Kapers van het Kerstkindje Via Waalhaven en Maashaven naar de Nachtmis eerberichti Vliegveld Rotterdam een derde van Schiphol Een Griekse „rebellenregering" Republikeinse stromingen in Engeland DIE wereld Geestdrift in het partijleven Labour en de jaarwedden der Edinburghs RUIT-NIEUWTJES ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 PAGINA S FEEST VAN CONTRAST Ook voor de zeelieden in de Rotterdamse haven is het Kerstmis VOOR DE KEUS DE EERSTE BUIT DE IERSE KOK EEN RIJKE VANGST „ALS JE NIET ERG OPPAST' VAN SCHIP TOT SCHIP VIERTALIG KERSTEVANGELIE MINIATUUR-U.N.O. i Veel wind KRIJGSRUMOER ROND DE KRIBBE Kerstdag in Bethlehem PLANNEN VOOR DE ned. LUCHTVAART STRENGE TEGENMAAT REGELEN De helicopter GRAND HOTEL TE CHARLEROI AFGEBRAND JOODSE ERERAAD DEED UITSPRAAK IN te leveren bonnen IVEES OPLETTEND BIJ SNELVERKEER Kerstavond 1947 in de Rotterdamse havens. Met haar neus in de stijve bries uit het Zuid-Westen ploegt de „Prinseplaat" een schuimende voor door het kolkende Maaswater. Onverbiddelijk breekt zij de gekuifde koppen, die door de felle wind uit het water worden gedrukt. Recht gaat zij af op haar doel: de Waalhaven. Een ongewone verschijning, die verlichte salonboot, waarmee vrolijke vacantiegangers op zomerse dagen een rondvaart plegen te maken door de havens, in een koude, natte Decembernacht op het donkere water van de Maas. Ongewoon ook is het gezelschap, dat zich aan boord bevindt. Naast de kapitein aan het roer de havenaalmoezenier, pater Koevoets, in de salon en aan dek, de striemende regen trotserend, een aantal vastberaden en geestdriftige jongemannen van het Aposto laat ter Zee. Trouwens, heel het doel van deze tocht is ongewoon: «eelieden brengen tot de kribbe, zielen ronselen voor het Kerstkindje. Maanden lang heeft de ..Prinseplaat" werkeloos gelegen. Maar op deze Kerst avond draaien haar machines weer, hoe wel de geluidsinstallatie, door middel waarvan Kerstliederen over het water zouden klinken, weigert zich in haar langdurige rust te laten storen. De Ha vendienst Spido heeft het fraaie schip gratis ter beschikking gesteld van de scheepsbezoekers van het Apostolaat ter Zee om de zeelieden van de vreemde schepen, die ln de havens liggen, af te halen voor de Nachtmis in „Stella Maris" aan de van Vollenhovenstraat. Kerstmis het feest van het contrast door de liefde. Want kan men zich een groter tegenstelling indenken dan de God, die mens werd in een beestenstal? Maar ook Kerstavond van 1947 heeft zijn contrast, de schrille tegenstelling tussen de warme beslotenheid van de vrolijk verlichte huizen, waar de laatste toebereidselen worden getroffen voor de Kerstviering en de koude open rivier, waar de loeiende Zuidwester een regen- sluier trekt over de lichtjes op de oever. Uit liefde tot de Godmens hebben de le den van het Apostolaat ter Zee de rivier gekozen. Daar gaat het werk door, zelfs ln de Kerstnacht. Bij het licht van felle schijnwerpers, die slechts met moeite de door (luister, wind en regen geweven sluier doorboren, zwaaien de kranen haar luchtige arbeidsgroet over de schepen, graven de stalen grijpers zich vast in de kolen, die in de gapende monden van de gulzig? lichters worden gestort Maar ook voor de zeelieden in de Rotterdamse haven is het Kerstmis. Ook door hen wordt het Kerstfeest gevierd: voor de tapkast van een kroeg in Katen- drecht. of rond de kribbe in „Stella Maris". Bij het doen van de keuze tussen beide uitersten zal veel afhangen van de vastberaden, geestdriftige jongemannen aan boörd van de „Prinseplaat", die moedig tegen wind en regen worstelt Paar heerst het gespannen, maar vast beraden afwachten, dat er altijd is aan boord van een oorlogsschip vóór de strijd losbrandt. Ieder is er op zijn post, ieder kent zijn taak. Ieder is vol vertrouwen, na het korte gemeenschappelijke gebed in de kapel voor het beeld van de Sterre der Zee. De meeste schepen in Waalhaven en Maashaven hebben reeds in de loop van de middag een taaie scheepsbezoeker van het Apostolaat aan boord gehad, zoals dat anders altlid op Zaterdagmid- dag gebeurt om de bemanningen uit te °:Lg„ voor de Zondagsmis. Weer of geen weer, zoals in deze Kerstnacht, ze varen met hun kleine Spidobótex de havens door en klauteren aan bo elk vreemd schip. Vaak gebeurt het, «at zfl na een lange vermoeiende middag met St. re- trus moeten zeggen: Heer Wil heb ben de gehele dag gearbeid en niets gevangen", maar dat tempert hun lief de en hun geestdrift niet. Taai houden xfj vol en nooit ls hun arbeid geheel vergeefs. Het eerste schip, dat thans zal worden bezocht is een Noor. Het is pas de haven binnengevallen en heeft dus nog geen bezoek gehad. Uit 't duister doemen vaag de omtrek ken van het vaartuig op, hier en daar geaccentueerd door het uit een patrijs poort vallende lieht. De „Prinseplaat vertraagt haar vaart. Een handige ma- - noeuvre en de eerste scheepsbezoeker klautert op de reling. Do win(i rukt aan zijn fladderende jas, de regen striemt hem in het gelaat. Onverschrokken waagt hij de sprong naar het donkere dek voor hem. Drie, vier, van zijn vrienden vol gen hem. Snel verspreiden zij zich over het vreemde schip. Even later zwaait op het achterdek een deur open. Een kleine kajuit, die nauwelijks de naam van „messroom" verdient, baar. Daar zit de bemanning mj®®1?' vrjj is van dienst. Een papieren klok aa de lamp, wat schel gekleurde vlagfiotjes langs de lage wanden, moeten e. ue Kerststemming brengen. Het eenzame Kerstfeest van de zeeman aan boord van Eljn schip in de donkgre vreemde haven. Hoe zal de ontvangst zijnT Minuten van spanning verlopen. Dan komen de mannen van het Apostolaat terug, tri omfantelijk, in gezelschap van drie Noren. De „Prinseplaat", die door de wind is wegggedreven, nadert het schip opnieuw en weer volgt de halsbrekende^ sprong van dek tot dek. Het volgende schip is een Amerikaan, die reeds des middags een bezoek heeft gehad. Er is een Ierse kok aan boord, die beloofd heeft mee naar de Nachtmis te gaan. Maar als de mannen van het Apostolaat aan boord komen, blijkt zijn Ierse geest wel gewillig te zijn geweest, maar het vlees zwak. Hij stomdron ken in de ijzers en de overige leden van de bemanning beginnen zich, ais de brui loftsgasten uit het Evangehe, strijd te verontschuldigen. Ook het bezoek aan een tweede Amerikaan blijft vruchte loos. Van een Patamees halen de dappere scheepsbezoekers twee man. Dan volgt een goede vangst. Van een Italiaan komen niet minder dan vuftign koppen tegelijk, vrijwel de gehele bemanning, aan boord van de „Prinseplaat". Een Engels schip levert n°S tien man en zo gaat de tocht voort door Waalhaven en Maashaven. Elk schip wordt geënterd. Over het glibberige natte dek van twee, drie lichters, langs wankele touwladders, die grilliS zwaaien in de felle wind, klauteren zij langs de steile icheepswand omhoog, de mannen van het Apostolaat, de Kapers van het Kerstkindje, om iedere zeeman van goede wil tot hun prijs* te verklaren en mee voeren naar de kribbe. Het vereist heel wat stuurmanskunst om met een grote boot als de „Prinsepiaat langszij te komen, vooral in een donkere stormachtige nacht als deze. Maar dat ls kapitein J. Wagemakers, met wie wij even een praatje maken, wel toever trouwd. Al 25 jaar vaart hij in de Rot terdamse havens, „Dat weertje vanavond heb ik heus Zliet uitgezocht", verklaart hij, „vooral nu ik met de „Prinseplaat" moet varen. Als je niet heel erg oppast, maak je stukken. Sommige schepen hebben nun valreep uit en dan hoeft er niet veel te gebeuren, of je laat er met z'n grote boot niets anders dan brandhout van over". „Of ik liever met Kerstavond thuis zat? Natuurlijk. Maar dit is nu eenmaal een continubedrijf. Helemaal vrij met de feestdagen zijn we nooit en bovendien is het prachtig werk, wat we vanavond doen". Dan krijgt de kapitein het weer druk met zijn roer en zijn handles en we keren terug naar de salon. Daar is het gezellig vol geworden. De drie Noren, stug als de ruige rotsen en koel als het water van hun fjorden, wisselen een enkel woord. Des te drukker zijn de Italianen, wier woordenvloed op bruist als hun schuimende Cianti. Nu en dan wordt er eentje stil en verdwijnt zwijgend door de deur van de salon. Want vóór op het schip, boven de stam pende machine, waar de wind rond het glazen windscherm fluit, is pater Koe voets begonnen met biechthoren. Voort gaat de tocht van schip tot schip, terug naar de aanlegsteiger van de Spido. Het is inmiddels droog geworden, maar de wind veegt guur over de vochtige straten. Gretig dringen de mannen door de gastvrij geopende deuren van Stella Maris naar binnen. De drie Noren, die niet katholiek zijn, aarzelen nog even, maar dan winnen licht, warmte en har telijkheid het van het koude duister buiten en kordaat stappen zij naar binnen. Medewerkers en medewerksters van het Apostolaat hebben daar overal een intieme, echt huiselijke Kerstsfeer ge schapen. Dennengroen, waartegen het rood van de Kerstrozen warm afsteekt, geurt langs de wanden, die getooid zijn met grote kaarsen, waaronder in sierlijke letters een vijftallige Kerstgroet. Een grote, fraai getooide kerstboom bekroont het geheel. Er worden groepjes gevormd, die onder gezellige kout, welke doet denken aan een Babylonische spraakverwarring, de tijd korten tot de Nachtmis begint. Dan troomt alles naar de In de afge lopen twee weken met koortsachtige haast achter het hui; aangebouwde Nisserhut, welke reeds de eerste maal, dat ztl wordt gebruikt, te klein blijkt té xiin om de ruim 80 vreemde zeelle den en de 60 medewerkers en genodig den van het Apostolaat te bevatten. Allereerst werdt in het Nederlands, Italiaans Frans en Engels door een verte genwoordiger van iedere natie het Kerst evangelie voorgelezen en dan begint aan het efhvoudige, maar smaakvol versierde scheepsaltaar de plechtige Nachtmis, gecelebreerd door pater Koevoets, die wordt geassisteerd, door zijn onlangs na 8 jaar uit Indie teruggekeerde broer en pater v. d. Burgh. De oude maar altijd weer nieuwe liturgische gezangen wor den gezongen door medewerkers van het Apostolaat. In een korte, ontroerende Kersttoe spraak richt pater Koevoets zich na het Evangelie achtereenvolgens in het Itali aans, Frans, Engels en Nederlands tot zijn „parochianen", die over alle wereld zeeën zijn verspreid en tot zijn manne lijke en vrouwelijke medewerkers, voor wie de Kerstnacht steeds weer de belo ning is voor veel en zwaar, maar dank baar werk- Na de Nachtmis, die gevolgd wordt door twee stille Missen, waaronder in de verschillende talen Kerstliederen worden gezongen, scharen allen zich rond de feestelijk versierde tafels terwijl alom een vrolijk en blij „Zalig Kerstmis", „Felioe Natale", „Bon Noël", en „Merry Christmas" weerklinkt. Daar zitten zij, Italianen en Paname- zen, Fransen en Amerikanen, Engelsen en Canadezen, Roemenen, Noren en Ne derlanders. vriendschappelijk aan de .lange tafels, een miniatuur U.N.O., maar een U.N.O. waar echte vrede heerst, de vrede, die alleen is voor hen, die van goede wil zijn- Ver van hun land, ver van hun familie, in een vreemde haven hebben deze zee lieden een thuis gevonden, waar zij opge wekt en zorgeloos Kerstmis kunnen vie ren, dank zij de onverdroten ijver on de onvermoeide arbeid van het Apostolaat ter Zee. w I Weerverwachting medegedeeld door j het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Zondagavond: j j Krachtige, aan de kust tijdelijk S stormachtige wind tussen Zuidwest en West; zwaar bewolkt met enkele ver- i t spreide opklaringen en nu en dan regenbuien, temperatuur boven nor- maal. S 28 Deo. zon op 8.48 uur, onder 16.34 5 uur; maan op 16.58 uur, onder 9.55 u. j 29 Dec.: zon op 8.48 uur, onder 16.35 uur; maan op 16.23 uur, onder 10.45 u. j Bethlehem geleek in de vroege Kerst morgen op een legerkamp, meldt Reuter. Meer dan 4.000 Britse soldaten warén in de Kerst-Mis, in de kerk van de Hei lige Catherine. Slechts een betrekkelijk gering aantal Christen-Arabieren had de gevaarlijke reis naar Bethlehem onder nomen, want het gebergte langs deze weg wordt geregeld door moordlustige benden bezocht. Het was opmerkelijk, dat in tegenstel ling met andere jaren op het plein voor de kerk geen duizenden samenge stroomd waren. In hun met zandzakken beschermde uitkijkposten op de daken bewaakten met geweren gewapende mi litairen het door electrische lampen ver lichte plein, waar pantserwagens en enige duizenden Britse manschappen, met stenguns, geweren en pistolen pa trouilleerden, terwijl honderden anderen boven de roep van Arabische straatver kopers uit Kerstliederen zongen. In de kerk hadden de soldaten bun geweren tegen de muur gezet. De II. Mis, die ook werd bijgewoond door en kele Arabieren, vertegenwoordigers van buitenlandse consulaten en de commissie voor Palestina, werd voor het eerst sinds 100 jaar door een christelijke Arabier, mgr. Vincent Gelat, van het Latijns pa triarchaat te Jeruzalem opgedragen. Voor de Mis hadden de „rode duivels" van de zesde luchtlandingsdivisie met een brandende toorts in de hand en de stenguns over de schouder geknield gelegen voor de kribbe in de flauw verlichte grot onder de kerk, waar de stenen treden uitgesleten zijn door de voetstappen van millioenen, die vóór hen deze heilige plaats hebben bezocht. Uit hoofde van de internationale ge dachten ten aanzien van de opbouw van luchtvaartterreinen bedragen de uitein delijk te bereiken geraamde oppervlak ten der luchtvaartterreinen, in vergelij king met 1940: Schiphol ongeveer 564 ha. (1940: 200 ha.); RotterdamSchie- veense Polder qng. 185 ha. (Waalhaven 71 ha.); Eindhoven 159 ha. (49 ha.); Leeuwarden 13Q ha. (61 ha.); Eelde 115 ha. (62 ha-); Twenthe als burgerlucht vaartterrein 104 ha. (60 ha.); Haamste de 100 ha. (33 ha.); Vlissingen 86 ha, (55 ha.); Texel 81 ha. (36 ha.); Beek 74 ha. (in 1940 nihil); Hilversum 84 ha. (49 ha.); Ypenburg 53 ha. (59 ha,)j Teuge 41 ha. (42 ba.) en Zeeuwsch-Vlaanderen nog ln voorbereiding. Aldus deelt minister Vos mede in de Mem. v. Antwoord betreffende de be groting van Verkeer en Waterstaat. De 20 millioen gulden, die voor 1948 voor de vliegvelden worden aangevraagd zullen, naar geraamd wordt, als volgt besteed worden: Schiphol vijftien mil lioen, Rotterdam één millioen, Eelde en Eindhoven elk 550.OOO, Beek 500.000, Haamstede 150.000, Vlissingen en Texel elk ÏOO.OOO, voorbereidend werk Zeeuwsch-Vlaanderen 20.000 en reserve De Griekse regering heeft het secre tariaat «er V, N. t® Lake Success mede gedeeld, dat de communistische rebel len, die sich in de bergen van Noord- Griekenland verscholen houden, een „regering" onder leiding van generaal Markos hebben gevormd. Ook de diplomatieke vertegenwoor digers te Athene van Engeland en de V. S. ztin van dit feit op de hoogte gesteld, De Balkancommissie der V. N. heeft het van de Griekse regering ontvangen docu ment ovkr de vorming van een tegen regering in de bergen van Noord-Grie kenland naar de politieke subcommissie verwezen „tot overleg en zodanig op treden als noodzakelijk geacht mag wor den". Volgens radio Belgrado heeft de Griekse guerilla-regering zich ten doel gesteld, betrekkingen met de sovjet-unie aan te knopen, een sterk leger te vor men en zo spoedig mogelijk verkiezingen voor een nieuwe Griekse volksvertegen woordiging te houden. Ze wil „aan alle Griekse democraten bevrijding brengen van de imperialistische buitenlanders en hun lijfsknechten, die het land tot een Solitieke en militaire basis tegen de Oost- uropese volksdemocratieën willen ma ken", aldus haar program. De Griekse minister van buitenlandse ■aken, Tsaldaris, overweegt met minis ter-president Sophoelis strenge maat regelen tegen aanhangers van de guerilla in het binnenland. Dit brengt met zich mede de ontbinding van de communis tische en door de communisten gesteunde organisaties en heronderzoek inzake de 14.000 linkse ballingen, die bij de vorming van de huidige coalitie-regering amnestie verkregen hebben. Bij razzia's werden in Athene reeds meer dan 500 communisten gearresteerd. Minister Constantin Rendis heeft alle links-georiënteerde Griekse parlements leden verzocht, onomwonden te verkla ren, of zij generaal Markos steunden, of niet, „Griekenland staat niet alleen. Zijn vrienden zullen het krachtdadig heipep, nu de buitenlandse steun voor de op standelingen minder dan ooit verheeld wordt", aldus Rendis. Volgens te Athene binnengekomen be richten is Konitza in Epirus, dicht bij de grens van Albanië gelegen, door guerilla- strijders met granaten bestookt tijdens een aanval van 2000 guerillastrijders op de geregelde Griekse strijdkrachten in dit gebied, Buiten de stad wordt op de Borazaniburg hevig gevochten. Ondanks het geheel geruststellende communiqué over de gezondheid van de koning van Griekenland, heeft de laatste een wet getekend, die de ministerraad volmacht geeft, alle koninklijke rechten over te dragen aan koningin Frederica voor het geval dit nodig mocht blijken. De Griekse regering heeft besloten het bestuur van „alle communistische ele menten te zuiveren". voor bijzondere moeilijkheden ongeveer twee millioen. Aan het grote verkeerscentrum Schip hol moet bij de constructie en aanleg de voorrang worden gegeven, 20 zegt de minister. Van de 15 millioen van de begroting 1947 was tot 1 Dec. j.l. totaal 8.969.157 besteed, waarvan 8-359.200 als voorschot zijn verstrekt aan de ge meente Amsterdam voor de bouw van Schiphol. Voor vergoeding van gronden bij Schiphol, Eindhoven, Eelde en Beek moet nog 3.350.000 worden betaald. Het luchtvaartterrein op Walcheren („Vlissingen") zal komen ten Oosten van Oost-Souburg en ten Noorden van Rithem. Waarschijnlijk kan in 1948 aan dit plan een begin van uitvoering wor den gegeven. Voor Zeeuwsch-Vlaande ren wordt thans een plan uitgewerkt voor een vliegveld in de Wyckhu'—- polder. Over Twenthe en Leeuwarden wordt nog overleg gepleegd of deze vliegvel den onder burgerlijk dan wel militair heheer zullen komen. Omtrent de uiteindelijke vorm en in richting van de vliegvelden Schiphol en Rotterdam wordt nog advies verwacht van de rijkscommissie voor luchtvaart terreinen. De rijksluchtvaartschool zal op de uit- wijkhaven Eindhoven worden gevestigd, omdat het militair verkeer op Gilze» Rijen reeds thans te druk is om er de opleiding van leerlingen dier school nog te doen geschieden. Met uitzondering van de vliegvelden voor de sportluchtvaart (tevens voor het luchttaxi-verkeer) Ypenburg, Teuge en Hilversum, wordt er naar gestreefd elk luchtvaartterrein onder te brengen in een naamloze vennootschap, waarin zo wel de overheid als het gewest deelne men. Statuten zijn reeds ontworpen en besproken. De M. v, A. deelt voorts o.a. nog me de, dat de proefnemingen met het hef- schroefvliegtuig nog niet zün beëindigd. Ook ten aanzien van de luehtvaardig- heid staan nog niet voldoende gegevens ter beschikking. Over het toekomstige gebruik kan om deze redenen nog niets worden medegedeeld. Omtrent de event, voor- dit type vliegtuig aan te wijzen landingsplaatsen kan worden medege deeld, dat deze terreinen wegens tech nische redenen niet zo klein zullen zijn, als men zich algemeen voorstelt. Het luchttaxiverkeer dient gebruik te maken van reeds aanwezige burger- en militaire luchtvaartterreinen. Slechts dan zou de aanleg van een nieuw ter rein in overweging genomen kunnen worden, wanneer zich in een bepaald gedeelte des lands ,waar geen lucht vaartterrein aanwezig is, een zodanig vervoer aftekent, dat die aanleg ge rechtvaardigd geacht kan worden. In samenwerking met de ministeries van Oorlog en van Marine zijn een- en twee-motorige lesvliegtuigen in ont werp genomen, onder welke een toe stel met straalmotor, waarvoor ook in het buitenland belangstelling bestaat. Oriënterende studies worden gemaakt omtrent bijzondere vliegtuigtypen (b.v. hefschroefviiegtuigen staartloze vlieg tuigen enz.) waarvoor de K. L. M. be langstelling heeft, alsmede omtrent vrachtvliegtuigen. FAMILIEDRAMA OP BRUILOFTSFEEST. Een dode en een gewonde. Woensdagavond vierde een echtpaar in de Rotterdamsestraat te Scheveningen zijn 45-jarig huwelijksfeest. In de loop van de avond vervoegde de oudste zoon van het echtpaar, die met de familie in onmin leefde, zich aan de woning en trachtte binnen te komen. Hij had tevo ren een glaasje gedronken en was ont stemd over een advertentie, waarin het bruiloftsfeest werd aangekondigd. Deze advertentie had hij willen plaatsen en daar kwam hij eens het zijne over zeg gen. Aanvankelijk lukte het de feestvie renden de zoon de toegang tot het huis te ontzeggen, doch in de loop van de avond keerde hij nog tweemaal terug. Hij dreigde telkens de gehele familie „aan het mes «e rijgen". Omstreeks half elf wist hij binnen te dringen. Toen hij eenmaal binnen was, ontstond een vecht partij en werd de 69-jarige veder vrij ernstig gewond door een messteek in zijn arm. Hjj moest, naar het ziekenhuis worden vervoerd. De dader zelf werd neergeslagen en overleed ter plaatse. De politie arresteerde verschillende familieleden, die allen na verhoord te zijn, weer op vrije voeten werden ge steld. DEENS M.S. ,,KTNA" VERGAAN? De opvarenden hebben het schip verlaten Het Deense motorschip „Kina" van Shanghai naar Rotterdam bestemd, is tijdens een typhoon in de nabijheid van het eiland Kamadak (ten Zuiden van Manilla) gestrand. De bemanning en de 13 passagiers hebben het schip verlaten. Volgens een later bericht uit Cebu (Phi. lippijnen), hebben vliegtuigen, welke ngar de plaats des onheils waren vertrok ken, wel een grote olievlek gezien, doch niets ontdekt van het schip 01 overleven den, zodat het ergste wordt gevreesd. (ms. „Kina" groot 9823 bruto en 6235 netto reg. ton, behoort aan de Ostaasia- tiske Kompagnie te Kopenhagen Red.) De redactie van „Die rare wereld" kan haar trouwe lezers met voldoening me dedelen, dat de modernisering van de kunst met rasse schreden vordert, het geen o.a. blijkt uit een berieht van haar culturele medewerker, de heer S. Nerp, hoofdredacteur van het culturele tijd schrift „Mausoleum", die meldt: „Het schijnt in de bedoeling te liggen om „Hamlet" als ballet op te voeren. In dat geval hoop ik vurig, dat dit in modern costuum zal geschieden. Een Hamlet met een bolhoedje, die Ophelia in een kort rokje aan haar voeten om zich heen zwaait, terwijl Polonius in flanellen pantalon een tennis-racket zwaait, zal ons ongetwijfeld een nieuwe kijk op Shakespeare geven. Minder duidélijk is mij de bedoeling van het inlassen van een gedresseerde hond en evenmin begrijp ik, wat de re gisseur bedoelt met „twaalf meisjes ko men van achter het toneel op en vormen een menselijke pyramide tijdens de be roemde monoloog". Maar misschien heb ik in dit opzicht niet voldoende begrip voor „de beste, vooruitstrevende gedach ten van deze moderne tijd". (Van onze Londense correspondent.) Het lagerhuis heeft met 291 tegen 165 stemmen, en ongeveer 100 onthoudin gen, het voorstel der regering aangeno men een jaarwedde van 40.000 (d. 1. met inbegrip van de reeds voor het huwelijk ingewilligde 15.000) toe te kennen aan prinses Elisabeth, en een van 10.000 aan de hertog van Edin- burg. In het verleden is bijna steeds par lementaire kritiek en soms zeer ve nijnige uitgebracht op dergelijke voorstellen der regering, maar nimmer was de minderheid zo talrijk als dit maal. Maar belangrijker nog is het dat, afgezien van de twee communisten, alle tegenstemmers en onthouders volgelin gen van de regering waren; dat zij onder leiding stonden van Maurice Webb, die dit jaar voorzitter der partij is, en dat slechts een minderheid van de regerende partij stemde voor het regeringsvoorstel, dat alleen aangeno men werd dank zij de stemmen der op positie. Vóór de zitting had Attlee een bijeen komst gehad met zijn parlementaire par ty. Zijn plan was geweest de kwestie te maken tot een van partij-discipline, d.w.z. dat een partijlid een „slechte aanteke ning" krijgt als hij tegen een regerings voorstel stemt. Maar het verzet bleek zo hardnekkig te zijn, dat besloten werd een „vrije" stemming te houden. Anders im mers zouden de tegenstemmers en ont houders onder de labour mannen (en zij vormden de meerderheid) „rebellen" zijn geweest, en dit zou geleid hebben tot een parlementaire en politieke, en bovendien tot een partij-crisis van de allereerste rang; een crisis, waarbij bovendien de positie van de koninklijke familie betrok ken geweest zou zijn. Dit is thans verme den, maar uitsluitend door toepassing van een parlementaire procedure, welke niets verandert aan het feit, dat de meerder heid der regeringspartij tegen 't voorstel der regering gestemd heeft. Deze meerderheid is zó groot, dat men zich niet van de zaak kan afmaken door, zoals de „Daily Telegraph" doet, te spre ken van „pietluttige geesten" en „verward denken". Het voorstel de jaarwedden elk 5000 lager te stellen zou, indien de kwestie er uitsluitend een van geld was, inderdaad „pietluttig" zijn. Maar het hield verband met de opvattingen van de meerderheid der labourmannen omtrent de positie, welke de leden der koninklijke familie in een democratisch land dienen in te nemen ,in het bijzonder in deze tijd van „austeriteit". Nu zou het eerlijker en achtbaarder geweest zijn indien de tegenstanders openlijk gezegd hadden: het koning schap is uit de tijd; laat ons de repu bliek uitroepen. Maar dat durfden zij niet, en de meesten hunner beschou wen trouwens het koningschap voor Engeland nog steeds als een noodzake lijkheid. Maar zij willen het geleidelijk reduceren tot een functie, die met de aard van het koningschap niets gemeen heeft; tot een soort erfelijk ambte naarschap, dat geen enkele reden van bestaan zou hebben. En zo lijdt het na dit incident geen twijfel, dat de meer derheid van labour de monarchie duldt en er nog steeds zeker nut in ziet, maar dat zij in haar hart republikeins gezind is, zonder evenwel de instelling ener republiek te wensen. Mr. Webb, de voornaamste spreker te gen het regeringsvoorstel, zeide ervan overtuigd te zijn, dat Engeland de monar chie wenst te behouden, maar deze moet „eenvoudig, sober en democratisch zijn". En hij verklaarde de indruk te hebben, dat „al te veel van de openbare gelden, die voor de civiele lijst zijn toegestaan, verspild wordt aan onnodige salarissen voor trawanten van het hof". Met „tra wanten" („hangers-on") bedoelde hij blijkbaar personen die op het hof klap- lopen. Inderdaad waren er vele van zulke klaplopers in de tijd van Koningin Vic toria, met haar voorliefde voor allerlei Duitse familieleden, en geen koning zal misschien bij machte zijn ze volkomen te weren, maar wat mr. Webb zeide was, met betrekking tot het hedendaagse hof, weinig beter dan een insinuatie. En toch is die vrees voor „klaplopers" waarschijn lijk de voornaamste drijfveer achter heel het verzet. Dit verzet richtte zich misschien nog meer tegen deNoelage voor de hertog dan tegen die der prinses, en ofschoon een soortgelijk verschijnsel zich hier bij vor stelijke huwelijken vaak voorgedaan heeft, houdt zij ditmaal vermoedelijk ver band met de antipathie, die in labour- kringen sinds lang geheerst heeft tegen de koninklijke familie van Griekenland, waartoe de hertog, die een jaar geleden nog prins van Griekenland was, behoort. Niemand zal beweren, dat de debatten, en de stemming, die erop volgde, bevredi gend geweest zijn. Nu dit wijdverspreide verzet onder de labour-meerderheid be stond, zou het nog ongewenster zijn, in dien zij van haar hart een moordkuil ge maakt had. Het is beter, dat zulke grie ven openlijk in het parlement geuit wor den. Maar men krijgt niet de indruk, dat dit door de ontevredenen op zodanige wijze gedaan is, dat de lucht thans ook werkelijk gezuiverd is. En ondanks de „vrije stemming" heeft de regering de meerderheid van haar eigen partij op een zo belangrijk en principieel punt tegen zich. O De staatsmijnen in Limburg hebben te Hoensbroek een complex bouwland, groot 17 H.A. aangekocht ten behoeve vap de woningbouw. De gronden be- hoorden toe aan de fam. d'Ansem- bourg. Wegens waardevolle diensten bij de ontvluchtingsorganisatie van Engelse piloten gedurende de oorlog heeft de koning van Engeland wijlen de heer J S Lokerman te Maastricht posthuum onderscheiden met de „Silver Laurel Leaf Emblem." •C- Woensdagmiddag passeerde de heer F. J. M. uit Wylre (L.) als 600.000ste be zoeker de loketten van Schiphol. Hij kreeg een gratis retourbiljet op een der binnenlandse K. L. M.-lijnen. <C> Op de weg WestervoortArnhem hebben C. C. D.-controleurs een auto met vier gestolen schapen aangehou den De schapen werden in beslag ge nomen en de chauffeur plus twee pas sagiers gingen „op de bon." O Een hevige brand heeft in de morgen van de Eerste Kerstdag te Hilversum twee woningen en een kantoor van een taxibedrijf in de as gelegd. Een vrouw kreeg ernstige brandwonden en haar 12-jarig dochtertje werd bij een sprong uit het raam licht gewond. In het Staatsblad van 23 Dec, is opge nomen een K. B„ houdende vaststel ling ener nieuwe reclasseringsregeling, alsmede regelen ter uitvoering van enige artikelen van het Wetboek van Strafrecht. De vakraad voor het kapperabedrijf heeft de werkgevers geadviseerd ter gelegenheid van Kerstmis of bij de jaarwisseling het kapperspersoneel een gratificatie toe te kennen van tea hoogste 2 pet. van het jaarloon. Een en ander rekening houdende met de beschikking van rijksbemiddelaars d.d. 7 Juli 1947. O In het veilinggebouw te Lisse is gis teren een fraaie Kersttentoonstelling geopend van bloeiende bolgewassen. Vergeleken met verleden jaar werd grote vooruitgang geconstateerd. O De pol. delinquenten-mijnwerkers, die in het St. Ignatiuscoliege te Valken burg zijn ondergebracht, zullen 15 Januari naar een nieuw kamp te Hoensbroek verhuizen. O Nederlanders, die via India per schip naar een ander land reizen, mogen in een haven van India niet aan land gaan, tenzij zij in het bezit zijn van een transitvisum, dat bij de paspoort overheden van India in het buitenland kan worden verkregen. O Bij K. B. is benoemd tot lid van de staatscommissie insake herziening van de Ned. burgerlijke wetgeving, mr. H. Schadee, adv. en proc. te Rotterdam. Het Grand Hotel te Charleroi is gister morgen door brand verwoest. Twee per sonen werden bij een sprong uit de derde verdieping ernstig gewond. De vrouw van de eigenaar, die, in dekens gewik keld, uit een raam van de eerste verdie ping sprong en de overige gasten, werden lioht gewond. Ha,ar dochtertje, die in een doof de politie onder het venster gespan nen deken sprong, kwamen behouden op de grond. De eigenaar van het hotel, die, gewaarschuwd door een schoonmaakster de haard van de brand ontdekte en door het openen van de kelderdeur, waar de rook uit opsteeg, de brand aanwakkerde, viel, op weg naar de eerste verdieping om zijn gezin te waarschuwen, in zwijm. De overige gasten konden naar de bene denverdieping ontkomen, of slaagden er in, zich door de ramen van de eerste ver dieping te redden. Zij kwamen er allen met lichte verwondingen af. AMER. S. „PARK VICTORY" VERGAAN Negen der opvarenden worden vermist Het van Hampton Roads komende Amer. s. „Park Victory", bestemd voor Finland met een lading kolen, is tijdens een hevige sneeuwstorm in de nabijheid van Abö (Finland) op de rotsen geslagen en wrak geworden. Ook de lading kolen moet ais verloren beschouwd worden. Van de 48 opvarenden zijn er 3? gered. Van d eaverige leden der bemanning zijn er 2 van uitputting gestorven, ter wijl er 7 worden vermist. s. ((Park Victory" wag groot 7607 br- en 4563 nettQ reg, tons). AMER. S. JOHN OWEN" heeft deschroef verforen Bet Amer. s. „John Owen", 18 Dec. van Buenos-Aires naar Eng. Indië ver trokken, heeft in het Zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan tijdens hevig stormweer de schroef verloren en drijft nu hulpeloos rond op ongeveer 1200 km Oost van Buenos-Aires. Het schip heeft aan Buenos-Aires om sleepboothulp ge vraagd. Zeer terecht heeft de voorzitter van de K.V.P. op de te Utrecht gehouden partijraad erop gewezen, dat in onze dagen een strijd van ongekende felheid en omvang is ontbrand, waarbij het vaak om de hoogste en heiligste rech ten van de mensheid en de individuele mens gaat. En wijl die strijd in de po litieke arena wordt uitgevochten, is een bundeling van alle goedwillende krachten hoogste eis, gelijk onze staat kundige verantwoordelijkheid ons dwingt tot deelneming in de huidige worsteling. Juist om de geweldige geestelijke en materiële betekenis van de kamp, welke staat, maatschappij en de eenling sinds de eerste wereldoorlog, maar in verhe vigde mate sinds de opkomst van het na- tionaal-socialisme, (reeds gevolgd door ondergang), en van het communisme moeten voeren, hebben wij de eer:n"a belangstellingen, welke zovele katnone- ken voor de politiek en voor de politieke organisatie der katholieken koesteren, ten diepste betreurd. In deze strijd kan niemand gemist wor den; en naar mate de botsingen der ideeën en der praktijken heviger worden, moet onze mobilisatie steeds dieper doordrin gen. Natuurlijk zijn er, gelijk in elk leger, elitetroepen, die voorop in het vuur wor den gezonden, en het gros van de leger macht, dat de behaalde successen ten volle uitbuit; er zijn geestdriftigen en strijders, die alleen uit plicht meedoen. Maar wie kan, wordt in het leger opge nomen. We willen allerminst de plaats van de materiële belangen in het staatkundige, en derhalve ook in het partiileven ver kleinen: de volkswelvaart, d.w.z. de wel vaart van het gehele volk is een der meest op de voorgrond tredende doelein den van de politiek. Maar momenteel wordt de wereldkamp op veel hoger ni veau gevoerd: op het geestelijke en mo rele plan. Het gaat om de christelijke wereldbeschouwing en beschaving. En daarbij vallen alle materiële belangen als het ware in het niet. De K.V.P. is de partij, die zich op dit hoge niveau heeft geplaatst; zij wil zijn de politieke organisatie van de katholie ken op katholieke basis. Dat is de domi nerende gedachte, en daarom moet zij op de allereerste plaats het politieke katho liek front tegen het oprukkende heiden dom op elk terrein van het openbare leven zijn. Juist om die reden is het noodzakelijk, dat dit front zo sterk mogelijk zij, niet alleen door de soms zonder geestdrift in de stembus geworpen stembiljetten, maar vooral door hechte, innerlijke overtuiging en enthousiasme. Hoe meer geestdrift er in de afdelingen bestaat, bij zoveel mo gelijk leden, des te krachtiger kan in de wetgeving de christelijke gedachte wor den doorgevoerd. Niemand echter, die in het volle leven staat, zal kunnen of durven loochenen, dat het in vele afdelingen, welke toch de cellen van het partiileven zijn. juist aan deze twee belangrijkste factoren: ledental en enthousiasme ontbreekt. Dit wordt niet goed gemaakt door een nog zo prachtig georganiseerd en geslaagd congres als dat van Utrecht: daar was het werkende, vaak zwoegende kader bijeen, met de daar in particuliere ge sprekken aldoor uitgesproken klacht, dat er zo weinig beweging in de massa is te brengen. Dat wordt ook niet goedgemaakt door een zwoegende generale staf of een volmaakte grondwet. De tijden en daarmede de geestesge steldheid der massa zijn sinds 1940 sterk gewijzigd; de mensen zijn onbereken baarder geworden en hun ontevredenheid drukt zich anders en feller uit dan vóór de oorlog. Er is meer overredingskracht en directer contact nodig om hen te over tuigen: de omstandigheden zijn ongunstig voor een vlot verlopend partijleven. Er zijn problemen aan de orde gekomen, over welker oplossing de opvattingen vaak scherp contrasteren, op grond van variërende inzichten, maar ook van spe ciale belangen. De pers, het doeltreffend ste middel om voorlichting te geven, is door de papierschaarste in haar taak op bedroevende wijze beknot. Over dit alles heen komen dan nog de moeheid en te leurstelling der mensen. Het is, voor elke partij, moeilijk tegen deze stroom op te werken; maar het moet: te grote geestelijke belangen staan op het spel. Het moet gebeuren, door meer leven te brengen in de afdelingen. Op het par tijcongres was de voortdurend door ons in persoonlijke gesprekken beluisterde klacht uit alle hoeken van het land, dat er zo weinig contact was tussen de kie zers en de door hen gekozenen, hun eigen afgevaardigden. Daarom verwondert het ons, dat „De Opmars" kan schrijven, dat er sinds de verkiezingen in 1946 honder den (dus minstens een drie h vierhonderd. Redactie) vergaderingen plaats vonden in afdelingen en in kringen, waarop de gekozenen als spreker optraden en voor lichting gaven. Het verbaast ons; maar vooral willen we opmerken. dat we spraken over het contact tussen de kie zers en de door hen gekozen persoon; het kamerlid dus. dat hen zelf vertegen woordigt. en niet alleen een partijlid is, zoals alle K.V.P. kamerleden en duizen den partijmensen. Daarover zouden we gaarne een concreet cijfer, en geen vaag getal horen, terwijl het ons de hoogste voldoening zou zijn, als we ten minste m dit opzicht, op grond van hetgeen van zoveel zijden werd gezegd, een te somber geluid hadden laten horen. De Joodse ereraad in de zaak tegen de heren A. Asscher en prof. <}r. D. Cohen, heeft uitspraak gedaan en het gedrag van deze vroegere leiders van de Joodse Raad als „laakbaar" gequali- ficeerd, terwijl geadviseerd wordt hen uit te sluiten van het bekleden van ere ambten en bezoldigde functies van iedere aard bij enige Joodse instantie of instel ling en wel voor de duur van het leven. door dettaillisten voor de week van 28 Dec. 1947 t.m. 3 Jan. 1948 BROOD: 088 alg. (20 rt«.) 588 alg. 073 res. (8 rts.) 076, 573 res. (4 rts.) 1023 brood (8 rts.) en bonnen van de week 28 Dec. -3 Jan. 1948 Rts. b. G. 21 (4 r.) Coup. X 171. X192. Te verstrekk. coup. D 065, D 066, D 067. KOFFIE: 057 alg. rts. b. G. (0.5 rts.) Te verstrekk. no. coup. C 553. THES: 056 alg. Rts. b. G. 17 (0.5 rt.) Te vertrekk. no. coup. C 554. "SUIKER: 055 alg. (3 rts.) 555. 556, 557 alg., 1015 suiker, rts. b. G. 14 (1 rts.) Te verstrekk. no. coup. C 551 C 552. VERSNAPERINGEN: T 01 versnap. (0.8 rts.), T 03 vernap. Rts. b. G. 12 (0.4 r.) Te verstrekk. no. coup. C 547. C 548. MELK: 535 melk 11 r., 534 melk 10 r. 035 melk (6,5 r.) 034 melk 6 r. 1017 melk XV 5 r. 031 melk 8.5 rts. Rts. b. G 39 1 r Te verstrekk. po. coup. E 010 HUISHOUDZEEP: R 13 div. (2 rts) R 05 div. rts. b. G. 41 (1 rts.) Te ver strekk. no. coup. C 559. (detai!U T 83 tahak (2 rts.) T 01, T 02 tabak. Rts. b. G. 66 Afloss week 30 Nov.—6 Deo. 1947. Te verstrekk po. coup. C 560, 561. TEXTIEL: Detaillisten. Toewijzingen Distex MD 85. 101 t.m. 140 VA VB VC VD, VE 605 en B, C, D E, F 101 t.m 200 VF 605 (1 pnt.) A. B. C, D, E, F, VA 705 1 en 5 pnt. C 32 en D 81 1 en 10 pnt Confectiebedr.-Confectionneurs. Machti gingen Confectie. Handelscoupures. Voor hen waarvoor deze week is aan gewezen BRANDSTOFFEN INDUSTRIEKOLEN Coup B, C, D, E. verbr. Geen vervangings toewijzingen. 6 BRANDST°FFEN: TA 707 74 Bv ?6 BV. 77 BV (3 rts.) TB 707, 74 BV, 76 BV (3 rts)., WA 707 1 t.m. 12e per. (1 rts.) WB 707 1 t.m. 12e per. (5 rts.) Rantsoen bonnen 1 eenheid 1947-1948. Inleveren in veelvouden van 10 rts. voor alle artikelen, behalve brood, mag by de eerstvolgende inlevering een restant van maximaal 9% rts. van de nu in te leveren bonnen worden ingeleverd. Voor brood geldt dat aangevuld mag worden met de nieuw aangewezen bon nen. Manilla is Vrijdag door de ergste typhoon sinds 1934 geteisterd. Tot dus ver zijn 56 doden geteld. Bovendien worden 52 opvarenden van het Deense schip „Kina", dat ten gevolge van de typhoon verging, vermist. De minister van sociale zaken van Syrië heeft de zee- en luchthavens van Syrië besmet verklaard wegens cholera. De Turkse autoriteiten hebben langs de grens in het Zuid-Oosten strenke mataregelen getroffen om het overslaan der cholera uit Syrië te veorkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3