Prof. Brouwers gaf weer college Prijsverlaging van boven af bereikt de eindstreep 1 Gongc De regering en de eisen der C.G.T. Vandaag valt de beslissing De Zuiderreis met de Constellation Successen in onderzoek naar moord op chauffeur ■ÜHi Van Zeeland weer over Indië TROEPENAFLOSSING IN INDIE Zuid-Afrika, land van tegenstellingen Gehuwde vrouw in overheidsdienst DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Men make zich geen illusies Het mag of het mag niet LAGEN De Franse stakingschaos (59ste JAARGANG WOENSDAG 26 NOVEMBER 1947 No. 20477 ZAL CONCURRENTIE GAAN meespreken? KRASSE „VERKWISTING" ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Alle bestaande posten moeten volledig worden gehandhaafd illlili lliiilll - «tó - WmSmi KATHOLIEK BETEKENT ALGEMEEN JOHANNESBURG, DE STAD DER GOUDMIJNEN Als arbeidscontract ante tot 1 Januari 1950 MIN, NEHER NAAR INDIë DADERS VERMOEDELIJK REEDS IN ARREST EEN DODE IN INDIE DE DELING VAN PALESTINA Jeruzalem tijdelijk onder beheer der V N. i PRINS BERNHARD KAPEL WORDT ONTBONDEN Leden onvoorbereid op demobilisatie ,NAAR EEN ATMOSFEER VAN ORDE EN RUST" t DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt, t 3.45 pei Kwar taal, 1.15 Per maanii t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr Dr. J. WITLOX» Algemeen Redacteur: R. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce de prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN ..t 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit- •luitend bij vooruitbetaling. Wanneer de actie tot prijsverlaging, welke thans in gang is, zal zijn be ëindigd is daarmee tevens een einde gekomen aan de aandrang van boven af om de prijzen te verlagen. Dan immers is een niveau bereikt, waarop bij de huidige omstandigheden een verdere prijsverlaging ten koste zou kunnen gaan van de apparatuur der bedrijven zelf, doordat deze gebrek zouden krijgen aan kapitaal. Inves tering immers van kapitaal kan men niet verwachten als er geen winst wordt gemaakt. tn deze geest betoogde gistermiddag de directeur-generaal voor de prijzen, prof. G. Brouwers in een wijdlopige uit eenzetting over het prijsbeleid. Toch is daarmede allerminst gezegd, dat de prijzen niet lager zullen worden, dan waarop ze thans worden gebracht. Een verdere verlaging echter zal uit het bedrijfsleven zelf moeten komen en daar voor zal er behalve uiteraard prijs daling der. internationale grondstoffen groter productie en/of een herleving van gezonde concurrentie nodig zijn. Wat dit laatste betreft, een van de belangrijkste beletselen daarvoor is het quoterings systeem, dat echter niet overboord kan worden gezet. Toch meent prof. Brou wers, dat in overleg met het bedrijfsleven er ee'n amendement op zou zijn te maken. Komende tot de prijsverlagingen van thans, memoreerde de directeur-generaal, dat na een uitgebreid overleg met het bedrijfsleven verscheidene belangrijke bedrijven tot vrijwillige prijsverlaging zijn overgegaan. Uit de feiten blijkt, dat dit een groter effect heeft, dan wanneer de verlagingen van boven af zijn op gelegd. Daarnaast kan men in sommige geval len niet tot een bepaalde afspraak komen, zodat daar een gedwongen prijsverlaging zal worden doorgevoerd. Globaal gesproken brengt de actie In een groot aantal bedrijfstakken de prijzen met 5 a 10 procent omlaag. De actie zal echter nog enige tijd vorde ren omdat de verschillende maat regelen moeten worden gebaseerd op de geleidelijk gereedkomende nacal culaties over het afgelopen jaar en zij In overleg, met de belanghebbende organisaties tot stand moeten worden gebracht. Prijsverlaging is nodig, omdat het Btandpunt der regering is, dat de lonen niet naar boven mogen in verband met de concurrentie op de buitenlandse markt. Bij een enkele loonsverhoging zou het niet blijven, want bij hogere lonen dus hogere kostprijzen zou den de prijzen stijgen, hetgeen een nieu we loonsverhoging noodzakelijk zou maken. De bereidheid om de prijzen te ver lagen is algemeen gebleken. Geen overmatige illusies Intussen moet men zich geen over matige illusies vormen, dat door deze prijzenverlaging de kosten van het levensonderhoud, die in ons land reeds lager zijn dan in andere landen, ook belangrijk zullen dalen. De kosten van het levensonderhoud bestaan voor 1/3 uit vaste lasten, voor meer dan 1/3 uit de uitgaven voor levensmiddelen en voor minder dan 1/3 uit de prijzen van andere artikelen, waaruit de verlaging moet komen. Hieruit blijkt, dat een ver laging van 5 a 10 pet. op deze laatste artikeien op de totale kosten van het levensonderhoud niet meer dan een paar procent heeft te betekenen. Maar dé hoge winsten dan, zal men vragen. Er zijn hier en daar stellig hoge winsten gemaakt, maar dit is vooral voor- in die bedrijven, welke met de te maken" hebb^6^0"^.1"110^ romen, daarvoor^'ri°m dl£\alIe af !e Prijsbeheersing de apparatuur van de trouwens niet voorkomen Lt'h6" m" winsten ontstaan in eon' .bepaalde hoogconjunctuur. Voor bed^ijvJn Ts scheepsbouw, luxe-industrie enz kan men de prijzen niet m de hand nemen. Dez" winsten zijn in belangrijke mate een ge volg van hoge prijzen, welke voor de exportproducten van deze industrieën worden gemaakt. Deze prijzen dragen een zeer onzeker karakter en zijn in de laatste tijd reeds aanzienlijk gedaald. Men gaat in die in dustrieën al reserveren voor de verliezen, die men straks op de export verwacht. De verhouding tussen prijzen en lonen die thans tot stand wordt gebracht, zal men voorlopig in grote trekken als gegeven moeten aanvaarden. Dit geldt Voor werkgevers en werknemers beiden. Aangezien verdere verhoging der subsi dies uitgesloten moet worden geacht, zal bevoordeling van bèpaalde bevolkings groepen door prijs- of loonsverhogingen, direct ten laste gaan van andere bevol kingsgroepen, die hier in de vorm van Verhoging van de kosten van levens onderhoud voor zullen moeten betalen. Bovendien zullen deze verhogingen rechtstreeks gaan ten koste van onze export, omdat de desbetreffende produc ten niet of moeilijk te verkopen zullen zijn. Voor bedrijfstakken, die zich inter nationaal toch reeds moeilijk staande kunnen houden, kunnen prijsverhogingen op het ogenblik voor de toekomst zelf moord betékenen. T oekomstmo gelijkheden Wat nu aangaat de hierboven genoem de drie factoren, die mogelijk tot een verdere prijsverlaging zouden kunnen leiden: verlaging wereldmarktprijs, gro ter productie en wederopleving van de concurrentie, merkte prof. Brouwers o.m. op, dat verhoging der productie mogelijk is door verbetering van de arbeidspro ductiviteit, die in verschillende bedrijfs takken nog belangrijk beneden het voor oorlogse peil ligt en door vergroting van de export, die ons de onontbeerlijke grondstoffen moet verschaffen. Daarnaast is het goed met alle be schikbare middelen de concurrentie aan te wakkeren. Door de schaarste is het nationale bedrijfsleven nu reeds Jaren lang aan de concurrentie ontwend. Geeft men de ondernemer een direct belang bij de prijsverlaging, dan zal hij daarop veel krachtiger reageren. Nu de druk van boven af straks zijn grenzen zal heb ben bereikt, vooral wanneer geen stijging van de arbeidsproductiviteit zich voor doet. zal in samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven in toenemende mate op de concurrentie moeten worden overgeschakeld om tot definitief gestabi liseerde verhoudingen te geraken. De concurrentie kan. doelmatig gebruikt, een der machtigste wapenen in het arsenaal der geleide economie zijn. De wereld is te klein geworden voor nationale economische grenzen. Men streeft ook. blijkens de jongste besluiten op tariefgebied. naar vrije markten. Herstellen de verhoudingen tussen vraag en aanbod zich weer enigermate, dan zullen zij zowel nationaal als inter- nationaal met een krachtige het prijsniveau gepaard gaan. De huidige prljsniveaux immef's zijn de uitdrukki van volstrekt kunstmatige vraag- t aanbodsverhoudingen. Daarom moet mei thans de moed hebben om de prijzen te verlagen, teneinde, als straks de inter nationale daling komt, lichter door de schokken heen ;e komen. Dit zal aan ons bedrijfsleven ten goede komen en doet men het niet, dan zou het wel eens kun nen gebeuren, dat er weer spoedig een te veel aan arbeidskrachten komt, waar we nu een tekort aan hebben. Het Nederlandse bedrijfsleven toont een- gezonde werkelijkheidszin door zich thans reeds op verlaagde prijzen in te stellen. Engeland is uiterst zuinig op zijn brandstoffen en energie. Elke Engels man behoort dat althans te zijn volgens de bepalingen van de maatregelen ter bezuiniging op brandstoffen en energie van 1942. De „Zip French Cleaners Ld." had zich echter, volgens de politierech ter van Stoke-on Trent, niet voldoende aan die maatregelen gestoord en zag zich dientengevolge tot een boete ver oordeeld. De firma had nam. lijk in een étalage een blikvanger opgesteld, die in beweging werd gebracht door een droge batterij van 4% volt. De pleiter van de firma argumenteerde, dat de energie, vertegenwoordigd door enkela onzen steenkool, voldoende zou zijn om het apparaat een jaar lang in bedrijf te houden. Doch de politierechter hield het e bij, dat de batterij electrische energie geproduceerd had, in welke vorm dan ook, en dat die energie door de hlik- vanger was verbruikt, in strijd met het verbod. Naar Ned. Indië kan zeepost wor den verzonden met het m.s. „Willem Ruys", dat 2 Dec. a.s. vertrekt Hiertoe moet men de stukken uiterlijk 29 Nov. posten. Naar Curacao en de overige Ned. gebiedsdelen in de West vertrek" 9 December het m.s. „Zeehond". Ook met deze gelegenheid kan zeepost wor den verzonden. Deze moet uiterlijk fi Dec. gepost zijn. De legercommandant, lt.-generaal S. H. Spoor, heeft gisteren in een rede voor radio-Batavia o.m. verklaard, dat de aflossing van troepen vertraging heeft ondervonden wegens de ontwikkeling der gebeurtenissen op Java en Suma tra. De afgeloste troepen dienen ver- Vanoen te worden door nieuwe troepen, omdat alle thans bestaande posten en eenheden volledig gehandhaafd moeten worden voor de Nederlandse taak. de blijvende beveiliging in de door Neder land gecontroleerde gebieden te waar borgen. In de eerste plaats kan afgelost wor den het reserve- en dienstplichtig perso neel van het KNIL, alsmede een derde van het beroepspersoneel van het KNIL, ■MÉ - De kortste verbinding tussen twee pun ten is een rechte lijn. Maar zo eenvoudig s 's mensen weg van de wieg naar het graf nu eenmaal niet. We krijgen met zoveel hindernissen te maken, dat de levensloop telkenmale moet uitwijken of de staketsels uitschuren. Nu zijn er hele groepen, die permanent litwijken en de weg volgen van de minste veerstand; er zijn ook groepjes, die de grote rechte lijn zo sterk mogelijk vol houden en ondanks verwondingen en pijnen de belemmeringen proberen uit de weg te ruimen. Die laatst genoemde groepjes onder de katholieken zouden groepen dienen te zijn. Individueel en collectief zouden de katholieken voortdurend paraai moeten wezen, om op het juiste ogenblik in te grijpen. I We hebben ongetwijfeld de schoonste beginselen, het leven thuis en in het openbaar op elk terrein zou van de i. ii ii Ikatholieke geest doordrongen dienen te De boog van de verkeersbrug te Hedel is gereed geko men; aan het wegdek wordt hard gewerkt. Als alles z;jn meeloopt wordt de brug nog vóór het invallen van de winter opengesteld. Onze Parijte correspondent telefoneerde hedenmorgen: In de staking is weinig verandering gekomen. Het is gelukt, het trein verkeer op (je grote verbindingen en die met het buitenland te handhaven. £)e federatie kondigde echter gisteravond de algemene staking af, hetgeen tot dusverre niet veel verandering bracht, aangezien vooral in de provincie de spoorweglieden van geen staking willen weten. De moeilijke punten voor het spoorwegverkeer zijn Marseille en Parijs, terwij] Ook Lyon een brandpunt dreigt te worden. dat voor recuperatieverlof in aanmer king; komt. Deze aflossing zal in het tijdvak van half December 1947 tot half Maart 1948 plaats hebben. De militairen van de vijfde compag nie van de Kon. landmacht, die vóór alle ovirge K L.-onderdclen in Indië a an kwamen, krijgen dezelfde prioriteit als de leden van het KNIL. Omstreeks 1 Maart zullen ook afge lost zijn de achtergebleven leden van het personeel der voormalige gezags- bataljons. Na aankomst van de nieuwe troepen zal het ook mogelijk zijn die militairen, die met de „Alcantara" uit Engeland vertrokken zijn, af te lossen- Deze af lossing zal eveneens in Maart a.s. haar beslag krijgen. De aflossing der overige oorlogsvrijwilligers zal in de loop van het volgend jaar geschieden. In de haven is de staking echter alge meen De poststaking is mislukt, doch 't gebrek aan vervoersmiddelen maakt be stelling in Parijs nog altijd onmogelijk. Aangezien de leiders der staking over deze mislukking zeer verbolgen zijn hebben zij geprobeerd, voor de poste rijen ook de algemene staking af te kon digen doch men gelooft niet dat dit enige' invloed zal hebben. In de mijnen is de staking algemeen, behalve in Lo tharingen. In de metaalnijvertieid breidt het aani'l stakers zich zodanig uit, dat van een algemene staking kan worden gesproken. In het onderwijs weigert de provincie de beweging te volgen, maar te Parijs belet, een minderheid nog het heropenen der lagere scholen, terwijl ook drie lycea en enkele universiteits faculteiten aan de staking meedoen. Te Parijs dreigt verder 'n staking in 't gasbedrijf, zodat als voorzorgsmaatregel de druk nog verminderd Is. De federatie van publieke diensten besloot heden nacht, de staking uit te stellen tot dat nog nieuwe onderhandelingen met de reg mg zijn gevoerd. Merkwaardig ge noeg werd het besluit genomen met 35 tegen 22 stemman en onder die 22 die naar staking drijven, ware de vertegen woordigers va nde politi, en de alge mene administratie. De staking doet zich thans stevig gevoelen in de algemene bevoorrading en de regering heeft het besluit ge- nomen, de kranten in klein formaat te doen 'verschijnen. Hedenmorgen zijn ze dan ook met slechts twee pagina s uitgekomen, aangezien men vreest dat de papiervoorraad spoedig uitgeput zal raken tengevolge van de havenstaking. De regering heeft echter contact met de hoofdleiding der verschillende lan delijke federaties. De eisen door de C. G. T. gesteld en door vrijwel alle vakverenigingen gedeeld, worden feitelijk ook door de regering zelf, die zicli op het stand punt stelt, dat inderdaad het loon peil ontoereikend is, als juist er kend. Zij heeft gisteren in de minis terraad besloten tot enige verbete ringen. Er wordt onderzocht, tot hoe ver men hierbij gaan kan. Daarom trent zal een beslissing genomen wor den in de ministerraad van heden morgen. Na die ministerraad, om één uur, zal de minister-president een radiorede voering houden, om de beslissingen van de regering mee te delen en een beroep te doen op de arbeiders tot hervatting van het werk. De eisen van de vakverenigingen, wat de lonen betreft komen, neer op een onmiddellijke loonsverhoging van 20 tot 25 pet. De communistische meerderheid van de C.G.T. knoopt er echter de eis aan vast van een driemaandelijkse herzie ning der loonschalen. Aan deze eis ech ter zal geen enkele regering kunnen toe geven. V er klaring Kard. Suhard Kardinaal Suhard, aartsbisschop van Parijs, aldus A.F.P., heeft een ver klaring aan de pers overhandigd waarin h(j een beroep op de stakers in Frankrijk doet, het werk te her vatten. Het recht van staken Is bij de grondwet toegestaan, aldus kardi naal Suhard, doch het Is niet toe gestaan van dat recht misbruik te maken. Het is voor Frankrijk van het grootste belang, dat het werk spoedig wordt hervat. Volgens Reuter heeft de kardinaal nog verklaard, van harte te wensen, dat aan de rechtvaardige eisen van de arbeiders gehoor gegeven zal wor den en een vurig beroep te doen op de verantwoordelijke personen, geen poging na te laten om de arbeiders bevrediging te schenken. Zondagavond om elf uur startte onze „Connie" van het vliegveld El Aouina bij Tunis en zette in een donkere nacht koers naar Kano in Nigeria, de neger staat aan de goudkust waar het vlieg veld der Britse luchtvaartonderneming gevestigd is te midden van de step pen. Ver van alle Westerse beschaving heeft het personeel van de B. O. A. C. de wacht betrokken. Wij troffen er twee jonge ondernemende mensen aan, m»i,met iJun Jeep een tocht door Afrika n/ bleken landgenoten te zijn. ni,P> ff baandag heeft onze „Con doorgevlogen om nog die zelfde avond in Johannesburg te zijn. Op een hoogte van zeven duizend meter zette onze gezagvoerder koers naar de Unie van Zuid-Afrika, met een kort* onder breking op het vliegveld van Leopold- ville. De aankomst op het vliegveld de Zwartkop bij Johannesburg liet ons geen ogenblik in twijfel over het feit dat hier een reusachtige stad van mo deme afmetingen uit de grond is gere zen sinds aan de Witwatersrand goud gevonden werd. Bij de stopplaats van ons vliegtuig O zijn zeer grote staalwerken een belang rijk producent van oorlogstuig en var nog veel meer, dat de geallieerde legers werden wij verwelkomd namens de re- I behoefden. r« zuigkracht, die dit alles gering van de Unie door Nederlandse T?-ft uitgeoefend op de talloze vreem "oor Nederlandse delingen die arbeid en welvaart in dil Hp k i m nt„ *and zochten en vonden, heeft van de vaa. P zetten voet op industrie-steden van de Unie typische autoriteiten en de v^^o^igë/l g«en die arbeid en welvaart in dit van de K. L. M. Wij zetten voet op Zuidafnkaanse grond. Het land, tref- plaats van het Oosten en het Westen, ontgonnen en tot bloei gebracht door blanken, voor het merendeel echter be volkt d°or de zogenaamde „natives", de zwarten, in de Ume wonen twee en een half milhoen blanken op acht en een half mihoen kleurlingen. Sinds het goud er gevonden werd, dat is dus in de laatste zestig jaar, ontwikkelde zicii rondom de mijnen een modern indu strieel leven en rezen er enorme steden uit de grond op- Ult a!!e hoeken van het negerland van Afrika onder dt equator zogen deze industrie-gebieden zwarte werkkrachten aan. In de laat ste oorlog werd dit industrieland met wereldsteden gemaakt. Door dit alles is dit land een land van tegenstellingen geworden, gelegen op een kruispunt van wereld-verkeer tus sen de blanken en de kleurlingen in een tijd, die gekenmerkt wordt door het rijzende getij dér kleurlingen. Wij hopen, zo zeide de waarnemende minister-president van de Unie, dr. Hofmaier, dan ook tot ons, dat Zuid- Afrika een oplossing voor.de samenle ving van blanken en kleurlingen zal weten te vinden, die zijn betekenis zal hebben voor de gehele wereld. Een land vol tegenstellingen maar tevens een land met ongekende mogelijkheden gaar wjj in deze dagen tegemoet. Het jongste portret van prin ses Beatrix, Prinses-regentes Juliana heeft een dertiental nog niet gepubliceerde foto's van de prinsesjes ter beschik king gesteld van de vereniging „Pro Juventute'', welke afge drukt worden op de binnen kort door de vereniging uit te even Prinsesse-kalender, Een der foto's werd ons ter repro ductie afgestaan. Ten aanzien van de handhaving en de indienstneming van ge uwde vrou welijke arbeidskrachten heeft de raad van ministers het volgende beslist: Het ligt niet in het voornemen arti kel 97 van het Alg- Rijksambtenaren- reglement o.m. regelende het ontslag van de vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, te herzien, doch anderzijds kan in dienst nemen c.q. houden van gehuwd vrouwelijk perso neel op arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk recht plaats vinden met inacht neming van onderstaande richtlijnen. Het in dienst nemen van gehuwd vrouwelijk personeel moet tot het uiter ste worden beperkt. De noodzaak, om af te wijken van het beginsel, dat het een algemeen belang is, dat de gehuwde vrouw haar taak in de eerste plaats in haar gezin heeft, kan uitsluitend ge motiveerd worden geacht, indien uit een oogpunt van dienstbelang daartoe drin gende redenen aanwezig zijn en de ge- zinsbelangen van betrokkene zich, voorzover de werkgeefster kan beoor delen, niet tegen deze handelwijze ver zetten. Daarbij ware betrokkene echter niet langer in dienst te houden dan tot uiterlijk 1 Januari 1950. In aansluiting hieraan is er evenmin bezwaar tegen, om het gehuwde vrou welijk personeel dat op 31 December 1947 in overheidsdienst is, tot uiterlijk 1 Januari 1950 op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in dienst te hou den, indien en zolang althans het dienst belang zulks nog eist- Ten slotte moet in de gevallen, dat een ambtenares of arbeidscontractante huwt, incidenteel worden nagegaan, of er na het ontslag c.q. beëindiging der dienstbetrekking terzake van haar hu welijk aanleiding bestaat, een (nieuwe) arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht aan te gaan. Daarbij dient de noodzaak als omschreven in de derde alinea aanwezig te zijn en zal t.z.t. de vermelde termijn in acht moeten wor den genomen. Minister Neher zal zich Maandag a.s. met een regeringsopdracht naar Indo nesië begeven. Hij zal daar besprekin gen voeren, in het bijzonder ter voor bereiding van het collegiaal orgaan. Gedurende zijn afwezigheid zal de mi nister van Verkeer en Waterstaat, ir- H. Vos, als minister van Wederopbouw e" Volkshuisvesting a.i. optreden. Het begint er op te ljjken, dat de ontknoping van het drama fond de taxi-chauffeur snel nadert. Dank zij enkele inlichtingen van burgers en een gunstig verloop der onderzoekin gen is men nu op een spoor gekomen, dat alle kansen biedt. Zelfs heeft men bij nadere ondervragingen van enkele arrestanten min of meer de zekerheid gekregen, dat de daders zjjn gearres teerd. Wij schreven gisteren reeds, dat het onderzoek zich over het gehele land uitstrekte en daarbij is men op een spoor gekomen, dat naar Hilversum leidde. Vandaar belandde men weer te Rotterdam en daar werd een jongeman gearresteerd, een zekere B. Verschillen de getuigen werden ontboden en bij confontratie herkende men in B. een van de twee mannen, die het laatst met de taxi-chauffeur zijn samengezien en van Sassenheim naar Amsterdam zijn medegereden. Nog steeds is de justitie niet i? staat inlichtingen te verschaffen, aangezien het onderzoek nog met kracht wordt voortgezet. Wel staat echter vast, dat nog. een tweede arrestant in verzekerde bewaring is, van wie de politie aan neemt, dat hij mededader in de moord is geweest. Het betreft hier een oudere broer van B*Met deze schijnt men nu beide daders gearresteerd te hebben. Omtrent het motief van de moord wordt nog een nader onderzoek inge steld, aangezien deze kant van de mis daad, nog enkele duistere punten biedt. Aangenomen mag echter worden, dat het onderzoek nu in een snel tempo zal leiden, tot de algehele oplossing van deze roofmoord. Van officiële zijde wordt gemeld, dat de Nederlandse verliezen in Indonesië op 2, 23 en 24 November bedragen 1 dode en 17 gewonden. Reuter seint uit Lake Success: De commissie voor Palestina heeft het ver delingsplan aanvaard. Voorts werd be sloten dat Jeruzalem gedurende tien jaar onder beheer (in de zin van het handvest der V. N.moest komen, waarna de bevolking bij referendum zou kunnen uitmaken, in hoeverre verande ring van bewind gewenst vas; Bij de stemming over het verdelings plan bleken vijf en twintig leden vóór, dertien tegen deze oplossing. Zeventien onthielden zich o.a. Nederland en "oe ontbraken. Het woord is nu aan de algemene vergadering. Indien Je stemming al daar hetzelfde resultaat zou opleve ren als gisteren In de commissie, zou aan de vereiste tweederde-meerder heid juist één slem te kort komen, hetgeen verwerping van het deelplan zou betekenen. De Prins Bernhard kapel, die onder leiding staat van luit. B. de Graaf en onlangs uit Indonesië terugkeerde, ver blijft thans in de Koudenhorn-kazerne te Haarlem in afwachting van haar de mobilisatie, die op 3 December zal ge schieden. Kapitein L. Homan van 10-10 R. I. heeft gisterenmiddag tegenover de pers zijn leedwezen uitgesproken over de haast, waarmee de ontbinding va- muziekcorps wordt doorgevoerd, kapel bestaat, zo zeide hij willigers, die tengevolge van hun drukke werkzaamheden en van hun tournee door de Oost niet in de gelegenheid zijn geweest zich op de terugkeer in de bur germaatschappij voor te bereiden, zoals vele andere voor demobilisatie in aan merking komende militairen wel kon den doen. Van de 70 man zijn er, slechts 15, die er op staan zo spoedig mogelijk de dienst te verlaten, de rest wil graag tot Juli 1948 blijven, het tijdstip waarop ook de andere oorlogsvrijwilligers wor den gedemobiliseerd. Kapt. Homan be treurde te meer, dat de kapel wegens bezuiniging wordt ontbonden, omdat zij als ontspanningsmiddel voor de troep nog grote betekenis zou kunnen hebben. Katholiek wil zeggen algemeen. Doch r zijn veel te weinig algemeen georiën- teerden onder ons. We bepalen ons buiten het eigenlijke vakgebied tot een beetje van dit of een beetje van dat en nog niet eens tot twee beetjes. Op elk terrein, of het nu de politiek, de cultuur, de godsdienst, of het sociaal- economisch leven betrof, zouden we ons mannetje moeten kunnen staan. Altijd en overal zij hpt zonder opdringerigheid klaar voor propaganda, voor defensief, doch vooral voor offensief. De practijk wijst uit, dat het katholicisme ons niet doorzindert, niet bereid vindt om op elke markt van het openbare leven onze stem en onze invloed aan te wenden. Er worden gelegenheden tot scholing geboden, overmatig zelfs. Ze kosten han. den met geld en een overvloed van tijd. Doch de resultaten zijn pover. De een kan het aantal scholingen niet bijwerken, de ander komt nergens. We doen tegenwoordig veel aan coör dineren. Doch de katholieke groep is nog altijd verliefd op eigen cursusjes, eigen avondjes, eigen standjes. Tot het 12de jaar op de lagere school ontvangen we ongeveer allemaal dezelfde scholing, op de lager-onderwijsinstituten. Maar waarom daarna niet tot 25 jaar scholing in zo groot mogelijke groepering met voldoende en practisch voorbereid materiaal, teneinde minstens tot een flink kader te komen. Het inzicht in het katholicisme is totaal verworden, er zit in de mensen geen drang om anderen dfe warmte en het ge luk van eigen beleefd Christendom te brengen. Eensdeels omdat het geloofs leven in ons veel gelijkenis heeft met een armetierig plantje in een schuilkelder, anderzijds omdat een goed gerichte en gefundeerde scholing ontbreekt. Het kweken van volbloed propagandis ten met kijk op elk levensterrein voor wat betreft schoonheid, tegenstand en hulp is geen liefhebberij-wérk. Bondjes en vereniginkjes stichten en achteraf eens plannetjes bedenken om de leden zoet te houden, is het paard achter de wagen spannen. Men kan parochieel coördineren en nog veel" meer interparochieel samen werken. Met tientallen zouden vergade ringen overbodig worden, die thans een belemmering vormen voor een gezond gezinsleven. Elke katholiek moest van nature pro pagandist zijn. Was het met de vorming van een tiende deel alvast maar in orde. Van een Pinkster-storm is echter voor. lopig geen sprake. Men kieze bij eigen onderzoek voor zich in beginsql de naam vulkaan of uit gedoofde krater. HENK VAN DER MAZE. ding van dit j V "~j gevoerd. De j, uit 70 vrij- Ramadier wenst zijn opvolger Schuman veel succes met zijn doornige onderneming. Onze Brusselse correspondent seint ons d.d. gisteren: Op een persconferentie te Brussel heeft Van Zeeland, lid der Indië-com- missie, na herhaald te hebben, wat hij reeds op Schiphol aan de Ned. journa listen zeide in verband met het op treden der commissie van Drie in Indonesië, herinnerd aan het ellendige leven in de Japanse kampen en aan de wreedheden, welke het jongste conflict in Indonesië met zich heeft gebracht. Voorts verklaarde bij, dat thans in verschillende delen der Nederlandse overzeese gewesten de rust is terug gekeerd. Niet altijd echter werd het bevel: „Staakt het vuren" door de partijen nageleefd. Nog steeds doen zich betreurenswaardige incidenten voor, voegde Van Zeeland hier aan toe, doch zij verminderen geleidelijk. De commissie laat niets ongedaan, om de partijen tot elkaar te brengen en verwaarloost niets om ze accoord ta stellen. Dit bemiddelingswerk is delicaat, want de commissie moet alles voor komen, wat haar de facto en de jure in een moeilijke positie zou kunnen bren gen tussen de beide tegenstanders. Van Zeeland beweerde vervolgens, dat, ondanks scherpe gevoelens, een wederzijds wantrouwen en soms hevig® verwijten, de tegenstanders blijk geves» van goede wil en schijnen overtuigd ta zijn van de noodzakelijkheid om tot een accoord te geraken. Zonder zich aan overdreven optimisme te willen over geven, meent hij toch van een gunstige e"olutie te mogen spreken. Na zijn bewondering te hebben uitge drukt voor het omvangrijk economisch herstel, na de jongste besprekingen, besloot Van Zeeland met te zeggen, dat, indien men ginds tot een paoifieke op lossing van het conflict komt, dat veel De tussenkomst van de commissieverder reikt dan Indië zelf. deze op' van goede diensten heeft een bevredi-lossing ook een kalmerende invloed zou gend effect gehad en bijgedragen tot opheldering der situatie. Men is thans bezig met het scheppen van een atmosfeer van vrede en rust. Elke dag wordt op dit gebied terrein gewonnen. hebben op een reeks andere problemen van latente aard in de wereld. De commissie van goede diensten wil geen uur verliezen om een dergelijke oplossing te helpen verwezenlijken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1