ONDER DE VAN DE Het masker in afgeworpen SCHADUW GALG" Hongarije Ik voel mijalsof ik op Canadese bodem sta.... „Naar liet lijkenhuis met hem" Troepen naar roerig Marseille Minister Dalton neemt ontslag EEN GEDEMILITARISEERDE ZONE IN INDIE Zeehonden Mackenzie King in de Verenigde Kamers Communistische terreur op Korea Op de IRIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voorstel van de Commissie goede diensten van Felle reactie Droogte en melk productie 69ste JAARGANG VRIJDAG 14 NOVEMRER 1947 No. 20467 ZOLTAÏV PFEIFFER OVER ZIJN VLUCHT NAAR AMERIKA v Via Amsterdam naar Shannon Verborgen onder de mist Pfeiffer zei, dat het Hongaarse vo-lk nog democratisch is in de oude be tekenis van het woord. Wy hebben hun medewerking ondervonden en van alle kanten zijn wij geholpen. Ik werd op boerderijen verborgen door de boeren en zelfs de manschappen niet de officie ren van de Hongaarse politie en het leger, hebben mij bijgestaan. Ik trok van dorp tot dorp-en Was soms in de kelder aan het eten en moest door de achterdeur het huis verlaten, wanneer de politie aan de voordeur stond. INTERVENTIE VOOR MGR STEPINAC ZILVEREN KLOOSTER JUBILEUM aan boord van een troepenschip NA DE WILDE ZWIJNEN.... in Franse Kamer DOOD EN ARRESTATIES DE BRAND AAN BOORD VAN HET NED S. ALPHERAT RUSLAND EN DE OLYMPISCHE SPELEN DE BRITSp AFTOCHT UIT PALESTINA WEGENS DOOR HEM BEGANE INDISCRETIE KATHOLIEK THUISFRONT Zendingen naar overzee .DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per Kwar taal, 1-15 P" maand, j o.30 per week. Directeur: J. KU1JFERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -t 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Zoltan Pfeiffer kwam Woensdag met zijn familie veilig op Amerikaanse bodem aan, terwijl hij volgens zijn eigen zeggen in Hongarije onder de schaduw van de galg vandaan is.gekomen. Pfeiffer bewaarde het diepste stilzwijgen, totdat de bemanning van liet Ameri aanse vliegtuig hem mededeelde, dat hij binnen een uur op Amerikaans grondgebied in Stephensville, New-Foundland,"zou landen. In het tqeStel bevond zich ook een correspondent van United Press, die zich in verbinding stelde met Pfeiffer en ,0Uer onderhoud het volgende vertelt: Hij bekeek mijn perskaart nog eens, draaide zich om naar zijn slapende vrouw en dochter en gaf mij daarna öen teken hem te volgen naar het Uiterste einde van het vliegtuig. U begrijpt natuurlijk, dat ik niets weet sedert ik acht dagen geleden ondergronds ging;, zo begon hij. Ik.kan over de politiek niets zeggen, totdat ik van de jongste gebeurtenissen op de hoogte ben. Ik kan u niet zeggen,'wat met mijn partij of mijn land is gebeurd, doch ik kan wel zeggen waarom ik het land verliet. De communistische minister van bin nenlandde zaken in Hongarije, Laszlo Hajk, ginjf te keer als een bezetene, toen hij besloten was de laatste oppositiepartij te onderdrukken. Met volfe jeeps raast de geheime politie door het land en waar zij het niet kunnen bolwerken komt 'de gevreesde Russische N.K.V.D. té hulp. Vrienden verdwijnen en maanden later verschijnen ze in de getuigenbank om onder ede de meest flagrante leugens te bevestigen, welke zij en wij weten, dat ze niet waar zijn. Pfeiffer kon zich niet begrijpen hoe als anderen voor mij zou ik gedwongen worden de strijd op te geven. In Juni was de eerste rrynieter Ferenc Nagy vertrokken, Bela Varga volgde en daar na Sulyok. Op boerenkarren, te voet en per trein, verbórgen achter dikke brilleglazen en gehuld in een zware mantel heb ik tenslotte de Oostenrijkse gAens bereikt. Toen kreeg ik bericht, dat mijn vrouw en dochtertje van vijf ,iaar veilig in Oostenrijk waren aangekomen. Ik kan natuurlijk niet zeggen, hoe ik Oostenrijk heb bereikt, zegt Pfeiffer, want daarmee zou ik de weg sluiten voor honderden, die dezelfde route zul len moeten volgen. Ik heb gehoord van de compagnie Hongaarse soldaten, die in Oostenrijk zijn binnengekomen. Zij hebben meegeholpen om mijn spoor te dekken. Hoe Pfeiffer Frankfort bereikte kan en wil niemand zeggen, doch de enige weg, die voor de Russen oncontroleer baar is, is de luchtlijn, hetzij per bur gertoestel, hetzy met een Amerikaanse legermachine. Pfeiffer werd met zijn vrouw en dochtertje en zijn secretaris met zijn echtgenote naar 'n Amerikaans vliegtuig gesmokkeld, voordat de andere passagiers aan boord kwamer Zij wer den via-Amsterdam naar Shannon ge smokkeld, om vandaar de Oceaan over te steken. Ik deed herhaalde pogingen Pfeiffer aan net spreken te krijgen,' doch zelfs de mededeling van de piloot, men iemand tot dergelijke bekentenis- dat een terugkeer naar Europa niet meer.mogelijk was in verband met ge brek aan benzine voor een retourvlucht ko> Pfeiffer niet bewegen de mond te sen kon krijgen. Over zijn eigen toekomst wist hij niets anders te zeggën, dan dat hij vast be sloten is" de nieuwe wereld te waar schuwen voor de oostelijke „democra- tiën". Hij zei, dat hij alles gedaan had, wat een democraat, die het goed be- doëltv doen kon. Tenslotte kwam ik zover, dat ik een rede wilde houden in het parlement, doch besloot op het laatste ogenblik dit niet te doen, ''aar hierdoor iedere man van mijn partij in gevaar zou worden gebracht. Tegen een geladen pistool De communisten hebben in Hon garije het masker afgeworpen. Ik wandelde in de schaduw van de galg en wat blijft een man dan anders over te doen Geen politicus kan iets uitrichten tegen een geladen pistool. Pfeiffer vertelde hierna over de bij eenkomst m Csongrad in Augustus van dit jaai". waar 300 communisten op de partijbijeenkomst waren binnengeval len om er met fietsenphmpen, houwelen en hakbijlen op m te slaan. Ik was twee dagen buiten bewustzijn, aldus Pféiffer en moest twee weken het bed houden. Toen stond ik op om opnieuw in het parlement de oppositie te leiden. Doch openen. Eerst toen New-Foundland ii zicht was, kwam hij op adem. Pfeiffer zal eerst een bezoek bren gen aan de Hongaarse ex-premier, Ferenc Nagy en de voormalige ambas sadeur in de Verenigde Staten, Aladar Szagedi Maszak. ff De democratie .in de westelijke be tekenis van het woord bestaat niet meer. Ik zou in het parlement hebben gesproken, doch moest het nalaten voor mijn vrienden. De parlementaire on schendbaarheid wordt naar willekeur door Rakosi opgeheven. Ikzelf stond op de lijst mijn onschendbaarheid te ver liezen, toen ik de vlucht nam. Ik ben benieuwd of de westelijke volkeren begrijpen wat verborgen is onder de mist, welke de zogenaamde oostelijke democratie verbergt. Ik heb gezien hoe democratie gewijzigd kan worden - in terreur, zo besloot Pfeiffer. Om te protesteren tegen de vervoi ging der Katholieken in Joegoslavië en tegen de behand ling van Mgr. Stepinac kwamen 2000 katholieken uit alle de len van Engeland te Leeds bijeen on der voorzitterschap van Kardinaal Griffin, Aartsbisschop van Westmin ster. De H. Vader z.md de congressisten de Apostolische Zegen. Het congres was georganiseerd door de Britse katholieke ouders- en kies verenigingen. Een resolutie aan de UNO en de oprichtin van onderafde lingen in alle grote steden, ter beveili ging der Christelijke beginselen in het politieke leven en op onderwijsgebied, vormden het tastbare esultaat van het Congres. Aalmoezenier A. Benne, Assump- tionist, vierde op Zondag 9 Nov. j.l. zjjn zilveren kloosterjubileum aan boord van het troepenschip „Nieuw-Holland" In de morgen werd op het promenade- dek een H. Mis gecelebreerd. Aalmoe zenier Schoonebeek# hield de feestpreek. Alle aan boord aanwezige offcieren alsmede de scheepsautoriteit^n woon den de plechtige dienst bij. Ook op de receptie waren alle manschappen aan wezig- en talrijke toespraken werden gehouden, afgewisseld met voordrach ten en...!, zangnummers. De avond werd doorgebracht met een geslaagde feestmaaltijd. Uit kringen, die in nauwe betrekking staan tot de Commissie van goede dien sten, verneemt het Franse Persbureau, dat aan- de Nederlandse en republi keinse autoriteiten is verzocht zich uit te spreken over een voorstel van de Commissie inhoudende het totstand- brengen van cén gedemilitariseerde zone, welke 10 of 20 km breed zou zijn en welke gecontroleerd zou worden door militaire waarnemers, die deelne men aanffiet werk van de Commissie van goede diensten. De beide partijen, terzijde gestaan door -de commissie, zouden tot een accoord moeten komen omtrent de instelling van een nieuwe demarcatielijn. Het voorstel van de commissie zou tot doel hebben 't strijdpunt te diminueren, nl. de gebie den tussen de wiggen, welke voortdurend aanleiding tot botsingen tussen de Neder landers en republikeinen zijn. De beide partijen zouden zich gelijkelijk moeten beijveren voor een vlot verloop van de voorgestelde evacuatie van de gebieden, welke aan de andere partij behoren. d voorstel is geïnspireerd op het plan Lln September jl. aan de consulaire dewL\S-sie is voorgelegd door de Franse aanvaart T waarvan de hoofdlijnen zijn sie zowel ,iï deze consulaire commis- republikeinen °r de Nederlanders en de zichdmoeten ^bted^ Peide. tpatrtjjen «.n de vijandelijke pltpaganda SfS radio en de legerberichten. Zij zouden zich eveneens moeten onthouden van sabotage en alle andere handelingen, welke, tot verstoring van de orde, de vrede 'en de goede verstandhouding zou den kunnen leiden. Bewoners van de Maaskant, alsmede vissers in het gebied van Hedel. Heus- den, Ammerzoden en andere plaatsen langs de Maas, hebben de laatste dagen geconstateerd, dat zich bij herhaling zeehonden vertoonden aan de opper vlakte -van de Maas. De Canadese minister-president Mackenzie King spreekt in de verenigde zitting van de S. C. zijn rede uit. Rechts: de Engelse ambassadeur en zijn vrouw Reeds lang vóór 4 uur gistermiddag had zich een/ groot aantal belangstel lenden op het Binnenhof verzameld om de Canadese minister-president te zien en te begroeten bij zijn bezoek aan de Verenigde Kamers) Voor de ridderzaal stond een ere wacht opgesteld en daarnaast de Kon. Militaire Kapel. Even vóór 4 uur arriveerde de auto, *wa,arin de heer Mackenzie King, de Ca nadese Ambassadeur, de heer Dupuy en de door H. K. K. de Regentes aan de minister-president toegevoegde adju dant kapitein J. Theunissen en de chef van het protocol van Buitenl. Zaken, mr. J. Visser, gezeten waren en welke werd geëscorteerd door een .afdeling militaire motorrijders, op het Binnenhof en meteen zette de muziek het Canade se volkslied in. Na de erewacht te heb ben geïnspecteerd, betrad de hoge Ca nadese gast de Ridderzaal. In de ridderzaal De Ridderzaal vertoonde eenzelfde aspect als by de ontvangst van Chur chill en Smuts; alleen waren in de rijen der Eerste- en Tweede-Kamerleden di verse hiaten. De veertien communisten hadden en bloc verstek laten gaan. Applaus begroette bij zijn binnentre den de hoge gast, die plaats nam voor aan op het podium, waar ook de En gelse ambassadeur Sir Neville Bland en de diplomatieke vertegenwoordigers der Engelse dominions met hunne echtge noten waren gezeten. Nadat de voorzitter, prof. Kranen burg zijn begroetingsrede had uitge sproken, heeft de Canadese premier in een buitengewoon hartelijke toespraak vol roerende eenvoud geantwoord. .Er is zoveel, waarvoor ik het Ne derlandse volk zou willen danken, dat het heel moeilijk is, een begin te vin den", zo ving hij aan om dan aller eerst dank te zeggen voor tie uitnodi ging, welke onze regering hem deed voor dit bezoek, een bezoek, waarnaar hij ernstig heeft verlangd. En dan voor de eer welke tot nóg toe slechts aan Churchill en Smuts ten deel viel om in deze vergadering te moger: spreken. Hierna bracht spreker de groeten over van volk en regering van Canada. „Ik doe dat met geheel mijn hart. Onze twee volkeren zijn gedu rende zo vele jaren in zo vele opzich ten zo nauw verbonden geweest, dat ik in volkomen oprechtheid kan zeg gen, terwijl ik hier vanmiddag sta: ik voel mij bijna, alsof ik op Canadese bo dem sta". t Van zijn vriend, generaal Crerar, die opperbevelhebber was van de Canadese divisie, welke hier vocht, kreeg hij bij zijn vertrek een brief mede met het ver zoek die voor te lezen aan het volk van Nederland. Overeenkomstig dit verzoek las de premier deze brief voor, waarin de generaal uit naam van allen, die dienden in het eerste Cana dese leger, hartelijke groeten deed toekomen aan de vrienden in Neder land. In het bijzonder dankte de ge neraal ook voor de zorg aan de oor logsgraven besteed. Bij deze dank sloot de premier zich in het bijzonder namens de verwanten der doden in warme bewoordingen aan. En dan in antwoord op hetgeen de voorzitter zeide over de plechtig heid op het oorlogskerkhof zeide spr.' Gij zegt dat de kinderen, die voor de kruisen stonden een symbool van dankbaarheid betekenden. Ik geloof inderdaad, dat zij dit waren, doch 'naar mijn mening gevoelden zij het als iets meer dan dank en ik moet bekennen, Te Marseille, waar, zoals gemeld, Woensdag ernstige botsingen plaats hadden- tussen Gaullisten en commu nisten, zyn gisterochtend troepen en versterkingen van de militaire politie aangekomen. Tijdens de onlusten van Woensdag is een persoon gedoou. Er waren 21 gewonden. Nadat de ha ten- en metaalarbeiders reeds in sta king waren gegaanlegden gister ochtend ook de bouwvakarbeiders en de arbeiders van de chemische in dustrie het werk neer, als protest te gen de hoge kosten van levensonder houd en de veroordeling van vici communistische demonstranten, naar aanleiding waarvan Woensdag de on lusten uitbraken. Het havenbedrijf lag gisterochtend reeds volledig stil. Doo/ de staking dei zeelieden worden een paar duizend pas sagiers in de stad opgehouden. Drie schepen, die gisteren zouden vertrek ken, konden ÜTe haven niet verlaten. .Te Parijs en omgeving zijn de arbei ders van de meelfabrieken in staking gegaan omdat de onderhandelingen van de vakverenigingen met de regering over loonsverhoging vastgelopen zyn. Bij het ter sprake komen van de on geregeldheden in Marseille is het Don derdagavond in de Franse nationale vergadering rumoerig toegegaan. Scheldwoorden klonken over en weer. Bergasse, afgevaardigde van de repu blikeinse vrjjhëidspartij (rechts), ver klaarde, dat de relletjes grotendeels wa ren geinspireerd door de communis- tisóhe vakverenigingsleiders. De com munistische oud-minister Billoux gaf de schuld aan de leiders van de bewe ging van de Gaulle. Hij sprak van hen als van lieden, die hun land aan een vreemde mogendheid wilden uitleveren. Billoux zeide nog, dat ook de prefect N iunn-pakketten, door Nederlandse militairen in Indië naar hun familie in het vaderland gezonden, werden met het K.L.M.-vliegtuig „Schiedam'' naar ons land gebracht. Het inladen van de pakketten op het vliegveld Ke major an bij Batavia. Nota van Christenen aan geallieerde regeringen De vroegere Japanse bezitting Korea met haar 20 millioen inwoners, bestaat thans uit twee bezettingszónes de noor delyke (Sovjet-Russische) en de zui delijke (Amerikaanse). In de noordelijke zóne terroriseren de Koreaanse communisten ook de niet katholieke Christenen. Zo zijn de Chris tenen uitgesloten van organisaties op politiek, opvoedkundig of industrieel gebied, en krijgen zij zeer vaak geen le vensmiddelenkaarten, zodat zij zich met kruiden en wortels moeten voeden. Dit blykt uit een nota, welke de Young Men's Christian Endeavour Union" te Seoul heeft gericht aan de re"geringen van alle geallieerde landen. In deze nota wordt de verdeling van Korea de hoofdoorzaak genoemd van de in dit land heersende ellende, en voorts bewijst zij aan de hand van fei ten, dat in Noord-Korea geen vrijheid van spreken en vergaderen is, en er bovendien een godsdienstvervolging 'heerst. Ook de dominee's worden er met ge vangenis bedreigd, zo zy al niet gear resteerd zijn; de onderwijzers houden de kinderen uit de kerken weg en de Christelijke organisaties, zoals boven genoemde, werden door een oekaze van de militaire Sovjet-gouverneur ontbon den. Op Zondag 3 Növ. 1946," toen er verkiezingen werden gehouden, onder gingen talrijke christenen de martel dood, anderen werden „slechts" gear resteerd of uitgewezen. Dit alles.' omdat zij zich wegens hun opvatting van de Zondagsrust van stemmen onthielden. 40 vertegenwoordigers der verenigde Christelijke geloofsbelijdenissen, die op 28 April 1947 bij het Volkscomité var, Noord-Korea een request indienden en beëindiging der geloofsvervolging verlangden, werden afgewezen en op de plaats 2elve gearresteerd. van het departement Marseille en het ministerie van binnenlandse zaken voor de incidenten verantwoordelijk waren. Onder kreten van afkeuring van so cialisten en M. R- P- verklaarde hij, da! de regering bloed aan haar handen had. Ramadier sprong op en riep: „ik ken de bijzonderheden en de feiten niet. maar ik weet, dat de betogers geinspi reerd waren door een politieke organi satie waarvoor gij verantwoordelijk heid draagt". Hij verklaarde voorts, dat de incidenten tegen de republiek gericht waren „Wij zullen een volledig onder zoek instellen. Als gij een dictatuui wilt, zullen wij die bestrijden". Toen Ramadier ging zitten, werd hij door allen, behalve de communisten, luide toegejuicht. Tengevolge van de droogte liep de melkgift per koe in de maand Septem ber meer terug dan normaal het geval is. De productie was in September 33 pet. minder dan in Mei, 36.2 pet. min der dan in Juni, 35.6 pet. minder dan in Juli en 24 pet. minder dan in Aug. Vergeleken bij September 1938 was de melkgift 32 pet. minder. Volgens nadere berichten, blijkt de brand te woeden in ruim no. 1. Geëscor teerd door het Panamese tankstoomschip „Boonesborough" zet de Alpherat" (zie ons vorig mmmer Red.) op eigen kracht de rSI naar Hongkong voort en verwacht werd, dat het daar giste renmiddag om 3 uur plaatselijke tyd zou aankomen. Gisterenmorgen om 8.30 seinde de gezagvoerder: ..Wij bestrijden de bran# nog voortdurend, doch er is geen onmid dellijk gevaar. Tevens verzocht hij aan de havenautoriteiten te Hongkong een drijvende brandspuit gereed te houden Nader wordt geseind, dat het schip er gistermiddag in geslaagd is de haven van Hongkong binnen te lopen. dat ik gisteravond bij mijn aankomst aan de grens hiervan 'n indruk kreeg: de kinderen van dit land, die spraken namens de kinderen van de wereld, niet slechts in voorden van dankbaar heid, doch len beroep doende op alle volken voor hun leven, voor hun toe komst, en vragende aan de volken met liefde en tederheid te willen zorgen voor de toekomstige kinderen van deze wereld. Mag ik zeggen dat ik na dacht over de betekenis hiervan. Er kwamen mij in gedachten de woor den van Degene,- Die gezegd heeft: „Maar zo wie een van deze kleinen, die in Mij geloven, ergert, het ware hem nuttig, dat een molensteen aan zijn hals gehangen en 'dat hij verzonken ware in de diepte der zee". Aldus zeg ik aan deze tafel vau vrijheid, tot de andere volken, dat geen volk ooit de vrijheid van* leven van degenen, die bestaan of nog ge boren moeten ivorden, zal bedreigen, zonder zich geplaatst te zien tegen over de kraeht en de macht van ai degenen, die gevoel voor rechtvaar- digheid bezitten. Bjj bijeenkomsten als deze wordt het de andere volken duidelijk ge maakt, dat de banden tussen de vrije naties by het vlieden deivjaren ster ker worden. Dat zal eeRlUote be lemmering 'zyn voor eventuele po gingen in de toekomst tot wereld- beheersing en agressie. ff Ik ken geen ander volk in de wereld, dat zo goed weet wat rechtvaardig en waar is, en dat zo verenigd is in democratie als de volken van Neder land en Canada. We kunnen deze bij eenkomst beschouwen als een uitdruk king van wat vrije volken van harte verlangen en besloten zijn uit te voè- ren". Voortgaande herinnerde spr. aan het verblijf van prinses Juliana in Canada ..Ik ken geen ander land, dat zulk een schitterende vertegenwoordigster bezit.. Allen beminden prinses Juliana" en aan de bezoeken van H. M. de Koningin, voor wie hij de hoogste lof had. Met» een apart en hartelijk woord je memoreerde hij ook de geboorte van Prinses Margriet in Ottawa, al was dit dan ook geen „klein Canadeesje", daar zij op Nederlandse grond werd geboren. Ik geloof niet, zo besloot spr., dat de wereld door geweld voor rampen gevrijwaard zal blijven. Ik geloof, dat geweld noodzakelijk is voor de verde diging, doch de uiteindelijke triomf van de vrede zal tot stand komen door be vordering van de goodwill. Nimmer te voren in de wereldgeschiedenis heeft er zoveel goodwill en samenwerking bestaan tussen de vrijheidslievende landen als op heden. Ik gelciof, dat wy Dit opschrift moet de lezers van onze sportrubriek bekend voorkomen. Drie dagen achtereen was het de kop van berichten, waaruit bleek de onzekerheid of Sovjet-Rusland al dan niet aan de Olympische Spelen in 1948 te Londei zal deelnemen. Wij- weten er nu intussen alles van. „De belangstelling in Rusland is zeer gering". En: „Het I.O.C. zal niets meer doen om Russische deelneming te animeren". Een en ander is zeer begrijpelijk. In de internationale verhoydingen is sinds de jongste oorlog een belangrijke tege moetkomende verandering tegenover Rusland opgetreden. Een uiting daarvan is o.a. ook, dat men graag een Russische ploeg op de Olympische Spelen zou ge zien hebben. Vandaar ook de grote, be langstelling voor deze kwestie. Nu ech ter: da animo is eraf. De gedachte welke aan de Olympische Spelen ten grondslag ligt en zonder welke deze Spelen geen Olympische Spelen zouden zijn is: internationale verbroedering door de sport. Wanneer men aan een sportwedstrijd deelneemt, zal men uiteraard trachten daarbij zo goed mogelijk voor de dag te komen. Men zal zijn ploeg zodanig sa menstellen, dat men de meeste kans op succes heeft. En het ligt voor de hand, dat men zo mogelijk de primus inter pares zal willen zijn. Stellig ook op Olympische (specifieke verbroederings) Spelen. Maar als men vreest, daarin niet te zullen slagen Dan maar de ideologische opzet van het evenement eenvoudig loochenen Als men niet over de gehele" linie over zodanige figuren beschikt, dat in elke tak van sport een éclatant succes is gewaarborgd Dan maar zeggen: „Larie aan de verbroederingsgedachte, wij doen niet mee" Als men zijn eigen haan geen koning kan laten kraaien Dan maar een scheuring in het kippen hok uitlokken (b.v. door instelling "van een Slavische Olympiade, die de inter nationale cpntroverse nog meer zou ver scherpen) Speciaal in de athletiek de moeder der sporten en op de Olympische Spelen een der hoofdsporten heeft Rusland geen figuren, die een dominerende rol kunnen spelen. Zo is het ook in nog vr3e andere sporten. Goed beschouwd be schikt Rusland slechts in enkele takkrn over krachten waarvan men aanneemt, dat zij Olympische "winnaars zouden kunnen zijn. „Neen zegt Moskou, „Wij moeten over de gehele linie de sterksten blijken", vl ant: „Elke nederlaag zou als propagan da tegen ons worden gebruikt". En: „Daarom komen we niet naar Londen". Dan is het ook inderdaad zo ver voor het I.C.O. om te zeggen: „Wij zullen niets meer doen om Russische deelneming te animeren". Neen, heren Sovjets, u hebt er helemaal niets van begrepen. Blijft dan ook maar gerust weg. Kiespijn. SUPPORTER alles ten slotte goed zullen zien terecht komen. Wanneer wij proberen onze idealen tot gelding te brengen, zal alles goed komen, ten minste ik bid, dat het 20 zal zijn. Mijnheer dé voorzitter en alle leden van de gezamenlijke vergadering der Staten-Generaal, ik dank u voor de grote eer, welke 'gij heden, in mrjn ne derige persoon, aan mrjn land hebt be wezen." Een hartelijk applaus dankte de minister-president voor zijn woorden. Het was bijna kwart voor vijf toen hij wederom op het bordes van de Rid derzaal verscheen. De Kon. Mil. Kapel speelde nogmaals de Canadese volks hymne, waarvan de perfecte uitvoering op de premier blijkbaar grote indruk maakte. Enkele minuten later verliet de heer Mackenzie King per auto het Binnen hof, hartelijk toegejuicht door de langs de Kamergebouwen opgestelde menigte. Cadogan, Brits gedelegeerde bij de Verenigde Naties, heeft in de subcom missie voor de verdeling van Palestina medegedeeld, dat Engeland zijn troepen niet zal gebruiken om de verdeling van Falestina door te zetten. Men'kan niet zeggen, hoelang de periode van ontrui ming zal duren, doch de militaire auto riteiten hebben opdracht gekregen, een evacuatie voor te bereiden,die op 1 Augustus 1948 voltooid zal zijn. Hugh Dalton, de Britse minister van financien, is afgetreden. Sir Stafford Cripps, minister van economische za ken, is tot zyn opvólger benoemd. In verband hiermede wordt het vol gende gemeld: Tijdens de bijeenkomst van het parlement op Donderdag had Dalton toegegeven, dat hij sommige ge gevens uit zijn begroting, vóór de mede deling daarvan in fcet parlement, had doen toekomen aan een Londens blad. Dalton excuseerde zich daarbij voor deze „ernstige indiscretie". Namens de oppositie verklaarde Churchill, dat hjj acte nam van de „zeer openhartige wijze", waarop de minister had gesproken, en zyn deel neming betuigde „in verband met het misbruik van vertrouwen, dat was voorgevallen". Donderdagavond werden ministeriële besprekingen gevoerd en, naar verluid de; kwam het kabinet in spoedvergade ring bijeen in de kamer van Attlee In, het parlementsgebouw. Het laatste geval van voortijdige me dedelingen over de begroting kwam voor in 1936, toen de voormalige minister van koloniën,Thomas, zich daaraan schuldig maakte. Thomas trad toen ook af als minister, doch bleef zijn zetel in het par lement behoyden. Sir Stafford Cripps zal de coördinatie van economische aangelegenheden blij ven behartigen. De minister-president, Attlee, heeft Dalton een schrijven doe' toekomen, waarin hij verklaart, zich ervan bewust te zijn, dat de begane indiscretie op zich zelf geen benadeling van de staat ten gevolge had gehad, doch dat het begin sel van de onschendbaarheid van de begroting van het grootste belang is en dat de discretie van de minister van financiën, die noodzakelijkerwijs veel vertrouwelijke gegevens ontvangt, buiten kwestie moet zijn. Reuter's finantiële redacteur vraagt zich af, of l»et heengaan van Dalton, wel alleen het gevolg is van de „in discretie", om dat de werkelijke oor zaak ligt in het falen van Dalton's finantiële politiek, die de economische politiek van Sir Stafford Cripps ver ijdelt. In het aftreden van Dalton ziet deze «redacteur bovenal een be wijs, dat Engeland ernst maakt met het zoeken van het herstel. Door het Hoofdbureau van Katholiek Thuisfront werden in de maand Octo ber naar Indië verscheept: f!8 «jolli, w. o. 200 flessen miswijn, 1.723.000 hosties, 10.000 aankondigingsbiljetten voor aal moezeniers, kerkornamenten, 6 com plete uitrustingen voor aalmoezeniers, o.a. bestaande 't 1 gros rozenkransen. 4 graduates, 20 kyriales, 10 kaarsen, 3 fles i n miswijn, 1 blik hosties cn een uitgebreide serie lectuur. 2000 ex. Ï5ALVO voor de hospitalen, ruim 1000 romans, 400 studieboeken, 50.000 siga retten, 14 kisten met drinkglazen (42.000 stuks) een partrj limonade es sence alsmede een grote partij tijd schriften. Dank zij het prachtige werk van de afdelingen van Katholiek Thuis front konden deze grote hoeveelheden verzonden worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1