Beschuldigingen tegen baron van Harinxma juridisch bezien ERVARINGEN TE PARUS D E wereld Het wereldwonder „Schiphol" Wat is de waarheid omtrent deze dubbele aanklacht? FILM OP HET TONEEL Klaarheid kan niet worden verkregen Ambtenaren Uit de sportwereld ïï'zïï 'N.r.®s wè Rapport Cleveringa gepubliceerd Een mislukte Pelgrimstocht Rechtsomkeer te Bordeaux RUIT-NIEUWTJES ned. waterpolo-ploeg Priesterjubilea in 1948 DINSDAG 16 DECEMBER 1947 PAGINA 2 EN KATHOLIEKE VORMING KATH. MILITAIRE TEHUIS IN DE HARSKAMP ALS DE DAGEN RUSTIGER ZIJN.... Wisselende bewolking FANTASTISCHE PLANNEN WORDEN WERKELIJKHEID DE 100.000 GEVALLEN GELDIGHEIDSVERKLARING KUNSTMESTBONNEN OFFICIËLE PUBLICATIE ■Inlevering scheerzeepbonnen NIEUWE TOESTELLEN IK HERINNER MIJ MOEDER" 'in het Bisdom I'narlem DAT „NAM' DIE KOE NIET, Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft thans vergunning gegeven over te gaan tot publicatie van het eerste rapport der „Commissie tot onderzoek naar de houding van Nederlandse diplomatieke en consulaire ambtenaren tegenover Nederlandse uitgewekenen (commissie Cleveringa). Dit' eerste rapport raakt de huidige ambassadeur te Brussl, mr. B. Th. baron van Harinxma thoe Slooten. De commissie komt tot het volgende eind-oordeel- V an gegronde redenen voor ernstige klachten is de commissie niets gebleken De heer van Harinxma heeft in uiterst moeilijke omstandigheden stellig werk verricht, dat gewaardeerd verdient te worden. Dat hij hier of daar een steek heeft laten- vallen is mogelijk, doch er is haar niets gebleken van enige aanleiding de staf over zijn werk te breken. Wel licht is het mogelijk, dat hij op twee, mogelijk samenhangende punten van bijkomstige, doch in de gegeven omstandigheden van belangrijke aard te kort is geschoten, doch er kyn achteraf hieromtrent te weinig tastbaars worden vastgesteld om een afkeuring gerechtvaardigd te doen zijn. Deze twee punten zijn: bejegening van uitgewekenen te Lissabon, waar in wellicht een toon van wat meer geduldige vriendelijkheid, wat meer hartelijkheid en menselijke belang stelling door had kunnen klinken; en zijn gebrek aan goede samenwerking met andere te Lissabon gestation- neerde ambtenaren. De commissie is onaangenaam ge troffen door de kennelflk nijdige en kribbige sfeer, die er te Lissabon heerste en die af en toe de indruk van kleinzieligheid maakt. Meer dan ooit mocht in jaren als de besprokene worden verlangd, dat een ieder zyn persoonlijk gevoeligheden op de achtergrond hield. Het moet een ellendige indruk gemjWkt kebben fen het maakt nog een eilendige i^ruk), dat, terwijl land en volk betrok ten waren In een worsteling om het e- staan, die het uiterste vergde aan eensgezindheid, enige leiders op, een belangrijke post zodanig klbbe.den, dat er van een samenwerking geen sprake meer was. Deze bedorven, soms kinderachtige sfeer heeft stellig kwaad gedaan. Deze zaak af te doen met een enkel „waar twee kijven, hebben .belden schuld", zou a1 te simplistisch zijn. De commissie acht zich hiertoe niet gerechtigd. Zij heeft niet kunnen vaststellen, waar de hoofdoorzaak heeft gelegen- zij moet op dit punt met een „non Heet" b'ijven volstaan en zij moet het laten bij het uitspreken van haar innige teleurstelling Aan het rapport der commissie ont lenen w(j de volgende bijzonderheden: Uit 'n rapport van de heer van Harinx ma van d'e regering blijkt, dat door zijn zorgen tussen Sept. 1940 en einde 1942 1596 personen uit Frankrijk naar buiten zijn geholpen. Daarna geeft het rapport de voornaam ste aanklacht ni. zoals deze te vinden is in een „rapport over het heleid van enige Nederlandse diplomatieke en consulaire ambtenaren tijdens de oorlog op grond van een onderzoek ingesteld vanwege het dagblad „Trouw". De beschuldigingen Deze klachten zijn als volgt geformu leerd: a. Het zenden van pakketjes aan N.S.B.-ers. b. Instructies, om Engelandvaarders niet te helpen. c. Het ontvangen van geregelde re mises uit bezet Nederland en, wel licht In verband daarmede, ver dachte manipulaties met deviezen. d. Onbevredigend beleid inzake de verzorging van Engelandvaarders in het kamp Praia das Ma?aes. e. Ontoelaatbaar optreden In een spionnagezaak, waarin zijn secreta ris de hoofdfiguur was. f. Het persoonlijk weigeren van hulp aan Engelandvaarders. Deze beschuldigingen worden uitvoe rig toegelicht, waarna 't rapport treedt in 'n beschouwing over de herkomst en de vertolkingswaarde ervan. Mr, Maas Geesteranus In feite komt dit hierop neer, dat de herkomst van dat rapport van „Trouw" tot de „kroon-getuige" in deze zaak mr. Maas Geesteranus wordt terugge voerd, terwijl de vertolkingswaarde der verklaringen van mr. Maas de commissie-Cleveringa tot de conclusie leidt zich voorzichtigheidshalve op enige afstand van mr. Maas Geestera nus te moeten stellen. Bijna een derde gedeelte van dit uitgebreide rapport is aan de verklaringen van de heer Maas Geesteranus gewijd, waarbij de con troverse tussen deze en de heer Ha rinxma op de voorgrond treedt. Zo wordt op pag. 14 gezegd: „Ervaringen als onder 9 medegedeeld hebben gemaakt, dat de Commissie iet wat huiverig is geworden al te snel te koersen op het kompas van de heer Maas Geesteranus. Wat zij verder ervoer om trent zijn persoonlijkheid van anderen en uit eigen waarneming sterkte haar in het besef, dat zij goed deed te dezen met enig voorbehoud te werk te gaan. Zij stelt voorop, dat zij ervan overtuigd is geraakt, dat de heer Maas Geesteranus in zijn Lissabonse diensttijd van geest drift voor de zaak van zijn volk vervuld is geweest en zich hieraan heeft gewijd met een ijver, die hem in dank verdient te worden afgenomen." Na de verklaringen van deze twee ge tuigen te hebben uiteengerafeld en met juridische nauwkeurigheid te hebben getoetst aan verklaringen van anderen, komt het rapport dan tot een beoorde ling der geformuleerde klachten. Pakketten aan N.S.B.-'ers Volgens getuigen verklaringen zou de aanklacht onder punt a neerkomen op het zenden van 2 13 pakketjes aan ver keerde adressen. De Engelandvaarders Uitvoerig gaat het rapport in op de aanklacht dat Van Harinxma instructies zou hebben gegeven om Engelandvaar ders niet te helpen. Hiervan zegt het rapport het volgende: Bij de bespreking hiervan moet goed in het oog gehouden worden, dat de heer Van Harinxma belast was met de legale evacuatie. Wanneer hem wordt verweten, dat hij zelf de illegale eva cuatie niet ter hand heeft genomen, moet men deze omstandigheid wel in dachtig zijn; het is hierdoor niet uit gesloten, dat hem terzake iets kan worden nagehouden, doch, als gezegd, dan toch alleen op grond hiervan, dac de vraag zich aan hem moest g|an op dringen of hij uit eigen beweging iets moest ondernemen over de grens van zijn opdracht heen; en dus: niet zo heel licht. Intussen strekt zich de klacht nog verder uit dan dat hij zelf niet de band aan de ploeg der Illegale eva cuatie zou hebben geslagen; hij zou anderen tegen alle redelijkheid in hebben belet het hunnerzijds te doen. ners, die opdracht had tezamen met de heer Maas de Illegale evacuatie te re gelen. Op dat tijdstip was ik er even wel reeds in geslaagd bijna alle jon gelieden, die zich nog in Frankrijk be vonden, op Spaanse schepen vanaf Bilbao te evacueren". Conclusie De Commissie leidt hieruit af, dat de lieer van Harinxma, belast met legale evacuatie, zich beijverd heeft zo lang mogelijk legale wegen te blij ven bewandelen en dit heeft bevor derd; h(j heeft eerst moeizaam toe gestaan tot illegale middelen zijn toevlucht te nemen en heeft dit zelf ook slechts schoorvoetend gedaan. Tot een afkeuring van het beleid van de heer van Harinxma zou aanleiding z(jn, als htj, getoond had volkomen on toegankelijk te zijn gebleven voor de Illegale eisen van de tijd: doch dat dit niet het geval is geweest, bewijst zijn mederwerking van verschillende door hemzelf reeds genoemde en van elders bevestigde illegale stappen en bewijst ook de mededeling van de oud-minis ter van Boeyen: „Ik weet uit ervaring, dat Baron van Harinxma niet ge schroomd heeft illegale wegen te be wandelen om gelden naar Frankrijk over te brengen voor de pensioenge rechtigden aldaar". En verder nog: „Ik heb niet vast kunnen stellen, dat van Harinxma enige blaam treft, in tegendeel. Hij heeft alle krachten in gespannen in Lissabon en in Londen, maar hij heeft resultaten bereikt, die teleurstellend zijn geweest. De moei lijkheden in Portugal waren uitermate groot om mensen binnen te krijgen". Van redenen om te spreken van een „ergerlijk gemis aan hulp aan Enge landvaarders" is niet gebleken. Dat het „de gebruikelijke praktijk was" om geen enkele Engelandvader te helpen, kan van de heer van Harinxma niet worden gezegd. Hier staat tegenover, dat, al moet dan worden aangenomen, dat de heer Van Harinxma de illegale evacuatie niet heeft tegengewerkt (dan alleen dat hij voor de legale zover mogelijk de voorrang heeft opgeëist; en dat hij de grens van dit mogelijke misschien iets verder heeft gelegd dan anderen, kan zijn zonder dat echter van zulk een houding is gebleken, dat deze als ken nelijk onredelijk en dus onbehoorlijk zou moeten worden gebrandmerkt) en tenslotte zelfs als reserve heeft bepleit, hij klaarblijkelijk voor haar geen warme belangstelling heeft gehad. Nu de gedachte aan ambtelijke vor ming zidh hoe langer hoe meer baan breekt, heeft het hoofdbestuur van de A.R.K.A. gemeend dit terrein niet uit sluitend te mogen overlaten aan de overheid en neutrale instanties, althans voor zover deze vorming niet de vak kundige bekwaamheid beteft, doch een ethische kant heeft en derhalve prin cipiële aspecten vertoont. Als Inleiding voor een ambtelijke vorming op katholieke grondslag heeft het hoofdbestuur van A.R.K.A, in sa menwerking met het Katholieke Volks- hogeschoolwerk een week-end georga niseerd, dat voor alle kajtholieke amb tenaren, dus ook voor niet-leden van A.R.K.A., toegankelijk zal zijn, op 23, 24 en 25 Januari a.s. op het landgoed „Drakenburgh" te Hilversum (Baarn). Prof. mr. J. J. v. d. Ven, hoogleraar in het arbeidsrecht aan de universiteit te Nijmegen, zal spreken over de rechts positie var. de ambtenaar en het ar beidsrecht, prof. mr. A. L. de Block, hoogleraar in het administratief recht aan de economische hogeschool te Til burg, zal het onderwerp „AVnibtenaar en politiek" behandelen; een nader be kend te maken spreker zal .de verhou ding van de ambtenaar tot de gemeen schap uiteenzetten, terwijl tot slot de zeereerw. heer J. Th. Kraakman, direc teur van de K. A. in het blsdic n Haar lem, een inleiding zal houden over de taak van de katholieke ambtenaar. Voor decerning aan dit week-end moet men zich vóór 1 Januari opgeven aan het A.R.K.A.-bureau, Jan van Nas- saustraat 46, Den Haag. In tegenwoordigheid van vele militaire en burgerlijke autoriteiten is Maandag in de garnizoensplaats Harskamp de eer ste steen gèlegd voor het aldaar op te richten Kath. militaire tehuis. De hoofdaalmoezenier, mgr. H. J. J. M. van Straelen, verrichtte de wyding, waarna mevr. E. M. F. AupingVroom de eerste steen legde. „Zijn pauzes waren nog welspre kender dan zijn spel"- Muziek- critiek. „Als ik die musicus was geweest" aldus schrijft de heer S. N.(erp), hoofdredacteur van het cultureel-muzikale tijdschrift „Mausoleum" en muzikale medewerker van „Die rare wereld", „zou ik voortaan het spel weglaten en het publiek uitslui tend pauzes geven zoals de 103-jarige violist Gigli V. Also, die in slaap viel, tqen hij een Tibetaans Wiegelied zou gaan spelen. Zijn auditorium boog zich gespannen voorover om de onhoorbare klanken op te vangen en een muziekcri ticus schreef later: „Zo zacht speelde de meester, dat men slechts de stilte hoorde". In een wazige mist ontrolde zich het wazige landschap voor onze ogen en een serene rust stelde ons voor de vraag: is dit nu het woelige Frankrijk waarvan de dagbladen gewagen? Ein deloze suikerbietenvelden (waar blijft die suiker toch) rekken zich- naar de horizon, gestoffeerd met vele land bouwmachines. Doch geen nijvere landman valt er te bespeuren. Wanneer we na enkele uren door de Porte de la Vilette Parijs binnenkomen, ontvouwt zich het oude vertrouwde Pa- rijse stadsbeeld, aaneengerijde openlucht uitstallingen met druk-gebarende en schreeuwende kooplieden, de achter- overhangende, hotsende autobussen, on telbare oude gammele taxi's en alle mo gelijke voorhistorische automobielen, waarbij onze wagen nog een super-de- luxe lijkt. Parijs 1947 heeft veel weg van een rijdend autokerkhof en heel veel vrachtwagens zijn hier nog uitgerust met een hout-generator, waaraan wij uit de oorlog zulke aangename herinneringen bewaren. Ziet men een nieuwe Ameri kaan, dan kan men er van op aan, dat het een C. D. wagen is of een bultenlan der. Hoe weinig vertrouwen Frankrijk nog heeft in het buitenland bleek ons bij een onderhoud met een van de leidende men sen van een Amerikaanse autofirma, die vertelde, dat alleen nog wagens worden geleverd aan buitenlanders, mits deze in dollars betalen, rechtstreeks aan New- York. Van de ruim tweeduizend man personeel zijn thans nog slechts een klei ne 200 man in dienst. Voor een Frans man is dan ook de aankoop van een bui tenlandse wagen absoluut onmogelijk en de eigen productie is zo laag, dat eerst In 1970 het niveau van 1939 zal zijn be reikt. Het Franse volk is beu van de sociale onrust en politieke stakingen, hetgeen duidelijk bleek bij een rel, waar wij op Zondagmorgen tussen raakten, en waar bij een groepje collecterende commu nisten in het nauw werd gedreven. Een roodharige hartstochtelijke vent met de verboden editie der „Humanité", welke slechts weinig aftrek vindt. Snedige op merkingen doorklieven de lucht. Volgens de oude beproefde methode zamelt men geen gelden in voor de stakers, doch zo genaamd voor de „travailleurs francais". Terecht klinkt het uit de menigte waar die dan wel zijn. „Waar blijven onze kolen, ons brood, de melk voor onze babies (volwassenen krijgen allang geen melk meer) etc Dan breken plots spreekkoren los en huilt het door de straat: „allez en russie, allez en Russie, au poteau vous sales communistes", en in een minimum van tijd ontstaat een handgemeen, waar aan ijlings toegeschoten flics met vak kundige hand een hardhandig einde ma- Het is Zaterdagavond en in de kamer der volksvertegenwoordiging wordt een verbeten strijd gevoerd tussen de rege ringspartijen en de saboterende com munisten. Eindelijk keren we Parijs de rug toe en trekken voort naar het Zuiden, maar eerst beveiligen we onze banden tegen de door saboteurs Uitgestrooide banden vernielers, speciaal voor dit doel ver vaardigde driepotige haakjes, die bij het inrijden de band absoluut ruineren. We hebben gelukkig oorlogservaring, want ook in 1944 hebben we met dit probleem te maken gehad en dra zijn twee origi nele Franse bezems voor de wagen ge monteerd, die onze baan schoon vegen, en zo verlaten we Parijs op weg naar het nog roeriger Zuiden. De grotere plaatsen passeren we meest des nachts, zodat we weinig beleven, al leen te Limoges ondervinden we enig oponthoud, omdat er juist een betoging werd gehouden. Bordeaux vertoonde on geveer hetzelfde beeld als Parijs, alleen nog iets onrustiger en ruiger. Een bevriende familie verleende ons gastvrij onderdak en adviseerde ons de wagen in de inrijpoort te. stallen, wijl een garage niet vertrouwd was. Benzine en banden, ja zelfs hele auto's verdwijnen en depolitie staat machteloos. Hier heerst thans ongeveer dezelfde toestand als tijdens de bezetting bij ons. Ook hier zijn het de vreemdelingen, die de situ atie beheersen en regelmatig worden landingen van parachutisten en het af werpen van wapens gesignaleerd. Van uitstekend geïnformeerde zfjde werd ons dringend aangeraden de tocht niet voort te zetten. Immers zo deelde men ons mede, het gevaar is met denk beeldig, dat de z.g. partisanen van Italië uit zullen trachten Frankrijk in twee delen te splitsen, z°dat,o„„: Frankrijk volkomen van het Noorden zal zijn afgesneden. Bevindt men z Spanje of Portugal als zo i«ts "m ge beuren, dan zou terugkeer over iand vol komen versperd zijn. Dit risico mocht men niet nemen en ondanks de S^ote te- leursteiling om zo dicht bij het eerste doel te moeten versagen, besloten we toch de steven te wenden en de lage lan den weer op te zoeken. Als de tijden hier wat rustiger zijn en het alternatief niet meer behoeft ge steld, zullen wij opnieuw starten om dan naar wij hopen' de bijna 7000 kilometer met succes te verslinden en de vrome beden van Neerlands katholieken en vooral de duizenden simpele vrome kin derwensen, in houterig handschrift öp papier gezet met de groeten van de ka tholieke Hollandse jeugd aan 4e voeten van de H. Maagd van Fatima neer te leggen. Laten de kleinen daarvoor bid den, dat deze mogelijkheid geboden wordt. w eerberichtj Weerverwachting medegedeeld door S het K.N.M.I. te De Bilt .geldig tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met hier en daar een enkel licht bultje; zwakke j tot matige wind uit Noordelijke rich- tingen; enige daling van tempera- j tuur met voornamelijk in het Ooste- lijk gedeelte van het land In de nacht plaatselijk lichte vorst en en- kele nevel- of mistbanken. 17 December: Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur; maan op 12.24 uur, onder 21.04 uur. De heer Van Harinxma zelf heeft te dezer zake op-12 November 1946 het volgende verklaard: „Ik was belast met de legale evacuatie. Ik heb ge tracht verder toch nog te doen wat ik kon langs een semi-illegalen weg. Daar bij ben ik verder gegaan met officiële convoolen, waar ik zoveel mogelijk jon- crelui instopte. Er bleek mtj boven- dien, dat de Spaanse regering clan destien bereid bleekdoorreisvisaU verlenen aan Ned. jongelieden van dienstplichtigen Jeeftyd, voor wie m Bilbao passagebiljetten op Spaanse boten in Amerikaanse dol1»" betaald. Van deze gelegenheid heb ik toen terstond gebruik gemaakt .Hu ontkende, dat hij gezegd zou hebben nooit iets illegaals te dpen; het beste bewijs achtte hij daarvoor, dat de heer Sevenster meehielp om Jongens in de convooien te helpen. Hij had ai- leen 'gezegd: „Wees voorzichtig niet os illegale evacuatie, dat daardoor dc legale evacuatie niet in de war wordt gestuurd". „Was er inderdaad een grote be hoefte aan een illegale weg In het laatst wel, doch aanvankelijk toen do -convoolen het lind op legale wijze konden verlaten en de Franse rege ring oogluikend toeliet, dat uit Ne derland ontsnapte dienstplichtigen'daar in werden opgenomen, veel minder. In den beginne werd dan ook noch uit Ne derland noch van de andere zijde ooit met ons contact gezocht om de ille gale weg voor te bereiden. Later werd dit anders en in 1943, toen het met dc convooien dreigde vast te lopen, werd de heei Kolkman, wiens standplaats Perpignan op korte afstand van de Spaanse grens lag, aangezocht dit werk op zich le nemen. Hoewel wij van dc Regeringscommissaris te Lissabon, die na de om .etting van de consulaten in „Offices Néerlandais", welke reeds in November 1940 had plaats gehad, als tussenschakel tussen de Ned. Regering te Londen en mij was aangewezen, by he-haling de opdracht hadden ontvan gen ons met de illegale werkzaamheden niet bezig te houden, heb ik onmid deliyk de heer Kolkman gemachtigd aan het Jot hem gerichte verzoek te voldoen onder de mededeling, dat deze Perspectief-tekening van het in aanbouw zijnde stationsgebouw Buitenland op Schiphol. Het gebouw is 220 m. lang en 45 m. diep. Over de gehele lengte is een wandel terras, ook bóven 't restaurant op de le etage is 'n terras zaak myne volledige instemming had. Ik stelde hem de instructies ter hand en overhandigde em de aanzienlijke geldbedragen, welke voor dit doel wa ren aangekomen. Ik heb voorts zorg gedragen, dat de personen welke daar voor In aanmerking kwamen, naar Per pignan werden gezonden en daar, in afwachting van hun reis door de Py reneeën, in ons vluchtelingenlehuis wer den opgenomen". De getuige Van der Woude heeft ver klaard: „Van Harinxma gevoelde het meest voor legale evacuatie; van ille gale evacuatie heb ik niets gezien; die was in mijn tijd nog niet aan de orde. Maas Geesteranus heeft haar na mijn vertrek ter hand genomen". De heer Van Harinxma heeft hier over in een brief van 4 Februari 1947 nog nader verklaard: „De bewe ring van Baron van Pallandt dat ik tegen illegale evacuatie- zou zjjn ge weest, en deze tegen zou hebben ge houden, is in hare algemeenheid on juist. Integendeel, herhaaldelijk werd door mij (gelijk door Baron van Pal landt toegegeven) bij de Ned. Rege ring te Londen aangedrongen op het scheppen van een Illegale weg tot eva cuatie door een speciale daartoe com petente organisatie. Iets anders is, dat ik er inderdaad op tegen was, dat door de heer Maas Geesteranus zou worden gebruik ge maakt van onze in Frankryk achter gebleven consulaire ambtenaren, aan gezien ik in de werkwijze van de heei Maas niet het minste vertrouwen had en ik vreesde, dat hierdoor de positie en zelfs het leven rnzer vertegenwoor digers en onzer jongelieden in onbezet Frankrijk in gevaar zouden kunnen worden gebracht. In verband hiermede maakte ik inderdaad een afspraak met Baron van Pallandt, dat de heer Maas zich niet met de zaken in Frankryk zou bemoeien. Klaarblijkelijk was onze regering in Londen, welke ik voortdurend door mijn rapporten op de hoogte hield, het hier mede eens, daar ik anders toch zeker order zou hebben gekregen om de heer Maas te laten begaan. Eerst in Augustus 1942 zond de Ned. regering naar Lissabon de heer War- Is er wel een ander object van weder opbouw, dat zo zeer wordt geleid door taaie energie en vérziende ondernemings lust als de wereldluchthaven Schiphol? Het is een gemeenplaats geworden te spreken over de ruïneuze toestand, zoals die in Mei 1945 werd aangetroffen, maar wat men er nu aantreft, is niet zo gemak kelijk onder woorden te brengen. Er heerst een koortsachtige activiteit op het Vliegveld, in de werkplaatsen, in de han gars, bij de bouwwerken. Al de vijf en zestig honderd mannen en vrouwen, die hier een bestaan vinden schijnen er door aangestoken. startbanen die tot 1800 meter verlengd en tot 60 meter verbreed werden komen in April klaar. Als men er met de auto over rijdt, lijken het enorme racebanen, men zou er met 30 auto's naast elkaar over kunnen rijden, maar deze banen kosten dan ook ruim een millioen gulden per kilometer, NIEUW STATIONSGEBOUW Ondanks de geweldige oppervlakte van 't platform lijkt het soms net of de vlieg tuigen op hoopjes bij elkaar staan. Het gehele terrein, waarop nu de z.g. Vrij heidsstraat staat, wordt er echter bij getrokken, wat een winst van 40.000 m2 betekent. Dat zal echter pas kunnen ge beuren, wanneer het stationsgebouw gereed is: men hoopt in Mei. Dit stations gebouw is echter nu reeds te klein,, een gebouw hinnenland is reeds ontworpen en zal zo spoedig mogelijk gebouwd worden. Er ontstaat een hele stad daar in de polder, er werken nu reeds 4500 man van de K. L. M. en 1500 man van de gemeente Amsterdam. En toch alles wat nu ge bouwd wordt is niet bedoeld te blijven. Er wordt gewerkt aan het plan van het definitieve Schiphol dat zo groot word- dat wij het nu niet zouden willen ge-loven- Maar men kan er bijv. wel zeker va O Hr. Ms. torpedobojtjager „Evertsen heeft de haven van Tandjong Priok verlaten voor de thuisvaart. Onderweg zal het schip voor vlagvertoon een aantal havens aandoen. O Benoemd tot officier Oranje-Nassau met de zwaarden, tijd. hoofdoff marinestoomv. 2de kl. B. W. Vinke tijd. hoofdoff. vlieger 2de klasse jlir P. J Elias, hoofdoff. marinestoomv lste kl. H. L. ten Cate en de tijd kap.-luit. t. z. K.M.R. L. N. H Jungschl'ager; benoemd tot ridder Oranje-Nassau, met de zwaarden, off.-vlieger 2de kl. L. van der Burg benoemd tot ridder. Nederl. Leeuw schout-bU-nacht marinestoomv. NI. de Overwogen wordt aan bovengrondse miinwprkers wier loon niet toerei- kend is voor het noodzakelijk levens- onderhoud, .een extra-uitkenng te O Ilachtvergunningen voor geiten wor den in het veryolg ^ts verleend aan he», die bij de registratie van vee in bezit waren van een of meer geiten. De trekking van de Staatsloterij op 16 December luidt: 100.000: no. 13765; 25.000: no. 18932; 1000: nos. 5906 en 6527; 400: nos. 2836, 11307, 14016, 18425; 200: nos. 3128, 3971, 8397 14101, 15821, 17105, 20231; 100: nos. 4263, 6368, 6924, 11028, 12809, 14365, 16140 en 16830. Met ingang van 15 December 1947 worden de stikstofbonnen, voorzien van opdruk 2, en de kalibonnen, voorzien van opdruk 3, geldig verklaard. Deze bonnen behouden hun geldigheid tot nader order. De gemeenteraad van Vlissingen ver klaarde zich accoord met het stand punt van ,B. en W„ die van oordeel zijn dat de grenswijzigingskwestie door Ged. Staten te klein bekeken is Het C. D. K. deelt medé, dat detaillis ten de bonnen „Res. 5 tabak", welke zijn aangewezen voor scheerzeep, uiterlijk op 22* Dec. a.s. geplakt op opplakvellen in het bezit moeten stellen van een grossier of fabrikant. Grossiers moeten deze bon nen eveneens op opplakvellèn geplakt uiterlijk op 31 Dec. a.s. aan een fabri kant opzenden. Fabrikanten moeten de bonnen tenslotte in de week van 4 t.m. 10 Jan. a.s. bij de distributiedienst inle veren ter verkrijging van een ontvangst bewijs. VERHOGING INSCHRIJFGELD RIJVAARDIGHEIDSEXAMEN. Met ingang van 1 Jan. 1948 zal het voor het rli-examen verschuldigde inschrijf geld worden verhoogd van 4.50 tot ƒ5 Voor het aanvragen van de z.g. „rij proef" zal dus in het nieuwe jaar een bedrag van 5.per postwissel of per giro (no. 124149) aan het centraal- bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid te 's Gravenhage moeten worden overgemaakt. De waterpolocommissie van de K.N. Z.B. heeft een voorlopige olympische ploeg samengesteld, bestaande uit 16 spelertf, dié in den vervolge elk week einde te Amsterdam zal oefenen in verband met de komende interlandwecU strijden en meer speciaal ter voorbe reiding van de deelneming aan het Olympisch waterpolotournooi te Lon den. De ploeg bestaat uit de volgende spelers: Rohner (Robben), Braasem (Zlan), Keetelaar (Robben), van Fegge- len (Meeuwen), Smol (Zian), Van Halm (A.Z. 1870), Smael (S.V.H.), Korevaer (Merwede), Mosterd (Amersfoortse Z.P.C.), Cabout (Goudsche Z.C.), Vis (Goudsche Z.C.), Van Rootselaar (IJ), Roozenkrans (Watertrappers), Smits- huyzën (AZ 187Ó), Salomons (H.Z. en P.C.) en Kniest (Neptunus). Te ztjnertyd zal een selectie plaate vinden, zodat het aantal candidaten tot ongeveer tien zal worden teruggebracht. zijn dat de autoweg van Amsterdam naa£ den Haag dan onder het vliegveld zal dan ook met zal gaan. En men electrische trein van Amsterdam Schiphol gebracht worden. naar Het klinkt als een grapje, maar het Is werkelijk zo. dat men niet langer dan een week van Schiphol weg moet blijven of men weet er de weg niet meer. Mensen, die dagelijks op de luchthaven werken en die eens een keer in een andere uithoek moeten zijn, zoeken radeloos tussen de weer nieuw opgetrokken gebouwtjes. In het begin leek het wel of iedereen hier met de lust bezield was ergens een keetje of een optrekje neer te zetten. Terecht werd Schiphol toen vergeleken met een goudgravers-dorp, men sprak van het Klondijke waar men het geld uit de lucht delft. Maar nu ziet men dat er een groot plan achter dit alles zat Geweldige gebouwen rijzen op, werkplaatsen gelijk aan grote fabrieken staan vol met moto ren. In do enorme hangars, die aan de zijde van het vliegveld worden afgesloten door 42 deuren welke een ton per stuk wegen, staan de nieuwe blinkende toe stellen van de K. L. M. en van de 15 buitenlandse maatschappijen die Schiphol aandoen. Er begint nu tekening te komen in alles wat eerst op papier stond en fantastisch leek. Verleden week kwam er weer een niouwe motorenwerkplaats gereed, waar 300 monteurs de Ingewikkelde moderne motoren uit elkaar halen, schoonmaken of repareren. Er zijn nu tien boxen waarin zo'n motor gereviseerd kan worden. Deze K. L. M,-werkplaats ont vangt ook veel opdrachten uit het buiten land, zij is prachtig geoutilleerd met het nieuwste, wat op dit gebied te krijgen is. MaaT men is op Schiphol nooit klaar. Deze werkplaats is er en nu tekent men alweer aan een volgende, die een opper vlakte van 1600 m2 zal krijgen. Iedere week arriveert er een nieuwe Constellatibn op Schiphol, zo van de fabriek in Californië naar de Ned. afne mer gevlogen. De K. L. M. bezit nu 13 van deze fraaie toestellen, die opvallen door hun slanke lijn en drie staartroeren. Er komen er nu nog vier en dan begint de aflevering van de enorme Douglas DC-6 toestellen, waarvan er zeven in be stelling zijn en van de twaalf hyper moderne Convairs die op de Europese lijnen de Dakota's gaan vervangen. De accommodatie van 't vliegveld kan dit alle* echter verwerken. Twee grote Op het ogenblik komt het weinig meer vóór, maar tot voor korte tijd kon men in films hét verschijnsel van gefo tografeerd toneel waarnemen. Terecht werd daar steeds scherpe critiek op uitgeoefend, want de ene kunstuiting heeft weinig of niets met de andere gemeen. Maar wat moet men nu denken van de richting die het toneel aan het in slaan is. We merkten het reeds vaker op, maar in dat nieuwe stuk van John van Druten: „Ik herinner ml) moeder", is het zeer duideiyk: het toneel gaat beïnvloed worden door de film. Niet al leen lijkt het stukt zelf op egn scena rio, maar de wyzc waarop het ten to nele gebracht wordt herinnert nog meer aan de film. Op zichzelf is het natuur lijk zeer goed wanneer twee verschil lende kunstuitingen elkaar beïnvloeden, ten goede althans. Maar de wyze waar op dat hier geschiedt kan volgens ons geen winst betekenen. Hen toneelspel als dit bestaat uit een serie op zich al dan niet aantrekkelijke scènetjes, aan elkaar gelijmd door de monoloog van degene die het verhaal eigeniyk vertelt. Een zelfde figuur trof men ook wel aan in het dichterlijke en pure „Glazen speelgoed" maar de betekenis was hier geheel anders. John van Druten, een Nederlander die ln Amerika zeer gevierd ls, kan toneel schrijven, het staat onomstote- ïyk vast. Ook dit spel getuigt van de vakman, er komen prachtige fragmen ten ln voor. Maar toch heeft hy niet helemaal raad geweten met deze op zich zo aardige, aantrekkelijke stof. De inzet is goed, prachtig is het gezin Hanson getekend, maar later wil hij teveel van dit gezin vertellen, terwijl er te weinig gebeurt. En dat met al die kleine sc-mes en al die decorwisselingen: het werd op de duur vervelend. Jammer, erg jammer, want op zich zelf was er zoveel te waarderenjn^dit stuk en vooral ook in deze i verhaal Het is eindelijk weer eens venaal van gewone, en wat goede, vriendelijke mensem^.jj. beurtenissen misschien s rijk, ze zijn wel ontroerend. De opvoe, Louis Saalborn ons vaak ^nieten, zijn typering van de J«« meesterinirprach" tige oom Chris was meesterlijk. Zijn dochter Liane hee" 7®®1 gegeven door haar vertolking van Katrien. Hetty Beck was als d_ moeder inder daad het middelpunt vani alle gebeur tenissen en SeV°ele"n0 f het decor niet door zo'n knappe ontwerper als Wim Vesseur was gemaakt had men dit stuk niet kunnen spelen of het was een eindeloos geharrewar geweest. V. Sp. 19 A,ügjL 65 Jaar priester: J. H. M. peepetkorn oud-pastoor te Limmën, thans verblijvend te Alkmaar (H. Augus- tinus) 15 Aug; 50 jaar priester. h; J. C. £*awfiq\Putoor te Rotterdam (H. Lam- ,b«fc ht 'J- de Kok, rector te NaaM- Martinusgesticht)Th. Kwak- man pastoor te Rijpwetenng; H- I. hnnt tldt' rustend pastoor van Voor- hout, thans verblijvend© Huize St. Li* dulna te Killegersberg. Aug.; 40 laar priester: N. Appelman, rector te Monster (Pensionaat); H. N. Tn* Berkhout, em.-rector te Amsterdam (Maagdenhuis), thans verblijvend te Laren (St. Jans Ziekenhuis); W. P. J. •lanug pastoor te Bodegraven; P. A. UIeiJhtjes, rustend pastoor van Hein- Keriszand, thans verblijvend te Wasse- P„aar (St. Willibrordusstichting)J. P. J. Kok, deken'en pastoor te Delft (H. Hip- Politus)- A P. C. Konijn, pastoor te Rot- terdam (H. Hildegardis)W, H. Kooy, Pastoor te Amsterdam (H. Hart van Jesus)J. van Muljen, pastoor te Heiloo; J. Röben pastoor te Duivendrecht; A Slijkerman, te Wassenaar, als rector van Huize St. Willibrordus: K. A. H. van Veen, pastoor te Den Helder- (O. L. Vr. Onb. Ontvangen); J. M. Vermeulen, pastoor te Assendelft. 19 Dec.: 40 jaar priester: J. G. Verhoeff, pastoor te Breezand. 26 Mei: 25 jaar priester: G. P. Bakker, pastoor te Koog a d. Zaan; A Boekei, pastoor te Bovenkarspel; P. N. Bora- boom, pastoor te Zmdermeer P. C. Bot telier, pastoor te Grootebroek, L.J Bresser pastoor te Zierikzee: H. J. van Deursen, president Theologicum te War- mond- J. A. S. Groen, pastoor te Edam, A H.' Harst deken en pastoor te Dtm Helder (H.H. Petrus en Paulus), J. P van Houten, pastoor te Wormerveer; A J. Raaffels, pastoor te Schiedam (H Hart van Jesus); M G. van Run. pastoor te Bergschenhoek; P. A. A. Verhoeckx. pastoor te Scheveningen JO L Vr. van TrmrHes)- F P- M. van de Vliet vloot- aalmoezenier te Soerabaja. 22 Dec.: 25 jaar priester: W. J. V. Hessing, pastoor te Zwijndrecht; C. M. M. Hijgemann, pastoor te Schermerhorn; H. J. Kuyper, deken en pastoor te Wog. num; J. F. M. Zegers, oud-pastoor t« Hansweert, thans verblijvend te Am sterdam; J. P. van Zon, pastoor te Bad hoevedorp. 6 Dep.: 1214 Jaar priester: G. A. Beek, kapelaan te Haarlem (H. Joh. de Doo- per); J. J. Betjes kap. te Rotterdam (H.H. Mart, van Gorcum); A. F. J. L- v d Boog, prof. Philosophicum War mond; J. Breedveld, kap. te Rotterdam (H. Barbara); F. A. van der Burg, kap. te Haarlem (O. L. Vr. 7 Smarten en H. Bavo); A. W. A. Danckaarts, kap. te Dordrecht (H. Ant. van Padua); Th. O. Drogt, kap. te Amsterdam (O. L. Vr. v. Alt. Bijstand); B. A. Emmelkamp, kap. te 's-Gravenhage (H. Familie): C. J. Graaf, kap. te 's-Gravenhage (H. Jozef); F. Grent, godsdienstleraar te 's-Graven hage (R.K. Lyceum- voor Meisjes); H. H Groeneveld, kap. te Dordrecht (II. Bonifacius); J. A. M. ten Hengel, kap. te Rotterdam (H. Antonius Abt); J. J. Hetem, kap. te Rotterdam (H. Franc. v. Ass.); G. J. Hoogervorst kap. te Bode graven; G. Jongkind, kap. te Dordrecht (H. Bonifacius)H. J. Kooyman, kap. te Rotterdam (H. Lambertus); P. J. Kraakman, kap. te Loosduinen: W. J. F, de Lange, kap. te 's-Gravenhage <H. Jozef); J. G. Louter, prof. Theologicum te Warmond; P. J. M. Matthijsen, kap. te Voorburg (O. L. Vr. Hem.Opnemmg) W. J. J. M. van Niekerk. kap., te Rotter dam (H. Barbara); J. de Nijs, kap. te Leidschendam, thans verblijvend te Groesbeek, Dekkerswald; G. van dei- Poel leraar „Hageveld. te Heemstede; J. J. M. A. M. van Rek, leraar „Hage veld" te Heemstede; A. A. A. Rikkeis, kap. te Rotterdam (H. Nicölaas); H. J. A. Roosen, kap. te Schiedam (H. Hart van Jesus), thans verblijvend te Tilburg („De Klokkenberg")- Th. J. M. Ruiter, kap. te Heemstede (O. L. Vr. Hemel Op neming); A. A. M. Sanders, rector te Wassenaar (St. Jac. Stichting); J. A. M. Schmidt kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. v. Alt. Bijstand); C. Stet. kap. te Rotterdam (H. Familie): S. M. M. Steur, kap. te Gouda (O. L. Vr. Hemel Opne ming); N. Tromp. kap. te 's-Gravenhage (H. Jeroen): W. G. Vet, kap. te Rotter dam (H Jozef): M. J. Wenners. prof. Philosophicum te Warmond; A. A. M. Wentholt, kap. te Overveen; C. P. de Wit kap. te Amsterdam (H. Hart van Jesus): M J. M. Wuyster, kap. te Dei ft (H. Hippolytus).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2