Haarlem-Ajax en Sparta-Feijenoord Namen die voor zich zelf spreken %r mm lll^B 11 iü évwemd rtccï x/pi Cffam Het einde der Zuiderzee nadert De 3e en 4e klassers De Rotterdammers in de lift Beklaagde Tojo beschuldigt BIM Komeet „Mars tt R M DODENRIT m p a cm S schaakrubriek Geallieerden zouden oorlog hebben uitgelokt op de ADIO programma DE ysterieuze ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 DE TWEE KAMPIOENEN VAN NA DE OORLOG VOETBAL-UITSLAGEN I?f3t enz. EEN TRADITIE MET GOUDEN ROEM SPORT IN ENGELAND INTERN- JEUGD VERKEER Bijna 34.000 jongeren in briefcontact PER DOOS LD CT MAX VREDENBURG SCHRIJFT MUZIEK VOOR FILM MARKEN MET DE VASTE WAL VERBONDEN? HIER EN DAAR GAAT HET RECHTSTREEKS OM DE KOP ROTTERDAMS ELFTAL ZWALUWEN 3-1 KOPLOPERS EN STAART- CLUBS VRIJ STABIEL n KERSTBOODSCHAP VAN TRUMAN VASTE BRUG TE DOESBURG door RIE VOLLEBREGT id. Twee krachtmetingen van groot formaat vormen de hoekstenen vau een daardoor belangwekkend programma: HaarlemAjax en Sparta Feijenoord. Eigenlijk hoeven we daar niets aan toe te voegen; het karakter van deze ontmoetingen heeft zich door de tijd gevormd alg een begrip, waarin de essentie van het Nederlandse voetbal ligt uitge tekend. Haarlem—Ajax: wederom het treffen van de twee grote tegenstanders om de kampioenstitel en SpartaFeijenoord- de strijd die hat bloed van elke rechtgeaarde Rotterdammer sneller doet kloppen. Vier punten verschil scheiden nog de beide ploegen, die in de twee na-oorlogse jaren ieder eenmaal de hoogste voetbal eer: kampioen van Nederland, voor zich opeisten, en Haarlem zit aan de gunstige kant van dit verschil. Het is echter niets voor Ajax om zich daarbij neer te leg gen en geen wonder dat zij voor de wedstrijd Noord-West geen spelers be schikbaar had). De Amsterdammers zijn hun inzinking te boven, en zij kunnen uit hun fiere 50 thuis-overwinning van een paar maanden geleden genoeg moed en kracht putten om hun aanval op Haar lems leiderstroon met vertrouwen in te zetten. Komt het inderdaad tot een Ajax- succes, dan bedraagt 't verschil nog twee punten. Maar Haarlem is op eigen veld dit seizoen nog niet verslagen, en bovendien steken de roodbroeken op het ogenblik in een zeer goede en constante vorm. Trekt Haarlem aan het langste eind, dan dijt haar voorsprong tot zes punten uit. Wie durft op de uitslag een gokje te wagen? Wij niet. Xerxes zal proberen wat kruimeltjes van deze dis mee te nemen, maar moet dan toch eerst maar zien klaar te komen met een tegenstander die vooral in plaat selijke ontmoetingen het onberekenbaarst voor de dag komt, R.F.C., die ook omdat de rode lantaarn haar onaangenaam is zal ijveren voor een revanche voor de 1—7 thuisnederlaag. Het is niet waarschijnlijk, dat V.S.V., die thuis met 31 won, thans beide punten bij H.B.S. van Houtrust weghaalt; de Kraaien plegen in eigen huis goed voor de dag te komen en zijn in staat om de Velsenaren definitief naar de middenmoot te verwijzen. Zeeburgia Voor de compstitie zijn gisteren de vol gende wedstrijden gespeeld: Eerste klasse district V: Velocitas Leeuwarden 01; tweede klasse B dis trict I: ZW—WFC 0—0. Op de eerste Kerstdag speelden de Sit- krdse Boys in Spanje tegen Barcelona. Set Spaanse elftal won met 8—4. (Schaakredacteur: P. A. Koetsheid, Noorderhavenkade 16a, Rotterdam.) No. 6337. E. VISSERMAN, Rhenen. lste Plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 6338. J. HANNELIU6 Finland, da Bijzondere vermelding B.C.F. Mat in 2 zetten. ■46-*47. No. 6339. VLADIMIR PACHMAN, Praag. „Narodni Osvobozeni Mat In 3 zetten. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No 6328. 1. Dbl—c2 enz. Speelt wit 1 Ïd4. zwart Re7 dan heeft wit niet de beschikking over een matzet. No. 6329. 1. c2c4 enz. Nevenoplosbaar door 1. Pc5t en 1 Pf6t. No. 6330. 1. Dh3e6 dreigt 2. Td7 enz. 1Kc5, Te5, Rc7, 2. Td7, DdSï, I. Dc8 pareert zwart door 1Te5. No. 6331. 1. De4—hl dreigt 2. Tel—al *nz. 1 Kc2: b6. c3, 2. Df3, Tblt, «dé! enz. Johan Scheel handhaaft nog zijn oude 'riem. hiervoor levert 6331 weer eens *en sprekend bewijs. De oplossing is niet b, heel gemakkelijk, verschillende inzen- ?'-rs sloegen de plank mis. 1. Rdl en 1. beantwoordt zwart met 1Ka3; Df3 met 1b5—b4 en ten slotte Th2hl met f6—f5. >,Aan enige inzenders van problemen, opgaven worden onderzocht. Van ?ize bevindingen hopen we U in kennis stellen. GOEDE OPLOSSINGEN. -.No. 6328 t/m 6331: ing. A. Bergstein, inleen; C. Laurense, R'dam; F. Verheij. ^dam; H. F. Verheij, Breda. t No. 6328 6329 en 6330: Joh. Giesen. K,Jtterade; F. Pijls, Maasbracht; F. Witte. 1? Naag. vNo. 6329 en 6330: H. v. d. Poel Zoeter- >de. h,V°. 6328 en 6329: D. F. v Enthoven, K^'ersum: S. A. Houdijk, R'dam; C. H. J^amp, Almelo; J. Vloodorp, Den Haag. 6329: G. v. Lin, Boekei; L. Ver- R'dam. Hermes D.V.S. is een wedstrijd tussen gelijke krachten: de Schiedammers lopen groot risico dat hun 21 thuiszege thans door de hoofdstedelingen wordt gewro ken. Ook in VolewijckersNeptunus zien wij niet veel krachtsverschil; een gelijk spel of een Amsterdamse revanche (voor de 32 van Rotterdam) ligt het meest voor de hand. Dat het Kasteel morgen weer uitver kocht zal zijn, is gegarandeerd. Sparta- Feijenoord is een traditie met gouden roem, de reus onder de vele Rotterdamse derbies, een hoogtepunt in het sportleven van de Maasstad. De felle schermutse lingen van een recente datum wettigen de verwachting, dat het morgen weer een ouderwetse thriller zal worden. Al is Feijenoord dan op papier wederom wat sterker, een prognose zou een slag in de lucht zijn, en we wachten dus rustig af. Dit is wel het overwegen waard: ver leden jaar won Sparta thuis met 5—2, de eerste ontmoeting van dit jaar bracht Feijenoord een krappe 32 zege, en Feijenoords kampioenskansen hangen voor eeh groot deel van dit treffen af. E.D.O. is vrij en verliest dus haar wed- strijdvoorsprong. D.F.C. staat voor de moeilijke opdracht tegen Stormvogels uit (thuis werd het 3-3) en loopt het gevaar weer een punt kwijt te raken. Excelsior ontvangt A.D.O., op wie de Rotterdam mers destijds met 1—1 een van hun twee winstpunten buit maakten. Blauw Wit kwam in Utrecht al aan een 1—2 meer derheid en kan die ook thuis tegen DOS bereiken, en in D.H.C.—D.W.S. ligteen zelfde uitslag als van Amsterdam (11) m de lijn der verwachtingen (tenzij de Delftenaren een buitengewone geluksdag hebben). In het Oosten is het verschil ijn pun. ten bij de clubs, die de kopgroep uit maken, zo gering dat elke Zondag ver- A^ovVVf ,leiding ,ka" brengen. A G.O.V.V., dat Zondag de troon be klom, zal zich morgen wel handhaven; we achten de Apeldoorners ten minste in staat hun uitwedstrijd tegen 'e Zwolsche Boys, die ze thuis met 3—0 klopten, tot een goed einde te brengén. Go Ahead zal in Deventer dienen op te passen voor Be Quick, waaraan het in Zutphen reeds een punt kwijt raakte. N.E.C. heeft het heel wat gemakkelijker met eigen grond onder de voeten en Vi tesse als tegenpartij, waarvan in Arnhem met 41 gewonnen werd. Wageningen zegevierde in Nijmegen met 1o over Quick en moet op de Berg ook iets kunnen verdienen. In Twente gaat de plaatselijke krachtmeting EnschedéEn- schedese Boys. De sportclub speelt het beste en klopte haar stadgenoten in het eerste treffen met 50, maar zovêr zal het thans niet komen. Na de jongste krachtprestatie van Hee- renveen is het voor Achilles, dat nu het hol van de leeuw wordt binnen gestuurd, zeker geen pretje zich als slachtoffer te moeten presenteren. In Assen verloren de Drenthen reeds met 52. Be Quick gaat in Groningen winnen van Veendam en Velocitas klopt thuis Leeuwarden voor de tweede keer. Moeilijker krijgt G.V.A.V. het in de uitbeurt tegen Fri- sia, waarmee in de eerste ontmoeting met 22 gedeeld werd. SneekH.s.C. draait om een puntenverdeling gelijk in Hoogezand, wanneer de Friezen tenmin ste uit hun verdoving bijgekomen zijn. Zal Willem II zich morgen als leider van district IV weten te handhaven? De Tilburgers bezitten één punt meer dan B.V.V., dat echter een wedstrijd minder speelde. Wanneer ze dus in Eindhoven van de Spechten winnen béide clubs komen voor het eerst tegen elkaar uit blijft de toestand ongewij zigd; anders moeten ze de bovenste plaats afstaan aan de Bosschenaren, die in Oosterhout T.S.C., waarvan ze thuis met 40 wonnen, gaan kloppen. De Sitt. Boys hebben een vrije dag. Longa en Juliana, die in Spekholzerheide met 22 gelijk speelden, ontlopen elkaar ook in Tilburg niet veel, terwijl we in Lutte- rade tussen Maurits en Eindhoven ook weinig verschil in capaciteiten verwach ten. De Baronie klopt thuis Helmond, om verder van alle angstgedachten be vrijd te zijn. P.S.V. leed de vorige Zondag tegen Limburgia de tweede nederlaag in dit seizoen, doch de voorsprong der Eind- hovenaren was zo groot, dat de leidende positie er niet door in gevaar gebracht werd. De eerste nederlaag was hun toe gebracht door Noad in Tilburg, en wel met 10. Morgen staan deze twee an dermaal tegenover elkaar, thans in de Meierij, waarbij het wederom geducht zal spannen. Limburg, dat bij de uitslag ten zeerste geïnteresseerd is als num mer twee der ranglijst, heeft vrijaf. N. A C., dat in Breda met 42 over V.V.V. zegevierde, krijgt het in Venlo niet gemakkelijk. Na de goede beurt, verleden Zondag door M.V.V. tegen N.A.C. geleverd .verwachten we in Maastricht een revanche der Limburgers op Brabantia, dat hen in Eindhoven met 3—1 versloeg. Helmondia zal thuis te gen Bleyerheide wel niet opgewassen zijn en Vlissineen gaat zijn elfde neder ig halen in Treebeek bij de Sportclub Emma, waarvoor het op Zeeuwse bo dem reeds met 21 moest onder doen. De resultaten van de wedstrijden, ge speeld op Eerste Kerstdag voor de league luiden: Eerste divisie: Blackburn RoversDerby County 3—4, Blackpool—Stoke City 1—2, Burnley—Preston N, E. 1—0, Charlton Athl.Middlesborough 10, Grimsby- T. —Chelsea 00, LiverpoolArsenal 13, Manchester Un.Portsmouth 32, Shef field Un.Bolton Wanderers 21, Sun derlandEverton 20. Tweede divisie: BrentfordLeicester 22, Coventry CityBarnsley 32, Tul- ham—Plymouth Arg. 1—1, Millwall—Bir mingham 0—0, Tottenham Hotspurs- Chesterfield 30. De res-'itaten van de Tweede Kerstdag luiden: Eerste divisie: Aston VillaWolver hampton Wand. 12, EvertonSunder land 30, Manchester City—Huddersfield Town 11, Preston N. E.Burnley 32. Tweede divisie: BarnsleyCoventry C, 01. BradfordSouthampton 13, Car diff CityBury 22, Doncaster Rovers- Nottingham Forest 20, Leeds United Luton Town 02, Sheffield Wednesday Westham United 53, Westbromwich Al bionNewcastle Un. 01. De Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer uit Leiden hield haar Jaarvergadering in de Aula van het Gem. Lyceum voor meisjes te Utrecht. In zijn openingsrede gewaagde de Voor zitter der Vereniging, Dr. J. J. E. Hon- dius uit Den Haag van de vooruitgang van het werk en de groeiende belang stelling in de kringen van onderwijs en opvoeding, getuige o.a. de oprichting der „Commissie Jeugdverkeer" door het Ministerie van Onderwijs. Het jaarverslag vermeld een ledental van 8200 en een uitbreiding van het aantal aangesloten scholen tot 103. In het afgelopen jaar werden niet minder dan 33.600 jongens en meisjes in Nederland en daarbuiten met elkaar in briefcontact gebracht. Voor 721 leden werd een bin nenlandse vacantie georganiseerd, terwijl 386 jonge buitenlanders hier werden ontvangen. In totaal werd dus een ve- cantie voor 1421 jonge mensen verzorgd. Het Hoofdbestuur werd uitgebreid door de benoeming der heren Thijs Booij (voor Geref. Jongeren), Ad. Knaapen (voor R. K. Jeugd) en C. Bellaar Spruyt (als vertegenwoordiger van het Min. v. Buitenl. Zaken). Als belangrijke stap tot internationale concentratie van jeugdbriefwisseling en l,:S G' 331 jeugduitwisseling kwam de oprichting der F. I. O. C. E. S. (Fédération Interna tionale des Organisations de Correspon dences en Echanges Scolaires) in Parijs tot stand, in nauw overleg met de UNES CO. die uiteraard dit werk als belangrijke schakel in haar internationaal opvoedings programma ziet. Het Centraal Bureau te Leiden ver zorgde een inkomende ost van 25.400 stuks en ee:i uitgaande van 34.000; daar naast werden de periodieken tot een op lage van 64.000 exemplaren verstuurd. Voor de documentaire film van Wal cheren, onder auspiciën der regerings voorlichtingsdienst, is Max Vredenburg aangezocht de bijbehorende muziek te componeren. Zoals bekend, was Vreden burg eveneens de componist bij de Pro- filtifilm „Walvis in zicht". Nu de oorlog over is en het oude werk hervat, komt ook het definitieve einde der Zuiderzee weer nader, zij het dan nog in het verschiet. En in 1948 zullen waarschijnlijk enkele belangrijke beslis singen vallen voor de komende Inpolde ring. In de eerste plaats zal dan de uitein delijke vorm van de polders kunnen wor den vastgelegd, waarbij met name kan worden beslist over de in de plannen opgenomen brugverblndlng tussen de Zuid-Oost- en Noord-Oostpolder, welke is geprojecteerd mede met het oog op het doorgaande verkeer tussen het centrum van het land en de noordelijke provin cies. Hiertoe zal de IJsselmeerarm tus sen de beide polders, die een breedte H.B.C. uit tegen L.F.C. en T.Y.B.B. thuis tegen Hillinen hebben het moei lijker dan S.J.C. thuis tegen Woerden, maar toch zien wij wel alle drie kop lopers winnen. A.S.C.Westerkwartier is van groot belang voor de laatste plaats. Ook Leerdam, Slikkerveer en D.H.Z. heb ben sterke troeven in handen resp. thuis tegen Texas, uit tegen V.N.D. en thuis tegen Cromvliet. G.D.A. en The Rising Hope kunnen allebei nog wel een puntje gebruiken. Als O.N.A. van V.O.C. wint, is zij nog maar een week van haar derde kampioenstitel na de bevrijding ver wijderd, vooral als D.H.S. en Wassenaar elkaar in de wielen rijden. In S.V.W. D.C.L. en PoortugaalV.D.L. kan het terreinvoordeel de thuisclubs misschien een handje helpen. Zowel voor B.E.C. als voor G.S.V. is een zware taak weggelegd, al hebben de Gouwenaars het tegen Excelsior '20 in Schiedam nog wel iets moeilijker dan de Delftenaren tegen RVC in Den Haag. Mussen oogt ook nog naar de titel, maar krijgt aan Papendrecht al een even zware kluif. E.D.S.Lekker- kerk is van groot belang voor de laatste plaats. Alleen van Spartaan '20RKAVV is te zeggen, dat de gastheren favoriet zijn. maar in OlympiaF.S.V.-Pretoria, C.K.C.Postduiven en MartinitL.S.V. speelt het terreinvoordeel een te grote rol, dan dat de betere papieren van de gasten de enige maatstaf zouden zijn. H.O.V. loopt haar achterstallige wedstrijd op V.C.S. in en dient bij Blauw Zwart beide punten weg te halen. Alblasserdam E'genlijk zouden wij wel met de sim pele uitslag kunnen volstaan, ware het niet dat de lezer dan waarschijnlijk niet aan de weet zou komen, hoe bedroevend weinig deze wedstrijd om het lijf had Het Rotterdams Elftal, dat een week of wat geleden het Bondselftal met 60 overblufte, miste thans de inspiratie van zijn grootmeesters Wilkes en De Vroet en was nog slechts een schim van het elftal van toen. Dat het niettemin met 31 in de meerderheid bleef, typeert de weinig representatieve samenstelling van de tegenspelende Zwaluwen-ploeg. Zon der de aanvankelijk opgestelde Schijve- naars en Rijvers en in de tweede helft ook Mörlng, met een Schaap die even- Gouda mag nog zo tegenspartelen, het zal niet veel baten tegen Emma, want de Dordtenaren, die in de pijpenstad reeds met 12 wonnen, laten zich nauwelijks door serieuze concurrenten in hun kam- pioensrush stuiten, en er zijn er al te veel van betere huize moeten afdruipen. Dat Emma's voorsprong weer wat wordt ver groot, is thans niet zo denkbeeldig, want Sliedrecht is op eigen veld heel wat mans (nog niet geklopt) en D.C.V. zou daar wel eens het gelag voor haar 41 thuiszege te betalen kunnen krijgen. Bij FortunaKennemers (reeds eenmaai 2—2) verwachten wij ook nu weer gelijke baten, maar V.U.C. moet haar 12 uit- overwinning op Scheveningen kunnen her balen, en ook Velsen bevestigdt haar 29 lusitetriomf op Vlos, ook al hebben in beide gevallen de gasten verleden woek Tvre+en z0 beel zwak te zijn. niet minder dan 06 bezweek v.ü.U destijds onder S.V.V. s overmacht, en °ok nu geven wij de VJaardingers niet veel kans tegen de Schiedamse kam- pioen-in-spé. Wij moeten een heel eind terug om te zien, of er soms nog clubs Zijn die het S.V.v. lastig zouden kunnen maken. Ver weg ;n <je mist zien we R.C.H., maar die heeft een vrije dag. En dan is er Quick, de club van de dappere Haantjes; het bezoek aan C.V.V. is van voetangels en klemmen niet geheel vrij, want de Rotterdammers zitten aardig in de lift; het is de eerste keer dat zij elkaar in dit seizoen ontmoeten, en een Haagse zege nemen wij niet voetstoots aan. Dat ook de andere Rotterdamse club in deze afdeling, Overmaas, in stijgende lijn gaat, hebben R.C.H. en O.D.S. al ondervonden, en ook Unitas, die morgen in de Maas stad op bezoek komt, zal er vermoedelijk een veer moeten laten, misschien zeifs neemt Overmaas de enige goal van Gor- kum wel geheel terug. B.M.T. staat er maar zielig voor, en ook in bet bezoek van O.D.S. zit weinig hoopvol perspec tief; thuis wonnen de Dordtenaren met 42 en in de residentie doen zij het vast niet minder. En dan een treffen, dat in eerste instantie een 3—1 thuiszege op leverde voor de club die nu op retourvi site moet: U.V.S., die een zware tóer zal hebben om ook nu beide punten op H.V.V. te veroveren en Lêidenwaarts te dragen. min als Biesbrouck zijn goede reputatie eer aandeed, en met een Hanse, die een faillure bleek, bleef er van de Zwaluwen slechts een heterogeen troepje middel matige spelers over. Van het Rotterdamse Elftal kunnen we memoreren, dat de Neptunus-achterhoede LandmanEvertse Hoogendoorn met Terlouw een goede en solide en de kleine linksbuiten Van Male een aardige partij weggaf. Eén conclusie van belang, welke wij niet mogen achterhouden: Landman en Ter louw bevestigden op welsprekende wijze hun candidatuur voor het Oranje-shirt Maar alles bij elkaar kwam het peil niet boven dat van een matige competitie wedstrijd uit, en iedereen weet hoe weinig florissant dit over het algemeen op het ogenblik is. Enthousiasme was er dan ook niet onder de 40.000 toeschouwers, die naar het Feijenoord-stadion waren ge togen. De Zwaluwen namen in de eerste helft door Hanse de leiding, na de rust veranderden Van Male en Van Munster in één minuut de stand in 21, en Bran- des scoorde het derde Rotterdamse doel punt. Wij benijden scheidsrechter Van der Meer zijn mooie witte pullover, maar dat hij daarmee de spelers (Rotterdam speelde in wit shirt) kennelijk hinderde, had hem moeten doen besluiten zijn jasje weer aan te trekken. Ondanks spreek koren van de tribunes: „trek je jas aan" en andere verzoeken van dichter langs de lijn, bleef „de heer Karei" echter bij zijn dracht. Tenslotte is hij één van onze meest autoritaire arbiters, nietwaar. O De gisteren te Tilburg gespeelde ijs- hockywedstrijd TIJSCHHIJC b is door Tilburg gewonnen met 31. is favoriet tegen Siod, in FluksLeonidas en Zwijndrecht—Conegido kunnen alle partijen de punten nog best gebruiken. Zelfs als Alphia vqn Westlandia verliest, behoudt zij nog een punt voorsprong, maar de concurrentie wordt dan weer zeer zwaar, met name van de zijde van Westlandia zelf, maar ook van Duno (als die van Oliveo wint) en van Lenig-en- Snel, die tegen Kranenburg de beste pa pieren in handen heeft. s-Gravenzande maakte weinig klaar bp Archipel en D.H.Jj- (eens titelgegadigde. thans op twee na nummer laatst) zit hard om een overwinning op De Jagers verlegen. H.P.S.V. incasseerde haar enige verlies- punt tot dusver tegen G.D.S., reden ge noeg om op een klinkende revanche aan te sturen Alphense Boys en Spoorwijk ontlopen elkaar niet veel, evenmin als Terlaak en Rava. In VoorburgQuick Steps zijn de gastheren, in DocosV.D.S. de bezoekers favoriet. Lugdunum vindt voetangels te over bij Rijswijk, maar loopt geen gevaar de leiding te verliezen; bovendien is in LisseTeijlingen geen van beiden favoriet. Ook Hillegom en B.S.M. houden elkaar vrijwel in even wicht, maar Bodegraven houdt het wel tegen D.O.S.R. Schoonhoven maakt bij Vogel geen fout, maar Roodenburg loopt tegen Saturnus weer risico te over. B.T.C. Delft gaat tussen gelijke krachten, en Florissant—D.V.C. om de laatste plaats eveneens. Verleden, week slaagde Dilet tant erin, Moordrecht te doen capitu leren; zou D.O.N.K. in staat zijn om een zelfde kunststukje uit te halen? Het zou de Gouwenaars zeer te stade komen, maar Ammerstol eveneens, als nu laatst genoemde tenminste zich niet op haar beurt door Dilettant laat verrassen. Oude waterWaddinxveen geeft de bezoekers, GouderakStolwijk de gastheren iets betere perspectieven. De twee grote kemphanen D.S.O. en Haastrecht staan morgen van aangezicht tot aangezicht; en L.D.W.S. (winbaar tegen Rouwkoop) zo wel als Wilhelmus (favoriet tegen Zwart Blauw) bereiden zich erop voor om daar munt uit te slaan. S.O.A.Te Werve biedt gelijke kansen, V.V.P.K.R.V.C. is voor de thuisclub. Ursus kan zich tegen Bolnes nog juist herstellen van enige recente nederlagen, maar kan evengoed de ge nadeslag ontvangen. Ook Naaldwijk ech ter heeft aan Spoorwegen een lastig karwei, en bovendien gaan twee andere titelpretendenten. Hoek van Holland en Steeds Volharden, elkaar rechtstreeks te lijf. Met het zeer belangrijke hekkeslui- tersduel PostaliaDelfia en de andere staartmatch SchiedamFull Speed, wel een programma, dat belangrijke wijzigin gen kan brengen. Een vraag die tot nog toe onbeantwoord bleef, is: weet Hille- sluis ongeslagen, ja zonder een enkel, ver- liespunt te blijven? Morgen ontvangen de withemden Merwede, ook al geen tegenpartij om mee te spotten, al zijn er sterker ploegen gesneuveld aan de smeed- landsedijk. Een aardige strijd om de eer volle tweede plaats is Steeds Hoger Flakkee, en ook Hermandad—Het Noor den geeft niet veel krachtsverschil te zien; PechvogelsMaasstraat en N.H.S. Esdo echter gaan «Onder meer de gast heren weer twee punten opleveren. De grotere bewegingsvrijheid die Celeritas zich verleden week verschafte, kan dub bel rendement geven als de Hagenaars beide punten op Barendrecht buit ma ken. St. Lodewijk en D.J.S. moeten resp. R.D.M. en Progress eronder kunnen hou den, en in Oud-BeijerlandHillegersberg kan het terreinvoordeel de doorslag gevende factor blijken. D.R.L. spiegele zich aan D.D.C., die verleden week ook een punt aan Bloemhof kwijt raakte. De Leeuwen zijn er nog lang niet, want Hion (die bij S.S.W. beide punten gaat ver overen) en D.D.C. (die het met Tranvalia ook wel kan klaren) hebben de moed nog niet opgegeven. W.R.W.O.S.S. biedt de thuisspelende Briellenaren iets betere vooruitzichten. Twee die elkaar de kam- pioens-aspiraties gaan betwisten, «ijn D.E.H. en Dindua, en het is moeilijk te zeggen wie vermoedelijk de meeste aan spraken zal laten gelden. Intussen zal S.F.C. alles op haren en snaren moeten zetten om zich Aeolus van het lijf te kunnen houden, terwijl D.R.Z. by P.F.C. ook een zeer zware taak wacht. Een kleine thuis-overwinning op O.V.V. zou de positie van Sunrise aan de staart aan zienlijk verbeteren. Waarschijnlijk loopt het bezoek, dat Dubbeldam aan Har- dinxveld gaat brengen, niet zonder kleer scheuren af, en dan is 's-Gravendeel. mits tenminste de puzzle tegen Strijen tot een goede oplossing wordt gebracht, er bij om de leiding over te nemen, terwijl ook R.C.D. zich niet onbetuigd zal laten, ook al dienen de Racing-mannen dan eerst hun twee punten op D.Z.B. in de zak te hebben. R.C.R. is uit de ingewikkelde situatie-wijzigingen als eenzame hekke- sluiter uit de bus gekomen: misschien ziet na de visite aan Merwesteijn de toe komst er wat rooskleuriger uit. Generaal Hideki Tojo, tijdens de oorlog minister-president van Japan, heeft Vrijdag voor het internationaal tribunaal te Tokio, dat de voornaam ste van oorlogsmisdaden beschuldigde Japanners berechtte, de geallieerden er van beschuldigd, dat zij de oorlog „absoluut hebben uitgelokt" om de V.S. deelneming agn een Europees conflict op te dringen. Volgens Tojo waren de V.S. volledig op de hoogte van het plan voor de aanval op Pearl Harbour en besloten zij in Nov. 1941 met Engeland de oorlog tegen Japan aan te gaan, door het laatste land het eerste openlijke optreden op te dringen. Tojo trachtte in zijn 50.000 woorden tel lende verklaring niet zijn eigen onschuld 12. Bim, die wakker geschrokken was door 't dichtvallen van een deur, zag met verbijstering hoe Basli buiten zweefde. „Wat ziet hij er benauwd uit", riep Bim ongerust. Prof. Doré werd wakker door deze opmerking. Met een glimlach merkte hij wat er was gebeurd. „Kunt U ons helpen, meneer?" vroeg Bim wanhopig. „Professor alstu blieft", antwoordde de geleerde koel, terwijl hij een haak greep. Professor Doré hoefde gelukkig niet lang naar Basli te dreggen. De bestuurder had al ge2ien wat er aan de hand was en hij manoevreerde zijn atomiel behendig naast de detective. Een ogenblik later had de professor Basli in «ijn kraag gegrepen. te bewijzen, noch ontkende hij zijn ver antwoordelijkheid voor het besluit, tot de oorlog over te gaan, en voor alles wat daarop gevcagd is. Eveneens nam Tojo de administratieve verantwoordelijkheid op zich voor de be handeling der krijgsgevangenen aan de beruchte spoorweg van Birma naar Siam. Tojo merkte op, dat de Japanners het van oudsher zeer vernederend achten, krijgsgevangen te worden gemaakt, zodat de behandeling verschilt van die bij de Amerikanen en Europeanen. „Ik geloof zeker en zal dit tot het laatst toe betogen, dat het een zelfverdedigings oorlog en in geen opzicht schending van h-t thans erkende internatiohaal recht was", aldus Tojo. Voor het verliezen van de oorlog laakte Tojo alleen zichzelf. Tijdens zijn getuigenis sprak Tojo her haaldelijk over de onschuld van de keizer en „de vredelievende geest van Zijne Majesteit". Tojo stelde de kabinetminis ters en de leden van het opperbevel vol ledig verantwoordelijk voor het op 1 Dec, 1941 genomen besluit tot oorlog. heeft van ongeeveer 4 K.M.. plaatselijk tot ongeveer 1 K.M. dienen te worden ver smald. Tussen de Zuidoost- en Zuidwest- polder, die volgens deze voorlopige stu die gescheiden zullen zijn door een sle"htr 400 M. breed kanaal, is ten minsU oér> brugverbinding in de plannen opgeno men. Een tweede belangrijke beslissing zal ook in de loop van 1948 kunnen worden genomen, n.l. over de vraag, of eerst f? Zuidwest- dan wel de Zuidoostpolder (rt stand zal worden gebracht. De minister is voorts bereid de vrr te doen onderzoeken of het eoonoin voldoende verantwoord is een verbind rg tussen Marken en de vaste wal, ais ondo - deel van de latere bedijking van de Zuid westpolder, reeds vooraf te maken. De Mem. van Antwoord betreffende de begroting van het Zuiderzeefonds voor 1948, waaraan wij deze gegevens ontle nen. bevat voorts o.a. mededeling over de Noordoostpolder. Noord-Oost polder. In 1947 waren in deze polder bruto ongeveer 21.000 H A. in cultuur, terwijl dit cijfer voor 1948 ongeveer 28.000 H.A. zal bedragen. In 1947 is dus ongeveer 7000 H.A. nieuw land ontgonnen. Er zijn dan nog 20.000 H.A. braak lig gende gronden over. die in cultuur moe ten worden gebracht. In verband met verscheidene remmende factoren, wordt voor 1948 slechts op de ontginning van 5000 HA gerekend, zodat, als de omstandig heden niet gunstiger worden, er dus mede- gerekend moet worden, dat nog 4 jaar ge moeid zullen zijn met de voltooing van het in cultuur brengen van de polder. Aangenomen, dat het gehele voor 1948 voorziene bouwprogramma zal kunnen worden uitgevoerd, wat ook in verband met het bouwplan voor het gehele land echter nog geenszins zeker is, zullen eind 1948 in totaal 1577 gezinnen in de polder gehuisvest kunnen worden. Er bestaan echter overwegende bezwaren om aan jonge boeren, die reeds meer dan een jaar in de polder hebben gewerkt, de toezeg ging te doen, dat zij te zijner tijd auto matisch voorkeur zullen genieten bij het verpachten van boerderijen, al zal het een bijzondere aanbeveling voor hen zijn. Het voorlopig uitgifteplan voorziet in de stichting van 1672 landbouwbedrijven, in grootte variërende van 12 tot 48 H.A. Daarenboven is een oppervlakte van pl.m. 2600 H.A. gereserveerd voor fruitteelt en groenteteelt. De 1672 geprojecteerde landbouwbedrijven zijn als volgt ver deeld: 471 van 12 H.A., 86 van 18 H.A., 731 van 24 H.A.. 97 van 30 H.A., 150 van 36 H.A., 9 van 42 H.A. en 128 van 48 H.A. Voor bedrijven, welke van staatswege «uilen worden geëxploiteerd zal 2 3000 H.A. nodig zijn. De vraag of ook planarbeiders in aon- werking komen voor het pachten van boerderijen, wordt bevestigend beant woord. Er wordt naar gestreefd om in de herfst van 1948 zowel voor Walcherse boe ren als voor z.g. pioniers ee» aantal be drijven beschikbaar te hebben. Toela ting van middenstanders geschiedt naar behoefte. Met het oog op de schaarste aan bouwvakarbeiders en bouwmateria len worden alleen die zaken toegelaten, die ter voorziening in de dagelijkse be hoeften der bevolking of voor de exploi tatie der gronden onmisbaar worden ge acht. d?Tvierin« van het Kerstfeest in het witte Huis heeft president Truman, de woorden van St. Paulus „En nu blijven geloof, hoop en liefde" het grondbeginsel genoemd, dat de Amerikanen als basis van hun leven hebben gekozen. „Nu wij ons dit jaar in een land van overvloed op het Kerstfeest voorbereiden, zouden wjj harteloos «ijn. Indien wij on verschillig waren voor de situatie van minder gelukkige mensen overzee", zei de president. Door hulp te verlenen, aldus Truman, doen wij de hoop in hun harten herleven en hiermee zal ook het geloof terugkeren het geloof in de waardig heid van het individu en in de broeder schap der mensen. De minister van Verkeer en Water staat heeft medegedeeld, dat ook hij de vervanging van de schipbrug te Does burg door een vaste brug van groot be lang acht. Hij hoopt, dat het mogelijk zal zijn voor 1949 een post voor dit wént in de begroting op te nemen. Hetzelfde geldt voor de hervatting van (Ie tunnelwerken te Velsen. Donderdag 1 Januari zal Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem receptie verlenen aan de Eerw. Broeders en Zusters en leken van 121 uur en aan de Gees telijken van 12 uur. ZONDAG, 28 December. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 VARA, 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 20.00 AVRO.; 8.00 Nieuws; 11.00 Concert; 12.00 Orgel platen; 12.30 Zondagclub; 12.40 Muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Romancers; 13.50 N.S; 14.00 Boekbespr.; 14.30 Ravel-herdenking: 15.00 Filmpr.; 15.15 Orgel; 15.45 Sky- masters; 16.30 Reportage; 17.00 Gram.; OORSPRONKELIJKE SPEURDERSGESCHIEDENIS Korte tijd later stond dé dokter op. Voor hij zijn dagelijkse ronde door het ziekenhuis ging beginnen, kon hij dat karweitje in de morgue wel even af doen. Kwestie van vijf minuten. Maar het werden er tien. vijftien.... Dokter Engels' belangstelling groeide ieder moment. Tenslotte besloot hij. zijn onderzoek te onderbreken, om even in specteur Nagtegaal te waarschuwen. Kon wel eens een kwaad zaakje zijn! De in specteur moest maar eens precies ver tellen, hoe alles in z'n werk was gegaan. En welke collega had gisteren kort na het ongelukof, om voorzichtiger te zijn: kort na het overlijden van de man, de dood geconstateerd? .Ligtmans, ja die was het. Hij had hem even later tele fonisch een en ander medegedeeld. Ja, een onderhoud met Ligtmans zou óók heel gewenst zijn Inspecteur Nagtegaal had zich er op gespitst, de eigenaar van de tent, die om negen uur de sleutel van zijn woonwagen weer zou komen halen, zelf even te spreken en hem enige details te vragen. Daarom was de inspecteur, na tot diep in de nacht te hebben gewerkt, om klok slag negen uur al op zijn bureau. Hij haalde op het kantoortje de sleu tel en gaf opdracht, dat men, als een zekere heer Akkerman er naar kwam vragen, die rechtstreeks naar zijn kamer moest sturen. Het werd kwart over negen, half tien, tien uur. doch Akkerman kwam niet op dagen. Dat was niet erg verwonderlijk, vond Nagtegaal, want de man had niet alleen een lange, vermoeiende doch ook sensationele dag gehad. Misschien had hij op bed nog liggen tobben over het ongeluk, dat in zijn tent was gebeurd en was hij daarna zó vast in slaap gevallen, dat hü nog steeds lag te snurken. Nu, het was hem gegund, vond de goedhar tige inspecteur Hij besloot, de telefonische navraag bij het bevolkingsbureau van Rotterdam, waar het slachtoffer volgens het paspoort geboren was, uit te stellen tot na het on derhoud met Akkerman. Hij greep naar de telefoon, om opdracht te geven, hem de portefeuille even te ko men brengen, opdat hij de inhoud eens goed kon naspeuren, hetgeen door agent Vader uiteraard slechts heel vluchtig ge daan was. Juist wilde hij de hoorn van de haak lichten, toen de bel rinkelde. Gemeentelijk ziekenhuis, kondigde de telefoniste aan: Kan ik overschakelen? Ja, antwoordde Nagtegaal kort. Er klonk een klikje en Nagtegaal hoor de verrast de stem van dokter Engels, die een huisvriend van 'm was. Goedenmorgen, Engels! Goed, ja, al les goedOngeluk op de kermis? Ja, daar weet ik alles van. Ik zit momenteel te wachten op de 'eigenaar van de tent, een zekere Akkerman. Zou 'n uur gele den al gekomen zijn, maar is er tot op 't moment nog nietNu al onderzocht? Nou zeg, je zet er haast achter! Je wil zeker bijtijds klaar zijn om naar de ker mis te gaan, ha, ha! De glimlach bestierf Nagtegaal echter op de lippen. Wat?? 'n Injectie op de rechterarm? Man je wilt... .je zult toch niet beweren, 'dat er sprake is van..moord? Zeg, En gels, ik bedenk daar ineens, dat dokter Ligtmans kort naeh....die geschie denis het slachtoffer onderzocht heeft. Zou hij misschien, als een laatste poging om de man te redden, een injectie heb ben gegeven? Ik spreek als leek, hoor, ik weet niet of zoiets mogelijk is en ook in het rapport, dat agent Vader me ver strekte, staat niets van een injectie ver meld, maarmaar Doch met 'n zekerheid, die iedere twij fel uitsloot, klonken de laatste woorden van dokter Engels: Ik heb óók de kle ren onderzocht, Nagtegaal, of beter ge zegd: de rechter mouw van het zomer jasje, dat het slachtoffer aan had. Ook hierin merkte ik een speldeprik, precies op de plaats van de injectie. Een vreem de manier van doen voor 'n geneesheer, om door de kleren heen te prikken, vind je zelf ook niet, Nagtegaal? Verbouwereerd bleef inspecteur Nagte gaal met de hoorn van de telefoon in zijn hand zitten, hoewel de verbinding allang verbroken was en de aangehouden zoem toon een oorverdovend lawaai maakte. Er warrelden talloze beelden en vermoe dens door zijn geest, onontwarbaar en zonder samenhang. Wees kalm en neem 'n Dushkind, mompelde hij toen, legde de hoorn op de haak, stak 'n sigaret op en dwong zich tot rustig nadenken. De kwestie was dus zo: in de doden- baan werd gisterenavond om onbekende reden en op nog niet precies bekende ma nier iemand vermoord. De beweringen van dokter Engels lieten hieromtrent geen twijfel over. Goed. De moord ge beurde in de tent en kon dus enkel ge pleegd zijn door iemand, die met het be drijf op de hoogte was en in het donker tussen de langs elkaar razende wagentjes onfeilbaar zijn weg wist te kiezen. Hum!, kuchte de inspecteur bedenke lijk: Dat beperkt de kring van verdachten wel heel sterk. Maar nu redeneren we verder: de eigenaar van de tent begint zich te beklagen over mogelijk verlies aan belangstelling en weet gedaan te krij gen, dathet Tijk niet dadelijk maar eerst ongeveer 10 uur later wordt weg gehaald. Daarmee werd het tijdstip van de actuele ontdekking van de moord tien uur... niet minder dan tien volle uren verschoven! Inspecteur Nagtegaal sloeg met de vuist op tafel: tien uur voorsprong had hij de moordenaar cadeau gedaan! On vergeeflijk En dat alleen maar, om dat die Vader zo bleef temen! Wie de moordenaar was? Daar hoefde je werkelijk niet diep over na te denken. Akkerman, de eigenaar van de tent, had op sluwe manier dit zaakje opgezet en uitgewerkt. Alles, wat er op dit ogenblik bekend was, wees daar op en Nagtegaal twijfelde er geen ogenblik aan, of het geen hij nog te weten zou komen, zou zijn theorie bevestigen. Er waren enige details, die nog niet geheel duidelijk waren. Het was voor Ak kerman. die als eigenaar uiteraard in zijn donkere tent even goed thuis was als 'nkind tussen de toren in z'n zand bak, vanzelfsprekend maar 'n kleinigheid, de passagier van een bepaald wagen tje 'n injectie toe te dienen, maar hoe kwam hij te weten welk wagentje hij moest afwachten? Samenwerking met zijn knecht wellicht? Maar hoe kregen ze het slachtoffer zo ver, dat die als een gewillige prooi in het wagentje stapte om in de ware zin des woords 'n „dodenrit" te maken? (Wordt vervolgd). 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Boekbespr.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Prot. kerkdienst; 20.00 Actual.; 20.15 Waltztime; 20.45 Hersen gymnastiek: 21.15 De Speeldoos; 21.40 Paul Vlaanderen; 22.15 Gevraagde platen; 23.00 Nieuws: 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) 8.00 KRO., 9.30 NCRV., 12.15 KRO., 17.00 NCRV., 19.45 KRO.; 8.00 Nieuws: 8.30 Hoogmis: 9.30 Nieuws: 10.00 Prot, kerk dienst; 11.30 Gram.; 12.15 Apologie; 12.30 Orkest zonder naam; (13.00 Nieuws); 13.35 Pluvier knapt het op; 14.05 Don Giovanni; 15.05 Toespraak W. Andriessen; 15.15 Cabaret-prog.; 15.45 Gram.; 1610 Boekbespr.; 16.25 Vespers; 17.00 Prot. kerkdienst; 18.30 Gram.; 19.00 Psalmen; 19.15 Bijbel: 19.30 Nieuws; 19.45 Gram. cn Sport: 20.00 Actual.; 20.12 De gewone man: 20.20 De Zilvervloot; 21.00 Hoorspel; 21.40 De klokjten van St. Mary; 22.10 De Van Rooyen's; 22.15 Avongebed; 2.30 Nieuws; 22.50 Concertplaten. MAANDAG, 29 December. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10 00 Morgen wijding; 10:45 De Regenboog; 11.20 Piano; 11.45 Voordracht; 12.00 Carlo Carcasso'w 12.30 Weerpr.; 12.38 „Fantasia"- 13 1 Nieuws; 13.20 Ramblers: 13.50' Gram 14.00 Caus.; 14.15 Kwartet; 14.45 Hoörspci- 15.55 Kamerorkest: 16.30 Fabel; 16.45 Na school: 17.00 Omroeporkest; 17.30 Gram 17.45 R. V. D.; 18.00 Nieuws: 18.15 Ore?1: 13.30 Ned. Strijdkr; 19.00 Kwartet- 19 15 Klankbeeld: 19.45 R. V. D.; 20.00 P. v d. A.; 20.15 Regenboogcabaret; 20.45 Gram 21.00 P. v. d. A.: 21.20 Trio: 21.50 Gram.; 22.00 P. v. d. A.; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Metropole-ork. HILVERSUM II (415 en 218 M.) NCRV. 6 45 Weerber.; 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 Gram.; 11.15 Voordracht; 11.35 Gram.; 11.50 Zang; 12.15 Orgel; 12.30 Weerpr.; 13.00 Nieuws; 13.15 Marine- kapel; 14.00 Vertelling; 14.30 Giaeonda; 15.00 Gram.; 15.30 Sextet; 16.00 Bijbel; 16.45 Gram 17.00 Kleuterklokje; 17.15 Kwartet; 17.35 Orgel; 17.45 Sans Souci; 18.15 Sport; 18.30 Piano; 19100 Nieuws; 19.15 Boekbespr.; 19.30 Gram.- 19.40 Vraag gesprek; 20.00 Proloog; 20.15 Ravel- muziek; 22.00 Orgel; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 Kamermuziek; 23.30 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5