de ontmoeting met de wereldlijke autori teit en haar aanhang, die de boven menselijke offerzin van pater Damiaan niet de medewerking bieden, waarop hij aanspraak mag maken. Zonder te kunnen dingen naar het praedicaat „meesterwerk der cinema tografie". mag dit filmbeeld toch een niet onwaardige vorm heten voor het epos der naastenliefde, dat het bedoelt te zingen en dat ook voor onze ver worden samenleving de taal spreekt van een lichtend voorbeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1