Drieduizend mochten Bergen-Belsen uit Zweedse beduchtheid voor de Russen in België GoNGg W ederom Franse heftige Kamer tonelen in Jerusalem een heksenketel Het a.s. beraad op de „Renville"' Maar Londen zond geen telegram! Naar oplossing der koningskwestie Sabotage neemt voortdurend toe Gevorderd goed DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Onverantwoordelijk slappe houding Trawlers vergaan Het spel van overal De politiek der volks huisvesting in gevaar LAGEN Amerikq, maakt zich bezorgd; treinaanslag eist 69ste JAARGANG WOENSDAG 3 DECEMBER 1?47 No. 20483. Het vijfde hoofdstuk van het „rapport-Vorrink" behandelt de lotgevallen der Engelandvaarders. De heer Maas Geesteranus beschuldigt de heer van Harinxma thoe Sloöten er van, dat hij aan Engelandvaarders veel te weinig hulp heeft geboden, ja, dat hij zelfs zijn consuls verbood iets illegaals te doen. Dit blijkt uit de volgende aanhaling uit het rapport van de heer Maas Geesteranus: Volgens een mededeling van dr. Sevenster, te Londen gedaan „in tegenwoordigheid van ondergetekende, was hem door baron „Van annxma opgedragen niets illegaals te doen hetgeen „practiscn hierop neer zou komen, dat hij Engelandvaarders en „cm ere illegaal in Frankrijk vertoevende Nederlanders (poli- „Peke vluchtelingen, Joden) de hulp, die zij het meest pe- „noefden, moest onthouden. le met Engelandvaarders spreekt of kennis neemt van hun- Reisverslagen, zal constateren, dat zij eenstemmig van oordeel »ZIJn, dat in Frankrijk slechts twee consuls onze landgenoten „met alle ten dienste staande middelen hebben bijgestaan: „Jacquet te Lyon en Kolkman te Perpignan. Laatstgenoemde „is met de Nederlanders, die zich om hem ^verzameld hadden, „in handen van de Duitsers gevallen en is niet uit die gevangen schap teruggekeerd." ELKE HULPACTIE IS GETORPEDEERD 174 man vermist PRIJSVERLAGING PUDDING POEDERS ZEVEN DODEN VERLOVING VAN KONING MICHAEL? SURPR1SEN-DAG VERGOEDING, MAAR NIET VOOR FIETSEN EN RADIO'S WEER AMERIK. TOESTEL NEERGESTORT Noodsignalen voor die van C47 gehouden? TOEBEREIDSELEN VOOR ONTVANGST DER DELEGATIE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 8.45 per Kwar taal, 't DI5 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN .A 20 woorden i.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Dergelijke klachten worden ook geuit over de behandeling; vari Nederlanders in Spanje, niet alleen wat voedselvoorzie ning betreft, maar waar ook zo ver luidt het rapport vrijgelaten Neder landers, door hen niet tijdig te evacu eren, weer opnieuw gevangen genomen werden. De heer Harinxma wijst iedere be schuldiging in dit opzicht af met de ver klaring, dat de verzorging van de Ne derlanders, die zich in het kamp te Mi randa de Ebro bevonden, evenals de kwestie van hun doorzending geheel tot de taak van het Ned. gezaïttschap te Ma drid behoorde. Hij ontkent verder ten sterkste, dat hij niet alle moeite gedaan zou hebben om Nederlandse vluchtelin gen te redden en verklaart, dat hij ten tijde van de bezetting van geheel Frank- rijk reeds 1200 en 300 personen resp. via Lissabon en Bilbao gered had. De commissie heeft er van afgezien ?_fak verder bij het gezantschap te ^,1lle;.°"de,rzoeken' daar de commis- dï«oeTinsf„Hhier°uVer' een special ™- zal uftbrengem Het rapport vermeldt voorts het vol komen te kort schieten van de officiële vertegenwoordigers der Ned. regering in Zwitserland en behandelt daarna het droeve verhaal van de mislukte evacu atie der Nederlandse gevangenen uit Duitsland. i Zie hier weer een enkele greep er uit: B ergerv-B eisen Tegen het einde van de oorlog deden zich door onderhandelingen tussen Graaf Bernadotte en Himmler mogelijkheden voor om gevangenen uit concentratie kampen te evacueren. Hierdoor moet verklaard worden de evacuatie van alle Noren en Denen uit alle Duitse concen tratiekampen naar Zweden. Begin Maart 1945 ontving de heer Fer- werda, regeringscommissaris voor repa triëring, een schrijven van zijn vertegen woordiger te Stockholm, de heer N. woensdregt, meldende, dat onderhande- evacuatie van enige duizenden te Bergen-Belsen, waaron- gevangenen der 2 a --derrt 5e^?rlanders, zich in een deze personen in 7™ bevonden en dat den worden. iweden verwacht kon- De heer Dentz deelt in mede,' dat hij de heren vyn raPP°rten Groot en de leden van de coï^erda' De advies voor bijzondere Jood^fT van op de grote noodzakelijkheid wees"2611 niets ongedaan te latèn om deze kans"?1 benutten. Hij vestigde de aandacht op de gevaren, waaraan de mensen in Bergen- Belsen zouden blootgesteld worden, in dien het kamp in de gevechtszone zou komen te liggen en op het gevaar van Duitse represailles tegen aldaar verblij vende Joden. Men weet, hoe dit maar al te zeer bewaarheid is geworden, doordat de Duitsers hen tenslotte in een tweetal treinen weggevoerd hebben, waarvan zij één in de Elbe hebben willen storten wat gelukkig op het laatste ogenblik ver hinderd kon worden en de andere eerst weken later in de buurt van Treu- bitsch gevonden werd, nadat velen aan de doorstane ontberingen waren be zweken. De heer Dentz stelde voor, dat hij, of iemand anders, naar Stockholm gezonden zou worden, daar hij van oor deel was, dat de heer Woensdregt door zijn drukke werkzaamheden niet zoveel zou kunnen bereiken als iemand, die voor dit doel speciaal naar Stockholm zou gaan. Tekenend voor de waarde, die onze autoriteiten te Londen aan deze red dingskansen toekenden, is wel een brief van de heer Ferwerda aan de heer Woensdregt (8 Maart 1945), waar in eerstgenoemde naar aanleiding van het aanbod van de heer Dentz op merkt: „Ik zou tpch nog in overweging moeten nemen of de zaak in voldoen de mate dringend en van belang is." Ongeveer een week na de ontvangst van Woensdregt's mededeling inzake de ophanden zijnde evacuatie werd pit Stockholm bericht ontvangen, dat Zwe den voor het transport uit'Bergen-Belse» geen vervoermiddelen beschikbaar zou kunnen stellen, maar dat de Noorse re patriëringsmissie te Stockholm haar al daar gestationneerde autobussen disponi bel wilde stellen, mits de Noorse autori teiten te Londen hiertoe hun toestem) ming zouden verlenen. De heer Dentz meldt, dat hij zich aanstonds met de Noorse missie te Londen in verbinding heeft gesteld, waarbij hij toestemming wist te verkrijgen, dat een twintigtal autobussen voor het bewuste doel zou worden afgestaan, Vanzelf kwam het er nu op aan, Stockholm zo spoedig moge lijk met dit verblijdende resultaat op de hoogte te stellen, waardoor de laatste hinderpaal, die de voorgenomen evacu atie belemmerde, uit de weg geruimd zou zijn. Telegrammen geweigerd In die tijd was de ambtelijke gang van zaken zo, dat de heer Dentz alle telegrammen door bemiddeling van de heer De Groot moest verzenden. De heer Dé Groot weigerde echter het te legram, dat het gunstige bericht be vatte, te versturen (15-3-45). Nog een tweetal andere telegrammen over de zelfde zaak (26 en 27-3-45) werden door hem geweigerd. Evenmin was de heer De Groot bereid toe te staan, dat de heer Dentz zich terzake met het Departement van Buitenlandse Zaken In verbinding zou steHen hetgeen de heer Woensdregt juist uitdrukkelijk verzocht had terwijl achteraf ge bleken is, dat de heer De Groot zelf dit departement op onvoldoende wijze heeft Ingelicht over de toenmalige mo gelijkheden en de noodzakelijkheid van snelle en energieke actie. Toen eindelijk, na twee weken uitstel, Stock holm langs andere weg van de Noorse bereidwilligheid tot beschikbaarstelling van de benodigde autobussen verwit tigd werd, bleek inmiddels de kans tot evacuatie van onze landgenoten uit Bergen-Belsen verkeken te zijn Bij de nadering van de geallieerde strijd krachten voerden de Duitsers de Joden weg met de hiervoor genoemde gevol gen. De commissie heeft aan de heren Fer werda en De Groot verzocht hun ziens wijze over deze aangelegenheid kenbaar te maken. De enigszins vage mededelin gen, die hierop ontvangen werden, brachten echter weinig of geen verhel dering. De commissie kan geen feitelijke weerlegging van de gewraakte verzuimen concluderen. Volgens de heer Dentz stond het geval Bergen-Belsen niet op zich zelf. Iedere hulpactie, die door hem of anderen op touw werd gezet, was tot mislukking ge doemd. Als hoofdoorzaken noemt hij: gebrek aan verantwoordelijkheid, gebrek aan belangstelling, duplicatie en tripli cate van instellingen, meningsverschil omtrent de competenties en algemene traagheid. Deze symptomen ontmoette hij bi haast alle Londense instanties, uitgezonderd bij baron Van Pallandt op het departement van Buitenlandse Za ken, waar deze, ook naar zijn oordeel, zeer actief was. Dachau kon wachten De heer Boellaard vermeldt de vol gende zeer onaangename ervaringen: Als vertrouwensman van de Nederlanders te Dachau vertrok hij op 11 Mei 1945 naar Nederland om hulp te halen. Op 14 Mei d.a.v. had hij een bespreking met het re patriëringscomité Ferwerda te Oisterwijk waarbij hem bleek, dat er voor het klaar maken van daadwerkelijke hulpverle ning nog niets gedaan was. Hij drong aan op spoed en gaf het comité enkele dagen tijd om hulp te organiseren. Bij onvol doende resultaat zou hij zich gedwongen zien zijn eigerl weg te gaan. Op 18 Mei was de heer Boellaard, overeenkomstig de afspraak, weer in Oisterwijk om de resultaten van de hulpactie te verne men. Tot zijn verontwaardiging echter en teleurstelling was van het comité nie mand aanwezig, doch was slechts een be richt achtergelaten, dat enige Rode Kruis-auto's zouden vertrekken. De le den van het comité, inclusief de heer Ferwerda, waren naar Londen of elders vertrokken voor een Pinkster-weekend! Hierop heeft de heer Boellaard zich tot Z. K. H. Prins Bernhard gewend. Door de verkregen steun van deze zijde en de activiteit van het Militair Gezag in N. Brabant kon men reeds op 21 Mei met 60 auto's .naar Dachau vertrekken! Uitgewerkt plan lag klaar Opmerkelijk is ook hetgeen de heer Verspyck mededeelde: In de jaren '43 en '44 was hier in Nederland (door of ficiële instanties) een volledig uitge werkt repatriëringsplan klaargemaakt. Aan de Nederlandse regering te Lon den werd een fotografische copie van dit schema met alle bijlagen toegezon den, terwijl advies werd verstrekt langs geheime zenders. Hoewel het vaststaat, da the* plan te bestemder plaatse is ingekomen, is over een eventueel gebruik ervan niets bekend. De commissie laat gaarne ter beoorde ling aan bevoegde instanties der over heid over in hoeverre maatregelen geno men moeten worden tegen verschillende in dit rapport genoemde personen, die van grove nalatigheid hebben blijk ge geven. Vier 'Portugese trawlers zijn tijdens stormweer in de buurt van Oporto ver gaan. Enkele lijken zijn reeds aange spoeld. Tot dusver konden slechts zes opvarenden gered worden. Er worden 174 man vermist, aldus Reuter. ENGELS SCHIP OP_ MijN GELOPEN Gisteravond is ter hoogte van Noord- wijk het Engelse s. Rajahstan, dat op weg was naar iJmuiden, op een mijn gelopen. Het schip wist evenwel, met assistentie van het Noorse s. Solhavn, veilig de haven van IJmuiden te be reiken. De „Willem Ruysvertrok gisteren voor zijn maidentrip naar Indië, Tot Southampton waren talrijke ere-gasten aan boord. Zweedse bladen en burgers geven biting aan hun toenemende bezorgdheid over de groeiende bèlangstelling, die de Sovjet-Unie voor de binnenlandse aan gelegenheden wan Zweden aan de dag leg-t. De rechtse en centrumpartijen oefenen scherpere criitiek op het com munisme en doen nieuwe aanvallen we gens het feit, dat. de socialistische re gering aan de Sovjet-Unie een crediet voor wederopbouwdoeleihden heeft ver leend. Vooral heeft kwaad bloed gezet de poging van de Sovjet-ambassadeur, Tsjernitsjef, oip een uitzending van radio-Stookholm te censureren. Tsjer nitsjef verzocht n.l. het Zweedse minis terie van - buitenlandse zaken, te in strueren, dat 4e twee Scandinavische schrijvers, die, ter gelegenheid van de 30ste verjaardag van de Sovjet-Russi sche revolutie, tegen het communisme zouden spreken (twee andere zouden een pro-communistische toespraak hou- EEN GEWONDE BIJ BRAND IN HILVERSUM j?oor tot nu onbekende oorzaak ls erbacht een huis, gelegen naast het ^'theater te Hilversum en bewoond door de families Van L. en Van'M. ge heel uitgebrand. j/f v'an M. wist zich slechts te T eerst een venster van de SfICr'dlepinf? met zijn vuist te ver- ?i Ln daarna uit het raam te w g Spwond moest hij in worden opgenomen. Een "d ü-on 7- h de bovenve: dieping url in veihVh °P het laatste ogen- bllk vnr? j stellen- De bewoners ijn met verzekerd. den), van het programma zouden wor den verwijderd. Het ministerie weiger de en de conservatieve en liberale pers opende haar ..aanvallen op Tsjernitsjef, die tot eind i November onafgebroken voortduurden. Ook andere incidenten lokten critiek uit. Neutrale waarnemers te Stockholm wijzen er intussen op, dat de Sovjet- Unie van haar kant d€ hs.ndels- en cre- d'et overeenkomst.' is nagekomen, ter wijl zp lurtctioruisrissen, die inbreuk hebben gemaakt oR de goede trouw, in het algemeen onmjidellijk heeft terug geroepen, zoals l'i het geval van de functionarissen, dieen verboden mi litaire zóne in Noosjd-Zweden bezochten. De koningskwestie in België blijft de aandacht opeisen. De „Metropole" schrijft, dat Spaak enige tijd geleden de koning een brief heeft gezonden, waarin hij een uiteenzet ting geeft van de onderhandelingen, die hij gevoerd heeft om tot een oplossing van de koningskwestie te geraken en waarin hij verklaart, dat de onderschei dene partijen op haar vroeger ingeno men standpunt blijven staan. De eerste- minister zou in dit schrijven de menmg hebben uitgesproken, dat het voor het land wenselijk zou zijn, in afwachting van een definitieve oplossing, de prinsen naar België te doen terugkeren. Het blad wijst er op, nat de koning ongeveer een maand heeft gewacht al vorens te antwoorden, dat hij eerst van de partijen een duidelijke verklaring wenst, dat hij nimmer in zijn plicht is tekort geschoten en steeds de belangen van het land op het oog heeft gehad. Volgens de ..Metropole" zou de Belgische premier voornemens zijn een dergelijke verklaring op te stellen en zou de tekst er van binnenkort aan de koning en aan de regeringspartijen worden voorgelegd. Een dergelijke verklaring zal, naar het zich laat aanzien, waarschijnlijk op geen verzet stuiten. Hoewel de beide rege ringspartijen haar houding niet hebben' gewijzigd, is men het er thans wel over eens, dat er geen sprake kan zijn van verraad van de zijde des konings. Opmer kelijk was in dit verband, dat zelfs de grote tegenstander van Leopold, Pierlot, in zijn laatste serie artikelen eveneens tot deze conclusie kwam. Het schijnt intussen, dat de crisis in de boezem der Belgische regering met alleen te wijten is aan de koningskwestie Reeds geruime tijd is het geen geheim meer, dat België de huidige economische politiek niet ongewijzigd kan voortzetten. Het nadelig verschil tussen uitvoer en Invoer kan, wat het dollargebied betreft, niet langer gedekt worden als gevolg van de niet-omwisselbaarheid van het pond sterling in dollars. Hierbij komt nog. dat vele Europese landen, waarop België een vordering v heeft, zich in moeilijkheden bevinden. Ook de structuurhervorming in de be. drijven (nationalisatie, bedrijfsraden, enz.) schijnt in de ministerraad een be langrijk geschilpunt te vormen. In het voedselvoorzieningsblad van gisteren is een verordening gepubll ceerd van het bedrijfschap voor gra nen, zaden en peulvruchten, welke een belangrijke prijsverlaging irïhoudt voor puddingpoeder van tarwe- en gortgries- meel. De maximumconsumentenprijzen zijn ios uitgewogen 5 cent per 100 gram (10 cent), in carton verpakking van 250 gram netto 20 cent per pakje (29 cent) van 500 gram netto 39 cent (55 cent) per pakje, van 1000 gram netto 74 ct, 1.05) per pakje. Voor andere ver pakking gelden de volgende maximum consumentenprijzen per 100 gram: in cartonverpakiking 6,2 cent, in papier verpakking 6 cent. De tussen haakjes vermelde prijzen zijn de oude maximum prijzen. Onze correspondent telefoneerde ons hedenochtend: Wat de stakingen betreft venrbetert de toestand snel. De werk je hervatting wordt meer ten meer algemeen. Wel zijn er in de pro vincie nog bedenkelijke symptomen van weerstand, maar de over heid is overal de toestand meester. Het aantal gevallen van sabotage neemt echter toe. notr sLwJ i t ,n Paleat'na nemen T®ed8 ln heftigheid toe. Arato ren deden te Jeruzalem herhaaldelijk pogingen, door te dringen tot de Joodse stadswijken. Toen de politie dit verhinderde, staken zij in andere gedeelten van de stad 50 Joodse za ken in brand. De Joodse bevolkingsgroepen wilden een soortgelijke vergeldingsactie onder nemen, doch zij werden door de Pales tijnse politie en de Joodse verzetsorga nisatie Haganah in bedwang gehouden. De wilde vreugde, die ook in Tel Aviv, het Joodse centrum in Palestina, losbrak, toen in de algemene zitting van de V. N. de verdring van Palestina Wa* goedgekeurd. (Telegrafisch overgebrachte foto) Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, werden bij de botsingen van gisteren 6 Joden en 2 Arabieren gedood en 40 Jo den en Arabieren gewond. In alle landen van het Midden-Oosten en in Egypte vonden betogingen uit sympathie jegens de Palestijnse Ara bieren plaats. In Calr° Verzamelden zich 10.000 demonstranten, die werden toegesproken door dé secretaris van de Arabische liga. „Ga naar Palestina; wij zullen U overvloedig van wapenen voorzien", aldus deze spreker. Hij spoor, de zijn toehoorders aan, „gereed te staan, als het sein van de heilige oorlog wordt gegeven." De Amerikaanse regering zal, m.h. op de gevaarlijke toestand, ijl haar onderdanen uit Syrië evacueren. In Washington wijst men op de mogelijk heid van 'n gewapende Interventie, die de Sovjet-unie de Joden zal aanbie der salarissen. Gisteren kwam kabinet zelfs drie maal bijeen.. het Beeld uit de roerige dagen in Parijs, Terwijl de „député's'' elkaar gedurende de eindeloze zittingen in de haren vliegen, zorgen de troepen voor de nodige rust in de omgeving. De te Parijs opnieuw uitgeroepen sta- kingen mislukken alle. De stemmingen den om de nieuwe Joodse staat tegen van Dinsdag geven overal grote meer de Arabieren te beschermen. Dal derheden voor heiwatting van het werk. zou de Russische troepen ln het ge Het meest kenschetsende voorbeeld is bied van de Middellandse Zee bren- wel de stemming bij de Renault fabrie ken, een paar minuten vliegen van ken: 75 stemde voor werkhervat- 7 |>oai nu v het Suez-Kanaal en vlak by de Arae- UnS- Daarover gebelgd, trokken twee rlkaanse Arable. olievelden van Saoedi Volgens inlichtingen uit gezaghebben de Roemeense kringen te Londen zou binnenkort de aankondiging te verwach ten zijn van de verloving van de zes-en- twintigjarige koning Michael van Roe menië met prinses Anne de Bourbon Parma, dochter van prins René de Bour bon Parma. De 23-jarige prinses bevindt zich thans in Lausanne, waar de koning van Roe menië, op terugreis naar zijn land, enige dagen zal vertoeven. colonnes communisten in auto's van de fabriek naar de Salmson-fabrieken, om daar het werk te beletten. Met behulp van zware tractoren reden zij de muur over een groot aantal meters stuk, stormden, na de kleine politiemacht te hebben neergeslagen, de werkplaatsen Mimen en overvielen de werkwilligen. Ernstiger nog .waren de botsingen ln het Noordelijk kolenbekken van de Pas de Calais, waar een 40-tal ge wonden in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. Ook bleven de sabo- terlngen elders aanhouden en het laat zich aanzien, dat die onrust nog wel enige dagen zal aanhouden. Te Parys hebben de eerste postbestel lingen plaats gehad sinds 10 dagen, doch de grote achterstand kan eerst na verscheidene dagen "worden ingehaald. De stad heeft weer licht, zjj het met tal van verbrekingen bij de particulie ren. Een derde deel der openbare scho len kon heropend worden. Het treinver keer ls nagenoeg, het metro en autobus- verkeer geheel normaal. Einde November waren de prijzen van de noodzakelijke levensbehoeften ge stegen tot 13.36 maal die van 1938; dit cijfer was in October 12.68 en in het gehele jaar 9. Door het goederentekort is de werkelijkheid echter nog veel on gunstiger. Nu er nieuwe hoop op herstel Is gerezen en de werknemers zelf zich tegen de communistische exploitatie van de nood hebben verzet, moet er geen teleurstelling plaatshebben, an ders zou een byzonder gevaarlijke toestand kunnen ontstaan. De rege ring toont vastbesloten te zyn, het sociale en economische herstel ener giek aan te pakken door spoedige vaststelling van het nieuwe loonpeil, maar ook door stabilisatie der prij zen en versterking van de koopkracht Behalve de tijdelijke duurtetoeslag, in afwachting van de vaststelling van het nieuwe loonpeil, heeft de regering beslist, de gezinsbijslag met ong. 23 te Verhogen. De communistische obstructie werd voortgezet. Na de gebeurtenissen van vorige pacht, heeft de Kamermeerder heid de heftige communistische aanval len onbeantwoord gelaten en een votum van waardering uitgesproken voor Herriof's moedige houding. De commu nisten hielden de parlementaire arbeid op met uitdagingen, die onbeantwoord bleven en met voorlezing van oude re devoeringen. Niettemin kon de artikelsgewrjze be handeling worden vervolgd. Vannacht om 1 uur werd artikel 1 aangenomen, orr 4 uur stond men voor de stemming over artikel 2. De communisten, die zagen, dat de wet toch niet tegen te houden zou zijn, verdubbelden toen op nieuw hun obstructie en tussen 4 en 5 uur was het weer byzonder heftig. Tegen 6 uur verscheen de minister van Openbare Zaken ln de Kamer en deelde mede, dat de posttrein naar het Noorden dicht by Amiens tot ont sporing was gebracht, doordat 24 meter rails waren weggenomen. Er zyn 7 doden te betreuren. Deze mededeling maakte grote in druk op de Kamer. De voorzitter bracht hulde aan de slachtoffers. Een van de communistische woordvoerders zeide, dat dergeiyke incidenten de schuld van de regering waren. Men kan zich voor-1 stellen, tot welk een heftige tonelen zulks aanleiding gaf. Begrijpen wij goed, dan gaat Jiet hier om de posttrein, die meestal uit 6 of 8 postwagensabestaat en zich vóór Amiens splitst, in delen voor het Noor den en voor het Noordwesten. Deze posttrein vertrekt uit Parijs ongeveer een half uur later dan de Hollandse trein. Volle straten, volle winkels, volle vervoermiddelen. Vrouwen en mannen kijken en kopen, al naar gelang de in houd der portemonnaie, kinderen flui steren. Aller hart, van groot en klein, klopt van 2ekere verwachtingen, We lopen met veel genoegen tus sen de heen- en weergaande files, want op de gezichten liggen vreugde glansen. Liefde, eerbied, toegenegen heid en achting vieren deze week hoogty. En dat alles om de surprisen-dag, de dag van St. Nicolaas met zijn eeuwig-jonge verplichting van een dag wel te doen. Natuurlijk hebben we de Heilige- van-de-week bij uitstek ook gesproken over zijn bevindingen en plannen. Uiteraard zou het niet aardig zijn bijzondere vondsten openbaar te ma ken. Enkele algemene feiten willen we u echter niet onthouden. Zo zullen vele ouders kluwen touw ontvangen aangezien de Sint de er varing heeft opgedaan, dat in een groot aantal gezinnen wordt getobd om de eindjes aan elkaar te knopen. Voorts zullen duizenden lachspiegels worden uitgereikt, want naar het oordeélr van de Jarige is het getal lan ge gezichten veel en veel te overdre ven in de Nederlanden. Verder staan stapels boeken met sociale inslag ter verzending gereed, want het gezonde inzicht te dezer zake moet nog heel wat bijrijpen. Een herdruk van „hoe word ik te vreden" verschijnt eveneens met dui zenden exemplaren. De honderdtallen van het vorig jaar schijnen hun uit werking te hebben gemist. Bar uitgelaten was de Sint over de hier aangetroffen situatie niet. Overi gens geen spoor van ontmoediging. „Ik probeer het weer met goedheid en wel doen", aldus de geïnterviewde. En dat is nu juist het merkwaar dige. In een kankerwereld weet Hjj met weldaden voor en door elkander minstens een week éen algemene feestJ stemming te kweken. Eén dag de mensheid verrassen met gaven uit goedheid geboren. De dag van St. Nicolaas is een symbool voor alle dagen van het jaar. Er valt elke dag iets goeds te doen, waardoor eed of meer mensen een beetje gelukkig kunnen worden. En daarom gaat het in dit leven. Om stukjes geluk. Elke dag, moet surprises opleveren. Eigen medewerking geeft by het avondiyk gewetensonderzoek nog vol doening bovendien. We moeten in die ogenblikken immers niet vooral hot negatieve, het gedeelte van het kwade analyseren, maar het positieve de goe de daden balansen. Ddt pas betekent winst. HENK VAN DER MAZE- Ten aanzien van de materiële schade, ontstaan uit hoofde van bepaalde zoge naamde regelmatige vórderingen van'de bezetter, waarvoor vergoeding door de gewijzigde omstandigheden achterwege is gebleven, wordt een regeling overwo gen. Onder deze regelmatige vorderingen worden begrepen de verplichte leverin gen van roerende goederen ten behoeve van de voormalige bezetter, waarvoor een vorderingsbewijs is afgegeven, met uitzondering van die roerende goederen, welke ter voldoening aan een algemene maatregel van de vijand zijn ingeleverd (b.v. rijwielen, auto's en radio's). In af wachting van een eventueel te treffen regeling kunnen betrokkenen van heden af tot 15 Januari 1948 de door hen ter zake geleden schade aanmelden bij de schade-enquête-commissie van de plaats hunner inwoning, althans voor zover -ij daarvan niet reeds eerder, hetzij bij deze commissie of bij het gemeentebestuur aangifte hebben gedaan. Aangezien de richtlijnen voor boven bedoelde regeling nog niet vaststaan, vesitigt deze mogelijkheid van aangifte vooralsnog evenwel generlei aanspraken op een vergoeding ter zake van de ten gevolge van de onderhavige vorderingen geleden materiële schade. Naar een A.P.-bericht Uit Frankfort meldt, heeft de Amerikaanse leger- luchtmacht Dinsdag verklaard te gelo ven, dat zy het transportvliegtuig type C-47, 'dat sedert Vrydag vermist wordt, heeft kunnen opsporen. De luchthaven heeft namelijk een boodschap van een toestel ontvan gen, dat seinde zich ten Westen van Kaiserslautem, in de Franse zóne te bevinden. „Ben' in woest gebied met bomen. Misschien kan ik vuur maken", zo werd verder geseind. Intussen meldt een A.F.P.-uericht, dat gisteren (Dinsdag) 'n Amerikas s transportvliegtuig is neergestort na j het dorpje Lemberg, ongeveer 10 KT. ten Noorden van Bitche (aan de Moezel), zodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat de signalen afkom stig zijn van dit laatste toestel. Door de Nederlanders, aldus een A.P.- bericiit uit Batavia, werd gisteren mee gedeeld, dat een uit negen man bestaande delegatie, om te onderhandelen met de republiek, diezelfde dag rond de confe rentietafel aan boord van de „Renvllle" zou plaats nemen, welke gistermorgen in de naven van Batavia is aangekomen Verwacht werd, dat de onderhandelin gen, onder de auspiciën van de uit drie leden bestaande commissie van goede diensten van de U.N.O., voor het einde van de week zouden beginnen. Te Batavia heeft de Nederlandsch-In- dische regering een communiqué gepubli ceerd. waarin wordt medegedeeld, dat 12 niet-republikeinse Indonesiërs Maandag na een vergadering hebben aangedrongen op de spoedige vorming van de Verer e Staten van Indonesië. Eif van dsz.. zijn leden van de door de Nederland. - begunstigde autonome plaatselijke ringen in'gebieden, waarover de Neder- lanuers de heerschappij nebben weten te verwerven tijdens de politiële actie. Vernomen wordt! dat door de Uno-co. i- missie npg geen definitieve beslissing genomen ten aanzien van de datum, wa dr op de politieke onderhandelingen fian i boord van de ■Renville" zullen beginnen, maar de attaché's van de commissie heb ben gistermiddag het schip bezocht omt schikkingen te treffen voor de accom modatie van de 70 leden van de N eder- landse, Indonesische, en Uno-delegaties.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1