Welvaart voor t ijzeren scherm Ontwerpwaarop werd gewacht DE SCHEEPSRAMP IN DE KERSTNACHT Dictator Tito wil „democratische regering" erkennen Stormhoek Wallace candidaat-president Russische overspoeling van het Westen Op de goede iveg? r wê VERBETERING VAN WEDUWEN- EN WEZEN-PENSIOEN Doodvonnissen in Spanje De strijd om Moekden Locomotief botst op goederentrein Petroleum DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Aftekening van fronten ■IllIIllllI - - /pè Verhoging maxim urn-grondslag Het verhaal van de man die overbleef Dreigende uitbreiding Griekse conflict Hoog water In de 69ste JAARGANG DINSDAG 30 DECEMBER 1947 No. 20304 ONTMOETING dr. BEEL EN SETYADJIT Republiek aanvaardt, de voorstellen der drie TERUGKEER DR. BEEL SERUM UIT NEDERLAND TEGEN VEEZIEKTE IN V.S. tengevolge vajl HET NAZI-COMPLOT IN OOSTENRIJK DE LES VAN DE ZANDKORREL ROERGANGER. COMMUNISTEN RUKKEN VERDER OP HET VERGAAN VAN DE MILDRED" POLITIEKE BEGINSEL VERKLARING Spoorverkeer via Moerdijk- brug gestremd WORDT 2 CENT DUURDER DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Reeds in 1930 verklaarde een zeer hoog geplaatste regeringsautoriteit in Moskou aan een Franse journalist, dat het voor hem helemaal geen excentrieke gedachte was, dat in een toekomstig communistisch Europa Moskou niet meer de hoofdstad zou zijn, maar Berlijn of misschien zelfs Parijs. Dan zou het communisme onge twijfeld zijn scherp Russische karakter en temperament verliezen, en een meer Wes terse inslag krijgen; maar dit beschouw de hij veeleer als een winst, wijl het aldus aanvaardbaarder voor een bredere massa zou worden. Dergelijke gedachten werden destijds door vele Russische gezagdragers gedeeld, en de loop der gebeurtenissen sindsdien, vooral in en na de tweede wereldoorlog, heeft zeker in het Oosten de illusie ge wekt, dat de verwezenlijking van dit droombeeld binnen bereikbare verten kwam te liggen. De gehele Moskouse politiek werd daarop ingesteld; strategie en tactiek richtten zich op de „kouds" verovering van Europa als geheel, met enkele centrale punten, waarop de eerste aanvallen zouden worden gericht. Waarschijnlijk heeft Moskou, in de roes van een schitterende overwinning en ver blind door de bewondering welke het Westen voor de heldenmoed en de offer bereidheid van het Russische leger en het Russische volk koesterde, verwacht, dat zijn wensdroom snel realiteit zou kunnen worden; en in die gedachtengang meende het zich de luxe te kunnen veroorloven in de Westers georiënteerde landen, die het bezet hield, o.a. Oostenrijk en Hon garije, werkelijk vrije verkiezingen toe te laten. Zelfs als het aantal dadelijk ge kozen communisten klein zou zijn, zou hun invloed toch groot genoeg worden om het voorgestelde doel te bereiken. De werkelijkheid bleek echter anders te zijn; slechts waar Moskou geweld kon gebruiken, zoals bijv. in Hongarije en in de Balkanlanden, slaagde het erin een dictatoriaal communistisch regiem op te leggen. In het vrije Westen heeft Moskou echter weinig succes gehad; daar heeft het juist tegenkrachten opgewekt: en bo vendien heeft het Washington doen be grijpen, wat West-Europa voor veiligheid en voortbestaan van de Verenigde Staten betekent. Wat wel de gevaarlijkste reactie is, welke Moskou kon uitlokken. Het gehele jaar 1947 door hebben deze acties en reacties, welke vanzelf een ein deloze keten van dergelijke bewegingen gaan vormen, het wereldbeeld beheerst. Gisterenmiddag 4 uur plaatselijke tijd heeft op het Amerikaanse consulaal- renpraal te Bittavia een informele ont moeting plaats gehad tussen de Nederl. minister-president, dr. L. J; de republikeinse vice-premier, betyadjit. De ontmoeting was oorspronkelijk be paald tussen dr. Beel en de republi keinse eerste minister, mr. Anur bjan- foeddin, op verzoek van laatstgenoemde. "Wegens ongesteldheid van Sjarifoeddin kon deze echter onmogelijk aanwezig zijn. Het republikeinse persbureau Antara bracht gisteren voorts het gunstige be richt, dat het republikeinse kabinet be sloten beeft de nieuwe voorstellen van de commissie voor goede diensten betref fende het staken der vijandelijkheden te accepteren, echter „met enige amende menten". Naar verluidt, bestaat het republi keinse antwoord op de laatste voorstel len van de commissie voor goede dien sten uit drie delen en bevat het een mi litaire en politieke paragraaf. Voorts meldcle Aneta gisteren uit Ba tavia, dat de Ned. ministers gisteravond als gasten van het Amerikaahse lid, te vens voorzitter van de commissie van drie dr. F. Graham en de gezagvoerder van de „Renville", kapitein Tyree, een bezoek aan dit schip zouden brengen. Reuter meldt nog uit Batavia, dat de ontmoeting tussen dr. Beel en. Setyadjit, naar verluidt, geschiedde met voorken nis van de commissie voor goede dien sten. Onze redacteur Hofwijk seint ons uit Batavia: Uit goed ingelichte bron verneem ik, dat "de minister-president en minister Drees, die oorspronkelijk nog voor Nieuwjaar naar Nederland hadden willen terugkeren, de thuisreis hebben uitge steld. Vermoedelijk zullen zij nu op 5 Januari a.s. vertrekken. Het staat nog niet vast of minister Jonkman hen dan zal vergezellen. Aanvankelijk scheen de actie bijna ex clusief aan Russische zijde te zijn, tot Moskou sterker dan van te voren zijn zinnen op Griekenland en Turkije bleek gezet te hebben. Toen deed zich het voor velen volkomen verrassende feit voor, dat m'en wel als een keerpunt in de na-oor- logse geschiedenis mag beschouwen, en dat het jaar 1947 tot in een verre toe komst tot een zeer belangrijke datum zal maken: niemand minder dan de president der Verenigde Staten brak officieel met het aftands geworden isolationisme door een nieuwe politieke leer, de Truman- leer, te verkondigen, waarvan hét hoofd dogma is, dat Rusland zijn opmars naar het Westen heeft te staken. Deze sensatie werd heel spoedig door een nieuwe gevolgd; Marshall suggereer de, dat Amerika door grootscheepse hulp Europa, en zo het Oosten weigerde, ten minste West-Europa economisch weer op de been zou helpen. In feite betekende dit toen Rusland inderdaad weigerde mee te doen en zijn satellieten verbood aan de onderhandelingen deel te nemen een economische organisatie van het Westen, zo al niet onder leiding dan toch sterk onder invloed van Washington. En daar economie en politiek ten slotte niet te scheiden vallen, en de eerste steeds door de tweede wordt beheerst, lag de conclusie voor de hand. dat deze econo mische organisatie door haar politieke aspect tot een Westelijk blok zou leiden van Europa en Amerika samen. Deze ont wikkeling is, hoezeer men er zich met hand en tand tegen wil verzetten, onont koomlijk: de natuur kan nen nu eenmaal niet tege- v-rken. Dat heeft trouwens het Oosten afdoende bewezen, al is men daar een andere weg opgegaan; die van de politieke organisa tie, onverbiddelijk door de economische en zelfs militaire gevolgd. Maar het Oost blok was er in werkelijkheid allang, vóór het Westen er over durfde of wilde spre ken. Ofschoon ook het Westen sinds lang een eenheid vormde, zij het in potentie. Want zou het in het afgelopen jaar tot een oorlog zijn gekomen, of zou deze in de toekomst uitbreken, dan zijn de fron ten scherp afgetekend: zij lopen precies langs het ijzeren scherm, dat de Russen dwars door Europa hebben getrokken. Geen enkel land, waar het ook ligt, heeft de keuze, of kan aarzelen, waar het staat. Dat is een der benauwende ge-, gevens van de hedendaagse politiek; maar tegelijkertijd geeft het beide partijen vol op gelegenheid haar eigen krachten en die van de tegenstander precies te me ten, en tevens om alle verliezen te be rekenen, welke een gewapend conflict onvermijdelijk zou veroorzaken. En beide partijen, Russen zowel als Amerikanen zijn in dit opzicht harde realisten. Dat is het bemoedigende element in de huidige soms zeer somber schijnende situatie. Westen en Oosten organiseren. Schijn baar werkt het Oosten sneller en radica ler, omdat Moskou eenvoudig dictatoriaal decreteert. Het is echter een volkomen reële vraag, of het Westen niet grondiger en duurzamer werkt, wijl daar welvaart en niet macht op de voorgrond staat. Slaagt het Westen erin de weg naar de werkelijke welvaart te wijzen, dan ver zwakt dit tevens het Oosten in zijn macht, zonder dat tot enig gewapend machtsvertoon toevlucht behoeft te wor den genomen. Volgens een U. P.-bericht uit Mexico City is daar de eerste zending vaccine, welke gebruikt zal worden ter bestrij ding van het mond- en klauwzeer, per vliegtuig aangekomen. Het betrof een hoeveelheid van honderd liter, in Ned. laboratoria vervaardigd. Deze eerste zending is bestemd voor proefnemingen bijwijze van eerste stap voo, de bestrij ding van de gevreesde ziekte op het Noord-Amerikaanse continent. Het Zweedse s.s. Plato uit Gotenborg, op weg van Antwerpen naar Amsterdam, liep zonder loods de haven van IJ muiden binnen. Door storm en stroom iverd het schip op een der strekdammen van het fort geslagen, Een havenlicht belet dat het schip verder op de dam schuift. Gistermorgen vertrok van Schiphol de provinciaal der Minderbroeders voor een visitatiereis naar de missiegebieden. Pater dr. ApoUinarisvan Leeuwen op het moment dat hij in het vliegtuig stapt. Links van de pro vinciaal pater dr. Odulphus van der Vat, die de reis medemaakt. In het Centrale Ziekenhuis te Alk maar ligt Arnt Rökka, de 24-jarige stoker uit Haugesund, de enige over levende van de ramp met het Noorse s.s. „Skoghaug" dat in de Kerstnacht voor onze kust verging. j[jj deed het volgend verhaal oVer het drama, dat op verschillende punlo afwijkt van de theorieën, welke in de afgelopen dagen over de ramp zijn i>P£ezet. „Ik was in nijn hut. die ik deelde met Peder Folleso, die °°k uit Haugesund kwam. Ik zou s nachts wacht hebben van vier tot acht en daarom wilde ik voor dien behoorlijk slapen- Ik sliep in het bovenste bed en had alleen maar een khakie-hemd aan. Folleso iag beneden. Om half elf s avonds kwam de explosie. Alles werd in elkaar gedrukt en wij wer den uit de kooi gesmeten. Met Folleso ben ik naar boven naar het dek gerend. Het was echter bijna onmogelük iets te zien, want er was een geweldige rookontwik keling. Er waren twee reddingboten aan boord, maar een. dé motorboot, konden we niet los krijgen. We hebben daarom Tito, de communistische dictator van Joego-Slavië, heeft verklaard, bereid te zijn de zgn. „democratische regering van het vrije Griekenland" te erken nen. Men verwacht, dat ook de sovjet unie en de Balkanstaten, welke onder communistische pressie staan, een zelf de stap zullen ondernemen, die gevolgd zal worden door het sluiten van een Balkan-pact, waarbij de huidige gren zen en de onschendbaarheid van het Griekse grondgebied gewaarborgd zui len worden, mits het land een „demo cratisch" (bedoeld wordt: communis tisch) regiem krijgt en wordt opgeno men in een „unie van volksrepublieken van de Balkan". In antwoord, hierop heeft de Balkan- commissie van de V. N. een resolutie aan genomen, volgens welke erkenning van de regering van generaal Markos een „bedreiging van de internationale vrede en veiligheid" zou vormen. Volgens betrouwbare bronnen, aldus meldt Reuter uit Athene, zou Grieken land terstond buitenlandse militaire nmp proberen te krijgen ter zelfverdediging, volgens het bepaalde bij artikel 81 van het handvest der V. N., wanneer de te gen-regering door enige buitenlandse re gering erkend zou worden. De Griekse regering pleegt overleg met Engeland en Amerika m. h. o. op het in het werk stellen van alle middelen om te voorkomen, dat de te gen-regering wordt erkend, hetgeen, naar men oordeelt, „een eerste grote stap naar onvermijdelijke uitbreiding van het conflict" zou betekenen. Erkenning van de tegen-regering zou door Grie kenland beschouwd worden als een daad „gelijkstaande met een aanval gewapen derhand", aldus werd te verstaan gege ven. De Griekse regering heeft tevens ge protesteerd tegen de openlijke steun, welke Tito de Markos-rebellen verleent De Griekse minister van oorlog heeft bij zijn terugkeer van een bezoek aan Noord-Griekenland medegedeeld dat de gehele bergketen ten Z. O van Konitza vast in handen is van de regeringstroe pen. Konitza is de stad, waar Markos zijn „democratische-regering" zou willen ves tigen. de andere sloep genomen en daar is de hele bemanning in gegaan. Ik geloof niet. dat iemand is achtergebleven. De sloep slaat om We waren een honderd meter van de zinkende „Skoghaug" verwijderd, toen de „prop" jn de bodem van de sloep lossprong. Het water spoot om hoog en de boot sloeg om. Alleen de Iuchttanks, die aan beide einden van de boot zaten, maakten, dat zij niet zonk. Alle mannen en ook ik kwamen in het water terecht en enkelen verdronken. t)c meesten echter wisten zich vast te klem men aan de rand van de boot. Door de storm en de stroming begon de sloep in de rondte te draaien en de een na de ander kon het niet houden en ver dween in de diepte. Zo bleven er van de 27 man nog 7 over. De anderen had den in de Noordzee hun einde gevon den en een i ar lagen dood op de bo dem van de sloep, die bijna geheel mei water was evuld. Zo bleven er zeven levenden in de sloep. De dekjongen was erbij en mijn hutgenoot Folleso, de telegrafist, de eer ste stuurman, een matroos en ik en nng iemand. Vier man zijn overboord gesla gen. Ze waren doodop en hadden vrese lijke krampen. Ze zijn tegen de wand van de boot gaan leunen en door de zware zeeën weggeslagen, omdat ze geen weer tand meer konden bieden. Er bleven toen nog drie man over, een matroos, de eerste stuurman en ik. Toen we ongeveer een uur of vijf op zee had den rondgedreven, zagen we de motor sloep, die we eerst niet los hadden kun nen krijgen, onbemand ronddrijven. Zij kwam zo dicht bij, dat we ze konden grijpen. We zijn oen met ons drieën in die boot overgestapt en hebben de sloep, waarin we de doden achterlieten, laten schieten. Ook de motorboot was vol wa ter en we konden de motor niet op gang krijgen. Er was een bus met biskwie en chocolade in de boot. Om de motorboot in balans te houden besloten we, dat ik voor in de boot zou gaan zitten en de twee anderen achterin. De pogingen om de motor op gang te krijgen, hebben we maar laten varen. „Als het licht wordt, merkt een schip ons misschien wel op", zei de stuurman. In die hoop zijn we de nacht ingegaan. De matroos en de stuurman hadden de armen om elkander heengeslagen. Zo zijn ze samen gestorven. Toen de motorboot de kust naderde, was ik de enige die in leven was. De boot is toen tegep de strek dam geslagen en de rest weet u De tweede boot, dit aangespoeld is. met twee lichamen op de bodem, is de sloep, waar in wij eerst gezeten hebben tot we de motorboot bereikten. Bjj de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet ter nadere vast stelling van de regelingen op het ge bied van pensioenen, welke gedurende de vijandelijke bezetting zijn uitge vaardigd, zomede wijziging en aan vulling van enkele artikelen van de pensioenwet 1922 (Staatsblad no. 240), van de wet van 28 Mei 1925 (Staats blad no. 216), laatstelijk gewijzigd bij de wet van 19 Juni 1936 (Staatsblad no. 304), van artikel 101 der Gemeente wet en van artikel 62a der Provin ciale wet. De voorgestelde wijziging van de ar tikelen 36 en 98 der pensioenwet bren gen een belangrijke verbetering van het weduwen- en wezenpensioen. In stede van over een maximum grondslag van f 3000.zullen, indien deze wijziging tot stand komt, deze pensioenen worden be rekend naar een maximum grondslag van f 4500.Als gevolg daarvan zal het maximum van het pensioen van de we duwe kunnen stijgen van f .1400.— tot f 2000.van de halve wees van f 300. tot f 450.van de hele wees van f 600.tot f 900.en van het gezin van f 2400.tot f 3600.De grotere kosten welke deze verbetering medebrengt, (zullen worden gefinancierd door verho ging van de bijdrage voor gezinspen sioen van 5% pCt. tot 6,1 pCt. en door storting door het rijk van een 20-jarige annuiteit van ongeveer f 2.000.000.—, be nevens een jaarlijkse bijdrage, welke in de aanvang f 350.000.zal bedragen en geleidelijk zal oplopen. Voorstellen tot dekking van de uit de verhoging van ge zinspensioen en van eigen pensioen voortvloeiende lasten zullen worden ge daan, zodra de pensioenraad over recente gegevens beschikt. Inkoop van diensttijd Voorgesteld wordt verder een wijzi ging in de bestaande regeling voor in koop van tijd op arbeidscontract. Los ge laten wordt de eis, dat de hoedanigheid van ambtenaar moet zijn verkregen bij het openbaar lichaam .waarbij men als arbeidscontractant werkzaam was, en de gelegenheid wordt opengesteld ook de contracttijd in te kopen, welke bij an dere openbare lichamen is doorgebracht dan die, waarbij het ambtenaarschap wordt verkregen. Bij de overgangsbepaling van artikel 56 is de verruiming van de inkoop van tijd ook mogelijk gemaakt voor hen, die voor de datum van inwerkingtreding dezer wet de hoedanigheid van ambte naar verkregen en zijn, voor het geval de belanghebbenden reeds zijn gepen- sionneerd, de gevolgen van die inkoop voor het pensioen geregeld. Voorts wil de minister van binnen landse zaken nog eenmaal een generaal- pardon geven voor de inkoop van dienst tijd aan ambtenaren, die op de dag van inwerkingtreden dezer wet in dienst zijn. Tevens acht de minister het billijk de gelegenheid tot inkoop van diensttijd mede open te stellen voor de gewezen ambtenaren, die ten gevolge van ver schillende omstandigheden (militaire dienst, onderduiken, gedwongen tewerk stelling in Duitsland, opsluiting in ge vangenissen en concentratiekampen) in het tijdvak 11 Januari 1939 tot de datum van inwerkingtreding dezer wet niet in de gelegenheid zijn geweest binnen de daarvoor gestelde termijn van drie maand«n «en verzoek om inkoop bij de Pensioenraad in te dienen. Artikel 56 van het ontwerp van wet treft te dezen een voorziening. De inkoopsom en het verhaal moeten worden bepaald naar de toestand op de datum van inwerkingtreden van deze wet of, voor het geval eerder ontslag werd verleend, op de dag voorafgaande aan het ontslag. Het is de minister gebleken, dat de be paling van het verhaal van het volle bedrag der bijdrage voor inkoop van diensttijd, wegens haar grote financiële bezwaren voor de belanghebbende, niet langer is te handhaven. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen, wordt voorgesteld het verhaal der bijdragen te beperken tot 75 ten honderd. In verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden en de daarmede gepaard gaande verhogingen der ambtenaars-salarissen acht de minister het redelijk het maximum voor amb tenaarspensioen te verhogen van f 4000.^— tot f 4500.—. land gevaren en werden aldaar geacht in militaire dienst te zijn. Naar de me ning van de minister bestaat alle aan leiding hiervoor een gelijke voorziening te treffen; ze wordt geregeld in art. 45 van het ontwerp van wet. Deze herzie ning zal moeten terugwerken tot 10 Mei 1940. Cumulatie De maatregelen, welke de regering heeft genomen ten aanzien van de verbe tering der salarispositie van het '"over heidspersoneel, leiden er toe de positie der gepensionneerden nader te bezien. In het bijzonder vragen daarbij de aandacht de cumulatiebeperkende bepalingen bij gelijktijdig genot van -nsioen en in komsten. De meest bevredigende voor ziening te iezen is voor de berekening der overschrijding, als in bepalingen be doeld, 'n bepaald percentage der nieuwe inkomsten buiten beschouwing te laten. Dit percentage ware te stellen op 30. Voorts acht de minister het gewenst de mogelijkheid te openen, bepaalde inkom sten voor de toepassing van de cumulatie- beperkende bepalingen buiten beschou wing te kunnen laten, in gevallen, waar in daartoe alleszins reden bestaat, o.a. in geval van inkomsten uit overwerk, gra tificaties bij bijzondere gelegenheden, va- cantietoeslagen. Voorts is bij de Tweede Kamer inge diend een wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor spoorwegambtena ren, dat overeenkomstige wijzigingen in houdt. Mgr. Cicognani, apostolisch nuntius te Madrid, zal opnieuw pogingen doen het leyen te redden van 23 anti-fascistische republikeinen, die in de afgelopen maand te Toledo het doodvonnis over zich hoor- den_ uitspreken. Onder de veroordeelden bevinden zich zeven vrouwen, zo meldt radio-Vaticaan. De zware regens van de laatste 48 uur in de Elzas hebben overstromingen tot gevolg gehad, waardoor grote gebieden zijn ondergelopen, aldus A. P. De potas- mijnen te Bolvillier moesten worden ge sloten en de stad Thann, 48 Km. ten Noord-Westen van Mulhouse werd bijna geheel geïsoleerd. Militaire afdelingen in rivierboten zijn naar Thann gedirigeerd en de prefect van het departement du Haut Rhin heeft zich aan het hoodf der hulpverlening gesteld. Langs de beneden- Loire hebben overstromingen het ver keer tussen Nantes en Bretagne verbro ken. Over 't door de Oostenrijkse politie te praz ontdekte nazi-complot wordt nog gemeld, dat de samenzweerders zich zou den ten doel hebben gesteld, de voorma lige. nazi-strijdkrachten in Oostenrijk te mobiliseren. Als speciale opdracht in het geval van een gewapend conflict tussen de Westelijke mogendheden en de sovjet-unie zou gegolden hebben, een groot Duits rijk op nazistische grondslag te vestigen. De plannen voor onmiddel lijke vrijlating van alle politieke gevan genen en het vermoorden van de com mandant van 't detineringskamp Wolfs berg zouden reeds klaar gelegen heb ben. Feitelijk ongemerkt zijn we weer aan gekomen op het punt, dat mèt de laatste korrel in de zandloper een jaar zal weg vallen. „Niet erg", zult ge opmerken, „veel bijzonders is die periode niet geweest". Dat kan zijn, maar zeg dan liever „veel bijzonders is er niet van gemaakt". Eerst de eigen balk dus. Aan 1947 valt overigens niets meer te veranderen. Maar van 1948 kan nog alles worden gemaakt. Er zal stijl nodig zijn, want het nieuwe jaar kan donkere drei gingen en toegespitste conflicten inhou den Eigenaardig is. hoe één zandkorrel bij even nadenken weer een eis van onze tijd naar voren brengt. Dat ene korreltje zand was er nl. een uit een verzamelde hoeveelheid. Deze hoeveelheid kon een tijdperk aangeven. Dit tijdperk stond weer gerangschikt in dagen, in weken en maanden. Een ver zameling dus van in zich onbetekenende onderdelen. Wat is nu onze jongeren-houding? La ten we allereerst even beseffen, dat we kleine onbetekenende onderdelen zijn; al leen niet in staat, om ook maar de ge ringste invloed uit te oefenen. Maar we behoeven niet alleen te blijven, nog ster ker we mogen zulks zelfs niet. Een een ling op een wereld is als één korreltje zand in een zandloper; men kan er niets mee beginnen! Daarom dient het nieuwe jaar geopend te worden met de bundeling van Chris tenstrijders. In het werk, in het spel, in de geestelijke vorming, in de harde strijd, in de politiek, in het geloof; organisatie, samenvoeging tot één furie van Christe lijk vuur. Ieders kracht is nodig om te komen, tot datgene, wat we elkaar gaan toewensen: Een Zalig Nieuwjaar! Vliegtuigen van de luchtmacht der Chinese regeringstroepen hebben een groot offensief ingezet op de communis ten, die de aanval geconcentreerd heb ben op het strategische centrum Moek den. aldus melden de laatste Chinese persberichten. Onder hevige tegenstand van de regeringstroepen zijn de com munistische troepen de laatste 24 uur verder doorgestoten. Uit alle richtingen naderen schier eindeloze stromen vluch telingen door de zware sneeuw bij tem peratuur onder nul de stad Moekden. Het opperbevel te Peking meldt, dat 4 communistische divisies een offensief zijn begonnen tegen de sleutelposities der regeringstroepen langs de voornaamste drie spoorweglijnen in Noord-China. na melijk die van Peking naar Hankow, Soeiyan en Moekden. De Raad voor de Scheepvaart acht het in zijn uitspraak over de stranding en het verloren gaan van het motor-tank schip „Mildred", eigendom van de N. V. Tankkustvaart te Rotterdam, op de West kust van IJsland op 27 October j.l„ niet aannemelijk, dat de stranding 'n gevolg zou zijn geweest van een plotseling op getreden verkeerde kompasaanwijzing, doch is van mening, dat de zorgeloze navigatie van de kapitein en de beide stuurlieden de oorzaak van de ramp was Kringen, die nauwe betrekkingen on derhouden met de voormalige vice-pre sident der Ver. Staten, Henry Wallace, hebben verklaard, dat Wallace zich can- didaat wil stellen voor het president schap der V. S. en wel aan het hoofd van een nieuwe „derde partij". Wallace is één der laatste aanhangers van Roosevelt's „New Deal". Men neemt aan, dat Wallace in 30 staten als candi- daat -voor het presidentschap der V. S. hoopt voor te komen. Hij zou voorts een politieke organisatie opbouwen om zich in alle staten tegenover de republikei nen en democraten te stellen. Men gelooft over het algemeen niet, dat Wallace kans maakt president der V. S. te worrjjn in 1948. Hij zal echter steun aan Truman onttrekken, hetgeen ertoe zou kunnen leiden, dat er een re publikein president zou worden. H. Wallace heeft in een radiorede be vestigd, dat hij onafhankelijk candidaat zal zijn voor de presidentsverkiezing m 1948. Er is geen sprake van een werke lijke tegenstelling tussen eeri Truman en een republikein, aldus Wallace. Beiden staan een politiek voor, welke de deur Dubbele dienstjaren Voor marine-personeel zal het tijds verloop van deelneming aan krijgsver richtingen dubbel tellen als diensttijd. Verscheidene ambtenaren, o.a behoren de tot het personeel van loodswezen, be tonning, verlichting en bebakening, zijn n* de bezetting van pas land naar Enge- Hedennacht om half twee is op het tra ject tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe een alleenrijdende locomotief tegen een goederentrein gebotst, tengevolge waar van er een ontsporing plaats had. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor, doch de beide spoorbanen zijn voorlopig versperd. Treinverkeer van Noord naar Zuid via de Moerdijkbrug is daarom niet mogelijk. De dienst wordt met bussen onderhouden, maar dan moet men met een reisvertraging van twee uur reke ning houden. Reizigers voor Noord- Brabant wordt daarom aangeraden tot nader order via Utrecht te reizen. Nader vernemen wij, dat de botsing vermoedelijk is ontstaan, doordat de losse locomotief, welke uit de richting Breda kwam, door een onveilig sein zou zijn gereden. Het ongeluk had plaats bij wïllemsdorp in de onmiddellijke nabijheid van de Moerdijkbrug. De beide locomotieven botsten met groot geweld tegen elkaar en werden ernstig beschadigd. Drie wagens van de goederentrein ontspoorden, terwijl de overige wagons werden „overbufferd". Voor zover ons op het ogenblik bekend, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. openzet voor nog een oorlog by leven van onze generatie en deze zéker maakt voor onze kinderen. Hij herhaalde, dat de Verenigde Staten niet geheel veilig zullen zijn, tenzij bij een. werkelijke vrede tussen dit land en sovjet- Rusland en bij het bestaan van een inter- ationale politiemacht, sterker dan het mi litaire apparaat van enig land, met in begrip van de sovjet-unie en de Ver enigde Staten. Wallace verklaarde zich tegen „impe rialisme of expansionisme, in welke vorm dan ook, zowel van de kant van Groot-Britannie als van de sovjet-unie of de Verenigde Staten" en drong aan op het houden van een ontwapenings conferentie door de V. N. Hij verklaarde zich tegen de Truman-doctrine en het plan-Marshall, zoals die naar voren wor den gebracht, daar deze „Europa ver delen in twee kampen". Zy, die wij in politiek opzicht „kopen" met ons voed sel, aldus Wallace, zullen ons spoedig in de steek laten, zy zullen ons betalen met munt van tydelijke dankbaarheid en ons dan gaan haten omdat onze politiek hun vrijheid vernietigt. Wanneer de oude partijen voos worden, aldus Wallace, heeft het volk recht zün stem te doen horen door middel van een nieuwe partij. Deze moet dan uitkomen met een program van overvloed en vei ligheid, niet van schaarste en oorlog. „Wij trachten West-Europa en Duits land te herstellen door middel van Ame rikaanse instanties in plaats van door organen der V. N., omdat zij de Sovjet- Unie willen uitsluiten, wy doen nu precies hetzelfde als Frankrijk en En geland na de vorige oorlog en 't eind resultaat zal hetzelfde zijn; verwarring en depressie". Wallace verklaarde niet pro-Russisch te zijn, noch voor het communisme. Hy is alleen maar voor vrede en „vrede eist een waar begrip tussen de volken. En Rusland heeft evenveel te winnen bij vrede als de Ver. Staten". De wereldmarktprijs voor alle aard- olieproducten, welke reeds gedurende het gehele jaar 1947 een stijgende ten dens vertoonde, is gedurende de laatste maanden opnieuw belangrijk gestegen Bovendien zullen met ingang van 1 Ja nuari 1948 invoerrechten worden gehe ven. Dit heeft tot gevolg, dat ook in ons land lichtpetroleum, tractorpetroleum, speciale benzines, stookolie, minerale ter pentijn en verfverdunner uit minerale terpentijn met ingang van 1 Januari 1948 duurder zullen worden. De prijs voor lichtpetroleum zal met 2 cent per liter stijgen. De maximumprys zal in de ver schillende zones 0.1414, ƒ0.15 en 0.15% bedrijnen. Bij Ladjan (Soemewono) werd door de genie uit Salatiga een baileybrug gelegd, in plaats van de brug door de T.NJopgeblazen. Nauwelijks was de verbinding tot stand gebracht of een Rode-Kruisteam ging over d« bru% naar varen om zijn werk te verrichten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1