Autonome radio-organisaties eis op 't MATJE Lezertjes Steeds tegenstellingen te Londen L inder- NIEUWSGIERIGE DE GROND WAAROP ONZE MARTELAREN STIERYEN 1 a Overzicht Tweede Kamer Radio'bladen krijgen voldoende papier De hardnekkigheid J van Molotof Vredesorganisatie der landmacht bouwplan ANG zullen ze leven Bijzetting urnen in voorlopig nationaal monument RUIT-NIEUWTJES ZATERDAG 13 DECEMBER 1947 PAGINA 5 In een fors pleidooi heeft mr. Teulings het standpunt der KVP- fractie ten opzichte van het' tadiobestel uiteengezet. De minister is er slechts zijdelings op ingegaan^ in afwachting van de behan deling der spoedig te verwachten wetsvoordracht. Over de pers was er dit maal weinig te doen en ook de verdere afdelingen" der begroting van Onderwijs wérden zonder veel discussie afgedaan. Z. h. s. is zij ten slotte aangenomen nadat het amendement-Tilanus op het aangehouden art. 2 was terug genomen. De minister antwoordt Met het óog op de binnenkort te ver wachten wetsvoordracht. waarop dr. Gieten niet Wenste vooruit te lopen, kon Z. Exc. een en ander onbesproken laten. Wel stipuleerde hij nogmaals dat na de felle radio-strijde die thans is geluwd, de de feitelijke toestand niet gedoogt de oude wet weer in te voeren en herinner de aan de belofte van de Troonrede '46, omtrent de wettelijke basis aan een natio naal omroepbestel op publiekrechtelijke grondslag 'te géven met handhaving van de invloed der omroepverenigingen, welke formulering toch zeker de auto nomie der organisaties inhoudt. Bij Mijnheer De pers V or min g huiten schoolverband DE CATACOMBEN Rechtsherstel en effecten- registratie S.S.-OPLEIDING KONING MICHAELS TROUW PLANNEN Kouder KARD. SPELLMAN'S Van 25 millioen dollar WAT IS DAT LATIJNSE MIS TELEVISIE 00000-300000000000000000000 DE TUSSENTIJDSE HULP. VERLENING De gemeenschappelijke conferentie- commissie van beide huizen van het Amerikaans congres heeft haar goedkeu ring gehecht aan de onmiddellijke ver strekking van in totaal 150 millioen dol lar, als schenking aan de landen, die voor tussentijdse hulp in aanmerking ko- men. Het }s niet bekend. of behalve Frankrijk, Italië en Oostenrijk ook China een deel van het bedrag zal ontvangen. HET WEKERE VOOR HET ONZEKERE PALESTINA-DEBAT IN HET LAGERHUIS PRIJSVERLAGING VAN BANKET VOLK SCHENKT KONING JACHT Voor de wereldomroep zullen dezelfde beginselen gelden als voor de gewone omroep. Door een wUziging in de techniek is het mogelijk gebleken, aan de verlan- ,gens der radiobladen, wat de papier voorziening betreft, tegemoet te komen. Op aandrang van verschillende zijden zegde de bewindsman toe, in de loop der volgende week nadere cijfers aan de Kamer te zullen overleggen, waaruit zij beter inzicht krijgen zal over de bestem ming der gevoteerde gelden. Over de kwestie-Gerbrandy kwam Z. Exc. niet klaar met de partijgenoten van de gecensureerde professor en in de Ofschoon mr. Teulings het rapport van de Radioraad voor kennisgeving heelt aangenomen en de indiening van het door de minister met spoed toegezegde 'ontwerp, waarin het radio-bestel een definitieve regeling zal krijgen, rustig afwacht, liet de katholieke afgevaardig de het tochniet onder zich» era de kaarten op tafel te leggen- Het was duide lijk, dat de zaak hem reeds lang dwars zat en de altijd zo kalm-betogendé finanicële specialist schoot, om het huiselijk te zeggen, zo uit zijn slof. dat vooral in het contact met zijn interrum perende antagonist Wagenaar de spaan ders er af vlogen. Van een „algemeen program" zo resumeren wij hebben de katholieken zich nooit afzijdig gehouden, maar het moet niet van boven af worden opge legd. De omroep-organisaties zijn sinds lang op dit terrein tot een welbewuste samenwerking gekomen. Maar de auto nomie der organisaties als exponenten der levensbeschouwingen dient onaange tast te blijven. De bezetter heeft haar die autonomie ontnomen, en nu wil men dit maar zo laten. De communisten spre ken van schotjesgeest en wensen de be schikking over gebouwen en bladen, om de hun gegeven vrijheid te misbruiken om alle vrijheid om hals te brengen Daar doe wij niet aa** mee, de Kamer leden willen geen Motolof's in minia tuur worden Al is de tweede voorlopige regeling een verbetering, zij blijft onbevredi gend. Hoofdoorzaak is het feit, dat de luisterbijdrage door de Duitsers aan de Staat is' getrokken en dat men dit vreemde element niet heeft geëlimi neerd. De autonomie der omroepver enigingen dreigt vernietigd te worden en d» invloed Van de Staat groeit voortdurend. Het ontbreekt er nog "inaar aan, dat de radio onder de comptabiliteitswet wordt gebracht. De luisterbijdrage blljve een bestemmings heffing voor de organisaties. Ook de Overheid heeft zich aan overeenkom sten te houden. Laat* de minister het pact nakomen, zelf de baas blijven en niet de ambtenaren jpan Financiën vrjj spel geven. Wat de wereldomroep betreft, aan wiens wieg de K.R.O. heeft gestaan, deze wordt geheel 'buiten die „griezelige om roepverenigingen" gehouden, waarbij de K.R.O. zich contrecoeur heeft neérge- legd. Deze wereldomroep zal dan als voorbeeld dienen "oor de „nationale". Men zoeke toch niet een dictatoriale op lossing I Politiek in de aether De bezwaren van mevr. Fortanier over het-optreden in verkiezingstijd van de Vara kon mr. Teulings begrijpen. Ten aanzien van de „politiek in de aether" is in het Radio-reglement '30 een rege ling getroffen; maar door het „Tijdelijk besluit" van 17 September '44, dat nog altijd geldt, is die regeling uitgeschakeld. De communist Wagenaar, die het niets bijzonders vond, dat in Rusland het Christendom voor de radio geen kans krijgt pröf. Romme immers speelt hier ook wel de baas over de P.v.d.A. pro beerde het mét eèn motie, waarbij hy gelijke mogelijkheden vroeg voor alle politieke stromingen. De bewindsman had aan de motie geen behoefte, doch tegen haar formulering geen overwegend be zwaar. Dies trok de voorsteller haar ini onderlinge verdeeldheid der Protestantse kerken betrokken bleef Z. Exc. mede wyselijk op een afstand. Van de zuinige besprekingen over de pérs verdient vermelding de mededeling van de minister, dat binnen enkele dagen het ontwerp by de Kamer komt in zake de herdistributie der technische appara tuur en dat Z. Exc, bereid is voor de oud-illegale bladen, die de papierverrui ming eigenlijk met zorg tegemoet zien, iets te doen. Mag. Stokman kon met de heer Stuf- kens (arb.) in majeur getuigen van het vruchtbare werk onder de massa-jeugd, maar wees al te innige samenwerking tussen de diverse organisaties af, ten einde haar autonomie niet in gevaar te brengen Vandaag moet ik toch weer eens wat vragen beantwoorden, anders zouden er onder jullie zijn die denken, dat ik het antwoord niet weet! Jos. v. d- M. (10 j.) is het eerst aan de beurt met 3 vragen. Jos, als ik zei, dat Daarmee kan de minister accoord gaan, catacomben begraafplaatsen waren,' zou maar van een Samenwerking op de basis je nog niet al te veel weten. Maar om- van vrijwilligheid schijnt Z. Exc. toch wel veel te verwachten voor het omlaag- brengen der kosten van de kampen, in verband waarmee hy van concentreren en sterkampen gewaagde. Gezien de schele ogen van de commu nist Schoonenberg en de opmerkingen uit de Prot. Chr. hoek over ongelijkheid der subsidie-bedragen, lichtte Z. Exc. nog toe, dat de verdeling geschiedt vol gens de normen, vastgesteld door een adviescommissie, die in overgrote meer derheid uit niet-katholieken bestaat. Met ledental, doch ook intensiteit van het werk, de druk der vaste lasten en de leeftijdsklasse der leden wordt daarby rekening gehouden. Niettemin lieten de A.R. hun tegen stem aantekenen. Zonder discussie of stemming is ten slotte het ontwerp „Voorzieningen inzake he' Waarborgfonds Rechtsherstel en in zake de Effectenregistratie aangenomen. Dinsdagmiddag Overzeese Gebieds delen, des avonds Landbouw. L. H. laren*1had lanSe en moeilijke weten te hou^Ü?® smetteloos leven ^flltreer^Tet'Zee^KoeT mende verlangens naar ee„ tocht met de huwehjksscho.enep, kwam een eind aan deze verdienstelijke periode. Maai in een sfeer van medelijdend begry- pen liep het toch nog goed af, want Janus had het niet gemakkelijk gehad. Zijn vader hield er n.l. ideëen op na, die men slechts bij een S. S.-generaal pleegt aan te treffen. Janus werd b.v. op ztjn 14e jaar in het leven gepoot en moest zich erdoor heen slaan. Als een week van vermoeiend zwoegen dan met enkele harde knaken, later met meer dere smoezelige papiertjes, werd be loond, zei Papa: „Dank je wel" en Ja nus was nog even rijk als daarvoor. Dat zat hem dwars err na dikwijls de duivel der verzoeking op de vlucht te hebben, geslagen, sloeg hij één keer mis, n.l. op de ruit van een renteniers huis. In dat huis stond ergens een geldkistje en van de inhoud daarvan meende Janus in wanhoop zijn toekom stige gade dan maar te moeten onder - S™' EMaas. Janus moge een knap werker zijn geweest, zijn inbrekersca- paciteiten waren miserabel. Hij strooi de vingerafdrukken om zich heen Ss Zwarte Piet pepemoten en toen hij het geldkistje openmaakte, bleek het leeg te zijn. Hermandad had weinig moeite met hem en daar stond hij nü, vreselijk lang,, ontzettend in* zijn piepzak en ho peloos hulpeloos. Wat moest er met hem gebeuren? Zijn verloofde was door deze misstap onwankelbaar in haai liefde gebleven en zelfs Mijnheer scheen onder zijn zwarte toga wel degelijk een sprankeitje vertrouwen in de mensheid te hebben bewaard. Zelfsja, dit is een aparte vermelding wftardde Officier was er diep van overtuigd, dat Janus slechts tijdelijk was afgedwaald. Hij vroeg 25 boste <voor de schade, maar het is me een raadsel, wat die rentenier daar aan heeft) en 2 maan den hechtenis, het laatste echter met een proeftijd van 3 jaar. Blijft Janus 3 jaar vrij van smetten, dan haalt Vrou we Justètia een streep door de 2 maan den. Helaas, zonder de gevoelens van Mijnheer en de Officier te willen kwet sen,- ik denk, dat Janus nog wel eens terug komt, waarschijnlijk zelfs met aÜn betere helft. Janus heeft n.l. het stoute plan opgevat in Mei te trouwen eti hoe kan een jong paar andêrs aan ®en onderdak komen, dan door ergens •jb te breken. Vrouwe Justitia werkt sneller dan de wederopbouw en volks huisvesting tezamen' Olnze Londense correspondent tele foneerde ons hedenmorgen: Nadat Donderdag in de raad van vier overeenstemming was bereikt t. a. v het belangrijke punt van het Duitse productie-niveau en de discussies een opvallend aangenaam verloop hadden gehad, zyn de tegenstellingen gister middag slechter geweest dan op een der voorafgaande zittingen. De tegenstellingen kwamen te sterker lot haar recht, doordat de ministers min der dan ooit een blad vóór de mond na men, en Marshall en Bevin in ongezou ten bewoordingen er voor uitkwamen, dat zij de toeleg 'en de tactiek van Mo lotof doorzagen. Bevin was zo mógelijk nog scherper dan de Amerikaanse staatssecretaris. Doelend op de lange rede, die Molotof gehouden had, sprak hy met grote- ver ontwaardiging over beledigingen en grofheden', over dingen, die gezegd wor den in propaganda-uitzendingen van de Russische radio, maar die hij gehoopt had niet aan de conferentie-tafel te moeten horen, Het was vooral Molotof's opmerking, dat door unificatie van de Britse en Amerikaanse zönes de eenheid van Duitsland voorkomen' wordt, welke tot de slechte stemming aanleiding gaf De hardnekkigheid, waarmede Molo tof de conferentie voor proef-doelein- den biyft misbruiken gn Waarmede hij steeds opnieuw dezelfde verdachtma kingen herhaalt, in plaats van zake- 'Uk het Russische standpunt uiteen te zetten, hebben reeds bij velen de vraag ryzen, of het zijn bedoeling ts, openbare internationale besprekingen van die aard, welke niet stroken met »!kn t,lre karakter der sovjet-re gen hopeloos in opspraak te bren- "fs?^00" ,h.et prestige van de minis ters der drie Westelijke mogendheden -ln de afgelopen week veeleer ver ren»? v,erz^akt is' begint de con ferentie, dank zij de verbijsterende tac tiek van Molotof, in veler ogen te ontaarden in een treurige klucht. O.a. met de Britse weigering, visa te verlenen aan het Duitse comité, dat naar Londen wilde komen om zijn inzichten aan dg raad van ministers voor te leggen; een comité dat geheet uit communisten en andere uiterst linksen is samengesteld. Ook is het mogelijk, dat Molotof roet heeft wi! len strooien op het diner van de pel grims, waaraan gisteravond vele Brit se ministers en Marshall aanzaten. Naar in welingelichte kringen te Boe karest verluidt, is de Roemeense rege ring van oordeel ,dat de huwelijksplan nen van koning Michael op het ogenblik niet erg gelegen komen en dat het hu welijk daarom uitgesteld moet worden. De hofmaarschalk is met de trein, die koning Michael en zijn moeder Helene, K Roemenië terug zal brengen, uit arest naar Zwitserland vertrokken. O Op 20 of 21 Dec hoopt men de tweede overspanning van de brug oveT w Keizersvecr te kunnen leggen Dan ontbreektnog slechts de derde. Ha/f Augustus wordt de brug vermoedelijk opengesteld. J O Bij Rambouillet ten ZW. van Parijs, is een militair vliegtuig neergestort Zes personen kwamen daarby om het leven. w eerberichtj 'isvesting tezamen! JUREMEO, Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.T. te De Bilt geldig tot j Zondagavond: Wisselende bewolking met aanvan- j kelijk enkele verspreide buien; ge- leidelijk afnemende en'tydelijk naar Noordoost draaiende wind; kouder. j 14 Dec.zon op 8.40 uur, onder 16.28 J maan op 10.49 uur, onder 17.41 j 15 Dec.: zon op 8.41 uur, oncfer 16.28 uur, maan op 11.31 Uur, ondèr 18.44 uur. Dislocatie van troepen Voor de aanvang van de opleiding der neming 1943, die in Maart 1948 begint, en geschiedt bij depots en niet meer, zo- ais vroeger, bij de regimenten, wordt een reorganisatie tot stand gebracht in de nuidige verdeling van Nederland in mi litaire afdelingen. De vijf militaire af- aelmgen van thans, worden dan samen getrokken tot vier militaire gewesten, lipt eerste gewest omvat Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland. Stand plaats commandant Den Haag; leger plaatsen Den Haag, Utrecht, Amersfoort, Doorn, Austerlitz, Bloemendaal, Middel burg en Nieuwersluis. Tweede gewest omvat Gelderland en Overijssel, met uitzondering van de garnizoenen Steenwi.jk, Oldebroek, De venter en Kampen. Standplaats comman dant Arnhem; garnizoenen in Arnhem Ede, Harderwijk en Harskamp. Derde gewest: Brabant en Limburg; standplaats commandant Breda; garni zoenen te Breda. Eindhoven, Venlo, Ber gen op Zoom, Den Bosch, Roermond, Maastricht en Weert. V'erde gewest: Groningen, Friesland en. Drenthe en .de garnizoenen van Steenwijk, Oldebroek, Deventer en Kampen: standplaats commandant Gro- rt,1J7eni onderdelen in Assen, Hooghalen, O'debroek en Deventer. Deze gewesten met de daarin geleger- tro®Penonderdelen vormen tezamen ^^desorganisatie van de Kon. Land- c V In deze vredesorganisatie zi.fn vnVtnrilf °PBenomen de buiten het mi- it Tan, oor,°g bestaande staven j JKb^strjidkrachten. onderdelen en «le K.-troepen fres- s onder de kwartiermeester- en werkplaatsen.^ ™*n^nen- "arken -nF0eIe°^an,Satie B3at in on 1 Jhnuart 1948 en zal o m. een dislocatie van troe pen ten gevolge hebben. New York is getuige van een opmer- kelyke opleving in bet bouwbedrijf. Dit is hoofdzakelijk te danken aan het be sluit van kardinaal Spellman, Aartsbis schop van New York, om onmiddellijk een begin te maken met de uitvoering van de bouwplannen in zijn diocees Hiermede is 25 millioen dollar gemoeid 25.000 arbeiders vinden er werk door Dit werd medegedeeld door John j Rrennan, secretaris van de vakvereni- Smg der Amerikaanse bouwvakarbeiders aangesloten bij de American Federation °f Labour (A.F.L.) Brennan noemde het programma van de Kardinaal „een der machtigste wapens tegen het communis me. om de eenvoudige reden, dat het communisme zich 'voedt met ontevreden heid. die voortvloeit uit werkloosheid streeks Christus geboorte, was het vooral in en rond Rome, de gewoonte overlede nen in spelonken te begraven. En nu hoor ik je al Zeggen; „Hé, ik dacht dat de eerste Christenen er een schuilplaats in zochten en er godsdienstoefeningen in hielden". Dat is niet helemaal waar. Natuuriyk gr verscholen zich dikwijls achtervolgde Christenen, maar dat was toch niet het voornaamste. Hoofdzaak was, dat men er familie in begroef,Later werden deze spelonken tot ingewikkelde gangen, want de rijke Christenen, stelden er toen ook hun slaven, bedienden, vrienden en ken nissen in ter aarde, die tot het Christen dom waren overigegaan. Steeds werd een gangetje 'bijgegraven, totdat men soms grotten kreeg met 4 of 5 verdiepingen. Het spreekt wel haast vanzelf, dat ook veel martelaren er veilig werden begraven en toen kreeg men ook vanzelf godsdienst oefeningen bij hun graven. Voordien wer den er natuurlijk ook wel eens godsdienst oefeningen gehouden, maar toch niet zo veel. Vraag 2 was; „Waf is een memoran dum?" Memorandum, Jos, heeft iets te maken met memorie, d.w.z. geheugen. Je zoudt dus kunnen zeggen, dat het een hulpje voor het geheugen is. Eey zak- of notitieboekje heet zo b.v. Ook briefpapier van kleine afmetingen („memo" heet het dan zakelijk en het -is net groot genoeg, om iemand ergens aan te herinneren) en een officiële verklaring van het ene land tot het andere komen onder dit woord voor. En tot slot de grossier, Dat is iemand, die „en gros" (in het groot) artikelen verkoopt. Néem bijv. een kaakje. De fabrikant koopt de grondstoffen en fabri ceert (maakt) er kaakjes van. Die ver koopt hij per kist aap een grossier (han- Ook deze week zie ik weer verschil lende namen op de ver jaarskalender staan. Te beginnen, op Woensdag: BART R. Hij viert al zijn 15e verjaardag, proficiat Bart. Vrijdag is LIA y d. S. de gelukki ge. Lia begint net, 8 jaar Wordt ze. Houdt je taai, meiske. Zaterdag weer een ver- geet-me-wel. JANNIR r wordt dan 14 jaar en ik hoop .dat.op die vreugdedag haar geweten gaat spreken. Dezelfde dag is voor KEESJE H.. feitelijk geeneens 'n vriendje van me. Maar,ja, ik heb toch een zwak plekje voor hem. want hij is al heel lang ziek. Dus kinderen, even aan hem denken by .het morgengebed. delaar in het groot). Deze verkoopt ze weer per blik aan een detailhandelaar (kleinhandelaar of winkelier) en by die kan je ze per ons kopen. Je ziet, de hoe veelheid kaakjes wordt steeds kleiner. Tevreden? Dan is Lina G. (12 j.) aan de beurt. Je hebt er wel lang op moeten wachten, hè? Nu «meisje, inderdaad komt tournooi ergens vandaan. Feitelyk is het woord „tornooi" en. dat woord komt uit de mid deleeuwen. Het werd heel deftig gebruikt voor een ridderspel. Meestal draaide het uit op een steekspel, waarbij twee gehar naste ridders elkaar met een lans van het paard probeerden te wippen! De lans werd steeds steviger en zo nu en dan vielen er dan ook wel eens doden, soms opzette lijk, soms per ongeluk. Nu wordt het woord vooral gebruikt, wanneer port mensen elkaar de eer van de overwinning betwisten. Ridderlyk natuuriyk, maar zonder een lans, alhoewel.... enfin, je snapt mei Stel j« eens voor Anny de H. (11 J.), dat je in je-hopelijk lange-leven nog eens een keer in Engeland verzeild raakt, of in Frankrijk, Timboektoe voor myn part! Je stapt dan zonder ook maar een woord van de taal te kennen een Katholieke Kerk in en gaat rustig de H. Mis horen. Want de priester gebruikt Latyn, precies zoals in Nederland. Begrijp je nu, waarom de officiële taal van de Katholieke Kerk het Latyn is? De eerste Christenen gebruikten Latyn en by de verspreiding van het Christen dom over de wereld, is het Latijn altijd gericht op een bepaald punt. Ik begin b.v. met jouw gezicht, dat ik per televisie ga overbrengen. Ieder puntje van je ge zicht wordt door een electrische straal beschenen en dan door technische hulp middelen in electrische stroom overgezet. Dat gebeurt over je gehele gezicht zo razend snel, dat als het ware alles ineen» in een bundel j'troom is omgëzet. Die stroom wordt op een héél korte golf uitgezonden en net als normale mu ziek in een ontvangtoestel opgevangen. De stroom wordt dan versterkt en ver volgens gericht op een speciaal scherm, waarop de ry puntjes dan weer terug komen. Ook dat gebeurt ontzettend vlug, zodat je het hele gezicht als één beeld op het scherm ziet verschijnen. De moeilijk heid is nu alleen maar, om de korte golf, de taal van de Kerk geweest. Dit ver- ls nu,,a hinderde een nieuwe Babel, waar de! nodlS ls- 20 veel mogelyk te ver mensen op het laatst zoveel talen spra ken, dat ze elkaar niet meer verstonden. Natuurlijk is een preek in de eigen lands taal, maar je weet net zo goed als ik, dat het H. Misoffer de hoofdzaak is. Misschien zeg je; „Ja, dat is allemaal heel mooi,- maar niet iedereen begrypt Latyn, dus vooral kinderen verstaan niets van wat de Priester zegt". Kyk, daarvoor heb je nu een missaal! Als jè wat groter bent en je mèt iezen én leren wat verder bent, moet je feitelijk een missaal gebrui ken. Misschien weet je het niet, maar in Zijn nieuwe Encycliek heeft Paus Pius XIÏ daarop nog eens' by'zonder gewezen. Als je dan zo langzamerhand de Latijnse tekst van de gebeden in het Nederlands gaat „denken", twyfel ik er niet aan, dat je het H. Misoffer veel meer gaat mee leven. Wel Gerard K. (13 j.), als ik met jou over televisie' ga praten, neem ik aan, dat je geen technisch mannetje bent. Ik zal het dus heel in het kort doen, anders zou je vraag me twee kolommen van de krant kosten. Het komt hier op neer, dat in een studio electrische stralen worden groten en zender en ontvangtoestel scherp en geiyk af te stellen. Wanneer we zover zijn, kan iedereen van televisie genieten, ïk weet vast en zeker, Gerard, dat er nog raadsels over zyn gebleven, maar het allervoornaamste weet je nu toch wel. hoe zit dat? Vehleden week viel het best mee, niet waar? 1. de Melkweg (het sterrenbeeld), 2. borstel, 3. boter-ham, 4 'n verkoud heid, 5. ketelmuziek. En nu wat moeilijke raadsels: 1., Als ik open ben, ben ik dicht en als ik dicht ben, ben Ik open. Wie ben ik? 2. Er staat een manneke op het dak, Het rookt zonder pyp en tabak. 3. In welke klokjes zit geen geluid? 4. Welke jas trekt men nooit .aan? 5. Wat staat er altijd midden in de toren? K Wel, vandaag zal ik maar niet veel woorden vuil maken en ineens met de deur in huis vallen. Allereerst zes briefjes die verleden week moesten biyven liggen. GERIjA v. d. H. (13 j.) moet Ik ge rust stellen, want ze is bang dat haar brief te lang was, Nu, Gerda, dan ken je mé toch maar slecht, want hoe lan ger Moe liever, is mijn parool. Geneei je dus niet. Nee, ik ken je broer niet, maar ik zal wel eens (heel voorzichtig) proberen uit te vissen, wie hy is. Dat hoor je dan nog wel! Dan FRITS 't G. (11 j.). Dat ls raar zeg! Je wilt me al die tyd al schrijven en durft niet, omdat je niet mooi schrijft. Net of ik daar op let. Je verjaardag, Frits! Je woont nog geen 10 minuten bij me vandaan, zeg en Ik jved, dat we elkaar heus wel eens passeren. Vind ie het nu geen kwel ling? Schrijf 'ns, hoe je er uit ziet! Ha, ha, BETTY J. (11 j.), nee hoor, ik kom nooit in het gymnastiek lokaal. Ja, ik ken wel een Oom Leo, maar. die heeft niets met de voetbal club te maken. Probeer het maar op nieuw! Zo, dus jouw St. Nicolaas was goed, nu ik mag ook niet mopperen. O.a. een prachtig boek met heerlijke veahalen. Speciaal voor de kinderen, had de Sint geschreven. Wel LIES JE S. (14 j.), de prjjs vraag ligt al kant en klaar. Woensdag 24 Dec. kun je aan de slag. Snap je nu, waarom ik myn adres niet vertel. De bel zou niet stil staan! Oh, oh, wat maak je het moeiiyk, Ik kan zo slecht weigeren. Enfin, ik zal er nog eens over piekeren, maar denk eraan, ik be loof niets! INA H. (8 j.), je zag zeker wel, dat ik Je niet vergeten heb op je verjaar dag. Ja zeg, Je moet eens vlug schry- ven, wat je alzo gehad hebt. Het lflkt me, dat het een beetje onvoordelig is, verjaardag en St. Nicolaas zo dicht op elkaar. Ik zou over dat briefje van jou wel een hele kolom kunnen schrij ven, maar ik moet het eeriyk verde len! Wel, ROSA H. (11 j.), ik geloof best, dat, dat toneelstukje mooi zal zijn. Zeg, als Ida nu eens helemaal echt leuk wil zijn, (Jan moet ze me ook eens schryven. Vraag je het voor mei Nou kindje, pianoles is heus fijn, vooral voor later. Zeg, ik ben nieuws gierig, hoe dat Duitse logé'tje het zal maken. Hoor ik dat eens gauw? JAN S. (11 j.), proficiat kerel met je St. Nicolaascadeau. Geweldig zeg, zo maar een zusje in je schoen. Zou Piet haar zo maar door de schoorsteen hebben laten vallen? Je bent anders met gewone cadeautjes 'ook niét ver geten, zeg! Fijn Jan, een blocnote er bij, dat is spekje voor mijn bekje! Hé, hé RIKA S. (12 j.), denk maar j heus niet, dat ik je niet gemist heb, nee meisje, mijn vaste klantjes mis ik zo. Maar ja, ik wist wel, dat het iets byzonders moest zyn, dus ik maakte met niet ongerust. Dus we gaan weer rustig verder. Hoe is het met St. Ni colaas afgelopen? Goed? SANNIE H. (11 j.), dat was een mooi briefje, zeg. Ik bedoel niet op de eerste plaats het papier, maar je keurige schryven. De Heilige Man heeft jou anders geweldig bedacht zeg. En ftok al postpapier, ik ver kneukel me heel stiekumpjes! Er kan veel meer op, dan op het andere papier! JOH AN D. (9 j.), jy mag ook niet mopperen, zeg. ïk ook niet hoor, want myn botkenkast en myn maag zyn goed bedacht. Fyn zeg, dat jy nu oo.c eigen papier hebt. St. Nicolaas heeft dat by veel neefjes en nichtjes be zorgd, ja de Goede Man weet het wel. Wat voor boeken heb je gekregen? Tot slot GERARD K. (13 j.). Ge weldig zeg, een vulpen. Tja, dat zijn cadeaux voor kerels, die alweer een daagje ouder worden. Wees er maar zuinig op. Zeg dat verhaaltje van je is erg kort, maar ik weet er wat op. Zal ik er een groot verhaal van ma ken? Zo, dit is van de week de laatste brief. Nu de St. Nicolaasdrukte weer achter de rug is, eis ik myn portie briefjes weer op. Denk erom, met Kerstmis hebben we gen hele pagina, voor ons alleen. Stuur dus maar eea pak brieven om van te rillen, anders moet ik me suf prakkizeren! OOM LUUK. De conferentie-commissie ging uiteen, zonder een besluit te hebben genomen t. a. v. het in het definitieve wetsontwerp op te nemen totale bedrag. Onder grote belangstelling uit alle kringen van het Nederlandse volk en ui tegenwoordigheid van H. M. de Ko ningin, H. K. H. prinses Juliana en K- H. prins Bernhard zijn vanmid- dag de urnen met aarde uit alle pro- vincies in de bewaarplaats het voor- lopig Nationaal Monument op de Dam in de hoofdstad geplaatst. Tevoren was een plechtige bijeen komst gehouden in de Nieuwe Kerk, waaraan Ministers, Kamerleden en het corps diplomatique luister bijzetten. Na dat het orgel enige variaties op „O, Heer die daar des Hemels tente spreidt" uit Valerius' Gedenckklanek ten gehore had gebracht, droeg Claudine Witsen Elias op ontroerende wijze het „Wilhelmus" vodr. §en, alsmede de verbondenheid en de onderlinge samenwerking tussen alle groepen en het onwrikbaar vertrouwen in de uiteindelijke overwinning. Spr. wees er op dat het monument op het centrale punt van de hoofdstad zal worden opgericht zonder dat het daar door ook maar enigszins een specifiek Amsterdams karakter zal dragen. Inte gendeel, het zal verryzen op nationale grond. Uit ieder onzer elf provinciën zal voor de grondlegging van het monument een pot met aard worden aangebracht, opgegraven uit een plek in die provin cie waaraan bijzondere herinneringen uit de oorlogsdagen zijn verbonden. Het ge denkteken zal daardoor komen te staan op aarde, gedrenkt door het bloed van martelaren, op een bodem die niet alleen Laurens Bogtman zong Vervolgens met I symbolisch, maar in de meest letterlyke orgelbegeleiding de aria „To God, Our zin nationale grond is. uit Occasional Oratorio van strength Hëndel. De minister van Staat, jhr. mr. F. Bee laerts van Blokland, hield hierna gedachtenisrede. De plechtigheid, die ons vandasfg in de hoge tegenwoordigheid van onze geliefde Koningin en van ons dierbaar Prinselijk paar, hier samen brengt, is wel een zeer bijzondere, een bij uitstek nationale plechtigheid, aldus spr. „Indien ooit, dan mogen wij heden zeggen, dat het gehele Ned. volk hier tegenwoordig is." Wij herinneren ons allen, hoe aan stonds na de bevryding eèn feit was ge worden dat zieh in tal van plaatsen in ons vaderland het Verlangen heeft geopen baard naar het oprichten van een ge denkteken ter herinnering aan hetgeen daar tijdens de bezetting en in de strijd voor onze vrijheid was beleefd. Het is deze taak, welke de nat. monumenten commissie, in nauw overleg met onze re gering en onder de hoge bescherming van H. M. de Koningin, op zich heeft ge nomen. Als eerste verwezenlijking van die taak zullen wij heden getuigen zijn van de grondlegging van het Nationale mo nument, het gedenkteken, dat aan het na geslacht zal overdragen de herinnering aan al hetgeen het Ned. volk heeft door gemaakt gedurende de vijf jaren van vij andelijke tyrannie en onderdrukking. Het monument zal ook. vooral de krach tige geest van het verzet tot uiting bren- Nadat Laurens Bogtman het „Domine Deus Meus" op muziek van Constatijn Huygens had gezongen, werd deze korte indrukwekkende plechtigheid besloten met orgelspel. De aanwezigen- wandelden vervolgens naar het Damplantsoen, waar de urnen bewaarplaats staat. Dit voorlopige Na tionaal Monument bestaat uit een open colonnade van 11 traveeën, half ellip tisch van plattegrond met de open zijde naar de Dam, geplaatst in het achterste gedeelte van het plantsoen. In de elf velden tussen de pijlers van de colonna de. welke pijlers door terugspringende muurvelden zijn verbonden, is het on dergedeelte van de muur door een boog opening doorbroken. In deze gebogen opening zijn voetstukken geplaatst in breuksteenmetselwerk van Limburgse zandsteen. Op deze voetstukken werden de urnen geplaatst. Op fnet mmirvlak boven de urnen zijn de provinciewapens aangebracht in terra-cotta. Nadat het Amsterdams politie muziek corps .toepasselijke muziek ten gehore had gebracht, plaatsten de commissaris sen der Koningin de urnen onder de bo gen. Later legden H. M. de Koningin en vele anderen kransen en bloemen bij het monument, terwijl vervolgens de vlag werd gehesen. De voorzitter van de Nationale Monu menten Commissie, jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten droeg het monument daarop over aan de zorg van de ge meente Amsterdam. Burgemeester d' Ailly aanvaardde ten slotte die overdracht. Minister Bevin heeft gisteren ln het Lagerhuis meegedeeld, dat Groot- Britannië in elk geval uiterlijk 15 Mei 1948 het mandaat voor Palestina neer legt, maar deze datum kan eventueel vervroegd worden. Dit hangt af van de onderhandelingen met de V.N. De discussie werd geopend door het Joodse labour-lid Silverman, naar wiens mening het besluit aangaande Palestina de eerste overwinning der V.N. beduidt. Silverman verklaarde in beginsel tegen de verdeling te zijn. Het Joodse volk wenste deze ook eigenlijk niet, maar er moest een compromis worden aangegaan. Een ander labour-lid, Morgan, ver klaarde zich tegen de beslissing der V.N., meende, dat de Sovjet-Unie gelyk het Trojaanse paard in Palestina werd ge haald en gaf te kennen, dat het „Zionis tisch imperialisme zijn Waterloo zal vin den". Anthony Eden, voormalig minister van buitenlandse zaken, beëindigde de discus sie voor de oppositie. Hij zei, dat het mandaat geen effect had gehad en dat Engelands onpartijdigheid wellicht het best bewezen werd door het feit, dat beide belanghebbende groepen ontevreden wa ren. Groot-Britannië had geen andere keus dan zich by het besluit der V.N. neer te leggen. Bevin heeft in zyn rede nog met na druk verklaard, dat Engeland niet mee zal döen aan gewelddadig opleggen van de verdeling, doch zich ook niet tegen het besluit van de V. N. zal verzetten. <C> Door oververhitting van de olie stookinrichting zijn ln Roelofarends- veen drie trekkassen met ln bloei staande narcissen geheel uitge brand. De 29-jarige Amsterdammer S. D. agent van politie te Winterswyk, die een groot aantal Joden heeft gearres teerd, van wie velen niet terugkeer den, is door de pol. recherche aan gehouden en in kamp Laren gedeti neerd. <J. De 47-jarige electricien R. K. uit Geleen is bij controlewerkzaamheden aan, de schacht dor een dalende kooi getroffen en gedood. Hij was gehuwd en had twee kinderen. O De brug te 's-GrevelduinCapelle, die van veel belang is voor het ver keer door de Langstraat wordt waar schijnlijk in Januari in gebruik genomen. De P. T. T.-kantoren zullen op 27 Dec. geopend zyn als op gewone Zaterdagen. In het bericht over prijsverlaging banket, koek en suikerwerk heeft de afa. voorlichting van het ministerie van landbouw enz. medegedeeld: Ook de maximumverkooppryzen van fabriek matig bereide banket- en suikerwaren ondergaan met ingang van dezelfde da tum een overeenkomstige verlaging. De afdeling bericht nu, dat „aange zien dè prijzen van fabriekmatig bereide suikerwerken niet onder de in de Staatscourant van 11 dezer afgekondig de prijzenbeschikking vallen", de zin als volgt moet luiden: „Ook de maximum verkooppryzen van fabriekmatig be reide banketbakkerswerken ondergaan met ingang van dezelfde datum een overeenkomstige verlaging". O Onder verdenking van fraude zyn twee ambtenaren van het rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen te Amsterdam gearresteerd. In de Wylrese bossen onder Wylre— Gulpen hebben jagers vijf wilde zwy- nen- geschoten. Naar A.P. uit Parijs meldt, is Don derdagmorgen Churchill per vlieg tuig vertrokken naar Marrakech in Marokko, waar hy z(jn vacantie zal houden. •O- Zuster Elizabeth Kenny, aldus A. P., die wereldberoemd is geworden door haar methoden ter bestrijding van kinderverlamming, zal in April naar Brussel komen waar zij Kenny klinieken zal openen. <0> Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh keren Zondag uit Schot? land naar Londen terug. De hertog moet Maandagmprgen zijn nieuwe functie bij de admiraliteit beginnen uit te oefenen. O De Ned. ambassadeur te Londen, jhr. Michiels van Verduynen, heeft 230 leden en oud-leden der Britse strijd krachten Ned. onderscheidingen uitge reikt Een aantal hunner heeft deel genomen „aan de slag om Arnhem De hoogste 'onderscheiding was de Mili taire Willemsorde: ridder in deze orde werd majoor B. V. Thomlinson. Te St. Oedenrode is een filiaal der N. V. Organon te, Oss (verpakafde- ling) geopend. Het Noorse volk, aldus A. P., heeft het 1612 ton metende stoomjacht „Phi- lante", dat is gebouwd voor de deel nemers aan de wedstrijden om de Ame rican cup, T. O. M. Souwith, aangekocht om het te laten veranderen in een Ko ninklijk jacht voor zijn koning. Het jacht zal in Juni wordeh aangeboden op de verjaardag van de dag, waarop koning Haakon, na de beëindiging van de oorlog, voor bet eerst de voet op Noorse bodem heeft gezet. Met het jacht zal een album worden aangeboden, bevattende de namen van ,1e Noorse schoolkinderen, die in de koeten hebben bijgedragen. Het jacht Ml de naam „Norgo" dragen. IN TE LEVEREN BONNEN voor de week van 14 t.m. 20 Dec. '47 SUIIKER: 025 Alg. (3 rts.), 522, 523 Alg. 1005 suiker, rts. b. G 14 (1 rts.) 026. 024, alg 0.8 rts. Te verstrekken no. coup C 540, C 541. Afloss. Week 16—22 Nov. '47 VERSNAPERINGEN: S 01 versnap (0.8 rts.) S 03 versnap. rts. b G 12 (0.4 rts.) Ter verstrekk. no, coup. C 538. 539 Afloss. week 2—8 Nov en 16—22 Nov 1947 (St. Nic. voorschot.) BROOD: 059 alg. (20 rts.) 559 alg., 043 res (8 rts.) 046, 054 res. (4 rts.) 1013 brood (8 rts.) en nw. bonnen, rts. b. G 21 (4 rts.) Coup. X 171 BLOEM: Te verstrekken no. coup. D 061, D 062, D 063. Rrts. b. G 23 (2% rts.). 024, 525 alg.; rts. b. G 22. Te verstrekk no. coup. G 542, 543. Afloss. week 16— 22 Nov. 1947 MELK: 505 melk (11 rts.), 504 melk (10 rts.), 005 melk (634 rts.), 004 melk <6 rts.), 1007 melk (5 rts.) 001 melk (4 rts.) rts. b. G. 39 (1 rts.) Te verstrekk no. coup. E 008. Afloss weak 162' Nov. 1947. ZACHTS ZEEP; Q 17 div. (2 rt».)( Q 05 div. rts. b. G. 40 (1 rts.) Afloss. week 2127 Sept. 1947. Te verstrekk. no. coup C 544. TABAK (detaill.) S 01, S 03 tabak (2 rts.) rts. b. G 66 (1 rts.) Te verstrekk no. coup. C 545, C 546. Afloss. week 1622 Nov. 1947. TEXTIEL: Detaillisten Toewijzingen Distex MD 85. 101 t.m. 140 VA. VB VC VD VE 605 (1 pnt.) B. C. D. E. f' VA, VB, VC, VD, VE 605 (5 pnt.) (1 p.i 101 t.m. 200 VF 605, A B, C, D, E. F. VA 705 1 en 5 pnt. C 82. D 81 1 en 10 pnt. Confectiebedr.. Confectlonneursl Mach. tigingen Confectie. HandeIsrounu.es. Laatste gelegenheid tot inlevering o m- nenkaart 605 in de week 11- Jan. ;48 Voor hen waarvoor deze week is aangewezen. BRANDSTOFFEN INDUSTRIEKOLEN Coupures B, C, D, E, verbruikers. Geen vervangingstoewijzingen. BRANDSTOFFEN: TA 707, 74, 75, 76 77 BV (3 rts.) TB 707, 74, 76 BV (3 rts.) WA 707 1 t.m. 12e per. (1 rtg.) WB 707 1 t.m 12e per (5 rts.) Rantsoenbon nan X eenheid 1947-1948 (1 rts.) Laatste ge legenheid voor bonnen 75 BV.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3