Molotof remt herstel-discussie Frankrijks zorgen na de staking DE NIEUWE BONNEN Eind-crisis der conferentie nabij? Gongslag Aetherstuwing en jongeren DE FRANS-RUSSISCHE SPANNING Debat over de koningskwestie Evenwicht tussen lonen en prijzen verbroken Onze bloembollen-export in gevaar? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Extra Bakkers dekken zicli Hij kwam van de bisschop rapport-cleveringa WORDT GEPUBLICEERD Schuman: „Het land herademt weer" Zeep en ei Franse krijgsgevangenen in Rusland de dupe ONDER LO U DE P E 69ste JAARGANG DONDERDAG 11 DECEMBER 1947 No. 20490 DE SLAOLIE KOMT Extra snoep met Kerstmis SJAHRIR N^AR AUSTRALIË i DE MOORD IN CHINA Meer „heilig vuur" schreven we* de jonge maal, mede naar aanleiding van de oproep van het Franse episcopaat. Er is immers .plicht tot beleefd Christen dom. „En het apostolaat, hadden de bisschoppen te verstaan gegeven, „is des te vruchtbaarder, naarmate priester en leek zichzelf onbevreesd, open en sympa thiek tonen ten overstaan van alle wezen lijke waarden der wereld van vandaag". NIET „MEE" DOEN, MAAR Ui „ZELF" DOEN De kern van de zaak beslist HANDEL IPJ BLOEM- TOEWIJZINGEN DAKOTA NEERGESTORT IN TURKIJE oplichter aan het werk HISTORIA DOCET GROTE KAMERMEERDER HEID VOOR DE REGERING KOLENPRODUCTIE IN -NOVEMBER AMER. PERS PROTESTEERT TEGEN INVOERBEPERKING DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45, per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur; H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. - KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Onze Londense correspondent telefoneert ons hedenochtend: Het was niet onverwacht, dat staatssecretaris Marshall gisteren de antithese, welke de conferentie der vier ministers van het begin af beheerst had, scherp stelde door zijn verklaring, dat Amerika zich niet verenigen kaA met betaling der reparatie aan Rusland ten bedrage .van 2500 millioen pond uit Duitsland'» lopende productie, als prijs voor de economische unificatie van Duitsland. Nadat men Dinsdag een aanvang gemaakt had met de eigenlijke discus sies over de grondslagen van een Duits verdrag, en hierbij slechts zeer magere resultaten bereiken mocht, verwachtte men in conferentiekringen weinig an ders, dan dat Marshall zou pogen een besluit te forceren en indien hij hierin niet slaagde zou weigeren enig ander agendapunt te overwegen. Ofschoon hij gedurende de eerste 2 weken blijk van een bijna verwonder- 1 ijk geduld gegeven had, was Marshall in hoge mate ontstemd over de wijze, waarop Molotof de conferentie voor propagandistische doeleinden misbruikt had en het was bekend, dat hij in nog hoger mate dan de Britse en Franse ministers tegen verder traineren ge kant was. Marshall kan niet voor onbepaalde tijd te Washington gemist worden en men houdt er rekening mede, dat hij na het einde van deze week in ieder geval tjjdelijk daarheen zal terugkeren, vooral in verband met de hulpverlening aan Europa waartegen Molotof bijna dagelijks in Lancaster House agitatie voert. De Russische minister maakt de in druk, deze conferentie te willen uitbui ten als de gelegenheid, om de wereld ervan te overtuigen, dat de diplomaten en staatslieden der westelijke mogend heden buiten machte zijn, een regeling van de uit de oorlog voortspruitende problemen tot stahd te brengen. Dit. zou voor hem een middel zijn om h«t ver trouwen in de democratische landen te ondermijnen, terwijl daarentegen de pa rodie, welke hij van daze conferentie heeft pogen te maken, het prestige van de Sovjetregering in een dictatoriaal land gelijk Rusland niet schaden kan. Op Marshall's weigering i-z. <le Russische reparatie-eis, heeft Molotof gisteren niet direct gereageerd, maar het is duideljjk, dat, ter zij nog een wending ten goede intreedt, de eind- crisis der conferentie zich ieder ogen blik kan voordoen. Men heeft de indruk, dat de thans snel toenemende verbetering van de politieke toestand in Frankrijk en de gevoelige verzwakking der commu nistische positie in Jat land, Molotof in hoge mate dwars zitten en hem in zjjn onhandelbaarheid stjjven. Uit het feit, dat de ministers gister avond langer vergaderden dan de voor gaande dag, blijkt, h£>e dringend de toe stand geworden is. Zij behandelden niet minder dan alle punten van het Britse voorstel, maar bereikten slechts ten aanzien van één daarvan overeenstem ming, waarbij 4 punten aangehouden werden. Het Britse voorstel luidt als volgt: „Totdat Duitsland's economie in even wicht is gebra'cht en totdat de door de besturende mogendheden voorgeschoten somden zijn terugbetaald, moet men Duitsland de eis niet stellen, herstelbe talingen te verrichten uit de lopende productie of uit voorraden." Volgens Marshall zou het programma der herstelbetalingen uit de lopende productie slechts op een van de volgende twee manieren ten uitvoer gebracht kunnen worden: 1. De V. S. betalen deze herstelbe talingen, waar Amerika niet voor te vin den is. 2. De Duitse levensstandaard zo sterk verlagen, dat daardoor Duitsland niet alleen een haard van onrust in het hart van Europa zou worden, doch het herstel van de Duitse vredeseconomie en dientengevolge het herstel van Europa voor onbepaalde tijd, zo niet voor goed vertraagd zou worden. Marshall verzocht de ministerraad het volgende besluit te nemen: „Van 1 Jan 1948 af zal niets aan Duitsland onttrok ken worden; tenzij hier een billijke vergoeding in geld of goederen ter ondersteuning van de Duitse economie tegenover gesteld wordt. Dit besluit zal van kracht blijven, totdat door de ministerraad of op andere wijze over- eenkomstig het vredesverdrag wordt gehandeld doch zal niet toepasselijk zijn op reeds overeengekomen herstelbe talingen in kapitaalgoederen." Nadat Molotof verklaard had, dat hij dit onderwerp liever naderhand onder het hoofd herstelbetalingen wilde be spreker: werd het ter zijde gelegd. Overeenstemming werd bereikt over de tekst van het Britse voorstel inzake de Duitse monopolies, die als volgt luidt: „De betrokken Duitse autori teiten zullen voorstellen doen met betrekking tot het uiteenslaan van samenballingen van economische krachten, zoals men die bjj voorbeeld in kartels en dergelijke vindt, benevens voorstellen tot nationalisatie van Duitse industrieën." Over alle andere afdelingen der Britse voorstellen werd heden geen overeenstemming bereikt. Het Franse voorstel, de geallieerde verdeling van steenkolen en- andere be langrijke grondstoffen in Duitsland onder supervisie van de bestuursraad te stel len, werd door Marshall en Molotof, na toevoeging van een Amerikaans amen dement aangenomen. Bevin (Engeland) stelde zijn oordeel tot later uit daar hij geen gelegenheid had gehad het voorstel te bestuderen. Aan het Britse voorstel tot vernieti ging: van de Duitse monopolies werd het volgende Amerikaanse amendement toegevoegd: „Mits dergelijke voorstel len de vrjje keuze van de Duitse bevol king weergeven". Op het soldatenkerkhof van de Grebbpberg vult de burgemeester van Rhenen, jhr. mr£/t Bosch ridder van Rosenthal een urn met aarde van de provincie Utrecht, die Zaterdag a.s. met de urnen, van de andere provincies m het nationaal monument op de Dam wordt geplaatst. Volgende week Donderdag zal een dubbele bonnenlijst worden bekend ge maakt, welke dus zal gelden voor de laatste twee weken van het jaar 1947. Mits voldoende flessen worden inge leverd, zo hebben we destijds gemeld, zal tegen Kerstmis een bon voor slaolie kunnen worden tegemoet gezien. Thans vernemen wij, dat de slaolie op de ko mende dubbele bonnenlijst zal worden aangewezen. Tevens zal een extra snoepbon bekend worden gemaakt van 200 gram. Zoals ge meld stond reeds vast, dat in December tweemaal 200 gram suiker extra zou worden verstrekt. De eerste maal is deze bon met St. Nicolaas aangewezen en nu zal de komende snoepbon een keuzebon worden, waarop men ook eventueel 200 gram suiker zal kunnen verkrijgen. Geruchten over een op handen zijnde keuzebon voor zeep zijn voorbarig te noemen, daar bij de tegenwoordige zeep- positie een dergelijke manier van dis tribueren nog niet verantwoord is. Sjahrir is per vliegtuig naar Austra lië vertrokken voor een rondreis al daar van 14 dagen om goodwill te kweken voor de republiek. Naast bedoelde Gongslag stond het diep schokkende bericht van de moord op twee paters Fraflciscanen en tien Chris- tenen. Beleefd Christendom en onbevreesheid waren hier de oorzaak van de afslachting door communisten. We kregen een daver in onze kop, toen het ontstellende nieuws ons onder de ogen kwam. Mgr. Pessers in China vermoord. De vurige, enthousiaste Tilburger, de toch goedhartige en gevoelige Brabander, de vrolijke makker zijner klasgenoten en ondanks, zijn afkomst de eenvoud zelf. Een op en top Franciscaan, die ongezou- teï de ijdelheden der wereld kon „bezin gen". Als simpel missionaris naar China ver. trokken, bracht pater Pessers het tot bisschop der Wereldkerk... En nu? Gestenigd en onthoofd door een communistisch volksgericht. Student Karei Pessers werd priester en Franciscaan, werd bisschop, werd ten- Ai0 J?^0£8d Ulge Xan Jesus Christus. Als man in de wereld had hii zich alle kunnen verwerven, hij telde dit alles" echter niet en .verwierf de hoogste kroon de kroon der martelaren. Afschuwelijke methoden hebben hem Mgr. Quintinus Pessers OJ'.M., door de communisten in Chihna vermoord en tien van zijn diocesanen geveld. Als Nederlander en missionaris was hij uit getrokken in dienst van de Kerk en Haar zending. Zijn tragische dood doet pijn, aan familie- en vriendenhart. Maar bij alle pijn en noodzakelijke berusting, welk een offervaardigheid tot in het heldhaftige, welk een eer ook. Nederland en de Franciscanen kregen een nieuwe bisschop-martelaar. Nederland en.de Franciscanen kregen een nieuwe missionaris-martelaar in de jonge pater Bruns. Tien Chinezen, ge kerstend uit millioenen in de duisternis, mochten met mgr. Quintinus met recht de hemel in. Woensdag j.l. was een dag van rouw. maar tegelijk een triomfdag. Het „heilig vuur" had weer onsterfe- lijken gemaakt. HENK VAN DER MAZE. In het artikel „AETHERSTUWING" wordt in ons blad van 9 December een suggestie kenbaar gemaakt, die het overdenken ruim waard is. Deze sug gestie komt hierop neer, dat de katho lieke jongeren door hun jeugdorgani saties moeten werken aan het tot stand komen van een eigen radio-programma, dat de belangen van de jongeren op alle gebied behartigt. Bjj het lezen van het artikel zullen velen ongetwijfeld één gedachte gehad hebben: Een mooi plan, maar het ver dwijnt natuurlijk weer Aaar het onder bewuste, waaruit het nooit n^er opge diept zal worden. Waarom nemen de katholieke jonge ren deze suggestie niet in zich op? Waarom klinkt niet en masse een adhaesie-betuiging Omdat de katholieke jongeren schui] gaan in de massa, waaruit ze zich niet durven verheffen, bang hun eigen ik bloot te geven. Ze „doen wel zo'n beetje mee" als ouderen voor hun de weg banen, die gevolgd moet worden. Initiatief nemen, organisatie en uitvoering verzorgen durven zij niet aan, want dan wordt van hen gevraagd, dat zij hun persoon inzetten en dat is toch wel iets waar voor de jongeren grote schroom hebben. Terugkomend op het artikel „Aether stuwing" zij vermeld, dat schrijver als doel voor het eigen radio-programma ziet de voorlichting over hun dagelijkse problemen. Een polemiek voeren over het geopperde, dat door de radio een radiale oplossing gevonden wordt voor de financiële moeilijkheden, het te wei nig aanwezig zijn van deskundige lei ding en de bekrompen behuizing is de k„™eling niet' 'Dit zou ons buiten de van de zaak voeren, waardoor' we liniëren van wat tot die problemen be. boort is van latere orde. Als doel ziet de schrijver de voorlich ting, die primair is. Wat velen als secondair zullen beschouwen is het mid del om tot het doel te komen. Toch is het middel van nog groter belang dan de voorlichting. Het middel geldt voor enige „ontpopten", de voorlichting heeft betekenis voor de massa. Wat als primair beschouwd wordt is geheel subjectief. Men kan de voorlichting als primair beschouwen, omdat vele jonge ren hiermee gebaat zijn; men kan het middel als primair beschouwen omdat hiermede enige „ontpopten" gebaat zijn in een veel intensievere graad dan bij de massa. Het middel houdt immers in, dat jongeren door hun jongeren-orga nisaties de problemen van hun jaar genoten zullen behandelen, waarmee wo bereiken, dat zjj leren iets van hen zélf weg te nemén, zij zich bewust worden van de plaats der jongeren in de maat schappij en er een contact gelegd wordt tussen jongeren-organisaties van ver scheidene steden. Deze bijkomende verschijnselen, sa mengevat in het middel, zjjn van het allergrootste belang. Onder deskundige leiding kan de inschakeling van een eigen radio-programma in het geheel een der beste middelen zijn om te voor komen, dat, de jongeren vallen in de bekrompenheid en sleur van hun da gelijkse bestaan. J. OVERGAAGk van visi„« beiopen in een labyrinth van visies en suggesties te geraken netgeen een vertraging van de 5 ten gevolge heeft. De dagelijkse p^obf" men laten we als al-grootheid. Het de- In- de Alblasserwaard en het Oosten van Zuid-Holland is een uitgebreide han del in bloem-toewijzingen ontdekt. Di verse broodbakkers hadden een aantal van deze toewijzingen gekocht ter dek king van hun tekort. Alles bij elkaar werd voor ruim 100 ton in de handel gebracht, doch meer dan de helft hier van kon nog in beslag genomen worden Tegen 60 personen werd proces-verbaal opgemaakt, terwij] drie verdachten in verzekerde bewaring zijn gesteld. Een Dakota C-47, op w^g van Rome naar Athene, is in het Westen van Tur kije neergestort bij het dorp Susigirlik in de provincie Ubakikeshir, meldt A.P. Vier inzittenden konden zich met pa rachutes in veiligheid brengen. De ge redden zijn op de helling van een heuvel gedaald en naar Balikeshir vervoerd. De Amerikaanse militaire attaché in Irak was ook aan boord. Een C-45 Skymaster van de Ameri kaanse luchtmacht is in een bijna ontoe gankelijk gebied op New Foundland neergestort. Het had 29 personen aan boord. Reddingsploegen hebben gister avond het wrak bereikt. ®?n Amerikaanse Dakota is aan het 01Iïj v.an ae 'andingsbaan van het vlieg veld Andrews neergestort en in brand gevlogen. Van de 6 inzittenden kwam er 1 om het leven Een licht een-motorig vliegtuig is in Oklahoma neergestort en in brand ge- Vlogen. Onder de wrakstukken vopi men drie lijken. Verschillende personen te Goirl# ont vingen dezer dagen bezoek van een „heer", die voorgaf in aansluiting aan de desbetreffende oproep van 't Episco paat ter informatie uitgezonden te zijn of er bij de familie een pleegkind kon worden opgenomen. Nadat daartoe allerlei gegevens waren verstrekt, volgjïp tenslotte het verzoek een financiële bijdrage te willen geven, waaraan door sommigen werd voldaan. Later kwamen zij tot de ontdekking, dat zij slachtoffer waren geworden van een oplichter. Naar wij vernemen, heeft de minister raad besloten over te gaan tot publicatie van het rapport-Clevermga inzake de houding van verschillende Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers in niet- bezette landen tijdens de oorlog. De openbaar making van het rapport kan eerstdaags worden tegemoet gezien. Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenochtend: De opheffing van de staking heeft een ontzaglijke ontspanning gegeven. Ook in het mijngebied, waaruit de troepen zijn terug getrokken, is het werk nu harvat. De strijd tussen regering en communisten duurt onverminderd voort en wordt nu gevoerd op het terrein van het economisch herstel. In die strijd staat de regering voor een bijna bovenmenselijke taak. Men rekent uit, dat de stakingsperiode aan de nationale economie een verlies van 100 milliard franes heeft opgeleverd. Daar staat tegenover, dat de wijze, waar op Frankrijk aan de communistische aanval heeft weerstaan, de kans op krachtige Amerikaanse hulp heeft ver groot en dat ook jn j,et land zelf een groter bereidwilligheid is ontstaan om de offers te brengén, de vraagstukken blijven toch van enprme omvang. De stakingen doen 2 millioen ton ko len derven. Trekt men daar 600.000 van af die „uitgespaard" zijn door het stil liggen der industrie dan houdt men nog een achterstand 'van 1,4 millioen ton over, waarin men de verstoorde econo mische kracht kan uitdrukken. Financieel heeft het Stilliggen van het zakenleven een enorme credietbehoefte en noodtoestand opgeleverd, waaraan slechts het versnelde werken van de bankbiljetten-drukkerijen remedie kan bieden. Met beduchtheid wordt dan ook heden de weekstaat van de Franse bank afgewacht, die echter nog een week achter is. De commissie voor de financiën van bet parlement heeft zich met grote meerderheid uitgesproken voor de hand' having van de begroting van 1947. Dit betekent, dat het parlement niet zflu ♦ijd wil verliezen aan een uitgebreide begrotingsbehandeling, maar ook, dat men het komende jaar zal voortsukke len met voortdurende aanvullingsbe grotingen, want de cijfers hangen nu volkomen in de lucht, aangezien alleen voor de salarissen reeds een verhoging van Ilo milliard nodig is. Een zeer aanzienlijke verhoging van het prijspeil kan niet uitblijven. Mayer verklaarde reeds, dat de regering zich verzet tegen het toekennen van de sub sidies tot handhaving van de prijzen van artikelen van bet noodzakelijkste levensonderhoud. De toegestane loons verhoging drijft de kolenprijs op met 171 francs per ton, het spoorwegtekort met 7 milliard, ongeacht de 'gevolgen der loonsverhogingen het gas met 2 milliard. Heel het prijs- en loonevenwicht, maar ook het evenwicht tussen de prjj zen onderling, moet herzien worden. De landbouwprijzen liggen op het ogenblik tussen 12 tot 20 maal de prijs van 1938 en zullen door loonsver hogingen en overige Prijsstijgingen nog iets hoger moeten worden vastgesteld. Mayer wil nu de industrie opvoeren tot het evenwicht bereikt is met de landbouwprijs. ellende, onrechtvaardigheid en ex ploitatie van de nood. De stakingen zijn het iandaduur te staan gekomen. Tot de vele verliezen van de drie weken staking behoren meer dan twee millioen ton steenkool en 400.000 ton staal." Schuman verzocht de boeren, al hun producten beschikbaar te stellen. Hij deelde mede, dat de regering van deze week af besprekingen zal voeren, over een algemene regeling van de economi sche en sociale problemen. „Indien iedereen tegenover deze taak eenzelfde welwillendheid aan de dag legt, zal er een algemene hoopvolle gezindheid ont staan. Indien dit echter niet gebeurt, zal de regering tonen, dat zij haar gezag evenzeer kan gebruiken tegenover de genen, die, ellende verspreiden, als tegen over hen, die wanorde stichten. Schuman wees op de ernst van de toe stand en gaf drie middelen ter oplossing aan: verhoging van de productie, Ameri kaanse hulp en betere verdeling van de hulpmiddelen. De regering zal een snelle actie tegen inflatie inzetten. Het bestuur van de C.G.T. heeft be kend gemaakt, dat het zal blijven strijden voor „de bevrijding van de ge- arfesteerde stakers en de herroeping van de anti-stakingswetten." Het nationale C.G.T.-congres van 19 December zal worden verdaagd, tot de regeringsvoorstellen betreffende de lonen die Dinsdagavond werden aan vaard van kracht zijn geworden. De Franse premier, Robert Schuman zeide gisteravond in een radiotoe spraak: „Het werk wordt hervat, het land herademt weer. De enige over winning, waarop de regering eens trots hoopt te zijn, is een overwinning op Voor het tijdvak van 14 t.m. 27 December 1947, zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 713* 955 Algemeen: 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam. stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 053 Algemeen: 250 gr. zachte zeep. 052 Algemeen: 2000 gr. brood (geldig t.m. 20 December.) 050 Algemeen: 1 ei. 044 Reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 20 Decemher.) 045 Reserve: 250 gr. citroenen (reeds aangewezen voorinl.bon.) 047 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 20 December.) Bonkaarten Kd, Ke 713. 555, 556, 557 Algemeen: 250 gr. suiker boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam stroop enz. of 250 gr. versnaperingen 553 Algemeen: 500 gr. zachte zeep. 552 Algemeen: 800 gr. brood (geldig t.m 20 December.) 550 Algemeen: 1 ei."" 544 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m 20 December.) bakmeel of' kindermeel of kinder biscuits. Bonkaarten Ma Mb Mc, Md, Mh 713 (bjjz. arbeid, a.s. moeders en zieken.) 1015 Suiker: 250 gr- suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr, jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. Qa, Qb, Qc 711, T 01, T 02 Tabak: 1 rants, sigaretten of kerf tsfosk T 03 Tabak: 2 rants, sigaretten of kerf tabak. T 01 Versnaperingen: 200 gr versnape ringen, of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam stroop enz. T 03 Versnaperingen: 100 gr. versnape ringen, of 100 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 200 gr. jam stroop enz. De reeds aangewezen bon 045 reserve voor citroenen moet uiterlijk op 13 Dec. bij een handelaar in citroenen worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van serie R van de bonkaarten 711 kunnen worden vernietigd Voorts zijn niet aangewezen en kunnen worden vernietigd van de bonkaarten 713 de bonnen: 029, 526 t.m 529 Algemeen, 010 t.m. 012. 018, 517, 518 Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Het was te verwachten, dat de Fran se regering- de niet volgens de diplo matieke spelregels uitgebrachte nota van Moskou onontvankelijk zou verklaren. Men wil hier de. zaak niet groter zien, dan zij werkelijk is. Het publiek houdt over het algemeen de Russische houding voor een gevolg van slecht-gehumeurdheid, nu de po litieke partij, die zich altijd op Rus land beroept en van de kominform haar instructies ontvangt, zulk een geweldige nederlaag heeft geleden. Dat de handelsbesprekingen zijn af gebroken, wordt beschouwd als een middel om het de week vóór de jongste verkiezingen aangekondigde Russische graan niet te leveren. Wat echter bepaald kwaad bloed zet, en wat vooral in Elzas-Lotharingen tot een grote droefenis heeft geleid, is het wegsturen der repatriërings-commissie.- Ongeveer 23.000 Elzassers bevinden zich nog in Rusland. Zij behoorden tot de door Duitsland ingelijfden, die door de Russen als Duitse krijgsgevangenen worden beschouwd. Tót nog toe hebben ,^,de Russen een grote onwilligheid aan "de dag gelegd om omtrent die mensen enig licht te verschaffen. Dit is onge twijfeld de meest bittere kant van het geschil, waarvan nog niet zeker is, of het Vrijdag in het parlement zal wor den behandeld. Er zijn 2 interpellaties aangekon digd en men verwacht van Gaullisti sche zijde daarbij een scherpe aanval op de politiek van Bidault, dié Frank rijk de rol wil doen spelen, tussen de sovjetpolitiek en de Angelsaksische verzoenend op te treden, De weinig inschikkelijke houding van Molotof t.a.v. het Saar-vraag- stuk, versterkt de oppositie tegen die politiek zeer, temeer daar zij de na tionale partjjen zeer versterkt tegen de communisten, die tot dusver de houding van Moskou in dé Saaf- kwestie hebben verdedigd. Daar ook de regering de zaken niet op de spits wil zien gedreven, is het mogelijk, dat André Marie, die het interim van buitenlandse zaken heeft, aan het parlement zal vragen, het debat te beperken tot een informatief karak ter. Inderdaad, de geschiedenis onderricht ons en Caesar schreef dan ook terecht, dat wie de geschiedenis niet kent, altijd een kind blijft. Deze waarschuwing van de Romein hadden de Duitsers blijk baar in zoverre ter harte genomen, dat zij de historie leerden tot het tijdstip, waarop half Europa weleer onder Duit se invloed stond. Seyss-Inquart heeft getracht ons te „ontgroenen" door geschiedenisles te geven en ons daarbij tot vervelens toe de lotgevallen van het Heilige Roomse Rijk voor te houden. Wel heeft hij daarbij „vergeten" te vertellen, dat dit Rijk er -wel een beetje anders uitzag dan de hei dense staat van Hitier. Doch daar moch ten wij het tijdens de bezetting niet over hebben en aan de kranten was het zelfs verboden om het woord „modern-heiden- dom" te gebruiken. De Nazi's wisten drommels goed, dat zij te dezen in een glazen huisje woonden. Dit teruggrijpen in de historie diende om te bewijzen, dat wij Nederlanders eigenlijk,allemaal Germanen zijn en dus moesten wij de bezetting opvatten als een actie van Hitier om ons arme Neder landers als verloren schapen terug te voeren in das Heim. Nu bleken de Hollanders nog te veel kind om de geschiedenis te kunnen waar deren en onze bevrijders vonden ons weerbarstige varkens, aldus met de ver taling van hun visite-kaartje te koop lopend. Wij hebben altijd gedacht, dat die his- torie-propaganda een gepatenteerde stunt was van de Nazi-bonzen, maar nu blij ken onze Oosterburen van vandaag in da geschiedenis nog beter thuis dan Seyss- Inquart c.s. U heeft toch het rapport ge lezen van de door de vertegenwoordi gers van 18 langs de grens gelegen Land- kreise ingestelde Duitse grenscommissia inzake de van Nederlandse zijde gefor muleerde eis tot schadevergoeding in de vorm van annexatie van Duits grondge bied langs de Nederlandse grens? In dit document wordt niet zo ver te ruggegrepen in 't verleden als door de Göbelsen, voor wier bespiegelingen men zijn schouders kon ophalen als zijnde volmaakt verleden tijd. Neen ditmaal blijft men dichter bij huis en blijken de jaren 1816 en 1817 ver genoeg te zijn. Toen hebben wij, aldus de Duitse be schuldiging, een dertigtal plaatsen toe gewezen gekregen, welke Duits waren. Als wij, Nederlanders thans grenscorrec ties wensen, dan moeten wij maar den ken. dat wij die toen reeds bij voofuit- b^Iing hebben verworven. En wanneer wij nog niet tevreden zijn, dan dienen wij naar België en Luxem burg te gaan, want die staten hebben ge deeltelijk bij het koninkrijk behoord. Wat het laatste betreft, hier zou men kunnen spreken van een trap tegen het Luxebeen van de Ned.-Belg.-Luxemb. sa menwerking. Maar die zet van 1816'17! Dat Hitier daar niet mee op de hoogte was! Dan had hij met een braaf gezicht kunnen zeg gen: terug die Duitsers of ik kom ze ha len. En dan hadden wij ze natuurlijk niet gegeven zo zijn wij nu eenmaal en de Duitsers waren gekomen zo zijn zij nu eenmaal. Maar dan niet gelijk een dief in de nacht doch als een „onbaat zuchtige verlosser van een onderdrukte minderheid". Eftfin een volgend maal beter, moeten de agressoren onder onze buren zich maar troosten. Mochten deze weer gele genheid krijgen voor een Duitse agressie ve machtsontplooiing, dan hebben zij nu reeds een prachtig motief in petto om ons land aan te vallen. Waar de geschiedenis al niet goed voor is! Maar wij zullen onze kennis van de historie ook niet verwaarlozen en behoe ven slechts te denken aan 1940 en.... 1947 om te weten, wat-was en komen kan. Want genoemd rapport kan door zijn ontstellende inhoud, welke bewijst, dat men aan de andere zijde van de grens niets geleerd heeft en niets veranderd is, een kind in één nacht volwassen doen worden. Historia maar ook Germania docet. Doch ongetwijfeld een lesje, dat tot ernstig nadenken stemt. ANALYST. 546 Reserve: 500 gr, bloem of zelfrijzend I Reserve, 002, 003, 503'melk. Onder zeer grote belangstelling is gis terenmiddag in de Belgische kamer het debat over de koningskwestie gehou den. Nadat Buset (soc.) zyn inleniellatie had ingediend en getuigd had "van de verknochtheid aan de prins-regent, verklaarde hij, dat, wanneer de ka mer het vertrouwen aan de regering zou ontzeggen, de socialistische partij vastbesloten is haar medewerking niet aan een andere ministeriële formatie te verlenen. Spreker was van oordeel, dat eerst in 1948 een oplossing voor het konings-pro- bleem gevonden kan worden. In ieder geval, zo zeide hij, is het standpunt, dat de soc. partij heeft ingenomen, onher roepelijk. Buset besloot zijn toespraak met er bij de aanwezigen op aan te dringen, hun vertrouwen in het beleid van minister Spaak uit te spreken. Hierna besteeg de heer Spaak het spreekgestoelte. Hij begon met te her inneren aan de regeringsverklaring, waarbij werd bepaald, dat de regerings partijen er naar zouden streven een op lossing te vinden voor de koningskwestie. Spaak gaf verslag van zijn correspon dentie met de koning en was van e- ning, dat -hier politieke meningen te genover elkaar staan. Het antwoord, dat' de koning hem gegeven heeft, was wel iswaar niet in elk opzicht bevredigend, maar evenmin geheel af te wijzen. Spaak was van opinie, dat de koning te goeder trouw is geweest .Hij (de koning) heeft zelfs geloofd zijn land van nut te zijn. Maar hij heeft daarbij de grondwet slecht geïnterpreteerd en een andere op vatting dan wij gehad aangaande onze plichten tegenover onze geallieerden, al dus Spaak. De Schrijver (kath.) verklaarde, dat zijn partij, evenmin als de socialistische, van haar standpunt is afgeweken. De Schrijver, die eerst in het Vlaams sprak en vervolgens in het Frans, bracht hul de aan Spaak voor zijn pogingen. Hij betreurde het. dat de regering geen ver- Hnring vennbPoeerd heef' w-nruif bliikt dnt de koning tuist ge1- «deld heeft Dearno commentn-iepvrje De Storiiver de verklaring des krm'ngs en de brief aan de regent van 1945. Voor de communisten sprak Marteaux, die de koningskwestie als afgedaan be schouwde. Leopold III kan volgens hem nog slechts de koning van een partij (de Katholieke) zijn. Devèze (lib.) gaf het standpunt van zijn partij weer .dat niet afwijkt van dat op 20 Juli 1945. Hij verlangde af treden van Leopold ten behoeve van prins Boudewijn. Eerste minister Spaak verlangde nog heden (Woensdag) een uitspraak van de kamer. Hij nam een tussenstand- punt in. De koningskwestie kan thans niet opgelost worden. Dé voorzitter van de kamer, Van Cauwelaert, stel de voor, Donderdag te stemmen over de vertrouwenskwestie. Onder toejui chingen van links en rechts ver.langde Spaak nog heden die stemming. Daarna had een incident plaats tussen de vroegere liberale minister Van Glab- beke en de Katholieke vertegenwoordi ger Jules Descamps, die handgemeen raakten. De voorzitter schorste daarop de vergadering. Tenslotte nam de kamer de voor gestelde motie van vertrouwen in de regering aan met 152 tegen 32 stem men. Bij de hervatting van de vergadering werden de heren Van Glabbeke en Des camps niet meer toegelaten. De productie van de steenkolenmijnen in November beliep 843.650 ton (Oct. 920.600). Het aantal werkdagen be droeg 24 tegen 27 in October. De ge middelde productie per werkdag is daardoor gestegen van 34.100 in Octo ber tot 35.150 ton in November. In November werden ingevoerd in totaal 241.450 ton tegen 325.400 ton in October, De „Washington Post" van Dinsdag schrijft: „Terwijl vele leden van het Con gres eisen, dat de verarmde landen van Europa stappen nemen om zichzelf te helpen, ziet Nederland zich gesteld voor het gevaar door een Amerikaanse maat regel belemmerd te worden in zijn po gingen om hieraan gevolg te geven. De toekomst van de Nederlandse ex port van bloembollen en sierplanten naar Amerika, welke export zijn voornaamste middel om Amerikaanse dollars te ver dienen is, hangt grotendeels af van de beslissing, die het Amerikaanse departe ment van Landbouw zalnemen met be trekking tot de beperking van de invoer van deze producten onder het voorwend sel het binnenkomen van plantenziekten in de V. S. te verhinderen. Na de „hearings", die onlangs over deze kwestie zijn gehouden, overweegt het departement thans hoever het kan gaan bij de uitoefening van zijn nieuwe bevoegdheid op dit gebied, die het Con gres in zijn laatste zitting heeft goedge keurd. De Nederlanders, die reeds sedert 1880 bloembollen, naar Amerika expor teren, verkeren door deze kwestie *5n verlegenheid. Zij aarzelen voort te gaan met hun na de oorlog uitgewerkte plan nen om de bloembollenteelt uit te breiden of meer zeldzame variëteiten te ontwik kelen van rozen, azalea's en andere plan ten, waarvoor zij verwacht hadden een markt in de V. S. te vinden, zolang zij niet weten of deze producten al of niet van invoer in de V. S. zullen worden uitgesloten. Wanneer dit geschiedt, zal de gehele Nederlandse economie hieronder te lijden hebben. Het vorig jaar maakten Nederland's vqfkopen van bloembollen en sierplanten aan Amerika ongeveer 1/3 uit van zijn totale export. Zeer zeker zal niemand de waarde willen ontkennen van de pogingen om de plantenziekten buiten de V. S. te houden, doch daar het Nederlandse zaaigoed tot dusverre steeds zuiver en gezoncj is geweest, lijkt aan dringen op verdere beperkingen op het ogenblik te ver doorgedreven. Tevens schijnt het van financiële kortzichtigheid van de. zijde van Amerika té getuigen om hulp aan Nederland in het kader van het plan-Marshall te overwegen en te gelijkertijd dit land de middelen te ont houden om mede te werken aan zijn eigen herstel".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1