Eerste eis van vrije handel: voldoende voorraad K Het in tweeën gebroken Duitsland Misdaden tegen de vrede, enz. Als 't wegdek een spiegel wordt Storm hoek Goederenvervoer"uit Duitsland „DekkerswalcT is uitgebreid Werkhervatting op morgen geëist MOLOTOF TOESCHIETELIJKER DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN baar gesteld Toch kan men zeer gerust zijn POEDER IN DE MELK In de Mr. Udink tegen „Het Parool" De prijs van margarine 69ste JAARGANG DINSDAG 9 DECEMBER 1947 No. 20488 MAAR ALLE GOEDEREN "VOOR GEBRUIK BESCHIK- COMMUNISTEN SPELEN» MET FRANSJ5 ARBEIDERS Ernstige gevolgen van de 'stillegging der mijnen IN WUERTTEMBERG-BADEN VERLIEZEN COMMUNISTEN PI «i Proces tegen Krupp c'Sm KRUPP'S „HANDELS POLITIEK" TEGENOVER NEDERLAND Autoval bij Eindhoven BLINDEDARM-OPERATIE OP „WILLEM RUYS" AETHERSTUWING V Eis tot schadevergoeding wegens belediging Clandestiene oorlogsbood- schap werd uitgevoerd TRUMAN ALS DASSEN- VERKOPER "Jegen veris,ging geen bezwaar DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS.1 Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—Ieder woord meer» 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend by vooruitbetaling.' Weer terug op De Minister heeft toch. eindelijk voor de harde feiten moeten capituleren en de producten uit bloem en zetmeel weer op de bon moeten brengen. De nood schijnt wel hoog gestegen, want het is duidelijk gebleken, dat de betref fende autoriteiten er als regel weinig voor voelen om artikelen welke v#ij zijn weer in de distributie te betrekken. Maar de ongunstige graanpositie eiste het. Daar twee jaar geleden de verwach ting bestond, dat de graanaanvoer in het S voldoende zou zijn om een he re kelijk ruime voorziening met pro ducten, welke gefabriceerd worden uit bloem en zetmeel, mogelijk te maken, werd met ingang van 1 Januari 1948 de distributie van een groot aantal artikelen in zoverre vrij gelaten, dat bij aflevering aan de consument geen distributiebonnen meer in ontvangst behoefden te worden genomen, aldus deelde het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening ons dezer dagen mede. Hoewel reeds spoedig bleek, dat de verwachting van een ruimere graanaanvoer niet ge heel in vervulling zou gaan, bestond er geen directe aanleiding om bp het besluit terug te komen. Het bleek echter niet mogelijk de vraag van'het publiek naar deze bonvrije producten geheel te be vredigen. De voorziening met brood graan is de laatste maanden wederom moeilijker geworden, waardoor reeds een verlaging van het broodrantsoen nood zakelijk was. Onder deze omstandighe den acht de regering het nodig maat regelen te treffén, die het verbruik van bloem en zetmeel binden en tevens een billijke verdeling van alle producten, die uit bloem en zetmeel worden gefa briceerd, mogelijk maken. Ongetwijfeld betekent dit een stap ie- rug bij de liquidatie van het bonnenstel sel .hetwelk wij op zich liefst zo spoedig mogelijk zien verdwijnen doch de onpret tige ervaring, welke opgedaan werd na het vrij laten van diverse goederen, heb ben ons toch het „op de bon" doen waar deren als een waarborg, dat tenminste ieder zijn deel krijgt, zij het dan een bescheiden. Vandaar dan ook, dat de laatste tijd meerdere stemmen protest deden horen tegen de inkrimping van de bonnenlijst en deze uitbreiding van het aantal distributie-goederen met een getemperd enthousiasme werd begroet. Wij schrijven met een „getemperd enthousiasme". Natuurlijk valt het te betreuren, dat de wereld-voedselpositie zo ongunstig blijkt, #dat niet voor allen het dagelijks brood kan verstrekt wor den en dit moge ons op de ernst van de toestand doen bezinnen. In dankbaartieid echter ook, dat het in ons land nu drie jaar na het begin van. de verschrikke lijke hongerwinter van 1944-45 heel dra gelijk leven is en veel beter dan m de meeste andere landen. Maar wij leven niet op een eiland men beseft dat nog veel te weinig en het alom heersende gebrek moet nood wendig zijn terugslag ook hier doen ge voelen. Het is een eis van verstandig beleid om daarmede tijdig rekening te houden en maatregelen met de uiterste voorzichtigheid te treffen. Wij willen de regering geen verwijt maken, dat zij des tijds de thans weer op de bon gebrachte producten vrij' gaf; enig optimisme was toentertijd gerechtvaardigd. Maar wel viel het te betreuren, dat deze -vrijdom van bon niet terstond werd op geheven, toen bleek, dat men te hoog gemikt had. En zulks werd toch al spoe- h S,,„"vde!Hk' want al de «id, dat b.v. innrfi van rf 1CK m de mime zin van het n d?k°n waren, kon van geen billijke en gelijkmatige verdeling wofden gesproken. Onzerzijds werd u- herhaling gewezen en daarom begroeten wij de jongste maatregelen inzake de dis tributie met instemming, uiteraard niet omdat wij zulke bonnenmaniakken zijn doch daar op deze wijze alleen een recht vaardige verdeling van de schaarse goe deren verzekerd is, ook aan de minder- kapitaalkrachtigen, die niet in staat zijn om op de zwarte markt te kopen en aan allen, die om principiële redenen met zwart-handelaren geen zaken wensen te doen. Er moge dan geen plaats zijn voor een verwijt, een waarschuwing dient toch geuit te worden en wel tegen een zeker streven om steeds meer goederen in de vrije verkoop te krijgen. Wanneer wij tegen deze actie krachtig verzet aanteke nen, geschiedt zulks, omdat gebleken is, dat dan juist van vrije verkoop absoluut geen sprake zal zijn. Enkele artikelen bleken sterke benén te hebben» om die weelde te kunnen dragen, doch veelal brachten zij het niet verder dan de zwarte markt of moesten door de winke liers op eigen gelegenheid gedistribueerd worden met alle voor beide zijden daar aan verbonden narigheid. Ons standpunt blijft: op de bon, totdat er ruim voldoende voorraad is voor het heden en de naaste toekomst. In elk an der geval valt o.i. een eerlijke distributie verreweg te prefereren. En nimmer trek- ke de regering haar hand terug als de be trokken instanties er eigenlijk geen gat meer inzien; dan juist is vasthouden en naar doeltreffende voorzieningen zoe ken gebiedende eis. Wanneer men pleit voor opheffing van de distributie van een bepaald artikel geldt stereotiep het argument, dat „er voldoende is" om het vrij te geven. Maar niet zodra is de bon af, of de consument is verre van bon-af, want alle voorraden blijken dan met de noorderzon vertrok ken te zijn om in duistere opslagplaatsen onder te duiken en voor practijken te dienen, welke 'het zonlicht niet kunnen verdragen. Het is best mogelijk, dat er van be paalde artikelen op zekere tijden een grotere voorraad opgeslagen ligt dan de op de bon toegestane hoeveelheden eisen Natuurlijk mogen die voorraden geen „winterprovisie" blijven. Daar er een groot tekort heerst, moeten zij onverwijld voor het gebruik beschikbaar worden gesteld doch dan aan, hen, die er het meeste behoefte aan hebben en zulks kan alleen via een bon. Is er veel serviesgoed zoals m>"weer wordt beweerd, dan wijze de minister onverwijld een bon aan, want er is een schreeuwend gebrek aan kopjes en borden. Wanneer meer fietsen ver strekt kunnen worden, dap make men de voorwaarden voor een toewijzing lich ter en dan zal de voorraad voldoende af nemen; tallozen immers verlangen naar een stalen ros. Toen er z.g. teveel sigaren waren, had den de betrokken autoriteiten deze nooit de bon! vrij mogen geven. Nu dampt slechts een gedeelte van het publiek en bij het aan wijzen van een paar extra bonnen had den wij allemaal kunnen opsteken. Zo zouden wij kunnen voortgaan. Wij hopen echter, dat het opgedane leergeld voldoende zal zijn om op het gebied van de distributie niet verder te experimen teren. En wanneer wij speciaal de handel een ongevraagd advies mogen gevdh, dan zij het dit: roep niet te hard om .vrije handel, want psychologisch is zulks ge vaarlijk. Immers het publiek zegt dan laten wij aannemen ten onrechte „Na tuurlijk willen zij van de bonnen af, want ■z-nder bon valt er meer te knoeien". Werkelijk wor alle partijen behalve dan voor de zwartjes, maar dezen mogen geen partij zijn is het veel beter, arti kelen slechts van de bon te nemen, als dit werkelijk mogelijk blijkt voor dat ogenblik en de naaste toekomst. Aan de Kamerleden dan de taak om, wanneer er tot zekere hoogte betrouw bare geruchten gaan over een momentele overvloed van goederen, de minister daar over te interpelleren en ruimere distri butie af te dwingen. In dit geval b.v. zou het Kamerlid Andriessen, die een zo wei nig hoopgevend antwoord bekwam op zijn vragen over serviesgoed, er o.i. goed aan doen door te informeren naar de beweringen dat er in de winkels vol doende koppen en borden zijn. Is zulks juist, dan worde er een bon aangewezen; blijken het praatjes te zijn, dan moet dit ook onomwonden gezegd. Want onware beweringen dienen aan de kaak gesteld, omdat zij de volksgeest vergiftigen. Iets waaraan wij in deze tijd allerminst behoefte hebben. (Van onze Parijse correspondent). Een nieuwe ministeriële bijeenkomst heeft de voorstellen van de minister van arbeid, Daniel Mayer, goedgekeurd, volgens welke Woensdagochtend het werk algemeen zou worden hervat, geen straffen zuilen worden uitgedeeld anders dan die voor sabotage. Aan stakers en werkwilligen zal dan te rekenen van 24 November onmiddellijk 1500 francs duurtetoeslag worden uitbetaald. Een delegatie van de economische raad zal het prijspeil controleren om maatrege len te nemen om tot 1 Juli a.s. de koop kracht van het loon te handhaven. Maar de onderhandelingen zijn op nieuw op het dode punt gekomen; Fra- chon, de leider van de C.G.T.-meerder- heid, heeft wederom de voorstellen af gewezen Het socialistische hoofdorgaan, de „Populaire", zegt dan ook, dat het nationale stakingscomité met de arbei ders de spot drijft door telkens «jveer in schijn aan de onderhandelingen deel te nemen om de uitkomst toch weer te verwerpen. Deze communist heett opnieuw tot uitbreiding vïm de staking en de actie aangedrongen niettegenstaande de ambte- narenstaking zowel in de rijks- ais in de gemeentedienst volkomen mislukt is. De stakingsactie heeft alle invloed verloren op de spoorwegen en op de electnciteits- bedrijven, maar heeft toch nog een grote macht in de havens, waar de werk hervatting maar gedeeltelijk is, en in de mijnstreek. 20.000 Man troepen hebben in det Noorden een groot aantal mijnen vrij gemaakt, maar de algemene zuivering laat nog op zich dachten, zodat de werkhervatting in de mijnen nog niet de 50 pet. heeft bereikt. Deze toestand is zeer verontrustend, daar de in dustrieën voor een ernstig kolengebrek staan; gevreesd wordt, dat wanneer het zo doorgaat, binnen 10 of 14 dagen op nieuw een stillegging der industrie za! moeten plaats hebben. Intussen is thans ook voor het spoorwegpersoneel een federatie van onafhankelijke vakvereni gingen opgericht, die er bij de minder heid van de C.G.T. op aandringt de C.G.T. te verlaten. Hiermede wordt het voorbeeld) van de P.T.T. gevolgd. Verzekerd wordt, dat wanneer aan de oproep tot algemene werkhervatting niet voldaan wordt de 'regering tot opvor deren van de mijnen zal oVergaan. Naar radio Hamburg meldt, hebben de communisten bij de gemeenteraadsver kiezingen in Wuerttemberg-Baden (Ame rikaanse zone) zware verliezen geleden. De christen-democraten verloren 6 pet. van hun stemmen, doch zij behielden de leiding, terwijl de sociaal-democraten 2 pet. wonnen. De Duitse Volkspartij handhaafde zich. De „Renville" waarop de besprekingen tussen de leden der commissie voor goede diensten en de tvederzijdse delegaties inmiddels zijn aangevangen in de baai van Priok. Onze Londense correspondent telefoneert ons hedenochtend: Zaterdag gaf Bidault, de bedachtzaamste van de »Grote Vier, te kennen, dat de gang van zaken in Lancaster-House hem ziek maakte, maar gisteren voelde Bevin zich werkelijk ziek en zijn plaats werd ingenomen door Lord Pakenham, de minister voor de Britse zone in Duitsland. De enige, die zich nog voortdurend volkomen gezond gevoelt en die werkelijk schik in de dagelijkse debatten in Lancaster House heeft, is de sovjet-mini3ter Molotof. Maar na de volkomen doodgelopen zitting van Zaterdag, was de stemming gedurende het weekend zo hopeloos, dat de. gebeurtenissen van gisteren bijna als het eerste positieve succes van de gehele conferentie mogen worden beschouwd. In de loop van de vorige week heeft men een geleidelijke verandering kun nen constateren in de beoordeling van Molotof's eigenlijke drijfveren. Aanvan kelijk overheerste <je mening, dat hij beoogde, de conference te doen mislukken. Men begon meer en meer naar het inzicht over te hellen, dat het houden van propagandistische redevoe ringen, waarin hij <je Duitsers de in druk poogde te geven; dat het commu nistische Rusland hun vriend is, zijn voornaamste oogmerk was en dat het welslagen van de conferentie hem vol maakt onverschillig jiet. Gisteren waren er goede redenen, deze beoordeling van Molotof's drijf veren opnieuw te herzien en te ge loven, dat ook njj een mislukking van deze besprekingen nog poogt te ver mijden. M r v Tt* C#|| liet tn.s, Garoethet nieuwe schip van de Kon. Rotterd. Lloyd, 10.000 ton groot, 144.50 M. lang en 12.40 M. diep, nadat het gisteren uit het bouwdok gesleept was. Maandag is het proces tegen Alfred Krupp von Bohlen und Halbach en elf van zjjn medewerkers voor het Amerikaanse gerechtshof voor oor logsmisdaden te Neurenberg begon nen. De Amerikaanse hoofdaanklager, brigade-generaal Telford Taylor, bracht hun namen in verband met de Duitse militaristen en de dragers der verantwoordelijkheid voor ,,de her haalde moordlustige pogingen van 'Duitsland om de wereld te overwel- digen'y Hij zeide Krupp en zijn medewerkers niet te vervolgen goor zonden, door anderen bedreven, noch omdat de naam Krupp een sinistere betekenis had ver worven, ^»och ohi de geschiedenis van Krupp, doch omdat deze geschiedenis veel licl^ zal kunnen werpen op de be weegredenen van de beschuldigden voor hun daden. Op de Bosdijk enkele kilometers voor bij het bekende kruispunt in Best gleed gisteren op het ijsgladde wegdek een autó, die uit Boxtel kwam van de weg en kwam tegen een boerderij terecht. De bestuurder bleef ongedeerd en trachtte door met zijn armen te zwaaien een tweetal naderende wagens op het gevaar opmerkzaam te maken. De bestuurders zagen hem echter voor een lifter aan, minderden geen vaart en even later lag de eerste der twee in een sloot, de tweede tegen een boom. Een vierde automobilist de heer H. uit Eindhoven, kwam met zijn wagen eveneens in de sloot terecht. ongedeerd waren gebleven, op de weg pver hun pech stonden te praten, kwam nog een wagen aanrijden uit de richting Best, bestuurd door mevr. Sch. uit Eind hoven. Zij reageerde evenmin op de waarschuwingen en haar wagen kwam op de reeds in de sloot liggende auto van de heer H. terecht. Mevr. Sch. en haar dochtertje liepen bloedende hoofdwonden op. Een geneesheer adviseerde overbren ging naar het Binnenziekenhuis te Eind hoven, waar bij de dame een hersen schudding en hoofdwonden werden ge constateerd. Het dochtertje mocht naar huis worden vervoerd. De auto's zijn alle min of meer ernstig beschadigd. De ge vaarlijke plek is na deze serie ongevallen Toen de vier automobilisten, die allen voor het verkeer afgezet. De verdachten worden beschuldigd van misdaden tegen de vrederoof, deporta tie van arbeiders, exploitatie en mjsbl.uik van gedwongen arbeidskrachten en sa menzwering om deze misdaden te kunnen verrichten. Telford wees er op, dat hij niet de onwettigheid van de fabnkage van wape nen naar voren wenste te brengen, daar zf, evenals het beroep van soldaat en diplomaat, met oorlog en machtsont plooiing van een staat verband houdt, en niet op zichzelf misdadig is. Behalve Von Buelow en Loeser waren alle beschuldigden lid van de nazi-partij. Joseph Kaufman uit New York, de tweede aanklager, zeide, dat het verdrag van Versailles de directie van de Krupp- fabrieken er niet van weerhouden had, de Duitse herbewapening te bevorderen. Krupp zou het klaargespeeld hebben onder het oog van de ontwapenings commissie de bepalingen van Versailles te omzeilen, daarbij aangemoedigd en ge steund door de Duitse regering. De Amerikaanse aanklager ver klaarde, dat uit Duitse documenten was gebleken, dat Krupp een Neder landse „schijnmaatsehappö" had op gericht om buiten Duitsland proeven te kunnen nemen met oorlogsschepen voor de strijd onder water. Deze ver kapte Nederlandse tak van het scheepsbouwbedrijf/ van de firma Krupp nam niet alleen proeven met nieuwe verbeteringen, doch vervaar digde tevens duikboten, die aan andere regeringen verkocht werden. Door. de technische, vorderingen van deze maatschappij kon de Duitse marine in Maart 1935 een volledig uitgeruste moderne duikboot in de vaart brengen. Op het gebied van artillerie- en tank constructie zou de firma Krupp door een geheime overeenkomst met de Zweedse firma Bofors in staat geweest zijn de plannen voor haar geheime wapenen uit te werken. Volgens deze overéénkomst nam de firma Bofors orders, die oor spronkelijk bij de firma Krupp geplaatst waren, over en bracht ze tot* uitvoering. Ook wérd met de firma Bofors overeen gekomen technische gegevens uit te wis selen. In 1925 werd de firma „Hoch und Kienzle" door Krupp en c|p Duitse wapen industrie opgericht voor de yervaardiging van kanonhen. Kaufman zeide vervol gens, dat de voormalige leider van het Krupp-concern, Gustav Krupp, in 1933 tijdens een bijeenkomst van zakenlieden zich openlijk had uitgesproken vóór de nazi-partij. (Ofschoon de 76-jarige Gustav Krupp wegens ziekte niet terechtstaat, wordt hij ervan beschuldigd in het voor jaar van 1933 het initiatief genomen te hebben tot een actie_ om de Duitse in dustrie achter de nazi-dictatuur te scha ren). Aanklager Kaufman releveerde voorts de handelspolitiek, welke Krupp voerde ten opzichte van lan den, die het slachtoffer zouden wor den van Duitse agressie. Zo werd de levering van de in het voorjaar van 1939 door Nederland bestelde 120 hou witsers onder allerlei voorwendselen uitgesteld. Doch toen Nederland door de Duitsers onder de voet was ge lopen, eiste Krupp betaling, daar de kanonnen toen onverkoopbaar zouden zijn. Tevens verklaarde Kaufman, dat Krupp zijn vertegenwoordigers in Denemarken spionnagewerk liet verrichten. Vervolgens kwam de plundering van de bezette gebieden ter sprake, o.a. in Neder land, waar jpijna 400.000 stalen ijzeren pijpen werden gerequireerd. Tevens wordt Krupp ervan beschuldigd, dat hij de steden Rotterdam, Hilversum en Dor drecht onder het mom van „hulpactie" voor het Ruhrgebied, bijzonder onbarm hartig heeft lateri.plunderen. Krupp's rol bij het deporterén en ge bruiken van buitenlandse slaven-arbei- ders werd door Kaufman bijzonder ern stig genoemd. Alfred Krupp was aan wezig op iedere vergadering van het nationaal-socialistische planbureau, waar bij tot inschakeling van slavenarbeiders werd besloten. Op een moment had Krupp ongeveer 100.000 slavenarbeiders in dienst, die in dermate treurige toestan den verkeerden, dat de bedrijfsdokter weigerde één der kampen te bezoeken, daar het krioelde van het ongedierte. Wegens onvoldoende productie werd deze mensen dik wij ls het voedsel onthouden,, zodat tallozen gestorven zijn. De enige kans hierop scheen te zijn, dat Molotof in de eerste dagen dezer week voor de dag zou komen met vol ledige voorstellen betreffende de Duitse economische kwestie, waarop Marshall tegen het slot van de zitting op Zater dag zo hjjzonder aangedrongen had. Gisteren deelde Molotof inderdaad uit voerig de Russische voorstellen, be treffende een Duitse regeling méde, maar het betrekkelijk belangrijke suc ces van de dag was hierin gelegen, dat hij bereid was, zowel de Britse als de Russisché voorstellen als basis te aan vaarden en dat hij zich, na enige dis cussies, verenigde met een voorstel van Bidault, dat beoogde deke procedure practisch mogelijk te maken. Hierdoor werd een doodlopen van de conferentie voorkomen en kon eindelijk worden overgegaan tot gedetailleerde behande ling van de kwestie van Duitsland's economische eenheid. In de Russische voorstellen wordt de grootste nadruk gelegd op de over 20 jaren te verdelen reparaties en het be drag van 2500 millioen pond en eerst wanneer men het hierover eens is en ook over de andeTe door Molotof mede gedeelde punten, zal volgens, het Rus sische voorstel kunnen worden overge gaan tot unificatie van de zönes in Duitsland. Verder zal het Roergebied onder con trole van de vier mogendheden moeten komen, een reeds goed en wel bekende Russische eis, die evenwel nooit ge paard is gegaan aan enige Russische bereidheid, om de Westelijke mogend heden controlerende invloed in de sov jet ;óne toe te kennen. Molotof's ver klaring, dat aanvaarding van deze re paratie-voorstellen geen voorafgaande voorwaarde is voor de behandeling van de economische kwestie, wordt door sommigen als een tweede blijk van be trekkelijke inschikkelijkheid be- schomvd. maar heeft volgens anderen hoogstens een negatieve betekenis. Voor de zoveelste maal heeft Molo tof ook weer eens het liedje aangehe ven betreffende de plannen der Weste lijke mogendheden om Duitsland vol komen te overheersen en ook de Ameri kaanse plannen, de staatslening aan Europa, hebben het weer moeten ont gelden. De ministers besloten het Britse document als basis voor de bespre kingen te aanvaarden en het para graaf voor paragraaf tezamen met het sovjet-Russische document te be handelen. Nadat het Britse docu ment in zijn geheel zal zqn behan deld, zullen de paragrafen in het sovjet-document, die geen equivalent hebben in het Britse document, wor den besproken. s De ministers bespraken vervolgens het gedeelte van het Britse document, dat handelt over economische kwes ties. Zij kwamen tot overeenstemming behoudens veranderingen in de formu lering. De Britse afgevaardigde, Lord Pa kenham, wees er op, dat Engeland hei nog steeds onmogelijk acht, de aan spraak der U. S. S. R. op 10 billioen dollar aan herstelbetalingen te aan vaarden. De ministers konden niet tot over eenstemming komen over het tweede gedeelte van het Britse document, dat over de verdelging van de bezettings- kosten handelt. Lord Pakenham ver klaarde, dat de uitgaven billijk over de bezettende mogendheden nioeten worden verdeeld. Molotof wilde deze kwestie naar de plaatsvervangers verwijzen, daar de mi nisters zouden moeten weten om welke bedragen het gaat, alvorens zij een be slissing kunnen nemen. Nadat de ministers ^er westelijke mogendheden de beschuldigingen hadden tegengesproken, die Molotof in zijn ver klaring na de opening der vergadering had geuit, werd de vergadering ver daagd. N Tengevolge van de droogte en andere oorzaken is de melkproductie zeer be langrijk beneden de verwachtingen ge bleven. Om nu in de distributiebehoefte te kunen voorzien wordt nu en dan melkpoeder bij de melk gedaan. Het ge volg is: een afwijkende smaak, die vooral in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht tot klachten van het publiek heeft geleid. Om bovenvermelde reden is hieraan ech ter niet te ontkomen. Men zij echter ge rust; de voedingswaarde van de melk wordt er niet door beinvloed. Aan boord van de „Willem Ruys" is een negenjarige jongen geopereerd aan de blinde darm, terwijl het schifc zich op ongeveer honderd kilometer van Malta bevond. De minister van gezondheid van Malta. dr. P. Debon, voer in een kleine vissersboot ^ïaar het schip in gezelschap van een assistent en een narcotiseur. De „Willem Ruys" heeft gisteren in de vroege morgen de reis naar het Verre Oosten voortgezet. De toestand van het patiëntje is bevredigend. In het boek Genesis (toch wel eens van gehoord, niet?) lezen wij, dat God de wereld schiep en alle leven en alle stof daarop tezamen bracht. Als ko ning over dit alles stelde Hij de mens aan, met de opdracht de stof aan zijn geest te onderwerpen. Deze opdracht is door alle eeuwen heen uitgevoerd, maar om- en overspoeld verzonken in een moeras van menselijke, onbeheerste in stincten. Brillante overwinningen -in tech niek en wetenschap werden behaald, maar jammerlijk misbruikt. En bij al dit zoejeen scheurde het men selijk vernuft de sluier weg, welke over, de gehele wereld hing. Dank zij onze door de Algoede geschonken gaven konden wij door de radio de wereld aan onze voeten brengen, als het eigendom van alle rangen en standen. God gaf ons de kans ons leven te verdiepen, onze cul turele schat te verrijken, onze kennis te vergroten, maar ook, méér nog, onze strijd te bundelen, te versterken. Wij katholie ken streden een strijd, die als voorposten gevecht niet onbelangrijke resultaten af wierp. Doch, en nu citeren wij Henk van der Maze: „De nieuwe stoottroepen die nen te worden klaargemaakt, maar met een degelijke scholing, een scholing, die breekt met de methoden van vóór 1940". Midden in de roos!! Want neem eens willekeurig vier radio- gidsen en sla eens na, hoeveel zond- tijd beschikbaar is voor ons, jonge stoot- troepers, die naar scholing snakken."" Rond genomen, drie uur! De helft daar van bestond echter nog uit incidentele uitzendingen. Op 200 katholieke zenduren was precies anderhalf uur voor ons ge reserveerd. O ja, natuurlijk zijn er tien- tallen uitzendingen, welke geestelijke, politieke en sociale problemen oplossen, maar wordt hier niet heel erg over het hoofd gezien, dat wij met eigen proble men zitten? Vergeet men niet, dat onze belangstelling anders gericht is, dat onze verlangens ons qp andere paden drin gen? Duizenden jongeren tobben met finan ciële problemen, met te weinig deskun dige leiding en bekrompen behuizing in de verschillende jongerenorganisaties. Door de radio kunnen al deze problemen radi caal worden opgelost. Eén spreker voor de microfoon en tienduizenden, bereid om pal te staan, maar hunkerend naar onontbeerlijke steun, zijn geholpen. Is dit nu niet mogelijk? Zou het de waarde van de radio als strijdmiddel niet ontzet tend verhogen, doo^ eens meer aan de toekomstige generatie te denken? Wij verlangen naar geestelijk voedsel, doch willen dit niet alleen voedzaam, maar ook tongstrelend hebben. Niet al leen de kwaliteit van een gerecht, maar ook de garnering ervan spreekt een woordje mee. Een verloren kwartiertje op te vullen met een uitzending speciaal voor de jongeren is even nutteloos, als te proberen een rivier te dempen door er ieder jaar een korreltje zand in te gooi en. Een eigen programma, gevarieerd en pakkend, maar voor alles jong en strijdlustig! Te vechten voor zulk een programma is een nieuwe taak voor onze jongeren organisaties. Dit object is groots om voor te vechten, nuttig voor katholiek Neder land om te bereiken. De storm moet ook daveren door de aether. De goede strijd moet ook door dit machtige middel wor den gestreden. De strijd op alle mogelijke fronten als ten uitvoering van God's op dracht! ROERGANGER. Gisteren diende voor de Haagse recht bank een'zaak door mr. Udink ten Cate aanhanging gemaaét tegen „Het Pa rool^, minister Neher en ir. Keiler, welke verband hield met de Gronause zaak van de „Reconstruction Command Netherlands". De eerste raadsman van mr. Udink ten Cate, mr. M. Hartog uit Bergen op Zoom, wees er op, hoe zijn cliënt, die indertijd hoofd van de wederopbouw te Enschede was, volgens pleiter met volkomen medeweten en steun der re gering goederen uit Duitsland liet ko men, die voor de wederopbouw nodig waren en die, in strijd met de Engel se verordening daaromtrent, met marke Werden betaald. Mr. Udink ten Cate nam later ontslag als hoofd van de we deropbouw en ging toen de benodigde goederen in Duitsland opkopen. Deze handel werd gedreven onder de naam van „Reconstruction Command Nether- Midden in* de bosrqke streek tussen Nijmegen en Groesbeek, op een der hoog ste punten van dit heuvelachtige gebied en daardoor van verre zichtbaar, is het Sanatorium „Dekkerswald" gelegen. Hier ademen de patiënten de zuivere en ver sterkende geur der omringende dennen bossen, die een zo uitstekende medicijn voor zieke longen zijn. Het oude gebouwen-complex, berekend op een capaciteit van 275 bedden, was vóór de oorlog ruimschoots voldoende, toen het ziekte-cijfen» voor t.b.c. zich in scherp dalende lijn bevond; het was in ons land zelfs het laagste ter wereld. Thans vormt deze ziekte een der groot ste plagen, door de bezetter nagelaten. Reeds tijdens de oorlog zag men de noodzakelijkheid van uitbreiding van dit herstellingsoord in en een noodsein naar Engeland gezonden in die, tijd, kwam ge lukkig te bestemder plaatse aan. Het vond gehoor bij de Londense regering, die in Zweden paviljoens bestelde. De bouw van deze paviljoens nu kwam onlangs gereed en gisteren was het de dag, waarop de officiële ingebruikne ming plaats vond. Paarsgewijze zijn de houten bouwsels opgetrokken. De verbinding tussen elk tweetal wordt gevormd door een stenen middenbouw, waarin een onderzoek- kamer, Röntgen-afdeling. 1 aboratorium, en bad- en wasgelegenheden voor de pa tiënten zijn ondergebracht, zodat onnodig transport derzieken niet plaats behoeft te vinden. De zes paviljoens, waarvan elk paar de naam van een der Prinsesjes draagt, bieden opname-gelegenheid voor 108 patiënten. Deze plaatsruimte is in middels echter reeds geheel ingenomen, waarmede een aanzienlijk deel van de lange wachtlijst gs afgewerkt. In de nabijheid dezer zieken-paviljoens bevinden zich vyf dergelijke gebouwen Yflor huisvesting der leken-zusters, die hier de verpleging in handen hebben. In een zaaltje van een dezer paviljoens had de openingsplechtigheid plaats. lands". Op zekere dag liep de zaak mis, de marechaussee stelde een onderzoek in Duitsland in en waarschuwde de Engelsen. Om een zondebok te hebben, aldus de raadsman, werd toen mr. Udink ten Cate opgeofferd. Mr. Hartog had zich daarop met ir. Keiler van het dep. van wederopbouw in verbinding gesteld, maar deze weigerde iets voor Udink ten Cate te doen. Deze werd later ver hoord, terwijl geld en goederen van de R. C. N. in beslag werden genomen. De verdediger achtte het onjuist, dat mi nister Neher over deze zaak een inter view aan „Het Parool" had toegestaan, en kwam op tegen het beledigend arti kel in genoemd blad, waardoor mr. Udink ten Cate in moreel en materiaal opzicht schade had ondervonden. De andere raadsman, mr. J. M. Ba rents verklaarde dat mr. Udink ten Cate wegens het beledigende artikel dat gebaseerd was op gegevens van mi nister Neher en ir. Keiler, een scha devergoeding van 50.000 vroeg. Mr. Scholten, die voor de minister en ir. Keiler pleitte, ontkende dat ir. Kei ler inlichtingen aan Het Parool" had verstrekt. Wel heeft minister Neher aan een redacteur van dit blad persoon lek een interview toegestaan. Als de vorm van publicatie beledigend is, dan komt dit ten laste van „Het Parool".* Mr. Scholten wees er ook nog op, dat mr. Udink ten Cate voor eigen zak zou hebben gewerkt en dat hij boeken van de R. C. N. zou hebben laten verdwij nen. Mr. Jolles die voor „Het Parool" pleit te, betwistte, dat de publicatie een be ledigend karakter zou hebben. Er was geen opzet om te beledigen? Voorop stond de bedoeling het algemeen belang te dienen. Na repliek en dupliek waarbij mr. Hartog ten sterkste ontkende, dat zijn cliënt voor eigen zak zou "hebben ge werkt en boeken zou hebben doen ver dwijnen, werd de uitspraak op 8 Ja nuari. bepaald. President Truman, aldus A.P., die vroeger in Missouri verkoper in een herenmodezaak is geweest, toonde, dat hij nog niet vergeten is, hoe hij dassen verkocht. „Ik kan het nog. hè vroeg hij de groep van mensen uit het heren modevak, toen hij de das, die hem aangeboden werd, elegant zo knoopte, als alle verkopers van dassen dit doen. Volgens mededelingen in enige - bla den zou van overheidszijde een door een bepaalde firma vrijwillig in te voe ren prijsverlaging van 10 procent van het door haar gevoerde merk margarine zijn verboden. Het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening deelt mede, dat er geen sprake is van een verbod tot prijsverlaging. Voox margarine geldt slechts een maximum prijs cn het staat fabrikant en hande laar vrij tot prijsverlaging van mar garine over te gaan. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1