In het Franse politieke onweer Inzicht bij de arbeiders rijpt OÊ Grote betoging voor Leopold Van Zeeland over zijn verblijf in Indonesië Jacht dobberde op de Schelde Was het op weg naar Palestina? Per constellation naar Z.-Af rika Schip voor het Indië-beraad Grote mannen op de „Oranje" SCHUMAN THANS FORMATEUR DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Moeilijk besprekingen NDER DE O U P E Sterke aandrang lot zijn terugkeer Massagraf Vreemdsoortige ontdekking De wacht op een oliepijpje Uitslaande zeep Naar een conflict in bloemenhandel 69ste JAARGANG MAANDAG 24 NOVEMBER 1947 No. 20475 NAAR EEN ECHEC DER COMMUNISTEN? De stakingsbeweging zwakt af Belg. grensversterkingen VOORUITGANG, MAAR ZEER LANGZAAM" TWEE EN EEN HALF MILLIOEN BRIEVEN PER MAAND DE REPATRIËRING DER MILITAIREN HET LEGERBERICHT UIT INDIë - Katholieke vrouwen Oproep van Mgr. Huibers van 13000 krijgsgevangenen GESCHENK VOOR prinses ELISABETH PRINS EN MIJNWERKER VOOR de MICRO RECTOR A KLUIVERS DE POLITIEKE KERMIS OMSTREEKS 2 DEC. IN JAVAANSE WATEREN De kantoren van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 8.45 per Kwar taal, 1-15 Der maand, 0.30 per weet. Directeur; J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce 1e prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN -,t 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons Zondagavond: Nadat Blum zijn taak als forma teur, na het bekende parlements- votum, heeft moeten neerleggen, werd door <*e president als nieuwe forma teur Schuman aangewezen. Deze leg de Zaterdagavond om 6 uur In het parlement een verklaring af, welke hem reeds om 8 uur jen vertrouwens votum van 412 tegen 184 stemmen bezorgde. Dc tegenstemmen Kwamen van het blok der communistelf. Veer tien parlementsleden hebben niet aan de stemming deelgenomen, doordat ze niet aanwezig waren. Vier leden van de Gaullistische intergroep hebben zich van stemming onthouden. De toeschouwer zou op dat ogenblik kunnen denken, dat de heer Schuman dus een meerderheid had bijeengebracht zeerj brede unie. De nieuwe minister-president zou echter zeer spoedig ervaren, dat hij nog naar een meerderheid moest gaan zoeken. De vertegenwoordigers der M.R.P. en van de radicalen waren bereid in een brede republikeinse concentratie te treden en de heer Schuman gaf aan Paul Reynaud te kennen hem in het ministerie te wensen met Léon Blum. De laatste excuseerde zich. De socialisten achten Reynaud onaan- vaardbaar wegens zijn optreden als minister in 19381939, toen hij krach tige maatregelen nam om de productie op te drijven. Onder die omstandigheden kon de Gaullistische intergroep reeds Zondag- vond het besluit nemeii geen meerder- neid toe te laten, die een uitsluiting aan de dag legt jegens een der nationale partijen. De heer Schuman hervatte Zondag avond zijn onderhandelingen en wilde fcofe in de nacht van Zondag op Maan dag zijn ministerie ter been brengen. Inderdaad is de nieuwe kabinetsforma teur in de loop van de nacht met de re geringsformatie geslaagd. Slechts met grote moeite hebben de socialisten er in toegestemd, dat de formateur aan „Finan cien" René Mayer benoemde. Mayer is namelijk tegenstander van niet noodzake lijke staatsinmenging en geldt als een stille aanhanger van De Gaulle. Hier en daar hoort men dan ook reeds fle opmerking, dat Frankrijk weer een overgangskabinet heeft, dat zijns ondanks fle weg zal banen voor De Gaulle. Dinsdagnamiddag zal Schuman zjjn ministerie aan het parlement presen teren. Het ministerie heeft tengevol ge van de socialistische tegenstand, niet die verbreding naar rechts, welke door velen verwacht werd na da stem ming van Zaterdag en het is zeer twijfelachtig, hoe groot de overwin- ning voor de tegenstanders der ge leide economie ook is, dat de radica len en ook de intergroep der Gaullis ten veel geestdrift voor het ministe rie aan de dag zullen leggen. Men hoopt echter, dat het kabinet het wel uit zal houden tjjdens de Londense conferentie. Intussen wat men ook van de nieuwe formatie zeggen moge, zeker is, dat aan het hoofd ervan een alleszins bekwaam en onkreukbaar man staat. Schuman, die practiserend katholiek is, heeft zijn land al onschatbare diensten bewezen in 't binnenland en op buitenlandse con ferenties. Hg behoort tot de meest voor aanstaande persoonlijkheden der M.R.P. en hoewel hij het program dezer bewe ging volkomen onderschrijft, is hij toch een dier onafhankelijke figuren, die zich noch voorstander, noch tegenstander van de Gaulle verklaren. „VVjj staan voor vele moeilijkheden" zeide hij zo juist tot de pers, „maar we zijn vastbesloten te handelen en zo weinig mogelijk te praten. VVjj reke nen op steun en discipline bij het Franse volk. Zonder deze kunnen we onze taak niet ten uitvoer brengen". De Zaterdag en de Zondag hebben wei nig verandering gebracht in de toestand De spoorwegstaking nam als gevolg van de communistische agitatie langzaam toe, ondanks de kennelijke tegenstand bij de arbeiders zelf. Parijs bleef het brandpunt van deze staking, ?°dat net banlieuverkeer geheel stilligt, behalve op het Oosterstation, waar 75 pet. van de treinen lopen, en het Noorderstatwr., waar 30 pet. in gang wordt gehouden Voor de grote lijnen was het mogelijk, een uiterst beperkt vervoer te onderhou den met aanzienlijke vertragingen In de provincie is de toestand anders en daar wordt slechts sporadisch ge- staakt. Vandaag moet de beslissing vallen voor de transportstaking en het is reeds zeker, dat de haven van Le Havre wordt stilgelegd. In Marseille konden de sol daten gisteren 7 grote schepen lossen. Wat de mynen betreft, ziet het er nóg moeilijker uit. Ook in de mijnen is de tegenstand tegen staking groot, maar over het algemeen konden dt commu nisten daar het afdalen in de schachten tegenhouden. Ook wordt vandaag beslist over sta king door de ambtenaren en de publieke bedrijven. De uitslag daarvan is echter zeer onzeker. Merkwaardig genoeg heeft gisteren de leiding van de grote onder wijzersbond de staking afgekeurd en aan de Parijse onderwijzers verzocht haar op te heffen. In de provincie willen de onderwijzers niet aan de staking mee doen. Bij de metaalnijverheid heeft nog steeds uitbreiding plaats, evenals in de bouwvakken. De communistische orga nen spraken Zaterdag reeds van meer dan een millioen stakers, maar dat ge schiedde naar de bekende communisti sche rekenmethode. Welk een uitbreiding er ook nog mag dreigen, de stakingslust is in ieder geval zeer gering en de meerderheid van hen, die aan de staking deelnemen, doen het zonder enig enthousiasme. Men tracht eerlijke stemming te ver krijgen en waar eerlijke stemmingen worden gehouden, vindt geen staking plaats. Er zijn overigens tekenen, die er op wijzen, dat de communisten de zwak heid van deze al te kunstmatige sta kingsbeweging gevoelen. Bij de maalde rijen is reeds meer dan een kwart van de stakers weer aan het werk gegaan. Wij hadden de afgelopen nacht gele genheid een belangrijke politie-autoriteit naar de toestand te vragen. Deze ver klaarde, dat de genomen maatregelen thans beginnen door te werken en dat de communisten het gevaarlijke van hun toestand beginnen te begrijpen. De vraag is echter, in hoeverre zij zelf over meesterd worden door de felle elementen in sommige streken en bedrijven. Hij achtte echter ernstige woelingen niet meer mogelijk. Zo het de nieuwe regering gelukt, een formule te vinden, die de vermeerdering van de koopkracht van het loon in uit zicht stelt, zullen de communisten spoe dig moeten ervaren, dat hun agitatie mislukt Is Volgens 't blad „Indépendence Beige" zijn met het oog op de politieke ge beurtenissen in Frankrijk, aanzienlijke versterkingen gezonden naar de posten der Belgische gendarmerie aan de Frans—Belgische grens, teneinde alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. De in der haast gezonden versterkin gen zouden ten doel hebben te verhin deren, dat verdachte elementen uit Frankrijk in België binnen zouden ko men. Bij de feestelijke viering van het vierde lustrum van de Kath. Economische Hogeschool naren o.m. aanwezig mgr. Lemmens, mgr. dr. Poels, kardinaal de Jong en mgr. Mutsaerts. De heer Paul van Zeeland, lid van de commissie ven drie voor Indone sië is Zondagavond op weg naar Brussel op de Amsterdamse luchtha ven Schiphol geland. De heer Van Zeeland maakte de vlucht van Ba tavia in een 42 uursvlucht met de K. L. M.Constellation Holland-Mi chigan. De heer Van Zeeland vertelde, dat hij Vrijdag j.l. een bezoek aan Makassar heeft gebracht, waarvan hij de meest Sfl-tige indruk had medegenomen. vv at betreft het werk der commissie nit-irar?» beeii Van Zeeland, dat er voor- lanfzafm bespeuren' hoewel zee- sieDkulnkzfchmrntdseiSit^ u® commis- die van het aanbieden tan bePalen -ot sten. De commissie &oede dien- De commissie >doet r niet op eigen initiatief r, leen op voorstel van één der nnttt De verantwoordelijkheid voor de onder handelingen ligt dan ook in genen deiê bij de commissie, maar bij de partijen zelf. Op de order, „fetaakt het vuren", die destijds door de veiligheidsraad is ge geven heeft de commissie in de vorm van een lijst met punten een aantal suggesties gedaan en het is, naar de heer Van Zeeland zeide, verheugend te kunnen constateren, dat steeds van deze suggesties door beide partijen worden overgenomen. De heer Van Zeeland is tweemaal ls Djokja geweest, doch wenste zich over de situatie aldaar niet uit te ia- ten. Ook op de vraag, of de sfeer tussen beide partijen op het ogenblik gunstig is, bleef hij het antwoord schuldig. „Ik kan deze vraag eenvoudig niet beant woorden", zo zeide hij, „want wat zal men in Batavia tot mij zeggen, indien ik er ontkennend op zou antwoorden?" Er is gezega, en uitentreure is het her haald: Schrijf naar Indië. De jongens Téven er op. En het is niet aan dovemans °ren gezegd. De KLM vervoerde met haar machines op de Indiëlijn van Janu ari tot en met Augustus van dit jaar 398.292 kg. post, tegen 222.645 kg. over periode in 1946. Per maand gaat er dus ongeveer 50.000 post over en weer. Neemt men als ®6lniddelde het maximum van 20 gram ?6r brief, dan betekent dit, dat per' r?aand twee en een half millioen brieven worden gewisseld. Vermoedelijk is dit antal echter (door geringer gewicht van Vele brieven) nog belangrijk hoger. In genoemde maanden werden 12.301 betalende passagiers vervoerd (v.j. 8695) en 222.892 kg. vracht en overbagage (vj 80.158). Het aantal vlieguren bedroeg 14.929 (12.149) en het aantal gevlogen Kilometers 4.428.878 (3.525.343). Ove?7PItrZOe^ vari het ministerie var. kolonel n ëre dsdelen vertrekt luit. ïepatriërir^I?-11 ®ockeI> hoofd van de «eringsdienst ia Nederland op 3 December a-s. naar Indonesië om voorbereidingen» te treffen voor de re patriëring van de eerste contingenten militairen. Overste Van Bockel zal een maand in Indonesië verblijven en hoopt dan op Uld terug te zijn, voordat de eerste mi litairen per Volendam en Zuiderkruis naar het vaderland terugkeren. Volgens het te Batavia uitgegeven mi litaire communiqué van Zaterdag, heb ben de Ned. verliezen op 21 November 2 gesneuvelden en 7 gewonden bedra gen. Op Java en Sumatra kwamen beschie tingen van Ned. posten en patrouilles voor. Op West-Java, in het grensgebied rabij Leuwiliang werd gevechtsaanra king verkregen met een republikeinse groep. Op Midden-Java, in het grens gebied 10 KM. Z.O. van Pekaiongan, vond een treffen met een afdeling der T.N.I. plaats .Bij Sedono. in het grens gebied ten Westen van Ambarawa, werd een geïnfiltreerde T.N.I.-groep verdre ven. De militaire gouverneur der Ameri kaanse zone in Duitsland, Clay, heeft t"® gratieverzoeken van de nazidok- A„o,®fl andere geleerden, die op 20 tot K j wegens oorlogsmisdaden veroord» 1S°d „door de strop waren veroordeeld, afgewezen. Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers heeft een verklaring gericht tot de katholieke vrouwen van het bisdom Haarlem naar aanleiding van de rede, welke Z. H. de Paus op 12 September j.l. heeft gehou den tot de deelneemsters aan het we reldcongres der katholieke vrouwen. Mgr. Huibers spreekt daarin, als zijn uitdrukkelijk verlangen uit. dat er in het bisdom een krachtige Ned Kath. Vrouwenbeweging zal zijn van en voor alle vrouwen, opdat zij zich van haar taak bewust zullen zijn en deze zo goed mogelijk zullen vervullen. In een bosstrook nabij Hammelburg (Amenk. zone) zijn 68 massagraven ontdekt, die de lijken bevatten van 13.000 geallieerde krijgsgevangenen uit zeven landen. De graven zijn gevonden na uitgebreide onderzoekingen door functionarissen van de internationale vluchtelingenorganisatie. Aangetroffen werden lijken van Britse, Australische, Franse, Italiaanse, Belgisch, Russische en Joegoslavische krijgsgevangenen. Het geschenk van H M de Ko_ ningin fan prinses Elizabeth en de her tog van Edinburgh, zal bestaan uit een damast tafelgarnituur, m °PdrartU van de Koningin speciaal door de firma Van Dissel te Eindhoven geweven. Onze Brusselse correspondent seinde ons gisteravond: In de grootste zaal van België, do grote hall van de Eeuwfeestpaleizen te Brussel, die 25.000 personen kan bevatten, werd Zondag een door on geveer 20.000 belangstellenden uit het gehele Innd bijgewoond nationaal congres gehouden voor de oplossing van de koningskwestie. Alleen ko- ningsgezlnden namen er aan deel, vooral katholieken. Boven het podium prijkte een twaalf meter hoog en zeven meter breed por tret van Leopold m onder een reus achtige symbolische koningskroon. On der de aanwezigen bevonden zich ver schillende ministers en verder vertegen woordigers van alle rangen en standen der maatschappij. Het congres werd gepresideerd door oud-minister De Vleeschouwer, hoogle- raar te Leuven. Nadat de voorzitter en andere vooraanstaande personaliteiten gelegenheidsredevoeringen hadden uit gesproken, kwamen met korte konings gezinde vérklaringenJaan het woord: vertegenwoordigers van de gewapende illegale werkers, van oud-strijders, oor logsvrijwilligers en krijgsgevangenen der beide oorlogen, van de mijnwerkers, de boeren, de middenstand, de nijverheid, de adel, het onderwijs, de intellectuelen, de studenten, het leger enz. Het was niet zonder ontroering, dat men daar onder die sprekers een mijn werker aan de micro zag, even voor een prins en een groot-industrieel, hun gevoelens van verknochtheid aan Leo pold verkondigend. Oud minister-president Van Zeeland had uit Indonesië een telegrafische boodschap gezonden, waarin hij zijn me ning over het koningsprobleem als volgt resumeerde: Sedert ongeveer 120 jaar, aldus Van Zeeland, heeft België geleefd op de grondvesten van een grondwet, die door verschillende volken werd nagevolgd en door vele andere werd benijd. Onder haar bescherming heeft België vrijheid in de orde en ook welvaart en maatschappelijke recht vaardigheid gekend. Deze grondwet is onaantastbaar en moet het blijven. De prerogatieven en de plichten van de Kroon vormen er een essentieel deel van. Door de meest tragische omstan digheden heen is koning Leopold III zijn grondwettelijke eed trouw gebleven. Anderzijds weet verder elke Belg, dat de daden van de koning door de hoogste beweegredenen werden ingegeven. De huidige ballingschap van Leopold is bij gevolg onrechtvaardig en ongrondwet telijk. Uit naam der rechtvaardigheid, uit naam dér princiepen, die de basis zijn van België's openbaar leven, als mede van de waarborg van de vrijheid en de welvaart van de toekomst, is no dig, dat zonder uitstel de koning ver- In de middensluis te Hansweert ligt op het ogenblik een wit geschilderd, volkomen zeewaardig jacht, de „Zon netij IV". Het jacht was afkomstig uit Nederland en gaf als bestemming "P Breskens. Verder dan Hansweert is het echter niet gekomen. De dou- ane heeft het schip in beslag genomen en het wordt door marechaussee be waakt. Toen de „Zonnetij" te Hansweert ar riveerde heeft de douane, die een tip had gekregen, een uitgebreid onderzoek ingesteld. Aan boord bevonden zich 11 personen, een Joods gezin bestaande uit vier personen "en een niet-Joods gezin, waarvan de man ingenieur is, drie man bemanning, twee voor buitengaats en een voor binnengaats. Bij fouillering bleken enkele mannen een met scherp geladen revolver te bezitten. Dit was voldoende voor een nog intensiever on derzoek. De gehele nacht werd door de douane met goederen gesjouwd. Men ontdekte karabijnen, stenguns. revol vers en een respectabele hoeveelheid munitie, bontjassen, waarbij een fraaie Persianer. drank, verrekijkers, Engels en Zuid-Afrikaans geld, alsmede een niet onaanzienlijk bedrag aan Neder lands geld, een grote hoeveelheid tafel zilver, goud en gouden niet edelstenen bezette ringen. De goederen zjjn in beslag genomen en de mensen in arrest gesteld. Zij zijn voor de officier van Justitie te Middel burg geleid. Een der opvarenden ver klaarde naar Antwerpen te willen. Alles wijst er echter op, dat men een ander doel in het oog had. Tuigage en want van het fraaie jacht zijn spiksplinter nieuw. Het vermoeden bestaat dan Pok; dat men wilde trachten op illegale wijze naar Palestina uit te wijken. Bij het eerste verhoor hierriepen de betrokkenen dan ook hun aanvankelijk afgelegde verklaringen en zeiden van plan te zijn uit te wijken naar Zuid- Af rika. Op Wemeldinge had de schipper een telegram gekregen naar huis te komen, daar zijn vader stervende was. Op het ogenblik wordt nog onderzocht of dit soms een waarschuwing geweest kan zjjn dat' er in Hansweert gecontroleerd zou worden. Men vermoedt hier n.l. niet met een individuele poging te doen te hebben. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Het jacht zwalkte reeds' enkele da- Ten rond in de omgeving van de Room pot, maar kon daar wegéns de inten sieve controle de Oostër-Schelde niet verlaten, want alle douaneposten in Ne derland waren gewaarschuwd. Europa niet veilig genoeg Nader vernemen wij nog, dat zeven van de opvarenden op vrije voeten zijn gesteld. Het Joodse echtpaar en de in genieur met zijn echtgenote bevinden zich nog in verzekerde bewaring. Dit m verband met het geld en de deviezen die aan boord zijn gevonden. Het totaal bedrag was niet exorbitant groot. Bij het Ned. geld vond men nog 9 oude briefjes van 1000 gulden, die indertijd ongeldig zijn verklaard en hadden moe ten worden ingeleverd. De aangehoudenen hebben toegege ven, dat zij voornemens waren, zich clandestiennaar het buitenland te be geven. omdat zij de situatie in Europa te onzeker achten. Dit reisdoel schijnt echter niet aan alle opvarenden bekend te zijn geweest. De wapens aan boord bleken te beho ren aan een der opvarenden, die tijdens de bezetting belangrijk illegaal werk heeft verricht. Deze wapens, een aan tal stenguns .karabijnen en revolvers, had hij met uitzondering van de re volvers .zonder vergunning onder zich gehouden en ook mede aan boord ge nomen. De hoeveelheid wsnons i* °ch- ter. naar wii van bevoegde zi.ide ver nemen. niet van dusdanige aard. dat gedacht moet worden aan Pen omvang rijke wanenssmokkelarij. Hetzelfde -«»if(t voor de gevonden munitie. Nog kan worden medegedeeld, dat de rstlio-hoodsrhaD. waarin do sehinn»r ge waarschuwd werd. dat een züner fami lieleden op sterven lag -welke hood- "ehao men aa»vankeliik voor een ge heim waarsrhuwin°ssignaal voor een dreigend politie-onderzoek hield, inder daad juijt vu. zocht wordt zgn grondwettelijke func ties te hervatten. Het congres nam vervolgens eenparig verschillende resoluties aan. Daa -uit bljjkt ondermeer, dat de meerderheid der Belgen geen halve oplossing van het koningsprobleem wil en op een spoedige regeling daarvan aandringt. Requesten werden gezonden aan de koning, de regent, da regering en het parlement, terwijl een oproep tot de natie werd ge richt. De brief aan de koning getuigt van onwrikbare trouw aan zijn persoon. Tijdens de oorlog zo luidt het daarin ondermeer was Leopold de enige souverein, die zelf het opperbevel van het leger in handen nam. Hij heeft het tot uiterste weerstand bezield en toen het door de Duitsers omsingeld was, is het blijven doorvechten om de eer en het Britse expeditiekorps te redden. Daarna heeft hij het lot zijner soldaten in gevangenschap gedeeld. De Engelse admiraal Keyes, die tij dens de achttiendaagse veldtocht naast Leopold stond, verklaarde: „De Belgen mogen fier zijn op hun koning. Hij heeft bewezen een dapper soldaat, een loyaal bondgenoot, de waardige zoon van roemrijke voorvaderen te zijn". De brief eindigt met te constateren, dat Belgjë alleen maar zijn eer zal kun nen redden met de souverein te verzoe ken terug te komen. De koning zal alsdan alle beledigingen vergeten en zijn terugkeer zal de verzoening van alle waren Belgen betekenen. Een noodlanding onderweg in een on herbergzaam savanna-land mag de KLM- reiziger boven Afrika in een romantisch ogenblik aanlokken, de gezagvoerder van de KLM geeft je er geen schijn van kans op. „Safety first" is zijn devies en een kleine storing in een der. motoren van onze Constellation was voor Wittkampf reden ons een dag in Tunis op te bergen. De skymaster die via Rome naar Batavia behoorde te vliegen, kreeg van directeur Plesman opdracht zijn route via Tunis te maken en ons een nieuw oliepijpje te brengen. Zo zetten wij Zondagavond juist vier en twintig uur later onze vlucht over de Sahara in de nacht voort. Het Zondagochtendblad dat te Tunis verscheen, meldde: „Een karavaan inter nationale journalisten arriveerde op El Aouina" en onze Zondag in Tunis ein digde met de ontvangst van deze „kara vaan" in een hotel te Tunis door de ge volmachtigde minister van Frankrijk, De Chauvenière. Tunis, het land der muzelmannen ge niet in de herfst zoals in het voorjaar van een heerlijk klimaat. Heldere zon over goot de heuvels en de bergen aan de horizon van ons vliegveld en spiegelde stil in het water van de zee-arm, die de stad Tunis en Carthago omsluit te midden waarvan El Aouina, het vliegveld gele gen is. Het landschap tooit zich er nu met bloemen in diep warme kleuren. Tunis dat weinig groter is dan Neder land heeft ongeveer drie millioen inwo ners, w aaronder zich kleine minderheden bevinden van enige honderdduizend Fransen, Italianen en Joden. Op ra heuvel aan de kust van de zee arm ligt Carthago, van de landzijde ge karakteriseerd door de kathedraal, daar door de Witte Paters gebouwd. Deze missionarissen hebben zich hier met an dere archeologen toegelegd op het ont rukken van de vele herinneringen aan historische tijden van grote betekenis. De opgravingen brachten een overvloed van getuigenissen aan het licht van de groot heid van Carthago in de oudheid en van de kerstening van dit land van Augusti- nus. Wij bezochten o.a. het opgegraven amphitheater aan de voet van de heuvel te midden waarvan de crypte is blootge legd, die herinnert aan de marteldood die de H. H. Felicita en Perpetua in 243 daar ondergaan hebben. Wij hebben hier voor het eerst over tuigde aanhangers van de Islam en de Arabische cultuur ontmoet, die ons uit voerig informeerden over hun scholen en universiteit. Het straatbeeld wordt er nog steeds ge.typeerd door de vrouwen met haar sluiers voor het gelaat, al zijn dit in de stad de uitzonderingen. De sociale tegenstellingen tussen de welgestelden en de landelijke bevolking, die voor een deel nog in lemen hutten woont, schijnen er nog bijzonder groot en het is aan alles merkbaar dat het een nog afgesloten land is, dat in verstarde tradities voortleeft. Voorzien van de laatste H.H. Sacra menten is Zaterdagmorgen in het St. Eli- zabethziekenhuis te Leiden in de ouder dom van 58 jaar overleden de zeereerw. heer A. P. P. Kluivers, em. .ector van het St. Cuneragesticht aldaar. Minister Beel zal van de begrotings- debarien in de Tweede Kamer onder hand wel een „punthoofd" hebben. Neen, die politir ke kermis, waar wij het laatst over hadden, dreigt voor de ministers niet louter een feestje te worden: de Kamerleden willen ditmaal waar voor hun geld en laten zich niet met goed kope troo. tprijzen afschepen. Speciaal de stand van de Kop van Jut, waar de minister-president gedoemd is als slachtoffer te fungeren, trok drukke belangstelling; met name bleek de leider van de fractie van onze Ka tholieke Volkspartij Mr. Romme bijzon dei- op slag en hamerde net zolang, dat het knalde in de vorm van de toezegging door minister Peel, dat hij de kwestie van de sociale wetgeving voor de kleine zelfstandigen en i.e. de kinderbijslag ten fc-te van deze bevolkingsgroep in het kabinet zal brengen. Hiermede had de leider van het kabi net een lastige fox-terrier, die hem stevig aan zijn broekspijp vast hield, van zich afgeschud, maar al trok deze zich grommend terug, telkens wanneer daar reden voor is, zal hij ongetwijfeld weer zijn tanden laten zien. Thans wordt het immers wel duidelijk, dat 't de Kath. Volkspartij menens is met haar besluit van het jongste Utrechtse Congres om de gezinspolitiek effectief aan de orde te blijven stellen. Van die toezegging van minister Beel werden wij toch even draaierig alsof wij in een mallemolen zaten, -leeft de gehele actie voor de sociale voorzienin gen ten gunste van de kleine midden stand, van verschillende zijden krachtig gevoerd, zo Weinig weerklank gevonden, dat de zaak eerst thans na hardnekkige aandrang door het parlement, in het kabinet aan de orde gesteld zal wor den Hopelijk behoeft daaruit niet ge concludeerd te worden, dat de andere desbetreffende regeringsinstanties tea deze even maagdelijk zijn. Want in dit geval zou de deugd minder te prijzen zijn. Uit verschillende publicaties me nen wij echter te mogen opmaken, dat aan deze kwesties wel aandacht werd besteed, hetgeen in zoverre voordeel biedt, dat de „oudejaars", indien nodig de ministers kunnen „ontgroenen", hetgeen dan in verband met de minis teriële waardigheid wat minder studen tikoos dient te geschieden dan in de universiteitssteden. Het zou b.v. jam mer zijn van de prachtige haardos van minister Gielen, I al zou dit andere Excellenties, die ten deze minder goed bedeeld zjjn, wel enig leedvermaak schenken. Wij verdraaiden onlangs een spreek woord tot „Spreken is zilver maar doen goud". Het stemt werkelijk tot voldoening, dat diverse kamerleden door een gouddorst bevangen blijken en de ministers willen meeslepen in deze „goldrush". Minister Witteman zal zulks waar schijnlijk ook -wel ondervinden en het zal hem ongetwijfeld duidelijk gemaakt worden, dat het vaderschap over de ambtenaren, door hem zo publiekelijk geadopteerd, diverse verplichtingen oplegt. Wij vrezen, dat de Benjamin ln het kabine„ na zijn spontaniteit van een koude kermis zal thuis komen. ANALYST. Tengevolge van het grote gebrek aan grondstoffen, welke het meest geschikt zijn voor de fabricage van zachte zeep wordt thans noodgedwongen een niet onaanzienlijk percentage cocosolie daar- in verwerkt. Dit is een zeer hoogwaar- dige olie, doch ze maakt de zeep tem- peratuur-gevoelig, zodat deze in de kou de wit wordt Aan de reinigende wer king van het product doet dit echter in het geheel geen afbreuk. Paul van Zeeland, lid van de commissie van drie, arriveerde gisteravond op Schiphol. J\a een bezoek te 's-Gravenhage gaat hij door naar België. De Amerikaanse marine heeft het transportschip „U. S. Renville" be schikbaar gesteld voor de onderhan delingen tussen de Nederlanders en de Indonesiërs. De commissie van goede diensten heeft in een communiqué bekend ge maakt, dat de „Renville" omstreeks 2 December in Javaanse wateren wordt verwacht. Het schip staat onder be vel van de Amerikaanse marine-ka pitein Tyree. De technische commissies'voor de uit voering van het bevel „staakt het vu ren", die te Kalioerang vergaderen, hebben volgens Antara Zondagavond op verschillende punten principiële over eenstemming bereikt. Met het m.s. „Oranje" arriveerde Zondagmorgen in Amsterdam generaal majoor M. R. de Bruyne, commandant van de mariniersbrigade in Indonesië. Ter begroeting was op de kade aan wezig generaal majoor H. von Frijtag Drabbe, commandant van het korps mariniers in Nederland. Aan boord van de „Oranje" bevond zich tevens mgr. Verhoeks. apostolisch vlfearis van Soerabaia, die een be zoek van 6 maanden aan het vaderland brengt. Mgr Verhoeks. die twee iaai in Jananse concentratiekampen door bracht, zal in deze periode kunnen uit rusten. maar ook zijn missiebelangen behartigen. Mgr. Verhoeks zal ook een bezoek «4 limine brengen. Een andere hooggeplaatste passa gier was de kroonprins van Koetei. Pangeran Soeria Adinigrat, vergezeld van de rijksgrote van Koetei. A. P. Toemengoeng Pranoto en een gevolg van in totaal 12 personen. Zij werden namens het ministerie van overzeese gebiedsdelen ontvangen door overste Van Bockel, hoofd van de repatriërings- dienst in Nederland. Het gezelschap za' ongeveer 3 jaar in Nederland blijven gedurende welke tijd de kroonprins in de rijksgrote aan de universiteit van Leiden gaan studeren. De „Oranje" bracht op deze reis 733 passagiers naar het vaderland, voor het grqotste gedeelte bestaande uit re- patriërenden, In een communiqué van de vertegen woordigers der commissie voor goede diensten bij deze commissies, wordt ver klaard, dat men is overeengekomen, dat sabotage .intimidatie .represailles en andere activiteit van dezelfde strekking jegens personen .groepen en eigendom- men zal worden verboden, evenals ver nietiging van eigendommen, onverschil lig wie de eigenaar is. Verder is men in principe overeengekomen, dat de we derzijdse gevangenen in vrijheid moe ten worden gesteld. Zo spoedig moge lijk zullen besprekingen worden gehou den om deze beslissing uit te voe-"'i. Het aantal gevangenen zal niet in aan merking worden genomen. In dé afgelopen week zijn in ver scheidene plaatsen vergaderingen ge houden door de bloemenhandel gros siers, detaillisten en straathandel in verband met de van 1 December a s. door de veilingbesturen te heffen vei ling-service van 1%%. Op al deze ver gaderingen is besloten van 1 December af niet meer aan de veiling-en te ko pen. Het schijnt, dat niet alle kwekers achter de veilingbesturen staan, want verscheidenen hunner hebben de han del doen weten, dat zij bereid zijn hun producten direct van de tuin te ver kopen. O Te Cardiff zijn Zaterdag 167 door de Ned. regering geschonken vaarzen ten bate van het Britse landbouw- noodfonds verkocht. De opbrengst was 82.875 pond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1