WEINIG VERSIERINGEN MAAR EEN BLIJ FEEST I De explosie op de „Holland Ver. „Het Rijnschepenregister" Taxi-chauffeur doodgeschoten Reacties op Trumans program De revolutionnaire woelingen in Frankrijk Naar een algemene staking Vlak voor de grote levensdag DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bange uren in een stormnacht Prij s verlagingen de volendam zet zijn LAGEN Verzet tegen zijn anti-inflatie voorstellen Was Roof de aanleiding? Staakt Let vuren" 69ste JAARGANG WOENSDAG 19 NOVEMBER 1947 No. 20471 Q DUITSE VISSERSBOOT VERLEENDE HULP COMPLOT TEGEN KONING VAN SIAM elfhonderd chinezen bevrijd Bij PTT en Spoorwegen GROTE BRAND EIST vele DODEN REIS VOORT NIEUW CONTROLE- FA HULPAPPARAAT Verwarde situaties „DE BEMINDE GELOVIGEN" Nieuwe moeiliikheden gerezen NED, VERLIEZEN IN INDIE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" rijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat X, TeL 25270; te Schiedam. Broersvest 8. Tel 68804. De abonnementsprijs Oedraagt f 8.45 per Kwar taal1-15 Per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. .Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom» breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3o ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce le prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN A 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. en luitenant de oorlog bij (Van onze Londense correspondent Londen VOOT et huwelijk van prinses Elizabeth Mountbatten niet in grote stijl versierd, zoals voor vorstelijke huwelijken, bij het zilveren regeringsjeest van George V en bij de kroning van de tegenwoordige koning. Gebrek aan materiaal en tal van andere omstandigheden hebben dit belet. Ook is het de wens van prinses Elizabeth en de wil van de koning geweest, dat in een tijd van algemene soberheid ook de uiterlijke praal, welke het huwelijk van de vermoedelijke opvolgster van de troon anders gekenmerkt zou hebben, beperkt zou blijven in overeenstemming met de omstandigheden van de tijd. oudoom, de zeelord Battenberg, wa^ door zyn Duitse naam en afstamming gedwon li. Hp Dojulaire oflgenade Maar hoe weinig verschil maakt dit wanneer men de menigte ziet, die in de laatste dagen langs de straten flaneert, vol van de grote dingen die te gebeuren staan. Het maakt weinig verschil wan neer een geest heerst die, in de woorden van de H. Chrysostomus, zich niet uit sluitend uit in het versieren der openbare pleinen met slingers, in het ontsteken van flambouwen en in het strooien van bloe men voor de huizen, maar ook in gees telijke vreugde. Het is deze geest die heerst onder de menigte. Londen heeft niet, gelijk bij vroegere nationale feesten van die aard, wekenlang in het teken gestaan van wat komen zou. Er werd geen tijdelijke stad van hout en pleister, van tribunes en erepoorten opgericht in de stad; er wer den geen klaterende verlichtingen van schijnwerpers aangebracht; Londen was het Londen gebleven dat het gedurende en sinds de oorlog geweest is. Maar er heeft al die tijd een diepe sympathie geheerst voor de bruid en een oprechte en zeer bewuste verknochtheid aan de koning en de zijnen. De gebeur tenissen der laatste jaren hebben de ban den tussen koning en volk nog versterkt. En de koninklijke bruid is, sinds zij in Zuid Afrika haar meerderjarigheid be reikte, in de ogen van het volk niet lan ger „het prinsesje", het oudste kind der souvereinen, maar de jonge vrouw, die eenmaal men hoopt in een nog verre toekomst de Britse kroon zal dragen en van wier beleid bij de uitoefening van wat haar overgrootvader, Edward VII, eens genoemd heeft „le métier de roi", zo onnoemelijk veel zal afhangen voor de toekomst van het land en het rijk. Toen zij in 1926 geboren werd, met toen nog twijfelachtige kansen ooit de troon te bestijgen, kwam toch onder het Engelse volk instinctmatig de hoop tot uiting dat in haar eenmaal de tijdperken der grote Engelse koninginnen zou her leven, en toen zij gedoopt werd in de naam van haar moeder, die de naam ge weest was van de koningin van Enge- lands eerste gouden eeuw, begon zich om haar persoon de legende te ontwikkelen die jaren lang weinig meer dan een sprookje zijn zou, maar naarmate de be proevingen van het Engelse volk zwaar der werden, de betekenis van een Svm bool begon te krijgen. J Een tweede gouden eeuw beleefd Engeland onder de lange regering Van koningin Victoria, en het zijn ook steeds herinneringen aan deze grote periode waarmede het volk prinses Elizabeth, naarmate zij opgroeide, meer en meer vereenzelvigde. Weinige wekep na de verloving van koningin Victoria met prins Albert, zag de eerste minister zich gedwongen de koningin mede te delen dat er in het land „niet veel geestdrift heerste, voor het huwelijk". Misschien is geestdrift niet het juiste Woord om de gevoelens van het volk ten aanzien van dit huwelijk weer te geven. Luit. ter zee Philip Mountbatten, in En geland opgevoed en genaturaliseerd, maar als een prins van Griekenland ge boren, werd onmiddellijk door de open bare mening geaccepteerd. Hij werd niet als een vreemdeling be schouwd. Hij had het bloed van koningin Victoria in zijn aderen. Zijn beroemde een geweest voor de populaire S wijken, maar zijn grote oom Mount batten was een vanEngeland* roemrijke aanvoerders in het Verre Oosten geweest en nu gouverneur generaal naam Battenberg was bij desluit van George V verengelst tot Mountbattem maar zijn dragers verenen dienst van het land. De jonge luit. Mountbatten had even eens gedurende de oorlog het land ge diend in de marine: op een Engelse op leiding was de meest Engelse traditie gevolgd: die van de marine. De zee zat hem in het bloed; het was Mountbatten- bloed. En hij was een typische Engelse zee-officier, zoals er ontelbaren zijn: be scheiden, correct, plichtgetrouw en te vens had hij in zijn uiterlijk en voorko men de familietrekken van het konings huis, die hem direct in de ogen van het Engelse volk tot „een der onzen" maakte. He aanvaardde hem dus ook onmiddellijk als „een der onzen", alsof het hem steeds gekend had. Het aanvaardde hem misschien met 'des te meer goede wil omdat hij bij zijn naturalisatie zijn buitenlandse titels en prinselijke status had ingeboet, en dus niets anders was dan Brits burger en officier, en toch aan die oudere tradities beantwoordde, die sinds enige eeuwen gehuldigd waren bij het huwelijk van een prinses van Engeland. Hij was de soort van jonge man, die het volk zelf voor de toekomstige draagster der kroon gekozen zou hebben. En één ding merkte reeds spoedig een ieder op, en dat is het enige dat hij gedaan heeft om populair te worden, maar het was voldoende: hij hield heel veel van de prinses van wie het volk zoveel was gaan houden. Het geluk van de prinses, dat is een deel van het toekomstig geluk van het Engelse volk, dat zo moeilijke tijden doormaakt. De hoop van de prinses is een deel van de hoop van het Engelse volk. Dat geluk en die hoop zijn saam- gevat in het huwelijk dat morgen wordt voltrokkengelijk elk waar huwe lijk een symbool van vertrouwen in de toekomst en in de verwezenlijking van iets dat mooier schijnt dan het heden. Prinses Elizabeth, die morgen met luitenant Pk'lip Mountbatten in het huwelijk treedt. Gisteren zijn drie leden der beman ning van de kustvaarder „Holland", welke in de nacht van Zondag op Maandag ter hoogte van de Duitse kust door een ontploffing werd ge troffen en later zonk, per trein ons land bij Oldenzaal binnen gekomen, waar zij een relaas gaven van het onheil dat hen getroffen had. Het waren kapitein J. H. Vermeulen uit Vlissingen, de stuurman P. Verduin, Woonachtig te Chatham, en het jong maatje Cor van Dijk uit Bolnes. Het scheepje was onderweg van Noorwegen en Zweden naar Rotterdam Hellevoetsluis met een lading van 50 zwavelzuur in vaten en 200 ton. ?tenen Het bevond zich om 2 uur nachts juist voor de monding van de Weser. Schipper Vermeulen stond zelf' aan het roer; met hem had de 35-jarige matroos Karei Dronkers uit De- Helder a wacht. «nut e*plosie, die achter in het schip gevoiS* sloeg alle luiken los en werd |iKg. Door f een hevige gasontplof- kracht s tot ohoge zeegang en wind- °nprettig "Vo 9 .was de situatie hoogst manning. sehid<L6 koPPen tellende be- aanvankeltjk d<f'ur Vermeulen hield genstaande door d„n^t varende, niette- van de stuurhut wa=n^ploffln£ een ruit door verstikkende o.„erl5rtjzeld, waar konden binnendringen. SSen cabine Het bleek, dat er na ae ont brand in het achterschip Wa°ntPl°ffing ]r< n. waardoor nog meer ontroi*?.6bro" vo'o-dan D achterboom ?Ioe„ f'n&en en de ravage werd steeds -rrotmm°rcl slotte liet men het schip drijven het was egn hele toer de sloep overboord te zetten. De sloep was direct vol water Dronkers spropg er in, do h blijkbaar vi s hij bang, dat ze onder het achter schip zou geraken; hit, sprong tenminste 0verboord en is helaas verdronken. Range uren hebben de mannen dóór- *taan. Het was niet mogelijk het jchip tegen de wind in te krijgen, want nie mand kon het uithouden in de verstik kende gassen. De kok W. Wijs uit Vlis- amgen, de machinist T. Hollander uit DHuë'e^and en bet jongmaatje Cor van vrwL i B°ln,es gingen, toen de toestand !3.el. onhoudbaar was geword in, van ln sloeP. Zij werden opgepikt door een Duitse vissersboot, die hen in Bremernaven aan wal zette. Daar moes- ten de kok en de machinist in het zie kenhuis worden opgenomen. De kapi tein en de stuurman bleven aan boord, doch konden weinig uitrichten. De brand woedde voort, zodat beide man nen blij waren toen een loodsboot te hulp kwam. Zij sprongen overboord en vprden uit zee opgepikt. Het schip zonk later, doch het kan, naar de mening van de kapitein, gelicht wor den. Volgens de correspondent van het blad „Straits Times te Bangkok heeft het Siamese militaire opperbevel de in Zwitserland vertoevende koning Phoe- miphon van biam gewaarschuwd, dat iemand naar Eausanne onderweg was, om hem te vermoorden. De koning, die een enthousiast beoefenaar van de ski- sport is, zou „per ongeluk" van een rots moeten storten. Dezer dagen zü" te Vij'angkap, ten Westen van Adjibarang, 1116 Chinezen bevrijd. De vertegenwoordiging van ^et Rode Kruis te Poerwokerto heeft een telegrafische dankbetuiging aan het Ned. hoofdkwartier te Batavia gezonden, waarin wordt verklaard, dat de Ned. be trokken commandant steeds al het moge lijke heeft gedaan °m °e Chinese eva cuees te redden en dat de bevrijding zo zorgvuldig mogelijk was bewerkstelligd Ondanks aanvankelijke tegen spraak gaan ook de Spoorwegen mee doen met de prijsverlaging, zjj het dan, dat slechts een bepaalde cate gorie reizigers daarmede zal zijn ge baat. En ook P.T.T. doet mee. De Posterijen verlagen waar schijnlijk met ingang van 1 Januari het porto van briefkaarten voor interlocaal verkeer van. 7'/2 cent tot 6 cent. De Spoorwegen hebben besloten met ingang van 1 Januari de prijzen van alle abonnementskaarten met ongeveer 15 procent te verlagen. Het betreft hier de algemene abonne mentskaarten, ,je maandtrajectkaar- ten, de weektrajectkaarten, de week kaarten en de jeugdkaarten, Voor talrijke personen betekent deze verla ging een belangrijke besparing op de uitgaven. Als gevolg van de afronding der eindbedragen zullen de verlagings percenten een Weinig kunnen verschil len van 15 pet. Het grootste warenhuis van Christ- church (Nieuw Zeeland), het vier étages hoge gebouw van Ballantyne bros., is gistermiddag, toen de drukte van kopers op zijn hoogst was, door onbekende oor zaak in brand geraakt en volkomen ver woest. Er ontstond een geweldige paniek, vooral bij de in- en uitgangen van het gebouw. Tot op heden zijn 31 lijken ge ïdentificeerd en worden nog minstens 20 personen vermist. Het Nederlandse stoomschip „Volen dam", dat Maandag met een spoorbrug over het Suezkanaal in aanvaring is ge komen, heeft gisteren met slechts lichte dekschade zijn reis kunnen voortzetten. Een onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring heeft aan het lioht ge bracht, dat het schip door de wind naar de brug werd gedreven en met zijn an ker, dat volgens de voorschriften steeds buiten boord moet hangen, in een brug- baik heeft gehaakt, die met kracht weg getrokken werd. Het schip stootte ver volgens tegen een brugpijler, die af brak. Op Schiphol kwhm gisteren een zending van vier dozen aan uit Curucao, gevuld met 250 uitgezochte lelies bestemd voor prinses Elizabeth, een bruidsgeschenk van de Karibean Flower Cy te Trinidad. Te Rotterdam is opgericht de inter nationale vereniging „Het Rijnsche penregister" met o.m. als doel het aan houden van een register voor Rijnsche- pen, met de mogelijkheid deze volgens bepaalde door deskundigen nader vast te stellen regelen, te classificeren en het instellen van een z.g. averij-bureau, hetwelk zijn intermediair verleent b'j het vaststellen van tornlonen en derge lijke op de Rijn, en het bekrachtigen van averij-grosse-regelingen voorzover Charles Ross, pers-secretaris van het Witte Huis, heeft tegenover ver slaggevers verklaard, dat president Truman binnen twee weken het Ame rikaanse congres een boodschap zal doen toekomen betreffende het her stelplan voor Europa op lange ter mijn. George Marshall, de minister van buitenlandse zaken der V. S., heeft verklaard, dat hij zou aandringen op volledige beveiliging der reserves en industriële krachten van het Ruhr-ge- bied, opdat de voortbrengselen gebruikt zouden kunnen worden voor het welzijn der gehele Europese gemeenschap. Voorts zou hij aandringen op de in stelling van een voorlopig centraal be- uur An ?en federatief Duitsland. Een ander hóópte hij voor te stellen, anneer men de volgende week in Lon j het ontwerpen van een Dulls vredesverdrag tracht te geraken. Marshall betichtte de sovjet-unie er- twee voorstellen. van de „tegenwoordige onbevredigen de toestand in Europa" tot in het on eindige te willen doen voortbestaan. Reuter seint uit Washington: Het Amerikaanse congres was gisteren een en al deining. De debatten waren heftig Een aanzienlijk deel der democraten maakte met de Republikeinen front tegen de radicale en geheel onverwach te voorstellen inzake anti-inflatie, wel ke Truman, in zjjn boodschap, aan zijn Europa-program had vastgekoppeld. Welingelichte kringen zijn van mening dat de voorstellen van Truman voor een wederinvoering van een contróle op lo nen en prijzen en een rantsoenering van verbruiksgoederen „ten dode zijn opge schreven". De vakverenigingen verzetten zich vierkant tegen de i voering van een loonstop, terwijl de zakenwereld, repu? blikeinen en rechtse democraten zich on verbiddelijk tonen tegenover de andere Gisteravond is een aanslag gepleegd op een taxi-chauffeur uit Rotterdam, die met zijr wagen 0p de rijksweg AmsterdamDen Haag reed. Ter hoog te van Sassenheim is hij ten gevolge van een revolverschot om het leven ge komen. De rijkspolitie te Sassenheim heeft de zaak in onderzoek. Het slachtoffer is de 62-jarige A. G. C. Uit de voorlopige reconstructie van de aanslag blijkt, dat er waarschijnlijk twee daders zijn geweest. Gisteravond omstreeks 9 uur vroegen twee nog on bekende, er ietwat verfomfaaid uitzien de, jonge mannen bij het viaduct nabij Sassenheim op de weg den HaagAm sterdam een passerend automobilist of hij hun een lift wilde geven tot Am sterdam. Onderweg deden zij hem een verward verhaal, waaruit bleek, dat zrj zelf met een wagen op Weg waren ge weest naar de hoofdstad, maar ter hoogte van het viaduct, waar het weg dek is opgebroken en afgezet, met hun wagen twee maal over de kop wa ren gevlogen doordat zij de omlegging niet tijdig hadden bemerkt. De gastvrije automobilist zette zijn lifters later af. maar keerde terug naar Sassenheim, omdat hij het verhaal niet geheel vertrouwde. Zijn wantrouwen bleek toen gerechtvaardigd te zijn. want in de inderdaad over de kop ge slagen Chevrolet 1946 had de rijkspoli tie te Sassenheim intussen het lijk aan getroffen van de taxichauffeur. Men gelooft nu, dat de ongelukkige Chauffeur reeds van het leven was be roofd nog voor de auto bij het viaduct verongelukte. Waarschijnlijk heeft een der daders de wagen bestuurd. Dat hij in zijn agitatie de omlegging bij de opgebroken weg niet tijdig in het oog kreeg, behoeft geen verwonde ring te wekken, want de noodverlich ting, die bevestigd was aan de afzet ting, was gisteravond weer eens ont vreemd. Behalve de taxi zijn dan ook andere automobilisten gisteravond in moeilijk heden geraakt, doordat zij de afzetting niet tijdig opmerkten. Verscheidenen van hen glipten door het harde remmen rechts van de dubbele weg de berm a-, anderen reden tegen de onverlichte afzetting op. Voor de beide daders van de aanslag betekende de diefstal van de lantaarns een onvoorziene handicap bij de ten uitvoerlegging van hun plannen, welke die dan ook geweest mogen zijn. Hur wagen slipte naar het linkergedeelte van de weg, sloeg over de kop, maar kwam weer op Je wielen op het zachte gedeelte t.ussen de twee wegen in te recht, echter nu met de neus in de rich ting Den Haag- De wagen was onklaar geraakt, zodat zij deze, met het stof felijk overschot van de taxichauffeur er in, in de steek lieten en naar Am sterdam liftten. Ngar het motief van deze aanslag kan men voorlopig slechts gissen. Een der verci derstellingen is, dat roof de aanleiding is geweest, Een signalement Uit de verklaringen van de automo bilist die de twee daders van de aan slag een lift gaf naar Amsterdam heeft de rijkspolitie te Sassenheim he< volgende signalement getrokken: De eerste is een jongeman van naar schat ting 18 A 19 jaar oud en 1.75 m. lang sjofel gekleed in een, colbei'tcpstuum, zonder hoed en waarschijnlijk een don kerblauwe regenjas. De tweede is een beter geklede mai; van ongeveer 24 jaar oud, zeer slanl' postuur, klein snorretje, bruin costuum Bij de bij het viaduct achtergebleven taxi heeft de politie een hoed aange troffen, die vermoedelijk aan de jong ste dader toebehoort en waarin de ini tialen W. B. zijn bevestigd. Naar de automobilist voorts ver klaarde, heeft hij de beide mannen gis teravond omstreeks 21.15 uur op hel Rembrandtplein te Amsterdam afge zet. Het slachtoffer was in dienst bij de autogarage „Ons Belang" te Rotter dam en woonde in de Boergoensestraat Om kwart over zes gisteravond stond hij met zijn taxi bij het D. P.-station in Rotterdam. Voor het laatst heeft men hem daar gezien, toen drie heren in zijn wagen stapten en hij wegreed. deze allereerst de Rijnvaart beroeren. De oprichters zijn de verschillende belanghebbenden bij de internationale Rijnvaart, voor het ogenblik dus naast de Nederlanders, de Fransen, de Zwit sers en de Belgen, waarbij de mogelijk heid is opengehouden, dat t.z.t. ook clc Duitsers in enigerlei vorm zich daar bij kunnen aansluiten. De belangheb benden zijn bjj de oprichting geweest de verenigingen van reders op de Rijn vaart uit Nederland. Frankrijk, Zwit serland en België, de verenigingen van particuliere Rijnschippers van Neder land en België; fle verenigingen van transportassuradeurs uit Nederland, België, Frankrijk en Zwitserland, en tenslotte verschillende technische des kundigen uit. de meergenoemde lan den. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam heeft haar be middeling verleend. Het karakter dezer vereniging wordt nog geaccentueerd door de omstandigheid, dat de „Centra- Ie Commissie voor de Rijnvaart" te Straatsburg wel het beschermheer schap hiervan heeft willen aanvaar den, wat méde tot uiting komt, dat van elk land één Rijnvaartcommissaris in de „Raad,van Bestuur" zitting krijgt. De voorzitter hiervan is de heer Hei- mensdorfer, president der Zwitserse transportassuradeurs-organisatievan Nederland zitten hierin de heren Neuerburg, Wolters, Kamp en de Rijn vaartcommissaris Kiewiet de Jonge. Verder zijn ter vergadering nog een tweetal technische Commissies be noemd, benevens de directieraad welke den directeur moet bijstaan. Tot direc teur werd met algemene stemmen be noemd de heer F. Langendries, van de Nieywe Rijnvaartmaatschappij te Am sterdam. Onder de suggestieve titel „Pleidooi voor de preek" bracht in het jongste .nummer van „Sursum Corda" de ras schrijver onder het eenvoudige pseudo niem H. S.' weer een van zijn wekelijk se scherp geformuleerde bijdragen. In zijn artikel merkt de schrijver o.e. op: Er is nu eenmaal onweerstaanbaar wisselwerking. Als de gelovigen goed en aandachtig luisteren is dat een aansporing voor de predikant en als de predikant zich goed heeft voorbereid, luisteren de beminde gelovigen dés te beter. Het resultaat van preken zit hem ech ter voornamelijk in de gesteltenis van predikant en „bepreekte".' „De beminde gelovigen" moeten dus de goede gesteltenis bezitten en góéd j luisteren. Deze aangelegenheden" komen in het 1 hele leven dagelijks terug. Vrijwel elk bestuur klaagt er nu over, dat de leden van zijn organisatie de goede gestelte nis missen en helemaal niet komen luis teren. Voor dat manco en dat „nergens voor te porren" moet toch een oorzaak zijn aan te wijzen. Die is er ook. We kunnen nu eenmaal niet op de voet van voor de oorlog doordraaien, al grijpen vele verenigingen op de „be proefde tactiek" terug. De noden geestelijk zowel als ma terieel zijn ontzettend groot. Wil men derhalve iets bereiken, dan biedt alleen radicalisme metterdaad uitkomst. Zulks bewees het jongste schrijven der bisschoppen over de kinderellende met de vraag om daadwerkelijke hulp. Zondag werd de brief voorgelezen, thans reeds zijn de verzoeken om een kindje overstelpend. Neem de hulp rubriek in „Sursum Corda". Dat zegt toch wel iets! Voor mrj hangt een nieuwe kaart van Walcheren zoals het eiland worden moet met zijn nieuwe wegen en allerlei gevarieerde indelingen. Zo dient ook het leven der „beminde gelovigen" overal en in alles naar een nieuwplan te worden opgetrokken. Vooral de „fel geraakte" jeugd wacht op de radicale leiding, op de radicale daad. Jongelui en nog frisse ouderen moet men niet verwachten op een bij eenkomst, waarvan de convocatie luidt: opening, notulen, ingekomen stukken, rondvraag en sluiting. Met dergelijke'zoetsappigheden houdt men noch de radicalen ten goede noch de door oorlog en oorlogsgevolgen ra dicalen ten kwade vast. Tempo en tactiek dus, ook in het geestelijke. Men moet 's Zondags Mishoren. De preek wordt daarbij min of meer auto matisch geïncasseerd. Doch hoe kan men rekenen op een goede gesteltenis van hen, die alleen de H. Mis bijwonen vanwege de beduchtheid voor een niet- kerkelijke begrafenis. Er is nog, nu nog veel te weinig begrip van de werkelijke betekenis en de ontz.agljjke waarde van de H. Mis. Het Christendom is reddend en inder daad de enige redding. Maar dat Chris tendom tone zich fris en gepantserd te gen de tactische afleidingen der tegen partij. Waarheid is Waarheid, doch Christus Zeif gebruikte ter lering van de „be minde gelovigen" telkens nieuwe para bels. Woord en voorbeeld doen het nog al tijd. Maar men moet in het volle leven staan en overeenkomstig de tactiek op het slagveld in tempo de stellingen op bouwen en betrekken. De tactiek van voor 1940 heeft hier afgedaan. HENK VAN DER MAZE Onze Parijse correspondent telefoneerde hedenochtend: Het is niet zeker, dat de politieke spanning in Frankrijk haar hoogtepunt heeft bereikt. Voor Parijs zelf is de dreiging van een algemene staking zeer toegenomen. Men weet natuurlijk niet, hoever de opdracht aan de communisten gegeven, leiden zal, maar na de verschillende plaatselijke krachtproeven is het duidelijk, dat de communisten op de algemene staking aansturen. De unie van Parijse vakverenigingen schijnt het reeds te willen wagen, een algemene staking af te kondigen uit solidariteit met de metaal bewerkers. Evenwel treden twee belangrijke fei ten in het Hcht, die doen zien, dat de strijd met de Kominform is aangebon den: door de regering, die thans krach tiger ingrijpt en jegens de ordeverstoor ders overgaat tot vervolging van de leiders en van de kant van de arbeiders zelf, die overal, waar schriftelijke stemming plaats heeft, weigeren aan de stakingsbeweging mede te doen. Het wordt duidelijk, dat de communisten te hard aan de lijn hebben getrokken, wat echter het gevaar doet toenemen, dat zij door een geweld-actie zullen .trachten hun macht te behouren. De toestand is zo ernstig gewor den, dat hij niet meer van dag tot dag, maar van uur tot uur moet worden gevolgd. Milliarden gaan verloren, niet alleen door het enorm? verlies aan arbeidsuren, maar ook door vernietiging van levensmidde len, ook al heet het, dat verganke lijke levensmiddelen in de havens ont scheept zullen worden. Vandaag zal dit inderdaad met behulp van mili tairen geschieden. De havenstaking van Marseille dreigt heden over te slaan naar alle havens In de metaalindustrie liggen reeds de voornaamste fabrieken stil. waarbij de communisten met geweld de werkwil ligen beletten, de werkplaatsen te bereiken In de mijnen van het noordelijke kolenbekken beletten de communisten eveneens het afdalen in de schachten en 80 pet. der mijnmerkers zijn reeds aan de kolenproductie onttrokken, terwijl een groot deel der Parijzenaars nog niet eens de 300 kg. steenkolen per gezin voor hun wintervoorraad hebben ont vangen. De staking in het onderwijs is vooT morgen aangekondigd. De functionarissen in de overheidsbe drijven zijn plotseling met een eis van 20 pet. loonsverhoging gekomen, om zich bij de beweging te kunnen aansluiten Wegens de staking in de malerijen moeten verschillende Parijse bakkerijen reeds sluiten In deze dreigende toestand had gisteren in het parlement het kamerdebat plaats over de woelingen van Marseille, waar bij 3 uur lang de niet-communistische afgevaardigden van Marseille met on loochenbare duidelijkheid konden aan tonen, dat de woelingen door de com munistische leiders aldaar waren geor ganiseerd, om met geweld baas te blijven op het stadhuis. Toen de regering aan het woord kwam was het debat onmiddellijk uit, want zij verklaarde energiek de strijd te aan vaarden. Minister Depreux zeide in een korte verklaring, dat het niet mogelijk was, deze incidenten los te zien van de internationale, die van Frankrijk en die van Italië. De republiek zal verdedigd worden tegen elk fascisme, van welke kant het ook komt. De justitie zal haar werk blijven doen, zeide hij met stem verheffing tegen hen, die eerst commu nist en dan republikein willen zijn De woelingen van Marseille zijn ech ter reeds op de achtergrond geschoven door de stakingsbeweging, in het bij zonder die van Parijs en omstreken en wil de regering inderdaad energiek optreden, dan zal ze sterker moeten zijn, dan nu het geval is. Men ver wacht dan opk, dat de partij-ver gaderingen van heden instemming zullen betuigen met 't actie-program van Reynaud en Bium, waaromtrent geen mededeling wordt gedaan, doel» waarvan iedereen de strekking be grijpt. Grote moeilijkheden zijn nog te overwinnen, maar verwacht wordt, dat het nieuwe ministerie Donderdag gereed zal komen, zodat, aangezien 'n ministeriële crisis ongewenst wordt geacht, aan het einde der week het parlement een besluit zal kunnen nemen, waardoor waarschijnlijk Rey naud gemachtigd wordt de taak van Ramadier over te nemen. Zolang dit echter nog niet heeft plaats gehad, kunnen nieuwe gebeurte nissen de toestand volkomen wijzigen. Dat de. toestand als ernst'.0' wo-dt h=- schouvd, blijkt wel uit het feit. at Reynaud aanvaardbaar wordt, srea-bt zelfs hij de linkervleugel der socialisten. is' Welingelichte bronnen te Batavia, zo meldt Reuter, bevestigen de berichten in republikeinse bladen, dat er ernstige moeilijkheden zijn gerezen tussen de Ne derlanders en de Indonesiërs over de uit voering van de order „Staakt v et, vuren De moeilijkheden ontstonden tn"en< de tweede bijeenkomst der sn00'0 e "omr missie t.er bebandelin" van de voor dellen betreffende gedemilitariseerde zones op Java en Sumatra Aan deze kwesties wordt oef- geweten, dat de reizen van Van Zeeland en Kirby naar Makassar en Sumatra niet doorgingen, Officieel wordt uit Batavia medege deeld, dat de Nederlandse verliezen op 17 November bedroegen: 1 gesneuveld e» 2 gewonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1