De mensheid heeft weer gefaald Scepticisme roncl de Ver. Naties De Franse Kamer neemt anti- sabotage-wet aan i 1 Nieuwe verwarring te Londen Naar de nieuive tijd in Palestina Slag tussen Tel Aviv en Jaffa St. Nicolaas bij de Prinsesjes Rapport over tussentijdse hulp aan Europa NIEUWE BONNEN MORGEN Kolenproductie Eis levenslang DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ruim 95 procent der spoorwegmannen werkt weer Het diner op Buckingham Palace het eerste succes Rusland oorzaak van huidige crisis margriet had 'N wortel Eerste Vrijdag 69ste JAARGANG^ DONDERDAG 3 DECEMBER 1947 No. 20484 EERST een georgani seerde WERELD RECORD IN NOVEMBER STAATSLOTERIJ TEGEN EX-JOURNALIST ARMENWIJKEN STROMEN LEEG BRAND IN FILMSTAD TE WASSENAAR VOOR DE SCHIMMEL VROUW STAK HUIS IN BRAND om haar man te doden LEEFT IN LIEFDE NEDERLAND OP DE RATTENVANGST INDIA WIL KUNST SCHATTEN TERUG Ook de Kohinoor-diamant in het geding SIR BAILEY IN DE MIST KOFFIE, THEE EN WAS- POEDER Voor de ouderen enkel margarine DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 8.45 per kwar taal, 1-15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. -"""T - T lü TTt '■ffiniTr-T* "Fm NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN jt 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Russisch exclusivisme Men krijgt zeker niet de indruk, dat het na-oorlogse organisme ter waar- borgin- van vrede, w.elvaart en geluk in de wereld, de Verenigde .Naties, diep in de belangstelling der volken ver ankerd ligt. Met de oude Volkenbond was dat, in de eerste tien, vijftien jaren van zijn bestaanongetwijfeld wel het geval. Toen zou het ondenkbaar zijn geweest, dat „Genève" als een nacht kaarsje uitging, zonder dat de gehele internationale pers aan dit gebeuren een intense aandacht schonk Nu is de Algemene Vergadering Zondag j.l. af gelopen, zonder dat iemand het zelfs schijnt bespeurd te Hebben. Als wij het verschijnsel in een korte formule moesten samenvatten zouden wij zeggen: te Genève zag men de pro blemen m de Volkenbond, te Flushing Meadows ziet men alleen de problemen. Ongetwijfeld hebben deze na 1945 als realiteiten gigantische verhoudingen aangenomen, maar psycholbgisch ge zien zal, wie de tussenoorlogse periode intens heeft medegeleefd, moeten er kennen, dat de grootheid en grootsheid Van een vraagstuk bij de toenmalige wetenschap dezelfde proporties hadden als thans, nu wel de problemen gewel diger schijnen, en misschien ook zijn, maar de perspectieven onveranderd zijn gebleven: een vrede, waarin een mens waardig bestaan mogelijk is; óf een allesvernietigende oorlog. En vóór 1939 had men voor vliegtuigen, voor gif- en bacteriologische bommen evenveel angst als in het heden voor atoom bommen. De Volkenbond is één grote teleur stelling geworden; oorzaak: het falen der mensen. De Verenigde Naties heb ben nooit veel verwachtingen opge wekt, omdat men bij voorbaat reeds met het falen der mensen, i.e. politici en diplomaten rekening hield. Op de conferentie van San Francisco, in April 1945, dus in volle oorlogstijd, was er nog een schijn van eensgezindheid, om dat nog een zekere saihenwerking op de slagvelden nodig was. Nauwelijks echter had Duitsland in Európa gecapi tuleerd, of op de conferentie van Pots dam (Augustus 1945) begonnen de te genstellingen tussen'de twee groten zich zodanig toe te spitsen, dat men toen reeds het ergste moest vrezen. En als tijdens de conferentie ook Japan zich onvoorwaardelijk overgeeft, zijn alle hekken van de dam. Er is geen motief meer, waarom West en Oost nog langer de schijn van eensgezindheid en samen werking zouden handhaven. Wat was, is nog steeds. En die on enigheid dateert niet van Augustus 1945, mftar van het eerste ogenblik der Russische revolutie in November 1917 "af. En als men in het de wereld ver somberende conflict nog dieper graaft, moet men erkennen, dat wat Moskou op dit ogenblik nastreeft, de oude tra ditionele tsaristische politiek in een cordftiunistisch cöstuum is: communis tische wereldoverheersing (het nieuwe element) en overwicht van Rusland in Europa (het oude doel aan de nieuwe omstandigheden aangepast). In zekere zin zijn deze twee gedachten evenmin te scheiden als ziel en lichaam in de levende mens. Dit oude conflict openbaart zich na tuurlijk op elk terrein, waar de staats lieden van de wereld bijeenkomen, dus in de Algeméne Vergadering evenzeer als in de Veiligheidsraad, op alle vredes- en internationale conferenties, zelfs in het dagelijkse leven der volken. Het overheerst volkomen alle betrekkingen der volken; in volle werkelijkheid is het het grootste probleem van de rfodeme tfld, en in alle vraagstukken welke aan de °rde komen, zoekt, en vindt men ook, het AmerikaansRussisch schil, al dan niet onder de naam: com- munistisch-kapitalistische tegenstelling Daarbij komt, dat in onze na-oorlog- se wereld nog steeds geen gestabiliseer- de en geconsolideerde toestanden be staan; er zijn nog geen grenzen der overwonnen naties vastgesteld; de economische verhoudingen zweven nog in de lucht, en de politieke sympathieën hunnen vooral wat Duitsland betreft, nog naar twee windstreken gaan. Zo lang al deze betrekkingen nog niet zijn opgehelderd, zijn geen orde en rust in de wereld, dus ook niet in de Verenigde Naties mogelijk. De moeilijkheden, tegenstellingen en conflicten tussen de twee kolossen zul len, maar dan in een geheel ander vlak dan dat der Verenigde Naties, moeten worden opgelost of bijgelegd, vóór laatstgenoemd organisme zijn eigen taak zal kunnen vervullen. Tot dat be gerenswaardige moment zal de Uno slechts de conflicten opvangen; leeft zij geen eigen leven, maar is zij alléén het terrein, waarop de twee partijen haar ties bestaan. diepgaande meningsverschillen uitvech ten. Natuurlijk was dat enigermate ook in de Volkenbond het geval, maar de geest was daar geheel anders; mis schien, waarschijnlijk zelfs, wijl in de glorietijd van de bond Rusland met zijn politiek, economisch en ideologisch ex clusivisme er geen deel van uitmaakte. Gelijk ook Duitsland, toen het exclusief nationaal-socialistisch werd, zich terug trok, wijl het zich in het gezelschap van landen, die het ten minste oj> één punt eens waren: n.l. dat zij boven al les vrede wensten, niet thuis voelde. Er heerst ten opzichte van de Ver enigde Naties, reeds sedert haar op richting, scepticisme en, erger nog, fa talisme. We geloven, dat het nog te vroeg is hoge verwachtingen vm deze wereldorganisatie te koesteren.' Eerst moeten er geordende toestanden komen, vóórdat zij met kans op enig resultaat haar werkzaamheden kan aanvangen. De grote moeilijkheid zal zijn haar on gedeerd over deze kritieke periode heen te helpen; gelukt dit, dan wordt de be slissende vraag, of er in de practijk van het internationale leven inderdaad veel verenigde, d.w.z. eensgezinde na- ge- Naar uit de voorlopige cijfers betref fende de kolenproductie in November blijkt, is de mogelijkheid zeer groot, dat in deze maand een record-gemiddelde is geboekt, n.l. 35.127 ton per dag. Zoals be kend, is het definitieve cijfer, dat in de regel enige afwijking vertoont met de voorlopige cijfers, eerst over enige dagen bekend. Aangezien het aantal werkda gen echter kleiner is geweest dan in de maand October, verwacht men niet, dat ook de totale productie over November een record zal betekenen. Onze ParijSe correspondent telefoneert ons hedennjprgen: Het ranse parlement heeft hedenmorgen te vier uur met 413 tegen 183 stemmen, die van de communisten, de noodwet tot bescherming van» 4e v.rijheid van arbeid ofwel anti-sabotagewet aangenomen, waarvoor de volksvertegenwoordiging tengevolge van de commu nistische obstructie van Zaterdag 29 November tot heden 4 Decem ber onafgebroken in vergadering bijeen is geweest. In de avond Verscheen de minister president, en hij verzocht de minister van binnenlandse zaken een overzicht van de toestand te geven, die volgens hem gekenschetst werd door een alge mene vermindering der stakingsbewe ging ,maar ook van een verstijving van de houding van hen, die niet in de ne derlaag van de algemene staking willen geloven. De minister van binnenlandse zaken werd bijgestaan door minister Pineau, die mededeelde dat het aantal stakers onder de spoormannen nog geen vijf procent meer bedraagt. Dit werd door de communisten buitengewoon fel aan gevallen. Minister Moch zeide nog, dat het aan het werk gaan nog veel algemener zou zijn als niet de volksmenners door strafexpedities de terugkeer van werk- willigë arbeiders naar de werkplaatsen verhinderen. Het gaat er om, aldus Moch, om de uitvoering van het Mars hall-plan tegen te houden. En zich tot de aanwezige communistische leider wendend, riep hij uit: Thorez die uit Moskou is gekomen, weet dat beter dan wie ook. De troebelen maken de indruk, dat zij militair georganiseerd zijn. Tegen het einde van de nachtzitting had nog een scherp debat plaats tus sen de aan de communisten verwante afgevaardigde Cot én het lid van de vrijheidspartij Montel over de houdin6 van de communisten in de verzetsbe weging. Ook de parlementaire dag stond on der invloed van de spoorwegaanslag bij Atrecht, waarvoor verschillende socia listische woordvoerders de comipunis- tische stakingsdrijvers verantwoordelijk stelden. De ramp, die twintig mensen het leven gekost heeft en 27 zwaar en 33 lichtgewonden telt ,is met vakbekwaam heid uitgevoerd. De rails zijn losge schroefd en op zodanige wijze, dat de signaalbediening niet verstoord werd (de signaalbediening loopt in Frankrijk door de rails). De beide machinisten van de zware omvergeworpen locomo tief hebben vier mannen zien wegvluch ten. Er zijn zeer waardevolle aanwij zingen, en er is hoop, dat de daders achterhaald worden. De regering heeft vastberaden niet •"leen aan de uitbreiding van de be schermingsmaatregelen gewerkt, verhol aan de uitkf!1"ing der loons- de crn^Ei"' De m'n'sterraad besloot van Róno i ,1 voor de '«onset,alen tTbmneenP 10 T franCS eer maand te brengen er de verhoging van de gezinsbijdrage met gemiddeld 23 net. onmiddellijk In te voeren. Deze verhogingen gaan van 700 francs voor gezinnen met een enkel kind progressief de hoogte in om bjj een gezin van v(jf kinderen reeds 11.200 francs in December te berei ken en in Januari op 13.600 francs te komen. Door de verschillende ver- hogingen zullen de kleine salarissen met circa 44 pet. verhoogd worden en voor al deze loonsverbeteringen zullen ongeveer 100 milliard francs nodig zijn. Trekking van 4 Dec. Prijs van ƒ1000 nos. 2227, 8110, 8908, 18547; ƒ400 nos. 1123, 1711, 3309, 9053, 16744, 17806, 18626; ƒ200 nos. 4713, 7941, 19950, 20102, 21351; ƒ100 nos. 2535, 3216, 4109, 5891, 9170, 10436, 13808, 15082 en 20248. Gistermorgen is op de vergadering van de Alg. Ned. Bond van Zeevarenden te IJmuiden besloten het werk op de trawlers neer te leggen. Beeld van Sint Nicolaas; werk van Gerard Héman. nieuw Onze Londense correspondent telefo neert ons hedenochtend: Gisteren werden de ministers van buitenlandse zaken het erover eens, dat het hele tweede punt van de agenda, n.l. de voorbereiding van het Duitse vredesverdrag, terugezonden zal wor den aan de plaatsvervangers, opdat dezen een nieuw ontwerp zullen indie nen. Hetzelfde gebeurde 8 maanden ge- leden te Moskou en iets verder dan toen is men in Lancaster House dus niet gekomen. De besprekingen hadden gisteren een zeer rustig verloop, tot Molotof enige sensatie verwekte, door voor te stellen, dat het Duitse verdrag geba seerd zou zijn op de conferenties van Yaltsren Potsdam, en dat dus de vier mogendheden binnen twee maanden voorstellen over de grondslagen voor zulk een verdrag zouden indienen. Bidault meende, dat dit het einde van de Londense conferentie zou beteke nen. Bevin en Marshall wezen er op, dat de delegaties Yalta en Potsdam op verschillende wijzen interpreteren en Molotof nam zijn voorstel terug. Ondertussen bracht dit weer een nieuw element van onzekerheid in de hele conferentie. De ministers en hun voornaamste ge delegeerden zijn gisterenavond de gas ten geweest van de Koninklijke familie op Buckingham Palace, en deze ont vangst schijnt een groot succes geweest te zijn, het enige succes, dat tot nu toe bereikt is. Behalve Attlee en verschil lende andere leden van het kabinet werd de ontvangst ook bijgewoond door Churchill en Eden Gisterenmiddag hebben de gedelegeer den geluncht bij Attlee en ook deze bij eenkomst werd bijgewoond door qjr. Eden, die Bevin's voorganger aan bui tenlandse zaken was. De. adv. fiscaal bij het B. G. te Amster dam heeft tegen de 34-jarige ex-journa list H. J. J. Marinus levenslange /gevan genisstraf geëist. --M. werd op 18-jarige leeftijd rayon correspondent van „Het Volk" en kwam na de Meidagen van' 1940 in ernstig con flict met zijn Amsterdamse collega's we gens zijn pro-Duitse houding. Een zeer slechte naam heeft hij zich verworven met zijn nat.socialistische artikelen in „De Telegraaf" onder het pseudoniem Hama. Bovendien heeft hij een plan ontwor pen tot reorganisatie van de Ned. pers en hij was de verbindingsman tussen Ned. journalisten en Duitse persinstan ties. Aan de Ned. couranten gaf hij richt lijnen t. a. v. het plaatsen van pol. arti kelen. Tenslotte wordt hem ten laste gelegd, dat hij in 1940, toen hij door de toenma lige nieuwe hoofdredacteur van „Het Volk" was ontslagen, een rapport heeft opgesteld, waarjn hij zijn collega's be schuldigde van een anti-Duitse houding en dit rapport heeft overhandigd aan de Gestapo. Uitspraak 17 December. Britse troepen hebben de rand van de armenbuurt tussen de Joodse stad Tel Aviv en de aangrenzende Arabi sche haven Jaffa bezet, alwaar de botsingen tussen Arabieren en -Toden het karakter van een militaire opera- .tie op kleine schaal hadden gekregen. Tussen Tel Aviv en Jaffa heeft een slag van 12'uren gewoed. Tenminste 8 Arabieren en 3 Joden werden ge dood en een groot aantal gewonden viel aan beide zijden. Het totaal aan tal doden werd hierdoor gebracht op 13 Arabieren eh 8 Joden, terwijl aan beide zijden meer dan honderd Personen werden gewond. Duizenden Joden en Arabieren verlie ten gisteren de arme buurten van Jeru- zalem%n Haifa, en de grenswijken tus sen Tel Aviv en Jaffa, teneinde de on lusten te ontvluchten. In de zakenwijk van Jeruzalem, waar de Arabieren gedurende zes uren bran gesticht en geplunderd hebben, woedde het vuur gisteren nog op verschillen de plaatsen voort. In, de in Egypte verschijnende Ara bische bladen is gistermorgen een ma nifest gepubliceerd, waarin de „zonen van de Arabische v. ereld en de Islam" worden "geroepen hun leven en bezit tingen ten offer te brengen in „een heilige oorlog". De Britse regering heeft geen offi ciële reactie doen horen, naar aanlei ding van de door de Verenigde Sta ten geuite vrees, dat de Sovjet-Unie zou aanbieden troepen te zended ter verdediging van de Joodse staat, wan neer de Britse troepen vertrokken zijn en er aanvallen van de Arabieren drei gen gedurende de overgangsperiode. In welingelichte kringen meent men tc weten, dat de Britse regering de te rugtrekking der troepen i e t zal uit stellen. De illegale Joodse verzetsorganisa tie Haganah heeft gedreigd, dat, in dien de Arabieren binnen 24 uur hun optreden niet staken, de Joden ver geldingsmaatregelen zullen nemen. De Commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden dringt in haar rapport over de tussentijdse hulp aan Europa aan op een spoedige verstrek king van de 597 millioen dollars aan Frankrjjk, Oostenrijk en Italië. De commissie is van mening, dat de Sovjet-Unie alles zal doen om de Ame rikaanse hulp aan Europa en Azië tegen te werken. Zij schrijft de schuld van-de huidige economische crisis in Europa grotendeels op rekening van de Sovjets, die geweigerd hebben de landen van Oost-Europa hun natuurlijke plaats jn Europa en in de wereld te laten inne- Jnen. Rusland heeft een scheiding tussen Oost- en West-Europa geschapen en tracht op elke manier de opfouw van dit zwaar getroffen werelddeel te ver hinderen, omdat dez ehulp alleen ver kregen kan worden door onderlinge samenwerking en met steun van Ame- r'ka. Deze onderlinge samenwerking Past niet in Rusland's expansie-politiek, en toezicht van Amerika op het gebruik van het verstrekte geld, zou onge wenst zijn, omdat daardoor het mach tige Russische oorlogsapparaat te zeer zou opvallen. De Sovjet-Unie heeft momenteel 4.500.000 man onder de wapenen, van wie 1.702.000 in Duitsland en Oosten rijk. De vazalstaten beschikken over 1.121.600 soldaten. Amerika heeft in totaal slechts 871.000 militairen, u aarvan 113.000 in Europa. De lan den van West-Europa hebben er te zamen slechts 2.789.000. De commissie noemde dé taak, Europa van het communisme te redden, niet hopeloos, doch acht snelle en afdoende beslissingen noodzakelijk. Disteren is tengevolge van kortslui- .*n,d ontstaan in ,een gebouwtje van de filmmaatschappij Loet C. Barn- FiI®stad te Wassenaar. Het wnil. f?i Se juit- het gebouwtje, rnnfrr,lii"!? werden gerepareerd en ge- ?as,op dat ogenblik naar schatting een tiental hoofdfilms, alsmede een groot aantgj kleinere films aanwezig. Onder de verbrande filjns bevonden zich exemplaren, die nog in première moes ten worden uitgebracht. En hiep staan pdins, prinses en prinsesjes rondom Sint op e'n paard geschaard om de goede gaven van de „goed-heilige man" in ontvangst te nemen. De gehele Koninklijke familie is gistermiddag tegenwoordig ^geweest bij de intocht van St. Nicolaas In de hoofdstad. H. M. de Koningin, Prin ses Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet hebben het gehele kinderfeest op de Dam meegemaakt, zjj hebben meegezongen en meegesnoept en, opgenomen In de menigte, meegeno ten van deze zinvolle traditie. Een geweldige mensenmassa, waar onder tienduizenden kinderen, was gis terenmiddag in de Amsterdamse bin nenstad op de been. De regen, de natte sneeuw en de ijselijke wind weerhiel den hen niet om lange tijd langs de route, die St. Nicolaas bij zijn intocht zou rijden, te staan wachten. De Sint- arriveerde met een pólitieboot aan de kade b(j de St. Nicolaaskerk, waar zijn mooie schimmel gereed stond. Na door het ontvangst-comité verwelkomd te zijn reed hij,, voorafgegaan" door het muziekcorps van de politie, vier herau ten te paard en gevolgd door een groep Spaansè edellieden, langs het Damrak naar de Dam. Een gejuich ging op uit de menigte, kinderen sprongen en dans ten, de mensen wuifden en de pieten raasden in het rond. Even voordat de stoet van St. Nico laas het plein opreed, werden de bal- condeuren van het Paleis geopend en kwam de Koninklijke familie naar bui ten. Er ging een luid hoera op uit de zich onder parapluies verschuilende mensen. Voor het Paleis had het kin derkoor van Louis Schwirtz plaatsge nomen en tevens de leden van het Corps Consulair met hun kinderen. Toen even later de Sint het plein op reed, nam het. gejuich schier geen einde meer. De enthousiaste menigte wuifde naar de Sint, naar de Koninklijke familie en vooral de kinderen wisten niet wat het meest hun aandacht moest trekken. De Prinsesjes wuifden opgewonden, de Koijingin, de Prinses en Prins Eern- hard keken lachend toe. St. Nicolaas reed tot voor het Paleis waar hij door burgemeester d'Ailly verwelkomd werd1. Het kinderkoor zet te een welkomstlied in en terwijl dit nog voortduurde, kwam de Koninklijke familie naar buiten. Prins Bernhard nam de kleine Margriet op de arm en bracht haar bij de schimmel. Zij had e^p grote, mooi schoon gemaakte wor tel in de hand en bracht deze bij de bek van het paard. De schimmel rook er even aan en hapte toen toe. Doch de gróte wortel viel uit de bek en moest weer opgeraapt worden. Prinses Magriet kreeg toen een hand van de Sint en ook de andere Prinses jes kwamen naar voren om St. Nico laas goedendag te zeggen. H. M. de Koningin wuifde naar de Sint en zei: Welkom St. Nicolaas, heeft U een goe de reis gehad? „Waarop de Sint Haar dank zeide en verklaarde zeer vereerd- te zijn door Haar aanwezigheid. Burgemeester d'Ailly sprak vervol gens St. Nicolaas toe. Hij vond het erg prettig te kunnen melden dat de Am sterdamse kinderen zich dit jaar veel beter gedragen hadden; er waren min der valse brandmeldingen en de bloe men en heesters in de plantsoenen wer den meer ontzien. De Sint toonde zich hierover zeer voldaan. Gezamenlijk zong men toen de Sint toe. Midden in de menigte stond de Koninklijke familie, de Prinsesjes luid zingend, hun ouders en grootmoeder blij lachend. Groot was de opwinding toen de pieten arriveerden. Niet echter met de roe en de zak, maar met goede gaven. Een B, een M. en een Ir (twee letters, omdat de I maar zo klein is) werden tenslotte aan de Prinsesjes in de vorm van chocoladeletters aangebo den door een heel kleine zwarte piet, die voor de drie meisjes ook. nog een rol flikken bij zich bleek te hebben. Eindelijk maakte de Sint aanstalten zijn tocht voort te zetten, luide toeg- juicht door de mensen. De Koninklijke familie ging daarop het paleis weer binnen en verscheen even later op het balcon, waar ze het voorbijtrekken van de verdere stoet bekeek. En; toén deze voorbij was, richtte zich de aandacht van het publiek weer volkomen op het balcon. De mensen werden niet moe te juichen en te wuiven. Ten slotte geleid de Prinses Juliana met zachte drang haar kinderen naar binnen. Betreffende de brand te Hilversum, waarbij een huis in vlammen opging en twee personen zich slechts op het nip pertje wisten te redden, vernamen wij, dat het vuur is aangestoken door de 37- jarige vrouw van de bewoner M., die Zaterdag door zijn patroon was ontsla gen. De vrouw overgoot enige lappen met petroleum, welke ze 's nachts aan stak met de bedoeling haar man uit de weg te ruimen. De vrouw zwierf enige tijd over de hei ën keerde Dinsdagavond met de bus naar Hilversum terug. Toen zij enige passagiers over de brand hoorde spreken kwam ze met de bekentenis voor de dag. De politie heeft de vrouw, die lichte lijk achterlijk is,' ingesloten. Economie is een zeer nuttige weten schap. Wat ter bestudering onder haar terrein valt, kan bij practische toepassing van de conclusies van de geleerde heren een bron vormen van welvaart en geluk. Men moet efhter niet alleen economisch willen handelen, want dan 'krijgen de harden gelegenheid tot harde wetten. Zodat gezien de dagelijkse 'feiten- stroom ons geenszins verbaasde de mededeling van een drs. in de economie, dat hij in zijn vak een hekel aan de economi^, had gekregen, omdat de zo noodzakelijke sociale inslag veelal werd verwaarloosd. Met economie alleen kan men geen wereld inrichten. Wij, katholieken, die weten, dat het leven hier maar een door tocht is, dienen ddbbel op te passen, dat we niet in de economische wetten van welke groepering dan ook verward ra ken. De laatste 75 jaar hebben voldoende feiten opgeleverd hoe we niet moeten handelen. Onze geestelijk-stoffelijke natuur blijft echter zoeken en wordt daarbij bij voor keur geboeid door een voorwerp, dat geestelijk-stoffelijk is, zoals zij zelf. Wat kan die natuur dan voortreffelijker doen dan zich bij tijd en Wijle verdiepen in het H. Hart. Een innige godsvrucht tot dat Hart lost vele problemen automatisch op, maakt aan vele noden een eind, om dat, al schiet de economie in krachten tekort, de liefde bergen hindernissen verzet. In ons en in de maatschappij moet heersen. volgens St. Paulus' woord, de zelfde gezindheid, die in Christus was en dat betekent de onderlinge liefde bewa ren, in liefde leven en zich zelf geven als gave en offer. Harten moeten we heb-' ben brandend van liefde voor de mede mens. De vlammen, die ons verteren» moeten we niet in ons kunnen houden. In die richting dienen we ons te model leren. We mogen dan in sommige opzich ten zwak zijn, de liefde' tot God en da naaste overwinnen tenslotte alle kwaad. Want de liefde is op de eerste plaats eer lijk. Daarom verdieping in de devotia tot het H. Hart. Dan kan ook de Advents- wens van het vernieuwen van het aan schijn der aarde voortgang vinden. AMATOR Binnenkort zal in grote delen van Ne derland de bestrijding van de bruine rat ter hand genomen worden. Deze actie zal y/orden uitgevoerd door de gemeen ten met medewerking van vrijwilligers. De verdelgingsactie wordt uitgevoerd met stukjes brood, waarin een conserve ringsmiddel en een extract van' de zee ajuin als werkzaam bestanddeel zijn ge bakken. Zij zullen tot een totaal van 5 millioen stuks overal in Nederland wor den uitgelegd.' Deze brokjes brood»zijn slechts dodelijk voor knaagdieren en practisch ongevaarlijk voor mensen en huisdieren. In Noord-Holland boven het Noordzee- kaïjaal zal van 15 tot 20 December in alle gemeenten de bestrijding worden uitgevoerd; van 12 tot 17 Januari volgt Zeeland, vervolgens het land tussen de rivieren, Zuid-Holland en Utrecht, Lim burg en Brabant en tenslotte Groningen eind Februari. Un. Press meldt uit New Delhi: Da gezaghebbende „Hindustan Times" voorspelt, dat het dominion India Groot-Brittannië üal vragen de be roemde Kohinoor-diamant, historische documenten van de Oost-Indische Com pagnie en andere kostbaarheden, welk a van betekenis zin in de romantische gesfchiedenis van Groot-Brittannië in India terug te zenden. Het blad schrijft, dat over het toe komstig lot van de wereld-beroemde juwelen, zoals de Kohinoor diamant, welke oorspronkelijk eigendom was van India, het volgend jaar besproken zal worden, wanneer gedelegeerden van Pakistan en India een bezoek brengen aan Londen om te spreken Over de be stemming van de bibliotheek en de do cumenten in het India House in Londen. De Kohinoor vormde vroeger het Piece de milieu" in de kroon van. ko ningin Mary, en werd tien jaar geleden bij de kroning van koningin Elisabeth in haar kroon gezet. Op het. ogenblik wordt hij bewaard in de Tower te Lon den, waar hij dag en nacht door Yeomen wordt bewaakt. De Hindustan Times zegt verder, dat de regering van India haar vertegen woordigers zou opdragen bij de bespre kingen in Londen de toekomst van de Indische kunstcollecties in het Brits Museum, en in het Victoria en Albert en Kensington musea in Londen aan te roeren. Het blad, dat wordt uitgegeven door Devada Gandhi, de zoon van de Ma- hatma, zegt tenslotte, dat deze schat ten van meer waarde zijn voor India, dan voor Groot-Brittannië. Sir Donald Bailey, die naar Nederland zou komen om de opening van de nieuwe Baileybrug over de Maas in Venlo bij te wonen, heeft gisteravond ons land niet kunnen bereiken. Londen was nl. in een dikke mist gehuld, zodat het vliegtuig niet kon vertrekken. Voor het tijdvak an 7 t/m 20 Decem ber zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 713. 031 Melk: 3% liter melk. 034 Melk: 6 liter melk. 035 Melk: 6% liter melk. 036 Vlees: 100 gram vlees. 037 Vlees: 400 gram vlees gram margarine of 200 of 200 ei koninklijk gezin wacht op hel bordes van het paleis te Amsterdam de komst van St. Nicoladb af. 038 Boter: 250 gram vet. 039 Boter: 250 gram margarine gram vet. 059 Algemeen: 2000 gram brood (geldig t/m 13 December). 058 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 057 Algemeen: 125 gram koffie. 056 Algemeen: 50 gram thee. 054 Algemeen: 250 gram waspoeder. 043 Reserve: 800 feram brood (geldig t/m 13 December). 046 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 13 December). Bonkaarten Kd, Ke 713. 534 Melk: 10 liter melk. 535 Melk: 11 liter melk. 536 537 Vlees: 100 gram vlees. 538 .Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 1539 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 559 Algemeen: 800 gram brood (geldig t/m 13 December). 558 Algemeen: 500 gram waspoeder. 543 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 13 December). 545 Reserve: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Mf, Mg, Mh 713. 1013 brood: 800 gram brood 1018 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 1012 Margarine:-250 .gram margarine of 200 gram vet. 1014 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1019 Eieren: 5 eieren. 1017 Melk: 5 liter melk. 1011 Vlees: 300 gram vlees. 1016 Vlees: 200 gram vlees.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1