Toekomst in donkere kleuren OGEN VAN HET PUBLIEK OPEN GAAN MOETEN Minister Neher polst Sjarifoeddin „Waar beeld van de situatie" volgens republikeinen Koningin Wilhelmina ere-doctor van Leuven Min. Mansholt dankt de boeren Dronken kellner vermoordt een oude vrouw De Russische ROEBEL omlaag r Iedere burger geve één dag LOON DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Men geve eerlijke voorlichting Strijdster voor recht en vrijheid Richtprijzen en bedrijfsresultaten ONDER LO U NDER DE P E Afschaffing van rantsoenering J' V JEUGD GEEFT HET VOORBEELD 89ste JAARGANG MAANDAG 15 DECEMBER 1947 No. 20495 LORD STANLEY BALDWIN f Kansen voor de landbouw ker^t- en nieuwjaars. GESPREKKEN VOOR MILITAIREN IN INDIE a— I BETREFFENDE „CEASE FIRE"-BESPREKINGEN DE LOONREGELING IN DE BOUWBEDRIJVEN VOORLOPIG GEEN NIEUWE PERSOONSBEWIJZEN MIN, NEHER BIJ SJARIFOEDDIN VAN ZEELAND NAAR BATAVIA NEDERLANDSE VERLIEZEN IN INDIE INDONESÏE IN V.-RAAD LESSEN VAN 'T HEDEN BOVENDIEN EEN MAN ZWAAR GEWOND Bij vlucht derde aanslag V.N.-OPROEP VOOR HONGERENDE KINDEREN 4 DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsehe Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J- KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Nog nimmer heeft de Vereniging voor de staathuishoudkunde en de Statistiek groter belangstelling ge trokken met haar prae-adviezen, dan thans nu onze welvaartsbronnen en haar toekomstige ontwikkeling het on derwerp van beschouwing uitmaakten. Een bewijs hiervoor was wel de onge kend druk bezochte vergadering, dit de Vereniging Zaterdag j.l. te Utrecht belegde, waar vele prominente figuren, o.a. Minister Lieftinck aanwezig wa ren. De belangstelling is overigens begrij pelijk, temeer, daar hier in vele op zichten opening werd gedaan van za ken, die tot nu toe in volle omvang slechts agn ingewijden en deskundigen bekend waren. Het is immers een feit, dat de ernst van onze positie nog lang niet tot de bevolking in haar ge heel is doorgedrongen en dat ook in kringen van het bedrijfsleven nog veel wanbegrip voorkomt. Dat er door des kundigen rekening wordt gehouden met de mogelijkheid varf omvangrijke werkloosheid over enige jaren schijnt velen fantastisch toe, terwijl een onbe zorgd boven „onze" stand leven een veel voorkomend verschijnsel is. Men zal zich voortaan echter niet meer in onschuld op onwetendheid kunnen be roepen, want de sombere toekomst ligt hier voor ons uitgestippeld. Bedenkelijk is evenwel de omstan digheid, dat Drs. Kohnstamm, die zijn analyse reeds klaar had, toen hij nog in dienst was van het Departement van Economische Zaken (thans werk zaam bij Philips), publicatie ervan niet kon verkrijgen, omdat een ongunstige uitwerking op het publiek gevreesd werd. Hoe kan de overheid begrip voor de toestand vragen van het volk, hoe wil zij dit zelfde volk tot groter inspanning brengen, als zij het de fei ten onthoudt, die de noodzaak ertoe overtuigend bloot leggen? Waarom de ze vrees voor publiciteit? Drs. Kohn stamm voerde bij zijn slotwoord dan ook terecht een pleidooi voor betere economische voorlichting van het pu bliek. Industrialisatie In ons blad van Maandag 8 Decem ber j.l. hebben wij reeds een korte schets gegeven van de voornaamste punten van de uitgebrachte prae-ad viezen. Dat van Drs. Kohnstamm in „a nutshell" samengevat komt hier op neer, dat, om in 1952 een consumptie niveau gelijk» aan dat van-1938 te be reiken, het daaruit voortvloeiende be talingsbalanstekort te dekken en een industrialisatieprogramma door te voe ren een productieverhoging boven 1938- peU nodig is van ca. 3 milliard, l milliard daarvan zou door uitbreiding van het industriële apparaat, die in middels reeds heeft plaats gevonden, al bereikt zijn, 2 milliard moet nog gevonden worden. Deze productie-ver hoging ligt zowel op het gebied van de importvervanging als op dat van De -in 1876 geboren Britse politicus, Lord Stanley Baldwin, is Zaterdag avond iri z(jn woning te Stourport (Worcester) overleden. Hij stierf, terwyi h)j sliep. de exportvergroting. Het zijn voomSt- meljjk de metaal-, textiel- en chemi sche industrieën, die de hiertoe beno digde uitbreidingen zullen moeten op- brengen, hetgeen ongeveer neerkom! °P een uitbreiding van 65 pet. De in dustriële export zal dan wel 200 pet. van 1938 moeten bedragen, terwijl by deze verhoudingen een arbeidsproduc tiviteit is aangenomen 110 vergeleken met 1938. Geconstateerd wordt, dat voor dit doel de benodigde arbeidskracht geen bottleneck hoeft te vormen, aangezien in 1952 ca. 460.000 arbeiders méér be schikbaar zijn dan in 1938, waarvan 350.000 industrie-arbeiders. Omgekeerd betekent dit dus ook, dat de uitvoering van een dergelijk industrialisatie pro gramma een noodzakelijke voorwaarde is voor het verkrijgen van voldoende werkgelegenheid voor de toenemende bevolking. Geen automatisme Er werd nu in de vergadering geen enkele spreker gevonden, die zich in principe tegen dit betoog verzette, maar wel tegen de omvang van de taak, welke prae-adviseur de onderne mers toedenkt, de „leiders-van-for- maat, om de formidabele opdracht tot een goed einde te brengen". Zo Ir. Keus, die de grenzen van de centrale planning reeds verre overschreden achtte en vond, dat het niet te ver wonderen was, dat de ondernemers in deze mist voor anker gaan liggen. Over dit laatste punt valt o.i. te redetwis ten, maar zodra Ir. Keus als enig al ternatief stelt de vrijheid, waaronder het industrialisatie-doel door de onder nemers automatisch bereikt zou wor den, dan kunnen wij hem niet meer volgen. Ook Drs. Kohnstamm niet, die er op wees, dat bjj een vrij economisch systeem hetzelfde probleem blijft be staan, werkgelegenheid voor 350.000 méér. Een automatische oplossing is hier volstrekt uitgesloten. Hij eist niet op alle punten een geleide economie, maar er moet leiding zijn, welke door voorlichting aan het publiek moet. wor den duidelijk gemaakt. Hij wil ook coördinatie van investeringsplannen van de landen van West Europa en voor ons land de vorming van een aparte „brain-trust" van een soort vrij gestelden uit bedrijfsleven en overheids apparaat, welke trust de uitsluitende taak heeft een oplossing voor de pro blemen te zoeken, want noch overheid, noch bedrijfsleven hebben er tijd en ge legenheid voldoende voor. N. a. v. opmerkingen van Prof. Koopmans over de bottle-neck kapitaal en financieringskwesties verklaart spr. dat hij zich hiervan eigenlijk wil distan eieren, omdat hij in dit opzicht zich niet voldoende deskundig acht. Inderdaad is het financieringsprobleem wel zeer luch tig behandeld in het praeadvies en om een sluitend geheel te verkrijgen dient dit zeker nog aan een diepgaande be schouwing te worden onderworpen. In tegenstelling tot Prof. Koopmans, kent Drs. Kohnstamm echter aan de rente als richtsnoer voor de investeringen geen enkele betekenis toe. Prof. Tinbergen heeft er nog op ge wezen, dat de huidige prijspolitiek van groot belang is voor het in evenwicht brengen van de betalingsbalans, met name ook voor het toekomstig even wicht. Het prae-advies van Dr. Frietema laat, zoals wij reeds in het kort op merkten, verschillende vragen, die zich opdringen, onbeantwoord. Er wa ren verschillende sprekers op de verga dering, die eveneens van dit gevoelen waren. Bovenden achtte men Dr. Frie tema te somber. Volgens de heer To renaar van de afd. planning van het Dep. van Landbouw is er nog heel wat te doen. Hij constateert, dat Dr. Frietema vraagt om een groot plan, maar toch uiterst somber blijft over wat te bereiken valt en acht dit een inconsequentie. Heer Tolenaar ver wacht veel vair rationalisatie en be ïnvloeding b.v. van het opstellen van teeltplannen door de boeren. Spr. meent ongunstige omstandigheden voor de landbouw te moeten toejuichen in zo verre, dat dit misschien zal leiden tot de zo noodzakelijke rationalisatie. Ook Drs. Horring van het Landbouw Eco nomisch Instituut wil rationalisatie, maar dan een fors ingrijpen, niet ro mantiseren. Men moet werken op ver laging van de kostprijs, maar me chanisatie wordt belemmerd door het kleinbedrijf. Overigens is hij optimis tischer dan Dr. Frietema wat betreft de afzetmogelijkheden in het buiten land, vooral op enigszins langere duur, m.n. naar Engeland en Duits land. Daartegenover ziet Dr. Frietema de Engelse markt steeds meer gereser veerd voor de empire-landen en de Duitse gedurende de eerste 20 jaar voor kwaliteitsproducten gesloten. Bovendien acht hij het gevaar van concurrentie van Nieuw Zeeland erg hoog. Prae- adviseur geeft toe, dat hij een en an der wel wat meer had kunnen uitwer ken. Hij is het eens met de mening, dat voor het probleem van de kleine boe ren een oplossing gevonden moet wor den en dat dit een forse zal moeten zijn. Gedurende de beide Kerstdagen, op 28 December en Nieuwjaarsdag zullen een aantal militairen van Indonesië uit in de gelegenheid worden gesteld met hun fa milieleden in Nederland een telefoonge sprek te voeren. Hiervoor komen alleen in aanmerking militairen, die in hospi talen verpleegd worden en in reconvales centie tehuizen vertoeven, alsmede een aantal militairen, die op afgelegen pos ten verblijven. De nationale plechtigheid van het plaatsen der urnen in het voorlopige monument op het Damplantsoen te Amsterdam, H. M. de Koningin legde een grote krans Zaterdag heeft het republikeinse mi nisterie van voorlichting een verkla ring van 6 punten uitgegeven „om een waar beeld te geven van de situatie betreffende de besprekingen inzake de „cease fire"-order. in de verklaring wordt o.m. gezegd: „De republiek heeft zich steeds ac- coord verklaard met het nieuwe plan van de commissie voor goede diensten en zij acht dit plan zeer rechtvaardig en uit voerbaar. Het is niet juist, te keggen, dat de Nederlanders dit nieuwe plan hebben aanvaard of verworpen. Zij hebben een aantal voorstellen naar voren gebracht, welke in feite eqn deel zijn van het plan van de commissie voor goede diensten. De Nederlanders heb) en voorgesteld om het vuren onmiddellijk te staken, maar in werkelijkheid is deze order slechts ten dele uitgevoerd. Als zij bereid waren geweest om het vuren onmiddellijk te staken in de, zoals zij het noemen, voor uitgeschoven posten, waarom zijn zij dan niet genegen om de order in alle gebie' De bejaarde conservatieve staatsman sukkelde met zijn gezondheid, sinds hij in 1937 aftrad en het premierschap overdroeg aan Neville Chamberlain. Bij deze gelegenheid werd Stanley Baldwin graaf Baldwin of Bewdley. Tijdens een intieme plechtigheid in het Paleis op de Pam werd H. M. de Koningin hedenmiddag Eet eredoctoraat in de rechtsweten schappen van de Katholieke universiteit van Leuven aangeboden. Een delegatie van tien hoogleraren m vol ornaat werd daartoe in bijzondere audiëntie ontvangen. volk dat met ons weigerde te buigen voor de overweldiger, met ons de strijd aanging, met ons leed en koelbloedig de dood tegemoet zag, liever dan te zwich ten voor de listige vleierij of veelbeloven de nieuwe wereldbeschouwingen, met ons kende de reddende glorie van het vrijkomen, met ons hoopt op gemeen schappelijk® zegen. Daarom gaat onze dank in eerbiedvolle betuiging tot do persoon van Uwe Majesteit als hoogste en edelste vertegenwoordigster van gans Uw volk. Wij vergeten niet, dat in ons land, waar ze vreugde brachten, sommige onder de edelste van Uw zonen stierven opdat wg zouden leven. In aanwezigheid van slechts enkele personen ontving H. M. de Koningin de delegatie. Zij werd daarbij eerst toe gesproken door de rector-magnificus, prof. v. Wayenbergh die het zich een bijzonder voorrecht achtte namens de Leuvense Alma Mater zijn gevoelens te mogen vertolken. „Wij hebben in de sombere dagen van de zware beproeving zo vaak gretig maar beangstigd in de stilte van de verholen luisterkamer het koninklijk woord aanhoord en overwo gen dat Uwe Majesteit richtte tot haar volk. Deze woorden waren niet tot ons gericht, maar ze waren ons als een eigen rijkdom, die getuigde van de vooroorlogse steeds aangroeiende toe nadering. We voelden dan in de tril ling van de vorstelijke stem de weedom van onze onderdrukte toestand aan, maar we beseften, dat eens de bevrij dende legers zouden oprukken, die aan de mensheid verademing zouden schen ken en hoop op een in christelijke zin herschapen wereldorde. Dat we in da zo edel uitgesproken koninklijk woord ons eigen opbeuring vonden stemt ons thans tot diepe dankbaarheid. Wijl wg dat gevoelen wensen uit te drukken denken we aan geheel het Nederlandse In een rede voor een groep boeren uit de Wieringermeer heeft minister Mansholt er op gewezen hoe verkeerd het zou zijn aan alle wensen om loons verhoging en verhoging van richtprij zen tegemqet te komen, daar dit onver biddelijk tot inflatie zou leiden. „Aio de lonen de trap op gaan, gaan de prij zen met de lift", zo zeide hij. Ten aanzien van de richtprijzen in de landbouw deelde speker mede, dat deze voor 1 Februari tegemoet kunnen worden gezien. Het is beter deze wat later bekend te maken, doch dan be rekend naar de bedrijfsuitkomsten in 1947, dan deze in October vast te stel len naar de uitkomsten van 1946. Er wordt beweerd, dat de landbouw bij de algemene prijsstijging ver is ach tergebleven, Dit is niet waar. Voor de oorlog was het arbeidsinkomen van de boer niet slecht, maar het is wat de landbouwer betreft, gestegen met 125 pet., voor de akkerbouwer met 225 pet. en voor de veehouder met 150 pet. Het algemeen prijspeil ligt thans 80 pet. hoger dan voor de oorlog. Wij zullen onze eigen voedselvoorziening in stand moeten houden en daarom zou b.v. een staking van de boeren hier chaos be tekenen. Men beseft dit gelukkig en wij zijn de Ned. boeren veel dank ver schuldigd. Als er al kwesties zijn, dan mag dit niet leiden tot opzegging van het vertrouwen in de regering, daar mede zou niemand iets winnen. In ver houding tot de gehele groep blijft het bedrijfsinkomen van de boer niet ach ter. De landbouwbladen verzwijgen de juiste toedracht ten aanzien van de vaststelling der prijzen die ln samen werking met het Landbouw economisch instituut zijn verkregen en onredelijk is het verwijt, dat spreker zich niet aan afspraken te dezer zake houdt. Dat onze Universiteit die hulde met rechtmatige fierheid wenst te betuigen berust op de grote reden, dat wy donder bevrijding onze taak niet zouden hunnen vervullen in de onbelemmerde heerschappij van de geest. Dat is, met de innige wens tot verder strekkende toenadering in het rijk der cultuur en <,eT gemeenschappelijke welvaart, de reden waarom onze faculteit der rechts wetenschappen heeft voorgesteld dat aan uwe majesteit, koen verdedigster van het Recht en wijze leidster van Uw volk, de hoogste onderscheiding zou worden toegekend. Prof. v. Waeywenbergh wees vervol gens op de vele banden, die er tussen Leuven en ons land bestaan en meende deze hoogdag dan ook te mogen zien als een verzinnebeelding van die ver standhouding die meer dan ooit de universiteiten van beide landen ver enigd en de intellectuelen bij elkaar bracht en besloot: „Uwe Majesteit heeft er met onze vorst, vóór de oorlog, onder de beproevingsjaren en in het herleven na de bevrijding veel toe bijgedragen Moge God Haar nog lange jaren in wijsheid en wetenschap zegenen tot heil van haar land en haar volk." Prof. Collin wees er vervolgens op, dat de grote verdiensten van Hare Majesteit niet alleen door haar onder danen gewaardeerd worden, vér buiten de grenzen is de roem van deze lange en vruchtbare regering doordrongen. Deze hulde gaat dan ook in de eerste plaats naar de Koningin die haar leven gewijd heeft aan de dienst van het Recht, het lecht dat niet alleen ge meten wordt met het zwaard en met de weegschaal, maar tevens getemperu is door de grondbeginselen van onze chritelijke beschaving. Wij veroor loven ons, besloot spr. aan H. M. onze diepe erkentelijkheid te betuigen om dat het ons tegel aten werd bij de er kenning van Hare uitnemende ver diensten, tevens onze oprechte genegen heid aan het Nederlandse volk te be tuigen". Vervolgens werd de fraai gecalligra- feerde bul, die ondertekend is door de hoogleraren v. Waeyenbergh, Litt en Rousseaux, aan H. M. de Koningin over handigd. De delegatie zat vervolgens met H. M. aan de lunch aan. Naar wij vernemen, wordt momen teel, in verband met de pogingen om de zwarte lonen om te zetten in geoor loofde, door werkgevers een nieuwe ta riefregeling voor prestatiewerk ontwor pen, die ten doel heeft de loonregeling voor de arbeiders gunstiger te maken en tevens de bezwaren tegen het op heffen der zwarte lonen wil ondervan gen. Deze ontwerp-tariefregeling zou afwijken van de nu gangbare regeling in de collectieve arbeidsovereenkomst, waarbij nooit meer dan 25 pet. ooven het weekloon kon worden verdiend. Alvorens in werking te kunnen treden zal deze nieuwe regeling aan de goed keuring onderworpen moeten worden van het college van rijksbemiddelaars. Zoals men weet, zijn de meeste per soonsbewijzen sinds vorig jaar ongel dig daar deze hoofdzakelijk in 1941 uit gegeven zijn en slechts vijf jaar geldig waren. Direct na de oorlog heeft men overwogen of er geen nieuwe persoons bewijzen moesten worden uitgegeven. Hiertoe is men echter niet overgegaan. Naar wij thans van het ministerie van binnenl. zaken vernemen, bestaan er ook nu nog zoveel bezwaren tegen we derinvoeren van dit bewijs, dat velen op onaangename wijze aan de Duitse bezetting herinnert, dat men hiervan voorlopig heeft afgezien. den op te volgen, inclusief in de z.g. zakken en frontposities, welke thans het punt van dispuut vormen? Juist in deze zakken vinden de meeste gevechten plaats, aangezien de Nederlanders door gaan met te trachten deze zakken te zuiveren. Indien de Nederlanders werke lijk een sfeer van goede wil willen scheppen, waarom gaan zij dan niet ac- coord met het algeheel staken van het vuren? De vraag wordt vervolgens gesteld, of de huidige toestand kan blijven voortbe staan en of de Nederlanders voort kun* nen gaan met hun zuiveringsacties e™ met het uitbreiden van hun gebied, zo als b.v. bij Pameungpeuk, op Madoera en bij Martapoera. Kan het feit, dat men niet tot algehele uitvoering van het „cease fire" kan komen, gebruikt wor den om een spoedige oplossing van het politieke geschil ongunstig te beïnvloe den, welk politiek geschil de republiek altijd gesteld heeft als de ware oorzaak van de militaire situatie? Tenslotte wordt in de verklaring de hoop uitgesproken, dat de Nederlanders in de zeer nabije toekomst accoord zul len kunnen gaan met het nieuwe plan der commissie. De verklaring begint met de mede deling, dat de Nederlanders alleen met die punten van de oorspronkelijke voorstellen der commissie voor goede diensten accoord zijn gegaan, welke in hun voordeel waren en welke van geen invloed zouden zijn op hun po gingen om het gezag uit te oefenen en om in hun eigen voordeel de economi sche opbouw ter hand te nemen van de gebieden, welke achter, wat zij noe men, hun voorposten zijn gelegen. De verklaring heeft een aanhangsel met een Hjst van de „meest op de voor grond tredende overtredingen en be standschendingen door de Nederlan ders sedert X November bedreven". De lijst telt 36 voorbeelden. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, heeft de republikeinse eerste minister, mr. Amir Sjarfoeddin, Zon dagmiddag gedurende drie kwartier een onderhoud gehad met minister Neher. Het onderhoud had plaats op verzoek van minister Neher. Op een vraag van de correspondent van AFP over het onderwerp van bespreking antwoordde Sjarifoeddin slechts, dat men gesproken had over het punt, dat landen reeds uit de dagbladen bekend was en voegde hieraan toe, dat de „delicate situatie" hem niet veroorloofde verdere mededelingen te doen. De heer Paul van Zeeland, lid der commissie van drie in Indonesië, is Zondagavond om half 9 met een K.L.M.- toestel uit Parijs op Schiphol aangeko men. Heden Maandagochtend om streeks half 11 zou hij met het Indië- vliegtuig der K.L.M. naar Batavia door reizen. Van officiële zijde te Batavia wordt medegedeeld, dat de Ned. verliezen in Indonesië op 11 December bedroegen, 3 gesneuvelden en 3 gewonden. Volgens tot dusver ontvangen berich ten bedroegen de Ned. verliezen op 12 December 8 gewonden. Te Lake Success is bekend gemaakt, dat de Veiligheidsraad a.s. Dinsdag bij een zal komen. Op de agenda staan de veto-kwestie, Indonesië en de vroegere Japanse eilanden in de Stille Oceaan. De mogelijkheid wordt geopperd, dat de vorige maal door ons geciteerde uit spraak: „De geschiedenis niet kennen, is altijd kind blijven" niet van Caesar stamt, doch van een andere Romein. Nu, het is best mogelijk, want Analyst was in geschiedenis niet steeds een uitblinker; vandaar, dat hij altijd een enfant terrible is gebleven. Maar laten wjj bij het heden blij ven: dat is leerzaam genoeg. Kijk maar eens naar de Vier-mogendheden- conferentie te Londen, waar geschie denis wordt gemaakt, even leerzaam voor het ogenblik als voor het nage slacht. Het blijkt gemakkelijker te zijn geweest om de oorlog te winnen dan de vrede te maken, dank zjj de obstructie van de Russen. Die Mo- lotof schijnt een moeilijk heer. Met Hitler en von Ribbentrop kwam hij destijds sneller tot overeenstemming dan met zijn geallieerde collega's. Doch dat was geen kunst, want als genoemd drietal „ja" zeide, bedoelde het ijs koud „neen" en omgekeerd. Nu kan men personen, die immer graag in de oppositie zijn, wel handelbaar maken door het tegenover gestelde voor tc stellen van wat men wil; dan krijgt men door een list toch zijn zin. Maar je hebt er weinig aan, als er toch later in tegenspraak met de afspraken ge handeld wordt. Potsdam docet. En nu ontkomen wij niet laten wij het parlementair uitdrukken aan de indruk, dat Molotof alleen met het oog op de bolsjewistische belan gen roet te Londen in het eten gooit. Zoals de communisten in verscheidene de wederopbouw saboteren, door stakingen en agitatie. Dat is al iets, wat van het heden valt te leren. Maar er is meer. Toen wij vroeger geschiedenis blok ten, namen wij vol afschuw kennis van wreedheden, welke hier en daar gepleegd waren, doch die barbaars heden komen gelukkig nu niet meer voor, constateerden wij met voldoe ning. Maar hebben eerst de Nazi's bewe zen, dat wreedheden niet het mono polie zijn van onbeschaafde stammen, thans blijken de bolsjewisten er ook weinig fijngevoelige methode er op na te houden. De rode terreur in Spanje destijds gaf daaromtrent on verkwikkelijke demonstraties en het optreden van de Russische bezetting in de oostelijke landen onder Sovjet toezicht bewijst niet anders. Hierbij is thans als een afschuwelij ke wandaad gekomen de moord op de Missionarissen en andere Christenen in China door communistische benden. Het blad „De Waarheid" heeft weer eens de waarheid geweld aangedaan door deze heldendaad van de Chinese kameraden to verzwijgen. Maar de hoofdredacteur „kameraad" Koejemans schijnt dan ook niet zuiver te zijn, want hij moet bg mijnheer op 't matje tomen ANALYST. Zaterdagavond om 11 uur meldde de 31 jarige kellner K. B. zich ln zwaar beschonken toestand aan een politiebureau te Botterdam. Hjj deel de mede in zijn woning aan de le Pjjnackerstraat de 46 jarige metse laar A. J. J. J. uit de Blommersdijk- selaan in de bulk te hebben gescho ten. De man werd terstond ln ver zekerde bewaring gesteld, niet alleen tengevolge van zijn mededeling, maai bovendien omdat tevoren reeds mel dingen waren binnengekomen, dat hij de 79 jarige vrouw v. Z.A. uit dc Willebrordusstraat met een pistool de schedel had ingeslagen, tengevolge waarvan deze vrijwel onmiddellijk Radio-Moskou heeft gistermiddag de tekst bekend gemaakt vatt een decreet van de ministerraad en het centrale comité van de communistische party der Sovjet-unie over de invoering van een valutahervorming en afschaffing van het rantsoeneringssysteem. Op Dinsdag 16 December zullen er nieuwe roebels in omloop worden gebracht. Tot deze geldsanering wordt overgegaan, aldus het decreet, met het doel de wis selkoers van de roebel te versterken, het rantsoeneringssysteem af te schaf- Op 29 Februari in het schrikkeljaar 1948 zal aan iedere burger van de 56 landen der V. N. gevraagd worden één dag loon af te staan ten bate van de hon gerende kinderen in de wereld. Enige bijzonderheden van dit plan, dat door de algemene vergadering der V. N. werd goedgekeurd en door vakbonden, coöpe ratieve landbouwbedrijven en werkge versorganisaties over de gehele wereld werd gesteund, werden bekend gemaakt door Aake Ording, de Noorse directeur van de' organisatie „United Nations appeal for children." De heer Ording vertoeft op het ogen blik in Londen, waar hij behulpzaam zal zijn bij de oprichting van het Britse co mité voor hulp aan kinderen over de ge hele wereld. „Naar onze schatting zijn er 200 a 300 millioen kinderen in de wereld, die niet voldoende voedsel krijgen", aldus Or ding. „De V. N. hebben een organisatie opgericht ter leniging van de nood der kinderen. De bijdragen der regeringen waren echter niet voldoende om het vraagstuk op te lossen. Daarom zijn wij op de gedachte gekomen, om iedereen te verzoeken één dag loon af te staan voor een vrije wereld. De ingebrachte gelden zullen worden gebruikt om on dervoede kinderen over de gehele we reld iedere dag een warme maaltijd te verschaffen. Hierbij zal geen discrimina tie worden toegepast. Om dit te berei ken is een internationaal comité opge richt, waarin de belangrijkste interna tionale organisaties zijn vertegenwoor digd." fen en de handel tegen geünificeerde staatspryzen uit te breiden. De verplichtingen tegenover het bui tenland biy'ven op de oude voet voort bestaan. Deposito's worden als volgt behandeld: voor de eerste drieduizend roebels ontvangt men de nominale waarde terug, voor de volgende zeven duizend roebels krygt men tweederde van de nominale waarde in nieuwe roe bels, (voor elke drie oude roebels twee nieuwe). Deze regeling geldt, als het gehele deposito een bedrag van 10.000 roebel niet overschrydt. Is dat wel het geval, dan ontvangt men voor de eerste 3000 de nominale waarde voor de vol gende 7000 twee derden en voor de rest de helft in nieuw geld. In Washington zjjn de hoge omes druk aan het debatteren over de dollars, die ze ooit eens naar Europa zullen gaan sturen. Maar in New York bracht Woens dag j.l. een haveloos boefje een bezoek aan de Lenox Mill Neigh bourhood Association, een chari tatieve vereniging, welke ieder jaar met Kerstmis aan 400 be hoeftige New Yorkse kinderen 'n gratis maaitijd aanbiedt. Het ventje verklaarde, dat hy sprak namens de 400 kinderen. Ze hadden besloten dit jaar van hun maaltyd af te zien, wanneer de vereniging alstublieft alle voedsel naar de kinderen in Europa wilde sturen, die het har der nodig hadden. overleed. Bovendien had hij een schot gelost op de 84 jarige bedrijfsleider K. J. F. K. uit de Bloklandstraat, doch dit schot had gemist. Het verhoor van B. ging met enige moeiiykheden gepaard, aangezien hij zó beneveld was, dat hg zich de moord en de aanslag op K. in het geheel niet meer kon herinneren. Bg onderzoek bleek dat B., die verslaafd is aan do drank, Zaterdagmiddag om 6 uur het café verliet, waar hg kellner is. In be schonken toestand had hg in het café en op straat reeds verschillende perso nen aangevallen, 'doch de ruzie kon steeds worden gesust. Enkele mannen brachten hem naar zijn woning, doch aldaar aangekomen, kreeg hij plotseling een hevige woede aanval. Hy greep een pistool, dat hg thuis had liggen en schoot een der mannen, de 46 jarige J. onverhoeds in de buik. Geschrokken van zijn daad vluchtte hg de straat op en in de Blok landstraat trachtte hg zich meester te maken van de auto van K. Deze zag echter kans het contactsleuteltje te grijpen en zich in het nabggelegen huis van een kennis in veiligheid te stel len. i Daar hg in de gaten had, dat hg ach- tervolgd werd, belde hg in de Wille brordusstraat aan een huis aan, en toen werd opengedaan, bleef hg beneden in het portaal staan. De vrouw wilde daarop zien, wie er binnen was, ging naar beneden en moet toen hebben ge zegd, dat hij uit het portaal moest ver dwijnen. Hij loste een schot op haar, doch daar het wapen ketste sloeg hy haar met de kolf dusdanig op het hoofd, dat zij onmiddellgk overleed. Op dat ogenblik belde een buurvrouw aan en een bewoonster van de 2e etage wil de de deur opentrekken. Zij zag wel de man, doch door de duisternis bemerk te zij niets van het drama, dat zich had afgespeeld. B. maakte zich daarop zo spoedig mogeiyk uit de voeten. Op de Bergweg ontmoette hy een vriendinnetje, dat van het gebeuren in de Pgnackerstraat had gehoord. Zg heeft B., die in een zeer opgewonden toestand verkeerde, gekalmeerd. Op aanraden van het meisje, wierp hg zijn pistool weg in het zand van een op gebroken stuk straat in de Vijverhof straat, waar het later werd gevonden. Vervolgens liepen zg in de richting van de Bergsingel en het meisje Over reedde B. naar. het politiebureau te gaan. Verleden jaar werd B. wegens poging tot doodslag in dronkenschap op een brigadier van politie in het posthuis Zwaanhals, tot zeven maanden voor waardelijke gevangenisstraf veroor deeld. Hij was toen. omdat bezoekers, die te laat in zijn café waren gebleven en door de politie naar het bureau wa ren gebracht, naar het posthuis ge gaan om daar een standje te schoppen. Een grote hond, die hij bg zich had, wilde de brigadier aanvallen. Deze trok zijn revolver om zich te verdedigen, doch B. greep hem dit wapen uit de hand en loste twee schoten, die de brigadier echter misten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1