Nieuw hoofdstuk in de Indië-vaart eerberichtj Goede stapelgroenten tegen een redelijke prijs Incidentele salarisverbetering voor Overheidspersoneel Lijdt Emma of V.U.C. 't meest aan eerste-klas-heimwee? De 3e en 4e klassers De dood in de pot? DE „WILLEM RUIJS" GEREED VOOR DE MAIDENTRIP FEIJENOORD-D.F.C. RIJST UIT DE SCHADUW VAN TWEE BIG MATCHES IN KENNEMERLAND Het gevecht om de leiding in een zeer belangrijk stadium Sportmria Op 2 December: na een kommervolle jeugd van bijna negen jaren prinselijk paar heeft motorpech Regeling politie-kwestie opgehouden ZATERDAG 22 NOVEMBER WEf PAGfNA 8 SCHIP VAN BESCHAAFDE HUISELIJKHEIDLUXE verijdeld, met bewonderenswaardige tact, -- ------ PUBLICATIEWOEDE IN NEDERLAND Regen REGELING MAANDAG VAN KRACHT PRIJZEN VAN SLACHTVEE VERKIEZINGEN IN CHINA Naar schatting 250 millioen kiezers BRAND IN DE A'DAMSE PETROLEUMHAVEN Stagnatie in de olielevering? BLIJFT HERMES DVS BIJ DE KOPLOPERS? S V-V. HEEFT VRIJE DAG En daarom zal R.C.H. de kop kunnen overnemen INHAALPROGRAMMA BILJARTK AMPIOENSCHAP CADRE 45/2 In de Centrale Baad van d« kring Rot terdam van de Katholieke Volkspartij, zijn, toen hü onlangs bijeen was, bittere klacshten geslaakt over het bijna volsla gen gebrek aan belangstelling, dat thans helaas bij Rotterdam's katholieken voor het werk van onze politieke organisatie blijkt te bestaan. Overigens een, helaas! zeer vervelend, maar xxi«t al te veront rustend verschijnsel in zogenaamd „stille" perioden. Maar beleven wij thans een „stille" periode? Er zijn belangrijke, parlementaire ver. kiezingen in het zicht; binnen enkele maanden zullen we voor de stembus wor den geplaatst. Deze verkiezingen hebben iets merk waardigs: zij zijn een tussentijdse volks raadpleging, op een ongewoon moment; om een reden, welke nauwelijks tot de massale volksverbeelding spreekt. Men kan zich bijna niet goed indenken in het feit, dat de politieke wil zich weer moet opbaren; telkens in één stem, maa^,d°°^ de keuze van een partij, die er wel een millioen op zich kan verenigen, van ge weldige betekenis voor de toekomst va hBijladned gewone periodieke verkiezingen -F„.ó£«ïme al in de winter, begint de campagne voorafgaande aan ..- -5 ■werd de actie voorbereid, er was of er kwam geestdrift voor de goede zaak, welke groeide tot de verkiezingsdag. Nu echter is of lijkt het de dood in de pot. Dezelfde klachten, welke we in Rot terdam's Centrale Raad hoorden, beluis terden we op ons Congres te Utrecht, uit alle delen en hoeken van het land. Daar waren een zeventienhonderd enthousiaste werkers, zwoegers bijeen; de topleiding, kringbesturen, afdelingsleiders. Maar de benauwende vraag was; staat de grote massa van het katholieke Volk van Ne derland met overtuiging achter ons? Niemand twijfelde er aan; de overgrote meerderheid van onze katholieke mensen zal 0 ^nd ^aav haar stem op de Kati - jeke Volkspartij nltbrengen. Maar op de oeide vleugels; de meer conserva tieve en de meer progressieve schijnen veel aarzelenden te staan. Bij hen wordt het besef van het geweldige belang van onze katholieke saamhorigheid en een heid geschokt door allerlei overwegin gen, waarvan wij de gegrondheid thans niet 'llen betwisten, maar die de ontiole kwestie, dat alleen eenheid tti ht. ook de macht ten goede maakt, volkomen uil het oog verliezen. Onlangs beschreef onze Par ij se corres pondent in ons blad de verbazing, maar tevens de diepe bewondering, welke de Franse katholieken op hun tentoonstel ling van het katholiek onderwijs uitspra ken over de inzending van katholiek Nederland. Wat voor ons absoluut ge woon is geworden, is voor hen in dat zogenaamd geheel katholieke land een onbereikbaar goed. Maar juist omdat het voor ons allen zó gewoon is geworden, denken wij niet meer aan de strijd van tientallen jaren, welke de katholieken, tezamen met hun christelijke coalitiege noten, hebben moeten voeren om de financiële gelijkstelling van het bijzon dere met het openbare onderwijs te ver krijgen. Te gemakkelijk vergeet men, dat dit voor alle christenen zo kostbare bezit ook een zeer teer bezit is- De tegen standers van velerlei schakering weten maar al te goed, welke macht het Chris telijke onderwijs in een land vertegen woordigt; en als zij het bewind in han- n Rijgen, is hun eerste offensief tegen het bijzonder onderwijs gericht. De erva ringen, hiermede in zovele landen opge daan. moesten voor ons een baken in zee zijn. Wat de vaderen moeizaam in vele| jaren verwierven, kunnen wij, hun op volgers, bij één stembus weer verliezen. Wij memoreren slechts één feit. Maar het is groots genoeg om ons te doen be seffen, wat er bij elke, dus ook bij de komende verkiezingen op het spel staat. Maar men bedenke; De overwinning eist krachtsinspanning, voortdurende waak- znarnheid onverbiddelijke strijd. Niets ondermijnt zozeer d* strijdlust van de Koedwillenden als de lamlendigheid vm futloze of ook wel ontevreden meelope^ Zelfs als men rekening houdt met de vergadermoeheid, welke sinds de o S een internationaal verschijnsel ls1 den, moet men erkennen, dat het met onze politieke activiteit, wat de massa betreft, niet schitterend is gesteld. Met de verkiezingen in een zeer nabije toekomst schijnen zelfs velen, die toch leiding moesten geven en tot de strijd aanvuren, in een toestand van hopeloze passiviteit te zijn gedompeld. Ongetwijfeld is het ontmoedigend en zelfs demoraliserend, als alle inspanning vergeefs lükt; maar als zelfs zij, die in de politieke strijd moeten vooropgaan, weinig moed tonen en de actie zouden staken, zou de toe komst voor onze politieke partij er som- be„ uitzien. Maar natuurlijk we twijfelen er geen ogenblik aan tegen de verkiezin- ge" vlamt aller activiteit weer op. Men pakke echter terstond aan om de lauw- partijen met dezeif?' j e kampen hebben; en Je o~0e,l.lJkheden te partij met grote regermgsverant^^ lijkheid in zeer moeilijke tijden geidt dit dubbel. De meeste dezer moeilijkheden liggen buiten de invloedsmaoht van de Partijen en van de regering, maar voor- lichting is bitter noodzakelijk en kan ^OÏ>den gegeven. Men late aan de partij bij uitstek ontevredenen, zonder ver- antwoordeliikheid, geen vrij spel. Er moet leven in de politieke wereld komen. de grote dag". Dan Kapel en altaar van de „Willem Ruys". Op 27 November wordt het altaar geconsacreerd door Z. H. Exc. Mgr. Huibers. In gewone omstandigheden wordt de zaal als bibliotheek gebruikt. Geen schip maakte waarschijnlijk ooit nog vóór zijn eerste reis schip van de Rotterdamsche Lloyd. Wie kon op 25 Januari 1939 bij reeds zoveel historie als de „Willem Ruijs") het nieuwe vlagge- de kiellegging van wat toen nog „bouwnummer 214'' heette be vroeden, dat bijna negen jaren zonden voorbijgaan aleer dit werk zijn bekroning zou vinden: in de maidentrip. Maar nu is het dan toch zo ver: op 2 December a.s. gaat de „Willem Ruijs" het zeegat uit vooir haar eerste tocht naar de Oost. En daarmee begint dan voor de Nederlandse koopvaardij een nieuw luisterrijk hoofdstuk de Indië-vaart. dansvloeren en intieme zitjes, de leuke kinderkamers, de gezellige bioscoopgele genheid, de sfeerrijke kapel-bibliotheek, de royale sport- en wandeldekken en veranda's ,de genoeglijke bars en de rijke trappenhuizen, alle ademen zij een sfeer van beheerst-luxueuse huiselijke beschaving. Dan zijn er nog de volledige geneeskundige dienst met operatie-, wacht- en spreekkamer, zieken verblijven, en apotheek, de Winkelgalerijtjes en kan toren, de ruime moderne keukens, de wasserij en strijkerij, de drukkerij met eigen scheepskrant, het zwembad, de lifts, de hondenkennels en in de achter in Ruim zeven jaren, en de hele oorlog door, heeft de gigantische ijzermassa op de helling van „de Schelde" het stads beeld van Vlissingen beheerst. Blootge steld aan het gevaar van geallieerde bommen, maar meer nog aan het voor nemen van de bezetters om het Schip ofwel naar een Duitse haven te slepen en daar voor eigen gebruik af te bouwen ofwel eenvoudigweg op te blazen. Geluk kig echter kon elke kwade toeleg worden eindeloos traineren en moedig ingrij-f1? de chapelle ardente. Een be pen hebben werfdirectie, arbeiders en J S in kort bestek moet helaas be- illegaliteit dit waarlijk nationale bezit voor ons land weten te behouden. En zocht men onder de bezetting naar alle mogelijke middelen om het werk zo lang mogelijk op te houden, terstond na de be vrijding werd met verdubbelde energie aangepakt. Op 1 Juli 1946 konden doop en tewaterlating geschieden. „Bouwnummer. 214" ontving toen de naam „Willem Ruijs", niet zozeer naar de man, die in 1828 de grondslag legde voor wat later de Rotterdamsche Lloyd zou worden, als wel naar hem die als direc teur op 15 Augustus 1942 viel als slacht offer van de eerste Duitse gijzelaarsfu sillades. Vers in het geheugen ligt nog het unieke staaltje vakmanschap, dat de Ne derlandse zeesleepvaart vertoonde, toen in de afgelopen zomer de „Willem Ruijs" "it de nauwe Vlissingse haven moest ^°I,den overgebracht naar haar ligplaats je Rotterdam; het kwam daar in dat enge ^eeuw-se watertje op centimeters aan, ólaar ••Hollands glorie" klaarde het en het schip veilig thuis. Volgde de hervtl de schroef met de Zeven- TO™ tn 511 hoogtepunt....! Ja, de w w U1JS maak*e wel historie. In ^an dfze week had de tech- nische proefvaart plaats. En op 2 Dec. gaat het dan naar de Oost! Wat aan de „Willem Ruijs" vooral op valt, is - meer dan de bolle buik en de scherp uitlopende achtersteven de fiine distinctie waarmee het interieur is inge richt. Geen verblindende overdaad doch beheerste luxe. Weliswaar weelde ech ter niet de barok van een deviezenpaleis voor Amerikaanse dollarkeizers, doch de Stijlvolle geriefelijkheid van een aange naam en beschaafd thuis voor de over tochten van en naar Indië. Een vergelijk leert de noodzaak van concurrentie. De rustige eetsalons, stemmige rooksalons, feestelijke „social halls" met strijkjes, Als eerste van de vorstelijke perso nen, die het huwelijk van Prinses Eliza beth hebben bijgewoond, verlieten gis termorgen Prinses Juliana en Prins Bernhard Londen om per vliegtuig naai Nederland terug te keren. Hun vertrek ondervond echter, naar Reuter meldt, vertraging, doordat de motoren van hun vliegtuig, toen dit óp het vlieg veld Northolt zou opstijgen, niet zui ver bleken te functionneren. Nadat de machine de startbaan was afgelopen, werd zij naar het platform terugge bracht, waar mecanlciëns van de R. A. F. de motoren terstond onder handeh namen. Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond om 18.45 uur met de Dakota PH-PBA op het vlieg veld Soesterberg aangekomen. Daar dit vliegveld niet voorzien is van z.g. nacht- verhehting, fungeerde een auto als rij- ae"d landingsbaken, welke met licht- ,r „t de Plaats markeerde waar het vliegtuig moest dalen. perkt blijven tot een summiere en min of meer ongeordende opsomming. Maar een enkel woord nog over de hutten. Dit zijn inderdaad „hutten", die het essentiële van het scheepsverblijf hebben behouden, hoewel zij niet minder van alle moderne comfort zijn voorzien. Er zijn slechts drie hyper-luxe verblijven, „voor de maha- radja's", naar men ons influisterde. De knapste technische ingenieurs en de bekwaamste handwerkslieden hebben aan de totstandkoming van dit1 schip hun beste krachten gegeven. Maar wij mogen ook niet de keur van onze bin nenhuisarchitecten en kunstenaars ver geten; zij hebben hun artistieke begaafd heid in dienst gesteld om aan dit drij vend hotel een karakter te geven waarin beeldhouwwerk, glas- en wandversie ring, schilderwerk, gobelins en houtinleg corresponderen met meubilair, stoffering en comfort. Men kan inderdaad van een fraai geslaagde totaalconceptie spreken. Acht enkel werkende twee-takt diesel motoren geven de beide schroeven een capaciteit van 60.000 pk voor een kruissnelheid van 22 zeemijl of 40 km per uur. Van de meer technische inrich ting noemen wy nog de radar-installatie, terwijl aan de navigatie-instrumenten op de commandobrug uiteraard de mo dernste vindingen haar toepassing heb ben gevonden. Zeer uitgebreide veilig heidswaarborgen - dubbele bodem, water- en rookdichte schotten brand en rookmelders doen de gedachte aan de 12 reddingboten voor 99 passa giers en de beide luxe-motorboten min der ongeruste associaties wekken. Met een bemanning van ronde, tradi tierijke Nederlandse zeeënbedwingers en een bedieningsleger van voorkomende Javanen totaal personeel 400 man is de „Willem Ruys" gereed om haar 21.500 bruto register ton (200 M. lang, 25 breed, 27 hoog) en haar capaciteit van 840 passagiers le t/m 4e klasse in te zetten ter beschrijving van nieuwe gulden bladen in het trotse boek van de Nederlandse koopvaardij De Nederlanders bljjken een onver woestbare hartstocht te bezitten om anderen hun meningen te verkondigen en hên van de juistheid ervan te door- dringen. Zo moeten we toch wel con stateren, als minister Gielen ons mede deelt, dat het aantal gegadigden voor de uitgave van week- en maandbladen, dat nog steeds op een papiertoewtjztng wacht, momenteel 287 bedraagt. w Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot j Zondagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan S regen en matige, tijdelijk krachtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind, 5 i later minder zacht. j 23 Nov.: Zon op 8.12 uur, onder j 18.40 uur; maan op 15.02 uur, onder ji-45 uur. 24 Nov.: Zon op 8.1S uur, onder 5 ;0-39 uur; maan op 15,14 uur onder i ->9 uur. i Teneinde te voorkomen, dat deze winter wederom van overheidswege maximumprijzen voor stapelgroenten worden vastgesteld, hebben de bjj de productie en de handel betrokken orga nisaties in overleg en met goedkeuring van het directoraat-generaal voor de prijzen zioh vrijwillig een prijsregeling opgelegd. Deze regeling, welke a.s. Maandag Ingaat, komt hierop neer, dat in een groot aa (tal groentewinkels de stapelgroenten van goede kwaliteit tegen de volgende prijzen zullen wor den verkocht: uien 20 cent, rode kool 15 cent, gele kool 12 cent, peen 14 Cenï' kroten 14 cent en rapen 12 cent, alles pep k.jj. Als de veilingprjjg te hoog oploopt, leveren de veilingen in Noordholland, waar de meeste wintergroenten van daan komen, vrijwillig tegen verlaagde prijzen. Verschillende producten, die onder deze regeling vallen, behoren zgn. tot het grove product, waarvan kwaliteit en kleur even goed zijn als van een kleiner product, waarnaar onder het publiek meer vraag bestaat Voor het kleine product blijven de prijzen vrij, maar wanneer het publiek meer het grove product gaat kopen, zullen ook deze prijzen vanzelf naar beneden gaan. In het voedselvoorzieningsblad van Vrijdag is de prijzenverordening 1948, runderen, graskalveren en nuchtere kal veren van het bedrijfschap voor vee en vlees afgekondigd, waarin dè prijzen zijn vastgesteld, welke in de periode van 7 December 1947 t.m. 8 Januari 1949 aan de leveranciers van 't op de leveringsplaat sen overgenomen slachtvee zullen wor den uitbetaald. Deze, over het algemeen vrijwel gelijk gebleven prijzen brengen geen wijziging in de prijzen van het rundvlees voor de consument. Het Chinese volk is gisteren voor de eerste algemene verkiezing in het land ter stembus getogen. Volgens de nieuwe groildwet van de Chinese re publiek, die het vorig jaar werd aan genomen, worden bij deze verkiezin gen 2.971 afgevaardigden van de na tionale vergadering gekozen. In semi- officiële Chinese kringen verklaart men, dat een groot percentage van de naar schatting 250 millioen kiezers analpliabeet is en een „nachtmerrie" was voorde Chinese politici, die hun de beginselen en het doel der verkiezingen trachtten duidelijk te maken. Krachtens de nieuwe grondwet is ieder geestelijk gezond Chinees burger boven de 21 jaar, die niet wegens ver raad. het schuiven van opium of cor ruptie veroordeeld werd, kiesgerech tigd. Ongeveer een kwart van de 450 mil lioen zielen tellende bevolking van China zal zijn stemplicht niet kunnen vervullen wegens de burgeroorlog, waardoor 7 provincies en twee ge meenten door de communisten worden beheerst. De communisten en de democrati sche liga werden van deelneming aan de verkiezingen uitgesloten. Gistermiddag verrichtten twee lassers met een autogenisch las-apparaat werk zaamheden in de pompkamer van de in de IJpolder gelegen petroleumhaven te Amsterdam. Plotseling sprong een vonk over en enige seconden later was de pompkamer één vuurzee. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien en het was een geluk, dat de wind van de dichtstbijzijnde petroleumtanks afstond, waardoor waarschijnlijk een catastrophe is voorkomen. De Amster damse brandweer, die met groot materiaal uitrukte, was de brand na een half uur meester. De grootte van de schade kon nog niet Worden vastgesteld, doch de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er niet meer petroleum afgeleverd kan worden. Heden zou een onderzoek naar de toestand van de pompen worden inge steld en indien geen der pompen ge bruikt zal kunnen worden, is de ge meentelijke petroleumhaven voorlopig op non-actief. De machines van de pompkamer, welke aan de voorkant zijn aangebouwd hebben slechts enige waterschade op gelopen. Met de replieken over het hoofdstuk Binnenlandse Zaken zijn nog twee uur heengegaan zonder dat zij veel nieuwe gezichtspunten opleverden. Op een en ander wordt hieronder korteiijk ingegaan. De begroting van Binnenlandse Zaken is z. h. st. goedgekeurd, nadat hij de artikelen o.m. nog van gedachten was gewisseld over de GEVALLEN VOOR HET VADERLAND De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Kon. Marine: mar. A Smits, uit Leiden, gesn. 13 Nov.; sgt. mar. A. Klarenberg, uit Den Haag,' gesn. 15 November. Kon. Landmacht: korp. B. Attema, 1-9 R.I., uit Wonseradeel, gesn. 3 Nov bij Klampok; serg. J. Beekman, 1-5 R.I., uit Doornut, gesn. 10 Nov. te Notong; sold. G Borgers, 3-2 R.I. uit Barneveld, gesn. 15 Nov. bij kampong Melali; korp. L. Bravenboer, 3-2 R.I., uit Barendrecht, overleden aan be komen verwondingen op 8 Nov. te Tasikmalaja; serg. K. Breeuwsma, 1-9 R.I., uit Wijmbritseradeel, gesn 3 Nov. bij Klampok; korp. M. J. Ham 3 reg. Prinses Irene, uit Leidschen- dam, gesn 12 Nov. te Tjiwidej; sold lste kl. K. Keesman, 4-2 R.I., uit Hoogkarspel, gesn. 11 Nov. bij Tand jong Poera; korp. A. F. Kok. 1 reg. stoottr. uit 's-Hertogenbosch, ver dronken op 14 Nov. tijdens patrouille gang bij Salatiga; sold, lste kl. J Moeselaar, 1-9 R.I., uit Den Haag, gesn I iov. bij Klampok; sold. F. H. Santing, 4-2 reg. jagers, uit Zwolle ge>n. 11 Nov. bij Tandjong Poera; serg. M. Schonthaler, 1-9 R.I.. uit Haarlem, gesn. 3 Nov. bij Klampok: sold, lste kl. H. Visser, 1-9 R.I.. uit Wijmbritseradeel, gesn. 16 Nov. te Bodjong; korp. A. Wartena, 0 reg. veldart., uit Menaldumadeel, gesn (datum onbekend) te Dessa Tjiadoe Rectificatie: soldaat P. J. Willems. 4-3 R.I., werd op 11 Aug. gemeld als- „overleden na vermissing"; betrok kene is echter nog in leven en op 8 Nov. na vermissing teruggekeerd. K.N.I.L.: serg. ing. J. J Gordus gesn. 12 Nov. te Tandjong Poera; mil wachtmeester art. L. Klaare, gesn. 5 Növ. te Kopeng- Jav. sold. 2de kl Sawal, gesn. 5 Nov te Kopeng. politie-kwestie. Gemengde gevoelens zullen het geble ven zjjn, die minister Witteman van zijn eerste ontmoeting met de Kamer heeft meëgenomen. Lof en blaam gewerden hem gelijkelijk. Dat hy zij 't elegant, zoals de heer Van Sleen opmerkte over ettelijke punten in eerste termijn was heen gegleden, werd hem weinig kwalijk genomen. Z.Exc. heeft trouwens eigener beweging nog een en ander ge redresseerd. Genoemde woordvoerder van de P. v. d. A. wilde zelfs namens zijn fractie constateren dat mr. Witte man op zijn plaats is gebleken in het progressieve kabinet. Ook van andere zijde liet men zich erkentelijk uit over de diverse toezeggingen van de be windsman, speciaal ter zake de toeken ning van een voorschot aan de gepen- sionneerden. Nu wilde echter het „noodlot" dat de minister op dit punt een correctie moest aanbrengen en met name uitsluiten de genen wier pensioenen eerst na 1 Ja nuari 1945 waren ingegaan. Deze res trictie bracht uiteraard teleurstelling en Z.Exc. haastte zich te verklaren zijn beste beentje t« zullen voorzetten om te dezen nog Verzachting aan te bren gen De moeilijkheid schuilt blijkbaar in de 'ingewikkelde berekening waarmee men moeilijk vóór Kerstmis kan klaar komen. Over de Donderdag door Z.Exc. ge stelde norm dat met het oog op de al gemene politiek der regering inzake de lonen en prijzen en de nood der schat kist van 'n verhoging der salarissen over de hele lijn geen sprake kan zijn, maar enkel gedacht kan worden aan een in cidentele herziening zijn nog enkele stemmen los gekomen (de heer Dassen (K.VJ?.) had ook opbouwende critiek) teneinde nader te informeren naar de bedoeling van de minister. Deze stipuleerde, dat men niet hem alleen voor de weigering aansprakelijk modht stellen; het is een zaak van de regering als zodanig, zodat de motie- Wagenaar inmiddels ingediend om ondanks alles toch maar tot een alge mene verhoging over te gaan, eigenlijk een afkeuring inhield van de regerings- politiek. De technische herziening van het bezoldigingsbesluit, waarop de be windsman doelt, zal niet beperkt wor de.. opgevat, eerder zo ruim mogelijk ten einde schrijnende ongelijkheden op te heffen. Ter zake, hoopt Z.Exc., zal spoedig resultaat worden bereikt zon der dat enerzijds naar het uiterst per fectionisme wordt gestreefd of aan de andere kant het verband van het geheel uit het oog wordt verloten. Gezien dit loffelijk streven van de minister, die bovendien de mogelijkheid in het vooruitzicht stelde dat in Januari a.s. het georganiseerd overleg (waarbij de kwestie thuis hoort) weer in werking zal treden, had geen der Kamerleden, behalve dan de communisten, behoefte aan de overigens ongelukkig geredi geerde motie, welke dan ook met 55 tegen 6 werd verworpen. Wat de Immateriële aangelegenheden betreft, heeft Z.Exc. nog enige blaam te incasseren gekregen. Mr. Derks (E.V.P.) achtte de verwijzing inzake Zondagsrust naar Ged. Staten niet juist, daar deze alleen met het oog op de veiligheid van het verkeer enige zijdelingse invloed zouden kunnen oefenen. Door 's ministers uitlatingen in zake de kledingexcessen waren de afge vaardigde en zijn fractie „enigermate verontrust". De grenzen, door de minis ter erkend, zijn herhaaldelijk overschre den en Z.Exc. deed beter daar zijn aan dacht aan te wyden dan clementie te pleiten. Volgens mr. Derks kan dan ook een landelijke bemoeiing der centrale overheid niet gemist worden. Nogmaals gaf minister Witteman tos dat op dit gebied bepaalde grenzen ze ker niet mogen overtreden worden, maar men kan die grenzen niet overal gelijk trekken. Op het gebied der erger nis is veel relatief wat ttjd en plaats betreft. Doch als men naar algemeen inzicht te ver zou gaan, zal Z.Exc. met zijn ambtgenoot van Justitie overwegen daartegen maatregelen te treffen. Want ter verbetering der zeden vindt men Z.Exc. bereid. Inzake de Zondagsrust acht Z.Exc. het met het oog op andere belangen niet geiwenst onnodige tegenstellingen op te roepen. Op de vraag hoe Z.Exc. over de E.V.C. dacht, verkoos hij liever het antwoord schuldig te blijven. Voor de motieven waarop „De Waarheid" voor de militai ren in Indië is verboden men kan dit blad nu niet voor verkiezingspropagan da gebruiken moest hij verwijzen naar zijn ambtgenoot van oorlog. Over het plan, de soldaten bij vol macht te laten stemmen, was de heer Verkerk (a.r.) niet te 3preken omdat velen hunner van zienswijze zullen zijn veranderd. De minister zal aan deze objectie zijn aandacht schenken. Niets liever zou Z.Exc. zien dan dat hij met het ontwerp inzake de gemeen- te-financiën ook de nieuwe Politiewet spoedig de Kamer kon indienen. Zij ligt klaar, doch nu is daar het congres der Ned. Ver. van Gemeenten gekomen om opnieuw op een onderzoek aan te dringen en uit de Kamer werd er door enkele gemeente-autoriteiten in gelijke geest gesproken. Er moet volgens de bewindsman een gemeente-politie zijn maar ook 'n rijks politie. De politie heeft nu eenmaal een dualistisch karakter en daarom tweeër lei taak. Een compromis is niet te ver mijden. Gaan we de zaak weer commis soriaal maken, waaraan na de actie der burgervaders wel niet te ontkomen zal zijn, dan schuiven we haar zonder twij fel weer op de lange baan. Een vol en indrukwekkend programma it het, dat voor morgen is samengesteld, en het ziet er zeer belangrijk uit. In beide Westelijke districten staan enige ontmoetingen vermeld, die van ingrijpende betekenis zijn voor het verdere verloop van de kamp om de eerste plaats. V.S.V.Haarlem, E.D.O.Stormvogels en FeijenoordDFC spannen wel de kroon. Daarnaast zijn er dan nog de partijen rond de rode lamp, waarbij HBSVolewijckers en DOSExcelsior interessant zijn. I mogelijkheid is. Voor Excelsior ziet het Heel Kennemerland is in rep en roer bij de big match tussen V.S.V. en Haar lem te Beverwijk. De Haarlemmers veroverden verleden week de eerste plaats met een schijn-voorsprong op de Velsenaren. Behalve dat het hier een directe krachtmeting met de leiding als inzet is speelt ook de streek-rivaliteit een belangrijke rol. V.S.V. heeft naar onze mening de betere papieren, maar het is niet uitgesloten dat Haarlem bijv. door een gelijk spel voorlopig nog in het bezit van haar voordeeltje blijft. In dat geval echter zou Ajax het meeste profijt trekken immers op beide concur renten een punt inlopen, tenminste, als de Amsterdammers kans zien hun be zoek aan R.F.C. met succes te bekro nen, wat intussen wel aannemelijk moet worden geacht. Een andere Rotterdamse ploeg, Xerxes, krijgt eveneens een Am sterdamse tegenpartij, Zeeburgia; wil len de zebra's blijven meespreken in de strijd aan de kop, da ndienen zij beide punten uit de hoofdstad mee te nemen; biet. gemakkelijk maar wel mogelijk. Ten slotte loopt ook Hermes D.V.S. nog in het gelid der kanspaarden, maar de Schiedammers kunnen zich van sterke tegenstand van het bezoekende 't Gooi verzekerd houden, en daarom is het nog lang niet zeker dat alle twee punten aan de Damlaan blijven. Volewijckers is nog met de laatste 'plaats opgescheept, maar het is zeer waarschijnlijk dat de Amsterdammers zich daarvan op Hout- rust tegen en ten koste van H.B.S. gaan ontdoen. Een tweede ontmoeting die alle sport- chauvinisme wederom in Kennemer land, zal losslaan, is E.D.O.—Stormvo gels. De Haarlemmers gaan nog steeds zonder nederlaag aan de leiding,, maar Stormvogels uit het naburige IJmuiden kent rivaliteit genoeg om alles erop te zetten dat dit record gebroken wordt. Ook hier heeft de thuisclub de betere papieren, maar ook hier is, gezien het bijzondere karakter van dit treffen, een uitslag die minder in de lijn ligt, met uitgesloten Uit de schaduw van deze wedstrijd rijst onmiddellijk de kracht meting tussen Feijenoord en D.F.C. om- hoog, en hierbij gaat het om de tweede plaats. Het is moeilijk te zeggen, of de Rotterdammers dan wel de Dordtena- ren favoriet zijn voor de overwinning, maar zeker is wel dat de punten hier fel omstreden zullen worden; vooral als EDO het eerste échec mocht lijden, zou de uitslag van Feijenoord—D.F C van ingrijpende betekenis blijken. Bij D H C Sparta staan geen grote belan gen op het spel; op papier zijn de Rot terdammers favoriet, maar de Delfte naren rekenen wij zeker in staat om op eigen veld de helft van de buit voor ztch te houden. Hetzelfde geldt voor D.W.S.A.D.O., waar een zege van de thuisclub trouwens oog niet de geringste er weer somber uit; de laatste plaats kunnen de Rotterdammers niet verla ten zeker niet in één keer, maar zij zouden al een aardige verbetering in hun toestand brengen als zij kans zagen er tegen D.O.S. in Utrecht een heel klein overwinninkje door te drukken. Het Oostelijk programma brengt even eens attractieve nummers, waarbij de leiding in het geding komt. A.G.O.V.V. dat Zondag de eerste plaats bezette, moet naar Heracles, dat na een zwak begin zich volkomen herstelde en weer aanslui ting kreeg met de kopgroep. Hetzelfde kan gezegd worden van Enschedé, waar heen Go Ahead gedirigeerd wordt. De gelegenheid is nu gunstig voor N.E.C. om de leiding weer in handen te nemen daar deze op eigen terrein met de Zwol se Boys niet te veel moeite zullen heb ben. Vitess. en Ensch. Boys, die met ge lijk aantal punten onderaan hangen, ko men in Arnhem tegenover elkaar. De winst telt hier dubbel. Be Quick en Quick zullen elkaar ln Lutphen niet veel ontlopen. Voor het Noorden verwachten we geen wijziging in de verhouding der hoogst geplaatste clubs. Heerenveen speelt thuis tegen Sneek, Be Quick ontvangt H.S.C. en by G.V.A.V. komt Leeuwarden op bezoek. In alle drie de gevallen ligt een meerderheid der thuis spelende ploegen in het verschiet. Frisia zal in Leeuwarden Emma wel klein krijgen. Veendam en Achilles, die met gelijk aantal punten de slechtste plaatsen be zetten, maken in Assen onderling uit, wie van beide voorlopig met de rode lantaarn wordt opgeknapt. Ook in District V hebben de drie clubs die de kopgroep vormen, een thuiswed strijd. Juliana ontvangt Longa, B.V.V. krijgt bezoek van de Sitt. Boys en Wil lem II regaleert Eindhoven. Het zal de een wat meer moeite kosten dan de an der, maar we geloven wel, dat de pun ten ten slotte bij de gastheren terecht zullen komen. Helmond en T.S.C., die elk met 3 punten onderaan staan, trek ken resp. naar Maurits en de Spechten. Veel winst zal hier voor de bezoekers niet te behalen zijn. District VI brengt nummer één, P.S.V. tegen nummer laatst, Vlissingen en wel op het terrein der Eindhovenaren. Over het resultaat behoeft geen twijfel te be staan. Interessanter is het treffen tussen N.A.C. en Noad in Breda waar de tweede positie de inzet vormt. Zullen de Til- burgers, die vorige Zondag P.S.V. de eerste nederlaag toebrachten, ook de Bredanaars een echec weten te bezor gen? Bleijerheide krijgt een moeilijke beurt in Venlo tegen V.V.V. De twee andere nummers HelmondiaBraban- tia en Sp. Emma—M.V.V. brengen ploe gen in het veld, die vrijwel aan elkaar gewaagd zijn. Een wedstrijd van groot formaat is die tussen VUC en Emma, de twee grootste van het leiderstrio. De Hagenaars degra deerden twee jaar geleden uit de eerste klas, de Dordtenaren trof dit lot in het jongste seizoen. Bij hun pogingen om terug te keren, faalden De Harder en zijn mannen in de promotiecompetitie. Dit jaar herhalen zij echter hun pogingen. Maar daarbij vinden zij een vastberaden Emma op hun weg; met drie punten meer maken de Dordtenaren tot dusver een heel wat royaler kans om de klop op de vertrouwde eerste-klas-deur te mogen wagen. Morgen zal worden uitgemaakt, of VUC practisch van verdere mededin ging wordt uitgesloten dan wel of Emma een verscherpte concurrentie zal te duch ten krijgen. Met hun maximum aantal winstpunten zijn de Dordtenaren favoriet In de 3e en 4e klassen, die voor het grootste deel uit 9 clubs bestaan, heeft men op enkele wedstrijden na de helft van het programma reeds afgewerkt. Daarom zijn voor morgen slechts die wedstrijden vastgesteld, die nog ontbre ken. en is het dus een rustige inhaaldag. In 3A zou SCJ door Westerkwartier te kloppen de eerste helft van de compe titie op de derde plaats afsluiten. In 3B kunnen zowel GDA als Texas de puntjes nog heel goed gebruiken om uit de ge vaarlijke zone weg te komen, en het zal dus wel gelijk op gaan. In 3C is de eerste helft al compleet. Maar in 3 D moet de ontmoeting MussenLaakkwartier nog „aangezuiverd" worden; de Rotterdam mers zijn favoriet en klimmen bij een overwinning naar de tweede plaats. In 3 E stond R.K.AWLSV nog open, maar in plaats daarvan heeft men twee ontmoetingen geprojecteerd: R.K.AW Postduiven en PretoriaLSV, returnwed strijden derhalve, waarvan de eerste des tijds 22 werd en de tweede door Pre toria met 02 werd gewonnen. In 3 F Blauw ZwartZwljndrerht met de be zoekers als favorieten. Terwijl ln 4 A nog KranenburgJager» open stond, is deze wedstrijd niet vastgesteld. Wel in 4 B de gelijkopgaande kamp tussen GDS en Rava. In 4 C is men erg achter: Rijs wijkHillegom en VVSB—DOSR gaan beide vrijwel gelijk op. en dan resten er nog twee wedstrijden. De inhaalwed strijd in 4 D belooft Florissant weinig goeds tegen Saturnus, en ln 4 E geldt hetzelfde voor KRVC bij LDWS; 4 F is rond, en in 4 J streeft Delfia bij Schie dam, met niet al te veel kans, naar de eerste overwinning. Als Hillesluis in 4 H van Het Noorden wint, sluit zij de eerste competitiehelft af met een voorsprong van vier punten op haar naaste concur rent. Hoewel 4 I nog enige maneo's ver toont, is er slechts één wedstrijd aange kondigd: RDMBarendrecht; 4 J is hele maal bij, en in 4 K worden thans de twee reatjes aangezuiverd: SunriseDindua met de gasten als favorieten en DRZ PFC, die de gasten destijds een reglemen taire 50 bezorgde. Tenslotte dan 4 L, die slechts 8 clubs telt en waar men nu reeds aan de tweede helft begint: Har- dinxveld won uit reeds van 's-Graven- deel. Dubbeldam won op eigen veld van Merwesteijn en gaaf nu op riskant tegenbezoek, RCD tracht de uit-zege tegen Strijen te bevestigen, en DZB— RCR werd verleden weak een draw. maar het zou ons niet bevreemden als de Hagenaars erin zouden slagen hun het eerste punt te ontfutselen. Vermelden wij nog, dat Emma reeds met de andere favoriet DCV afrekende, doch dat VUC daarvan verloor. DCV op haar beurt denkt bij een en ander zijde te spinnen door Kennemers te overmeesteren. Hfi: belang van de andere wedstrijden zinkt daarbij in het niet: SliedrechtCoal in do middenmoot met het terreinvoordeel als doorslaggevende factor, Gouda—Fortuna met de beste papieren voor de pijpen- stadbewoners mits Zij de Vlaardingers niet onderschatten, en Scheveningen— Velsen met de bezoekers als de meest waarschijnlijke winnaars. Terwijl SW een vrije dag heeft, gaat R.C.H. de leiding overnemen, zelfs al zouden de Haarlemmers slechts gelijk spelen tegen HVV (wat overigens niet zeer waarschijnlijk is), daar zij betera doelcijfers op hun lijstje hebben staan, In de middengroep staan ontmoetingen tussen gelijke krachten genoteerd, waar in het terreinvoordeel wel eens zou kun nen beslissen ten gunste van de Dordte naren in de wedstrijd ODS tegen het moeilijk te bedwingen Quick resp. van de Goreummers in het treffen van Unitas met het ook al verre van gemakkelijke UVS. In Vlaardingen is VFC favoriet tegen CW. En BMT ziet wellicht wel kans om eindelijk de eerste overwinning ln de wacht te slepen nu Overmaas on bezoek komt. Voor het kampioenschap van Ned land eerste klasse groot biljart car' 45/2, dat van 27 t.m. 30 November Den Haag verspeeld zal worden, t" i slechts 7 inschrijvingen binnengekom-n. zodat geen voorwedstrijden gespeeld be hoefden te worden. De deelnemers aan het tournooi zijn: Eichelsheim (Rotter dam), Goderie en Van Loon (beiden Bergen op Zoom), Kruithof (Baren drecht), Schmidt (Amsterdam) en Lu- bach en Teegelaar (beiden Den Ha?"'1. O De rugby-wedstrijd NederlandBelgië die Zondag a.s. te Bussum zou worden gespeeld, ls uitgesteld tot 30 Novem ber. Machterlinck werd door k. a ln de 6e ronde op Cremers Belg. kampiooii vedergewicht, d

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5