Nieuw licht op regeringsbeleid Minister Jonkmans politieke leven gered Minister Mansholts verdediging ITALIË HANDHAAFT ZICH ;roenten naar Frankrijk op de Tribune Hoe de „BRASTAGI" ten onder ging TANKS-AFFAIRE IN BELGIE Door Nederlanders verduidelijkt plan DE INDISCRETIE VAN DALTON DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ondanks dubbele aanslag van de oppositie Pijnlijke vragen Op de riffen gestrand Met een plafond '69ste JAARGANG VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 No. 20497 KERST GAVE VAN DE PAUS AAN NEDERLAND over onze militairen in Indonesië Broodrantsoen tot 1 April gedekt Er wordt te veel geconsumeerd en daarna uitgebrand ttag gem Mazes en slecht wee* de ..BrMtagf' ts bergen. heen DE BONNENLIJST Puzzle-bon 030 voor suiker' WAT TRUMANS GARANTIE- VERKLARING BETEKENT Een stevige regeringsbasis MATERIAAL FRAUDULEUS NAAR ARGENTINIË? ALS BASIS VOOR DISCUSSIE AANVAARD van 30 millioen kilo NIEUWE TIJDEN IN INDIE PUBLIEK HEEFT GEEN RECHT DE NACHTMIS VAN Z.H. DE PAUS DE MENSENROOF IN k BERLIJNS SOVJET-ZONE Drie antwoorden op het protest, der bisschoppen COMMISSIE-RAPPORT ^Je™ClVrrmel*\ietS SP hf 1 aa"ia' Daerah's van Oost-Indonesië de gebied van „edroogde groenten. Voorts Greenwichmeantime plus 8 uur en voor TRUMAN WIL STALIN ONTMOETEN ttémi wereld «ozeer nodig heeft". .-4*. DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsehe Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. lede* woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Voordat het zover was dat de begroting voor Overzeese Gebieds delen met de tegenstem der communisten' was goedgekeurd, moest er nog ruim drie uren geredekaveld wordeif, want over niet minder dan drie moties? diende te worden beslist Inderdaad was er qpk een bij, die de verdere behandeling van dit hoofdstuk wilde, opschorten totdat „de minister nader inzicht heeft ver. schaft" (het ëinë blijkbaar alleen tegen de heer Jonkman, aan zijn nieuwe ambtgenoot werd niet gedacht). Deze motie is niet aanvaard (40 24) doch kreeg enkel de steun van a.r., c.h., stk. ger_ en vrijh. Een tweede stormloop tegen het regeringsbeleid werd ondernomen door de P v. d. V., namens welke mr. Vonk de reeds aangekondigde poging ten uitvoer legde om mr. Jonkman het beentje te lichten door diens salaris te schrappen: een symbolische geéte natuurlijk die, ware zij geslaagd, het regeringsbeleid als zodanig in het hart zou getroffen hebben. JJe communisten deden gaarne aan dit spelletje mee en ook de a.r. en c-h. hadden er geen bezwaar tegen. Maar 44 van de 76 aanwezige leden, behorend tot de twee regeringspartijen, wisten het te verhinderen. Meer aandacht voor de West Van de twee andere moties ward die der communisten, welke een onderzoek verlangde naar de „dodentrein van Bon- dowoso", daarbij een open deur intrap pend, met alleen de eigen f.actiestem- jnen vóór, afgewezen. Zelfs nadat de heer De Groot nog had geprobeerd door de „koloniale oorlóg" uit de tekst t« lichten, de motie meer aannemelijk te maken. Alle overige partijen vonden dat de sfeer dezer overbodige uitspraak alleroverbodigst nu regering en Ka mer het ter zake gloeiend eens bleken in elk geval dezelfde was gebleven en hadden er ook daarom geen behoefte aan. Ofschoon ten aanzien van een motie- Romme van meer dan één zijde; ook van de regeringstafel, het bezwaar der overbodigheid werd aangevoerd de voorsteller gaf het niet toe meende men nochtans algemeen het voor dit exceptionele geval niet te streng te mogen laten geinen, omdat de gebieds delen in de West wel een extra betui ging van onze belangstelling kunne® Velen. Want de motie stipuleerde de wense lijkheid door herziening der Grondwet de laatste resten van ondergeschikt heid in de staatsinrichtingen van Su riname «n Curacao op te ruimen en volledige gelijkheid te brengen voor de urgers van elk der drie rijksdelen, de. regering uitnodigend '.en spoedig ste de datum der Rondetafelconfe rentie vast te stellen en de delegaties te benoemen. Natuurlijk waren de communisten weer in de contramine. Hun veto-manie, in het voetspoor van de Moskou-heren, dreven zij zover, dat ze de motie-Schou ten niet eens aanvaardbaar achtten al kwam zij in hun kraam uitstekend jan pas. Onder hoongelach der Kamer werd hun tegenstem gemotiveerd met de enormiteit, dat de communisten er „ob structie van het parlementaire stelsel en „ondermijning <Jer democratie" in Z. H. de Paus heoft, zoals in vorige jaren, ook dit jaar wederom een belangrijk bedrag als Kerstgave aan Nederland geschonken. De Pauselijke Internuntiatuur ontving uit Rome een bedrag van 28.000, om dit via de Bisschoppen te doen verdelen onder de meest behoeftigen, voornamelijk aan kinderen. zagen! Waar ze n.l. mordicus tegen zijn, zolaftg ze er althans zelf profijt van trekken! Dat ook prof. Romme in ernst even scheen te denken aan staatsrechtelijk bezwaar tegen de motie-Schouten, vond o.i. niet ten onrechte, bestrijding bij de heer Tilanus (c.h.) Sterker stond de katholieke fractieleider met zijn stel ling, dat het niet aangaat de regering door uitstel der behandeling aan een her-examen te onderwerpen. Het regeringsbeleid Want uit de repliek van minister Jonkman is wel gebleken dat hij even min als heel de Kamer over zijn ant woord van Woensdag tevreden is en daarbij persoonlijke tekortkomingen niet uitsluit Maar de regering beeft niet alle gegevens, waarover zij gaarne zou beschikken, en bovendien (de heer Joekes wees er ook op) is voor het ogenblik beperking geboden, nu in In donesië de onderhandelingen .zijn hervat en de ministers-voyageurs nieuw per soonlijk contact zullen gaan leggen. Daarop van hieruit nu invloed te oefenen, zou geen voorzichtige politiek zfln. Aan prol. Romme, die in de repliek over „te weinig nieuws" had ge klaagd, wilde de bewindsman op diens verzoek gaarne toezeggen dat de mi nisters na terugkeer van de reis «Ie Kamer zeer zeker over een nadere bepaling (niet onmogelijk: wijziging) van het beleid zullen raadplegen en haar in elk geval door een nieuwe regeringsverklaring ter zake zullen inlichten. Volgens schriftelijke vragen, door het Eerste-Kamerlid Algra gesteld aan de minister van oorlog, zouden vele offi cieren in Indië zich ernstig ongerust maken over het weerstandsvermogen van de oorlogsvrijwilligers in Indië, van wie het uiterste is en wordt gevergd onder spannende en vaak neerdrukken de omstandigheden. Voorts zouden of ficieren van gezondheid in Indië ver klaren, dat, wanneer sommige onder delen opnieuw aan de militaire keuring plus tropeneisen zouden worden onder worpen, een zeer hoog percentage zou moeten worden afgekeurd, en dat de geestelijke weerstand soms zodanig is verminderd, dat het niet verantwoord is, bepaalde onderdelen nog langer dienst te laten doen in de frontlijn. Verder vraagt genoemd Kamerlid o.m. of het de minister bekend ii| dat het voortdurend uitstel van demobilisa tie en de heersende onzekerheid de troep dusdanig hebben gedeprimeerd, dat de ontmoediging en de teleurstel ling de wilskracht en het vertrouwen in de toekomst, ook in het vaderlajid, dreigen tfe breken? Na minister Jonkman een goede reis gewenst te hébben, ging de Kamer ver der met de Landbouwbegroting. Minis ter Mansholt verdedigde allereerst zijn atlerwege onjuist geachte prijsbeleid. In alle rangen en standen wordt geklaagd °ver te lage beloning maar men beseft te weinig dat door onze armoede de te vensstandaard. nu .eenmaal is achteruit gegaan. Dat zal ftog wel erger worden, want er wórdt te veel geconsumeerd. De vermogenstoestand bij dr landbou wers is van '33 tot '40 belangrijk ver beterd en de loonindex van de landar beiders heeft, vergeleken bij vóór de oorlog, *n. belangrijke sprong gemaakt. In het algemeen staat de landbouw bij het overige bevolkingsdeel niet achter, behalve wat betreft de gemengde be drijven .op de lichtere gronden. Er wordt daarom alles in het werk gesteld om de kleine hoeren op economisch verant woord bedrijf een goed bestaan te ver schaffen, Wel leeft intussen een deel van handel en industrie boven zijn stand. Deze ongelijkheid verwekt span ning'" en is gevaarlijk voor de bedrijfs takken zelf; de regering ziet naar maatregelen uit om dit euvel in te per ken. Voor de landbouw streeft zij naar een redelijk en gelijkmatig bestaan. De uitvoering der motie-Groen, wel ker vertraging ook de minister be treurt, eist-ernstige en veel omvattende 1 BeginNovember is het Ned. S.S. „Brastagi" tussen Madagascar en Zuid Oost-Afrika bij het eiland Cal- devia door de stromingen verrast en op de riffen gestrand, waarna een feile brand aan boord de hoop de boot nog te kunnen bergen tot een illusie maakte. De inspecteur van de techn dienst der Kon. Rotterdamsche Lloyd, ir P. van Overbeek, die in opdracht van zijn directie naar de plaats des onheils was vertrokken, heeft ons een en ander meegedeeld over deze tragische scheeps ramp, waarbij gelukkig gepn mensen levens .vielen te betreuren en de pogin gen tot berging. Toen ir. Van Overbeek na een moei lijke tocht, die dagen duurde, de „Brastagi" met een Engelse sleepboot, die bergingsmateriaal aan boord had, bereikte, maakte het schip slagzij en helde achterover.. Later bleek, dat door het schuren over de rug van het rif de dubbele bodem van ruim 2 openge barsten was. Het water daarin ging nu met het tij op en neer. Voor het overige bleek er ook lekkage te zijn in ruim 3. Met de beste wil ter wereld was in het schip geen beweging te krijgen; het zat vast als een blok tot vlak achter de machinekamer. Direct werd aan het werk getogen, maar al spoedig bleek, dat het ruim op de. gewone wijge niet leeggepompt kon worden. Daarna werd besloten een deel van de lading overboord te wer ken en een ander deel naar het achter schip over te brengen. Vervolgens zou getracht worden hét water uit het schip te persen met behulp van compressors. Er was geen moment te verliezen, want mocht de wind uit Zuidelijke rich- brengen, dan werd de deining te groot en kon het schip wel afgeschreven wórden. Inmiddels arriveerde de sleepboot „Thames" van J. Smit en do's interna tionale slèepdienst. Ook die' kon ech ter weinig uitrichten, want ze schuurde zelf over de riffen eri moest een heel eind achter de „Brastagi" ten anker gSWe waren met onze werkzaamheden al flink gevorderd, toen de brand ont stond in ruim 2. Het vuur werd met man en macht bestreden, maar we werden verrast door een soort vergas singsproces, dat zo vlug in zijn werk ging, dat men eigenlijk kon spreken van een explosie. De op de tussendek ken staande lading vloog in brand en ook het voordek, dat vol met oliedrums stond, was spoedig een vlammenzee. Binnen een paar minuten sloegen de vlammen boven de voormast uit. Wat konden wij hiertegen uitrichten met enige slangen en wat schuimblussers Het enige was, de brand te localiseren. Wij vochten als razenden," maar ruim 2 brandde uit en ruim 1 onderging het zelfde lot. De schotten werden gloeiend, de dekken eveneens, de wind was hard en recht van voor en de vlammen gier den recht over het schip heen. 's Mid dags om twee uur ging de brug er aan. Het gelukte ons nog in een verstikken de atmosfeer de lading zoveel mogelijk weg te werken en zo was 's avonds tegen tien uur het ergste leed geleden. De omstandigheden waren ons te sterk geweest en .we waren doodop. Twee daj|pn later, zo eindigde ir. Van Overbeek zijn relaas, zijn we weer met frisse moed begonnen, nu om een nieuw plan ten uitvoer te brengen. Yife wil den nl. het schip in tweeën snijden en het achterschip «tenminste behouden. Maar assuradeuren vonden de kosten te hoog in. verhouding'tot de eventuele baten en ze besloten daarom het sch'p op te geven Het carcas is nu in eigen dom overgegaan aan de „Salvage As sociation" te Londen, die nu naar men sen zoekt, bereid en in staat de resten studie. Nochtans meende de voorsteller bij de bewindsman op zeer spoedige opening van het overlfg te mogen en moeten aandringen. Dat de nieuwe Pachtwet in dit zit tingsjaar nog gereed komt, kon de mi nister niet toezeggen. En évenmin ziet htj kans binnen die termijn een schema over te leggen van het zgn. 6 jarenplan, dat eigenlijk slechts een ontwikkelings program bedoelt te zijn voor de toe komst, dat op brede basis moet staan. Do6r te weinig beschikbare krachten ondervindt de concretisering hinder. Voedselpositie In verband met de vernauwing van het broodrantsoen legde Z.Exc. uit dat de tarwepositie ongunstig is (21 mil lioen ton tekort!) en het vooruitzicht onzeker. Tot 1 April '48 zijn we gedekt maar tot de nieuwe oogst bestaat er dan geen zekerheid. Voor een alarm stemming is geen reden, maar de maat regel werd genomen uit voorzorg, om grotere verlaging te voorkomen. Landbouwonderwijs De heer v. d. Zanden zegde de minis ter de instelling toe van een studiecom missie voor -het land- en tuinbouwon- derwijs; met diens visie op de volgens hem scheve verhouding tussen de con fessionele en "neutrale scholen kon Z. Exc. het niet eens .zijn. Gaat de „politieke secretaris Levendig is van gedachten gewisseld over de aanstelling van een „politieke secretaris" op een secf.'-gen.salaris van J 12.000 (naar verluidt een schoonzoon van prof. Schermerhorn) die de minis ter zo nodig heeft wegens het verschil in taak voor en na de oorlog van een dienaar der Kroon. De heren Stapelkamp (A.R.) en Romme (K.V.P.) verzetten zich "per amendement tegen deze noviteit, welke een stelsel introduceert van komende \en gaande politieke ambtenaren, die dp stukken uit de ministerraad bekij ken. Hun vielen de heren Tilanus (C.H.) en Bierema (Vrijh.) bij. De eer* ste sloot zich ook aan bij de opvatting dat voor het coördinerende departe ment van de minister-president de zaak mtders ligt, wat de heer v. d. Goes van Naters (Arb.) die de post warm ver dedigde, meende te moeten betwijfelen. Zowel deze advocaat van de minister als Z.Exc. zelf schenen niet in rtaat andere, dan gelegenheidsargumenten aan te voeren, al willen we gaarne aan nemen dat de nieuwe functionaris, die „rekening houdt met de politieke as-' peeten van de diverse problemen" en van die „vraagstukken, waarbij hij (de f11 L-t - aIs I'd van het kabinet be trokken }s» werd bedgeld als een politieke controleur in de geest van het "a7'1"r1('S'em. zijn kostbare onmisbaar heid kon niet aannemelijk worde* ge maakt. LH. Twee honderd leden van de Nederlandse Opera zijn gisteren in vijf auto bussen naar Brussel vertrokken, om daar een speciale Benelux-v oor stelling te geven van Hofman's Vertellingen. Vele huisvrouwen zullen gisteravond moeite hebben gehad om de aange wezen extra bon voor suiker enz. 030 op de kaart te vinden. We wijzen erop, dat boven aan de kaart zich drie uit zonderlijke nummers bevinden: 030, 060- en 090. In een gedeelte der oplaag was een passage der bonnenlijst onduidelijk. We geven dit gedeelte alsnog hier onder weer: 085 Algemeen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel. 086 Algemeen: 50 gram cacao. 087 Algemeen: 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. 088 Algemeen: 2000 gram brood, (gel dig t/m 27 December a.s.). 089 Algemeefi: 500 gram sinaasappels (voorinlevering). 073 Reserve: 800 gram Jirood (geldig t/m 27 December a.s.). 075 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 530 Algemeen: 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. of 200 gram versnape ringen. Enige tijd geleden maakte de Engelse regering er, overigens op heel discrete wijze, haar Italiaanse collega op attent, "dat het niet wenselijk was, dat Italië al te zeer in Amerikaans vaarwater ging koersen. Europa was toch altijd nog Eüropees en de Middellandse Zee nog steeds een stuk van de Britse levenslijn. Rome schijiit, even discreet, te hebben laten doorschemeren, dat hei dit alles wist en begreep; maar dat heT op de eerste plaats moest kunnen blij ven leven. Zou Engeland in staat zijn zijn steentje daartoe bij te dragen, dan zou het ook geen zorg behoeven te heb ben over iets, dat toch niet te duchten valt. Want als Washington met zijn dollars ook zijn sympathieën ruim schoots aan Italië schenkt, dan gaat het er ten slotte alleen om de opmars van diet communisme in Europa te stuiten, m.a.w. de Trumanleer te ver wezenlijken en het Marshall-plan voor West-Europa's herstel de grootst moge lijke kansen te schenken. Verdere aspi raties koestert Amerika niet. Maar die doeleinden verbergt het dan ook met onder stoelen of banken. Op hetzelfde ogenblik, dat de laatste Ame rikaanse troepen de Italiaanse bodem verlieten, waardoor de volledige Ita liaanse souvereiniteit werd-hersteld, gaf president Truman het land een garantie- verklaring, op wtlke het onvoorwaar delijk kan rekenen. .En de voor de Ame rikaanse volksvertegenwoordiging wer kelijk snelle afdoening van de onmid dellijke hulpverlening, waarvan ook Italië ten volle profiteert, bewijst wel, dat het geheel Amerika ernst is met zijn voornemen om West-Europa -voor de communistische infiltratie en heer schappij immuun te maken. Zeker is overigens wel, dat het Ita liaanse volk in zijn overgrote meer derheid moeilijk voor het communisme te winnen zal zijn. Daarvoor is het te individualistisch, maar vooral heeft het oog te intens de echte familiezin. Dé algemene staking in Rome was reeds óp de eerste dag een mislukking, op de tweede dag een volslagen fiasco voor de communisten. Men kan zich zo goed op het einde van de eerste stakingsdag een huishoudelijk tafereeltje in deze kinderrijke stad voorstellen. Moeder wijst op de vele kleinen: wat zullen die overmorgen eten, als je morgen weer niets verdient? En de man heeft slechts één antwoord: je hebt gelijk! De vol gende dag gaat hij weer aan het werk: zijn gezin moet leven. Niet voor niets proberen de -communisten, waar zij aan het werk tijgen en zij vinden daar- bfl in het. andere kamp helaas te veel bondgenoten op de allereerste plaats, precies als de -nazis, het huisgezin te ontwrichten. Slagen zij daarin, dan is min weg gebaand; mislukt die poging, dan is een bastion gehandhaafd, waar tegen hun stormaanval te pletter zal lopen. Truman heeft door zijn garantie-ver- klaring aan Italië de grenzen van de Verenigde Staten naar de Isonzo ver legd. Of als meh zich nog precieser wil uitdrukken: die grenzen, liggen tegen het ijzeren scherm, dat Rusland dwars door Europa heeft neergelaten. Maar in qit geweldige gebied neemt Italië, met Frankrijk, een bijzondere plaats in. Juist omdat deze landen, evenals overi gens Griekenland, een zee beheersen, welke niet door Rusland mag worden afgesloten. Vrijheid voor allen zonder uitzondering in de Middellandse Zee is de zo natuurlijke eis van Washington. Een ijzeren scherm in die wateren zou een ramp vpor de gehele wereld zijn. Men heert wèleens de vrees uitge sproken, dat na het vertrek der Ame rikaanse troepen uit Italië de extreem linken daar de vrije hand zouden krij gen om met geweld door te zetten, wat zij met democratische middelen niet konden verwerven. Truman heeft nu onomwonden verklaard, dat eventueel geweld tegenover geweld zal worden gesteld. En dergelijke officiële medede lingen uit Washington hebben steeds tot effect gehad, dat Rusland inbond. Want Moskou weet terdege, dat het bij zijn huidige economische en industriële situatie na misschien enkele aanvanke lijke successen heel spoedig vpor de Amerikaanse overmacht zou moeten wijken. De ervaringen, welke die andere dictator Hitier heeft opgedaan, worden in het Kremlin begrepen. Om de dubbele strijd, welke de Gas peri te wachten staat: enerzijds tegen de communisten, anderzijds voor een herstel van een menswaardig bestaan voor het Italiaanse volk, te krachtiger te kunnen voeren, heeft de Italiaanse minister-president eindelijk zijn sinds lang gekoesterde voornemen om de basis van zijn regering zo breed moge lijk te maken kunnen verwezenlijken. Tot dusverre bestond het kabinet bijna uitsluitend uit Christen-democraten; het is nu aangevuld met mannen van de gematigde-linkerzijde: de republikeinen en de reformistische socialisten van Saragat. Daahmede heeft de Gasperi zich een ruime tweederden meerderheid in het parlementverzekerd. Het niéuwe kabinet is door de Ita liaanse pers met gejuich begroet; slechts de communistische en de communis- tisch-socialistische (Nenni-groep) bla den vallen de regering scherp aan, wel hoofdzakelijk, wijl deze formatie het stakingsfiasco ondubbelzinning in het licht stelt. De Gasperi heeft deke her vorming doorgezet zonder eerst ontslag behoeven te nemen. Maar het grote be lang van zjjn succes ligt wel in het feit, dat het land de verkiezingen voor de definitieve kamer, welke waarschijn lijk in Maart zullen plaats hebben, in een sfeer van groter rust en samen werking zal ksunnen tegemoet zien. De correspondent van het A.N.P. te Brussel meldt: By het wegtrekken der Amerikaanse ttoepen na de be vrijding, .lieten deze enorme hoeveel heden van Jiun uitrusting en bewape ning, waaronder de modernste types lichte en zware tanks, in België ach ter, welke aan de Belgische regering verkocht werden. Wat de zware en lichte tanks be treft, werd in het contract nadrukkelijk bepaald, dat deze slechts zouden dienen om er „scrap steel" voor de hoogovens van te vervaardigen. Thans blijkt evenwel, (Jat een Ant werpse firma, die ze yan de „British Disposal Commission" ter verwerking had ontvangen, ze eenvoudigweg op een schip heeft gezet en ze aan Argentinië heeft verkocht. Het aantal tanks, dat op ^deze wijze naar Buenos Aires ver zonden is, zou minstens 160 bedragen. In ingewgde kringen wordt eveneens verklaard, dat enkele verschepingen voor Argentinië afgeleid zouden zjjn n,aar Russische havens. Van Engelse zijde is dit inrhiddels tegengesproken. Het bevreemdende in deze gehele ge schiedenis is evenwel, dat de versche pingen open en bloot zgn gebeurd en De commissie voor goede diensten heeft gisteravond een communiqué uit- gegeven, waaruit blijkt, dat gisteren (Donderdag) op de „Renville" een ver gadering heeft plaats gehad van de technische commissies tot uitvoering van de order tot het staken van het - vuren met vertegenwoordigers van de commissie voor goeae diensten. Het uitgangspunt van de besprekingen was het plan van de commissie voor goede diensten, dat" diende om de order onmiddellijk effectief te maken. Over dit plan zijn inmiddels reeds memoranda van Nederlandse en republikeinse zijde gepubliceerd. Het communiqué van gis teravond zegt, dat na de laatste vergade- Zussen Nederland en Frankrijk is de vorige week overeengekomen een grote hoeveelheid wintergroenter te leveren. De prijzen van groenten, vooral van grove wintergroenten, waren door schaarste, en grote vraag in Frankrijk dusdanig gestegen, dat de Franse rege ring gedwongen werd tot import over te gaan om prijsregelend te kunnen op treden. Het plafond van de export naar Frankrijk ligt op dertig millioen k.g. Fruit kon in de overeenkomst niet wor den opgenomen. De prijs .spraak wordt in Neder landse kringen bevredigend genoemd. Deze ligt op de in Nederland geldende vermeerderd met onkosten* vracht tot aan de Franse grens en exporteurs- winst. Frankrijk zal op <Je Nederlandse groentenmarkt slechts in vrije mede dinging met andere afnemers-landen kunnen kopen van dat -deel van de pro ductie, dat niet op de binnenlandse markt geplaatst kan worden. Hierdoor kan de-ekport niet van invloed zjjn op het binnenlandse prijspeil. Naar uit vakkringen vernomen wordt, worden met Oostenrijk onderhandelin gen gevoerd over export van winter groenten naar dit land. Men gelooft" niet, dat een eventueel af te neme kwantum van groot belang zal zijn ring besprekingen zijn gevoerd met het Nederlandse opperbevej, waarop de na dere verklaringen, waarom werd ver zocht, zijn gegeven. De Nederlandse com missie heeft medegedeeld, dat een memo randum zal worden opgesteld, waarin de Nederlandse zienswijze inzake het-plan van de commissie voélt- goede diensten, aangevuld met de thans gegeven nadere verklaringen, zal worden uiteengezet. De republikeinse commissie ver klaarde het plan, aangevuld met de thans gegeve- verduidelijking, te zbl- ien aanvaarden als basis voor bespre kingen. Het communiqué zegt tevens, dat de Nederlandse voorstellen op het oofspron- kelij} plan dus voordat de verklaring' was gegeven en gepubliceerd ili het Ne derlandse memorandum zijn besprokén. De republikeinse' commissie kon deze voorstellen Ms uitzonderlijk plan niet ac cepteren, omdat zij slechts een deel van t plan der commissie voor goede dien sten bevatten De Nederlandse commissie is echter van mening dat de Nederlandse voorstellen punten bevatten, die onmid dellijk effectief zouden kunnen zijn en heeft de commissie voor goede diensten verzocht de voorstellen te willen onder steunen. Ingaand 1 Mei 1948 zullen voor Nëd.- Indië nieuwe, z.g. officiële tijden, worden ingevoerd. Voor Sumatra, de Riouw- archipel, Banka en de eilanden aan de Westkust van Sumatra zal de officiële tijd de Greenwichmeantime' plus -7 uur zijn, voor Borneo, Billiion, Java en een dat alle documenten, die op de versche pingen betrekking hebben, ter inzage liggen bjj het Antwerps havenbedrijf. Het dagblad „Le Soir" van gister avond schrijft,»dat de verkoop van deze tanks aan Argentinië met medeweten van de Belgische regeringsinstanties zou zgn geschied, teneinde Argentinië hierdoor te bewegen meer graan aan België te leveren. Reeds enkele maanden geleden ont ving de correspondent »van het A.N.P. te Brussel van betrouwbare zijde hit Zuid-Amerika de mededeling, dat daar tanks aankwamen uit België, doch, bg navraag bg het Belgische ministerie van buitenlandse zaken en bg dé Ameri kaanse ambassade te Brussel, bleek men van deze gehele affaire niets af te weten. De bewering, dat deze verschepingen van Amerikaanse tanks naar. Argen tinië met goedkeuring van de Belgische regering zouden zgn geschied, wordt dan ook als onjuist bestempeld. Eerder zou zgn aan te nemen, dat enkele han dige „trafiquanten" uit de Sinjorenstad zich schuldig hebben gemaakt aan on wettige handelingen en daarover ver antwoording zullen moeten afleggen. Een later telegram uit Washington meldt intussen, dat aldaar een woord voerder van het departement van buitenlandse zaken verklaard heeft, dat het Amerikaanse ministerie er van op de hoogte is, dat België Amerikaanse tanks naar Argentinië verscheept en er geen bezwaar tegen heeft, daar men verwacht, dat België in ruil voor dit "materiaal voedsel uit Argentinië zal krijgen. Volgens deze woordvoerder betreft het hier 270 tanks. ln een zeer sportminnend en ook wel ter zake deskundig gezelschap werd dezer dagen de al te boude stelling ge poneerd, dat het sportpubliek het recbJt had goede prestaties voor zijn geld te verlangen. Degene, die deze gedachte lanceerde, wilde het recht tot critiek van de sporttoeschouwer vergelijken met dat van de luisteraar en toeschouwer in con certzaal en theater, «Neen, zeiden anderen, het publiek heeft in het geheel geen recht om iets te verlangen. En een sportbeoefenaar gaat van geheel andere doelstellingen uit dan de kunstenaar. 1 Kernpunt in deze zaak is de tegenstel ling amateurisme professionalisme. De sportbeoefenaar is amateur, de kunste naar professional. Men smaalt wel eens op het amateuris me in de sport. Toch is in Nederland ook in de topklassen bijna iedere sportbe oefenaar zuiver amateur. Door de week verdient de sportbeoefe naar met werken zijn brood; 's Zondags treedt hij binnen de lijnen, voor zijn ont spanning; ook als hij dat niet zou doen, zou zijn boterham gewaarborgd zijn. De kunstenaar echter treedt vaak dag aan dag op; zou hij dit niet doen, hij zou niet te eten hebben. Uiteraard betrekken wij in dit praatje alleen die sporten, welker amateuristisch karakter erkend wordt, en niet b.v. het beroepswielrennen. Nu zijn er laten wij als populairste sport het voetballen als voorbeeld ne men amateurspelers, die hun sport op een zo hoog niveau beoefenen, dat an dere mensen er behagen in scheppen daarnaar te gaan kijken en daarvoor dan geld uit te geven. Dan jvordt de sport wat >men met een onaangenaam woord „openbare vermakelijkheid" noemt. Maar het publiek betaalt niet vpor de spelers. Wel voor de instandhouding van tribu nes voor zijn eigen gerief, voor het on derhoud van het terrein, voor de reizen die de clubs moeten maken "waartegen over dan weer vreemde clubs op tegen bezoek komen, voor de trainer, die het spelpeil zal trachten op te bieren, enzo voorts. Maar ln geen geval voor de spelers. De speler speelt niet, omdat het pu bliek komt kijken, maar het publiek komt kijken, omdat de speler speelt. Een kunstenaar die in een bepaalde plaats geen toehoorders of -schouwers trekt, zal daar niet meer terugkomen. Maar 'de sportbeoefenaar blijft trouw doorspelen, ook al komt er geen sterve ling naar hem kijken. N.B. Het gaat hier nogmaals over de amateuris tische sportbeoefening in Nederland. Natuurlijk kan men de opmerking ma ken: X is niet zo goed als verleden'week, of: Y is toch eigenlijk niet best Maar men bedenkt: X en Y en niemand heb ben zich ooit jegens het publiek verplicht wèl goed te spelen. De sportbeoefenaar is niet afhankelijk van het publiek. Hij vraagt niet om de gunst van het publiek. Wil het komen?; leuk; hij doet zijn best. Lukt het niet: even goede vrienden. Maar dat laatste vergeet het publiek wel eens. Want evenmin als om zijn gunst zit de sportm om zijn smaad verlegen. SUPPORTER. Met Kerstmis zal Z.H. de Pails een Nachtmis celebreren, waarbij ook de leden van het corps diplomatique aan wezig zullen zijn. De plechtigheid" wordt door Radio Vaticana uitgezonden en zal op 25 December a.s. te 0 uur 40 te be luisteren zijn op de golflengten van 31 en 50 M. De eerste duidelijke aanwijzing, dat de westelijke vertegenwoordigers in de ge allieerde bestuursraad niet langer, willen Volharden in hun lijdzame houding te genover de stagnatie, die door tweespalt ontstaan in het werk van de raad, wordt hier, gezien in de zelfstandige actie, welke door de Britse, Amerikaanse en Franse vertegenwoordigers in de coördi natie-commissie is ondernomen, naar aan leiding van de bekende brief van de Duitse katholieke bisschoppen, waarin wordt gevraagd om opheldering, over het lot van tweeduizend jeugdige personen, die zonder opgaaf van redenen gearres teerd zijn en over wier verblijfplaats in de meeste gevallen niets meer is ver. nomen, aldus de correspondent van A.N.P. Deze brief kon niet aan de bestuurs raad worden doorgezonden, daar de Rus sische vertegenwoordiger weigerde er van kennis te neihen op grond van het feit, dat de inhoud ih de pers was gepu bliceerd. De Britse, Amerikaanse en Franse vertegenwoordigers in de commissie hebben thans elk voor zich aan kardi naal Frings te Keulen bericht, dat zij, voor zover het hun zone betreft, een onderzoek zullen instellen en dat zjj zeer getroffen zjjn door de ernst van de genoemde feiten. Daar het algemeen bekend Is, dat de bisschoppen in hun protest alleen ge doeld hebben op de sovjet-zone, wordt het hier duidelijk geacht, dat de twee dagen na de conferentie te Londen aan kardinaal Frings gerichte antwoorden als een geste tegen het sovjet-bestuur moeten worden beschouwd. zal geen export van enige belang naar Duitsland plaats hebben, zó al niet de export ju*r dit laad nihil sal afla, de overige daerah's van Oost-Indonesië, alsmede voor Nieuw-Guinea de Green- widunMntuaë plus f nu* Een commissie uit alle partijen van het Britse lagerhuis heeft Donderdag rapport uitgebracht over de indiscretie van Dalton, de onlangs afgetreden mi nister van financiën, die, zoals men weet, bijzonderheden uit zjjn begro ting aan een journalist meedeelde, nog vóór hij dit document in het parlement had ingediend. In het rapport wordt verklaard, dat de betrokken journalist, John Carvel van 't blad „The Star", geheel te goeder trouw de informaties gepubliceerd heeft, die minister Dalton hem had verstrekt. Voor de commissie had Dajton ver klaard, dat hij er geen ogenblik aan ge dacht had, dat Carvel de inlichtingen zou publiceren. Dalton zeide zelfs te hebben gemeend, dat Carvel daartoe geen gelegenheid meer zou hebben ge had. Dalt- n kon zich niet herinneren, of hij Carvel geheimhouding had opgelegd, doch Carvel verklaarde beslist, dat dit wiet h«t geval wee geweest, voor zijn mededeling aan Carvel gaf Dalton op, dat hij de journalist door het geven van de hoofdpunten in staat had willen stellen snel een overzichtelijk verslag van zijn bègrotingsrede te maken. Het parlement moet nu beslissen, of er v -dere stappen moeten worden ge nomen. Toen gisteren op zfln wekelijkse persconferentie aan president Tru man gevraagd werd of hij, nu de Londense besprekingen van de Groto Vier mislukt waren, er prijs op zou stellen Stalin te ontmoeten, was het antwoord:, „Zeer zeker, maar.... alleen te Washington". De president verklaarde voorts, in het geheel niet teneergeslagen te zgn door de mislukking te Londen en te blijven hopen op de vrede, „welke de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1