Oorlogsmisdadigers bijzondere rechtspleging en gratie Uiterst verwarde toestand in Frankrijk De „Prins Willem" is koppig Jeugdherinneringen van ex-prins van Wales de Hongerig aan een touwtje Bailey-brug bij Venlo geopend IN LIQUIDATIE Op de. IRIBUNE De overheid blijft gematigd optrjeden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tribunalen sullen nog tot 1 Juni dooriverken motie tot behoud der P.R.A.C's VERWORPEN Het was onveilig korporaal stumpertje deserteerde Ziekenfondspremie VERLAGING PER 1 JAN. Bfs» JAARGANG VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 No. 20485 NOG TE VEEL LEKKEN Over drie dagen terugkomen Hoe hij slecht leerde en wat zijn ouders ervan zeiden Het viel tegen BERUCHTEKERKDTEVEGGE IN DE VAL GELOPEN Maar hij is opgespoord en ivordt nagezonden ,;t heerlijk avondje" DE ENGELSE UITVINDER ONDERSCHEIDEN stijgt de lijn tot bijna het straatniveau. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn Bevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millinjeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij voiyuitbetaling. Zoals we vermoedden, is de Kamer'met de begroting van minister Van Maarseveen zeer tijdig klaar gekomen, zodat gisteren niet alleen "de avondvergadering vervallen kon, maar wij ook een deel van de middag cadeau kregen. Volgende week zullen we het met wat verlate surprises moeten bezuren. De begroting is z.h.s. aangenomen nadat ten slotte toch nog een portie critiek over het hoofd Van de bekwame -f" hardwerkende bewindsman was losgebroken. Dit de besprekingen over de bijzondere rechtspleging, die loont 8D^ vfan °P baar laatste benen ARl li„,eren Donker (Arb.), Terpstra t? kvis (Comm.) konden ook nu bet gratiebeleid van de be- inasman waarderen, nu 37 van de 56 doodvonnissen zijn gègratiëerd. Niet onbegrijpelijk waren zij nieuwsgierig haar de motieven, die geleid hebben tot de wijziging van doodstraffen in gevan genis van slechts 12 zelfs 10 jaar. De minister antwoordde dat als regel de doodstraf bij het verlenen van gratie in levenslang wordt veranderd, van wel ke regel alleen wordt afgeweken indien de adviezen der bijzondere gerechtsho ven daartoe aanleiding geven. In de bedoelde gevallen was in de sententie van het hof reeds een pleidooi opgeno men ten gunste van het bevorderen van gratie. Een ander chapiter gold de oorlogs misdadigers, waarvan wij er volgen^ mr. Donker maar 400 onder schot heb ben kunnen krijgen. En er gaan geruch ten dat Wimmer, als getuige naar Neu renberg gereisd, niet is teruggekeerd; dat Kitterbusch verlof kreeg om naar de Heimat te verhuizen; eh dat voor het in handen krijgen van Fischböck zelfs geen poging is gedaan. De minister wees er op dat voor 1200 personen uitlevering is aangevraagd maar velen zijn ondergedoken en Neder land heeft nog het grootste (relatieve) gucces van alle landen geboekt. Een schrale troost! Over het gesignaleerde drietal kon Z.Exc. niet omstandig in lichten; hij zal dat alsnog doen. Wist nu énkel te vertellen dat de proc.-fiscaal tgen Wirrgner geen aanklacht had ont vangen en dat tegen de beide anderen geen prima-facie-bewijs te construeren Was, voorwaarde voor uitlevering. Hei" geval AsscherCohen Wat de berechtingspraktijk betreft, had de heer Donker er hevig aanstoot aan fenomen dat de Amsterdamse procureur- iscaal over dé arrestatie van de heren Asscher en Cohen een persconferentie had belegd, terwijl hij aan het Nederl. Juristenblad elke Inlichting weigerde Dekt de minister deze arrestaties? was zijn pertinente vraag. Dat doet hij luidde het categorische entwoord van de minister die verder iret wenste uiteen te zetten hoe de zaak staat overigens niet de indruk heeft van enige schuld maar alleen in de preven tieve hechtenis heeft toegestemd omdat dit voor het onderzoek onvermijdelijk was. De proc-fiscaal heeft intussen op dracht de hechtenis zodra mogelijk te beëindigen, hetgeen deze week waar schijnlijk nog zal geschieden. Tribunalen nog niet opgeheven Ofschoon de minister aanvankelijk gehoopt had de tribunalen met 1 Januari a.s .te kunnen opheffen, ziet hij zich genoopt deze nog vijf maanden in func tie te laten. De toezegging indertijd ge geven, heeft in elk geval als stimulans gewerkt. Economische collaboratie Op 1 Januari a.s. wordt de P.R.A. opgeheven; op 1 Jyb de Prac. De heer Scheps (P v. d. A.) heeft over de liquidatie van deze laatste op de hem gebruikelijke wijze zijn opgekropt ge moed gelucht en ten slotte in een motie de minister willen forceren alsnog de opsporing van economische collaborateurs ongestoord haar loop te laten. De minister bedoelt geenszins de gro ten te ontzien en de. kleinen te straffen; het omgekeerde is het geval. Zijn poli tiek is altijd een andere geweest. Een vreugdedans der grote collaborateurs ligt daarom allerminst in zijn opzet. Ook na de fatale data (31 Dee. '48 wordt de berechting beëindigd, na 1 Maart zullen geen nieuwe zaken aangebracht kunnen worden) zullen grote collaborateurs ver volgd blijven worden. De motie is daar om overbodig. Zij werd met 44 Tegen 25 stemihen verworpen. Een deel der A.R. en de Communisten gingen met ae P .v. d. A. mee, van welke de heer v. Sleen (per abuis) tegenstemde. De politieke delinquenten Terecht wees de bewindsman op de tegenstelling in den lande die op dit stuk bestaat. Ook de Kamer toont een verdeeld beeld; de een gaat de rege- ringspolitóek te veel, de ander te weinig in de richting der barmhartigheid. Dat alle zaken van vóór 1 Sept. '46 opnieuw worden bekeken, vond nochtans geen tegenspraak. Ook liet men de Commu nistische fractie alleen staan met haar denkbeeld tot gedwongen deportatie (liefst naar Aziatisch Rusland) over te gaan Dit naar aanleiding van de vrij willige deportatie voor een' paar jaren naar Nieuw-Guinea, die in practijk wordt gebracht. Is volle gestrengheid dus nog steeds bet parool der communisten, zij staan ook voor dat de delinquenten behoorlijk worden heropgevoed, waarbij zij de vrij heid van gedachte blijkbaar met wensen geeerbiedigd te zien. Mr. Stokvis nam het in verband hiermede de minister kwalijk dat hij de film „Dictator" niet in de kampen had laten vertonen. Z.Exc. heeft er niet veel aan gemist dat hij deze rolprent niet gezien heeft en had gelijk met zijn opmerking dat zulk soort propaganda van overheidswege onge wenst is om het mogelijk averechts ef fect. Meer is te verwachten van gedach- tenwisseling met geestelijken, sociale v/erkers en de Stichting Pol. Delin quenten. Voor het overige zijn in de ogen der communisten (plotseling weer „barm-* hartig" geworden) de N.S.B.-ers slechts arme slachtoffers van het kapitalistische systeem, die zij bij gelegenheid gaarne naar de mond zullen praten. Niet over bodig daarom de waarschuwing 'van mr. Derks (K.V.P.) die in de kampbewoi ners, eenmaal vrijgelaten, een „staat in de staat" groeien ziet. Deze afgevaardigde kreeg voorts op een desbetreffende vraag te horen dat het ontwerp betreffende schadeloosstel ling wegens ondergane detentie dezer' dagen in de ministerraad zal worden behandeld. Beheersinstituut Met grote ernst kwamen de heren Roolvink (K.V.P.) en Terpsfra (A.R.), jkvr. Wttwaall van Stoetwegen (C.H.) en mej. Tendelo (Arb.) bij de minister hun beklag deponeren over de „faits et gestes" van het Beheersinstituut dat OP het moment nog 90.000 vermogens onder controle heeft en waaromheen een geheimzihnigheid speelt, die langzamer hand fantastische afmetingen gaat aan nemen volgens' laatstgenoemde juriste. Dat het jaarverslag van het instituut slechts ter vertrouwelijke kennisneming der Kamerleden is gesteld, kan gelijk de heer Bovencarspel (Comm.) opmerkte de geruchten die over deze instelling gaan, enkel maar voedsel geven.f De minister gaf toe- dat verschillende klachten gegrond zijn, maar de topleiding treft daarvoor geen schuld. Wel zijn onder lager personeel gevallen van fraude geconstateerd en ontslagen gege ven. Men vergete niet dat we met een crisisorganisatie te maken hebben die teruggrijpt naar een tijd, toen heel het staatsapparaat in duigen lag. Over algehele publicatie moeten for meel 5, practisch 3 ministers beslissen; zo ook over het stellen van een termijn voor het beëindigen der taak van het instituut. Eén jaar acht Z.Exc. echter te hort. Publicatie zal hij bij zijn ambt genoten bevorderen. Klachten te richten tot de afd. Beheer van de Raad voor Rechtsherstel of het departement van Justitie. Een motie om bovendien nog commissies van toe zicht in te stellen werd, ondanks ontra ding door de bewindsman, z. h. s. aan genomen. Vrouwen-strafgevangenis te Rotterdam Over wantoestanden in de gevangenis voor vrouwen te Rotterdam, die nu al een jaar lang onverminderd zouden aan houden, deed jkvr. Wttewaall van Stoetwegen een boekje open, zo lelijk dat de minister op staande voet besloot zelf naar de Rottestad te gaan ten einde een onderzoek in te stellen en even- tu'eel maatregelen ter verbetering te nemen. L. H. De verkeersbrug over de Maas tussen I enlo en Blerick is gistermiddag officieel opengesteld. Het is de grootste Bailey-brug, die met een overspanning van 55 M. gemaakt is. Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: De toestand js uiterst verward en zeker niet verbeterd. Het opti misme vanf minister Moch wordt door he_t publiek, dat algemeen een enorme hinder ondervindt, niet gedeeld. De ongerustheid wordt gevoed, niet alleen doar de talrijke onder brekingen van de activiteit van Parijs, doch ook door het feit dat weinig overzicht wordt verkregen over de toestand in de provincie. De maatregelen om te Parijs aan de slakingsgevolgen het hoofd te bieden geven weinig zichtbaar resultaat. De stad vervuilt; slechts sporadisch wordt in deze of gene wijk van de stad electriciteit geleverd. Het transport is moeilijk. De autobussen kunnen in ver schillende wijken hedenochtend niet rij- N den, alvorens een opruiming is gehou den onder de driehakige spijkers, die op de wegen worden gestrooid om de ban den open te scheureq. In de buitenwijken hebben voortdu rend relletjes plaats. In de industrie voorstad St. Denis staan deze zelfs on der aanvoering van de communistische burgemeester. De metro werd heden ochtend op het drukste uur stilgelegd wegens stroomgebrek. Een ware zenuw- Sir Denald Coleman Bailey, de be roemde bruggenbouwer, komt voor de derde maal een bezoek aan ons land brengen. Hij zou de brug te Venlo open stellen, maar werd door mist opgehouden. Éérlijk gezegd begon die Prins Wil lem V vervelend te worden. Het is per slot van rekening geen seizoen om als pleziervaarders uit de provincie met een Spido-boot over de koppen van Water weggolfjes te hobbelen. Zelfs niet, ^als de proef draaiende Annenkerk honderden vraatzuchtige meeuwen tot zich trekt en de pers fotografen last hebben van mondwater over zo'n plaat, zo ver weg. De té bekende wal schoof tergend angzaam voorbij. De diesels dreunden tend? n slaaPdeuntje. Achter ril- mistige dineF?„nzajen we te gluren naar hebben net alïkiSd 31 Z° Vaak gezien velen omdat hot 7^ 5ren' dle zick ver- siasme óp om te gaan kibbelen over dé twistvraag of de Sweelinck een Liberty een Victory of een echt schip was De grote scheepvaart op de Waterwee was van 1020 uur stilgelegd om Ome Willem geen stuipen op zijn ijzeren ge stel te jagen; dè kleine vaart werd be handeld als kinderen in een kraamka mer: o zo rustig, o zo stilletjes. Er was dus niets te beleven als het turei» naar twee rechte groene lijnen en daarboven een hele lucht uitspoelsel van waterverf kwastjes. De hertog van Windsor (de vroegere prins van. Wales) beeft volgens A.P., een serie jeugdherinneringen geschre ven, die zullen worden gepubliceerd in het Amerikaanse tijdschrift „Life". Zq bevatten interessante episoden uit zijn leven. De tijd» waarin hij geboren werd, noemt de hertog „Engelands gouden tijd" De inkomstenbelasting werd uitgedrukt in pence per pond sterling; het socialisme was nog nauwelijks meer dan een theorie 6chrijft hij. De eerste telefoon was eerst vier jaar tevoren in de koninklijke resi dentie aangelegd en er zouden nog acht jaren voorbijgaan, voor mijn vader zijn eerste auto kreeg, een klein voertuig, da' bestuurd werd met een horizontale stang.. De hértog vertelt .dat zijn vader bii «jn geboorte in zijn dagboek schreef: „Te 20 uur is ons een lief jongetje van 8 pond geboren". Nuchter voegt hij hier aan toe: ••Ik geloof, dat dit de eerste en de laat- »te keer is geweest, dat mijn vader dat aardige bijvoeglijk naamwoord heeft ge bruikt." Over 2ijn vacjer schrijft hij verder o.a.: Hij was de volmaakte vërpersoonlij- nS van de Victoriaanse en Edwardiaan- se tijdperken, die aan elkander aanslui tende perioden, waaraan zijn onmiddel lijke voorouders hun namen hebben gege ven. Hij had de zin voor rechtschapen heid, moraal, verantwoordelijkheid en huiselijkheid van de Victorianen. Hij ge loofde m God, in de onoverwinnelijkheid van de Britse vloot en in de onaantast baarheid van de voorrechten van de Koninklijke familie. Aan de Edwardianen ontleende hij zijn „nauwkeurigheid als van een uurwerk" De hertog vertelt verder, dat hij slecht leerde en dat zijn moeder eens heeft uit geroepen: „Deze kinderen weten ontzet tend weinig', terwijl zijn vader, die zich meer botweg placht te uiten, de schuld eenvoudig gaf aan zijn „domheid". - t»r- j .zeevaartschool der marine was Windsor in het vak werktuigkunde num mer 59 van een klas van 59 studenten Hij zegt daarvan: „Ongetwijfeld heeft het feit. dat ik een koningszpon was. mij er voor behoed, weggejaagd te worden, wat zeker zou zijn overkomen aan andere jongelieden zonder zulke machtige be trekkingen." .,;Jnudf buurt van Maassluis kropen we achteronder om te zien of er g!ïï waren- Het viel tegen. Drie armen öfien beschermend de stalen alle kanten1" WWd heel „nnvnrii cni gePornpt en tussen een heel He Prins eoPen vonden we de pijp van f f Zaam boven water. „„,r „a r,ar tegen. Ternauwernood een knrt even vrij maken om ons een kort openluehtcolle<*e te geven HU inwmoUneHideir' Reusmfh ingffi gemaakt 06 tekeningen heeft De alles beheersende vraag was' ,ZaJ de pornPCaPac|ei de lekkale^ kunnen overwinnen. Wel kwamen steeds meer delen droog, maar h0e dieper de p^mp- slangen zog™! i10,! klemer de capaciteit werd. In het half uur, dat we keken, was het schip 30 c.rm gerezen. Het is nu "alt 2. Om ongeveer 4 uur. als het dood tij is zal het schip uitge- worden. Het hg^ vgrij varen moeten van de kettingen heeft eigen drijfver- mogen, maar zal tot 6 M. diepgang om hoog moeten k0^?Lo fo?nz.uUen de Ajax (320 ton) en de Atlas („60 ton) de 60 ton zware balken van de vijzelstelling lich ten; de Adelaar zal m de lendenen steunen om te verhinderen, dat Prins Willem slagzij maakt door ingewands- verschuivingen; daarna zal de optocht naar Waalhaven kunnen beginnen. m)tsJa, mits die pompen voldoende capaciteit hebben. 1 ®en lading journalistieke scepsis vaart weg naar Maassluis om rond de potkachel van Het Veerhuis op tempe ratuur te komen voor een reportage, die misschien nooit geschreven wordt: „overbodig". Den uur cursiefjes, kadertjes, kort en sterk verhaal een enkel van de schaarse schandalen en het is tijd voor „zou-d'ie of zou-d'ie-niet?" Er hangen geen balkenlasten in het bokkehtuig, als de Vondehngenplaat weer Wilton-waarts vöait. Het ziet er mis Uit. „De sleepboten van Wilton zijn .weg, dat is een slecht teken", zegt onze gids. Wie zei daar iets over beter een uur geleden met de trein mee? Het eerste wat we zien is een dieper gezonken Prins Willem. De pompen hebben het niet geklaard. De lekken moeten beter gestopt worden Over een dag of drie. zal men het nog eens proberen Wij hebben pech gehad, maar wat de kapiteins van de schepen zuilen zeggen, die de scherpe snede van de horizon met hun tientallen silhouet ten volplakken, kan beter niet in de krant. Een foto voor de wereldpers zegt er een bij het grandioze gezicht: „Zo is het dagelijks op de Waterweg". Zouden die kerels die in slagregen en stormwind een karwjitje Hollands, ber gingswerk verzetten niet meer recht hebben op dat plaatje? Ondanks de teleurstelling van. een overbodige reportage. Sedert weken werden de katholieke kerken te Haarlem. Rotterdam en Am sterdam onveilig gemaakt door een dief. die het op dameshandtassen had voor zien, als de dames naar de communiebank gingen. De dader was steeds onvindbaar. Tenslotte begon de Haarlemse politie achterdocht te koesteren tegen een 28- jarige Amsterdamse juffrouw E. J. T. M.H., die in de Spaarnekerk te Haarlem inderdaad in een handig opgezette val is gelopen. Men kon haar dadelijk acht diefstallen ten laste leggen, nl. van zeven handtasjes en een koffertje. Een ^an deze tasjes bevattfe zelfs een bedrag van drie honderd gulden. Deze diefstallen gaf ze dan ook tegenover de recherche, die haar arresteerde, toe. De tasjes gooide ze, na zich de inhoud te hebben toegeëigend, in het water. De distributiebonnen verkocht ze aan gen nog onbekende Amsterdamse zwarte handelaar. Een hoeveelheid geld en goederen heeft de politie reeds in be- ?'ag genomen. Naar haar zondenregister }n andere steden wordt een onderzoek ingesteld. De scheepshond der 'bemanning van H. M. „Jan Van Galen", jnomenteel op weg naai Iridië, „Korporaal Stum pertje", sloop in Lissabon van boord om op eigen houtje de stad te gaan bezichtigen. Hij was niet op tijd voor het vertrek van de Ned. bodem aan wezig, zodat de tocht zonder de hon.l werd voortgezet. Een van de officie ren van de „Jan van Galen'' schreei het droevige verhaa! aan zijn vader Deze begreep dat gehandeld moest worden, wilde „e stemming aan boord weer op het vroegere peil komen. Na kort beraad belde h\j de K. L. M. op. De vertegenwoordiger van deze maat schappij in Lissabon, in kennis ge steld van het castrophale gebeuren, begreep onmiddellijk het belang dat hier gediend moest worden en zette een campagne op touw. Het gevolg was, dat het kantoor in Lissabon door tientallen Portugezen met alle moge lijke vormen van het specimen „canis familiaris" werd bezocht. Tot op een goede dag een Portugees binnentrad met aan een touwtje hongerig en moe „Stumpertje", die zich op afge sleten voetzooltjes voortsleepte. „Stumpertje" is vanmorgen om 7.40 op Schiphol aangekomen. Hij zal hier verder worden verzo.gd door de vader van de officier. Met de autoriteiten zal worden overlegd aldüs de K. L. M.-persdienst, hoe en wanneer „Kor poraal Stumpertje" bij zijn onderdeel kan terugkeren. oorlog wordt onderhouden door oncon troleerbare geruchten. Tot nu toe bljjft de overheid met dit gematigd optreden de toestand meester en de regering hoopt dit op treden vol te houden, totdat voldoen de versterkingen zijn aangevoerd om elk bloedvergieten te voorkómen. Het gevolg van dit optreden is dan ook, dat de bewoners zich overal aan de kant der ordediensten scharen. De regering heeft nu ook de helft van de lichting 1943 opgeroepen. Het zal verscheidene dagen duren eer blijken kan, of afdoende maatrege len zullén kunnen wórden genomen om de z.g. „koude opstand" door de com munisten geleid, voldoende te beheer sen. De sabotage bij de spoorwegen duurt voort en in het zuidwesten js de ver binding met Bordeaux stilgelegd, aan gezien op sommige punten pylonen van de hoogspanningslijnen, die de geëlectri- ficeerde spoorwegen van stroom ^voor zien, tot springen zijn gebracht. Enige ontsporingen hadden plaats, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken. Wat nu de stakingen zelf betreft, de staking in de winkelbedrijven, die he denochtend het aantal stakers met 250.000 man moest vergroten is nog juist op het kantje af voorkomen door een overeenkomst tussen de patroons verenigingen en., de vakverenigingen. Voor wat de staking in de openbare diensten betreft, is de toestand geheel anders. In de nachtvergadering van het federatiebestuur van de verschillende ambtenaren- en beambtenvakverenigini- gen werden hedennacht om twee uur de regeringsvoorstellen met een kleine meerderheid afgeweken, doch uitstel is gegeven tot a.s. Maandag. Daarvan, wil den sommige aangesloten federaties niet weten, zodat vanochtend moest worden afgewacht, in hoeverre men zich daarbij neergelegd heeft. Een gelimiteerde staking wordt reeds heden verwacht, die op de even tuele, dan nog wellicht slechts sym bolische, staking van Maandag zal vooruitlopen. De regering had 100 milliard francs voor de overheidsper- sonelen beschikbaar gesteld plus 10 milliard als gezinstqeslag. De verga dering stelde zich óp het standpunt, dgt de civiele ambtenaren daarvan „slechts" 55 milliard zouden krijgen, waardoor hun eisen niet zouden wor den ingewilligd. De gunstige indruk, die gisteren na de ontmoeting der federatieleiders en ministers was verkregen, heeft voor een zeer groot deel voor pessimisme plaats gemaakt. Vele bij de algemene federatie aangesloten vakbonden als die van het onderwijs, centrale admi nistratie enz. zijn op het ogenblik bijeen om hun houding vast te stellen. Wat de staking in het algemeen Bfc- treft, tal van bedrijven, waar besloten is het werk te hervatten, blijven stil- liggen door de vrees voor de „vliegende commando's", samengesteld uit com munisten, om de werkwilligen tegen te houden en op tal van plaatsen is hand gemeen tussen stakingsdrijvers en werkwilligen uitgebroken. Op het sta tion Juvisi, een van de grote voorsta tions van Parijs, waar een groot aan tal werkbeletters het voortwerkende personeel tot staking wilde dwingen, heeft het publiek zelf het station ont ruimd en de aanval afgeslagen. i Gisteravond is voor de woning van Maurice Thorez, secretaris-generaal van de Franse communistische partij, een bom ontploft. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Het is begrijpelijk, dat op het. „heer lijk avondje" van 5 December de krant minder belangstelling geniet dan an ders. Want nu sluiten ouders en kinde ren de kring rond zichzelf, en al het andere valt daarbuiten. Zelfs de trouw ste huisvriend, zelfs de, krant, ziet geen kans zich binnen de ban van dit typi sche gezinsfeest te dringen. Toch moet Supporter vanavond zijn Tribune-praat houden. Maar lang zal het niet zijn. En het houdt tenslotte toch nog enig verhand met hetfeest van heden. Ouders, ziet ze daar nu zitten, uw kinderen. De kleinsten hebtien de emo ties achter de rug van de smul in de koek en de angst voor de gard. De anderen verheugen zich om de surprises die u voor hen heeft bedacht en uit gekozen. En 't is inderdaad een „heer lijk avondje". Op ogenblikken als deze voelt men zijn liefde 'voor zijn kinde deren groeien, en de drang om die kin deren de best mogelijke opvoeding te geven. En waar kan Supporter nu anders over praten dan over het sportieve ele ment ki de opvoeding? Nu zijn uw kinderen nog lief en klein. Over een aantal jaren zullen zij pal moeten staan in de levensstrijd; daar is geen liefheid meer in tel, daar is het belang van eigep en anderer ge luk zeer groot. Gemeenschapszin, zelf vertrouwen mentale kracht en sterke physiek, karaktervastheid en sportie ve loyaliteit al deze eigenschappen zijn een conditio sine qua non. Natuurlijk, een goede godsdienstige opvoeding, een verheffend gezinsvoor beeld, een bekwame en toegewijde schoolopleiding, zij dragen alle bij tot de vorming. Maar een onschatbare practische oefening biedt de sport. Het citaat uit Jan Cottaars mooie sport boek voor de Jeugd is midden in de roos: „Sport is jezelf verzorgen, je lichaam en je geest, hart en longen, karakter en wil". Op dit „heerlijk avondje" van uw kinderen, ouders, hoort: verwaarloost het sportieve element in hun opvoeding niet. SUPPORTER. be minister van sociale zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voör- stel van de commissie van advies voor het ziekenfondswezen, om de premie van de verplichte ziekenfondsverzeke ring voor het jaar 1948 te verlagen van 4 tot 3,8 pet. van het loon, dat voor premieberekening in aanmerking kimt. - Deze premie wordt, zoals men weet, door werkgever en werknemer, ieder voor de helft opgebracht. Het aandeel van de werknemer in de verlaagde pre mie zal door de werkgever, die het loon wekelijks betaalt, voor het eerst van het loon over de eerste volle werk week van het jaar 1948 worden inge houden. De. burgerij, van Venlo en Blerick moest gistermiddag haar aandacht ver delen tussen de opening van de nieuwe Maas-brug, de grootste bailey-over- spanning in Nederland, en de komst van St. Nicolaas, die op kosten van de burgers de 650 militairen van dé ka zerne kwam verrassen. Het is ten slotte zo gegaan, dat de militaire kapel uit Weert eerst minister Vos, de Britse- ambassadeur Sir Nevil Bland, burge meester Berger en vele autoriteiten door het weggevaagde stadsbeeld langs de haven naar de nieuwe brug bege leidde om vervolgens via de houten noodbrug met dh Sint in Venlo terug te keren. De grote belangstelling bij de ope ning van de brug gold zeker ook Sir Donald Bailey, die echter niet aanwe zig was, toen in zijn plaats burgemees ter Berger na een toespraak van mi nister Vos het lint doorknipte en onder het spelen var de volksliederen de En gelse en Nederlandse vlaggen werden t gehesen. Sir Bailey arriveerde ten ge volge van het slechte weer nl. eerst om elf uur op Schiphol en reed tegen drie uur onopgemerkt over „zijn" Ven- Ipse brug naar de „Bovenste Molen". Hier wachtte de befaamde Engelse bruggenbouwer, een bescheiden inge nieur door wiens vernuft de bevrijding belangrijk bespoedigd kon worden, een verrassing. Namens H. K. H. de Prin ses Juliana tooide minister Vos hem met het Commandeurskruis in de orde van Oranje Nassau en het Venlose ge meentebestuur had gezorgd voor een ets van de ernstig vernielde, maar thans grotendeels herstelde St. Mar- tinuskerk. Sir Bailey was door deze hartelijkheid zeer getroffen en zeide in zijn dankwoord te hopen dat Neder land van de Engelsen 'steeds dezelfde hartelijkheid mag ondervinden als de Nederlanders altijd tegenover hem ge toond hebben. In Rome is men weer begonnen met het aanleggen van een ondergrondse spoorwegverbinding, waarmede men vóór de oorlog een aanvang gemaakt had. De tunnel komt 12 m. onder de grond, maar op enkele punten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1