Kardinaal Von Galen's strijd tegen de nazi's „Dokumente um den Biscliof von Munster l' f ff fe; w ff - «P Ned. militaire missie te Berlijn in opspraak marshall bij bidault INDIE-DEBAT LANGS DE BEGROTING HEEN Go NGC ANTWOORD VAN BATAVIA Dader Bredase bomaanslagen gearresteerd f fJÊX i i Nieuwe krachtbron DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Interview met dr. H. Portmannde vroegere Secretaris van de Kardinaal Officieren smokkelden en kochten van de opbrengst auto's De kwestie der zones-fusie De P. vd. Vrijheid wil minJonkman zijn congé geven Volgens de plannen ontruimd JLAGEN Op economische klachten der republiek 69ste JAARGANG WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 jSo. 20495 ,,INDRAPOERA" VERSNELT GEZINSHERENIGING m i v' - if* ,R Jf -.«s ATOOMBOM MAAR EEN ZEVENKLAPPER MISSIE EN ZENDING Het regeringsbeleid Namens zijj fractie legde de heer Rüijs de Beerenbrouck fel protest in tegen het gebeurde met de 46 krijgsge vangenen, een „smaad die niet op enze wapenen had mogen vallen", die '.onder excuus is en een zo scherp mogelijk nderzoek eist- (bij welk protest mr. Joekes zich met veel nadruk namens de P-v.d.A.-fractie aansloot). ENGELANDS UITTOCHT UIT PALESTINA GE MOET ZE PROEVEN VERBROKEN VERKERING DE OORZAAK? Z. H. DE PAUS ONDER SCHEIDEN door de Academie Francaise DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets., per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In de thans voor onderzoek vrij gekomen archieven der Duitse nazi» regering on vaji de Gestapo is een schat van geheime nationaal- socialistische en anti-nazistische documenten ontdekt, die.een duidelijk beeld geven van de geweldige activiteit en van de voortdurende strijd, welke de grote bisschop van Munster, Clemens, Kardinaal von Galen, in de oorlog heeft moeten voeren tegen de terreur en het onrecht der nazi-autoriteiten. Dit verklaarde dr. Heinrich Port mann, die zeven jaar lang secretaris van de Kardinaal was en thans deze zelfde functie uitoefent bfl Mgr. dr. Michael Keller, de nieuwe bisschop van Miinster, in een exclusief interview met de speciale K.N.P.-correspondent in Duitsland. Al deze documenten, aldus dr. Port mann, heb ik bijeengebracht in een boekwerk, dat over enige weken zal verschijnen en getiteld is: „Dokumente um den Bischof von Miinster". Dit boek kan als een vervolg-worden beschouwd op het in de nazomer van 1946 verschenen werk, eveneens van de hand van dr. Portmann: „Der Bischof von Miinster. Das Echo eines Kampfes fiir Gottesrecht und Menschen- redht". Dit hoek, dat in honderdduizen den exemplaren werd uitgegeven, was onmiddellijk na het verschijnen uitver kocht. Dit nieuwe werk van plm. 325 blz. bevat na een betrekkelijk korte inlei dende tekst een grote hoeveelheid uit geschiedkundig oogpunt kostbare ge heime documenten, die een hittere aan klacht tegen tal van nazi-bonzen be tekenen. Bij deze documenten bevinde: zich o.m. 544 mikro-fotocopieën, zo groot als een vingernagel, van brieven, die in het origineel «en grootte hadden van een foliovel. Deze brieven bevatten de in terne regeringscorrespondentie over Kardinaal von Galen. Zij werden be waard op Goebbels' Ministerie van Propaganda en dragen als opschrift: „R.M.V.P. Kirehenreferat/Geh.Archiv/ Graf v. Galen/Bischof v. Miinster". Op dé rand van deze brieven spra ken de nazi-bonzen elkaar moed In, om Hun vrees voor von Galen te ont veinzen. Men vindt er opmerkingen als: „Nerven behalten", „Wer die beste Nerven hat, siegt", „Aufgescho- ben ist nicht afgehoben", „Wir las sen uns von der Klrche den Zelt- punkt der Auseinandersetzung nicht aufzwingen"; Uit deze en in het bijzonder uit de documenten der Gestapo blijkt duide lijk, hoe de Gestapo overal met agents provocateurs er. spionnen werkte en actie op actie beraamde tegen Mgr. von Galen. Er bestond een gedetailleerde organisatie, welke diénen moest jm het net rondom" de bisschop van Miinster steedr nauwer aan te halen. Münster o-oid voor de nazi's naar hun eigen, woorden als het „Hauptangriffs- gebiet der. Katholischen Kirche". Het gehele Milnsterland was dan ook bezaaid met geheime a-genten, die de echo van de preken onder het volk- en ook die over de maatregelen der rege ring tegen de kloosters enz. beluister den. Het was de vrees voor de twee mil- lioen Münsterlanders resp. het over slaan van hun mentaliteit naar andere gebieden, en ook de vrees voor het leger, waarvan de regering zonder het te kunnen bewijzen toch vermoedde, dat het achter von Galen stond welke Goebbels er van afhielder. direct tegen de bisschop op te treden Dit moet althans wel. Volkomen bewezen is het niet. Uit de documenten blijkt het niet direct; daaruit blijkt slechts twijfel, onzekerheid en zwakte; deze zijn echter op andere wijze niet te ver klaren. Wel blijkt duidelijk de engst van Goebbels om tegen Mgr. von Galen op te treden: terwijl de nazi-bonzen bij Goebbels aandrongen op de dood van de bisschop van Münster door ophan ging, werd de bisschop nooit een haar gekrenkt. Hierover geven de gevonden documenten uitsluitsel: vrees was de enige reden, waarom Goebbels elke actie tegen hem achterwege liet. Zo waagde Goebbels het evenmin, de aan sporingen van zijn medewerkers ten spijt, de var hem verlangde propa- ganda-redevoering te Münster te hou den. Dit tweede werk van dr. Portmann vormt een waardevolle aanvulling op het eerste. Het zal worden uitgegeven bij de Verlag A schend orf te Münster (Westfalen). Dr. Portmann deelde verder aan de correspondent mede, dat hij over enige weken een derde boek over Kardinaal von Galen in manuscript gereed zal krijgen. Dit zal dan net leven van Kardinaal von Galen in het algemeen, ook buiten zijn periode als bisschop van Münster, behandelen. Doch er zal zeker nog wel een jaar voorbijgaan, vooraleer ook dit in druk zal kunnen verschijnen. In het kader van de versnelde gezins hereniging is gistermiddag de „Indra- poera" van Rotterdam naar Indonesië vertrokken met 700 vrouwen en kinderen aan boord en slechts vier mannen, nl twee R. K. geestelijken, een dominé en een arts. Het versnelde tempo, waarmee de gezinshereniging wordt bevorderd, zal tot resultaat hebben, dat alleen reeds in de maand December 3000 personen ver voerd zullen zijn, tegen 700 a 1000 in nor male maanden.- Dit verhindert echter niet, dat er dan toch nog ongeveer 4000 vrouwen en kinderen op de wachtlijst staan om met hun in Indië vertoevende verwanten verenigd te worden. Intussen heeft de Indrapoera pech gehad. Nog voor het schip de Nieuwe Waterweg uit was kreeg het machine- schade, welke terugkeer naar Rotter dam noodzakelijk maakte. Om elf uur lag' het schip weer voor de wal. Ver wacht wordt, dat het nu hedenavond of morgenochtend zal vertrekken. Het vertrek van de eerste trein 'met Hongaarse kindereninmiddels reeds in ons land gearriveerd sedert enkele dagen, uit Boedapest Een tweetal kinderen begroet Mgr. Knebel. WEER SINAASAPPELEN In het begin van het volgende jaar zal de distributie van verse zuid vruchten weer een aanvang nemen. De bonnenlij st van Donderdag a.s. bevat voor alle consumenten een voor-inle veringsbon, die tevens koopbon is. Personen van 5 jaar en ouder zullen t.z.t. op deze bon 500 gram en kinde ren van 0 tot 5 jaar 1000 gram si naasappelen kunnen betrekken. Voor de krijgsraad te Rotterdam werd gisteren de eerste van een reeks zaken, alle betrekking hebbende op door officieren van de Ned. Militair* Missie in Duitsland begane straf bare feiten behandeld. De 36-jarige Ves. Ie luit. E. S,, die als transportofficier deel uitmaakte van die missie in Berlijn, stond we gens overtreding van het deviezenbe- sluit en wegens smokkelarij terecht. Hij zou van Nederland naar Duitsland circa 80 pond koffie over de grens hebben laten brengen in militaire auto's van Duitsland naar Nederland 30.000 een voor overste H. en een andere voor R.M, hebben gebracht en twee auto's, hem, zelf, van Duitsland naar Neder land hébben gereden- Uit het verloop van de zitting bleek, dat het met het aanschaffen van auto's De Franse minister van buiten landse zaken, Georges Bidault, deelde op een persconferentie mede, dat hjj bereid is, de fusie van de Franse zóne in. Duitsland met de Anglo- Amerikaanse zones in overweging te nemen op voorwaarden dat met cd- kele fundamentele eisen van Frank rijk rekening zou worden gehouden. Deze eisen hebben o.m. betrekking op de veiligheid van Frankrijk tegen een mogelijke toekomstige wederop standing van het Duitse militarisme. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Marshall, was giste ren de gast van de Franse ambassade in Londen. Hij was vergezeld van de republikeinse senator John Foster Dul les en de Amerikaanse ambassadeur in Londen, Lewis Douglas. De beide mi nisters bespraken tijdens deze bijeen komst een mogelijk compromis, waar door Frankrijk in de gelegenheid zou worden gesteld zijn zóne in Duitsland te verbinden met de Anglo-Amerikaan se zónes. In kringen, die in nauw contact staan met de Amerikaanse minister,, werd gezegd, dat in Amerika wellicht stem men zullen opgaan voor een spoedige afzonderlijke vrede, iets, waartegen de minister van buitenlandse zaken zich verzet, wrjl hiervoor nieuwe schikkin gen moeten getroffen worden met be trekking tot West-Duitsland. De meeste aandacht blijft op Frank rijk gericht, dat nog steeds- vasthoudt aan het speciale regiem voor de Ruhi waartegen Amerika zich in het afge lopen jaar herhaaldelijk heeft verzet, doch waarover wellicht nu een compro mis te bereiken valt. Het is wel opvallend, dat Marshall bij zijn bezoek aan de Franse ambassa de werd begeleid door Dulles en Dou glas die beiden als exponent kunnen dienen voor de Amerikaanse wil, om een of ander Internationaal beheer voor de Ruhr te verkrijgen. Niettemin acht men in de hoogste kringen van de Amerikaanse delegatie de fusie van de Franse zone met de Anglo-Amerikaanse op 't ogenblik in- oppertuun en is men van mening, dat. hiermee beter gewacht kan worden tot het voorjaar. Wat de geallieerde Kommandatura te Berljjn betreft, hieriri zal waarschijn lijk niet veel verandering komen; De samenwerking tussen de Westelijke en Oostelijke geallieerden in de vroegere Duitse hoofdstad zal echter nog meer formeel en minder hartelijk worden dan vroeger, doch zolang de verdeling van Berlijn 'in deze vorm blijft bestaan zal er een samenwerking moeten blijven bestaan, hartelijk of niet. De Duitsers echter, die zich enkele weken geleden nog vrolijk maakten over het gekrakeel tussen de vroegere bondgenoten, begrijpen thans maar al te goed dat zij zelf van deze ruzie de dupe geworden zijn. voor de Ned. militaire missie in Ber lijn als volgt toeging. Vele officieren wilden ook na hun demobilisatie over een wagen de beschikking hebben. Zij kochten dan in Nederland goederen, zoals koffie, sigaretten, thee e. d„ die in Duitsland als waardevol ruilmiddel werden gebruikt. Met militaire auto's werden deze goederen ovet de grens ge bracht en in Duitsland geruild voor auto's. Soms ook werden uit de kas van de missie voorschotten in marken opgenomen om het ontbrekende of het geheel van de koopprijs in Duitsland te voldoen. Deze voorschotten werden teruggestort met marken, verkregen door de verkoop van in Nederland met guldens gekochte goederen op üc Duitsezwarte markt De officier bood dan zijn op deze wijze verkregen wa gen ter tijdelijke militairisatie aan de missie aan en gebruikte hem meestal geruime tijd ten dienste daarvan. Na hun demobilisatie namen de officieren de nog -teeds gemilitairiseerde wagen mee naar Nederland, hetgeen dus aan de jrens geen moeilijkheden oplever de, liet hem in Nederland demili- tairiseren en betaalden de invoerrech ten ten departemente van financiën, hetgeen inhield dat de auto een natio- naliteitsbewijs kreeg en dan voor pri- vé-doeleinden gebruikt kon worden. De auditeur-militair, majoor mr. A. W. baron van Imhoff, herinnerde er in zijn requisitoir aan, dat de com missie-Visser een onderzoek had inge steld naar aanleiding van allerlei ge ruchten welke over de Ned. Militaire Missie in Berlijn de rondte deden. Dit rapport is ter vertrouwelijke kennisneming aan de Tweede-Kamer leden voorgelegd. Helaas echter heeft de militaire auditie tot nog toe niet de gelegenheid gehad ook van dit rap port kennis te nemen, terwijl toch de krijgsraad met de behandeling van deze zaken Is belast. De auditeur-mi litair eiste een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorar rest, een geldboete van 5000 en ont- slag uit de militaire dienst. Vandaag zal tl M. de Koningin in het paleis te Amsterdam aan bur gem. cTAilly een nieuwe sladsvlag aanbieden met. het devies: Heldhaftig Vastberaden Barmhartig. Bezig met de afwerking van de vlag. Volgens een Amerikaans geleerde zal de atoomenergie overtroffen worden door een nog sterkere krachtbron. De chemische vereniging van de Verenigde Staten heeft namelijk dr. Samuel Lind van de universiteit van Minnesota in 'n lezing horen verklaren, dat het systeem van de „kernsmelting" explosies teweeg kan brengen, waarbij de ontploffingen van Hiroshima en Bikini, op die van ze venklappers lijken. Een Engelse geleerde, prof. A. M. Low, geeft de atoombom als oorlogswapen ai even weinig kans. „Over twintig jaar", aldus voorspelt deze professor: „zullen slechts fabrikanten van pijl- en boog nog belangstelling hebben voor de atoombom". Low acht radio-actieve vergiften een veel eenvoudiger, goedkoper en doelmatiger verdelgingsmiddel. O Post voor opvarenden van de „Zui derkruis", uit te reiken in Port Said moet uiterlijk 19 Dec. gepost worden; voor uitreiking in Batavia uiterlijk 4 Januari a.s. Van een eigenlijke begroting voor de Overzeese gebiedsdelen kan ook nu nog niet gesproken worden en wat er in de richting daarvan voor 1948 is gepoogd, viel weer in duigen d«or het tussenkomen der politiële actie, die alles op losse schroeven zette. De gelegenheid werd nochtans niet verzuimd om het regeerbeleid van minister Jonkman, ditmaal ter zijde gestaan door minister Götzen, voor de zoveelste maal aan de tand t« voelen. Wij doen hieronder 'n paar grepen uit de discussie. In de avondvergadering was ir. Mansholt aan de beurt voor de verdediging der begroting van Landbouw etc. Verder dan tot het aanhoren van een stevige portie critiek kon Z.Exc. het niet brengen. Waarschijnlijk komt hij eerst Donderdag aan het woord. Over dit belangrijke onderdeel zijn van de zjjde der K.V.p, door jhr. Ruijs de Beerenbrouck enkele behartigenswaar dige opmerkingen gemaakt, welke cul mineerden in de eis dat artikel 177 van het Indische Regeringsreglement, het welk de godsdienstvrijheid wettelijke belemmering stelt, nu voor goed zal gaan verdwijnen. Wat er tot nu op dit stuk geschied is, schijnt niet geheel be vredigend; met name in Oost-Indonesië is de, discriminatie te dezen niet ver dwenen, al wordt volgens de katholieke afgevaardigde, die, gelijk bekend, pas een rondreis door de Archipel heeft ge maakt, speciaal in dit gebied bij Europeaan en Indonesiër de heilzame invloed van missie en zending erkend. Op Borneo valt niet in gelijke mate te klagen; daar ligt voor de congregaties met onderwijskrachten een ruim ar beidsveld braak, nu van de 300 duizend kinderen in de schoolleeftijd er nog maar los duizend onderwijs genieten. Voor dit onderwijs, alsmede de zieken zorg, de charitatieve arbeid" en de sociale hygiëne, eist de K.V.P. gelijk berechtigde overheidssteun. Voor zich zelf sprekend vroeg de Lim burgse afgevaardigde gelijk recht voor alle ex-krijgsgevangenen van K.N.I.L., K.L. en K.M. en trad hij in een nadere omschrijving van zijn, zoals bekend, af wijkend standpunt inzake de regerings- politiek. Nakaarten had weinig zin, maar toch wilde jhr. Ruijs even vastleggen, hoe hij zich op zijn reis versterkt heeft gezien in de overtuiging dat de Britse autori teiter de grootste schuld dragen door dat zij de republiek gelegenheid hebben gegeven zich te consolideren, doch ook de Commissie-Generaal niet vrij uit gaat en een zware verantwoordelijkheid op zich heeft geladen. Van het vestigen ener volwaardige volksvertegenwoordi ging in Batavia verwacht de heer Ruijs naast de constructie der deelstaten alle heil. Van a.r. zijde kwam de heer Meijerink het standpunt verduidelijken door de structuur der afzonderlijke staten en hun federale opbouw te prijzen als ge heel in de ljjn liggend der a.r. staat kunde van de laatste 30 jaar, waarbij Idenburg en Colijn als kroongetuigen werden aangevoerd. Alleen de erken ning der republiek, die nog altijd aan rechtsbreuk schuldig staat en met wel ke revolutionnaire groep men nu al weer de onderhandelingen hervat, belet de a.r. fractie het beleid te steunen. In gelijke geest liet zich de c.h. frac tieleider Tilanus ook tegenover Djokja uit overbekende geluiden trouwens. Opmerkelijk is voor deze afgevaardigde, die als maar smaalt over buigen en bukken voor de luidruchtige heren uit Djokja, dat hij een hele reeks sporen ontdekt ueeft van „koloniale manieren" tegenover de West, ten opzichte van welke gebiedsdelen de Rondetafel-con ferentie in verhand met Bogota een jaar te laat komt. Meer nog in het voomfschaduwende licht der verkiezingen stond de philip- pica van mr. Vonk (vrijh.), die de pas van zijn ziekte herstelde bewindsman met allerlei invectieven te lijf ging over zijn totaal mislukte politiek, gevolg van een onzakelijk en zwak beleid, waar door een prachtleger bezig is kapot te gaan en hij alle vertrouwen van de frac tie verspeeld heeft; een minister, wiens constitutionele taak door zijn mede naar Indië vliegende roPeva's vordt overgenomen en bovendien wordt ge deeld door een minister zonder po te- feuille (twee "°rantwoordeliike minis ters is in strijd met de grondwet!), en die dan ook het best doet maar onver- Wd ziin biezen te Pakken! Teneinde dit te bevorderen zal mr. Vonk stemming vragen over artikel 1 (salaris van de minister) met wel ke manoeuvre Z.Exc. het beentje gaat worden gelicht! Er is natuurlijk geen sprake van dat dit gelukken zou. En dhr. Joekes (Arb.), die de taak van prof. Logemann schijnt overgenomen te hebben corri geerde dan ook zijn collega-jurist door op te merken dat er formeel slechts één hoofd van een departement kan zijn en dan ook is. Bij de klacht van de heer Tilanus over de stiefkinderlijke" bedeling van Suriname en Curacao sloot mr Joekes zich aan, doch met dr. de Kort (K.V.P. i begroette hij de Rondetafelconferentie van '48 met vreugde. Laatstgenoemde drukte de minister op het hart bij de benoeming der gedelegeerden meer te letten op hun representatief karakter dan op overwegingen van zuiver staats rechtelijke aard. Vooraf hield hij een omstandig betoog inzake de nu 15 jaar oude klacht over de slechte uitvoering der onderwijs-gelij'kstelling in Suriname. Wat de vorming der deelstaten in In donesië betreft, drong mr. Joekes aan op het raadplegen der bevolking voor aleer men in het federale stadium treedt, waarbij hij speciaal de belangen der republiek op het oog scheen te heb ben. Meer spoed met de motie-Groent Bij de Landbouwbegroting werd van nagenoeg alle zijden gesputterd over het lang uitblijven van enig resultaat der motie-Groen (K.V.P.), 12 weken geleden bij acclamatie door de Kamer aangenomen. De Stichting voor de Landbouw heeft op verzoek van de mi nister met bekwame spoed een nota ingediend, doch deze is sinds twee maanden bij het departement in studie en heeft eerst de vorige week haar weg naar de pers gevonden. Overleg vond nog steeds niet plaats. Met de voorstel ler betreurden de één voor de ander na dat deze aangelegenheid nog in dit stadium verkeert. En waarschuwend hief de heer Groen de vinger: als de zaak op de lange baan wordt gescho ven, gaat het vertrouwen in deze be windsman verloren. Zowel de winter- melk-prijs als de graanprijzen zjjr. te laag. Voor de landbouw die zoveel de viezen levert, wordt de armoede niet gelijk verdeeld. Laat men spoedig we ten waai men aan toe is. En voor de tuinbouw worde de geleden schade ver goed. want ook daar heerst nood. Allerlei Van de talrjjke kwesties die werden .aangesneden", kunnen we slechts en kele puntjes aanstippen. Terwijl de communist Borst de ondergang van de kleine boerenstand voorziet als gevolg van het regeringsbeleid dat de groten bevoordeelt en de kleinm naar het leven staat, merkte de heer de Ruiter (c.h.) op dat zelfs de voormannen van de bond der kleine boeren niet precies de grens weten aan te geven en keurde hij af dat men in die kringen zich vast klampt aan 8 H.A. (Zijn fractiegenoot Kikkert scheen zelfs het zich organise ren der kleine boeren uit den boze te achten!) Hem lijkt voorts het streven naar productieverhoging van meer be lang dan naar kostprijsverlaging welke de minister primair acht. De heer Den Hartog (vrijh.) deed een goed woordje voor de restaurants die niet weer met het bonnenstelsel moeten worden lastig gevallen, omdat het van bijzonder be lang is dat zij vreemdelingen behoorlijk kunnen bedienen. Voorts wenste hij het vissen in „pool" te stimuleren. Speciaal voor de compensatietoeslag en de overbruggingstoelage in verband met de motie-Groen hield de heer Ze- gers (K.V.P.) een warm pleidooi. Een goede pachtwet zal het bodemegalisa tiefonds overbodig maken. Krachtig nam deze Brabantse afgevaardigde het voor het kleine boerenbedrijf op. Over het land- en tuinbouwonderwjjs in ruime zin maakte de heer v. A. Zande (K.V.P.) een serie deskundige suggesties, o.a. betreffende het herzien van de basiscijfers voor de verdeling der scholen over de verschillende ge zindten. In aansluiting daarop besprak hij ten faveure der jonge boeren, de ontginning, herverkaveling, uitbreiding der fruitcultuur, van specerij-planten en kruiden, alsmede de emigratie en vesti ging van industrie ten plattelande. De heer v. d. Heuvel (a.r.) pleitte o.a. voor het behoud der bureaux voor de oogstvoorziening. Naar officieel te Jeruzalem wordt me degedeeld, hebben de Britse strijdkrach ten te middernacht het overwegend Joodse gebied, gelegen om Tel Avi'v, Ramat, Gan en Petah-Tiqvah volgens plan ontruimd. Een Joodse burgerwacht van 500 man zal zich in deze streek, waar ruw geschat twee-derde van de Joodse bevolking van Palestina woont, belasten met het handhaven van orde en rust. In het gebied liggen óok vijf Ara bische dorpen met in totaal 5000 in woners. In Jeruzalem doen geruchten de ron de, dat Abdoel Khader Hoeseini, de Ara bische leider bij de onlusten van 1937 tot 1939, naar Palestina gekomen is om het actieve verzet tegen het verdelingsplan te organiseren. Hij is familie van de Moefti van Jeruzalem. We zijn dan zover. De vorige week sloegen we even aan op een rapporteurs rapport terzake van de subsidie-verdeling voor de vorming der vrije jeugd. We we zen toen op de mogelijkheid van een ad dertje onder het Kamergras, omdat de tendenz der vragenstellers was: „Wat krijgen die Roomsen weer veel van de staatscenten." Minister Gielen is over die geldverde- ling behoorlijk aan de tand gevoeld. Zij ne Excellentie kon evenwel antwoorden, dat de verdeling geschiedde, zoals reeds in het Kameroverzicht werd opgemerkt, overeenkomstig de normen van een a d- v i e s commissie, die in overgrote meer derheid uit niet-katholieken be staat. Rekening wordt gehouden met le dental, intensiteit van het werk, druk der vaste lasten en leeftijdsklasse. Wie oefenden nu critiek? Een lid van de P. v. d. A. en een communist. „Het Vrije Volk" schrijft zelf over de houding van de C. P. N.-er: „De heer Schoonenberg sprong in de bres voor het Algemeep Nederlands Jeugdverbond een verlengstuk van da Communistische partij .dat geen sub sidie ontvangt. Hij ontkende, dat het A.N.J.V. een politiek karakter draagt en dat het zeker niet anders mag worden beschouwd dan de A.J.C. en de Kajotters. Hij kon praten als Brugman, de bewijzen waren er, dat deze organisatie wel degelijk een po litieke en wel een communistische Ve- weging is." „De Waarheid" slaat een nog heel an dere toon aan en vooral de slottirade doet de deur dicht."in plaats van zich te verheugen over begrip en medewerking der overheid om de schoolvrije jeugd levensvorming bij te brengen daast de schrijver van het communistisch Kamer overzicht: „Ook het A.N.J.V. heeft het sedert de ambtsaanvaarding van Gielen moeten ontgelden. Hiertegen heeft pgt. Fred. Schoonenberg fel protest aangetekend. Dit jaar kregen de confessionele jeugd verenigingen 78 pet. van de totale sub sidiehet A.N.J.V. kreeg niets. Mi nister Gielen motiveert deze weigering door te wijzen op de politieke inslag van het A.N.J.V. Maar is de A.J.C. dan geen verlengstuk van de P. v. d. A. en de Kajotters van de K.V.P.? Denkt de minister, dat de arbeiders hun moeizaam vergaarde belastinggeld willen uitgeven voor subsidies aan de katholieke jeugdorganisatie?" Schreven we teveel, dat de slottirade de deur dicht doet? De arbeiders voelen niets voor katho lieke jeugdorganisaties. Wie zijn die ar beiders? Toch zeker alleen dan de com munistische werkers? Want de ka tholieke arbeiders offeren reeds tiendui zenden guldens voor de jongerenvereni gingen. 't 'Is weer juist als vroeger bij de so ciaal-democraten: Mén praat over „de" arbeiders, alsof er slechts N.V.V.' en E.V.C. bestaan. Men zal echter ondanks al die groot spraak blijvend ervaren, dat de katholie ke groepering van arbeiders haar eigen weg gaat ,al is zij tot samenwerking, waar nodig, bereid. Als de katholieke arbeiders niet in 1918 en na de bevrijding in 1945 principieel voet bij stuk hadden gehouden en krach tig maar met beleid hadden doorgewerkt, zaten we nu reeds lang in dezelfde im passe als half Europa. Onlangs vertoefde het bijna voltallige episcopaat van Ierland te Rome. De H. Vader kon worden medegedeeld, dat de Ierse katholieken voor 99.9 pet. practi- zerende katholieken zijn en dat het aan tal, dat dagelijks ter kerke komt, nog steeds Stijgende is. Zover zijn we hier nog niet. Duizenden, ook onder de arbeiders hebben in hun domheid de kerk de rug toegekeerd. - Maar er staat nog een macht van ka tholiek georganiseerde arbeiders, die tot en met het leven veil heeft voor princi pes en al wat daarmee annex is. Fred. Schoonenberg en zijn vrienden zullen zich op die granieten phalanx blij ven te pletter lopen. HENK VAN DER MAZE. Van Nederlandse zijde is thans geant woord op de verklaring, welke drie we ken geleden door de republikeinen aan de commissie van goede diensten werd overhandigd en waarin o.a. werd be^ toogd, dat de Nederlanders bezig zijn de republiek economisch te wurgen, o.a. doordat zij sedert de politiële actie de voornaamste gebieden in actie hebben, die voedsel produceren. „Er is verklaard", aldus het Ned. ant woord, „dat het verzoek van de republi keinse regering om economische bijstand te mogen ontvangen, geheel en al geba seerd is op humanitaire overwegingen. Dit schijnt echter aan twijfel onderhevig, want de feiten leiden tot de conclusie, dat de republikeinse regering enerzijds tracht de onderhandelingen door haar verzoek tegen te werken en te vertragen, In de loop van een half jaar hebben twee bomaanslagen de gemoederen van de inwoners van Breda in beroering ge bracht. Na lang zoeken heeft de politie thans de vermoedelijke dader van deze aanslagen gearresteerd. Het is een ze kere G. M. uit Raamsdonksveer, die ui deze plaats ongunstig bekend staat. Ook zijn broer H. M. uit Raamsdonk- veer is in arrest gesteld. De zaak kwam aan het rollen, toen, zoals geneld, op 6 Dec. j.l. de dienst bode B. van café „Suisse" te Breda een pakje ontving, dat haar verdacht voorkwam. Zij bracht het naar de po litie, waar bleek, dat het een hand granaat bevatte. De „surprise" was op het postkan toor te Oosterhout aangeboden doo> een jongeman, die zulks had gedaan op verzoek der gebrs. G. en A. M. uit Raamsdonkveer. De politie bracht deze zaak in ver band met de aanslag, welke in Juli j.l. in café „Suisse" gepleegd is en waar van toen een twintig-jarige jongeman het slachtoffer, werd. In verband met deze aanslag is des tijds G. M. aangehouden, doch hij moest bij gebrek aan voldoende be wijzen worden vrijgelaten. Hoewel hij thans ontkent ook maar iets van deze aanslag te weten, meent de politie ge noeg bewijsmateriaal in handen te heb ben om hem de aanslagen te kunnen aanrekenen. Tevens is komen vast te staan, dat de granaat geleverd is doo, iemand uit Oosterhout, die tevens zil verpapier en het doosje aan de broers leverde. Ook deze man bevindt zien in arrest. Men vermoedt, dat de aan slagen een uitvloeisel zijn van de ver broken verkering tussen de dienstbode E. en G. M. terwijl zij anderzijds pogingen in het werk stelt haar economische positie té versterken met het doel haar verzet te ontwikkelen tegen de vredelievende maatregelen, die van Ned. zijde worden toegepast." In den brede wordt dan betoogd, dat er in het Ned. gebied geen zodanige' voed selvoorraden (rijst) zijn, dat men daar van nog aan het republikeinse gebied zou kunnen zenden. Voor een belangrijk deel is hieraan mede schuld het optreden der republikeinen op het Ned. gebied, waar bijv. de laatste maanden ver over de honderd rijstpellerijen zijn vernield. Er is economisch meer vernietigd na de capitulatie van Japan, dan tijdens de be zetting. Reeds toen bij de politiële actie Oost- en West-Java werden bezet, waren de voedselvooruitzichten daar weinig be vredigend en door de guerillastrijd zijn ze nog belangrijk verslechterd. Zolang de republiek doorgaat de guerilla-activiteit achter de Ned. linies aan te moedigen, zal ook van normaal handelsverkeer over land over geheel Java en Sumatra geen sprake kunnen zijn, terwijl de Ned. controle op zee in verband met de smokkelarij en het ver voer van wapens evenmin zal worden op gegeven. Het antwoord herinnert ook aan Sjahrir's aanbod van 500.000 ton rijst aan India, in ruil voor goederen. En dat ter wijl er in feite geen voldoende voedsel was op Java voor de jehele bevolking. De Academie Francaise verleende Z.H. Paus Pius XII gisteren de grote gouden medaille voor de Franse letteren. In een begeleidend schrijven wordt ge zegd, dat deze onderscheiding aan de Paus werd uitgereikt als erkenning voor de niet aflatende belangstelling van de Heilige Vader in de Franse taal en cul tuur. Tijdens een plechtige zitting van de Academie zal Donderdag een officiële proclamatie worden voorgelezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1