Nieuws uit STAD en OMTREK Nationale Bedevaart 1949 naar Schiedam LANGS DE LAATSTE BERICHTEN Vader Rijn komt weer op toeren In de vaart en in de politiek bim Korneet Mars" R M I JN Geheugen- Hulp DODENRIT V. Overwinning van de Gasperi op de ADIO programma DE DINSDAG 16 DECEMBER 1947 PAGINA 3 ST. LIDUINA-COMITE BIJEEN Afscheid van P. Groenendaal DE VERZOUTING VAN HET BOEZEMWATER Noodoplossing voor Westlandse tuinbouw In verband met de verzouting van het boezemwater van het hoogheemraad schap Delfland, is, zoals bekend, een noodoplossing gevonden door het bou- van een gemaal te Leidsendam en te Rot terdam, door middel waarvan zoet wa ter Rijnland en Schieland in Delflands- boezem kan worden overgebracht. Het gemaal te Leidsendam, dat zich bevindt in een noodgebouwtje vlak voor de ka tholieke kerk op de Dam, is gistermid dag om 3 uur in aanwezigheid van ver scheidene genodigden in werking gesteld door mr. E. J. M. H. Bolsius oudste lid Van Ged. Staten van Zuid-Holland. Hier na begaf het gezelschap zich naar restau rant Den Hout te 's-Gravenhage, waar de dijkgraaf van Delfland, mr. dr. T. A. BURGERLIJKE STAND HUURBESCHERMINGS- BESLUIT en ONDERHUUR Uitspraak van de Hoge Raad OPZEGGING VAN FRANS- RUSSISCH VEDRAG? KAASRANTSOEN WORDT NIET VERHOOGD MINISTER BEEL VAN CAUWELAERT OVER LEOPOLD OUD-BURGEMEESTER VAN LANSCHOT BEDIEND LUNAPARK-EXPEDITIE IN EGYPTE IN MOEILIJKHEDEN GRENSCORRECTIES ROTTERDAM DODELIJKE val HET RODE KRUISVAARTUIG Z R 10 op de communisten DE „VAN HEUTSZ" DOOR ZEEROVERS OVERVALLEN SNIJBLOEMEN-EXPORT NAAR ENGELAND EN DUITSLAND VLEKKE VOOR TRIBUNAAL DE VERLIEZEN IN INDIE INBRAAK IN EEN POST KANTOOR door RIE VOLLEBRtiGT V "i St. Llduina zou Zeker niet die groeien de plaats innemen in de harten van de Nederlanders buiten Schiedam en zelfs in de harten van onze Schiedammer» zelf, als er niet het St. Liduina-comité was, dat voortdurend stimulerend werkt op de devotie tot onze Heilige. Onder de mensen, die tot de oprichters van het St. Liduina-comité behoren, is ook de heer P. Groenendaal. Zijn liefde voor haar, zijn werkzaamheden voor het comité, niet het minst tijdens de jaren van voorbereiding voor het eeuwfeest in 1933, zijn van beslissende betekenis ge weest en deken Reynen maakte zich dan ook tot tolk van een groter aantal mensen dan gisteravond bij de vergade ring van het St. Liduina-comité .agen- woordig was, toen hij de heer Groenen daal van harte bedankte, hem zeggende, dat het comité node zijn heengaan aan vaardde. Als souvenir van het comité en wellicht als blijvende herinnering ook aan de persoonlijke relaties, stelde de hoogeerw. deken hem een exemplaar van de nieuwe druk v. d. Meers Augustinus jn het vooruitzicht. Op voorstel van een der heren zal aan mevr. Groenendaal een van de mooie nieuwe, door de gebrs. Henderickx ontworpen, geglazuurde han gers wordpn aangeboden. De heer Groenendaal dankte vmr de sympathieke woorden en het geschenk. Pastoor Raaffels werd vervolgens op nieuw geïnstalleerd tot lid van het comité, waarhij natuurlijk in herinnering werd geroepen het werk, dat hij in 1933 bij het eeuwfeest verrichtte. Tot de plannen, die het St. Liduina- comité voor het komende Jaar herft, be hoort een conferentie voor niet-Katho- lieken over de aard en de betekenis van de St. Lidulna-devotle in Schiedam, te geven door de hoogeerw. deken in de tijd van de grote noveen. De heer Leo Nelissen hield een be schouwing over Liduina als patrones van .Reddend Christendom", waarin hij de stelling verdedigde, dat St. Llduina een uniek en navolgens-mogelijk voorbeeld is van een theocentrische levenshouding, die God tot middelpunt van alle denken en doen maakt, de enige remedie is tegen j. F. Dolk, een rede hield. Spreker herinnerde er daarin aan, dat de hoogheemraadschappen in het verleden streng gescheiden ware» e" vaak conflicten ontstonden. Thans is er veel veranderd. Door de medewerking van 'Rijnland en Schieland kan thans de strijd worden aangebonden tegen het zout in Delflands boezem. Ir. A. C. Kolff, hoofdingenieur van Delfland gaf een technische uiteenzetting waarin hij er aan herinnerde, dat in de afgelopen zomer het1 zoutgehalte van het rivierwater bij Rotterdam 8 gram per liter bedroeg, dit is 1/3 gedeelte van het gehalte van het zeewater. Mr. Bolsius sprak namens Ged. Staten, de heer J. Barendse namens de bond Westland en tenslotte voerde ir. Riemens, rijkstuin- bouwconsulent het woord. Hij noemde de thans verkregen noodoplossing van onschatbare betekenis -voor de Wesiland- se tuinbouw, die anders ten dode ZOU zijn opgeschreven. L Op het marktplein van het ^adja, waar ik nu woon, staat een Daar stond een man te kijk me groot bofd om zijn nek. Op dat Don. stond: „Ik heb een instrumententas ge gapt van een Schiedamse arts". Alle mensen, die voorbij die man kwamen, staken hun tong tegen hem uit en iede re ochtend tegen zonsopgang werd hij met stenen gegooid. Alle dieven in het stadje droegen rouwkleren en hielden hun vensters ge sloten. Ik vroeg aan één van die dieven, waarom hij rouwde: „Weet je dan niet, dat een dief gestraft moet worden?" „Maar mijnheer!" sprak hi) met tra nen in de ogen,Ik rouw niet om zijn strafik rouw om onze schan de. Dié kerei daar, op de markt heeft ons vak door de modder gesleurd. Dat is geen nette dief, dat is een schurk". Ik keek bflkbaar nog al dom, want hij verklaarde mij verder: Ziet U, mijnheer, ik zelf heb al ménig kraakje gepleegd en heel wat brandkasten leeg gehaald, maar de in strumententas van een arts...... ontzet tend!" „Weet U. zoiets dóe je met. Ons vak is een vak als elk ander. Het vereist handigheid, koelbloedigheid, snelle vingers en een scherp vernufi.. Ik heb er lang op gestudeerd, ben alc leerjongen bij een valse munter be gonnen, deed daarna een jaar practijk ais zakkenroller en verwierf tenslotte met goede cijfers het staatsdiploma. Het is hard werk, mijnheer, maar ik heb er altijd een keurig stuk brood in gehad. En nu dit, mijnheerHet is om door de grond te zinken van fic h EtBirri 16 Hij schudde meewarig het hoofd: „Op- die manier is alle aardigheid eraf. Dan is het geen sport meer, dan wordt het laag en geméénde instrumenten tas van een artsde wereld is diep gezonken, mijnheer!, „Kom, jongen, houd de moed erin' troostte ikEr zijn "toch ook nog een heleboel eerlijke dieven. Trek het Je niet aan Hij wilde niet naar me luisteren on ri/'fte mistroostig heen. Thuisgekomen miste ik mijn vulpen mijn zakmes. SEBASTIAAN. de grote kwaal van deze tijd, die de mens tot middelpunt van alle denken en doen maakt. Bovendien toonde hij aan, dat St. Liduina niet alleen een leek was en daar om welkom als patrones van een leken beweging, maar bovendien, dat wij in haar lijden de vervulling van een recht streeks apostolaat mogen zien, een recht streeks aP9sf°laat> dat zij vervulde in samenwerking met de hiërarchie. Hij zag bovendien de mogelijkheid, dat Sint Liduina volksheilige zou worden, mits de grote kwaal van deze tijd ook uit de devoties zou zijn gebannen en de mensen geleerd hadden theocentrisch te gaan denken. Hoewel zijn betoog en zijn op vatting niet onmiddellijk aanvaard ge meengoed werden, kon dé vergadering zich met de idee volkomen verenigen. In aansluiting hierop werd besloten ln 1949 een grote Nationale bedevaart naar Schiedam te organiseren. Indien de ideeën, zoals zij -door spr. werden uitge werkt, ook door de Nationale KA. zul len worden aanvaard, zal men in ia49 een Nationale Bedevaart naar Schiedam van K.A.-leden organiseren. Op een deel neming van in totaal 78.000 mensen wordt gerekend. Een uitgebreide voor bereiding en organisatie zullen hiervoor nodig zijn. Men hoopt echter bovenal op de voorspraak van Haar, tot Wier ver ering en uit bewondering tot Wie het grote werk van een Nationale Bedevaart wordt ondernomen. Om de devotie ook naar buiten een meer betekenend karakter te geven werd voorgesteld om in de kapel de mogelijk heid te scheppen tot het aanbrengen van plaatjes, die blijk geven van gebedsver horingen. Op enkele plaatsen van ons land wordt dit gedaan met gemetselde uniforme tegeltjes en men zal deze methode eens gaan zien. Besloten werd om de beurs van Sint Liduina dit jaar ter beschikking te stel len van pastoor Raaffels. De plannen voor een nieuwe reliek schrijn zijn nog in een voorbereidend stadium, maar bij de aangezochte ont werpers, de gebrs. Brom, zal op spoed worden aangedrongen. Voor het komende jaar zal wederom alles worden gedaan om de belangstelling van buiten naar Schiedam als bedevaart plaats te trekken. Dat hierbij gerekend wordt op de Schiedamse zakenlieden en op de Schiedamse instantie, die het Vreemdelingen-verkeer moet bevorderen, behoeft geen betoog. GEBOREN: Teunis J. z. v$ de Jong en J. J. Vleghert, Dr. Noletstr l Petrus C. z. van P. C. Koot en A. M M. Hoefsmit, Hoogstraat 126 Adnanr C. d. van D Prook en C. Tuit, Willem: hofje 8 Hermanus F. M. z- van P J. J. Verspeek en A. den B°®rvSchie- damseweg 1 Peter z. van M. Schnei der en M. v. Ravens, Singel 156 Cornelia C. d. van Th. M. Elderhorst er C. C Kosten, Dr. Noletstraat 1 Mar tina J. d. van M J. v. Dam en R. Suvaa' Boerhavelaan 1 Meeuwis A. z. van M v. d. Werf en A. E. Tóuw, Lekstraat 5" Franciscus S. z. van F. Veldhover en H. E A. Veringmeier, Dr. Noletstr 1 Ansje W. d. van J- de Boer en H M. A. Beukers, Dr. Noletstr. 1. OVERLEDEN: M. Staleman, 83 j„ vr van Th. S. Kroon Nwe Haven 153 Th. Brouns. 43 j., Adr. de Ruijterstr. I. Dinsdag 16 December: Bioscopen: Passage, De zoon van Monte Christo (ontraden wegens va riéténummer) 2, 7 en 9.30 uur; Mono- pole, Jack London (14 jaar) 2, 7 en 9 uur. Mussis Sacrum: Weense gala-avond te geven door Toonkunst-symphonie-orkesi en Toonkunst-koor, 8 uur. R. K. Volksbond: Vertoning van de kleurenfilm over Maria-Congres voor de St. Vincentiue-gezinnen. Woensdag 17 December. Bioscopen: zie boven. Passage: Vijfde Swis-jeugdvoorstelling 4.30 uur. Distributiekantoor: Uitreiking bonkaar ten KA t.m. KE 802, tabaks en/of ver- snaperingskaarten QA, QB of QC 802 alsmede schoenenbonnen naar keuze aar personen, wier tweede DSK eindigt op 8. 04, 14, 24 34 of 44 en overeenkomstig de leeftijd 'aan kinderen geboren in de maand December van een der jaren 1932 t-m. 1945 en aan die geboren in de maand Februari 1947. Meebrengen tweede DKS met inlegvel én inwisselingsbon 713. Aar de beurt zijn Fu t.m. Gri 912.30 uur 2—5 uur. De Hoge Raad heeft arrest gewezen in een procedure tussen de huiseigenaar P. van B. te Utrecht en de heren H. aldaar. Eerstgenoemde stelde voor de rechtbank te Utrecht een vordering tot ontruiming in tegen de heren H., die, naar van B. beweerde, twee verdiepin gen van zyn eigendom zonder enig recht bewenen. Deze bewoning berustte op onderverhuur door zekere W., die weer een huurcontract had met Van B. Deze huurovereenkomst is echter in 1944 ontbonden. De rechtbank te Utrecht wees de vor dering toe en in hoger beroep heeft het hof te Amsterdam dit vonnis bekrach tigd, behalve voor wat de daarbij uit gesproken uitvoerbaarverklaring bij voorraad betreft. De Hoge Raad heeft tegen 's Hofs arrest ingesteld cassatieberoep verworpen, overwegen- het huurbeschermingsbesluit geen voorschrift bevat, dat aan een huurder, die van 'n niet-eigenaar heeft gehuurd, tegenover de eigenaar, die zich nimmer tegenover hém als verhuurder had verbonden, het recht verleent om als zijn verhuurder geen recht van ge bruik van het gehuurde meer heeft, het gehuurde niet te ontruimen. De omstandigheid, zegt de Hoge Raad, dat aldus de onderhuurder niet steeds bescherming zal genieten, kan geen grond opleveren om desondanks het besluit ook op de verhouding tus sen de eigenaar en de onderhuurder van toepassing te achten. Het gematigde Paryse blad „L'Intran- sigeant" publiceert een bericht onder de kop: „Mogelijk zal het Frans-Russisch verdrag (van 1945) worden opgezegd, na de mislukking te Londen; welke de wereld in twee bloes heeft verdeeld". „De mislukking van de Londense con ferentie", aldus het blad, „heeft aan de vrijheid van beweging, welke Frankrijk tot nu toe heeft kunnen genieten, een einde gemaakt. Het uur heeft geslagen voor het doen van een keuze en mede voor een nieuwe oriëntering van onze buitenlandse politiek". Aanvankelijk lag het in de bedoeling, na afloop van de (inmiddels beëindigde) verstrekking van extra-vleesrantsoenen, het kaasrantsoen te verhogen. Thans is gebleken, dat de tegenwoordige melkpositie zulks niet toelaat. Gedurende deze melkperiode zullen daarom zowel de melk- als de kaasrantsoenen op het, huldige niveau gehandhaafd blijven. Volgens berichten uit Batavia zal minis ter Beel daar niet vandaag, doch eerst morgen aankomen. In een lezing, die de Belgische minis ter van staat, Frans van Cauwelaert, te Heist-op-den-Berg heeft gehouden, ver klaarde hij o.a. dat de Kath. volkspartij niet de illusie heeft gekoesterd, dat de socialisten hun verzet tegen de terug keer van de koning zouden opgeven. Van de Katholieken, zo zeide hij verder, mag men echter niet verwachten, dat zij hun trouw aan de koning zullen verzaken. Zij zijn ervan overtuigd, te handelen in het belang van het land en van de dy nastieke instellingen en. niemand heeft het recht hun te beletten deze opvattin gen in het openbaar te verdedigen. Het vrouwenstemrecht is voor de Kath. volkspartij een zaak van beginsel, zo merkte Van Cauwelaert nog op. Het kan niet het voorwerp uitmaken van po litieke manoeuvres om op kunstmatige wijze een samenwerking tussen Katho lieken en socialisten te onderhouden. De Kath. volkspartij zou zich hiertoe niet kunnen lenen. De oud-burgemeester van Den Bosch, mr. F. van Lanschot, werd voorzien van de laatste H. Sacramenten. Hoewel zijn toestand gisteren niet onrustwekkend was, werd deze voorzorgsmaatregel toch gerechtvaardigd geacht. Mr. F. van Lanschot werd 16 Sept. 1875 geboren, en is thans derhalve 72 jaar. De Ned. lunapark-expeditie, die in Maart van dit jaar naar Egypte is ver trokken, is voorshands een teleurstelling geworden.' Van de negen maanden, die de groep zich thans in Egypte bevindt, heeft het lunapark nog geen vier maan den kunnen draaien. Sinds einde Sep tember staan de draai- en zweefmolens, de schiettenten en de electrische auto- tjes werkloos'op een veld aan de Nijl in Cairo. Een deel der exploitanten huist rhet hun familie in woonwagens en voor dat doel ingerichte pakwagens. Enige vrouwen zijn reeds met hun kinderen deels op kosten der familie in Nederland naar ons land teruggekeerd; de vakgroep kermis-inrichtingen probeert thans de overige vrouwen en kinderen van de zich in Egypte bevindende vrije exploi tanten eveneens te repatriëren. Het plan was de tenten eerst in Cairo op te slaan, doch daar aangekomen, moest men ervaren, dat voor het luna park geen vergunning aanwezig was. De groep is daarop teruggegaan naar Alexandrië, waar het lunapark werd op gezet. Al spoedig bleek echter, dat ook hier de vereiste vergunning niet voor handen was en dus was men gedoemd 't lunapark voorlopig gesloten te houden. Achteraf heeft men kans gezien de auto riteiten te bewegen de vergunning af te geven, doch dit geschiedde eerst na ruim twee maanden van gedwongen werkloos toezien. Op 5 Juni opende het lunapark zijn poorten in Alexandrië en tot half September hebben de Egyptenaren het amusementscentrum goed bezocht. Tegen het einde van September, toen het bad' seizoen in Alexandrië ten einde liep en ook na vier maanden de attracties iets minder begonnen te lopen, werd in Alexandrië opgebroken en verhuisde men naar Cairo, waar op een terrein aan de Nijl het lunapark opnieuw werd opge trokken. Verder is het nooit gekomen, *want de autoriteiten in Cairo gaven ook dit maal geen toestemming voor de ex ploitatie van het lunapark en hebben tot op de huidige dag in deze houding vol hard. De inkomsten zijn dus op het ogenblik nihil, doch de kosten voor het levenson derhoud gaan onverminderd door. Van daar, dat het grootste deel der kleine exploitanten zich op het ogenblik in zeer grote moeilijkheden bevindt. Het gemeentebestuur van Rotterdam ontving een officiële briefvan het „Kentucky State Department of Health" uit Kentucky. Het adres op de enveloppe luidde: „Gemeentebe stuur van Rotterdam, Rotterdam, Duitsland". Gistermorgen ging de 70-jarige M. R.v. G. in haar woning aan de 's-Gra- venweg een trap af naar de kelder, om kolen te halen. Zij gleed uit en viel met het achterhoofd op de betonnen vloer van de kelder. In bewusteloze toestand werd zij met een zware hersenschud ding en een gapende wond aan het achterhoofd naar het ziekenhuis ver voerd, alwaar zij in ae loop van de dag overleed. Haar 7l-jarige echtge noot schrok zo, toen hij haar in de kel der vond, dat hij in elkaar zakte en het bewustzijn verloor. Hij kon echter weer spoedig worden bijgebracht en behoefde zijn woning niet te verlaten. Kokende thee over het lichaam In de ouderlijke woning aan de Schinkelstraat trok de 17 maanden oude C. W. aan de lade van een theé- meubel, waardoor een daarop staande theepot omviel. Het kind kreeg de in houd over anmen, beenen en buik en moest met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. Van het Rode Kruisvaartuig Z R 10, dat onlangs was geborgen uit het Nieu we Vaarwater en, dat daarna in de vluchthaven te Zijpe lag, was de her komst onbekend. Vorige week is echter gebleken, dat het de logger „Petrus en Paulus" van de rederij V. E. M. uit IJmuiden is. De omgekomen machinist, wiens lichaam nog aan boord werd ge vonden, was de heer Schaafsma uit Driebergen. De katholieke minister-president van Italië, Alcide de Gasperi, boekte Zater dagavond in de nationale vergadering een groot succes, toen een communis tisch voorstel, om een onderzoek te doen instellen naar het jongste optreden van de politie, met 216 tegen 111 stemmen verworpen werd. Dit was de grootste zege van de Gasperi sinds hij ruim 'n half jaar geleden de communisten uit zijn regering verwijderde. Het voorstel der communisten had betrekking op de wanordelijkheden tij dens de in een grote nederlaag voor de communisten geëindigde „algemene sta king". Enige vooraanstaande partij leden kregen hierbij van de politie rake klappen te incasseren. A.P. meldt uit Rome, dat het kabi net-de Gasperi is uitgebreid met de so cialisten Saragat, vice-premier en Tre- melloni, minister van industrie. De „Van Heutsz", een vrachtschip van de Kon. Paketvaart Mij. is Zondag op weg van Hongkong naar Swatow door zeerovers is overvallen. Volgens „A. P." hadden de rovers klaarblijkelijk in Hongkong wapens aan boord gesmokkeld en waren zij meegereisd tot Bias Bay, 'n schuilplaats voor bandieten, waar zij ge holpen door esn tweede groep bende leden het schip van zijn lading beroof den. Volgens de eerste inlichtingen zou niemand van de passagiers en de beman ning zijn gewond. Reuter geeft echter de volgende lezing: Nadat de „Van Heutsz" te Hongkong was teruggekeerd, werd vernomen, dat de zeerovers het schip tien uur lang in hun macht hadden toen het zich 128 km. ten Noorden van Hongkong bevond. Zes pas sagiers eerste klasse werden gevangen genomen. Hierna verwijderden de zee rovers zich in een motorboot. De „Van Heutsz" vertrok Zondagoch tend uit Hongkong. Op een teken van vermomde handlangers aan boord voeren de zeerovers des nachts in hun jonk langszij. Zij waren tot het aanbreken van de dag heer en meester van het schip, fouilleerden de passagiers en roofden op hun gemak wat van hun gading was. De zes gevangen genomen passagiers, die medegevoerd werden, zijn alle vooraan staande Chinese functionarissen en koop lieden. Gisteren is het seizoen voor snij bloemen export naar Engeland geopend en zijn van Aalsmeer uit de eerste zen dingen seringen per vliegtuig en per boot verzonden. In Engeland is een grote vraag naar Nederlandse serin gen, die aldaar een goede reputatie ge nieten. In verband met de onzekere vooruitzichten, de export geschiedt in commissiehandel, hebben een grool laantal kwekers de voorkeur gegeven aan verzendngen per boot. Voorlopig zijn het alleen seringen, daar de En gelse bloemenmarkt ruim voorzien is van chrysanten. Met ingang van Woensdag a.s. zul len voor het eerst na de bevrijding pot planten en snijbloemen naar Duitsland worden geexporteerd. Het vervoer ge schiedt uitsluitend per auto. De En gelse en Amerikaanse bezettingsauto riteiten zijn sterk geïnteresseerd in deze Nederlandse producten. De eerste zen dingen gaan naar Hamburg, Bremen* Frankfurt en Heidelberg e.a. plaatsen. De betaling geschiedt in dollars, zodat dus de Aalsmeerse kwekers ook een bedrage leveren in de deviezenpot. Het tribunaal te Nijmegen heeft advies uitgebracht in de zaak tegen G. F. Vlekke hoofdinspecteur van het Lager Onder wijs in de bezettingstijd. Geadviseerd wordt V. te interneren voor de tijd van 7 jaar met aftrek, zodat beklaagde op 5 Mei 1952 vrijkomt. Verder ontzetting uit de beide kiesrechten en verbod van uit oefening van een ambt in openbare betrekking en bij het onderwijs. Gisteren bedroegen de Ned. verlie zen in Indië één gesneuvelde en zes ge wonden. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in het postkantoor te Sittard inge broken. Men heeft aan de achterzijde van het gebouw een ruit ingedrukt en is zo binnengedrongen. Verschillende kasten werden geforceerd, echter zon der succes. Toen heeft de indringer alle postpakketten opengemaakt en de inhoud overal verspreid. Met ingang van heden wordt de ver zending hervat van de gewone en luchtpostcorrespondentie, beêtemd voor opvarenden van schepen, die de havens Port Said en Suez aandoen. Van onze Berlijnse correspondent). I DUSSELDORP, 5 December 1947 Dit zijn de slechtste maanden geweest, die Vader Rijn in zijn lange leven gekend heeft. Hij was in de laatste jaren reeds vertrouwd geraakt met het gemis van het fleurige tierende jonge leven op zijn avondlijke oevers. Er hebben sinds jaren van Bingen tot Bonn geen vrolijke lichtjes gedanst op zjjn late stroom noch hebben zij zich weer kaatst in zijn goede gaven, die eens op zoele avonden zo rijkelijk werden uitgepareld in de Drosselgasse van Ruedesheim. Het leven, dat op zijn geschonden oevers is teruggekeerd, is niet meer dat van voor heen. Het drinkt de zure zorgen van een harde tijd inplaats van de zoete „Liebfraumilch" van weleer. Zelfs hier, waar de schoonheid der natuur haar onaantastbaarheid bewijst, heeft het leven een grimmig uiterlijk gekregen. In Remagen, waar jong verliefde paartjes zich plachten te spiegelen in de gulle, goede rivier, graven Amerikaanse soldaten thans lijken op van hun friends, die eens het stadje een plaats hebben gegeven in de geschiedenis van de laatste oorlog. gaat er prat op nooit een vurig volge ling van Adolf Hitler te zijn geweest, zoals overigens ook de Hamburger, de Berlijner en de Muenchenaar. Helaas is voor ons in deze politieke belijde nis een weinig de klad gekomen sinds w(j vorige week in alle ernst een Oost- Pruis hoorden betogen: „Wir in Ost- Preussen wir sind doch Immer dage gen gewesen!" Deze zomer en dit najaar heeft Vader Rijn ook nog het drukke beweeg van zijn slepen moeten missen. Bijna heeft hij zelfs zijn water gemist. Maar dat komt- thans terug. Langzaam nog slechts maar toch met die zekerheid, waarmee het najaar de sluizen van de hemel open zet. Daarmee komen ook de aken weer op- en afdrijven. Langzaam herneemt de dode rivier weer haar bedrijvige aanzien; en al zijn er nog water-zorgen te over voor de schippers en de bevrachters, de zaken komen weer op gang. Ginds onder Duisburg komt er zelfs in de laatste we ken een gang in, die ons Nederlanders bizonder moet verheugen. De eerste erts schepen zijn van Rotterdam opgesleept en in 't kolengebied wordt nu dagelijks een tienduizend ton kolenvervfcer voor Rotterdam aangeboden. Dat is alles erg bescheiden, wanneer men 't gaat verge lijken met wat er in de vette jaren aan winst naar het vaderland werd gevaren, maar het is 'n begin en 'n belofte, dat de natuur haar rechten herneemt, ook waar het gaat over een scheepvaartweg. Maar ook figuurlijk komt de RUn op toeren. In de politiek namelijk, waar in de laatste tijd een versterkte acti viteit van de „Rheinische" groeperin gen is waar te nemen, die het eigen ka rakter van het schoonste der Duitse landen ook iri de politieke constellatie willen zien vastgelegd. De RUnlander -■■■ -t-«w 4. Voordat Basil in de gelegenheid was de professor ook daar in het minst te verwringen, wees de Marsiaan naar óe detective. Mugli werd door een soort electrische schok getroffen, die hem naar adem deed snakken. 0°h Bim zag 'n, dat tegenstand nutteloos was tegenover dit zonderlinge wezen. Hij besloot zich daarom in de situatie te schikken. •Wij zijn teleurgesteld, professor", zei hij ferm. „Over de wijze waarop U ons eenvoudig van onze vrijheid heeft be roofd. Wy weten echter dat U over meer macht beschikt dan wy en zullen ons dan ook niet verzetten, indien U ons redeiyk behandelt". „Zo mag ik het horen", antwoordde de Marsiaan. „Na tuurlijk wordt U beiden redeiyk behandeld. Vergeet niet dat wij geen mensen zyn! Na onze onderzoekingen zullen wij U%i|i ongeschonden staat naar Uw planeet terugbrengen en alle geleden schade ruimschoots vergoeden. Bovendien zult U onder de inboorlingen van de aarde beroemde man nen worden!" De Rijnlanders hebben weliswaar de schijn tegen zich werd niet op hun bodem het land door een handjevol machtige industrieheren aan de ridders van het avontuur verkocht? maar <men kan niet zeggen, dat zij de vertolkers der centralistische idee geweest zijn. Daar voor voelen zij zichzelf en alles rondom hen te „Rheinisch". De voorwaarden WOENSDAG 17 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.) -V.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgen wijding; 11.00 Gram.; 12.00 Malando; 12.30 Weerpr.; 12.38 Kilima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 Trio; 13.50 Gram.; 14.00 Nieuwe kinderboeken; 14.15 Jeugdconcert- 15.00 Hoorspel; 15.30 De Roodborstjes- 15.45 De Regenboog; 16.15 Vragenuurtje: 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Gram.- 17.35 Kwartet; 18.00 Nieuws; 18.20 Caus.t 18.30 R.V.D.; 19.00 P. v. d. A.; 19.15 Film. land; 19,30 V.P.R.O.; 20.00 Actual.; 20.15 Cello; 20.25 Concertgeb.ork.; 21.25 Hoor spel; 22.15 Ramblers; 22.45 Voordracht: 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.25 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.: 10.30 Morgenwijding; 11.00 Zang; 11.15 Esther III; 11.50 Gram.; 12.30 Weerpr.- 12.33 Adventsstonde; 13.00 Nieuws; 13.15 Piano,- 13.45 Orgel; 14.15 Gram.; 14.30 Caus.; 15.00 Concert; 15.45 Muziek; 16.45 V .d. jeugd; 17.30 Mondaccordeon; 17.45 R.V.D.; 18.00 Zang; 18.30 Gram.; 18.40 Boekbespr.; 19.00 Nieuws; 19.15 R.V.D.: 19.30 Actual.; 19.45 Eng. les; 20.00 Pro loog; 20.15 Het komende Kerstfeest; 21.15 Radio-orkest; 22.30 Nieuws; 22.45 Avond- wyding; 23.00 Kwartet; 23.30 Gramofoon FRANSE DAG BIJ DE K.R.O. Zondag a.s zal de K.R.O. een „franse dag" geven. Het programma zal o.a. wor- den geopend met een boodschap van Kar dinaal Suhard, aartsbisschop van Parijs tot de Nederlandse luisteraars. OORSPRONKELIJKE SPEURDERSGESCHIEDENIS 3). Telkens a.s dat hoor, zei ze, moet ik weer aan die afschuwelijke kerei denken. Vooral nu blijkt, dat wij 'm al leen hebben gezien. Neen, dat is natuur lijk onzin Ook anderen zullen hem wel gezien hebben, maar bij je tweede rit rit was hij in ieder geval weer wegge haald. Ik vraag me af, Dirk, wat Ik denk dat de eigenaar van die tent om bijzondere sensatie te wekken zo nu en dan die pop op de plaats van het geraamte neerzet. Maar dat is toch dwaasheid, Dirk! Waarom zou hij dat doen? Die kermislui zijn z- >kend als ik weet niet wa|. Ze be: ook wel, dat teen ieder, die de gel en van een bepaalde tent kent, daar niet meer in terugkeert vóór er een 'euwe sensatie aan is toegt gd. <t kan best zijn. dat de pop vlak naast het geraamte staat en dat bijvoorbeeld vijf achtereenvolgen de keren het lichtje boven het geraamte aangaat tegen één keer boven de dode kerel. Sensatie, begrijp je' Niet gek bekeken van die spullenbaas. Denk maar eens na: omdat wij juist de eerste keer VSter euze de pop tr°*fen hebben we twee extra ritten gemaakt. Nu, brengt dat geld in het laadje of niet? Maar waarom hebben we er anderen niet over horen praten?, vroeg Truus vol twijfel. Maar m'n lieve kind, lachte Dirk: nu vraag ik me toch werkelijk af, of je ...hum! We zijn toch immers de hele avond met z'n vieren geweest en hebben met niemand anders gesmoken! Dat is waar, gaf Truus toe: Ik dacht daan niet zo gauw aan. Zeg Dirk, kon jy die dode man ....pop.... Nu ja, pop dan, hoewel ik vond, dat 't net echt was Maar kón jij 'm in z'n ge zicht kijken? Nee. Het licht scheen er net boven op en daarom was het helemaal bescha duwd. Ik zie het nog steed voor me, Dirk Ik weet werkeiyv niet of ik het me wys maak of dat het echt is, maar 'k geloof, dat het gezicht akelig verwrongen was Iemand dienou een gewelddadige dood g""torven was. Ik gelooi, dat je je dat maar wijs maakt, Truus En bovendien cór de eige naar er coeh geen pop met een engelen gezich t neerzetten De klanten betalen toch om te nnen griezelen? Midden in eer gil zweeg ploteling de luidste sirene van de kermis. Weer huiverde Truus en automatisch begon ze langzamer te lopen, als om te luisteren. Een minuut later begon het ding weer te loeien. Ze waren by het huis van Truus' ouders aangekomen. Ga je morgen nog mee?, vroeg Dirk. Morgen kan ik echt niet antwoordde het meisje: Je weet dat ik dan les heb. Woensdagavond dan? Misschien Woensdagavond. Ik bel je nog wel op. Dirk Versluis had een onrustige nacht. Hy droomde dat hy alleen in een wagentje zat en met een "eweldige vaart afreed op de nabootsing van de dode man die nu voortdurend verlicht was. Dirk wilde gillen van angst want de wagen dreigde tegen de man op te botsen. Maar opeens hief de man het hoofd op en keek Dirk met verwijtende ogen aan. Ook zijn rechterarm bracht hij omhoog en hij richtte de wijsvinger op Dirk. als be schuldigend. Weer wilde Dirk gillen, maar hy kon geen woord over zijn lippen krygen. Het angstzweet parelde op zijn voorhoofd en zijn hart bonsde geweldig. Truus, dacht hij: Truus, had ik maar naar jou geluisterd Hij schrok wakker en keek verwil derd de donkere kamer rond. Dwaasheid Truus had hem mei haar gevoelens van angst toch maar lelijk geïnfecteerd. Maar had hij het gezicht van de man, nu hij het in zijn droom in opgeheven toestand had gezien, niet eens eerderNadenken, even goed naden ken. Of neen, juist niet nadenken, want dan zou hy evenals Truu: dat deed, zich maar van alles gaan wysmaken. Natuur lijk was het gezicht dat hy in zyn drpom gezien had, niet hetzelfde als dat van de man in de dodenbaan. Dromen be antwoorden immers nooit aan de wer kelijkheid, doch leenden heel grillig ge zichten van mensen, dk niets met de gedroomde situatie te maken hadden. Misschien had hij nu het gezicht van zijn patroon gezien, iemand die om een of andere reden opgevallen was Nu goec weg met die onzin. En Truus moet zich ook beter ieren beheer sen We hebben in die vijf jaar oorlog toch heus wel andere dingen te zien en te verdragen gekregen dan poppen, op gesteld notabene in een eent, waar je van verwachten, neen eisen mag. dat je er voor je geld een maximum aan koude '"•'ngen kunt opdoen. Gekalmeen sliep hi( weer in. Truus kon zeer moeilijk in slaap ko men. Ze vond zich zelf een aanstellerig wicht, om nog steeds maar te denken aan de afschuwelijke gedaante, die als 'n 'n geestesverschijning plotseling ver- geestesverschyning plotseling verscheen om weer even snel te verdwijnen. Neen zo was 't natuurlijk niet geweest; t licht je was zonder neer aan en uit geknipt en de pop was natuurlijk oerloos be vestigd aan de houten wand van de. tent. Roerloos? Truus zag de sinistere ge daante weer voor zich. Het gezicht, waar van de trekken niet zichtbaar waren, hing op de borst en de grote, lege han den rustten r et de palmen naar buiten gekeerd ap op de knieën, als gereed om toe te grijpen. Zag ze geen trilling? Neen, neen! Dat kon niet, daarvoor had ze de man èl te kort gezien, nauwelijks drie of vier seconden. Begon ze nu wer kelijk aan halluclhaties te lijden? Ten einde raad, .cnipte ze het electri sche licht aan en besloot, omdat ze toch de slaap, niet kon vatten, haar les voor morgenavond nog eens na te "kijken en aldus haar gedachten te verstrooien. Bin nen enkele minuten zat ze over haar boe ken gebogen, maar zo nu en dan moest ze toch voor zich uitstaren..Met een ruk dwong ze zich dan tot aandacht by haar werk en het had al lang één uur geslagen, toen ze doodmoe in slaap viel. Wij hebben vergeten, u de beide hoofd personen van dit verhaal voor 'e stellen. Dirk Versluis was een jonge man van v«f e,. twintig jaar. Hy was bediende op een groot bankierskantoor en zodra de promotie, welke hem half en half was toegezegd, zou plaats vinden, wilde hy met Truus in het huwelijk treden. Ze heette Truus Hage en was apothekers assistente bij „De Vijzel". Dirk had haar lijdens de beze*ting bij de ondergrondse leren kennen, bewonderen en. ...lief hebben en kort na de oorlog waren ze officieel verloofd. (Wordt vervolgd). voor separatistische gedachten liggen als het ware in de ziel van het volk, dat door het zilveren lint van de Rijn wordt samengebonden. Daar komen in het zuidelijke deel van het land nog andere zeer belangrijke voorwaarden by, Hier staat het Rijnland onder Frans bestuur en druppelen met de Franse culturele besproeiing de no dige injecties zelfstandigheidsgevoel bin nen. In het door de tricolore beheerste deel van Duitsland krijgt alles wat zweemt naar separatisme zijn grote kans. De „Rheinische Union", die de proclama tie van een eigen Rijnstaat voorstaat, is er hoogst actief. In de laatste maanden heeft zy haar propaganda versterkt. Tal- ryke mensen in de zone krygen persoon lek gestelde brieven in de bus, die uit nodigen tot besprekingen over toetre ding tot de partij of tot de organisatie der „Amis de la France". Over de zóne fladderen vlugschriften, waarin het doel en het programma der party zyn om schreven. Buitenlands-politiek gezien, zal de Rijnlandse Volksstaat onafhankelijk zyn, doch naar het Westen zyn georiëënteerd, zo heet het in deze vlugschriften. Met de nog onder geallieerde autoriteit staande Duitse landen zal de Volksstaat, waar van de Rheinische Union droomt, in vriendschappelijke verbinding blijven zonder nog ooit verplichtingen op zich te nemen, die hem tot uitgangspunt van agressieve handelingen zouden kunnen maken. Van die vriendschappelijke ver houdingen kan men zich reeds een voor stelling maken, wanneer men de aard appel oorlogen tussen de Duitse landen volgt Op cultureel gebied zal de Volksstaat, wanneer hij verwezenlykt wordt zich verplichten tot het propageren van de studie der Franse taal als beste middel tot een goede verstandhouding met het grote buurland. De voorman der Union is de heer Karl Steiner uit Kaiserslau- tern. In zyn brochure „Waarom een Rijnlandse Volksstaat??" ontkende hij 'n separatist te zijn .Steiner beweert na melijk, dat er sedert het Reich de facto en volgens hem ook de jure dood is, geen separatisme meer kan bestaan. Se paratist is volgens hem slechts hij, die grote egocentrische separate maehtscons- c'onstructies van het slag van hét Hit- Ierrijk bouwt, doch niet wie een kleine staat wil vormen, die past in het grote Europese kader. Steiners Union heeft met de rugge steun van de bezetting een sterke stelling betrokken. Zij gaat binnenkort ook een eigen krant uitgeven teneinde de mensen van de Pfalz te bezweren, dat het Rijnland is „voorbestemd voor een eigen staatsvorming". Minder gemakkelijk heeft het dc verlenging der Union in het onder de Britse vlag varende noordelijke Rijn land. Hier worden de kleine staat- gedachten vertolkt door de „Rheini sche Volkspartei". Zij heeft niet veel invloed en kon het bij de laatste ver kiezing in April van dit jaar slechts tot dertien duizend van de vijf mil- lioen stemmen brengen. Zij, die in ver gaande separatistische icfceën een ge vaar zien, zijn nochtans van oordeel, dat men deze beweging duchtig in het oog moet houden. In haar zijn figuren der Rijnstaat-beweging van 1923 weer opgedoken. De meest opvallende on der hen ls Minister a. D. Hans Koch, die zijn grote titel dankt aan het feit, dat hij in 1923 een blauwe Maandag excellentie ls geweest in het kabinet van de toen geproclameerde Rijnstaat, die niet meer dan een paar weken te leven had. Koch wordt geschetst als een vaardig spreker en topklas dema goog. Waarnemers zijn zelfs geneigd hem in deze laatste kwaliteit op één ïyn te stellen met Hitler. Het ja en amen van zijn redevoeringen ls het „Rheinische" en er zijn veel mensen hier, die oren hebben naar alles wat deze klank heeft. Een klaar omschre ven programma heeft deze Volkspar tij niet, doch als Koch fulmineert te gen de vluchtelingenplaag, tegen do bureaucratie en tegen alles, waar ledereen tegen ls, dan vindt hij gre tig gehoor. Toen hij voor weinige dagen voor het eerst oen publieke vergadering te Dusseldorp toesprak had hij het publiek gegrepen in de macht van zyn welspre kendheid, en men hoorde onder de lui steraars opmerkingen als uit de dageu na 1933. Maar Koch noemt zich ook geen separatist. Daarom is een kléine tak van de Volkspartijboom gebroken, die thans onder de naam .„Rheinische Union" in de Noord-Rijn-provtnoie een organisatie heeft opgebouwd, die ijvert voor dezelfde volksstaat-gedachl en ais de Union, die tussen de bergen van do Pfalts opereert. Alleen wil zij zich ster ker naar het Westen dan naar het Zui den richten en op de eerste openbare bijeenkomst dezer partij, die voor wei nige dagen in Aken gehouden werd, stelde men de aansluiting van he» Rijnland by „Benelux" als ideaal. Maar ie aanhangers van deze par tijen zyn nog te tellen, en er zal nog heel wat water door de Rijn stromen voor zij hun wegen gebaand hebben. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3