„Het gaat om Europa's Economische toekomst der V.S. in gevaar lot HET RODE KRUIS-RAPPORT Huwelijksgesckenken VOOR PRINSES ELISABETH KLOMPENMAKERS AAN DE SNIJDERSTAFEL De Verenigde Naties en Spanje Stormhoek Nederl. kinderen uit Duitsland Eerste stap naar overeenkomst I. Pensioen voor zeelieden De hoogte der lonen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN TRUMAN TOT HET CONGRES Hoe arfeeidert De kwestie van het lidmaatschap Krupp-proces begonnen In de Maandag komen de eerste honderd Beroep op volk van Indonesië 69ste JAARGANG DINSDAG 18 NOVEMBER 1947 No. 20470 WEER PRIJSCONTROLE En zeer ernstige „een beschuldiging" Van de Ned, regering en het Prinselijk Paar NED. S. „VOLENDAM" ramt een brug in Suez-kanaa M. „Concordia' stichtten INDIENING ONTWERP SPOEDIG TE VERWACHTEN Een klompencommissariaat ACCOORD INZAKE VER DELING VAN PALESTINA Britten wet ontruiming begonnen BELGISCH MINISTER NAAR ONS LAND MOHAMMED EN DE BERG ROERGANGER FRANKRIJK VERWERPT SOVJET-PROTEST GRIEKS-AMERIK. STAF mmmi DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270: te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804. De anonnementsprtjs Dedraagt t 3.45 per Kwar taal, .1-1' Per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets peT millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce de prijs op aanvrage bij de administratis verkrijgbaar KAMPIOENEN -A 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. President Truman heeft Maandag zijn 4000 woorden tellende boodschap, betreffende hulp aan Europa en zijn plannen voor het tegengaan van inflatie in de V.S. zelf, tot de speciale zitting van het congres gericht. Hij verklaarde, dal „wij wellicht voor alle tijden de kans om een w&reld te verkrijgen, waar vrije volken in blijvende vrede kunnen leven, zullen verliezen, tenzij het congres snel de tussentijdse noodhulp voor Europa goedkeurt.1 Hij stelde voor controle in te stellen op de prijzen van bepaalde belangrijke artikelen om de alarmerende inflatie in de V.S. tot stilstand te Krengen. „De toekomst der vrije volken van Europa staat op het spel. De toekomst van onze eigen economie is in gevaar. De actie, die gij onderneemt, zal in de geschiedenis van dit volk en van de wereld groot worden geschreven,'' aldus Truman. Truman verzocht tevens om rantsoe nering van producten, waaraan een te- b6fta,at en welke de kosten van ensonderhoud fundamenteel beïnvloe den. Met klem steunde hij het verzoek van Marshall om 597 millioen dollar, teneinde Oostenrijk, Italië en Frankrijk in de volgende vier en een halve maand op de been te houden. De president zeide, dat dit een onmis bare voorwaarde was voor het weder- opbouwprogram voor Europa op lange termijn. Hij vervolgde met te zeggen, dat „In dien de West-Europese landen deze Win ter zouden instorten tengevolge van het feit, dat het verschil tussen kun hulp middelen en behoeften niet wordt over brugd, voor hen of voor ons geen kans bestaat uit te zien naar Ijun economisch herstel". Truman zeide, dat de V. S. door cri- tiek van bepaalde landen zich er niet van af kunnen laten schrikken, om op vriendschappelijke wijze samen te wer ken met en steun te verlenen aan an dere landen, „die evenals wij de vrijheid ie hebben en de vrede en stabiliteit Hi? Vi«t Wereld trachten te bevorderen", wlr rf6 de geschillen, die zijn ge- f.jek zo luide uitgesproken cri- Vj'band sprak Truman over „lanoen, die niet hetzelfde doel als wy nastreven, of onze methoden niet goedkeuren", welke- Indirecte verwij zing naar de sovjet-unle het enige lulde applaus uitlokte. Oi^rigens zaten de mannen van het congres stil en oplettend te luisteren naar het uitstippelen van de wetgeven de arbeid voor de speciale zitting. De zaal was overvol en op de pers- en de publieke tribune verdrong men zich. «et uitspreken der rede werd per radio en televisie uitgezonden. Ook stond een aantal filmtoestellen opgesteld. Het bijna geheel uitblijven van ap plaus op de rede van Truman voor het congres valt men op als een teken, dat de drastische voorstellen ter voorko ming van inflatie als een verrassing voor de vertegenwoordigers en senato ren kwamen. Truman's voorstel voor het weer in stellen van een zekere mate van prijs controle meer dan een jaar gele den practisch afgeschaft is de bs- langrijkste maatregel in het uit tien punten bestaande program, dat hij in diende ter bestrijding van de „onheil spellende inflatiedreiging". Hij zeide, dat inflatiereeds in alarmerende ma te dreigt. En zelfs alarmerender is het feit, dat de toestand nog steeds slech ter wordt. In zijn program vroeg de president (1) Herstel van de contróle op huur koop en beperking van het tot infla tie leidend verstrekken van bankcre- dieten; (2) regeling van het specule ren op graan- en andere goederen beurzen: (3) uitbreiding en verscher ping van de contróle op de export, welke volgens de huidige wet in Maart aanstaande eindigt; (4) uitbreiding van de huidige regeringsbevoegdheid om transportfaciliteiten en materiaal ter verzekering van de aflevering van goederen voor de export toe te wijzen; (5) het nemen van maatregelen om het op "de markt brengen van vee en pluimvee te stimuleren, hetgeen bespa ring van graan tot gevolg zqu hebben; (6) het verlenen van bevoegdheid aan het ministerie van landbouw om zijn program van aanmoediging tot bespa ring in de V. S. uit te breiden en machtiging tot maatregelen, die „er op gericht zijn de productie van voedsel in het buitenland te verhogen"; (7) mach tiging tot toewijzing van en voorraad- contröle op schaarse producten, die een fundamentele invloed hebben op de kosten van levensonderhoud en de in dustriële productie; (8) uitbreiding en verscherping van de contróle op de hu ren; (9) machtiging tot rantsoenering, voor consumenten, van producten, waaraan een tekort bestaat en welke de kosten van levensonderhoud funda menteel beïnvloeden; (10) het weer in stellen van prijsplafonds voor essen tiële producten, waaraan grote- be hoefte bestaat, alsmede het weer in stellen van een loonstop. Hij verklaar de echter: „Ik geloof, dat er weinig gevallen zullen zijn, waarin het in stellen van een loonstop noodzakelijk zal zijn". Truman beloofde binnenkort de vol ledige bijzonderheden van het hulpplan op lange termijn voor te leggen. „Wij zijn er van overtuigd, dat de beste ma nier om toekomstige oorlogen te voor komen is, te werken voor de onafhan kelijkheid en de welvaart van alle vol keren. Deze overtuiging leidt onze hui dige pogingen en zal ook onze toekom stige besluiten leiden", aldus Truman. „Naar van het Vorrink aanleiding van de indiening rapport van de commissie bij het hoofdbestuur yan het Ned. Rode Kruis zijn in enkele dagbla den publicaties verschenen, waarin o.a. sprake was van „een zeer ernstige be schuldiging" ten aanzien van baron Van Harinxma thoe Slooten. Deze, die in 1940 optrad als regeringscommissaris voor vluchtelingenaangelegenheden te Lissabon, zou, aldus het krantenbericht Als huwelijksgeschenk zal prinses Elizabeth door de Nederlandse rege- ribg een kristallen drinkservies voor personen worden aangeboden. elk CnSSette met ecn exemplaar van e. glas: wijnkaraf, waterkan wijn- (groot en klein) portglas bit- 't waterbeker en vingerkom Seoffllp Jel zaI sPeciaal voorden Prd- Het glaswerk is naar een dZ7rï V"n A Copier vervaar. foor de y Nederlandse Wasfabriek te Leerd(lm. in htS Pen E met kroontje wordt ket gegraveerd. GESCHENK VAN HET Euweiur RINSECUK PAAR Rgentes JuïCïf'gg; Prinses- bestaat Ull c«f ns BernW<f tafeltjes van pnutfN 'pui f bare vgrzoek van he, 'l'!"rh„u, Q heeft prinses Eliz abeth'"d. '"",r ontwerp werd gemaakt d '"leitjes Mutters. Deze maakte °°r de glas. tprgla niet pakjes aan Nederlanders, die met de Duitsers heulden, hebben verzonden en bij wijze van tegenprestatie zijn bank saldo uit Nederland overgemaakt heb ben gekregen naarA Lissabon. Verder werd gezegd: „Deze beschul- diging, die in bijlagen van het rapport der commissie is opgenomen, is ook be kend bij de commissie-Clevermga, die het beleid van dé diplomatieke verte genwoordigers heeft onderzocht. De commissie-Cleveringa kwam tot de con clusie niet te kunnen adviseren een voortreffelijk diplomatiek ambtenaar als baron Van Harinxma uit zijn functie te onthefferf, hoewel hij op dit punt ern stig is tekort geschoten Prof. mr. R. P. Cleveringa deelt in dit verband het volgende mede: „Als voorzitter der in dit bericht naar mij genoemde commissie deel ik u mede dat ik reden heb om aan te nemen, dat de commissie-Vorrink in haaf rapport de beschuldigingen, wharvan hier wordt ge rept, wel vermeldt (zij het dat deze niet inhielden, dat het een geschied zou zijn „bij wijze van tegenprestatie" voor het ander), maar zich nadrukkelijk van een onderzoek ervan en een beoordeling heeft onthouden. Dit onderzoek is wel ver richt door de naar mij geheten commis sie. Het heeft er toe geleid, dat zij her leid bleken te moeten worden tot enige hoogst onbelangrijke voorvallen, waarin men het alarmerende van bovenaange haald krantenbericht in het geheel niet terug kan vinden en die geen enkele smet op de naam van de heer Van Harinxma vermogen te werpen. Over de mindere of grotere voortreffe lijkheid van de heer Van Harinxma als diplomatiek ambtenaar heeft de commis- sie J'lcd geen oordeel aangematigd. Dit wel te doen zou trouwens evenzeer bui ten haar bevoegdheid als haar vermogen vallen. Zij heeft dan ook geen enkel te kort met zulk een aangenomen voortref felijkheid- geoernpenseerd. Indien het niet bij haar is opgekomen om voor te stellen de heer Van ar(nx®a Uit zijn functie te ontheffen, dan is dit, omdat haar niet gebleken is yan enige reden tot zulk een of minder grijpence maatregel Wat de heer Van Harinxma betreft, kan zij slechts van mening zijn> (jat (je aangehaalde publicatie als onverant woordelijk verdient te worden gebrand, merkt". Het Ned. s. „Volendam" dat- op reis is van Rotterdam naar Batavia, is in het Suez-kanaal in aanvaring geweest met een draaibrug, welke 1^ruikt wordt voor het treinverkeer tu en Egypte en Palestina. Het scheepyaartyerkeer is dientengevolge tijdelijk^ geweest De „Volendam heeft schade aan de voorpiek boven „de.„'VatefllJn- Het gedeelte van de brV?., dat *lcb pp de Oostelijke oever bevindt s vernield. Vermoedelijk zal de brug moeten worden gesloopt. eerst jonge zelf op tekening uitgekozen. Het Haagse binnenhuis-architect H. P. kansen zou hebben gegeven hunjVil 'Ee Nederlandse meubelmakers alle kostbare materialen, die voor dit C ekwaamheid te tonen. Gezien echter de Elizabeth om een strak, uiterst °n'WerP werden gevergd, verzocht prinses onlangs dit nieuwe ontiverp aan prin^lPif'^ mnr^pE PHns Bernhard heeft keuring is men hij de fa. Mutters hard gbeth getoond en na haar goed- Pog tijdig gereed te krijgen. De tafeltjes gpg""n om het ges, henU De pootjes zijn recht Pn uit dof-gepolitoerd Palissanderhout c.M. hoog en het blad is 55 bij 44 geb *- slank. Het grootste tafeltje is pogen, iets geschulpte rand aangebracht. Op snit; 'T' een zacE'' Elirnh^.L. II I I f 1 speciaal vor™<>U xabeth zijn alle hoeken afgerond. uofrnoic 1-inn nrm*c>* De tweede „étage" van de huwelijkstaart van prinses Elizabeth met de wapens gesierd van luitenant Philip Mountbatten. De taart is 2.70 M. hoog en 227 pond zwaar. Vijf eenvoudige arbeiders belden 19 November 1907 by een notaris in Amersfoort aan om in op.dracht van de Utr. Diocesane Bond van Werk liedenverenigingen de acte te doen passeren van een levensverzekering, die aanstonds de zinrijke naam „Con cordia" kreeg. Het aandelenkapitaal bedroeg350, terwijl men uitge rekend had, dat zeker drie duizend gulden nodig vvaren. Toch beginnen, had de initiatiel- nemer, wijlen de heer H. Grund- meijer, geoordeeld, een kleermaker en voorzitter van de kath. werklieden vereniging in Zeist, doch in zijn vrije tijd hoofdagent van de „Kosmos", een destijds bekende verzekerings maatschappij, waardoor hy de tech niek van het verzekeringsvak met een heldere kop, als hy had, goed kende. Het eerste verzekeringspostje, dat werd afgesloten, was een P°lis voor een uitkering bij begrafenis van 100. Bij haar 40-jarig jubileum, dat mor gen gevierd wordt in Utrecht, waar het hart van de kath' arbeidersbewe- king klopt en dus ook het leven van haar instellingen tezamen vloeit, is „Concordia" een maatschappij met meer dan honderd millioen verzekerd kapitaal. Aan de vcoravond zijn wij eens gaan praten met de president-commissaris, de heer Jos. Veldman, die in 1945 de zo betreurde heer Schutte in deze functie is opgevolgd- Het is altijd een genoegen de heer Veldman over de ontwikkeling van de kath. arbeiders beweging te horen sprekenden „Con cordia" is daar mee vergroeid. „Concordia", zo zegt hij „heeft het lief en leed van de bëweging gedeeld. De regering hoopt in 1948 een wets ontwerp betreffende een algemene pen sioenregeling voor de opvarenden van de Ned. koopvaardijvloot te kunnen in dienen. Er werd reeds een voorlopige maatregel getroffen, krachtens welke aan 60-jarige zeelieden, die gedurende de 'oorlog vaarplichtig waren, en aan weduwen en kinderen van vaarplichtig geweest zijnde overleden zeelieden, mi nimum uitkeringen worden verleend. Zeer spoedig kan de indiening tege moet worden gezien van een wetsont werp, waarin voorzieningen worden ge troffen ten aanzien van zeelieden, die gedurende de oorlog in Azië in gevan genschap zijn geraakt dan wel geïnter neerd. Dit zullen soortgelijke voorzie ningen zijn als dié, getroffen ten aanzien van zeelieden die in Europa of Afrika in gevangenschap zijn geraakt tengevol ge van de uitoefening van hun dienst aan boord van een schip onder Neder landse vlag. Bij de vaststelling van de pensioengrondslag voor de verschillende categorieën van zeelieden wordt de na de oorlog tot stand gekomen coll. ar beidsovereenkomst als uitgangspunt ge nomen. Het CB.S. publiceert de volgende in dexcijfers van de lonen van volwassen mannelijke arbeiders (basis Juni 1938/ Juni 1939 100). Het gemiddelde voor 24 takken van nijverheid bedroeg op 31 October van dit jaar 170.5 (30 Sept. 169.5), voor de landbouw 243.9 (onv.) en voor nijverheid en landbouw tezamen 180.8 (179.9)Eind 1946 beliepen de cij fers resp. 164.8; 24"-6 en 176.4. Zij is mee opgegaan. Was de tijd voor het. Verbond gunstig, dan betekende dit ook bloei voor „Concordia" en in een tijd van depressie leed ook de ver zekeringsinstelling er onder". De heer Veldman vertelt ons dan uit voerig, hoe de heer Grundmeijer, dit als de grondlegger beschouwd moet worden, te werk ging. „In de ogen van andere verzekeringmaatschappijen moge hij het „op zijn boerenfiuitjes" gedaan hebben, maar door zijn systeem van alles netto over één jaar, waarbij de onkosten niet over volgende jaren werden uitgesmeerd, heeft hij toch maar een zeer solide zaak weten op te bouwen". Tot de eerste aandeelhouders behoor den ook enkele klompenmakers en spottend sprak men daarom wel eens van het klompencommissariaat. Het eerste bureau was de kleermakerstar fel van de heer Grundmeyer, die trou wens een zolderkamertje in zün huis tot kantoor had ingericht. De opzet as een volksverzekering, doch later werden ook kapitaalverzeke ringen afgesloten, voor pensioenen, stu die, uitzet enz. De vorm van de maat schappij was direct coöperatief en het laat begrijpen, dat toen de coöperatieve gedachte meer ingang vond, dit ook groei voor „Concordia" betekende. Prachtig werk is gedaan door de in 1934 gestichte „Voorzorgskas", waaruit premiën betaald werden voor leden, die door omstandigheden dit tijdelijk zelf niet konden en thans bedragen uit keert bij geboorten in gezinnen van le den. Dank zij het spaarfonds „Eigen Huis" werden 300 arbeiders aan een eigen woning geholpen, welk probaat middel om de arbeiders aan eigendom te hel pen, helaas niet meer mogelijk is van wege de bepalingen van de Verzeke ringskamer. Werden door een eigen verzekerings instelling de door de katholieke arbei ders belegde penningen veilig gesteld, anderzijds profiteerde de beweging, wat indirect weer ook de leden ten goede kwam, door het lenen van „Concordia", die op haar beurt goede beleggingsob jecten vond. Denken wij slechts aan het sanatorium „Berg en Bosch", het Huis van de Arbeid te Utrecht en 't Sociaal- economisch instituut in Driebergen. De heer Veldman wees niet voor niets op de verdiensten van de heer A. C. van Dieten, een der tegenwoordige directeu ren, en van de heer E. H. Carree, de actuaris nog door de heer Grundmeijer gevormd, die meer dan 30 jaar hun beste krachten aan „Concordia" geven. De sovjet-unie en de Verenigde Sta' ten zijn gisteren tot algehele overeen stemming gekomen over het plan ter zake de verdeling van Palestina, waar' bij de 1ste Augustus 1948 is vastge steld als uiterste datum voor het te rugtrekken der Britten. De Joodse en de Arabische staat zullen onafhanke lijk worden 2 maanden na de algehele terugtrekking van de Britse troepen, Naar de correspondent te Jeruzalem van de „Times" meldt, is (je evacuatie van Britse troepen en legergoederen uit Palestina reeds begonnen. De correspondent verklaarde, dat het Britse leger in verband met het gefor ceerde tempo, waarin de ontruiming onder druk der politieke gebeurtenis sen moet plaats vinden, van mening is, dat meer dan de helft van de thans aanwezige 210.000 ton legergoederen zal moeten worden achtergelaten. In de algemene vergadering der V. N. is de resolutie van de politieke commis sie, waarin verzocht werd, de resolutie van verleden jaar inzake Spanje (ver oordeling van het Spanje van Franco) opnieuw te bevestigen, verworpen, daar de vereiste twee derden meerderheid niet werd bereikt (29 voor, 16 tegen). De volgende resolutie werd met 36 tegen 5 stemmen en 13 onthoudingen aangenomen„De algemene vergadering geeft uiting aan haar vertrouwen, dat de veiligheidsraad gebruik zal maljen van de hem in het handvest opgelegde verantwoordelijkheid, zodra deze van oordeel is, dat de toestand in Spanje dit vereist". De slveniene vergadering besprak vervolgens de kwestie van het lidmaat schap. Ze achtte Eire het lidmaatschap waardig en besloot met 43 tegen 8 stem men en 1 onthouding de veiligheidsraad te verzoel n, Eire's candidatuur op nieuw te bespreken. Hetzelfde werd be sloten voor Portugal met 40 tegen 9 stemmen en 3 onthoudingen, vooi Trans-Jordanië met 44 tegen 8 stem men en 1 onthouding, voor Finland met 44 tegen 8 stemmen en voor Oostenrijk met 43 tegen 8 stemmen en 1 onthou- diftg. De vergadering hechtte haar goed keuring aan de resolutie, waarin wordt aanbevolen, de grote vijf te raadplegen over de kwesties van het lidmaatschap, alsmede aan de Belgische reêolutie, om het Internationale Gerechtshof om een uitspraak te verzoeken over de vraag, óf een lid op andere gronden dan de in het h- 'dvest vermelde zich kan ver zetten tegen een candidatuur. Het proces tegen Krupp is Maandag ochtend te Neurenberg begonnen. Al fred Krupp en zrjn 11 medewerkers ver klaarden „niet schuldig" te zijn. Zij- worden beschuldigd van plundering van bezette gebieden, gedwongen tewerk stelling en mishandeling van krijgsge vangenen. Zij worden er voorts van be schuldigd Hitier te hebben geholpen bij- de voorbereiding van een aanvalsoorlog. Nadat beklaagden zich onschuldig hadden verklaard, werd de zaak tot 8 December verdaagd. De eerste Ameri kaanse aanklager, generaal Telford Taylor, en de verdediger, dr. Otto Kranzbuehler, hebben om technische re denen om een kort uitstel verzocht, al dus het Duitse persbureau Dena. De heer Moens de Femig, Belgisch minister van bevoorrading en invoer, zal Woensdag naar Den Haag komen, waar hij met de Nederlandse autoritei ten besprekingen zal voeren over de bevoorrading van de landen der Bene- lux-gToepering. Een paar simpele regels in de couran ten: „Vóór 1 April 1948 zullen de eerst volgende verkiezingen niet plaats vin den". Dus zeker tot 1 April rust; waar om er dan nu bij stilgestaan? Wel, de tijd, dat politiek een min of meer ge zellig onder-onsje was van een groepje ouderen (of nobele naijver tussen twee of meerdere groepjes), is immers voor bij. Katholieke jongeren hebben zich een plaats veroverd in een eigen jongeren organisatie. Daar is voor gevochten, te gen onze eigen onverschilligheid en te gen vooroordelen. En nublijver we vechten. Niet omdat we niet worden geduld, maar omdat wij voor een leven van strijd zijn geboren. Met dit besef gaan we dus na 1 April 1948 de baaierd van de politieke strjjd in. Er zullen vergaderingen worden be legd, er zullen spreekbeurten zijn (met muzikale omlijsting) en er zal belang stelling zijn. Trouwe K.V.P.-ers, die niet twijfelen, maar hun belangstelling zullen tonen. Goede, degelijke kiezers; mooie, interessante avonden. Misschien, héél misschien komt er ook een twijfelaar binnen, die dan een beslissing neemt. Maar laten we ons alsjeblieft niets wijsmaken. Degenen, die we moeten hebben, lopen de deur voorbij! De volslagen apathischen, de afkerigen, ze vormen het korps der Mo- hammeds, die de berg waarheden links laten liggen. Dus moeten we de berg bij hen bren gen. Dan ook de straat op! Lef wordt er gevraagd, stootkracht, vechtlust, idealisme. Daarom de koppen bij elkaar en con tact opgenomen met enthousiaste oude ren. Dan naar buiten en de twijfelaars en slappen in de nek gegrepen, want politiek is geen huisvlijt meer! Gooi ge rust alle aangemeten waardigheid over boord. Heb het lef eens met een geluids auto tam-tam te maken, desnoods op. een handwagen een groep mensen toe 'te spreken. Een beetje tè gortig? Ach kom, is christelijke beschaving dkt niet waard? Weet ge niet, waarover ge zult praten en hoe dat aangepaikt moet wor den? Aha. daar zijn we dan weer aan het begin. Tot 1 April 1948 hebben we zéker nog de tijd. Zelf vorming, mannen-broeders! Raad-' gevingen, oude K.V.P.-rotten! Contact, (katholieke strijders! Ouderen en jonge ren, de benen van een schaar, verbon den door een schroef van apostolaats- gedaehte, van Reddend Christendom. Knip de strengen door, waarmede de wankelmoedigen gn ons land aan het gevaar zijn gebonden. In aansluiting van de brief van de bisschoppen, welke gisteren in alle ker ken van ons land is voorgelezen inzake het opnemen van ondervoede kinderen, kunnen wij thans mededelen, dat het Interkerkelijk Overleg het onderbrengen van 10.000 Nederlandse kinderen uit Duitsland in Nederlandse gezinnen hier te lande zal t«r hand nemen. Voor de katholieke kinderen treden daarbij onder leiding van de Ned. Caritas-missie op de daartoe aangewezen organisaties in de verschillende bisdommen, zoals het R.K. Huisvestings Comité te 's-Hertogenbosch. de Werkgemeenschap Limburg en de Bisschoppelijke Hulpacties in het Aarts bisdom en het bisdom Haarlem. Deze organisatie werkt gedecentraliseerd, d. w. z. dat degenen, die voor drie maanden een of meer pleegkinderen willen opne men. zich sioeten wenden tot de plaatse lijke comité's van de bisschoppelijke hulpactie enz. Het Interkerkelijk Overleg heeft een Centraal Bureau opgericht® •de v. Speykstraat 50 te Den Haag onder leiding van mr. v. Houten en pater Kor- ver (tel. 391676), waar de verschillende gegevens te zamen komen. De leeftijden der kinderen varieren van 6 tot 14 jaar. Het eerste transport van 100 kinderen zal Maandag 24 Novem- ber uit Düsseldorf arriveren. Daarna zullen geregeld tweemaal per week 100 kinderen aankomen. Deze kinderen gaan Namens de V, N. heeft de commissie van goede diensten gisteren via de radio een oeroep op het Indonesiscte volk ge daan om „gematigd te zijn en begrip te tonen, teneinde een rechtvaardige en duurzame vrede te bewerkstelligen". De heer Van Zeeland, het Belgisch lid der commissie,.deed dit beroep via radio Batavia, rechter Kirby, het Australisch' lid. via radio Djokja, waar voor hij speciaal naar Djokja was ge vlogen. De toespraken zijn het gevolg van een besluit op een bijeenkomst van de speciale Nederlandse en republikeinse comité's voor het opvolgen van genoem de order. A.P. meldt nog, dat Van Zeeland en Kirby in hum (gelijkluidende) toespra ken verklaarden, dat een eerste stap gedaan was in de richting van het be reiken van een overeenkomst tussen de twee partyen. Deze eerste stap was de uiteenzetting van de standpunten van de commissie, „die zouden kunnen leiden tot een ont moeting van afgevaardigden van de beide partijenZo staat het er op het ogenblik in werkelijkheid voor". Na de mededeling, dat de speciale commissies van beide zijden op het ogenblik bijeenkomen, om de order: „Staakt het vuren" ten uitvoer te bren gen, zeiden de twee sprekers: „Wat van het meeste belang is, is daf zij bij eikaar komen, ten einde het eens te wordep over een overeenkomst, die op een waarachtige en afdoende manier een einde zou maken aan het doden, aan allé handelingen voortkomend uit haat, aan vernieling en dood in iedere vorm en op iedere plaats in Indonesië". Terwijl zij weigerden „enigerlei hou ding van de partijen te interpreteren of er op vooruit te lopen", zeiden zij, „dat aan beide zijden mannen van ervaring herhaaldelijk gezegd hebben, lat in het belang van een goede en vérstrekkende overeenkomst, al het moge'rjke gedaan moes:t worden om de atmosfeer te ver beteren eh de rust en de kalmte te herstellenDe commissie van goede diensten kan alleen van nut zgn, wan neer op haar oproepen acht geslagen wordt.Het is onze plicht u allen te vertellen, naar onze raad te luisteren". „Wanneer u dat doet, wat wy hopen, dan zal er onmiddellijk een einde komen aan het doden dan zal er onmiddel lijk een einde komen aan de vernieling". eerst naar een door de regering beschik baar gesteld ontvangstcentrum, het DUW- kamp te Horst-America, waar zij o.a. geneeskundig worden onderzocht. De ver binding tussen overheid en kerkelijke en particuliere instanties, die voor het on derbrengen der kinderen zorgdragen, wordt gevormd door de Nationale Com missie voor Uitzending van Nederlandse kinderen 1945. De gezinnen, die kinderen opnemen, behoeven geen kleding te verstrekken, daar gezorgd wordt, dat de kinderen be hoorlijk gekleed aankomen. Voor de voeding worden de normale rantsoenen aan hén verstrekt. De Sovjet-Russische ambassadeur te Parijs, Alexander Bogomolof, heeft bij Bidault, de Franse minister van bui tenlandse zaken, protest uitgebracht tegen de doorzoeking van het Sovjet- Russische repa'riëringskamp Beaure gard, bij Parijs Vrijdag j.l. Bidault heeft dit protest in een scherp gestelde nota van de hand ge wezen. Hij verklaarde, dat geen Fran se onderdanen meer toestemming zou den krijgen, om Frankrijk te verla ten en zich in de Sovjet-Unie te vesti gen, voor de Franse burgers, die thans in de Sovjet-Unie vertoeven, toestemming gekregen hebben, om naar Frankrijk terug te keren. Hij voegde er aan toe, dat het kamp van Beauregard van December a.s. af onder uitsluitend Frans toezicht geplaatst zou worden. De Griekse minister-president, Tsalda- ris, heeft medegedeeld, dat er een geza menlijke Grieks-Amerikaanse staf ge vormd is ter bestryding van de guerilla- operaties. Prinses-regentes Juliana en prins Bernhard na hun aankomst op het vliegveld Northul-t, waar zij door de duke ofGloucester, hun gnsAicer tijdens hun verblijf in Engeland bij gelegenheid van het huwelijk pi inses Elizabeth, werden verwelkomd. vdn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1