Nieuws ui, STAD e„ OMTREK b Kerstmis ook voor de zeeman Grootse plannen van het Apostolaat ter Zee LAATSTE BERICHTEN De handel in groente en fruit BIM Komeet „Mars" R RIKA HOPPER VEROVERDE SCHIEDAMSE HARTEN eeldspraak Geheugen- Hulp Van Blaam gezuiverd ADIO op de programma VRIJDAG 12 DECEMBER 1947 PAGINA 3 MET ANTI-PATHIEKE ROL Huldiging door Burgemeester Klein LIEFDADIGHEIDS- NACHTVOORSTELLING NOG OEFN HAÜS«F POSTDUIVEN-TENTOON STELLING KL AVER J AS-COMPETITIE BURGERLIJKE STAND SINT NICOLAAS-NASLEEP met EEN salonboot DE HAVENS IN SGUOOLMELK 22 CENT een"' Sbds enigen^ J?*™* °P EXCELSIOR-WEEKEND De minister over de winstmarges iii TQTALISATOR EN VOETBAL POOLS door J. HOCKING Dus.,, U geeft me... geen ontslag? in haar eigen huis, het huis, dat Bar nabas haar geven zou. Ze had zich voorgesteld, met hem een eenvoudige IN JANUARI RESTITUTIE VERHOOGDE KOLENPRIJZEN ONDERZOEK OP MADOERA BEGRAFENISONDERNEMER BEROOFDE GEFU9ILLEERDEN TWEE ZWALUWENPLOEGEN SAMENGESTELD STAKING TE ROME VERLOOPT NEDERL VRACHTENMARKT Het geeft n goede kijk op de actrice Rika Hopper, dat zij voor een jubileum stuk geen rol koos, die haar by voor baat de sympathie van het publiek zou doen verwerven. Integendeel, haar moe der-rol in „Het glazen paleis" had meer van de ongeluk-zaaiende vrouw, die in de warm-bloedige dagen van het volks toneel bjj een analoge rol, fluitconcer ten en boeh-aubades aou hebben uitge lokt. Zij deed ook geen enkele poging om anders te zijn dan de fel-egoïstische .moeder, die haar kinderen heeft opge voed tot afleiders van liefderijke zorg en genegenheid, die moederliefde heet, maar eigenliefde is. In haar eigen ogen zoals dat meestal gaat is zelfzucht een on deugd, die haar volkomen vreemd is. Zo kan het gebeuren, dat zij verblind van eigenliefde het geluk van haar bei de zoons dreigt op te offeren aan haar levensbehoefte: zichzelf te vinden in de z.g. liefde, waarmee zij anderen om ringt. Het toneelspel plaatst ons midden in dit proces. De oudste zoon van mevr. Phelbs is thuis gekomen van een twee jarig verblijf in het buitenland, waar hij zijn vrouw heeft leren kennen. Ver van huis reikten de kluisterende moe derarmen niet, maar nu zij haar jongen weer onder haar bereik heeft beginnen haar pogingen om het verloren 'errein te heroveren; het terrein, dat aan de vrouw een biologe behoort. Met die menselijk instinctieve en intuïtieve listigheid, die het doel terugvinding van de slechts door zorg voor de kin deren volledige eigen persoonlijkheid weet te camoufleren met het schiindoel, de toekomst van de zoon Tom als ar chitect en van de zoon Robert als „idealist", begint zij te wrikken in bei der liefdeleven met behulp van de steunpunten, die haar opvoeding vanaf de vroegste tijden in de karakters van de jongens heeft gelegd. Zij heeft aanvankelijk succes. Robert, het pappot-kind, dat zijn gevoel van eigenwaarde ontleent aan het door zijn moeder geconstrueerde excuus voor zijn nietsmuttigheid, zegt als „idealist" zjjn verloving op met het meisje, dat die gezond-realistische kijk op de dingen heeft, die wij de winst in d" „vrouw v zn tegenwoordig" mogen noemen. Tom, blijkt aanvankelijk eveneens toe gankelijk voor de intriges van zijn moe der. Het komt zelfs tot een conflict met zijn vrouw, dat opgelost wordt door de dood van Hester, de ex-verloofde van Rob. De jongens nemen het enig juiste v - sluit en scheuren zich van de moeder „Als je me nou, ik dacht, dat u met St. Nicolaas mee naar Spanje was?" „Nee Bouwer, ik ben er nog en zoals ik in andere kranten lees, is de Sint evenmin vertrokken naar het land der appelsienen" „Dat zegt u goed: in andere kranten. Waarom heeft ons blad zo weinig van die St. Nicolaasfeestjes geschreven?" „Ten eerste, omdat het niet bij te houden zou zijn, ten tweede, omdat het te eentonig zou zijn en ten derde, omdat een mooie traditie een mooie traditie moet blyven". „Vindt u het dan met aardig al die .feestjes voor de kinderen?" „Nee Bouwer, eerlijk gezegd: nee. Zoals het met al onze mooie dingen gaat, als de „business" of de persoonlijke eerzucht er zich meester van maakt. Het verguld sel is er af, de plaatjes zijn beduimeld „Dat snap ik niet, meneer". „Dat zal ik je zeggen, Bouwer. Vroeger in mijn kinderjaren, begon St. Nicolaas een paar weken van te voren met een snoepje, of een appel in de schoen; soms lag er niets in, omdat we stout waren geweest, maar zeker begonnen we niet een maand van tevoren met een mat- tenklpppertje, een telraampje, een auto met mechaniek of dergelijke nojisens, die alleen in het brein van fantasieloze en Bemakzuchtige ouders kan opkomen". ru ^at gebeurt toch niet". verscheidene van dergelijke gevallen persoonlijk meegemaakt, maar er was nog iets anders. Wanneer We lang zaam in de stemming waren geralkt vSi verwachting, omdat de Sint er nog'niet officieel was, kwam de dag, waarop de Heilige Man door het Gemeentebestuur werd ontvangen en een rondrit maakte. De ziekenhuizen en de tehuizen voor ouden van dagen werden door hem be zocht". „Dat is nu toch ook gebeurd „Ja, maar het ging toen met meer plechtigheid enhet duurde korter. Vijf December was pakjes-avond voor de groten, 6 December was St. Nicolaas- morgen voor de kleinen - ook die traditie is er helemaal uit. Men laat de kleintjes tot 12 uur op - en dan ging St. Nicolaas weer terug naar Spanje en bleef hij niet tot Kerstmis bezoeken brengen aan buurt verenigingen, waarvan het bestuur niet meer vindingrijkheid heeft, dan het or ganiseren van de jaarlijkse feestavond met derde-rangs variété en een St. Nico- laasfeest voor de kinderen, omdat de leden toch contributie betalen". „Ik begin werkelijk voor uw standpunt te voelen, maar wat denkt u dan van de personeelsverenigings-sinterklaas-feesten? „Van hetzelfde laken een pak. Er wordt van alle kanten geschreeuwd om de zelf standigheid en de onafhankelijkheid van de arbeider, maar hij laat zich intussen de kinderen incluis - met zijn hele vrije tijdsbesteding en ontwikkeling binden aan dat soort goedkope lol, dat voor ieder geschikt moet zijn, dat zgn. niemand mag stoten, dat geen onderscheid maakt of geen hokjes zet, maar dat zo'n beroerd en ergerlijk soort vervlakking oplevert". „Vindt u dat werkelijk zo gevaarlijk?" „Meer dan gevaarlijk, Bouwer, cata- strophaal Die dingen kweken juist een critiekloos peil in de verhouding werk gever-werknemer". „Dus dat is wat de K.A.B. noemt „Fa- briekscultuur". „Juist Bouwer, fabriekscultuur. Er is heus niet zoveel veranderd in de loop der jaren. In de tijden van de verplichting tot kopen in de fabriekswinkels was het de binding aan het bedrijf door de eerste levensbehoeften. Nu is cultuur het mode- Woord en dus worden de personeels- en ontspanningsvereniging te hulp geroepen. Het is allemaal met hetzelfde sop over goten, maar de arbeiders zelf staren zich blind op de leuze: versteviging van de onderlinge band in het bedrijf. Het heeft door de ogendienerij in de practijk meer van een breukband". „Aardige beeldspraak meneer, maar ik moet verder. We praten er nog wel eens Over". „Bouwer, wees gegroet van VEBITBIM" los. Een gedesillusioneerde vrouw blyft achter. Rika Hopper heeft deze avond tot de hare gemaakt. Rond haar hing- de sfeer van de oude school, waarin men ver trouwen heeft, waarvan men de kracht bjj het eerste gebaar voelt; maar die de grote winst van de moderne schooi moet missen: het ontbrekei van het soms té dramatische, het té toneel matige effec-t. Was het einde niet ster ker geweest zonder de tranen? Aan Ank van der Moer scheen het ge hele gebeuren voorbij te gaan- Zij steunde niet alleen merkbaar op de souffleur, maar gaf tekenen van een der gelijke automatische gedesinteresseerd heid in het gehele stuk, dat zij zelfs op de hoogtepunten van haar spel niet kon vergeten, dat heur haar verward dreigde te raken of een vuiltje haar japon be smette. Welk een enorm verschil met Lous Hensen, die in de scène met Robert zo n voortreffelijke spel vanuit het hart weg gaf, dat zij hierin alle overigen ver ach ter zich liet. Henk Rigters overtuigde als de zoon, die zich los gemaakt neeit van Moeder, maar nog te vangen bUikt te zijn in die overrompelende liefderijke zorg. Van Gerard Rekers kon niet gezegd worden, dat hij overtuigde. De kansen, die hem geboden werden, ne®ff ge mist, hoewel wij toegeven, dat het moei lijk was, om de weke figuur van Robert gestalte te geven. De leiding van Cor Hermus proefde men van het begin tot het einde. Het was ook qua decor een echte „Comedia"- voorstelling. ..Laat ik U aan het begin van mijn speech de bloemen overhandigen in plaats van aan het eind. want U draagt ze gracieuzer" aldus begon burgemees ter Peek met 'een charmant compliment zijn huldigings-speech. Hij verzekerde de jubilaresse. dat zij vrienden gemaakt bad in Schiedam, ondanks haar weinige optreden hier." Met dit publiek hebt U minder moeite gehad om het voor U te winnen dan met uw bpide zoons". Spr. hoopte, dat zij evenals Louis Bouw meester, ook baar 80e verjaardag nog op het toneel te vieren. Mevr. Hopper bedankte voor de vrien delijke woorden. Zij was blij. dat zij een plaatsje in de harten van de Schiedam mers had veroverd. Mooie berinneringen bad zij aan de overleden burgemeester, mr. dr. van Haaren. die zij in Suriname gekend bad: zij vond het heerlijk, dat mevr. van Haaren en haar jongste doch ter onder baar gehoor waren, evenals d'okter Meijer een van haax* goe-cie vrien- den. Ik hoop nog vaak met Comedia in Schiedam te komen, aldus besloot zii ha=r dankwoord. Van haar eerste verschijnen af op het toneel tot en met de laatste woorden, was de volle zaal zeer gul met applaus- De Nederlandse Bond voor Militaire Oorlogsslachtoffers organiseert op Don derdag 18 December a.s. in het Passage theater een nachtvoorstelling, die om 's avonds 12 uur begint en tot 's morgens 5 uur duurt. Het theater werd kosteloos afgestaan; de artisten werken belangeloos mee, zodat de bruto-opbrengst ten goede komt aan de Bond. Deze heeft zich ten doei gesteld steun in de ruimste zin van het woond, o.a. financieel en moreel, te geven aan de oorlogsgewonden uit de Mei dagen van '40 en de weduwen der toen overleden militairen, evenals aan de ge wonden van de Indonesische operatie gebieden ei* de weduwen van de daar gesneuvelden- De burgemeester zal de avond openen, waarna een reeks van de bekendste variété-artisten zal optreden. Het pro gramma vermeldt o.a. John de Vri.es, dè Kilima Hawaiians, Cees de Lange, Andree du Laneelle, Clem Clemens in het voor- nachtprogramma, terwijl Willy Vervoort met zijn gezelschap in de na-nacht de revue „Cheerloh Holland" zal brengen. Vanaf Maandag is de kaartverkoop aan de cassa van het Passage-theater. Op de centime*er-markt Nadat Woensdagmiddag de burge meester, Mr. J, W. Peek, het eerste certi ficaat, bewijzende het bezit van vierkan te centimeters Dam-plantsoen, gekocht had, ontstond er enkele ogenblikken een hausse aan de markt. Rond het S.W.T.S.- huisje, verdrongen zich de eerste kopers, onder wie ook de gemeente-secretaris! mr. N. J. Post. Voor de officiële opening waren er reeds belangstellenden aan het loket geweest maar de eerste burger van de stad had de voorrang. In een korte toespraak wenste hij het werk-eomité veel succes met de actie Hij dankte de organisatoren van de S.W.I.S.-aotie voor het belangeloos afstaan vpn een deel van hun kantoorruimte in de bureaux-wagen 8an de Koemarkt. De heer Kamt), voor zitter van het werkcomité, wekte de Schiedammers op, om niet als minste uit de strijd te komen in d»-e nationale actie voor een nationaal doel. Sinds die eerste drukte is het vrij stil geworden rond het, huisje. Wij zouden de v<Jorbi.lEangers willen aanraden om even sta te blijven staan en langzaam over het Koemarktplein te kijken, terugdenkend aan vijf ja -jjn er aj weer vijf jaar geleden, ziet U ze staan voor de Passage, de matroosies in de Kriegsma- rme-umform: ziet u ze uittrekken de W.A. met de opgeblazenheid van OP knappen staande luchtbalonnen; voelt U heW °n!nkV TT°mun di° ZUCht naar VTi1" heid. Denkt U alles nog eens levendig m, zoals U daar passeerde in die dagen in die stemming van: „Ik zou alles willen geven, als...,.," Wanneer U zich omdraait en uw aan deel koopt aan vierkante centimeters van de Dam behoeft U maar een fractie van dat „alles" te geven ter afdoening van de ereschuld aan hen, dje voor U alles gaven. Op Zondag 21 December wordt er door de Sehiedamse Vereniging van Postdui ven-liefhebbers, de Postduif, een tentoon stelling gehouden in het Café Jan Doejaaren, Hoogstraat 15. Er is vanaf des morgens 10 uur voor belangstellenden ge legenheid om kerinig te maken met de duivensport. De uitslagen van de onlangs gehouden Klaverjas-competitie luiden: De Karsse- boom 16529Sport 16311, Eureka 17019— Ons Thuis 16627, Bruinvis 15439—Altijd Troef 16865, Excelsior 17455Ons Huis 16508, Schiezieht 17803De Kajuit 15191, Hp Dam 15876Tivoli 16793, KI. Confiance 16621Monopole 15694. Inhaalwedstrijd de Karsseboom 17436—KI. Confiance 14797. METAALBUIZENFABRIEK MIJ. „EXCELSIOR" Div. over 1946-'47 20 pet. (v.j, 10 pet.) De Metaalbuizenfabriek Mij. Excel sior te Schiedam behaalde over het boekjaar 1946/47 een bruto-winat van 595,833 (221.446) over een geplaatst en volgestort kapitaal van 150.000. Na afschrijving, betaling aan belastin gen en gratificaties resteert een winst van 74.540, waarvan een dividend van 20 pet. op de gewone en pref. aandelen (v. j. pref. 23 en gew. 10 pet.) wordt uitgekeerd. De fabriek heeft in het afgelopen jaar regelmatig gewerkt en is nu nog ruim van orders voorzien. Op de jaar vergadering zal een statutenwijziging ter sprake komen nopens een uitbrei ding van bet maatschappelijk kapitaal van 300,000 tot 750.000. ONDERTROUWD: Th. P. M. Everard en C.E, Beukers; J. Hoorman en G. H. v. d. Pluym; A. H. v. d. Horst en L. P. M. Hoenderkamp: J- Luitwieler en M v. Woerekom; J. Naring en M. J. Th. H'ers- bach; Th. Rovers en J. G. Streng; H J. Schouwenburg en A. W. Mookhohk; J. G. Smit en R. Stellingwerf; G. H. Huiskens en E. M. Kemmer. GEHUWD: F. C. PUgh en S. J. Gree- ven; A. Scheurkogel en W. Bijl; W. v. Mazijk en N. C. de Rond; J. A. Lenoir en J. Dekker; W. v. d. End en M. A H. Moerkes- G. D. de Regt en A. E. Kool mees; P. J. Klaasse en w. H. Wensman. OVERLEDEN: H. M. v. Luyn, 8 m„ Dr Noletstraat 1. GEBOREN: Liduina C. M. J., d. v. J. W Prein en J. J- M. Vester, Potgieter straat 8; Wilfred E., z. v. W. G. v. Kes- sel <^n P. G. Jonker, L. Nieuwstraat 23. Vol verwachting klopt het hart van verscheidene prijsovertreders. Dat het de gard wordt, staat vrijwel vast, maar hoe hard zullen de slagen worden De Delftse Prijscontrole trok het West- land in en trof bij een hanketbakker te 's-Gravenzande ongestempelde kippen eieren aan. Dat zullen wel dure eitjes geweest zijn, dachten ze en de prijs van de banketletters zal wel navenant zijn, En jawel, de bakker verkocht ze voor &60 per pond, terwijl de geoorloofde prijs 1.92 was. Vastgesteld werd verder dat de banketbakker suikercoupures had gekocht van een Vlaardinger vertegen, woordiger en ze daarna weer doorver kocht aan een kruidenier te Oostvoorne. Ook had de Vlaardinger hem rozijnen en druivenconcentraat verkocht, waarbij boven de factuurprijs 1.per kg. extra berekend werd. De eierverkoper was spoedig gevonden. Hij woonde ook te 's-Gravenzande en bleek in korte tijd vele duizenden eieren frauduleus te heb- berj gekocht en weer verkocht aan win keliers en banketbakkers. Dezen, en ook de pluimveehouders, zullen er nog wel meer van horen. De handelaar werd prompt In verzekering gesteld, evenals de vertegenwoordiger uit Vlaardingen. Een reeks processen-verbaal leidde deze Sint Nlcolaassurprises voor de overtre ders in. Bij het naspel zal de Tuchtrech ter voor de Prijzen de hoofdrol Wel spe len. Dat zuivel- en eierengrossiers en banketbakkers in de St. Nicolaas- dagen de verhoogde belangstelling van de Delftse prijscontrole ondefvonden, ligt vo^r de hand. Dat die belangstelling niet ongemo tiveerd was, bleek uit hetgeen bij een tweetal Delftse banketbakkers aan het licht kwam. De veel te hoge prijzen, welke door deze heren werden berekend voor mar sepein en banket leidden de ambtena ren op het spoor van nog veel meer on- gerechtigs. Bij de een kwam vast te staan, dat hij in enkele maanden tijds 800 kg, zwarte boter had betrokken van een Delfts grossier in zuivelproducten. Bakker en grossier werden in verzeke ring gesteld. Laatstgenoemde werd voorgeleid bij de Officier van Justitie. De andere banketbakker bleek van een slager honderden vleesrantsoen- bonnen te hebben gekocht. Ook dez„ beiden werden In verzekering gesteld, waarbij voor de bakker gold het „wie niet horen wil, moet voelen"; hij was kort te Voren nadrukkelijk door de prijsbeheersing gewaarschuwd. Ja, de natuur is sterker dan de leer Men meldt ons uit Rotterdam. !n het tot een gezellig thuis van huis voor de zeeman ingerichte pand van bet Apostolaat ter Zee aan de Van Vol- lenhov-enstraat heeft pater Koevoets 't een en ander verteld van zijn werk en ons zijn plannen ontvouwd voor de naaste toekomst. Aan het huis in de v. Vollenhoven- straat, dat te klein is geworden, om de Vele zeelieden uit alle delen van de d»E^HWegvallen van de mededeling, dat een? vprhan sch°olmelk van 20 tot 22 onze ret»!rt»S W,as' heeft «emaakt- dat heeft aan de khfder??08^ ert°e Sebracht te geven Wij maken J?"1' 20 cent mee prijs 22 Het progamnm voor a.s. Zaterdag ver meldt slechts één wedstrijd, nl.; Excel sior A2Xerxes A3 3 uur; en voor Zon dag: Excelsior 1—Papendrecht 1, 2uur; Excelsior 3—D.H.Z. 2, 12 uur; H.D.V.S. 5 Excelsior 4, 12 uur; Excelsior 5Over maas 6, 2 uur, terrein S.V.V.; The Rising H. 5Excelsior 6, 12 uur. Vrijdag 12 December B.oscopen: Passage, De zoon van Mon te Christo (14 jaar) 2, 7 en 9.30 uur; Monopole, Jack London, 2, 7 en 9 uur. Musis Sacrum, Van Domburg spreekt voor K.C.G. over „De geluidsfilm als kunstuiting", 8 uur. Passage, S.W-I-S.- voorstelling 4.30 uur. Zaterdag 13 December, St. Lucia. Bioscopen: Passage, 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur; Monopole, 2, 5, 7 en 9 uur. Distributiekantoor: Uitreiking bonkaar ten ka t.m. KE 802, tabaks en/of ver- snaperingskaarten QA, QB of QC 802, alsmede schoenenbonnen naar keuze aan personen, wier tweede DSK eindigt op 8, 04, 14, 24, 34 of 44 en overeenkomstig de leeftijd aan kinderen, geboren in de maand December van een der jaren 1932 t.m. 1945 en agn die geboren in de maand Februari 1947. Meebrengen tweede DSK met inlegvel en inwisselingsbon 713. Aan de beurt zijn Er t.m. Fr: 912.30. uur. wereld,'die daar geestelijke verzorgin_ en ontspanning komen zoeken, te be vatten, zal een Nisser-hut worden ge bouwd, welke daarmee één geheel zal vormen. Deze ruime hut, welke een lengte heeft van 14 en een breedte van 7 meter, zal als reoreatie-rulmte wor. den gebruikt, terwij] eFi zo no-dig, aan een daartoe opgesteld scheepsaltaar de H. Mis kan worden opgedragen. Het ligt In de bedoeling deze mooie ruimte nog vóór Kerstmis in gebruik te nemen, want dan zal het bestaande gebouw zeker te klein blijken voor alle zeelieden, die daar dit schoonste feest van het Kerkelijk jaar willen vieren. Want ook voor de zeeman, die met zijn schip in een vreemde haven ligt, ver van zijn ]and en van zijn huis, zal tV Kerstmis zijn, het feest van de Vredesvorst, het feest van liefde. Nachtmis en ontbijt Er komt een prachtige Kerstversiering t v?n °rot€ Kerstboom als middel punt. Maar vooral: er zal een Nachtmis z6u Wiet algemene H. Communie, ge volgd door een feestelijk gemeenschap pelijk ontbijt. Onder de H. Mis zal een vertegenwoordiger van elke nationali teit, waarvan een lid aanwezig is, wor den Uitgenodigd om het Kerstevangelie voor te lezen, opdat ieder de eeuwen oude, maar altijd nieuwe en ontroeren5- i ^rstboodschap in zjjn eigen taa' zal kunnen vernemen. „Onze greep op de zeeman", aldus vervolgt pater Koevoets met voldoe ning en blijdschap in zijn stem, ,is ster ker dan ooit en wij zijn van plan daar van op Amerikaanse manier gebruik van te maken. Iedere Zaterdagmiddag trekken we de havens in met een daar toe door de Spido Havendienst gratis ter beschikking gestelde boot en bren gen een bezoek aan alle vreemde sche pen. Daar nodigen we dé bemanning uit tot een bezoek aan ons Apostolaat en de volgende Zondag gaan we ze spe ciaal van boord halen. Maar in de Kerstnacht zullen we met een feestelijk verlichte salonboot door de donkere ha vens varen, door de overslaghavens als de Waalhaven, Petroleumhaven, Maas haven en Rijnhaven. Een geluidsinstal latie zal Kerstliederen spelen en in een korte toespraak zullen de zeelieden wor den opgewekt, het Kerstfeest bij ons te komen vieren, Degenen die aan deze uitnodiging gevolg geven, nemen wij ineens aan boord, Het probleem Pernis Met enigt bezorgdheid besprak pater Koevoets nog de moeilijkheden, welke men ondervindt om het contact te on derhouden met de bemanningen van de schepen, die ln Pernis voor anker gaan. Daar ligfeen hoofdzakelijk tankboten, die met het oog op het brandgevaar niet dichter bij de stad mogt„ meren. Van.Pernis naar de stad is het onge veer twee uur varen. Men heeft over wogen om ook in I ornis een Nisser- hut voor h-et Apostolaatswerk te bou wen en daar de zeelieden te ontvangen, doch de exploitatiekosten worden dan te hoog. Een oplossing zou zjjn, Indien het gemeentebestuur een bus van de ït.E.T. beschikbaar zou stellen, om de zeelleden naar het Apostolaat in de stad te vervoeren. Reeds eeader Is 'n dergelijk plan geopperd, maar van de zijde der gemeente heeft men tot nog toe niets gehoord. Voor het apostolaatswerk „Het spreekt vanzelf", aldus besloot pater Koevoets, „dat wtj bij de uitvoe ring van onze plannen de steun van de katholieken niet kunnen ontberen. Bij het opstellen daarvan hebben wij op aller medewerking gerekend. Giften in geld en in natura als Kerstgeschenken voor onze zeelieden zullen in dank wor den agnvaard. Ons telefoonnummer is 24782; ons gironummer 95272". In zijn memo-rie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de landbouwbe groting zegt de ministei dat de '.ening, als zouden de winstmarges van de groot- en kleinhandel in land- en tuin bouwproducten veel te groot zijn, in het algemeen zeker niet juist is. Voor vrij wel alle takken va'n handel gelden of ficieel vastgestelde marges. Wel be stond de indruk dat ln de groenten- handel te ruime winstmarges werden genomen. Hieraan wordt dan cok alle aandacht besteed. B(j verordering van het bedrijfschap voor groenten en fruit zijn de winstmarges gefixeerd, terwijl door de handel zelf in overleg met de veilingen een systeem is uitgewerkt om bepaalde wintergroenten tegen lage prijzen aan de consument beschikbaar te stellen. Mocht blijken, dat een en ander niet tot het gewenste resultaat leidt, dan zullen verd-ar gaande maatregelen wor den getroffen. Volgens de administratie van het be drijfschap voor groenten en fruit zijn er in Nederland 80.000 100.000 perso nen in het bezit van een vergunning voor de teelt van groente en fruit. Zij hebben in totaal 86.500 h.a. oppervlakte in gebruik. Het aan-tal detaillisten in froenten en fruit bedraagt ongeveer 3.000, terwijl het aantal grossiers on geveer 2800 groot is. Weder-invoering van de z.g. verdeelbureaux van groen ten wordt niet overwogen. In 1940 bedroeg de export van pro ducten, ressorterende onder het minis terie van Landbouw, ca. 445 millioen gulden; in 1947 zal deze vermoedelijk ca, 750 millioen gulden bedragen, waar van op 1 November 1947 uitvoermach- tigingen waren afgegeven tot een be drag van '645 millioen gujden. Inderdaad hebben zich gedurende de oorlog boeren en tuinders ten koste van hongerende landgenoten verrijkt. Ge hoopt mag worden, dat ten aanzien van deze boeren en tuinders de beraamde fiscale en andere maatregelen hun doel zullen treffen. Velen hebben echter ge daan, wat in hun vermog-en lag om de nood te verzachten. Dit wordt echter soms spoediger vergeten dan he-t eer ste, De regering overweegt in hoeverre bijzondere maatregelen getroffen kun nen en moeten worden in verband met de abnormale weersomstandigheden van de afgelopen winter en zomer. Hoewel nog geen officiële gegevens over de uitzaai van wintergraan bekend zijn, geven toch verschillende medede lingen de indruk, dat van een belang rijke achteruitgang van de met win tergraan beteelde oppervlakte niet kan worden gesproken. Er wordt telken jare naar gestreefd de prijzen der akkerbouwproducten zo vroeg mogelijk vast te stellen. Alvorens hiertoe over te kunnen gaan, zullen evenwel, ook naar het oordeel van de georganiseerde landbouw, dz nieuwe kostprijsberekeningen bekend moeten zijn. v Met de opstelling hiervan wordt de grootst mogelijke spoed betracht. Te verwachten is dat de ontwerp-wet inzake het ontvreemden van landbouw gronden de Kamer nog in deze zittings periode zal bereiken. De minister heeft ter bestudering van de moeilijkheden in het bloembol lenvak een ambtelijke commissie inge steld, die hem in dezen van advies zal dien#n. Het rapport van deze commis sie kan binnenkort worden verwacht. Reeds kan worden medegedeeld, dat naar het voorlopig oordeel van de com missie de gevolgen van de emigratie van kwekers siaar het buitenland tot dusverre dikwijls overdreven zjjn voor gesteld. niiiiumw hOhqi.. «3223 LAP-OM Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer inzake de ïotalisatorwet verklaarden verscheidene leden zich op principiële gronden tegen elke wettelijke regeling van hazardspel. Vele andere leden wensten zich hun oordeel nog voor te behouden totdat ze over meer gegevens beschikken ten einde te kun nen beoordelen of bezwaren van m-orele aard tegen het ontwerp moeten worden ingebracht. Vele weer andere leden konden de bezwaren der tegenstanders niet delen. Enkele leden, die ln kansspel geen kwaad zagen, wezen er op, dat ook da Staatsloterij gereglementeerd is. Deze leden vestigden voorts de aandacht op de z.g. voetbal-Pools. Is het 'vaar, dat door het meespelen in deze pools mil- lioenen guldens onze grenzen overgaan? Indien dit zo is, zou het dan geen aan beveling verdienen het vraagstuk der voetbal-pools ook in dit wetsontwerp te reg%len komen langzaam aan 0p een droogje te zitten", l?en ^gli Basli' ter,W™ r- Water d00r de spuigaten weg- [iep. „Dit is een val, Mugli zei Bi— J— heeft ons in een val gelokt!" „Wie weMjdZljn bÜk die scberpzinniSh~eid vert0onde!°dfe f/op weas. dat de detective begon te denken. „Daar js een deur", zei Bim. „Wij moeten daar maar eens kijken". „Misschien verwachten ze ons hier" veronderstelde Basli. De deur- bleek uit te komen op een lange, goed- onderhouden gang, één van die gangen zoals men ze niet up de bodem van oceanen verwacht. Met kloppend hart liep Bim naast de detective in de richting van een grote deur. „Wat dit allemaal betekent, weet ik nog niet", mompelde Basli, „maar normaal kan ik het niet noemen". 64, He wagen reed weg. Mijnheer..,, neem me niet kwa lijk. één woordje, alstublief! Barnabas keerde zich om en zag Sam son en Roux achter zich staan. Dit ventje, dat U 'daarnet zo be leefd heeft aangesproken, zou nog graag een woordje tegen U zeggen, mijnheer, zei Roux: Hij was bang, dat U niet naar hem zoudt luisteren, maar ik heb gezegd, dat U dat heus wel doen zou. Natuurlijk... zeg maar op, Sam son; wat heb je op je hart? Ik krijg natuurlijk mijn ontslag, mijnheer..,, stotterde Samson. Je ontslag! Maar waarom? ?T0U*" na wat ®r gebeurd is. Maar u hebt me niet netjes behandeld, mijn- vroeg Barnabas verwon- heer! Niet?, derd. Neen. Hoe kon ik weten, wie U was? En dan... U kwam op verboden terrein... Je had volkomen gêlijk, man. ZATERDAG IS DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.) VARA 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.00 Morgenwij ding. 10.55 V. d. continu-arb. 12.00 Vaude- ville-ork. (12.30 Weerpr.) 13.00 Ned strijdkr. 13.30 Ramblers, 14.00 Liederen 14.15 Kon. militaire kapel. 15.00 Lezing 15.15 Gevraagde platen. 16.00 Reportage. 16.15 Amateurs. 16.45 V. d. jongeren. 17.15 Volksconcert. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- pr. 18.36 Ned. strijdkr., 19.00 Viool. 19.30 V.P.R.O. 19.45 V. d. Nederlanders in Duitsland. 20.00 Actual. 20.15 Schrammel muziek. 20.45 Vaudeville-ork. 21.15 Caus. ?1.30 Decemberzang. 22.00 „Adriaan en Olivier" II. 22.30 Malando. 23.00 Nieuws. 23.15 Puzzlen. 23.30 Gram- HILVERSUM I <415 en 218 M.) KRO. 7.00 Nieuws gymn. en gram. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Orgelplaten. 12.00 Viool. 12.30 Weerpr. 12.33 Omroeporkest. (13.00 Nieuws). 13.40 Filmpr. 13.50 Gram. 14.00 De Toneelkijker 14.10 Pianoplaten, 14.20 Eng. les 14.40 Dansplaten. 15.00 „Strandgeneugten". 15.15 Concert. 15.45 KRO-kiosk. 16.00 Gram. 16.20 Caus. 16 30 Gregor. caus. 17.00 De Wigwam. 18.00 Piano, 18.15 Journ. overz., 18.30 Lord Jumpatit. 9.00 Nieuws. 19.20 Orkest zon der naam. 19.45 Klankbeeld. 20.00 Actual. 20.12 De gewone man. 20.20 Gram. 20.30 kjcbJbaken. 21.00 Negen heit de klok. 22.00 Steelen aan de kant. 22.40 De Van Rooyens. 22.45 Avondgebed- 23.00 Nieuws 23.15 Kamerorkest. Geen denken aan, Samson! Ik zou met buiten je kunnen. Binnenkort zul len we eens rustig praten. Alleen dit, Samson: een beetje beleefdheid is een goed ding! Ik ben een reuze-stommerik, er kende Samson, toen Barnabas weg was: Ik had zelf moeten zien, dat,., hij een heer was. HOOFDSTUK XXIH. Eindelijk waren dan toch alle gasten weg. Barnabas ging zjjn huis binnen, om Rose-»Marie te zoeken. Ze zou toch wel gebleven zfln Hij liep de ene kamer in,, de andere uit, maar kon haar nergens vinden- Was ze misschien ongeduldig gewor den Of had haar Moeder haar gedwon- gen, mee te gaan en waren ze door een achterdeur stilletjes verdwenen? Ein delijk, toen hij in de grote serre achter het' huis kwam, zag hij iemand staan. Niet Rose-Marie, doch alléén haar Moeder. Och, neem me niet kwalijk, rnev. de la Tour, dat Ik U zo lang alleen ge laten heb, begon h$, maar hield op, zodra hij de smekende uitdrukking op haar gelaat zag. Ik ben... heel erg... Boos op me?, vroeg Barnabas snel: Dat begrijp ik. Ik heb een heel lc'ijke streek tegenover U uitgehaald. Maar U wilt het me zeker wel verge ven? Dat had ik niet willen zeggen. Ik bedoeldeoch, wgt moet u nu toch wel van me denken! M Zeg me nu maar gauw, dat u het me vergeeft, zei Barnabas. EnzoudL u me dan misschien willen zeggen, waar Rose-Marie is gebleven? Ik heb tegen het personeel al gezegd, dat u hier blijft dineren. Ook heb ik uw koet sier met het wagentje naar huis ge stuurd en hem gezegd, dat ik u van- avond wel thuis zal brengen. En... wilt u me nu alstublieft tonen, dat u niet meer boos op me bent, door me te zeg gen, waar Rose-Marie is? En wilt u nog- -» Weten, waar Rose-Marie is? En wat graag ook! Toe, zegt u het toch! Enis dit nu alles, wat u over het helegeval zegt? Alles! Toe. vertel me nu, waar Rose-Marie Is. Dan weet ik, dat u er niets meer op tegen hebt, dat ik haar vraag. Ik weet heel goed, hoe hard het voor u moet geweest zijn en dat u al leen aan haar welzijn hebt gedacht, om dat u zoveel van haar houdt. Maar dat dioe ik ook! Als ik u toch eens zeggen kon, hoeveel Ik geloof, dat Rose-Marie, toen ze je zag aankomen, haar toevlucht heeft gezocht in de bibliotheek. Ze stond voor het raam en staarde r/er het dal naar de bergen. Er straalde een wonderlijk licht uit haar ogen en haar lippen trilden. »Ze voelde aich bovenmate gelukkig. Ze was burgerwoning te zullen betrekken en nu ditWat zou Barnabas van haar denken? Ze hoorde zijn voetstappen op de trap en wendde zich om. Ze zag hem op de drempel staan. Rose-Marie! Ze liep op hem toe en omhelsde hem zwijgend. En.,,.,, waarom heb je het eigen lijk zo gedaan, Barnabas?, vroeg ze toen. bet was je eigen schuld, liefste. Mijn schuld? Maar hoe d&n toch wel? Het was helemaal jouw eigen schuld, lieveling Weet je het dan niet meer? Het was in AprilIk zat in Parijs cp een van de banken en had juist besloten, naar het kantoor van Mr. Borlas te gaan en hem te vertel len, dat ik mijn bezitting wilde aan vaarden, toen er twee meisjes op de andere hoek van de bank kwamen zitten. Ik hoorde ze wel praten, maar kon haar gezicht niet onderscheiden, want ze zaten met de rug naar mc toe. Een van die twee zei Janu herinner ik het me ook Ik zeio. ik zei een heleboel zotte dingen. Je zei dat geld alles bedierf en (Ut bracht m(J tot mijn plan. Wat een geluk, dat je het ge daan hebt? Waarom? OmdatomdatOch Bar nabas....,.! Maar zeg eens, hoe heb je voor de inrichting van het huis kunnen zorgen en alles met zoveel smaak in orde brengen? Dat is heerlijk werk geweest. Ik ben eerst naar Parijs gegaan, om alles te kopen en toen heb ik do meesterknecht, die het karweitje moest opknappen een beetje in ver trouwen genomen en ben elke avond hier in huis geweest. Kamer voor ka mer hebben we in orde gebracht. Al door dacht ik aan jou en vroeg me af. Hoe zou Rose-Marie het vinden en hoe zou ze dat willen zetten Is het naar je zin, liefste? Het is,'.,... meer.,,,., dan moot Barnabas! Het was al heel laat, toen Barnabas Rose-Marie en haar moeder in zyn auto naar huize Fournal bracht. Kom je nog even binnen, Bar nabas?, vroeg mevrouw, toen de auto voor haar huis stilhield. Ja, toe, doe het?, drong Rose Marie aan: Ik heb je nog zoveel te vertellen en ik zou zo graag hebben, dat je nog iets voor me deed. Wat dan?, vroeg Barnabas. Het lied zingen, dat je die avond onder mijn venster gezongen hebt...... EINDE. Over de uitbetaling van de restitutie op de verhoogde kolenprijzen zijn be sprekingen gevoerd, welke tot resultaat hebben geleid, dat de uitbetaling de volgende maand zal plaats hebben. Het ligt in de bedoeling daarbij de postkantoren in te schakelen. De uitbetaling zal geschieden tegen inlevering van twee nader aan te wij-' zen bonnen van de kolenkaart. Op de ene bon, welke zcrwel op dê TA als op de TB-kaart 707 voorkomt zal een bedrag van 2,40 en op de andere bon, welke alleen de TA-kaart (voor gezinshoofden) bevat, zal 1,60 wor den uitbetaald. Tegelijkertijd, wanneer de bonnen zullen worden bekend gemaakt, publi ceren de posterijen een schema, volgens hetwelk de uitbetaling zal geschieden. De commissie van drie wil enige van haar militaire adviseurs naar het eiland Madoera sturen om een onderzoek in te stellen naar £e republikeinse beschul digingen, dat de uitdeling van voedsel en textiel door de Nederlanders in het Oostelijk gedeelte van het eiland een schending van het bevel het vuren te staken was. De commissie verzocht de Nederlan ders en republikeinen deze waarnemers te doen vergezellen door enige militaire deskundigen. Tot dusverre zou op dit verzoek echter geen antwoord ontvan gen zijn, meldt „A.P." Het Amsterdamse B. G. heeft de 49-ja- rige begrafenisondernemer J. Bleekemo- len, die gedurende de laatste 1% jaar van de oorlog zonderenige piëteit de stoffe lijke overschotten van door de Duitsers gefusilleerde Nederlanders op 'n vracht wagen laadde en ze vervolgens in een massagraf in de duinen bij Overveen be groef, veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten en uit het recht om enigerlei functie in een begrafenisonderneming te bekleden gedurende het leven. Bjj het bepalen van de strafmaat over woog het hof, dat bekl, geen eerbied heeft getoond voor -de stoffelijke resten van voor de Ned. vrijheid gevallen helden en hij heeft zich bovendien vergrepen aan ringen en schoenen van de gefusiileer- den. De 57-jarige Amsterdamse garagehou der P. van Lee, die zijn vrachtwagen an B. verhuurde en zelf als chauffeur mee ging, hoorde zich veroordelen tot een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek. Naar wij vernemen, zijn door het be stuur van de „Zwaluwen" twee pipegen samengesteld in verband met de wed strijden op 26 December te Rotterdam en op 1 Januari te Amsterdam. Het Zwaluwenelftal, dat te Rotterdam tegen het Rotterdams elftal uitkomt, ziet er als volgt uit: Doel: Jacobs (Limburgia); achter: Christianie (Sportclub Emma) en Schij- venaar (Edo); midden. Schaap (Gooi), Möring (Enschede) en Temming (DOS); voor: De Graaf (Limburgia), Rijvers (NAC), Hansen (RCH), Biesbroeck (RCH) en Mulders (PSV). Reserves: Van der Vliet (ODS). De Vos (Quick Nijmegen), Schwenke (HBS) en C. van der Tuijn (Hermes DVS). Het Zwaluwenteam, dat te Amsterdam tegen het Amsterdams elftal spoelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter- Van Bakel (Haarlem) en De Vos (Quick Nijmegen); midden: Scholtens (PSV>, Beenhakkers (NAC) en Schwencke (HBS); voor: J. van der Gijp (Emma), Schaap (Gooi), Rosenburg (Nentunia Delfzijl), C. van der Tuijn (Hermes DVS) en M. Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Albers (V'tes- se), De Leeuw (Xerxes) en Groeneveld (Haarlem). Te Rome zijn vele duizenden ar beiders en overheids-employé's van daag weer aan het werk gegaan. Café's, regeringsbureau* en winkels werden heropend, de straten zagen zwart van mensen, die hun werk gin gen hervatten en het lijkt er op, dat de algemene staking een opcr. krachtproef tussen de oommunisten en da regering op de tweede dag reeds aan de rand van de mislukking staat, aldus meldt U. P, De communisten hebben openlijk met ongeregeldheden gedreigd en de regering heeft hierop geantwoord, door vandaag in de hoofdstad een zware troepen- en poütie-macht te concentreren. Op versohiüende plaat sen in de stad werdpn hedenochtend groepen personen uiteengejaagd. ROTTERDAM, 12 December 1947. Vaarwerk: 100 ton chili Vierl'n-'beek, 125 ton iü. Wanssum, 80 ton id. Dres- kens 200 ton id. Deventer, 100 ton id. Zutfen, 500 ton Forddelen Amsterdam, 130 ton soyabonen Deventer, 735 ton tarwe liggen/varen, 325 ton id. Leiden, 225 ton kolen Tilburg, 175 ton id. Breda; 125 ton stukgoed Amsterdam M.S., 117 ton schilfers Utrecht, 500 ton fosfaat Almelo, 120 ton id. Drachten, 100 ton id. Wildervank, 300 ton copra Wormer- veer 200 ton koolteerpek Born, 720 ton tarwe vletten, 500 ton mais vletten. Alle* volgen* tarief,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3