Nieuws uit STAD en OMTREK Kerstavond met onverwacht mooie climax Excelsior had het rijk alleen Jakob Kaiser, CDU-voorzit ter moet verdwijnen „Wie veel adverteert, verzorgt zijn product" BIM Komeet Mars" R Geheugen- DODENRIT Wnln Zijn terugtocht op de vesting Berlijn En zette het talrijke publiek een prima partij voetbal voor op de ADIO programma DE ^Mysterieuze MAANDAG 22 DECEMBER 1947 PAGINA 3 „ALBERDINGK THIJM" NEEMT REVANCHE Ontroerend spel OPENING KERSTTENTOON STELLING rfcearvtnSdeHouAdeB^iSSf' Z« VUl*en KERSTAVOND KAB EXCELSIOR—MUSSCHEN 1-1 POSTALÏA—SCHIEDAM 4—5 SFCDEH 2—1 EXCELSIOR HOCKEY UITSPRAKEN TRIBUNAAL SOLISTEN-WEDSTRIJD CULTUUR EN HANDEL WERKEN SAMEN NIEUWE URGENTIELIJST REPUBLIKEINSE REGERING ONBEKWAAM De „Times" over de toestand in Indië „WILHELMSTRAS SE"- PROCES KLACHTBRIEVEN VOOR SANTA CLAUS NEDERLANDS TAPIJT VOOR LIBERIA door RIE VOLLEBREGT MISLUKTE BRUIDSVLUCHT NOG GEEX GRENSGANGERS NAAR DUITSLAND NEDERL. FRUTTTELERS- ORGANISATIE (N.F.O.) Afdeling Westland opgericht Terwijl in de hulzen de voorbereiding voor Kerstmis in volle gang is, kregen de leden van de K.A.B. een Kerstavond voortgezet die hun kerststemming moest brengen en hen moest helpen Kerstmis in het gezin met de intieme huiselijk heid van vertellingen, liedjes en decla maties te vieren. Immers, wat op deze Kerstavond werd voorgezet, was een aanwijzing in de richting, waarin ook de Kerstviering thuis het zou kunnen zoeken om een jaarlijkse traditie op te bouwen en zo langzamerhand de fee* ten in het gezin weer tot hoogtepunten van familieleven te maken. Wij moeten ons bedwingen om niet op de allereerste plaats de dankbaarheid van een ontroerd hart te uiten tegenover „Alberdingk Thijm"; het was de avond van zijn acteurs, vooral In het stuk na de pauze. Dat we ons moeten bedwingen, vindt de voornaamste oorzaak in het feit, dat helaas opnieuw geconstateerd moet wor den, dat de zaal van de Volksbond niet tot de laatste plaats bezet was; dat er nog een te groot deel open bleef. De Cul turele afdeling heeft bewezen op de goede weg te zijn met de laatste door haar ge organiseerde avonden. Hoe nu nog de op lossing te vinden voor het wekken van de algemene belangstelling? Het wil ons voorkomen, dat de toch zeker niet op een Katholieke Kerstviering geïnspireerde feestavonden van verschillende perso neelsverenigingen grif bezocht worden door een belangrijk aantal bij de K.A.B. aangesloten Katholieken, dat zich op de culturele avonden van de K.A.B. nooit laat zien. Laten zij begrijpen steunpilaren van het „cultuur bolsjewisme" te zijn. Voorzitter Meijer moest in zijn ope ningswoord zijn teleurstelling over de niet-bezette zaal uiten. Hij vestigde de aandacht op een propaganda-avond met film. zonder collecte, voor Herwonnen Levenskracht op 8 Januari en op het werk van de Katholieke Arbeiders Vrouwen, beweging, die over 14 dagen gefuseerd zal worden met de Katholieke Vrouwen Beweging. Het jongenskoor onder leiding van de heer C. P. Vredebregt zong vervolgens enkele Kerstliederen. Het wil ons voor komen, dat de directeur zijn plaats ach ter de piano beter kan verwisselen met een ander om zich geheel aan de directie te kunnen geven, want de piano vermocht niet het zakken van de alten tegen te gaan, terwijl door een gebrek aan direc- He te ruw werd gezongen, waardoor en- drukten mmen «"deren geheel weg. Was de declamatie in de eerste Kerst liederen nog enigszins Advents-paars een wellicht iets té smekende „Rorate coeli" stemming in het gedicht van Herder Jan met de fluit was dit geheel verdwenen en was het Kerstwit in ge baar en stem aanwezig. Ook het gedicht Kyrie Eleis werd door de declamatrice met begrip en nuance voorgedragen. Drie Koningen werd een aanloopje van Alberdingk Thijm op een lang verwachte en lang verhoopte revanche. Aardige zet- stukjes plaatsen het gegeven in de goede sfeer, er werd betrekkelijk goed gespeeld, maar de souffleur bleef een te belang rijke rol meespelen, zodaat de dialoog soms hokte. Was dit euvel verholpen ge weest; de naam en faam waren voor de pauze reeds gevestigd. Nu moest gewacht worden op „Broeder Thomas en de 3 rovers", om er zeker van te zijn, dat „Alberdingk Thijm" spelers en een spelersploeg heeft, die mits het goede genre gekozen wordt tot grote dingen in staat is. En het genre was goed Op en top een volmaakt Kerstverhaal zoals ons vroeger in het laatste schooll kwartiertje onder de brandende kaarsjes van het klas-stalletje verteld werd; zoals oud en jong ze kent en mooi vindt, im mers dit is het feest van de kinderkens en de kinderlijken van harte. En nooit hadden wij ons vroeger in stoutste fantasie zo'n mooi stel rovers kunnen indenken als die drie schobber- Zaterdagmiddag werd met een stijl volle bijeenkomst de Kersttentoonstelling in het Stedelijk Museum geopend. Hel had iets weg van een kleine dienst aan de Muze. Begonnen werd met Drie Wal- sen van Johannes Brahms, vertolkt door var. muzikaliteit, hu?'6 ee/1 ®f,eer maakte voor het ondergaan Sb^h terwerken van de Haagse School8 mHC!" De beer C. H■•Schwagermann conser vator van het Museum, hield een korte inleiding, waarin hij de ontwikkeling van de Haagse school schetste. Sinds het midden van de 19e eeuw raakte de Ro mantische kunstvorm uitgeput en afge mat. De drang naar vernieuwing uitte zich in een verlegging van het waarde oordeel. Niet het onderwerp en de vaar digheid golden nog als criteria, maar de levenswarme uitbeelding van de ontroe ring. Voor de Hollandse schilders bete kende deze ontdekking, die elders werd gedaan, een hervinden van eigen wezen en kracht. De inleider herinnerde eraan, hoe de tentoonstelling van Franse kunst, even- eens uit de verzameling van de heer Her man van Beek te Rotterdam, een hoogte punt vormde in het bestaan van 't Schie- damse Museum. Hij dankte de heer van Beek voor zijn aanwezigheid en de ba- schikbaarstelling van de schilderijen. Hij verwachtte een groot succes van deze ten toonstelling. De heer Blaisse speelde vervolgens nog twee Intermezzo's van Brahms, waarna het gezelschap de tentoonstelling be zichtigde. Vrijdagavond gaven wij reeds een uit voerige bespreking. Maandag ZZ December Bioscopen: Waïvis in zicht (wegens variété volw.) 2, 7 en 9.30 uur. Monopole: Geef 'm de sporen (alle leef tijden) 2, 7 en 9 uur. Dinsdag 23 December Bioscopen: zie boven. R.K. Volksbond: Kerstviering K.A.B., 8 uur. DISTRIBUTIEKANTOOR Uitreiking bonkaarten KA t.m. KE 802, tabaks en/of versnaperingskaarten QA, QB en QC 802, alsmede schoenen bonnen naar keuze aan personen, wier tweede DSK eindigt op 8, 04, 14, 24, 34 of 44 en overeenkomstig de leeftijd aan kinderen geboren in de maand Decem ber van een der jaren 1932 t.m. 1945 en 1947. Meebrengen tweede DSK met in legvel en inwisselingsbon 713. Aan de beurt zijn Huk t.m. Jon. 912.30, 25 uur. debonken van gisterenavond. Een mees terlijk stijfkoppige en harde „ouwe", een volmaakt spelende" „rooie", tot in ieder lijntje en gebaartje getekend, en een jonge vent, die de onmisbare en de enig Juiste derde is aan dit „klaverblaaike van drie". Bovendien onze complimenten voor het dialect. Daar kon Broeder Tho mas ook mee uit de voeten. Hij gaf spel, dat, zelfs voor wie in hem een der beste krachten van Alberdingk Thijm herken de. verraste door niet alleen „technisch" af, maar bovendien doorleefd te zijn. Over „van-binnen-uit"-spel hadden we bij geen van hen te klagen en daarom bleef ieder der 6 taferelen op hoogtepeil. In elk van hen werd men, of gegrepen door een span ning. óf ontroerd door een situatie. Dat bovendien een vertolker voor Franeiscus werd gevonden, die zo van een portret van de Heilige van Assisië gelopen kon zijn, was een bewijs temeer, dat het deze keer ernst was, om voor eigen mensen de mooiste Kerstviering te verzorgen. De stem en de zegging van Franeiscus klonken wat te nuchter, vooral in het tegenspel met zo'n stel sappig klappende kerels. Hun taak klonk warm; het was of Franeiscus niet uit het hart sprak. Het slot gaf ons de herinnering aan een mooi Kerstkribje en verzoende rovers-zielen mee: „God is Liefde", het adagium van het komende Kerstfeest. Het is onze vurige hoop, dat „Alber dingk Thijm" op de ingeslagen weg zal voortgaan, steeds meer tot zich trekkend de verzorging van deze avonden, die voor de opvoeding in gezond-culturele, zowel als gezond-godsdienstige sfeer in de ont spanning van de arbeiders, zowel als voor de terugvoering van onze oer-Katholieke gebruiken en sfeer in het arbeidsgezin van zo onschatbare betekenis zijn. Wij waren blij zo te worden uitgedaagd en zo klop te krijgen. Aan het begin van de avond had de beer N. v. Baarle, voorzitter van de Cul turele Commissie een grote Kerststal met decor aan de K.A.B. overgedAgen. Hij hoopte, dat deze tot in lengte van jaren de Kerstviering van dé K.A.B. zou opluis teren voor een groeiend publiek. De gel den waren bijeengebracht door de vakaf delingen, die bij de K.A.B. zijn aangeslo ten. Vanzelfsprekend aanvaardde de heer Meijer het geschenk in grote dank. Dezelfde Kerstviering de declamaties waren door enkele mooie Kerstvertellin gen vervangen was 's middags voor de kinderen gegeven. Ademloos luisterden allen naar zang, verhaal en spel. De zaal was 's middags wel vol. Wy vestigen er de aandacht op, dat morgenavond en op de avond van Tweede Kerstdag nog Kerstvieringen voor de le den van de K.A.B. zullen worden gege ven. Hedenavond van 89 is er plaatsbe spreken voor de voorstelling op Tweede Kerstdag. Voor morgenavond zijn nog toe gangsbewijzen aan de zaal verkrijgbaar. Het was druk bij Excelsior, er werd vlug en behoorlijk voetbal gespeeld en met een beetje geluk zou de wedstrijd door Excelsior gewonnen zijn. Voor de rust ketste een prachtschot van Huet van de bovenlat wederom het veld in, terwijl 5 minuten voor het einde een mooie goal wegens buitenspel werd afgekeurd. Met gelijke stand kunnen de partijer evenwel tevreden zijn, Musschen is direct in de aanval maa: de achterhoede van Excelsior geeft niet thuis, tioch krijgen de Musschen na 10 minuten (je eerste corner te nemen. Het spel golft op en neer en de voorhoede van Excelsior loopt nogal eens buiten spel. Nadat de Musschen een tweede cor ner heeft genomen trekt Excelsior ten aanval en heeft verder tot rust het beste van het spel. Huet kogelt tegen de bo venlat, Boon kopt vlak daarop juist naast, verschillende corners op het Mus- schendoel hebben geen resultaat, maar eindelijk heeft Boon succes, als hij bij goed doorzetten de keepy weet te pas seren en de bal in het doel loopt (1—0). Vlak daarop denken wij een tweede goal voor Excelsior te kunnen noteren, maar de bal vliegt juist naast. Voor de rust komt er geen verandering meer en de ruststand is 10. Na de rust gooit Musschen er een schepje op en bij een algemene aanval weten zij inderdaad na 5 minuten gelijk te maken (11).. Excelsior is niet ont moedigd 'en neemt de aanval wederom over. We zien Boon alleen op het doel afstormen, maar zijn werkelijk prachtig schot wordt even schitterend gestopt. Kort daarop weet de keeper een goed schot van Huet juist corner te werken. Steeds weer komt Excelsior terug, maar het wil niet lukken. Eindelijk heeft Ex celsior succes; bij een algemene aanval weet zij inderdaad te doelpunten, maar de scheidsrechter had buitenspel gecon stateerd. De laatste minuten verstrijken onder hoogspanning, maar het blijft ge- Hjk spel. Als geheel een zeer goede 3e klas wed- stryd. Schiedam, dat met een gewyzigde op. stelling in het veld kwam, nam al spoe dig door v. Aaken de leiding, uit een door rechtshalf Roosloot genomen vrije trap. De combinatie vlotte echter niet best, en niettegenstaande een hoge voor zet van Ebben door v. Gent, werd ingc kopt en de rust met een voorsprong ging, speelde Schiedam ver beneden haar vorm. De gastheren maakten hiervan goed gebruik door in een serie enthousiaste aanvallen de stand op 4—2 te brengen. Schiedam, nu eerst goed wakker geschud, herstelde haar oude opstelling, wat direct aan het spel te merken was, „Postalia" werd overspeeld en na zuivere, doeltref fende kopballen van Tiesema en Reynier- se zorgde aanvoerder Kins met «en hard schot ervoor, dat de twee punten toch nog in de Schiedam-koffers gepakt konden worden. SFC revancheerde zich voor de destyds geleden nederlaag door DEH met 2—1 te overwinnen. Het ging echter nog niet zon der moeite, want al beschikte DEH maar over 10 spelers, zy weerden zich als dui vels en vooral haar sterke achterhoede kweet zich goed van haar taak. Eerst na een half uur neemt SFC de leiding als Klein een van de lat terugspringende bal Inschiet. Na de rust is SFC steeds in de aanval, doch de diverse schoten ontbreekt de nodige vaart of zuiverheid. Ook enkele kopballen worden geen doelpunten, waar- by echter de DEH-doelman vrouwe For- tuna kan danken voor de brede boven lat. Soms worden geheel vrye ballen nog naast of over geschoten. Als de Jong echter een goed geplaatste bal van Buy- tenhek ontvangst, schiet hy keihard in. Tussen al deze aanvallen in forceert DEH enkele uitvallen en als hlerby een keer verzuimd wordt de bal goed weg te werken, wordt de bal over alle spelers heen in het doel geplaatst. De uitslagen van de door Excelsior ge speelde Hockeywedstryden zyn: Groen- Geel 8Excelsior 2 02; Excelsior a Aeolus b 110. De andere wedstrijden werden afgelast. Het Schiedamse Tribunaal deed de vol gende uitspraken. Bij de voortgezette be. handeling van de zaken tegen C. C. Jan sen en Josina M. M. Kort werd de be schuldiging tegen de eerste vervallen ver klaard, omdat hij niet toerekenings vatbaar zijnde zich niet desbewust had gedragen in strijd met de belangen van het Nederlandse volk. Er was geen verklaring te vinden voor het plotselinge verraad van Josina Kort. Geestelyk bleek zy volkomen nor maal. Een voorwaardelyke straf van drie jaar met een proeftyd van 3 jaar werd haar opgelegd, alsmede de verplichting een boete van 250 te storten in de kas van de Stichting „Voormalig Verzet". G. v. d. Kroon werd veroordeeld tot internering voor 1 jaar (tot 11 Febr. 1948), ontzetting uit het reeht om bij de gewapende macht te dienen en ontzetting uit de beide kiesrechten. Tot 21 Mei 1948 zal Jan Schilperoort nog op de vryheid moeten wachten. Hij zal dan 1 jaar en 9 maanden gezeten hebben en beide kies rechten verloren zyn. Tegen Maria Ch. Meys, geboren Wy- nings, kon de beschuldiging niet bewe zen worden. Zij werd vervallen ver klaard. Willem P. J. Moritz werd bij verstek veroordeeld tot internering voor de tijd van 3% jaar, ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen en verlies van de beide kiesrechten. Naar de geestvermogens van Henricus A. v. Antwerpen zal een onderzoek wor den ingesteld op last van het Tribunaal. Op Vrijdag 26 December en Zaterdag 27 December zullen er in het Volksge bouw aan de Tuinlaan solisten-wedstrij den worden georganiseerd, die uitge schreven zijn door de Schiedamse Fede ratie van Muziekgezelschappen. Voor een jury, bestaande uit de heren D. F. Bandel, oud-kapelmeester der Kon. Militaire Kapel en P. v. Mever, dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Or kest, zullen de gehele dag solisten of groepen hun prestaties kunnen tonen. Na afloop krijgt leder een diploma en een critisch verslag- Een fraai kunstvoorwerp wordt ter beschikking gesteld voor die gene, die het hoogst aantal punten be haalt. (Telefonisch van onze correspondent) BERLIJN, 22 December. De sovjet-autoritèiten in Berlijn hebben Jakob Kaiser, voorzitter van de Christelijke Democratische Unie en Ernest Lemmer, vice- voorzitter, bevolen, af te treden. Jakob Kaiser en de democratie zijn geslagen. Er was sedart geruime tijd geen twijfel mogelijk, of dit moest het eind zijn van de ongelijke strijd, die hij voerde tegen het streven der sovjet militaire administratie, om het gehele politieke leven in de sovjet-zone in communistische banen te leiden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Carolus A. J. M., z. v. C. A. J. M. v. Leeuwen en A. de Koek, Boerhavelaan 1; Gerrit J., z. v. G. v. Nie- len en C. Loenjers, Stationstraat 46; Joke A., d. v. C. J. Palte en D. Limburg, Boy- lestraat 43; Eduard J. L., z. v. W. v. d. Ende en H. J. Lammers, Fr. Haver- schmidtlaan 43. Sinds enige weken vertoeft in ons land de heer H. van WeerenGriek, een Ame rikaan van Ned. afkomst, verbonden aan het Ned. voorlichtingsbureau te New York. Hy onderzoekt hier te lande de mogeiykheden van samenwerking op cul tureel en industrieel gebied en tracht een brug te slaan tussen kunst en bedrijfs leven teneinde door verhoogde uiterlijke aantrekkelijkheid de vraag naar Ned producten op dé Amerikaanse markt te verhogen. Het doel van zijn bezoek heeft de heer Van WeerenGriek verduidelijkt in een lezing voor het NederlandAmerika in stituut te Amsterdam, waarin hij zijn visie gaf op de mentaliteit van het ko pende publiek in Amerika, dat gewend is verteld te krygen wat het zich moei aanschaffen, en daarom feiteiyk alleen koopt via publiciteit en via min of meer emotionele advertenties. Het Amerikaanse kopende publiek wil worden voorgelicht omtrent wat en op welke manier het zich iets moet aan schaffen, en spr. meende, dat de Neder landse exporteurs met deze mentaliteit te weinig rekening houden en te sterk menen, dat hetgeen goed is voor ons o"k goed is voor anderen. HIJ ried derhalve de Ned. exporteurs aan te zoeken naar de manier waarop de Amerikaan gewend is bepaalde artikelen te kopen en te ge bruiken, geen voorwerpen, als b.v. ta felkleedjes, trachten af te zetten, die ginds niet gebruikt worden en vooral oox een prys te vragen, die in concurrentie is met andere aan de Ver. Staten verku- pende landen. Voorts gaat de Amerikaan van de stel ling uit, dat de producenten die het meest adverteren waarschijnlijk ook de meeste aandacht besteden aan het pro'duct zelf, zodat reclame een grote rol speelt ais ook de uiterlijke aantrekkelijkheid, ae verpakking, het etiket, enz. Spr. betreur de, dat bij het aanprijzen van Ned. «pro ducten de culturele factor niet meer wordt ingeschakeld, in welk verband r.y het voorbeeld aanhaalde van een Franse tapytfabriek, die In New York haar pro ducten exposeert in een omlijsting van reproducties van oude Nederlandse mees ters! Met ingang van 15 December is er een verandering gekomen in het verstrekken van vergunningen voor herstel, uitbrei- mng of herbouw van scholen. Momenteel moeten alle aanvragen voor rijksgoedkeuring betreffende herbouw, uitbreiding en nieuwbouw van scholen w°rden beoordeeld door de centr. directie van Wederopb. en volkshuivesting te Den Haag. Dit geschiedt, omdat de urgentie- lijst 1947 opgesteld door het ministerie van O.K. en W- is ingetrokken en een nieuwe lijst voor 1948 door dit ministerie zal worden opgesteld, zodat alle aanvra gen voor gevallen, die zijn vermeld op de oude lijst, eveneens zullen moeten worden opgezonden naar Den Haagl* Aanvragen kunnen door de Wederop- bouwbureaux worden goedgekeurd, mits be aangewezen bouwvolumina niet wor- den overschreden. Waarnemers van het bedrijvige leven in de politieke paleizen van de landen achter het rode gordyn hebben de christelijke leider Jakob Kaiser reeds lang verweten, dat hy niet eerder de consequenties ge trokken heeft van zijn kennelijke onmacht, om een wankel christelijk partij-bootje te gen de stromen uit het Oosten op te roeien. Reeds sedert vele maanden, waar in het Russische bestuur de golven van zyn woede liet beuken tegen het op de wijde briesende zee van de zóne dryvendc partijschip was Kaiser's politiek een illu sie en een fictie geworden. Hy bouwde zyn politiek op het oprechte geloof der mogendheden in samenwerking tussen Oost en West, waarbij zij Duitsland als de verbindende brug zagen naar Londen. Sterker dan te voren bleek dat dit een politiek der vrome wensen was. Maar de critiek tegen Kaiser ging niet in hoofdzaak tegen de hardnekkigheid, waarmede hy het fata morgana najaag de, doch tegen de omstandigheid, dat iiij daarby offers op het altaar van de com munistische blok-politiek bracht, die de partijdictatuur van de socialistische een heidspartij kan vernevelen. De Russen, die de partij beroofden van haar middelen tot' het uiten harer overtuiging en haar leden op alle ma nieren drongen naar wégèn, die dezen zelf niet wensten te kiezen, hebben ge tracht de C. D. U. te hanteren als ecu politiek volksbedrog. De S. M. A. doet bet uiterste om dit volksbedrog ook thans nog te handhaven. Zij heeft haar offi eieren uitgestuurd, om schoon schip te maken in de partijhuizen; zij heeft stand vastige leiders op dood spoor gereden cn meer serviele elementen in hun plaats gesteld en zij heeft tegelijkertijd gede creteerd, dat dit alles zal worden voor gesteld als een revolutie in de boezem der partij en volgens de democratische wil harer leden. De Russische officieren hebben zelfs het heden verschenen partijblad sa mengesteld. Het blad,, welks redactie vervangen is, geeft reeds aan, in welke richting de C. D. U. in de oosteiykc zóne vanaf heden zal gaan. Slechts dc naam is gebleven en daarmedè is de partij definitief gedegradeerd tot een democratische versiering van het rode blazoen van de S. E. D„ die machtiger wordt naar mate ze meer «anhangets verspeelt. Bij alle critiek. die Kaiser uit weste lijke kringen heeft moeten verteren, zijn enkele dingen buiten discussie gebleven; zijn persoonlijke moed, zyn onaantastbare eerlijkheid en zijn trouw aan zyn poli tieke overtuiging; ze zijn door de waar dige houding, door Kaiser in deze veel bewogen dagen aangenomen, bevestigd. Ook thans nog weigert hy het door de Russen geschapen fait accompli te erken nen en eist hij van de S.M.A. op schrift het ontslag, dat hem alleen nominaal ge geven werd. Waar Kaiser vertrouwen verloor door de illusie van zijn politiek, daar won hij het terug door zijn strijd voor de demo cratie. Ook deze strijd was by voorbaat verloren, doch hij <is waard tot het laatste uur gestreden te worden. Voor Kaiser is ook thans dit laatste uur nog niet gesla gen. Verslagen in de rode zóne trekt hij zich terug in de laatste vesting der de mocratie in dit deel van Duitsland: Ber- lyn. Dit is de derde politieke terugtocht op dit bastion. De eerste was die der so cialistische democratie, de tv/eede van die van een vleugel van de liberalen. Telkens was het een vorm van communistische overwoekering, die de aanleiding tot de terugtocht vormde: eerst samenvoeging der arbeiderspartijen, daarna blokpoütiek en tenslotte volkscongres, steeds het zelf de doel met steeds nieuwe methoden. Wanneer de sovjet-aanval op Berlijn De vraag is nu, of en wanneer de Russen de aanval op het_bolwerk Ber- ïyn zullen inzetten. Voor velen hier is het niet eens meerde vraag of, doch alleen de vraag wanneer. Dit door vier machten gecontroleerde Berlijn, van waaruit waarheid en vrye mening op aethergolven over de sovjet-zóne uit stralen is een zodanige last voor de communistische propaganda, dat men moeilijk kan aannemen, dat de Russen het niet ten tweeden male zouden wil len veroveren. Zij hebben zelf reeds iets bloot gegeven van de methode, die zij daarbij denken te volgen. De Russen hebben het in hun eigen hand, de con- tróle-raad te doen uiteenspatten en volgens hen is die contróle-raad het enige wat het verblijf der westelijke mogendheden ln Berlijn rechtvaardigt. Overvallen, die gewapende benden in de laatste maanden herhaaldelijk op Amerikaanse verbindingstreinen heb ben uitgevoerd zijn een onprettige voor bode van de positie waarin de weste lijke mogendheden in de toekomst zou den kunnen komen. Ons leven hier hangt practisch aan de 200 K.M. lange zijden draden van de autobaan en de spoorweg. De spoorweg is reeds op enkel spoor gebracht en het auto-verkeer gaat bij Maagdenburg nog altijd over een wankele houten Elbebrug met het opschrift: levènsgevaarlyk. Aan het herstel dezer Elbebrug, een der be langrijkste in Duitsland, wordt niet ge werkt, doch ginds bij Küstrin en Frank fort a.d. Oder zijn de Oderbruggen in koortsachtig tempo herrezen. ti 9. Voor het laatst keren wy nu nog even in gedachten terug naar het gezelschap dat op aarde is achtergebleven. Hier zijn ze alle vier, aan boord van de halve „Noorderlicht". Het grote voordeel van een houten schip boven een metalen vaartuig is, dat het zelfs niet ^inkt als het doormidden is gebroken. De ruzie tussen Snop en Wicked "nam steeds in hevigheid tpe. „Arme Snop" riep Jeremias, die overliep van mede lij den met zichzelf. „Byna was ik de rykste man van de wereld geweest. „Door misbruik te maken van myn talen ten", gilde Wicked hem toé. De twee mannen die alleen elkaar nog maar hadden om de schuld te geven voor hun beider tegenslag, begonnen elkaar te bewerken met het enige wapen dat men hun niet had afgenomen: hun hoofd. Na enige uren werd het gezelschap gered en naar de Verenigde Staten teruggebracht. Way Mest snikt daar voort durend haar verdriet om Basli uit in elegante zakdoekjes en Charley Chaplin maakt weer grappige films. In een hoofdartikel, gewijd aan do Indonesische kwestie, schrijft de „Times" van heden over „de misslagen van de regering der republiek Indonesia, die, „zegt het blad," alle pogingen in het werk stelt, om van buitenlandse zijde de steun te verkrijgen, welke haar onbe kwaamheid haar binnenslands in steeds sneller mate doet verliezen". Het blad vervolgt: „Zonder de tussenkomst der Verenigde Naties zou het Djokjase oc- wind reeds thans zijn ineengestort, zo wel tengevolge van de door de <Neder- lgnders uitgeoefende druk als door zijn eigen onbekwaamheid". De republikein se regering kan thans nog slechts spre ken namens een deel van de bevolking. De „Times" releveert tenslotte het stre ven der Indonesia-Serikat-beweging en het succes, dat de Nederlanders hebben in hun poging tot stichting van de Indo nesische Unie, en meent, dat de reis der ministers kenneiyk ten doel heeft, de ontwikkeling in deze richting te bespoc digen. Zaterdag is te Neurenberg het „proces van de Wilhelmstrasse" begonnen, zoals de berechting van 21 voormalige Duitse diplomaten, op grond van oorlogsmisda den, misdaden tegen de mensheid en deel neming aan de voorbereiding en organi sering van een aanvalsoorlog wordt aan geduid. Onder de beschuldigder! bevinden zich Ernst van Weizsaecker, de voorma lige Duitse ambassadeur bij het Vaticaan. Adolf Steengracht Von Moyland, de voor naamste medewerker van Von Uibben- trop, Wilhelm Keppler, economisch raadS' man van Hitier, Wilhelm Bohle, chef van de organisatie van „Duitsers in den vreemde", dr. Lammers, chef van de rijkskanselarij, dr. Dietrich, perschef van het derde rijk. Allen verklaarden zich onschuldig. land, Frankrijk, Duitsland, zelfs uit China en Japan, brieven die ik slechts met ontroering kan lezen". Gedurende de laatste drie weken had de heer Yellig dagelijks ruim twee duizend brieven ontvangen. Die van de Amerikaanse kinderen zijn hetzelfde als de vorige jaren. Zij vragen om v poppen, speelgoedgeweertjes, fietsen en dergelij ke. Maar de kleuters uit het buitenland vrégen om andere dingen. Zij verlangen schoenen, handschoenen en ook wel sui kergoed. Een in het Engels geschreven briefje van een achtjarig Frans meisje luidde: „Beste Santa Claus, voor dat mijn vader in de oorlog doodgeschoten werd, heeft hij me van U verteld. U woonde in Amerika, zeide hij. Later hebben Ameri kaanse soldaten mij verteld, dat u in het Noorden woonde. Waar u ook bent, roe neer, ik zou zo heel graag voor kerstmis een paar wollen kousen hebben, een nieuwe mantel en wat chocolade". United Press meldt uit Santa Claus (Indiana): Tegen Kerstmis ontvangt de postdirec teur van dit stadje duizenden brieven van kinderen. Dat is ook dit jaar het geval, „maar", zo vertelde Postmaster Jim Yel lig, „ditmaal hebben de brieven my over het algemeen droevig gestemd". De meeste brieven, die de heer Yellig thans onder het oog krygt, komen uit het bui tenland en in plaats van om speelgoed, vragen de kinderen.om voedsel en war me kleding. „Voor de oorlog had ik schik na iedere briqf, die ik openmaakte. Nu is het anders. Ik krijg brieven uit Enge- In opdracht van Zijn Exc. Wm. V. S. Tubman, president van de republiek Liberia, hebben de Kon. Ver. Tapijtfa- brieken voor de ontvangzaal van diens ambtswoning te Monrovia, een Deventer handgeknoopt tapijt vervaardigd. De hoofdkleur van dit tapijt, dat 6 x 11 me ter groot is en waarin nijvere handen meer dan anderhalf millioen knopen legden, is een vurig rood, dat getemperd wordt door een rustig, overwegend Per zisch dessin. In het midden is volgens op dracht het wapen van Liberia geweven. Het tapijt, dat van een voorname schoonheid is en dat de naam van de Ne derlandse industrie in het buitenland hoog zal houden, werd vóór de versche ping er van naar Liberia een twee lal uren in het Mauritshuis te Den Haag tentoongesteld, waar vele leden van het corps diplomatique en tal van hoge Ne derlandse autoriteiten het kwamen be wonderen. DINSDAG, 23 December. HILVERSUM I (301 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 R.V.U; 11.30 Cello; 12.00 Skymasters; 12.30 Weerpr.; 12.43 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Tournee-orkest; (13.20 Reportage); 14.00 Knipcursus; 14.30 Kwintet; 15.00 Gram.; 16.30 Hoorspel; 17.00 Dat kun jy ook; 17.30 Zang; 17.45 R. V. U.; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 B. Person; 19.15 Zang; 19.50 Gram.; 20.00 Actual.; 20.15 Musicorda; 21.00 Voor dracht; 21.20 Contact; 22.15 Buitenl. overz.; 22.30 Concert; 23.00 Nieuws; 23.15 Vaudeville-ork.; 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) KRO 6.45 Weerber.; 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 9.00 Lichtbaken; 10.50 Gram.- 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Gram.;' 12.00 Viool; 12.30 Weerpr.; 12.33 Metropo'e- ork.; (13.00 Nieuws); 13.50 Orgelplaten; 14.00 Kwartet; 14.30 Onder ons; 15.00 Concert; 15.35 Gram.; 16.00 De Zonne bloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na school' 17.15 flek wat wils; 18.20 Sportpr.; 18.30 R- Y. U.; 19.00 Nieuws 19.20 Piano-concert Mozart; 19.45 V. d. jongeren; 20.00 Actual.; 20.15 De gewone man; 20.20 Kamerorkest; 21.20 Orgel; 21.30 „De kaarsvlam"; 22.10 De Van Rooyens; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.45 Orgel; 23.00 Gram. OORSPRONKELIJKE SPEURDERSGESCHIEDENIS 8). Ja, hier is de sleutel van de woon wagen. Wordt morgenochtend afgehaald. En dan heb ik hier de portefeuille van 't slachtoffer. Zit een bom duiten in. Tel jij even na, dan zal ik onderwyl het brand kastje openen om het ding er veilig in op te bergen. Hy greep de sleutelbos van het bureau, liep al rinkelend op de miniatuur-safe toe en opende die. Vyf en zestighonderd gulden, riep zyn collega. Klopt! En aan de andere kant een paspoort, tabakskaart en levensmiddelen bonnen. Nu was het de beurt van zyn collega om „klopt" te roepen. De portefeuille werd in de safe gelegd en de sleutelbos viel met een plof weer op het bureau neer. Dirk Versluis kreeg voor zyn kwartje méér sensaties te beleven dan hem be loofd en dan hem Hef was. Maar het noodlot wilde, dat ze hem slechts eén voor één werden toegediend en dat hij ze niet allemaal dadeiyk doorzag. Hy ontwaakte de volgende morgen in volkomen ontwetendheid van wat er, sinds hy met Truus de kermis verlaten had, in en rond de dodenbaan was voor- ge vallen. Wel moest hij onmiddellijk na het wakker worden denken aan zijn avontuur van gisteravond en aan zyn vreemde droom, De geschiedenis had blijkbaar toch meer indruk op hem ge maakt, dan hij aanvankelijk verwacht had. Aan het ontbijt overwoog hij, zyn ouders die vreemde geschiedenis te ver tellen, maar hij was er zeker van, dat ze hem zouden uitlachen en daarom zei hy er maar niets van. Ook onder zyn werk moest hij nog herhaaldelijk aan gisteravond denken, doch dezelfde vrees voor plagerijen weerhield hem, zyn collega's deelgenoot te maken van z'n vreemd avontuur, zyn werk vlotte niet als anders. Hy zocht naar een redelijke verklaring van de gebeur tenis uit de dodenbaan en de enige aan nemelijke leek hem die, welke hy al aan Truus had voorgelegd: vijf keer geraamte, één keer pop. Sensatie, dames en heren! V/at zult u treffen, lijk of geraamte? Vreemd dan toch, 'dat alle collega's, nog vol over de pret van de eerste kermis avond, het wel over de dodenbaan had den, maar zelfs niet repten van sensatio nele wisselingen van de clou der tent.... Geraamte vóór, geraamte na, maar geen sprake van 'n man, Toeval? Was mogeiyk, maar eigeniyk nauweiyks aan te nemen. Zou Truus al over de sèhrik heen zyn? Dirk nam zich voor, haar straks even op te bellen. Hu trachtte haar angstgevoe lens te beredeneren. In de illegaliteit had '•e toch heus wel gevaarlijke verrassingen meegemaakt en zich daarbij zeer beheerst en flink getoond. Maar ja, dat geval was anders. Toen werd er een heroïsch werk verricht, een groot doel nagestreefd en men keek het immer dreigende gevaar recht in de ogen, omdat men het be schouwde als de mogelijke prijs voor het bereiken van dit doel. Het gevaar was als het ware tastbaar, reëel. Er zat, hoe paradoxaal dit ook klinkt, nog altyd een weinigje sportiviteit in: men kon ver liezen of winnen. Maar gisteravond was dat heel anders. Er was geen sprake van gevaar, doch alleen van iets angstaanjagend onwezen- ïyks en afschuwelijks. Ja, Dirk begreep nu wel, wat Truus zo moest hebben aan gegrepen: het weerzinwekkend sinistere van die paar korte ogenblikken, die geen tijd lieten zich te realiseren wat er aan de hand was. Het ongrijpbare, spook achtige gaf een schok,die intenser was. juist omdat de paar tellen te kort waren om zich ervan te verzekeren, met dood gewone kermishumbug te maken te heb ben. Dit was geen vermaak meer, dit was werkelijk al te erg. De klok van elf uur bracht een kleihe verrassing. Het personeel van de bank kreeg dan koffie rondgediend en moest daarvoor een bonnetje van een speciaal daartoe bestemde kaart inleveren. Dirk, methodisch als een bankbediende be taamt, had deze altijd in de linkerzak van zijn jasje zitten. Nauwelijks had hij zijn hand in deze zak gestoken, of er kwamen denkrimpels in zyn voorhoofd en hij fronste de wenkbrauwen, Wat was dat nu? Een vulpotlood? Neen, daarvoor was het te kort en dik. Dirk wilde het vreemde voorwerp te voorschijn halen, maar vreemd genoeg bleef het in zijn goed steken. Verwonderd voelde hij een naald en plots drong het tot hem door: hij had een- injectiespuitje in zyn 2ak. Paniek maakte zich van hem meester en bange voorgevoelens overvielen hem. Hoe was dit ding in zijn zak terecht gekomen? Eerst wilde hy het voorzichtig te voorschijn halen, maar daar er colle ga's, die zijn vreemde manier van doen bemerkt hadden, naar hem keken, be sloot hij, zijn geheimzinnige vondst te laten zitten, tot hij alleen was. Zijn koffie smaakte hem niet en het was hem onmogelijk, zich, bij z'n werk te houden. Voortdurend hamerden hem vragen door het hoofd en bange voorge voelens bestormden hem dan, voorge voelens. die geen enkele richting uit gingen, doch redeloos en onontwarbaar waren. Maar allengs kon hy deze onrust be dwingen en zijn gedachten beheersen. Onzin, zich druk te maken over deze vondst. Misschien had Truus het spuitje van de apotheek meegenomen en had ze het zolang in zijn zak gedaan. Rare me thode overigens. En meestal zy Truus 't, als ze zoiets deed. In leder geval zou hy haar uitleg vragen, als hy haar straks opbelde. Er kwamen echter allerlei haastkarwei" tjes en Dirk kreeg geen gelegenheid, zijn meisje op te bellen. Hij vergat de gehele geschiedenis en eerst toen hij om twaalf uur het bankgebouw verliet om thuis te gaan eten, dacht hij er weer aan. Maar toen was hij zó gekalmeerd, dat hy als vaststaand aannam, dat Truus hem dit zij het zonder kwade bedoelingen ge leverd had. En nu maakte Dirk zich andere zorgen: in de consternatie van gisteren had Truus het ding natuurlijk helemaal vergeten te rug te vragen en misschien kreeg zij last met haar baas, als bleek, dat ze het niet mee teruggebracht had. Het ver standigst was, het straks even te gaan brengen. Op zijn kamer bekeek hij het ding. Ja, het was inderdaad een injectiespuitje. 't Was leeg, hoewel aan de glazen rand nog wat vloeistof te onderscheiden was. Dirk pakte het ding voorzichtig in 'n stuk stevig papier, zich afvragend, waarvoor Truus het wel nodig kon heb ben gehad Misschien voor haar studie? Truus studeerde nog steeds en het kwam wel meer voor, dat ze vertelde over „proeven", die ze genomen had. Na tafel ging hy vroeger weg dan an ders. (Wordt vervolgd.) De 21-jurige Irmgard D. uit Keulen, heeft het hart gewonnen van een vroe gere Engelse soldaat, Thomas G.. die na zijn demobilisatie in Wallsend aan le Tyne een nestje inrichtte om er met h ar zijn verdere levensdagen te slijten. T, en alles klaar was. bestelde hij in New castle een luchttaxi en deze vloog ter stond naar de Rijn om de schone Irm gard te halen. Doch wat er terugkeerde, geen taxi. De piloot, een 29-jarige oud-R.A.F.- offieier, zag zich n.l. door het slechte weer van Zaterdagmiddag genoodzaakt een noodlanding te maken op het voor malige vliegveld Vlissingen. Bij het uit lopen raakte de machine in een greppel en kreeg lichte schade aar propeller en landingsgestel, zodat van verder vliegen voorlopig niets kon komen. Thans hebben de luchtreizigers zich tot Britse autoriteiten gewend om raad voor het verdere deel van de reis. En Tommy wacht maar Naar aanleiding van het bericht vari een buitenlands persbureau, dat een her vatting van het locale grensverkeer van Nederland naar Duitsland met ingang van Zaterdag meldde, verneemt het A.N.P. van de Ned. militaire missie bij de geal lieerde bestuursraad in Duitsland te Den Haag, dat van een desbetreffende over eenkomst tussen de Ned. regering en Britse grensautoriteiten nog niets bekend is. Ook de Britse instanties te Keulen, de grensposten aan Duitse zijde en de Ned. marechaussee, welke belast is met de con trole op het grensverkeer, is, aldus ge noemde Ned. instantie, van een dergely'ke overeenkomst niets bekend. Wel zijn en worden, zoals reeds gemeld, over genoemd grensverkeer besprekin gen gevoerd. Van een definitieve overeen komst met de Britse instanties kan echter nog niet worden gesproken. In 1893 werd opgericht de Ned. Po- mologische Vereniging. In samenwerking met de Rijkstuinbouwleraren en latei- met de Consulenten werd voor de fruit teelt in ons land veel en nuttig werk verricht. In 1946 werd deze vereniging omgezet in de Nederlandse Fruittelers Organisatie (N. F. O.). Het doel bleef hetzelfde, ofschoon de werkwijze in de loop der jaren wei wijziging ondervond, In het gehele land heeft de N. F. O. haar leden. De leden in ons gebied waren echter nog niet ;n een afdeling samengebracht, ofschoon dit in vele districten en centra we! het ge val Is. Om hiertoe te koiruvi werd er enige weken een commissie benoemd voor het gebied Zuid-Holland Glasdistrict. Voor zitter van deze commissie is de heer J Middelburg te Naaldwijk. Om tot de op richting van een afdeling te komen be sloot deze commissie een vergadering te beleggen, welke Zaterdagmiddag ondtr leiding van de heer J. Middelburg weid gehouden. De opkomst was zeer goed. Ir. Riemens sprak erover, dat er reeds plannen waren om te komen tot een cur sus van fruittelers. De heer L. Osinga adj.-seer. der N. F. O. sprak over de organisatie en de in deling en werkkring hiervan. De Shell vertoonde een paar fruitfilmen, welke door de heer Boltius werden toegelicht. Deze filmen handelden over het be schermen en het bespuiten van vrucht bomen, de spuittechniek enz-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3