Schuman geeft Loonbijslag Stakingswoede forceert chaos De eis van veel productiviteit Er dreigde pech met de tweede Ruys-schroef O* Impasse te Oostenrijk no. 1 Londen verbroken op de agenda Voor getij Landarbeiders in de knel gelijk loon nieuwe bonnen Weer 'n „saboteur" aan de kaak De grote M's Extra vlees SCHROEVENDRAAIERS DWARS DOOR EEN STOFJAS Philips bouwde 'n magneet DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Communistisch terrorisme neemt toe Gevaar voorlopig bezworen NDER DE expliceren hun WAAROM" Een conflict met dreiging maar geen waspoeder DUPE 69ste JAARGANG DONDERDAG 27 NOVEMBER 1947 No- 200473 stormachtige 20 RUSSEN UIT FRANKRIJK UITGEWEZEN Aanstokers van de wanordelijk- heden berechting politieke DELINQUENTEN GEEN VRIJE ZATERDAG IN DE GETEISTERDE GEBIEDEN LABOUR WINT llllltlÉÉÉ WEER SOYABLÓEM IN HET BROOD MEER SCHIJN DAN WERKELIJKHEID? DOODSTRAF GEHANDHAAFD De bijz, raad van cassatie heeft het beroep verworpen in de zaak tegen O. Bouman, die door het B. G. te Leeuwar den ter dood is veroordeeld ter zake van het plegen van een aantal moorden. Wegens zijn geringe verstandelijke ont wikkeling werd de doodstraf, uitgespro ken tegen G. Nieswaag, gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. GEEN VROLIJKE KEUKEN STAATSRUIF WAS ER GOED VOOR Rijk voor tienduizenden benadeeld DE BRITTEN IN PALESTINA TOEN NED. OFFICIEREN WILDEN ONTVLUCHTEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 8.45 per Kwar taal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce 1e prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -t 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Onze Parijse correspondent telefoneerde °ns hedenmorgen: Sinds de laatste 24 uur heeft de algemene toestand een ^ernstige verslechtering ondergaan. Hoe paradoxaal het ook moge klinken: naarmate bij de arbeiders het verzet tegen de stakingen toeneemt, nemen ook de stakingen toe, aangezien de communistische elementen de arbeid met. een geweldig terrorisme proberen onmogelijk te maken. De staking heeft dan ook de naam gekregen van. „de geforceerde staking". De ge Volgen worden zó groot, dat de gehele nijverheid dreigt te worden stil gelegd en de voedselvoorziening ern stige belemmeringen gaat ondervinden Het is, alsof de communisten juist op de arbeidersgezinnen hun wraak willen koeïen, omdat deze over het algemeen van agitatie voor buitenlandse doelein den niets willen weten He} groepen van de algemene f-T£* 1 sP0°rwegstaking had aanvan- invloed, doch weldra ver- egende colonnes van de com munisten om door terrorism* tot sta king te dwingen, waarbij in de pro vincie verschillende grote industrieplaat sen en spoorwegknooppunten tot brand punten der agitatie werden. Daarbij be hoorde vooral Lyon, waar de prefectuur door middel van gassen tegen de commu nisten moest worden beschermd. Gister avond werd de algemene transportsta king werkelijkheid, doordat ook het wegvervoer werd stilgelegd, terwijl de ambtenaren besloten vandaag (Donder dag) en verschillende publieke dien sten Vrijdag te zullen gaan staken. De incidenten werden talrijker Te Noisy bij Parijs beletten de pas sagiers de communisten een trein tot stilstand te brengen. Een hevig gevecht ontstond, waarna de trein weer kon ver trekken. Doch een volgende trein werd gestopt. Bij het handgemeen werden verschillende personen gewond. Te Bou logne trok een troep van 1000 terro risten de fabrieken rond, om deze onder bedreiging stil te' leggen. Hetzelfde had hier en daar te Parijs plaats. In de grootste spanning worden de beslissingen van de regering afgewacht Zij werden deze avond aan de hoofd leiders van de vakbeweging medege deeld. De christelijke en onafhankelijke vakbewegingen en een minderheid van de C.G.T. meenden, dat de regering thans zover was gegaan, dat nu de rust moest terugkeren en zij deden dan ook een beroep op de arbeiders, om het Werk te hervatten. Tevens blijven zij aan de regering bescherming voor de werk willigen vragen. De communisten ver wierpen echter de voorstellen van de regering bij voorbaat. Hedennacht had een vergadering plaats van de C. G. T., waaraan de leiders van 18 aangeslo ten vakbewegingen deelnamen. On- aanks het feit, dat de weinige minder heidsvertegenwoordigers alle verant- woordelijkheid van zich afwierpen, was de algemene geest die van uitbreiding van de strijd. De meeste der verte genwoordigde vakbonden gaven dan ook in die zin bevelen. In de loop van de avond stond het spoorwegverkeer geheel stop, daar de treinen niet de minste zekerheid boden. De trein naar Rijssel werd door de communisten tussen twee stations stopgezet en de locomotief werd lat.ei weggevoerd. Zulks gebeurde ook op andere plaatsen en zelfs doofde men de vuren van de locomotieven, teneinde daardoor de lijnen te blokkeren. De Gare du Nord werd in de avond geslo ten, zodat dé verbindingen met Enge land, België en ons land totaal verbro ken zjjn. Vier gasfabrieken van Parjjs zijn zelfs op de stakingsbevelen vooruitgelopen en in de loop van de dag moest de po litiemacht herhaaldelijk optreden om geweldactie te voorkomen. 300 P. T. T.-stakers konden zich, na met de po- Tags te zÖn geweest, in de cen- Wnestelem Van het hoofdpostkan- dlorede om de bes.S^va^de 'rel gering bekend te maken en een krachtig beroep op de arbeiders te doen. De besluiten van de regering zjjn, dat in particuliere bedrijven een algemene loonsbijslag van frs. 1500 per maand zal worden gegeven; voor de ambtenaren, die pas verhoging hebben gehad, en eveneens voor de Openbare Diensten is de bijslag frs. 1135. Verder kondigde de minis ter-president aan verhoging van alle pensioenen met frs. 150 per maand. Het is begrijpelijk, dat de voorstellen Van de regering een buitengewone last *r6gen op de Franse financiën. De ver hogingen worden door minister Schu man weliswaar voor onverenigbaar met de verdediging van de franc beschouwd, doch hij heeft aan het algemeen verlan gen toegegeven, om niet uit het oog te Verliezen, dat de loontoestand inderdaad onhoudbaar is geworden en dat daarom in die noodtoestand moest worden voor zien. De lasten kunnen alleen gedragen worden, wanneer een aantal maatrege len zowel de lonen als de prijskwestie oplossen, en enorme bezuinigingen en een verhoging der productie de begro ting komen redden. Het is merkwaardig, hoe teneergesla- gen en stakingsmoe het publiek is. Er gaan onder de volksmassa op het ogen blik dan ook kreten op naar de Gaulle. Een van de belangrijke verklaringen van vakverenigingsleiders was van Jouhaux, die verklaarde, vlakweg voor het Marshall plan te zijn. Dit is een reactie op de verbreide geruchten, dat de com munisten hun actie niet zullen opheffen, alvorens zij het Marshall-plan voor Frankrijk hebben doen mislukken. Twintig; Kussen, waaronder de voor zitter, de secretaris en de penning meester van de bond „Sovjet-burgers in Frankrijk", en de hoofdredacteur van het in de Russische taal verschij nend blad „De Sovjetpatriot", hebben van de nationale politie bevel gekre gen, Frankrijk te veriater Ambtenaren van het ministerie van binnenlandse zaken verklaarden, be- wjjzen te hebben, dat deze lieden ac tief waren geweest bjj het ontketenen der recente wanordelijkheden in Frankrijk, Ofschoon regeringspersonen ontken den, dat men bezig was met een alge mene zuivering van ie Russen, werd wel gezegd, dat het onderzoek nog niet gesloten was en dat verscheidene arres taties verwacht kunnen worden. Volgens mededeling- van de minister van Justitie aan de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor privaat- en strafrecht kan het totaal der op 1 Ja nuari 1948 nog te berechten politieke delinquenten worden geschat op 10.000, waarvan 8500 in bewaring gestelden en 1500 niet in bewaring^ gestelden (hier onder vallen o.m. tal van collabora teurs). Rekent men naar de werkver deling tussen tribunalen en bijz. ge rechtshoven, zoals deze thans in de practijk wordt toegepast, dan zouden van deze 10.000 zaken er ongeveer 7200 door de tribunalen kunnen worden be recht, de overige 2800 zouden in ieder geval naar de bijzondere hoven verwe zen moeten worden. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft o.m. in een cir culaire aan de districtshoofden van de volkshuisvesting en wederopbouw nog eens speciaal de aandacht gevestigd op de noodzaak, dat in de geteisterde ge bieden op Zaterdagmorgen wordt ge werkt. Niet alleen de wederopbouw van de geteisterde gebieden maakt zulks ge wenst, doch ook uit financieel oogpunt is het noodzakelijk, dat tegenover de hoge kosten van vervoer en huisvesting een zo groot mogelijk aantal werkuren in dt wintermaanden staat. Men heeft het standpunt ingenomen, da, aannemers van werken, waarvan de extra-kosten voor het aantrekken van uitheemse arbeiders in de aanneemsom- men .ijn opgenomen da.i wei afgekocht r vrij zijn in het vaststellen van de v "ktijden. Dit standpunt acht de minis ter echter niet juist, omdat hierdoor een ongelijkheid zou ontstaan tegenover de collega-werknemers, lie Za' dags wel moeten werken. Daarom heeft de minis- ter d rijksbemiddelaars verzocht de be- Gisteren of uiterlijk vandaag zou uit Drunen de tweede reserve-schroef voor de „Willem Ruys" worden afgezonden en per truck naar Breda gebracht, om vandaar over water verder te worden vervoerd. Er kwam echter ook thans een kink in de kabel. Er waren nl. een paar schroeven voor andere schepen onderweg en deze werden plotseling m«t truck en al in beslag genomen. Eén van die trucks zou ook de schroef van de Willem Ruys" moeten ver voeren en daar stond men nu, terwijl bovendien de kans groot was, dat ook dit transport, als het onderweg was, moeilijkheden zou ondervinden. Dit zou ^41 gevolg" hebben, dat het Lloyd-schip niet op tijd zou kunnen vei trekken, daar voor het monteren van de schroef, dat in een ruim geschiedt, twee-en-een- half k drie dagen nodig zijn. Dank zy tijdig ingrijpen van de be trokken minister is echter voorlopig gevaar bezworen. De heer Lips, die gisteren ijlings op audiëntie gl»g, keer de nl. met een vergunning voor vervoer over d,e weg terug en kreeg tevens een toezegging, dat de rijkspolitie van deze vergunning op de hoogte zou worden gesteld. Met 'n apart gecharterde truck zou nu vanmorgen het vervoer ge schieden en Indienzich geen verdere moeilijkheden voordoen, zal het ge vaarte Vrijdagmorgen te Rotterdam zijn, dus nog juist op tijd. Mocht ook deze schroef echter met pech te kampen krijgen, dan zal het vertrek van de Willem Ruys" moeten worden uitgesteld, omdat er nu een maal een wet bestaat, die het vertrek van een dusdanig schip zonder reserve- schroeven verbiedt. schikking betreffende de winterwerk- en verlofregeling zodanig te wijzigen, dat deze zal gelden voor alle arbeiders in de geteisterde gebieden. Er zijn aannemers, die door het aan brengen van kunstlicht-installaties de werktijden ook in de wintermaanden op het normale peil willen houden. De hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in Limburg zal in der gelijke gevallen dispensatie-aanvragen bij rijksbemiddelaars ondersteunen. Twee tegenstanders drukken elkaar, voor het begin der conferentie te Londen,'de hand: Molotof en Marshall. Zullen zij het na afloop ook doen De ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben gisteren ter Londense conferentie de impasse in de kwestie-Oostenrijk ver broken en zij„ overeengekomen het Oostenrijkse vredesverdrag bovenaan op de agenda te plaatsen. Na enige discussie werden de vier ministers het ook eens over do volgorde van de zes agenda-punten. De agenda ziet er als volgt uit: 1. Het Oostenrijkse vredesverdrag; 2. De voorbereiding van het vredesverdrag met Duitsland, met inbegrip van de procedure en de kwestie der grenzen; 3. De economische beginselen voor de toekomst ven Duitsland; 4. De vorm en bevoegdheid van de voorlopige Duitse regering; 5. {ren onderzoek naar de uitvoering van de demilitarisatie- instructies voor Duitsland, zoals deze op de conferentie van Moskou werden opgesteld; 6. Het viermogendhedenverdrag voor de demilitarisatie en ontwapening van Duitsland, dat door de Amerikaanse delegatie werd voorgesteld. De Oostenrijkse kwestie werd terstond naar de speciale, door de vier ministers aangewezen, afgevaardigden verwezen. Dezen zouden heden bijeenkomen. Reuter seint uit Gravesend. De En gelse labourpartU heeft haar ongeslagen record wat betreft de tussentijdse ver kiezingen gehandhaafd. Te Gravesend kree gde labourcandi- daat 24.692 stemmen tegen de conserva tieve candidaat 23.017. De sovjet-minister Molotof hield in zijn openingsrede een hartochtelijk plei dooi voor een verenigd Duitsland onder 'n „democratisch bewind". Hij bestreed de BritsAmerikaanse bizonale poli tiek en noemde haar „imperialistisch'' Het Duitse vredesverdrag moest bij dragen tot het economisch herstel van Duitsland, opdat Duitsland zijn ver plichtingen jegens zijn slachtoffers zou kunnen nakomen. Er was echter een ander plan ontstaan, aldus Molotof. Dit trachtte het economisch herstel van Op een gisteren onder voorzitter schap van de heer H. D. Louwes door de Stichting voor de Landbouw ge houden persconferentie is uitvoerig ge sproken over de afwijzende beschikking der Regering ten aanzien van de door Stichting gevraagde loonsverhoging voor de landarbeiders. gehiksenrti werd' dat de lonen voor felhk mn»tS6 ar-b8id op het Platteland gelijk moeten zijn. In principe is dal standpunt in 1945 door de Regerine aan vaard, toen het landarbeidersloon op 60 cent per uur werd gebracht. In 1946/47 zijn deze lonen verhoogd tot 64 cent. Voor andere arbeiders ten plattelande is inmiddels het loon tot 72 cent pe> uur verhoogd en op grond daarvan stelde de Stichting voor de Landbouw voor het loon voor de landarbeiders op 70 cent te brengen. De Stichting van de Arbeid kwam na een nauwkeurige vergelijking mei de industriële lonen ten plattelande op riih hl ""'i Welke dr'e mijl huiten IJmuiden ligt en een belang- J n ien vormt voor de binnenlopende schepen, is door de A'. W.-storm losgeslagen en te Zandvoort bij paal 67 aangespoeld. een lo°n van 68 voor de landarbeiders In principe heeft de Stichting voor 1° Landbouw zich met dit loonpeil ver enigd- pe Regering zegt echter een verho ging van basisloon voor landarbeid niet te kunnen aanvaarden, .omdat daar voor geengeld beschikbaar zou zijn. Wanneer de verhoging niet uit hel Landbouwcrisisfonds zou worden be kostigd. zou de loonsverhoging te zwaa op de bevolking drukken, indien zij op de consumentenprijzen zou worden vci- haaid. De Stichting voor de Landbouw is echter van mening, dat, als er geen geld zou zijn, dit voor alle bedrijfstak ken zou moeten gelden en niet afzon derlijk voor de landbouw. Ten aanzien van het loonvraagstuk heersen thans, naar men van de zijde van de Stichting voor de Landbouw mededeelde, grote spanningen en men voorziet tegen het volgend voorjaar, wanneer met de uit zaai voor de nieuwe oogst moet worden begonnen een conflict, wannéér niet wordt tegemoet gekomen aan de eis om de loonpolitiek voor alle gelijksoortige arbeid gelijk te maken. Het geld is er wel, meende men, maar het moet an ders worden verdeeld. Bij doorbereke ning van de gevraagde loonsverhoging op de consumentenprijzen, zou dit op 11 per gezin per jaar neerkomen. Voor het tijdvak van 30 November t.m. 13 December zijn de volgende bon nen aangewezen: Bonkaarten ka, kb, kc 713. 023 Algemeen 2000 gr. brood (geldig t.m. 6 Dec. a.s.) 024 Algemeen 100 gr- bloem, zelfr bakmeel of kindermeel. 025 Algemeen 750 gr- suiker, boter hamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperln gen. 026 Algemeen 200 gr. suiker, boter hamstrooisel of 400 gr. jam, stroop enz. of 200 gr. versnaperingen, Ireeds aangewezen). 027 Algemeen 100 gr. vlees (geldig t.m 6 Dec.) 028 Algemeen 100 gr. vlees (reeds aan gewezen, geldig t.m. 6 Dec. a.s.) 015 Reserve 800 gr. brood (geldig t.m 6 Dec.) 017 Reserve 400 gram brood (geldip t.m. 6 Dec.) Bonkaarten kd, ke 713. 521 Algemeen 800 gr. brood (geldig t.m. 6 Dec.) 522, 523 Algemeen 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperin gen. 524 Algemeen 200 gr. suiker, boterham- strooisel of 400 gi. jam, stroop enz of 200 gr. versnaperingen, (reed.= aangewezen 525 Algemeen 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kinderbiscuits of kin dermeel. 515 Reserve 400 gr- brood (geldig t.m. 6 Dec.) 516 Reserve 500 gr- bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. Bonkaarten ma, n»b, mc, md, mh 713 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1005 Suiker 250 gr- suiker boterham strooisel of 500 gr. janlj stroop enz. of 250 gr- versnaperingen. Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. qa> ib, qc 711. S01, S4)3 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. S 01 Versnaperingen 200 gr. versna peringen of 200 gr. suiker b$>- terhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. Versnaperingen 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Op bon 027 Algemeen is wederom een extra rantsoen vlees van 100 gram verkrijgbaar. Op 4 December zal een bon voor waspoeder worden aangewe zen. De broodbloem-melange, zoals die van 30 November a.s. af zal worden samen gesteld. bevat 'weer 5 pCt. soyabloem. Verder blijven bijgemengd 10 pCt. tnais- bloem en 5 pCt. aardappelmeel De dorpsmolenaars mengen uitsluitend 15 nCt. mais-bloem bij en geen soya bloem of aardappelmeel. Duitsland te verhinderen uit vrees voor de Duitse concurrentie, terwijl het tevens gericht was op verzwakking en verdeling van Duitsland. Voorzover het het Duitse vredesver drag betrof, waren er twee kwesties die men zou moeten regelen: de vor ming van een geheel Duitse regering en de kwestie van de Duitse vredes conferentie. In de overeenkomst van Potsdam stond duidelijk te lezen, dat de opstelling van het vredesverdrag zou moeten geschieden na de vorming van een Duitse regering. Marshall (V.S.) antwoordde Molotof, dat het gehele Amerikaanse volk vurig hoopte, dat een basis voor de vrede zou worden gevormd. De Amerikaanse delegatie stelde alleen belang in een werkelijk en geen onecht- Duits vredes verdrag. Marshall zeide, dat men direct met de voornaamste kwesties moest begin nen. Deze betreffen de economische en politieke eenheid van Duitsland. Hij -x>u echter erin toestemmen, eerst de proce dure van de Duitse kwesties te bespre ken, ofschoon het net de omgekeerde volgorde was. Marshall zeide, dat iiij het Oosten rijkse verdrag eerst wilde bespreken omdat het verder gevorderd was dan het Duitse en niet omdat hij de sovjet opvatting bestreed, dat het Duitse ver drag belangrijker was. Bevin merkte in een toespraak op, dat men Molotof's opmerkingen over imperialisme en verdeling van Duits land met een „gevoel van humor" moest opvatten. „Ik geloof, dat wU allemaal oorlogsophitsers zijn", zo vervolgde hij. „De enige heilige in de wereld is de sovjet-unie. Wij zullen wel daar beneden terecht komen" zinspelend op Molotof's opmerkingen over „souvereiniteit" en „democratie zeide Bevin: „In enkele landen, waar mede wij vredesverdragen hebben ge tekend, zijn dingen voorgevallen, die niet direct in overeenstemming ge bracht kunnen worden met souve reiniteit en democratie". Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: De openingsdag van de conferentie der vier ministers van buitenlandse zaken was op zeer uiteenlopende wijze beoordeeld. Men had te weinig ver wacht, dan dat men teleurgesteld ge weest zou zijn .maar „deprimerend" schijnt toch wel de meest algemene in druk geweest te zijn, die de eerste zit ting gemaakt heeft, en de voornaam ste oorzaak hiervan was het conflict over de vraag, of Duitsland dan wel Oostenrijk vooraan op de agenda zou den worden geplaatst. Duidelijk scheen dat Molotof de loop der beraadslagin gen wilde doen beheersen, niet door pogingen om tot overeenstemming te komen, maar door het veto van de partij, die zich in de minderheid be vond, in casu Rusland. Zeker moet men thans ook te Mos kou weten, dat de Westelijke mogend heden ,die tot concessies en een com promis bereid zijn, niet bluffen indien zij langs verschillende niet officiële wegen te verstaan geven, dat zij in geval van een doodlopen van deze con ferentie ten aanzien van hun eigen zones ook hun eigen gang zullen gaan. De openhartige taal van Bevin, meer misschien nog dan de scherp gestelde argumenten van Marshall, heeft haar uitwerking tenslotte niet gemist, of schoon het het wel overwogen compro mis-voorstel van Bidault geweest was, waarop het bij de tweede zitting be reikte resultaat is gegrondvest. Wat er van zij, Molotof heeft een concessie gedaan. Het Oostenrijks staatsverdrag is agendapunt nummer één geworden.. Die moeder, die dezer dagen bij Henk van der Maze pleitte voor een dagelijks protest tegen de aardewerk-distributie zal wel om te „bersten" zijn. Eerst wei gerde „Onze Gongslager" beleefd maar resoluut aan dat verzoek te voldoen op gronden, welke op de gebruikelijk-rake wijze werden aangegeven en nu komt de minister nog vertellen op desbetref fende vragen van het Kamerlid An- ariessen, dat men ten aanzien van meer dere serviespuiften wel «alle hoop kan laten varen. Voorlopig zal het dus nog een geva rieerde tafel blijven, niet zo zeer door het menu als wel door het servies b. v. de een met een dekschaaltje voor zich, de andere met deszelfs deksel, in even wicht gehouden door een paar blokjes hout, het hoofd van het gezin hon- neur aux dames met het laatste bord, manlief met de aardappelenschaal de aardappelen blijven in verband met de „woningnood" in de pan en ua rest met een vleesschaaltje, bonbonniè- re en wat diesmeer de eigenschap heeft om iets te kunnen bevatten. Och laten wij de zaak maar van de vrolijke kant bekijken. ,Er is nog een lichtpuntje in de vorm van aluminium borden enz. En wanneer de dames St. Nicolaas een knipoogje ge ven, dan gooit de „goed-heilige man" misschien van louter verontwaardiging een paar van die borden naar haar hoofd. v Ja. onprettig is het, doch wij durven er thuis niet meer over te spreken. Zij, die aan de andere zijde van de lange tafel troont, merkte laatst zacht verwij tend op: „Elke wandaad vindt vroeg of Iaat haar straf. Weet je nog met welk een hartstocht je op de kermissen in de vrolijke keuken alles wat servies was aan gruzelementen gooide?" Kolossaal wat een tijd hè. Weet U het nog? Voor een kwartje kon je een ware ruïne aanrichten in zo'n tent. Hoe ma ten wij onze jongemannenkracht op het aan een touw slingerende nachtmeubel, dat een bijzondere attractie vormde om de aard van het voorwerp en zijn soli diteit. Maar dat is volmaakt verleden tijd en nu kunnen wij niet eens meer bij be hoorlijke stukken zitten. En de minister ziet er ook geen gat in. Hij is wel van oordeel, dat de voorzie ning met servies-goed verbetering be hoeft en dus hebben de moeilijkheden, te dezer zake bij voortduring zijn aan dacht, maar anderzijds verklaart hij, dat het voorshands niet mogelijk is om het ijd/istributie-systeem te wijzigen in die zin. dat meer punten verstrekt kunnen worden. Voorlopig zal dus zijn Voortdurende randacht geen effect resulteren en een „vrolijke keuken" blijft verre toekomst- schervenmuziek. Intussen zit onze kleuter uit 'n groot bierglas te drinken. Inderdaad geen stijl, maar weet U een oplossing? Die -moeder adviseert nu wel om mosterd potjes tot bekers te promoveren doch eer ons servies op deze wijze compleet is. zal naar wij vrezen, een mosterd zaadje reeds zijn uitgegroeid tot een boom. in welks takken onze kleinkinde ren zich zullen nestelen. ANALYST. Gestadig bouwen de Philips-fabrie- ken aan de onderdelen van het cyclo tron, waarmede men t.z.t. de Ned wetenschap in de gelegenheid hoopt te stellen kunstmatig radioactieve stoffen te produceren voor verschil lende experimenten. Tot dusverre zijn de bouw en constructie van het cyclo tron geheel volgens de plannen, die door prof. C. J. Bakker en dr. ir. F. A. Heyn waren opgesteld, verlopen. Dezer dagen is, naar wij van de zijde der N-V. Philips gloeilampen fabrieken vernemen, de magneet van Het cyclo tron, dat, naar bekend, in het labora torium voor het Instituut voor kern- physisch onderzoek te Amsterdam werd gebouwd, gereedgekomen. Dat de kracht van deze - magneet enorm is, ondervonden de omstanders, die bij het aanzetten ervZn aanwezig waren. Ta baksdozen, schroevendraaiers, messen e.d. werden uit hun zakken gerukt, in enkele gevallen zelfs dwars door het linnen der overigens versleten stofjas sen heen. Voorts deed zich het merk waardige verschijnsel voor, dat de ont wikkelde magnetische krachten de poolschoenen zo vast op het juk zogen, dat men de reeds bevestigde moeren met de hand verder kon aandraaien, terwijl men toch voordien met de zwaar ste technische hulpmiddelen alles zo stevig mogelijk had vastgeschroefd. De thans gereedgekomen magneet dient er voor om electrisch geladen deeltjes langs bepaalde banen te bewe gen. Een installatie voor hoge wissel spanning zorgt er voor. dat deze deel tjes op het juiste moment een vergro ting van hun snelheid krijgen, totdat deze tenslotte groot genoeg is om met kans op succes op een andere stof te Dè CCD heeft een onderzoek ingesteld naar een vermoede „zwarte" aankoop van levensmiddelen voor politieke gedeti neerden. Hierbij bleek de N.V. J. J. te .Jutphaas betrokken te zijn. Bij controle van de boeken /ah genoemde N.V. kwam tevens vast te staan dat in de adminis tratie betreffende haar opdrachten van het ministerie van oorlog voor het be drijfsklaar maken van aangekochte „dump-wagens" voor het Ned. leger, dus danige vervalsingen waren gepleegd, dat de aan bedoeld ministerie gepresenteer de facturen voor elke behandelde auto op ongehoorde wijze waren opgevoerd. Na een uitgebreid onderzoek is daarop dezer dagen de procuratiehouder K. aan gehouden. Hij werd voor de officier van jus te Utrecht geleid en in het huis van bewaring opgesloten, nadat hij be kend had het vervalsingssysteem te heb ben ontworpen en door zijn onderge schikten te hebben laten oepassen. Deze laatsten waren ,e werk gestelde politieke gevangenen. Sommigen van hen hadden bezwaren gemaalct tegen de hun opge dragen vervalsingen. Door deze manipulaties die reeds een aanvang namen in de zomer van 1946, is het rijk voor tienduizenden guldens benadeeld. worden losgelaten. Dank zjj hun snel heid, die de 100.000 K.m. per seconde benadert, zijn de electrische deeltjes dan in staat tot in de kernen der atomen door te dringen en daarin zulke gron dige veranderingen aan te brengen, dat er een totaal nieuwe stof ontstaat, die in vele gevallen radioactief is. Binnen de twee electrische spoelen van de magneet bevindt zich een ijze ren kern. Wanneer er nu stroom door de spoelen gaat, worden deze magne tisch, maar als gevolg daarvan wordt ook het jjzer binnen de spoelen magne tisch. Op deze wijze ontstaat er een zeer sterke magneet, die veel krachti ger is dan men met een spoel alleen o£ met een permanente magneet zou kun nen verkrijgen. De kernen der magneetspoelen ma ken deel uit van een ijzeren juk, dat ongeveer 2% meter hoog is; voor de vervaardiging hiervan is 200 ton mag netisch materiaal gebruikt. De Britse onderminister van buiten landse zaken, Mayhew, heeft gisteren in het lagerhuis, in antwoord op een desbetreffende vraag, verklaard, dat de Britse regering niet in staat was de datum van beëindiging van haar mandaat voor Palestina bekend te ma ken. Wel stond vast, aldus Mayhew, dat, wanneer geen oplossing van dc Palestina kwestie werd gevonden waar mede zowel Joden als Arabieren ac- coord zouden gaan, het mandaat vóór 1 Aug) ter beschikking zou worden gesteld. De 41-jarige kapitein der artillerie D. W. van den B. uit Groningen heeft in October 1944, terwijl hij als krijgs gevangen Nederlands officier in het kamp Neu-Brandenburg verbleef, aan de „Lagerführer" Oberstleutnant O. Hoffmeister medegedeeld, dat enkel3 Ned. officieren een poging tot ontvluch ten hadden beraamd. Als gevolg van deze mededeling werd* het plan verijdeld en moest een 15-tal officieren na ge arresteerd te zijn een massale straf on dergaan. Als verweer voerde hij destijds aan, dat Hoffmeister met wie hij veel in aanraking kwam, hem vertelde, dat er niet met „de zones des doods" "m het kamp viel te spotten. Ieder, die daarin zou worden aangetroffen. doodgeschoten. Onder de indruk hier van en om een bloedbad te voorkomen had hij van de ontvluchtingspoging verteld. De krijgsraad heeft hem thans veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek van vier maanden voorarrest en ontslag uit de milita're dienst zonder ontzetting uit de Be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De eis was vier maanden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1