Het menu van Sociale Zaken Frans parlement schenkt Schuman vertrouwen Min. Neher over bouwerij-armoede Iribune Vader Drees bijt van zich af De stakingskoorts in Finland 1 Geen deviezen geen huizen De K.A.B. pleit voor aardewerk De belangen der gedemobiliseerden De lonen in de landbouw Weer Jaffa's Regering belooft maatregelenals overreding mislukt Met prikklokken komt men er niet DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Op de Menselijkheid Scherp pleidooi (59ste JAARGANG VRIJDAG 28 NOVEMBER 1947 No. 20479 PROEVEN VAN dr. MAZZEO MET LOURDESWATER Microben verlorn virulentie Forse maatregelen der regering EN SPAANSE SINAAS APPELEN Marshall-plan moet oplossing brengen van woningprobleem DE AANVOERDER: LEIDSMAN EN VOORBEELD FRANSE BEUL STAAKT GOEDKOPE UIEN ZIJN ER AL ETEN UIT EEN FAMILIE- KOM in het bedrijfsleven KAMP IN SURINAME voor 30000 Europ. vluchtelingen van leger- en vlootcommissies DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" rijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per Kwar taal, ltl5 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN A 20 woorden x.Ieder woord meer 5 ctb. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Voor het opdienen van zijn hoofdschotel had minister Drees nog twee uur nodig; het spreekt van zelf, dat wij niet op alle even finesses van zijn uitgebreid gerecht kunnen ingaan VOLKSGEZONDHEID EN ZEELIEDEN-OORLOGS SLACHTOFFERS Hoofdmoment in het betotig van de bewindsman was ongetwijfeld hetgeen hij te berde bracht over de lonen in de landbouw, waarbij Z-Exc. speciaal en voor zijn doen met ongewone beslist heid stelling nam tegen de actie, ,zo pas weer door ir. Louwes, voorzitter der Stichting voor de landbouw op touw gezet. Er is zo verzekerde de minister geen sprake van, dat de regering de belangen van de werkers in de land- en tuinbouw anders zou zien dan die der arbeiders in de industrie en dies had Z.Exc. Zich aan „de hoge toon" van de heer Louwes gestoten. Het is een feit, dat wij eerlang weer zuivelproducten, bacon en groenten op ruimere schaal moeten exporteren en dan zullen zich stellig moeilijkheden ten aanzien van de prijzen bij veelteelt en tuinbouw voor doen. Van primair belang blijft, dat de kostprijs niet te hoog wordt opgevoerd. Niettemin is er ee'n zeker, verband tus sen de lonen van landbouw, en industrie nodig. En dan zette Z.Exc. nog eens uiteen hoe de Stichting voor de landbouw zich met de loonregeling voor beide bedrijfs takken accoord had verklaard met de bedoeling dat zij voor een geheel jaar zou gelden. De regering nu is van me ning, dat deze regeling niet tussentijds moet worden herzien; wat toch geen reden kan zijn voor een agitatie. De kosten van levensonderhoud ten plat.te- lande zijn ongeveer gelijk gebleven; wat aanleiding tot ontstemming neeft gegeven was enkel de wijziging in de verhouding der lonen tot die van andere groepen. Bij de bouwvakarbeiders is de 6e klasse weggevallen; doch de Stichting Vvd. landbouw heeft bepaaldelijk toege zegd dat zij daaraan geen consequen ties voor haar bedrijfstak zou verbin den. Wat de metaalarbeiders betreft,, die zjjn maximaal met 2 ct. vooruitge gaan. De 2 pet., gratificatie is indertijd facultatief gesteld, maar zonder door berekening in de prijzen, bij welke con ditie de landbouw zich niet heeft willen aansluiten. Waarom zouden de gegoe de boeren, die het best kunnen doen, deze gratificatie niet geven Dat de lonen in landbouw en indus trie heus niet zo sïerk uiteenlopen, tonen de cijfers aan; deze kunnen ech ter misschien nog eens in rustiger sfeer Worden bekeken. (Gelijke pensioenstor ting voor allen?) Wat de heer Louwes wil: verhoging van prijzen, huren en pachten en af schaffing der subsidies aan de ene kant maar de lonen op hetzelfde peil houden en, als dit niet gaat dan maar te deva lueren dit alles lokt dè regering niet aan. Zij geeft de voorkeur aan een voorzichtig en evenwichtig beleid, dat wel. niet zonder fouten kan blijven, maar aan het Nederlandse volk de gewenste bestaanszekerheid zal bieden. Loon' en prijspolitiek Uitvoerig is ook in aansluiting op deze laatste gedachte de loon- en prijsplitiek wederom besproken. Welvaart kan de regering niet uit de grond stampen; alleen door productie is er iets te be reiken. Want het tekort aan buiten! and- betaf-lmiddelen is 20 &root' dat we kunnen we exPorteren: ook al bruiken. En die nn f Zelf g°ed ge~ af te wenden door' ontkeh->kbeid is lliet in verbinding te «lé^ waarmede de minister handig mutseling trad met interrtm^^ communisten. Een vlotter loonpolitiek heeft in andere landen tot steeds meer conflicten geleid en dat ondanks de stijging der prijzen op de wereldmarkt, de koude en de droogte een heel jaar lang hier de kosten van het levenson derhoud stabiel zijn gebleven is een prestatie waarvoor zelfs buitenlanders alle respect hebben. Indirecte, loonöver- hogingen hebben niettemin plaats gehad (kinderbijslag, verhoogde arbeidspres tatie) terwijl Z.Exc. niet wil aannemen ,öat de prijsverlaging haar grens zou hebben bereikt. Sociale bijstand De heer Steinmetz (K.V.P.) kreeg van de bewindsman een summiere uit eenzetting van de kwestie, waarover door de organisaties uitvoerig advies was uitgebracht. Met de overbruggings regeling ad 80 pet. bij werkloosheid kan niet onbeperkt worden doorgegaan, waarbij de gedachte voorzit, dat in de huidige omstandigheden zo goed als niemand werkloos behoeft te blijven. Er is slechts een klein aantal personen die door hun persoonlijke eigenschappen niet meer aan de arbeid kunnen gaan. Zij vallen na 3 maanden in de bepaalde categorie tussen overbruggingsregeling en armenzorg, voor welke de „sociale- bijstandsregeling" is getroffen overeen komend met de oude steunregeling het geen voor hen een vooruitgang bete kent. Deze regeling is ook daarom nood zakelijk daar speciaal voor losse werk lieden door sommige bedrijven misbruik wordt gemaakt van de overbruggings regeling. De contactcommissie voor de werk loosheidskwesties is inmiddels ingesteld en binnenkort is een wetsontwerp in- zake de wachtgeld- en werkloosheids- verzekering te verwachten. De ouden van dagen De noodvoorziening, waarover vooral de communist Koenen zoveel kwaads te zeggen had, werkt volgens minister Drees bevredigend. Wel betekenen de sobere uitkeringen niet onder alle om standigheden een vooruitgang, maar vele duizenden zijn er ook blijkens een stroom van brieven, mee gebaat en over verheugd. Eigenaardig dat de „vader der ouden van dagen" indertijd die ere naam zich zag toegedacht door de lei-, der van de demonstratie, welke voor kort op het Binnenhof plaats had! Zelfstandigen De minister wil de (kleine) zelf standigen inschakelen in de sociale verzekering, niet voor ziekte en onge val, doch wel voor de ouderdoms voorziening en de kinderbijslag. Wat deze laatste betreft brengt de kwes tie der premiebetaling grote moeilijk heid. De heer Hooy (K.V.P.) zal dus nog wel even geduld moeten oefenen voor hij het resultaat zal zien van het onder zoek, waarop hij aandrong inzake een noodregeling ten dezen in de geest van prof. Romme (financiering uit omzet- en weeldebelasting) Breedvoerige beschouwingen het werd kwart voor achten hadden nog plaats bij het hoofdstuk Volksgezond heid. De begroting is tenslotte z.h.s. goed gekeurd. Kinderbijslag Met de suggestie van de heer Hooy (K.V.P.) om voor de natuurlijke kin deren een aparte begrotingspost te re serveren wist de minister eigenlijk geen raad.- Niet alleen had Z. Exc. bezwaar de begroting extra te belasten maar de consequentie zou zijn, dat ook de onge huwde moeder buiten loondienst zou aankloppen en het verband met de ver zekering werd verbroken. Een oplos sing ziet de minister niet. Waarom zou men hier niet evenals in België de na tuurlijke kinderen ta.v. de bijslag met de andere gelijkstellen? opperde hij. Zeelieden-oorlogsslachtoffer^ Hetzelfde geschiedde met. een twee tal kleinere ontwerpen, w.o. dat ter in voering van een buitengewoon pensioen voor de zeelieden-oorlogsslachtoffers en hun nagelaten betrekkingen. Wat laatstgenoemd ontwerp betreft, nadat aan de heer Koersen (K.V.P.) van de ministerstafel was toegezegd, dat zo veel mogelijk zal worden getracht naar een uniforme regeling met andere cate gorieën. L. H. „K. N. P.", ontleent aan „La Croix" een beschouwing van dr. -Francois Leu- ret, voorzitter van het medisch controle bureau te Lourdes, over Lourdeswater Volgens genoemde medicus hebben we- tenschanpelijke proeven bewezen, dat microben haar virulentie verloren, zo- dra zij in aanraking kwamen met het bekende water van Lourdes. Dr. Leuret haalt dan de proefnemin gen aan -.van dr Mazzeo te Napels. De ze medicus bevonu. dat dieren, inge spoten met microben, die tevoren aan Lourdeswater werden blootgesteld, geen ziekteverschijnselen vertoonden, terwijl soortgelijke dieren, ingespoten met mi croben, die eerst in contact waren ge bracht, met water uit een plaatselijke ri vier, binnen enkele dagen stierven. De stakingsbeweging, welke sinds enige tijd in Finland woedt en waarbij meer dan de helft van alle rijksambtenaren is betrokken, heeft de Finse reSe™S tot krachtige maatregelen genoopt. Zij zal een „mobilisatiebevel" uitvaardigen, op grond waarvan 10.000 stakers gedwon- gei zullen worden het werk te hervat ten. De stakers bij de telefoon- en tele graafdiensten hebben gisteravond net werk hervat. In de haven van Helsinki Üggen laden schepen, die niet kunnen vertrek ken, omdat er geen ambtenaren zijn om de scheepspapieren in orde te brengen. De politieke partijen, die met het oog op de 5 December te houden gemeente raadsverkiezingen een verkiezingscam pagne voeren, maken voor de versprei ding van propagandamateriaal van bood schappers gebruik, daar bij de posterijen gestaakt wordt. De vakvereniging van gemeenteperso- neel -ïeeft de regering doen weten, dat de gemeentedienst®! op 20 December het werk zullen neerleggen als niet aan .de looneisen is voldaan. De communistische pers, die bijna elke staking sedert de wapenstilstand in 1944 heeft gesteund, is tegen de ambtenaren- staking. De ambtenaren wo den door de ze pers reactionnairen genoemd, die de regering met dwangmiddelen willen be strijden. In enkele plaatsen hebben de handarbeiders tegen de staking gede monstreerd. Een woordvoerder van de bond van rijksambtenaren heeft verklaard, dat de staking zal voortduren, tot aan alle loon eisen is voldaan. Z. H0 Exc. MgrHuibers zegende het altaar in aan boord van de Willem Kort na Nieuwjaar zijn acht millioen kilogram Jaffa-sinaasappelen in ons land te verwachten, die in Palestina zijn aangekocht. Ze komen op de bon, zowel voor kinderen als voor volwassenep. In het handelsverdrag met 'Spanje is voorts de aankoop tot veertig millioen kg. sinaasappelen begrepen. Hoewel op •de Spaanse markt nog niet gekocht is en het v.an de prijzen afhankelijk zal zijn, of het totale kwantum zal worden afge nomen, kan men tussen Januari en April Spaanse sinaasappelen in onze winkels verwachten. Ook deze worden gedistri bueerd. Het restant van de Surinaamse sinaas appelen, die thans te 'koop zijn, zal tot eind December vrij mogen worden ver kocht. Daarna komen- ook deze op de bon. Onze Parijge correspondent telefoneerde hedenochtend: Hedenochtend 20 minuten over 4, twaalf uur na de opening, kon de kamervoorzitter mededelen, dat het parlement met 322 tegen 186 stemmen vertrouwen stelt in het ministerie Schuman, voor de sociale genoegdoening aan de loontrekkenden te geven, voor bescherming van vrijheid van arbeid, handhaving van orde en verdediging van de republiek. Deze motie was door Lussy van de socialisten, Lecourt van de M R P. en Queuille van de radicalen ingediend. Voor de minister président was de meerderheid dus ingekrompen met 83 stemmen van de Gaullistische leden en enige anderen van de rechterzijde, die zich niet met de samenstelling van de regering konden verenigen, maar die toch verklaarden volkomen achter de regering te staan, als zij krachtige maatregelen wist te nemen. De ernst van de zitting deed aan de sombere dagen van het defaitisme van 1917 denken, toen Clemeneeau met 1 stem meerdfheid het roer in handen kon nemen. Schuman zou het maar een enkel voord gekost hebben, om alle partijen, behalve de communistische, achter zich te krijgen door een of ander krachtwoord te gebruiken. Maar hij beloofde weinig te spreken, maar te handelen In zijn korte redevoering heeft Schuman gezegd, heden maatregelen te zullen nemen, welke echter niet dan op het noodzakelijke ogenblik worden bekend gemaakt. Hij zeide te willen overreden, want geweld moet het laatste woord zijn. Het pathetisch debat over de rege ring ving eerst na 2 uur 's nachts aan Het .overige deel van de tijd van het parlement was döor de communisten gebruikt voor een achttal buitenge woon ophitsende redevoeringen, zó de feiten verdraaiend, dat het duidelijk werd, dat zij alles zetten op een be slissende slag. De laatste verklaring vlak voor de stemming, van de com munist Guyot, klonk als een manifest voor de algemene staking. De minister-president had op een ge geven ogenblik telegrammen voorgele zen, waaruit bleek, dat met name ge noemde menners zich op de brand punten van de agitatie bevonden, om tot de algemene staking op te ruien. Plechtig stelde de minister-president bi' ^r}1' ard' de Jong was aamvezig e feestelijke viering van het zilveren jubilé van de R. K. Werk geversvereniging in het Aartsbisdom Het is een typische Hollandse gewoonte tegen St. Nicolaas verlanglijstjes samen te stellen. Minister Neher moet hieraan nebben gedacht, toen hem de verlangens van de pers kenbaar werden gemaakt in* een reeks van vragen betreffende wn- nmgbouwproblemen, die hem werden voorgelegd aan 'n maaltijd, waarmee een rondreis van journalisten door de ge teisterde gebieden werd besloten. Arbeiders nodig en materialen Ten aanzien van een vraag naar de factoren, die het bouwvolume bepalen: werkkrachten of materialen, stelde de minister voorop de armoede, waarin wij leven. Men beschouwt dat arm zijn nog te zeer als een zekere frase. Om materialen uit het buitenland te blijven betrekken, moeten wij lenen, maar wij kunnen dit niet boven ons ver mogen doen. daar zulks tot inflatie zou leiden. Het aantal werkers ih de bouwnijver heid is even groot als voor de oorlog, n.I. 150.000. Maar er is een zeer ongunstig verschil, omdat de vakbekwaamheid be duidend lager ligt. Om te doen wat wij zouden willen, hebben wij minstens twee maal zoveel mensen no,dig. De regering wil proberen een aantal buitenlandse arbeiders, b.v. uit Italië, in bepaalde j streken in groepsverband te werk te i stellen. Met de materialen is het niet zo on gunstig als in 1945 of begin 1946 ofschoon weer verschillende verschuivingen gaan ontstaan. Z. Exc. wees o.a. op het gebrek aan arbeiders in steenfabrieken. Met het I cement zal het nog wel gaan. Het groot aantal dagen, waarop niet kon worden gewerkt, vormde een natuur- 'ijke oorzaak voor het achterblijven in het tempo van de-bouw bij de door het departement gemaakte schatting. Een som van moeilijkheden maakte de overige oorzaken uit, waarvan zeer be langrijk is de productie per werker nl. een goede 60 proeent, welke prestatie ner se te laag is. Omstandigheden, on afhankelijk van het individu, hebben hiertoe geleid. De arheidsonlust is ech ter beduidend minder dan in 1945 en begin 1946. Men zou een plafondloos tarief kun nen invoeren, maar dan moet hierbij worden de n°"male prestatie van de gemiddelde werker. Uit de n°°terzake van het bouwen komen wij a'ln<Jien alle betrokke nen zich volledig aan hun arbeid ge ven. Onderhoudswerken Volgend Jaar aal het stop zetten van onderhoudswerk zeer zeker over eén langere termijn dan 3 maanden geschieden. De sommen voor onderhoud besteed lopen ver over de nonderd millioen gulden. Tegen het z.g.n. zwarte onderhoud en zwarte bouwen zal zonder aanzien des Persoons krachtig worden opgetreden. Vooruitzichten voor 1948 Sprekende over de vooruitzichten voor 1948 zei de minister, dat het ge brek aan ijzër waarvoor deviezen no dig zijh, een belangrijke factor is. Er is vorig jaar een bouwvolume uit gemeten, dat in 1947 niet gereed koi- komen en dus een belangrijke overloop heeft naar 1948. Alle arbeidskrachten zullen beschikbaar moeten zijn om deze overloop gereed te maken, terwijl nog een deel nieuwe werken moet worden uitgegeven. De arbeidsintensiviteit pei bouwwerk moet geleidelijk worden ver hoogd. Voor W48 moet dus worden ver wacht het gereedkomen van wat be gonnen is, ongeveer 28000 woningen, terwijl bovendien met nog een aantal percelen moet begonnen worden Wanneer er echter niet een mogelijk heid komt om In het bezit te gera ken van geldmiddelen om materialen uit het buitenland te betrekken, zal dat een catastrofe voor ons vader land zijn. De oplossing is gelegen in realise ring van het Marshall-plan. Bij een gunstige beslissing zal het effect toch pas "merkbaar zijn tegen het eind van het eerste halfjaar van 1948. Voorlopig modten wij aanvaarden dat het er niet komt en daarin lig' een enorme beperking. De minister wees voorts op de noodzaak om ook voor de industrie te bouwen, teneinde met de export op de wereldmarkt niet te worden ver drongen. Scholen Wat de scholenbouw betreft,, er zijn er ongeveer 800 nodig, maar het is volkomen onmogelijk ze alle te bou wen. De oplossing zal in het systeem van schoolgebruiken gezocht moeten worden. Hierover bestaat tussen mi nister Neher en zijn ambtgenoot van O. K. W. geen verschil van mening of strijd. De huren Erkennend dat de huren zouden moeten worden verhoogd bevestigde de minister nogmaals, dat van een di recte huurverhoging geen sprake kan zijn in verband met de noodzaak van handhaving van het prijspeil. De procedure van het vaststellen van de wederopbouwplannen kan niet worden vermeld, wel de besluitvaar digheid van vele gemeenten. De bouwkosten zijn inderdaad exor bitant hoog. Er moet daarom naar so berheid in de bouw worden gestreefd. De montage of beter gezegd in dustriële bouw -staat nog in de kin derschoenen. Pas over twee jaar zijn de resultaten merkbaar. Het wetsontwerp schaderegeling is zover gevorderd, dat het aan de Raad van State kan worden voor gelegd. Het streven bestaat om het accent van de woningbouw te verleggen naar de grotere gemeenten. In be paalde steden zijn inderdaad ten he mel schreiende woningtoestanden, al zijn er geen kapotte huizen. Naar aanleiding van een opmerking over 80 door de K. A. B. in Limburg gesignaleerde krepeergevallen, bleef de minister bij zijn vroegere verklaring, dat daar geen werkelijke krepeerge vallen meer zijn. Over het begrip kre- peergeval bestaat echter verschil van inzicht. De reis naar Indië Tenslotte beantwoordde de minister een vraag in verband met zijn reis naar- Indië. In het raam van de wederopbouw van ons land vormt de oplossing van het probleem Indië een zeer belang rijk deel. De regering heeft gemeend, dat het van groot belang is, dat mi nister Neher enige besprekingen in In dië voert mede in het belang van dc voortgezette "wederopbouw. Hoelang de minister in Indië zal blijven valt moeilijk te zeggen. dan ook de communisten verantwooi- delijk voor een strijd, die met de be- roepseisen niets meer te maken heeft. Indrukwekkend waren ook de terecht- zettingen van minister Pineau, die kon mededelen, dat in alle richtingen trein verbindingen hersteld zijn en hij gal een indrukwekkende lijst van commu nistische gewelddaden, terwijl het spoor wegpersoneel in zijn geheel genomen niet van staking wil weten. De mi nister zeide dan ook toe, dat buiten gewoon krachtige middelen zullen wor den gebruikt, om de werkwilligen te beschermen. Ook de vakverenigingsleider Schmitt uit de M. R. P. brandmerkte de per manente agitatie der communisten als een algemene mobilisatie in dienst van de Kominfom, waarbij zelfs de tak- tiek wordt gevolgd, de geheime stem mingen af te wjjzen en de minderheden door terroristische middelen de wet te stellen. De parlementszitting werd gesloten met de mededeling dat nog hedenna- middag de kamer zou bijeenkomen, om de credieten goed te keuren voor de verhoging van de lonen in de rijksdien sten, de pensioenverhogingen enz., kort om de onmiddellijke uitvoering der door Schuman gedane toezeggingen. Tijdens de zitting was nog bericht ontvangen, dat de ambtenaarsfederatie, die 11 bonden omvat, met 6 mandaten tegen 4 een onmiddellijke staking heeft verworpen. Het voorstel was, de sta king heden te doen uitbreken. De vak bond der politie hield zich overal bui ten. Trouwens, het is slechts een zeer onbetekenende minderheid, ongeveer 800 op de 30.000, van de politie-beambten, die als communist moeten worden aan gemerkt. In de avond werd bekend gemaakt, dat men de stakers uit de centrale had verdreven en dat de dienst normaal hervat werd. Gedurende de debatten hadden verschillende ministers nog aller lei mededelingen gedaan over de bin nenkomende berichten over stemmin gen in werkplaatsen, waarbij de voor standers van de staking vrijwel overal in de minderheid zijn. Alleen in de ha vens en bij de bouwvakarbeiders, die zeer sterk onder communistische invloed staan, worden de stemmingen verijdeld. Ondanks of misschien wegens de tegen stand die de communisten juist van de kant van de arbeiders ondervinden, drijven zij hun actie sterk op. Laat in de avond waren de minister president en de belangrijkste ministers uit het parlement afwezig. Kort na hun terugkeer vernam men, dat de ministers met de hoofdverantwoordelijken voor dc veiligheid en de politiediensten had den beraadslaagd, om zeer belangrijke besluiten te nemen. Communistische stoottroepen zijn in actie bij de spoorwegen; vooral richten ze hun aanvallen op de locomotieven- depots. Zij beschouwen de spoorwegsta king als de hoofdsleutelpositie, waar door het bedrijfsleven en de voedsel- bevoorrading verlamd moeten worden. Verder is bevel gegeven, geen geheime stemmingen meer toe te laten. De mijnwerkers, die grote hoeveelhe den kolen voor eigen gebruik krijgen, moeten die nu "aan de stakers afstaan. Bij de boeren moeten voedselhoeveel- heden opgehaald wórden om onder de stakers te verdelen. Intussen bedreigen de communisten de belangen van' het publiek door allerlei voedselbedrijven in de staking te betrekken. De metaalindustrie staakt voor 80 pet. maar verschillende automobielfa brieken hervatten het werk. De mijnen liggen dank zij de pressie geheel stil. Binnen enkele dagen zijn de steenkolen op voor de Parijse eleetriciteitsbedrij- ven. De passagiersseheper voor Amerika doen Cherbourg niet 'meer aan; reizi gers worden naar Engeland overge bracht om daar scheep te gaan. Wat de treinen betreft, worden de reizigers voor België en Nederland nog naar Creil vervoerd met autocars om daar de trein te nemen. De regering is voornemens binnen 8 dagen verschillende wetsontwerpen in te dienen waaronder er ook een is om het stakingsrecht te regelen. In de loop van de nacht werd dog bekend, dat zeer uitgebreide maat- Onder de lezers van dit hoekje bevin den zich ongetwijfeld vele actieve sport beoefenaars en -sters. En onder hen weer is waarschijnlijk een aantal met een bij zondere functie. Wij bedoelen hen, die door sportieve begaafdheid en karakter eigenschappen zodanig opvielen, dat zij waardig werden gekeurd, het aanvoer derschap van hun (haar) ploeg te bekle den. Zo een man werd ook Keizer veron dersteld te zijn; tenslotte werd hij niet voor niets tot aanvoerder van een der toonaangevende Nederlandse voetbalelf tallen verkozen, van Ajax, de huidige kampioensclub. Nu lees ik daar in een en dezelfde krant, die van Maandag, drie zinnen die zoveel overeenkomstige punten betreffen en tezelfdertijd zozeer met elkaar in tegenspraak zijn, dat ik ze even wil her schrijven: „Ajax demonstreerde slechte manie ren". „De Amsterdamse doelman (cap tain Keizer) weigerde aan een verzoek van de scheidsrechter om de spelers op hun verkeerde tactiek (unfair spel)- ta wijzen, te voldoen voor welk wangedrag de scheidsrechter hem van het veld had kunnen zenden". (Uit verslag RFC-Ajax) „De heer Lotsy bracht hulde aan Ajax als kampioensclub van Nederland". (Uit verslag bondsvergadering KNVB). „De sport is geen liefhebberij meer, maar een essentieel belang; zij is uitge groeid tot een volksbeweging van hon derdduizenden en mag een bron van volkskracht en volksgezondheid worden genoemd". (Uit verslag bondsvergade ring KNVB). Maar dat het bij de sport niet alleen om de gezondheid van het lichaam gaat, doch ook om die van de geest, blijkt wei Keizer's gedrag in RFC-Ajax, nl. dat het zonder een sportieve geestelijke in stelling een janboel wordt, die de sport onwaardig is. Als in die volksbeweging van honderdduizenden de geest niet het lichaam laeheerst, kan ik er weinig sym pathie meer voor voelen. En een eltfal dat niet sportief in een tegenslag kan berusten, verdient geen hulde, zelfs niet als het kampioen van Nederland wordt. De stuurlieden in die volksbeweging van honderdduizenden zijn zij, die in hun kleine ploeggemeenschappen de verant woordelijkheid van het aanvoerderschap dragen. En naarmate hun ploeg op hoger plan staat onverschillig of het voetbal hockey, handbal, rugby, waterpolo enz betreft d.w.z. meer in de openbare belangstelling staat, d.w.z. een vlekkelo- zer voorbeeld dient te geven, is hun ver antwoordelijkheid groter. Aanvoerder zijn, is: de volksbeweging van honderdduizenden sportlui in de goede koers sturen, en de bron van volks kracht en volksgezondheid zowel in geestelijke als lichamelijke zin een heil bron doen zijn. SUPPORTER. Desfourneaux, de Franse officiële beul, is gisteren ook in staking gegaan. Hij weigerde 8 ter dood veroordeelden te guillotineren. Hij verlangt het salaris van een af delingschef in rijksdienst en een toe lage voor elke executie. De verkoop van goedkope groenten van eerste kwaliteit, begint thans op gang te komen. Reeds zijn anderhalf millioen kg uien in omloop gebracht. Aan de Noord hollandse veilingen worden kool, peen en knolraap geblokkeerd, zodat zij slechts regelen genomen zijn, om de toestand via de daartoe medewerkende klein- meester te worden. handel zullen kunnen worden verkocht. Nog gisteravond heeft „Analyst" in zijn rubriek „Onder' de loupe" de ge volgen geschetst, die het tekort aan ser viesgoed in de huishoudens reeds heef* uitgewerkt. We ontvingen thans een schrijven van het bestuur der Katholieke Arbeiders beweging, dat als brief aan het Rijks bureau voor Keramische producten werd verzonden. In heel veel grote gezinnen in den lande heerst een volkomen gebrek aan de allernoodzakelijkste aardewerkvoor- werpai voor dagelijks gebruik: koppen, schotels en borden zo constateert het bestuur. Bij onderzoek is aan het bestuur ge- bleken, dat er gezinnen zijn, waar koffie en thee gedronken moet worden uit conservenblikjes, zulks wegens gebrek aan koppen en bekers. Op andere plaat sen moes wegens het tekort aan borden in het gezin om beurten worden gege ten, terwijl het zelfs is voorgekomen, dat men lij totaal gemis aan borden geza menlijk uit één kom moest eten. Ook uit hygiënisch oogpunt deze toestand volkomen onhoudbaar en on aanvaardbaar. Bovendien is deze toestand te pijnlijker in Zuid-Limburg, o.a. te Maastricht, waar men in dagelijks contact staat met de grote keramische bedrijven vgn ons land. en waar een ruime dage lijkse productie ook van huishoudelijk aarde 'erk wordt bereikt. De KAB verzoekt daarom met grote nadruk, dat nog vóór de a.s. feestdagen enige bonnen voor huishoudelijk aarde werk worden aangewezen, zulks in ver houding tot de grootte en samenstelling van de gezinnen. Onder grote belangstelling uit krin gen van het bedrijfsleven en van over heidsorganen werden gisteren de twee Efficiency-dagen 1947, georganiseerd door de Ned. instituten voor efficiency en voor documentatie en registratuur, in het Indisch Instituut te Amsterdam geopend. De heer R. A. Jongbloed sprak na de middagpauze oven „Efficiency en men selijkheid". Onder efficiency verstaat spr. de wetenschap, die beoogt de din gen „op zijn voordeligst" te (laten) "doen en als zodanig bestaat er veel wanbegrip óver. Het is dan ook zo, Jat men door de wens iets voordelig te doen niet mag vervallen in een manie het steedszuiniger te willen doen. Hier door worden grote fouten gemaakt en bestaat er veel onmenselijke efficiency. In het prestatievermogen van de wel ker spreken drie factoren mee: de waardering van de chef, de waardering thuis en het aanzien van het werk. Van hoog tot laag dient men er van doordrongen te zijn dat men door meer menselijkheid in de verhoudingen meer bereikt dan met prikklokken, planning borden. route-schetsen enz. ,.De meer dere zijn" betekent „de mindere willen zyn"; „heersen" en „dienen" in even- Wicht doen meer efficiency ontstaan doordat ieder het zijne doet. Tenslotte hield prof. dr. F. Rutten een inleiding over „Training en oplei ding tot vakman'. Men traint voor de werkverrichtingen en leidt op voor de werkkring. De vakopleiding is van het allergrootste belang voor de gemeen schap en voor het individu, mits zij methodisch en practisch van opzet is. Er mag £een schoolse sfeer heersen, ,de opleiding moet de toekomstige werk plaats benaderen, er moet samenwer king aangekweekt worden, terwijl de lichamelijke ontwikkeling van groot be lang is. De voorzitter van de „Freeland Lea gue's displaced persons committee",., Abram Fisher, is van Honoloeloe op weg naar Paramaribo, waar hg met goedkeuring van de Ned. regering terreinen zal inspecteren voor eea kamp ter huisvesting van 30.000 Euro pese vluchtelingen. Volgens A. P. blijft Fisher een maand in Suriname en hij verklaarde, dat vluchtelingen ongeacht hun ras of gods dienst toestemming zullen krijgen zich in het op te richten kamp te vestigen. De leger- en de vlootcommissies ge ven als haar oordeel, te kennen dat he* kon. besluit, waarop de demobilisatie- regelen gebaseerd moeten zijn, op kor te termijn dient tot stand te komen ten einde aan de te demobiliseren per sonen meer zekerheid te geven dar thans het geval is nu met voorlopige regelingen gewerkt wordt. De wenselijkheid is voorts gebleken de overheids- en andere organen ervan te doordringen, dat zij niet alleen een morele, maar ook een werkelijke plicht hebben de belangen van de gedemobi liseerden te steunen, niet aüeen doir bij het indienst nemen van arbeids krachten aan hen voorrang te verlenen, doch ook door bij de toepassing van overheidsmaatregelen aan de belangen van de gedemobiliseerden bijzonder*) aandacht te schenken. Het bedrijfsle ven moet in dit opzicht, naar het oor deel van beide commissies, door het voorbeeld van overheidswege gegeven, worden gestimuleerd en desnoods wor den gedwongen, een gelijke houding aan te nemen ten aanzien van het in dienst nemen van gedemobiliseerden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1