Het toekomstig RADIOBESTEL Noodvoorziening voor zelfstandigen Een onaangename verwikkeling Tenslotte overwint Verdelingsplan voor Palestina z „BmtaJandse Zaken" in het gedrang IN- EN UITVOER IN OCTOBER BB Sportmria 1 Geestelijke stromingen erkend Minister Lieftinck houdt aan zijn 3 pcU-rentenorm vast W WOENSDAG 19 NOVEMBER 194? PAGINA 91 OMROEPVERENIGINGEN ZELFSTANDIG Maar geen eigen gebouwen noch inkomsten DE FILM „AVE MARIA" Verklaringen van het bestuur van het Mariacongres De collectie llOCd Chex Albouy GEHEIM KAMERHEREN VAN Z. H. DE PAUS Koud GEEN KWESTIE NOG VAN ONTRUIMING SCHAAKRUBRIEK correspondentie. INVOER-OVERSCHOT VERDER TERUGGELOPEN lste Gore Gradiu is geen sneltekenaar. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft thans voor publicatie vrijgegeven het rapport van de Radioraad met be trekking tot een wettelijke regeling van de-omroep in Nederland. Het rapport i« vergezeld van een door de Radioraad voorgesteld ontwerp van wet en een memorie van toelichting daarop. Aan deze. toelichting is het volgende ontleend: 1. Er zal zijn een overkoepelend om- roepliehaam, dat de vorm zal hebben van een stichting en belast zal wor den met het gehele beheer vali de om roep, waartoe o.a. behoren de techni sche verzorging de exploitatie der zendinrichtingen inbegrepen de bui tenlandse vertegenwoordiging en de verzorging van de wereldomroep. De stichting beheert, onder toezicht Van de overheid, de opbrengst van de luisterbijdrage. Zjj heeft een publiek rechtelijke taak en kan bindende voor- Schriften geven aan alle omroepinstel lingen. Zelfstandige, omroeporganisaties 2. Er zullen zijn omroeporganisaties welke geheel zelfstandig zullen beschik ken over zendtijd, die zij allereerst kun nen bestenj nen voor het uitdragen van eigen beginselen en voorts desgewenst Voor de verzorging van andere pro- grammastof. Zij zullen in het bestuur van het overkoepelend omroeplichaain zitting hebben. Teneinde als omroep organisatie te worden erkend, zal een organisatie zich uitsluitend, althans hoofdzakelijk, tot doel moeten stellen het doen van uitzendingen, en moeten aan tonen, dat zij als vertegenwoordigster kan worden beschouwd van een belang rijke stroming in ons volksleven. Algemeen programma 3. Naast het programma van een om roeporganisatie zal in beginsel steeds een algemeen programma kunnen wor den beluisterd, dat aan de volgende normen zal moeten voldoen: het moet erop gericht zjjn, op hoogstaande en harmonische wijze een zo getroüw en veelzijdig mogelijk beeld te geven van het geestelijke, maatschappelijke en cul turele leven van het Ned. volk. Het moet zo zijn, dat daaraan redelijkerwijs geen aanstoot kan worden genomen Het algemeen programma zal door een apparaat van de stichting worden ver zorgd onder toezicht en verantwoorde lijkheid van een algemeen-programma commissie, benoemd door de raad van beheer van de stichting en samengesteld uit vertegenwoordigers der grote gees telijke, maatschappelijke en culturele organisaties en Instellingen. Aan de kerken zal zendtijd worden toegewezen ten behoeve van de verzorging van kerkdiensten Geestelijke stromingen erkend De toelichting zet voorts de argu menten Uiteen, welke 'e'den tot de tegenstelling tussen de verschillende op vattingen, welke in en na de oorlogs jaren wederom duidelijk ls gebleken en de ontwikkeling van de omroep in Nederland steeds hebben begeleid. De minister, belast met de uitvoe ring van de wettelijke regeling van 1928 heeft samenwerking niet willen opleggen, doch had de verwachting dat het door hem Ingestelde alge meen programma tot samenwerking met betrekking tot dit ene programma en op de duur wellicht tot verder- gaande samenwerking op programma- gebied zou lelden. Deze verwachting bleek, ook ten aanzien van het alge meen programma zelf, niet gerecht vaardigd. Wel heeft ons omroepbestel ln de Jaren tussen 1930 en 1940 een ont wikkeling doorgemaakt ln de richting van grotere samenwerking, gedeeltelik onder de druk van de overheid, die naar mate de omroep meer en meer een algemeen belang werd gezien, haar aan vankelijk passieve houding liet varen. Het ligt in de bedoeling een pro grammaraad te benoemen, veelzijdig samengesteld, die zal worden belajf het toezicht op de werelduitzendingen. Het ligt voorts in de bedoeling aan ae kerken in de wereldomroep enige zena- tijd toe te kennen. De samenwerking der organisaties Het wordt voorts nodig geoordeeld, dat het overkoepelend omroeplichaam in het belang v^n de omroep in zijn ge heel voorschriften zal kunnen geven voor de samenwerking tussen de ver schillende deelnemende organisaties c-derling en van deze met het omroep lichaam zelf, ook wanneer een van deze organisaties nog niet tot de overtuiging zou zijn gekomen, dat deze samenwer king in het algemeen belang wenselijk is. Aan deze voorschriften is daarom bindende kracht verleend. Ook kan de ontwikkeling van de omroep het ge wenst maken, dat de sticht'ng de be voegdheid heeft, te besluiten, met uit- sluiting van andere bepaalde werkzaam heden op zich te nemen. In beide geval- ler zal goedkeuring van de minister waarborgen, dat aan het beginsel der zelfstandigheid op programmagebied der omroepinstellingen niet wordt ge raakt. De levensbeschouwingen Stromingen, welke nog niet een eigen varie organisatievcym hebben gevonden en instellingen, die niet van de bemid deling van een omroeporganisatie wensen gebruik te maken, kunnen in het alge meen programma gelegenheid verkrijgen zich te doen horen. Verwacht mag worden, dat "beide soorten programma's tezamen, die der omroeporganisaties en het algemeen programma, elkander aanvullend, een zo volledig mogelijk beeld zullen ge ven van de geestelijke verscheidenheid van ons volk en van de nationale een heid, die boven deze verscheidenheid uitgaat. Het voortbestaan van enkele grote omroeporganisaties als de vertegen woordigsters van de allergrootste stro mingen in ons volk wordt mede gemo t'veerd uit overweging, dat deze grote stromingen in een algemeen program ma niet steeds een waarlijk evenredig deel van de zendtijd zouden kunnen ontvangen zonder de samenstelling van het programma te ontwrichten en dat zil derhalve gelegenheid dienen te ver krijgen, daarnaast zelfstandig over tendtijd te - beschikken. De financiering Gemeend is, dat tot terugkeer naar de financiering van de omroep uit vrijwil lige bijdragen niet kan worden overge gaan. Deze wijze van financiering biedt geen mogelijkheid om de zgn. klaplo pers tot betaling aan de omroep te dwin gen. Ook wordt hervatting van de pro- paganda-acties, welke een noodzakelijk gevolg zijn van het stelsel der vrijwillige bijdragen, niet gewenst geacht. De verplichte luisterbijdrage, die het herstel der vrijwillige bijdragen vervangt dient beschouwd te worden als een be lasting, een bestemmingsheffing. Verdeling zendtijd De eigenlijke verdeling van de zendtijd zal eerst kunnen geschieden, nadat be kend zal zijn, hoeveel, en welke omroep instellingen voor toekenning van zend tijd in aanmerking zullen komen. Het ligt in de bedoeling deze verdeling op nieuw volgens bij de ontworpen alge mene maatregel van bestuur aangegeven richtlijnen bij een ministeriële beschik king te regelen. Studio gebouwen overgenomen of onteigend De studioruimte te Hilversum vol doet kwantitatief en kwalitatief niet meer aan de eisen, welke de omroep ln Nederland, de wereldomroep inbegre pen, stelt. Eerlang zal tot de bouw van een geheel nieuw omroepgebouw moeten worden overgegaan. Inmiddels is .hot van belang niet alleen, dat de bestaan de studioruimte op de meest doelmatige wijze wordt gebruikt, zoals reeds thans geschiedt, doch tevens, dat de in de naaste toekomst aan te brengen ver bouwingen en uitbreidingen 2odanig kunnen geschieden, dat niet op de bouw van een nieuw omroepgebouw wordt vooruit gelopen en dat deze verbouwin gen de omroep in zijn geheel dienen. Hiertoe is overname van de studio- gebouwen door de stichting noodzake lijk. Daar de studiogebouwen voor geen ander doel dan hot verzorgen van uit zendingen goed te gebruiken zijn kan, aldus de toelichting, worden ver wacht, dat de overneming daarvan op minnelijke wijze zal kunnen wor den geregeld. Mochten zich onver hoopt moeilijkheden voordoen, dan zou de procedure, voorgeschreven by de onteigeningswet moeten worden gevolgd, met een speciale regeling, welke het onmiddellijk gebruik van het desbetreffende gebouw zou waar borgen. Regionale omroep Hoewel rie mogelijkheid, dat regio nale uitzendingen overschatting van streekbelangen kunnen aanmoedigen, onder ogen is gezien, is in de ontworpen- algemene maatregel van bestuur de gelegenheid tot het verzorgen van re gionale omroepen open gelaten. Het ligt vooralsnog echter niet in de bedoeling, aan de regionale omroep een grotere' uitbreiding te geven. Slechts zal de regeling van de regionale omroep-Noord door benoeming van een adviesraad worden voltooid. De programmaraad van de wereld omroep wordt, naar in artikel 13 van het omroepreglëment wordt voorge steld, benoemd door de minister. Over wogen is, dat de wereldomroep meer dan de binnenlandse omroep een direct staatsbelang en dus min of meer staats zaak is. In art. 18 wordt voorgesteld de stieh een economisch en een programma-direc teur. De raad van beheer benoemt een direc teur-generaal en een programmaleider voor het algemeen programma. De besluiten van de raad van beheer zijn voor het merendeel onderworpen aan de goedkeuring van de minister. De bepaling, dat omroeporganisaties aan de behoeften van een belangrijke stroming moeten voldoen, zal .thans, dank zü het algemeen programma, tot strengere schifting kunnen leiden, dan voor 1940, In het thans ontworpen om roepbestel passen de dwergomroeporga nisaties niet meer. Waar over „belangrijke stromingen" wordt gesproken moet gedacht worden zowel aan het aantal harer aanhangers als aan de betekenis, welke zij voor ons volksleven hebben. Overwogen is, dat het algemeen pro gramma aan zijn doel niet zal kunnen beantwoorden, indien het niet kan be schikken over een zeer ruim deel van de zendtijd. Het algemeen programma is anders en andersoortig dan dat van een omroeporganisatie', dit wordt mede in de toedeling van de zendtijd tot uiting ge bracht. De repressieve contrölè, welke is voor geschreven, wordt door de Kroon gere geld Het bedrag der verplichte luister bijdrage is niet in de wet vastgelegd, doch als maximum op ƒ12 per jaar be paald. De Kamer nam gisteren de draad weer op, die ze vorige week had laten schieten, en heeft de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1948 tot een goed einde gebracht. UiteraSrd werd er veel in herhalingen getreden, doch op enkele punten worde hier nog even teruggekomen. In de avondvergadering Was minister Van Boetzelaer aan de beurt voor het hoofdstuk Buitenlandse Zaken. Ten aanzien van dit punt knoopte prof. Romme aan bfl de uitspraak van de heer Tilanus (c.h.), die het enige heil te dezen zocht ln het Evangelie. De heer Wagenaar had toen geïnterrum peerd, dat het Evangelie dan toch blijk baar niet genoeg kracht had. Uit welke verzuchting prof. Romme tweeërlei waarheid distilleerde: ten eerste de be vestiging van het anti-christelijk karak ter van het communisme; ten tweede de waarschuwing, dat het Evangelie beter moet beleefd worden. Welke laat- .vlinder aangename verwikkelingen, welke zich achter de coulissen van Henk Alsem's studio hebben afge speeld, nopen ons terug te komen op de film van het Maastrichts Maria- cflngres .welke kort geleden onder de titel „Ave Maria" in roulatie ls ge bracht. Had onze redactie te Rotter dam de achtergrond van deze aange legenheid zelfs maar ln de verte kun nen vermoeden dan zou zij zonder twijfel aan deze rolprent geen aan dacht hebben besteed. Zij wist er even wel niets van en kon er ook niets van afweten. De feiten zijn pas achteraf te Maastricht bekend geworden. Wij heb ben ze vernomen van het bestuur van het Maria-congres, dat er prijs op stelt openlijk te verklaren, dat het met deze film niets heeft uit te staan. Voordat het Congres bsgin September geopend werd ,was de heer Al^em op het Secretariaat Achter de Comedie over eventuële verfilming komen praten Men stond er vrij weifelend tegenover. Doch op bepaalde voorwaarden werd hem zijn verzoek toegestaan. Hij be loofde. dat hij zijn film, die hij slechts voor eigen genoegen zou maken, uitslui tend in besloten kring zou draaien. Nu hij met ziin werk gereed is gekomen, stoort de heer Alsem zich niet aan het overeengekomen accoord. Deze woord breuk wordt hem uiteraard kwalijk ge nomen. Zondagmiddag hebben we deze f'.lm in De Stuers te Maastricht gezien. Er stond een langs vier latten gespannen doekje op het toneel, waarop een beeld werd geprojecteerd, dat veel kleiner van afmetingen was dan dat bij een nor male vertoning het geval pleegt te zijn Het geluid was zo slecht, dat er van 't tweede deel zo goed als geen woord te ting te doen besturen door een raad van verstaan was Onze Rotterdamse film- beheer, die door de minister, de radio- criticus, die reeds ziin teleurstelling over raad gehoord, telkens voor 5 jaren wordt de tekst en zijn twijfel over het geluid benoemd. j heeft uitgesproken, heeft de cinemato- Het ligt in de bedoeling, in de statuten grafische hoedanigheden van deze film een bepaling op te nemen, welke voor- j reeds uitvoerig besproken. Hij wijdde ziet in de benoeming van een technisch, I zjjn aandacht hoofdzakelijk aan vorm en kleur en bemoeide zich niet met de inhoud, wat buiten zijn taak viel. Hij heeft trouwens het Congres niet bijge woond en moest er dus wel buiten blij ven, of de cineast het wezenlijke van dit grandioos gebeuren voldoende in beeld heeft gebracht. In dat opzicht heeft Henk Alsem vol komen gefaald. Zijn film hangt zelfs 'n scheef en onjuist beeld van het Maria congres op. Vooral door de foutieve sug gestie. dat zich in die verrukkelijke Septemberdagen alles rondom O. L. Vrouw van Fatima zou hebben afge speeld. Natuurlijk was het voor Maas tricht en heel Katholiek Nederland een grote eer, dat het Portugese Beeld, op zijn weg naar Rome, tijdens die hoogtij dagen van Maria-verering de stad met een bezoek vereerde, maar wij mogen niet vergeten, dat niet O. L. Vrouw van Fatima, doch O. L. Vrouw Sterre der Zee .in haar indrukwekkende Romaanse Basiliek de Hoge Gastvrouwe van het illuster gezelschap was. dat Haar als Moeder Gods kwam eren en danken. Ten onrechte is de eeuwenoude mira- culeuse Madonna in deze film naar een verre achtergrond geschoven. Men krijgt geen enkele close-uo te zien van de Ge nadékapel. waar Zij statig voor 't drie luik troont, omhangen met haar prach tige blauwe mantel, verlicht door een zee van kaarsen en vereerd door alle lagen van het Maastrichtse volk. dat Haar zo'n warm hart toedraagt. Zij wordt slechts vertoond van de voor plecht af van het schip, waarop Z.i.1 meetrok in de feeststoet. Talrijke onvergetelijke momenten wer den overigens in dit product verwaar loosd. Niets van de plechtige ontvangst van de Kardinaal-Legaat op het priester koor der Basiliek, noch van de afkon diging der Pauselijke benoemingsbul en van de feeërieke uitbeelding der Blijde Geheimen in het Stadspark of van de massale manifestatie bij het Sluitingslof op het Vrijthof. Voor dit alles is Alsem's camera-oog blind gebleven. In plaats daarvan geeft hij ellenlange stukken van de stoet, welke het Beeld van O. L. Vrouw van Fatima door de Belgische Maasvallei begeleidt. Hij last zelfs een Sacramentsprocessie, welke er niets mee te maken heeft, in, om de rolprent maar te rekken en zijn gebrek aan toepas selijke beelden te verhelen. ,In vele opzichten is „Ave Maria" dan ook niet meer dan oen reportage", schreef ons blad. We mogen daar gerust aan toevoegen: een slechte reportage. En laat dit dan ons laatste woord zijn. L. Zwart vilten driekantige steek met rand van geribde lint. Model Albouy. Foto LipnJtzkl. De Franse hoedenfabrikanten doen vergeefse pogingen om het dragen van een hoed weer algemeen te maken. Ze beweren bij hoog en bij laag dat een hoedloze man alle distinctie mist. Maar al hun betogingen hebben weinig succes. Alleen als het werkelijk koud, is dragen veel heren een hoed, maar dan zelfs is het niet algemeen. het ene zijpunt naar het an- Jonge mensen jongens en meis jes zijn beslist anti-hoed. De jonge dames van boven de 25 her inneren zich echter dat een hoed bijzonder flatteus kan zijn. En zelfs zij die de hele zomer geen hoed droegen, verzuimen niet - thans de modiste te bezoeken Ze begint®** ^en onaange- najne ontdekking: wie maanden lang blootshoofds ging, heeft moei te er niet onwennig en opgeprikt uit te zien wanneer de modiste haar een nieuw modelletje opzet. Maar aan de bekoring van een hoed ont komt haast geen vrouw en ze heeft slechts vijf minuten voor de spiegel te zitten of ze weet dat ze geen keus kan doen voordat ze alle hoeden uit de winkel heef*- opge past. Bij Albouy zaten drie dames, cue met de meest mogelijke ernst de uiteenlopendste modellen pasten, al en toe tersluiks naar elkaar kij kend om te zien wie van haar het chicste model opzette. Bij Albouy is het moeilijk te zeg gen, welk model de meeste chic heeft: de kleine beret of de grote driekantige -steek: de laatete lijkt wel geïnspireerd op die van Basil in „le Mariage de Figaro". Ze zijn van spiegelfluweel, van lamé of van vilt Soms is de rand gelijk matig omgeslagen, maar bij an dere modellen van achteren tot op de bol oplopend. Al deze modellen hebben kleine en ronde bollen. Een grote vïlte, steek heeft ln het ge heel geen bol maar daar ls de hoed van boven dwars gedrapeerd van het dere. Bij een blauwe en rode lamé- steek hoorde een voile met rode- en blauwe pailletten bezaaid. Een der gelijke hoed wordt uitsluitend laat ln de middag of 's avonds gedragen. Daarom zijn de berets practischer. Er was er een van zwart fluweel met afhangende satijnen linten en met een grote fluwelen knobbel midden op de beret Andere model len vormen van voren een nauwe lijks aangeduide driekantige steek; vele zijn gegarneerd met fazan ten-veren die brutaal de lucht in steken of langs het gezicht naar beneden vallen bijna tot aan het middel. Helaas heeft de confectie zich dadelijk meester gemaakt van die flatteuze fazantenveren en ze wor den dan ook al tot vervelens toe in Parijs gedragen. Het ls dus be ter een andere garnering te kiezen. Bij al die modellen worden volles met grote chenille moppen, gedra gen. De berets hebben zo'n succes, omdat ze makkelijk flatteren. Zfl worden ook op het hoofd der klant Gedrapeerd. Ook andere voorname huizen hebben veel berets ontwor pen Een heel bekende modiste, Rose Valois draagt haar leven lang niet anders! Waarom ook niet. men kan het model tot het oneidige variëren. Dit jaar worden ze zowel op het achterhoofd als heel schuin over het voorhoofd gedragen, maar al tijd blijven ze klein van om' ang. ste constatatie de heer Wagenaar weer tot de onbegrijpelijke opmerking bracht, dat wde het Evangelie beleeft, bij het communisme terecht komt! Hier wordt toch alles op de koip gezet! De heer Van der Goes, (P.v.d.A.) be twistte inmiddels dat zijn partij „huma nistisch" zou zijn zoals de heer Tilanus had gesteld; zij is „federalistisch" (om dat er ook christenen in worden toege laten), maar hoe zij daarmee iets uit richt tegen het communisme bleef de fractieleider ln gebreke aan te geven. De kleine zelfstandigen Wanneer Zo vroeg prof. Romme zal de commissie voor de herziening der Sociale Verzekering de kwestie der pre mieheffing en -Inning hebben opgelost? De minister-president kon hem geen datum noemen: de zaak is te ingewik keld. Maar of de kleine zelfst-.idigen dan niet met een noodvoorziening bul ten de verzekering om geholpen kunnen worden, drong de leider der K.V.P. aan. Dat ls zo pas tr ander opzicht gebeurd en de regeling ware te koppelen aan de omzetbelasting speciaal voor weelde artikelen. Dr. Beel zal het denkbeeld ln het Kabinet bespreken. Incident-Kortenhorst Op het geval van het Destructie-be- drljf te Winterswijk door jhr. Van der Goes van Naters te berde gebracht en dat deze afgevaardigde oo" in tweede termijn nog eens kwam signaleren als een „verzwakking der parlementaire de mocratie", ging ook prof. Romme té- recht even iri, niet uit ridderlijkheid te genover een partijgenoot, zoals de heer Hofstra (P.v.d.A.) later meende, maar om te waarschuwen tegen deze toepas sing van eer soort tuchtrecht hetwelk in de kring der Kamerleden niet be staat. Er kan worden getwist over de combinatie volksvertegenwoordiger advocaat, en gepleit voor een scheiding volksvertegenwoordiger - commissaris ener prlvé-ondem«ming. Maar iemand van onwaarheid beschuldigen, is weinig waardig. En met de stukken werd aan getoond dat van het „uitgangspunt van de heer Va-n der Goes geen woord juist is". Grondwetsherziening Over d« algehele revisie onzer consti tutie, waaromtrent dr. Beel weinig had kunnen toezeggen, prof. Romme nog als zijn mening dat het juis' nu tijd i<s de desbetreffende Staatscommissie in te stellen, want de voors.udie van be paalde onderwerpen door de regering bedoeld zou aan haar primair moeten worden opgedragen. Beslissingen z0u zij dan vooralsnog niet kunnen nemen. Paus Pius Xn heeft benoemd tot ge heim kamerheren prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen, hoogleraar aan de Kath. economische hogeschool te Tilburg en prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar te Leiden. w eerberichtj Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot J Donderdagavond Aanvankelijk wind uit Oostelijke J richtingen; later veranderlijk; zwaar 5 bewolkt met opklaringen; plaatselijk enige lichte sneeuw en hier en daar nevel of mist; in de nacht op ver- scheidene plaatsen weer lichte vorst. 20 November: Zon op 8.07 uur, onder 16.44 uur; maan op 14.19 uur, j onder 23.20 uur. Men zal zich herinnoren dat de aan drang van prof. Romme gold het be strijden van het misbruik der vrijheden door de grondwet gewaarborgd. De fractieleider van de P.v.d.A. ui' -e hier mede zijn instemming maar achtte toch het ''®rbo va" ""n bepaalde politieke partij eeu ondoelmatige bestrijding. Voor het ogenblik gedragen de commu nisten zich netjes ln de belde Kamers. Zolang ze geen sabotage plegen, mogen z voor de heer Van der Goes van Na ters blijven! Van dr. Beel .stippen wjj alsnog aan dat de kwestie van de deelneming aan de verkiezingen door de militairen in Indië wordt onderzocht; dat de 7e fa culteit van Amsterdam nog onder de loupe moet genomen worden; dat de lang verbelde woordenlijst voor de nieu we schrijfwijzein 1948 gereed zal komen; dat. het plan van de verbetering der salarissen V.H.O. en M.O. zal wor den doorgevoerd, waarbij de betrokke nen voor lief moeten nemen dat het „plafond" niet kan worden „doorbro ken" zonder consequenties elders en daarvoor begrip tonen: dat ln Indië in derdaad de politiële actie heus niet met één dag langere duur tot een eind ware gebracht en de heer Romme van juist inzicht- getuigt als hy het reeds bereikte resultaat niet in gevaar wil zien ge bracht door verzet tegen de Veiligheids- r~ad; over een nieuwe reis van minis ters naar Itidlë is officieel nooit iets ge publiceerd, er wordt op het moment niet over gedacht. Natuurlijk deed ook prof. Lieftinck nog eens zijn best osn zt)n visie op de financiële toestand des lands aan de Kamer duidelijk te maken. Het staats- crediet is allerminst geschokt, de goud voorraad slechts weinig geslonken en vertoont nu een belangrijke stijging. De toestand mag niet rooskleurig ztjn, hij is bezig te verbeteren. Zo eindigde het politiek defeat. Het was niet groots ln stijl maar veelszins het aanhoren waard. Nationale schuld Reeds zijn de hoofdstukken L Vila 1, VHa 2, XIV m de wet op de middelen z. h. s. aangenomen. Hierbij kreeg prof. Lieftinck kans met de katholieke ex pert Teulings een uitgesteld robbertje te vechten over de rentenorm. Laatst genoemde drong met klem aan de 3% pet. Staatslening '38 niet te converteren op 3 pet. Het heeft economische bezwa ren en zal het vertrouwen van het pu bliek de bodem Inslaan, het staatscre- dlet In dalende lijn sturen. Maar de be windsman gaf geen kamp', zich beroe pend op de Institutionele beleggers die een ruim begrip hebben getoond voor de goedkope-rentepoMtlek en met de 3 pet. in 's lands belang meegaan. Nochtans kon htl mr TeuMngs niet overtuigen. Buitenlandse moeilijkheden De gebruikelijke feestverlichting zette welr grotere luister b(j aan de behan deling der begroting van Buitenlandse Zaken. Erg feestelijk was die overigens niet voor d'e minister. Er was weliswaar een uitmuntende rede van de buitenlandse specialist der K.V.P., de heer Serrarens, die zich zijn ervaringen uit Lake Success ten nutte makend, het diametraal verschil tussen Volkenbond en Verenigde Naties be lichtte en de laatste organisatie on danks haar fouten aanprees als het hui dige wereldforum, in navolging van Z. H. d« Paus, al ls er dan ook geen zeden wet die alle staten bindt. Daarom zij de Nederlandse politiek onveranderd het bijdragen waar mogelijk tot betere verhoudingen tussen de grote mogend heden. Ook de nieuwe broederschap van de nood, in Europa gebiedende eis gewor den voor A-merika's hulp, heeft d" voile sympathie en medewerking van de heer Serrarens (geheel ander geluid dan dat van de heer Ruygers, kath. lid der P. v. d. A.-fractie, die telkens weer ver zuchtte kan de mens nog wel En Europa leven Aan het slot der rede intussen klonk een stevig protest tegen de bewinds man, die maar van allerlei aan de Ka mer, zelfs aan de commissie voor B.Z., onthoudt. En de militaire missie tfi Duitsland, de commissie- Cleveringa en het rapport-Vorrink over het Rode Kruis passeerden de revue. Ook andere Kamerleden klaagden steen en been over het tekort aan de nodige publicatie ten aanzien van aan gelegenheden waarvan ons volk kennis dient te helbben. De bewindsman kreeg tot Donderdag tijd zich op de oplossing dezer hachelij ke puzzle te bezinnen. Ook de diverse practische opmerkingen en vragen van mr. Rootvink (K.V.P.)speciaal inzake de grenscorrecties, zullen Z.Exc. nog wel enig hoofdbreken kosten. Het Vaticaans gezantschap De staatk. ger. dominee Zandt heeft zich beraden, ditmaal geen amendement tot opheffing der missie ten Vaticane te zullen voorstellen, al mag aan zijn anti-katholieke gezindheid vooralsnog niet getwijfeld worden. L. H. Het plan tot verdeling van Palesti na, waarover de subcommissie der V. N. voor de verdeling Maandagavond overeenstemming heeft bereikt omvat de volgende punten: 1. Het mandaat en de ontruiming der troepen van de mandataris zullen worden beëindigd op een datum, die, met goed keuring van de veiligheidsraad, zal worden bepaald door de voorgestelde commissie der V. N. voor Palestina en de mandataris. Deze datum zal echter niet later mo gen zijn dan 1 Aug. 1948. 2. Een onafhankelijke Joodse en Ara bische staat zullen 2 maanden na de ontruiming der troepen worden gesticht. Ten aanzien van Jeruzalem zullen af zonderlijke voorzieningen worden ge troffen. 3. De tijdsruimte tussen het aanvaar den van de aanbevelingen inzake Pa lestina door de assemblee en het uitroe pen van de onafhankelijkheid van de Joodse en de Arabische staat zal de overgangsperiode genoemd worden. 4. De assemblee zal een commissie be noemen uit vertegenwoordigers van de volgende staten: Uruquay, Guatemal Polen, Noorwegen en IJsland. in de 5. Het bestuur van Palestina overgangsperiode zal worden °P#ehan- gen aan deze commissie, die zal delen volgens de aanbevelingen c'idin y gemene vergadering en onder van de veiligheidsraad. r hel 6. Deze commissie zal oe jen n„ bestuur noodzakelijke maatreg (Schaakredacteur: P. A. Koetsheid, Noorderhavenkade 16a, Rotterdam.) DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Andermaal worden onze lezers op een stel zelfmatopgaven verrast van R. Svo- boda. Deze heer heeft wel een grote voorliefde voor dit genre. We hopen er ditmaal gelukkiger mee te zijn dan zes weken geleden. Toen was het hele drie tal nevenoplosbaar. 6321 ls wel de een voudigste. 6322 is niet lastig, wel fraaier van inhoud 6323, hoewel met breed op gezet, heeft een aantrekkelijke oplos sing. 6324 heeft wel het meest uitgebreide variantenspel verliest echter van zijn waarde door een dual. CORRECTIE. In no. 6319 moet de witte koning op gö staan. g. v. L. te B. Waarom In no. 6811 l. Del faalt? OJ. dreigt 2. Dgl: dat ia toch niet gevaariyk; neem aan zwart spee" J- g3 2. Dgl:t, Ke4: 3 De3t wordt door Da7 belet en na 3. Pc3f wan delt de K rustig naar f3. No. 6321. R. Svoboda, Praag. leto Plaatsing. Zelfmat in twee zetten. Wit: Kcl, Del, Rb2—e2, Pe7; d2, g«. Zwart: Kf4, Rh6; b3, c2, g7. No. 6322, R. Svoboda, Praag. 1ste Plaatsing. Zelfmat in twee zetten. Wit: Kf5, Da6, Tc8, Rf4—g2, Pc2—g8j b3 d2 gS, g6. Zwart: Kd5, Tf3, Rdl, Ph2—h8[ g7. No. 6323. RUDOLF SVOBODA Praag, lste Plaatsing. Zelfmat ln 3 zetten. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige cijfers had de invoer in October 1947 een waarde van 380,5 mill. (1.436.804 ton) tegen ƒ334,9 mill. (1.422.500 ton) in September 1947. De waarde van de uitvoer bedroeg in Octo- bei ƒ217,3 mill. (581.278 ton) tegen ƒ160,2 mill. (497.254 ton) in September, zoals wij in ons blad van 7 Novemher reeds meldden. Hoewel de stijging van de waarde van de invoer in October vrij belangrijk was, was de toeneming bij de uitvoer naar verhouding veel groter. Het invoerover- schot, dat in Juli van dit jaar nog ƒ284 mill, bedroeg, liep dan ook verder terug ,van 175 mill, in September tot ƒ164 mill, in October. In verband hiermede steeg het deel van de invoer dat ge dekt werd door uitvoer van 47.8 pet- in September tot 57,1 pet. In October een verhoudingscijfer dat na de oorlog nog niet werd bereikt. De aanzienlijke hogere uitvoerwaarde in October was het gevolg van een alge mene stijging, welke zich zowel bij de agrarische als bij de industriële export voordeed. Deze stijging kan ten dele worden toegeschreven aan het eindigen van het vacantieseizoen, welke omstan- digheid een algemene productieverho ging ten gevolge had. Bij de agarische sector waren de gunstige resultaten mede een gevolg van seizoenexporten, zodat voor de naaste toekomst wel met enige terugslag moet worden rekening gehou den. Deze seizoenterugslag was reeds merkbaar bij bloembollen, planten e.d., waarvan de uitvoer van ƒ33,3 mill, in September tot 17,5 mill, in October verminderde. Belangrijke posten bij wa ren (in millioenen guldens).„tarwe 16,8 (September 14,6), tarwebloem 5,0 (7,0), mais 6,2 (4,6), copra 6,1 <'.m. steenkool 14,2 (12,1), plaat-, staal-, profiel, en bandijzer 16,6 (12,9), 29,9 (26,3), garens 12,7 (10,8) eJfctrische toestellen 8,8 (9,3), machinerieën 19,9 (16,0), vlieg machines 11,1 (4,8). Bii de uitvoer waren belangrijke PoS" ten o.a. (in millioenen guldens): kaas 5!3 (September 3,5), gecondenseerde melk 5,4 (4,4). verse groenten en vruch ter. 6,3 (7,2), aardappelen 16.3 <4,3 bloembollen, planten, enz. 1LS .1??/ zetmeelproducten 10,3 (2 8), kunstzijden garens 5,2 (3,1), katoenen manufacturen 6,3 (6,4), radio-artikelen 8,9 <5'"',,gloei- lampen 3,2 (2,2), schepen 4,1 (3>2J- men en de mandataris zal geen bepa~ lingen mogen uitvaardigen, stryd zijn met de uitvoering v aanbevelingen der assemblee commissie. mden en 7. Na besprekingen mfV.ip in beldn Arabieren, Zal de c°mn,~eerlngsraaH staten een voorlopig® Uralgï kiezen en instellen, dien'®! mene leiding der commissie dienen te TkVoor zo ver dit niet in stryd is mei Ie aanbevelingen deiMSemblee, zullen de voorloplg«r^«™g8raden tH- dens de overg*"**?*™™J0l]fdig ge- zasr hebben in gebieden, die onder hun beheer staan. Dit gezag zal zich tevens "«^1 0Ver Immlgratie- aangelegen pige regerin a(Jen zul. len in de Kortst mogeiyke tijd uit in- woners van hun staat een gewapende militie recruteren, welke sterk genoeg rnoet rijn om de binnenlandse orde te handhaven en grensincidenten te voor- Icomen- 10. Binnen 2 maanden na de ontrui ming door de Britse troepen zullen dc voorlopige raden democratische ver kiezingen Uitschrijven voor de const - tuerende Vergadering. Stemgerechtigd zullen alle Palestijnse burgers, mannen en vrouwen, boven 18 jaar zijn. Verder voorziet het plan de in stelling van een voorbereidende econo- ™<heS commissie, wclke zal moeten ^ginnen met de voorbereidng der or ganisatie van een economische unie en een gemeenschappelijke economische raad. Gedurende de overgangsperiode zal Engeland belast blijven met het hand haven van de orde en met de leiding Van de openbare diensten, voor zo ver deze niet onder de commissie der V. N de voorlopige raden of economi- sche raad ressorteren. Teneinde de continuïteit in de func- I tionnering der bestuursdiensten te ver zekeren, zal de verantwoordelijkheid hjervoor geleidelijk van de mandataris aan de voorlopige regeringsraden en de economische raad worden overgedra gen- Van de zyde van het Britse mi nisterie van oorlog wordt verklaard, dat de berichten, als de ming van Palestina door de Britse troepen reeds /.«n begonnen, van alk grond ontbloot z«n. Men wyst er op. dat de plannen voor de ontruiming onder het Britse hoofdkwartier voor het midden-Oosten ressorteren, waa< de plannen nog worden bestudeerd. No. 6324. RUDOLF SVOBODA Praag. Plaatsing. Zelfmat in 3 zetten. GOEDE OPLOSSINGEN. Na 6312, 6313 en 6314: Bergstein, Ge leen; Joh.; Giesen, Lutterade; A. C. Hoyng, Veghel; F. Pijls, Maasbracht; H. F. Verheij, Breda; F. L. Verheij. Rotter dam- F J. F. Nivard, Rotterdam. No 6312 en 6313: N. L. Coene, Den Haag: S. A. Houdijk, Rotterdam; 'J. de Nijs, Groesbeek; S. Trouwborst, Schie dam: R- Versluys Rotterdam. No 6313 en 6314: G. v. Lin, Roekei; H. W. v. Soest, Vreeswijk. No. 6313: W. H. Haring, Schipluiden; D. de Jong, Breda; H. v. d. Poel, Zoeter- woude. Nos. 6308, 6312 en 6313: D. F. v. Ent hoven, Hilversum. O Het Br.-Indische cricketteam (326 en 304 voor 9) won met 47 runs van de Australische ploeg (38" en 203) in Syd- ney De linkse Indische slow-bowler Manhad nam 8 wickets voor 84 runs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2