Nieuws „i, STAD OMTREK Opdat de boze machten sidderen Goossens bracht verademing Duitsland zonder bezetting;? LAATSTE BERICHTEN BIM in R ^jeheugen- Hulp „Kometen van Hollywood ONDERHANDELINGEN OP DE „RENVILLE" BEGONNEN gezuiverd Beschouwing over 't onwaarschijnlijke Van Blaam Formele redevoeringen in de eerste zitting ADIO programma MAANDAG 8 DECEMBER 1947 PAGINA 3 NIEUWE KLOKKEN VOOR DE GORZEN Een feest van kracht DE SPAARBANK ANNO 1820 HIJ SCOORDE S.V.V.'s ENIGE GOAL TEGEN UNITAS DAMCLUB „SCHIEDAM'' BEKENDMAKING Verkeersregeling z.g. Stenen Brug over de Poldervaart ST. TSICOLAAS BTJ ST. VmCENTlUS LES VOOR VOETGANGERS R. K. S. v. SB O BURGERLIJKE stand KOUDE op komst? RODE-KRUISSCHIP geliGht J. HOCKING Het schijnt toch werkélük waar te zün, dat men zijn bezit moet verliezen om het te waarderen. Zouden wel ooit »inXm? ,en de betekenis van de tot" e klokkeu in de kerktoren zo ,0n.s ZI'n doorgedrongen, wanneer we et de plechtigheden hadden kunnen volgen, die sinds de 8e eeuw de zege. ulnff ervan met haar zinrijke tekst ver klaarden. Onze Moeder de H. Kerk kan Haar kinderen op zulke wonderlijke feesten vergasten en het is alleen maar jammer, dat velen zich niet de moeite getroosten om mee te leven door mee te lezen, want Pastoor Ra#ffels had bij de inwijding van zijn nieuwe klokken gezorgd, dat er teksten aanwezig waren. Wonderlijk feestelijk was het gehele ceremonieel. Allereerst was er de voor bereiding. Een feestelijke aankondiging in Sursum Corda: „De klokken komen Za terdag tussen 12 efi 2 uur". De jeugdbe weging stond klaar om „Petrus en Maria' in te halen. Petrus van 475 kilo en Maria van 350 kilo. Maar ze kwamen niet. Om 12 uur een telefoontje uit Tilburg, dat de klokken daar gepasseerd waren, na een collega van 2000 kg aan een gelukkige herder in de stad van Willem II te heb ben afgeleverd. Eindelijk waren ze er om half 4. Toen was de jeugdbeweging in middels naar huis en kwamen ze met stille trom. Gemeente Werken had direct de ge vraagde hulp aan Pastoor Raaffels ver leend; ze hadden daar alleen versteld ge staan over zijn vakkennis van „Rotter dammertjes", „baddings" en meer derge. lijka bouwvak-termen, maar als Pastoor van een parochie van handwerkslieden moet je zo over het een en ander kunnen meepraten. Over die handwerkslieden had de „bonus pastor van de Gorzen" geen kla gen. Een twaalftal timmer- en metsel- apostelen was al bij de hand om de klokken op de stellingen te zetten, waar zij door dg Deken van Schiedam geze gend en gezalfd zouden worden. Twee zware balken, geschoord in het metsel werk van de ramen bleken veilig genoeg om de gevaarten op te vijzelen en nadat er een met een hamer geprobeerd had, of het zaakje ook aan het„praten" ging, wat zoveel wil zeggen, als dat het hout door kraken zwakte verraadt, kon dat gevaarlijk karwei beginnen. En het zou den geen Gorzenaren geweest zijn, als ze met elkaar dat karwei niet piekfijn geklaard hadden. AUes natuurlijk En geen wit papier of een laken om de houten stellages, dat vuil op die bad dings en die schoren is zo lelijk" niks van die nonnetjes-angst voor een nette kapel. Alles mocht fors en mannelijk lelijk zijn als entourage bij die bronzen geweldenaars. (Duur van het uitklinken 55 seconden voor Petrus en 50 seconden voor Maria, stond er bij de officiële ge gevens). Ma ruim een uur hard werken stonden de nieuwe klokken van de H, Hartkerk voor het priesterkoor en wacht ten op hun wijding. „Laudo Martrem Matrum Omnium et Virgipem (door een „drukfout" staat er Virgmum cunctarum". „Ik prijs ■Pi "e er, aller Moeders en de Maagd J w!laaÈ ;,zo luidt het opschrift van .de klok „Maria en „Petrus" vraast- Ad ouem ibimus, verba vitae haSès^f' Tot Wie zouden wJJ gaan Gij hebt de woor den van het eeuwig leven". Het zijn op schriften, die passen in een legende, zo als ook de plaats, waar zij gemaakt wer den, Heiligerlee, een naam is. die past bij de oude wijding, die rond 'klokken hangt. Van Bergen-Joitgerlus,klokken- gieters, staat op de rand van de klok, Maandag 8 December. BIOSCOPEN. Passage: Decembernacht (strikt volw.), 2. 7 en 9.30 uur. Monopole. Alarm in Mijn 17 (14 jaar) 2, 7 en 9 uur. Dinsdag 9 December: Lacadia. Bioscopen: Zie boven. Zoals ieder jaar zullen de kantoren van De Spaarbank anno 1820 te Schie- dam van 16 tot en met 31 December ge sloten zijn wegens rentebijschrijving, op 2 Januari wordt dan weer de normale dienst hervat. De zittingen van_de Jeugdspaarbank gaan op de gewone uren, ook gedurende de Kerstvacantie, door. Deze Jeugd- spaarbanken in Juni j.l. geopend, tellen reeds thans meer dan 2000 inleggers. Naar verwacht wordt zullen deze jeug dige spaarders op het einde van dit jaar tezamen reeds meer dan f 10.000 hebben ingelegd In een advertentie wordt medegedeeld, dat de rente voor 1943 is vastgesteld op 2'i over bedragen tot en met f 5.000,— Tot nu toe was het maximum, waarover rente vergoed werd. bepaald op f 2.500.- zoals b.v. ook thans nog geldt voor de boekjes van de Rijkspostspaarbank. In verband met de gewijzigde omstandighe den heeft het bestuur van de Spaarbank anno 1820 besloten, dit bedrag te verho gen tot f 5.000,-*-. Deze wijziging komt trouwe spaarders ten goede. Er is voor hen nu geen enkele reden meer om. in dien het boekje reeds een saldo van f 2.500,— aanwijst, hun spaarg-M verder thuis te bewaren; afgezien nog van alle b.dere voordelen, zoals veiliger bewaar- b'aats met het og op brand, inbraak, enz., kan dit geld nu ook rente op leve- ''en, indien het naar De Spaarbank wordt gebracht. waarop de verdroogde klei van de vorm nog sporen achterliet. Moge deze naam nooit versmelten in de hitte, waarin klokspijs wordt ontwaardt tot huls van moordend lopd. Het biechtvolk had een eerste blik op de tinbronzen stemmen van de parochie kerk het kerkvolk van de Zondag had bij de koffie stof tot praten over de prestatie, die de Gorzen toch maar gele verd had om als eerste kerk in heel Schiedam weer klokken in de toren te hebben, dank zij ja. dat weten we allemaal' wel het, harde en onver poosde werken van Pastoor Ruigewaard, die ze daar in Heiligerlee achter de vod den zat tot-zij wel móésten gieten, al was het maar, om van de brieven af te zijn. Onbegrijpelijk diep Zondagavond was de kerk druk bezet neg ,vol was het helaas toch niet toen de Hoogeerw. Deken Reynen met Rector Campfens als diaken, kapelaan Fransen als sub-diaken en Pastoor Raaf- fels en kap. Langemeijer als assistenten de zegeningsplechtigheid van de klokken jegon. De boetpsalmen zijn een vertolking van ons berouw, dat onze harten moet ope nen voor God; het klokgelui zal ons daartoe oproepen. De wijding van het water verzinnebeeldt de uitbanning van de duivel. Het zout wordt met het water vermengd en opnieuw zijn er de oude gebeden, die een wereld van rijkdom openen. Men komt onder dè indruk van deze gespierde taal, zo begrijpelijk in woorden, maar zo vol diepte in hun be tekenis: Wij moesten veel verliezen om dit mooier terug te vinden. De klokken worden gewassen en wij zingen met de psalmist „Laudate" het „Looft de Heer", dat de klokken nu weer dagelijks zullen uitbeieren over Schiedam-Zuid nog voor de mannen daar de- deur achter zich dicht trekken met het trommeltje en de blauwe kruik in de tas op weg naar hun werk. De zalving met olie en Chrisma als teken van heiliging door de H. Geest: „opdat de gelovigen door haar slag ter beloning worden uitgenodigd". „O, Kers- tenhart, wat traagheid let U dan?" schij nen zij te roepen. Met het zingen van het Evangelieverhaal, waarin Jesus aan Martha zegt, dat Maria, zittend en luis terend aan zijn voeten;* het beste deel heeft verkoren, eindigt deze wijding. De Deken is als Pastoor jaloers, zegt hij in zijn gelukwens tot de parochianen, maar als Deken is hij trots en gelukkig, dat de parochianen van de H. Hartkerk de eerste zijn, die de rijkdom van klok ken herwonnen hebben. Hij wil er niet alleen in zien een stem van God tot ons, maar nog meer een vertolking van onze dankbaarheid aan God. Hij hoopte, dat de klokken ertoe zouden bijdragen, dat de kerk steeds meer in de belangstelling zou komen te staan van de parochianen van de Gorzen en dat het godsdienstige en parochieleven zou toenemen in bloei. Hoe jammer was het, dat oud-pastoor Ruigewhard, die verplaatst werd korte tiid voor de oogst van zijn werk: nieuwe klokken en een nieuw orgel, door fa milie-omstandigheden zelfs niet kon de len in de vreugde van zijn oud-paro chianen en hun dankbaarheid, die naast God zeker "hem gegolden zouden hebben. Van oudsher zijn de roodgebroekte Gorcummers voor S. V. V. gevaarlijke tegenstanders geweest, maar dat ze rood-groen's overwinningenreeks zó in gevaar zouden brengen, was toch niet verwacht, 't Heeft maar weinig ge scheeld en zoals het spelbeeld zich in de tweede helft aftekende, had de uit slag even goed andersom kunnen zijn. De situatie was namelijk zó, dat onze stadgenoten een voorsprong vóór rust zeer zeker verdiend hadden. Toen ging alles weer zó, als we dat zo lang zamerhand gewend zijn. Zoals bij een najaarsstorm dê golven de kusten beu- frieuze' brengen. Heftig is het offensief en Steenbergen en Koweleyn moeten dc stormbal hijsen, 't Grootste gevaar schuilt in' de stevige Ruysch, die geen respijt geeft en op alle mogelijke ma nieren er door wil breken. Opsehoor schuift er een gevaarlijke bal van v. Aartrflk uit; een vrije schop, belandt via het hoofd van v. Kan bijna in eigen doel. Na 22 min. krijgt S. V. V. dan een vrije schop te nemen, eigen lijk ten onrechte, Goossens krijgt de bal op flinke afstand van doel, een vinnig schot en het is gebeurd. Rousse duikt wanhppig vergeefs (l-»-0). Schrümph is er dan nog eens doorge broken, maar weer is zijn schot niet fë°ed -en de doelman stopt. Op myste- lijze blijft 't Gorcumse dóel ken, zo joegen de aanvalsstoten diop t vn~V™ "U-TL „,c in't Unitas-gebied. Maar hoe Schrümpf tweede doelpunt bespaard al - Kousse vnn„ Aa maa mlot fior- en de Bruyn ook werkten, met de moed der wanhoop wist men daar ach ter stand te houden, zij 't soms met een tikje veine, dat de moedige echter al tijd heeft. En na de thee tapten de roodbroeken zowaar uit een ander vat. Zij gingen soms 't tempo aangeven en van 'n Schiedams overwicht, was veel al gepn 'sprake meer. Daarom was 't doelpunt, dat Goossens na 22 min. maakte, goud waard en daarmee, wist bij 't record van z'n club te handha ven. Een compliment echter voor de Gorcumnvrs, die zich zo weerden. En 'n goede raad aan sommige fanatieke thuisclub-supportersGaat 't, wanneer 't je lievelingsclub niet voor de wind gaat, niet direct zoe- bc'i in uitjouwen van tegenstanders. Men is teveel verwehd aan de Ha- vendjjk door de grote roodgroene successen en sommigen kunnen daar door t spei van de tegenstanders, die er natuurlijk 'n eer in stellen 'n zo goed mogelijk resultaat te bereiken, niet op de juiste wjjze appreclfren. De spannende wedstrijd begint met een aardige aanval als Köneman een lastige bal op wonderlijke wijze toch nog voor 't doel kan plaatsen en Schrümpf net naast kopt. Wels, de on verwoestbare, krijgt dan een goede pa3s gepresenteerd, de voorzet, juist op maat natuurlijk, Wordt door de fana tieke Ruysch goed doorgekopt, maar het leer loopt naast. Fel zijn de rood groene aanvallen en in hoog tempo en met veelvuldig switchen tracht men de Unitas-achterhoede te doen capitu- er«n, hetgeen echter niet lukt. Weer reJ^brümph er door, zijn schot is ecii- mvirlt, slaP om Rousse overstuur te toch n'nir lonkt Fortuna echter toch ook eens naar de kranige keeper S reedS oePasseercl is be-' landt de blaas nog naast de pa'al en even later beukt .een daverend schot van de Bruyn de staander. Met een heftig duel op de Gorcumse doellijn wordt de le helft besloten. Na rust wordt begonnen met enige corners op Rousse's kooi. 'n Goed schot van de Bruyn, net onder de lat, kan de doelman net nog bereiken. Maar dan is het gedaan met het Schie- damse overwicht. Unitas zet de tanden op elkaar en weet met grote inspan ning de schaal meer in evenwicht te Röiisse voor de eerste maal mist. Gor- cum probeert nog van alles, maar on der grote spanninge weet S. V. V. de stand in haar voordeel te handhaven. De onderlinge wedstrijden voor de bordbezetting werden Vrijdag j.l. voort gezet. De uitslagen waren: M. Veldt—A. de Vries 1—1 P. NoordennenW. VeAaal 1—1 G. v. d. Wilt—A. Plooster 0—2 M. Coté—J. P. v. d. Watering 0—2 J. C. OninkJ. Breman 20 B. HulA. Verberk afg. M.' NoordennenC. de Groot 20 J. v. Tilborg—J. de Wilde 2—0 J. BremanG. v. d. Wilt -02 P. Vlug—A. Struik 0— ?',e j van Schiedam doen te weten dat heden op de secretarie der gemeente ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden is nedergelegd het besluit van December 1947, betref fende de vaststelling van een doorrijver bod voor de z.g. Stenen brug over de Poldervaart te v.m. Kethel. Bijna 300 kinderen van de verzorgde gezinnen van alle St. Vincentius-confe- ren ties in de stad waren, dank zij de welwillende geste van de eigenaar van Musis Sacrum, de heer -de Groot, bijeen inde grote zaal van dat gebouw om het St. Nicolaasfeest te vieren. Met liedjes werd de Sint ingehaald en do'or ir. W. H. v.jd. Toorn Jr., de president van de Bij zondere Raad, welkom geheten. De heer W. Kloppers moest al aanstonds van Sint Nicolaas in de zak en het scheen dus een gevaarlijke middag te zullen worden. Dat viel echter nogal mee. Alle kinde ren werden een voor een bij St. Nicolaas geroepen, allen kregen zij speelgoed, een taai-taai-pop en lekkers, terwijl er aan de wachtenden limonade werd uitge deeld. Ruim twee uur bleef de Sint bij de kinderen, vermanend en lovend, daarna vertrok hij, maar niet dan na nog een bengel in de zak gestopt te hebben voor een reisje naar Spanje, De kinderen kwamen met volle tr uien thuis. De voetgangers in Schiedam zijn op het ogenblik bezig examen te doen. Zij hebben hiervoor niet behoeven in te schrijven en vaak weten zij niet, dat zij op hun kennis van de verkeersregels ge toetst worden, maar maken zij een fout, dan zien zij een agent op zich afschieten, die een papiertje, in hun verbouwereerde handen drukt: „Voetganger, U pleegde zo juist een handeling, welke inbreuk maakt op de verkeersveiligheid". Dan volgt met potlood aangestreept de fout, die men maakte. In het geheel zijn het er negen: „U liep nodeloos op de rij baan; U stak de rijbaan schuin over; U stak over zonder behoorlijk uitgekeken te hebben; U stak over zonder voldoende uitzicht te hebben; U stak over zonder de oversteekplaats of de verkeersheuvel te gebruiken; U stak "over, terwijl bet krui sende rijverkeer in beweging was; U stak het kruispunt schuin over; U stoor de het voetgangersverkeer op het voet pad; U stond op de rijbaan voor de tram of autobus aan de halte stilstond. Ach ter deze fouten staan de aanwijzingen, hoe men het wel moet door). Dit systeem heeft ook in andere plaatsen zijn inwij ding gehad. Wij mogen hopen, dat de na-oorlogse mens weer openstaat voor de vriendelij ke en beleefde opmerking. Het tweede tiental wilde niet voor het eerste onderdoen en stuurde Maassluis II met een nederlaag van 7—3 naar huis. Voor de huishoudelijke competitie werden de volgende partijen gespeeld: L. v. d. ToornP- Oomen 10 J. Orangev. Zijl 10 H. KempenJ. Koning 1—0 A. Zeef—J. Mulder afg. J. Kleinekoord—H. Sonnemans V2 D. Mineur—J. v. d. Berg 01 W. SteenhouwerH. Rloos 10 J. de Jong—H. Paap 1—0 J. v. d .BruggeA. Erftemeier 10 J. Maagdeberg—A. Broeren 10 A. v. Veringmeier—I. Brockling 01 v. d. Berg—A. Broeren VB Voor de R.S.B. speeit s.B.O. I op 12 Dec. te Rotterdam tegen Het Westen II. GEBOREN: Gerrit z. van A- Onver- wagt en W. v. d. Brugge Rembrandtlaan 98, Harsy J. z. van H. L. W. Voskuilen en J. de Valk, Boerhaveplein 4, Iman z. van L. Blaks en H. Kievit, Nassaulaan 75, Jan R. z. van W. v. Diggelen en K. Roelofs, Wattstraat 58, wilhelmina J. M. d. van J. Simons en J. Zoeteman, v. m. Hofje van Belois 2, Margaret B. d. van J. C. Maas en M. E. Gadd. Boerhavelaan I, Poulus z. van A. Monster en G. Erke- lens. Boerhavelaan 96. OVERLEDEN: E. J. Witberg, 55 jaar, Dr. Noletstraat 1. (Van onze Berlijnse correspondent). Over de straten van Berlijn schuiven de auto's weer in zodanig aantal, dat zij sommige stadsdelen een vooroorlogse étoffering geven. Daar zijn de flitsende, glanzende Amerikanen, die geruisloos over het asfalt rollen, en die, zo zij geen Amerikaanse dames naar de luxe winkels van de Kurfuerstendamm brengen, in negen van de tien gevallen een Nederlandse 'leeuw dragen. Daar zijn de bescheiden Volkswagens en de uit de erfenis van Hitiers leger stammende geradbraakte Mercedes- wagens, waarmee de Britten zich tevreden stellen. Daar zijn haastige Russen achter de verchroomde fronten van een Horch of een Maybach, verouderd in zijn model, doch met nog voldoende waardigheid om te herinneren aan de dagen, waarin hij de diplomaten naar de Wilhelm- strasse reed. Daar is de wonderlijke collectie van Duitse wagens, waarin de Fransen zich genesteld hebben. En tenslotte hinken door het verkeersgewoel ook nog de rokende gasfabrieken, waarmee Duitsers een helse symphonie van rammelend blik ten beste geven. Radio Moskou meldt, dat in het Oosten van Europees Rusland een hevige koude is ingetreden, die dikwijls de voorbode is van koud weer in het Westen. Te Jakoetsk en Chabarowsk (Siberië) zijn zeer lage temperaturen gemeten. In de vluchthaven aan het Zijpe is dezer dagen het wrak van een voorma lige Rode-Kruisboot binnengebracht, welke in 1944 door oorlogshandelingen in de wateren aldaar tot zinken werd gebracht. Men trof aan boord nog het stoffelijk overschot aan van de machinist Maar de Duitsers, die rijden in de voorhistorische koffiemolens van HanO' mag en de Auto-Union, zijn de gelukki gen. Onder- het asfalt worden tien duizenden door de ingewanden der stad gesleurd in ondergrondse treinen welker overvulling elke beschrijving tart. De dagelijkse gang naar het werk is een dagelijkse kwelling geworden. Dit is slechts een aspect van de tegenstellingen in het leven van de bezetting eh van de Duitsers. Men ziet andere overal, waar men kijkt, niet alleen in Berlijn, maar in elke stad van het land. Niemand ziet ze scher per dan de Duitsers zelf en zif vormen daarom een hindernis voor de toe nadering tussen hen en de bezetting. De tyensdroom van de man in de straat is de aftocht van de vier be zettingsmachten en het wegvallen van de punten van vergelijking, die de arm zaligheid van het eigen bestaan nog scherper doen uitkomen. Ofschoon men zich er van bewust moet zijn, dat speculaties op een ver trek der gehate vreemde toldaten weinig verbant, houden met de harde ^realiteiten, vinden bepaalde geruchten over plannen tot de afmars hier telkens een onwaarschijnlijk groot aantal oren. Men zal zich herinneren, hoe kort na de afloop der mislukte conferentie der ministers van buitenlandse zaken te Moskou de verwachtingen omtrent een spoedig vertrek der westelijke geallieer den uit Berlijn enkele malen tot een kleine paniek aanleiding gaven. De gemoederen zijn sindsdien weliswaar enigszins bedaard, doch het is kenmer kend voor de situatie, dat hoge autori teiten der bezetting nog vrijwel weke- •""■'en verklaren, dat zij er niet aan denken uit Berlijn weg- te gaan. Het tuintje van general Clay heeft In deze al de reputatie van een poli tieke barometer gekregen, aangezien Ijverige collega's er naarstig plegen te speuren of de generaal reeds zijn Hollandse tulpen voor het volgende voorjaar gezet heeft. Terwijl de generaal hardnekkig, zjjn tulr blijft bewerken, pakken Duitse zakenlieden hun biezen en zo mogelijk cok hun machines om ze naar het westen in veiligheid té brengen. Talrijke be drijven nebben nieuwe zetels ge vestigd in de westelijke gebieden en bevelen hun. zaken langzaam maar zeker over. Londense conferentie weer nieuwe ver wachtingen wekt. Zij zijn thans van veel verder gaande strekking en willen een aftocht in geheel Duitsland zien. Geruchten als zouden de Russen met plannen lopen om in Londen sensatie te wekken met een voorstel tot het Oiitruimen van Duitsland door alle be zettingstroepen, hebben hier uiteraard belangstelling getrokken. Die belang stelling komt niet alleen van de man in de straat, die het gerucht als een denkbeeldige aanvulling van zijn oalo- rieën'slikt, doch ook uit politieke hoe ken. Daar is men hog nuchter genoeg om in te zien, dat de zaken'rond het geding om Duitsland niet zo eenvoudig zijn, als dat men zulk een voorstel zou kunnen beschouwen als iets meer dan een royale geste, die past in het pro- pagand.a-offensief. Het Amerikaanse blad „Die Neue Zeitung" acht het nuttig aandacht te vestigen op de situatie, die zou ont staan in het denkbeeldige geval, dat tot 'n troepenterugtrekking zou wor den besloten. Voor de Russen zou dit practisch neerkomen op het terugleggen van hun springplank tot aan de Oder, omdat het voor hen gemakkelijk moet zjjn een basis te houden in het nieuwe westen van Polen. Dat is dus slechts vijf-en-zeventig kilometer van Berlijn. Waar zouden evenwel de Britse en Amerikaanse troepen moeten blijven wederzijdse terugtrekking dan ook een averechts effect hebben. Duitsland zou geheel in het politieke schootsveld van het Rode Leger komen te liggen, dat zijn directe invloed gemakkelijk zou kunnen behouden en versterken door de Duitse agenten, die thans zorgvuldig w<*-den geschoold en die veelal kom#n uit de kringen van de organisatie: „Vrij Duitsland". In dit verband zjj opgemerkt, dat de Amerikanen door hun publiciteits- middelen in Duitsland reeds enige tijd geleden veel aandacht hebben geschon ken aan de werkzaamheid van dit Moskouse comité en de mogelijkheid van een herhaling van het monsterver bond tussen Duitse militairisten en internationale proletariërs. Dat afstam melingen van bekende Duitse officieren- families vanuit Moskou zijn afgevaar digd voor het leggen van contacten in de Sovjetzöne, is reeds lang geen ge heim meer. Zo juist' is nog bericht, dat de jonge Graf von Einsiedel, nazaat van Bis marck en voormalig vice-president van het Moskouse comité, op uitdrukkelijk verzoek van de Zentralverwaltung Volksbildung als student tot de Ber lijnse universiteit is toegelaten. Van hem was bekend, dat hij reeds sedert enige tijd in d: Sovjetzöne vertoefde. Uit dit alles blijkt, dat Russische voorstellen om de soldaten van het straatbeeld der Duitse steden doen verdwijnen, geen reële kansen op ver wezenlijking zouden maken. De Duit sers zullen zich vooreerst nog moeten verzoenen met de gedachte op dringerige maar niet ongevraagde! gasten in hun te hebben. Voor de goede orde In hun eigen hui Hjkt dat trouwens ook wenselijk. De dingen liggen er nog te rommelig door elkaar en de huisgenoten hebben hun leven nog niet harmonisch genoeg afge stemd om het zonder de regelmatige herinnering aan het bestaan van machtsmiddelen te kunnen stellen. Het is dan ook te verwachten, dat straks na de conferentie de geruchten zich weer zullen gaan bepalen tot de eenzijdige ontruiming van Berlijn. En naar het zich laat aanzien met meer reden dan ooit, omdstt de voormaljga Duitse hoofdstad dan naar alle waar schijnlijkheid van vierzijdig bestuurs centrum zal afdalen tot de rang van Volgens het Amerikaanse blad zou eenj uitkijkpost der westelijke democratie. Deze week vond de politie het doucéurtje vanjpderhonderd ton choco lade, die op weg was naar een fabrikant fn de buurt van Berlijn. De zoete vracht bleek een soort compensatie-lekkernij te zijn, die de man nodig had om wat machinerieën naar 't westen te bren gen. De Franse bezetting wekt met haar demontageplan de schijn vap de zelfde vrezen bevangen te zijn. Zij gaat in haar Berlijnse sector elf bedrijven demonteren. In de werkhallen van Borsig zijn de slopers reeds aan het werk, volgens de Franse toelichting niet binnen het bestek van het reparatie plan, doch omdat de machines verkocht zijn aan de spoorwegen in de Franse zöne. In Berlijn maakt dit alles een des te meer pijnlijke indruk, omdat de in dustrie dezer stad reeds een hevige demontagegolf heeft doorstaan, toen de Russen er nog alleen baas waren. Wat thans weg gaat, is vaak datgene, wat in twee moeilijke jaren weer is opge bouwd. Het valt niet te verwonderen, dat de 56. „Voor het laatst stel ik voor.", zei Snop, terwijl hij Wickeds hoofd met kracht tegen het dék bonsde, „om met mij samen te werken. mijn rechterhand worden, maar ik blijf baas." „Nooit antwoordde Wicked, terwijl "ij de tanden, die nog niet m het gevecht waren gesneu- veld wilskrachtig op elkaar drukte. Plotseling viel 'n grote schaduw over de twee vechtenden heen. „Basli!" riep Snop onthutst. „Basli," mompelde ook Wicked. „Wanneer dit Kinderspel geëindigd is, kan het werkelijk gevecht begin nen zei de detective rustig, terwijl hij de armen over de borst kruiste. ..Laten wij onze twisten vergeten, goede Snop," riep Wicked nu. „Geef hem maar vast een muilpeer, ik sta bij je," antwoordde Snop. Zonder zich te haasten stroopte Basli zijn mouwen op. Wat daarna gebeurde is niet te be schrijven. Een ogenblik later lagen de twee bandieten be wusteloos en gebonden op het dek. „Een volgende keer zou ik wel eens echt boos kunnen worden, heren," zei Basli vermanènd. Hedenmorgen om 10.20 (Java-tijd) begon aan boord van de „Renville", welke voor de kust van Batavia gele gen is, de eerste plenaire zitting van de volledige delegaties van het Ko ninkrijk der Nederlanden en van de Republiek onder auspiciën van de Com missie voor goede diensten. Op het dek van het Amerikaanse trans portschip was een carré van groene tafels opgesteld, welke plaats boden voor on geveer 60 personen. Ter linkerzijde van de Commissie voor goede diensten en haar staf zaten de Nederlandse gedele geerden (15 leden), rechts van de Com missie zaten de leden (29) van de repu blikeinse delegatie. Precies 10.20 uur verhief de secretaris generaal van de Commissie Narayan zich van zijn zetel om de. conferentie officieel te openen. Hij sprak een wel komstwoord namens de Ver. Naties en DINSDAG, 9 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Or gel. 11.40 Caus. 11.55 Gram. 12.30 Weerpr. 12.43 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette. 13.45 Gram. 14.00 Knip cursus. 14.30 Trio. 15.00 Caus. 15.15 Requiem van Berlioz. 16.35 Jeugdkoor- spel. 17.00 Dat kun jjj ook. 17.30 Sky- masters. 17.45 Rijk overzee. 18,00 Nieuws. 18.15 .Piano. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 B. Person. 19.15 Zang. 19.30 Ni- win.. 20.00 Actual. 20.15 Bonté avond. 21.30 „Contact". 22.15 Buibenl. overz. 22.30 Piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M. K.R.O. 7.00 Nieuws, gymh. en gram. 9.Ö0 Lichtbaken. 10.55 Gram. 11.30 V. d. zieken. 11.40 Zangplaten. 12.00 Orgel. 12.30 Weerpr. 12.33 Stafmuziék. (13.00 Nieuws). 13.50 Gram. 14.00 Kwartet. 14.30 Caus. 15.00 Koor. 15.30 Gram. 16.00 De Zonnebloem. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Na school. 17.15 Gram. 17.25 Ka merorkest. 17.55 Filmmuziek. 18.20 Sportpr. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.20 Septet. 19.45 De Anatomische les. 20.00 Actual. 20.12 De gewone man.... 20.20 Radio-orkest (Pianoconcert van Tschaikowsky). 22.10 De Van Rooyens. 22.15 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.45 Gram. 23.00 Willem Pijper-herdenking. 23.50 Orgel. door 60. Maar al dadelijk deed zich een eigen aardige moeilijkheid voor. Samson, die van alles en nog wat vertellen kon over de ontvangen orders, kon geen 'woord vertellen over de nieuwe eigenaar zelf- Hij kende niet eens de naam, noch wist hij iets van de levensqmstandighed'en van de nieuwe landheer af. Was het een man of een vrouw? Was hij, of zij. jong of oud, getrouwd of niet? Hij wist er geen antwoord op te geven De wildste praatjes deden dan ook spoedig d-e ronde. Het was heel opwin dend en het was alles heel verward, maar juist daarom des te meer belang wekkend. Iedereen fantaseerde er maar °P ios' En omdat men geen feiten wist. stelde men zich tevreden met dp zotste veronderstellingen. Slechts één ding stond vast en ..at was. dat de nieuwe eigenaar van Mont- j .1 was gevonden. Dat was duidelijk genoeg te lezen in de brief die Samson ontvangen had. Je hebt het nieuws zeker ook al aan Barnabas vroeg, to«n deze van zijn werk thuis kwam. Welk nieuws, 'Berthevroeg Barnabas. Er is toch op het ogenblik maar één nieuwtje van belang? zei Berthe verontwaardigd: Dat de nieuwe heer van Montclair o<p komst is. Kom, dat meen je toch niet? Wat?? Heb jij er niets van ge hoord? Er is de hele dag over niets anders gepraat in het dorp! Wie is het vroeg Barnabas. Dat weten we juist niet en als Samson het al weet, dan wil hij het niet vertellen. Maar komen doer, ie! Samson heeft orders gekregen, om alles in huis op orde te brengen. En wanneer komt hij Dat weten we ook niet. Dus je weet niet, wie het is, "hoe hij heet en wanneer hij komt? lachte Barnabas. En eigenlek weet je dus evenmin of het een „hjj" of een „zij" is. Ja, helemaal zeker zijn we er niet van. Mathildp liegt natuurlijk. Die kletst er altijd maar wat op los. En wat heeft Mathilde dan wel verteld Die zegt, dat het een oude vrouw is: maar daar geloof fk niets van. Ik zal het leuk vinden a's het een longe ongetrouwde man blijkt te zijn. Waarom, Berthe? Dan hebben we nog heel wat meer 1 j - 1 wiah iic-uiucii w c uiit: ucci wal iiicci gehoordwas het eerste, wat Berthe I stof tot praten. We zouden natuurlijk meteen er voor moeten zorgen, dat hij een geschikte vrouw kreeg 1 Enwie zou jij dan wel voor hem uitkiezen? Wel, daar hebben We het natuur lijk ook al over gehad. Mathilde meent, da-t hij wel om een van de twee doch- uit dé hele gemeente en wat je noemt *'en „dame", al is haar moeder dan ook niet rijk. Maarals- hij nu eens ai ge trouwd was Nou, dan hadden we het alle maal mis...... Ja, het was een romantische en span nende geschiedenis voor de dorpelin gen. Montclair was niet alleen sedert jaren en jaren de woonplaats geweest van een der oudste geslachten van Ca.ntal, maar het was tevens het oud ste en deftigste huis van de hele streek. ®n juist de onzekerheid maakte het te aantrekkelijker, zódat allen i#et verlangen uitzagen naar de dag, waarop het oude huis weer be woond zou worden. Wat de „deftige lui" er van zeiden of dachten, daarvan was in het dorp niet-veel bekend..Maar toen het eindelijk uitlekte, dat zij al evenmin iets zekers wisten, als iedere gewone dorpel'ng, strekte dat niet be- nsa'd. om hun prestige te yerhogen F,n toen kwam de donderslag. Het. was een uitnodiging van mr. Borlas, om op 2 September, des na middags on\ half vier op Huize Mont clair te willen komen ter begroeting van de eigenaar van dat oude huis. Dit schrijven gaf aanleiding tot heel wat diepzinnige gissingen. Natuurlijk war ren alle mensen van stand uitge nodigd! maar ook al degenen, die een hoeve tot Montclair behorend, in pacht hadden, ontvingen een dergelijke brief. En dat gaf reden tot aanmerkingen. Er was geen acht geslagen op stands verschil. De uitnodiging aan de grote heren was in juist dezelfde bewoordingen vervat, als die aan het kleinste pacht- boertje. Maar algemeen moest men toegeven, dat de uitnodiging, hoe ongewoon ook, niet beleefder gesteld had kunnen zijn. De grootste opwinding echter vond haar oorzaak in twee feiten. Het eerste was een postcriptum, waar in verzocht werd, toch vooral aanwezig te willen zijn, omdat de niéuwe eigenaar ei bijzonder prijs op stelde, met de ge adresseerde persoonlijk kennis te maken. Dat had wel iets weg van een oproep tot een vergadering. Het eerste was een postscriptum, waar naam onder stond, dan die van Mr. Bor las. Wie was dan toch die nieuwe eige naar? Niemand kon het zeggen! En hoe groter aller onwetendheid, des te groter de opwinding. Wat sedert de dood van de heer de Vals nu al maan den en maanden een raadsel was ge weest, zou dit niet lang meer blijven en men had slechts de tweede September af te wachten, om het volkomen opge lost te zien. Intussen kwam de ene la ding antieke meubelen na de andere voor het huis aan en Parijse werklieden waren er de gehele dag druk in de weer. 's Morgens vroeg op de eerste Septem ber kwam Berthe in een toestand van opwinding, die aan zenuwoverspanning grensde, de kamer van Barnabas binnen gestoven. Stel je nou toch voor! Stel je nou toch voor!, riep ze uit. Wat scheelt er aan, Berthe?, vroeg Barnabas bedaard. Ik heb er ook één gekregen! Wat gekregen?, vroeg Barnabas met geveinsde verwondering. Een uitnodiging om op Montclair te komen! Kijk dan toch! Voor André en mij! Kijk zelf maar! 't Is toch niet waar? 1 Niet waar? Kijk dan! Zal me Ma thilde nou eventjes jaloers zijn? Fijn! -r Enga je er heen? Er heen gaan? Ik zou het voor geen tien gulden willen missen. Had ik het maar eerder geweten,, dan zou ik wel een nieuwe japon gekocht hebben! En voor André een nieuw pak: Zeg.eh. Barnabas, jij hebt zeker geen uitnodiging gekregen? Neen, wie zou mij nu uitnodigen?, zei Barnabas schouderophalen^. (Wordt vervolgd.) sprak de hoop uit. dat „wij in staat zul len zijn in de nabije toekomst de vrede voor Indonesië en zijn bevolking te kun nen bewerkstelligen". Verzoening houdt concessiesin De heer Raymond Herremans, die voor Paul van Zeeland optreedt, en voorzitter van de week is, zeide vervolgens, dat het contact, dat tot nu toe tussen beide par tyen heeft plaats, gehad, een gunstige sfeer heeft geschapen voor het aanvan- ge« van de constructieve besprekingen. „Het uur is gekomen, waarop de kern punten van het probleem, zullen worden behandeld en de positieve kansen van de conferentie zich op concrete wijze zullen aftekenen". Voorts zeide hij. dat de taak van de Commissie voor goede diensten van een verzoenend karakter is. Het woord „verzoening", houdt noodzakelijk in het denkbeeld van wederzijdse con cessies. „In de toekomst zal het dus aan beide partyen zelf zijn om voor het rampspoedige misverstand een verbond tn de plaats te stellen, dat de wens in houdt tegemoet te komen aan gerecht vaardigde aspiraties van de een en da ander qn om aan allen welvaart en vei ligheid'te garanderen". Volgende spreker was het Amerikaan se lid der commissie, de heer Frank Graham. „Wij zijn hier om beide partijen te dienen. Wij brengen geen toverkracht mee uit Laké Success. Wij zijn geen men sen, die wonderen verrichten; wij zijn gewone mensen, maar toch hebben wij vertrouwen in de jpaenselijke geest. Voorts zeide Graham, dat het tot de verantwoordelijkheid van beide partijen behoort om een gebied, waar klachten bestaan, die veroorzaken dat conflicten optreden en desorganisatie en vernieling van levens en eigendommen de overhand hebben, om te vormen tot een gebied, waar krakten van vrede, vrijheid en zekerheid' van levens en eigendommen heersen. Na Graham sprak de Australiër Kirby. Hij zeide, dat men rekening moest hou den met de vele moeilijkheden^welke nog moesten worden overwonnen. Enkele had men reeds overwonnen, doch er lig gen nog vele in het verschiet, aldus Kirby. Hij noemde yoorts de „samenwer king" het voornaamste punt in de ko mende besprekingen en zeide, dat een gemis aan samenwerking onherroepelijk tot mislukking zou leiden. „Laten wij allen van goede wil zijn". Hy voegde er aan toe, dat het g«luk van millioenen mensen van deze conferentie afhangt. Vervolgens voerde Raden Abdoelkaöir, de voorzitter der Nederlandse delegatie het woord, „Met het aan boord gaan van dit schip gaan wij een nieuwe faze van onze arbeid tegemoet en het is onze wel gemeende hoop, dat deze faze een suc cesvol verloop 2al hebben en beslissend zal zijn en dat deze besprekingen tot resultaat zullen hebben, dat een regeling voor Indonesië tot stand zal worden ge bracht, welke slechts een duurzame waarde kan hebben, indien zij rechtvaar dig zowel als bevredigend is, niet alleen Voor de regeringen, doch tevens voor de betrokken volkeren", aldus Abdoelkadir. Sjarifoeddin, de leider der republi keinse delegatie, was de laatste spreker. Hij verklaarde o.m.: „Wy kunnen slechts betreuren, dat tot heden 38 dagen voorbij zyn sedert het besluit van de Veiligheids raad met betrekking tot Indonesië, want er heeft een aanzienlijk verlies aan men senlevens plaats gehad en.er heerst een wijdverbreide teleurstelling, omdat de menselijke inspanning en de menselijke geest dikwijls tekort schieten om lijden en haat te voorkomen". Sjarifocc din zeide, dat deze onderhandelingen tpn doel hebben het organiseren der democrati sche mogelijkheden van het Indonesische volk in zijn pogen om een natie op te bouwen, welke gelooft in democratische beginselen, en deze mogelijkheden de structuur te geven, waarop het volk recht heeft. „Wij beginnen deze onder handelingen met dankbaarheid, omdat wy daarbij de weg van de rede en de goede wil volgen." De heer Herremans sloot de zitting en verdaagde deze tot Dinsdag. Hij zeide, dat in alle redevoeringen de woorden „geloof en goed^ wil" waren gebruikt. „Laten wij deze principes niet vergeten", aldus besloot hij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3