Joe Louis met de hakken over de sloot eerbericliti BRENGT DE SINT ER DE AARDIGHEID AAN? Wie zorgen in de 2e klassen voor Sinterklaas-uitslagen De 3e en 4e klassers BIM in Hollywood'' u R UITGELEIDE AAN GLOEDNIEUW VLAGGESCHIP WINTERTENNIS IN DEN HAAG „Kometen van gezuiverd ïï*,1£ Joodse raad Van Blaam Overtocht met de Willem Ruys Passagiers van professie Pepernoten kunnen de smaak van het voetbalprogramma redden ADIO programma ZATERDAG "6 DECEMBER 194? "PAGINA 3 De vindingrijke operateur, die vanuit de aan een hijskraan hengelende hak langs de menigte zwevend het afscheid aan de „Willem Ruys" verfilmde, moest voor deze opname een geduchte zwaai uitvoeren. Want het was een dichte drom, die Dinsdag middag langs de Lloydkade stond opgesteld om het gloed nieuwe vlaggeschip van de Rotterdamsche Llqyd hij zijn eerste Indië-vaart met vlaggetjes, zakdoeken of sjaals na te wuiven. Deze voor de Lloyd zo feestelijke, voor verwanten der Indië- vaarders zo weemoedige gebeurtenis bereikte tegen drie uur het hoogtepunt. Driemaal gilt de sirene een vrtachtig signaal, onder de tonen van het Wilhelmus manoeuvreert het gevaarte zich langzaam los van de kade, de mptoren beginnen hun rhyth- misch gestamp an geëscorteerd dóór de loodsboot zwenkt de „Willem Ruys" de Nieuwe Waterweg in: de eerste officiële uitreis is begonnen. Per' 3 rt*' DE HEREN ASSCHER EN COHEN IN VRIJHEID GESTELD TWEE PERSONEN LEVEND VERBRAND Dramatisch gebeuren op St. Nicolaasmorgen WALCOTT SLOEG HEM TWEE KEER TEGEN HET CANVAS Ovatie voor de verliezer I 's Nachts wat kouder y.S.V. KAN DE LEIDING HEROVEREN VELSEN TEST V.U.C. OP VOLWAARDIGHEID Borotra sloeg Van Swol FRANSE PLOEG WINT MET 4-2 AUSTRALIË WINT DE TEST NIEUWE SPORTUITGAVEN E.D.O. RISKEERT EEN HARDE NOOT OOK HJER ONBEREKENBARE SURPRISES MOGELIJK J. HOCKING Star Line. Of de Engelsen er ook zo over denken? Zeker is dat Je Rotter damsche Lloyd hier een grote goodwill geniet. Want toen de ongeveer 200 Britse reizigers die in Southampton embarkeren aan het station arriveer den werd hun trein getrokken door een versierde locomotief die de doopnaam „Rotterdam Lloyd" draagt. Als vrien delijke attentie tegenover deze prach tige Nederlandse maatschappij die een stuk drijvende perfectie als de „Willem Ruys" in de vaart brengt. Voor het eerst herbergt dit prachtige, van nieuwheid glanzende schip, dat bonte gezelschap, dat men passagiers noemt, dat, voo- drie weken tot een kleine gemeenschap aaneengesmeed, een maatschappij vormt, waar het rusten tot een kunst, om niet te zeggen tot een vak vonlt. Inderdaad, een passa gier moet bijna een luiaard van pro fessie worden, een vakman in hei. luieren en men herkent onmiddellijk de ervaren zeereiziger in de manier waarop hij zich nestelt als ware het voorgoed in de met biauwe kussens tot praalbedden omgetoverde ligstoelen van de Social hall. De eerste rust is overigens van korte duur; nauwelijks is de Willem Ruys op gang of het noodsignaal klinkt en we moeten ons melden bij de reddingssloepen. Terwijl het sil houet van de Rotterdamse havens nog vaag te zien is staan de ruim 400 pas sagiers als stoere aspirant-drenkelin gen, de zwemvesten om het lichaam gebonden, op het dek. Proefalarm. Maar dan kunnen de „kenners" weer in hun blauwe stoelen wegdromen en intussen gaan w\j bedrijvige journa listen, ten enenmale onbekwaam voor het vak van passagier, op ontdek kingstocht. We klampen een admi nistrateur aan die ons vertelt dat de Willem Ruys het deze reis kalmpjes aan doet 19 knopen, terwijl de ge middelde snelheid in de toekomst 22 knopen zal zijn en dat na terugkomst een grondige revisie zal plaats heb ben om kleine tekortkomingen die op deze eerste vaart aan de dag moch ten komen, te verbeteren. Nu, tekort komingen ontdekken we nergens, wel telkens opnieuw kleine nieuwigheden bestemd om de reizigers maximum comfort te geven. De kinderzaal is vol leven en vrolijk heid. De jeugd heeft spoedig vriend schap gesloten en we geloven niet dat de kleine passagiers zich in deze lichte ruime zaal zullen vervelen. Hier en daar heeft een kleine aanleiding het grote gevolg van een huilend gezicht, maar de nurses weten daarmee wel raad. En als hun troost niet helpt Zjjn er nog de djongos, die wonderlijk rus tige Javaanse bedienden die het met de jeugd best kunnen vinden. Deze djongos, ongeveer honderd in getal, leefden drie maanden geleden nog in de rimboe, zo vertelde een res taurateur. Maar als de gong voor het diner heeft geslagen blijken deze Ja vaanse jongens volleerde kellners te zijn Met de gratie van beweging en de peinzende philosofenblik hun ras eigen, maar ditmaal toch met een tinteling van kinderlijk pleizier in de donkere ogen, vanwege het nieuwe van hun dienst. Er zijn vier missionarissen aan boord waarvan sommigen op een heel wat minder comfortabel schip als evacué uit Indiè' teruggekeerd waren. Hun ba gage bevat de meest wonderlijke zaken. Een van hen propageert de landbouw in zijn missiegebied en had voor dit doel... twee ploegen ingepakt. Een an dere missionaris gaat naar Serawak en hij weet uit ondervinding dat daar veel belangstelling bestaat voor H. Hart beelden, die dan ook in zgn koffers rij keljjk zijn vertegenwoordigd. De volgende morgen reeds onder de rook en in de mist van Southampton leest een van hen voor ons de H. Mis in indruk van het gehavende Southamp ton erg opwekkend te maken. Inder daad troosteloos deze zwartberookte natte stad met veel ruïnes nog onge doopt, veel winkels gesloten en een strenge rantsoenering in de hotels. IN TE LEVEREN BONNEN DOOR DETAILLISTEN Voor de week van 713 Dec. 1947 Brood: 023 alg. (20 rts.), 521 alg., 1003 br., 015 res (8 rts.), 017, 515 res. en nw. bonnen Rts.b. G 21 (4 rts.) Coup. X 171. Te verstrekk. no. coup. D061 D062, D063. Boter: 508, 1008 boter (1 rts.), 008 bo ter, rts.b. G 31 (0,5 rts.). Te verstrekk. no. coup. C 534. Afloss. week 9—15 November 1947 Margarine/Vet: 019 alg., 1002 marg. (1 rts). 009, 509 boter, rts.b. G 32 (0,5 rts) Te verstrekk no. coup. c 535, 536. Afloss Week 9I5 November 1947. Eoter en margarinebonnen moeten af tonderlijk worden geplakt, terwijl voor ieder een afzonderlijk ontvangstbewijs dient te worden ingevuld. Kaas: 1004 kaas 014 res. (2 rts.), 020 alg., 514 res. rts.b. G 36 (1 rts.). Te Verstrekk. no. coup. C 537. Afloss. week 9—15 November 1947. Vleeswaren (detaillisten): 007 vlees (4 rts.), 1001 vlees (3 rts.), 1006 vlees '2 1-ts.), 006, 506 507 vlees (1 rts.), 027, 028 alg., rts.b. G 51 (1 rts.). Te verstrekk. ho. coup. C 549, C 550. Vleeswaren (slagers): Inst. 8000 nrs., itist. 8800 nrs.: Idem. Vlees (slagers); Idem en coup. X182, C489 C490. C549, C550. Tabak (grossiers): Coup. X183, C519. C520. Afloss. week 9—15 Nov. 1947. Te Verstrekk. no. coup. G 137. Textiel: Detaillisten. Toewijzingen Dis- MD 85 101 t/m 140 VA, VB, VC, VD. VE 605 (1 punt) en B, C, D, E, F L5 Pnt.) 101 t/m 200 VF 605, 1 pnt. A, C D E, F VA 705 1 en 5 pnt., C 82 e« D 81 1 en 10 pnt. Conf ectiebedrij ven/Conf ectionneurs Machtigingen Confectie en Handelscou- hdres. Voor hen waarvoor deze week is aan- «e Wezen. Brandstoffen, Industriekolen: Coup U c. D, E verbr. Geen vervangingstoe- iZlngen. brandstoffen: TA 707 74 BV, 76, 77 75, Vi (3 rts.), TB 707, 74, 76 BV (3 rts.). A 707 1 t/m 12e per. 1 rts., WB 707 rts.b. 1 eenheid i/ w Van deze triestheid vallen we plotse hng in een ander uiterste: het sprookje van de Queen Mary", de 63.000 ton metende oceaanstomer die juist voor anker ligt en waar de White Star Line ons voor een bezichtiging uitnodigt. Rijker, luxueuser interieur kan men zich moeilijk voorstellen. Een drietal bioscoopzalen, vorstelijke hutten, sa lons. waar ieder eerste klas hotel ja loers op kan zijn, alles met het prach tigste hout betimmerd, weelderig ge decoreerd en ongelooflijk ruim en hoog. Toch steekt het meer stemmige inte rieur van de Willem Ruys vegen deze overdaad ang niet ongunstig af en i anneer w« het voor het zeggen had den, prefereren we het chalet van de Lloyd boven het paleis van de White De heren A. Asscher en prof. D. Cohen zijn gisteren uit hun hechtenis ontslagen. De procureur-fiscaal bij het Amsterdams bijz. gerechtshof, mr. N. J. G. Sikkel, heeft hen persoonlijk van hun invrij heidstelling in kennis gesteld en hieraan de drie volgende voorwaarden verbon den: ie. Zij mogen voorlopig niet met getuigen spreken tot het tijdstip door de procureur-fiscaal aan te geven dat het vooronderzoek in een dusdanig sta dium is gekomen, dat het geen schade meer aan de zaak kan berokkenen; 2e. dat beide heren niet zonder voorkennis en toestemming van de procureur-fiscaal het land mogen verlaten; 3e. dat de beide heren tot het in punt 1 genoemde tijdstip geen contact met elkaar mogen onderhouden. in een benedenkamer een petroleum kachel had aangestoken. Een half uur later zagen voorbijgangers dikke rook wolken uit de woning komen en ter stond daarna verscheen voor een bo venraam de vrouw des huizes, die blijk baar niet langs de trap naar beneden kon komen. Zij sprong uit het raam en werd licht gewond. Een 9-jarig dochterte moest eveneens haar le ven op deze wijze redden. Zjj werd door de omstanders opgevangen. Inmiddels deelde de vrouw mede, dat zich in de woning nog de 83-jarige grootvader en een 12-jarig zoontje be vonden. Ofschoon alles in het werk werd ge steld slaagde men er niet in hen te redden. De stoffelijke resten van de slacht offers zijn nog niet geborgen. Hedenmorgen om half zeven verliet de bewoner van E. zijn woning aan de Vijfhuizerweg te Hoofddorp om zich naar zijn werk te begeven, nadat hü De grote strijd tussen de beide zwaar gewichten, Joe Louis en Joe Walcott, is een gevecht, dat hevige beroering onder de toeschouwers heeft verwekt Niet door het hoge peil, maar door de wijze waarop de uitdager, Joe Walcott, verloren heeft. Volgens de mening van de deskundigen heeft Louis dit jubileumgevecht om de titel, de 25ste, zeer slecht gebokst. Het is een van Louis' zwakste geve:hten ge weest sedert de 10 jaar, dat hij we reldkampioen is. Joe Walcott Jj menigeen verbaasd, door zgn u 1 - kende, vooral tactische wij" van, sen, alhoewel zijn ontzag v°or toch nog wel zo groot was, dat hg zgn tegenstander bü voorkeur ont week. Men neemt aan, dat deze „zucht naar zelfbehoud" hem de titel heeft gekost. De Madison Square Garden waarin 18.000 toeschouwers kunnen plaats ne men, was eivol, terwijl naaf schatting een millioen Amerikanen aan televisie apparaten de strijd volgden. Een groot deel van de bezoekers bestond uiteraard uit negers, aangezien de beide Joes rasgenoten zijn. Weddenschappen wer den er niet zoveel afgesloten. Over e alemeen varieerde de M 10/1 en 12/1 ten gunste van L.ouus. Meer belangstelling bestond J7egenstonder of de wereldkampioen zi n tegenstander binnen 4 ronden horizontaal zou kuntn N?ets' minder was waar. want al m het begin van de eerste ronde, zag WalIcott na een slagwisseling kans Louis met een enorme rechtse op de kaak voor twee tellen down te krijgen. Enkele seconden daarna kreeg de wereldkampioen op nieuw een rechtse te incasseren en ae eerste ronde was dan ook duidelijk voor Walcott. In de tweede ronde draaiden beide boksers om elkaar heen, zoekenn naar een opening, welk spelletje zich >n de derde ronde herhaalde. In de vierde ronde zag Walcott het eerst zijn kans en met een rechtse op de kaak kreeg hij Louis 7 tellen op de knieën. Louis zocht daarop zijn heil in de clinch, maar Wal cott bleef aanvallen en punten verza melen. De twee volgende ronden brachten weinig nieuwe gezichtspunten en de strijd ging vrijwel gelijk op. Pas in de zevende ronde kwam Louis op toeren. In deze ronde bleek Walcott toch nog wel enig ontzag voor de „Black Bomber" te hebben, want hij vermeed zijn tegen stander zoveel mogelijk ,maar Louis joeg hem achterna en scoorde herhaal delijk. In de volgende ronde kwam Walcott weer in het offensief en Louis had een harde linkse op de maag en een rechtse op het hoofd te incasseren. In de volgende ronden bleef het beeld het L?en alcott hield zijn tegenstander druk bezig met de tactische afwisseling tussen verdedigen en scherp aanvallen, terwijl Louis op zijn kans loerde, om door een knock-out de balans beslissend te doen doorslaan. Deze kans kreeg hij echter niet. hoewel zijn aanvallende wijze van boksen, hem nog wel de nodige punten opleverde. De laatste ronde deed Louis zijn uiterste best zijn tegenstander te pakken te krijgen, maar Walcott's verdediging was uitste kend terwijl zijn snelheid hem op eritie- ke ogenblikken tiidlg buiten Louis' vuis ten wisten te brengen. Ademloos wachtten de duizenden in Madison Square Garden op de beslissing- wel wetend, dat een minimaal verschil die doorslag zou geven. Men hield het op Walcott. daar hij de wereldkampioen tweemaal op de knieën had gekregen. De bslissing luidde echter, dat Louis op punten winnaar werd. De scheidsrechter had Walcott winnaar verklaard, doch de beide juryleden waren van mening, dat Louis meer ronden op zijn naam had ge bracht. De beslissing viel niet in goede aarde. Er werd stevig gefloten en ge schreeuwd en toen Walcott de ring ver liet, werd hem een ware ovatie gebracht, wsijat sEoenlaeer e W aoilolpcamen Joe Webster, de manager van Joe Walcott, heeft hedenochtend medege deeld, dat hij bij de New York State Athletic Commission formaal geprotes teerd heeft en de wereldkampioenstitel zwaar gewicht heeft opgeëist voor Walcott. Webster verklaarde, dat Eddie Eagan, de voorzitter der commissie er in heeft toegestemd Maandag a.s. de commissie in een speciale zitting bijeen te roe pen om het protest te behmdelen. Webster verklaarde tegenover Eagan: „Ik protesteer tegen de beslissing op grond van eigen systeem van punten telling". w i Weerverwachting medegedeeld door j het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot S Zondagavond: Meest zwakke tot matige wind S j tussen Zuid en Oost; tijdelijk wat J j meer bewolking met hoofdzakelijk in het Zuiden van het land hier en j daar enige regen; koude nacht; J morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 7 December: Zon op 8.32 uur, onder 16.30 uur; maan op 2.26 uur, onder 14.28 uur. 5 8 December: Zon op 8.34 uur, onder 16.29 uur; maan op 3.44 uur, onder 14.38 uur. 't Zal ditmaal enkel en alleen van de pepernoten moeten komen, wani het programma op zich ziet er tamelijk flauw uit. Het is echter een vaste traditie, dat om en nabij het Sinterklaasfeest de wildste uitslagen worden genoteerd. En daar hopen we dan raaar op. De wedstrijden die onzes inziens het meest voor een surprise, in aanmerking komen, zijn ADOEDO en Sparta—-Excelsior, heide in District II. In District I is het een rustige boedel HBS en Zeeburgi» ontlopen elkaar niet veel. en het is niet te verwachten, dat de Kraaien hun ongeslagen thuis-record zullen zien sneuvelen. En Neptunus RFC is een Rotterdamse derby tussen twee gegadigden voor de laatste plaats; drang naar lijfsbehoud en plaatselijke rivaliteit zullen hier voor een zeer span nende kamp zorgen, waarin de krachten elkaar in evenwicht houden. Objectief bezien is 't GooiVSV van groter importantie. De Veisenaren kun nen de leiding van Haarlem overnemen, als zij tenminste morgen winnen. Maar daar zit juist de kneep, want 't Gooi is op eigen terrein bar moeilijk te verslaan. Als VSV tenslotte aan het langste eind trekt, zuilen de cijfers dicht in de buurt van een gelijk spel liggen. Ook de krachtmeting tussen Ajax en Hermes Zuid tussen Overmaas—CVV vertoont al die interessante aspecten van een meting die er bijna een is van straat tegen straat; overigens hier ook weinig krachtsver- Emma, de grote favoriet in 2 A, leed -schil, maar spanning des te meer. in haar laatste wedstrijd tegen VUC het eerste verliespunt. Maar het is te verwachten, dat de Dordtenaren morgen tegen Scheveningen weer op de volle buit beslag gaan leggen. Wat voor het behoud van hun positie ook wel nodig is, want DCV heeft slechts 1 punt minder en zal tegen Vios ongetwijfeld geen fout maken. Wat DCV verleden week iükte, kan misschien voor VUc iets te moeilijk zijn: een overwinning op Velsen in een uitwedstrijd; de Hagenaars zouden daar op weer meer achterop raken. In Ken- nemersFortuna zijn de Vlaardingse gas ten favoriet. Wanneer SVV ook tegen Unitas met beide punten gaat strijken, besluiten de Schiedammers de eerste competitiehelft zonder hét geringste schrammetje. Al zijn de Gorcummers lastige klanten, het is te verwachten dat zij de roodgroene plan nen niet kunnen dwarsbomen. De andere wedstrijden in 2 B hebben weinig belang maar zij zijn daarom niet minder interes sant. In UVSQuick treden twee run- ners-up tegen elkaar aan. waarvan de Haagse bezoekers ons iets sterker lijken, al zijn de Leidenaars op eigen veld heel wat mans. En de derby in Rotterdam- De voornaamste partij van de ontmoe ting tussen de ploeg van de Franse In ternationale Club en de Nederlandse I. C., de partij tussen Borotra en Van Swol, heeft na een zeer spannend, afwis selend, vaak op hoog peil staand spel, een overwinning voor de Franse vete raan (over enkele maanden 50 jaar, een sport-fenomeen!), gegeven met 68, 6—3, 64. Het aantrekkelijke en tevens bet wonderlijke van deze partij was wel, dat Borotra er van begin tot eind in slaagde de aanval vol te houden, keer op keer naar voren te gaan, zelfs in de laatste game nog op zijn service op te lopen en onhoudbaar te volleren. Van Swol heeft een zeer goede partij tegen hem gespeeld .tactisch, de lob toe passend, uitstekend passerend en had hij minder de vaart ingehouden op momen ten, dat deze nodig was. dan zou hij een goede kans op een mooie overwinning gehad hebben. Rinkel was te onvast om de secure Dubuc te kunnen slaan. Na de eerste set was hij een geslagen man: 75 60 voor de Franse speler. Het dubbelspel BorotraBrugnon beeft een onmiskenbaar overwicht over Van SwolRinkel gebracht, voornamelijk doordat ditmaal onze dubbel niet dat afmaken had waarin hun kracht ligt. Dit hadden nu de Fransen! Met 7—5 63 werd het 42 voor de Franse ploeg. Gelijk gemeld, is het Australië gelukt de eerste test tegen Indië te winnen met innings. De laatste dag ging in met Indië nog 7 wickets in handen, doch het uurtje, dat nog gespeeld kon worden, was voldoende om de oprui ming volkomen te doen zijn. E. Tas- hach die in de eerste innings 5 voor 2 noteerde, was nu met 3 voor 7 de dood der Indiërs. Scores: Australië 382, Indië 58 en 98. Tashach 5 voor 2 en 6 voor 29. Voor de tweede testwedstrijd is het Australische team ongewijzigd geble ven. Als uitgave van Theodorus Niemeijer N.V. te Groningen verscheen een album „Vliegende Vleugels", waarin enige der meest bekende vliegtuigtypes uit de twee de wereldoorlog worden beschreven. Bij de talrijke plaatjes geeft de heer C. van Steenderen interessante tekst over de evolutie van deze machine* DVS is niet van belang ontbloot. De Reds zijn de laatste weken finaal de kluts kwijl maar het is de grote vraag: wanneer zal dat omslaan? Misschien dit seizoen helemaal niet meer; wie weet. Maar als de goede vorm hervonden is. dan zijn de Amsterdammers ook weer meteen de grote kanshebbers. Zoals de zaken er op het ogenblik voor staan, maakt Hermes DVS lang geen kwade kans, vooral omdat de Schiedammers gewoon zijn om tegen Ajax hun beste beentje voor te zetten. De winnaar blijft goed in de running, de verliezer echter verliest elk contact met de kopgroep. Eens moet tenslotte toch de dag komen dat EDO de eerste nederlaag te incasse ren krijgt. En wanneer is daarvoor de gelegenheid schoner dan bij het sur prise-feest. bij uitstek, nu. met St. Nico- laas? De Haarlemmers moeten naar de residentie, waar ADO dit seizoen nog geen enkele maal de volle buit aan de gasten meegaf. Viermaal werd het een gelijk spel. Maar een vijfde gelijk spel zou geen pepernoot zijn. en een achtste overwinning van EDO ook niet. En een pepernoot móét er vallen! Dus: Ook Sparta—Excelsior lijkt ons een ge schikte gelegenheid voor een verrassing. De gasten kunnen in de temperatuur van deze plaatselijke ontmoetingen en in de sfeer van het Spangense Kasteel op gewarmd wórden tot een vorm, die hen de eerste overwinning doet behalen; Neen. Sparta behoeft de hekkesluiter heus niet te onderschatten. En als sluit stuk van het beperkte programma in het Westen vermelden wij dan DOS Feijenoord, waarin de Rotterdammers (voor het eerst zonder Vrauwdeunt. die op 32-jarige leeftijd, na een zestienjarige staat van dienst in het eerste elftal, het voetballen er aan geeft wegens onwillige knieën) verplicht zijn de overwinning aan hun kant te brengen, willen zij niet geheel uit de running raken; maar ge makkelijk zal het hun niet afgaan, daa» in de Domstad. Van de kopclubs in het Oosten komt alleen N.E.C. in het veld. Go Ahead en A.G.O.V.V. hebben vrjj en kunnen ge ïnteresseerd toezien, hoe N.E.C. zich weert in de thuiswedstrijd tegen Quick. Heracles klopt Vitesse in Almelo om te zorgen voor blijvende aansluiting bij de kopgroep. Enschedé wint thuis van Wageningen cn in Zutphen draaien Be Quick en de Ensch. Boys om een puntenverdeling. De belangrijkste ontmoeting in het Noorden is HeerenveenG.V.A.V., een krachtmeting tussen de districtskam pioenen en een der „runners-upwelke wel geen grote kans maken, doch in het huidige stadium voor wat spanning kunnen zorgen. Be Quick heeft het wat gemakkelijker dan de leiders; de Gro ningers krijgen Leeuwarden op bezoek dat ze in de Friese hoofdstad ree 1 met 3—0 klopten. V^locitas won n Hoogezand met 1—0 van H.S.O. en moet dus op eigen terrein ook tot e< o meerderheid in staat geacht werden. Van de viet clubs, die elk met 5 punt de staartgroep vormen, komen Emm-.n en Veendam op Drentse bodem tegen over elkaar met gelijke kansen; Ach'l- les krijgt in Sneek geen gelegenheid zg.n positie te verbeteren. De strijd om de leiding in district IV is ongemeen scherp; de kopgroep bestaat hier uit vier ploegen, welke elk 5 verliespunten teilen. Juliana, nummer bovenste, moet naar Maurits, welke trip niet zonder risico is: Wil- ,em II wordt in een plaatselijk treffen op het Longa-terrein gewikkild; B.V.V. moet Eindhoven gaan bekampen en de Sitt. Boys krijgen de Baronie op be zoek. De laatsten hebben het 't ge makkelijkst, de andere krijgen harder noten te kraken. In Oosterhout maken T.S.C. en Helmond uit, wie van belde voorlopig de plaats aan het hek dient in te nemen. In de eerste ontmoeting op het Willem Il-terreln wonnen de nationaal-gestreepten met 4—2 van Longa. terwijl Juliana thuis Maurits met 30 versloeg. In District VI gaan P.S.V. en N.A.C. met evenveel verliespunten aan de kop; de Eindhovenaren bezitten een voorsprong van 2 winstpunten op de Bredanaars, doch hebben een wedstrijd meer gespeeld. Morgen komen beid» tegenover elkaar in Breda om de aan spraken op de leiding nader te moti veren. Van de middenmoot komen in Brunssum Limburgia en Bletjerheide tegenover elkaar en kampen M.V.V. en V.V.V. in Maastricht. Van de staart groep zullen Helmondla ën Sportclub Emma in de Peel vrijwel tegen elkaar opgewassen blijken. In Eindhoven drukt Brabantia Vlissingen nog vaster op da onderste plaats. H.B.C. begint de tweede helft van het programma even vastberaden als de eerste werd afgesloten en heeft bij Woerden een zege in het verschiet. Ook S.J.C. en T.Y.B.B. kunnen het, beide op eigen grond, klaren met A.S.C. resp. L.F.C. Bij Hillinen-Alphen zijn de gas ten favoriet. Leerdam verdedigt haar leidende positie tegen D.H.Z. en Hoi- landiaan blijft in de running tegen Texas, maar Slikkerveer komt tegen Cromvliet voor niet minder grote be langen op. Tussen The Rising Hope en V.N.D. zal het gelijk opgaan. De reis van koploper O.N.A. naar Concordia kan een leljjke voetklem voor de Gou wenaars verborgen, maar er is voor lopig geen concurrent die een bedrei ging kan vormen. Poortugaal—S.V.W. en V.D.L.Wassenaar zgn ontmoetin gen waarin het terreinvoordeel de door slag kan geven, en V.O.C.D.C.L. gaat om een gering krachtsverschil. B.E.C. kan de leiding heroveren als wederom van E.D.S. wordt gewonnen; Mussen gaat bij Laakkwartier een poging dooi om revanche te nemen voor de sma delijke 05 nederlaag van twee weken geleden. Excelsior kan ten tweede male R.V.C. eronder houden, en Papendrecht Lekkerkerk geeft forse spanning Ook tegen Pretoria zal E.B.O.H. haar kloeke positie wel handhaven, Spartaan trotseert met succes Martinit's wraak gevoelens, en Olympia streeft tegen C.K.C. naar revanche voor de enige goal van destijds. Was het met Fluks niet zo sukkelen, het bezoek van de Dordtenaren (vorig jaar n.b. kampioen, thans staartclub) aan de kopplocg H. O.V. zou een big match zgn; maar ook nu is een verrassing niet uitgesloten. Alblasserdam en Zwgndrecht zijn felle streekrivalen, Blauw Zwart is kansloos tegen V.C.S. en Leonidas bereikt thuis tegen Tonegido thans wellicht iets meer dan 11. De huidige conditie van D.H.L. doet een revanche van Lenig en Snel ver wachten; ook de andere kanspaarden hebben in hun partijen de betere voor uitzichten: Alphia bij 's Gravenzande, Westlandia bij Jagers en Duno bij Ar chipel; en tenslotte kan wellicht Oli- veo bij Kranenburg de successen der bezoekende clubs compleet maken.. Geen vuiltje aan de lucht voor H.P.S.V. tegen Quick Steps, en bovendien strui kelt V.D.S. wellicht bij Rava. Alphen- se Boys en Voorburg ontlopen elkaar niet veel, Spoorwijk echter moet Ter- laak kunnen bedwingen, en G.D.S. Docos gaat om de laatste plaats. Ter wijl in B.S.M.-*-Teglingen en D.O.S.R.— Hillegom de gasten favoriet zijn, ver wachten we bij RijswijkLisse en Bo degravenV.V.S.B. geen groot krachts verschil. Van de kanspaarden B.T.C., Rodenburg en H.D.V. heeft laatstge noemde het bij Schoonhoven het zwaarste, de andere staan er bij Vogel resp. D.V.C. beter op. Saturnus--Delft kan de gasten een kleine revanche op leveren. D.S.O. en Haastrecht kunnen haar leidersaspiraties met goed succes verdedigen tegen S.O.A. resp. Rouw koop, maar Wilhelmus krijgt aan Te Werve een zeer zware kluif. Voor Zwart Blauw ligt tegen V.V.P. een klein kansje. Gevaar van 8tolwijk's zijde is er voor Moordrecht niet; maar voor Ammerstol houdt de reis naar Waddinxveen wel risico's in, terwijl het bij OudewaterGouderak ook ge ducht zal spannen, en trouwens bg BergambachtDilettant niet minder. Full Speed ziet de komst van Hjstaan- voeder Ursus met sombere gevoelens tegemoet, Postalia heeft ook niet veel in te brengen tegen Hoek van Holland, en in Naaldwijk—Steeds Volharden gaan twee runners-up elkaar de das om doen met een vlotte kans op een West- landse revance. Ook de verliezer van SpoorwegenBolnes valt van de kans hebbers af, terwijl Delfia's revanche kansen tegen Schiedam aanwezig doch niet al te groot zijn. Hillesluis gaat het gevaar tegemoet te ondervinden dat het heel moeiltjk is tweemaal achtereen van dezelfde ploeg te winnen: verleden week bedwong zjj, die*de enige 4e klas- ser is welke nog fier op haar winst - maximum staat. Het Noorden met 31, en z\j zal geducht op haar tellen moeten passen, wil ztj weer aan het langste, eind trekken. Steeds Hooger loert te gen Pechvogels op een gelegenheid om wat dichter naar de kopploeg toe te schuiven, Merwede en Fiakkee betwis ten elkaar de eer van dc gevaarlifkste ruhner-up te zgn. Hermandad—N.H.S, gaat om de boventoon in de midden groep, en MaasstraatEsdo is duel der hekkesluiter». Celeritas zal heel wat moeite hebben om D.J.S. wederom tc bedwingen (de vorige maal was het slechts 10), zodat Hillegersberg, fa voriet tegen Progress, en S.M.V.. ver moedelijk winnaar over Barendrpcht, een kansje maken om wat achterstand in te lopen. St. Lodewgk zal alle krach ten nodig hebben om tot een revanche tegen Oud Beijerland te geraken. Als Hellevoetsluis op eigen grond niet zo'n bar zware tegenpartij was. zou D.D.C. btj vacantie van D.R.L. de leiding kun nen overnemen. O.S.S. en Transvalia ontlopen elkaar even weinig als W.R. W. en S.S.W.. maar Hion bevestigt haar candidatuur bjj Bloemhof. Zowel Aeolus en P.F.C. als U.S.C. en O.V.V. behoren tot de clubs met redelijke titelkansen, maar in beide gevallen lijken die van de gasten ons toch iets meer gewettigd. Voorts zijn we benieuwd te weten, of Dindua haar late maar stugge opmars ook tegen D.R.Z. kan voortzetten en met hoe groot verschil D.E.H. van Sun rise wint. De papieren van Dubbeldam staan weer goed genoteerd in de uitbeurt tegen D.Z.B. en ook Strfjen mag als de meer dere van R.C.R. worden beschouwd. R.C.D. is van plan de 11 tegen 's Gra vendeel thans met een fikse overwin ning te wreken. Hardinxveld en Mer- westeijn geven wij gelijkwaardige kan sen. 55- Jeremias Snop. vastbesloten zich niet ten tweede male door Wicked te laten overtroeven, opende de vijan delijkheden met een voltreffer van zijn gebalde vuist. Wic ked greep Snop als antwoord in zijn kuif. Zijn kansen stonden echter niet heel gunstig, toen het watervliegtuig met onze vrienden in de nabijheid van de „Noorderlicht" neerstreek. „Ten aanval, heren!" riep Bim. Als een kleine zeeheld van de oude stempel was hij .de eerste, die van de vleugel van het watervliegtuig op het dek van de „Noor derlicht" sprong. „Voor vrede en gelijkheid", riep Chaplin die als tweede volgde. Tenslotte behoort men bij zo'n ge legenheid iets te roepen. „Uit wraak en om het bezit van de „Noorderlicht" was de oorlogskreet van Basli. De detec tive was weer de eerlijkste. De vleugel kraakte onder zijn gewicht maar brak niet. Het was wel een heel goede vleugel. ZONDAG 7 DECEMBER HILVERSUM I. (301 M.) 8.00 VARA, 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 17.30 VARA, 20.00 AVRO. 8.00 Nieuws. 10.30 Prot. kerkdienst. 11.45 Caus. 12.00 Fanfare corps. 12.30 Zondagclub. 12.40 Zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Avroleans. 13.50 N.S. 14.00 Boekbespr. 14.30 Concertgeb.ork. (15.30 Filmpraatje). 17.00 VPRO. 17.30 Ome door 59. Alles wat ik van anderen gehoord heb, ja. Maar daarom kom ik nou ook juist hier. Mathilde is zo'n ouwe kweb bel, dat er geen kop of staart te vinden is' aan wat ze kletst. Ze zit nu in de keuken te wachten, om er het. fijne van te weten te komen. Toe, vertel nu eens gauw op, wat er precies gebeurd is. Wou je dat heus zo graag weten, Berthe? Natuurlijk! 't Is toch een schande, dat al die mensen iets over jou zouden weten, vóórdat ik het weet? Dat is niet eerlijk, want je woont bij mij. Vertel nu eens gauw alles, dan kan ik naar de keuken gaan en tonen, dat ik het betei weet, dan zij allemaal bij elkaar. Kijk eens, Berthe, ik wil je graag helpen, zoveel ik maar kan. Ga naar mijheer Lescole en vraag het hem zelf. Die weet er alles van. Berthe trok een verongelijkt gezicht: Dat kan ik niet doen, dat weet je cok wel, jammerde ze. - Laat Mathilde het dan doen. Die is nogal goed bespraakt, plaagde Barna bas. Neen. je moet het me zelf vertellen. Toe, doe dat nou! Op dat ogenblik kwam de P°st Ber- jhe holde naar de voordeur. Er zijn drie brieven voor Jou bg. kwam ze zeggen' Van wie, weet ik niet.... Wil je me nou heus niets ver tellen? Je moogt tegen Mathilde zeggen, dat niemand ooit in staat zal zijn. me hier vandaan te krijgen, zei Barnabas, één der brieven nauwkeurig bekijkend. En dat het allemaal leugens zgn, vroeg Berthe gejaagd en hoopvol. Dat mag ie haar ook veteilen, als je er zin in hebt. Nou, of ik 't doen zal! riep ze en haastte zich naar de keuken. Barnabas was intussen al even opge wonden als Berthe. Met bevende vin gers had hij een der brieven openge scheurd. Liefste Barnabas. Ik kan je niet zeggen, hoe blij en trots ik ben. Moeder heeft m,e verboden, je te zien of te spreken, maar ze heeft de post vergeten. En dus schrijf ik even. om je te vertellen, dat ik wel nooit geloofd heb, dat je een lafaard was, maar me toch heel erg blij voelde over wat die ge neraal zei. Mijnheer Lescole is hier ge weest en heeft Moeder verteld, wat hij met jou had besproken. En Moeder is kwaad, omdat ze zegt. dat hij meer be loofd heeft, dan waartoe hij recht had. Maar je moet me niet terugschrijven, want Moeder zou de brief onderschep pen. Ik wil haar niet ongehoorzaam zijn maar, och, Barnabas ik houd toch zo veel, ontzettend veel v«n ja) Mij kan het niet schelen, of je een werk man bent, of niet. Dat heeft m,P nooit ters van het schoolhoofd zou komen. En Anna ^js voor mej- hornette. Maar daar geloof ik niks van. Niet? En waarom dan niet? Wel, Ui de eerste plaats hoort zij niet in onze gemeente thuis en in de tweede plaats is ze niet, wat je noemt, een echte dame. Neen, ik zou wel een betere voor hem weten. Wie dan wel, Berthe? Ik zou zeggen, mej. Rose-Marie de la Tour. Ze is het knapste meisje iets kunnen schelen. Er is hier geen woord meer over Heri- ri Cornette gesproken. Ik veronderstel, dat moeder zich over hem schaamt. Dóe nu je uiterste best en vervul je belofte aan dé heer Lescole. want dat is het enige, wat ons nog geseheiden houdt! Ik verlang er toch zo naar. wéér bij je te zijn. Heel, heel veel liefs van Je ROSE-MARIE. Een week lang Hepen er d,„ dolzin nigste geruchten door het dorp over wat zich die avond ten huize van de heer Lescole zou hebben afgespeeld, maar niemand wist er het fijne van Het was alles even vaag en geheimzinnig, maar juist daarom des te belangwekkender. Nu en dan had de een of ander het gewaagd, de heer Lescole min of meer rechtstreeks te vragen, naar wat er toch eigenlijk aan de hand was. doch deze liet geen enkel woord uit. Maar zodra uitlekte, dat ook Septimus Roux bü de bijeenkomst tegenwoordig was geweest, werd hij plotseling de meest gezochte persoonlijkheid van het. dorp en zelfs van de verre omtrek. Hij wierd zó over stelpt met vragen, dat hg er geen raad mee wist. Maar dat duurde slechts heel kort én al spoedig deed hg zijn ondervragers verstomd staan door zijn uitvoerige antwoorden H.ij liet zijn verbeelding de vrij,o teugel en deed de wonderbaar lijkste verhalen. En al waen er enke len, die hem niet al te ernstig namen, de meesten waren van mening, dat er „toch wel iets van aan moest zün" en dat het onmogelgk allemaal leugens konden wezen. En aldus was Barnabas nu eens de grootste held van het gehele leger en hét volgend ogenblik de ellen digste lafaard, die er op twee benen rondliep. Maar opeens verstomden alle praatjes en scheen de belangstelling totaal uit gestorven En daarvan was Samson de oorzaak. Tien dagen na het voorgeval lene kwam Samson in het dorp in een toestand van buitengewone opgewon denheid. Hij begaf zich naar de garage van Barnabas, bleef een ogenblik voor de open deur staan, gromde wat en ging naar binnen. Goedenmorgen. Samson, zei Barna bas joviaal; Heb je soms een of an der goed nieuws gehoord? Waarom zou ik goed.nieuws heb ben? vroeg Samson nors. —Omdat je er zo mistroostig uitziet, antwoordde Barnabas lachend Ik heb iets gehoord, dat een eind zal maken aan jouw schending van an dermans grondgebied, snauwde Samson. Prachtig! Wat zal dat zijn? Dacht ja. dat ik dat JOU zou ver tellen? gromde Samson, en liep zonder verder èen woord te zeggen, in dP rich ting van het postkantoortje. Twee jon gelui. die juist met Barnabas een praat je stonden te maken, besloten hem ach terna te gaan, om te zien, wat hij ging uitvoeren. Een uur later stond het hele dorp op stelten. Samson had aan de juffrouw achter het loket verteld, dat de eige naar van Huize Montclair binnen zeer korte tijd zou komen, om bezit te ne men van zijn eigendom. Hij had die morgen een brief van monsieur Borlas entvangen, waarin deze hem dat schok kende nieuves mededeelde en hem be val. het huis van zolder tot kelder te laten schoonmaken en in ordP te bren gen. Bovendien zouden er verschillende huishoudelijke benodigdheden gestuurd worden, die hg in ontvangst had te nemen. En zo waren dan alle babbeltongen in het dorp losgeraakt. Het postkantoor tje werd gewoonweg belegerd en de twee jongelui, die het nieuws 't eerst géhoord hadden, waren in een omme zien nog meer gezocht, dan Septimus Roux in de afgelopen week. Om Barna bas bekommerde zich niemand meer. Wat er met hem aan de hand mocht ziin viel in het niet bij de komst van de nieuwe eigenaar van Huize Montclair. Van deze laatste immers hing het wel en wee van het gehele dorp voor een groot deel af. (Wordt vervolgd.) Keesje. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 „De Merels". 18.30 Ned. strijdkr. 19.00 Radiolympus. 19.30 Sextet. 20.00 Actual. 20.15 Omroeporkest. 21.10 Cabaret. 21.45 „De Speeldoos". 22.00 Paul Vlaanderen. 22.35 Kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Sky- masters. 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.). 8.00 NCRV. 9.30 KRO. 17.00 NCRV. 19.45 KRO. 8.00 Nieuws. 10 00 Hoogmis. 11.30 Trio. 12.15 Apologie. 12.30 Metrop.-ork. 13.00 Nieuws. 13.35 Radio-feulliton. 14.05 Koor. 14.45 Harmonie. 15:00 KVP. 15.10 Cabaret. 15.45 Caus. 16.05 Gevr. platen. 16.25 Ves pers. 17.00 Prot. kerkdienst. 18.30 Gram. 19.00 Psalmen. 19.15 Bijbel. 19.30 Nieuws. 19.45 Sport. 20.05 Actual. 20.12 De gewone man. 20.20 Vaudeville-ork. 20.45 Hoor spel. 21.30 De Zilvervloot. 22.10 De Van Roeyens. 22.15 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.50 Maastrichts Stedel. Ork. MAANDAG 8 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.): AVRO: 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 Op ie Uitkijk; 11.35 Zang; 11.35 Gram.; 12.30 Weerpr.; 12.38 Vaudeville-ork.; (13.00 Nieuws); 13.50 Orgel en zang; 34.20 Caus.; 14.35 Viool; 15.00 Forbonniè- 16.15 Voordracht; 16.30 Muz.-causerie; 17.30 Ned. verkenners: 17 45 Rgk ove- - zee; 18.00 Nieuws; 18.15 Piannp'atr->: 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Ar a's; 19 "9 Muz.-causcrie; 19.45 Caus.; 20.00 Jou'- naal; 20.20 Ital. prenten; 20 40 Vraag gesprek; 20.55 Spike Jones: 21.10 Telotest'; 21.30 Musiquette; 21.45 Hoo.- spel; 22.30 Spaans prog.; 23."0 Nieuws; 23.15 Swing college; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.l: NCRV: 700 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Gram.; 11.15 Boekbespr.: 1135 Fluit; 1200 Piano en orgel; 12.30 Weerpr.: 1233 Mandoline; 13.00 Nieuws; 13.15 Marine- kapel; 14.00 Schooluitz.; 14.30 Orgel; 15 00 Musette; 15.25 Viool; 16.0C Btjbe'; 16.45 Gram.; 17.00 Kleuterklokje; 17.15 Kamerorkest; 18 15 Sport; 18 30 Piano; (9.00 Nieuws; 19.15 Boekbespr; 19.30 Reportage; 20 00 Proloog; 20.15 Caus 20.35 Gram 21.05 Caus 21 30 Zang: 22 00 Orgel; 22.30 Nieuws; 22 45 Avond- wflding; 23.00 Kamermuziek; - 23.30 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5